Viering 40-jarig bestaan van den Diocesanen Middenstandsbond Grandioos geslaagd festijn SICHEN TWEE POLEN MIJNEN WERKEN MET ERNSTIGE VERLIEZEN Prestatieverhooging en personeels uitbreiding noodig MOSKOUSCHE „LIGA VAN DUITSCHE OFFICIEREN" ACTIEF Arsenicum en oude klare Indonesiërs in buiten- landschen dienst Een aantal vroegere Liga-leden zouden belangrijke posities bekleeden ENGELAND NA 5 MEI IN DE KOU" Joego-Slavische nota aan Engeland en V.S. op de heide (VRIJDAG 25 APRIL 1947 PAGINA 3 sr m 1 PMggMH «•*3bBP 1 Feestvergadering ketfaken en laten zich niet erg afSchrik- ,0e jongste maatregelen xan MOSKOU 24 APRIL hetzelfde hout gesneden," zei MJussofcpi, Leges voor paspoorten verhoogd Leiding van enkele Nederl. gezantschappen ZUIVELINDUSTRIE IN MAART Kaasproductie neemt snel toe Schrijfwijze bij examens V EMIGRATIE EN DEVIEZEN LEWIS KRIJGT RESTITUTIE Reizen op crediet (Wordt vervolgd) Gistermiddag zyn het hoofdbe stuur en de dagelijksche afdeelings- testuren van den Diocesanen K. K. Middenstandsbond In het Bisdom Haarlem, welke in Haarlem zijn oongres hield en zijn 40-jarig be staan vierde, op officieele wijze op het stadhuis ontvangen. De wnd. burgemeester, wethouder D. Geluk, sprak in aanwezigheid van de wet houders A. J. M. Angenent en mr. dr. A. F. Schreurs en den gemeente secretaris, mr. Th. Wesstra, het ge zelschap in de historische hal toe. ..Ben gevoel van trots en geluk moet U bezitten, te weten, dat uw jubileeren- de bond in de 40 jaren van zijn bestaan een werkzaamheid ten toon heeft kun- hen spreiden, welke groote resultaten heeft opgeleverd in het belang van den Seheelen middenstand", aldus de heer Geluk. „Ik heb respect voor uw organi satie, welke zoo'n aanzienlijk aantal le den telt en ik zie met genoegen, dat de K. Middenstandsbond niet alleen ma terieel, maar ook geestelijk en cultureel Voor zijn leden zorgt." De wnd. burgemeester deed vervol eens een beroep op alle middenstan ders, om het sociaal besef in eigen krm- 8en en overal elders te doen doordrin- Een, want er rust op den middenstand die zoo'n belangrijke schakel vormt in het maatschappelijk leven, een geweldi ge taak, vooral nu na den oorlog De diocesaan voorzitter van den Mid denstandsbond, de heer H. v. d. Brule, beantwoordde de speech van den heer Geluk en dankte den spreker voor zijn gelukwenschen aan den 40-jarige. Hij hitte tenslotte zijn erkentelijkheid voor de welwillende houding van het Haar- lemsch gemeentebestuur tegenover den hiiddenstand, hetgeen ook vorig jaar ge bleken is tijdens den prijzenslag. Na deze plechtigheid in het stadhuis troffen de leden van den bond elkaar in de groote zaal van het Gem. Con certgebouw, waar een feestvergadering gehouden werd. Als plaatsvervanger van den Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, woonde de vicaris-generaal, Mgr K- L. A. Ammerlaan, deze bijeenkomst bij. Verder waren aanwezig de Commis saris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos Van steenwyk, de heer van Eijk, na dien s den minister van Economische Zaken, burgemeester en wethouders van Haarlem, de deken van Haarlem, de hoogeerw. heer J. J. A. Kuilman, dr. Ariëns, algemeen adviseur van de R. K. Middenstandsbeweging in Nederland.de secretaris van de Kamer van Koophan del voor Haarlem en omstreken, jhr. dr. J. C. Mollerus en vele anderen. De voorzitter, de heer Van den Brule, sprak een openingswoord, waarin hij al len hartelijk welkom heette. Hij liet de 40-jarige geschiedenis van den Bond de revue passeeren en wijdde speciaal aandacht aan den bezettingstijd, welke voor den middenstandsbond zoo'n moei lijke periode was. Spr. verzocht Mgr. Ammerlaan den dank van alle leden aan den Bisschop over te brengen voor den steun, dien men van de zijde der ka tholieke overheid gedurende de oorlogs jaren heeft mogen ontvangen De heer Van den Brule wees op het belang van een principieele en vrije vakorganisatie en zeide, dat de bond spoedig de beschikking zal hebben over een eigen economisch apparaat, waarvan allen, indien zij nauw samen werken, hun vruchten zullen kunnen plukken. Spr. deelde dan het pro gramma mede voor den eerstkomen- den tijd, n.l. kernvorming op godsdien stig, sociaal en cultureel gebied en het geven van systematische voorlich ting, teneinde een gezonden midden stand te verkrijgen. Hierna hield Dr. A. Olierook, oud- bondsadviseur, 'n hooggestemde feestrede, waarin hij het wel en wee van den ju bileerenden Bond schetste en de talrijke economische successen, die in den loop der jaren behaald zijn, belichtte. „De Diocesane Bond draagt vandaag de kroon van 40 jaar getrouwen dienst en rondom deze kroon zie ik vele edelstee- nen flonkeren, symbolen van gemeen schapszin, arbeidzaamheid en geloof," zoo zeide spr. De Middenstandsorganisatie in het Bisdom Haarlem, die wel de grootste en krachtigste genoemd mag worden van ons geheele land, heeft menigmaal de richting aangewezen voor de landelijke beweging en het bleek dikwijls de goede richting te zijn, aldus dr. Olierook. Aan het einde van zijn toespraak herdacht spr. een der groote pioniers van den bond, Chris Jansen, die zijn leven geheel in dienst gesteld had van den midden- .stand. Mgr. N. ti. A. Ammerlaan richtte ver volgens een hartelijk woord tot het hoofdbestuur en de leden. Hij bood zijn gelukwenschen aan, ook namens den Bisschop, en wekte allen op, den strijd voor de grootheid van den Diocesanen Bond in getal en gualiteit voort te zet ten en niet te verstarren, doch zich aan te passen aan de nieuwe tijdsomstan digheden, „Principieele organisaties zijn ecn "■Wv. Bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Dioc. R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, zijn het hoofdbestuur en de dagelijksche besturen der ajdeelingen op het stadhuis te Haarlem ontvangen. De voorzitter, de heer H. van den Brule, bedankt den waarnemend burgemeester van Haarlem, weth. Geluk, voor zijn woorden van welkom en felicitatie christenplicht, maar zij vragen ook echte vaderlanders," aldus Monseigneur. „Er is dan nog gelegenheid te^over, om samen te werken met anderen." Spr. drukte vooral zijn bewondering uit voor het vele en belangrijke werk dat degenen, die na de bevrijding den bond weer frisch leven hebben ingebla zen, hebben verricht. Tot slot maakte hij bekend, dat bij den H. Vader de onderscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice" is aangevraagd voor den voorzitter van den Diocesanen Bond, den heer v. d. Brule. De directeur van het Middenstands bureau, de heer J. Bakker, bood aan het bestuur een bedrag van f 15.000 voor het Chris Jansenfonds aan als een geschenk van de leden en bovendien kon hij de verheugende mededeeling doen, dat zich den dag te voren het 11000ste lid van de organisatie is geregistreerd. De bondsvoorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbeweging, de heer Koops uit Limburg, sprak daarna nog eenige waardeerende woorden tot het hoofdbe stuur en herinnerde aan vroegere roem volle jaren van den bond, toen het Haar- lemsche bestuurslid Van Tetering het middenstandsideaal in het Zuiden preekte en een stuwende richting heeft gegeven aan de Limburgsche organisatie. Er voerden voorts nog eenige afge vaardigden het woord, die allen een presentje hadden voor den jubileerenden bond in den vorm van een gift voor het Chris Jansenfonds. De voorzitter, de heer v. d. Brule, bedankte alle sprekers en deelde mede, dat er felicitaties binnengekomen waren van den minister-president, dr. L. Beel, van de Ministers van Onderwijs, Oor log, Justitie en Economische Zaken, van de Kath. Volkspartij en de K.A.B. Ver- Vermageren Dan naar Engeland Zuid-Engeland.... smokkef- land Een Maharadja als autofabrikant De conferentie is dood. Achter de palmen in het Moskwa- hotel in Moskou fluisterde men elkander Woensdag in het oor, dat de conferentie van de vier ministers dood is, maar niemand den moed heeft h?ar te begraven. Zoowel Bidault, Be- vin> als Marshall wilden eigenlijk naar huis en indien Molotov niet thuis zou zijn geweest, zou hij vermoedelijk reeds Vroeger vertrokken zijn. De gedelegeerden Praatten intusschen over de beste ver bindingen met het vliegtuig en den trein, terwijl het in Moskou eindelijk lente is Seworden. Het was de warmste dag van bet jaar Dinsdag en de voorjaarszon deed ui de pas-geopende parken de eerste bloe men uitkomen en bloeien. De „Daily Herald" teekent de droeve historie van deze conferentie, waarop Zooveel hoop was gesteld. Hoe de mi- Ulsters in plaats van tot elkaar uit el kaar gingen, toont de teekening uit het Hhgeische blad, dat de situatie op den eersten dag van de bijeenkomst, 10 Maart, en den jongsten, 24 April, illu streert. Engelands ambassadeur tn Amerika, Lord Inverchapel, heeft op een ori- gineele, zij het voor velen niet aan lokkelijke wijze propaganda gemaakt voor een touristisch bezoek aan Engeland in bet komende seizoen. In plaats van het normale verhaal aan zijn hoorders van de Kamer van Koophandel te vertellen, dat iu iedere brochure staat, de Engelsche beuken en de ,,'s lands wijs, 's lands eer"_ lekkernijen te prijzen, heeft hij gezegd: "Gy, goed gevoede Amerikanen, die een Vermageringskuur wilt ondergaan, gaat naar Engeland. Het leven is er niet zoo comfortabel als u het zoudt wenschen, Utaar u zyt welkom en u zult er veel zien, Want wij zijn in Engeland met een in teressant experiment bezig". Over de schoonheid van Engelands landschap, zijn pittoreske dorpjes en woeste berg landschappen, waar de reisbureaux over bet algemeen hun folders mee plegen te vullen, repte hy geen woord. Neen, Lord Inverchapel is een nuchter, practisch hian. Hij kwam er tenminste eerlijk voor Uit, want hy voegde aan zijn betoog toe: en de dollars, die u zult besteden, zUllen een goed werk op onze betalings balans verrichten". Geheimzinnige lichten flikkeren in den Kanaalmist. Ergens tusschen de krijtrotsen van Dover en de ruige Voode rotsen van Cornwall glijdt 'n boot te aan land. In de stilte van den nacht Weerklinken gedempte geluiden; kratten eri kisten worden naar wachtende vrachtauto's gesleept. Een motor start en een week later is er in de nacht clubs van het Londensche Westend weer Wat Fransche cognac aangekomen. Ook kan weer een glas oude Bordeaux of goe. r® champagne geschonken worden. In de Winkels van Bondstreet zyn ineens weer ^fvlons te krijgen en in de vervallen, mor- café'tjes van de havenwijken gaan uc diamanten uit Amsterdam van hand hand. De Engelsche Zuid-kust is een smok- dland geworden. De kisten en kratten cvatten smokkelwaar uit alle deelen van Wereld. En de smokkelaars doen goe- MOSKOU lO MAART Scotland Yard, waardoor met radar uit geruste mynenvegers in den strijd tegen de smokkelary zyn ingezet. Maar de bendeleiders zyn ver standig genoeg uit de buurt van de Navy-schepen te blijven. Met hun oude landingsschepen uit de ge allieerde invasie in Normandië en de marinesloepen, zouden zy weinig kans maken. Zij laden de buiken van de vaartuigen liever zoo vol als mogeiyk is, om het aantal tochten tot een mini mum te beperken. „De \Jieg" is de Fransche baas van deze operaties, ,,de kapitein" is zyn Engelsche collega in den smokkel. De eerste kent als vroegere Maquis vele klappen van de zweep en heeft tot den dag van vandaag kans gezien zoowel zyn Franschen als Engel- schen belagers te vlug af te zijn. De Yard heeft nu haar hoop gezet °P de techniek. Én de bewoners van de En gelsche Zuidkust vragen zich af. of „de vlieg" zich in de door radar gespannen netten zal laten vangen. Hoe Mussolini Chamberlain aan bet ijjntje en zelfs voor den gek hield, vertelt Ciano met bedekte termen in zijn dagboek. Vergelykt men zijn beschrijving van Chamberlain's be zoek aan Rome met die van den Brit- schen premier zelf, dan biykt het nog duideiyker. Chamberlain schryft dat zqn reis ,.de kansen op vrede definitief had versterkt en hy vond Mussolini „eerlijk en attent en bovendien met een aantrekkelyk gevoel voor humor". Maar lees nu, wat Ciano over dit be zoek in zijn dagboek schrijft: „Hoe ver staan wy van dit volk. Zy behooren tot een andere wereld. Na het diner spra ken wy met den Duce over de Engel- schen „Deze menschen zyn niet van „als een Francis Drake en andere bou wers van het Britsche Ryk. Zij zijn ver moeide zonen van een lange linie rijke menschen en zij zullen hun Ryk ver liezen." Mussolini's rijk ging alleen nog eer der. Ciano vertelt nog. hoe Mussolini vriendelyke woorden tégen Chamberlain zei, maar intusschen zyn verdrag met Du'itschland uitwerkte. Ciano belde na het bezoek Ribbentrop op en zei, dat de volgens feliciteerde hij alle leden, die 40 jaar lid zyn van den bond en mee jubileeren. Spr. besloot zyn toespraak met de hoop uit te spreken, zich daarby rich tend tot'rector H. Brans, dat het den nationalen aalmoezenier van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging gegeven mag zijn 'in de K. J. M. V. den grondslag te leggen voor den toekomstigen mid denstand. Het knapenkoor van de St. Liduina- kerk onder leiding van den heer P. Q, Wolff en de organist Jan Nibbering zorgden voor een fleurige muzikale op luistering. Des avonds werd den leden een feest avond aangeboden in den Haarlemsehen Stadsschouwburg, waar de Ghesellen van de Spelewei, het Amsterdamsch Matro- zenkoor onder leiding van Louis Schwirtz en mej. en de heer Van der Voren, resp. piano en viool, hun eenige genotvolle uren verschaften. De provinciale leges voor paspoorten zijn met ingang van 1 Mei a.s. verhoogd van f 1.tot f 2.Voor een enkelvou dig paspoort is dan verschuldigd f 7. (f 5.— ryksleges f 2— prov. leges) en voor familiepaspoorten f 9.50 (f 7.50 ryksleges f 2prov. leges). Hier ko men nog by de leges, welke door de ge meenten geheven worden. Met ingang van 1 Mei worden tevens verhoogd de leges voor ry- en nummerbewyzen, na- melyk voor een rijbewijs van f 1— tot f 2.en voor een nummerbewijs van f 1.50 tot f 2.50. Voor de honderdste maai speelde het Vrije Tooneel Donderdagavond „Arsenicum en oude kant". Het Leid- scheplein-tlieater te Amsterdam was er vol van. In den loop van de maan den is er nogal eens van bezetting gewisseld, want toen wy eertijds de première bijwoonden, voerden gansch andere lieden dan nu den waanzin ten top. Cor Buys, vaderlijk en gezellig, klom in de pauze op het tooneel. Hij sprak zijn publiek met „jullie" aan, deelde Deventer-koeken uit en lan ceerde een grapje over de subsidies, die hem niet in den schoot vallen. Wat hem echter wel in den schoot viel, was een kruik oude klare. De tjokvolle zaal heeft het likkebaardend aange zien. Britsche visite „een limonade-gedoe was geweest, een fiasco". De wereld was weer eens bedrogen Nawanagar's Maharadjah, vanzelf sprekend meer dan multl-million- nair, heeft datgene gedaan, waar millioenen van zijn landgenooten zich dagelyks, voor zoover de Britten het ook doen, tegen verzetten. Hy heeft n.i. met 6611 zeer klein deel van zyn mii- lioenen een Britsche „volkswagen"- automobielfabriek gekocht. Zoo interesseert het Indische kapitaal zich in Engeland. „Wei heb ik er eeni- gen tÖd over moeten onderhandelen", verklaarde de prins, „maar het is nu voor elkaar. Ik ga naar Indië om de laatste formaliteiten te vervullen." For maliteiten, die overigens slechts daaruit zullen bestaan, dat hy twee chèques zal moeten teekenen: een van 1.500.000 voor de bestaande fabriek en een van ƒ5.000.000 als steun voor een nieuw op te richten maatschappy. Hy bezat reeds aandeelen in de maatschappy voor bij na drie millioen gulden. Duizend tot vijftien honderd arbeiders in het En gelsche stadje Grantham zullen dus in de toekomst een Indischen prins als hun meester hebben. Een troost voor de In diërs, die wel eens gehoord hebben, dat de man, voor wien zy uiteindeiyk wer ken, ergens op een landgoed in Wor cester of Windsor woont. Dr. H. N. Boon, chef van het bureau voor het Verre Oosten van het minis terie van Buitenlandsche Zaken te Ba tavia, heeft in een interview met den correspondent van United Press de plannen ontvouwd die er bestaan om den Nederlandschen buitenlandschen dienst open te stellen voor Indonesiërs, die daarby zelfs de leiding zouden krij gen van enkele. Nederlandsche gezant schappen. Volgens deze plannen zullen Indone siërs in den buitenlandschen dienst worden opgenomen. „Zij zullen als zoo danig niet alleen de belangen van In donesië, maar die van het Koninkrijk in zyn geheel behartigen", aldus dr. Boon. „In dat verband kan het gebeu ren dat een Indonesiër belast zal worden met de leiding van een gezantschap en dat verschillende Nederlanders als at- taché's of secretarissen onder hem zul len werken. In andere gevallen zal het omgekeerde voorkomen, namelijk dat Indonesische secretarissen en kanse liers werken onder Nederlandsche ge zanten of ambassadeurs''. Indonesiërs zullen in Europa gesta- tionneerd worden op posten waar de Indonesische belangen niet de voor naamste zyn, maar waar zij de gelegen heid zullen hebben zichzelf vertrouwd te maken met de Westersche bescha ving. „Met onmiddellyken ingang", aldus dr. Boon, „zullen Indonesiërs aange wezen worden als leden van Nederland sche delegaties naar internationale conferenties, zooals de aanstaande ryst- conferentie, waarvoor reeds een ver tegenwoordiger van Oost-Indonesië is aangewezen. Ook voor de rubberconfe rentie en de U.N.O.-vergadering over Palestina zullen Indonsiërs worden aan gewezen." In Indonesische kringen wordt in ver band met de intrede van Indonesiërs in den Nederlandschen btritenlandschen dienst verwacht, dat Indonesië gezanten zal krijgen in sommige Arabische staten, in Manilla en Bangkok. Met het intreden van het voorjaar gaat ook de melkproductie vooruit. Vol gens voorloopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ontvin gen de zuivelfabrieken in Maart 170.243 ton melk van de veehouders, een belang rijke styging vergeleken bij de 114.688 ton in Februari. De productie van boter bedroeg in Maart 2.363 ton, hetgeen 25 ■procent méér is dan in Maart 1946. De kaasproductie neemt snel toe. Kon in Februari slechts 360 ton volvette kaas gemaakt worden, in Maart liep de pro ductie op tot 1712 ton. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat by de in het jaar 1947 te houden toe- latings- en eindexamens der scholen van voorbereidend hooger en/of middel baar onderwijs en de in dat jaar te houden examens ter verkryging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs, de officieele schryfwyze van de Nederlandsche tasl zal worden gevolgd. De verliezen van het Mijnbedrijf hebben sinds de bevrijding een ern stig karakter aangenomen. De uit de Ver. Staten geïmporteerde kolen leverden in 1946 een verlies op van ongeveer 36 millioen gulden, tegen 8 millioen in 1945, en de uit Duitsch- land ingevoerde kolen hadden een verlies van 9 millioen tegen 5,5 mil lioen in 1945. Het verlies op den afzet der Limburgsche kolen be droeg in 1946 20 millioen tegen 36,5 millioen in 1945. De ter beschikking van den Staat gestelde particuliere mijnen leverden eveneens aanzien lijke verliezen op. Aan regeerings- crediet ter dekking van de exploi tatiekosten werd een bedrag van ruim 27 millioen beschikbaar ge steld, aldus de Memorie van Ant woord betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van de Staatsmijnen in Limburg. Een prestatie van nog niet bereikt al 1946 in totaal 39,986 De productie in steeg aanmerkelijk millioen ton werd tegen 5 millioen in tie steeg van 17.208 80 van 1938 werd waren in December arbeiders werkzaam, het afgeloopen jaar t.a.v. 1945. Ruim 8 naar boven gehaald 1945. De dagproduc- ton tot 27-621 ton. Het doel is een jaarproductie van 12.000.000 ton te bereiken, d.i. 40.000 ton per dag. Behalve een prestatie verhooging zal ook nog een verdere uitbreiding van personeel noodig zijn. De Zuiveringsraad zal zyn taak waar schijnlijk vóór 1 Mei a.s. hebben vol tooid. Het optreden van den militairen commissaris voor de Mynstreek heeft naar het oordeel van den minister te recht aanleiding tot klachten gegeven. Het beheer over de Mijnen zal niet op korten termyn geliquideerd worden. De beheerkosten bedragen f 1.200.000. Aan de combinatie van functies van voorzitter van den Mijnindustrieraad en Inspecteur van de Mynen, acht de mi nister zeer vele bezwaren verbonden. Deze combinatie bleek echter destyds onvermijdelyk. De eertijds gunstige resultaten van de Staatsmijn Wilhelmina zijn teruggeloo- pen, een relatief nog grooteren teruggang vertoonen de winsten van de nevenbe- drijven, als de cokesfabrieken, het stik- stofbindingbedrijf en de vetkolenmynen. De door de Staatsmijnen in 1944 uit betaalde wachtgelden zullen voor 70 worden gerestitueerd. ,.1-. Een zeer groote zes-motorige bommenwerper met straalaandrijving is thans in de Vereenigdc Staten gereedgekomen. Het vliegtuig is gebouwd voor de luchtstrijdkrach ten en is het eerste toestel, dat uitgerust is met zes motoren met straalaandrijving. De Amerileaansche luchtmacht heeft het ontworpen als lange afstand-bommenwerper met zeer hooge snelheid In de Staatscourant van 18 April werd opgenomen de deviezenbeschikking emigratie. Deze heeft óe bedoeling te verhinderen, dat dcor emigratie een verlies ontstaat voor het Nederlandsche deviezenvermogen. Teneinde dit devie- zenverlies tegen te gaan, zoo deelt men ons van bevoegde zijde nader mede, zal de controle op de emigratie geschieden volgens sedert 1941 in Suriname ge bruikelijke regelen. Emigratie zal thans n.l. alléén mogelijk zijn met een verkla ring van de Nederlandsche Bank, dat uit een oogpunt van deviezencontróle hiertegen geen bezwaar bestaat. De berichten, die sinds eenigen tijd uit Berlyn komen over activiteit van de vroegere Moskousche „Liga van Duitsche officieren" in het wel en niet door de Russen bezette deel van Dultschland, worden door Russische zegslieden als volkomen uit de lucht gegrepen aange duid. Deskundigen in Londen echter meenen, dat niet alle onderdeden van deze berichten onwaar zijn. De in Berlijn de ronde doende verha len zyn terug te brengen tot de vier volgende punten: 1. Een aantal van de vroegere Liga leden zouden nu belangryke posities be kleeden. 2. De meeste leden van de Liga zyn onder veldmaarschalk Von Paulus en generaal Walter von Seyslitz nog in Rus land, waar zij by Moskou in speciale kampen wonen. 3. Deze Duitschers worden nog steeds getraind voor latere administratieve ta ken. 4. Velen van hen staan in eenigerlei georganiseerde betrekking tot het Sovjet- leger als speciale adviseurs of onder gaan een speciale opleiding in zijn ran gen. De eerste bewering is absoluut waar. De Berlijnsche commandant van de politie is b.v. het vroegere Liga-lid kolonel Paul Markgraf, die zijn positie reeds bekleedt sinds het begin van de Russische bezetting. Het tweede punt is reeds meermalen be vestigd door het verschijnen van von Pau lus voor processen in Neurenberg en in be richten, die zijn familie bereiken. De be wering, dat nog steeds Duitschers een ad ministratieve training zouden ondergaan, wordt ten stelligste tegengesproken. De Russen noemen baar „stompzinnig". Dat het Russische leger in zijn rangen Duitsche officieren zou hebben, wordt ook ontkend. Maar uit Britsche bron zijn reeds herhaaldelijk berichten gekomen, dat Duit sche officieren, die uit Russische krijgs gevangenschap werden ontslagen, bij hun aankomst in de Russische zone worden ge arresteerd en voor de keus gesteld om als vrywilliger in het Russische leger dienst te nemen. Deze mededeelingen hebben in zekeren zin een bevestiging gekregen door de vol ledige afwezigheid van Duitsche officieren in oost-Duitschland en het feit. dat Bevin in de eerste periode van de Moskousche conferentie er Molotov eenige vragen over heeft gesteld. Deze ontkende de bewerin gen echter volledig. Na 5 Mei zal het in Engeland verboden zyn gas en electriciteit voor verwar mingsdoeleinden te gebruiken. Op deze wijze hoopt de regeering gedurende den zomer 2.300.000 ton holen .e besparen. De minister voor de brandstof voorzie ning, Emanuel Shinwell. deelde in het Lagerhuis mede, dat 't verbod van het gebruik van electrische en gasapparaten voor verwarmingsdoeleindep tot eind September van kracht zal blyven voor particuliere verbruikers en tot het einde van October voor fabrieken en kantoren, De Britsche en Amerikaansche am bassade te Belgrado hebben een nota van de Joegoslavische regeering ontvan gen, waarin wordt gevraagd om onmid dellijk de Joegoslavische verraders, die thans in of buiten kampen in Italië verblijven, uit te leveren. In de nota, welke uiterst scherp van toon is, wordt verder de onmiddellijk ontbinding van alle Joegoslavische militaire formaties in de door de geallieerden beheerde kampen geëischt. De Britsche function- narissen te Belgrado achten deze kwes tie een der grootste struikelblokken in de Engelsoh-Amerikaansche betrekkin gen met Joegoslavië. Rechter Alan Goldsborough heeft ge last, dat 2.800.000 dollars van ds t ?te van 3.500.000 dollars, die Lewis was- op gelegd in October van het vorig jaar, aan hem zullen worden terugbetaald. Lewis heeft van deze terugbetaling honderdduizend dollar gestort in de kas der stakende telefoonbedienden. In de Vereenigde Staten Is men doende om reizigers de mogelijkheid te bieden spoor kaartjes aan het loket te verkrijgen op ver toon van een credietkaart. Houders van dergelijke credietkaarten ontvangen maan delijks de rekening thuis. i» door HANS VERHOEVEN V 47) Het duurde minuten, alvorens de in specteur van dienst kon begrijpen wat er was gebeurd. Toen hy met 'n zucht van verlichting de telefoon op den haak legde, was hij in staat door te geven, dat de jonge heer Barkhof op het grindpad terzijde van het huis door een onbekende was aangevallen, een klap met een hard voorwerp op zyn hoofd had ontvangen, bewusteloos was geraakt en thans met een gevaarlijke hoofdwond te bed lag. De dader was gevlucht, nadat juffrouw Klassen, die een kreet van het slacht offer had gehoord, het raam van haar slaapkamer had opgeschoven. Rillend was zij in haar kamerjapon naar bui ten geloopen een prestatie van be lang voor een vrouw in de gegeven om standigheden! had haar heer en meester naar binnen gesleept. De inspecteur van dienst behoefde er haar niet meer op te wyzen, dat het gewenscht was een dokter te waarschu wen. Dat had ze al in orde gemaakt, verzekerde zy, dokter Van Dyk moest al onderweg zyn. Maar of mynheer Lankman vooral gauw wilde komen, het was nu zoo griezelig ln huls.... Lankman was uit en kon eerst een half uur later worden gevonden. Toen ging hij op pad en snel ook: even over half een suisde zyn motor over den stillen weg. TWAALFDE HOOFDSTUK Introductie Tegen een achtergrond van spook- achtig-duistere boomen bood Berken rode een sinisteren aanblik. Er stond vry veel wind en de wolken joegen in grillige vormen langs de maansikkel, hetgeen de sombere sfeer nog verhoogde. Lankman moest onwillekeurig denken aan het titelplaatje by Foe's „The fall of the house of Usher", dat in een oude uitgave voorkwam. In ieder geval was de omgeving volkomen in overeenstem ming met de geheimzinnigheid, waarin het huis en zyn bewoners den laatsten tyd waren gewikkeld. „Zorg jy er voor, dat de sporen van de worsteling niet nog meer worden be dorven", instrueerde hy zyn onafschei- deiyken assistent. Een worsteling was het eigenlijk niet geweest, doch dat wist hy op dat moment nog niet. Hij was tamelyk sceptisch gestemd omtrent het nut van deze sporen, nochtans wilde hy oonserveeren wat mogelyk was. Onder aan de trap kwam h{j dokter Van Dyk tegen, die Juist naar beneden was gegaan. „Hoe is het met den patiënt?" vroeg hij. Bezorgd schudde de dokter het hoofd. „Hy moet zeker tot morgenochtend met rust worden gelaten", zei hij be slist, „daarna zullen we verder zien. Een leelyke hoofdwond, zal wel op hersen schudding uitdraaien." Samen gingen zy de woonkamer bin nen. Mien, die Lankman had openge daan, was naar de keuken verhuisd om koffie te zetten, juffrouw Klassen was blijkbaar by den gewonde achtergeble ven. „Ze heeft zich merkwaardig flink ge houden", apprecieerde de dokter. „Af gezien van de eerste oogenblikken, toen ze nog al van streek was, is ze kordaat opgetreden. Tja, en wat Barkhof zelf betreft, hfj heeft een behooriyken tik gehad, met een ijzeren voorwerp ver- moedelyk, een staaf of een zware pook. Zyn hoed heeft den slag eenlgszlns ge broken, anders had het er leelyk voor hem tdtgeöen," „Denkt u dus, dat het hier een moord aanslag betreft?" Dokter Van Dijk spitste zijn lippen en hij dacht even na, alvorens te antwoor den. Hij was een voorzichtig man (Lank man had het al eerder ondervonden), die niet gaarne een meening gaf, voor dat deze goed gefundeerd was. „Het zou me niet verwonderen," zei hy tenslotte. „Bent u er van overtuigd, dat Bark hof de wond niet door een val of zoo iets kan hebben opgeloopen?" „Absoluut! Ik heb weliswaar nog geen bevestiging hiervan kunnen krygen van den man zelf, want hy is nog steeds niet by kennis, maar iets anders dan een slag is uitgesloten." „En dat is alles wat u kunt verkla ren?" De dokter spreidde zijn handen met een hulpeloos gebaar uit. Lankman had voldoende aan dit antwoord, meer had hy trouwens ook niet verwacht. „Dan ga ik eens kyken wat er buiten te zien is", zei hy. „En ik vertrek", vond dokter Van Dijk. „Morgen vroeg tegen negen uur ben ik weer hier. De patiënt is voor den nacht verzorgd en ik moet u drin gend verzoeken geen pogingen te doen hem aan het spreken te krygen. Dat zou heel gevaarlyk kunnen ziin." Lankman beloofde dit en ging met den dokter de voordeur uit. Doch on middellijk daarna keerde hy op zyn schreden terug en belde het bureau. Aangezien hy niet van plan was den geheelen nacht op Berkenrode te bly ven, vroeg hy den inspecteur van dienst twee man uit te sturen, om bij het huis de wacht te houden. Ruigeflesch had, voorzichtig manoeu vreerend, den omtrek met behulp van een sterke zaklantaarn afgezocht. Als vrfl poover resultaat kon hy ongeveer aanduiden waar Barkhof was gevallen. Een paar opgedroogde bloeddruppels, die ook by kunstlicht goed waren te zien op de lichte kiezelsteentjes van het pad, gaven met groote waarschijnlijkheid de plaats aan van den overval. Hij had eveneens tusschen de boomen gekeken, doch had daar bot gevangen, zooals hij aan Lankman toonde: in de losse aarde was duidelijk te zien, dat er iemand had gestaan, maar die onbekende was zoo handig geweest de voetafdrukken met zyn zolen uit te wisschen, waardoor er een ondefinieerbare, in elkaar getrappel de indruk was achtergebleven. Mogelyk zou er overdag het profiel van een hak of een zool in te herkennen zyn, hoewel de inspecteur dat met reden betwyfelde. Toen Ruigeflesch hem de plaats wees, waar de onbekende had gestaan, begon nen Lankmans oogen te schitteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3