tl Beel en Jonkman naar Indië vertrokken y, m SICHERHEITSDIENST EN KATHOLIEKE KERK Bezetter vormde zich een beeld door „Stimmungsberichte" Arbeiders en politiek NA TWEE JAAR DOODSAANKONDIGING „In dit stadium is het niet mogelijk iets naders te zeggen bureaux van redactie en administratie: PRAAG EERT SLACHTOFFERS VAN LIDICE De erelijst der gevallenen Tot hoofd en hart S0ENDANEZEN WILLEN EIGEN STAAT Na „staakt het vuren Seyss had de draden in handen ZATERDAG 3 MEI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23839 ^-,^4 SIAMEES STAATSMAN OP DOORREIS Wegens de Nationale Feest dag zal ons blad Maandag niet verschijnen. DE DIRECTIE Het weer. HERDENKING IN NED.-INDIË SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Onze vreugde bij de herdenking der bevrijding wordt ieder jaar ge temperd door de gedachte aan de doden. Het is plicht deze gedachte te cultiveren en door woord en daad le vendig te houden. Want al te gemak kelijk worden anders zij. die zich wer kelijk helden hebben betoond, zij, die voor het vaderland, hetzij op het slag veld, hetzij bij het binnenlands verzet zijn gevallen, vergeten. Zij vormen de grote tegenstelling tot hen, die eerst hun positieve houding wisten te bepa len, toen de nederlaag der Duitsers in zicht kwam. Maar al te velen van deze laatsten blazen, thans twee jaar later, hoog van de toren, dingen naar en zit ten reeds in de meest lucratieve func ties, terwijl de nabestaanden der ge vallen helden vaak van de liefdadigheid moeten leven. De andere werkelijke ver zetsmensen, die in gevangenissen of concentratiekampen hebben gezeten willen het liefst niet meer praten over het doorstane leed, zij doen nu weer rustig -hun plicht, zoals zij tijdens de oorlog hun plicht deden door de vijand te weerstaan. Hoogstens walgen zij nu en dan van de profiteurs. Vandaag en morgen worden in onze kerken al die helden, ook al die vreem delingen, die op onze bodem voor ónze bevrijding vielen, herdacht. Onze gebe den stijgen op naar God voor hun zie- lerust, die hun zeker geschonken wordt, want God loont de edele deugd der va derlandsliefde. Eerst als wij onze plicht gedaan hebben tegenover de doden en hun nabestaanden, niet alleen met mooie woorden, maar ook met daden kunnen wij ons overgeven aan de vreug de, die telkenjare de gedachte der be vrijding medebrengt. Maar ook deze vreugde wordt over schaduwd door de droeve na werking van de tweede wereld oorlog, die nóg dieper het leven van alle volken heeft aangetast dan wij aanvankelijk wilden en konden geloven Wij behoeven niet eens buiten onze landsgrenzen rond te zien. Met de dag treedt duidelijker onze armoe aan het licht en steeds meer blijkt, dat wij tot dusver in een schijnwelvaart leefden. Twee jaar na de bevrijding horen wij van alle kant de leuzen opklinken, die ons aansporen tot versobering, meer productie en harder werken. Het Nederlandse volk, daar zijn wij Van overtuigd, zal, na de psychische schok, die het kreeg, toen het herstel door allerlei oorzaken niet die resulta ten opleverde welke het volk zich had gedroomd, aan deze leuzen, die een pro gram inhouden, zonder aarzelen gehoor geven, mits de overheid een goede lei ding en 2*lf het goede voorbeeld geeft. Immers deze materiële noden zijn te boven te komen en er is geen reden aan de toekomst van ons land en ons volk, dat altijd zo zichtbaar door God werd gezegend, te wanhopen. Overdenken wij ook, juist in deze 3»gen, hoe licht deze noden zijn in ver houding tot het grote goed dat wij bij de bevrijding hebben teruggekregen: on ze geestelijke vrijheid. En laten wij er voor waken, dat diè krachten nooit de overhand krijgen, die bereid zijn, misbruik makend van onze materiële boden, onze zo zwaar bevochten gees telijke vrijheid opnieuw aan banden te 'eggen. „Voor veertien en een half millioen Soendanezen is, nu het accoord van Linggadjati is ondertekend, het ogenblik Sekomen hun lot in eigen hand te ne men. Artikel vier van dit accoord stelt Soendanese volk in de gelegenheid ben federale staat te vormen binnen het Ceheel van de Verenigde Staten van In donesië," zo luidt het manifest, dat door de Pasoendan-partij wordt verspreid. Hierin wordt er tevens op gewezen, dat de Soendanezen geen separatisme wil- 'en, doch het recht opeisen over zich zelf te beschikken. Alle Soendanezen w°rden opgeroepen de vrije staat „Pa- soendan" te stichten. I De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: matroos le klasse L. van Leendert Pieters, afkomstig uit Nederlands Indië, Meester Cornelis. Ge sneuveld tengevolge van vijandelijke actie op 13-4-1947, a.b. van RT 107. Inheems kwartiermeester J. A. Sia- haya, afkomstig uit Ned. Indië. Gesneu- v'e!d tengevolge van vijandelijke actie op '3-4-1947, a.b. van RT 107. Koninklijke Landmacht: geen verlie pen. Koninklijk Nederlands Indisch leger: Seen verliezen. Pit Eenigen uwer worden doodgeschoten". Het juist getal verzwijgt de vahsadist. Met wat ik in mijn hersens altijd wist Wordt heel mijn inborst plotsling overgoten. Zij zullen schieten, 't Is hun levenslust En daartoe hielden zij ons opgesloten. Maar kan een moord hun zegepraal vergrooten? Meenen zij, dat ons volk hierbij berust? Zij zullen schieten! - Doch wanneer? op wien? Zal ik erbij zijn en de kracht erlangen, Te sterven voor de waarheid, die ik dien? En als ik sterven moet (menig soldaat Moet sterven en de dood loert op de hangen) Zal ik dan kunnen sterven zonder bhat? ANTON VAN DUINKERKEN (Uit „Verzen uit St. Michielsgestel") Een minuut van plechtige stilte heerste onder de dichte menigte, die Vrijdag in Praag getuige was van de onthulltag der bronzen plaquette, die de nagedachtenis zal levend houden der onschuldige kinderen, die in «fe" tweede wereldoorlog het leven lieten. Jiri en Alenka Samal, kinderen uit Li dice, die het bloedbad hebben overleefd, verrichtten de onthulling voor de prach tige, in renaissance stijl gebouwde ka thedraal der Glorierijke Maagd. Naast hen stond hun- moeder Milena Samal, die de verschrikkingen van het concentratie kamp overleefde, maar die haar vader Premysl Samal, een van TsjecRoslo- waköe's helden uit twee oorlogen en haar man prof. Jaromir Samal door het Duitse vuurpeleton verloor. De Aartsbisschop van Praag, Mgr. F. Be- ran, sprak de onthullingsrede uit: „Het is passend da t deze kinderen het gedenk teken onthullen, want zijzelf ondergingen de verschrikkingen, die het leven kostten aan zovele onschuldige kinderen", zo zeide de bisschop. „Het is even passend dat deze plechtigheid geschiedt voor de kerk van Praag's Kindeke Jezus. Al de oorlogsjaren lang bad Jiri en Alenka's grootmoeder in deze kerk om de terug keer van haar kleinkinderen. Haar gebed is verhoord." Na de geschiedenis van deze kinderen te hebben verteld, vervolgde Mgr. Be- ran: „In deze 20ste eeuw, aanvankelijk onderscheiden door zijn idealen van kin- derzorg, kwam de barbaarse nazi-filoso fie, wier aanhangers niet aarzelden hun wreedheden zelfs uit te strekken tot klei ne kinderen, waar zij ieder menselijk ge voel als een uitdrukking van zwakte be schouwden. Tijdens de oorlog werden de woorden van Christus vergeten, doch het offer der kinderen is niet vergeefs ge weest. De vreselijke tijden zijn voorbij en zullen, hopen wij, nimmer terugkeren. Dit monument staat hier ais een blijvende herinnering aan wat kan gebeuren als de mensen de christelijke liefde verzaken. Het herinnere ons eraan dat de grootste zonde, die de mens kan begaan, de bele diging van onschuldige kinderen is." De plaquette, vervaardigd door de 26- jarige Arno Guido Adamek, toont een altaar, waar een man en een vrouw treu ren om een gestorven kind. Terzijde staat een engel met het herrezen kind in de armen. In het altaar is in een kistje ingewerkt het vingerbeentje van epn der Lidice-kinderen, die gedurende het Ge- stapo-transport in Praag het leven lieten. De plaquette draagt de inscriptie: „Want hunner is het rijk der hemelen. Toegewijd aan alle onschuldige kinderen- slachtoffers van de oorlog 19391945." Vrijdagmiddag arriveerde de ex- premier van Siam, Pridi Banomyong. met een Indië-toestel van de K.L.M. op Schiphol. Onder de naam Luang P.adith was de ex-premier leider van de Siamese verzetsbeweging gedurende de tijd dat Siam door de Japanners bezet was. Hij is thans op doorreis naar New York, waarheen hij 8 Mei a.s. per K.L M. ver trekt en waar hij de functie zal vervul len van adviseur der Siamese delegatie bij de UNO Nederland "bevrijd! Op geen plaats in ons land werd deze tijding met groter vreugde ontvangen dan in de con centratiekampen. Toen een Canadese tank het concentratiekamp Amers foort binnenrolde wisten de gevan genen, dat voor hen een einde aan het lijden was gekomen. (Van onze speciale verslaggever) Schiphol was hedenmorgen in de och tendstilte een klein „regeringscentrum". Een niet gerir.g aantal kopstukken uit het politieke leven was er samengekomen om de minister-president, dr. L. J. M. Beel en de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. J. A. Jonkman, op hun reis naar Indië uitgeleide te doen. Daar waren o m. de ministers L. Neher van Wederopbouw en Volkshuisvesting, it- kolonel A. H. J. L. Fiévez, van Oorlog, en kapitein luit. ter zee J. J. A. Schagen van Leeuwen, van Marine, de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, prof. mr. C. Z. P. M. Romme en de secretaris generaal van Binnenlandse Zaken, dr. M. J. Prinsen. Het aantal journalisten, dat om het hoge gezelschap, dat in alle rust in het restaurant op Schiphol de komende din gen afwachtte, heenzwermde, was nog groter. De minister-president, die aan vankelijk verklaard had: „Ze mogen mü wel zien, maar ik zeg niets", bleek later toch bereid, enkele woorden tot de pers te richten. „Waarschijnlijk", zo zeide dr. Beel, „zal een bezoek aan Pontianak en Makassar gebracht worden, maar dat zal geheel van de omstandigheden af- Vijf jaren leed cn ontbering hadden op millioenen Nederlanders een stempel gedruktVooral de vrouwen hadden veel zielepijn om gefusilleerde cn weggevoerde mannen en kinderen of om dierbaren) die zij, ondanks hun zorgen om iets op tafel te kunnen zetten, langzaam van honger zagen wegteren. En toen de bevrijding kwam, aanvaardden zij deze met vreugde in het hart, maar het duurde nog lange tijd eer hun ogen weer konden schitteren en een glimlach kon glijden over het vermoeide gelaat. Belangrijke documenten, die de Sicherheitsdienst over de Katholieke Kerk in Nederland had verzameld, zijn kort voor de bevrijding, in September 1944, naar Duitsland overgebracht. Maar dank zij de opsporingsijver van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zijn belangrijke dossiers achter haald en naar ons land teruggebracht. Zij staan nn ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten. Drs. L. de Jong, chef van het Rijksinstituut, was zo vriendelijk, o»ws deze stukken ter inzage te geven en ons toestemming te ver lenen daaruit een en ander te publiceren. herinnert u zich de hongerwinter nog en de spanning, die in ons met de dag groter werd, omdat de bevrijding Vaderde? Waren niet de vliegtuigen, die voedsel afwierpen en de vrachtauto's die kisten met Meat en )!eSetables over de wegen voor hongerend West-Neder land aanvoerden het bewijs, dat de Geallieerden op iumachtig waren en hun wil aan de gehate bezetters konden opleggen? Met vreugde schaarden ivij ons in rij voor de winkels, waar al, was het dan nog in bescheiden mate op de bon toch weer iets te verkrijgen was! Op wat men zou kunnen noemen „tüchtige" wijze heeft het Reichs- ministerium te Berlijn zich laten voorlichten over de gedragingen van de Kerken in Nederland. Bij Seyss-Inquart kwamen alle draden samen. De commis saris-generaal voor bestuur en justitie, dr. Wimmer, stond hem ter zijde. Onder diens departement stond een afdeling „Erziehung und Kirchen", waarvan Ober- regierungsrat dr. H. Schwarz de leider was. Op zijn beurt was de S.D.'er Heinz Till, uit Kassei, meer ir. het bijzonder belast met het toezicht op de Kerken. Ook hier was het een kwestie van amb telijke verhoudingen. Hoe belanrijker een bepaalde kwestie was, en dat was die van de Kerken on getwijfeld, hoe „hoger" de beslissing werd genomen. Desnoods werd een beslissing voorgelegd aan Hitier zelf. Merkwaardig in deze zaak van de Kerken is wel, dat alle, tot het nemen van beslissingen be voegde personen, leden van de S.S. wa ren, hetgeen betekent: een anti-kerkelij ke tendentie, meer bepaald een anti katholieke. Het gevonden feiten-materiaal is daar van een juiste afspiegeling, want een belangrijk deel van de inhoud der ge vonden dossiers over de Kerker, betreft de Rooms-Katholieke. Kennelijk om zich beter te kunnen oriënteren, had men een uitgebreide voor-studie gemaakt over de organisatie van de Kath. Kerk en over haar ver houding tot de Staat. Daartoe had men de Pius-almanak van 1941 en 1942 ais handleiding genomen en daaruit letterlijk vertaald wat geschreven was over de verhouding van Kerk en Staat in Neder' land en de Overzeese gebiedsdelen. Verder had men als vertrouwensman ingeschakeld Pfarrer W. Muller, die in ons land de zielzorg van de katholieke Duitse soldaten op zich had genomen, en die zijn brieven eindigde met „Heil Hitier". Hij stond in geregeld contact met de „Leiter der Reichsverbar.des für das katholische Deutschtum im Ausland", waarvan A. Buttner Vorstand was. Aan de zielzorg werd de eerste tijd niet veel geld ten koste gelegd. Over één kwartaal vonden wij slechts 5750 Mark uitgetrokken, waarvan een priester in Rotterdam 1500 Mark kreeg, maar een in Haarlem bijv. slechts 400. Viijwel alles, wat de Kerk raakte, had de belangstelling dei Duit sers. Zo berichtte de Sicherheits- Polizei 5 Mei 1942 aan Berlijn, dat in hangen. Ik sluit mij overigens geheel aan by de verklaring, die minister Jonkman kortgeleden heeft afgelegd Ik heb daar niets aan toe te voegen In dit stadium is het niet mogelijk iets naders van de kwestie te zeggen, maar ik hoop dat te doen, wanneer wij terugkeeren." Minister Jonkman betuigde zwijgend zijn instemming met deze woorden. Tegen vertrektijd begaven de minis ters zich in gezelschap van dr. H. M. Hirschfeld en mr. H. Albarda naar het vliegtuig en om zes uur taxiede de N.L. 314, die onder bevel staat van ge zagvoerder Bax, de startbaan af. Wei nige ogenblikken later cirkelde het toe stel boven het vliegveld, om daarna resoluut de in dit geval ongetwijfeld Indische koers in te slaan. Door een betreurenswaardige type fout is in het bericht over de 30.000 Ne derlanders op de erelijst van gevallenen, waarin door het Ryksinstituut voor oorlogsdocumentatie verstrekte cijfers van Nederlandse verliezen van de oor log werden gepubTceerd. een gehele zin weggevallen. Daardoor wordt in dit ver slag met geen enkel woord gerept over de verliezen onder de manschappen van de Nederlandse koopvaardy en boven dien is een verkeerd aantal gesneuvel den opgegeven voor de Koninkiyke Ma rine. De juiste opgave luidt: gesneuvelden en vermisten Koninklijke Marine: 3000; gesneruvelden en vermisten Nederlandse Koopvaardij: 2600. Belgisch secretaris-generaal veroordeeld Schuind, die tijdens de bezetting se cretaris-generaal van justitie in België was, is veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf en 1 millioen francs schadever goeding aan de staat. Verwachting tot Zaterdagavond: In het Noorden van het land tijde, lijk harde en in het Zuiden van het tand krachtige, later afnemende wind tussen Noord en Oost. Meest zwaar bewolkt met vooral aanvank/lijk zo nu en dan enige regen. Vrij koud. Zondag: zon 5.0720.08, maan 19.265.0S. Maandag: zon 5.0520.10, maan 20.42—5.21. Dinsdag: zon 5.03— 20,11, maan 21.555.40. het Bisdom Den Bosch een coadjutor zou worden benoemd, in de persoon van Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts. Een uit voerige biografie werd daarbij overge legd. Haast maakte men echter niet. 14 Juni 1941 schreef de Aartsbisschop aan het Reichsministerium in Berlijn over de gebrekkige zielzorg ten behoeve van de geïnterneerde Nederlandse katholie ken in het kamp Buchenwalde Het ant woord kwam ruim acht maanden later, namelijk 4 Maart 1942. Toegestaan werd dat een geïnterneerd priester daar de H. Mis mocht lezen; het houden van predicaties was hem nochtans verboden. Onder het stempel „geheim" wer den in een afzonderlijk dossier op genomen uittreksels uit de meeste herderlijke brieven van het Hoog waardig Episcopaat. De perschef van het Rykscommissariaat, Janke had ze vertaald en verspreid. In Berlijn constateerde men dan de nodige a invallen op het nationaal-socialis- me en rapporteerde daarvoor aan Seyss-Inquart. (Vervolg op pag. 3) Van officiële zijde wordt o.m. het vol gende medegedeeld: Waar in Indië het begin van de oorlog tegen het Koninkrijk is verbonden aan de datum van 10 Mei, zullen in Indië op die dag de doden worden herdacht, ter wijl de herdenking van de bevrijding van het moederland in Indië, evenals in Ne derland, 5 Mei geschiedt. Beide herdenkingen zullen sober van karakter zijn. Het is de grootste roem van een I vrij geboren volk die vrijheid on gerept aan zijn kinderen na te laten J (Van een bijzondere medewerker) Zo onrustig als het, nationaal bezien, in de „grote" politiek is, zo vustig, we zouden bijna zeggen a? doods, is het in het plaatselijke politieke ieven. Het zijn kleine groepjes, die hier en dakr discussie-avonden houden of zich deftig1 in een sociëteit verenigen, maar van werkeiyke politieke belangstelling by de massa van het Nederlandse, op zyn tyd kiezende, publiek, is welhaast geen sprake. Of het speciaal de arbeiders geldt, mag niet zonder meer worden beweerd. Maar men kan toch niet aan de indruk ontkomen, dat vooral in ar beiderskringen van een zekere politieke apathie moet worden gesproken. Dit wekt bevreemding. Men hoeft immers helemaal geen des kundige te zijn om te weten, dat het slotstuk van sociale en economische ac tiviteit toch veelal speelt in de politieke sector. Wanneer de oorzaak van de geringe belangstelling onzer arbeidersin het politiek gebeuren zou moeten wor den verklaard door het feit, dat we in de „stille tijd" leven, dat wil dus zeg gen de periode, die nog ver verwijderd is van periodieke verkiezingen, dan is hier toch sprake van een gevaarlyk verschijnsel. Dat het vroeger óók zo was. dat men de verkiezingen met Sinterklaas kon vergelijken (ook daarbij begint men pas actief te worden en verlanglijstjes te formeren enige weken voor het gebeu ren), is zeker geen excuus. Zoals gezegd, dient er aan gedacht te worden, dat het bereiken van be paalde sociaal-economische doelstellin gen zoals deze, beredeneerd uit de indi viduele noden en het algemeen welzyn, geformuleerd op ledenvergaderingen van plaatselijke afd. der KAB. en vakaf delingen, critisch gezeefd dcor deskun digen ter Verbondsvergadering, met medewerking van specialisten, door gaans slechts mogelijk zal zijn met medewerking van de politieke lichamen. Zelfs ligt daar meestentijds de eindbe slissing. Nemen we het belangrijke vraagstuk van de bedrijfsorganisatie. Hierin spelen tal van uiterst belangrijke principiële kwesties een rol. We denken hierbij zowel aan de kwestie van het eigendomsrecht als aan het beginsel van de zedelijke gelijkheid tussen de mensen, bezitsspreiding en winstdeling. Ook de regeling van het ontslagrecht, voorzieningen by werkloosheid en inva liditeit zijn belangensferen, waarin elke arbeider onmiddellijk zijn eigen belan gen terugvindt. Wie, al is het slechts oppervlakkig, de discussies in de Tweede Kamer rond al deze levenskwesties voor de arbei ders volgt, weet, dat zéér dikwijls, ter wijl aan de ene kant wel voor de ar beidersbelangen wordt opgekomen, an derzijds geen rekening gehouden wordt met de praktijk, eenvoudig omdat men die praktyk niet voldoende (meer) kent. Een van de moeilijkste opgaven voor de politieke vertegenwoordiger in Over heidslichamen is: nooit te vergeten op welke practische gronden hy zyn idea lisme in zich heeft weten groeien. Hier- by moeten hem vooral helpen zijn vrienden, die midden in het leven staan. Vandaar dat het gebiedende eis is, dat arbeiders deelnemen aan het politieke leven, niet alleen, zelfs niet op de eerste plaats, tijdens de verkie zing, maar juist wanneer de parlemen taire arbeid volop aan de gang is. Hst is niet de taak van de K.A.B. aan politiek te doen in de enge zin van dat woord. Dat is haar zelfs bij Bisschoppelyk Communiqué verboden. Hierbij heeft men het oog gehad op aan gelegenheden van personen-politieke aard. Dat het inmiddels noodzakelijk is, volop politieke belangstelling te tonen, blykt o.a. wel uit de cijfers, die vorige week op deze p'aats werden gepubliceerd. In 160 plaatsen, waar een afd. van de K.A.B. is gevestigd, bleken de arbeiders te beschikken over 150 zetels in de ge meenteraad. In 6 provincies hebben zy 5 van hun manr.en kunnen afvaardigen naar de Prov. Staten. De Eerste Kamer telt 3 katholieke arbeiders-senatoren (De Bruijn, Nijkamp en Van Lieshout). By de Tweede Kamer evenwel heeft men moeite de 5 vingers van één hand uit te tellen op de arbeidersvertegenwoordigers (Andriessen, Steinmetz, v. Vliet en Jos Maenen, waarnaast Serrarens, die even wel geen kwaliteitszetel bezet). Dit duidt er op, dat aan deze vertegenwoordiging nog iets ontbreekt. Nu heeft onlangs „De Nieuwe Eeuw" gewaarschuwd tegen een slandenvertegenwoordiging zonder meer. Men moet vooral specialisten hebben voor de grote politieke lijn, betoogde het weekblad, waarbij vooral werd genoemd de buitenlandse politiek. Men moet het er natuurlijk mee eens zijn, wanneer specialisten worden geëist. Maar in alle politieke onschuld menen we toch te mogen zeggen, dat politiek vooral is de kunst van het voor MENSEN bereikbare. Ook in het middelpunt van de politieke activiteit dient de MENS te staan. Om de mens gaat tenslotte alles in het leven. De gemeenschap is geen doel op zich, maar is er omwille van de mens. Laat het woord nu aan de arbeiders zyn. Niet als zouden zij hun star.denbeiangen in ieder opzicht moeten laten praevale- ren, maar zij hebben de specialisten te leveren, die de arbeidersbelangen goed kunnen en zullen behartigen. Misschien is dit laatste onjuist gezegd. Zij moeten er voor zorgen, dat bij het behartigen van het algemeen welzijn volledig reke ning wordt gehouden met de byzondere noden en verlangens van de arbeiders. Anderzijds moet door het formuleren en doorvoeren van bepaalde, voor de arbei ders van belang zijnde, eisen, het alge meen welzijn niet worden geschaad. Hier toe is staatkundige vorming nodig. De plaatselijke afdelingen der K.A.B. dienen hieraan volledig aandacht te schenken. Voorts dienen de afdelingen der K.V.P. ■te zorgen, dat zij uitgroeien boven het verfoeilijk peil van kiesvereniging zonder meer. Zy dienen te zijn, of mirstens op korte termyn te worden, organen van ge zonde critiek, studie-centra, waarin de politieke wilsvorming niet een fraai woord is maar een levende werkelijkheid. De arbeiders dienen aan dit staatkundig dispuut volledig deel te nemen, in hun welbegrepen eigenbelang, in het belang ook van een goed staatkundig bestuur van ons land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1