V I L Duitsche artsen beschuldigd Onderzoek naar de ramp met de PH-TBW Opzienbarende verklaring van een boordwerktuigkundige Met vacantie dezen zomer JAPAN OP WEG NAARDEMOCRATIE D' PALESTINA-KWESTIE VOOR DE V.N. Aranha president O I Wraak op haar buurvrouw Deed Mac Arthur definitief werk? Rusland wil besprekingen met Ver. Staten Korea, een heksenketel China vraagt leening van Amerika Churchill exposeert PENSIONPRIJZEN f5.- TOT f6.- PER DAG; HOTELPRIJZEN f 5.- TOT f 9.50 PER DAG Graansmokkel berecht op de heide Acht jaar voor verrader van illegalen Levenslang geëischt DINSDAG 29 APRIL 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Wordt vervolgd) DIEFSTAL VAN 78.500 BROODRANTSOENEN ec( Tot l April was Japan gebonden aan de Meyi-grondwet, die de regee- ringsmacht voornamelijk te Tokio, 's Keizers raadgevers, in laatste in- antig dus aan den Keizer zelf liet. On- ,er invloed echter van generaal Mac- Arthur, den commandant van de Ameri- ansche bezettingstroepen, heeft zich democratische strooming baangebro- en> die in October van het vorig jaar nieuwe grondwet tot stand bracht *'«lkg eerstdaags, op 3 Mei, van kracht al worden en wel grootelijks van de vroe gere verschilt. Dit blijkt al uit den aan- 'ef' waarin wordt vastgesteld dat de ouvereiniteit voortaan bij het volk be- dat de Keizer dus zijn groote be- °«gdheden verüest en dat zijn positie °ait af te hangen van den wil des volks, aie in de toekomst souverein is. De Land- aS wordt de hoogste vorm van staats- acht en het eenige wetgevende orgaan. 7° Wel berust de uitvoerende macht bij eh ministerraad, doch deze is in zijn geheel verantwoording schuldig niet meer °°als voorheen aan den Tenno, doch an den Landdag. Öe periode tusschen 1 April (den dag aarop de Landdag de zittingen beëin- 'Sde en de Keizer de beide Huizen van len Landdag ontbond) en 3 Mei (den aS waarop de nieuwe grondwet in wer- zal treden) is gewijd aan verkiezin- aetl voor de verschillende vertegenwoor digende lichamen. Eerste was die voor de Plaatselijke en provinciale besturen; zij ^Son op 5 April en zal een verlengstuk ebben op 2 Mei a.s. Tot nu toe werden e Plaatselijke functionarissen allen be- °emd door den minister van Binnen- hdsche Zaken, nu evenwel rechtstreeks °Or het volk. De „Christian Science Mo. or"> een belangrijk Amerikaansch dag- a^. schreef hierover: *ar< ..Vele gouverneurs 'en slechts weinig meer dan bureau- atische dienaren, die de orders van °ki0 uitvoerden". Maar nu komt er ®ats voor dien vanzelfsprekenden trots, le lederen ambtenaar in openbaren enst vervult, als hij weet, dat hij door ,eh stemming gekozen, niet door een %ge autoriteit is aangesteld." e nieuwe grondwet rekent af met het vroegere overwicht van den Japanschen adel in de bestuurs- sen. Artikel 14 bepaalt „dat de adel- ahd niet erkend zat worden". En dit is he? gewicht voor de samenstelling van j Hoogerhuis, waarvan tot nu toe de ben vrijwel door erfrecht zitting had- kun' terw''j1 ziJ in het vervolg gekozen hnen worden „zonder onderscheid van v ..kleur, geloof, positie, afkomst, op- Ve t bezittingen of vermogen". M.a.w., kiezing wordt mogelijk van iedereen, 6 de vereischte bekwaamheid vertoont net vertrouwen van het volk geniet. 2e de Hoogerhuis-verkiezingen van j April volgden op 25 April die voor het lagerhuis, dat in samenstelling weinig ^schilt van wat men zich in Westersche democratieën als een goede volksverte genwoordiging voorstelt. Een ander aspect van de nieuwe grond- ^t is de bepaling betreffende herziening de rechtspraak: de benoeming van ÖjwJ1 Van den Hoogen Raad geschiedt Vjj; het kabinet, doch in overleg met de h 'egenwoordigers van het volk. En dat h„.Vah belang voor een nieuwe bevoegd- jj'd van den Raad: in afwijking van de fyi-grondwet heeft hij namelijk tot een van zijn taken gekregen, uit te ma ken, of wetten, bepalingen, verordeningen of andere officieele handelingen in over eenstemming met de grondwet zijn. Kon voorheen iedere regeeringsinstantie de grondwet naar believen uitleggen en daarmee haar beleid verdedigen, thans is er een lichaam geschapen, dat, buiten regeeringsinvloed om, de grondwettelijk heid van de daden der regeering vast stelt. Aan de enkele hier genoemde punten het geheel beoordeelend kan men zeggen, dat er een goede democra tische bestuursconstructie is opgesteld. Het heeft er den schijn van, dat dit de Japanners wel interesseert. De deelname aan de verkiezingen van de afgeloopen maand (ongeveer 70 pCt. van de stem gerechtigden) is nog niet zoo hoog als in West-Europeesche landen gewoon is, doch internationale waarnemers toonen zich tevreden met dit percentage, dat wèl hoog is als men bedenkt, dat Japan nooit een democratisch bestuur gekend heeft en volslagen onwennig was tegenover den plicht, in het vervolg zelf zijn bestuur ders aan te wijzen. Het is nu maar de vraag of interesse voor den nieuwen democratischen regee- ringsvorm ook leidt tot het aanvaarden van democratische ideeën en idealen. Het gansche bouwsel dat hiervoor be schreven werd is tenslotte meer een Amerikaansch dan een Japansch maak sel, tot stand gekomen door den militai ren en economischen invloed dien Wash ington via MacArthur op Tokio uit oefent. En èls er dan van eenige ver trouwdheid met democratische gedach ten sprake mocht zijn, dan nog rijst de vraag, of dit slechts voor de steden geldt of ook op het platteland, waar het geloof in de goddelijkheid van den Tenno en dientengevolge de gehecht heid aan den ouden, gecentraliseerden, absoluten regeeringsvorm altijd het sterkst geleefd heeft. De Japanners hebben van ouds eer bied gekoesterd voor autoriteit, van ouds ook hebben zy het regeeren niet als hun eigen zaak beschouwd en het overgelaten aan degenen die daarvoor nu eenmaal voorbestemd waren: aan een klasse van adellijke ambtenaren die in den Tenno haar goddelijken top had. Wil MacArthur succes hebben met zijn hervormingsprogram, dan is hij toch aangewezen op een verandering in deze traditioneele opvattingen, en dan moe ten verkiezingen iets anders zijn dan een mode waarnaar men zich voegt om den bezetter te gerieven. Anders blijft het gevaar bestaan, dat democratie in Japan een vernisje blijft. Er kornj immers een tijd waarin de Ja panners geen Amerikanen meer in het land zullen hebben. Nu is de macht van den adel gebroken op staatkundig, maar ook op economisch terrein: de groote handelsconcerns zijn in handen van Amerikanen overgegaan. Nu ook is de Keizer slechts weinig meer dan een fraaie oude gevel van een modern inge richt huis. Maar wie garandeert, dat hij niet, na het vertrek der bezetters, in samenwerking met de adellijke ver ongelijkten, steunend op een traditie van. eeuwen her, den stap terug zal doen dien men thans met MacArthur is vooruitgegaan? Voor zijn klimatologische waarnemingen maakt het K.N.M.I. te de Bilt sedert eenige weken gebruik van de nieuwste Amerikaansche vindingen. Een ballon met parachute, waaraan een radiozendertje is bevestigd, dat tijdens de vaart gegevens uitzendt over temperatuurvochtigheid en luchtdrukwordt opgelatenOp ongeveer 18 K.M. hoogte springt de ballon, waarna de zender ver parachute daalt. Degenedie den zender vindt en terugbezorgt bij het K.N.M.I. ontvangt een belooning van vijf gulden De voorbereidingen voor het oplaten der ballon Zonder de anders gebruikelijke forma liteiten is Maandag in Flushing Mea dows de speciale zitting van de V. N. ter bespreking van de Palestynsche kwestie geopend. Na een kort welkomstwoord van den waarnemend voorzitter, den Belg Fer- nand de Langenhove, koos de vergade ring den Braziliaanschen afgevaardigde, Oswaldo Aranha, tot president van deze vergadering. De stemming bij de opening was vrij rustig. Het was tamelijk koud in het gebouw en men zag dan ook hoe gedele geerden en toeschouwers in him han den zaten te wrijven om het maar een beetje warm te krijgen. Het gebouw, waar de vergadering wordt gehouden, heeft n.l. wel een installatie om het op warme dagen koel te maken, doch een verwar mingsinstallatie ontbreekt er. De publieke tribunes waren stampvol en het secretariaat had 20.000 menschen, die ook graag een plaats op de tribune wilden hebben, moeten teleurstellen. Voor deze zitting was dan ook het grootste aantal plaatsen aangevraagd van de tot nog toe gehouden zittingen. Na een rede ,van Aranha, waarin hjj wees op het onschatbare belang van de Palestijnsche kwestie, werd Siam, welk land bij de laatste zitting tot de V. N. was toegelaten, als 56ste lid van het wereldparlement geïnstalleerd. Als vertegenwoordiger van dit land nam zitting prins Wan Waithayakon. Men kwam overeen, dat de commissie van orde vandaag de plaatsing op de agenda van twee der moeilijkste kwes ties zal bespreken, n.l. het Arabische verzoek om onmiddellijke onafhankelijk heid voor Palestina en den eisch van het Joodsche bureau om officieel ver tegenwoordigd te mogen zijn in de As- Een kolonie voor „Übermenschen" „Industrial Sunday" in Engeland - „Ik was, ik ben, ik blijfeen meelooper" Twee en twintig jaar en reeds toe komstig leider van een nieuwe Duitsche wereldstaat was naar gJh eigen meening althans de Duit- Hitler-volgeling Hans Stimming. ',pan-Germaansch" moest dit nieuwe Ulaendjarige rijk worden en deze veel- el°vende jongeling had in voorberei dde hiervan een ,,Viking"-organisatie b touw gezet, die de vier zones van bitschland moest bestrijken. Maar ,,1Jn plannen gingen nog verder. Zijn °ortvarende geest had reeds uitge lekte ideeën voor de stichting van een blonie in Brazilië van echte „Über menschen", Duitsche vanzelfsprekend. 1(1 de beste leden van het Duitsche J*s. waar ook ter wereld ver wonend, °üden de gegadigden voor deze „cursus Übermenschen'» gekozen worden, h hun doel zou geen ander zijn dan a de geallieerde bezetting het Duit- c«e vaderland terug te leiden naar Geldmacht en grootheid en met het ^■ar dertien de tocht naar het eerste ülzendtal jaren van het nazi-rijk voort te zetten. f.E>e rechter van het Duitsche denazi- icatie-gerechtshof, waarvoor de fan- ast Stimming terecht kwam, dacht Jer deze toekomstige grootheid eenigs-' ^hs anders. Hij veroordeelde hem tot jaar gevangenisstraf. „Tot mijn ^sterfelijke eer", zei de veroordeelde, h hij verliet de zaal, misschien wel ®t het voornemen evenals zijn voor- R?i?ger een nieuw „Mein Kampf" te ^ijven. eertienhonderd en zes en dertig menschen kwamen in de lucht- raid van 1011 Mei 1941 door de k Jhmen van Duitsche vliegtuigen om e„ leven. Het is het grootste aantal offers, dat bij één aanval in En- 'and is gedood. De Duitschers wier- h ip öien nacht een van de hoogte maten van de Blitz vele tonnen Vaand- en brisantbommen op de wijken n de Engelsche hoofdstad. male Zondagen parapluies of wandel stokken een plaats vinden. Het was een vreemde vertooning voor den vreemdeling, maar in Engeland is het sinds 1920 een veel verbreide plech tigheid geworden, om op „Industrieele Zondag" de fabricaten van de plaats in de kerk te laten zegenen. k bid u, mijnheer de rechter»', smeekte een Duitscher voor een Berlijnsch zuiveringsgerechtshof, mij te beoordeelen, zooals ik in werke lijkheid ben geweest. Iedere andere kwa lificatie zou een miskenning van mijn persoon zijn. Ik was, ik ben en ik blijf een meelooper!" a Rochelle telt onder zijn burgers een merkwaardig man. Zoowel de bewoners van Marseille als die van Brest hebben het tot hun schade on dervonden. Reeds eenige dagen waren de telefoonverbindingen tusschen deze twee belangrijke plaatsen verbroken. Reden: in La Rochelle was een stuk uit de kabel gesneden. Gisteren kwam bij de politie iemand vertellen, dat hij er meer van wist: hü had het stuk ge stolen. Op 'het „waarom" van den po litierechter antwoordde de dader: „Ik had lood noodig voor mijn Jachtge weer." ngeveer de helft van alle ouders in de Vereenigde Staten heb ben dringend een psychologi sche training noodig. Zij houden niet van hun eigen kinderen, is de jongste Amerikaansche vondst op paedagogisch gebied. En volgens de onderzoekingen zit er heel wat meer dan een kem van waarheid in. Bij acht en veertig pro cent zou het waar zijn. Wanneer een jong iemand in misdaden vervalt, kan een van de redenen zijn, dat zijn voor ouders niet van hun kinderen hielden. Dr. O'Shea, die dit alles doceert, is nu een van de mannen, die de ouders naar de schoolbanken willen terug voeren, om ze daar begrip bij te bren gen voor de vraagstukken en de be langstelling van de jeugd en zoo de wederzij dsche genegenheid te bevor deren. semblée. De Assemblée werd hierna ver daagd tot Woensdag. Het Joodsche bureau heeft voor dén aanvang der zitting een verklaring uit gegeven; waarin het mededeelt dat het bestuur van het bureau de vergadering zal boycotten, tot een beslissing zal zijn genomen over het verzoek van het bu reau. Toen de vergadering werd geopend waren slechts onofficieele waarnemers van het bureau aanwezig. Nikolai Novikof, ambassadeur der Sovjet-Unie te Washington, heeft aan het Amerikaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken meegedeeld, dat de ambassadedelegatie bereid is besprekin gen te openen over de leen- en pacht" verpUchtingen die de Sovjet-Unie t. a. v. de V. S. heeft. Men verwacht, dat het ministerie zal voorstellen deze week met de besprekingen te beginnen, welke waarschijnlijk eenige weken zullen duren. De aan de Sovjet-Unie volgens de leen- en pachtwet verstrekte goe deren beloopen een bedrag van 1.1 milliard dollar. Verleden maand werd in het Huis van Afgevaar digden besloten om allen export naar Sovjet-Rusland tegen te gaan, totdat Moskou een bevredigende regeling zou hebben getroffen voor de 95 koopvaardij schepen, die haar volgens de leen- en pachtovereenkomst zijn toegewezen. Senator Arthur Vandenberg verzocht 20 April om een verbod voor het ver schepen naar Rusland van volgens deze overeenkomst toegewezen goederen, tot dat de uitstaande schulden waren' ver effend. Charles Eaton, de voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden, verklaarde vandaag dat hij niet wist, hoe de Vereenigde Staten een „ernstige botsing" met de Russen in Korea zouden kunnen vermijden. In een toespraak tot een parlemen taire commissie zeide Eaton: „In Korea staan wij tegenover precies dezelfde situatie als in Turkije en Griekenland. Het land is niet slechts verdeeld in twee gedeelten door Rusland en Ame rika, maar den laatsten tijd is de infil tratie van de communistische ideologie in de Amerikaansche zone voortge gaan. De Britsche bestuurscommissie heeft de Duitsche artsen er van beschuldigd, dat zij opzettelijk den toestand op voedselgebied ongunstiger voorstellen dan de werkelijkheid, ten einde op die wijze de Britsche autoriteiten er toe te brengen, dat zij meer voedsel ter be schikking stellen. yolgens de „British zone Review", het officieele orgaan van de bestuurscom missie, leden 60 van de 92 personen, van wie door artsen was opgegeven, dat zij aan ondervoeding waren gestorven, aam ziekten als t.b.c. en kanker. In zesr vele gevallen ging het bovendien om bejaarde personen, vluchtelingen of oud- krijgsgevangenen uit Rusland, aldus het blad. China zal den Vereenigde Staten om een leening van een milliard dollar ver zoeken. De Chineesche regeering zal P. Chen, een leidende financier, opdragen onderhandelingen te openen over de leening, waarvoor naar men verwacht geen voorwaarden gesteld zullen worden, behalve gedetailleerde plannen voor de wijze, waarop China de leening denkt te zullen besteden. Voor het eerst heeft Winston Chur chill twee van zijn schilderijen naar de Royal Academy gezonden en deze zijn aanvaard voor de expositie van dit jaar. Churchill heeft zijn werk ingezonden onder het pseudoniem „Mr. Winter" en heeft het om zijn identiteit te verbergen niet gesigneerd. Het zijn landschappen in olieverf: „Winter sunshine" en „The Loupriver, Alpes Maritimes". Men gelooft, dat Churchill de doeken vervaardigd heeft gedurende zijn wintervacantie op het continent. Op een speciale bijeenkomst van de Joegoslavische vergadering is met al- gemeene stemmen een wetsontwerp aan genomen, dat voorziet in een vijfjaren plan voor de industrialisatie van het land. (Van onzen Haagschen redacteur) Op 14 November van het vorig jaar werd Schiphol getroffen door een vlieg ramp van een omvang als nog nooit op dit vliegveld had plaats gevonden. Het lijntoestel PH—TBW van den regelma- tigen dienst LondenAmsterdam, be stuurd door den Engelschen piloot More- ton, viel vlak voor zijn landing tenge volge van tot nu toe onbekend gebleven oorzaken te pletter, waarbij alle 26 in zittenden om het leven kwamen. Gistermiddag vond te Den Haag onder presidium van mr. J. E. van Meu- !en, Raadsheer in den Hoogen Raad dei Nederlanden, de openbare zitting plaats van den Raad voor de Luchtvaart, waarin deze catastrofe nader onderzocht werd Naar men zich zal herinneren maakte de vliegtuigramp van de PHTBW deel uit van een reeks ongevallen met Dako ta's, die in betrekkelijk korten tijd elkaar opvolgden Het was daarom dat niet in de laatste plaats de belangstelling op deze zitting uitging naar de verklaringen van experts omtrent de toedracht van het gebeurde. Prof. dr. Ir. H. J. van. der Miaas, hoog leeraar vliegtuigbouwkunde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft heeft te dien aanzien ter zitting als zijn meening ge geven dat de Dakota een zeer bruikbaar toestel is. doch een, dat van den piloot een bijzondere oefening vergt vooral bij kleine snelheden. Wel had de om het leven gekomen gezagvoerder 4600 vlieg uren op zijn naam staan, maar dat hou it naar het oordeel van prof. Van der Maas niet voldoende waarborg in voor zijn er varing in het landen met een Dakota op Bchiphol. Opzienbarend was de op deze zitttng door den boordwerktuigkundige 3. Bou- ckaert afgelegde verklaring omtrent de vlucht, die hij met piloot Moreton maakte van Malmö naar Schiphol op den morgen van den dag dat de ramp plaats vond. Deze getuige deelde n.L mede, dat de ge zagvoerder hem toen voor de landing op Schiphol naar zijn overtuiging ontijdig bevel gaf, de landingskleppen eerst half en toen driekwart uit te zetten, welke op dracht hij weigerde uit te voeren, daar hij „voelde", dat het vliegtuig in de po sitie waarin het toen verkeerde, dit niet kon hebben. De heer F. Naber, werk meester bi) de K. L. M., die dezen tocht eveneens meemaakte, kon dit feit en de mededeeling, dat dit ongewone geval van insubordinatie gerapporteerd was aan den vliegdienst bevestigen. Prof. Van der Maas hechtte echter als deskundige geen waarde aan de verkla- fingen van den boordwerktuigkundige, dat hij „voelde", dat het moment nog niet gekomen was om de landingsklep pen uit te zetten. Ook ir. C. Palken- hagen, inspecteur van den Rijkslucht vaartdienst, was van meening, dat voor het vliegen met een toestel als de PH TBW een bijzondere routine vereischt was. Evenals prof. Van der Maas ver moedde hij, dat het ongeval een geval van „snap-rolling" is geweest. Met een modeltoestel demonstreerde hij hoe een vliegtuig by het nemen van een bocht overtrokken kon geraken, waarna het een beweging maakt, die ongeveer overeen komt met het wentelen om de lengte as. Hiermede komt ook overeen de lezing die de heer Plesman destyds van de ramp gegeven heeft. De getuige- deskundlge, dr. R. van Dam, patholoog anatoom, die de stoffelijke overschotten der slachtoffers geschouwd heeft voor den Burgerlijken Stand, nam aan, dat zich by de ramp ook een explosie heeft voorgedaan. Daarop wyst het feit, dat vele ledematen waren afgerukt, dat in de kleeding der overledenen metaaldeel tjes waren aangetroffen en dat de lyken scherfwondjes vertoonden. De Raad voor de Luchtvaart zal met deze er. Dog vele andere gegevens in de komende weken de vliegtuigramp van de PHTBW trachten te reconstrueeren. De uitspraak is bepaald op 2 Juni as. Het vorige vacantie.-seizoen heeft aangetoond, dat de prijzen van veel vacantiepensions ver boven het ge oorloofde peil lagen. Thans heeft de minister van Economische Zaken een prijsregeling afgekondigd, welke zoowel voor den gast als voor den pensionhouder zeer eenvoudig aan geeft wat berekend mag worden. De regeling, aldus wordt ons van be voegde zijde medegedeeld, komt hierop neer, dat in het algemeen bij particulie ren f 4.50 en in beroepspensions, die over gemakken als electrisch licht en stroomend water beschikken, f 5.per persoon per dag mag worden berekend. Een hoogere prijs, welke meestal f 6. zal bedragen, mag in eerste klasse pen sions slechts na verkregen toestemming van den directeur-generaal van de prij zen worden gevraagd. Waaruit de maaltijden moeten be staan is nauwkeurig omschreven. Bo vendien moet de kamer deugdelijk zijn gemeubileerd en worden aan de bedie ning gelijke eischen gesteld. Indien vier of meer gasten op een kamer met slechts een vaste waschtafel worden ondergebracht of kinderen geen aparte kamer krijgen moet de prijs wor den verlaagd. Voorts zijn de prijzen van afzonder lijke maaltyden en ook van dranken ge regeld. De pensionprijs In hotels is op ge makkelijk te controleeren wijzen vast- v Senegaleesche ruiters geven eenige staaltjes van hun rijkunst voor de autorteiten ter gelegenheid van het bezoek van den Franschen presidentVincent Auriol aan Senegal gesteld, afhankeiyk van de prijsklasse, waarin het restaurant is ingedeeld en welke op de menukaart staat vermeld. De pensionprijs bedraagt in deze vier klassen ten hoogste f 5.f 6.f 7.50 en f 9.50 per persoon per dag. De hotelhouder mag echter sommige kamers hooger berekenen, mits hij an dere zooveel lager prijst, dat hü op het gemiddelde van zyn klasse blijft. In dit geval moet een lijst van alle kamers met hun prijzen in de eetzaal worden opge hangen. De nadruk wordt er op gelegd, dat reeds gemaakte afspraken voor een vacantieverblijf, wat de prijzen be treft, met deze regeling in overeen stemming moeten worden gebracht. Een hoogere prgs dan die, welke in de met I Mei in werking tredende beschikking is toegestaan, mag dus in geen geval worden gevraagd of betaald. De bijzondere politierechter te Breda heeft uitspraak gedaan tegen 32 boe ren, expediteurs, bakkers, graanhande laren, een molenaar en een vertegen woordiger van een handelszaak, uit Raamsdonk, Dongen, Tilburg, Geertrui- denberg en Waspik. De hoofdfiguur was de 29-jarige handelsvertegenwoordiger De B. uit Dongen die in totaal 35.155 K.G. tarwe, gerst, rogge, haver en erw ten tegen zwarte prijzen opkocht bij boeren in Raamsdonk, Geertruidenberg en Waspik. Hij verkocht het graan en de erwten weer te Tilburg, Dongen en andere plaatsen, waarbij hij de hulp had van een boer, een molenaar, een boekhouder van een graanzaak te Til burg, van expediteurs te Dongen en Tilburg, en een graanhandelaar te Dongen. De hoofdverdachte De B. kreeg een jaar gevangenisstraf, de boer V. uit Til burg 5 maanden, de boer L. uit Raams donk 3 weken, de boer B. uit Raams donk eveneens 3 weken, de expediteurs kregen straffen varieerend van 1 maand hechtenis tot f 500 boete, de molenaar f 300 plus 3 maanden voorwaardelijk. Een heele serie boeren werden veroor deeld tot geldboeten varieerend van f 500 tot f 60 en verschillende bakkers uit Tilburg werden beboet met f125 tot f50. l door HANS VERHOEVEN Van de vierduizend Engelsche ker ken, die Zondag „Industrial Sun- v day" hebben gevierd, waren er jjj^wden op buitengewone wijze „ver- rh". Doozen met roomijs 6tonden in kerk j??kn en boot-modellen waren op meu- stukken geplaatst. In het kerkje van naast mijnlampen en kabel- geplaatst e in Cheshire hadden dertig firma's iïacM fabr'katen opgesteld. In Emsley branJ)11 de niijnwerkers de pilaren met tepaH' e mijnlampen gedecoreerd, cjg i? hun schoppen en houweeien in landaards stonden, waax op nor- 50) Later maakte hij zijn verontschuldi ging, zijn vrouw is ziek en dus stond zijn hoofd er niet naar over dergelijke dingen te praten." Lankman knikte begrijpend. „Kent u zijn vrouw?" „Oppervlakkig. Ik heb haar een paar maal op Helderust ontmoet." „Een model huwelijk", prevelde Lank man voor zich uit. „Ik kan me voor stellen, dat de heer Winnink een beetje overstuur was. Ik geloof, dat hU bijzon der veel van zijn vrouw houdt." „Dat zou ik denken!" verzekerde Barkhof. „Mijn oom was nog al eens gewoon mij ehgoeden raad te ge ven en toen hij hoorde, dat ik mij met juffrouw Van Null wilde verloven, heeft hij me wel een half uur doorgezaagd... pardon, dat klinkt een beetje onvrien- deiykenfin, hij heeft my uit en te na verteld hoe hy over het huweiyk dacht en daarbij stelde hy de familie Winnink als lichtend voorbeeld. Trou wens, het Is algemeen bekend, dat die twee goed met elkaar kunnen opschie ten." Lankman had bladzijdenlange aantee- keningen gemaakt en sloeg nu zyn boekje met een klap dicht. Tegelijk kwam de verpleegster nogmaals om den hoek kijken. „Ja zuster", lachte de inspecteur, „komt u maar binnen, Ik ben klaar. En denk er om" zyn jolige oogen schitterden, terwijl hij als een samen zweerder zijn vinger op de lippen legde „geen woord tegen den dokter, als tublieft. Ik wil liever goede vrienden met hem blijven." „Mijnheer Barkhof", zei hy, terwijl hij den patiënt de hand drukte, „ik kom nog wel eens kyken. Probeer nu maar wat te gaan slapen, ik heb u misschien wel wat lang bezig gehouden. Maar laat het een troost zijn, dat uw inlichtingen vermoedeiyk van groote be- teekenis zullen blyken te zijn." Van Berkenrode ging hy naar Heide- rust. Doch ditmaal kwam hy niet ver der dan het dienstmeisje. „Mevrouw heeft hooge koorts", zei Jannie Lenstra ernstig. „De dokter is zoo juist geweest en heeft met mynheer gebeld. Ik geloof, dat hy hem heeft aangeraden thuis te komen." ,Js het zoo erg?" Lankman was eerlyk ontsteld. „Tjongeik had den Indruk gekregen, dat zij wat van streek was, als gevolg van den schok. Is het wel meer voorgekomen, dat de dokter eep dergeüjke waarschuwing gaf?" Het meisje schudde langzaam het hoofd. „Nog nooit. Ik ben vyf jaar hier in betrekking en behalve vlak na het on geluk, ls het nog nooit zoo slecht met haar geweest „Mynheer Winnink trekt het zich zeker erg aan?" „Hy is ongenietbaar", zei zij oneer biedig, doch haar bezorgde blik nam er al het aanstootgevende af. „Maar ik kan het me zoo goed voorstellen, daar om doe ik maar, alsof ik zijn slechte humeur niet opmerk." Er zat niets anders op dan te ver trekken. Terwijl hij naar de stad terug reed waren zijn hersens weer op volle toeren aan den arbeid, doch af en toe fronste hij zijn voorhoofd, als hem te binnen schoot hoe dat dappere kleine mevrouwtje Winnink daar in haar vroo- lyk-lichte kamer geestelijk worstelde met haar ziekte. Hij voelde zoo fyntjes aan, dat deze vrouw wilde leven voor den man, dien zij liefhad en hij besefte, dat haar toestand, die haar niet veroorloof de alles voor hem te zyn, een voortdu rende bron van kwelling voor haar moest opleveren. En ondanks dat bleef zy op gewekt, bleef zy de volmaakte gastvrouw, ondanks dat was zy voor den man het begin en het einde van zijn leven. Hij dwong zichzelf aan andere dingen te denken en hy slaagde er In op het bureau een ongestoord uurtje door te brengen, waarin hy zyn aanteekeningen systematisch rangschikte en de laatste verzamelde gegevens in zyn theorie trachtte te schikken. Er bleven nog verscheidene leemten te vullen en die konden minder door deductie dan door navraag en onderzoek worden gevuld. Dat zou weer een kolfje naar de hand van zyn assistent zyn: als speurhond was zyn gelijke in het korps niet te vinden. Toen hy lui achterover in zijn stoel ging liggen en het resultaat van zijn overpeinzingen nog eens aan een rustige beschouwing onderwierp, stond zijn ge zicht betrokken. En het werd als een donderwolk, nadat hij van juffrouw Klassen telefonisch de fatale boodschap had gekregen, die hem tot in het diepst van zijn ziel schokte: „Mevrouw Winnink is zoo juist ge storven Het dienstmeisje was het een kwartier geleden op Berkenrode komen vertellen, huilend en ontdaan. De advocaat was juist op tyd gekomen om zyn vrouw nog by kennis te zien. Stil en wanhopig had lüj by haar gezeten, haar handen in de zyne, totdat hy wist de handen van een doode vast te houden. Zyn gelaat grimmig vertrokken, zat Lankman te overdenken wat deze nieu we emotie voor hem beteekende. Profes- sioneele en persoonlyke gevoelens dron gen zich om beurten op. Hy had in zyn leven slechts enkele vrouwen ontmoet, die indruk op hem hadden gemaakt. Een daarvan was Thy- ra Forslin, het Zweedsche meisje, dat hij gedurende een gecombineerd onder zoek en vacantietochtje in haar vader land had leeren kennen en die hy nog eens als zyn vrouw naar de lage landen by de zee wilde overplanten, een tweede was mevrouw Winnink geweest. In anderen zin natuurlijk, zy had hem meer als mensch geboeid. ,Het viel hem moeilijk te realiseeren, dat zy, wier carrière eens door het auio- ongeluk was afgebroken en die haar ge knakt leven daarna enkele jaren had voortgesleept, thans onder zulke tragi sche omstandigheden was heengegaan. Op welke wijze zou haar overly den zyn onderzoek beïnvloeden? zie: Moord op een ouden heer. De Rot terdamsdh e kamer van het Haagsche Büzonder Gerechtshof veroor. deelde Maandagmiddag den 22-jarigen M. G. Overmans, assistent in de was- schery van zyn vader, tot acht jaar gevangenisstraf en ontzetting uit beide kiesrechten, wegens het verraden van twee illegale werkers aan den SD. Tevens had hy den S.D. op de hoogte gesteld van illegale voedseltransporten. By de arrestaties, die daarvan het ge volg waren, behandelde de S.D. hem met het oog op zijn veiligheid, als arres tant. Op het bureau van den S.D. moest hy voor het venster zitten en waar schuwen, wanneer er illegale werker» passeerden. Op deze wyze wees hy een onder den naam van Harry in de ille gale wereld bekend staanden politie agent aan, die gefusilleerd werd. en ook een koerierster van de K.P., die een maand in de Scheveningsche gevangenis moest doorbrengen. Tien jaar gevangenisstraf en ontzet ting uit de beide kiesrechten eischte mr. J. C. Donker, de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamsche kamer van het Haagsche Bijzondere Gerechtshof, Maandagmiddag tegen de 26-jarige L. J. K.—W., die in 1943 aan den S. D. verraden had, dat haar buurvrouw J. Lusse-Dalmeyer een tweejarig joodsch kind verborgen hield en verzorgde. Het gevolg was geweest, dat de echtgenoot, de heer P. M. Lusse^ gearresteerd werd en via de concentra tiekampen Vught, Moerdyk en Wester- bork naar een Duitsch concentratiekamp werd vervoerd. Hiervan ondervindt hy nog de gevolgen. Ook het kind was meegenomen. Het motief tot de daad was geweest, dat mevrouw Lusse op het bericht van den dood van generaal Seyffardt gelachen had. Later, toen mevr. Lusse een anderen bewoner van hei> pand van dit verraad verdacht, had verd. haar daad bekend, er aan toevoegende, dat zij het voor den heer Lusse wel heel erg vond, maar wat het kind betrof, gaf zy als haar oordeel te ken nen, dat alle Joden moesten worden uit geroeid. De advocaat-fiscaal noemde verdachte „een van die ellendige land verraders, die om een klein vermeend onrecht zich gerechtigd voelden de hoogste wraak, n.l. die van het leven te mogen eischen". Daar de mogeiykheid bestond, dat zy in- een kalmer stemming niet tot de daad gekomen zou zyn, wilde de advocaat-fiscaal met den eisch van 10 jaar gevangenisstraf volstaan. De verdediger, mr. H. H. de Hartog, pleitte vryspraak van een deel der ten laste legging, omdat nooit bewezen is gewor den dat het kind In Duits chland den dood heeft gevonden. De Groninger kamer van het Byzon- der 1 Gerechtshof te Leeuwarden eisch te Maandagmiddag tegen den 55-jari- gen ex-burgemeester van Scheemda, A. P. Hovenga, levenslange gevangenis straf en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Verdachte was gedu rende de bezetting burgemeester van Scheemda en wnd. burgemeester van Midwolda. Hy verleende assistentie by arrestaties en heeft lijsten doorgege ven aan den ,.Sicherheitsdienst", met namen van als anti-Duitsch bekend staande personen. Verder heeft °P" dracht gegeven het huls van een zeke ren Bleeker in brand te steken. Als ar gument had verdachte aangevoerd een weigering om wachtdiensten te verrich ten door de beide zoons van Bleeker. De Tllburgsche politie heeft aange houden drie broodbezorgers van een coöperatieve verbruiksvereeniging, die ervan verdacht worden ten nadeele van de coöperatie 78.500 broodrantsoenen te hebben gestolen. Deze rantsoenbonnen zouden verkocht zyn aan bakkers, die een bonnentekort hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3