Kabinetscrisis in Frankrijk Stakingen tegen de wil van communisten en C.G.T. E' ITALIAANSE CONSTITUANTE RAAKT SLAAGS Bloedbad op Sicilië de aanleiding ■Bi Jan Bat'a krijgt vijftien jaar gevangenisstraf Toen Nederland bevrijd werd DE PALESTIJNSE MOEILIJKHEDEN WORDT INDO-CHINA BONDSSTAAT? 1 MEI-STAKING IN BILBAO Frangaise slaapt reeds zes dagen Econ. Commissie V.N. voor Europa bijeen Besprekingen op Korea Congres van de moeder „Zwarte" hotelhouders in arrest ZATERDAG 3 MEI 1947 PAGINA 5 BUITENLANDS OVERZICHT Middenweg is even onaanvaardbaar als beide radicale mogelijkheden Geen fusie A.F.L. en C.I.O. tllllil ZWITSERS IN ONS LAND GEZAMENLIJKE RATIFICATIE VREDESVERDRAGEN Amerikaans eskader VIJFDAAGSE WERKWEEK IN ENGELAND BELEDIGENDE OPSCHRIFTEN Sinds eeuwen en eeuwen is Jeruzalem de Heilige Stad van drie godsdien. stige groepen: van de Joden, die er un Tempel hadden en die nog op de uidige dag bij de Klaagmuur wenen m de vernietiging van dat heiligdom d de verstrooiing van hun volk; van de "ristenen, voor wie zij het terrein is, aar zich een aanzienlijk deel van het jjPcnbaar leven en de dood van de Za- 'Stnaker hebben voltrokken; en voor de ■p°hammedanen, die er een grote mos- te bouwden, welke na die van Mekka de t 'angrijkste ter wereld werd. Het Is een tagisch spel van de geschiedenis, dat ®eze drie groepen de partijen vormen, Ussen welke op het ogenblik de strijd ï11 het bezit van die stad en van het heilig Land wordt gevoerd. Zionisten, hfgelsen en Arabieren hebben niet tot overeenstemming kunnen komen over Oe vraag naar het bezit van Palestina, 611 hun moeilijkheden zijn het onderwerp Geworden van een discussie in de U.N.O., ter voorbereiding waarvan men thans te heke Success in speciale vergadering "'jeen is. - Palestijnse kwestie, daterend van e vorige wereldoorlog, is na de laatste oorlog meer dan ooit acuut geworden. ~e omstandigheden zijn ook heel wat Standerd. Vele honderdduizenden Jo- Otft zijn dakloos geworden en kunnen 'orgens onderkomen en bestaansmoge- 'lltheid vinden. De Arabieren hebben ~ch in de loop der jaren verheven bo. eh hun vroeger analfabetisme, en of- °hoon hun beschavingspeil over het al- °eiheen nog beduidend beneden het •vest-Europese ligt, is er toch een vrij "Ikke intellectuele laag ontstaan, die j;eh voldoend aantal politieke en cultu- ele leiders oplevert; hun staten, vroe onder Engels en Frans mandaat, dan ook politiek zelfstandig gewor- j eh. en de meest ontwikkelde, Egypte, Zelfs op weg een belangrijke mogend- •jeid onder 's werelds „kleinen" te wor- ?eh. Daartegenover staat de daling van Britse economische, militaire en dus *J?htieke gezag in het Nabije Oosten. ?|el verschuivingen, schijnt het ons, begrijpelijk maken, dat het man- •j&at over Palestina, dat door de Volke. ®nbond aan Engeland werd opgedragen, de oorlog een heel ander aanzien eft gekregen dan ervóór. Groot Brittannië heeft er lang over gedaan, uit deze feiten de conclu- sie te trekken, dat het vroegere •handaat niet meer paste in de tegen woordige omstandigheden. Tot Februari Ah dit jaar heeft het getracht, met de ^ide andere partijen tot een vergelijk komen. Het suitte daarin bij hen op Jhrecht tegenovergestelde standpunten: e Joden eisten, zich beroepend op hun ^aloude historische rechten" en op de aifom-, verklaring van 1918, geheel aiestina als hun Nationaal Tehuis op; Arabieren wezen op het feit, dat zij de grote uitbreiding van de Islam MOEILIJKHEDEN IN PALESTINA NAZARETH CAESAREA 5ETEL-MI JERIW JERUSALEM HEBRON JOtmCH GRONDBEZIT TOTAAL <60.000 h a. IN PALESTINA WONEN! 800.000 ARABIEREN 460:000 JODEN I4717IV. PELT in Palestina gewoond hebben, er dus niet alleen rechtens niet uitgezet kunnen worden, maar er ook de rechtmatige gezaghebbers zijn, en zij komen op voor de Arabische staat Palestina. Engeland probeerde een tussenweg te bewandelen en dacht allerlei verdelingsplannen uit, waarbij èn de Joodse èn de Arabische en de Engelse belangen ontzien werden. Maar Joden en Arabieren verwierpen deze plannen met gelijke kracht. Dit ades zou nog geen internationale afmetingen behoeven aan te nemen, als niet het Jodendom zich georganiseerd had in de Zionistenbeweging, die over de ganse wereld verspreid is en juist nu klem krijgt door de ellende waarin tal. loze Joden zich bevinden, en als niet de Arabieren zich in de Arabische Liga een machtig politiek instrument hadden geschapen, dat het gehele Nabije Oosten en daardoor alle verbindingen tussen Europa en Azië omvat en bovendien rijk is aan eigen economische hulpbronnen. Nu dit echter wel het geval is en sa menvalt met een vermindering der Britse macht, heeft heel de wereld belangstelling, en belang, in de kwestie gekregen. Engeland zou wellicht de knoop zelf wel hebben kunnen doorhakken, als het niet zweefde tussen twee gevaren. Het kan niet ten ongunste van de Joden beschikken, omdat het zowel door zijn mandaat als door zijn belofte gebonden is, hun in Palestina een Na tionaal Tehuis te scheppen. En het kan niet ten nadele van de Arabieren be sluiten, omdat dit ten koste zou gaan van de vriendschap van de bij de Liga aangesloten staten, die het, met het oog op zijn imperiale strategie, op zijn fi nanciële verplichtingen, daar tijdens de oorlog aangegaan, op zijn belangen in de exploitatie van de bodemrijkdommen, en op zijn politieke positie ten opzichte van Amerika en Rusland, niet missen kan. De Britten kunnen dus geen van beide kanten op, en daar de middenweg ook al niet deugt, is de enige oplossing die, welke men ten langen leste gekozen heeft: voorlegging van de moeilijkheden aan de U.N.O. Deze doet dan misschien een uitspraak, welke Engeland uit de verlegenheid redt zonder dat bet zelf voor een der andere partijen de boos doener behoeft te schijnen. Het zal zich dan wellicht door de U.N.O. een nieuwe taak, verschillend van het Volkenbonds mandaat, laten opdragen, hetgeen neer komt op een vervanging van het bestuur krachtens het mandaat £oor een bestuur in naam van de U.N.O. Volgens berichten uit Saigon overwe gen den Franse autoriteiten aldaar voor Indo-Ohina een nieuwe bondsstaat te vormen. Het plan beoogt de spoedige en volledige overdracht van alle macht in Annamietische handen. Volgens dit plan zou elk van de 5 lan den, die tezamen Indo-China vormen (Annam, Tonkin, Cochin-China, Cam bodja en Laos), een apart administratief bestuur hebben, zodat de officiële taak van Frankrijk beperkt zou blijven tot het waarborgen van de handels- en per soonlijke belangen van de Franse bevol king. De nieuwe bondsstaat zou directe handelsbetrekkingen met Frankrijk on derhouden. De American Federation of Labour en het Congres of Industrial Organisations hebben Vrijdag de plannen voor een fusie verworpen, maar zij kwamen overeen sa men te werken inzake arbeidsproblem -n en uiteindelijk bijzonderheden uit te wer ken van een consolidatie. V ■■■-■ De R. A. F. Mosquito, bestuurd door de piloot Martin met Sismore als navigator, maakte een vlucht van Londen naar Kaapstad in de tijd van 21 uur 29 minuten. Bovenstaande, per radio overgebrachte foto, toont het vliegtuig na aankomst op het vliegveld BrooklynOp de voorgrond de beide vliegers, die verwelkomd worden. Op. de achtergrond de Tafelberg. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, 2 Mei Onmiddellijk na de opening gaf de voorzitter van de hedenmiddag gehou den Kamerzitting, het M.R.P.-lid Buxon Herriot is gisteren wel per speciaal vliegtuig van Lyon naar Parijs gebracht, maar moet vanwege een aan val van trombose het bed houden, en de communistische eerste vice-voorzit'ter van de Assemblee, Monsieur Jac. Duclos moest bij deze grote gelegenheid na tuurlijk optreden namens zijn fractie het woord aan minister-president Ra- madier, ,,voor een mededeling van de regering". Deze mededeling behelsde, dat er in de boezem der regering ern stig verschil van mening was ontstaan over het verder te volgen economisch beleid. Tengevolge van de door het per soneel van de Renaultfabrieken gestelde eisen, welke neiging vertonen alle be taalde werkers van het district Parijs mee te sleuren, werden, aldus Rama- dier, alle tot dusverre behaalde resul taten van de politiek van blokkering der lonen en verlaging der prijzen, wel ke 1 Januari met goedvinden van de gehele Assemblee was ingezet, weer in kwestie gesteld, terwijl het er thans juist om ging deze actie voort te zetten en wel gericht op de kostprijzen der producten. In sombere en pathetische kleuren schilderde de minister-presi dent wat de gevolgen zouden zijn, in dien door voorbarige herziening van de loonstop-politiek, aan welke, zoals in Januari j.l. met alle partijen overeen gekomen was, in ieder geval zou moeten worden vastgehouden tot 1 Juli, de kost prijzen omhoog zouden gaan. De uit voer zou belemmerd worden, de franc zou in steeds sneller tempo moeten dalen, de invoer zou nog verder moeten worden gereduceerd, het broodrantsoen nog verder verlaagd. Op de arbeidende klasse zouden de gevolgen het zwaarst drukken en welk een wraak-geroep zou er oprijzen, tegen hem, die voor deze misère verantwoordelijk zou zijn! De voornaamste sociale maatregel, aldus de minister-president, ten behoeve van de arbeidende klasse is de handhaving van de waarde van de franc. Lukt dit niet, dan zouden in dat stadium ge voerde internationale onderhandelin gen bovendien van het financieel plan overgaan naar het politieke. Frankrijk zou een stuk van zijn onafhankelijkheid moeten vervreemden. Wij bevinden ons halverwege de te gane weg. De om standigheden, aldus Ramadier, welke in Januari naar ieders overtuiging de po litiek van loonstop en prijsverlaging ge biedend noodzakelijk maakten, gelden De wonderdoener van Cairo Gaan geluidsgolven de was doen? - Boeken en films worden vernietigd Sirenes kondigen onweer aan Een directrice van twee jaar. Lammen, kreupelen en blinden ver zamelen zich ten getale van meer V- dan tienduizend man iedere dag ^°r de kerk van de orthodoxe Armeen- Le eemeente in het centrum van Cairo. V0. 'fch al nauwe zijstraten zijn over- t-J v&n de ongelukkigén en zieken, die «tang hopen te krijgen tot een jonge Q,beense dokter, die in het gehele jJ/^en de naam heeft wonderen te kun- 11 verrichten. Deze wonderdoener heet tan 6011 23~iariSe juwelier uit Tehe- bw' die noch lezen noch schrijven kan, VrT door zoveIen wordt gezocht, dat U., a2dad en Jerusalem de politie hem Ij5eh zijn bewonderaars moest bescher- tjj b. Avak heeft zelfs een perscommu- Vj,"bé moeten uitgeven om de zieken te k0J;en thuis te blijven, tot hij hen zou ^bien bezoeken. Op het ogenblik treft tei de laatste voorbereidingen voor een Hj? baar de verenigde Staten, waar een Jljge Armeense wijnbouwer in Califor- ^°chtm verzocht heeft zijn verlamd biertje te onderzoeken. |\T iet met radion, maar met radio v\| zullen de Britten misschien in de (J toekomst hun kleding reinigen, 2. met geluidsgolven. Een appa- dat êebaseerd is op hetzelfde be de als Asdic'', waarmee in de oorlog stkio Uitse onderzeeërs werden opge- is geschikt gebleken om de eiec- W "e aantrekkingskracht, die deeltjes doen ih stoffen vasthoudt, te niet te Ou Andere onderzoekingen wórden 6oive0t °§enblik gedaan met geluids set b van zeer hoge frequentie, om *bige roces te bespoedigen. In som- gevallen zijn geluidsgolven zelfs Oqf,; afdoende gebleken dan zeep( Deze Seisg 'n?en werden gedaan door de En- ierj) '''^aatssecretaris van het depar- ^trië Voo:r wetenschappelijk en tu be g 1 onderzoek" in een rede voor bEelse vereniging voor weten- "leq>. 'eliJk onderzoek op wasseryge- De grootste ,,boekenzuivering", wel ke ooit heeft plaats gehad, wordt op het ogenblik in Duitsland uit gevoerd. Volgens een besluit van Mei 1946 moet alle nationaal-socialistische en militaristische litteratuur in Duits land worden vernietigd. Alleen in de Amerikaanse zone zullen vier millioen delen dit lot moeten ondergaan. De practische Amerikanen hebben alleen bevel gegeven, dat van de boeken pulp gemaakt moet worden ter vervaardiging van nieuw papier. Het waren ook de Amerikanen, die een catalogus van 18.000 verboden boeken opstelden. Op 66 hoofdverzamelplaatsen is de Duitsers bevolen deze in te leveren. De Russische lijst telt 15.000 werken. De zuivering omvat niet alleen werken van Bismarck, Ludendorf, Mussolini en de verschillende Duitse nazi-leiders, maar ook rekenboekjes, welke opgaven bevatten als: 2 soldaten 2 soldaten^ 4 soldaten. De Duitse film gaat ook in de vemietigingsinstallaties verdwijnen. Van vijftig ton film is reeds ruw ma teriaal gemaakt. Blank en bruin van Johannesburg zal in de toekomst niet meer door een plotseling opkomende regen of donderbui verrast kunnen worden. Zo als in de oorlogstijd de sirenes loeiden, wanneer op een afstand van een be paald aantal kilometers vijandelijke vliegtuigen naderden, zo zal Johannes burg gewaarschuwd worden door bel- signalen, wanneer slecht weer nadert. Een korte, scherpe bel met het opflik keren van overal geplaatste neon-lam- pen zal een bui aankondigen, die nog ver weg is. terwijl een op-en-neer-gaand bel- signaal een waarschuwing zal zijn, dat de bliksem inslaat. De installaties worden op het oogenblik in Zuid-Afrika gefabri ceerd na succesvolle proeven in het geophysische instituut Enige advocaten in Hollywood zijn druk in de weer om de papieren gereed te maken voor de jongste Amerikaanse maatschappijdirectrice. De draagster van dit ambt is amper twee jaar en een dóchter van Rita Hayworth en Orson Welles. De baby, Rebecca, zal formeel worden toegelaten in de directie van de maatschappij van haar moeder. Het salaris, dat deze jonge directrice zal genieten, zal in een trust worden onder gebracht. De geldinzameling voor het vredesmo- nument te Wageningen, in de afgelopen weken aldaar gehouden, heeft opgebracht f3798 23, terwijl nog niet alle lijsten en intekenbiljetten zijn binnengekomen. ook nu nog onveranderd. Daarom heeft de meerderheid der regering besloten opnieuw deze politiek aan de goedkeu ring der Assemblee te onderwerpen. Wanneer men af mag gaan op liet geestdriftige applaus, dat Ramadier bij herhaling oogstte, zal de meerderheid) die hem Zondag a.s. haar vertrouwen schenkt, de gehele Assemblee omvatten minus dc communistische fractie. Het is echter be kend, dat het Rassemblement des Gau dies tegen een ander onderdeel van het economisch regeringsbeleid ernstige op positie voert, n.l. het dirigisme, waarvan vooral de socialistische minister van Eco nomische Zaken, André Philipe, de teu gels als nïaar strakker wil aanhalen. Hoe het geschil dat in de boezem van de Franse regering is gerezen eindigen zal is nog niet te voorzien. De bedoeling van Ramadier zal wel zyn, dat dc communistische ministers, wan neer zij Zondag tegen het vertrouwens votum hebben gestemd, de regering ver laten. De opengevallen posten zouden dan door de in de regering achterblijvende partijen worden bezet. Thorez echter heeft verklaard, dat de communistische ministers er niet aan denken uit eigener b"- weging heen te gaan, zulks naar het heet om Ramadier te dwingen de president der Republiek het collectief ontslag van zijn regering aan te bieden. De zaak wordt dan veel ingewikkelder. Vooral omdat nog altijd de beslissing van de jongste socialistische partijraad van kracht s. volgens welke de 3. f. i. o. niet moet deelnemen aan enige regering, waaraan niet ook de communisten meedoen. Zowel uit de verklaring, welke Duclos vanmiddag in de Kamer aflegde, als uit de toespraak, welke vadertje Thorez gisteren op de Place de la Concorde tot de 1 Mei-betogers hield, zou men kunnen afleiden, dat de communistische leiders, ook indien zij zich weer terug trekken in de oppositie, niet van plan zijn de zaak op de spits te drijven. Niettemin speelt zich een crisis af, tegen de achtergrond van een naar uitbreiding dringende stakingsbeweging, een sta kingsbeweging, welke, tegen de wil van de C. G. T. en van de communistische partij is ontstaan en waarvan de C.G.T. een de communistische partij door een, aanvankelijk provocateurswerk geheten, eis van het stakingscomité achteraf voor hun rekening te nemen, trachten aldus alsnog de leiding in handen te krijgen. Want belangwekkender dan de crisis in de boezem der regering is mis schien de crisis, waaraan de commu nistische oppermacht in de boezem van de C. G. T. onderhevig schijnt. Merkwaardig genoeg trok Duclos in zijn als gewoonlijk met veel verve en gevat heid geleverde uiteenzetting van het dis sidente communistische standpunt op dit stuk, één lijn met het Rassemblement des Gauches en met de rechtervleugel, die de communistische spreker tot hun eigen en ieders vermaak hierin met luid applaus bijvielen. Philipe kreeg van Jac. Duclos te horen, dat zijn dirigisme een machteloos lets was, en zijn prijsverla- gingsactie aan bureaucratische aderver kalking leed. Deze prijsverlagingsactie was volgens de communisten een mislukking geworden: geen 10 pet. doch hoogstens 3.3 pet. Duclos bestreed de onvermijdelijk heid van de terugslag ener loonsverhoging op de kostprijs. Men yergat z.i. blijkbaar Marx en de derde prijsbepalende factor: de kapitalistische winst. Jammer genoeg voor Duclos' betoog zijn juist de Renault fabrieken practisch een genationaliseet dc onderneming, die met grote verliezen Werkt. Men sprak van gemiddeld 20.000 francs op iedere auto, die de fabriek ver laat. In Bilbao is op 1 Mei een algemene werkstaking uitgeroepen door de oppo sitie van Franco. De staalfabrieken, scheepswerven en kleine fabrieken in de industriewijk lagen stil, maar de trans portbedrijven werkten door. Er hebben geen demonstraties plaats gehad. De gouverneur van Bilbao heeft medegedeeld, dat alle arbeiders, die van hun werk zijn weggebleven, automatisch ontslagen zijn. Op grond van het decreet kregen de arbeiders acht dagen de tijd, een verzoek in te dienen, om weer aan genomen te worden, maar zij zouden hun vroegere rechten verspelen. De negentien jarige mademoissella Ro- lande Millet, assistent-postmeesteres te Nemier bij Grenoble in Zuid-Frankrijk, ligt sedert Zondag jongstleden in diepe slaap verzonken. De dokters weten geen raad met het geval. Mselle Millet is gaan slapen nadat zij Zondagavond uit de bioscoop was thuisgekomen. Men meende aanvankelijk het doorslapen te moeten wijten aan gebruik van een slaapmiddel, doch later werd deze verklaring onwacr- schijnlijk geacht. Hulp van specialisten is ingeroepen. Te Genève heeft Vrijdag de eerste zitting plaats gehad van de nieuwe eco nomische commissie der V. N. voor Europa, die als eerste taak heeft het economisch herstel van Europa. Alle Europese leden van de V. N. en de V. S. hebben in deze commissie zitting. Ver der zijn vertegenwoordigers aanwezig van de organisatie voor voedsel en land bouw der V. N. (F.A.O.), van de inter nationale arbeidersorganisatie (I.L.O.), van de internationale bank en van het internationaal monetair fonds. De commissie zal allereerst speciale aandacht besteden aan hulpverlening aan door de oorlog geteisterde gebieden. Zij zal de taak overnemen van de Eu ropese steenkoolcommissie, de Europese organisatie voor binnenlands vervoer (E.C.I.T.O.) en de economische nood- raad. Europese niet-leden van de V. N. kun nen de commissie raadplegen of door de commissie geraadpleegd worden. Een gezelschap Zwitserse automobilis ten, dat een clubreis door West-Europa maakt, brengt momenteel onder leiding van de K.N.A.C. een bezoek aan ons land. Zondag rijdt het gezelschap door Friesland, over de Afsluitdijk en Noord- Holland naar Amsterdam. De 5de Mei wordt gebruikt voor een bezichtiging van de hoofdstad. Vrijdag brak in de Italiaanse constituante een hevig handgemeen uit tussen communistische en rechtse afgevaardigden, nadat de linksen de monarchisten en leden van de Domo Qualunque moordenaars hadden ge noemd en hen er van hadden beschul digd Donderdag bij de 1 Mei-viering op Sicilië een bloedbad te hebben aan. gericht, waarbij zeven arbeiders geu dood en 33 gewond werden. De 56-jarige leider van de Uomo Qua lunque, Quia Gugliamo Gianini, leidde de aanval op de communistische banken, nadat daar in spreekkoor het woord „moordenaars" was opgegaan. De minister van binnenlandse zaken Mario Scelba had bekend gemaakt, dat in verband met de moordpartij 75 ar. restaties verricht waren en verder maakte hij de verliescijfers bekend. Hierop verklaarde de communist Li Zausi het niet eens te zijn met de offi ciële bewering dat de schietpartij het werk van de Mafia was of het resul taat van oude bloedvetes. „De moordpartij werd veroorzaakt door monarchisten en leden van de Uomo Qualunque," schreeuwde Li Zausi, die Vrijdag uit Palermo was teruggekeerd. Hij beweerde, dat de extreme rechtse par. tijen met zulke daden van terreur ge dreigd hadden indien het linkse volks- blok in April de Siciliaanse verkiezingen zou winnen. Toen Zausi's kreet „moorde- naars" door de partijgenoten werd over genomen, ontstak Gianini in woede. Ver- scheidene leden van zijn partij en mo. narchisben renden met hem op de com munisten toe en er ontstond een hand gemeen tussen een twintigtal afgevaar digden. Andere afgevaardigden snelden toe om de vechtenden te scheiden. Ten slotte werden zij overgehaald om hun plaatsen weer in te nemen, doch daarna duurde het nog verscheidene minuten Herinnering aan onze bevrijding. „Wir gehen fatiren...." Maar niet tegen Engeland. Op boten werden de Duitse soldaten in krijgsgevangenschap naar Duitsland vervoerd Een aantal leden van de Tweede Kamer heeft een bezoek gebracht aan de Wieringermeer, om zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden, waarmede men in deze streken bij de wederopbouw te kampen heeft. Jan Bata, het vroegere hoofd van de Bata schoenfabrieken in Zlin, werd Vrijdag by verstek veroordeeld tot vüftien jaar gevangenisstraf we gens collaboratie met de nazi's en weigering om de Tsjechische verzets beweging te helpen. Bata, die gedurende de oorlog op de Amerikaanse en Britse zwarte lijst stond, woont thans in Brazilië, waar hij enige weken geleden het staatsburgerschap verkreeg. Bata's verdedigers hebben geprobeerd het proces te remmen door aan te voe ren dat het volksgerecht geen buitenlan der kon berechten, doch het hof wees deze aanval op zijn competentie scherp af. Op tal van manieren hebben de ver dedigers vervolgens getracht om het pro ces te vertragen tot na de vierde Mei, de De Engelse regering heeft nota's ge zonden aan de Verenigde Staten, Frankrijk en de Sovjet-Unie, waarin het voorstel wordt gedaan de documenten voor de ratificatie der vredesverdragen van de satellietstaten gezamenlijk in te dienen. Frankrijk en Rusland hebben het voorstel aangenomen en zullen de do cumenten voor het verdrag van Italië medio Mei in Parijs deponeren en die voor de verdragen met de overige satel lieten in Moskou. De Amerikaanse re gering heeft medegedeeld dat de ver dragen zullen worden geratificeerd zo dra de twee-derde meerderheid in de se naat is verkregen. Lt.-Generaal Georgoej Koretkof, sinds kort opperbevelhebber der Russische strijdkraohten op Noord-Korea, zal tegen 5 Mei een ontmoeting hebben met Lt.- Generaal John Hodge, bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten op Zuid- Korea. In Russische kringen is men van oordeel, dat deze ontmoeting het voor spel zou kunnen zijn tot een hervatting der werkzaamheden van de gemengde Sovjet-Amerikaanse commissie op Ko rea, waarop generrol Marshall te Mos kou aangedrongen heeft. Het Amerikaanse vliegdekschip Leyte. geëscorteerd door de lichte kruiser Day ton en de torpedojagers Purdy en Bris tol, heeft Vrijdagavond het anker uit geworpen in de Bosporus, om een on officieel vriendschapsbezoek van vijf da gen aan Turkije te brengen. Overal langs de kust stonden drom men Turkse boeren, die de Amerikaanse schepen toejuichten. Op de eerste dag van zijn bezoek aan Turkije was vice-admiraal Bieri ver gezeld van de politieke adviseur van de Amerikaanse ambassade in Ankara. dag dat het volksgerecht zal ophouden te bestaan en alle zuiveringsgevalleE naar de gewone gerechtshoven verwezen zullen worden, doch het volksgerecht was onwrikbaar. Het duel der verdedi gers eindigde tenslotte daarmede, dat een van de drie advocaten van Bata, dr Sailer, de rechtszaal verliet en de zaak opgaf. De huidige leiding van het genationa liseerde Bata-concem, welke sterk anti communistisch georiënteerd is, heeft ge tracht het hof tegen de beklaagde in te nemen. Gedurende het proces werden in de Bata-winkels bij „elke aankoop pam fletten uitgegeven, waarin Bata beschul digd werd. De aanklachten luidden dat Bata ge durende de oorlog naar het buitenland ging met instructies van Goering en dat hij grondstoffen aan de Duitse oorlogs machine leverde en weigerde om geld of andere hulp te verschaffen aan de Tsje chische verzetsbeweging in het buiten land, hoewel de Bata-fabrieken ir Frank rijk, India en Engeland tegen zijn wil aanzienlijke bijdragen verstrekten. voordat de president de zitting kon ver volgen. Onmiddellijk was Gianini op de been om de communisten fel van repliek te dienen. Hij bood aan alle leden van zijn party op Sicilië ten dienste van de politie te stellen om bij het onderzoek te helpen. Vervolgens nam de vergadering een stemmig een motie aan, waarin zy uit drukking gaf aan haar solidariteit met de Siciliaanse boeren en werd de zitting gedurende een half uur verdaagd als eerbetoon voor de slachtoffers van de hinderlaag van de 1 Mei-dag. De werkweek van vijf dagen voor de Engelse mijnwerkers gaat Maandag a.s. in. Gisteren waarschuwden de leiders van de National Union of Mineworkers er voor, dat een verlaging der steenkool productie catastrophaal voor het gehele volk zou zijn en zy drongen er daarom op aan, dat ieder zijn best zou doen om dit te voorkomen en daarmee de eis voor een werkweek van vyf dagen en het stel len van nieuwe eisen te rechtvaardigen. In Parijs is het derde internationale Congres van ,>L>e Moeder" gesloten, waarop 29 landen vertegenwoordigd wa ren. De organisatie berustte bij de (Ka tholieke) Franse „Union Féminine So ciale et Civique". Bij de opening werd een telegram van Z. H. de Paus voor gelezen, waarin deze zijn levendige be langstelling uitte voor het onderwerp, daar „de moeder de basis is van het sociale, familiale en economische leven." In de vergadering werd een copie van een brief verstrekt, die aan de Franse president is gezonden en waarin protest wordt aangetekend tegen het Franse ,.plan-Monnet". dat o.a. ook de moeder in de fabrieken en ateliers wil laten werken. „Terug naar het gezin" werd in alle talen als een van de redmiddelen voor de wereld betoogd. Een van de oor zaken van ongezonde en onevenwichtige kinderen is, aldus luidde de synthese van een internationaal onderzoek, het werk van de moeder buitenshuis. De Economische Dienst van het hoofd- bur. van Politie te Amsterdam heeft een belangrijke slag geslagen. Niemand min der dan de directeur van het Hotel- Restaurant „Des Pays-Bas" in de Doe lenstraat werd er het slachtoffer van, mét zijn boekhouder en een ober-kellner. In dat restaurant werden alle prys- en distributievoorschriften met voeten ver treden: voor een borrel betaalde men er 75 cent en een fles wyn die normaliter f 4.50, f 5 of f 7.50 mocht kosten, werd by het diner waarvan de pryzen na venant waren voor f 20 tot f 30 ge serveerd. De politie was reeds sinds enige tyd van een en ander op de hoogte maar besloot, alvorens in te grijpen, zelf de gewraakte feiten vast te stellen. Daartoe werden enige rechercheurs en inspec teurs gedurende een tydje „vaste klant" m „Des Pays Bas". En het bewysmate- riaal dat zy daar al etend en drinkend, verzamelden, stapelde zich steeds meer op. Dezer dagen nu ging de politie tot krachtige maatregelen over, met het resultaat dat bovengenoemde heeren werden gearresteerd. Een aanzieniyke hoeveelheid wijn werd in beslag geno men, maar de boekhouding, waar dn politie ook de hand op wilde leggen, bleek voor een gedeelte reeds verdonkeremaand te zün. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van de heer Algra betreffende opschriften, aangebracht op Kerstpak ketten, bestemd voor militairen in Ned.- Indië, heeft de minister-president o.m. het volgende geantwoord: Het onderzoek heeft geleid tot het vermoeden volle dig bewijs is niet geleverd dat de be doelde opschriften in Nederland zijn aangebracht tydens de opslag op de kade of bij het inladen. De daders heeft men, nadat de opschriften bij het uitladen te Tandjong Priok waren opgemerkt, niet kunnen opsporen. (Vervolg vam pagina 3j In de Potterstraat echter wist een jonge vrouw het cordon te doorbreken en kwam op ons afstormen. Ze vloog me rond den hals en huilend snikte ze: „Ik ben een Jodin. Een uur geleden zat ik nog in de kelder. Nou moeten jullie mee_ gaan naar mijn vader en moeder kyk daar staan ze want die willen jullie bedanken." Terwyl we zwaaiden naar de beide oudjes, die achter de afzetting met bevende handen naar ons wuifden, werd plotseling aan beide kanten het cordon verbroken en kwam een woedende men senzee zoo uitgelaten, maar voor ons zoo dreigend, op ons aanstormen, dat ik te gen John O'Connor Howe riep: „Bid je acte van berouw maar, want we gaan er aan!" Gelukkig echter werden we door de massa's opgenomen en opgetild en hoog boven de hoofden gedragen. Een caféhouder drong zich door de menigte met een blad champagneglazen waar bier in zat, doch voor hy ons bereikt had, was hy onder de voet gelopen. Het Joodse meisje en haar ouders heb ik nooit terug gezien. Laat ik deze beschrijving staken. Ik kan u toch niet schilderen hoe het wer kelijk was en ik zou te veel plaatsruimte vragen. Ik was uitvoerig over Utrecht, maar het was niet minder in andere steden, in Den Haag, in Rotterdam, in Amsterdam overal dezelfde heerljjk-dwaze uitbundigheid zij het dan ook dat in de hoofdstad de beruchte schietpartij op de Dam een domper zette op de eerste feest vreugde. Vermakelijk was vaak de reactie der mensen als zij hoorden dat wij Nederlan ders waren. Soms nam de geestdrift nog toe als bleek, dat in de eerste geallieerde uniformen die zjj zagen, landgenoten staken soms echter klonk het zeer teleur gesteld: „Och, het zün maar Hollanders" en de eerste man die ik in Den Haag in terviewde, vroeg na afloop hevig ge ïnteresseerd: „Meneer, wanneer komen nu de echte oorlogscorrespondenten?" En dan de handtekeningen Hoeveel ik er in die dagen gezet heb ik zou het op geen duizend na kunnen zeggen, maar als ik voor iedere handtekening uit die dagen een dubbeltje kreeg, had ik een goede dagIn Den Haag. het was in de Park straat. heb ik bjj een aantal verpleegsters handtekeningen moeten zetten op haar witte boorden en hoofddoekenDat mid dels een dier handtekeningen eer. Bra bantse vriend die op Dolle Dinsdag in Den Haag gestrand was, mij binnen een half uur na onze aankomst had opge spoord. was een bijzonderheid die mij per soonlijk veel plezier heeft gedaan. Hand tekeningen handtekeningen en nog eens handtekeningen. Schrijfkramp hebben we er van gekregenEn of we nu al in ge paste bescheidenheid, dat we helemaal geen helden waren en aan de bevrijding part noch deel hadden gehad, het hielp allemaal niets. Het Nederlandse volk was door het dolle heen. Ellende, ziekte en ondervoe ding schenen op dat ogenblik vergeten. Mensen, die daags tevoren nauweiyks op hun benen konden staan, hosten en dansten, sprongen op auto's en tanks en hadden blozende konen van pure op winding. Dat de werkeiyke toestand min der rooskleurig was en dat in de huizen en in de hospitalen tienduizenden lagen te sterven, kon die eerste dagen nie mand verhinderen zyn vreugde te uiten. Het waren de dagen van waarlyk gigan. teske tegenstellingen. Toch "was Neder land toen groots in eendracht en on zelfzuchtigheid en wist het zyn zware zorgen te vergeten. Moge de herinnering aan deze schone dagen er het hare toe bydragen iets van de toenmalige geest kracht levendig te houden. De geest kracht, die we in deze tyden zo hard nodig hebben om te kunnen geloven aan het Franse spreekwoord: A force de mal aller tout ira bien. Langs de weg van de tegenspoed zal alles in orde komen. JAN GODERIF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 5