Nieuwe film van Chaplin EVENWICHT van de schildklier „Monsieur Verdoux"— Grappig mannetje met niet geslaagde Voltairismen Gulle vreugd in het Brabantse land Baanvak Utrecht-Eindhoven feestelijk heropend DUITSERS IN DOORGANGSKAMP Schrikbarende toestanden Medische kroniek Drie millioen k.m. per bus Pleidooi voor afvoer der geïnterneerden En ruim twee millioen passagiers Overval op distributie ambtenaren berecht „Indrapoera" met troe pen naar Indië In Juni electrificatie Onopgelost probleem Geen voldoende aantal rijtuigen Berechting Japanse oorlogsmisdadigers ZATERDAG 3 MEI 1947 PAGINA 6 Gen.-maj. Tans gouverneur der residentie Electrificatie der N.S. gaat -met alle kracht door De geest van het verzet Pantserwagens demonstreren Voor de herbeplanting van Walcheren Bikini-wolk drijft rond de aarde JAPAN EEN DEMOCRATISCHE STAAT De schildklier, of liever, het product van de schildklier, regelt voor een groot deel de snelheid van de stof wisseling en andere belangrijke processen in het lichaam. Is de productie te groot, dan wordt de stofwisseling te snel, voed sel en weefsel verbranden te vlug, waar. door de patiënt vermagert; zijn hart slaat te vlug en bonst; de patient zweet vaak sterk en beeft; hij is ook ongedurig, heeft huil- en lachbuien; zijn oogen puilen uit en zijn schildklier is vaak vergroot. Dan heeft de patiënt de zgn. ziekte van Ba sedow. In een Fransche fabriek, waar sulfa- thiasol (aminobensol sulfamidothiusol, hetzelfde als cibasol van de Ciba.fabrie- ken) werd vervaardigd, merkte men op, dat verschillende arbeiders een groote schild klier kregen, terwijl hun stofwisseling niet steeg, maar daalde; wat nog eigenaardiger was, een lijder aan een lichten vorm van Basedow werd van zijn klachten bevrijd. Toen de oorlog voorbij was, bemerkten de Fran sche onderzoekers, dat ook Engelschen, vooral Ast- wood, zich reeds zeer ijve rig met deze zaken hadden bezig gehou den, en dat zij dus een stof en zelfs meer dere stoffen gevonden hadden, die in staat waren de werkzaamheid van de schild klier te remmen. De meest gebruikte van deze stoffen is het tiouracil. Dit vormt dus een geheel nieuwe behan deling van het ziekelijke overwerk van de schildklier; en wel een zoodanige, dat daar door de oorzaak wordt bestreden; en het Interessante en ook het belangrijke daar van is, dat daardoor de werkzaamheid van de schildklier geregeld en dus op een nor maal peil kan worden gehouden. En daar het hier een geneesmiddel betreft, dat men in den vorm van poeders of tabletten kan innemen, geeft dit een grooten voor uitgang boven de langdurige rustkuren, de operatie, de Röntgenbesfraling. Tegelijk wordt daarmee de kennis van de ziekten der schildklier belangrijk ver meerderd. Er zijn nl. een aantal ziekten, die in menig opzicht op de eerstgenoem de sterke werking van de schildklier ge lijken, en het is vaak niet gemakkelijk, deze uit elkaar te houden, hetgeen toch noodig is, om de juiste behandeling te kunnen toepassen. Immers de schildklier beïnvloedt vele organen, die echter ook weer door andere organen beïnvloed wor den. Het is juist als in de staat: als de, politie niet goed werkt, kan dat zijn oor zaak vinden in te veel arbeid, te weinig betaling, maar ook in de gebrekkige wet ten, in tegenwerking der justitie of in werkeloosheid der ministers, enz. Zoo kun nen b.v. ook de verhooging van de stof wisseling en andere verschijnselen uit ver schillende oorzaken voortkomen; het nieu- we middel maakt de onderscheiding der oorzaken gemakkelijker. Hoewel dus niet degene, die een ziekte heeft, die veel op Basedow gelijkt, met dit middel geholpen zal kunnen worden, is het toch een groote vooruitgang, dat er nu een eenvoudig en betrouwbaar mid del is gevonden om de uitermate lastig ziekte van Basedow behoorlijk te bestrijden. Het middel is reeds in verschillende Ne- derlandsche klinieken beproefd; nu rest nog, de toepassing, die vrij ongevaar lijk is, zoo ongevaarlijk te maken, en ook zoo gemakkelijk, dat het gemakkelijk en zonder veel voorzorgen kan worden gege ven. Want als een middel veel of lang durige laboratorium-proeven met zich brengt, om de schadelijke bijwerking te voorkomen, is het voor algemeen gebruik niet zeer geschikt. Hoezeer men goed moet onderscheiden. blijkt wel uit de onwille keurige proef in de ïïan- sche fabriek: de schild klier der arbeiders werd grooter, maar hun stofwis seling werd trager. Het is nu een goede honderd jaar geleden, dat Basedow de naar hem genoemde ziekte beschreef; reeds eerder hadden de Italiaan Flagani en de Engelschman Graves de ziekte van andere ziektebeelden afgescheiden. Voor een vijf tig jaar kwam de Zwitsersche chirurg Kocher met zijn operatie, die vaak een groote verbetering bracht; later kwam de bestraling, die echter niet zoo heel veel succes had. Kocher had ook den nadruk erop gelegd, dat de oorzaak van de ziekte in de schildklier gelegen was. De nieuwe behandeling is op een ge heel andere leest geschoeid. Sedert eeni- gen tijd is er een nieuwe tak van kennis gegroeid, nl. de leer der antibiotica; daar anti tegen, en bios leven beteekent, is het duidelijk, dat antibiotica stoffen zijn, die de levenswerkingen tegengaan, die dus de processen van groei, stofwis seling, bloedvorming enz. stopzetten, omdat zij de stoffen, die deze processen in 't gezonde lichaam aan den gang hou den, neutraliseeren. De toepassing dezer antibiotica is genezend, wanneer sommige processen te vlug en te ongeregeld ver. loopen. Daarmee is weer een geheel nieuw inzicht geopend in het wonderlijk ingewikkelde verloop van de levensver richtingen. In dit geval geldt het dus een stof, die in staat is de werking van de döor de schildklier afgeleverde stoffen te neutraliseeren en daarmee de werking van dit orgaan binnen normale perken te houden. DR. TH. H. SCHUCHTING Charlie Chaplin als Monsieur Verdoux Charlie Chaplin heeft een nieuwe film gemaakt; „Monsieur Verdoux". Ditmaal is hij daarin niet de clowneske figuur, zooals wü hem uit al zijn films kennen, integendeel, hij is een net, zij het fatte rig Fransch heertje, dat zijn brood voor zijn invalide vrouw en zoontje verdient door welgestelde vrouwen van middel baren leeftijd te trouwen om haar ver volgens te vermoorden. „Moord kan best komiek zijn", schijnt Charlie gezegd te hebben. Er is wel iets van waar, wanneer men hem door dezen monsieur Verdoux ziet bedrijven. De gevarieerde en ingewikkelde manieren waarmee hij niet bijzonder aantrekkelijke dames om hals brengt, doen de zaal soms1 schudden. Het is eigenlijk het clowneske, dat daarbij de hoofdrol speelt. Een dienstbode verwisselt twee flesschen en Charlie drinkt denkt hij het voor een der vele egaas bereide gif. De politie zoekt hem in de menigte en duwt hem telkens opzij, omdat hij in den weg staat. Zelfs tuimelt hij in het vuur van een moordlustige liefdes verklaring achterover uit het raam. Zoo zijn er staaltjes genoeg aan te wijzen, waar men den bumor proeft. Maar die humor wordt door den achtergrond, waartegen zich die komische gebeurte nissen afspelen, wat bitter. Want een moord is een moord en al probeert Char lie er iets korpieks van te maken, de waarheid laat zich niet l<5ochenen. Wan neer hij rozen plukt in den tuin, waarin een vuurtje rookt, dat zijn laatste slachtoffer opruimt of wanneer de film stilstaat bij den ingang van een slaap kamer, waarin hij achter 'n zeer onsym pathieke gade verdween om er straks op gewekt, met geldkist onder zijn arm uit te komen, moet men maar niet te veel fantaseeren. Natuurlijk stelt Charlie zich niet met het weergeven dezer feiten al leen tevreden. Zijn film moet Iets te zeg gen hebben. Hij wil er dan ook mee uitdrukken, dat de huidige samenleving moorde naars maakt. Maar de wijsheden, die monsieur Vardoux, wachtend op de guillotine, ten beste geeft, maken van dit mannetje meer een hooghartigen rebel. Zeker als hij zeg, dat hij geen conflict met God heeft, maar alleen met de menschen. Charlie heeft gepoogd een medelijden te wekken met de geheele menschheid onder bepaalde drastische omstandig heden. „Deze film Is voor volwassenen", zei hy op een persconferentie, „de sa- tyre is bitter. Ik meen, dat deze tijd zeer bitter is. Mijn film brengt het feit naar voren, dat depressies iets zeer slechts zijn en niet noodig behoorden te wezen." Toch kan de moordenaar uit zijn film die stelling niet zoo aannemelijk maken als Chaplin zelf wel wilde. Want wat te denken van een grap als deze. die monsieur Verdoux zich permitteert tegenover den geestelijke, die hem een bezoek brengt in zijn cel. „God erbarme zich over uw ziel," zegt de geestelijke. „Waarom niet?" luidt het antwoord, „ze is tenslotte van Hem." In N.-York rea geerde de zaal op deze oppervlakkigheid met eenig applaus. Ontging 't Charlie, dat hij den ernst, dien bij hem voorzat, met zulke Voltairismen verspeelt? Hij heeft altijd beter kunnen preeken met zijn beenen dan met zijn mond. Laat ons hopen, dat dit krasse stuk niet de film is. waarmee hij, die van een onbeholpen zwerver een monument van mensche- lijkheld maakte, afscheid neemt van het witte doek. Het secretariaat van de gemeenschap pelijke actie Nederlandse vrouwen heeft het volgende telegram aan den minis ter-president gezonden; „In diepe bezorgdheid over het lot der geïnterneerden op Java verzoeken wij uwe Excellentie met klem alle maat regelen te nemen tot onmiddellijke af voer geïnterneerden". Dit telegram werd o.m. ondertekend door de Nationale Vrouwenraad, de Ne derlandse Christen Vrouwenbond, het Katholiek Vrouwengilde, de U. V. V., de Bond van Plattelandsvrouwen en de Katholieke Actie Vrouwelijke Jeugd Nederland. Bij K. B. is de generaal-majoor der artillerie ir. M. Tans, territoriaal bevel hebber Nederland, benoemd tot gouver neur der residentie. Ir. M. Tans is in 1894 geboren. Tii- dens de bezetting was hij tot zijn af voering in krijgsgevangenschap adjunct- directeur van het rijksinkoopbureau. Na terugkeer in het vaderland was hij tot 1 Januari 1946 korpscommandant van het militair gezag. In Januari van het vorige jaar volg de zijn benoeming tot territoriaal be velhebber Nederland. Het in gebruik nemen van de spoorbruggen bij Zaltbommel en He- del heeft eindelijk de rechtstreekse verbinding met Den Bosch en Eind hoven tot stand gebracht, zodat de N.S.-busdienst GeldermalsenDen Bosch nu definitief komt te vervallen. Afgezien van het feit, dat de dienst op Den Bosch frequenter en geriefe lijker is geworden, is de reisduux met meer dan een uur verkort. Er be hoeft niet meer te worden overge stapt of gedeeltelijk per bus gereisd. De busdienst tossen Geldermalsen en Den Bosch, die in Januari 1946 de om weg over Nijmegen overbodig maakte, heeft dus meer dan een jaar bestaan. In die tijd werd meer dan 3 millioen kilo meter gereden en werden ruim 2 millioen passagiers vervoerd. In Juii van het vorige jaar werd op de openbare weg onder de ge meente St. Oedenrode een overval gepleegd op distributie-ambtenaren, die bonnen overbrachten naar het kantoor te Lieshout. Een gewapende bende was de ambtenaren met een auto achterop gereden en versperde de weg. Door revolvers in bedwang gehouden werden zij gedwongen een kistje met 10.000 bonnen af te geve» waarna de bende snel wegreed. Een der voornaamste medeplichtige» aan het voorspel dezer affaire stond voor de Bossche rechtbank terecht, n.l. de jeugdige A. V. uit St. Oedenrode, die aan de bende alle nodige inlichtingen had verschaft en hiervoor ƒ7500 bedon gen had. De officier van Justitie eiste 4 jaar gevangenisstraf wegens mede plichtigheid aan diefstal. Een drietal vrouwen. nJ. M N. uit Amsterdam, W. de W. en L. H uit Eind hoven, stond eveneens terecht. Zij had den de bonnen overgebracht van Eind hoven naar Amsterdam. Tegen M. N. ftüdde de eis één jaar gevangenisstraf met aftrek, tegen W. de W. er L. H. 1% jaar gevangenisstraf met aftrek. Uit spraak 15 Mei. De personen, die actief aan de overval hebben deelgenomen, moeten nog worden berecht. Vrijdagmiddag half vijf vertrok de „Indrapoera" met een troepencontin gent van 1200 man aan boord, waaron der vijf reserve-compagnieën infanterie, een detachement van het K.N.IJj. en technische troepenafdelingen van de vijfde en zesde infanterie-brigade, naar Indië. Terwijl de loopplank werd ingetrok ken, speelde het muziekcorps van de twee de divisie, welke bestaat uit tamboers, pijpers en trompetters, het „Wilhelmus". Na drie lange stoten op de stoomfluit, afgewisseld met tromgeroffel, maakte het schip zich los vèn de kant, terwijl familieleden en vrienden op de kade met veelkleurige zakdoeken en shawls de vertrekkenden in een stromende regen vaarwel wuifden. Het gebalsemde lichaam van de Zalige Maria Goretti, het twaalfjarige meisje dat onder handen van een moordenaar stierf als martelares der zuiverheid. Gisteren reed de eerste trein over het herstelde baanvak UtrechtEindhoven en ae beide herstelde bruggen bij Zaltbom- mel en Hedel. Er zijn twee dingen, die men zich van deze feestelijke rit zal her inneren, het eerste is de gulle vreugde in het Brabantse land, welke in Boxtel, waar heel de schooljeugd, als verwachte ze de Koningin, met vlaggen en wimpels was aangetreden, haar hoogtepunt be reikte. Het tweede is het tegenoverge stelde; de ernst ontstaan door de we tenschap, dat ook het herstel van deze belangrijke Zuid-Noord verbinding niet meer is dan een stap op de weg naar de opbouw van een goed spoorwegapparaat. De drie-en-tachtigjarige moeder van Maria Goretti zet haar naam op een plaatje van haar Gelukzalige Dochter. Zoals bekend is de oude vrouw de eerste moeder die de zaligverklaring van haar kind heeft meegemaakt. Overal zijn het die beide factoren ge weest, welke het officiële vertoon, dat met een dergelijk feit pleegt gepaard te gaan, beheersten. Het begon reeds toen de op de bekende wijze versierde trein nauwelijks het station Utrecht had verlaten en de president-di recteur der N.' S. ir. F. Qj den Hollander, de pers op ongedwongen wijze, d. w. z- Hittend op een armleuning, deelgenoot maakte van zijn gevoel Terwijl hij met gerechtvaardigde trots vertelde van het belangrijke werk, dat met deze feestelijke openingsrit werd afgesloten, kon hij toch de verzuchting niet onderdrukken, dat in vele plaatsen de vreugde wel zou wor den getemperd door die verlangens, welke de N. S. nog niet kon bevredigen. Dat bleek juist gezien, in Den Bosch, waar de feesttrein na een langzame rit over de hprstelde bruggen van Zalt)bommeil en Hedel het eerst arriveerde, kwamen direct al de eerste verlanglijstjes te voorschijn. Brabants hoofdstad deed van zich'' spreken door de voorzitter van haar V.V.V., en afgevaardigden der indus triëlen, middenstanders, handelsreizigers en hotel- en caféhouders. Tezamen brachten die een drietal wensen naar voren: een nieuw station, billijker ta rieven (de heer den Hollander had juist tevoren de pers verzekerd, dat zulks voor alsnog niet mogelijk is) en ontsluiting van .de Langstraat. Dat zy daarnaast met de beide muziekcorpsen, die op het perron stonden aangetreden, de lof trompet staken op het werk van de N.S., die het Zuiden met deze directe aan sluiting uit zijn eenzaamheid verlossen, behoeft nauwelijks betoog. Dat ir. Den Hollander daarop hulde bracht aan de mannen, die in de twee jaar, welke dit herstel vorderde, het verkeer per bus over de rivieren regel den, verdient zeker nadrukkelijke ver melding. Onder de moeilijkste omstan digheden vervoerden zij 2 millioen men sen over 3 millioen K.M. In Vught, waar de directie, door de beide Commissarissen der Koningin in de provincies Utrecht en Brabant, alle burgemeesters van aan de lijn gelegen plaatsen, en tal van eregasten, onder wie de directie der Philipsfabrieken en ir. Hupkes in de restauratie werden toe gesproken, had men een bepaalde origi nele methode gevonden om met zijn vreugde toch ook zijn verlangens ken baar te maken. Een boer en een boerin, gekleed in de dracht van de streek, bo den de directie een memorandum aan ter welwillende bestudering. Dan ging het naar Boxtel en zo ergens, dan is daar gebleken, hoezeer Brabant en heel het Zuiden deze heropening begroet als een vreugdevolle gebeurtenis. Honderden glundere kinderen en even glundere nonnetjes stonden langs de lijn zwaaiend met vlaggetjes en hardnekkig herhalend het onvolprezen lied, dat ver telt da,t Oranje boven is. Doch ook hier, waar wij uit de mond van de burgemees ter de verzekering vernamen, dat def-e kinderen Gods Zegen zullen afsmeken over het werk van de N. S„ ontbrak de klacht niet. Hier is men beducht voor de toekomst van de verbindingen in Oost- Brabant. Doch beducht of niet, de voor zitter van „Boxtel Vooruit" in wiens om vang inderdaad Boxtels vooruitgang is belichaamd', bood de directie voor de mannen, die de feesttrein reden, een aantal kostelijke Boxtelse sigaren aan. Van Boxtel ging het daarop naar Eindho ven, waar men werd ontvangen door ge meentebestuur en de directie der Philips- fabriel^n. Ook hier weer de bekende speeches, de toast en al dat vreugde- vertoon, dat ondershands onverbrekelijk met dergelijke openingen schijnt verbon den te zijn. Later in de middag volgde in Den Bosch nog een ontvangst door het gemeentebestuur. Morgen rijdt over het heropende baanvak de eerste trein voor het pu bliek, en als alles gaat zoals het gaan moet, zal per 1 Juni de electrificatie, welke door de vorst-periode moest wor den uitgesteld, een feit zijn. (Van onze speciale correspondent) Te Nijmegen, vlak bij de Landstich ting, ligt het kamp „Mariënbosch", oud- demobilisatiekamp van het Canadese leger, sinds vorig jaar Augustus inge richt door de Rijksvreemdelingenpolitie als doorgangskamp van in ons land wo nende Duitsers, die over de grens zullen worden gezet. In de negen maanden echter, dat dit kamp bestaat, is het aantal inwoners gegroeid tot ruim 800, terwijl er practisch geen worden afge voerd, omdat de Engelse autoriteiten de Duitsers niet willen toelaten. Intussen zet de politie de aanhoudingen voort. In Augustus van het vorige jaar is de arrestatie op grote schaal van in ons land wonende Duitsers begonnen, waarbij de -politie over grote vrijheden beschikte. In ons land leven ongeveer 24000 Duitsers. Hiervan zouden fir ongeveer 17000 uitge wezen worden. Het aantal van hen waar van men aanneemt, dat zij zich loyaal gedragen hebben en dusdanig met ons volk vergroeid zijn dat zij hier mogen blijven, wordt dus op 7000 geschat. Van de eerste 800 gearresteerden, die thans in het kamp b?j Nijmegen vgrblijven werd beweerd dat zij de zwaarste Nazi's waren. In feite geschiedde de aanhouding zeer willekeurig. Velen van hen zijn reeds 10 tot 20 jaar in ons land; zij zijn gearres teerd op min of meer losse beschuldigin gen tn hebben geen recht van verdedi ging. tenzij derden zich met hun zaak be moeien. Onder hen zijn mijnwerkers en ambachtslieden. Er zijn Rijksduitsers bjj, die in krijgsdienst geweest zijn. sommigen hebben reeds vastgezeten en dragen het ontslagbewijs in hun zak. Er zijn deser teurs uit het leger bij, er zijn er zelfs, die gewerkt hebben voor de illegaliteit. Opmerkelijk, dat zij allen gewone (ieden zijn. Geen van hen heeft een belangrijke functie gehad. Wat zn aan bezittingen hadden, werd door het beheersinstituut in beslag genomen. De 800 mannen, vrouwen en kinderen leven hier bijeen in een aantal ver roeste keten. Het is er vies en vol on gedierte. De weinige kleren zijn versle ten, spullen om ze te herstellen zijn er niet. Enkele marnen en vrouwen ver richten handarbeid, de rest doet niets, al negen maanden lang. Gelukkig zijn de kinderen sinds enige maanden on dergebracht in aparte slaaploodsen. De ouderen leven, een kleine groep uitge zonderd, zodanig, dat men het haast een collectief concubinaat noemen kan. Mannen en vrouwen slapen wel geschei den, maar er is weinig controle. Tegen prostitutie in het kamp wordt te weinig opgetreden. Het komt voor, dat meis jes van 15 jaar in verwachting zijn. Het behoeft geen verklaring, dat de kinderen hier opgroeien in een mentaliteit, die voor hun hele leven funest kan zijn. Enkele maanden geleden heeft de Ne derlandse Vaticaan-missie getracht de kinderen naar een daartoe in te rich ten tehuis in Sittard over te brengen. Daar zou geheel en al voor hen gezorgd worden. Deze pogingen zijn op niets uit gelopen. Wel is onlangs in het kamp een schooltje geopend, zodat enig on derwijs kan worden gegeven. Ook zyn hier ondergebracht ongeveer 120 Duitsers, die b(j het begin van de oorlog op Curasao gevangen genomen werden Nadat zij dus zeven jaar geïnterneerd zjjn geweest, werden zij naar Nederland over gebracht om ook over de 'grens gezet te worden. Het meest wonderlijke is. dat enkele weken geleden 12 S.D.-ers in uniform in het kamp werden ondergebracht. Yoor hen is niet alleen de kans om te ontsnap pen zeer groot, maar zij hebben alle moge lijkheden om deze groep van verbitterden en rechtelozen op te hitsen en onder hen nazi-ideën te propageren. Het standpunt van de regering, om Duitsers na alles wat wij van onze Oosterburen ondervonden en onder gingen, als ongewenste landgenoten te beschouwen, delen wij, maar Indien dc Engelse bezettingsautoriteiten niet toestaan, dat deze Duitsers over de grens worden gezet, dan heeft het geen zin hen op te hopen in een kamp dat ons duizenden guldens per dag kost en waar zij moreel en maatschap pelijk ten onder gaan. Wij weten dat het probleem der in ons land verblijvende Duitsers zeet groot is, maar dit neemt de verant woordelijkheid der betreffende autori teiten voor de genoemde toestanden niet weg. Het kamp te Nijmegen waar Duitsers sinds Augustus van het vorig jaar ondergebracht zijn Nu met imgang van 4 Mei het baanvak Den HaagRotterdam Utrecht electrisch bereden zal wor den, is het grote gebrek aan materi aal oorzaak, dat op dit belangrijke traject nog niet die intensiviteit in dienst mogelijk is, die ieder gaarne zou wensen. Hetzelfde euvel veroor zaakt, dat de spoorlijn door de Lang straat nog steeds niet bereden kan worden. De spoorwegen beschikken thaws nog slechts over de helft van het aantal zitplaatsen van vóór den oorlog. Wanneer de rijtuigfabrieken van Allan en Beynes op gang komen, zal dit beter worden. Verwacht kan worden, dat het nog wel een jaar zal duren alvorens de eerste ge stroomlijnde electrische wagen zal worden afgeleverd. Intussen is het kenmerkend voor de houding van 't reizend publiek, dat dezer dagen een in dienst gesteld nieuw rijtuig na enkele dagen weer naar de werk plaatsen in Haarlem terugmoest, omdat de bekleding gedeeltelijk was losgesne den en voor de rest verdwenen. Omtrent de electrificatie van het spoorwegnet vernemen wij nog, dat er met alle kracht naar wordt gestreefd het traject Sehevenir.genRenbaan Achterweg met ingang van 15 Juni 1947 electrisch 'te gaan berijden. 1 October van dit jaar volgt de electrificatie van het haanvak LeidschendamVoorburg naar Rotterdam Hofplein, 1 Januari 1948 UtrechtNijmegen en als laatste in Mei 1948 UtrechtAmsterdam. Vrijdagmiddag opende de minister van Onderwijs, Kunsten ën Wetenschap pen, dr. J. J. Gielen, in het gemeente museum te Den Haag de tentoonstel ling „Nederland in oorlogstijd". Men kan op twee manieren, aldus mi nister Gielen, de tentoonstelling bekij ken; le. ter bevrediging van zijn nieuws gierigheid naar het ontstaan en de wer king van het verzet. 2e. men kan echter ook zijn rondgang maken in de geest, die de verzetslieden bezield heeft, om dat dit verzet als noodzakelijk werd ge voeld. Dit verzet moest geschieden, om dat een boosaardig plan werd opgezet, dat bij slagen de ondergang betekende van de Christelijke cultuur en van de waardigheid van de menselijke persoon lijkheid. Het verzet, dat geboden werd geschiedde ongeacht het geloof of de ^/verwinning zou komen. De minister hoopte, dat de geest, die de verzetslie den had bezield, waarde zou blijven houden en mocht voortleven in het na geslacht. De verbinding Noord-Zuid in ons land hersteld. -De eerste Diesel.electrische trein mtt genodigden heeft een rit gemaakt op het traject UtrechtEindhoven, waarmede rechtstreekse verbinding hersteld is. De feestelijk versierde trein op het station te Vught Generaal-majoor ir. M. Tans is be noemd tot gouverneur der Residentie In de Willem IH-kazerne te Apeldoorn- was het Vrijdag feest voor het twede escadron pantserwagens, dat zijn eerste verjaardag vierde, waarbij ook de huis genoten der betrokkenen waren genodigd. Na een officiële ontvangst door de es- cadrons-commandant en een lunch, volgden in de namiddag demonstraties in excercitie, radioverbindingen met pantserwagens en motorrijden. Vooral op het laatste gebied gaven de mannen uit zonderlijke staaltjes van rijkunst over op haast onbereidbaar terrein te zien, wel ke temeer opvielen, omdat deze het re sultaat waren Van zes weken motortrai- ning. Ook de technische kennis blijft daarbij niet achter. Het exerceren toonde trouwens aan, dat op militair terrein eveneens een hogere graad van perfec tie is bereikt, waarvan mede getuigde het défilé, dat na de demonstratie voor de commandant der mobiele afdeling, ma joor G. J. H. van Geldorp, werd gehou den. Lt.-admiraal Helfrich heeft gisteren te Vlissingèn aan de stichting „Nieuw Walcheren een bedrag van 853 pond sterling of f9251.98 overhandigd, dat de Britse marine heeft bijeengebracht voor de herbeplanting van Walcheren. Onder leiding van de directeur der bui tenlandse economische betrekkingen, mr. S. Th. J. Teppema, zal zich een delegatie naar Berlijn begeven teneinde te onder handelen over een handelsovereenkomst met de Russische zone in Duitsland, De temporaire krijgsraad te Medaö heeft de zaak tegen de Japanse tolk Foerami Kondo, aan wie mishandeling van geïnterneerden en systematische terreur o. a. in het vrouwenkamp van Aek Paminke (Sumatra) ten laste wordt gelegd in behandeling genomen. Be klaagde ontkende schuldig te zijn aan mishandelingen; hij had slechts iemand met de hand in het gezicht geslagen- Hiertegenover verklaarden diverse ge tuigen, dat beklaagde vrouwen, die te ziek waren om op appèl te verschijnen, sloeg en tegen de benen schopte. Ook heeft hij vrouwen als strafmaatregel gedurende twee weken de gehele dag in de brandende zon arbeid laten ver richten. Tevens heeft beklaagde een geïnterneerde 24 uur met een touw om de nek zonder voedsel en drinken laten staan. In de strafzaak tegen de JapanneeS Youhimi Istoeki, die gedurende de be zettingsjaren bewaker in het vrouwen kamp Poeloehnapan nabij Medan is ge" weest, eiste de auditeur-militairach* jaar. De uitspraak volgt 10 Mei. Een radio-actieve wolk, die ontstaan is door de atoombomproeven van Bikini, drijft rond de wereld en betekent een gevaar voor de vliegtuigen welke op haar weg komen. Deze bewering werd geuit door Irvine Rehman van de universiteit van Californië, die aan de operatie „Cross roads'' deel nam. Rehman vertelde, da' het gevaar van de wolk zo groot is, da' vliegtuigen, die zich onlangs boven ee° bepaald gebied in het Noorden der Vei" enigde Staten bevonden, gewaarschuwd wérden om lager dan 1-7000 voet te blÜ' ven. Hij zeide dat de wolk thans v0°{ de zesde maal rond de aarde draait. Vrijdag werd de nieuwe Japanse de' mocratische grondwet van kracht, he geen door de gehele natie gevierd we*, met vuurwerk en redevoeringen en schappen van goede wil aan alle natt van do wereld. j Keizer Hirohito, thans constitution#^ monarch, nam aan de feestelykh#* deel. Keizerin Nagako vergezelde h® naar een speciaal paviljoen op het voor het paleis, dat het centrum wasv de natftmale feestelijkheden. De Japanse minister-president, roe Joejida, zal Dinsdag met zyn kabinet aftreden, nadat een keize decreet tot het bijeenroepen van de ste zitting van het parlement onder nieuwe grondwet is ondertekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 6