STAD EN OMGEVING Stad en streek op de korrel H Jd5 IS Kerkberichten Feest van de Arbeid FEEST VAN DE ARBEID Van het witte doek F eestelijkheden op 5 Mei De explicateur van het trilheeld Massa suggestie in een negerbioscoop Techniek en traditie. AGENDA Amerikaanse lening voor Indië? f t ZATERDAG 3 MEI 1947 i Het wordt een groots festijn Oud-illegalen herdenken DISTRIBUTIENIEUWS Aanvraagformulieren brandstoffen Derde concert Haarlems Trio Haarlems R.K. Dam- genootschap SANTPOORT HEEMSTEDE Katholiek Cultureel Comié Nationale feestdag „De Gebroeders Kalkoen" ZANDVOORT V.V.V. Burgerlijke Stand BEVERWIJK Centrale commissie van speeltuinen Waar zijn onze troepenschepen? LICHT VERDEELDE MARKT „Floralia" Beverwijk en omstreken Veilingen in de vroegte „Turnhist" herkiest bestuur Jongeren-commissaris herdacht Zondagsdienst geneesheren AGENDA CASTRICUM i Diamanten bruiloft HILLEGOM Internat, harddraverij NOORDWIJKERHOUT Wijziging feestprogramma VOORHOUT Nationale feestdag Scheepvaairtberichten ENGELBRECHT VOOR HET TRIBUNAAL Commissaris van Utrecht tijdens bezetting De voorbereidingen wijzen er op, dat morgen het feest van de arbeid een groots festijn zal worden. De be doeling is een manifestatie te honden waar fabrikanten en arbeiders, mid denstanders en ambtenaren, boeren en intellectuelen aan medewerken, ten einde naar buiten in woord en beeld van de katholieke opvattingen aangaande de sociaal-economische verhoudingen en doeleinden te ge tuigen. Een dergelijke manifestatie demon streert een wil van samenwerken en is een uitgezocht middel om onderlinge contactpunten te leggen tussen verte genwoordigers van verschillende be roepsstanden. Er is een klemmend beroep gedaan op het kader van alle vak- en standsorga nisaties, zoowel van ouderen als jonge ren, om de ambachten uit te beelden. Dré de Wolf zal de betekenis van het feest van de arbeid in bezielende be woordingen uiteen zetten. Antor Sweers met het Lekenspel zal in spreekkoren, zang en muziek het geheel een bijzonder cachet geven. De apotheose zal bestaan uit een grootse Mariahulde en het zegenen van de werktuigen door Mgr. Ammerlaan, vicaris-generaal van de Bisschop. Het geheel wordt omlijst door zang van het kathedrale jongenskoor onder leiding van dr. Kat. Ook ,jSt. Caecilia", de ge mengde zangvereeniging en de harmo nie „Euphonia" zullen zich laten horen. Het kerkelijke gezag in de persoon van de vicaris-generaal van de Bisschop en vele burgerlijke autoriteiten zullen het feest medevieren. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij de bekende adressen en morgen aan het kathedraalterrein. TOEGANGSBEWIJZEN verkrijgbaar bg de bekende adressen (Zie raambil jetten en advertentie van gisteren). Morgen zOn kaarten verkrijgbaar op het Kathedraalterrein. Wanneer James Mason in een fihn meespeelt, weet ieder van te voren, dat hem een spannend verhaal te wachten staat. Dit is ook het geval in „De pa tiënt verdwijnt," een zeer geheimzinnige geschiedenis, welke in het Frans Hals- theater te volgen is. De zoon van een politie-inspecteur, die graag in het vak van zjjn vader wél komen, geeft zich uit vcor detective. Hij slaagt er in een gang stersbende te ontmaskeren, die de doch ter van een lord heeft ontvoerd en die haar in een particulier hospitaal vast houdt, geef de dochter weer aan de vader terug en krijgt als dank een hoge beloning. .Voor hem is het natuurlijk veel belangrijker, dat hij nu als een vol waardig politieman wordt beschouwd. Men kan genieten van goed spel en suggestieve verfilming. (Boven 18 jaar' „ue vrouw m net venster" is een sea- satieinm, ene ae aanuaent van ae De- zoeker ooeit van het Dtëin to„ net em oe. Lowara Kooinson is mer ae centrale figuur, aie aoor zga markant spel soms aoet geioven> uat net geen nnn, maar we-ke-ykneiu is. Het scenario is ge- rauiactra geconstrueerd en begeeit zien in auxoenu en e-n aetans, cue me toe- scnouwer met gegevens overstelpen, om nem oaart.a te veric&sen uit ae enenüe aoor net geneie vernaai ais een benau- wena en oom voor te stenen. Hóewei g.on vonast ig aeze ontwaking toen vernuit-g m aeze mm, wente in net Kcmuranui- theater worac verwona, aangèDracnt Het zou jammer zijn van aeze o..gemeen lascmerenae gescmeaems iets van de in houd Dioot te leggen. Beter is het, wan neer men ae roiprent zeif gaat zien. t Volwassenen;. Het is een eon te Ameiikaai.se film van een een te nmei ikaanse „saif maaa' man, wente m net c-. y-tne-ttr aeze week ae oioscaopnefneuoeis amuscien zaï. „Yankee aoome Danuy' speelt zien ai in de wcreia van variété en revue en geeit een zes-.gjang oveiz.cnt van ae ontViikkenng aezer voor menig^en aan- trekketyke wereia, nu en aan paaaenu, nu en aan ietwat lOnauradig, nu en aan sentimenteel, nu en aan viot gespe-m, kortom m ane mogenjke stama. is- worut veei geaanst, er is prettige mu ziek en er vvoraen lieujes gezongen, a-e u met gauw vergeet. (Boven 14 jaar;. In Cinema iraiace wordt aeze week „Land zenaer Vvet" vertoond, een fnm, aie ae toescnoawers meeneemt naar een sueek naoij Sidney waar een tyran en kele honaeruen tot dwangaroeia veroor. deelaen afbeult en net leven van de in de omtrek wonende koionisten ondraag lijk maakt. Onder de gevangenen bevindt zich de om politieke icdenen in arrest gestelde Captain Furie, die kans ziet uit het kamp te ontsnappen en de wijk te nemen naar de kolonisten. Na zich van nun hulp voorzien te hebben, bevrijdt Captain Furie een groepje vrienden en bindt de strijd aan tegen de dictator c.s. De onwaarschijnlijkheden, die in deze rolprent zo nu en dan voorkomen, wor den weggevaagd door de prachtige na tuuropnamen en door de goede techniek, waarmede zij is samengesteld. (14 jaar). De Royal Air Force zelf heeft een Interessante film vervaardigd, waarin de opleiding van de mannen der luchtmacht op suggestieve wijze wordt geschilderd. Het is geen droog en zakelijk relaas, dat men opgedist krijgt, want de R.A.F. heeft er een fris, niet onaardig ver haaltje omheen geweven. Ieder, die het Luxor-thater bezoekt, zal meeleven met de Jonge Johnny, die piloot wil worden, daarvoor ongeschikt blijkt en tenslotte een puik navigator blijkt te zijn. „Jonge Arenden" is een film, die vele goede kwaliteiten telt, niet het minst uit tech nisch oogpunt. (Elke leeftijd). De film „Artistenleed", welke deze week In Spaarne-Theaer draait, verplaatst ons in de wondere wereld van de artis- ten. Voor de buitenwereld vaak de on bekommerde mensen, wier pad altijd over rozen schijnt te gaan, maar in wer kelijkheid gebukt onder veel leed, hun werkzaamheden verrichten. Ook hier is van toepassing het gezegde, dat het niet allemaal goud is, wat er blifcnt, integen deel. het leven van een artist is hard. Op wei treffende wijze wordt dit ge geven in een boeiende film uitgewerkt, waarbij het sentiment wel een hartig woordje meespreekt. v-.o'-af d—a't nog de fi'm .De tyan v,n -i0 r-e de zinve"cow'eoy Roy Rogers in de hoofdrol. (18 jaar;. Het programma van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten voor 5 Mei luidt: 7 uur muzikale reveille in Oost; 8 uur koraalmuziek op de Grote Markt en mu zikale rondgang door Noord; 8.30 uur demonstratie N.J.G. op de Grote Markt; 9 uur kranslegging; 10.30 muziek wedstrij den aan de Dreef; 14 uur groot muziek festival in de Hout en motorbehendig- heidswedstrijd op het E.D.O.-terrein; 15 uur kinderoptocht in het Kieverpark, turndemonstraties aan de Zomervaart; 19.30 uur volksdansen op het Santpoor terplein; 20 uur bijzondere uitvoering in de Hout en muzikale wandeling door Oost; 20.45 uur ..De bezetting en bevrij ding van Haarlem" op het witte doek, Schotersingel; 2024 uur groot dansfeest op de Grote Markt; 21.30 uur bioscoop voorstelling Kleverpark; 22.15 uur muzi kale wandeling door het centrum; 23 uur vuurwerk aan het Spaarne. De verschillende buurtverenigingen hebben voor hun eigen kwartier een af zonderlijk programma samengesteld. Onder grote belangstelling hield de Vereniging van Oud-Illegale Werkers Vrijdagavond haar jaarlijkse herden kingsbijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. De Nederlanders, zo sprak Anton van Duinkerken, heeft men door de eeuwen heen ncoit de vrijheid van denken kunnen ontnemen; steeds ls er getracht de tyrannie te verdrijven. En het waren de illegalen, die in de be zettingsjaren liefde voor een bepaalde zaak hadden, waardoor een band ont stond, die de illegalen bond en nog steeds bindt. Op ontroerende wijze droeg mevr. Van der Hoeven enige gedichten voor. Hoe prachtig klonken dé stemmen van het koor „De Minnestrelen", onder leiding van Hubert Cuypers, in het kleine kerkje. De indrukwekkende bij eenkomst, die o.a. werd bijgewoond door de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, en echtgenote, werd besloten met het gezamenlijk zin gen van het Wilhelmus. Dinsdag G Miei: Haarlem: Bonkaarten afhalen letter D Heemstede: Bonkaarten 912.30 uur 1Je. 24 restant J. A.s. en jonge moeders extra kaarten en letter A van 1112 uur. Santpoort: Schoenenbonnen 912 en 24 alle letters in badhuis Wiistelaan. Maandag is de distributiedienst geslo ten. deze aankondigingen gelden dus voor a.s. Dinsdag. Van 6 tot en met 14 Mei bestaat ge legenheid tot het afhalen en indienen van aanvraagformulieren MD 39306 voor het stookseizoen 1947'48 ten be hoeve van de z.g. B-, C- en D-verbruikers, t.w. hotels, winkels, kantoren, werkplaat sen enz. De afhaling en indiening behoort te geschieden op het kantoor van het rayon waartoe men behoort, t.w.: Rayon Noord: Steenbokstraat 1519. Overige gedeelte der stad: De Vlees hal, Grote Markt, alhier. Chin. Ind. Resiaurani Hongkong Smedestraat 21 Haarlem - Telefoon 21375 Huis der duizend heerlijke smaken Opent te Zandvoort zijn filiaal op 3 Mei '47 Zeestraat 38 Telefoon 2925 Bovengenoemd Trio, dat, zoals wij bij een vorige gelegenheid meldden, thans bestaat uit de violist Jan Hoeben, de cellist Onne v. d. Klashorst en de pianist Fred Luyken, gaf Vrijdagavond in het gebouw van de Protestantenbond te Heemstede tot besluit ©en derde uit voering. Ditmaal met werken van Beet hoven, Turina en Jongen. Kamermuziek dus uit twee welonderseheiden stijl perioden: klassiek in de zuivere vorm met Beethoven's Trio in G gr. t. (op. I no. 2), realistisch-impressionistisch, met specifiek Spaanse inslag in het Trio op. 35 van de Andalusiër Joaquin Turina, en van echt Franse aard in het werk van de Belgische componist Joseph Jongen, het Trio in b kl. t. dat het Haarlems trio voor de eerste maal uitvoerde. In het klassieke werk manifesteert zich toch reeds Beetho ven's geheel eigen schrijfwijze, met name in het zangerige Largo, door het trio met veel gevoel weergegeven, en in het geestige Scherzo met z'n typische af brekingen en pauzen. Het sterkst leek het trio ons in dit werk ingespeeld. Het werk van de Spanjaard Turina vonden we, ondanks tal van expressieve mo menten, als geheel toch minder boeiend dan het veel rijker aan melodie en rhythme zijnde Trio van Joseph Jon gen. Het laatste werk blijkt werkelijk de moeite van het instuderen waard te zijn: het biedt vele klankmogelijkheden bij zeer gevarieerde rhythmen, en is met grote kundigheid en goed volge houden eigen stijl-karakter geschreven. Set trio was er reeds vrij goed op in gespeeld en wanneer het evenwicht on derling geheel zal zijn verkregen, zal dit zeker een aanwinst van hun repertoire betekenen. J. SCHEEPENS Haarlems R.K. Damgenootschap houdt op Dinsdag 13 Mei des avonds 8 uur in clubgebouw St. Jozefburgt, Begijnehof 5, een gongwedstrijd voor niet-leden en be langstellenden. Verschillende aardige prijsjes worden beschikbaar gesteld. De levende have van de Hertenkamp in De Hout is Vrijdag vermeerderd met een aantal pauwen, kalkoenen, eenden, ganzen en krielhoenders. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. M. Angenent en de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. Dorresteijn, kijken toe bij het voederen der dieren. In Haarlem-Oost dienen de deelnemers aan de stille tocht naar de herdenkings plaats op de Dreef zich hedenavond 7 uur op de Heerensingel bij de Amster damse Poort op te stellen en niet op het Teyierplein, zoals oorspronkelijk bekend gemaakt is. Donderdag 8 Mei geeft bovengenoemd comité de laatste avond van het seizoen. Medewerking verlenen: het Santpoortse mannenkwartet „Kinheim", o.l.v. Theo Spook, de Haarlemse pianist Dick de Vries en de tenor-solist Peter Maas. De Oranjevereniging te Santpoort heeft een programma verzorgd voor de viering van de Nationale Feestdag. Za terdag 3 Mei kunnen de deelnemers aan de „Stille Tocht" naar de begraafplaats „Westerveld" zich verzamelen op het Frans Netscherplein om 6.30 uur. Maan dag 5 Mei muziek op verschillende plaatsen ln het dorp door het muziek korps „Soli Deo Gloria". Het verdere verloop van de dag luidt: 9 tot 10 uur hardlopen jongens van 14 tot 18 jaar, tonnetje rollen meisjes id.; 10.15 tot 12 uur: ringrijden op de flets, deelname van 14 jaar af; 2 uur: wielerwedstrijd, deel name van 14 jaar af. Opgave tot. deel name bij verschillende winkeliers. 6.30 uur voetbalwedstrijd op het Ter- rasvogelsterrein tussen het winkeliers- elftal „De Santhaes'' en het bekende familie--elftal „De Trompen"; 9.30 uur filmvertoning op de Terrasweg. Dat het toneelseizoen ondanks de koude Meidagen ten einde loopt was Vrijdagavond bij de opvoering van het blijspel „De Gebroeders Kalkoen" heel goed te merken; de grote zaal van het R.K. Verenigingsgebouw was slechts ma tig gevuld. Niettemin deden de gebroe ders Kalkoen, heel goed uitgebeeld door de heren J- v. d. Weiden en J. Striek- wold. het nog heel goed en de aanwe zigen hebben zich met dit blijspel uit stekend vermaakt. Zondagavond vindt een tweede opvoering plaats in het R.K. Verenigingsgebouw. De V.V.V. verspreidt een fleurige en smaakvol uitgevoerde folder. De aan dacht wordt gevestigd op de goede ver bindingen door vlotte tekeningen, beel den het strandleven uit en de auto-, motor- en golfsport. Zelfs de Zandvoort- ■se Arabier Chebli-Amar-Ben-Mohamed staat er op getekend, terwijl hij een ta pijt aan de man tracht te brengen. Geboren: J. Blom en R. de Ridder, z. P. R. van Keule en L. C. Bos, d. T. Beets en E. Arnhold, z. H. A. F. Wit- mer en C. Lambertz, d. Ondertrouwd: B. J. s. Cauwels en I. M. Steenken, A. H. van der Meij en T. Janzweert. Gehuwd: F. Bloemen en C. M. van der Valk, P. M. Craenen en M. C. Vleeshou wers, A. Lavertu en J. M. Drommel. Donderdag 8 Mei 8 uur zal in het K. S. A.-gebouw een vergadering belegd worden om te komen tot de oprichting van eën officiële centrale commissie van bestaande en nog op te richten speeltui nen. De desbetreffende verenigingen worden aangespoord deze vergadering bij te wonen. BOISSEVAIN A'dam—Bat. p. 1/5 Bi- zerta, 4/5 te P. Said verw. JOH. DE WITT Bat.—A'dam, p. 2/5 Gibr., 6/5 te A'dam verw. NIEUW-HOLLAND A'dam—Bat. 2/5 8' 36" N.B. en 71' 04" O.L. ROEPAT A'dam—Bat. p. 2/5 Kreta. ooggeacht publiek, ik heb de eer u te presenteren de nieuwste en volmaakste film van Albert Frères ,,Roi des bioscopes". Deze film is met levensgevaar opgenomen en u zult onze specialiteit in stille beelden beves tigd zien." zo heeft de pionier der Ne derlandse bioscoop-exploitatie, de heer B. C. Hartman, die deze week te Voge- 'enzang is overleden, tot zijn bezoekers gesproken. De evolutie van de film is zo vlug geweest, dat we ons ternauwer nood kunnen voorstellen, dat duizenden mensen uit de wijde omgeving van Lei den met extra treinen naar de Sleutel stad kwamen, om een draak van een trilbeeld in de open lucht te bewonde ren. Oniangs, toen de Lumière-herdenking gehouden werd, kregen we nog eens ge legenheid om het dansende, dan weer vervangende dan weer scherp naar voren komende filmproduct uit de oertijd te bezichtigen. Het was een plaatjesverto- ning, maar het was het begin van „Les enfants du Paradis" en daarom zijn de exploitanten, die bijna veertig Jaar ge- 'eden toekomst in de cinematografie zagen, wel degelijk pioniers geweest. Dikwijls hebben wij met de heer Hart man, toen hü nog directeur was van het Luxor-theater en later toen hij met zijn hengels en pieren naar zijn viswater trok, over die oude tijd gesproken. Dat expli ceren was geen sinecure; de voorstellin gen waren doorloopend, zodat de heer Hartman, zou men denken, hetzelfde verhaal uren achter elkaar moest afste ken. Het merkwaardige was echter, dat het nooit hetzelfde verhaal was, zodat bezoekers van de ene voorstelling heel andere moppen te horen kregen dan die van de volgende. Het was een hele kunst, cm van en klucht een drama te maken en om tranen op te wekken, wanneer die nodig waren om het niet geheel ge slaagde dramatische effect op het witte doek te verbeteren. Een paar maal per jaar begaf de stem van de explicateur het en dan toog hij naar een specialist, 'te een paardemiddel toepaste om de film met geluid, de voorloper van ds geluidsfilm, weer gesmeerd te laten draaien „Ho, ho, hopas op daar voor het op hol geslagen paardDames en heren, daar staat een onbeheerde kin derwagen op de weg, een kinderwagen met het jonge onbezorgde leven van een róee baby er in. Zal het paard tot stilstand komen? Neen, het holt voort, het komt dichterbij, nog twee stappen, nog één stapha, daar trekt een neger nog juist op tijd het aan de dood ontsnapte kind op het trottoir." De film bibberde en danste dan nog wat heen en weer en het einde van de eerste acte werd aangekondigd, waarna de heer Hartman een verfrissend slokje nam en bij de kassa ging kijken, hoeveel geld er ontvangen was. I>e vooruitgang der techniek is op vallend, maar die van de eenvoudige mensen niet minder. Men vertelde ons, dat in een van de pre-historische films, waarin Madame Robine de hoofdrol speelde, een zeer spannend moment aanstaande was, dat de hoofden der in het donker zittende aanwezigen sterk verhitte. Op het critieke ogenblik don derde echter een trein voorbij, die het gehele witte doek in beslag nam. En toen het gevaarte was weggedonderd, vlogen de vogeltjes in een maagdelijk bos. De volgende avond kochten ver schillende bezoekers opnieuw een kaartje aan de kassa, in de hoop, dat de trein te laat zou zijnNu lachen wij er om, maar dit geval doet denken aan dat wat een missionaris ons onlangs vertelde. Ergens aan de Goudkust was de bioscoop gevuld met negers, die intens meeleefden met alles wat de film ver toonde. Zo liep er een hondje, dat eigen lijk met de intrigue niets te maken had, op het doek en na een paar seconden verdween het om de eenvoudige reden, dat het beeld verplaatst werd. De negers stonden en masse op en liepen naar voren en achter het doek om, ten einde het hondje te zoeken. De film moge in veertig jaar tijds met sprongen vooruitgegaan zijn, de kermis is vrijwel hetzelfde ge bleven, ook al heeft de techniek de stoom door electriciteit vervangen. Dat kunnen we in deze dagen weer consta teren. De dame, die een geraamte wordt of van wie het hoofd van de romp ge scheiden kan worden, en de andere wonder juffrouw, die onder water eet en rookt, zijn nog even populair als in de dagen van hoge hooiden, lange rokken en knoopschoenen. De klassieke draai molen, waarin het blinde paard niet meer rondloopt zoals vroeger, omdat een motor hetzelfde werk verricht, is nog even gewild als een moderne auto- scoter of „rocket of the moon". Dingen, die in het geheel niet veranderd zijn, ziet men nog op iedere kermis: de schietsalon met de Goudse pijpjes en de heen en weer wiebelende figuren, de Turkse schommel, waarmee men met menselijke kracht de hemel kan bestor- men, de kop van Jut, waarop een man, die ziohzelf respecteert, zijn beukver- mogen kan uitvieren, de tenten, waarin men kan ringwerpen of touwtrekken. Of de prijzen hetzelfde zÜn als veertig jaar geleden, kunnen we gevoeglijk in het midden laten, want ouderen herinne ren zich nog, dat men tien sigaren voor twee dubbeltjes kon kopen Ooh, toen de heer Hartman zijn tril lende teelden vertoonde, stonden de mensen verbaasd over zulk een uitvin ding en wij in onze dagen lezen zonder ophouden in de krant van nieuwe adem benemende vindingen, die ons tenslotte voor de vraag stellen, of de mensheid niet bezig is zichzelf te vernietigen, maar.... dat is een vraag, die wij evenmin zullen kunnen beantwoorden als de bioscoopbezoekers destijas de vraag, of het ooit mogelijk zou zijn een juffrouw op het doek echt te laten praten. Amsterdam, 2 Mei 1947. De beurs opende vandaag op enkele uit zonderingen na goed prijshoudend. Scl.eepvaartaandelen bleven aich in een goede belangstelling verheugen. Van de Indische fondsen kon H.V.A. 1Z pCt. stijgen tot 239, waarna een reactie tot 235(4 volgde. De actieve industriëele aandelen waren niet meer dan prijshoudend. Eind dezer dagen vergaderde het be stuur van Floralia, welke vereniging ten doel heeft bij de jeugd meer liefde voor de natuur bij te brengen. Er werd gewezen op de taak van de ouders, die er op moeten toezien, dat de kinderen de natuur niet vernielen. De ouders werden opgewekt hun kin deren mee te laten doen in een in Sep tember te houden tentoonstelling. De groentenveiling zal op de Nationa le Feestdag 's morgens om 9.30 uur be ginnen. De bloemenveiling begint reeds om 8 uur. „Turnlust" heeft zijn jaarvergadering gehouden. Na uitvoerige jaarverslagen werden de aftredende bestuursleden, de heeren C. Versteeg, K. van Leeuwen, K. Leguit en G. Tabak, herkozen. Zondagmorgen half negen zal in de St. Agathakerk een H. Mis worden op gedragen voor Jan Robert, vanwege de jongeren-afdeling der K. V. P. De Zondagsdienst artsen wordt Zon dag waargenomen door dr. Melchior; Maandag door dr. Verselewell de Wit Hamer. Zondag- en nachtdienst apotheken: Duinwijk (ook op Maandag). Luxor: Drie Jantjes op stap. Kennemer Theater: Het gevecht der spoorwegen. De Pont: Alibi, 7 en 9.15 uur. W. B.-Theater: De Big van het Regi ment, 8 uur. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Kennemer Oudheidkamer: 7 Mei ledenvergadering 'Oudheldkaiher, 2:45 K.S.A.: 8 Mei Speeltuinvergadering, 8 uur. Groentenbeurs: 9 Mei jaarvergadering Harddraverij, 8 uur. Marquette-theater: Zeebonken. (Zon dagavond 8 uur). Het echtpaar Pancr. Beent..es—Van Lieshout, Hollaan 2 te Castricum, her denkt 17 Mei a.s. de 60-jarige echt vereniging. De bruidegom is 84 en de bruid 85 jaar. De Harddraverijvereniging Hillegom en omstreken heeft Donderdag j.l. een kortebaan-draverij gehouden die goed geslaagd is. De mooie baan was 320 M. lang. 24 paarden verschenen aan de start. Om 2 uur begon deze course nadat vooraf een défilé was gehouden. Het paard IJ Zelda Peter was niet opgeko men. In de derde omloop bleven over Xiphias, Guy Hanover, Alouez, Kitty Zora, Akron B, Fille de Flandere en Dutch Hanover. Na spannende ritten werd Kitty Zora uit de course genomen wegens blessure aan de voorpoot. Dit was jammer, omreden dit paard juist grote favoriet was. Met twee snelle rit ten bleef Dutch Hanover de baas over Alouez, zodat Dutch Hanover, eig- stal R, rijder J. Ensing, de eerste prijs f 8Q0 kreeg en Alouez, eig. en rijder J. de Vlieger, de tweede prijs f 400, derde prijs f 200 was na drie spannende ritten voor Guy Hanover, eig. stal Heidezicht, rijder C. Vergay, zodat de vierde prijs f 100 Fille de Flandere ten deel viel. In verband met de geringe deelne ming aan de wielerwedstrijd op de Nat. Feestdag gaat deze niet door. Hiervoor zal een voetbalwedstrijd gespeeld wor den ten bate van het monument voor de gevallenen, hetwelk hedenavond wordt onthuld. Om 1 uur Maandagmiddag wordt op het terrein van WSB een voetbalmatch gespeeld tussen de junioren van CNV en WSB, te half drie een match tus sen CNV 1—WSB 1. De Oranjevereniging heeft voor de winnaar van de match CNV 1WSB 1 een zilveren medaille beschikbaar ge steld. De bisschoppelijke goedkeuring van de verenigingsstatuten heeft Glos tot een Rooms-Katholieke gymnastiekver eniging gemaakt. Na l'A jaar werken gaat de Gios met 75 werkende leden een goede toekomst tegemoet en kan thans haar krachten meten met andere gymnastiekverenigin gen. Stadsschouwburg: 3 Mei Leetrt.uFv „Toonkunst" 2 u. 4 Mei, Cabaret Wlm Sonneveld, 8 u. 5 Mei, START met „Drie- i koningenavond" (Ver. Geloof en Weten- sch.) 7.30 u- 6 Mei Comedia met „De rei ziger zonder bagage" 8 u. 7 Mei, Ballets Jooss, 8 u. Concertgebouw: 6 Mei, Beethovencyclus H. O. V. 8 u. 8 Mei, Mannenkoor „Cae cilia" met concert, 8 u. Frans Hals: 4 Mei, Texel, parel der waddeneilanden 10.30 u. (Ned. Hist. Ver Groote kerk: 6 Mei, orgelbespeling, 7.30. 8 Mei, orgelbespeling door G. Robert, 3 u. Theater: 5 Mei, N. I. W. I. N. tentoon stelling 11 u. Luxor: 4 Mei, Goodbye mr. Chips, 11.30 u. (Haarl. Filmkring „H 46"). Brinkmann: L. T. B. vakgroep kwekers 2 U. Kinderhuissingel: 4 Mei Circus Mullens 8 u. Zond. 3 en 8 u. BICISCOPEN: Rembrandt: De vrouw in het venster (volw.)Cinema-Palace: Land zonder wet (14 J.)Luxor: Jonge arenden (alle leeft.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De patient verdwijnt, 2, 4.30, 7 en 9.15 u City: Yankee Doodle Dandy (alle leeft.;, 2.lè 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaamc-thCater Artistenleed (18 J.)2.30, 7 en 9.15 u., Zond. 2 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken; De Zond.- en avonddiensten worden tot 10 Mei waargenomen door: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V. straat 26, tel. 13290. Apotheek Florijn, Gr. Hout straat 78, tel. 10500, H. Remmers en Zn., Kruisstr. 6, tel. 10354, Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Zieken vervoer; fa. Mathót, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd., tel. 21400. Beide dag en nacht. Tentoonstellingen: Kunsth. Leffelaar: Het prentenboek uit alle tijden (t. m. 24 Mei). Frans Hals Museum: Schilderijen van C. J. Maks (t.m. 1 Juni). 9 uur vlaghijsching door verkenners en gidsen voor het raadhuis. Daarna de uitgestelde boomplanting van de Prin ses Marijkeboom in het nieuwe plant soen. 10 uur estafetteloop voor groepen van drie lopers 2 uur gecostumeerde voetbalwedstrijd 8 uur concert dcor het R.K. Muziekcorps „Sint Caecil.a". (ontleend aar. Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidsche» vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 u. Congr. adsp. 12.15. Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. Con gregatie jongedames 8.15. Woensdag: congr. jongens 7 u. Zaterdag: biechten 4.308.30. Alle dagen Lof 7.30 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag H.H Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 Lof 7 u. Dinsdag: cor.gr. meisjes 7 u., dames 8 u. Woensdag: congreg. jongens 6.45. Zaterdag biechten 46 en 79. Alle dagen Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Woensdag: congr. jongens 6.45. Senioren 8 u. Zaterdag: biechten 49 u. Alle dagen Lof 7.30 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Klever- parkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Vespers 4 u. Donderdagcongr. jongens 6.30. Zater dag: biechten 5a.30. Alle dagen Lof 7.30 u. H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 u. (Hoogmis), 11 u. Lof 7 u. Dins dag congreg. meisjes 8.15 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. Alle dagen Lof 7.30 u. H. LIBUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u. Aanbidding 4 u. Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u„ jonge vr. 8 u. Woensdég: cor.greg, manhen 8 u. Zaterdag: biechten 5—8 u. Alle dagen Lof 7.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30 u. Maandag: H. Fam. vrouwen 8 u. Dinsdag: congreg. 8 u. Za terdag: biechten 59 u. Alle dagen Lof 7.30 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis). Lof 2.30 u. Zaterdag: biechten 5 7.30 u. Alle dagen Lof 7.30 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis). Dinsdag: cor.greg. meisjes (na Lof). Woensdag: sluitingscongreg. alle jonge mannen. Zaterdag: biechten 5 8.30. Iedere dag Lof 7.30 u. H. JOH. DE DOPER, (Amsterdamstr.). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis). Kindermis 40.30 en 11.45, Aanbidding 4.30. Lof 7 u. Woensdag: Mariagarde 6.45 jongens, 8 u. jonge man nen. Donderdag: H. Fam. afd. dames 8 u. Zaterdag: biechten 4.308.30. Alle dagen Lof 7 30 u. ALLERH. DRIEËENHEID (Bloemen. daal). Zor.dag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7 u. Dinsdag: congr. jongevr. 8 u. Woensdag: congr. jongemanhen 8 u. Zaterdag: congr. meis jes 2.15. Biechten 5—9 u. Alle dagen Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVL. ONTV. (Over- veen). Zondag: H.H. Missen 7 8, 9 u. (Hoogmis) en 10.30. Zaterdag: 'biechten 48 u. Alle dagen Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 U. (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u. Dinsdag: congr. jongens 8 u. Zaterdag: biechten 59 u. Alle dagen Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Zaterdag: biechten 7—9 u Alle dagen Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7, 8 30, 10.15 (Hoog mis) en 11.30 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvyort). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis). Lof 7 u. Maandag: congreg. dames 8 u. Dins dag: congreg. jonge dames 8 u. Zater dag: biechten 58 u. Alle dagen Lof 7.30 u. Van Mock heeft Vrijdag medege deeld, dat hij, wanneer hij voor een kort bezoek in Amerika is, besprekin gen zal voeren over een Amerikaanse lening voor de wederopbouw van In donesië. Hij dacht, dat ongeveer f 300.000.000 dollar nodig zou zijn. AALSDIJK, N. York—R'dam, 1/5 te Antw ABBEKERK, 1/5 v. Adelaide n. Melbourne ALDABI, 2/5 v. Rio de Jan. te Bahla. ALGARVE, 1/5 v. Antw. te Oran. ALGORAB. Antw.-Z. Am., p. 2/5 Wight. ALHENA. R'dam-Z. Am., p. 2/5 Ouessant ALPHARD, 1/5 v. Antw. te Rotterdam. AMERSKEJRK, 1/5 v. R'dam te Melbourne AMSTELVEEN, 2/5 v. Antw. te Savona. ANDIJK N. Orl.R'dam, 29/4 V. Havana ARNHEM, 30/4 v. Cartagena te Cristobal ARUBA. 1/5 v. Molendo n. Antofagasta AVERDIJK, 2/5 te Coatzacoalcos (Mex.) Herinnert u zich nog, dat in onze voor-oorlogse krant iedere dag de gevonden voorwerpen werden op genomen? Wie een handschoen kwijt was of een brillendoos, kon dan lezen of zijn eigendom op het politiebureau ge bracht was of niet. De ruimte in de krant is nog niet zodanig, dat deze traditie hersteld kan worden. De politie wacht echter op de eigenaars van eni ge kostbare artikelen, zoals een fototoe stel, een baal kleding, een zilveren ram melaar, een kano etc. Men zou zo zeg gen, wie iets dergelijks verloren heeft, is allang naar de Smedestraat getogen En 'wat moet de. politie met een zon nescherm doen, een stethoscoop en een injectiespuit? Als ik mijn tas met inhoud kwijt ben, pak ik de telefoon en vraag naar een diender. Dan antwoordt hu, dat iets dergelijks niet is aangegeven en ik heb er de pé in. Maar juist die men sen, die niet bellen kunnen, blijkbaar bij de politie terecht. Merkwaardig! Er wacht ook een regenjas op een inhoud. Nu is de mijne een jaar geleden gesto len en dus was het nog niet zo mal be dacht om op dit gevonden voorwerp te reflecteren. „Hoe ziet die jas er uit?" vroeg de diender. „Oorspronkelijk geel, nu tussen zwart en geel". „Zitten alle knopen er aan?" „In het midden moet er een af zijn". „Hoe is de binnenbekleding van de jas?" „U weet wel voering, gewone voering, hier en daar een beetje versleten". De diender stond al op om de jas te halen, en aan zijn gezicht kon ik zien, dat alles klopte. „Nog één vraag. Waar en wanneer hebt u hem verloren?" „Op de Dreef, ongeveer een jaar ge leden". „Dan spijt het me, want dat klopt niet de jas is drie dagen geleden in een restaurant blijven hangen". Dat klopt, zei een meneer, die achter me stond. Dan is het de mijne, zwart- geel, een knoop minder, voering wat versleten, gevonden in een restaurant. De man ging heen met m ij n jas en met een gezicht van: hoe heb ik 'm dat gelapt! Hedenmorgen stond voor het Thibu- naal te Utrecht de heer Engelbrecht te recht. O.a. werd hem ten laste gelegd lid te zijn geweest van de N.SJB., voor zitter van het Ned. Roode Kruis en uit de omstandigheden tijdens djg bezetting voordeel te hebben getrokken en door zich tot commissaris van de provincie Utrecht te laten beneomen, en tot Cura tor van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Op een vraag van de voorzitter wat verd. ertoe geleid had lid te worden van de N.S.B., antwoordde deze] hij «W zovele anderen in het begin van de be zetting had geloofd, dat Duitsland als uiteindelijk overwinnaar te voorschijn zou treden. Zijn functie als voorzitter van het Roode Kruis had hij aanvaard, om deze instelling voor ondergang te „behoeden." Het wachtgeldbesluit was voor de heer Engelbrecht aanleiding ge weest zijn benoeming tot wnd. commis saris van de provincie Utrecht te aan vaarden. Als gezant te Warschau was hij op wachtgeld gesteld en dit zou ingetrok ken worden, wanneer hij niet een be trekking aanvaardde, eenigszins gelijk waardig aan de vorige. (De zitting duurt voort). Met innige droefheid melden wij U dat het de Goede God behaagd heeft tot Zich te roe pen, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, met volle overgave aan Gods H. Wil onze geliefde en enige zoon, broer en confrater de eerwaarde broeder WILHELMUS BON1FACIUS (Frank van Wocsik) ln de jeugdige leeftijd van 22 Jaar, ln het vijf de jaar van zijn kloos terleven. Haarlem W. H. van Woesik N. van Woesik van Gennlp Willy Heemstede Broeder-Directeur en medebroeders. Haarlem, 2 Mei 1947. Pijlslaan 128. De plechtige H. Requiem mis zal worden opgedra gen Dinsdag 8 Mei as. te 10 uur in de kerk van de H. Bavo te Heemstede, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar. Mijn Jezus, barmhartigheid. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ln de Maria-Stlchting, na een langdurig doch geduldig gedragen HJden, na tij dig voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde vrouw en moe der MARIA EISABETH VAN NOBELEN, echtgenote van Bernard us Hendrikus Frensen ln de leeftijd van 90 Jaar. Haarlem. 3 Mei 1947. Rollands'laan 18. B. H FRENSEN en kinderen. De H.H. uitvaartdiensten zuilen gehouden worden op Woensdag 7 Mei a.s. in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevl. Ontv. te Overveen. De stille H.H. Missen te 7 uur, 8.25 en te 9 uur de gezongen Requiemmis, waarna de begrafenis ln het familiegraf op het R.K. kerkhof aldaar. Dinsdagavond 8 uur Ro zenkransgebed ln de kerk. De overledene is opgebaard Rollandslaan 18.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2