STAD EN OMGEVING HAARLEMS BLOEI IN EEN INTERNATIONALE SFEER Meer textiel bij een huwelijk FEEST VAN DE ARBEID VERVLOGEN DUITSCHE ILLUSIES Vredelievend noch democratisch Groote gladiolententoonstelling Voor uw kinderwagen Van Weert voor de Baby Taxi? Bel 13000 Vandalisme in de bollenstreek Lezers klimmen in de pen MASSALE BIJEENKOMST Hoe spelen onze clubs? Overval op Haagschen chauffeur HET FEEST VAN DE ARBEID IS OOK UW FEEST Distributiedienst Heemstede- Bennebroek DERDE LUSTRUM ST. DEUS DEDIT 30 April 1941 Rumoer rondom Oranjetulpen Bloembollendag AGENDA" ZONDAG 4 MEI a.s. te 14.30 op het Kathedraal terrein Volk dat niets geleerd heeft Redelijkheid vóór alles DINSDAG 29 APRIL 1947 PAGINA 2 DISTRIBUTIENIEUWS K.J.M.V„ afdeeling „Sint Augustinus" VERWARMING VAN GEBOUWEN Julianafeesten Rijksdiensten 5 Mei gesloten „ER WAS EENS EEN Burgerlijke Stand MUSICUS" Cabaret-avond voor Kath. Thuisfront Circus Mullens R.K. Grafische Bond INBRAAK Electrische bakoven Zwemclub „Haarlem" HEEMSTEDE Extra-levensmiddelen- kaarten Haarlem's Trio ZANDVOORT Zegening van gereed schappen Zanguitvoering Duinbrand SANTPOORT /ElüS AAK VAN ALLE KATHOLIEK CEORCANISEERDEN Muziek! - Zang! - Spreekkoren! Uitbeelding der Ambachten! Opening terrein 13.30 uur -i(£e HILLEGOM Bouwvakarbeiders vierden feest Katholiek Thuisfront LISSE MotorsterrBt WEDEROM VASTE MARKT stem?; We bonnen de Stichting „Haarlems Bloei" nimmer verwijten, dat zij niet actief is, integendeel, zjj laat geen en kele poging na om Haarlem in binnen- en buitenland een bekenden klank te verleenen en ook het programma, dat zij in 1947 hoopt te verwezenlijken, ge tuigt van dat streven. Tijdens de gisteravond in het stadhnis gehouden vergadering van het Algemeen Bestuur dier Stichting sprak de voorzitter, D. J. A. Geluk, zjjn beste verwachtingen uit over de komende gebeurtenissen, welk een sterk internationaal karakter dragen. Het Is al internationaal wat de klok slaat. De H.O.V., wij meldden dit al, zal in de derde week van September en kele concerten geven in Midden-Enge- land, waar groote belangstelling voor bestaat; als tegenprestatie zal een klem orkest uit Derby een bezoek afleggen aan ons land en concerteeren in Haar lem, Hillegom, Alkmaar, Beverwijk en Zaandam. Ook wordt gedacht aan een uitwisseling van beeldende kunstenaars, maar de voorzitter was ten aanzien van de financieele kosten, weike eeT en an der met zich meebrengt, niet optimis tisch gestemd. Helaas waren de plannen om tijdens het Tulip Festival 1947" Arr erikaansche gasten naar Haarlem uit Woensdag, 30 April. HAARLEM: Bonkaarten van Bi t.m. Boen. Schoenenbonnen E en F, (uitslui tend van 8.30—12.15 uur). HEEMSTEDE: Bonkaarten 911.30 restant G. Zesentwintig Haarlemsche jongee- mannen zijn als lid van de K.J.M.V. ge ïnstalleerd. Na een gezongen H. Mis, welke de aalmoezenier kapelaan C. Roo- zenburg heeft opgedragen en waaronder het K.J.M.V.-koor onder leiding van Huub Wolf de meerstemmige gezangen Uitvoerde, geschiedde de installatie. Aan 't gezamenlijk ontbijt dat hierna volgde, voerden o.a. het woord de aal moezenier. die zei, dat nu de leden ge ïnstalleerd waren, zij niet moeten gaan stilzitten, doch met volle activiteit moe ten medewerken om de K.J..MV. te doen bloeien en te maken tot de vereeniging welke zij behoort te zijn. Des avonds was er een gezellige bijeenkomst, waarop ook de ouders uitgenoodigd waren. Aanwezig waren o.a. de heer Warmer, voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging en de heer Straathof, secretaris der vereeni ging. Zij, die voor de uitoefening van hun beroep, bedrijf of dienst voor het a-fge- loopen stookseizoen een rantsoen vaste brandstoffen, gas of electriciteit voor ruimteverwarming ontvingen, dienen vóór 15 Mei a.s. een aanvraagformulier MD 393-06, dat bij den distributiedienst verkrijgbaar zal zijn, volledig Ingevuld bij dezen dienst In te leveren. Aanvraag formulieren. welke na 15 Mei a.s. bij den distributiedienst: worden ingeleverd zul len voorloopig niet in behandeling wor den genomen. De vereeniging „Haarlem-Zuid-West", afd. van het comité Nationale Feesten, heeft voor de bewoners van dit stads deel aan 't terrein van de Ohmsstraat uitgebreide kermisvermakelijkheden ge arrangeerd op den verjaardag van Prin ses Juliana en op 5 Mei. Het centrum comité Koninginnedag heeft voor zijn leden op de Ged. Oude Gracht plaat sen gereserveerd, wanneer daar op 30 April volksdansen worden gehouden. Ook voor het muziekconcours, dat op 5 Mei aan de Dreef en de Fonteinlaan wordt georganiseerd, zullen plaatsen worden vrijgehouden. De Rijksdiensten zullen 5 Mei, den Natlo- nalen Feestdag, voor zoover de belangen van den dienst dit toelaten, gesloten zijn. 1 Mei zullen de Rijksdiensten normaal functlonneeren. Aan hen, die daartoe den wensch te kennen gaven, zal, overeenkomstig de desbetreffende voorschriften en voor zoo ver de belangen van den dienst zulks toela ten. op dien dag vrijaf worden verleend in mindering op bet jaarlijks toegestaan verlof. te noodigen, te laat opgezet. Wel krij gen we Belgische gasten op bezoek en zelfs zullen geallieerde troepen uit de Duitsche bezettingszones hier onderdak moeten vinden. Volgend jaar zal men trachten Haar lemsche industrieproducten in Engeland ten toon te stellen, het contact met de Kamer van Koophandel is reeds opge nomen. De in de eerste week van Augus tus te Louden feestweek zal wel een bijzonder tintje krijgen en Haarlem ais Bloemenstad alle eer aandoen, wanneer men bedenkt dat in het Krelagehuis de internationale gla diolententoonstelling, welke oorspron kelijk in Amsterdam zou worden ge houden, duizenden bezoekers tot zich zal trekken. Eh dan hebben we natuurlijk in die feestweek vuurwerk, winkelversieringen en bloemenoptocht, enfin, te veel om op te noemen; de commissies zijn reeds samengesteld en hebben den arbeid opgenomen. Staande de vergadering werd de oud-burgemeester, de heer M. A. Reinalda tot eere-voorzitter benoemd kregen wij prachtige vachten, in bleu, zachtrose, champagne en groen, fijne tinten, met inge werkte beestjes. Een vacht als voor den oorlog. Zonder punten, bijzonder ge schikt ais cadeautje. Getrouwd: H. v. Gammeren en W. Te- brugge. Geboren: J. G. ter Metz-Boshuijer, z; E J. Zonneveld-Kroezen, z; A. D. Brink- Blankevoort, z; A. Derksen-Kerremans, z; E. H. Bruggink-Hagemeier, z; A. C. Jansen-Esmeijer, z; A. E. den Boever- van Norde, z; N. J. de Bont-Vonk, z; J. M. Meijer-Heijboer, z; E. 'J. Hurkmans- Kramer d; H. M. Ie Noble-Dirks, d; P. J. Jansen-Paarc'.ekooper, d; A. W. Brujn- Walet, d; 'J. Wijbregt-Siebel, d; C. W. v. d. Haak-de Korte, d; A. Blokstra-de Jonge, 2 d; N. Toeset-v. Deutekom, d; A. J. E. v. Wijnen-Sminia, d; C. Weiten- bérg-v. d. Plaats, d. Overleden: J. Dekker, 63 j., Oranje straat; H J. Deen, 60 j.. M. van Heems kerkstraat; P. Kwakkelstein, 68 j„ M. van Heemskerkstraat; R. Smelt, 82 j., Mamixstraat; A. v. d. Maarl, 77 j„ Ha- zepaterslaan; J. van Leeuwen, 75 j., Gasthuisvest; J. J. v. h. Nederend, 62 j.( v. Zeggelenplein; H. A. B, Schuurman, 6 d„ Hazepaterslaan; A. C. Meijer-Erf- mann, 60 j„ Gasthuisvest; A. C. v. d. Leur-Kil, 84 j., Ramplaan. Wanneer men in sier.ijke letters, maar in minder sierlijke taal den titel „Er was eenmaal een musicus...." (wat een ergerlijk germanisme!) op het program ma leest, noudt men onwillekeurig zijn hart vast voor den geheelen tekst van deze overigens frissche operette, welke de Stichting Haarlemsche Opera onder regie van den veelzijdigen Ely Huyboom op de pJ anken brengt. En inderdaad, de vertaling van Fall's operette is verre van vlekkeloos, om nog maar te zwijgen van de concessies, die daarbij gedaan zijn ter wille van de muziek. De zang, doch vooral bet acteeren, heeft gister avond, toen de eerste opvoering in den Haarlemschen Stadsschouwburg ging, echter veel goedgemaakt. Het is een tamelijk jong gezelschap van Ely Huy boom. maar er schuilen krachten onder, die soms beroepsspelers benaderen. Al lereerst moet dan genoemd worden Tiny van Zuthem. die zoowel aardig zingen al* tooneelspelen kan. Voorai in de duet ten met Bert van der Bom, die, hoewel beschikkend over een mooie stem, iet wat onzeker en onduidelijk was onder scheidde zij zich. Bij Huyboom zelf spreekt de ervaring een belangrijk woord je mee; h(j beweegt zich op het tooneel met groot gemak, zingt niet onverdien stelijk en weet tegelijkertijd de touwtjes in handen te houden. Met flair arran geert hij de groepjes en een bewijs van zijn esprit is dat vermakelijke lied in de derde acte, door hem met Simon Ver- straten en Jo Viehof, van wie zich spe cial! de laatste een bekwaam acteur toonde, op geestige wijze voorgedragen. Verder trokken de aandacht Julius van der Veldt en Rita van 't Vlie Het Scala orkest uit Den Haag onder leiding van Joh. van 't Vlie begeleidde over het al gemeen vlot en vaardig. Hedenavond wordt een tweede opvoering gegeven. A. S. Maandag Is ten bate van Katholiek Thuis front in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een groote cabaret-avond gehouden met medewerking van het Cabaret van Lou Marti. De bekende radio-conferencier Daan Hooykaas liet zich weer van zijn besten kant zien; ook Peter Piekos oogstte met zijn aar dige imitaties veel bijval. De muzikale noot in het programma was goed verzorgd, mede werking verleenden o.a. het Majoco Trio met Argent ij nschen zang, de Ladony's met cordeonshows en tijdens de pauze „The Moonlight Serenaders" onder leiding van Jan Davids. Vervolgens werd de avond ge vuld met Berny. den evenwichtskunstenaar, een Tiroolsche Jodelares en Franly, den snel- teekenaar. Het circus Jos Mullens vereert Haar lem met een bezoek en biedt voor een ieder wat wils. Prachtig vooral 's de Mullens cavalerie, de staaltjes van dressuur, die Otto Schuman met zijn Arabische volbloedpaarden en poedel honden gaf, zijn er meer van uitstesend gehalte. Adembenemend waren de evo luties van den equilibrist Durbin en de kunsten van Les Roselli's op den strak gespannen telefoondraad. Onafscheide lijk verbonden aan het circusleven zijn de clowns, die met hun grollen het pu bliek vermaken. Het traditioneele Hoempa-orkest, in alle circussen eigen, heeft hier plaats gemaakt voor een dansorkest, maar waarom zou de stem ming er minder om zijn? Zondag 4 Mei wordt het feest van den Arbeid gevierd. Ook een afdeeling van den N. K. G. B. zal het feest meevieren. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den secre taris, A. Wigman, Graaf Willemstraat 21. Inbrekers hebben zich toegang ver schaft tot een perceel aan de Zandvoor- ter Allee te Heemstede door openbreking van een keukenraam. Tijdens afwezig heid van de bewoners werden ontvreemd een geldbedrag van ongeveer duizend gu'den, distributiebescheiden en zilver werk Haarlem kreeg Maandagmiddag de primeur van een demonstratie van een electrischen bakoven, vervaardigd door de N.V. Medalo uit Hengelo. Deze demon stratie heeft heel wat belangstellenden uit bakkerskringen naar de firma Bak ker Co. te Haarlem getrokken. Deze oven met twee dubbele bakruimten, op pervlak 70 x 130 cm., en een droogkast, ts een verbeterde uitgaven van die ovens, welke in het buitenland geproduceerd worden, en beteekent een enorme bespa ring op het brandstoffenverbruik, daar geen voorverwarming noodig ls. De ap paraten kunnen een temperatuur berei ken van 350 gr. Celsius en zijn direct leverbaar. De directeur van de G-E.B woonde de demonstratie bi) Tot onderwijzer aan de R. K Oplei dmgsschool, Teding v. Berkhoutlaan 20 te Aerdenhout. is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd de heer G J. Bar telsman, thans onderwijzer aan de Pee- tersschool te Amsterdam. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk, te Haarlem, Donderdag 1 Mei, des namid dags 34 uur, door George Robert, luidt: 1. Koraal met Variaties: „Meinen Je- sum lass'ich nicht" J. G. Walther. 2. Fantasie en Fuga c.kl.t. J. S. Bach. 3 Air J. B. Loeillet. 4. Concert d.kl.t. G F Handel. Andante-Air-Adagio-Fuga 5. a. Prélude, b. Musette en rondeau, c. Air majestueux J. Ph. Rameau. en 6. Salmo XIX B. Marcello. Donderdag, 1 Mei, 8 uur, zal in café-rest Brinkmann de jaarvergade ring van de R.K. Middenstandsvereeni ging gehouden worden. De agenda ver meldt o.m. de Installatie van den nieu wen geestelijk-adviseur, den weleerw heer W. Q. Grimbergen en bestuurs verkiezing. De leden van de Ned. Nat.-Hist. Vereeniging zullen Zaterdag 3 Mei a.s. een vogel-excursie in Groenendaal kun nen maken. Samenkomst 14-3" uur bij het ververschingshuis Groenendaal. Voorts zal Zondag d.a.v. in het Frans-Hals theater om 10.30 uur de film: „Texel, parel der Wadden-eilanden" vertoond" worden. Op ons bureau, Smedestraat 5, ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Joh. de Witt", welk schip vermoe delijk 6 Mei 1947 in Amsterdam aan zal komen. Woensdag 30 April, 8 uur n.m., zal voor de vereeniging „Nederland-Canada" in restaurant Brinkmann Mme. Pierre Dupuy een causerie houden getiteld: „Au pays de Quebec". Voorts zullen Canadeesche zangers medewerking ver leenen. De eierhandel P. Wals, gevestigd aan de Teding van Berkhoutstraat nr. 70, be staat 1 Mei zestig jaar. In verband met den verjaardag van Prinses Juliana zal Stoop's Bad Woens dag gesloten zijn. De leden van de Zwem club Haarlem kunnen nu Vrijdag 2 Mei a.s. van 6.308 uur trainen on de voor Woensdagavond gebruikelijke wijze. A.s. en Jonge moeders, in het bezit van z.g. C.M.-inlegvellen, kunnen haar extra le vensmiddelenkaarten MD 707 en 708 als volgt, afhalen Te Heemstede: Van Merlenlaan 2. loket B, uitsluitend des morgens van 1112 uur. A 6 Mei. B 7 Mel, C D 9 Mei, E 12 Mei. F 13 Mel, G 14 Mel. H—I—J 16 Mel, K 19 Mei, L 20 Mei, M 21 Mel, N—O 23 Mei. P—Q 27 Mei, R 28 Mei, S 30 Mel, T—U 2 Juni, V—W 3 Juni, XIJ—Z 4 Juni, telkens 's morgens van 1112 uur. Gelegenheid tot het aanvragen van rij wielen en rijwielbanden wordt gegeven 6 en 7 Mei, 's morgens van 912 uur. Inleveren dier formulieren 8 en 9 Mei, 's morgens tus- schen 912 uur. Vrijdag 2 Mei a.s. wordt voor het, laatst gelegenheid gegeven tusschen 912 uur voor het aanvragen en indienen van formulieren voor werkschoenen voor de bekende groepen. In het gebouw van den Ned. Prot. Bond aan de Postlaan zal Vrijdag 2 Mei 8 uur .Haarlem's Trio" concerteeren. Het pro gramma bevat werken van Beethoven, Turina en Jos Jongen. Talrijke werkers van hoofd en hand waren Zondagavond tegenwoordig bij de zegening van werktuigen en gereedschap pen in de parochiekerk. Kapelaan Vroklage hield een toespraak, waarin hij de christelijke opvatting en waardee ring voor den arbeid uiteenzette In het kader van de herdenking van de bevrijding zal te Zand voort een ge beurtenis geschieden welke teekenend is voor de goede verstandhouding der ver schillende bevolkingsgroepen. Het Zand- voortsche gemengd koor heeft aange boden om in samenwerking met het R. K. kerkkoor St. Caecilia een zang uitvoering te geven, waarvan de baten komen ten goede van het klokkenfonds der R. K. kerk te Zandvoort. Deze zang uitvoering zal as. Zondag des avonds 8 uur geschieden in het Patronaatsge bouw. Gelet op de kwaliteiten van beide koren belooft deze avond ook in cultureel opzicht veel goeds. De Zandvoortsche brandweer werd Zondagmiddag gealarmeerd voor een duinbrand. Dit is de derde Zondag dat in de Zandvoortsche duinen brand uit brak. Thans in het Noordelijk duinge bied, waar 7000 M2 duin met bebos- sching een prooi der vlammen werd. Daar de brand enkele kilometers van den begaanbaren weg woedde, had de brandweer een moeilijke taak. De plaatselijke afdeeling van den R. K. Land- cn Tuinbouwarbeidersbond St. Deus Dedit vierde Zondag haar derde lustrum. Na de H. Mis met alge- meene H. Communie volgde een geza menlijk ontbijt voor de leden met hun echtgenooten in „Zomerlust", waarbij o. a. aanwezig waren de bondsvoorzitter, de heer v. d. Ploeg, de oud-voorzitter, de h«er Van Dam, het bestuur van de K.A.B. en den L.T.B. De heer v. d. Ploeg sprak enkele woorden van propagandistische strek king, de voorzitter van de K.A.B., de heer Molenkamp, sprak speciaal over de noodzakelijke ontwikkeling der leden, vooral de jongeren. De voorzitter van den L.T.B., de heer Heeremans, nam de huidige samenwerking tusschen de werkgevers en werknemers onder de loupe en de oud-voorzitter van de K.A.B., de heer De Jong, huldigde de pioniers, in het bijzonder den heer Hee remans, die van de oprichting af de vereeniging"ifinanciën beheert. Kapelaan De Graaf vroeg vertrou wen in de leiding, ook op poiltiek terrein, waarna voorzitter Blom deze geslaagde feestviering met een geestige toespraak sloot. Het is een kunststukje, dat de Dienst van Hout en Plantsoenen ieder jaar weer tegen 30 April verricht. Dan staan rondom den Julianaboom in het plantsoentje aan het Staten Bolwerk, recht tegenover het Kruiswegviaduct, prachtige Oranjetulpen in bloei. Eerst ziet men de groene knoppen, en naarmate de verjaardag van Prin ses Juliana nadert, beginnen de knop pen te kleuren, om prompt op den 30sten April in vollen bloei te staan. In den bezettingstijd is alles echter niet zoo gemakkelijk gegaan. Volgens de regelen der kunst liet de direc teur van Hout en Plantsoenen, de heer Dorresteijn, in den herfst van 1940 de bollen in den grond planten. Op den 30sten April daaropvolgend zagen de Haarlemmers de Oranje kleur, waarvan z|j meer dan ooit hiel den. Maar er waren stadgenooten, die er niet zoo over dachten, want wij dienden het Oranjehuis te vergeten. Zij stapten naar het gemeentebestuur, dat den directeur sommeerde de tul pen onmiddellijk te verwijderen. De heer Dorresteijn weigerde, maar ver klaarde er wel toe bereid (e zijn, wan neer de klokken in den nacht van 3® April op 1 Mei twaalf hadden ge wezen. Dat wilde men van andere zijde niet en men betoogde blij om de ge vonden uitvlucht dat het verboden was na middernacht op straat te zjjn, laat staan te werken. De directeur van Hout en plantsoenen hield evenwel voet bij stuk en kreeg tenslotte enkele Ausweise voor de tuinlieden. Maar met dat al hebben de fleurige Oranje tulpen den geheelen Prinsessedag ge tuigenis kunnen afleggen van onze nationale gezindheid. Des nachts werden zij uit den grond gehaald en kwamen er roode en gele tulpen voor in de plaats. Zaterdag 3 Mei zal de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der weten schappelijke veredeling van siergewassen („Neversie") haar jaarlijksche bloembol lendag houden. Punj van samenkomst 's het café „Centrum" te Limmen 's mid dags 2 uur. Het openingswoord zal gesproken wor den door den heer N. Blokker, voorzitter deT „Neversie". Burgemeeste Nieuwenhui- sen zal de deelnemers welkom heeten in zijn gemeente. Dr. W. E. de Mol, uit Amsterdam, zial een lezing houden. Daar na wordt onder deskundige leiding een wandeling gemaakt naar den „Hortus Bulborum", den tuin, die vele oude en verouderde tulpen en hyacinten-varitei- ten bevat en waaruit ten behoeve van den botanischen tuin te Upsala in Zweden het vorige jaar vele variëteiten uit de 17e en 18e eeuw zijn afgestaan uit dank baarheid, voor wat Zweden voor ons /and heeft gedaan. De wandeling gaat vervol gens langs de bloeiende bollenakkers. Bij huwelijk bleef, buiten de vergun ning voor vloerbedekking, gordijnen, de kens en matrassen, de verstrekking van textielpunten tot nu toe beperkt tot een aantal van 15. Dat dij ten eenen- male onvoldoende is blijkt reeds dade lijk, wanneer men ziet dat voor den aankoop van één handdoek 3 punten en voor een eenpersoons laken 15 punten noodig zijn. Bij aanschaffing van een tweepersoons laken, waarlijk geen over bodige luxe, was het aantal punten, dat tot nu toe ter beschikking werd ge steld, voor de „inriohting" van een nieuw huishouden, reeds overschreden, daar hiervoor 20 punten noodig zijn. Naar wij vernemen zal binnen afzien- baren tijd in dezen onhoudbaren toe stand, die de huwenden dwingt het noo- dige zwart" te koopen, verbetering wor den gebracht door het verstrekken van een niet onbelangrijk grooter aantal punten, dan tot nu toe het geval was. Het juiste aantal kan nog niet worden medegedeeld. Bioscopen: Rembrandt: Revue „Nou is de boot an", 2.30 en 8 u. Cinema-Palace: Pic cadilly-Incident (14 jr.). Luxor: De blauwe Donau (14 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: George wint op alle fronten (alle leeft.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Een vreem de passagier (18 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-Theater: Buitengewoon verlof (14 jr.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Apotheken: De avonddiensten worden tot 3 Mei waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI Houtweg 15, tel. 10539: Fa. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495. Nolf's Apo theek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoter bosch-apotheek, Rijksstr.weg 19, tel. 12711. Zieken vervuer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Woensdag 30 April: Stadsschouwburg: Het A.B.C.-Cabaret, 8 u. CADI-Club: Cabaret Trommelvuur, 8 uur. Kinderhuissingel: Circus Mullens (tm. 4 Mei) 8 u. Woensdag, Zaterdag en Zon dag matinee, 3 uur. Tentoonstelling: Kunsth. Leffelaar, Het prentenboek uit alle tijden (t.m. 24 Mci>. „Het was ontegenzeggelijk een aardige foto, die gisteravond op de voorpagina van Uw blad' stond", schrijft een bloembollenkweeker, daarbij doelende op het plaatje, waar een groep meisjes midden in een bollenveld druk bezig is met het plukken van narcissen, „maar tegen het onderschrift: Op verschillende velden mochten de bezoekers gratis de bloemen plukken, maate ik be zwaar". Wat is het geval? Den afgeloopen Zondag zijn talrijke bezoekers aan Hille gom het bedoelde veld aan de Venenbur- gerlaan opgegaan, zonder dat zij het recht of vergunning ertoe hadden den grond te betreden. Meer dan 1500 men- schen hebben zich dien dag op het veld begeven en door onoordeelkundig pluk ken en maar-raak-loopen minstens hon derd roe met de beste soorten narcis sen vernietigd. De schade, aldus den bollenkweeker, bedraagt eenige duizen den guldens. Het was vandalisme in er- gen graad. Niet alleen dat de gewas sen zeer beschadigd zijn (vele bloemen werden met bol en al uit den bodem gerukt), ook bestaat er de gerechtvaar digde vrees, dat er, door dat de men. schen de paden verlaten hebben, ziek tekiemen in de bedden zijn verspreid. "Wij willen gaarne van deze zijde het publiek erop wijzen, dat het niet ge oorloofd is bloembollenvelden te betre den en daar eigenmachtig te gaan pluk- Kaarten zijn verkrijgbaar bij: de secretariaten van de Katholieke Arbeiders beweging en Smedestraat 23; Districts-secretariaat K.A.J., Korte Jansstr. 5; C. Midi" - R.K. straat 115; Organisatie de Katholie vereniging,,Oranjekade 35 Iddenstandsvereniging, ZHlweg en de heer S. J. Warmer, Gen. Cronjé- Vrouw Oranjeplein 2; St. Adelberts- ken. Men stelt in de bollenstreek na tuurlijk een bezoek bijzonder op prijs, maar geen bollenkweeker zal den bezoe kers toestemming verleenen zich gratis boeketten te verschaffen en moedwil behoeft men nog niet te veronderstellen zijn land te ruïneeren. De afdeeling Hillegom van de Kath. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph vier- de Zondag haar dertigjarig bestaan. E)e dag begon met een H. Mis voor de over leden en levende leden, waarna alge- meene H Communie. Daarna gemeen schappelijk ontbijt. In den namiddag werd een receptie gehouden, waarbij verschillende zusterorganisaties aanwe zig waren. Des avonds werd in het ge bouw van de Kath. Arbeidersbeweging een feestavond georganiseerd, waarbij de districtsbestuurder, de heer H. Werk hoven een propagandistische toespraak hield. Zeven leden, die 25 jaar en lan ger lid van de afdeeling waren, kregen welverdiende hulde. Het ledenaantal van deze afdeeling bedraagt momenteel 66. De als altijd actieve afdeeling Hille gom van Katholiek Thuisfront heeft de goede gedachte gehad tijdens de Bloembollenmarsch, bloemen te verkoo- pen in het „Hobahohuis" ten bate van onze jongens overzee.. Voorts heeft zij besloten, de majoor-aalmoezenier C. J. M. Weemaes te adopteeren door zijn volledige uitrusting voor haar rekening te nemen, waarmede een bedrag van f650 gemoeid is. Zaterdagmiddag had de motorsterrit naar Lisse plaats. Uit alle deelen van het land kwamen de ronkende motoren te Lisse in het Hobahogebouw aan, al waar werd afgestapt en gepauzeerd, waarna de deelnemers werden vergast op de prachtige bloemenfilm „Hollands Glorie". Omstreeks kwart over drie werd we derom gestart voor den bloementocht, georganiseerd door „Lisse Vooruit". Hier aan namen ruim 125 motorrijders deel. Deze tocht heeft langs den geheelen weg groote belangstelling getrokken. Hierbij kwam nog de zeer groote drukte van de bloemenkijkers en de deelnemers aan den wandeltocht. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Berlin, 19 April Oorlog? Een gewapend conflict tus schen Amerika en Rusland? De verstandige Duitscher gelooft er niet meer aan. Er was een tijd, dat hij er op hoopte» Tijdens en kort na de ineenstorting van het Derde Rijk poog de hij zijn verstoord gemoed te troosten met de gedachte aan een voortzetting van den strijd, waarin hij wellicht een kans zou krijgen nog iets te redden van wat hopeloos verloren scheen. De wensch was de vader dier gedachten en ik kan me nog herinneren, dat gedurende de eerste weken van de bezetting van Ber lijn door 'het Roode Leger geruchten opdoken, volgens welke het Britsch- Amerikaansche opperbevel gevangen genomen Duitsche officieren en SS-for- maties in dienst nam. Ik ben ook later nog, als ik in de Engelsche uniform van „War-correspondent" vóór het pers- hotel op den Kurfürstendamm stond, herhaaldelijk aangesproken door jonge Duitschers, die wilden weten waar zij zich als vrijwilligers bij de geallieerden konden aanmelden. Die tijd is voorbij. De ervaring van anderhalf jaar heeft de meeste Duitschers hardhandig op den bodem der realiteit terug verplaatst en ge vindt er nauwelijks nog een, die de illusie van een aanstaanden oorlog tegen Rusland koestert. O neen, de nuchter geworden Duitscher beseft ten volle, dat het rijke, maar zakelijke Ame rika geen duren oorlog zal gaan voeren alleen maar om het Duitsche probleem op te lossen of om de communistische ideologie den genadeslag toe te bren gen. Hij begint langzamerhand te be grijpen, dat de politiek in haar laatste consequentie niets anders is dan „busi ness" en dat de economische factoren in de wereldpolitiek per slot van reke ning beslissen over oorlog en vrede. Al lengs is hij er van overtuigd geraakt, dat een Amerikaansch-Russlsch oorlogs gevaar pas dan acuut zou kunnen wor den, zoodra de Russische industrie zulk een omvang heeft bereikt en zulk een capaciteit heeft verkregen, dat zij als een ongewenschte concurrente op de wereldmarkt kan optreden. Vooralsnog is dat niet zoo ver. De Duitscher is er ook mettertijd achter gekomen, dat het essentieele van de Engel sche overwinning op Duitschland gelegen is in het feit dat de Duitsche economische kracht is gebroken en daarom vleit hij zich niet langer met de hoop, dat Engeland 2ijn met zooveel inspanning bereikte doel zelf te niet zal doen door thans het Duitsche bedrijfsleven er weer bovenop te helpen. Hij- had dit aanvankelijk van het „perfide Albion" wel verwacht niet op grond van zijn nuchtere verstand, doch juist omdat hij toen nog in illusies deed. Nadat hy zich in zijn verwachtingen bedrogen zag. nadat hij moest vaststellen, dat de Engelschen niet zonder een zekere éléganee, maar te vens met ijskoude vastberadenheid het her stel van de Duitsche industrie verhinder den en het overblijfsel ervan nog verder vernietigden, begon hij de Engelschen te haten, zooals hij de Amerikanen leerde minachten en de Russen leerde vreezen. De Duitscher, die aan den wederopbouw van zijn Industrie, zijn internationalen handel en economische welvaart denkt, weet, dat hij van geen der controleerende overwinnaars veel hulp of steun te ver wachten heeft. Er is hierover een Illustra tief grapje In omloop: de eene Duitscher vraagt den ander: „Hoe lang denk je, dat het nog kan duren, voordat we er econo misch weer bovenop zijn?" „Dat hangt er van af," antwoordt de ander, „als de bezettende mogendheden ons helpen, duurt het misschien vijftig jaar; als zc ons aan ons lot overlaten cn we het zelf moeten doen, dan twintig!" De opvatting, die uit dit grapje spreekt, is in Duitschland vrjj algemeen en geldt niet uitsluitend voor het bedrijfsleven, maar zult ge op elk ander gebied ontmoe ten. overal wordt de bezetting gevoeld als een rem, die de ontwikkeling moedwillig vertraagt. De Duitscher verwijt zijn vroe- geren tegenstanders evenwel niet alleen kwaden wil, maar tevens onmacht. Hij acht, na de ondervindingen, die hij in de afgeloopen 20 maanden opdeed, noch de Amerikanen en Engelschen, nocli de Kus sen in staat, zelfs al zouden zij ertoe be reid zijn, het lamgeslagen Duitschland weer op de been te helpen. Deze opvatting brengt met zich mede. dat de bereidwilligheid der Duitschers, iets van hun bezetters te leeren, zien- deroogen afneemt en dat de invloed van laatstgenoemden op het Duitsche volk danig aan het tanen is. We zullen er dan ook goed aan doen, aan de resultaten van een heropvoeding der Duitschers door hun overheerschers geen overdreven ver wachtingen vast te knoopen. De practijk leert maar al te duidelijk, dat de tegenwoordige bemoeiingen der bezetters, die op de Duitschers den in druk moeten maken van kneveling, het Duitsche volk al evenmin tot vredelie vendheid als tot de ware democratie vermogen te bekeeren. Noch de schijn bare lankmoedigheid der Engelschen, die den fanatieken Schumacher vrij uit la ten schreeuwen, noch de kleinzieligheid der Fi'anschen, die hem den mond snoe ren, noch de ruimhartigheid der Ame rikanen, die op onverschilligheid en on geïnteresseerdheid lijkt, noch de mee- doogenloosheid der Russen, die aan de terroristische methodes van het Hitier- regime herinnert, raken de ziel van den hoe langer hoe zelfbewuster wordenden Duitscher. Hij blijft, wat hij in den grond van zijn hart altijd was- één, die met zichzelf meely heeft, die zich stief moederlijk bedeeld, gekrenk: en gegriefd acht, die het vermeende onrecht, dat hijm treft, zóó sterk voelt, dat hi] de misdaden jegens de menschelijkheid, waarvoor hij zelf de verantwoordelijk heid te dragen heeft, vergeet. „Maar", zal wellicht Iemand vragen, „spreekt de ontwikkeling In de Russische zone van Duitschland niet een andere taal?" Schijnbaar ja, maar evenmin als 90 pCt. van het Duitsche volk, dat zijn stem op Hitier uitbracht, overtuigd nationaal-socia- listisch was, evenmin ls de groote meerder heid van de Duitschers, die ln de Russische zone met de wolven meehuilen, overtuigd communistisch. Evenals men vroeger de hei denen met het zwaard tot het belijden van het Christendom dwong, kan men de Duit schers thans tot aanhangers of zelfs ver kondigers van de democratie of van het bolsjewisme malcen, maar het een was even weinig een succes als het ander het zou wezen. De Sovjetiseering van Oost-Duitsch- land zou zelfs onder bepaalde omstandighe den een nadeel kunnen zijn: bij een drei genden oorlog met het Westen zou een voor- veld, bewoond door onbetrouwbare, althans verre van standvastige elementen, voor Moskou een factor van onzekerheid betee- kenen. Weliswaar heeft de innerlijk niet over tuigde Duitsche bevolking in den laatsten oorlog tot her bittere einde volgehouden, maar om de massa tot deze zelfopofferende houding te nopen waren aanzienlijke con tingenten politie en strijdkrachten noodig, die het, oppercommando der Duitsche weer macht heel wat liever aan de fronten had willen werpen. Men make zich dus ln het kamp der over winnaars ook geen illusies: de mentaliteit van het Duitsche volk ls niet wezenlijk ver anderd, zijn zelfbewustzijn groeit, weer, het heeft een open oog voor de fouten en ge breken, vooral voor de zwakheden van zijn beheerschers en het gaat weer gelooven, dat het, uitsluitend uit eigen kracht de opgeloo- pen slagen, waaronder het nog kreunend lijdt, te boven zal kunnen komen. Vanmorgen een deputatie van school meesters op bezoek gehad. Ze wilden een ernstig woordje met ons spreken over de mede door ons ge vormde meening. dat de onderwijzers nu loven Jan zijn. U weet nog wel, dat we ze de vorige week tegenkwamen, met esn bloem in het knoopsgat en een taarten doos in de hand. Nu zijn er twee onaangename dingen, die in de krant moeten. Ten eerste zijn de meesters gaan rekenen, om daarna tot de conclusie te komen, dat de kran tenschrijfsels sterk overdreven waren en dat ze geen millionnair zijn; ten tweede worden zij nu door den fiscus, door be sturen van liefdadigheidsvereenigingen en vrienden en kennissen voor vol aan gezien, terwijl ze nauwelijks half vol zijn. Dat is vervelend, want er loopen nog zeer vele menschen rond, die vol zijn, maar zich voordoen als geheelont houders. Het hoofd van een school heeft van 's middags 2 uur tot 's nachts 3 uur voor hem en zijn vier onderwijzers zitten rekenen hoeveel salaris ieder nu wel zou krijgen en welk achterstallig kapitaal ieder in den schoot zou vallen. Dit er af, dat er bij, dit er weer af, voorschot ten, tijdelijke toelagen, ingetrokken kor tingen en wat al niet meer. In een krant stond, dat iedere schoolmeester minstens f 1000 per jaar vooruit zou gaan. Ho« kan een krant het doen. Want één der deputé's krijgt over 9 maanden van terugwerkende kracht een bedrag van tweehonderd gulden en nog een beetje. Weg zijn de droomen over sparen om te trouwen, over studiegeld en vermaak- Nou ja, het gaat beter, maar een onder wijzer is geen kapitalist, dat hebben we Kunnen constateeren, nadat wij nog een halven dag hadden meegerekend. Tot slot een aardige uitlating van een der onder wijzers, die bewijst, dat hij voor „vol" kan worden aangeslagen wat de liefde voor zijn vak betreft. „De desillusie" zei hij, „heb ik wegge werkt door opgeruimd met mijn jongens te werken, door te kijken naar mijn potten trektulpen en naar de jamflesch- jes, waarin de door de jongens meege brachte takken hun knoppen steeds ver der openen Hij heeft ons hart geroerd, want we zijn gek met tulpen en katjes. Op Zondag 4 Mei KFCVelsen VolendamVriendensch. HBCZVV DEMPurmersteyn DRCBSM VIC—DSS NAS—The Unity IEV—EHS VI. Vog.O. Gezellen TYBB—Hillinen LFCSJC Atph. B.-WSB LDWS—Teyiingen DlsseBoóorrnrrn Inzendingen tot en met Zaterdag' ochtend 9 uur, op open briefkaart aab de Sportredactie van de Nieuwe Haar lemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. De chauffeur C. v. E., eigenaar van een zwarte Chevrolet 1946, type Se dan, die Maandagavond laat bij' het H. S. twee mannen van pl.m. 25-jari gen leeftijd in zijn auto nam, die uit eenige aldaar geparkeerde taxi's een speciale voorkeur aan den dag leg den voor zijn nieuwen wagen en hem verzochten naar het station Staats spoor te rijden om den trein naar Moerkapelle te halen, kon moeilijk vermoeden, dat hij binnen een uur zijn wagen kwijt zou zijn en blij zou wezen er het leven afgebracht te heb ben. De trein naar Moerkapelle bleek W het S.S. zoogenaamd reeds vertrokken en zoodoende werd de tocht per aut" aanvaard. Onder de gemeente Zevenhui zen verzochten de twee mannen de® chauffeur te stoppen, daar, zooals zij zei den, de plaats van bestemming bereik® was. Bij het omdraaien van het contact sleuteltje werd den bestuurder echte? plotseling een. touw om den nek geworpen en hij kon slechts na een korte worsteling aan worging ontkomen. Buiten zijn auW terechtgekomen, werd v. E. door een de? individuen met een pistool bedreigd. Hein werd aangeraden zich te verwijderen, waarna de mannen er met den wagen vandoor gingen. Bij een boer in de om geving kon de bestuurder op zijn verhaal korfien en de politie van het gebeurde in kennis stellen. Men herinnert zich, da6 eenige maanden geleden in Amsterdam soortgelijke overvallen zijn voorgekomen- De Centrale Recherche te Den Haftg heeft deze zaak thans in onderzoek. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen is het feit, dat Berliner leverworst weer op den komt, niet te wijten aan een gebrek a&rl grondstoffen. Per 300 gram wordt 111 deze leverworst echter verwerkt 100 8r' vleesch wat voor het bedrijfsschap vo°? Vee en Vleesch nagenoeg oncontroleri" baar is. Om te voorkomen, dat indire0 door den aankoop van deze worst vermeerdering van het vleeschrantsoc" zou worden bewerkstelligd, hetgeen aan de bevolkingsgroepen, die zich de weel^ van Berliner leverworst niet kunn" OfSt permitteeren, zou ontgaan, is tot weer op den bon brengen van deze w besloten. Zooals bekend, valt de Haa? sche leverworst, waarin geen vleesch ve werkt wordt, hier buiten. AMSTERDAM, 28 April 19*' De beurs was vandaag vrij vast geste e( De belangstelling was voornamelijk d' geconcentreerd op de internationale i"ted sen die dan ook de grootste koerswl" ei> boekten. Ook Scheepvaartaandeelen 1 gevraagd. De Indische markt bleef M jd- men handel niet meer dan priJshom'Lpi Oliën sloten op 422, Unilever op 28e, op 17914 en Philips op 37514.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2