r STRIJD TEGEN DE MAN IN DE TWEEDE KAMER EGYPTE EN HET DE VERDEDIGING VAN SUEZ-KANAAL Kolonel Durant veroordeeld t S.D.-rapporten en illegale kranten Vrouwen krijgen een beetje haar zin NIEUWE BONNEN NIEUW PLAN VOOR DUITSE INDUSTRIE Ministeriële bijeenkomst te Brussel Défilé voor H.M. de Koningin Plechtige herdenking in Ridderzaal Duizenden defileren voor de Prinses op de heide DONDERDAG 1 MEI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Men probeert te Kaïro de V.S. tegen Engeland uit te spelen Vijftien jaar dwangarbeid EgF r Financiële hulp van Amerika verlaagd ROTA IN SPANJE HERSTELD 7.^ <=-? Op Nationale Feestdag Marijke voor het vensier In Ned!.-Indië GENERAAL DER PATERS REDEMPTORISTEN Prof. d\r. L. Buijs de eerste Nederlander Acht jaar voor N.S.B.- burgemees'ter (Vervolg van pag. 1) BELGIE-NEDERLAND EERSTE KAMER Met de ontruiming van Kasr El Nil hebben, een maand geleden, de Engelsen hun laatste troepen te ruggetrokken uit de Nijldelta, waar zij ;;5 jaar lang opgesteld hebben gestaan. en blijk van oprechtheid van Britse •ant, een reden tot vreugde voor de E8yptenaren. Die vreugde is evenwel nog r;iet volledig, want ofschoon de vreemde Uniformen wel uit het normale stadsbeeld van Kaïro en de andere grote steden verdwenen zijn, langs het Suez-kanaal 'ggen nog altijd Engelsen, en men is te bonden niet van plan, deze terug te ^Ottien. Het Egyptisch nationalisme, na de °°rlog sterk naar voren gekomen, heeft deze resten van het Britse leger bin- r'en de landsgrenzen tot voorwerp van 2Ün actie gekozen. Er is, volgens den correspondent van de Times, op het ogenblik in Egypte een stemming van vertrouwen in de eigen militaire kracht: "len vindt dat nien zelf de verdediging wei kan voeren, kan zich trouwens niet ®°ed voorstellen tégen wie men zich C'genlijk zou moeten verdedigen, nu na Oo oorlog Italië als Egypte's buurman is ^geschakeld en de U.N.O. voor 's we relds veiligheid waakt. Engeland kan na tuurlijk voor zo zwakke argumenten niet tja defensie van de voornaamste verbin- c^hgsweg van het Empire overlaten aan Oon natie die het inderdaad te zwak acht v°°r zulk een taak, en de Egyptische aandrang o.a. op dit punt is dan ook een Van de redenen waarom de onderhande- lr-gen over het definitieve verdrag tus- Sêh beide landen zijn afgesprongen. Intussen tracht de regering te Kaïro nog op andere wijze haar zin te krij gen. Zij heeft aan Groot-Brittannië, ^at bij haar in het krijt Staat, voorge meld, de schulden af te betalen met aan delen in het Suez-kanaal, waardoor literaard de Engelse zeggenschap zou öalen naarmate de Egyptische zou stij gen. Tevens probeert zij profijt te trek en van de omstandigheid dat Engeland, atm geworden, sommige van zijn posities jn het Nabije Oosten aan de Verenigde "laten heeft moeten overdoen. Egypti sche handels- en militaire afgevaardig- zijn in Amerika bezig met bespre kingen, Amerikaanse experts vertoeven 'h Egypte. Weliswaar wordt dit gerecht vaardigd door de onmiddellijke nabijheid, en dus militaire belangen, van de V. S., ®n door hun belangstelling voor alles wat h^t zakendoen ook in de JSTijlstreek be- reft, maar dit neemt niet weg, dat een pstiging van Amerikaanse belangen aan eide zijden van het Suez-kanaal een ?eker gevaar voor Engeland zou kunnen ^«houden. Het is immers niet denkbeel dig, dat Amerika de defensie van het kanaal mede voor zich zou kunnen op eisen en deze dan samen met de Britten en de Egyptenaren zou willen voeren; en dat is een situatie, die Engeland wel afdoende-verdediging- van de 20 be- (Jkgryke waterweg zou garanderen, maar 6 tevens aan de Engelse voorrang daar een einde zou maken en Egypte een gro ter stem in het kapittel zou geven. Zij zou dan tevens van beteekenis kun nen zijn voor de moeilijkheden die tus sen Londen en Kaïro omtrent de Soedan bestaan. Wie. immers zal zeggen of niet als Amerikaanse tegenprestatie voor het verkrijgen van commerciële voordelen enige steun van de V. S. aan de Egypti sche Soedan-eisen gevraagd wordt? Dat lijkt zeer goed mogelijk. Bovendien zou de militaire reden voor Engelands hard nekkige weigering, de Soedan onder Egyptische souvereiniteit te plaatsen, komen te vervallen indien rond het Suez- kanaal een Amerikaans-Brits-Egyptische verdedigingsunie tot stand kwam, ten gevolge van de huidige positie der V. S. in het Nabije Oosten. De Soedan zou dan niet meer een soort voorstation behoeven te zijn van de waarschijnlijke'defensie kern voor dat deel der wereld, Kenya; want juist in het geval van een onder Amerikaanse invloed tot stand gebrachte drievoudige verdedigings-unie zou Kenya niet die. defensie-kern worden, maar zou vermoedelijk het zwaartepunt toch in Egypte blijven liggen, gelijk in het ver leden. Deze en dergelijke overwegingen zul len bij het positie-bepalen tussen de drie staten wel een hartig woord je meespreken, en zij zijn van belang, nu Egypte zijn onenigheid met Engeland voor het forum der U.N.O. heeft ge bracht. Noch Egypte, noch Engeland, noch de V. S. kunnen erg naar een open bare behandeling verlangen van een zo delicate zaak. Als de kwestie dus inder daad voor de U.N.O. komt (Egypte kan zijn verzoek daartoe nog altijd intrek ken) zullen de meeste problemen wel van tevoren uit en te na besproken zijn tus sen vertegenwoordigers van de drie di recte belanghebbenden. Maar het is niet dwaas, te vermoeden, dat Egypte de stap naar de U.N.O. vooral gezet heeft, om de anderen tot wat spoed aan te manen. Misschien ook wel om hun de pen op de neus te zetten! Kolonel Jack Durant is woensdag door een Amerikaans militair hof tot 15 jaar dwangarbeid en ontslag uit het leger ver oordeeld wegens het aandeel dat hij heeft gehad in de diefstal van de Hessische kroonjuwelen uit het familieslot te Kron- berg. De president van het hof verklaarde, dat Durant schuldig was bevonden aan diefstal van de juwelen, het smokkelen ervan naar Amerika met ontduiking van de douanewetten en het zetten van een valse handtekening om te trachten zich zelf te ontlasten. «H De verjaardag van onze KroonprinsesDuizenden waren naar het paleis Soestdijk getogen om de jarige prinses hulde te brengen. Op de foto zien wij prinses Juliana met Marijke op haar armprins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene de langs het venster voorbijtrekkenden gadeslaan Engeland en de V. S. zullen wel dra een nieuw plan voor het peil der Duitse industrie .gereed hebben, welk plan dat van Potsdam zal vervangen en van toepassing zal zijn op de gefusio neerde Anglo-Amerikaansche zone. Men is van oordeel, dat dit een der eerste stappen is op de weg naar een economische wederopleving in de ge combineerde zone, waarover generaal Robertson Dinsdag sprak. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Woensdag formeel zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om de uitgaven voor hulp aan het bui tenland te verminderen van 350 tot 200 millioen dollar, waardoor dus de verla ging haar beslag kreeg, welke Dinsdag was voorgesteld. Er werd scherpe critiek geleverd op het zenden van Amerikaanse hulp naar landen, welke onder Russische invloed staan. Het Huis nam vervolgens de be slissing, dat hulp aan dergelijke lan den verboden zal worden, tenzij deze landen aceoord gaan met strenger Ame rikaans toezicht op de verdeling. Spanje en heij Vaticaan zullen van daag in Madrid' een overeenkomst te kenen, waardoor in Spanje de Rota het opperste gerechtshof van de Katho lieke Kerk weer zal worden ingesteld. De Rota heeft haar hoofdzetel in Rome en de rechters worden recht streeks door de Paus benoemd. Onder het monarchistische regiem had Spanje het unieke privilege een afdeling van de Rota op zijn grondgebied te huisves ten, waardoor het voor Spanjaarden on nodig was naar het buitenland te gaan voor beslissingen in hoogste instantie in kerkelijke aangelegenheden. Dertigduizend vrouwen trekken op - En de Londense straten zullen dreunen De Kamer in een ganzen-rij. e Londense straten sullen dreunen, Piccadilly zal nóóit 'n zelfde drukte zien, de politie zal machteloos moeten toekijken, wanneer wij, vrouwen van Yorkshire, niet met vijf, P-iet met tien, niet met twintig, 7haar met dertigduizend tegelijk Paar de parlementsgebouwen zullen optrekken. Wij zullen ons °P de trappen neerzetten en de Sangen vullen; wanneer wij moe toorden, zullen wij op de grond daan liggen en wij zullen vol houden, desnoods dagen, des- Poods nachten lang, totdat men u>eet, dat er een Yorkshire be staat en dat de vrouwen van Yorkshire gezegd hebben: „Wij hebben er genoeg van." He voorzitster van de Britse Huisvrou wen-Lig^ die in deze trant het woord ïjchtte tot vijftienhonderd vrouwen in k-Ucldersfield, heeft Engeland laten we- dat de huisvrouwen op 6 Juni met dertigduizend tegelijk een demonstratie llUen organiseeren. En haar rake woor den deed zij van een dreigende waar schuwing vergezeld gaan, toen zij de in d°odse stilte luisterende vijftienhonderd toeriep: „In de Londense Metropolis be- ®taat geen politiemacht, die twintig tot dertigduizend woedende vrouwen kan te genhouden". Staat Engeland voor een crisis, die de geschiedenis in z;ou kunnen gaan als „de opstand der huisvrouwen"? jjanneer men alle protest-vergaderingen nj) elkaar neemt, gaat Het er op lijken. ^&nt tegelijk met deze bijeenkomst in Illüdersfield schaarden tweeduizend Vrouwen in de Kingsway Hall in Londen ^"ch om een andere leidster, die van de jOgeering de onmiddellijke vervulling vap vier eischen wilde. Deze luidden: H Bevrijding van de nieuwsgierige arribtenaren-indringers die de huizen Oüinenkomen en willen weten, wat we en en dragen, en zelfs belangstelling «ebben voor de krant, die we lezen. 2. Verlossing van de tweeduizend wet en en regelingen van de laatste twee aar, die ons gehele leven willen regelen. - Bevrijding van de tyrannie van som- vakverenigingen. k, Verlossing van de ellende van de hreaucratie. '■Haar kan de regering het voorlopig doen", voegde de spreekster er toe. En met „Vrouwen verenigt U C* "et nieuwe Verenigde huisvrouwen- nt". sloot zü de vergadering. C AR fQo~ 3 Engeland heeft de Palestina-kwestie niet tot een oplossing kunnen brengen. De beraadslagingen worden nu in New York voortgezet, waar de VNO pogingen doet de teugel van het losgelslagen Palestina-„paard" te grijpen. V°ugoslavië is een echte democra- tie. Ieder, die hieraan nog mocht twijfelen.'zal deze gevoelens moe- Ppk ,laten varen na lezing van het vol- ncie relaas. Yougoslavië heeft een nationale ver gadering die Tito heeft het de wereld tenminste tot in den treure beweerd geheel vrij is gekozen. Maandag kwam de vergadering in een gezamenlijke zitting bijeen voor de beraadslagingen over het door de regering voorgestelde vijfjaren plan. Vooraf kan gezegd worden dat het met algemene stemmen werd aangeno men. Toch was er oppositie: de vroegere leider van de Boerenpartij, Jovanowitsj, heeft zich verzet, o.a. op grond dat hij er tegen was, dat Yougoslavië ten koste van de landbouw geïndustrialiseerd zal worden. Jovanowitsj heeft twee partijgenoten in de kamer, „een juiste afspiegeling van de verhoudingen onder het volk, dat als één man achter zijn regering staat." Het debat over het vijfjarenplan was vanzelfsprekend zeer kalm. Dat kon ook eigenlijk niet anders. want toen het tweede oppositie-lid, Popowitsj, het woord nam, om (fcooals het Yougoslavi- sche bericht zegt) een lange, droge dis cussie te beginnen, verlieten in een lange rij eerst Tito, vervolgens de ministers (behalve één) en daar achter de Kamer leden als ganzen in een rij de zaal. Aan deze uiting van een origineel soort de mocratie was voorafgegaan, dat de leden van de vergadering in koor hadden geroepen: „Wij willen er niets meer over hooren." De minister van Binnenlandse Zaken balde nog zijn vuist tegen het. brutale oppositie-lid en volgde ver volgens zijn meester in de ganzen-rij. Popowitsj sprak voor een lege zaal, De president luisterde, de griffier schreef. En in dezelfde volgorde, als zij de zaal verlaten hadden, keerde™ de vertegen woordigers van het volk .terug, toen een communistisch lid „den heer Jovanowitsj heftig van repliek ging dienen." Vrijdagochtend warden te Brussel vijf Nederlandse ministers verwacht: baron Van BOetzelaer van Oosterhout, minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Huys- mans, minister van Economische Zaken, ir. Mansholt, minister van Landbouw, ir. Vos, minister van Verkeerswezen en prof. Lieftinok, minister van Financiën, even als de Luxemburgse ministers Dupong, eerste-minister, Bech, minister van Buitenlandse Zaken, Margue, minister van Landbouw, en Schaus, minister van Economische Zaken. De ministers zullen Vrijdagmiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken worden ontvangen. Zaterdagochtend zullen besprekingen worden gehouden over problemen, die voor de drie landen van belang zijn. H.M. de Koningin heeft aan het co mité voor de viering van de Nationale Feestdag te Apeldoorn de wens te ken nen gegeven op die avond een deel der feestelijkheden bij te wonen. Naar wij vernemen bestaat het plan des avonds een défilé te houden voor het paleis 't Loo. Het programma van de plechige her denking in de Ridderzaal Zaterdagmid dag 3 Mei, luidt als volgt: Na de ope ningsrede van prof. mr. R. Kranenburg, zal het Haagsch strijkkwartet het Adagio uit het strijkkwartet van Franck ten ge hore brengen. Vervolgens declameert Albert van Dalsum, waarna Madeleine Renaud en Jean Louis Barrault het eerste deel van de middag besluiten met een voordracht van Fransche verzets poëzie. Na de pauze declameert Maarten Kapteijn de „18 doden" van Camper. De middag zal een internationaal ka rakter dragen en het corps diplomatique zal aanwezig zijn. Voorts worden depfl- taties van Engelse, Deense en Belgische verzetsgroepen verwacht. Benoemd is tot hulpaalmoerenier, ge lijkgesteld met de rang van kapitein, de zeereerw. heer C. J- M. Strijbos en is aan de hulpaalmoezenier H. C. A. Bal- jon, gerekend van 29 Maart af, eervol ontslag verleend. Zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage is gemeld, hebben duizen den bewoners van Baam en Soestdijk langs de jarige Prinses Juliana gedefi leerd. Nadat de Prinses persoonlijk de bestuurders van de verenigingen voor de huldeblijken had bedankt, verscheen zij voor een der vensters met op haar arm haar jongste telg, Prinses Marijke. Marijke, knipperend met haar oogjes tegen het schelle licht, was geheel in het wit gekleed. Zij keek verwonderd naar de juichende me nigte, die op minder dan twee me ter van het venster een eerste groet bracht aan het twee en een half maand oude Prinsesje. Later verscheen het gehele Prinselijke Gezin voor de grote ruiten met op de achtergrond H. M. de Koningin De uit gelaten vreugde van de laatste groep defilanten was onbeschrijfelijk. Er werd gewuifd en gesprongen om Prinses Ma rijke toch maar zo goed mogelijk te kunnen zien. Ze hadden volop de gele genheid, want een gelukkige, stralend uitziende Prinses Juliana hield haar jongste minuten lang vlak voor het raam. Dit was»een groots besluit' van het défilé. De Nederlanders in Ned.-Indië heb ben Woensdag de verjaardag van Prin ses Juliana eveneens gevierd. De Indo nesische republikeinen hielden zich af zijdig van de feestelijkheden. Er deden zich geen incidenten voor. Van Mook nam te Batavia een parade af van tanks, artillerie en luchtlandings troepen. Bommenwerpers en jagers ronkten door de lucht. Een duizendkop pige menigte sloeg de parade gade. Te voren hadden in het wit geklede jeugd organisaties een mars gehouden met rood-wit-blauwe vlaggen en de oranje emblemen van het Koninklijke Huis. Naar het Kath. Ned. Persbureau uit Vaticaanstad verneemt, is in het te Rome gehouden Generaal Kapittel der paters Redemptoristen tof Generaal ge kozen de Nederlander prof. dr. L. Buijs. Prof. Buijs is de eerste Nederlander, die tot Generaal van de Congregatie der Redemptoristen werd gekozen. Prof. Buijs is een moraal-theoloog van grote naam, die o.a. vele jaren moraal do ceerde te Wittem en o.m. het bekende handboek voor moraal-theologie „Theo- logia Moralis" van Aertnijs-Damen be werkte. Hij is redacteur van de Ned. Kath. Stemmen. Van de jongste tijd dateert zijn werk „De Katholieke Actie", geschreven in samenwerking met dr. H. Boelaers, dat onlangs door de Bisschop van Haarlem tot het handboek van de K.A. in zijn Bisdom werd verklaard. Het Tribunaal te Sittard heeft geadviseerd de 64-jarige ex-N.S.B.- burgemeester van Sittard, M. F. H. Welters, aldaar, te veroordelen tot acht jaar detinering, met ontzetting uit het recht in overheidsdienst werkzaam te zijn, ontzetting uit de kiesrechten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 10.000. Benoemd tot lid der Eerste Kamer, in de vacature-wijlen jhr. mr. Van Asch van Wijck (A.R.) de heer J. Hommes, te 's Heer Arendskerke. Men vindt er echter ook het protocol van de eedsaflegging van Mussert en het eerste rapport, dat Seyss Inquart over Ne derland naar Hitier aona'. Buitengewoon uitgebreid is, behalve het knipselarchief, ook de verzameling illegale kranten, to taal 20.000 exemplaren. Er verschenen tijdens de oorlog hiet minder dan zes honderd illegale blaadjes in Nederland, zelfs een inbrailleschrift voor blin den! Het is begrijpelijk, dat buitenlan ders, die veel op bezoek komen in het Rijksbureau, er stomverbaasd naar staan te kijken. Uitermate interessante lectuur bieden ook de veelvuldige S.D.-rapporten, die het Rijksbureau in handen zijn gevallen, noe- wel overigens de S.D. al zijn archieven verbrand beeft. In die J&pporten ziijn ook de s.D. -spionnen te vinden, waarvan er naar schatting enige duizenden in Ne derland hun schandelijk werk hebben verricht. Het spreekt dat de Justitie hier voor óók grote belangstelling heeft. Trou wens, van elk belangrijk politiek proces maakt het Rijksbureau een stenografisch verslag, dat in het archief komt. Dank zij het feit, dat het Rijksbureau in het bezit is gekomen van het voor malige departemeht van „Volksvoorlich ting en Cultuurbescherming", heeft het Rijksbureau alle in Nederland tijdens de oorlog verschenen officiële kranten. (Van onze parlementaire redacteur) De gehele middag hebben de vier dames de Tweede Kamer bezig gehouden met haar strijd tegen de man als hoofd van het gezin. Zij hebben nog meer amendementen aan gedragen, zij hebben amendementen veranderd en nog eens gewijzigd en zij zijn er in geslaagd de verwarring zo groot te maken, dat zelfs de mannen, en zij zelf trcuwens evenmin, er niet uit wijs konden worden, zodat de voor zitter de vergadering voor een paar uur moest schorsen, opdat men eerst wat kon redderen. Toen dan de stofwolken wat opge trokken waren werd het toch wel dui delijk dat mevrouw Fcrtanierde Wit met de kous op het eigenzinnig hoofd naar huis ging. terwijl ook de andere dames in genen dele haar zin kregen; en daarbij zou het zijn gebleven, indien niet de heer Roolvink van de K.VP. op deze middag eens een progressieve inval had gekregen welke hij belichaam de in een amendement, waarin wel de wil van de man voorop werd gesteld, maar waarin bij blijvend meningsver schil het recht van beroep open staat op de kinderrechter, indien de partij, die in bercep gaat, kan waar maken, dat de uitvoering van de wil des mans ge vaar zou kunnen opleveren voor de geestelijke en zedelijke belangen, als mede de gezondheid van het kind. Het amendement werd toen, nadat alle vrouwelijke amendementen waren ver worpen, door de Kamer met slechts enkele tegenstemmers aanvaard. En 20 kregen de dames dus toch nog een klein beetje haar zin. Van de mannen, welbegrepen. Het bleek dan aan heit begin van de vergadering, dat mevrouw Fortanier haar zusteren was afgevallen vriendschap en kamaraderie zijn geen vrouwelijke heb belijkheden door een amendement in te dienen, waarbij niet aan de kinder rechter doch aan (jen door hem aan te wijzen persoon het recht om een bin dende uitspraak in andermans huwelijk te doen werd toegekend. Mevrouw vond het hij nader inzien toch verkeerd' de rechter zelf in het gezin te doen ingrijpen. Waarom zijn plaatsvervanger dan wel, dat bleef voor onze logica verborgen. Niettemin schreef mevrouw zwart op wit dat de gelijkstelling van man en vrouw niet gedoogt, dat bij verschil van in zicht tussen beide partijen tenslotte aan een uiteraard willekeurig aangewezen partij de beslissing wordt overgelaten. Die „willekeurig aangewezen partij" is bij mevrouw Fortanier uiteraard niet de rechter of diens plaatsvervanger, doch daarmede bedoelde zij de man. Mevrouw Fortanier had dit amende ment bedoeld als een wijziging op het amendement-Tendeloo, doch de voorzitter achtte het 6611 hieuw amendement en eiste tien handtekeningen, die mevrouw Fortanier uiteraard niet hij elkaar kon krijgen, tot een aantal Katholieken zich er dan maar over ontfermde, hetgeen zeer hoffelijk mocht heten, maar de Kamer En aan kan men er naar schatting niet minder dan dertigduizend Nat. Socialis tische boeken aantreffen, die uitgezocht en bijeenverzameld worden voor een do- cumentatiebibliotheek. Ook heeft het bureau al 1500 boeken bijeenvergaard, welke na de bevrijding over de oorlog in Nederland verschenen zijn en die ter beschikking komen van een in te rich ten publieke leeszaal. Voorts is men druk bezig de geschiedenis van Indië tijdens de Japansche bezetting vast te leggen, waarvoor het Rijksbureau een filiaal in Batavia heeft ingericht. In Amster dam is een uitgebreide verzameling cu riositeiten aanwezig zoals een gebit uit een etenspannetje, in een Indisch kamp gemaakt, een muzikale compositie, in de verschrikkingen van Siam gecompo neerd, een zakboekje van een Japans soldaat (inmiddels al vertaald!), Ja panse tijdschriften, foto's, documenten en derg. En ook hier geldt dat iedere kaart van het nauwkeurig bijgehouden kaartsysteem, ieder papiertje bijkans, een droevige geschiedenis omvat, een drama van bloed en tranen, zoals de oorlog dat in zijn geheel is. 4 Mei 1947 Hoe zal de uitslag zijn en wie kan deze voorspellen Zoals België is ook heel Neder land benieuwd hoe deze wed strijd zal eindigen. Natuurlijk hopen wij allen op een Hol landse zege; maar wie kan de uitslag voorspellen Wie hierin slaagt, zal worden beloond De opgave der gemaakte doelpunten wordt niet gevraagd. Iedereen kan aan deze zeker interessante meningswedstrijd meedoen e» mag zelfs zoveel meningen in sturen als hij zelf wil. Voor een goede regeling wordt het voh- gende bepaald. ,1. Deze advertentie uitknippen en één der onderstaande hok jes met inkt zwart maken. '2. Men levert deze advertentie bij aankoop van een pakje de Gruyter's cacao in een onzer winkels vóór Zondag 4 Mei a.s. in en ontvangt deze advertentie afgestempeld alsi bewijs terug. 3. Dit bewijs goed bewaren en' Zondag 4 Mei weet men al of men recht heeft op. een; beloning. Iedereen, onverschillig hoeveel, honderdduizenden juiste menin-j gen ingediend zijn, ontvangt ala, beloning op de volgende cacao bon zoveel pakjes cacao op zijn. bonnen gratis als hij afgestem-, pelde advertenties met de juiste mening inlevert. Wij wensen allen, maar vooral het Nederlandse elftal, veel suc ces! De Gruyter, de koffie— en theezaak van Nederland, vooral bekend om zijn goede choco lade en cacao. ^Nederland zal op 4 Mei 1947 winnen - gelijk spelen.xu; I T 'verliezen. I I De Gruyter's cacao, de ideale krachtvoeding vooi_j, sport|iel-, hebbers! (Adv.) veel nutteloze tijd: kostte. Mevrouw For tanier oogstte weinig succes, want me juffrouw Tendeloo en ook de andere voorstanders van de vervanging van de man door de rechter waren haar daar geenszins dankbaar voer. Eigenaardig was, dat In de christelij k-historlsche frac tie de meningen verdeeld bleken te zijn. Enkele mannen dezer fractie kozen c.e partij van freule Wttewaall. Minister van Maarseveen was natuurlijk overal tegen en hjj hield dit vol, ook nadat mejuf frouw Tendeloo haar amendement in d:er voege had gewijzigd, dat het beroep op de kinderrechter slechts open staat, als de vader een onrechtmatig gebruik van het beslissingsrecht maakt, hetgeen z(J daarna nog weer eens veranderde in „mis bruik van het beslissingsrecht". Daar mede was mejuffrouw Tendeloo dan al radicaal over stag gegaan, want nu had zij de principiële inschakeling van de rechter als beroepsinstantie bij echtelijke geschillen geëlimineerd. Voor mejuffrouw Tendeloo ging het er nu nog maar om toch nog de schijn van het gelijk te red den, want zoet zelfbedrog is een der aar digste eigenschappen, die vrouwen sieren. Intussen was dit amendement slechts ge schikt om de zaak ingewikkeld en duister te maken, omdat bij machtsmisbruik de wet aan de andere partij genoeg ruimte open laat de kinderen door de rechter in bescherming te doen nemen, maar het gaf wel aan getrouwde vrouwen van het slag. zoals mejuffrouw Tendeloo veron derstelt, dat ze allemaal zijn, de verlei ding in om voortdurend naar de rechter te lopen. Dat maakte de hele zaak voor de Anti-Revolutlonnairen vierkant on aanvaardbaar, en voor de Katholieken ook. De minister evenwel gaf er blijk van, dat hij, ofschoon hij er persoonlijk ook niets van hebben moest, als het er op aan kwam toch nog iets meer voelde voor het amendement-Tendeloo, zoals het bij de laatste wijziging geworden was, aan voor het amendementRoolvink, en voor dat standpunt was iets te zeggen, aangezien men eerder een zo extreme zaak als misbruik kan constateren dan een zo vage suggestie als gevaar voor de zedelijke en geestelijke belangen van het kind. Daar komen natuurlijk beleids kwesties bij kijken, waar niemand anders dan de ouders de neus in behoren te steken. Ja, het is nog niet zo heel een voudig vooruitstrevend te zijn. Hoe dan ook, toen het dan eindelijk op stemmen aankwam, zag mevrouw For tanier het hopeloze van haar situatie in, zodat zij haar amendement terugnam en naar het achterste bankje trok. Maar mejuffrouw Tendeloo hield stand. Zy leed de nederlaag met 41 tegen 37 stem men. Onder de voorstanders bevonden zich behalve de reeds genoemde chris telijk-his torischen ook alle socialisten, liberalen en communisten. En toen dat amendement verworpen was nam de Kamer met 68 stemmen tegen vier dan maar het amendement-Rooi vink aan. Men kan het als een „succes d'estlme" zien en als zodanig toch wel te waar deren. Het bewees, hoe groot de invloed van vrouwen op mannen is, zelfs als zij er niet mee getrouwd zijn. Zo iéts, dan had dit de dames reeds moeten leren hoe zeer zij zichzelf onderschat hebben. Maar nu het dan zo staat, dat het amen dement-Roolvink is aangenomen, kan men de kinderrechters slechts toewen sen, dat zij mannen zullen zijn. Twee amendementen van de heer Donker, beogende de voogdijverenigin gen, aan welke de rechter voogdij kan opdragen of zij subsidie genieten of niet, te onderwerpen aan van regeringswege gestelde voorwaarden werden door de minister overgenomen. Het hele wetsont werp is z.hst. aajivaard. Hetzelfde ge schiedde met het wetsontwerp tot ver hoging van de accijns op het gedistil leerd.* De Eerste Kamer zal in haar verga dering van Dinsdag 6 Mei, met voort zetting op volgende dagen, behandelen de begroting 1947 van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en de begroting van de Staatsmijnen in Limburg. voor het tijdvak van 4 t/m 17 Mei 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie b) b-07 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suikerwerk. b-08 50 gram cacao. Bonkaarten KD, KE 705 (serie b) b-14, b-15 250 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk. b-16 50 gram cacao Bonkaarten MA, MD 705 (byz. arbeid a.s. moeders) (serie b) b-21 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 71-1 3 rantsoenen tabaksartikelen. 71-2, 71-3 2 rantsoenen tabaksartikelen 71-1 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 71-3 100 gram chocolade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. l door HANS VERHOEVEN 52) „Dinsdagavond -Om negen uur", ver volgde de spreker, „betrad juffrouw Klassen dit vertrek om, als naar ge woonte, den heer Barkhof een'kop koffie te brengen. Zij vond hem voor zijn bu reau, met het hoofd op een arm rusten de, dacht aanvankelijk, dat hij sliep, doch ontdekte daarna, dat hij was ge storven. Het medisch en politie-onder- zoek bracht aan het licht, dat zijn dood was veroorzaakt door vergiftiging en wel door het innemen van een der ge vaarlijkste vergifsoorten, die bestaan: blauwzuur. Het was bekend, dat de heer Barkhof in financieele moeilijkheden verkeerde en toen onder zijn bovenlichaam op het bureau een brief werd gevonden van den heer Winnink, waarin deze hem terug betaling van een geleend bedrag van f5000 vroeg, leek de conclusie gewettigd, dat de heer Barkhof zelfmoord had ge pleegd. De zelfmoord-theorie klopte echter niet met enkele gegevens, die reeds denzelf den avond bekend werden en waarvan ik er voorloopig twee noem: het feit, dat de heer Barkhof nog om half acht aan juffrouw Klassen had gevraagd zijn zwarte costuum af te borselen, omdat hy het den volgenden avond wilde aan trekken en de vondst van het vergif- fleschje op een onmogelijke plaats. Voor wat het eerste feit betreft: de gedachte aan zelfmoord kan plotseling in iemand opkomen, maar de deskundigen zijn het er over eens, dat zelfmoord door middel van vergif tevoren beraamd is." Bij de laatste woorden keek hij dr. Masselink aan, die nadrukkelijk knikte. „Om half acht had hij deriialve nog geen gedachte aan deze wijze van be ëindiging van zijn leven en om negen uur zou hij vergif hebben ingenomen? Of met andere woorden, om half acht verzorgt hij een uitgaansavond voor den volgenden dag en anderhalf uur later is hij dood, als gevolg van een tevoren be raamden zelfmoord? Onmogelijk!" „U vergeet mijn brief, mijnheer Lank- man", viel Winnink hem op veront schuldigenden toon in de rede. „Daarop kom ik straks", weerde de inspecteur af. „Bovendien, en hier kom ik aan het tweede feit, waarop ik zoo even doelde, bij het innemen van blauw zuur treedt de dood zóó plotseling in, dat het vergiffleschje naast hem op den grond of hoogstens tot onder den stoel moest zijn gerold. Ik vond het echter onder het bureau, tusschen muurplint en bureaumat en trok hieruit de ge volgtrekking, dat de heer Barkhof het slachtoffer was geworden van moord!" Weer pauzeerde hij en weer liet hij zijn blik over de aanwezigen gaan. De com missaris betuigde zwijgend zijn instem ming, juffrouw Klassen had een kreet in haar zakdoek verstikt en Schutter from melde zenuwachtig aan zijn boord, als of hij het hevig benauwd had, De ad vocaat was, na zijn interruptie, in een onverschillige houding teruggevallen. „Moord dus", hernam Lankman. „Ik zal u niet met alle bijzonderheden ver velen, genoeg zij, dat het onderzoek zich van den beginne af hiernaar richtte. Als eerste vraag deed zich voor, wie door den dood van den heer Barkhof zouden worden bevoordeeld. Dat waren zijn neef, die hem zou opvolgen in de zaak en die tusschen half acht en negen uur had getracht zijn oom te bezoeken en over zijn verdere bewegingen onvol doende opheldering kon geven en de beer Den Droogen, die bij het slacht offer in het krijt stond en eveneens tusschen half acht en negen uur met den heer Barkhof in diens studeerkamer had gesproken. Voor deze verdachten was het voor deel weliswaar problematisch. De eerste, niet onbemiddeld, zou eigenaar worden van een onderneming die er financieel niet al te best voorstond, voor den twee de zou de dood van zijn schuldeischer slechts uitstel van executie zijn, omdat de schuld immers zou blijven bestaan. Konden er nog andere motieven wor den gevonden? Inderdaad, de boekhou der van den heer Barkhof was kort ge leden wegens drankmisbruik ontslagen Hij had zijn voormaligen patroon sinds dien herhaaldelijk lastig gevallen met verzoeken hem weer in dienst te nemen en mijn onderzoek wees uit, dat hy op den avond van den moord in de nabij heid van Berkenrode was gesignaleerd. In dit geval zou wraak het motief tot den moord kunnen zijn. Afgezien van andere bezwaren er kwamen getuigenverklaringen in het voordeel van enkele verdachten leken mij de genoemde personen niet in staat een misdaad te begaan, waarachter een meer dan normale intelligentie van den dader stak. Zooals ik al zei, ik zal het onderzoek niet op den voet volgen. In plaats daar van vraag ik uw aandacht voor de tweede geheimzinnige gebeurtenis, de brand in dit vertrek. Een volkomen on verklaarbare gebeurtenis, die niet het minste verband scheen te hebben met den moord. Toen echter bleek, dat de brand was ontstaan door het ontploffen van een soort brandverwekkende tijd bom, kwam het voor my vast te staan, dat dit voorval wel degelijk verband hield met het eerste mysterie. Op welke wijze kon ik voorshands nog niet be redeneeren. Wilde de dader bewijzen tegen hem, die m de kamer waren te vinden, ver nietigen? Was zijn wraakgevoel nog niet bevredigd en wilde hij het bezit van het slachtoffer treffen door brandschade te veroorzaken? Of was de dader hier té slim en lag het in zijn bedoeling zich zelf geheel van verdenking te zuiveren door iets te doen, waarvan hij zelf alleen schade kon hebben?" Bjj de laatste, onbegrijpelijke vraag, die hij in het algemeen stelde, zag hij hoe de commissaris de wenkbrauwen fronste, alsof hij hem niet goed meer kon volgen. Doch interessanter was de reactie van het verloofde paar. Joop van Nuil veerde op en keek Lankman met groote ontstelde oogen aan en Barkhof toonde duidelijk teekenen van zenuw achtigheid. De inspecteur lette echter niet op de reactie op zijn woorden en ging onver stoorbaar voort: (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3