weer opging Sicherheitsdienst Veranderlijk Feest van dwaas-gelukkige mensen Herinnering van een oorlogs correspondent Twee jaar geleden Nameloze druk geweken en Kath. Kerk 1 k Het proces-Mussert Toen Nederland bevrijd werd AUTO-PECH OP HET GROTE OGENBLIK Waardebonnen geldig verklaard 1 r pi DE BEVRIJDING VAN NEDERLAND VOLGENDE WEEK WEER TWEE EIEREN Onder water staand gebie 'agemng^v -BELGIË- ZATERDAG 3 MEI 1947 PAGINA 3 1. 5e Can. Divisie 6. Guards Armoured Div. 2. 19e Br. Divisie 7. 2e Br. Leger 3. 3e Can. Divisie 8. 9e U.S.A. leger 4. 2e Can. Divisie 9- 1 e Can. Divisie 5. 4e Can. Tank Div. Carlo-4753 tirannieke heersers enkele dagen vóór en na de "bevrijding. Razzia's op mensen en rijwielen bleven aan de orde van de dag tot het laatste jnoment, daarna werden zij zelf gegrepen Duits« school onze g de op- iwijt :n of ge- n de deze olitie enl- >toe- ram- zeg- leeft, ogen zon- een houd raag hij, n en nen- :baar Er ïoud. BStO— l be- T> te de ;wart sijn". de ring, is te zien, meer ge niet een ihter rart- wat nt. s en a dat libu- t te- ;legd oor- uit tting door incie ura- BCht. irerd- de alt be- als ;hijn itter tard, g te was ge- mis- lan- s hij rok- be- lijk- leven om hun bevrijders de hand te kun nen drukken en maakten ons arme Neder landse oorlogscorrespondenten, die, och arme, een paar weken de geallieerde uni form droegen en niets tot hun bevrijding hadden bijgedragen dodelijk verlegen. Dat alles was echter nog niets In ver- geljjking-met Utrecht, de eerste grote stad waar we binnentrokken. Tevoren had ik alle Engelse en Amerikaanse collega's voorbereid, dat ze van Utrecht niets ver wachten moesten, omdat het nu eenmaal de stijfste stad van Nederland was. Wel nu. de orgie van vreugdebetoon die daar als een lawine over ons heen stortte, was zo geweldig, dat doorgewinterde collega's moesten erkennen, noch in Frankrijk, noch in België zoiets geweldigs te hebben beleefd. Aan de rand van de stad stootten onze auto's op een menselijke barrière van wachtende Utrechtenaren, waar een voudig geen doorkomen aan was. Meer dan 24 uur hadden sommigen van hen staan wachten op de bevrijders, die als maar niet kwamen opdagen. Toen ze ons zagen, vielen ze op ons aan met een enthousiasme, dat min of meer levens, gevaarlijk was. Onze auto's werden com pleet bestormd en in no time was de kleine Opel, waarin ik toevlucht had ge zocht, eenvoudig bedolven. Minstens 25 man had op de treeplanken, <Je motor kap, de spatborden en boven op het dak een plaatsje veroverd. We hebben later het autotje geheel moeten laten uitdeu. ken. Het was werkelijk beangstigend. Als je je arm uit het raam dorst te steken, was je die acuut kwijt. Met tienen te. gelijk gingen ze er aan hangen. Voetje voor voetje, zonder dat de chauffeur ook maar enig uitzicht had hij moest aan de menschen op de treeplank vragen of hij goed reed ging het de stad in, waar wij als eersten volgens voorschrift arriveerden op het Vreeburg, dat door politie en B.S. geheel was afgezet. Een klein auto'tje met drie beduusde mannen op een. groot plein. Maar zelfs van grote afstand werden de mensen niet moe te juichen en te zwaaien. En toen begingen wij de onvoorzichtigheid te voet de stad in te gaan. Een paar straten ging het goed. Al waren de toejuichingen gewoon weg beangstigend en al voelden wij ons zoo ongeveer als de Big Three zij het dan ook dat ik me allesbehalve held haftig voelde en wel had kunnen huilen van spijt dat ik geen echte bevrijder was de afzetting was sterk en afdoende. (Vervolg op pag. 5) Binnen enkele maanden zal een met foto's verlucht boek over het proces- Mussert verschijnen. Daarnaast zal van de pers komen een publicatie over vijf nota's van Mussert aan Hitler over de samenwerking van Duitschland en Ne derland in een bond van Germaanse volken. Ongeveer vijftig leden van de Twee de Kamer brachten gisteren een be zoek aan de Wieringermeer. (Vervolg van pag. 1) Merkwaardig in dit verband is zulk een rapport van 10 Maart 1941, naar aanleiding van de herderlijke brief van 26 Januari. Schwarz^ antwoordde 22 Maart aan de Rijkscommissaris, dat we gens de inhoud van de brief verschil lende maatregelen waren genomen. Dit hebben de katholieken toen aan den lijve ondervonden. Die maatregelen had den betrekking op de confessionele school: „den geistlichen und ordensan- gehörigen Lehrem werden 40 pet. ihres Lehrersgehaltes genommen und dafür die Anstellung von 2200 Arbeitslosen Jung- lehrem ermöglicht worden". Er zijn toen volgens opgave van Schwarz rond 1200 geestelijke schoolhoofden uit hun ambt ontslagen. Volgens diezelfde Schwarz zouden bevolking en pers („auch der kirchlichen" heet het) deze maatrege len „mit Ruhe und Massigung und zum Teil mit grosser Genugtimg aufgenom- men" hebben. Een ander staaltje van kennelijke bluf troffen wij in het hoofdstuk „Samen werking van Duitse en Nederlandse geestelijken". Vertaald luidt het aldus: „Interessant is de vermelding, dat ln Rotterdam, tegen de wil van de Bisschop van Haarlem, Duitse en Nederlandse geestelijken op een muziekavond willen samenkomen, om daardoor een volkse toenadering van de katholieke geeste lijkheid in te luiden." Over het resultaat van deze samenkomst hebben wij, merk waardig, niets teruggevonden. De bevrijding van ons land. In het Westen honger; in het Zuiden ruines en ondanks dit was ons land buiten zichzelf van vreugdeDe puinhoop van de kerk te Sluis, nadat beschietingen dit oude monument vernield hadden. Door juichende mensen en door puinhopen werd de weg getekend, langs welke twee jaar geleden geallieerde troepen Nederland tot de verste uithoeken van de Duitsers be vrijdden. De vreugde en de vernielingen, zij zijn het tweeledig facet van de be vrijding. De herinneringen aan de moeilijkste en de mooiste dagen van de oorlog en de bezetting van Nederland gaan terug naar één week, naar de dagen, die wij nu herdenken. De moeilijkste dagen, omdat de nood tot de lippen gestegen was en het uitstel van dag tot dag zwaarder te verdragen scheen dan dat van jaar tot jaar. Maar ook de mooiste dagen, omdat de vreugde, de innerlijke bevrijding van de duizend-en-een knel lende banden van het bezettingsregiem wanen losgeknoopt. Inderdaad, losge knoopt, niet losgesneden. Want knoop na knoop moest uit elkaar worden gehaald, vóór wij eindelijk konden zeggen: God dank, het is voorbij. Herinnert u het gelukkige gevoel, dat ieder op de late lente-avond van de bevrijding overviel, toen van vla~ge- stok tot vlaggestok werd voortgeplant dat bijna niet te vatten begrip: wij zijn vrij. Herinnert u die dankbare ogen blikken, toen via een eigen zwak kristal- ontvangertje of door de ineens wijd open gegooide ramen van het huis van een buur die klanken van vaderlandse liederen van over de rivieren doordron gen, die het eigen geluk accompagneer den. De nat.-soc. Lehrerbund in de kring Kerkrade was zo attent geweest, zo wel 26 Januari als 24 Februari 1941 een afdruk van de op die dagen in alle ker ken voorgelezen herderlijke brief door te zenden aan de Gauhauptstellen-lel- ter dr. Honsberg in Den Haag. De af zender (wiens naam in de stukken on leesbaar is) had zich toen en ook reeds 13 December 1940 beklaagd over de ln Eten congres als dezer dagen door de Partij van de Arbeid te Utrecht is gehouden, is vooral daarom zo be langwekkend, omdat het in een kort tijdsbestek een indruk geeft van wat er leeft in de boezem van de op een na grootste politieke partij in Nederland, tevens onze voornaamste partner in de ®Uidige regering. Het is 'n soort barome ter, waarop men kan aflezen wat voor yeer in de naaste toekomst te verwachten is- Hebben wij de gesproken woorden goed beluisterd, hebben wij ook goed gelezen wat er vóór, tijdens en na het congres ons eigen Katholieke kamp en elders is geschreven, 'dan menen wij de situa tie als volgt te kunnen typeren; de barometer loopt terug in de richting v&n „veranderlijk". Drie punten, stuk voor stuk uiterst belangrijke vraagstukken, eisen onze bijzondere aandacht, n.l. de Indische kwestie, het militaire vraagstuk en het Probleem van de socialisatie of misschien h°g beter van de nationalisatie. Op het eerste punt, hoewel zeker niet net minst belangrijke, heeft het thans, hu het basis-accoord met medewerking v'an de Kath. Kamerfractieyis tot stand gekomen, weinig zin nader in te gaan. De loop van de gebeurtenissen zal zelf het antwoord geven of hier de verant woordelijke staatslieden al of niet juist hebben vooruitgezien. Wat er op West- ^ava én elders thans geschiedt, spreekt alleen al boekdelen! Opmer kelijk was alleen, dat op het Congres Van de P. v. d. A. enkele stemmen te be luisteren vielen, die zich van de bekende biotie-Rommev. d. Goes v Naters Wensten te distanciëren. Dat er voor Homme's initiatief in deze, dat toch Piede beslissend was, weinig waardering van de P. v. d. A. is uitgegaan, is al duidelijk genoeg gebleken uit de reacties die hier en in Indonesië onmiddellijk volgden na het oplaten van het proef ballonnetje over een eventuele benoe ming van Romme tot Gouverneur-Ge neraal. Het tweede punt, het militaire vraag stuk, staat al in heel nauw verband met het eerste. Herhaaldelijk is reeds geble ken en op het congres werd het nog eehs duidelijk uitgesproken, dat de P. v. d- A. er naar streeft het militaire appa raat, thans in Indonesië ongebouwd om de orde en rust te herstellen en te be waren. zo spoedig mogelijk te verminde- ren. Wij hebben alle reden om aan te hemen, dat de K.V.P.-fractie zich be- s,'st zal verzetten tegen ieder plan om de troepen thans reeds te gaan terug- Hekken. Uitvoerig is op het congres van de P. v. d. A. ook het probleem van de socialisatie besproken, dat een belangrijk Punt uitmaakt in het thans door het congres aangenomen nieuwe beginsel- Program. Reeds enige weken vóór het congres had Mag. dr. S. Stokman in "De Maasbode" in enkele artikelen het hieuwe ontwerp-beginselprogram onder do loupe genomen en vooral de opvattin- Sten, die thans hierover in de P. v. d.A. 'even en ook in het program tot uiting komen, aan een critische beschouwing onderworpen. De geleerde schrijver sprak zijn vrees uit voor bepaalde tendenzen, ,.ie momenteel in het democratisch-socia- sme met betrekking tot de socialisatie -i'h te bespeuren. „Het behoeft geen betoog, aldus Pater Stokman, dat de katholieken met de P. v. d. A. de kapitalistische geest en de kapitalistische maatschappij met haar scherpe tegenstellingen en ongelijke kansen veroordelen; dat wij het winst motief als enig en hoogste richtsnoer Afwijzen evenals de meedogenloze con_ currentiestrijd. Ook wij eisen bestaans zekerheid voor allen en rechtvaardiger Verdeling van het maatschappelijk inko men. Maar stellig veroordelen wij niet de "Structuur der kapitalistische produc tiewijze", hierin bestaande dat hetvoort- krengingsproces berust op een samen werking van de kapitaals- en de ar beidsfactor. En als het beginsel-program Van de P. v. d. A. deze structuur veroor deelt, „omdat zij gegrond is op de par- ticuliere eigendom der voortbrengings- middelen", wat blijft er dan uiteindelijk van de privaat-eigendom der produc tie-middelen over?" En Pater Stokman komt dan tot de- Ze conclusie: •.Ook „Quadragesimo Anno" wijst op die concentratie van macht ln de han den van weinigen, bij wier gratie de rest Van de wereld nauwelijks nog kan adem halen. Niet echter om die geconcen treerde macht over te dragen op de ®taat, maar om haar uit te smeren over Velen door spreiding van het bezit daarmee van de beschikkingsmacht! Ziedaar het wezenlijk en diepgaand Verschil in de verder gelegen doelstellin. Sen van het democratisch socialisme en "et Katholicisme". Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat wij katholieken tegen elke so cialisatie of nationalisatie zijn. Zij kan goed en zelfs noodzakelijk zijn in ®hkele concrete gévallen. Prof, Veraart waarschuwde echter nog hhlangs in een grote rede ten scherpste eSen nationalisatie van bijv. het bank iezen. Ook de arbeiders zullen volgens hem van deze vage, maar verontrusten de plannen, die in strijd zijn met de ■Pauselijke Encyclieken, de grootste na- helen ondervinden. En mr. Romme Schreef nog dezer dagen in „De Volks krant'' naar aanleiding van de sociali- ®hfieplannen, zoals die in het beginsel program der P. v. d, A. zijn opgeno men; „Wij menen hier een evolutie ten Maar als ik leven mag tot de bevrijding. En juichen op het overwinningsfeest. Dan Zelfs al zou het niet waar zijn, wat een dichter heeft geschreven, dat, wie van zijn herinneringen kan ge. nieten, tweemaal leeft, dan nog zou ik dankbaar zijn voor het verzoek, mijn ervaringen uit de bevrijdingsdagen in 1945 te willen herschrijven, omdat de herinnering aan deze uitbundige tijd van grote vreugden en diep gevoelde ont roeringen, mij telkens weer opnieuw ver. trouwen schenkt in de goede eigenschap pen van ons volk, als dit vertrouwen door het botte egoïisme en de doffe apa thie van deze na-oorlogse tijd aan het wankelen is gebracht. „De oorlog maakt de kwaden slechter en de goeden beter" las ik in een krant op de eerste dag van deze laatste oor log en geen epigramale wijsheid zag ik ooit zozeer bewaarheid als deze. Wat ikwamen de kwade elementen in ons volk reeds spoedig naar voren en hoe werden zij slechter en driester naarmate de oorlog langer duurde, maar ook wat heeft het gemeenschappelijk gedragen leed van onderdrukking en vervolging, van angst en honger, een prachtige ge meenschapszin gekweekt, een heerlijke kameraadschap doen geboren worden en hoe werden bescheiden burgers tot grote helden en hoe groeiden duizenden mid delmatige mensen uit tot reuzen van offervaardigheid en naastenliefde. Het is goed op deze dag, ieder jaar opnieuw, hieraan terug te denken en ons te herinneren hoe het Nederlandse volk op die 5de Mei 1945 en de dagen daarna één grote gelukkige familie was, die juichte en zong, danste en sprong en geen middelen ongebruikt liet om haar ontzaglijke vreugde te uiten om het grote geiuk dat haar met de her wonnen vrijheid ten deel was gevallen. Wat heeft het dwaas gedaan in die dagen, dat stijve, dat flegmatieke, dat nrtchtere Nederlandse volkmaar wat was het groot in deze dwaasheid! Nooit tevoren misschien hadden de Nederlan ders zoveel minachting getoond voor de knellende banden van conventie en tra ditie, nooit tevoren hadden zij zich zo volkomen laten leiden door hart en ge. voel, nooit tevoren hadden zij zo onge dwongen feest gevierd. Voor ons, in het Zuiden, g^orde de vrijheid reeds maanden 'tevoren, welis waar niet als een schone dageraad, meer als een rossige dageraad van uiteenspat tende granaten, maar wy hadden genoten van een schouwspel dat het Westen niet heeft mogen beleven: wjj zagen de Duitse horden in volkomen chaos en verwarring wegvluchten voor de opdringende bondge noot. Wij hadden geen honger gekend en konden meteen aan de slag om de geal lieerden bij hun verdere opmars te steu nen naar vermogen. Dat was een dank bare taak. omdat wy daardoor konden helpen onze eigen bevrijding te helpen vervolmaken. In die dagen immers bestond er geen tegenstelling tussen Noord en Zuid en wy gevoelden ons niet bevrijd voor ook het laatste vijandelijk bastion gevallen was en geheel het vaderland van de indringers zou zijn verlost- Vandaar dat de 5de Mei er mogen dan ln het Zuiden plaatselijk feesten gevierd wor den op andere tijdstippen vandaar dat de 5de Mei een feest is voor geheel ons volk en door geheel het volk ook metterdaad wordt meegevierd. Ook wij voelden ons pas echt bevrijd, toen wij in Hotel „De Wereld" te Wageningen het historisch moment beleefden, dat Blaskowitz voor tieneraal Faulkes moest capituleren. Tevoren had ik in het „advanced Ca nadian Press-Camp" te Hoenderloo, wekenlang zitten wachten op de aanvang van het offensief tegen Westelijk Neder land. Niemand immers dacht aanvanke lijk aan de mogelijkheid dat een capitula tie het einde brengen zou. Dat gingen wy pas vermoeden, toen het overleg gaande was over de voedseltransporten. Toen wij in enkele dagen tijds meermalen op het hoofdkwartier van het First Canadian Corps werden ontboden en daar van Gene raal Faulkes te horen kregen, dat in het dorpsschooltje van Achterveld besprekin- kwade te zien, die de practische politiek raakt." En in een ander artikel: „Zeker, men kan zeggen, dat het met het Nederlandse regeriïngspMogram in zake socialisatie toch waarachtig zo'n vaart niet loopt en men heeft ge lijk. Men kan ook zeggen, dat, naar menselijke berekening, de sociali satie het in Nederland niet verder zal brengen dan tot waar de K.V.P. wil, dus alleen een incidentele en geen stelselmatige socia lisatie en men heeft andermaal ge lijk. Maar het is óók een feit, dat het in het buitenland een andere indruk maakt, wanneer een regeringspartij de socialisatie op-vrijt dan wanneer dit buiten de regering om geschiedt." bit alles behoeft nog niet te bete kenen, dat het nu weldra tot een breuk in de regeringspartijen zal komen, wel blijkt hieruit, dat er t. a. v. de Indonesische kwestie, het militaire vraagstuk en het probleem der socia lisatie steeds groter verschil in opvat ting valt te constateren. Misschien schrééf daarom prof. Romme een drie weken geleden in zijn blad na het sa mengaan der K.V.P. en P. v. d. A. nog maals gemotiveerd te hebben als be horend tot de doeltreffende middelen van een op 's lands belang gerichte po litiek: „Dit kan natuurlijk morgen an ders worden". Zien we het zo heel verkeerd, als wij menen dat de politieke barometer op veranderlijk staat? gen hadden plaats gevonden tussen Duit sers en geallieerden toen wij bij geruchte vernamen dat Generaal Faulkes telefo nisch reeds contact had gehad met Blas kowitz. toen insiders ons vertelden dat er geen offensief zou komen omdat de ge allieerde legerleiding vreesde dat de Duit sers het gehele Westen zouden inunderen, toen pas begonnen wij te geloven aan een plotselinge ommekeer. Toch kwam ook voor ons die Vrijdag avond 4 Mei het bericht van de over gave nog zeer onverwachts. Die avond is een dolle avond geworden. Sjoerd de Vrij en ik waren de enige Nederlanders in het press-camp en we zijn door onze geallieerde collega's door elkaar geschud, op de schouders geslagen en gefêteerd, tot we er haast bij neervielen. Het was al laat in de avond, toen we er in slaag den weg te komen en met onze auto dwars door niemandsland zijn gereden om te trachten contact te krijgen met bevrijde landgenoten aan de andere zijde van het front. De Veiuwe daverde van de vreugde schoten en boven de donkere bossen spat ten duizenden fel gekleurde lichtkogels als een feestelijk vuurwerk uiteen. Het geal lieerde leger vierde zijn overwinning. Het deed echter ook zijn plicht, hield zich streng aan de gegeven orders, zodat wij hoewel we tot diep in de nacht rond zwalkten nergens toestemming kregen de linies te passeren. Pas de volgende morgen in het voedsel- Een opname gemaakt tijdens de merkwaardige onderhandelingen op Donderdag 3 Mei 1945 in hotel „De Wereldte Wageningen, toen Prins Bernhard en Generaal Foulkes de overgave der Duitse troepen in West-Nederland decreteerden aan de Duitse generaal Blaskowitz. depót tussen Wageningen en Rhenen, waar chauffeurs uit Utrecht het voedsel kwamen halen, dat geallieerde soldaten in grote hoeveelheden aanvoerden, zagen wij de eerste bevrijde landgenoten' en beleef den wTe voor het eerst, hoe grote sterke mannen huilden van geluk om hun ver lossing. Nooit zal ik deze chauffeurs ver geten. die hun wagens versierden met grote bossen seringen, die zichzelf pot sierlijk hadden uitgedost met oranje en rood-wit-blauw, die huilden en lachten tegelijk, die luchtsprongen maakten, juich ten dansten en ons de armen haast van het lijf rukten. En toen daar tussen al die bedrijvige drukte, met schorre kelen van aandoening, plotseling het Wilhelmus werd ingezet, terwijl dg Duitsers zwaar bewapend op enkele passen afstands patrouilleerden, toen was dat een moment dat ons altijd zal bijblijven. Er gebeurde echter nog zoveel in die dagen, dat voor altijd in ons geheugen en ons hart is gegrift. Hoe zouden we ooit kunnen vergeten, hoe Blaskowitz tegelijk met het laatste restje van de Duitse macht ineenschrompelde, toen hij diezelf de middag in de gehavende gelagkamer van Hotel „De Wereld" voor Generaal Faulkes en Prins Bernhard capituleren moest. Hoe zouden we ooit kunnen ver geten. hoelang de daarop volgende Zon dag heeft geduurd, voor wy in de morgen van Maandag 7 Mei met de eerste troepen het Westen mochten binnentrekken. Hoe zouden wy niet nu nog met afgrijzen terugdenken aan die vreselijke pech. toen we juist op het moment suprème, dat deze Intocht zou gaan beginnen, onze wagen in de soep reden. Gelukkig vonden we een plaatsje in wagens van collega's en tegen de middag begon die merkwaardige in tocht in wat wy dachten dat een verwoest en leeggestorven land zou zyn. Vraag mij niet de enorme geestdrift te beschrijven waarmee de binnentrekkende bevrijders werden ontvangen. Ik schiet daarvoor tekort in woorden en uitdruk kingsvermogen. Rhenen was geëvacueerd en rond de Grebbeberg heerste de stilte van de dood. maar in Doom in Drieber gen en in Zeist stonden meer mensen langs de weg geschaard dan er ooit kun nen hebben gewoond en zij juichten har der dan men ooit van Nederlanders voor mogelijk zou hebben gehouden. Zij strooi den bloèmen, zwaaiden met vlaggen, dron gen op onze auto's toe, waagden hun a .s. Maandag zal het twee jaar geleden zijn dat ons land geheel bevrijd werd. Reeds eerder was een deel van Nederland, met name het Zuiden en nadien het Oosten en Noorden op de wrede bezetter heroverd. Maar 5 Mei 1945 was de dag, waar op de Koningin voor de microfoon van „Herrijzend Nederland" te Eindhoven kon zeggen: „Eindelijk zijn wij weer baas op eigen erf en aan eigen haard. Verslagen is de vijand van Oost naar West en van Zuid naar Noord. Verdwenen het vuurpeloton, de gevangenis en het martelkamp. Voorbij is de name loze druk van de vervolger, welke vijf jaar lang u heeft gekweld. Voorbij is de verschrikking van de hongersnood." Met gevoelvolle woorden dankte Zij in die radiorede de bondgeno ten, bracht zij hulde aan de Bin nenlandse Strijdkrachten en aan hen, die voor Nederland streden te land, ter zee en in de lucht. „Hul de aan hen, die door het offer van hun leven hielpen deze dag te doen beleven. In zeer bijzondere mate", zei de Koningin, „gaan met U Mijn gedachten uit naar allen, die deze dag niet met ons mogen beleven en Ik deel de smart van talloos velen, die treu ren over hen, die heengingen." Het zijn deze laatsten, die van daag op de Nationale Rouwdag andermaal herdacht zullen wor den door Nederland, op verschil lende wijze en overal, waar de bezetter dodelijke wonden sloeg in ons volk. Op deze dag zullen enige ogen blikken stilte in acht genomen worden. Deze stilte zal allep om vatten, die vielen in de strijd te gen de overweldigerop het slag veld, in de ondergrondse strijd, op zee, voor het vuurpeloton, in de gevangenissen en in de kampen. Niemand zal zich aan deze hulde betuiging willen onttrekken. Maandag is de nationale feest dag. Dan zal alom blijde her dacht worden het onschatbare goed van onze bevrijding, welke we ons dankbaar herinneren. De gedachten gaan dan terug naar die dagen van spanning, toen het Westen de vrijheid zag naderen. Dat is begonnen met het af werpen van voedselbommen bo ven Den Haag, Rotterdam en Lei den voor de eerste maal op 24 April, een welgeslaagde hulpver lening voor de bewoners van het Westen. Toen kwamen de onderhande lingen, die eindigden met de capi tulatie van alle Duitse strijdkrach ten in Nederland. Als een bliksemstraal sloeg het nieuws daarvan in op die gedenk waardige Vrijdagavond 5 Mei 1945. Tegen kwart voor negen kwam het bericht via de Reuterprinter binnen op het bureau van het toenmalige ANEPANETA te Eindhoven. Het ging aanstonds door naar Herrijzend Nederland". De eerste zender in Europa, die het bericht verspreidde. Met ont roerde stem kondigde „De Rotter dammer" het grote nieuws aan. Ongetwijfeld bracht het in het door honger en ellende geteisterde Westen grote vreugde, maar deze werd uiteraard getemperd door de toestand, waarin men tengevolge van het maandenlange lijden was komen te verkeren. In het Zuiden en Oosten laaide aanstonds een groot enthousiasme op, dat o.m. een uitweg vond in de voedseltransporten, die weldra naar de noodgebieden gingen. De zegen van de bevrijding na vijf bange en eindeloos lijkende jaren van een barre bezetting wordt nu Maandag herdacht. Al- lerwege zal er feestvreugde zijn. Zo goed als gezamenlijk herdacht is het mateloze leed, dat over ons volk gebracht werd, zo goed is er reden tot gezamenlijk verblijden om wat uiteindelijk verworven is door gezamenlijke krachtsinspan ning van onze bondgenoten: de vrijheid. 6 Mei a.s. zullen weer enige waar debonnen van het Consumenlencre- diet worden geldig verklaard en wel de bonnen 09 en 10. Dit hangt samen met het feit, dat kortgeleden nieuwe textielpunten zijn aangewezen, zo dat de credietnemers thans in de gelegenheid zijn deze te besteden. Het ligt in de bedoeling binnenkort wederom enkele bonnen aan te wij zen. De behoefte voor aanschaffing doet zich het meest gevoelen in voor- en najaar, zodat na deze bonaanwij zingen eerst tegen het najaar op nieuw bonnen zullen worden geldig verklaard. In de bonnenlijst. die volgende week wordt bekend gemaakt, zal een bon voor twee eieren worden opgenomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroe pen gelden. Met ingang van 1 Mei is aan mr. A. M. Joekes op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het College van Rijksbemiddelaars. Op dat moment was geen „Hollander" zo nuchter als waarvoor hij pleegt door te gaan. Ieder heeft op zijn manier gevoeld dat meest grootse moment van de grootste oorlog: de bevrijding, het einde. En dat gevoel moeten wij nu weer in cms wakker roepen om door de te leurstellingen, die de naoorlogse tijd ons bracht moest brengen niet de dankbaarheid voor de vrijheid te ver geten. Wij in het Noord-Westen hebben de bevrijding niet met daj element vaa de verrassing meegemaakt, dat met de misère van een werkelijke verovering samenging. Hier liet de toen nog won derlijke jeep zich het eerst zien: om kwartier te maken voor de troepen, die in de Grebbe of aan de rivieren op het bevel wachtten Nederland te zuiveren, ven bevel, dat dagen op zich liet wach ten en nog menigeen een moedeloos ogenblik bezorgde. De mooiste foto's van de oorlog ztjn niet die, waarop Goering of een' doodgewone Gestapo-boef met de handen omhoog wordt weggeleid. Zij zijn geen beeld van de door de bevrijding gebrachte blijdschap. Dat kan alleen gelezen worden van de gezichten, die op het moment van de intocht de straten vulden, onverschillig of het in Amster dam of Praag, Brussel of Athene was. En op dat moment zagen de Duitsers, die met kleinzielige lafhartigheid hier en daar hun laatste machtsstuiptrekkin- gen met schietpartijen deden samen gaan, hoezeer zij wel gehaat moesten zijn wanneer anderen zóó werden inge haald. Hun droom was voorbij: en met de bitterheid van de nederlaag werd het hun duidelijk: „Voor Nederland gaat de zen weer op. Aber für uns. Te Scheveningen is men druk bezig met het in gereedheid brengen van de vissers vloot, welke dezer dagen voor de haring vangst zal uitvaren. Een nieuwe maatre gel is, dat de vissers een onbeperkt aantal netten mogen meenemen, hetgeen de vangst ten goede komt. De schepen wor den opgetuigd Kerkrade ondervonden tegenwerking van de Deutsche Schule aldaar. Hij eindigt zijn brief met de volgens hem positieve mededeling, dat clericale kringen de inspecteur van het onderwijs, de heer Hol, sterk hadden beïnvloed en dat zo wel burgemeester Habets als wethouder Huynen de gewenste nieuwbouw voor een Duitse school op de lange baan trachtten te schuiven. v. O- Deze bekend geworden regels, nog tij dens de oorlog verspreid, getuigen van de verlangens, die onder de bezetting leefden. Wij hebben dat feest beleefd, toen geen tanks met mensen maar men sen met tanks de steden binnenreden, die na meer dan achttienhonderd lange dagen eindelijk weer rood-wit-en-blauw konden zijn en de duisternis van de hoogstens door een eenzaam vetpotje verlichte avond geen afbreuk aan de feeststemming kon doen. Geen tien- of honderdduizenden, maar millioenen hebben deze door hen even begeerde dagen echter niet beleefd. Zij liggen begraven in alle landen van de wereld. Wanneer hun tenminste een graf is gegund. En wij, die oorlog en bezetting over leefden, voelen ons teleurgesteld. Be- grijpelijk, omdat aan de bevrijding de vervulling van langgekoesterde wensen werd verbonden. Maar onjuist, daar de bevrijding slechts als de vrijmaking van het Duitse regiem gezien kan worden. Alle tegenvallers van de laatste twee jaar kunnen niet tomen aan de gebeur, tenissen van die eerste Vrijdagavond van Mei 1945, toen dat vijf jaar met ongeduld verwachte feest een aanvang nam. Tegen die ogenblikken kunnen ook de gevoelens van de oud-illegaal niet bestand zijn, die méér van de bevrijding en van de vrede had verwacht. Laten zij, laten allen bedenken, dat de bevrijding de bekroning van al het werk is geweest. In gedachten dus terug naar de 4e en 5e Mei van 1945. De herinnering aan die dagen zal ieder vandaag tot vreugde en dankbaarheid stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3