BEAMBTEN ZIJN VELEN TE SLIM AF r V Eén Mei in Europa Overal grote demonstraties tjtaoAct OOSTENRIJKSE VOLKSPARTIJ OP DE BRES VOOR 'S LANDS BELANGEN S.E.D. in Britse zone gevormd? Slechts weinig geheime bergplaatsen zijn werkelijk geheim n Bezuiniging bij Belgisch verkeer VEEL AUTO'S WORDEN IN BESLAG GENOMEN Ministers hebben het zeer druk MEER BLOEMEN EN PLANTEN NAAR ENGELAND Vergadering der V. N. keurt agenda goed EEN DURE DICTATOR J op de heide Nieuwe burgemeester van Den Haag VRIJDAG -2 MEI 1947 PAGINA 3 de Niet de populairste middelen, wel de beste beginselen Sovjetburgers mogen geen buitenlanders huwen Douane contra smokkelaars bu Waar zyn onze troepenschepen REIZEN NAAR ENGELAND (Wordt vervolgd) Mr. W. A. J. Visser benoemd Onze vleespositie LUIERBONNEN de de (Van onze Weense correspondent) D3 eerste partydag van de Oosten- rykse Volkspartij is gehouden op een tijdstip, waarop het Oosten rijkse probleem een buitengewoon kri- •ietc hoogtepunt heeft bereikt. De "olkspartij, die de sterkste groep in hêt Parlement vormt, zal thans duidelijk Paar standpunt moeten bepalen aan gaande het verloop en het negatief re- flltaat der onderhandelingen in Mos kou. -Het partijprogramma verschilt natuur- jlik niet veel van dat der Franse MRP, 5®r Nederlandse of Tsjechoslowaakse ÏJolkspartij, maar toch verdienen enige i|gen accenten de bijzondere aandacht. J~P de allereerste plaats hgt de Oosten- tvkse Volkspartij er de nadruk op, dat zij geheel nieuwe en jonge party is, zon- aet eni» historisch verband met de vroe- PaJe Christelfjk-Socialen. Het is natuur- {l!k de vraag of het haar zal gelukken aaar tegenstanders hiervan te overtuigen, j~aar in alle geval treedt zij tegenover ®aar leden en kiezers op als een partij ?le niet gebukt gaat onder de fouten van (jet verleden. Het enige, wat haar met het rieden bindt, is de christeiyke levens beschouwing. Wat bij het merendeel der redevoeringen J-lkens opviel, was vooral de frisse en Jbhge geest, die hich niet alleen :n de r-HJdbare toon, doch ook in een klaar bjhschreven programma openbaarde. Het J-hristeiyk beginsel, dat wel richting-ge jend is, doch geen politiek dogma oplegt, b'edt veel meer bewegingsvrijheid dan het Politieke evangelie van Marx, waaraan ae ;*ee linkse partijen gebonden zijn. Ook ontbreekt hier elke druk vanuit het bui- onland, waaraan de communisten hier eehmaal te gronde zullen gaan. Ofschoon de Oostenrijkse Volkspartij »e®n nieuwe „internationale'' in het le- 0*1 wil roepen, zoekt zy toch contact met ?"e geiykgezinden in alle landen, zonder ?aar „Oostenrijks" programma in gevaar 0 brengen. Daarom werden verschillende 'ertegenwoordigers van Eelijkgezinde poli- "oke richting uitgenodigd en zrtjn er dan Öe heer Van Acker, minister van jerkeerswezen in België, heeft Woens- *G in de Kamer drastische bezuinigin- 6en bij zyn ministerie aangekondigd. Hij °a. van plan het personeel bij de J3elgische spoorwegen cp het vooroor- peil te brengen, hetgeen een ont- van 7000 employés zou Inhouden, zou een bezuiniging van 280 mil joen frank cp de uitgaven der spoor- ^'e?en betekenen. .Set pesoneel van de postcheque- en Girodienst zal met 5 pet. worden vermin- öerd, dat bij de radio-omroep wordt ®J®t lo pet. ingekrompen. heer Van Acker acht het dringend poodzakelijk België een moderne vlieg- Oaven te schenken. Alleen. Nelsbroek is aaartoe geschikt. Op de begroting voor pS7 hiervoor 182 millioen uitgetrok ken, doch dit bedrag is volgens de heer ^an Acker ontoereikend. De eerstvol- Gende jaren zal voor het bouwen van fleze vlieghaven 1275 millioen francs (f 76.5 mill.) moeten worden gereser veerd. ook velen uit Zwitserland, Italië en Bel gië gekomen. Ook de Franse minister van Defensie Michelet is hier aanwezig, even als Mgr. Plojhar, een der leiders der Tsjechoslowaakse Volkspartij. Dat de ver tegenwoordigers der Hongaarse Klelne-Boe- ren-Party niet in Wenen konden verschijnen omdat de buitenlandse autoriteiten hun het benodigde visum niet verschaften, 1» weer een bewys hoe in het Oosten het begrip „democratie" wordt opgevat. Het meest opmerkelijke bij de bespre kingen op deze partijdag is wel de vol komen eensgezindheid ten aanzien der buitenlandse politiek. Kanselier Figi bracht zijn standpunt duidelyk tot uit- drukking, dat hij namelyk In geen ge val een staatsverdrag zal ondertekenen, waarin de economische en territoriale onafhankelijkheid van Oostenrijk wordt aangetast. Dat wil zeggen dat men zich met alle middelen zal verzetten tegen de Russische eisen inzake de Duitse activa, waardoor Oostenrijk economisch en ook politiek tot een satelliet-staat wordt gemaakt, alsmede tegen de Joegoslavi sche eisen, die zich aan de grenzen van 1938 willen vergrijpen. Het is wel geen geheim, dat de Oostenrijkse regering hierbij op de steun der andere mogend heden kan rekenen. Niemand zal ontkennen dat de Volks party, waarvan twee leden, de ministers Gruber en Krauland, de landsbelangen in Moskou verdedigen, nog veel kan leren op het gebied der practische politiek en der pariijpropaganda. Met voorbyzien van de communisten, die door buitenlands kapitaal worden gesteund, beschikken oök de socialisten over betere propaganda methoden. Het schynt nu eenmaal het noodlot van een burgerlijke party te zijn, dat Zi1 wel d'e beste beginselen, maar niet de populairste middelen bezit. Toch moet men ook in de huidige tijd de kracht der ideeën niet onderschatten. In een gesprek met enige leiders der socialistische partij gaven deze onomwonden toe, dat de Volks partij er eigenlijk beter aan toe is, om dat zy beschikt over de beste koppen, die ook in staat zijn een constructief plan op lange baan uit te denken en door te voe ren. De socialisten hebben dan misschien meer routine en ervaring, maar hun ont breekt het aan jonge, creatieve geesten, die vooral op cultureel gebied nieuwe we gen kunnen inslaan. Dit is wel het geval bij de Volksparty, die door haar innig contact met de Cultuurvereniging zo ge leidelijk aan de voornaamste sleutelposi ties in het Oostenrykse cultuurleven heeft ingenomen. In een inerview heef Bevin Donderdag verklaard, dat er geen enkele hoop be staat, dat de Sovjets de Russische vrou wen, die met Engelse mannen getrouwd zijn, zullen toestaan de Sovjet-Unie te verlaten om zich bij hun echtgenoten te voegen. Stalin heeft inderdaad tydens een on derhoud in Moskou tot Bevin gezegd, dat de wet, die het huwelyk van Sovjet burgers met buitenlanders verbiedt, van trugwerkende kracht is. De journalisten, di,e Bevin gevraagd hadden wat de reden van deze beslissing was, kregen ten antwoord: „De Russen geven nooit een motief op voor hun handelingen." Een kijkje tijdens het inrichten van de tentoonstelling „Nederland in Oorlogstijd" het gemeentemuseum te Den Haag. Het materiaal werd verzameld door het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie De voorzitter van de communistische party in de Britse zone, Reimann, heeft bij de viering van de eerste Mei ver klaard, dat de socialistische eenheids partij in de Britse zone is gevormd en naar verwachting twee millioen leden zal werven. Reuter voegt hieraan toe, dat het secretariaat van de SED, die door een fusie tussen de communistische en sociaal-democratische partij in de Sov jet-zone is ontstaan, de vorige maand een verzoek tot de Britse autoriteiten heeft gericht om het bestaande verbod van jle SED in hun zone op te heffen. Vertegenwoordigers van 9000 Londen- se havenarbeiders hebben er Donder dag met grote meerderheid vóór ge stemd een einde te maken aan de vier dagen geduurd hebbende sympathiesta king met arbeiders in Glasgow. België Is voor de Nederlanders, die gewend waren er voor de oorlog goedkoop hun vacairiie door te brengen, thans een soort toverwoord geworden. In België immers Is alles te koopals je maar geld hebt. Een visum is niet. meer nodig om in dit „beloofde land" te komen, alleen moet er geld zyn, moeten er „deviezen" komen. Enmen kan er aan komen, als men de weg maar weet. Zo is de situatie thans in het Nederlands-Belgische grensgebied en de taak van de Nederlandse douane-beambten is er niet gemakkelijker op geworden. Zij zijn er in hun hart van overtuigd al laten zij dit niet merken dat iedereen, die de grens passeert, op de een of andere wijze smokkelwaar by zich heeft, iedereen, van arbeider af, tot fabrieksdirecteur op zakenreis toe De contróle aan de grens is zeer zorgvuldig dikwyls is er zelfs ïyfsvisitatie doch correct. Koffers worden geheel uitgepakt en de inhoud wordt aan een nauwgezet onder zoek onderworpen. Ook de vervoermid delen, vooral auto's, worden uiterst zorgvuldig nagekeken, waarby vooral ge let wordt op z.g. „geheime bergplaat sen". Bij vrachtauto's, die een door pa pieren gedekte lading vervoeren, gaan de ambtenaren na, of inderdaad de la ding in haar geheel dezelfde is als de papieren aangeven. Vele chauffeurs heb ben moeten ondervinden, dat de douane in dit opzicht niet met zich laat spot ten. Zo werd dezer dagen een grote vrachtauto aangehouden by Wernhout, op den weg van Antwerpen naar Breda, die volgens de papieren van de Britse chauffeur NAAFI-goederen vervoerde van de NAAFI-opslagplaats te Antwerpen naar die te Hoek van Holland. De papieren waren inderdaad Britse soldaten vragen Stalin om hun vrouwen - Weinig belangstelling voor de Heimat Een koninklijke onder scheiding Vittorio zit aan de grond Bevingrad in Jerusalem. Vyftien Britse soldaten trouwden in de oorlog met Russische vrou- j. wen, maar tot nu toe heeft de Russische houding t.o.v. van deze hu- *eUiken hun weinig geluk gebracht: De finnen moesten Rusland verlaten, de lQuwen mochten echter niet mee. Tot *\®den hebben de Russen geweigerd deze (jftien Britten tegemoet te komen. Zelfs yjinister Bevin kon tijdens zijn verblijf Moskou niets bereiken. Ten einde pad hebben de soldaten nu een 1 Mei- /?}egram aan Stalin gezonden, waarin ■i zeggen: „Wij verzoeken u op deze dag van in- r^nationale solidariteit ons met onze gouwen en kinderen niet de hulpeloze 'achtoffers te laten worden van de in- ^hationale politiek waarvan wij niets Sleten". In Engeland en Rusland wachten nu mannen en 15 vrouwen op vader- Je" Stalin's antwoord, terwyl in het Itse Lagerhuis namens de rege- verklaard werd, dat ,,de Britse toriteiten het er zeker niet by zullen aten zitten". Bevin verklaarde echter op een ver- Gadering op de 1ste Mei, dat er geen r'kele hoop bestaat, dat de Sovjets de jUssische vrouwen zullen toestaan island te verlaten. In het onderhoud Bevin met Stalin zeide deze, dat verbod van huwelijken van Sovjet- lrgers van terugwerkende kracht is. Op j.en vraag, wat wel het motief van de jassen kan zijn, zei Bevin: „De Russen G«Ven nooit een motief voor hun han- Qehngen". oor het eerst is aan dertien Engelse padvinders uit alle delen van Engeland onder de nieuwe eisen ,.et „.Koninklyke Certificaat voor Pad- 'hders" uitgereikt. Na de oorlog zyn 6 voorwaarden voor de onderscheiding 6rzWaard. De padvinders moeten ter I EU BET ETON E DROIT 5\SAKTNoS SCOUT vou kave prepared yxa*elfftT»ervi«e to Codand yowr feUow-men.and kave shown yourself a -worthy member of the great SCOUT ^HOTHERHOOD.ltvidiyouGod7 •P««d on your journey through lift: may it prove tor-you a> joyous adventurer verkrijging niet alleen de nodige kennis hebhen van kamperen, trekken, het boswezen etc., maar ook het ambulance insigne en drie andere onderscheidingen voor diensten aan de gemeenschap ver worven hebben. De commandanten van Engelse krijgsgevangenenkampen zyn be stormd met verzoeken van Duit se soldaten om.... niet gerepatrieerd te worden. Deze wonderlijke houding open baarde zich, nadat de minister van Landbouw bekend had gemaakt, dat de Engelse regering bereid is, ten behoeve van de boeren, een regeling te ontwer pen, krachtens welke zij krijgsgevange nen als burgers in dienst zullen kunnen houden. Ik zit aan de grond en moet als ge woon Italiaans immigrant in mijn levensonderhoud voorzien. Met deze woorden opende Vittorio Mussolini zyn eerste interview op Argentynsche bodem. Hoe hy in Zuid-Amerika was gearriveerd, omhulde hy met de nodige geheimzinnig heid. Alleen de reisduur wilde hij de nieuwsgierige journalisten meedelen: twee maanden. De oud-oorlogsvlieger uit de Abessijnse oorlog en enige Italiaanse veldtochten kan nu als hoofdklerk op een vleesgros- sierderij in Buenos Aires komen tegen een maandsalaris van 1500 pesos, dat zoo om en om de 900 gulden moet liggen. Maar Vittorio heeft verdere plannen en hoopt in de toekomst in de filmindustrie te komen. Zyn baard, die hij vóór zyn vertrek uit Italië had laten staan, is weer afgescho ren. Iedereen mag weer weten, wie hij is: Vittorio Mussolini. Bevingrad", noemen de leden van de Irgun en de Stemgroep het Britse fort, midden in Jerusalem, dat de gevangenis, het gerechtshof en de rege- rirgsafdellngen bevat. Enige terroristen, die in de kelders van deze sterkte hun dagen moesten slijten, hebben kans ge zien om blauwdrukken van het gebouw in handen te krijgen en onder andere met behulp daarvan zich een weg naar de vrijheid te banen. 30 gevangenen heb ben dag en nacht gewerkt om een nauwe tunnel van 200 voet uit te graven. Maar toen zy 8 voet van de vrijheid waren, maakte een ontdekking een einde aan hun dromen. Het voorstel, dat deze week in het Britse Lagerhuis gedaan werd, ging zelfs minister Attlee te ver. Een der leden stelde voor, dat de regering bij de wet het roken zou verbieden in „bios copen, treinen, theaters, autobussen, trams en fabrieken". Dit als een zoveel ste middel om de hoge Britse uitgaven voor tabak te beperken. Minister Attlee zeide in zyn antwoord, dat een dergelijke maatregel, waarbij de regering dus zou voorschrijven, wanneer er wel en niet ge rookt zou mogen worden, slechts een averechtse uitwerking zou hebben. in orde, dochde lading klopte daar niet mee. Ruim 44.000 haarkammen en talloze andere clandestiene goederen kwamen uit de truck te voorschijn. By informatie bleek de douane-beambten, dat de papieren, die de lading moesten dekken, vervalscht waren. In de cel kan de chauffeur thans over zyn mislukte truc nadenken. Veel wordt ook gebruik gemaakt van geheime bergplaatsen in auto's. Op talrijke, dikwijls zeer geraffi neerde wijze trachten de smokke laars de kommiezen om de tuin te leiden. Maar ook hier is men paraat. De kommiezen ontzien zich niet, een verdacht uitziende auto, of een auto, waarvan de chauffeur bö hen geen al te goede naam heeft, gedeelte- lijk te „slopen" enmeestal komt er dan wel wat te voorschijn. De gevolgen van smokkelary per auto zijn voor de betrokkenen niet bijzonder plezierig. Behalve persoonlijke straffen verliezen zij hun vervoermiddel. Reeds de aanwezigheid van een „geheime bergplaats'' en wat dit begrip precies inhoudt, weet iedere douane zonder dat zich hierin smokkelwaar bevindt, geeft de douane-beambte bevoegdheid de wagen in beslag te nemen. Een der gelijke smokkelauto vervalt aan de Staat, doch de eigenaar kan hiertegen binnen een maand na zijn aanhouding een bezwaarschrift indienen, waarna de rechtbank uitmaakt of de wagen al dan niet zal worden teruggegeven. In een groote garage te Roosen daal staan de in beslag genomen auto's te wachten op hun verdere lot. De goede wagens komen ten goede van verschillende Rijksdien sten, of worden door de algemeen gemachtigde voor de in beslag ge nomen goederen verkocht. Als men deze wagens ziet staan, is men ver baasd over de vindingrijkheid van de smokkelaars, doch nog meer over die van de douane. Benzinetanks met schotten er in, zo dat zij slechts voor de helft met brand stof en voor de andere helft met smok kelgoed gevuld zön, dubbele daken, dub bele bodems, ruimten achter portieren enz., het zyn alle trucs, die de kommie zen reeds lang kennen. Men kan na tuurlijk niet elke wagen zo ongeveer demonteren, maar hier is het de „fee ling" van de douanier die het doet. Door den dageiyksen omgang met het publiek weten de mannen al spoedig wat voor vlees zij in de kuip hebben en ondanks de grote aantallen wagens, die dageiyks in beide richtingen pas- seeren by Wernhout is dit aantal thans circa 1000 en bij Eysden ruim 300 hebben zij maar al te vaak de goéden te pakken. Uit België worden in ons land in hoofdzaak zeep, textielgoederen, kam men e. d. frauduleus ingevoerd, terwijl uit ons land veel vee en paarden clan destien naar het land van onze Zuider buren verdwijnen. Door de onlangs in het leven geroepen bepalingen is de veesmokkel al aanzienlijk verminderd, doch nog lang niet opgeheven. Ook het invoeren van een strook van- 500 meter, waarbinnen elk verblijf in de open lucht verboden is, heeft een belangrijke bij drage geleverd in de strijd tegen de smokkelaars. Voorts bestaan er z.g. „ambulante-corpsen", die in een linie- gebied van 554 K.M. opereren en die hier de smokkelaars opvangen, die reeds meenden veilig met hun buit langs de grensposten te zijn gekomen. Patrouilles, overdag en des nachts, bemoeilijken ten slotte de smokkelaars de overgang door het vrije veld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hebben de ministers als algemene ge dragslijn aanvaard zich zoveel mogelijk beperking op te leggen by het voldoen aan uitnodigingen tot bijwoning van jubileum- en herdenkingsbijeenkom sten. De zorg voor 's lands zaken vergt on der de tegenwoordige omstandigheden zozeer de volle persoon van de raadslie den der kroon, dat zy zich genoopt zien alle verrichtingen, die in zakelijk op zicht niet volstrekt noodzakelijk zyn, achterwege te laten. Ten zeerste zal het op prijs worden gesteld, indien hiermede by het tot hen richten van uitnodigingen en dergeiyke, rekening wordt gehouden CELEBES, 4 Mei, 16 u. v. Bat. te IJmuiden en 19—20 u. te Amst. verw.; pass.ontschep. 5 Mei 9 u. KOTA AGOENG, R'dam—Bat., p. 30 April n.m. Kaap del Armi. KOTA INTEN, 2 Mei v. Bat. te R'dam. ORANJE, 1 Mei v. Amst. te Batavia. TARAKAN, 2 Mei v. Batavia te Amst. Met de Engelse autoriteiten is over eenstemming bereikt over de invoer in het komende seizoen van snijbloe men, jonge planten en succulenten uif Nederland, aldus deelt de afde ling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedsel voorziening mede. Het Contingent voor snijbloemen is vastgesteld op 150.000 pond; voor jonge planten en succulenten op 25.000 pond. Vergeleken met het afgelopen seizoen betekent dit een belangrijke uitbreiding van de bloemen- en potplantenleverin gen aan Engeland. Immers, het vorige seizoen was het contingent voor snij bloemen bepaald op een gewichtshoeveel- heid van 72 ton, die tengevolge van transportmoeilijkheden door de vorst niet volledig kon worden geleverd. Naar seringen was nog wel vraag, doch de sluiting van de invoertermijn op 31 Maart belette de invoer van het reste rende. Het voor het komende seizoen vastgestelde contingent, groot 150.000 pond, komt overeen met circa 170 ton. Voor jonge planten en succulenten was het vorig seizoen geen contingent vast gesteld. Tot de bloemen, die Engeland wil toe laten, behoren seringen, prunus, kerst rozen, sneeuwballen, clematis, bouvardia, poinsettia en euphorbia. Deze bloemen zijn over het algemeen winterbloemen en worden dan ook alleen toegelaten, omdat de eigen kwekerijen ze niet Gunnen le veren. De strenge winter en het tekort aar. brandstoffen dreigden in het afgelopen seizoen voor de kwekers een handicap té worden, doch gelukkig kon voorkomen worden, dat door brandstoffengebrek geen snijbloemen getrokken en geleverd kon den worden, waardoor een belangryke deviezenpost verloren zou zijn gegaan. De communistische en socialistische arbeiders van Europa hebben gisteren de 1 Mei-dag gevierd. In alle hoofd steden werden demonstraties, parades en meetings gehouden, waarop de leiders der vakbewegingen en politieke partijen de arbeiders toespraken. In Moskou sprak maarschalk Boeden- ny op het Rode Plein een geweldige menigte toe en er werd een militaire parade gehouden, waarby gevechts- en bombardementsvliegtuigen overvlogen. Maarschalk Boelganin, minister van de fensie, deed een beroep op de strijd krachten om te allen tyde gereed tq zyn om op te treden. In Parijs hebben onder leiding van Maurice Thorez, leider der communis ten en vice-premier van Frankryk, onge veer 100.000 mensen een mars door de straten gemaakt ter viering van de 1 Mei-dag. Leidende figuren van de socia listische partij en de vakverenigingen liepen met Thorez aan het hoofd van de optocht, die 4 KM. lang was. Meer dan 10.000 politie-agenten waren op de been. Thorez sprak op de Place de la Concorde de menigte toe. Vele malen kon men uitroepen horen als „De macht aan Thorez" en „Zet De Gaulle in het museum". Er deden zich geen incidenten voor. In Berlijn namen minder personen aan de optochten deel dan het vorig jaar. Men marcheerde naar de in puin ge legde Unter den Linden, maar de regen drukte het enthousiasme. In de Britss sect ir waren weinig rode vlaggen te zien. in de Sovjet-sector steeg de geest drift bij het vernemen van het nieuws dat extra groente en fruit waren toege wezen, ondanks het feit dat 1400 huizen van Beriijners werden gevorderd. In Wenen vroegen 150.000 socialisten vrede, vrijheid en brood en de terug keer van de krijgsgevangenen. De com munisten eisten daarentegen nieuwe verkiezingen en afrekening met de fas cisten. De optochten werden hier ge scheiden gehouden om moeilijkheden te voorkomen. In Warschau drongen de socialistis- tische leiders aan op samenwerking met de communisten en andere linkse par tijen. In Turkije was het een officiële feestdag. De feestelykheden te Istanbul werden gecombineerd met de verwelko ming van het Amerikaanse vlooteska- der, dat vandaag zal binnenlopen. In Joego-Slavië marcheerden 200.000 mensen gedurende zes uur door de straten van Belgrado. Maarschalk Tito en andere regeringspersonen namen de parade af. In Denemarken hadden de vakver enigingen overal vergaderingen geor ganiseerd. Ongeveer 40.000 mensen be gonnen de vergadering te Kopenhagen met 2 minuten stilte ter herdenking van koning Christiaan. In Triest verhinderde de politie on geregeldheden tussen demonstrerende Italianen en Joego-Slaven. Ook in Tsjechoslowakye werden grote manifestaties gehouden op de stadspleinen, waar leiders der politieke partijen het woord voerden. De algemene vergadering der V. N. heeft Donderdag eenstemmig de agenda aangenomen die door de werkcommissie der vergadering was voorgesteld. De agenda bevat slechts een enkel punt nJ. het Britse voorstel om een commissie van onderzoek in te stellen die het Palestynse probleem in al zyn aspecten moet bestuderen en aan de regulaire zitting, die de vergadering in September zal houden, verslag moet uit brengen. De motie der Arabische staten voor het uitroepen van de onafhankeiykheid van Palestina werd verworpen met 24 tegen 15 stemmen en 10 onthoudingen. A De leerlingen der meisjes tuinbouwschool te Rijswijk beginnen het nu druk te krijgen. Een der meisjes bezig met het snoeien van bomen Negentigduizend dollar (ongeveer 230.000 gulden) moet Charlie Chaplin als schadevergoeding betalen de acteur Bercovici voor het zich toeëigenen van de idee voor de film „The dictator". Twee jaar voor Charlie zijn film maakte, had Bercovici hem de plannen voorgelegd. „Ik ga er niet op in," zei Charlie. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon en Charlie maakte „The dictator", met en passant het gegeven van Bercovici als grondvorm erbij. Dat kost hem nu 90.000 dollar, omdat Bercovici zulks niet op zich liet zitten. Welke les deze geschiedenis bevat? Dat een dictator niet origineel is, maar dat de dictator van Chaplin niet slechts bij Hitler en Mussolini, maar ook by Bercovici in de leer is gegaan. Nu voor Nederlandse onderdanen geen Brits visum meer vereist wordt, menen velen, alleen gewapend met een geldige pas, de Engelse bodem te kunnen be treden. Zo eenvoudig is het echter niet. In principe wordt het zwaartepunt van het verlenen van toestemming Enge land te betreden, verlegd van de Britse visa-afdeline in Den Haag naar de im migratie-officier van de plaats van aan komst in Engeland. Indien deze van mening is, dat een bezoek aan Engeland niet is gemotiveerd, volgt onherroepelyk terugzending. Men zal er dus goed aan doen by het maken van een reis naar Engeland naast een geldig Nederlands paspoort, een uitnoodiging mee te nemen van familieleden of vrienden in Enge land. Zakenlieden dienen bewijsstukken van Engelse relaties, die zij wensen te bezoeken, bij zich te hebben. door HANS VERHOEVEN 53) „In deze onzekerheid kwam de Zon dag. Ik houd my nu even uitsluitend bezig met de gedragingen van een der verdachten, den heer Barkhof. Volgens zijn verklaring vatte hij 's morgens het Dlan op voor amateur-detective te gaan spelen. Hij sprak er terloops met den heer Winnink over, dien hy dien dag tweemaal ontmoette. Tydens het be zoek van den heer Winnink aan Ber kenrode kwam Schutter op visite. Nog maals deed hij een poging zyn betrek king als boekhouder terug te verkrygen, doch ook thans werd hem dit geweigerd. Met behulp van den heer Winnink werd hem de deur gewezen, waarby hy aller lei leelyke dingen over laatstgenoemde zei." Ongeduldig weerde hij een opko mend protest van Schutter af. „En daarna volgde de derde geheimzinnige gebeurtenis, de aanslag op den heer Barkhof, die, dank zy het kordaat op treden van juffrouw Klassen slechts by een poging is gebleven." De huishoudster deed uitermate be scheiden, maar het was haar aan te zien, dat zy zich geweldig voelde. Schutter zat, binnensmonds prevelend, in zyn stoel gezakt, een norsche trek om zyn mond. „Wederom vroeg ik my af: was het wraakgevoel van den moordenaar nog niet bevredigd? Of was 't tweede slacht offer op de een of andere wyze in het bezit gekomen van inlichtingen, die ge- vaariyk voor hem konden zijn?" „Mag ik u even in de rede vallen?" vroeg de heer Winnink. „Mijn hoofd staat er niet erg naar lang naar uw uit eenzettingen! te luisteren, dat zult u, hoop ik, kunnen billijken. Kunt u het niet korter maken?" Lankman glimlachte beminneiyk en dacht een oogenblik na. Dan knikte hy. „Ik denk wel, dat ik aan uw wensch kan voldoen," zei hij. „Ik ben niet zoo ver meer van de conclusie af. Inderdaad, dames en heeren, misschien heb ik het wel wat lang gemaakt. Daar om zal ik'u nog 'n korte reconstructie van de eerste misdaad geven en dan is het woord verder aan u. Aan een van u, tenminste", voegde hy er veelheteeke- nend aan toe. „De moordenaar is vlak na het ver trek van Den Droogen door de tuindeu ren de studeerkamer binnengekomen. Het was volstrekt niet ongebruikeiyk dat hy dit deed, zoodat de heer Bark hof, die aan zijn bureau zat en ver moedelijk juist wilde gaan werken, in het geheel niet verwonderd was. Wat zich tusschen die twee heeft afgespeeld kan ik slechts vermoeden; waarschyn- iyk hadden zy een volkomen onschuldig gesprek. Een kort gesprek, hoogstens van een paar minuten. De moordenaar had al dien tyd zyn rechterhand ver borgen, daarin droeg hy het fleschje met blauwzuur. Op een voor hem gun stig moment bracht hij vliegensvlug dit fleschje te voorschyn, verwijderde het kurkje en stopte het den heer Barkhof in den mond. Er ontstond zelfs geen wor steling, het vergif deed onmiddellijk zijn werk en het slachtoffer zakte dood in elkaar. Het kwam er nu op aan snel te han delen, want de dader \Wst, dat juffrouw Klassen om negen uur met de koffie zou binnenkomen. Hij deed automatisch de kurk op het fleschje en gooide het onder het bureau, waar het achter de mat rolde. Tusschen twee haakjes, een grove fout, ontstaan door het niet vol doende doordenken van de situatie. De moordenaar had er zorgvuldig voor gezorgd geen vingerafdrukken op het fleschj^ achter te laten, door het in zyn zakdoek of een ander voorwerp te wik kelen. Ook dat was gedeeltleijk fout, want by een zelfmoord hadden de vingeraf drukken van den vermoorde op het fleschje moeten zyn gevonden! Om kort te gaan, nadat h4j het fleschje kwyt was, legde de moordenaar zijn slachtoffer in 'n zoo natuuriyk mo gelijke positie over het bureau, nadat hy op het tafelblad een brief had ge legd, dien hy speciaal voor deze gele genheid had geschreven en meege bracht." En zich in het byzonder richtend tot den heer Winnink, die langzaam en doodsbleek was opgestaan, zei Lankman vriendelijk: „Is het niet op die manier, dat u uw vriend hebt vermoord, mynheer Win nink?" VEERTIENDE HOOFDSTUK Einde De sensatie, die Lankmans laatste woorden wekten, was onbeschrijfelijk. Zy had niet grooter kunnen zyn, wanneer hy had aangekondigd, dat hy zelf de dader was. Juffrouw Klassen staarde met oogen, die uitpuilden van afschuw en ontzet ting naar den man, die jarenlang huis vriend was geweest op Berkenrode, op het gelaat van Barkhof vertoonde zich een trek van ongeloof en verbazing, zyn verloofde kneep zoo hard in zyn arm. dat hy er later de striemen van terug vond en Den Droogen liet zich een kem- achtigen vloek ontvallen. Schutter lach te en hij was niet prettig om naar te kyken; de commissaris, die 't opmerkte, mompelde een woord, dat niet vleiend voor hem was. Ruigeflesch was opgesprongen, zoodra hy den beschuldigde zag opstaan en hy had een zoodanige positie ingenomen, dat hij bij het geringste teeken van on raad zou kunnen assisteeren. Dat bleek evenwel voorloopig niet noodig. Lank man zei met verheffing van stem: „Zitten blijven, mijnheer Winnink!" Even langzaam als hij was opgerezen, liet de advocaat zich weer op zijn stoel neer. Hy uitte een stotterend protest: „Hoehoe komt u er by mij van... van zoo iets te beschuldigen Nerveus bevochtigde hij zijn lippen en wierp een schichtigen blik in het rond. „Laat hij dan ook gaan zRten", zei hy, op den rechercheur wijzend, „u behoeft heusch niet bang te zijn, dat ik zal vluchten!" Hy wist zich verwonderlyk snel te herstellen. Zyn laatste woorden klonken spottend, alsof hij er volkomen gerust op was de beschuldiging te kunnen ont zenuwen. Dezer dagen reeds hebben wy ge meld, dat de benoeming van mr. Visser tot burgemeester van Den Haag te verwachten was. Thans is het Kon. Besluit verschenen, waar bij met ingang van 1 Juni 1947 be noemd is tot burgemeester van 's-Gravenhage mr. W. A. J. Visser, thans burgemeester van Zeist. De heer Visser werd 7 Maart 1904 te Beek bij Nijmegen geboren. In Zeist ontving hij zijn gymnasiale opleiding en studeerde ver volgens rechten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1928 promoveerde. In 1931 werd hij aangesteld op de gemeente secretarie van Gorssel (Gelderland). Reeds één« jaar later volgde zijn benoeming tot burgemeester van Gorssel. In 1937 verwisselde hij dit ambt voor dat van burgemeester van Soest, hetwelk hij twee Jaar uitoefende. Ten. slotte werd hij benoemd tot burgemeester van Zeist, waar hU in October 1944 door de Duitsers van zijn ambt werd ontheven, doch onmiddellijk na de bevrijding werd hij weer in zijn functie hersteld. Burgemeester Visser, die de Chr.-Historische beginselen is toegedaan, heeft gedurende de bezetting veel illegaal werk verricht. Voor 1947 is de onderstaande bereke ning gemaakt voor de binnenlandse vlees voorziening. Na aftrek van de voor huis- siachting bestemde biggen, blyven er voor de distributie 700.000 beschikbaar, die a 55 k.g. geslacht gewicht 38.500 ton vlees zullen opleveren. Uit rundvee- en schapenslachtingen komt 81.500 ton ter beschikking. Te zamen dus 120.000 ton. Aangezien echter de behoefte bij een rantsoen van 250 gram vlees per week 145.000 ton zal bedragen, zal er nog 25.000 ton moeten worden ingevoerd. In het najaar van 1946 zal een begin worden gemaakt met de hervatting van onze bacon-export naar Engeland. De totale waarde van de uitvoer in 1947 uit de agrarische sector zal vermoedelyk mi nimaal circa f 500 mill, belopen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat aanstaande en jonge moeders, die tussen 1 October 1946 en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvangen voor 6 of 9 luiers, nog tot en met uiterlijk 17 Mei as. op door de distributiedienst be kend te maken dagen twee bonnen resp. een bon voor drie luiers op aanvraag in ontvangst kunnen nemen. Na 5 Mei as. zullen aan aanstaande moeders geen bonnen C 82 voor 12 luiers meer worden uitgereikt. Met ingang van die datum zullen alle soorten luiers ver krijgbaar zyn tegen inlevering van vier speciale of textielkaart-punten per stuk. Ir. verband hiermede zullen na 5 Mei aan aanstaande moeders in plaats van bonnen voor 12 luiers speciale textiel-punien voor hetzelfde aantal warden verstrekt. De bonnen Art. J (9 luiers), B 081 (6 luiers), AC (3 luiers), C 62 (12 luiers) behouden hun geldigheid, doch moeten vóór 31 Mei a.s. by de winkelier zyn in geleverd. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot directeur van de Nederlandse Heidemaat schappij lr. J. W. Hudlg te Wassenaar, hoofd van de afdeling agrarische plannen van het departement van landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3