Soendanezen kunnen geen Nederl. hulp verwachten Meer guerilla-actiedan een volslagen oorlog TUSSEN HEMEL EN AARDE STALIN ACHT COMPROMIS MOGELIJK AANDEEL DER BELGEN IN ONZE BEVRIJDING PRACHTIGE VOORUITGANG BIJ DE NED. SPOORWEGEN Evenwichtsster in circussfeer r. r\ „Brigade-Piron" vocht in Brabant, Limburg en Gelderland Vele grote spoorbruggen thans tijdelijk hersteld bureaux van redactie en administratie: Tot hoofd en hart Denen bezetten deel van Duitsland Londen—Kaapstad binnen een etmaal Lt.-gen. Spoor: Soekarno wil niet naar Reeds 79 goudstaven^ Koningin bij herdenking te Groesbeek Mgr. Huibers bij de Paus Ramadier stelt ver trouwenskwestie Niet roken in „niet roken" NIET OVERAL DIRECT EEN SPOORBOEKJE VRIJWILLIGERS IN DE EERSTE LINIE vrijdag 2 mei 1947 6 69ste JAARGANG No. 23838 Het weer Prinselijk bezoek aan Eindhoven STAATSLOTERIJ Brand in de haven van Priok Sabotage in het Ruhrgebied Beel en Jonkman 20 Mei naar Pontianak NA DE CONFERENTIE Extra treinen voor vacantie- vervoer Tweede stoot SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Verwachting tot Zaterdagavond: Krachtige, in het Noorden van het land tijdelijk harde wind tussen Noord en Oost. Meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk regen. Vrij koud. Zon 5.0920.06, maan 18.11—4.52. komt het bevel tot de aanvat Na voorbereidende verkenningstochten wordt Heusden door de „Sherman"- tanks onder vuur genomen en door het derde bataljon veroverd. De vij and beschiet nog met veldgeschut de losgelaten prooi, maar zonder veel succes. De jonge Belgische vrijwilli gers, die hier de vuurdoop ondergaan, zetten onversaagd door en achtervol gen de vijand tot een mijnenveld ver dere pogingen stop zet. Ondertussen heeft het eerste bataljon getracht Ochten te ontzetten, maar een uitgestrekt mijnenveld en het goed ge richte Duitse geschut houden de opmars tegen. Met de steun van Canadese ge vechtswagens wordt Eldiksenhoek bezet, en worden vooruitgeschoven stellingen ingenomen op 400 meter van de Grebbe- linie. waarachter de Duitsers zich ver schanst hebben. In deze streek zullen de troepen ge legerd blijven, onder moeilijke omstan digheden. Het water stijgt, overal liggen rottende dieren-cadavers en drinkbaar water moet uit Nijmegen gehaald wor den. Patrouilles brengen enige afwisseling tijdens het wachten op het jngelse bevel om verder op te rukken. Dat komt ech ter niet. De 26e wordt het bevel ontvangen elk offensief in de sector stil te leggen: er zijn onderhandelingen gaande om de hongerende Nederlandse bevolking te ra vitailleren. De 27e komt het verbod te schieten, tenzij in geval van hoogste noodzo bljjft de toestand tot de dag der capitu latie. Nog drie dagen blijft de brigade fti deze streek. 8 Mei vertrekken de troepen via Arnhem en Rhenen, naar Culemborg waar de manschappen opdracht krijgen twee krijgsgevangenkampen te bewaken Hun taak als strijders in dan ten einde. Een kijkje op de streekbeurs, uitgaande van de stichting „Neder-Betuwe", welke onder grote belangstelling te Geldermalsen is gehouden Een vijfde deel van het Deense leger ral de bezettingstaak in een deel van de Britse zone op zich nemen, met ingang van 15 Mei, tegen de zin van een groot deel van het Deense volk. De Deense troepen ter sterkte van een brigade van 4000 man. zullen deel uit maken van een Britse divisie. Niettegenstaande de nadelen die door een groot deel van het Deense volk, als zeer grote bezwaren worden gevoeld te gen de zending van de bezettingstroepen, heeft men besloten de troepen toch te laten gaan, ter vervulling van de na de oorlog gedane belofte om een aandeel te nemen in de bezettingstaak. De Mosquito, welke het snelheids record op de route Londen—Kaapstad trachtte te breken, is Donderdagmiddag om 16.35 uur en 35 seconden te Kaap stad geland. De afstand LondenKaap stad is afgelegd in 21 uur. 29 minuten, 35 seconden. Hiermede is het oude re cord van 1937 (45 uur 6 minuten) met 23 uur, 36 minuten. 25 seconden gebro ken. De afstand bedraagt tf 0.747.2 K.M. Het Prinselijk bezoek aan Eindhoven, dat indertijd wegens hofrouw tengevolge van de dood van de Zweedse Kroon prins Gustaaf Adolf werd uitgesteld, zal thans 17 Mei geschieden. 1000 21401 6261. J 400 15563. 200 12442. 100 21413 16129 15112 14713 12566 9512 7277 5361 Haarlem heeft thans binnen zijn muren de enige Nederlandse koorddanseres. In het circus Mullens, dat zijn tenten heeft opge slagen aan de Kinderhuissingel, ver toont deze volbloed-artiste haar ver bazingwekkende toeren op een strak gespannen telefoondraad. Alsof het de gewoonste zaak der wereld is, wandelt zij door de lucht. Zo lijkt het tenminste voor de toeschouwers, die bewonderende kreten slaken, wanneer de evenwichtsster, na haar soepele schoentjes voor echt Hollandse klom pen verwisseld te hebben, geblinddoekt en wel over de ijle draad loopt. Maar dat is nog niet alles, zij waagt het zelfs op dat smalle oppervlak in bo demloze tonnen te springen, die aan het koord worden vastgehaakt en rechtopgehouden worden door haar man, met wie zij onder de naam ,,Les Roselli's" optreedt. Opstandige Soendanese troepen kunnen geen hulp verwachten van de Nederlanders, daar zulke hulp op grond van de overeenkomst van linggadjati is uitgeslof.-.n. Deze tnening gaf de opperbevelhebber der Nederlandse troepen, luitenant-ge neraal S. H. Spoor, te kennen in een interview, dat de correspondent van United Press met hem had. „Wij hebben geen aanwijzingen, dat er sprake is van een grootscheepse re volte in het binnenland", aldus de generaal, „doch in de geschiedenis is het meermalen gebleken dat de Soendanezen niet goed met de Java nen kunnen samengaan." Het Nederlandse leger krijgt zijn_prders an de regering, en de regering is, Riddels Linggadjati, gebonden vrede en helvaart te bevorderen en te bescher- \n binnen het door ons bestreken ge- fed, zo zette generaal Spoor verder 'teen. Het lijkt dus wel heel onwaar- ^hynlijk, dat wij zouden interveniëren 'h schijnbaar zuiver binnenlands-poli- 'eke problemen in het binnenland van ava. Verkenners van het Nederlandse ,e8er meldden verspreide gevechten in binnenland, doch „wij hebben daarin •k>g niets ongewoons gezien, omdat zulke T>oradische gevechten steeds voorko- *en," aldus de generaal. Uit het binnenland waren de berichten 5lstcren zeer schaars. Wellicht heeft de ctie van het Indonesische TRI de °cndanezen enigszins in toom gehou- en. De Soendanese leiders blijven ech- 6r nog vasthouden aan hun eerder ^tlane verklaringen. Het schijnt echter de huidige actie minder als een "'slagen „oorlog" moet worden opgevat an als een guerilla-actie, ofschoon de "oendanezen zelf volhouden, dat de op- and, ook zonder Nederlandse hulp, zich ^makkelijk tot grotere proporties zal ""breiden. „Donderdagavond is in de haven van ahdjong Priok brand uitgebroken en in de loods, waarin' de lading rub- van de „Martin Behrman" was op slagen. De „Oranje" van de Maat- ■s schappij Nederland, liep geen gevaar, doch de „Modjokerto" van de Rotter damse Lloyd moest worden wegge sleept. Het is een flink vrouwtje, die Madame Roselli, zoals we haar maar voor het gemak zullen noemen. Een onuitputtelijk geduld en een geweldige dosis energie was er nodig, voor ze het tot een redelijk resultaat kon brengen op het tussen hemel en aarde gespannen koord. Zij leerde het al vroeg, want ze was nau welijks zes jaar. toen ze onder leiding van de vader van de tegenwoordige directeur de eerste weifelende schreden zette op het slappe touw. Haar tante was doorddanseres en zij moes- het ook worden, maar er zouden nog heel wat traantjes vloeien, voor het zover was.... Op veertienjarige leeftijd trad zij voor het eerst in het openbaar op erf zij mocht reeds dadelijk succes oogsten. Zou er toen iemand tijdens de voorstel ling gedacht hebben aan het inspannen de werken, dat was voorafgegaan? Madame Roselli heeft twee kinderen een dochtertje van vijf en een zoontje van negen jaar. die zich beiden „voor de telefoondraad interesseren." Maar zij hebben een verstandige moeder mo derne opvoedingsmethodes zijn ook in het circus bekend die de zaak niet wil for'jeren en allerminst haar kinde ren i' i de door haar gekozen richting wil dringen. Monsieur Roselli, die toch ook 'r woordje meespreekt in de tent heeft hij het hoogste woord, want hij is behalve een trouw helper van zijn vrouw een kostelijke clown laat zijn kinde ren eveneens vrij. Ze kunnen later zelf kiezen, is zijn mening. Intussen werkt Madame Roselli aan een nieuw kunstje. Ze is namelijk van plan met een eenwielige fiets over het koord te gaan. Op het ogenblik oefent zij zich op de begane grond, maar wan neer zij het „wiel" meester is, gaat zij dadelijk de draad op, nadat tenminste de velg zo gemaakt is, dat 't koord er precies in past. „Les Roselli's", die hun kunsten veel in het buitenland hebben ver toond, o.a. in Zweden, Denemarken, België, Duitsland en Engeland en nu na een afwezigheid van tien jaar weer in Nederland terug zijn, behoren tot dat reizende dorp, waarvan elk der bewoners een roman zou kunnen ver tellen, een boeiend verhaal van mis lukking en succes, van inspanning en voldoening, van avontuur en harde realiteit. Wij, die buiten dit dorp leven, weven ons om het circus een waas van romantiek Voor het eerst sinds vele maanden hebben zich in de Britse zone van Duits land gevallen van sabotage voorgedaan. Te Ahlen bij Iserlohn reed een Britse militaire wagen tegen staaldraad, dat dwars over de weg wsa gespannen en te Arnsberg werd 3750 liter benzine van het Belgische leger in een pomp on bruikbaar gemaakt. De politie heeft bei de gevallen in onderzoek. Het Engelse tankschip ..British En terprise", dat bij Temeuzen aan de grond voer is Donderdagavond, met be hulp van tien sleepboten vlot gekomen. Naar ons van de zijde der Neder- landsche Bank wordt medegedeeld, bedraagt het totaal der sedert de- be vrijding opgebaggerde goudstaven 79 i stuks. Uit betrouwbare Indonesische bron 's vandaag vernomen, dat Soekarno "og niet bereid is Batavia te bezoe ken voor besprekingen met Van Mook. Van Mook heeft Reuter heden Medegedeeld geen bericht te heb ben ontvangen, dat Soekarno zijn bezoek zou uitstellen, maar hij voegde er aan toe, dat er van republikeinse kant blijkbaar wel enige aarzeling is. v ^an Mook zal 20 Mei naar Pontianak Trekken. Deze datum is gekozen, om „eM en Jonkman gelegenheid te geven ter plaatse op de hoogte te stellen. J!?. ministers zullen gedurende hun ver- te Batavia intrek nemen in het "leis Rijswijk, waar ook de leden van ^Commissie-Generaal hun verblijf "bben. Inmiddels is de eerste bespre- i, "g tussen de delegaties, na de terug- j^sr van de republikeinse delegatie uit et binnenland, uitgesteld tot morgen. Maandag 5 Mei, de herdenkingsdag an de capitulatie der Duitsers tegen- x"r de Canadese legerleiding, wordt op e Canadese militaire begraafplaats te r°esbeek waar drieduizend geso euvel- "1 begraven zij", een korte, eenvou te herdenking gehouden. H°ningin Wilhelmina en Prins Bern- ®rd zullen deze herdenking bijwonen: -o°0rts het gehele corps diplomatique, a 11 ad esc legerautoriteiten, Nederlandse /liftisters, de Commissaris van de Ko- !"Sin in Gelderland, alsmede geeste- 'Tke, burgerlijke en militaire autoritei- <*h jjjDe bisschop van Haarlem, Z. H. Exe. J- P. Huibers, is vanmorgen om elf bij de H. Vader ontvangen. Van- Qhd zal de bisschop Rome verlaten. Ktels naar het vaderland, waar hij ver wekelijk Dinsdag of Woensdag van de (w Bende week aankomt, zal hij in Lugano WÏ^Ureloein, om daar enige dagen te b'ijven. dj" de Franse ministerraad is Donder- bol besloten, dat premier Ramadier »lcl 4eNae een vertrouwenskwestie zal met betrekking tot de economi- U„e Politiek der regering. Na een zit- 1)1,5 Van drie uur was het kabinet er hit) 'n geslaagd het verschil van me- *1 rt tUsscn de communisten enerzijds °verb socia'istcn en MRP anderzijds te W T'Sgen. De communistische minis- s dienden echter niet hun ontslag in. a de zitting verklaarde de Minister he? ;°°rIichting. Pierre Bourdan: „In Sezjn?ablnet bestaat niet langer eens- brijsn ,ei.d ten aanzien van de loon- en ""ft b eIc der reeering en men hej sl°ten, dat de minister-president Nem°gram van de regering aan het ttou„, ent zal voorleggen en de ver- Wenskwestie stellen. De verhoudingen „roken"-„niet- roken" is in alle spoorwegrijtuigen geleidelijk van 1 1 op 2 I gebracht, waarmede het aantal afdelingen ,,niet-roken" tot de uiterste grens is gebracht. Het roken in daartoe niet bestemde afdelingen is echter niet af-, maar toegenomen. Bij vele rei zigers blijkt de misvatting te bestaan, dat alleen dan niet gerookt mag worden, wanneer medereizigers te kennen geven daarvan hinder te on dervinden. Zo is het echter niet. Met het oog op de volksgezondheid eist de wetgever een voldoend aantal afdelingen „niet-roken". Het rook verbod moet stipt worden gehand haafd en onverbiddelijk zal tegen overtreders proces-verbaal worden opgemaakt. Het trein- en stations- personeel heefj strenge consignes op de naleving van het verbod te letten-y Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag een be richt van de Daily Telegraph over het onderhoud tussen Bevin en Stalin on juist genoemd. De officiële woordvoer der wilde geen nadere bijizonderheden over het onderhoud mededelen, doch naar A. P. uit officieuze bron verneemt zou het gesprek tussen Bevin en Stalin op de meest vriendschappelijke toon ge voerd zj'n. Stalin bleek goed ingelicht te zijn over zaken die Duitsland betroffen en raadpleegde Molotof, die bij het onder houd aanwezig was, slechts als het om technische kwesties ging. Hij hield aan de Russische eis voor herstelbetalingen ten laste der lopende Duitse productie vast, maar wekte de indruk, dat hij van mening was, dat uiteindelijk een com promis-overeenkomst mogelijk was. Stalin hoopte, dat Rusland na de vol gende oogst een tarwe-overschot zou hebben en dat Engeland desgewenst een deel hiervan zou kunnen krijgen. De uitbreiding van de Engels-Russische handel werd in het algemeen besproken en men kwam in principe overeen, dat lijsten met beschikbare handelsartikelen uitgewisseld» zouden worden als voor bereiding van een algemene handels overeenkomst. Indien Russische tar we afgestaan zou kunnen worden, zou Engeland deze waarschijnlijk tegen la gere prijs dan van de Vi S. en Canada kunnen krijgen, werd verklaard. Sinds dien vertoeft de Britse minister voor overzeese handel in Moskou, waar hij voorbereidende details van een Engels- Russisch handelspact bespreekt. Revisie van het Engels-Russisch vriendschapsverdrag werd ter sprake gebracht door Bevin, die Stalin vroeg, welke amendementen deze wenste. Na een korte bespreking werden sir Mau rice Peterson en sir Oliver Harvey voor Engeland gemachtigd besprekingen te beginnen met de Russische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken, Wyshinsky. De Britse leiders vertrouwden echter, dat een bevredigend compromis-verdrag tot stand diende te komen en dat dit ook kon en zou gebeuren. De woordvoerder van het Foreign Office zeide voorts nog, dat Stalin En geland in overweging gaf te tracht ten een deel van de Ruhrkolen te krij gen, om in de Engelse kolenschaarste Als gij met uw gevoelens in het verleden en met uw gedachten in de toekomst vertoeft, dan zult gij het in het heden moeilijk en zwaar hebben- j te voorzien. Het is rechtvaardig, volgens Staiin, dat het Duitse volk harder moet werken om iets goed te maken van wat het de geallieerden heeft aangedaan. Tegelijkertijd deelde minister Bevin aan het Britse kabinet mede, dat hij geloofde, dat er dit jaar nog een bevre digend vredesverdrag met Oostenijk zal worden gesloten. „Ik wil geen tijdgrens voor het verdrag met Duitsland stellen", verklaarde Bevin aan zijn mede-minis ters, „maar ik heb goede hoop, dat dit ook zal gelukken." Per 6 Mei 1946 was de lengte van het spoorwegnet gestegen van 1205 K.M. tot 2881 K.M. en het aantal reizigerstrein- kilometers per etmaal van 1892 tot 43.198. Steeds meer spoorbruggen werden, zij het voorlopig, hersteld en de herope ning van de spoorbrug bij de Moerdijk 24 Augustus 1946 betekende in het bijzon der voor Zeeland en West-Brabant een grote vooruitgang. Lijnen werden ge- electrificeerd en iedere nieuwe dienst regeling getuigde weer van voortgang in de wederopbouw. Het was niet mo gelijk het herstel van het rollend ma terieel gelijke tred te doen houden met de expansiemogelijkheden van de dienst regeling. De bus zal de trein moeten ondersteu nen en bij de nieuwe dienstregeling' va» 4 Mei 1947 zullen 20 N S.-buslijnen in exploitatie zijn, die evenwel een tijdelijk karakter dragen. De tijdrovende bus dienst tussen Geldermalsen en Den Bosch kan worden opgeheven en er wordt een regelmatige twec-uursdiensf op de hoofdlijnen doorgevoerd. Het in exploi tatie zijnde net zal per 4 Mei gegroeid zijn tot 3108 K.M., het aantal per etmaal gereden reizigerstreinkilometers tot De N. S. delen mede. dat thans alle stations bevoorraad zijn met de nieuwe reisgidsen. De drukkerij te Utrechf heeft echter nog „iet de vol ledige oplage afgeleverd. Daar de verdere aflevering in étappes ge schiedt, kan het voorkomen dat op sommige stations de voorraad reeds uitverkocht blijkt (e zijn. Deze sta tion® zulle„ spoedig mogelijk van nieuwe reisgidsen worden voorzien. Het publiek tone enig geduld: er zijn voldoende exemplaren besteld om aan grote vraag te kunnen voldoen. i 78.000. Dit laatste betekent een ver meerdering met 80 pet. De opening van de Maasbrug bij Hedel, waardoor de rechtstreekse verbinding Utrecht—Den Bosch weer mogelijk is, sluit de faze van het tij delijk herstel der grote spoorbrug gen af. In de oorlogsdagen van Mei 1940 wer den een grote en een kleine overspan ning onherstelbaar vernield en later door tijdelijke overspanningen vervangen. Tijdens de oorlog werd besloten een tweede overbrugging te bouwen en (n 1943 begon het monteren daarvan. Bij het uitbreken van de spoorwegstaking ln 1944 moest nog één brug worden gemon teerd. Daarna evenwel werden bruggen, pijlers en het noordelijk landhoofd weer grotendeels of geheel vernield. Terstond na de bevrijding begon men de scheep vaartopeningen vrij te maken. Van Rijks waterstaat werd toestemming verkregen zowel aan de Noord- als aan de Zuid zijde twee openingen te vervangen door een aarden dam; de totale lengte van de overbrugging werd hierdoor met 240 meter tekort en deze bedraagt nu 467 me ter. Alle overspanningen zijn, in tegen stelling met die van vele andere her stelde bruggen, definitief. Met ingang van Zondag a.s. zal tot nader aankondiging in verband met te verwachten druk reizigersvervoer een aantal extra-treinen worden ingelegd. Des Zondags en ook op de nationale Feestdag zal een aantal extra-treinen loopen op het traject Den Haag H.S.— Rotterdam D.P. en 0p het traject Rot terdamLeidenDen Haag. Op werk dagen 'niet op Zaterdagen) en op 5 Mei lopen weer andere extra-treinen voor namelijk op het traject Amsterdam Dordrecht. Nu de herdenking der algehele bevrijding van ons grondgebied nadert, komen ons die dagen van spanning weer levendig voor de geest. Dagen van span ning, maar dagen ook van vreugde en smart: van vreugde om de eindelijk gekomen bevrijding, smart om hen die nooit meer zouden terugkeren. Wij denken aan dapperen, die hun leven ofwel hebben gegeven in de strijd om de vrijheid, ofwel althans hun leven hebben ingezet om ons grondgebied aan de klauw van de bezetter te ontrukken. Het is niet velen bekend dat onder de geallieerde legers ook een aantal Belgen de strijd in Neder land hebben meegemaakt. Wanneer hier het een en ar.der verhaald wordt van de bijdrage der strijdkrachten, gegroepeerd in de „Brigade-Piron", betekent zulks niet dat zij de enige Belgen zijn geweest, die in Nederland hebben gestreden. Bij Wal cheren vochten Belgische commando's, bij Arnhem landden samen met de andere geallieerden Belgische parachutisten, tij dens de winterperiode, na de bevrijding van het Belgisch grondgebied, betrokken Belgische fuseliers de wacht langs de Maas, om van de Belgische piloten en an dere vliegtuigbemanningen niet te spre ken. Tjjdens de eerste oorlogsjaren hadden zich in Engeland enkele groepjes Belgi sche militairen gevormd, die de strijd aan de zijde der geallieerden wilden voortzetten. Een deel ervan was na de capitulatie van het Belgische leger 28 Mei 1940 naar Engeland overgestoken, ande ren, en dat aantal zou achteraf nog vergroten, waren uit, België of, na ont vluchting uit Duitse krijgsgevangenkam pen, via Frankrijk, Spanje en Portugal in Engeland aangekomen. Na allerlei moeilijkheden was men er in December 1942 te Londen in geslaagd de tot dus ver onder de Engelsen verspreide een heden' te reorganiseren. Het grootste deel ervan kwam onder het bevel te staan van de toenmalige majoor Piron, thans géneraal Piron, bevelhebber der Belgische bezettin.gsstrijdkrachten in Duitsland. 4 Augustus 1944 werd deze Belgische brigade, ongeveer 1800 man sterk, naar Normandië overgebracht en ingezet in de strijd bij de Orne. De brigade-Piron ont ving 1 September 1944 opdracht de Bel gische grens te overschrijden. De tocht naar en in Brussel wordt een triomf tochtmaar de oorlog is niet gedaan. De vijand verschanst zich achter het Albert-kanaal. Nederland zit nog in zijn klauw. 17 September begint de grote aanval: de Britse pantser-divi sies rukken op langs de as Hechtel- Nijmegen om him verbinding tot stand te brengen met de luchtlan dingstroepen. De brigade moet de rechterflank van de vertrekbasis dek ken en rukt op in de richting Bree BocholtMaaseik. Patrouilletochten toonen aan, dat de Duitsers de Oos telijke oever van het kanaal van Wessem bezet houden, met bruggen hoofden te Wessem, Millert, Ell en Hunsel. 25 September komt het bevel voor de brigade tot aan het kanaal van Wessem op te rukken. En nog dezelfde dag, niettegenstaande hard nekkige tegenstand der Duitsers, worden Thorn, Neeritter, Ophoven en Maaseik bezet door de infanterie. De dagen volgen elkaar op, met op- en neergaand front. Een groepje dappe ren, veel te klein voor een zo uitge breid front, houdt stand. De Duitsers zelf doen nog geregeld uitvallen en het worden successen voor de bri gade, die een aantal krijgsgevangenen maakt. 31 October wordt de gehele sector aan de Engelsen overgelaten: van alle zijden komen de troepen opdagen: Infanterie, geschut, tanks: de voorbereiding van het offensief, dat 11 November begint en dat leiden zal naar de bevrijding van Roer mond. Hierna verlaat de brigade-Piron 17 November de sector van Hunsel en gaat met verlof naar België. Dat was de eerste stoot. Een tweede maal zal de brigade het Nederlandse grondgebied betreden, en wel in April 1945. Tijdens de verlofperiode is deze groep gereorganiseerd en aanzienlijk uit gebreid met vrijwilligers en dienstplich tigen uit het reeds lang bevrijde België. Op 5 April wordt aan die jongeren de gelegenheid gegeven hun bijdrage te leve ren in de strijd om de vrijheid. De bri gade, voor het merendeel infanterie, doch met eenheden gevechtstroepen en artil lerie, is ongeveer 5000 man sterk gewor den, en bezet, samenwerkende met de 51e gepantserde Canadese divisie, de sector van Puiflijk, van Wamel af tot aan de Westkant van Nijmegen. 13 April wordt de sector Zetten, tussen Lek en Waal, links begrensd door de Grebbe- linie, ingenomen. In dit door de hardnekkige gevech ten tussen luchtlandingstroepen en Duitse S.S. verwoeste gebied, zet de brigade haar opmars verder. 17 April Volgens een voorlopige schatting zal de schade ongeveer millioen Ned.-Indische guldens belopen. Men vermoedt, dat de brand aan sabo tage te wijten is, ofschoon dit no£ niet vaststaat. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Het hoofd van de Opsporingsdienst Overledenen te Batavia, H. van dei- Hart, heeft aan Aneta medegedeeld, dat in de perióde tussen de Japanse capitulatie en heden, als gevolg van extremistische woelingen, 2700 Europea nen als vermist moeten worden be schouwd, waarbij de Chinese slacht offers niet zijn inbegrepen. De eerste sitting van het parlement van Oost-Indonesië vond dezer dagen te Makas sar plaats. De president, Soekawati, arri veert in gezelschap van een der zelf be stuurders van Zuid Celebes (links) aan het parlementsgebouw De laatste gang van koning Christiaan van Denemarken. De rouwstoet trekt door de straten van kopenhagen, 'waar talloos vele Denen zich hebben verzameld, om de geliefde vorst de laatste eer te bewijzen De Zondag a.s. ingaande nieuwe dienstregeling der Spoorwegen zal de 23ste dienstregeling zijn na de bevrijding. 15 Augustus 1945 verscheen de eerste, die slechts bestond uit een klein vouwblaadje met weinig trei nen. Al getuigde dit van het vele werk, dat in enkele maanden was verricht, toch had de reiziger uit het Westen bijna een dpg nodig om Zuid-Limburg te bereiken. De dienst- regejing van 6 Mei 1946 betekende een belangrijke mijlpaal op de weg van het herstel. Eind Januari yan dat jaar wa® reeds een belangrijke verbetering tot stand gekomen door het openen van een autobusdienst tussen Geldermalsen en Den Bosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1