bureaux van redactie en administratie: Tienduizend havenarbeiders staken in Londen Krachtmeting tasschen twee vakvereenigingen EINDE VAN DE WESTERSCHE INVASIE AAN RUSLAND HIELD VAST CENTRALISATIE IN BRAZILIË LIGGEN VOOR ONZE MENSCHEN GOEDE KANSEN Rio Weer pakketpost Frankrijk naar een crisis? Marshall weer de oude, Visjinsky in grijs en goud Marshall brengt rapport uit de Janeiro, steden een der schoonste der wereld BESPREKINGEN IN INDIE WORDEN t MEI HERVAT Herdenking bevrijding op de scholen N.S. op Nat. Feestdag PROCES TEGEN BATA GEOPEND OVERDADIGE RIJKDOM DER NATUUR rt Tot hoofd en hart Dienst als op Zondag Do awes Dekker minister DINSDAG 29 APRIL 1947 o 69ste JAARGANG No. 23835 AANVARING OP DE SCHELDE Twee schepen aan den grond Prins en Prinsesjes terug in ons land - Nog géén spoor van Bormann «fa Censuur en C.F.M. Het weer. MET DE FRIESLAND NAAR ZUID-AMERIKA Zij het met eenige beperkingen Oude en nieuwe spelling Als wij tegen iemand haatdragend zijn, schaadt dit vaak minder zijn De prachtig gelegen baai van Rio de Janeiro. Met eenige moeite kan men het groote geluk dan het onze J Verklaring van Sjahrir SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents Der millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen duboel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. (Telefonisch van onzen Ixmdenschen correspondent) Londen, 28 April 1947 De arbeid in meer dan de helft van de Londensche havens werd heden lam gelegd door de staking van ruim 10.000 havenarbeiders. Er bestaat ernstig ge vaar dat de staking zich verder zal uit breiden. De Londensche havenarbeiders hebben het werk neergelegd in sym pathie met de 3800 arbeiders in de haven Van Glasgow, die vijf weken geleden een staking zijn begonnen vanwege het feit, dat 500 hunner overcompleet wer den verklaard. Dit laatste besluit werd door de autoriteiten genomen na voor afgaand overleg met de betrokken vak vereenigingen. Het havenbedrijf in Glasgow breidde zich aanmerkelijk uit gedurende den oorlog tengevolge van tijdelijke om standigheden, waarvan vaststond, dat zij na den oorlog zouden verdwijnen, net het natuurlijke gevolg, dat het voor Glasgow ongewoon hooge aantal haven® arbeiders verminderd zou moeten wor den. Nu inderdaad de laatste maatregel is genomen en 500 hunner ontslag is aangezegd, weigerde het havenpersoneel zich bij dit besluit neer te leggen. Reeds heeft de regeering een eerste concessie gedaan door van meer dan 20o het ontslag in te trekken, maar de staking duurde voort en heeft nu ge leid tot een uitgebreide sympathiesta king in de Londensche havens. De minister van Arbeid wees heden avond in een officieele verklaring op den ®vnst van den toestand. Hij zei o.m.: ..Het voortduren van de staking te Glas gow veroorzaakt onherstelbar j schade aan deze groote haven. De uitbreiding van de staking tot andere havens zal den handel van het land ontwrichten op het 'heest kritieke tijdstip in dp economische Positie van de natie en de vo'ksvemeen- fchap voor ernstige moeilijkheden plaar,- vooral daar de voedseh oorziening l.1 gevaar wordt gebracht." Het heeft er allen schyn van, dat de boven uiteengezette oorzaak van de Lon- leusche staking, namelijk sympathie met de ontslagenen te Glasgow, slechts een Voorwendsel Is voor een veel minder hoog staand optreden. Het is een publiek ge heim dat de staking te Londen neerkomt op een krachtmeting tusschen twee vak vereenigingen, die reeds langen t<yd met eikaar op gespannen voet leven. Tevens echter is de laatste staking we derom een bewijs van het gemak en de onverantwoordelijkheid, waarmede de En gelsche arbeiders tegenwoordig staken. De wvenstaking onderscheidt; zich van an- 'ere stakingen van den laatsten tijd {'echts door haar grooteren omvang, sta dingen van kleineren omvang zijn elkaar "e laatste weken met angstwekkende re gelmaat opgevolgd. Bij een der spoorweg maatschappijen brak kortgeleden een sta ding uit vanwege de promotie van een envpioyé, van wien bekend was, dat hij geweigerd had mede te doen aan de groote staking van 1926. In Billingsgate brak een staking uit, omdat een lid van de markt- Politie na 20 Jaren trouwen dienst tot Sergeant werd bevorderd. De man was namelijk geen lid van de Vakvereeniging. De directie zwichtte, ont nam. den man zijn strepen en de arbeid Werd hervat. De vorige week begon de- Zelfde directie besprekingen met de be trokken arbeiders over deze onverkwik kelijke geschiedenis. Men kwam niet tot een resultaat. Gevolg: heden begonnen huizend gemeentereinigers, marktknech- ten en kerkhofpersoneel een staking in de City van Londen. In de mijnen te Dewsbury zijn 175 mijn werkers in staking gegaan, omdat zij be- Het van Gent komende Engelsche s.s. Merganser, groot 2024 brt., is op de Schelde tusschen Doel en Lieskenshoek In aanvaring geweest met het Ameri kaansche s.s. Norwalk "Victory, groot '606 brt., komende van Antwerpen. Het Engelsche schip zit aan den grond, evenals het Amerikaansche, maar men rekent er op, dat de iaatste bij hoog Water vlot zal komen. De kok van de Merganser" is bij de aanvaring verdronken. De minister van Onderwijs, Kunstqji en Wetenschappen heeft aan de directeuren van Rijksscholen, de gemeentebesturen en de besturen van scholen voor bijzonder onder lijs een circulaire doen toekomen waarin hij ïhededeelt, dat de regeering er prijs op stelt, 3at ook dit 3aar plechtige herdenking van onze bevrijding uit <ie Duitsche over- beersching in de scholen zal geschieden, daaraan gepaard zouden dienen te gaan een herdenking van de dooden en een herdenking van het verzet. Het verdient aanbeveling hiervoor te be stemmen een lesuur op den laatsten school- bag, voorafgaand aan den Nationalen Feest dag (i.e. Zaterdag 3 Mei). De minister verzoekt te spreken over: ,,De diepere beteekenis welke aan de herdenking grondslag ligt, waarbij vooral naar voren ^are te brengen het groote idealisme en de Üefde voor Vorstenhuis en Vaderland, die dhze helden van 19401945 moeten hebben bezield." Na een verblijf te Zermatt van meer "an een maand zijn prins Bernhard en *Un oudste dochtertjes Beatrix en Irene Maandagavond op Paleis Soestdijk terug- 6®keerd. De reis naar Nederland werd Sernaakt met hetzelfde vliegtuig, dat hen "aar Zwitserland had gebracht en werd -stuurd door den piloot Sonderman. Maandag 5 Mei, den Nationalen (eestdag, zullen de Nederlandsche spoorwegen hun diensten uitvoeren a,s op Zondag. zwaren hebben tegen de benoeming van een directeur. Maar de lijst is niet com pleet. Hedenavond vond een vergadering plaats van arbeiders in de gasindustrie. Zij besloten het werk in de gasfabrieken neer te leggen, indien niet binnen 14 dagen hun wenschen worden ingewilligd. De lijst is nog steeds niet compleet, maar geeft een goeden indruk van den stand van zaken hier. Engeland kan zich heden minder dan ooit de weelde van het niets doen veroorloven. Niet slechts in het buitenland, maar ook in Enge land zelf beseft men niet voldoende dat de industrie tengevolge van de kolen- schaarschte nog lang niet op volle toe ren draait, en dat Iedere verefcre stag natie ernstige schade toebrengt aan een reeds ernstig ondermijnde economische gezondheid van het land. De Labourre- geering is tot nog toe steeds het pro bleem der arbeidsrelaties uit den weg geloopen. Als haar volgelingen echter doorgaan met hun onverantwoordelijke stakingen, zal de regeering in moeten grijpen, althans zich niet langer kun nen beperken tot vrome aansporingen. De Fransche bladen voorspellen, dat binnen enkele dagen na de opening van de Fransche Nationale Vergadering, die heden plaats vindt, een politieke crisis zal uitbreken. Het onafhankelijke blad der verzetsbeweging, „Combat", meent, dat het zeer waarschijnlijk tot een re- geeringscrisis zal komen, indien de re geering niet in staat is in de vergadering bij het beantwoorden van vragen over de voornaamste kwesties: de Fransche Unie, stabiliteit van de prijzen voor landbouw producten en de credietreserves een eens luidend antwoord te geven. Het orgaan van de M.R.P- I'Aube schrijft, dat niemand er aan gelooft, dat een compromis zooals op 22 Maart ten tweeden male zou kunnen worden bereikt. De communistische party zal niet langer met één voet in de regeering en met den andere er buiten kunnen staan. De on afhankelijk communistisch georiënteerde „Franc Tireur" schryft, dat de „reactie in de eerste plaats een regeeringscrisis wil uitlokken, waarvan verwacht wordt, dat zij de positie van generaal De Gaulle zal versterken." Hoewel alle havens, vliegvelden en stations in Egypte onder de strengste controle staan, heeft men tot nog toe geen spoor kunnen vinden van Martin Bormann. Volgens een functionaris van de veiligheidspolitie neemt de politie geen risico's, hoewel zy gelooft, dat ont snapte krijgsgevangenen, die zich in Egyptische steden ophouden, ten onrech te voor Bormann worden gehouden. De Rotterdamsche familie van der Dussen, bestaande uit man, vrouw en elf kinde ren, die per vliegtuig naar Amerika is vertrokken, bij aankomst op het vliegveld La Guardia te New York. Het doel van de reis is Balflower in Californië In een radiorede die door alle Ameri kaansche stations werd uitgezonden, heeft Marshall Maandagavond voor het Amerikaansche volk een uiteenzetting gegeven over de conferentie van Moskou. „Alle tegenstellingen, die tijdens de vorige conferentie betreffende de ver dragen met Italië en de Balkan scherp belicht zijn, zün in wezen onopgelost gebleven," aldus Marshall, doch. hij merkte op, dat Stalin hem gezegd had, dat in volgende bijeenkomsten van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken, een compromis bereikt kon worden omtrent ontwapening, de politieke structuur van Duitschland, herstelbetaling en econo mische eenheid. Marshall zeide te hopen, dat Stalin gelijk had, maar dan zou de Sowjet- Unie meer medewerking moeten toonen, dan thans het geval is geweest. In Moskou kon geen overeenstemming bereikt worden, daar de Sowjet-Unie vasthield aan voorstellen voor een ge centraliseerde regeering voor Duitsch land en tevens voor de volledige con trole over een land, dat economisch ten ondergang gedoemd zou zijn. Duitsch land zou dan een te groot deel van zijn productie als herstelbetaling moeten af slaan, voornamelijk aan de Sowjet-Unie. Amerikaansche steun zou tot in het on eindige noodig zijn geweest met als eenig resultaat de verslechtering van het eco- mische leven in Duitschland en Europa en een onvennijdelpken noodtoestand van dictatuur en strijd. Indien het Russische voorstel inzake de Duitsche activa in Oostenrijk zou zijn aangenomen, zou het te betwijfe len zijn geweest of Oostenrijk ooit weer een zelfstandige staat zou zijn gewor den. Het zou veeleer een marionet- staat geworden zijn. Alle pogingen voor deze kwestie een compromis-oplossing te vinden hadden gefaald. Ondanks het falen van de pogingen der vier ministers om voor de voor naamste punten tot overeenstemming te komen, verklaarde Marshall, dat er misschien grootere vooruitgang in de richting van een finale regeling was bereikt dan men besefte. De kritieke ge schilpunten waren voor het eerst in het daglicht gesteld, en zijn nu nauwkeurig omlijnd, zoodat wij bij latere onderhan delingen kunnen beginnen met een juis te kennis van de punten, die geregeld moeten worden, zeide Marshall. Hij waarschuwde er echter voor, dat er in Europa ontbindende krachten aan den dag komen, dat de patiënten aan een inzinking ïyden, terwijl de dokters deli- bereeren. Het nationale gerechtshof te Praag heeft Maandag het proces geopend tegen Jan Bata, den Tsjechischen schoe nenkoning, die wordt beschuldigd van samenwerking met de Duitschers en steun aan het fascisme en die thans in Brazilië verblijft. Bata nam in 1932 het beheer van de fabrieken te Zlin over, als stiefbroeder van den stichter dezer fabrieken. Hij maakte reizen naar Italië en Japan en sprak zijn groote bewondering uit voor het fascistische regime in deze landen en in Duitschland, naar welks model hij Tsjechoslowakye wilde reorganiseeren. Bata had voorts het plan de Tsjechen naar de pampa's van Patagonië over te brengen, hetgeen, aldus stelde hy den Duitschers voor, binnen dertig jaar zou kunnen geschieden. De Tsjechen zouden het- land in cultuur moeten brengen en een industrie opbouwen. De verdediger protesteerde tegen het houden van het proces, daar Bata thans Braziliaansch staatsburger is. Na het voorlezen van de beschuldiging werd de zitting van het Hof verdaagd om de bezwaren der verdediging te be- studeeren. De grootste invasie van Westersche journalisten in het door de censuur ge regeerde Rusland is met de Moskousche conferentie geëindigd juist op 't oogen- blik, toen er eenige wrijving begon te ontstaan. Over het algemeen gesproken is de be richtgeving van de conferentie der mi nisters van Buitenlandsche Zaken pre cies zoo geweest als zij vanuit Parijs, Londen of New York zou zijn geweest. Vijf weken lang is alle kopij, gemerkt met de letters „C.F.M.", per telegraaf ongecensureerd en volledig naar Enge land en de Vereenigde Staten door gegaan. Toen begon het opeens te haperen en was met de verzending van vier tot ne gen uur gemoeid. Dit viel samen met klachten van het Russische ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de Amerikaansche en Brit- sche autoriteiten, dat men kopij van de letters „C.F.M." had voorzien, die beslist niet tot de conferentiematerie behoorde. Het Russische ministerie van Buiten landsche Zaken had twee klachten, n.l. dat een bericht over de prijzen in wa renhuizen van de letters ,,C.F.M.'' was voorzien en dat dezelfde letters waren geplaatst op een bericht over Ameri kaansche veiligheidsmaatregelen. De Amerikaansche persafdeeling ver dedigde het bericht over de veiligheids maatregelen als terecht met de gewich tige letters gemerkt en bood veront schuldigingen aan ten aanzien van het andere, maar toen het op de conferentie heeter begon toe te gaan en de gemoe deren meer prikkelbaar werden, kwamen van Russische zijde meer klachten. De climax werd bereikt, t<>en een Amerikaansch agentschap het verslag van een persconferentie van Harold Stassen over zijn interview met Stalin telefoneerde, zonder het aan de cen suur te hebben voorgelegd. Daarna begonnen de dames, die het toezicht uitoefenden in de telegraafkan toren en het Metropole- en Moskwa- hotel, kopij, die zy, ofschoon voorzien van de letters „C.F.M.", niet als confe rentiekopij beschouwden, terug te zen den. Zij ontkenden dat zy censuur uit oefenden en zeiden dat zy alleen maar „lazen" en opdracht hadden van elk be richt, dat zy niet als conferentiemate riaal beschouwden, een extra copie te vragen en deze aan den censor te zen den. Toen haar gevraagd werd, haar definitie van conferentiekopü te geven, antwoordden zy: „Alles wat plaats vindt in de vergadering van ministers, maar geen kopy, waarin interpretaties of meeningen tot uiting komen. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk Zuidelijke of Zuid- Oostelijke, later weer naar Noordelijke richtingen omloopende, tijdelijk krachtige wifnd. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenigen regen of re genbuien. Vrij koud. Zon 5.14—20.01, maan 14.18—4.07. V De Nederlanders blijken zeer gezien in Brazilië. Dat kan in de naaste toekomst van beteekenis worden. Europa vond na den oorlog een nieuw Zuid-Amerika terug. Zijn economische structuur is veranderd: door den oorlog werd uitbreiding der eigen industrie noodzakelijk. Brazilië leverde toen en zal nu blijven leverenartikelen, die het vroeger importeerde. Dit moge, op het eerste hooren, ontmoedigend klinken: er zijn ook gunstige factoren, b.v. Duitschland is als producent en exporteur niet op de markt. Er zijn voor ons land en onrze menschen in Brazilië kansen, wanneer men goed voorbereid den arbeid begint. van de reis, aan haar en aan ons land werden in de bladen en in de toe spraken bij de ontvangsten door officieele personen vele goede woorden gewijd. De handel volgt de vlag. De K. L. M. doet het hare hierbij. Zü heeft Zuid- Amerika op twee etmalen afstand van Nederland gebracht. En niet alleen Ne derland, want de vertrektyden zijn zoo, dat de vele lynen van het Europeesche K. L. M.-luchtnet aansluiting op deze verbinding hebben. Thans vliegt de K. L. M. éénmaal per week naar Zuid-Amerika. Begin Mei zal zy tweemaal per week naar Zuid-Ame rika vliegen. Want dat zij in een behoefte voorziet, blijkt wel uit de animo, waar mede reeds van de nieuwe lijn gebruik wordt gemaakt. Zoowel voor personen, als voor vrachtvervoer: de vliegtuigen zijn volgeboekt. Dat de gedachte van de K. L. M., deze luchtverbinding in het leven te roepen, in Zuid-Amerika op prijs gesteld wordt, bleek wel heel duidelyk uit de wyze, waarop „De Friesland" en haar reizigers verwelkomd werden. Zooals in Monte video waren ook in Rio bij de aankomst talryke journalisten, persfotografen en filmers aanwezig en de couranten bevat ten de volgende dagen lange artikelen en Interviews. Merkwaardig was wel en dit onderstreept de Europeesche be teekenis van de nieuwe continenten-ver bindende K. L. M.-lyn dat vragende journalisten niet informeeren naar den toestand in Nederland, of Frankrijk of Tsjeehoslowakije, maar informeerden naar den toestand in Europa. Intus- schen: de K. L. M. was de organisatrice Maar Brazilië is nie^ alleen een land met toekomstmogelijkheden voor ons volk dat In den oorlog en ook nu, in denzwaren na-oorlogschen tijd, „den kop er voor houdt", Brazilië is ook een schoon land. den aanblik van zooveel schoons. De natuur is er dynamisch en over dadig haast. Van een vroolyke overda digheid, in planten en bloemen en kleuren, mauve, oranje, zalmkleurig, veelkleurig, orchideën, in tallooze va riëteiten. azalea's, fresia's, tuberozen, exotische bloemen, die wij niet kennen. Witte en gele bloesems, bamboe, lianen, vlinders, groote en kleine, diep-blauw en met een gouden gloed, tropenwon- deren, oranjekleurige tuinen van villa's liggen tegen de hellingen. De botani sche tuin van Rio is uitgestrekt en de mooiste ter wereld met haar palmen en klaterende beekjes. De schoonheid der ,-ijke natuur, de wondere voeging dezer stad in de schoonheid van berghellingen en baaien, ervoeren w'j twee toch ten. Eén tocht rond de stad naar den :op van dén heuvel, waarop zich met het gelaat naar de zee, een monu mentaal Christusbeeld verheft, de armen zegenend over de wereld uit strekkend. En op een tweeden tocht naar Pelropolis en Teresopolis, twee steden, genoemd naar keizer Pedro en keizerin Theresa, die er hun zo merresidenties bouwden en wier na komelingen daar nog wonen en groo te bezittingen hebben. Al zal voor de stichters de tocht heel wat moeilij ker zijn geweest dan voor ons, die over een prachtigen autoweg reden, de schoonheid der natuur in deze bergwereld veranderde toch niet. Het bloesemt er overal, bloeiende acacia's langs de wegen en de berg hellingen, veelkleurige vlinders, het vredig geluid' van een klaterend bergbeekje. Heerlijke berglucht von den wij in een aardsch paradijs, hoog in de bergen boven Teresopo lis, waar de heer Smoika, een Tsjech het hotel Pinheiros bezit, dat binnen en buiten de taal spreekt van lan delijke rust, en waar wij enkele uren mochten genieten en op adem ko men van vermoeiende dagen. Een uitgestrekt nationaal natuurre servaat bevindt zich daar dichtbij, een ideaal oord voor hen, die de Braziliaan- sche flora wetenschappelijk willen be- studeeren. Ter eere van het buitenland sche bezoek werd een boom geplant, waarbij goede woorden werden gespro ken over wereldvrede en begrip tusschen de naties. Het landen per vliegtuig in de baai van Rio de Janeiro is onvergetelyk, de vaart door de baai der vele eilanden, vanGaleao, het internationale vliegveld, naar Santos Dumont, de kleinere, niet voor uitbreiding vatbare, „douane luchthaven", onvergetelijk schoon. Tel kens wisselende coulissen, telkens nieu we schoonheid, telkens andere kleuren. Toen „De Friesland" op de heenreis om te tanken Rio de Janeiro aandeed, baadde de stad zich in he^ zonnelicht. De tweede keer, voor het eigenlijke be zoek, was er nevel over de bergen en rond den porfieren rots, welke Rio's merkteeken is, en die, terecht, om zijn bijzonderen vorm het suikerbrood wordt genoemd. Maar Rio is altyd mooi, bij zon of nevel, in den tropennacht, of op den hellen dag. Betooverend is haar prachtige baai met de vele eilanden, 's nachts wanneer uit de stilte van den Oceaan de golven langzaam uitrollen in een lichte branding of overdag in de zon, wanneer slank-gevleugelde vogels door de lichte lucht glijden en het wa ter zich even rimpelt in een wisseling van indigo-blauw tot een turkooizen gloed. Men raakt niej, verzadigd van Soms werden geen extra copieën ge vraagd maar duurde de verzending van het bericht naar de Vereenigde Staten negen of tien uur en het telegrafeeren naar Engeland, dat een of twee uur placht te duren, vijf of zes uur. Over het algemeen werd de kopij be treffende de door het Russische minis terie van Buitenlandsche Zaken zorg vuldig gearrangeerde excursies naar de Prawda, het Kremlin, de universiteit van Moskou, het medisch instituut, de middelbare scholen vanl Moskou, de Stalin-autofabrieken en het bezoek aan Stalin, niet streng gecensureerd. Elke delegatie gaf 's avonds een kort overzicht van de gebeurtenissen van den dag in de vergadering van de ministers en die van hun plaatsvervangers. De ministers zelf waren zoo goed als onbereikbaar voor de pers. Bevin heeft één korte onofficieele conferentie gege ven uitsluitend voor Britsche corres pondenten. Marshall gaf een nietszeg gende conferentie voor Amerikaansche correspondenten en Britsche en Fran sche persbureaux bij zijn aankomst. Het was echter een geheel andere Marshall, die een persconferentie van tien minuten gaf bij het einde der mi nistersconferentie, juist voor hij zich naar het door Stalin aangeboden diner begaf. De voormalige bevelhebber van het Amerikaansche leger liep met snelle schreden op en neer in de kamer en liet de woorden rollen met een snelheid van 200 per minuut, terwijl hij zijn op merkingen doorspekte met: „Dit is of ficieel" en „Dit is niet officieel". Hij scheen vol zelfvertrouwen en zeker van zichzelf, in tegenstelling tot den eersten keer, en hij leek meer op den generaal Marshall, dien men tij dens den oorlog te Washington had ge kend. De meest pompeuze persconferentie is gehouden door het „Manusje-van-al- les" der Sovjets, den onderminister van Bhitenlandsche Zaken Andrei Visjinsky. Meer dan 200 correspondenten uit al le landen waren opeengepakt in de crèmekleurige perskamer van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken toen de parmantige onderminister in zyn grijs-met-gonden uniform binnentrad, gevolgd door een heelen stoet eveneens geüniformde adviseurs. Visjinsky zeide vroeger eens, dat een ontmoeting met Amerikaansche journa listen le»2k op het oversteken van Fifth Avenue in New York als de straat vol bussen is. „Je moet goed uitkyken, of het eer ste dat je merkt is. dat je onder een bus ligt", beweerde hij. Visjinsky paste er wel voor op tijdens deze conferentie „onder een bus"' te komen. Hij pareerde de meeste vragen met scherts of, als het bijzondere strijd vragen waren, vroeg hy op zijn beurt den betreffenden correspondent, wat deze op zijn eigen vraag zou antwoor den, zulks onder een Homerisch gelach van de Russische, Joegoslavische en Poolsche correspondenten, dat een antwoord totaal onmogelijk maakte. Op een der vragen knetterde Visjins ky: „De Westerlingen hebben teveelyze- ren schermen voor hun oogen". Met ingang van 6 Mei a-s. zal de P.T.T. de laatste barrière slechten, die haar scheidt van de mogelijk heden. welke de P.T.T.-diensten voor den oorlog boden. Kon 1 April j.l. de expresse-bestelling voor brie ven enz. weer worden ingevoerd, ntf wordt dan met ingang van 6 Mei as. de binnenlandsche pakketpost her vat. De oorlogsomstandigheden, en de daarmede samenhangende lang durige stilstand yan den dienst, leg gen echter nog tijdelijke beperkingen op. waarvan we de voornaamste hier laten volgen: Uitsluitend volledig gefrankeerde ge wone pakketten of pakketten met aan gegeven waarden en pakketten met ver rekening tot een maximum gewicht van 5 kg. kunnen worden verzonden. De grootste afmeting wordt gebracht op 100 cm„ terwijl de som van lengte en grootsten omtrek, niet in de lengte-rich ting gemeten, niet meer dan 200 cm. kan bedragen. Expresse-bestelling van pakketten is niet mogelijk, terwyl pakketten met aan bederf onderhevigen inhoud uitsluitend op risico van den afzender worden ver zonden. Schadevergoeding van door vertra ging verminderde waarde van den in houd wordt niet verleend. Nu de bin nenlandsche pakketpost wordt hervat, zijn de N.S. en P.T.T. overeengekomen, dat, wat pakketten niet zwaarder dan 5 kg. betreft, deze voortaan door de .post zullen worden behandeld, met uit zondering van zendingen, die zich moei lijk leenen voor vervoer door de post (bijv. open zendingen met fruit, visch en dergelijke). Deze afspraak houdt verder in, dat postpakketten tot 5 kg. ook op de vrachtgoederenkantoren van de Nederl. Spoorwegen en de factorijen van Van Gend en Loos met een post pakket-formulier kunnen worden aan geboden. Nederland heeft bi] den opbouw bijsonder behoefte aan hout en dit hout is over vloedig aanwezig in het Zwarte Woud. In het dorpje Reichenthal bevindt zich mo menteel een groep Nederlandsche hout hakkers ten getale van 375 man, wier taak het is vóór 1 Dec. 1947 honderdduizend kubieke meter hout te hebben gekapt en verzonden. Daarna zal men trachten van de Fransche regeering, die dit deel van Duitschland onder haar bestuur heeft, toestemming te verkrijgen tot het kappen van nogmaals honderdduizend kubiek» meter hout. Het hout wordt van Reichen thal per vrachtauto naar Karlsruhe ver voerd en overgeladen op Nederlandsche Rijnaken, die het vervoer, naar ons land verzorgen. Binnenkort hoopt men een productie van 600 kubieke meter ofwel één Rijnaak per dag te verkrijgen. Het dorpje Reichenthal in den avond, als de ./oogst" binnen komt De „Nederlandsche Staatscourant" van Maandag 28 April 1947 verscheen in twee spellingen. De beschikkingen van den minister van Economische Zaken op de pagina's acht t.m. elf zijn in de nieuwe spelling gesteld. De andere ministeries blijken minder progressief, zij lieten hun stukken op de pagina's ervoor en er na nog in de oude spelling verschijnen. i! Naar AFP verneemt, heeft het repu- blikeinsche kabinet te Djokjakarta be sloten Sjahrir als hoofd van de Indo nesische delegatie, die de onderhande lingen voert met de Commissie-Generaal, te handhaven en de samenstelling van deze delegatie te verbreeden. Eenige adviseurs zullen aan de delegatie worden toegevoegd. Voorts is dr. E. F. E. Douwes Dekker benoemd tot minister zonder portefeuille. In Nederland wordt Douwes Dekker als agitator beschouwd. Hij heeft verscheidene scholen in Nederlandsch- Indië gesticht en is op journalistiek ter rein werkzaam geweest. Verdacht van nat.-soc. sympathieën, werd hy gear resteerd. Dr. Douwes Dekker begaf zich in December 1946 naar Java om zijn diensten aan de republiek aan te bieden. „Er bestaat voor de Indonesische luchtvaart geen reden concurrentie van de Nederlandsche luchtlynen te vree zen", zoo verklaarde de Britsche wing- commander Constantine tegenover An- tara. Volgens Constantine zou de repu bliek ten minste twee honderd vliegtuigen noodig hebben, welke in de Ver. Staten I tegen momenteel niet uitzonderlijk hooge i-rijzen in ruil voor kinine, koffie en uiker gekocht kunnen worden. Nader wordt gemeld, dat in de Indonesische delegatie L Kasima, U. Hartbeeld op den hoogsten top onderscheiden van de Republikeinsche Katholieke Partij en Sapeno, socialistisch lid van het werkcomité van de K.N.LP- dr. Gani zullen vervangen. De dele gatie zal worden bijgestaan door een aantal adviseurs, die alie partijen op Java en Sumatra vertegenwoor digen. De politieke besprekingen worden 1 Mei hervat. In aanwezigheid van Van Mook. Schermerhom, luit-gen. Spoor en den Australischen consul-generaal is heden ochtend ter gelegenheid van het eerste lustrum van het „achttiende squadron" op het vliegveld Tjililitan een herden kingsplechtigheid gehouden voor de na gedachtenis van de leden van het squa dron, die tijdens den oorlog in den Pa cific zyn gevallen. Sjahrir heeft, naar vernomen werd. de gedachte aan een Oost-Indone- sië als zelfbesturenden staat „ab surd" genoemd. Economisch, aldus zou hij gezegd hebben, was en moest Oost-Indonesië afhankelyk zyn van de republiek. Met betrekking tot Borneo ver klaarde Sjahrir, dat hy er van overtuigd was, dat dit eiland even tueel In de republiek zou worden opgenomen. Vice-admiraal Pinke Is Maandag te Batavia teruggekeerd van zyn inspectie reis door de Groote Oost,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1