STAD EN OMGEVING HONDERD JAAR HOLLAND IN AMERIKA Expedities naar het onherbergzame Alaska en het tropische Brazilië Dader van roofoverval gearresteerd Zijn mededader nog voortvluchtig VIJFDE POGING OM DEN MOUNT MCKINLEY TE BEDWINGEN f! Feest van den Arbeid nadert Ex-wethouder opnieuw voor Tribunaal AUTO NA 2m JAAR WEER TERECHT Beel en Jonkman 3 Mei naar Indië AGENDA Meer vrachtauto's dan ooit tevoren Winnaars sportprijsvraag Geen sportief uitstapje Wekenlange repetitie voor 228 seconden Overval op Haagsclien chauffeur Sittardsche Boys-Longa op het V.U.C.-veld WOENSDAG 30 APRIL 1947 PAGINA 2 Julianadag BRAND IN EEN LOODS Voor f 12.000 schade „Les amities catholiques frangaises" Kon. Ned. Toonkunstenaars- vereeniging Derde Concert Beethoven- Cyclus Afscheid directeur J. K. v. Brussel Diploma-uitreiking R.K. Teekenschool Gemeentezaken Haarlem Concert voor ouden van dagen Haarlemsch schaakgezel schap wint eersten prijs Faillissementen DISTRIBUTIENIEUWS SANTPOORT Rijwieldief HEEMSTEDE STAKING TE IJMUIDEN TEN EINDE Nationale Herdenkings avond ZANDVOORT Zandvoortsche reddings brigade Sjahrir en Oost-lndonesië I VAKDIPLOMA VOOR HET BEROEPSVERVOER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii minimum Waar zijn onze troepenschepen mmmmimmmimmmimmmmmiiimiimi minimum Ooggetuigeverslag van ballonwedstrijd V-- Tentoonstelling „Nederland als polderland" Op zoek naar een nieuwe wetenschap Twee Amerikaansche expedities, uiigerusi mei „vliegende laboratoria", Geiger-meiers voor de registratie van kosmische uitstraling, verplaatsbare huizen en een ionnen- gewicht aan telescopen en televisie, hebben eind Maart de Ver. Staten verlaten op zoek naar nieuwe weienschap. De eene expeditie zal zich begeven naar hei onherbergzame land van Alaska, den geboortegrond van den caribou en hei rendier,- de andere begeeft zich naar de vruchtbare heuvels van den staat Minas Geraes in Brazilië. vJ Geduchte vijand Expeditie naar Minas Gerass Ten bate van de Missie Delft wint interacademialen hockeydag LICHT VERDEELDE MARKT Het was voor de Haarlemmers een te leurstelling, dat het weer, dat zich op de feestdagen van het Koninklijk Huis van zijn gunstige zijde pleegt te laten zien, vandaag op den verjaardag van Prinses Juliana zoo triest was. Het motregentje in den vroegen morgen heeft echter niet kunnen verhinderen, dat verschillende muziekcorpsen door de straten trokken, sommige vergezeld van een stoet vroo- lijke, met Oranje getooide kinderen, om de langslapers te wekken. Langzamerhand wijzigde zich het beeld van straat of laan en wapperde het dun doek van balkon en vensters. Ook het weer klaarde een weinig op. In het Kle verpark geschiedde het vlaghijschen op bijzonder feestelijke wijze, op het Soen- _daplein was er een vlaggenparade van padvinders en verkenners. Het carillon van de Groote Kerk, be speeld door Jac. Zwaan, strooide rijkeiijk nationale wijsjes over de stad uit. In den loop van den morgen werden den schoolkinderen in de verschillende wij. ken variété- en bioscoopvoorstellingen aangeboden, hetgeen natuurlijk bijzonder ir. den smaak viel van het jonge volkje Ir. Haarlem-Oost werd een bijeenkomst gehouden op het Teylerplein, waar de kinderen naar hartelust zongen. En dan de kermis, die vond al dadelijk grooten aftrek. Doch de grootste verrassingen op de Nassaulaan, Wilsonsplein en andere plaatsen in de stad bleven gesloten tot den middag. Neg enkele dagen en heel katholiek Haarlem zal gaan vieren het groote feest van den arbeid. Wij hebben voor den oorlog gekend onze groote encycliekmee tings. Duizenden waren toen bijeen, om te luisteren naar de wijze lessen welke de Pausen gaven. Allen komen wij a.s. Zondag in een massale bijeenkomst tezamen om het feest van den arbeid te vieren. Het leekenspel van Anton Sweers zal fn spreekkoren, zang en muziek uitbeelden, wat de arbeid beteekent. Daarbij zuUen de vakorganisaties in samenwerking met de werkgevers hun ambachten uitbeelden. Het geheel moet zijn een massale demon stratie van heel katholiek Haarlem. De kerkelijke en wereldlijke overheid zullen bij dit groote feest tegenwoordig zijn. Aller wegen heerscht activiteit om door repetities en voorbereiding dezen dag te doen sla gen. De tribunes worden reeds opgeslagen om de duizenden katholieken van Haar lem en omstreken te kunnen ontvangen Laat men zich tijdig van plaatskaarten voorzien om teleurstelling te voorkomen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de adressen vermeld op de raambiljetten en adverten ties. Het parool moet dus zijn: Heel katho liek Haarlem naar het feest van den arbeid. Dinsdag is brand uitgebroken in een opslagplaats van het giasdakenbedrijf „Nebima", gelegen op de terreinen van de Nederlandsche Spoorwegen aan de Westergracht. Een spoorwegemployé, be last met het schoonhouden van de ter reinen ,stak een hoeveelheid stroo en houtwol, afkomstig van lossing van spoorwegwagons aan. Als gevolg daar van kwamen enkele vonkjes in een par tij stroo terecht, welke opgeslagen lag in een loods. Deze loods geraakte in brand. De spoedig gealarmeerde brand weer kon in twintig minuten den brand blusschen. De schade werd op f 12.000 geschat. Tegen den employé werd proces verbaal opgemaakt. Voor de leden van ,,Les amitiés catho- liques Frangaises" heeft de heer Jacques Herissay in de aula van bet kK. Meis jeslyceum „Sancta Maria" een lezing ge houden over „La chüte de la royauté'', het meest bewogen tijdperk uit de Fran- sche geschiedenis. Het was een van groote eruditie getuigende voordracht, waarin 't auditorium het van uur tot uur groeiend oproer in de straten der Fran- sche hoofdstad kon volgen, een oproer, dat uitliep op de bestorming van de Tui- lerieën en gevangenname van de Ko ninklijke familie. In felle tegenstelling schilderde de heer Hérissay de wisseling van Girondijnsche en Jacobijnsche ministeries, waarbij de buitenlandsche verwikkelingen een tra- gischen achtergrond vormden. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereeniging gaf ln de Begijnhofkapel een kamermuziek uitvoering voor haar leden en geïntrodu ceerde belangstellenden. Het programma, dat voor dezen avond was samengesteld, bestond geheel uit werken, ge componeerd door de leden van de afdeeling: F. F. Althulzen, J. Bijster, S. Bunge, A. W. M. Herckenrath en G. Michels. Bij de uit voering der composities, waarvoor de mede werking was verkregen van Nel Takken, Miep van LulnRiemersma, Gé Michels, Ja cob Bijster en Hans v. d. Hombergh (piano), Cath. Hessels en Lucie GoldschmedingBol- man (zang), Frans Vester (fluit), F. F. Alt hulzen en Jan Hoeben (viool), hebben de aanwezigen een voortreffelijken Indruk kun nen krijgen van deze vocale en Instrumen tale muziek, welke meermalen frappeerde door een verrassende schoonheid en diepte van uitdrukkingskracht- Met een fijn tot in details verzorgde uitvoering heeft Kees Hartvelt met het H.O.V.-ensemble dit derde door hem ge dirigeerde concert van de Beethoven- cyclus besloten. Slechts twee werken prijkten dezen avond op het programma: het geliefde vioolconcert, waarin Gijs Beths, de concertmeester der H.O.V. de solopartij vervulde, en de Vijfde Symphonie. waaraan men de naam van Noodlots-symphonie verbonden heeft. Met groote verfijning, door het or kest over het algemèen uitnemend be geleid, en met innigheid, al miste men een enkel oogenblib wel eens een wat tofc breeder en steviger spel opvoerende begeestering, heeft Gijs Beths de we reldberoemde vioolpartij voorgedragen. Nobel en ragfijn bleef voortdurend de klank, fraai afgewogen de nuanceering, licht en soepel streek en vingertech niek. Langdurig en welverdiend applaus beloonde den kunstenaar. Dezelfde geacheveerdheid van afwer king der details en der nuanceering, dezelfde beheersching in rhythme en tempo kenmerkte ook Hartvelt's weer gave van de Vijfde Symphonie. Een zoo goed als uitverkochte zaal bracht diri gent en medewerkers door langdurig en ge^'-'Mftig applaus dank voor het ge- bodene. J. Scheepens Dinsdagavond zijn in het Patronaat aan de Koningsteinstraat de einddiplo ma's en de rapporten uitgereikt aan de leerlingen van de Teekenschool der Sint Josephgezellenvereeniging. Denzelfden dag vierde de heer Van Brussel zijn 40- jarig jubileum als directeur van deze school. De avond werd tevens een af scheid, omdat de heer Van Brussel het directeurschap neerlegde. Kapelaan van Heemskerk opende de bijeenkomst. Hij zette in zijn toespraak het doel van de school uiteen en huldigde den heer Van Brussel voor het vele werk door hem verricht en voor zijn jarenlange opoffe ring. Deze deelde zelf voor den laatsten keer de diploma's uit. Ongeveer 15 jon gens ontvingen een einddiploma. De heer Van Brussel kreeg ter herin nering aan zijn 40-jarig jubileum van zijn leerlingen een zeer nuttig cadeau nl.- een rijwiel, maar ook de leeraren bleven niet achter, want deze hadden gespaard om eenradiotoestel voor hun directeur te kocpen. Mevrouw Van Brus sel, die ook aanwezig was, werd niet ver geten, zij ontving een prachtige bloemen mand. Vervolgens hield de heer Van Brussel een toespraak, waarin hij de leeraren en de leerlingen bedankte voor de cadeaux, waarmee deze hem hadden vereerd. Naar aanleiding van het door den Haarlemschen Raad voorloopig goed gekeurde plan tot onteigening van per- ceelen in den Waarder- en Veerpolder, om uitvoering te kunnen geven aan twee uitbreidingsplannen in het belang van de volkshuisvesting, zijn twee bezwaar schriften ingekomen. B. en W. achten echter het eene ongegrond en verklaren het tweede niet ontvankelijk, zoodat zij den Raad adviseeren tot uitvoering van de onteigening te besluiten. Voor het concert, dat het mannenkoor „Caecilia" 22 Mei zal geven voor de Ouden van Dagen te Haarlem, bestaat groote be langstelling. Een groot aantal autobezitters, alsmede de directie van de N.Z.H. hebben aangebo den de oudjes, voorzoover zij slecht ter beei* zijn, van huis naar de concertzaal en naar huis terug te brengen. De vereeniging E.H. B.O. stelde twintig man ter beschikking om de noodige hulp te bieden en de directies van enkele groote bakkerijen zullen de han den ineen slaan om aan de oudjes in de pauze een versnapering aan te bieden. Daar de ruimte in de concertzaal dit toe liet, werd ook een aantal plaatsen aangebo den aan den Haarlemschen Bond van Inva liden. Voor de 150 leden van dezen bond zal eveneens voor autovervoer gezorgd worden. Enkele plaatsen in de concertzaal zijn nog beschikbaar. Ouden van dagen, welke daar van gebruik willen maken, kunnen onder vermelding van naam, leeftijd en woon plaats, uitsluitend schriftelijk, toegangsbe wijzen aanvragen bij het secretariaat van „Caecilia", Veenbergplein 14. Het Haarlemsch Schaakgezelschap, dat met de Residentie Schaakclub en de Haagsche Christ. Schaakver., door de Schaakvereen. „Daniël Noteboom" was uitgenoodigd op 12, 19 en 26 April j.l. te Noordwijk aan Zee deel te nemen aan de door „Daniël Noteboom" georganiseerde nederlaagwedstrijden, wist beslag te leggen op den eersten prijs. Bo vendien verwierf het Haarl. Sch. Gez. den tweeden prijs in den vierkamp. Op 29 April 1947 is door de Arrondis- sements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: Abraham Rood, van beroep loodgieter, wonende te Zaandam, Westzijde 105b. DONDERDAG 1 MEI HAARLEM: Bonkaarten Boer tot en met Bram; Schoenenbonnen G, H en I. HEEMSTEDE: Bonkaarten HHek van 912.30 en 2—4 HelHez. Alhier is een 38-jarige schilder uit Haarlem op heeterdaad betrapt by het stelen van een rijwiel. De 150 lossers te IJmuiden, die in sta king waren gegaan, nebben het werk thans schoorvoetend hervat. Begonnen zij anders om 4 uur in den morgen met het lossen der schepen, nu verschijnen zij pas om 7 uur in de haven. De han- ael wordt hiervan de dupe, daar de visöh te iaat voor verzending gereed komt. Zoowel van de zijde der reeders als van die der lossers wordt getracht via den Rijksbemiddelaar een bevredigen de regeling te treffen. Het is van drin gend belang, dat spoedig een oplossing wordt gevonden, daar over enkele weken het haiingseizoen begint, waarin de lossers reeds des nachts 12 uur met hun werk plegen te beginnen. De Hoogs Autoriteit te Amsterdam heeft het fiat executie op het advies van de derde kamer van het Haarlem- sche Tribunaal, die tegen den ex-wet houder van Financiën J. Cosse te Haar lem een interneering van 2 jaar en een verbeurdverklaring van 15.000 had ge adviseerd, geweigerd. De Hooge Autoriteit is van meening, dat de opgelegde maatregel te licht moet worden geacht, gezien de ernstige mis dragingen van den beschuldigde, die in zijn functie Haarlemmers gevorderd heeft om te -spitten voor de Duitsche Weermacht. Een der andere kamers van het Haarlemsch Tribunaal zal de zaak opnieuw behndelen. Eind 1944 nam het Militair Gezag den auto van een fabrikant, zekeren N. uit Rijen, in beslag. Hoewel deze instelling lntusschen reeds lang Is opgeheven, zag de fabrikant zijn wagen niet terug. Hij placht evenwel steeds uit te kijken of hy zijn wagen niet ergens zag rijden. Zeke ren dag werd zijn aandacht getrokken door een auto, die veel overeenstemming vertoonde met zijn door het M. G in be slaggenomen Olasmobile. Verheugd nam de heer N. achter het stuur plaats, met de bedoeling niet eerder uit te stappen voor hij thuis zou zijn. To^n de fabri kant echter zag, dat de auto volgeladen was met koloniale waren, die hem niet toebehoorden, besloot hij te wachten tot de eigenaar van deze waren in den auto zou plaats nemen. Aan de hand van diverse papieren wist de heer N dezen, een handelsreiziger, ervan te overtuigen dat de Oldsmobile zijn rechtmatig bezit was. Samen reden zij naar diens patroon. Deze zeide den wagen in België te heb ben gekocht. De politie wilde hy er uiter aard liever buiten houden. De heer N., die veel te blij was, zijn wagen terug te hebben, stemde hiermee in en reed triomphantelijk naar zijn woonplaats. HU was echter niet lang thuis toen hij werd opgebeld door zijn nieuwe relatie met het verzoek nog eens te komen praten. Tij dens dit gesprek werd het den heer N. duidelijk, dat de patroon zich a's func tionaris van het M. G. den wagen in België had toegeëigend. Na. veel heen en weer gepraat vertrok de fabrikant weer naar Rijen met nog een flink bedrag voor „een jaar gebruik van den auto". Zaterdagavond 3 Mei zal de Nationale Herdenkingsavond worden gehouden. De Commissie voor de Nationale Herdenking heeft het volgende programma samenge steld. Te 7.30 wordt een „Stille Tocht" ge organiseerd, waaraan Iedereen kan deel nemen, opstellen op den Binnenweg nabij de Julianalaan. In volkomen stilzwijgen en zonder vlaggen of vaandels gaat dc stoet via Julianalaan, Heemst. Dreef en Jac. v. Campenstraat naar de plaats waar een Heemsteedsch verzetsstrijder werd neergeschoten. Op deze plaats zal om 8 uur precies een stilte van twee minuten in acht worden genomen, welke 30 se conden van te voren wordt aangekondigd door de .brandweersirene. Het brengen van een eenvoudige hulde door het strooien van bloemen is toegestaan. Van 8.15 uur tot ongeveer 9 uur zal op het Raadhuisplein een wijdingssamen komst worden gehouden, waar verschil lende sprekers het woord zullen voeren. Voorts zal daar gelegenheid bestaan, de radiouitzending van het gemeenschappe lijk programma van 6 uur des n.m. af te volgen. Van 7.45 tot 30 seconden voor 8 uur zullen de kerkklokken lulden. Teneinde te bereiken dat alle ingeze tenen aan deze plechtigheden kunnen deelnemen, verzoekt /de commissie alle neringdoenden van 6 uur af alle win kels, café's e.d. bedrijven te sluiten. Alk- inwoners worden verzocht van genoemd tijdstip af de vlag halfstok te hijschen. Het zilveren jubileum van de Zand voortsche reddingsbrigade zal Vrijdag 2 Mei a.s. worden gevierd met een feest avond te houden in „Monopole". Me dewerking zullen verleenen de tooneel- vereeniging „Ons Tooneel" en accor- deon-vereeniging „Excelsior". In de Nederlandsche delegatie naar de buitengewone algemeene vergadering van de Vereenigde Naties, die te New York is bijeengekomen ter behandeling van het vraagstuk Palestina, is als des kundige benoemd mr. Raden Mas A. Koesoemo Oetoyo, ambassade-secretaris aan de ambassade te Washington. Het vertrek van de ministers Beei en Jonkman naar Indië is thans bepaald op Zaterdag 3 Mei. Volgens Antara heeft Sjahrir als zyn Oost-Indonesische staat zal ineenstor- meening te kennen gegeven, dat de ten als de autonomie van dezen staat wordt geforceerd. Hij meende, dat Bor neo uiteindelijk bij de republiek zal worden gevoegd, aangezien circa 80 pCt. van de bevolking voor de republiek is. Vanmorgen werd op verschillende plaatsen in de stad op eenigszir.s officieele wijze de vlag geheschen. Een kijkje tijdens de plechtigheid in het Kleverpark. Bioscopen: Rembrandt: Revue „Nou Is de boot an", 2.30 en 8 u. Cinema-Palace: Pic- cadilly-lpcident (14 jr.) Luxor: De blauwe Donau (14 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: George wint op alle fronten (alle leeft.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Een vreem de passagier (18 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: Buitengewoon verlof (14 jr.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De avonddiensten worden tot 3 Mei waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539;. Fa. Loomeijer, Zijlweg 34, tel 12495. Nolf's Apo theek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoter bosch-apotheek, Rijksstr.weg 19, tel. 12711. Ziekenverv"er: fa. Mathot, Gr. Hout.str. 39, tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Tentoonstelling: Kunsth. Leffelaar, Het prentenboek uit alle tijden (t.m. 24 Mei) Donderdag 1 Mei Stadsschouwburg: oomedia met „Clau dia", 8 u. Brinkmann; R. K. Middenstandsverga dering, 8 u. De politie te Rotterdam is er in geslaagd, den 31-jarigen vertegen woordiger J. 't H„ een der daders van den laffen roofoverval, gepleegd op de alleenwonende 54-jarige we duwe H. P.-S. in haar juwelierswin kel aan het Burgem. Meineszplein op 26 Februari j.l., te arresteeren. De beide daders waren er toen met een bedrag van f 1000 en f 3400 aan sie raden van door gegaan, na de vrouw op een stoel te hebben vastgebon den en haar een prop in den mond te hebben geduwd. Haar zenuwge stel heeft daardoor een emstigen schok gekregen. De verdenking viel al spoedig op den vertegenwoordiger J. 't H. die niet voor den eersten keer in een dergelijke zaak de hand had gehad en die uit hoofde van zijn beroep mej het juweliersvak bekend was. Het bleek, dat deze door middel van den 48-jarigen particulieren re chercheur H. B. uit Rotterdam in con tact was gekomen met een zekeren M. B. Tezamen hadden zij het plan uitge dacht en na een voorbereidingstijd van vijf dagen den overval gepleegd. Het ligt in de bedoeling van den mi nister van Verkeer en Waterstaat zoo spoedig mogelijk te komen tot de instel ling van een vakdiploma voor het be- roepsgoederenvervoer langs den weg. Teneinde de examens voor het vakdiplo- ma-beroepsvervoer voor te bereiden en den minister van advies te dienen in zake het examenprogramma voor dit diploma, heeft de minister dezer dagen een adviescommissie benoemd. Het ligt- in de bedoeling, dat de adviescommissie den minister ook van voorlichting zaL dienen inzake de chauffeursexamens. Ook de particuliere rechercheur is in het huis van bewaring opgesloten, doch B. is nog steeds voortvluchtig. Tegen kennissen, bij wie hij in den oorlog als Joodsch onderduiker had gewoond, had hij gezegd, dat de politie hem zocht voor het verhandelen van textiel zonder punten. Zijn vrienden';, de 34-jarige J. W., is eveneens met hem verdwenen. In Am sterdam kreeg de politie den draad weer even in handen, toen 18 April de vrouw in een pand aan de Rooseveltlaan werd gevonden B.. die naar de bioscoop was, kon men toen niet arresteeren. Wel belde hij 's avonds op, zeggende dat hij na orde op zijn zaken te hebben ge steld zich zou melden, wat echter niet gebeurde. De man leefde in Amsterdam onder den naam: Van den Berg. De politie van het bureau Oostervant- straat te Rotterdam verzoekt degenen, die inlichtingen kunnen verstrekken, zich met haar in verbinding te stellen, daar gevreesd wordt, dat de man nog andere overvallen voorbereidt. BOISSEVAIN Amsterdam-Batavia pass. 27 April Quessant. KOTA BAROE 28 April van Batavia te Rotterdam. NIEUW HOLLAND Amsterdam-Ba tavia, 27 April van Aden. v Het verloop van den internationalen bal lonwedstrijd om de Coupe An dries Blitz, welke op Maandag 5 Mei van het, Houtrust- terrein in Den Haag af gehouden wordt, zal in het geheele land van uur tot uur gevolgd kunnen worden. Een speciale verslaggever van de Neder landsche Radio Unie (welke op den Nationa- len Feestdag het gezamenlijke programma verzorgt) zal met een lichten kortegolfzen- der dezen wedstrijd met een van de Neder landsche ballons meemaken. Hij zal onder weg regelmatig verslag uitbrengen van zijn ervaringen. De reportages worden 's middags en 's avonds uitgezonden. Een recente telling van het aantal bedrijfsauto's bracht aan het licht, dat er thans op de geheele wereld meer vrachtauto's zijn, dan ooit te voren. Waren het er voor het uitbre ken van den oorlog in 1939 ln totaal 8.3 millioen stuks, thans bedraagt het aantal vrachtauto's op deze planeet liefst 10.2 millioen stuks of 2 millioen mee». Dit aantal zal nog in snel tempo toenemen, want alleen de vracht auto-industrie in de Vereenigde Sta ten produceert reeds l'A millioen vrachtauto's per jaar. In Mei en Augustus zal men in de stad Holland in den staat Michigan het feit herdenken, dat een eeuw geleden dë Ne derlandsche nederzetting aldaar gesticht werd. In verband hiermede heeft de heer J. A. Schuurman, oud-consul-generaal van Nederland te Chicago, op uitnoodiging van het Nederland-Amerika-Instituut te Amsterdam, een lezing gehouden over het eeuwfeest van de Nederlandsche ne derzetting Holland in den staat Michi gan. Uitvoerig schilderde spr. de geschiede nis van de Nederlandsche immigratie in de Ver. Staten. Vervolgens ging hij over op de verhoudingen, zooals zij thans lig gen. In den staat Michigan, zoo zeide hij, leven ongeveer 300.000 Amerikanen van Nederlandsehen oorsprong. Zij hebben vrijwel geen contact meer met het moe derland. Toch bezitten zij uiterlijk de typische kenmerken van den Nederlan der. Dit vindt zijn verklaring hierin, dat het overgroote deel dezer immigranten tot de gereformeerde kerk behoort en niet gaarne met andersgeloovigen huwe lijken sluit. Aangezien de gereformeerde kerk onder de Amerikanen weinig volge lingen heeft, zijn deze Nederlandsche kolonisten steeds met Nederlanders ge huwd en handhaafden zoo den Neder- landschen familieband. In hun levens wijze zyn zij echter ware Amerikanen geworden. Toch is de belangstelling bij deze Amerikaansche Nederlanders voor het land van hun oorsprong zeer groot, ondanks het feit, dat zij geen Neder- landsch meer spreken. Het eeuwfeest zal in Holland Michigan op grootsche wijze gevierd worden. De Rijkswaterstaat zal een groote tentoon stelling organiseeren met als onderwerp Nederland als polderland. Er zullen vra- genlysten worden uitgereikt, waarop de bewoners van Holland, hun personaliën kunnen invullen. Deze worden dan in Nederland onderzocht en wanneer men hier nadere bijzonderheden over hun voorouders heeft ontdekt, krijgen zij deze gegevens toegezonden. Het is te verwach ten aldus spr. dat er veel Ameri- kaansch familiebezoek naar Nederland zal komen en het departement van Bui tenlandsche Zaken in Den Haag heeft de afwikkeling van een en ander in handen gelegd van zijn afdeeling Voorlichting Buitenland. In Augustus zal de herdenking in Hol land Michigan een meer officieel karak ter dragen. Dan zullen n.l. de recepties ziin van de Nederlandsche en Amerikaan sche autoriteiten. De schouwburg is voor een arbeider veel te duur, schrijft een abonné. U hebt mooi praten dat 1S tegen ons v int U zit voor niets op prinsheerlijke plaatsen om ons te ver tellen hoe mooi het wel was en dat je er naar toe moet gaan. Maar als wij een paar guldens over hebben moeten we op het schellinkie zitten en gaat veel van al het moois verloren. Gaat U nu óól; eens de hanebalken in en schrijf over het resultaat. Ik heb het gedaan, gewapend met een zak zuurtjes en een geleenden tooneelkijker. Iets nieuws was het niet voor me, want in m'n twintiger jaren, toen een volontair nog geen sa laris, kreeg zooals nu, was ik een vaste gaanderij-bewoner en toen waren de plaatsen heel wat slechter. Mijn bevindingen? Vast niet ongezel lig daar boven. Je hebt een heel ande ren kijk op het spel, je kunt niet zien of een acteur een knoop te weinig aan zijn colbertje heeft en of de kousen van een actrice op paling lijken. Telkens als ik in mijn zakje zuurtjes dook, ging er tekst verloren en moest ik wat fantasie hebben om het niet-gehoorde zelf. aan te vullen. Het publiek om me heen? Zou goed als geen arbeider. Maar ze kunnen dien gulden of daalder ook niet betalen. Dat dacht U. Moet U eens gaan kijken bii de revue van Henriëtte Davids. Kost cok f 3.50 als je best wilt zitten, en daar zaten heel wat menschen, die „Driekoningenavond" in den Stads schouwburg lieten voor wat het was. De directie van den Stadsschouwburg geeft geen volksvoorstellingen meer, wegens gebrek aan voldoende belangstelling. In derdaad, de prijzen zijn te duur, maar dat is niet de reden, waarom de arbei der het bioscoopje prefereert. Eerlijk is eerlijk. Resultaten van Zondag 27 April: le prijs (f 10.M. v. Huizen, Haem- stedeplëin 37, Heemstede, 6 pnt. 2e prijs (f7.50): Theo Half, Burg. v. Niennesstr. 11, Uitgeest, 6 pnt. 3e prijs (f 5.H. Zonneveld, Ry- vordtlaan 70, Beverwijk, 6 pnt. 4e prijs (f2.50): J. P. Knip, Zplweg 37, Haarlem, 6 pnt. Uitgeloot: J. Nachtegellen, L. Leuven. K. Uitermark en L. Terra: 6 prat. De stand aan den kop van de compe titie is als volgt: F. Buschman, 93 pnt, G. de Boer en P. J. Ruigrok 92 pnt, B- Bosdijk, G. Kruup en H. Moolenaar, 91 pnt, P. J. Zonneveld, 90 pnt. vliegtuigen met ski-onderstellen, hon- uensleden, van haken voorziene touwen en houweelen. De „Operations White Tower", wel ke expeditie gericht is op een punt vier graden van den Noordelijken Poolcirkel, zal op de koudste en hoog ste plek op het Noord-Amerikaansche vasteland het weerstandsvermogen der menschen op een zware proef stellen. Het is de vijfde poging ter bedwinging van den Mount McKinley, welks yzige woestenijen zich 20.300 voet (6090 me ter) boven den zeespiegel verheffen en 17.300 voet (5190 meter) uit boven het omringende landschap uitsteken De lei der der expeditie is dr. Bradford Wash- bum, directeur van het New England Museum voor Natuurlijke Historie in Boston. Massachusetts. De Mount McKinley en dr. Washburn hebben elkaar reeds meerdere malen on tmoet Washbum beklom den berg het la; :t in 1942 bij een reddingsexpeditie naar een neergeschoten bommenwerpei van de luchtmacht van het Amerikaan sche leger. Deze maal. echter, zullen vliegtuigen niet de oorzaak zijn, doch een beiangryk onderdeel vormen in den gecombineerden aanval, door de lucht te land en op het ys, door middel var De „echte" expeditie zal tegen het einde van April beginnen. Van af een landingsplaats in Zuid-Alaska, verzamelpunt van onderzoekers en uitrusting, zijn vliegtuigen reeds be- zig met de bevoorrading. De kost bare instrumenten zijn reeds door een van Alaska's beroemde „bush"- piloten aan den grond gezet op de ijzige flanken van den 6060 voet (1800 meter) hoogen Mulorow Glet- scher. Op volgende vluchten zullen bevroren en ingeblikte levensmid delen, uitrusting, tenten en ver plaatsbare huizen langs de gevaar lijke route gedeponeerd worden. De voorposten, die door de lucht be voorraad worden, zullen de expeditie in staat stellen zich voort te bewe gen met een bepakking van slechts 9 kg. per persoon. De Mount McKinley, „Denali" of „De Groote", zooals hy genoemd wordt door de Indianen van Alaska, is een geduchte vijand. In de eerste maanden van den Noordelijken zomer wisselt de temperatuur van 30 tot 50 graden Fahrenheit onder nul. De door vroegere ontdekkingsreizigers op den top achter gelaten thermometers wijzen een ge registreerde minimum-temperatuur aan van 90 graden Fahrenheit onder nul. De combinatie van groote hoogte, sterke winden en lage temperaturen maakt de expeditie naar den Mount McKin ley een schier bovenmenschelijke opgave voor iederen bergbeklimmer. De klim vanaf 11.000 voet (3.300 meter) hoogte, waar de deelnemers door vliegtuigen op ski's afgezet zullen worden om het basis kamp in te richten, naar den top, is niet zoozeer een sportief uitstapje. Hun hoofddoel is het onderzoek der kosmische uitstraling, welk onderzoek zeer vergemakkelijkt wordt door de hoogte. Men is van plan 's werelds hoogste observatorium voor kosmische stralen, gehuisvest in een geprefabri ceerd gebouw, dat door middel van parachutes neergelaten wordt, te vestigen in de vallei tusschen de twee toppen van den berg. Naast kosmische stralen omvat het pro gramma het onderzoek naar electronen, de beweging der gletschers, de gevolgen op menschelijke wezens van een langdu rig verblijf op groote hoogte, den graad van isolatie van zekere kleedingsoorten en' gegevens op het gebied van het weer en de luchtvaart. Men is van plan, gedeeltelijk in kleu ren, een fotografisch overzicht van de geheele expeditie te maken. Behalve de Washbumes nemen acht mannen, ver tegenwoordigers van de United States Coast and Geodetic Survey (karteering), de Universiteit van Chicago (kosmische stralen), het United States Weather Bu reau (metereologie), RKO Film Corpora tion (films), Army Air Forces en de Army Ground Forces (vliegtuigen en uitrus ting), deel aan de expeditie. De andere expeditie, een gezamen lijke onderneming van de National Geographic Society en de U.S. Army Air Forces, is reeds meer dan een half jaar in voorbereiding. Het werk van deze 13 astronomen en natuur kundigen en 60 assistenten zal in precies 3 minuten en 48 seconden de lengte van de totale zonsverduiste ring op 20 Mei op de observatieplaats in de nabijheid van de Braziliaansche stad Bocayuva volbracht moeten worden. In het heuvelland van Minas Geraes. 2.300 voet (690 meter) boven den zeespie gel en dicht by het centrum van de baan van de zonsverduistering, heeft men een tentenstad gebouwd. Deze biedt onderdak aan tien ton te lescopen, camera's en uitrusting, die alle door de lucht naar de ni'euw-aangelegde „air strip" vervoerd werden, voor wat men beschrijft als de meest omvattende be studeering van een zonsverduistering, die nog ooit ondernomen werd. Op het gebied van zonsverduisteringen zorgt de natuur niet voor herhalingen Wekenlang zullen de geleerden de voor de kostbare 228 seconden noodige handelin gen repeteeren. Gedurende de zonsver duistering zullen een tot „vliegend labo ratorium" omgebouwd B-28 „Superfort" en een B-17 „Vliegend Fort" waarnemin gen doen op het gebied van de kosmische uitstraling. Onderaan een ballon gemonteerde ra dio-apparaten zullen de ionosfeer 50 tot 250 mijl (80 tot 400 km.) boven de aarde doorzoeken. Op de lijst van taken der expeditie staat een heele serie handelingen, die snel volvoerd moeten worden: het nemen van foto's van de corona der zon, het onderzoek naar de scheikundige, tempe ratuur- en druk toes tanden van de gas vormige laag om de zon; het nagaan van de plaats en de beweging der maan voor toepassing bij de voorspelling van het getij der oceanen; het fotografisch vastleggen van het zui delijk deel van den Melkweg; de be studeering van de verspreiding van ra dio-golven en de verdeeling van het daglicht, de moleculaire dichtheid en de temperaturen van de lucht. De chauffeur C. v. E., eigenaar van een zwarte Chevrolet 1946, type Se dan, die Maandagavond laat bij het H. S. twee mannen van pl.m. 25-jari- gen. leeftijd in zijn auto nam, die uit eenige aldaar geparkeerde taxi's een speciale voorkeur aan den dag leg den voor zijn nieuwen wagen en hem verzochten naar het station Staats spoor te rijden om den trein naar Moerkapelie te halen, kon moeilijk vermoeden, dat hij binnen een uur zijn wagen kwijt zou zijn en blij zou wezen er het leven afgebracht te heb ben. De trein naar Moerkapelie bleek bil het S.S. zoogenaamd reeds vertrokken en zoodoende werd de tocht per aut<? aanvaard. Onder de gemeente Zevenhui zen verzochten de twee mannen den chauffeur te stoppen, daar, zooals zij zei den, de plaats van bestemming bereikt was. Bij het omdraaien van het contact sleuteltje werd den bestuurder echter plotseling een touw om den nek geworpen en hij kon slechts na een korte worsteling aan worging ontkomen. Buiten zijn auto terechtgekomen, werd v. E. door een der individuen met gen pistool bedreigd. Hens werd aangeraden zich te verwijderen, waarna de mannen er met den wagen vandoor gingen. Bij een boer in de om geving kon de bestuurder op zijn verhaal komen en de politie van.het gebeurde in kennis stellen. Men herinnert zich, dat eenige maanden geleden in Amsterdam soortgelijke overvallen zijn voorgekomen- De Centrale Recherche te Den Haag heeft deze zaak thans in onderzoek. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds gemeld, dat er in het voorjaar te EX"1 Haag een voetbalwedstrijd voor de Missle zou worden gespeeld. Thans vernemen wij, dat Sittardsche Boys en Longa el kaar in dezen wedstrijd op het V.U.C-' veld zullen ontmoeten, waarschijnlijk oP Zaterdagavond. De juiste datum van de-zen wedstrijd, die gedeeltelijk bü kunstlicht wordt gespeeld, moet nog worden vastgesteld. De uitslagen van den in Gronings'1 gehouden interacademialen hockey-d9* luiden als volgt: Poule a: LeidenGroningen 2—-^ AmsterdamGroningen! 3—1; Rotter damGroningen 0—2; Leiden—Amster dam 11; Leiden—Rotterdam 5—-^ AmsterdamRotterdam 41Amster damLeiden 00. - Poule b: DelftWageningen 2 J DelftUtrecht I0; DelftGroning®, II 40; Groningen IIUtrecht j. Wageningen—Groningen II 6—3; geningen—Utrecht 0—1. De finale ging tusschen Amsterd?- en Delft, welke wedstrijd door Delft111 02 werd gewonnen. Amsterdam. 29 April 19 p De beurs opende vandaag vrij kalm een enkele procenten lager liggend ni» ee(i Gisteren onderging de aandeelenhande' ep uitbreiding, waardoor ruim f 2 m»11 werd omgezet. P>t In de vrije tapes trad hier en daar n)P herstel in, waardoor de markt tal» prijshoudend sloot po» Voor scheepvaartaandeelen t>ieeL,eeSte steeds eenige vraag aanwezig en de nj soorten boekten bescheiden koerswinst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2