VERJONGD, GEORDEND FRANS HALSMUSEUM Goede prestatie van v. Schouwen Snelverkeer in groote steden Kleine revolutie, met artistieke resultaten Groote stalen tribune op de Dreef buigings-n K.V.P. en P.v.d.A. distributienieuws Wederopbouw in den gemeenteraad Irgoen in België? Zwendel in valsche tabakskaarten Eerste Kamer handhaaft AGENDA' Vorrink over samengaan TRAAN VOOR NEDERLAND VRIJDAG 25 APRIL 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Feestelijkheden van 2 tot 9 Augustus P.T.T. op a.s. feestdagen Brink geïnterneerd Burgerlijke Stand HERWONNEN LEVENSKRACHT Nieuwe actie Jongerenafdeeling K.VJ*. Processie naar Heiloo ZWARTE HANDEL „Driekoningen-avond" op 5 Mei Het Witte Paard Café's op herdenkingsavond HEEMSTEDE „De Vuurproef" ZANDVOORT Zegening gereedschappen „Stille tocht" ZWEEDSCHE ZWEMMERS STELDEM TELEUR Burgerlijke Stand SANTPOORT Harddraverij-vereen. WÊk iHMNiWm. BEVERWIJK NATIONALE FEESTDAG Leden van „Toon de Soep" in arrest Meer vliegtuigen naar New York De Fokker F 25 hervat zijn proeven Clandestiene slachtplaats ontdekt Scheepvaartberichten VRIJ VASTE MARKTEN i Het staat nu al vast, dat een der grootste verdiensten van den nieuwen direc teur van het Frans Halsmuseum zal zijn, dat hij stijl en deftige sfeer, orde en artistiek arrangement in de hem toevertrouwde eigendommen der Haarlemsche gemeenschap heeft gebracht. Al is het gebouw oud en al zijn de schilderijen, die er hangen dat niet minder, er kan toch naar een frisch interieur gestreefd worden, een interieur, dat alle soberheid uitbant en den modernen mensch aangenaam aandoet. Donkere verf heeft plaats moeten maken voor liehte, grauwe wanden zijn zonnig geworden, oude draperieën zijn vervangen door breed-uithangende gordijnen. Goed beschouwd heeft de heer Baard een revolutie aan het Klein Heiligland ontketend. Denkt U eens in, historische voorwerpen als kanonnen, kogels en vaandels zullen verhuizen naar de groote trouwzaal in het stadhuis (waar ze beter thuishooren), de martelwerktuigen zijn met het hemd van den reus naar de zol ders getransporteerd, overtollige schilderijen of werken, die in oudheidkundige kamers veel nut kunnen doen, kunnen alleen nog bezichtigd worden op het zolder-depot. Zeker, er zullen lezers zijn, die even schrikken, want maar al te veel toog men naar het Frans Halsmuseum, óm dat hemd en óm die griezelwerktuigen. Maar tegen dit gemis staat een enorm voordeel, ni. dat we na deze restauratie en revolutie een schilderyen-museum hebben gekregen dat zeker de belang stelling zal houden var.- de nieuwe ge slachten. Er is in het schilderijenbezit een chro nologische lijn gebracht, maar niet zoo, dat bepaalde stukken gedwongen op be paalde plaatsen moeten zijn. De Halsen hangen niet meer zaaltje na zaaltje bij een, maar hier en daar is een pauze ge bracht, ziet men wat anders, om daarna weer monter van de werken van den grooten Haarlemschen meester te kunnen genieten. Elke zaal heeft een pièce de milieu en haar eigen, stijlvolle entourage. Frag menten uit een gevelstuk. geschilderde wapens, zolderstukken, antiek beeld houwwerk, antieke kasten en meubelen hebben een plaats gekregen, soms zooda nig, dat men van een schilderij temidden der schilderijen kan spreken, terwijl toch de aandacht van de meesterstukken niet wordt afgeleid. In de lichte salon carré is den „Haar lemsche Nachtwacht", den schuttersmaal tijd van Frans Hals, de eere-plaats ge geven. De Costeriar.enzaal heeft een an dere bestemming gekregen, daar de zui ver technisch-historische voorwerpen bij Enschedé of de Stadsbibliotheek een plaats moeten vinden. De zaal is nu 18e eeuwsch en munt o.a. uit door een zeer waardevolle glaskast en prachtige glazen kronen. De zaal daarnaast geeft het Empire-tijdperk weer, door schilderijen en meubileering. De goudleer-zaal, eens rommelig door de vele spiegels en voorwerpen, is nu rustig en eenvoudig gemaakt, met kost- De enorme stalen tribune, die bij gelegenheid van de stadsfeesten in Augustus van het vorig jaar op de Groote Markt gebouwd was en die «enige duizenden menschen een prachtige gelegenheid gaf om een aantal attracties te aanschouwen, beeft het uitvoerend comité „Haar lem Bloemenstad" tot verdere daden geïnspireerd. Zooals men weet, zal van 2 tert 9 Augustus opnieuw een feestweek ln onze stad worden gehouden. Het brandpunt van de feestelijkheden zal zijn op de Dreef, dus daar zal ook de tribune verrijzen, die aan 2000 toeschouwers plaats zal bieden. Het feestprogramma zal bestaan uit «n zeer goed voorbereid bloemencorso met als motto: „Haarlem Bloemenstad''. Deze stoet zal door de Hout en om geving trekken en vervolgens de tribune passeeren. Het zou echter de moeite niet loonen voor dit feit een zoo kostbare apparatuur op te bouwen, zoodat men thans bezig is met het ontwerpen van allerlei andere aantrekkelijkheden, o. a. een korte-baandravedij over een afstand van 350 meter. Men denkt zelfs aan het verrijden van het provinciaal kampi oenschap. De organisatoren werken de thans bestaande plannen uit en er kan nu reeds gezegd worden, dat ons op" nieuw groote feesten te wachten staan. In verband met den verjaardag van prinses Juliana zal de post-, telegraaf- en telefoondienst op 30 April a.s. worden uitgevoerd als op Zaterdag, met dien verstande, dat de loketten voor den postdienst om 12 uur ln plaats van om 13 uur zullen sluiten. Op den nationaien feestdag, 5 Mei a.s. zal de post-, telegraaf- en telefoon dienst geheel als op Zondag worden uit gevoerd. Het Haariemsch Tribunaal heeft den liedjeszanger uit het Paul de Ruyter's- Zondagmiddagcabaret, J. M. A. Brink uit Haarlemmermeer, veroordeeld tot inter nee ring tot 5 Augustus a.s. Zaterdag 26 April: Maarlem: Bonkaar ten en aanv. verstr. lulerbonnen Jonge en as moeders na-uitreiking. Schoenen bonnen M en N. Getrouwd: T. A. G. Weijers en J. M- H. Zwaneveld; W. d. Oudsten en H. F. v. d. Anker; P. Kollaard en J. M. An- dréa; W. Noordanug en J. li Wigman; K. v. d. Hout en D. Eikerbout; P. A. d. Wolf en C. J- Pruis; J. Smits en A. C. Kooi}; C. Weisz en J M- Boogaard; G. T. v. Kesteren en B. Miiller; D. v. Reijen- dam en A. S. v. Hinte; J- v. d. Wal en A Dorsman; W. Lubberink en H. E. Sinnecker; H. C. Toeset en F. Keeman. Geboren: A. Regeer—Visser, z; J. M. W. Plasd. Gier, z; O. S. v. VlietSi- méon, z; W v. d. WoudeMostert. z; J. R. Hessels Regterschot, z; A. W. Fokkerv. Vliet, z; M. C. J- C. Baron v. Wijnbergen—v. Rijclfevorsel, d; C. M- Zwart—d. Ugt, d; A. v. 't Lamv. d. Lijden, d; M. A. Molenaar—d. Wildt, d. Overleden: M. C- KoolhovenPetri, 80 j., Plein; J. C. Alberse—Lobbes, 69 j., Scheldestraat baar blauw als voornaamste afwisseling. Uit de groote eetzaal zijn de potten en pannen verdwenen en over het geheel heeft dit vertrek een strengeren stijl ge kregen. Er is veel veranderd in het Frans Halsmuseum, teveel om op te noemen, veel om spoedig eens te gaan bekijken. Zelfs de tuinaanleg op de binnen plaats is weer volgens 17e eeuwsche methode aangelegd, met arabesken aansluitend bij den gevel van den grooten Haarlemschen bouwmeester Lieven de Key. De bewondering, die de waarne mend burgemeester, de wethouders en verschillende raadsleden voor het werk van den heer Baard gistermiddag lie ten blijken, naar aanleiding van de officieele heropening van het Museum na den oorlog, zal straks zeker door velen uit stad, binnen- en buitenland gedeeld worden. De sub-comité's van het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" hebben tot doei gesteld de donateurs actie opnieuw te ontplooien. Zij achten dit hoogst noodig, om steeds meer tu- berculose-patiënten te kunnen laten ver plegen, want ook in Haarlem en omge ving staat een groot aantal patiënten op de wachtlijst. Nu gaan de sub-comité's als het ware weer wedijveren wie het grootst aantal donateurs weet binnen te halen. Om dit te bereiken, gaan de sub- comité's filmavonden organiseeren om den donateurs een beeld te geven van de tuberculose, haar genezing en bestrij ding. Daartoe zal het sub-comité van kring West Dinsdag 6 Mei a.s., des avonds 3 uur, in de Leonarduszaal. Leidschezystraat, den eersten filmavond geven. Het programma is als volgt: eer ste film „De zegenrijke kracht van het water"; „Zonnebloemen" en enkele korte cultureele en vroolijke films. Het sub-comité van kring West heeft nog een beperkt aantal kaarten en wil deze beschikbaar stellen voor de Kath. Ar beidersbeweging in kring West mits deze worden afgehaald by de heeren C. J. Selhorst, Rollandstraat 33 en Van Hetem, Leidschestraat 43, Alhier is een jongerenafdeeling „Sant poort-Driehuis" opgericht. Deze jong ste aanwinst voor de K.V.P. in Velsen belooft belangrijk te worden. De voor zitter van de K.VP. in Velsen zette doel en werkwijze van de jongerenorganisatie uiteen. Dick van der Horst, de Jonge ren-voorzitter uit Beverwyk. sprak uit ervaring De heer Hendriks uit Haar lem wierf een groep deelnemers voor het Weekend op 10 en 11 Mei en ten slotte verklaarden Wim Scherpenzeel, Henk Heijnen en Floris Molenkamp zien bereid de leiding van de jongerenorga nisatie op zich te gaan nemen. Er zat gang in, er werd ronduit gesproken en men zou aan het werk gaan. De groote Haarlemsche processie naar Heiloo zal dit jaar Dinsdag 1 Juli worden gehouden. De Haarlemsche handelaar in tweede hands goederen A. G. met zijn echtge- noote M. L. moesten zich hedenmorgen voor den economischen politierechter te Haarlem verantwoorden wegens overtre ding van de prijzenbeschikking. Reeds jarenlang dreven zy een goed beklante zaak in tweedehands goederen; in de buurt, waarin zij woonden, stonden zy echter niet erg goed bekend. Men ver moedde, dat zij zwarten handel dreven. Dit bleek juist te zijn. Allerlei goederen, die vroeger aan een ander hadden toebe hoord, werden weer voor een schandelijk hoogen prijs verkocht. Men handelde in mantels, schoenen, vitrages, vloerkleeden etc. De Officier eischte tegen beide ver dachten een geldboete van f 2400, met verbeurdverklaring der in het huis aan wezige goederen en een verbod voor den tijd van 1 jaar om handel te drijven. Voorts eischte de Officier, dat het vonnis in twee Haarlemsche dagbladen zou wor den gepubliceerd. Dit vonnis luidt voor G. 3 geldmoetes van f 400 en voor L. 17 geldboetes van f 50. De voorstelling voor de vereeniging „Geloof en Wetenschap" van „Drieko ningenavond" is niet vanavond, zooals wij in de agenda abusievelijk vermeld den, maar zal zijn Maandag 5 Mei a.s. te 7.30 uur precies. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden voor de onderlinge competi tie zyn als volgt: le af deelingF. Fictoor—M. Vermeer 1/2, B. Spoor—A. Hablous yt—y2, P. Stam—L. C. Stevens 1—0. E. J. de ReeJ. P. de Lange M. v. Osch N. J. Hoogland 1—0, L. O. Stevens— A. Hablous 01, J. P. de Lange—E. J. de Ree 0—1. 2e afdeeling: B. H. GoedemansS. v. d. Berg 01, J. LippusP. Castemil- ler 0—1, H. J. van Oyen—M. L. Stevens 01, W. VosseF. Andringa 01. J. HompesG v. d. Stoop 10, A. Komen Th. de Looze 01, J. W. Haverkort Th. Schoorl y2. W. VosseJ. W. Haverkort 0—1, F. AndringaTh. Schoorl 1—0 Het plechtige karakter van de doo- denherdenking op den avond van 3 Mei a.s. is voor Bedrijfshoreca aanleiding haar leden te adviseeren hun bedrijven, voorzoover deze geen onmisbare functie vervullen in het openbare leven, dat overigens zooveel mogelijk normaal voortgang vindt, op dien dag na 18 uur 's avonds te sluiten. Voor die bedrijven, welke geopend zullen blijven, doch waar muziek ten gehoore wordt gebracht, ad viseert Bedrijfshoreca de muziek na 18 uur achterwege te laten. De heer J. A. Scholl, hoofd-commies ter Inspectie der Registratie en Succes sie te Haarlem, zal 4 Mei den dag her denken, waarop hy voor 40 jaar in dienst trad. Het Rijksbureau voor Chemische Pro ducten heeft een aantal huisvrouwen uit Heemstede, die een verzoek om verhoo ging van het zceprantsoen hadden inge diend, de verzekering gegeven, dat alles gedaan zal worden om de zeepvoorzie- ning voor de volksgezondheid veilig te stellen. Inmiddels zijn er reeds eenige zeepbonnen voor de huisvrouwen aange wezen. 29 April viert de heer J. A. H. Jansen, werkzaam op de Centrale Werkplaats als bankwerker, zijn 40-jarig jubileum. De Heemsteedsche gemeenteraad heeft Donderdagmiddag binnen drie kwartier de agenda afgewerkt. Wil dit soms zeggen, dat de vroede vade ren niets belangrijks te vertellen had den en onbezorgd de toekomst in kunnen blikken? Geenszins, want zooals overal heeft ook Heemstede te kampen met de problemen de wo. ningvoorziening betreffende. Volgens mededeeling van den waarne mend-inspecteur van het Staatstoezicht op de volksgezondheid zou voor 1947 de bouw van 84 woningen kunnen worden toegestaan. Om daarvoor de benoodigde bouwgrond, vrij te kunnen maken, werd bij het Prov. Bureau voor wederopbouw in October 1946 reeds een aanvrage in gediend voor aanleg van wegen ten Oos. ten van den Glipperweg. En nu was er teleurstelling in den raad, want hoewel 30 October 1946 medegedeeld werd, dat de aanvrage in behandeling was genomen, is er tot op heden nog niets van terecht gekomen; erger nog, 24 Maart werd me dedeeling ontvangen, dat deze aanvrage zoolang in het archief zal worden opge borgen, totdat zal zün beslist hoever de geprojecteerde wegen zich zullen uit strekken. Er is een goed spreekwoord dat zegt: „Wat in het.vat zit, verzuurt niet"; maar of dit ook geldt ten aanzien van dit amb telijk archief? De voorzitter, burgemees. ter J. P. W- van Doom kon slechts toe zeggen nogmaals met klem er bij de des betreffende instanties op aan te drin gen de noodige aandacht te schenken aan den in de gemeente heerschenden wo ningnood. De heer E. Brongersma (P. v. d. A.) kon den raad eenigszins gerust, stellen met de mededeeling, dat hij den minister van Wederopbouw reeds vragen daaromtrent gesteld heeft. In snel tempo werden nu achtereen volgens credieten van resp. ƒ2000.en 4000.beschikbaar gesteld voor een schoolwerktuin en overbrenging van den distributiedienst van de van Merlenlaan 2 naar Binnenweg 160, terwijl ƒ2800 besteed werd voor de verbetering van de Jan van Goyenstraat. De R. K. jeugdbeweging van de pa rochie van den H. Bavo in Heemstede heeft haar eerste opvoering gegeven van een bont programma, genaamd „De Vuurproef". Deze vuurproef, door hen zelf samen gesteld, is bedoeld als een demonstratie van dat wat deze jongens en meisjes dagelijks in hun beweging doen en be leven. Na de opening, welke den aanwezigen direct een goed beeld gaf van de orde in deze jeugdbeweging, begon de op voering. Onder de pauze werd met succes een Amerikaansche verkooping gehouden. De vlaggenparade was een machtig schouwspel. Gidsen, verkenners, kabouters en welpen hebben allen met succes dezen vuurproef doorstaan en de uitvoering zal er zeker toe bijdragen, om hun geest ook by de buitenstaanders te verste vigen. A.s. Zondag wordt in de parochie van St. Agatha het beschermfeest van St. Jozef gevierd. Onder het lof 's avonds 7 uur zal de wijding geschieden van ge reedschappen, werktuigen e d. De ar beid wordt daardoor gesteld onder de bescherming en voorspraak van St. Jo zef. Voor de organisatie van den „Stillen tocht" op 3 Mei a.s. ter herdenking van de in den laatsten oorlog gevallenen, is alhier een comité gevormd onder lei ding van den heer G. Oskam. Daarin hebben verder zitting mej. Roodenburg uit Bentveld en de heeren IJ. do Jong, G. Totes en A. Weber. Het 40-jarig bestaan van den Dioc. U.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem Mgr. N. L. A. Ammerlaan tijdens zijn toespraak Niet iedere week zijn er in Haarlem zwemwedstrijden, waarin men de na men van vrijwel alle cracks, die wij op zwemgebied hebben, in 't programma ziet aangekondigd. Wanneer er dan boven dien nog „Zweedsche kampioenen" aan te pas zullen komen, zal zulks voor velen 'n extra aansporing vormen dit festijn te gaan bezoeken. Vandaar gisteravond een uitverkocht Spoctfondsenbad. Het op treden van onze Skandinavische vrien den viei ons eerlijk gezegd niet mee. De door hen gemaakte tijden waren vrij middelmatig, en wij hebben dan ook niet aan kunnen nemen, hier de sterk ste representanten nij het land van Arne Borg aan het werk te hebben ge zien. Zweden heeft zwemmers van betere klasse, in vergelijking waarmede deze .kampioenen" stellig op het tweede plan thuis hooren. De prestaties der Zweden maakten dus geen grootschen indruk, maar ook de onzen kwamen niet mej groote daden voor den dag. Wü schrijven dit toe aan de 33 1/3 meter baan, die onzen zwem mers blijkbaar niet ligt. In dit verband moet echter een uitzondering worden gemaakt voor de fraaie overwinning, welke dr. Dolf van Schouwen op de 100 M. rugslag behaalde. Van Schouwen won dit nummer in 1.11, een tijd, de laatste jaren in ons land niet gemaakt en slechts 1.8 sec. boven het Ned. record, dat eveneens op naam staat van .-den zwemmenden dokter", die hiermede weer eens bewees nog steeds onze beste rug- slag-zwemmer te zijn. De 100 M. borstcrawl had een interes sante krachtmeeting kunnen worden tus- schen Sindorff en v. d. Kuyl als.... zij er geweest waren. Dank zü een op het laatste moment afgekondigd startverbod van de commissie-zwemwedstrijden, moesten beiden verstek laten gaan en zoo gaf dit nummer thans een strijd tusschen mindere goden, waarin de Zweed Gustafson eerste werd in l-4-2- Ook bij de dames ontbraken eenige prominenten, die vanwege een zelfde verbod niet uit mochten komen. Iet van Feggeien en Annie Wagemaker mankeerden op de 100 M. rug, waarin mej. de Gans bij verrassing zegevierde vóór Annie van Duyl. De 400 M. borst crawl was bij de dames een bekeken ge val. Zonder al te groote krachtsinspan ning won Hannie Termeulen in 5.41.3. Op dit nummer ontbraken Irma Schu macher en Beb Groenendijk op het ap- Geboren: G. van Koningsveld en H. S. de Bie z; J. E. Meij en O. E v. d. Broek d; W. F. Franken en M. Kerkman z; E. G. Verschuur en M. Olij d; C. Schut en J. M. v. Schuilenburg d; D. Hoppe en N. v. d. Mije z; J- H. v. d. Meij en W. M. Vork z. Ondertrouwd: A. Lavertu en J. M. Drommel: A. Molanus en M. Koper; J. Heesemans en H. A. de Vos. Gehuwd: H. Fennis en H. Groen; A. Weber en J- de Jong; C. A. Roest en C. E. Reijer. Overleden: A. Nap 76 j. De harddraverijvereeniging „Sant poort E. O." hield haar jaarvergadering in het clubgebouw De Viersprong, zooals dit nu langzamerhand een gewoonte ge worden is, zal de harddraverijvereeniging ook dit jaar een kermis organiseeren. Het terrein voor het Lunapark is reeds geheel verpacht en van 5 tot en met 9 Augustus zal er in Santpoort een groote kermis zijn. De feestelijkheden worden besloten met een groot vuurwerk op 9 Augustus. De voorzitter had goede hoop, dat op de a.s. draverij de totalisator weer in ge bruik genomen zal kunnen worden. In het jaarverslag van den secretaris werd vooral dank gebracht aan den eere voorzitter, burgemeester Kwint, voor zijn buitengewone steun aan de drafsport in onze gemeente. De aftredende bestuursleden, de heeren Westerhoven, v. d. Kolk en Schoo, wer den bij acclamatie herkozen en het eerste voorstel van den herkozen voorzitter om de contributie te verlagen van f 3 tot f 2.50, werd met veel instemming aan genomen. De fokveedag, welke ter gelegenheid van de Martini.show te Sneek werd gehouden, moeht zich in buitengewoon groote belangstelling verheugen. Dit was tevens de eerste Jokveedag in het Hoorden de* lands. Een overzicht van de expositie pél. Het Robben-trio Nel van Vliet, Wil Haverlag, Mary Laven, beëindigden de 200 M. schoolslag in de traditioneele volgorde. Nel, die minder tegenstand on dervond dan gewoonlijk, deed het met haar 2.55.6 overigens nog niet zoo gek. De 200 M. schoolslag heeren was voor Bob Bonte, die een gedecideerde over winning behaalde op J. van Daatselaar, doch met zün tijd: 2.52.6 een stuk be neden zijn gemiddelde bleef. De waterpolowedstrijd tusschen Dé Waterratten en Hellas eindigde in een verdiende overwinning voor de Zweden. De gasten, die een betere spelopvatting vertoonden en vooral in snelheid de Haarlemmer» nogal eens de baas waren, wonnen met 52. Uitslagen: Dames: 400 M. borstcrawl: 1. H. Ter meulen 5.41.3; 2. A. van Kampen 5.46.8; 3. M. Marsman 5.515; 200 M. schoolslag: 1. N. v. Vliet 2.55.6; 2. W. Haverlag 3.2.6, 3. M. Laven 3.7.8; 100 M. rugslag: 1. I. de Gans 1.21.2, 2. A. van Duyl 1.22.8; 3. C. Vuyk 1.24. Heeren: 100 M. borstcrawl. 1. Gustaf son 1.4,2; 2. Smol 1.4.4; 3. v. d. Bogaer- de 1.4.4.; 200 M. schoolslag: 1. Bonte 2.52.6, 2. J. v. Daatselaar 2.57.6; 3. Lilje- kwist 3.-.-; 100 m. rugslag: 1. van Schou wen 1.11, 2. N. Korevaar 1.14, 3. Toga Löfgren 1.14.4. De vereeniging „Koninginnedag" .'-.omt op den nationaien feestdag met het volgende programma: 88.45 uur: Carlllonbespeling bij het Oude Raadhuis aan de Breestraat; 9 uur: Jeugdappèl bij de Muziektent op het Moensplein. Muziek, zang, decla matie, enz.; 9.30 uur: Rondmarsch der Jeugdvereenigingen vanaf het Moens plein; 10.30 uur: Kinderoptocht met ver sierde fietsen enz. vanaf de Halve Maan; 1.302 uur: Groote marsch van de Bev. gymnastiekver. vanaf het Moensplein; 25 uur: Massale gymnastiekdemonstra- tie met 800 medewerkenden door S.S.S., Turnlust en Hercules; 68 uur: Een non- stopprogramma in het Sportpark, voet balwedstrijd in het Sportpark tusschen leden der v.v. Beverwijk, D.E.M. en De Kennemers tegen het Haarlems Elftal; 8 uur: Muzikale rondwandeling door Harmoniekapel van het Oude Raadhuis, Breestraat; 9 uur: Fakkel- en lampion- optocht van de C. Matersweg; 10.30 uur: Ontsteking vreugdevuur op de Mest- kade. Donderdagavond werd de Gazet van Antwerpen opgebeld door een man, die beweerde de Irgun Zvai Leumi te vertegenwoordigen en die het vol gende „communiqué" voorlas: „De campagne tegen de Britsche tyrajnnle voortzettend, beginnen Wij onze ope raties «n België. Daar wij de Bel gische burgers willen sparen, verzoe ken wij u te publiceeren, dat alle per sonen, die zich in de Britsche am bassades of in kantoren van Brit sche onderdanen ophouden, zich- zelve aan een groot gevaar bloot stellen, omdat deze gebouwen zullen worden aangevallen en van dag tot dag de kans bestaat, dat zij zullen worden opgeblazen, geteekend Irgun Zvai Leumi." Gezegd werd, dat alle bladen in België dit zelfde commu niqué zouden ontvangen, aldus meldt United Press. In samenwerking met de Oqsche en de Belgische politie is een einde ge maakt aan een nieuwen bonnenzwen- del, die zijn oorsprong in België had. Beruchte zware jongens van de bende van „Toon de Soep" waren er nauw bij betrokken. Ruim een maand geleden was het Noordplein te Rotterdam weer het too- neel van een levendig handeltje in ta. bakskaarten. Hieraan moest een einde ko men en daarom mengden enkele recher cheurs zich onder het publiek. Het kostte weinig moeite contact te krijgen met een tweetal daar rondloopende Brabanders, aan wie ze eerst hun penning toonden, toen de koop gesloten scheen. Om zich van bewijsmateriaal te ontdoen wierp de een daarop al zijn tabakskaarten weg, terwijl de ander een kaart in een der zakken van een rechercheur wilde laten glijden. De vlieger ging niet op. Op het hoofdbureau van politie aangekomen, bleek men kennis te hebben gemaakt met twee beruchte leden van de bende van „Toon de Soep" uit Oss, die destijds en kele jaren preventief hadden gezeten, omdat er niet voldoende bewijsmateriaal tegen hen verzameld kon worden. Het be trof hier de 36-jarige stratenmaker J. L van der V. en de 38-jarlge koopman M. L. van H„ bijgenaamd dokter Schel. Het gevolg van deze ontdekking was, dat de Rotterdamsche politie een uit. stapje naar Oss maakte, woningen door zocht en nog twee arrestanten maakte. Toen ging men naar Turnhout. De val sche tabakskaarten werden daar n-1. be trokken voor ƒ4.— per stuk, terwijl ze in den zwarten handel van ƒ16.tot 20opbrachten. De Turnhoutsche ver- koopers bleken knapen van 16 en 17 jaar te zyn, die in opdracht van een „tante" handelden. „Tante" werd ook gearres teerd en met haar een zekere G„ van wien zij de kaarten betrok. De Tweede Kamer heeft, zooals bericht, besloten de buigings-n in de van haar uitgaande stukken niet te handhaven De Eerste Kamer daarentegen kwam tot Let besluit, dat de n in héar stukken wel ge bruikt zal worden. Onder de passagiers van de K.L.M.- Constellation, die Donderdag van Schip hol naar New York vertrok, bevonden zich het echtpaar Van der Dussen uit Rotterdam en hun 11 kinderen, die naar Californië emigreeren. Met deze vlucht trad de aangekondigde frequentiever- hooging op den AmsterdamNew York- dienst in werking. Voortaan zullen niet alleen op Dinsdag en Zaterdag, maar ook op Donderdag vluchten naar en van New York via Prestwick en Gander worden uitgevoerd. Eiken Donderdag vertrekt tevens een toestel naar Cura cao via PrestwickGanderNew York. Op grond van uitgebreide proefnemin gen in den windtunnel en in de lucht, bleek, dat de prestaties van de Fokker F 25 nog konden worden opgevoerd. Hiertoe was het echter noodig den romp te verlengen. Ook de as tusschen den motor en de schroef moest ver kort worden. Het toestel in den gewij- zigden vorm is thans gereed en zal bin nenkort een serie proefvluchten maken. Controleurs van den C. C. D. ontdek ten in Deventer in een huis, dat inder tijd bij een bombardement is getroffen en sedertdien een tijd onbewoond is ge bleven, een complete clandestiene slacht plaats. Van een pas geslachte koe trof men nog 294 kg. vleesch en 30 kg. vet aan. Een aantal slagersgereedschappen en takels werden in beslag genomen. Drie personen, die de slachtingen had den verricht, zijn in arrest gesteld. ALPHACCA 23/4 te New Westminster. AMERSKERK 23/4 v. R'dam te Fremantle. ARKELDIJK 23/4 v. R'dam n. Mexico. ARIADNE 23/4 v. Palermo n. Algiers. ARY SCHEPPER 23/4 v. Oporto te A'dam. AXELDIJK 22/4 v. Frisco n. Los Angel. BACCHUS 23/4 v. Triest te Fiume. BERKEL 23/4 v. Livorno te Savona. COTTICA 23/4 v. Paramar. n. Georgetown. DELFT 23/4 v Barranq. n. Cristobal. DENDANg n. Tyne 23/4 te Pt. Said. EÏEMLAND n. B. Aires 23/4 te Santos. GAASTERKERK n. R'd. 22/4 te Pt. Kembla. GALILEA 23/4 v. Dieppe n. Conakry. GOLDMOUTH 26/4 v. Pt. Arthur te Kd. verw. HEERENGRACHT 23/4 v. R'dam n. Abö. HELVETIA 22/4 v. Malta n. Jndié. KLIPFONTEIN 23/4 v. Marseille te Genua. Wegens ziekte van ir. Th. M. B. van Marie, voorzitter van de afdeeling van verkeer en verkeerstechniek van het In stituut van Ingenieurs, werd het pre sidium van de ledenvergadering ln „American" te Amsterdam waargeno men door dr. J. G. J. C. Nieuwenhuis. Ir. P. Bakker Schut, Ingenieur van den rijksdienst „Nationaal Plan",hield een causerie over „de bereikbaarheid van de kern van de groote steden voor het snelverkeer". „Onze steden," zoo zeide hy, „zfjn geheel berekend op langzaamrijdend verkeer. Het snelverkeer kan eigeniy'k niet voldoende door het stratennet wor den opgenomen. Een snelverkeersweg mag alleen door snelverkeer worden ge bruikt. Hy mag geen kruisingen hebben en er mogen geen gebouwen langs zyn, die toegang geven tot den weg. Deze wegen zijn dus enorm kostbaar. Zeker verdient het overweging na te gaan wel ken invloed de snelverkeerswegen naar de centra der steden zullen hebben in sociaal en cultureel opzicht. Toch moet by de uitbreidingsplannen der groote en kleine steden rekening gehouden worden met den toekomstigen aanleg van deze wegen. Het is echter moeiiyk een redely ke prognose te stellen over de toename van het verkeer. Spr. deelde mede, dat voor 1980 aangenomen wordt een verzesvoudiging van de verkeers intensiteit in Nederland. Uitvoerig be sprak hij de richtlijnen volgens welke naar zyn meening de autosnelwegen moeten worden aangelegd. Hierby ging hy in het by zonder in op da doorgangs wegen en toegangswegen. In het alge meen, zoo meende hy, mogen de door gangswegen niét door het handelscen trum van een stad loopen. De toegangs wegen dienen tot aan het centrum te loopen, waar dan de splitsing kan ge schieden. In Amerika en Engeland is het zoo. dat hoe grooter een stad is hoe minder het doorgaand verkeer. By kleine steden is het percentage door gaand verkeer aanmerkehjk hooger. Voor kleinere stedén is het dus nuttig ten behoeve vanhet doorgaand ver keer een verkeersomlegging te maken. Dit heeft by groote steden geen zin. Ten aanzien van deze principes zal men, volgens spreker, ook ln Nederland on derzoekingen dienen te doen In den middag hield ir. F. G. zyp een verhandeling over „de ontwikkeling en de constructie van autobuscarrosse rieën in het byzonder die van den chas- sisloozen autobus." Amsterdam, 24 April 1947. De beurs opende heden go®11 dend tot vast, terwyi de handel in de vrije markt een tamelyk levendig karakter had, waarby de koersen een opwaartsche bewe ging insloegen. Voor Olies bestond een goede vraag, waardoor dit fonds 4% hooger opende, in de vrije markt nog 3% monteerde, om op 411% de markt te verlaten. In Cultuur waarden trad H.V.A. op den voorgrond met een avans van 6%% op 233%. waarna het Slot op 232 kwam. Walvischvaart, waarin gisteren, na een paar voorafgaande rustige dagen, f33.000 werd omgezet, verbeterde 2% tot 107, Wat heerlijk waren de maaltijden toch, die de officieren van de-St. Joris- of Cloveniersdoelen in de dagen van Frans Hals verorberden. Gis teren heb ik er, tydens een rondgang door het vernieuwde museum, weer eens speciaal op gelet. Als men goed kijkt, ziet men het vet uit de baarden druipen. Op de tafel staan kippe- en ganze- bouten, de jus is als het ware te proe ven, geroosterd brood toast zeggen wy in de dagen van Han van Meegeren ligt voor het grypen en wynin lange, nauwe glazen of bokalen, naar het u lijkt. Smulpapen waren het en liefheb bers van een stevig glaasje, naar de neu zen te oordeeien. Zouden onze nazaten in een of ander museum een schilderij zien, waarop de heeren van de confe rentie te Moskou een gans aansnijden en in een glas wodka wegduiken? Welke Haarlemsche schilder zet de regenten van een onzer Hofjes op het linnen, ter- wy'l ze een walvisch-fricandeau aansnij den, in de schaduw van een enormen pud ding, met een glas ouwe klare in de eene en een aansnymes in de andere hand? Maar hoe moet dat dan met de baar den, zult u opwerpen. Hoe kunnen er ooit poses aangenomen worden als in Frans Hals' gloriejaren, wanneer de baard ont breekt? Vergist u niet, want de regen- tessengroepen geven ook een stoer beeld van vrouwen, die weten wat ze willen en zelfbewust zijn. Maar dan rijst de vraag, welke schilder het bestuur van een vrouwen-organisatie voor de volgende eeuwen in kleur wil zetten? Denkt u eens in, dat de bezoe kers van 2246 in het Frans Halsmuseum een groot schildery zien hangen met als onderschrift: „Stilleven van het hoofd bestuur eener vrouw'envereeniging in de twintigste eeuw". Bioscopen: Rembrandt: Revue „Nou is da boot aan", 2.30 en 8 u. Cinema-Palace: Pic cadilly-incident (14 jr.). Luxor: De blauwe Donau (14 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: George wint op alle fronten (alle leeft.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Een vreem de passagier (18 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: Buitengewoon verlof (14 Jr.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken; De avonddiensten worden tot 26 April waargenomen door C. G. Loo- meijer, Barteljorisstraat 11, tel. 10175- Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, telef. 11793 en Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Zieken vervoer: fa Mathöt, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum. Haarlem ln Oorlogstijd, tot en met 27 April. Zaterdag 26 April: Stadsschouwburg: Comedia met .Maand op het land" (Ver. Gel. en Wetensch.) 8 U- (Van onzen correspondent) Gistermorgen is te Utrecht het eerste ge wone congres van de Party van den Ar beid, dat drie dagen in beslag zal ne men, door Koos Vorrink geopend. De ministers Drees, Vos, Neher, Llef- tinck en Jonkman en de oud-ministers Albarda, van den Tempel en Logemann waren aanwezig. In zijn openingsrede besprak de heer Vorrink de plaats van zijn partij tusschen C.P.N, eenerzyds en K.V.P. anderzyds. De groei van eerst genoemde organisatie ver vulde ook den heer Vorrink met zorg, hoewel hij er de opmerking aan verbond, dat deze groei in verhouding tot soortgelijke na-oorlogsche bewegingen in het buitenland toch ook geen reden tot buitengewone ongerustheid gaf. Over het samengaan van P. v. d. A en K.V.P. zeide hy, dat na de verkie zing bleek, dat de invloed van de P. v. d. A. alleen te klein was om zelf standig de verantwoordeiykheid voor de regeering te aanvaarden. Zonder al ts veel geestdrift, aldus de heer Vorrink, zyn wi) toen ingegaan op die samenwer king met de K.V.P., welke samenwer king tot dusver heeft geleid tot ver vulling van een verheugend aantal pun ten uit het regeeringsprogram. Ten aanzien van het samengaan ln de toekomst meende hij, dat n. a. v. ae maatregelen, welke zeer binnenkort vah minister Lieftinck zyn te verwachten, nog fellere actie van de oppositie op komst is; of onder den invloed daarvan de K.V.P- zich zal weten staande te houden, aldus Koos Vorrink, dient te worden afgewacht. .Wij zullen den strijd tegen de K.V.P- niet zoeken, noch, wanneer hij mocht komen, uit den weg gaan. Tot dusver is de ln het regeeringsprogram neergeleg de samenwerking van belde zyden loyaal uitgevoerd. In dit verband stond hy uitvoerig stil bij den strijd rond het Indonesische probleem. Oud-minister Logemann leidde 's mid dags de besprekingen in over het Indone sisch beleid Hy zag in de overeenkomst van Linggadjati een werkschema, waaraan beide partijen zich beloven te houden. Aan de uitgangspunten en doeleinden van een federatief statenverbond mag niet worden getornd; Nederland zal moeten medewer ken tot de oprichting van een souvereinen staat, vrijelijk vereenigd tot een unie. Dle samenwerking sterker willen maken dan een vrywillige, breekt haar af. Voorwaarde tot een afname van de militaire macht Is snel herstel van een normaal werkend be stuursapparaat. Indonesië heeft belang bij een krachtdadige samenwerking, omdat daardoor de productieve krachten en de credietwaardigheid van het land worden hersteld. Spr. bepleitte een krachtige hou ding tegen alle acties in ons eigen land, die tegen samenwerking gericht zijn. Het congres onderstreepte in een reso- lutie de gedachten van oud-minister Loge mann en nam nog 'n tweede resolutie aan, waarin wordt aangedrongen op doeltreffen de voorlichting aan de troepen. In de avondzitting besprak minister Vo® de, sociaal-economische toestanden in Ne derland. In het laatste kwartaal van 194® bedroeg de productie 89 pet van de pro- ductie van 1938, zeide spr.; met een bevol kingsaanwas van 10 pet. beteekent dat nOB lang niet, dat we er zyn, maar de verwach tingen zijn toch overtroffen. De verwach ting is, dat eerst in 195X de handelsbalah® weer in evenwicht zal zyn. Gisteravond is het ruim 10.000 br. to0 groote Noorsche tankschip Aristopha nes" den Nieuwen Waterweg blnneng®' loopen. Het schip is geladen met walvisch- traan, waarvan een belangrijk kwantu*^ men spreekt van 20002500 ton door de Nederlandsche regeering is aan gekocht ter verbetering van de vett*^ sitie. n De „Aristophanes", die wegens storm gedurende een groot deel van d dag buitengaats heeft gelegen, is oP«^ stoomd naar de „Nieuwe Matex" Vlaardingen, om de traan te lossen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2