Engeland wenscht niet te binden zich m HET DOMEDINI BIJVROUW Huismoeders en vacantie II ARGENTIJNSCHE GRAAN-PERIKELEN OMROEPERS Vrije prijsvorming voor paling Als de aardappelen minder smakelijk worden Wie zich aan een ander spiegelt... op de heide LEVERWORST OP DEN BON Producenten in het geweer tegen de politiek der regeering WOENSDAG 30 APRIL 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Geval-Vittorio Mussolini wordt onderzocht Uw eigen courant CULTUREEL CONTACT MET INDIË Pfff KMI Alsnog consumentencrediet voor bijzondere gevallen? K.V.P. EN VERGOEDING OORLOGSSCHADE Onze aardbeien in Glasgow PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN (Wordt vervolgd) De Argentijnsche regeering heeft zich in het verleden "Geinig toe schietelijk getoond inzake de prij zen die zij voor haar tarwe vraagt van afzonderlijke landen; en op de interna tionale graan-conferentie, die kort ge leden werd gehouden, heeft men met naar koppigheid inzake deze prijzen op groote schaal kennis gemaakt. Des te merkwaardiger zijn de gebeur tenissen die op het oogenblik in het land zelf voorvallen. De graan-boeren zijn meer dan verontwaardigd Over de fegeeringspolitiek van opkoopen van de oogsten voor bedragen die beneden de Productiekostprijzen liggen, vooral in de Provincie Buenos Aires, de voornaamste korenstreek van Argentinië, heeft de ontevredenheid aanzienlijke vormen aangenomen: de ontstuimige Zuid-Ame rikanen' hanteeren zelfs de wapenen! fn sommige streken is de staat van be leg afgekondigd, en militaire patrouil les doorkruisen het land, hier en daar gesteund door kleine groepen vliegtui gen. gr is gedreigd met staking, maar het schijnt toch niet zoo ver te zullen komen: de oogst staat te beginnen en 4e graanbouwers kunnen zich niet per- Piitteeren, hun gewassen op het veld te laten rotten, omdat zij daardoor ook nog de te kleine vergoeding, die de re geringsprijzen hun laten, zouden mis sen. De algemeene ergernis is door de relletjes op vele plaatsen in het land niet voor het publiek verbor gen gebleven. En ongetwijfeld zal dit zijn weerslag hebben op het landbouw beleid van Peron's regeering. De Argen tijnsche staatsleider is immers tezeer aangewezen op populariteit in de bree ze lagen des volks, om zich onnoodig een groote groep tot vijanden te kun nen maken. Wellicht speelt in deze ge schiedenis ook het fëit een rol, dat in verschillende Zuid-Amerikaansche lan den opstanden gaande zijn; een voor beeld dat Peron vast niet kan appre- cieeren: geruchten over Argentijnsche bemiddelingspogingen in het conflict in Paraguay doen hardnekkig de ronde. Er zal, in dit licht, niet veel anders opzitten dan toegeven van de regeering aan de eischen van de graanproducen ten, die voornamelijk een verhooging van de prijzen op het oog hebben; of misschien een vermindering1 van de staatscontrole op den graan-verkoop, die dan meer aan particulieren (maar dan tegen hoogere prijzen) zou kunnen worden overgelaten. In beide gevallen is een gunstiger houding van Argentinië ten opzichte van de wereld-graanprijzen niet te verwachten. En zoodoende is de agitatie onder de Argentijnsche graan- boeren geen bemoedigend voorteeken voor 's werelds dagelijksch brood. De Argentijnsche autoriteiten onder zoeken thans het geval Vittorio Musso lini, die op clandestiene wijze in het land is gekomen. Op enkele plaatsen in Argentinië hebben onbekenden door het leggen van kransen en bloemen hun bewondering voor Mussolini te kennen, gegeven. By de opening van het debat over het Palestijnsche vraagstuk in de commissie van orde der V. N. vroeg Dinsdag de Britsch-Indische afgevaardigde of Enge land bereid was te verklaren of het de besluiten, die de algemeene vergadering over het Palestijnsche probleem zal ne men, zal aanvaarden. De Britsche afge vaardigde sir Alexander Cadogan her innerde aan de verklaring, die c"e plaats vervangende minister van koloniën ver leden week in het Hoogerhuis heeft af gelegd en waarin deze zeide, dat de Britsche regeering geen politiek ten uit voer kon leggen, die zij niet goedkeurde, Hij vroeg begrip voor de positie van Engeland en meende dat andere re geeringen gemakkelijk kunnen zeggen dat Engeland de besluiten der V. N. moet uitvoeren en bloed en geld moet offeren zonder hulp van anderen. Ca dogan zeide dat hy op dit punt een voorbehoud zou maken, wanneer men in de vergadering zoo ver zou zijn ge komen. De Egyptische gedelegeerde eischte vervolgens dat onmiddellijk het Arabi sche voorstel tot opheffing van het Brit sche mandaat overwogen zou worden. Hij zeide dat het Britsche voorstel inzake eer commissie van onderzoek en het Arabische voorstel inzake beëindiging van het Britsche mandaat niet van el kander gescheiden kunnen worden. Na een lange discussie nam men een reso- 'utie aan, volgens welke het Britsche voorstel om een speciale commissie van onderzoek te vormen, ter voorbereiding van de bespreking van de Palestijnsche kwestie, door de volgende gewone zitting van de Assemblée op de agenda van de Assemblée wordt geplaatst en verwezen wordt naar de politieke commissie. Nadat vertegenwoordigers van Irak, Libanon, Saoedi-Arabië en Syrië uitge- noodigd waren hun plaatsen aan tafel in te nemen, werd het debat over het verzoek van de Arabische stater, om be spreking van de Palestijnsche onafhan kelijkheid geopend. Alle afgevaardigden der Arabische landen spraken zich uit voor de afschaffing van het Britsche mandaat en tegen de vertegenwoordiging van het Joodsche bureau in de Assem blée. Herschel Johnson, de 'plaatsvervan gende Amerikaansche gedelegeerde, ver klaarde zich tegen het verzoek van de Arabische staten en noemde de eenlge juiste manier om het Palestijnsche pro bleem te benaderen: een voorbereidende Assemblee en formuleering van aanbe velingen door een commissie, zoodat de Assemblée op haar zitting in September over duidelijke voorstellen zal kunnen beschikken. Nadat Gromyko nog een lans had ge broken voor de Arabische plannen, werd de vergadering verdaagd. Met het Indië-toestel van de K.L.M., dat Maandag uit Batavia terugkeerde, arriveerde de heer C. Meuleman, die op uitnoodiging van de Commissie-Generaal twee en een halve maand in Indië heeft venoefd om te trachten een basis te leg gen voor cultureel contact tusschen Ne derland én Indië. De heer Meuleman, die in Augustus opnieuw naar Indië zal reizen, verklaarde meer resultaten te hebben geboekt dan hij oorspronkelijk verwachtte. Over" Senegaleesche ruiters en een paradijsachtig land - Een vriendelijke ontvangst is anders - Amerika als lachende derde. Vincent Auriol reist door Frank- rijks Afrikaansche gebieden. Zijn gazelle-diner in Dakar, door té antasie rijke menschen gemetamorpho- sterd in een Italiaansch vergiftigings- ^mplot, is echter niet de eenige moei- hJkheid, die deze eerste man van het pransche moederland op zijn buiten- 'andsche reis ondervindt. De journalis- die Auriol vergezellen, schrijven ®hthousiaste verhalen naar hun bladen. Met zwier vertellen zij van de Senega- 'eesche ruiters, die op het marktplein ^an Saint Louis hun „fantasia" ruiter- I ahs uitvoeren. En uit Konakry verha- zij over de paradijsachtige schoon heid van het land, waar talrijke rivie- ®n voor een weelderige vegetatie heb ben gezorgd. Voor hun hutten klappen inboorlingen naar den president. Wanneer hij voorbij is kruipen ze snel naar de schaduwrijkste plekjes, terwijl Auriol doorrijdt en blij is in de tekende zon geen ceremonie bij te hoe- Veh wonen. De ontvangst in Saint Louis bracht den president echter niet alleen de kleur en ferveur van een rui terfeest. In de straten stonden dichtop- eengepakt honderden menschen, al of jttet geschoeide neger-soldaten presen teerden stram het geweer, maar achter die geweren stonden de inwoners van tje stad met vele met leuzen beschilder- 0e borden. En vermoedelijk hebben de teksten 11 in auto's voorbijrijdenden Franschen Seen plezier gedaan. Op de hierbij ge produceerde foto ziet u eenige van de Pmerkingen, die de burgers van Saint t'Ouis onder de aandacht van den pre sent meenden te moeten brengen. Van hiks naar rechts het volgende: '.De studenten schreeuwen sabotage!", ,aten de ondanks de hitte blijkbaar nog oeetbloedige studeerenden weten. De in hietteloos wit gekleeden daarnaast zeg- ®etl met de grootst mogelijke letters h driemaal onderstreept: „Zie ons hier u eens, na driehonderd jaar", d.w.z. a 300 jaar Fransch bestuur. Men zou ^°ed op de hoogte moeten zijn van het 61 en wee van de onder Fransch re- levende inboorlingen. Maar het is 0*^ervlakkig bezien zeker, dat de voor- Pders van deze demonstranten niet in eenen huizen met blinden voor de ra- eh woonden en aan witte kleeding, usen en schoenen nog niet toe waren. -an een niet nader aangeduide ,mis- van 23 November 1944" herinne- Amerika maakt goede zaken bij dit bezoek, en nog wel zonder dat ook maar één Amerikaan er een hand voor uitsteekt. Wanneer een schrijver in de New York Herald Tribune geen on waarheid schrijft, dan verbreedt iedere negermond in Fransch West Afrika zich bij het hooren van het woord „Amerika" tot een gullen lach. Naast de Fransche bangt de Amerikaansche vlag. Zoo erg zou dit zelfs zijn, dat de communisten er hun toevlucht toe hebben moeten nemen om deze gezindheid uit te buiten. Him nieuwste leuze is daarom: „Stemt com munistisch en gij haalt de Amerikanen erin." Tot zulk een graad is de faam van dit wonderbaarlijke volk uit het Westen gestegen, dat vreemdelingen, die in de binnenlanden zijn geweest, kunnen be weren, dat in zelfs nooit door Amerika nen bezochte gebieden dezelfde gevoe lens gevonden worden. Het werk van zestig Amerikaansche missionarissen en de roep van Ameri kaansche hooge loonen schijnen hiertoe wel hun deel te hebben bijgedragen. Een vrouw met een huishou den heeft nooit vacantie, is een algemeen bekende klacht van huisvrouwen en ze hebben niet heelemaal ongelijk. Als moeder er in de vacantie al eens een week met het heele ge zin op uit kan trekken en hoeveel moeders kunnen dat is er van rust voor haar weinig sprake. Ze heeft even goed de zorg voor de kinderen en voor den goeden gang van zaken, als thuis. Het inpakken en uitpakken voor en na de reis, het wasschen van de garderobe van het huis houden, dat een heele week of langer in de buitenlucht heeft vertoefd, vraagt zooveel extra energie, dat moeder na de va cantie dikwijls meer behoefte heeft aan rust dan daarvoor. Nu is het natuurlijk heel gemakke lijk om te zeggen: „Moeder moet vacantie nemen" en „moeder moet er eens een poosje uit", maar in dezen dienstbodeloozen tijd lijkt deze uitspraak zoo dwaas, dat zelfs doktoren, wan neer ze van de noodzaak door drongen zijn, ze slechts aarze lend doen. Welke moeder kan er toe besluiten rustig haar huishouden in den steek te la ten, wanneer 2e niet zeker weet dat ze het in goede handen ach terlaat? Als dit kan, als u over een goede hulp beschikt, of u heeft een zusje of nichtje, dat u voor eenige dagen kan en wil Deze dame draagt een jasje van wit piqué op een zwart rokje. De combinatie is nog steeds zeer ge wild, het jasje zeer modern met mouwen en zonder revers. De koffer wijst er echter op, dat de ze schoone een reis gaat onder nemen. Hiervoor lijkt wit piqué ons echter minder geschikt. Ook het veelkleurige bloemenhoedje, dat wel charmant staat, zouden wij liever reserveeren voor een zomermiddagwandeling in de stad. Wij vreezen, dat het de reis niet overleven zal. Eet u ook eens op het halsbandje uit grootmoeders tijd, dat den laatsten tijd weer zeer populair wordt en prachtig de gebreken van een te mageren hals camoufleert vervangen, ga er dan eens een poosje uit. Neem eens enkele da gen heelemaal vacantie, maar dan niet in den vacantietijd van de kinderen. Hoe u die da gen wilt besteden, moet u zelf uitmaken. Sommige vrouwen zullen heerlijk uitrusten als ze enkele dagen in een boschrijke omgeving kunnen luieren, an dere zullen juist liever in een groote stad zijn en daar win kelen en eens uitgaan. Een der de soort vrouwen zal de voor keur geven aan een logeerpar tijtje bij familie of kennissen. Wat u ook doet, het is altijd in orde, als u maar zorgt, dat u even heelen.aal los komt van uw gewone alledaagsche omge ving, dat u er even heelemaal uit bent. U zult er verwonderd over zijii, hoe zelfs zoo'n korte rustperiode u kan opknappen. Maar nogmaals, zorg dat u uw vacantie neemt voor of na den vrijen tijd van uw kroost, des te beter zult u in staat zijn deze, voor de moeders, moei lijke periode goed en prettig door te komen. Het is voor de kinderen ook gezelliger als moeder in de va cantie frisch en opgeruimd is en mee kan doen aan allerlei pretjes. Als ze steeds te moe is om deel te nemen aanwan delingen of fietstochtjes, als ze bij het ravotten van de kin deren aldoor angstige visioenen heeft van volle waschtobben met vuil goed, is dat niet erg bevorderlijk voor de goede va- cantiestemming. Ook de kin deren hebben een flinke, pret tige vacantie noodig. Dat brengt voor moeder extra beslomme ringen mee en daarom moet moeder zorgen, dat ze er tegen kan als die tijd aanbreekt. Probeer daarom als het eenigs- zins kan er een paar dagen uit te breken. Als u hulp kunt krij gen, moogt u die niet afwijzen, ook niet al denkt u. dat u de dingen zelf beter doet en al loopt het huishouden dan in uw afwezigheid eens een beetje stroever dan gewoon. Wie niet over goede hulp of een plaatsvervangster kan beschikken, zal na tuurlijk meer zorgen hebben over het ontspanningsvraagstuk. Want juist wie geen hulp heeft, heeft het hardst rust noodig. Probeer deze toch te krijgen in uw eigen belang en in dat van uw gezin. Misschien kunnen de kinderen voor één dag wel eens bij kennissen eten. Met wat goe den wil moet dat te regelen zijn. En ga dan eens heerlijk een hee- len dag uit, met uw man of met een vriendin, die net zoo hard een -dagje rust behoeft als u. Zelfs een dag aan het strand of in het Gooi kan al een weldaad voor u zijn. En neem verder maar eens het besluit, dat mor gen of overmorgen uw vrije dag is. U doet dien dag het werk maar eens wat vlug af, maakt 's morgens of daags te voren vast eten klaar op een warmen dag kan een koude schotel heer lijk smaken en u werkt 's middags niet. U gaat gezellig wandelen of een bezoek afleg gen, dat u al zoo lang heeft uit gesteld. En zegt u nu niet, dat u dan den volgenden dag extra hard moet werken en dat u daar dus niets mee opschiet. Een dag echt uitrusten nu en dan is geen overbodige luxe, integendeel, het is de manier om op de been te blijven. Uw gezin en u zelf zullen er wel bij varen. Een heerlijke jurk voor den zomer, luchtig, makkelijk en netjes tegelijk. De plooien in den rok zijn slechts in de taille ingenomen, maar niet ingestreken. Een gezellige breede ceintuur en een kraag, die herinneringen oproept aan de geliefde matrozenpakjes uit onze jeugd. Van linnen een ideale jurk voor een fietstocht, van iets kostbaarder materiaal een keurige middagjapon, maar.... met die in de breedte genomen streep strikt voorbehouden voor de zeer slanken onder ons. Maar voor de meer gezette vrouw zou het van een effen stof ook niet gek zijn Zoo hier en daar beginnen de klachten reeds te komen, dat de aardappelen hun lekkeren smaak verloren hebben. Dan wordt het voor de huisvrouw tijd om dit gerecht, dat toch in minstens één maaltijd per dag den hoofdschotel vormt, op dusdanige manier te bereiden dat het op een smakelijke wij ze gepresenteerd wordt. Onder staande recepten geven u eenig idee, hoe wij wat variatie kun nen brengen in de aardappel gerechten. Op dezelfde hieron der omschreven wijze kunnen ook aardappelen, welke we van den vorigen dag hebben overge houden, worden verwerkt. Aardappelen in een sausje. I kg. gekookte aardappelen 1. melk, 30 gr. maizena of aardappelmeel, een stukje bo ter, wat fijngehakte peterselie, zout, peper. Snijd de aardappe len in schijfjes, breng de melk aan de kook, maak de maizena of het aardappelmeel met wat koude melk aan tot een glad papje en giet dit roerende door de kokende vloeistof. Laat het sausje onder roeren binden Voeg er het stukje boter en de fijngehakte peterselie aan toe en maak het op smaak met zout en peper. Schep er vervolgens de schijfjes aardappelen voor zichtig door en laat de massa nog even zachtjes stoven. Dien dit gerecht direct daarna op. Geef er bijvoorbeeld sla, ge stoofde wortelen of gestoofde uien bij en presenteer er des- gewenscht wat koud vleesch bij Aardappelkoekjes. 750 gr. gekookte aardappelen, zout, peper, nootmuscaat, een scheutje melk, paneermeel, bo ter of vet om te bakken. Maak de aardappelen met een stam per of vork fijn, breng ze op smaak met zout, peper en noot muscaat, giet er zooveel melk bij tot de puree smeuïg maar toch stevig is. Klop ze met een houten lepel luchtig. Vorm er, wanneer ze grootendeels is af gekoeld met de hand platte koekjes van en wentel deze door paneermeel. Bak ze in de boter of het vet aan beide zijden bruin. Geef dit gerecht inplaats van gekookte aardappelen. Aardappelsla 750 gr. koude gekookte aard appelen, 1 dl. melk. zout, peper mosterd, 2 a 3 eetlepels azijn, een stukje fijngehakte ui, wat fijngehakte peterselie of selde. rijgroen, een scheutje pikante tomatensaus of bouillon-aroma Snijd de koude gekookte aard appelen in plakjes. Vermeng de melk met het zout, de pepei en den mosterd, giet er onder roeren den azijn bij, voeg er den fijngehakten ui en de pe terselie of het selderijgroen aan toe en maak het sausje tot slot op smaak met een scheutje pi kante tomatensaus of bouillon aroma. Schep door dit sla- sausje de plakjes aardappel en laat de sla ongeveer een half uur staan om den smaak goed door te laten trekken. Presen teer dit gerecht als hoofdscho tel met sla en gebakken visch of een hardgekookt éi- Geef het bij den broodmaaltijd als pikant hapje. Gebakken aardappelen met kaas 750 gr. gekookte aardappelen, een stukje vet of boter om te bakken, 150 gr. kaas. Snijd de gekookte aardappelen in plak jes, smelt de boter of het vet in een koekepan, leg hierin de schijfjes aardappel en bak ze zoo vlug mogelijk aan beide zij den bruin. Voeg er de laatste vijf minuten de in blokjes ge sneden kaas aan toe. Dien dit gerecht op inplaats van aard appelen met vleesch, geef er als groente kropsla of sla van raapsteeltjes of spinazie bij. Met de schoonmaak hebben we ook onze kleerkasten weer eens leeggehaald. We hebben onze zomertoiletten van verle den jaar weer eens bekeken en peinzen nu hoe we onze garde robe kunnen aanpassen aa-n de nieuwe mode. Nu is de nieuwe mode dit jaar gelukkig nogal inschikkelijk. Onze mantelpak jes van verleden en eerverleden jaar zijn nog heel modern. De rok, vooral bij japonnen en mantels, wordt, iefc langer, maar het gaat werkelijk met hoogstens een paar centimeters. De rokken mogen nauw of wiid ziin geheel naar eigen smaak. Als inderdaad de langere rok weer mode wordt, wat ■wij. on der ons gezegd, niet hopen, zal iets wijder te verkiezen zijn. Zoo'n lange, smalle piiD is een voudig afschuwelijk. Wiid. klok kend of gerimpeld kan het wel charmant zijn. Hebt u nog een zomerjurk met zoo'n ruime, lange manchetmouw, dan bent u in de mode. maar ook een gladde, wijde mouw. die doet denken aan de mouwen van *n habijt, ziin weer erg in trek. Driekwart mouwen, korte mou wen, vleugelmouwtje»; en zelfs mouwtjes, die eigenlijk slechts aangeknipt zijn aan de schou ders, zijn allemaal goedgekeurd door Koningin Mode. Naast indecent lage décolleté's wor den veel hooggesloten halzen gedragen. Vaak loopt de stof tot tegen den hals door en wordt dan af gezoomd door eer. van die rijkversierde halsbandjes, die eenige jaren geleden nog slechts door ouderwetsche grootmoeders werden gedragen, maar die dit jaar opeens zeer populair zijn geworden in Pa rijs. U ziet wel, dat de voor schriften van dien aard zijn, dat iedereen zich naar eigen smaak en figuur modieus kan kleeden. Daarom nog eenige algemeene wenken voor haar, die in het gelukkige bezit ziin van een lap stof of die zich een nieuw costirum gaan aan schaffen. Groote slanke vrouwen kun nen bijna alles dragen. Zij kie zen echter bij voorkeur geen gestreepte stoffen of modellen met lange, strakke plooien. Een dwarsstreep, zooals u op deze pagina aantreft, is voor haar ideaal. Groote, gezette vrouwen ne men juist graag een japon, die strak van lijn is. Haar forsch- heid valt dan minder op. ZiS kiezen by voorkeur geen al te groote bloempatronen. Voor haar figuur ook liefst een beet je gedekte tinten. Kleine, slan ke vrouwen zijn evenals haar groote, slanke zusters gemakke lijk goed gekleed. Lengtestre pen en rechte plooien kunnen haar langer doen schijnen, maar ze moeten zich hoeden voor nauwsluitende japonnen, daar ze daardoor soms te ma ger zullen lijken. Gerimpelde of rondom geplooide rokken zijn voor haar gereserveerd. Kleine, gezette vrouwen kiezen modellen, die haar langer en slanker doen schiinen, dus geen strepen in de breedte en geen groote bloemen. Vooral ook geen gerimpelde rokken! Verder is de spiegel uw beste raadgeefster, naast uw mede- mensch. Kijk hoe anderen ge kleed gaan en zie hoe potsier lijk de vrouwen er uitzien, die zich kleeden zonder rekening te houden met haar figuur. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Naar wij vernemen hebben de minis ters van Financien en Sociale Zaken besloten voor bijzondere gevallen de mogelijkheid te overwegen, gegadigden alsnog in de gelegenheid te stellen con sumentencrediet aan te vragen. Ben en ander verkeert nog In een stadium van onderzoek. De afdeeling Arnhem van de K.V.P. heeft een motie aangenomen, waarin zij er op aandringt, dat het bestuur der K.VF. alle maatregelen zal nemen, die vereischt zijn, om te bevorderen dat de volledige vervangings-, resp. herstelkos- ten van door oorlogsgeweld vernietigde of beschadigde goederen zullen worden vergoed. In deze motie wordt het K.V. P.-bestuur verzocht de fractie der partij in de Tweede Kamer zooveel dit in zijn vermogen ligt. in het door haai ingeno men standpunt te steunen en de uitwer king van de door die fractie weergege ven richtlijnen te bestudeeren Dinsdagavond is met het New York- vliegtuig der K.L.M. de eerste zending aardbeien van dit jaar verzonden. Deze zending, groot 38 kg. en afkomstig van de veiling Kwintsheul (Westland), was bestemd voor Glasgow. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten mej. T. M. F. C. van der Kallen te Nijmegen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de onderstaande bonnen der petroleumkaarten voor kookdoelein- den en verlichting gedurende de maand Mei de daarachter vermelde hoeveel heden petroleum verkrijgbaar zullen zijn: Kaarten UA 611: bon A 25 tot en met A 28 vier liter per bon. Kaarten UB 611: bon B13 en B14 vier liter per bon. Kaarten UC611: bon C07 vier liter per bon. Kaarten UD 611: bon D12 twee liter per bon. De N.S. zullen 5 Mei, den Nationalen Feestdag, den goederendienst uitvoeren als op Zondag. öaad andere borden. „De herinnering er- Non»S ons nog leven4. monsieur Au- riik Terwij! de soldaten van Frank- eer en van Saint Louis broederlijk het esaiuut brengen, houden de omstaan- 2 borden omhoog met den uitroep ^ordenr Pransche Unle werkeliJkheid W11 achter den stam van een palm komt aitfi,Tet uit- dat er geen gelijkheid, maar ls onrecht Is. Waar de Constitutie »eb>*n de zwarten van Frankrijks dekv rlJk nog nlet kunnen ont- en' En aan wie de fout? door HANS VERHOEVEN 51) Op dit bijzondere moment leek het wreed en harteloos hierover te gaan piekeren, doch zijn gedachten zwierven tegen wil en dank in die richting. Zijn taak zou er stellig door worden verlicht, was zijn conclusie. Lankman was namelijk tot de stellige overtuiging gekomen, dat de heer Bark hof was vermoord door den man, die van alle medespelers in het drama het beste alibi scheen te bezitten. Een on wankelbaar alibi leek het. Maar Lankman zou er aan plukken, tot er geen spaan van heel bleef! DERTIENDE HOOFDSTUK Daglicht Van het oogenblik af, dat Lankman tot een zekere gevolgtrekking was ge komen, zette bij zijn tanden nog dieper in de zaak, met het resultaat, dat de gebeurtenissen, die tot de ontknooping van het raadsel leidden, een snel verloop hadden. Hij was zoo druk als een mensch maar kan zijn, confereerde met Quadebui, den technicus van het gezelschap, bezocht een winkel van radioartikelen en mu ziekinstrumenten en liet zich geduldig de nieuwste snufjes uitleggen op het ge bied van pick-ups en pathéfoons, al dan niet met automatische platenwisselaars, maakte een rapport zoo lang als een novelle en zond dit aan den commissa ris en tenslotte: besteedde anderhalf uur aan het bespreken daarvan met den hoogsten politiechef. Tusschen die bedrijven door vond hij nog gelegenheid de mondelinge rappor ten van Ruigeflesch aan te hooren, die bepaalde vragen moest stellen aan al len, die op eenige wijze in het mysterie betrokken waren en zelf had hij nog een langdurig gesprek met den jongen Bark hof, die het zij volledigheidshalve ver meld aardig aan de beterende hand was. Al deze werkzaamheden en onderzoe kingen namen ongeveer twee dagen In beslag. De derde dag bracht de begra fenis van mevrouw Winnink, een sobere plechtigheid, doch met meer belangstel ling dan de vorige, die hij in deze af faire had bijgewoond. Winnink had er met een strak gezicht bfj gestaan en het scheen, dat de woor den van troost, die de predikant had gesproken, aan zijn ooren waren voor bijgegaan. Hij was in enkele dagen jaren oujier geworden, diepe groeven langs zijn neus spraken van een stil gedragen verdriet. In den namiddag van dienzelfden dag stond Lankman hiet fel kloppend hart te kijken naar een paar mannen, die in den brandenden" zonneschijn stonden te graven. Ditmaal ging het er niet om een graf te maken; de uitslag van hun zwoegen zou voor een groot deel be slissend zijn voor juistheid van zijn theorie. De mannen behoefden niet diep te spitten, een halve meter in het mulle zand van de heidekuil was voldoende om een kist te voorschijn te brengen. Lankman slaakte een zucht van ver lichting. Dit moest het dus zijn, hy had gelijk gekregen. Erkend moet worden, dat de bewijs voering voor dit onderdeel van zijn theorie niet zonder een groote mate van geluk kon slagen. Hij verdiende dit ge luk door zijn taai vasthouden, doch hü moest later toegeven, dat hij zonder dit groote moeilijkheden zou hebben ge had zijn theorie aan de practyk te toetsen. Doch nu was hij klaar en alles kon in gereedheid worden gebracht voor de laatste fase in het dramatisch gebeuren: de ontmaskering van den misdadiger. Hoewel hy een hekel had aan theatrale vertooningen, meende hij in dit geval, dat een beetje „show" noodzakelijk was en hy inviteerde, na bespreking met den commissaris, een aantal personen den volgenden middag op Berkenrode te komen. Tegen drie uur had zich een hetero geen gezelschap in de voorkamer van het huis verzameld. Behalve de com missaris en Lankman, was ook Ruige flesch van de party, benevens, als ver want aan de politie in den tweeden graad de deskundige, dr. Masselink. De heer des huizes, nog niet geheel over de gevolgen van zijn verwonding heen. doch thans reeds met een bescheiden verband aan de linkerzüde van zijn hoofd, was er met zijn verloofde, Joop van Nuil en de huishoudster, juffrouw Klassen. De heeren Den Droogen en Schutter, de laatste zoowaar, nuchter, waren kennelijk slecht op hun gemak, terwyl mr. Winnink zwijgend en met een verveeld gezicht in een hoesje zat. Op aanwijzing van Lankman had Ruigeflesch de gasten ook de bewo ners van Berkenrode voelden zich op dat oogenblik gast van de politie hun plaatsen aangewezen. Daarna was de rechercheur op onopvallende wyze achteraan gaan zitten, het dichtst by de gangdeur. Er hing een geladen stilte in het ver trek, toen de inspecteur om aandacht vroeg voor hetgeen hy te zeggen had. De inleidende vraag was tamelijk over bodig, want 'n gespannen aandacht was zijn deel van het moment af, dat hy de eerste woorden sprak. „Ik behoef u wel niet te vertellen waarvoor wij hier büeen zijn" begon Lankman. „Het zal u allen duidelijk zyn, dat het hoofdthema van deze sa menkomst den moord betreft, die binnen deze vier muren is gepleegd. U hebt tot in den treure daarover gelezen, gespro- hen en gehoord en toch lijkt het my nuttig nog even een korte samenvatting te geven van de feiten, zooals die zich voordeden op dien noodlottigen avond, ruim een week geleden." Hy zweeg even voor het effect, perste zijn lippen opeen en keek den kring rond. Enkele der aanwezigen, die zijn blik ontmoetten, sloegen hun oogen neer of schuifelden onrustig op hun stoel heen en weer. Joop van Nuil had zich eenigszins naar den jongen Barkhof ge bogen en diens hand in een krampachti- gen greep gevat; de huishoudster speel de met haar zakdoekje. Teneinde den clandestienen han del in aal en paling tegen te gaan heeft het Bedrijfschap voor Vissche- rijproducten, onder goedkeuring van den minister van Landbouw. Vis- schei-y, en Voedselvoorziening, de maximumprijzen voor aal en paling ingetrokken. Daarby is mede in overweging genomen, dat aal en pa ling in zekeren zin als luxe product te beschouwen zijn. Onder de maximumprysregeling werd veel aal en paling buiten den afslag aan gevoerd. V erwacht wordt, dat nu vrije prijsvorming mogelyk is de aanvoeren op de afslagen zullen sty- gen en dat het product via de normale handelswegen den consument zal berei ken. De afkondiging van de verorde ning van het bedrijfschap maakt, aldus deelt de afdeeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visschery en Voedselvoorziening mede, tevens een einde aan den verwarden toestand (Van* onaen Haagschen redacteur). Toen eenige maanden geleden de lever worst vrij werd gegeven van distributie, is men uitgegaan van de verwachting, dat de worstfabrikanten en slagers, die op iedere 300 gram van deze worst 100 gram. vleesch moeten verwerken, het tekort, dat zou ontstaan doordat zij voor het ge bruikte vleesch geen bonnen in ontvangst mochten nemen, zouden verhalen op an dere vleeschwaren, waarbij zich gewoon lijk een kleine „bonnenwinst" voordoet. In de practjjk is echter gebleken, dat het ..bonnenverlies" gedekt werd door in de leverworst zelf minder vleesch te ver werken dan voorgeschreven is. Overwogen ls toen de prijs van de „Berliner" over eenkomstig deze kwaliteitsvermindering te verlagen, doch het bezwaar bleef, dat dan de vlag de lading toch niet meer zou dekken. Om de goedé naam van de Ber liner leverworst te handhaven, heeft men het derhalve beter geoordeeld deze worst weer op den bon te verkoopen, waarbij de fabrikanten zonder bezwaar het ver- eischte kwantum vleesch kunnen verwer ken. Van een verslechtering der grond- stoffenpositie voor vleeschwaren is dus bepaaldelijk geen sprake.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3