ERELIJST ZAL DERTIGDUIZEND NAMEN BEVATTEN Communistische ministers achter stakers Regeringscrisis dreigt in Frankrijk m West-Java in opstand tegen republikeins leger? Deze zomer redelijke prijzen? e*SI i:M2 Haarlemse feestvreugde op Prinsessedag Nog negentigduizend Nederlanders worden 'vermist H' Acht jaar geëist tegen Schacht „Opstandelingen moeten T.R.I. aanvallen waar mogelijk Vrije handel in paling IN DE BETUWE BLOESEMEN DE BOMEN Dit jaar goede H fruitoogst Lout je voelde zich gepasseerd E Er wordt iets groots verricht Bureaux van redactie en administratie-, Tot hooid en hart DAGBOEK VAN MUSSERT Von Papen naar inter neringskamp Het weer. Londense staking loopt ten einde - V.N. erkennen het I.C.V. Vissers voerden strijd tegen de groothandelaren tjïM; V m ^Ambtenaren in Indië^ ontevreden J REGERING ERKENT WEST-BORNEO DONDERDAG 1 MEI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23837 Droeve statistieken Enorm documentatie materiaal 99 s En de winter? Strco en stank NOGMAALS BOLLEN-ZONDAG MR. VAN KLEFFENS NAAR NEDERLAND Aankomst Tarakan 99 99 Slechts een half procent SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon! Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. - et Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam telt vele droeve sta tistieken: 2.000 Nederlanders gefusileerd in Nederland, 4.000 omgekomen in de concentratiekampen Vught en Amersfoort, 4.000 soldaten omgekomen of Vermist, 3.000 leden van de Marine, 2.600 van de Koopvaardij, 11.00 van de 16.000 Nederlandse politieke gevangenen in Nederland of Duitschland omgebracht, 120.000 Joden gedeporteerd, waarvan 6.0000 teruggekeerd (slechts vijf procent), 380.000 Nederlanders in Duitsland tewerkgesteld, waarvan 34.000 niet zijn teruggekeerd, totaal nog 90.000 vermisten, die het Ned. Rode Kruis tracht op te sporen, 22.000 Nederlanders bij bombardementen gedood of vermist, 25.000 omgekomen tijdens de hongerwinter, in het Verre Oosten 22.000 in interneringskampen omgekomen, t*taal verlies voor Nederland tijdens de oorlog 265.000 personen, tegenover de Ver. Staten: 400.000, Engeland en zijn Dominions 500.000 (waarvan 60.000 burgers). Maar het Rijksbureau, dat de oorlogs geschiedenis van ons land en zijn over zeese gewesten boekstaaft, ziet in het Vergaren van cijfers het minst belang rijke deel van zijn taak. Het is druk bezig een erelijst op de steller, van al len, die door daadwerkelijk verzet tij- Öens de oorlog om het leven zijn geko- hien. Naar schatting moet deze lijst 30.000 namen gaan bevatten. Er zijn ttians 15.000 bijeenvergaard en men hoopt dat de gehele bevolking wil helpen om de andere' te kunnen vinden. Formulie ren daartoe zijn te krijgen bij de R. V. O-, postbus 12 Amsterdam. Natuurlijk is het soms moeilijk te be- ri-ssen wie op deze erelijs dient ge- piaatst te worden. Er moet een positieve houding tegen de Duitsers zijn aange nomen. Dat is het criteriun Een Jood, die om de Duitsers te ontkomen, naar Frankrijk vluchtte, daar gegrepen werd en toch omkwam, kan op de erelijst ge zet worden. Het statige, oude grachtenhuis, waar in de Rijksdienst is ondergebracht, be vat enorm veel documentatiemateriaal en nog steeds stroomt het binnen. Reeds tijdens de oorlog is de grondslag daar voor gelegd, zoals door prof. Posthuma en de zijnen, het Alg. Ned. Verbond, de Grote Adviescommissie der Illegaliteit, talrijke instanties van het bedrijfsleven: Philips, Ned, Spoorwegen, P.T.T., Staats- Het gevaar voor een kabinetscrisis in Frankrijk is Woensdag acuut geworden door de houding van de communistische ministers, die in strijd met de loonpoli tiek van het kabinet-Ramadier zich schaarden achter de stakers van de Kenaultfabriêfceh. -ryaens de kabinets zitting van Woensdagmorgen overhan digden zij aan Ramadier hun ontslag aanvrage doch zij lieten zich tenslotte overreden van een definitieve actie af te zien tot na de terugkomst van De openbare aanklager bij het de- bazificatiehof te Stuttgart, heeft Woens dag 8 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een werkkamp, geëist tegen Schacht. De openbare aanklager zeide, dat hij biet wilde dat Schacht voor het leven bi een werkkamp verdween, doch dat bij onder geen voorwaarde meer een rol biocht spelen in het Duitse openbare ieven. Als verzachtende omstandighe den nam hij de leeftijd en gezondheids toestand van de verdachte aan. Hij zeide Sr geen bezwaar tegen te zullen maken als de rechtbank de lange voorlopige hechtenis, die Schacht heeft ondergaan Voor het proces te Neurenberg, in aan merking zou nemen. De Beierse minister voor de denazi ficatie, Alfred Loritz, heeft medegedeeld, dat Von Papen, die een gevangenisstraf van acht jaar uitdient, is overgebracht Van het gevangenisziekenhuis te Gar- diisch -Partenkirchen naar een interne ringskamp bij Regensburg. De gezond heid van de vroegere kanselier schijnt tamelijk goed te zijn, Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele regenbuien. Plaatselijk ochtendmist. Zwakke of matige wind tussen Noord. West en Noord-Oost. Vrij koud voor de tjjd van het jaar Zon 5.1020.04, maan 16.544.38. Vincent Auriol, de president der repu bliek, uit West-Afrika. Hedenavond zal onder voorzitterschap van Auriol een noodzitting van het kabinet worden ge houden. De communistische vice-premier, Maurice Thorez, heeft als motief voor de ontslagaanvragen slechts medege deeld, dat de communistische partij haar politiek ten aanzien van lonen en prijzen heeft gewijzigd. De storm werd Woensdag aangekon digd door de verklaring der communis tische partij, waarbij deze haar steun toezegde aan de „gewettigde eisen van de Parijse Unie van metaalbewerkers". Het kabinet kon niet tot overeen stemming komen over de looneisen van de stakers bij de Renault-fabrieken. Ramadier stond op het handhaven van de officiële politiek van de regering om de prijzen stabiel te houden, en dus geen algemene loonsverhoging toe te staal.. In een radiorede aan de vooravond van de 1 Mei-viering verklaarde Rama dier dat de belangrijkste sociale her vorming voor de arbeidersklasse het handhaven van de koopkracht van de Franse frank is. ,.Dit moet de essen tiële eis van de arbeidersklasse op 1 Mei zijn" aldus de premier. mijnen, sportverenigingen, textielfabrie ken, enz. Nauwe samenwerking bestaat er met het Centraal Bureau voor oor logsslachtoffers, de Stichting 19401945, de Rijksdienst voor identificatie en ber ging. H. M. de Koningin laat zich voort durend van de vorderingen op de hoogte stellen en stuurt telkenmale eer. condo- leanceschrijven aan de nabestaanden als een vermiste is opgespoord Het bureau bezit 400 dag-boeken, die waardevolle en soms ook humoristische gegevens bevatten, o.a. het dagboek van .Mussert, die op 18 Mei 1940 al zijn aro men van heerser over Nederland in rook ziet vervliegen en spijtig moet consta teren: „geen hulp van de Duitsers, geen spoor van welwillendheid, niets!".. (Vervolg op pagina 3) Duizend van de ruim negenduizend Londense stakende havenarbeiders heb ben Woensdag eenstemmig' besloten om vandaag het werk te hervatten. Het ziet er verder naar uit de de rest, even als de stakers in Glasgow, binnen de komende 24 uur zal besluiten om weer aan het werk te gaan. Het Internationaal Christelijk Vak verbond heeft van de secretaris-gene raal der Verenigde Naties bericht ontvangen, dat de economische en soci ale raad in zijn jongste vergadering het I.C.V. heeft aangewezen als een der raadgevende organisaties van categorie a. Deze aanwijzing geeft het I.C.V. het recht, voor alle openbare vergaderingen van de economische en sociale raad een vertegenwoordiger aan te wijzen en eveneens vertegenwoordigers te benoe men voor de verschillende commissies, door de raad gevormd. Van de arbei dersorganisaties is ook het Wereldvak verbond en de American Federation of Labor in dezelfde categorie geplaatst. WIEL -f yef jongste snufje op het gebied van baby-auto's heeft een Lon- f~J denaar met zijn zoon in zijn vrije tijd gemaaktHet resultaat is een kleine maar sierlijke stróomlijn-auto, die, uitgerust met de zelf gemaakte vijf-paardenkracht-motor, een snelheid van meer dan 100 km. kan halen. De zitplaatsen zijn klein en bij deze auto naar de lengte van de bouwers gemaakt. Maar wanneer het model eventueel in productie genomen zal worden, zullen enige wijzigin gen worden aangebracht. De kosten bij een normale productie zullen ongeveer op 2600 gulden neerkomen- De carosserie is uit één stuk gebouwd en kan, zoals de foto toont, in haar geheel van achteren worden opgetild, zodat alle onderdelen van de motor etc. gemakkelijk bereikt kunnen worden. Het reserve wiel ligt voor de bestuurdersplaats. De auto heeft geen vdet-starter, maar de motor slaat onmiddelllijk aan na een beweging van een handle naast de plaats van de bestuurder. BATAVIA, 30 April (U. P.). Hoe wel het republikeinse ministerie van Voorlichting ontkent, dat er sprake is van enige opstand der Soenda- nezen op West-Java, houden Soen- danese leiders vol, dat ongeveer 200.000 hunner gewapende landge noten in opstand zijn tegen het repu blikeinse leger, dat zij met guerilla- methoden bestrijden. Het te Bandoeng verschijnende „Alge meen Indisch Dagblad" meldt, dat af delingen van onderdelen van de T.R.I. (het republikeinse leger) gedeserteerd z;jn om voor Soendanese onafhankelijk heid te strijden tegen de republiek. Deze afdelingen, die goed uitgerust zouden zjjn, voeren op het ogenblik een felle strijd, aldus dit blad. Met name worden genoemd: Laskar Rajat, een plaatselijke militia, Hizboellah, Mohammedaans le ger, Benteng Merah, een politieke groep van Sumatranen onder de vlag van do „Roode Buffel", Benteng Itam hoofd- G ener aal-majoor C. Giebel, die naar alle waarschijnlijkheid binnenkort benoemd zal worden tot chef-lucht machtstaf. Teneinde de clandestiene handel in aal en paling tegen te gaan, heeft het Bedrijfssehap voor Visserijpro ducten, met goedkeuring van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de maximum prijzen voor aal en paling ingetrok ken, aldus een officiële bekendma king van genoemd Bedrijfssehap. Dit betekent het herstel van de vrije handel in paling. De IJssel- meervissers, die door middel van hun coöperatieve vereniging vel» maanden hiervoor' hebben gestre den, hebben deze maatregel met ge juich begroet en toen gisteren de eerste vrije paling aan de afslag te Volendam werd aangevoerd, ging de vlag in top. In een onderhoud met de rechtskun dige adviseurs van genoemde coöpera tieve vereniging welke 1 April van het vorige jaar is opgericht en waarin de meeste IJsselmeervissers zich heb. ben verenigd werd ons verzekerd, dat het herstel van de vrije handel niet impliceert dat de palingprijzen thans ongelimiteerd zullen stijgen. Integendeel naar het zich laat aanzien zullen deae zomer de aai en paling tegen redelijke prijzen in de winkel worden verkocht. Prijzen, die lager zullen zijn dan de fancy-prijzen, welke het vorige jaar in de zwarte handel golden. De strijd, die de vissers hebben ge voerd, ging vooral tegen de z.g. groot handelaren, die grote partijen paling in de clandestiene handel deden verdwij nen en hierdoor geweldige winsten maakten, terwijl de vissers aan de vast gestelde prijzen aan de afslag waren gebonden. Deze prijzen varieerden van 60 cent per pond voor kuilaal tot f 1.50 per pond voor de dikste soorten. Vóór (Van onzen specialen verslaggever) oewei de deskundigen zich stellig niet vastleggen op een definitieve uitspraak ten aanzien van de vooruitzichten op een goed fruitjaar, staat het er wat de Betuwe betreft toch alleszins goed voor. Ondanks den langen en strengen winter hebben de knoppen maar wenig geleden. De eerste pruimen- en kersenbomen beginnen reeds te bloeien. De appels en peren (het harde fruit) volgen. En hoe wel de eerste Mei zich niet van haar beste zijde getoond heeft, De Bilt voor spelde een warme maand en dat belooft wat. Er is dan ook alle reden, aldus verzekerde men in krengen van des kundigen, de verwachting uit te Betuwe staat voor een deel reeds in bloei. Een kijkje in de omgeving van Kapel AvezuatU spreken, dat de oogst van zacht en hard fruit goed zal zijn! Wie in de Betuwe met de experts over den onbarmhartigen winter spreekt en denkt dat deze de kansen op een goed fruit-jaar tot nul heeft gereduceerd, krijgt tot zijn verwondering te hooren dat de vorstschade aan het gewas vrij gering is. Ja, in sommige oude boomen vertoonden zich scheuren, maar in de meeste boomen zijn deze ai weer dicht getrokken. Alleen de jonge boomen, die niet voldoende ingekuild waren, vertoo- nen bevroren wortels. En dat beteekent een schadepost. Daarnaast is er in de Betuwe een hardnekkige corlog gevoerd tegen hon gerige hazen. De vele sneeuw had hun voedsel begraven, zoodat zij om hun honger te stillen van de jonge boomen tot aan hun reikhoogte den bast schilden, en dat beteekende voor de slachtoffers een zekere dood. De fruittelers hebben zich overi gens zoo goed mogelijk verweerd tegen de hongerige hazen. Aan den voet van de jonge boomen brachten zij veelal een laag stroo aan. Of zij werkten met een bar onaangenaam riekend afweermiddel, dat echter na enkele weken opnieuw op de stam men moest worden gebracht. Des ondanks zijn er ook kweekers ge weest, die tot hun schade ervaren hebben, dat het niel-toepassen van dergelijke afweermiddelen tot stroppen heeft geleid. De kwaliteit van het fruit? Het ant woord op deze vraag krijgt de man-van- de-krant ook. Maar het wordt met een bedenkelijk gezicht gegeven, omdat de bespuiting de strijd tegen den win- tervlinder eigenlijk een maand ver traagd is. Niettemin is men thans naar stig bezig gereed te komen met de win- terbespuiting, welke gericht is op de bestrijding van den wintervlinder, dien geesel der vruchtboomen in het voor jaar. Daarna volgt onmiddellijk de strijd tegen schurft en tegen den appelbloe sem-vlinder met D. D. T. De toren van het. Zandsche kerkje in Huissen, zooals het schuil ging achter de voorjaarsweelde. De V.V.V. Zuid-Holland meldt: In de Bollenstreek staan hyacinthen en vroe ge tulpen in volle bloei. De narcissen zijn vrijwel uitgebloeid. Men veiwacht, dat het nog wel één week a veertien dagen zal duren eer dé late tulpen gaan bloeien. Ook de kooiende Zondag zal dus een echte bollen-Zondag kunnen zijn. Japanse kers en pruimenbomen beginnen reeds te bloeien. Vooral langs de weg van Gouda naar Haastrecht, Schoonhoven, Vlist en de weg naar Oudewater. Appel- en perenbloesem wordt tengevolge van de slechte weersomstandigheden eerst van half Mei af verwacht. Mr. E. N. van Kleffens is uit New York naar Nederland vertrokken. de oorlog bestond er geen groothandel in paling. De kleinhandel kocht zelf aan de afslag en gaf opdracht aan een commissionnair, die voor zijn tussen komst y. cent, soms een hele cent per pond ontving. Deze commissie-kooplie den kochten veelal onder eigen naam. dikwijls ook stuurde een commission nair zijn knecht naar de afslag. Som mige knechten drukten in op eigen naam en betaalden contant om zo y2 pet. kor ting bij contante betaling te kunnen verdienen, hetgeen een aardige bijver dienste was. Toen tijdens de bezetting het bedrijfs- schapi voor visserijproducten bepaalde, dat de paling alleen verdeeld mocht wor.'.en onder de groothandelaren, die vóór 1940 op de afslag kochten, hield dit in, dat deze commissionnairs en dikwijls ook hun knechten zich plot seling tot groothandelaar gebombardeerd zagen en bevoorraad werdén op de basis van 1939. Velen namen hun kans waar, verkochten hun paling in de clandestine handel en de winstmarge steeg enorm. N i de oorlog zijn de vissers hiertegen met kracht opgekomen. Toen bleek, dat het vorige jaar van de legaal aangevoer de paling in totaal meer dan 8.000.000 kilogram slechts een fractie in de normale handel kwam, ondernamen sy stappen bij de minister, welke er ten slotte toe hebben geleid dat thans de vrije handel in paling is hersteld, ech ter, slechts dank zij het feit, dat de cöperatieve vereniging bereid bleek een rem op de prijzen uit te oefenen, spe ciaal op de groothandelsmarge Hiertoe is de coöperatieve vereniging in staat, omdat zij over een groothandelserken- ning beschikt en zelf op de afslag kan kopen Blijkt, dat de paling in de handel komt voor een prijs, die niet in redelijke ver) juding staat tot de prijzen aan de afslag over het algemeen wordt de inkoopsprijs van het gerookte product geraamd op het dubbele van de afslag- prijs dan zal de coöperatie ingrijpen, zelf de paling kopen en deze aan de detailhandel aanbieden, waarbij zij zelf de winstmarge vaststelt. De vissers verwachten, dat deze zomer de kuilaal aan de afslag ongeveer 1 per pond zal opbrengen. Deze aal zal dan in de détailhandel in gerookte toestand voor ƒ2.30 per pond kunnen worden verkocht. De eerste paling, die thans aan de af slag komt, is vanzelfsprekend nog duur, doch als straks de aanvoer groter wordt zullen naar verwacht mag worden de prijzen minder hoog worden. r zijn nu eenmaal van die dagen, waarop een kranten-scribent steeimst spreekt van een Oranjezonnetje; helaas kon de dag van gisteren niet bogen op gul schijnende zon. Integendeel, de lucht was loodgrijs en een naargeestige regen sijpelde naar beneden en stoorde zich in het geheel niet aan de koninklijke feestdag. Toch hebben de Haarlemmers zich niet van de straten laten jagen en toen de avondschemer begon te vallen, vond Pluvius dat hij zijn best wel gedaan had en ziet: Haarlem was in de ban van een bescheiden feestvreugde. Het was een leuk gezicht, op de Ge dempte Oudegracht vele deinende figuurtjes, fel belicht door de schijnwer pers, boven de hoofden van de omstan ders uit? te zien steken. Een 80-tal leer lingen van de heer H. F. van der Wate ren gaf een demonstratie van volksdan sen. Wat een vrolijk gedoe was dat en wat vormen deze gemeenschapsdansen toch een scherp contrast met de moderne dansen, die onder het etiket van „jit terbug" en „jive" helaas ingang vinden bij de jeugd. Hoe sierlijk waren die rei dansen en de zonnebloem-dans, symbo liserend het zich openen van de kroon- blaadjes van de bloem, zich koesterend in het zonnelicht. Maar het publiek kon ook meedoen. Ja, er liepen er wel heel wat weg, toen de „micro" hen beleefd uitnodigde; stel je voor om zo maar op de openbare weg een volksdansje te ple gen. Neen, dat vereist zelfverloochening en de Haarlemmers in het bijzonder ver tonen nu eenmaal een afkeer van juichen, zingen of dansen op verzoek en dan nog wel ten aanschouwen van een zo groot publiek. Toch waren er die voor de verleiding, eens een pasje te wagen, bezweken; niet in het minst door de lieflijke knip oogjes, die de meisjes met hun partners wisselden. Nu ja, ze waren wel een beetje uit de maat en waar ze huppe len moesten, stonden ze net stil en de den nog wat onwennig, maar schik had den ze, vooral die oudere heertjes, die deden het overigens nog best. En dan de kermis, die vond ook veel aftrek! in dit pandemonium van vreug de begaf zich een ieder, die de sensatie van een reis naar de maan wilde be leven of die zich aangetrokken voelde door de oliebollen, en schiettenten. Met een grijns op het gelaat als uiter lijke afstraling van de melodie; „Daar komen de schutters" inspecteerden we het geweer met kennersblik en trokken daarbij een gezicht, alsof we een serie rootschoten gingen maken. Toen het niet lukte, gaven we met een wrang lachje het geweer terug en mompelden zo iets van een afwijking in de ioop en niet op dreef zijn. Het geluid van de knallende koppen van jut werd afgewisseld door vrolijke draaiorgelmuziekmaar ook in de bin nenstad was er muziek. Allereerst wa ren daar verschillende muziekcorpsen, die een muzikale rondgang maakten. U kent het stadsbeeld nietwaar? Een zin gende menigte er achter en muzikan ten met bolle luchtwangen, die hoem pa-klanken uit een groot instrument weten te friemelen, voorop een man die allerlei gymnastische oefeningen met een staaf verricht en ons doet den ken aan een ietwat zenuwachtige wi chelroedeloper. Maar parmantig was je! Lourens Coster op de Grote Markt heeft tot het middernachtelijk urn- kunnen genieten van een bal-cham- pêtre, dat meer vrouwelijke dan man nelijke deelnemers telde. Hier zwaai de het dansorkest „De Mol" de scep ter en bracht de aanwezigen „in the mood". Wij waren gul met het ap plaus en voelden ons niet op de teen tjes getrapt, in figuurlijke zin dan wel te verstaan. Zou Loutje zich niet gepasseerd voelen? Er was n.l. nie mand die hem vroeg! (Vervolg op pag. 2) Het M. S. Tarakan met 105 repa- trieerenden aan boord zal hedenavond laat te IJmuiden binnenlopen. De de- barkatie is vastgesteld Vrijdag 2 Mei 8 uur v.m. te Amsterdam. Bij geldstukken slijt langzaam het beeld af, de gangbare waarde echter blijft. Bij woorden blijven klank en letters, al kan de schrijf wijze een verandering ondergaan, doch de zin slijt er langzaam- onderuit, vervaagt en vervliegt. Meditatie en overdenking moet de yheldere betekenis bijgieten. Regeringsambtenaren, die in kort verband naar Indië zijn gegaan, zijn zeer ontevreden over de materiële omstandigheden, waaronder zij leven. De heer De Groot, voorzitter van de onlangs opgerichte organisatie van regeringsambtenaren te Batavia, heeft aan Aneta verklaard, dat de stem ming zó ontevreden is, dat herhaal delijk groepjes ambtenaren plannen ^opperen, het werk neer te leggen. zakelijk Oost-Javanen van de „Zwart» Buffel", Barisan Pemberantaken Rakjat Indonesia, een door de Japanners ge vormd volksleger, en Pemoeda Social:? Indonesia, een jeugdbeweging. Van al deze groeperingen zouden rebellen tot de strijd tegen de republiek zijn over gegaan Een der Soendanese leiders verteld* aan United Press, dat de opstandelingen opdracht hebben de T.R.L aan te vallen» waar zy maar kunnen: bij bruggen, weg- kruisinjen, in dorpen, langs spoorwegen en op andere strategische plaatsen. Dr. J. H. van der Plas. adviseur voor Indonesische zaken van Van Mook, wei gerde commentaar te geven. Hij gaf er de voorkeur aan af te wachten tot in de loop der komende dagen meer bijzonder heden bekend zijn. Maar, zo vroeg de heer Van der Plas de UP-correspon dent: „Hebt u verwacht, dat Java een eenheidsstaat zou worden?" Nadere bijzonderheden van de ge vechten zijn slecht te krijgen, of schoon het schijnt dat op hee. West- Java ongeregeldheden voorbomen. Zo maken niet-officiële berichten mel ding van een vijfdaags gevecht tus sen Krawang en Tamboen Generaal Kruis is Woensdag in Ba tavia aangekomen. Ter begroeting waren aanwezig luitenant-generaal Spoor en vertegenwoordigers van Van Mook en vice-admiraal Pinke. Tijdens zijn ver blijf in Indië zal generaal Kruis loge ren ten huize van generaal Spoor. Over enkele dagen begint de voorgenomen in spectie-tocht langs de onderdelen van de Koninklijke Landmacht. Een fraai staaltje van de zo hoog ge roemde politieke verhoudingen in Bata via geeft ..Het Parool" van gisteravond: Op zijn reis r.aar Indonesië ont moette een Nederlandse journalist de beide uit Batavia naar Nederland terug kerende hoogleraren Posthuma en Ver zijl in Singapore. Na zijn aankomst zag hij prof. Schermerhom en maakte van die ontmoeting melding. „Maar hoe kómt u er bij. Posthuma en Verzijl zijn hier". „Welnee", antwoordde de journalist, ik heb ze gisteren in Singapore toch zelf gezien!" Prof. Schermerhom belt dr. Van Mook op: „Waar zijn Posthuma en Verzijl?" „Hier"! „Neen, ik heb iemand bij mij die ae in Singapore heeft gezien". Een onderzoek volgt. Het klopt. De beide hoogleraren waren in alle stilte, zonder afscheid, verdwenen. Hun passage werd verzorgd door de Indische Ondememersbond. Tot aover Het Parool. Vanmorgen ontvingen wij op ons bu reau een brief van een Ned. officier uit Indië. Wij zullen enkele regels uit zijn schrijven aanhalen: „Hoe wij over de toestand denken? Denken doen we maar niet meer, want dan zouden we ons toch doodergeren. Dit doen we toch al veel te veel. Maar In Nederland schijnen ze alles maar goed te vinden. Want het is toch de volksverte genwoordiging, die dit alles goedkeurt? We weten ons allemaal verkocht en ver raden Inderdaad, richt. er wordt iets groots ver- De Nederlandse regering heeft van daag West-Borneo als autonoom ge bied met zelfbestuur erkend binnen het kader van de ontworpen Verenig de Staten van Indonesië. De raad van West-Borneo had gisteren besloten, met 33 stemmen voor en 3 ont houdingen, het ontwerpstatuut West- Borneo, waardoor dit gebied een zelf standige status inneemt, aan te nemen, met de toezegging mede te werken aan de vorming van „Kalimanten", de staat Borneo, binnen de Verenigde Staten van Indonesië, mits overeenstemming verkre gen kan worden omtrent de organisatie en bevoegdheidsverdeling tussen Kali manten en Verenigde Staten van Indo nesië. Waarschijnlijk zullen Van Mook, Beel en Jonkman volgende week naar Pontianak vertrekken. Sultan Hamid II van Pontianak zal waarschijnlijk tot gouverneur van de nieuwe Daerah worden gekozen. De Sultan van Pontianak. Abdoelha- mid II, heeft verklaard, dat slechts ten hoogste een half procent der bevolking van West-Borneo vóór de republiek is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1