Soendanezen proclameren afscheiding Verzoek om Ned. militaire bescherming FEEST VAN DE ARBEID IN DE BISSCHOPSSTAD D VIER COMM. FRANKRIJK MINISTERS IN ONTSLAGEN Vertrouwen voor Ramadier Nationalisatie transportwezen in Engeland HET LIMBURGSE JONGELUI OP HOL GEBRACHT HOOFD NEDERLANDSE DAG OP DE BRUSSELSE JAARBEURS Indrukwekkende manifestatie van georganiseerd Kathroliek Haarlem Welbespraakt fantast wist iedereen om zijn vingers te winden Vuurgevecht in Wouwse plantage „Happy ending bleef uit Tot hoofd en hart Herderlijke brief van Mgr. Lemmens .iWs DINSDAG 6 MEI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23840 Javaanse infiltratie Amnestie? Hebt U een sigarenbandje (Vervolg- op pag. 5)- Johan de Wit morgen in Amsterdam Wie wil filmster worden? JODEN EN ARABIEREN VOOR POLITIEKE COMMISSIE Staking in Bilbao STAATSLOTERIJ Hartstochten zijn als vurige paar- I den. In toom gehouden zijn zij I goed, vrijgelaten lopen zij in het z wilde rond j Het weer Geestelijke strijd tegên het communisme MILITAIRE FORMATIES OP DE RIJWEG BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„. f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. D. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Oe Soendanese Pasoendanbeweging Heeft Zpndag te Bandoeng de afschei ding van Pasoendan van de Indone sische republiek bekend gemaakt en aan dé Nederlanders verzocht de mi litaire bescherming uit te breiden tot de Soendanezen, die zich in de door de Javanen bezette gebieden bevin den. Enerzijds eisen de Soendanezen het recht tot afscheiding en vórming der eigen natie* anderzijds verlangen zij volledige rechten in het federale verbond vkn Indonesische staten on der de Nederlandse Kroon. In een proclamatie wordt Bandoeng aange wezen als hoofdstad van de nieuwe •taat. De voornaamste punten van de procla matie zijn voorts de volgende: Verzet te gen de inlijving van door de Nederlan ders bevrijde gebieden in de politieke jurisdictie Van de republiek; dringend verzoek'aan de regering van Nederlands- Indië om de militaire bescherming uit te breiden tot de Soendanezen, die zich thans bevinden in de Gedeh, die de Javaanse troepen hebben bezet, en het verzoek tot de Nederlanders te willen helpen bij het bevrijden van deze men sen; loyale' medewerking bij het terug geven van fabrieken en cultuuronderne mingen aan de wettige bezitters, als een 'essentieel begin tot de terugkeer van het normale leven; dringend verzoek aan de legering van Nederlands-Indië om toe stemming tot het organiseren van een plebisciet, zowel in de bevrijde als in de door Javanen bezette gebieden (in de laatstgenoemde .gebieden dient het ple bisciet onder bescherming te staan van de Nèderlandse militaire strijdkrachten en onder toezicht van een internationale commissie van zeven); in geval van gunstige uitslag van het plebisciet- ver zoekt de proclamatie erkenning van Ne gara Pasoendan door de regèring van Nederlands-Indiëj; in alle federatieve aangelegenheden verlangt Negara Pa soendan volledige gelijkheid van stattis •het alle andere staten. De proclamatie noemt Raden Kartale- gawa als president en dr. Raden Koesto- mo secretaris van de'onafhankelijkheids beweging. Eerder op de dag had dr. Koestomo N °P een persconferentie bevestigd, dat 200.000 gewapende i Soendanezen in "Pstand waren gekomen tegen de In donesische republiek. Koestomo be vestigde ruet asieeu de mededelingen, die hy enige dagen geleden aan Uni ted Press verstrekt heeft, maar voeg de er nog aan toe, dat de „revolutie" grotere proporties zou aannemen. Hü ging 'niet in op bijzonderheden over de gevechten, doch volstond met de algemene verklaring, dat de Soenda- nezen in opstand waren gekomen te gen de Javaanse soldaten. Officiële Nederlandse kringen te Bata via zijn nog niet bereid besliste uitspra ken over hun indrukken uit Bandoeng te boen. Aan de principiële opvatting der Nederlandse autoriteiten, welke dezer dagen is geformuleerd, wordt niets toe gevoegd. Betreffende de suggestie van de Fa- •oendan, onder toezicht van de Ne derlandse autoriteiten en in samenwer king met de V.N. een plebisciet te doen houden, verklaarde een bevoegde bron *an Aneta, dat hierover nog niets kan borden gezegd, aangezien dit afhankelijk Is van het reglement tot uitwerking van artikel 4 van Linggadjati, welke aangele genheid door de Commissie-Generaal ^n de Indonesische delegatie nog niet is af gewikkeld. De Nederlandse resident-commissa ris op -Java, de heer Klaassen, verklaar de tegenover United Press, dat de Ja vaanse infiltratie in Nederlandse posi ties en terreur 'van de burgerbevolking 'n het militaire demarcatid-gebied dus danige y^r'men hebben aangenomen sinds de ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati, dat de Nederlandse ^gering het republikeinse leger gewaar schuwd heeft, „dat zij gedwongen zal rijn haar eigen maatregelen' te nemen." 'hdien dergelijke daden voortduren. De heer Klaassen zeide, dat de republikeinse troepen de tactiek van de verschroeide aarde hadden toe gepast langs de demarcatielijnen en er&agmiddag had aan graf van minister Goseling op het kerkhof Bui veldert Amsterdam een plaats en plechtige graven ihdere oorlogsslachtoffers werden he. en velen brachten een bloemenhulde rtten een gebed voor de zielerust van de gevallenen de bewoners gedwongen hadden uit •V de Nederlandse gebieden te vlueh- ten. In de afgelopen maand, aldus de heer Kiaassen, zijn in het dorp Tjikantjana alte notabelen Ontvoerd, Tegen het dorpshoofd werd een bedreiging met de dood geuit en twee dagen latet werd zijn lichaam met afgesneden keel ge vonden. De bewoners treffen voorberei dingen om te vluchten, Ben dergelijke terreur duidt op gebrek aan republikein se macht om de zaak in handen te hou den of op gebrek aan goodwill. Vóór de ondertekening van Linggadjati trokken per dag ongeveer honderd vluch telingen het Nederlandse gèbied van Bandoeng binnen, hetzij om bescher ming .te 'Zoeken, hetzij om voedsel te be machtigen. Sinds Linggadjati is dit ge tal .tot practisch nihil teruggelopen, of schoon wij de indruk hebben, dat vele duizenden dit gaarne zouden willen doen. Dit kan men nauwelijks een geest van samenwerking noemen. Blijkbaar, zo besloot de heer Klaassen, sturen dé republikeinen Javaanse troe pen in plaats van Soendanese troepen naar dit gebied, omdat de Nederlandse troepen hier uitsluitend botsirgen met Javaapse soldaten hebben gehad. In politieke kringen te Batavia doen hardriekkige gerucliten de ronde, dat de- Nederlands-Indische regering een rege ling, voorbereidt voor het verlenen van amnestie aan personen, diè tijdens de Japanse bezetting Voor de vijand zijn werkzaam geweest, zonder directe scha delijke gevolgen'voor bepaalde personen. Over dit voornemen, derhalve uitsluitend „lichte gevallen van collaboratie" be treffende, is overleg, gepleegd met de regering in Nederland, waarop, volgens deze zegslieden, thans gunstig bescheid is ontvangen, zodat de afkondiging een dezer dagen te verwachten is. Van offi ciële zijde was men niet éereid deze ge ruchten te bevestigen of tegen te spre ken. Onlangs kwam het op een nacht, nabij Roosendaal in de bossen van de Wouwse plantage, tot een vuurgevecht tussen grensbeamb.en en pseudo.commiezen. Twee com- miezen. die op het oorlogspad wa ren tegen smokkelaars en zien .ver stopt hadden, hoorden plotseling enige mannen een groep smokke laars toeroepen „Halt, commiezen". Zij begrepen dal pseudo-ambtena- ren aan het werk waren, die het op de vracht van de smokkelaars ge munt hadden. De echte mannen der wet sprongen uit hun schuilhoek te voorschijn en sommeerden hun „col. lega's" zich te legitimeren. Een zes tal revolverschoten was het ant woord op deze sommatie. De commiezen beantwoordden het vuur en hoewel een der ambtenaren in zijn dy getroffen werd, zetten zü een 'achtervolging op de schietlustigen in. Deze achtervolging had tot resultaat, dat zekere H. gearresteerd' kon worden, een zwager van de beruchte SS-er „de Zwarte Van Meel", die weinige dagen gpleden ih deze omgeving voor de vier de maal uit zijn internering ontsnapte. H- deelde mede, dat hij met de „Zwarte" op pad was om smokkelaars hun vracht afhandig te makep. üüfln medeplichtige werd echter niet gevon den. Evenmin kon worden vastgesteld, of de beruchte 'Zwarte" inderdaad bij het voorval betrokken is geweest. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin had op de Woeste Iloeve een treffende herdenking plaats van*de 117 door de Duitsers vermoorde Nederlanders (Telefonisch van onze Parijse v correspondent 9 Parijs, Mei Daar men niet meer dan de door de Grondwet voorgeschreverf bedenktijd van een vólle dag in de praktijk dus meer dan een etmaal had willen laten .verlopen, heeft de Nationale Ver gadering Zondagochtend, hoewel op deze dag gewoonlijk ook het Franse parlement' rust, gestemd over de ver trouwenskwestie. welke minister-presi dent Ramadier Vrijdag had gesteld. 360 afgevaardigden hebben vóór het vertrouwen gestemd en voor onveran derde voortzitting; van de economi sche politie, zooals Ramadier deze had geformulcerjl in de verklaring, waar mede hy zich op 21 Januari tot de Nationale Vergadering had gewend, om van haar de bevestiging: te ver krijgen zijner aanwijzing door de pre sident der Republiek tot kabinetsfor mateur. 186 afgevaardigden hebben tegengestemd, te weten die der com munistische fractie en enkele aan- verwanden. Tot de tegenstemmers behoorden de vier communistische ministers, die- te vens lid van .de Nationale Vergadering, zijn, te weten de ondervoorzitter van de ministerraad en secretaris-generaal der communistische partij Maurice Thores, de minister van Nationale De fensie Billoux-, de minister van Arbeid Ambroise Croizat en de minister van de Wederopbouw Charles Tillon. Nadat zij hadden tegengestemd, heb ben de communistische ministers ge weigerd hun ontslag uit de regèring te nemen. Zij hebben daarop hun ontslag gekregen bij decreet, ondertekend door de pfesident der Republiek welk decreet met hun fucties tevens voorlopig *be- „Hebt U een sigarenbandje?" Deze vraag,gesteld door het zoontje van een Staphorster-wethouder, moest de Engelse ambasadeur Sir Nevile Bland bij een bezoek aan' dit dorp ontkennend beantwoorden. Hij be loofde ecliter een paar tp sturen. Dezer dagen ontving het jongetje een pakje met sigarenbandjes. Het mooi ste exemplaar draagt de handtekening van Winston Churchill. last de ministers Teitgen (M.R.P.), Ivun Delbes (radicaal), Robert Lacoste en Jules Mtasch (S.F.I.O.). Georges Ma- ranne, de communistische minister van Volksgezondheid, die lid van de Raad van de Republiek is en daarom formeel niet tegen de regering heeft kunnen stemmen, is afgetreden uit solidariteit met zün ontslagen collega's. De Johan de Wit, met repatriërenden aan boord, wordt heden omstreeks 8 uur in IJipuiden verwacht. Morgenochtend cm 9 uur begint de debarkatie te Am sterdam. e Bisschopsstad Haarlem, het hart van Katholiek Holland, heeft Zondagmiddag op impo sante wüze 't Feest van de Arbeid ge vierd. Het was een heerlijke manifes tatie van alle.R. K. organisaties, die op het veld achter onze machtige Ka thedraal is er een mooiere plaats daarvoor te bedenken? een spon taan spel opvoerden, dat hjt dagelijks leven en werken van de ropns symbo liseerde. Het hoogtepunt van dit spel, waaraan bijna 1400 jongens en meis- jes, vrouwen en mannen deelnamen, vormde de grootse* ontroerende Ma- ria-hulde aan het slot van de middag. Het was een bijzonder kleurrijk schouwspel, waarvan de glans echter enigszins werd weggenomen door een mals Meiregentje, dat van geen op houden wilde weten. Nadat de nationale driekleur, de geel witte Roomse vlag en de Risschopsvlag gehesen waren, betrad Dré de Wolf, na tionaal secretaris van de«R. K, Arbeiders beweging, het podium, om in een geest driftige toespraak in enkele trekken de grote waarde van de arbeid te schetsen, öe arbeid, die onder de liberaal-kapita listische maatschappij een vloek geworden is en nu in een christelijk bestel weer een zegen moet worden voor de mensheid. „In de arbeid vinden wij de middelen tót de stoffelijke en geestelijke verheffing van ons volk," zo zeide spr. Het is tref fend, dat we in dezelfde maand, dat des tijds de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno werden uitgevaar digd, waaruit zovele zegeningen voor de werkers van hoofd en hand zijn voort gekomen, nu bpeen zijn, om ons Katho liek Feest van de Arbeid te vieren. Spr. wekte tenslotte allen op, betere, christe lijker mensen te zijn, want dan alleen is een nieuwe maatschappeiyke orde op christelijke grondslag te verwezenlijken. Vervolgens werd een vlaggenparade ge- (Van onze Londense correspondent) Gisteren werd de wet op de nationa lisatie van het transportwezen in het Britse Lagerhuis in derde lezipg aange nomen met 308 tegen 194 stemmen. De behandeling van deze slecht, verteerde we^ heeft een precedent geschapen, door het feit dat voor liet eerst de „guillotine" de behandeling van een wet in de per manente afdeling van het Lagerhuis aanmerkelijk aan banden heeft gelegd. De Labourregering had moeiiyk een mihder gunstig object kunnen uitzoe ken voor dit precedent dan deze hoogst onoverzichtelijke en in zijn uitwerking volkomen onberekenbare transportwet. De meest opmerkelijke leemte in de wet is heto ntbreken van enigerlei aanduiding, welke basis zal gelden voor het berekenen van vervoerskosten, nu de concurrentie tussen trein en vracht auto zal* komen te' vervallen. Het is vooralsnog onduidelijk hoe een admi nistratieve chads kan worden vermeden, als de wet eenmaal in werking treedt.. Voordat evenwel de wet in het staats blad verschijnt, zal zij het Hogerhuis moeten passeren. In extreem-conserva tieve kringen is reeds uiting gegeven aan de hoop, dat de Lords in deze wet een aanleiding zullen vinden om de strijd tegjen de regeringsmeerderheid in het Lagerhuis aan te binden. Er is echter reden te verwachten, dat het Hogerhuis zelfmoord zal plegen om wille van deze wet. Labour zou hen niet anders dan dankhaa» zijn, indien de Lords hem een effectief wapen in de hand zonden geven voor het winnen van de volgende algemene verkiezingen. De Begin 19^ verscheen in een Limburgs blad eèn advertentie, waarin dames en heren werden gevraagd om op te treden in een 'film. Niej, minder dan <00 meisjes en jongemannen solliciteerden. v De brieven kwamen by zekcré' K„ die topTegelen domicilie hield. Een aantal sol licitanten werd door K. uitgenodigd om te verschonen voor een „filmcommissie De „filmmanager" vertelde, dat hü nog slechts wachtte op een apparaat ter waarde van 3800 gulden. Zodra dit was gearriveerd, zou met de opnamen kunnen worden begonnen. Toen enige sollicitanten begonnen te twijfelen aan de hele onderneming deelde K. medé, dat de Venlose middenstand eon bedrag 38.000 gulden voor de onderneming beschikbaar gesteld zou hebben. De laatste twijfel werd weggenomen toen K. telegrammen toonde,'die hy over deze aangelegenheid van-de Venlose mid- •lenftendsverenigirtg ontvangen zou hebben. Ongeveer tegelijkertyd verschenen ad vertenties, waarin reclame werd gemaakt yoor het ..Alg. Adviesbureau "oor Be drijfsorganisatie'", in Limburg vertegen woordigd. door een goed bekend staand met name aangeduid reclamebureau in Tegelen. De jeugdige reVlame-ondememer ver heugde zich zeer in relatie gekomen te zyn met een dergelijk machtig man als K. De orders stroomden binnen. GïOTe fabrieken gaven opdrachten en ze werden prompt uitgevoerd. Spoedig werden de mensen wantrouwig, dan zei K.: „Het komt op.geen duizend gulden aan, liet hoofdbureau in Den Haa-g is er goed voor." Steeds weer opnieuw kreeg hy credieten. Tenslotte, raakte K. in zodanige financiëje moeilijkheden, dat hü ten einde raad een telegram fingeerde: „Moeder overleden. Overkomst naar Den Haag dringend gewenst". Hij liet dit zyn kennissen zien en ver- ^dween voor eTiige 'dagen naar zyn pensionkamer in Tegelen, waar hü de tyd doorbracht met roman netjes lezen en het voeren van een „ylgesprek" uit Den Haag, waarin hy mededeelde, dat hij nog enige dagen in de residentie moest blyven. Wei nige dagen daarna was hy met de Noorderzon verdwenen. Dit alles was echter bet werk van een nauwelybs 23-jarige jongeman, die door een enorme bespraaktheid er in slaagde de mensen om de tuin te lelden. Vele honderden gegadigden stuurden andere mededelingen van overeenkom brieven «aet foto's, aan het in dé krant opgegeven, adres. K. maakte' een schif ting uit de sollicitaties eh verzond een 80-tal uitnodigingen om naar Tegelen te komen. Meisjes „in grote opmaak", en jongemannen met Clark Gable snor retjes kwamen uit heel Limburg opda gen. Allen moesten verschijnen vooreen speciaal in het leven geroepen „film commissie", bestaande uit Tegelse ingezetenen, die mfeenden hieraan te kunnen verdienen, maar van film weinig benul hadden. Drie dagen lang zag deze „commissie" de schoon ste meiSjes aan zich voorbijtrekken en moest naar eigen smaak en in zicht punten toekennen op verschil lende criteria als: gebarenspel-, postuur,, duidelijke, uitspraak, maar vooral „knapheid'!. Na afloop van de „keuringen" richtte K. een toe spraak tot de aartwezigen en gaf een lezing over de komendè film. De cZndidaten moesten een voor dracht, houden van 3 minuten over een door hen zelf gekozen onderwerp en een „verplicht" Citaat, by voorkeur van Vondel,, lezen. Zeer „knappe" meisjes werden door K. terzijde genomen, haar werd vertrouwelijk medegedeeld, datzy voor een ejgra-film in aanmerking kwa nten. Hiermee was het voornaamste werk voor de „commissie" geëindigd 'Enkele lieden gingen in het ljlyde voor-,k uitzicht van een honorariumvan f aO per drie avonden meteen aan de boemel tot later voor hen, en voor alle zo hoop vol gestemde filmcandidaten de pynlijkf ontnuchtering kwam. leus „het volk tegen de adel" zou Labour zonder twyfel weer in het zadel helpen en een goede bliksemafleider zijn voor mogeiyke ontevredenheid h(J het electo raat. Het socialistische Lagerhuislid Proetor zei dan ook heden ln het debat, dat te genstand van het Hogerhuis niet aan vaard zou wo-den en de strijdbare minis ter van Volksgezondheid Atteufin Bevan verklaarde heden ln een rede vóór de ar beiders In Noord-Wales, dat de regering moeilijkheden verwachtte in liet Hogerhuis ln verband met. de transportwet. H|| gaf eehter te verstaan, dat verzet van de Lords gebroken zou worden eir voegde er aan toe: „alleen sprekend yoor my zelf, zon Ik in elk geval liet Hogerhuis willen elimineren. Indien evenwel -de heef Bevan geheel eerlijk geweest zou zijn, had hij moeten erkennen, dat het Hogerhuis, voorai nu het Lagerhuis hoe langer hoe meer gaat lijken op een overwerkte wetgevende wQrstmachine, tot heden meerdere malen zeer nuttig werk heeft verricht door een rustiger en degeiyker beschouwing van slecht verteerde wetten In dit opzicht wacht het Hogerhuis een belangrijke taak bi; de behandeling van de transportwet, waaraan nog heel wat te vijlen en te schaven zal zijn, vóórdat zij kan dienen ais redelijke basis voor een rationalisatie van het Engelsche transportwezen. Dr. Oswaldo Aranha, voorzitter der Algemene Vergadering der V.N.. heeft Maandag by de hervatting der bespre kingen over de kwestie of aan Joodse or ganisaties zal worden toegestaan voor de voltallige vergadering te verschijnen medegedeeld, dat er vijf amendementen waren ingediend. Joegoslavië stelde als amendement voor dat niet alleen de' Joden maar ook het Arabische Hoge Comité zal worden gehoord door de politieke commissie. Na een verdaging las de Columbiaanse. afgevaardigde een compromis-resolutie voor, welke tijdens een gesloten zitting door vyf landen was opgesteld. De tekst luidt: „De algemene vergade ring heeft besloten, dat de politieke commissie het Joods Bureau voor Pa lestina zal horen over de kwestie die de commissie in behandeling heeft en dat ige-aard van andere Palestynse bevol- ingsgroepen naar die commissie moe ten worden verwezen.' De Poolse resolutie, waarbij het Jood se Bureau werd uitgenodigd zyn stand punt. voor de Assemblée uiteen te zetten, werd verworpen. De gemeenschappelijke resolutie der vijf staten werd aangeno men met 44 tegen 7 stemmen. 20.000 arbeiders in de staalindustrie te Bilbao zijn Maandag in staking gegaan, uit protest tegen de maatregelen, die genomen zijn tegen arbeiders, die op 1 Mei zijn weggebleven. De civiele gou verneur van Bilbao had.bevel gegeven, dat de 14.000 arbeiders, die die dag vrij gencmen hadden, ontslagen moes ten worde.n. De staking staat onder lei ding va|f communisten, socialisten en BaSkische leiders. Er zijn veel arresta ties verricht, doch er worden geen in cidenten gemeld. 9746, 11854, 13125, 16436, 18938, f400- 20815. f,J00.— 1107, 5£>48, flOO— 4485, 6097, 16666, 16993, 17910. '7103, 6759. 19749, 20713. 13278, 15738, houden, waarna het indrukwekkende ogenblik kwam, dat groepjes arbeiders in overall en werkschorten het terrein op kwamen en aan het werk togen. In smetteloze buizen bereidden de bakkers het deeg, vlug en vaardig gingen de vrou wen met de strijkbout om, hier stond een kniidenier achter zijn toonbank, daar was de afdeling letterzetters van een druk kerij druk bezig. Verderop bouwden tim merlieden en metselaars aan een woning en legden tuinlieden een fraai perkje aan. Kleermakers waren aan hét passen en meten en moeder de vrouw zat gezel lig aan tafel,'omringd van haar kinderen, kousen te stoppen. De mannen -van de Spoorwegen, van de P.T.T. en de reini gingsdiénst- waren eveneens present. En rond dit vlijtig en levendige volkje dar telde de jeugd; de jongens speelden met versierde hoepels en dé meisjes met feestelijk aangeklede poppen. De vrijheidsboom werd geplant en vro lijke meisjes dansten daaromheen hun vreugde uit. En terwijl de arbeiders aftrokken, be traden bruidjes vhet veld over met bloe men bestrooide paden. Verkenners, gid sen, K.A.J., KJ.M.V., schoolkinderen, stu denten, ambtenaren, mijnwerkers, boeren en boerinnen volgden daarachter, zij ver zamelden zich op en voor het podium, waar een prachtige, geschilderde triptiek was opgesteld, die in het midden Maria toonde als Koningin van de Arbeid. Plechtige orgelmuziek weerklonk en van boven hoorde men stemmige zang .van het Kathedrale Jongenskoor. Nadat de jeugd haar bloemen en speel goed ey de vrouwen en mannen de ver schillende werktuigen, die zü dag aap dag gebruiken, bij het podium hadden neergelegd, verrichtte Mgr. N. L. A. Am- merlaan, vicaris-generaal van de Bis schop, de zegening van deze voorwerpen, fiit was tevens de apotheose van het Feest van de Arbeid, dat vele katholieke Haarlemmers hebben bijgewoond, maar dat ongetwijfeld meer belangstelling ge trokken zou hebben, wanneer de zon de regen had kunnen 'verdrijven. Verwachting tot Woensdagavond: In de ochtend' plaatselijk nevel Overigens vry heider weer. Later op de dag, voornamelijk in het Zni- delfk gedeelte van het land, weer toenemende bewolking en enkele'ver spreide buien. Wind overwegend tus sen Zuid en Oost, zwak in de nacht matig, overdag. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 5.01—20.13, Maan: 23.06—6.03 In de kerken van het bisdom Roer mond is Zondag een herderlijke brief van Mgr. dr. G- Lemmens voorgelezen in verband met de geestelijke voorbe reiding Vin Katholiek Limburg op het internationaal Maria-congres van 37 Sep'.ember a.s. te Md&stricht. De Bisschop van Roermond herinnert o.a. aan de, in de vastenbrief van bet Episcopaat aangeduide, geestelijke strijd, die gevóerd moet worden tegen het communisme als een complex van on geloof, heidendom en ma.erialisme, dat lijnrecht in tegenstelling staat met alle Christendom. Met klem dringt de Bis schop van Roermond tan om zich voor he'. behoud en de redding der zielen tot Maria te wenden. Het a-s. internationale Maria.congres kan daarbij heel byzonder«dienen. Daar om wekt Mgr. Lemmens op tot een voor bereiding voor dit congres, zowel in de parochies als in verenigingen, scholen en ins'ituten. Daar in verschillende gemeenten van ontfttaan het verkeer tengevolge van het feit! dat tijd tot tijd moeilijkheden ontstaan voor ngevolg marcherende militaire formaties van de rijweg gebruik maken, heeft de A.N.W.B. zich opnieuw tot de militaire autoriteiten gewend. Deze hebben thans toegezegd, al dus dé A.N.W.B., dat er vin de zijde van de troepen-commandanten krachtig naar zal fcorden gestreefd, dat marcherende colonnes zoveel mogelijk de eisen van de verkeersveiligheid in acht zullen, nemen. De Maria-hulde aan het slot van het Feest van de Arbeid (telefonisch van onze Brusselse correspondent) 1 BRUSSEL, 5 Mei. Maandag werd op de. Brusselse jaar- beurs een Nederlandse\dag gehouden- De viqe-president Ludig ontving 's morgens de .Nederlandse afvaardiging, die geleid werd door de gezant Baron van Harinx- ma thoe Sloten en waaraan o.a. dr. Huismans, minister van Economische 4 t Zaken, Mansholt, minister van Land bouw, Van Romburgh, gevolmachtigd minister eh commissaris-generaal van de Nederlandse afdeiing, alsmede leden van het bestuur dér Utrechtse jaar beurs, vfaaronder de voorzitter- dr. Fen- tenèr van Vlissingen en tal van andere genodigden deelnamen. Na een rondgang door de expositie gebouwen vond er een maaltyd plaats, waarop dr. v.*Si. Meulenbroeck. burge. meester van Brussel, de Nederlandse gasten gn de Belgische ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Handel verwelkomde. Aan tafel sprak de Nederlandse minister van Economi sche Zaken een redevoering uit, waarin hy zijn voldoening te kennen gaf over de pas gehouden besprekingen tussen de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers in verband met de groeiende economische samenwerking, besprekin gen, die in volledig onderling begrip verlopen zyn en dan ook tot gunstige resultaten hebben geleid. Hy legde er de nadruk op, dat het met die samen werking niet moest gaan ais met de voetbalwedstryden tussen onze landen, dat het niet steeds 21 «noest zyn, maar dat de beide partners elkander op een hoger plan moesten brengen. Voor vrees en wantrouwen mag er daarbij geen plaats zijn. De Belgische minister van Buiten landse Handel voerde het wederwoord en stelde vast, dat Nederland, ofschoon zwaarder door de oorlog getroffen dan België, niets aan levenskracht had in geboet én dat onze landen vertrouwen ln de toekomst mochten hebben. Er zyn stellig moeilijkheden, -naar die zullen, zoals by de besprekingen over het han- delsaccoord gebleken is, hand in hand overwonnen worden. Het ruilverkeer zal op een hoger peil in ivenwicht worden gebracht, vooral wanneer wij er goed van overtuigd zyn, dat elk van onze landen meer aan zyn partner heeft .dan aan andere landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1