Beel en Jonkman te Batavia aangekomen REGER1NG-RAMADIER BLIJFT AAN i TWEE JAAR GELEDEN: V.E.-DAY Ratificatie van Italiaans vredesverdrag Communisten staan gereed Twee republikeinse ministers ter begroeting aanwezig Nieuwe arrestaties in Roemenië Zullen de communisten met algemene steking antwoorden? Aan Hitiers Rijk een einde gekomen CHRONISCHE ONDERVOEDING IN ENGELAND Vooraanstaand Londens geneesheer over voedselvoorziening Aan Griekse en Turkse grenzen bureaux van redactie en administratie: Alle leden van nazi partij thans bekend? Het weer ■êMKI ANDERS GEEN VREDE EN STABILITEIT VOOR HET APENNIJNS SCHIEREILAND KWEKERS L.T.B. BIJEEN Tol hoofd en hart woensdag 7 mei 1947 69sfe JAARGANG No. 23841 MIJNWERKERS ALS STAKING BREKERS r Hervatting van de handel JODEN EN ARABIEREN VOOR DE U.N.0. Hl Poolse ondergrondse zou geliquideerd zijn Dronken bestuurder MARSHALL DRINGT AAN OP: STAATSLOTERIJ „De man die geen geld kon uilgeven" -Communistische partij in Brazilië verboden? SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro *43480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT i ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De minister-president, dr. Beel en de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. Jonkman, vergezeld van dr. Hirschfeld en de heer Albar- da, zijn hedenochtend 10.5 uur (pl. tijd) op het vliegveld Kemajoran bij Batavia geland. De ministers werden verwelkomd door ür Van Mook, dr. Idenburg, luit.-gen. Spoor, Schout-bij-Nacht Pinke en de Consuls-generaal. Van republikeinse zijde Waren aanwezig de minister van Binnen landse Zaken Roem en de minister van Voorlichting Natsir. Nadat de ministers de officiële persoonlijkheden hadden be groet, inspecteerden zij de erewacht, be staande uit twee peletons van het Ko ninklijke Nederlandse Leger, twee pele tons van het Koninklijke Nederlands- Indische Leger en een peleton van de marine. Op het vliegveld te ^Singapore heeft United Press een onderhoud gehad met dr. Beel. Hij was hoopvol gestemd ten aanzien van een vreedzame regeling van het Indonesische vraagstuk onder de be palingen van de overeenkomst van Ling- gadjati. Het doel van zijn bezoek aan Indië was, naar hij zeide, het scheppen Van een beter begrip tussen de Neder- landers en Indonesiërs en hij gaf als zijn overtuiging te kennen, dat zijn optimisme de gevoelens van de meerderheid van het In Roemenië zijn opnieuw de laatste dagen vele arrestaties verricht. Déze hieuwe actie volgt op een andere van enige weken geleden, toen vele oppositie leden en politieke tegenstanders werden gearresteerd. De beschuldigingen komen ever het algemeen neer op sabotage, Samenzwering en rassenhaat. De verwij- zing in het door de regering uitgegeven communiqué naar rassenhaat volgde op de ontdekking van anti-Joodse slag tinnen in de faculteit voor bouwkunde 8an de universiteit. Ook worden er on geregeldheden gemeld op de medische waar studenten de autoritei- en trachten te verhinderen een professor te ondervragen. Overigens is het in Boe karest rustig. Er was geen politie of' extra gewapende macht op de been. Bij de vroegere arrestaties werden 241 per sonen aangehouden. In een papierfabriek in Beieren is een Partij van meer dan twintig mil- lioen kaarten ontdekt, welke bestemd was om voor productie van nieuw papier te Worden gebruikt, en op welke kaarten de hamen voorkomen van, naar men aan- heemt, alle leden van alle afdelingen der hazipartij. In dezelfde fabriek vond men ook kaartsystemen van de SS, de SA en soortgelijke organisaties. Het hoofd van het centraal documen ten-bureau te Berlijn, waar de partij kaarten thans is ondergebracht, heeft Verklaard er van overtuigd te zijn. dat hien nu ook beschikte over de namen van allen, die lid geweest zijn van de hazipartij of zelfs maar een aanvrage daartoe hebben ingediend. De mijnwerkers in verschillende En gelse mijnen in hef graafschap Durham fungeerden Dinsdag, vermoedelijk voor het eerst in de geschiedenis, als staking brekers. Zij bleken het niet eens te zijn hiet de staking derl liftbedienden, waar door 26.000 mijnwerkers niet in staat zijn kolen te delven, en gingen er toe over zelf de liften te bedienen. De mijnwerkers in de thans stillig gende mijnen uitten hun verontwaardi ging jegens het liftpersoneel en er weer klonken kreten als ..sabotage". De liftbe dienden zijn van mening, dat zij als ge- Volg van de vijfdaagse werkweek min der loon zullen ontvangen. e binnenstad van Londen herstelt zich nSzamerhand van de gevolgen van de £°rioSr. Zo keerde dezer dagen het stand- van Koning Karei I, na een ver. fft van ruim zeven jaar in de schuil- jf'der, weer naar zijn standplaats op het afalgar Square terug. Een stellage °est worden opgetrokken om het zware Bevaar te op het voetstuk te plaatsen Nederlandse volk thuis weerspiegelde daar de aanvaarding van de overeen komst van Linggadjati in Nederland met voldoening was begroet. Dr. Beel wilde geen commentaar geven op het terugtrekken der Nederlandse troepen uit Indonesië en andere belang rijke kwesties voordat hij, uit de eerste hand, de gehele situatie aan een onder zoek had onderworpen. Naar vernomen wordt, zullen Scher- merhorn en Van Poll de reis van de mi nisters Beel en Jonkman, die 10 Mei naar Pontianak en Makassar vertrekken, mee maken. De ondertekening van het statuut van West-Borneo zal 12 Mei te Pontianak geschieden. In het Huis van Australische afge vaardigden heeft Evatt, minister van Buitenlandse Zaken, medegedeeld, dat afgevaardigden van de Australische re gering in Indië onderhandelen met Ne derlandse en Indonesische autoriteiten met het oog op de hervatting van de handel tussen Australië en Indonesië. Op een vraag, welke actie er onderno men zou worden om de boycot op te hef fen, antwoordde Evatt, dat de zgn. boy cot op Nederlandse schepen geen hin derpaal was voor de hervatting van de handel. De Vergadering van de UNO in New York heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het horen van het Joods Bureau en het Arabisch Hoge Comité werd aanbevolen. Dr. Hugo Eckener, Duits Zeppelin-des kundige, in gesprek met Admiraal Settle, commandant van de lichter.dan-lucht- strijdkrachten van de marine der Ver. Staten (rechts). D. Eckene zal naar Akron, Ohio, vertrekkenivaar hij advies zal geven bij de bouw van bestuurbare luchtschepen ms&M Duizenden padvinders gaven Zaterdagmiddag op het ADO-terrein in Den Haag eer. interessante demonstratie, tijdens welke Z. K. H. Prins Bernhardt in een enthousiaste rede van zijn grete belangstelling voor de padvindersbeweging blijk gaf Met 2529 tegen 2125 stemmen beeft de nationale raad van de Franse socialistische partij zich Dins dag uitgesproken voor het aanblijven van de regering-Ramadier zonder de communisten. Oreste Capocci, een der leidende niet- communistische functionarissen van het Franse vakverbond, waarschuwde van te voren: „Wij zullen een algemene staking in Parijs tegenover ons vinden als Ra- madier niet aftreedt." Ofschoon hij het niet met even zovele woorden zeide, be grepen zijn toehoorders, dat hij bedoelde, dat de communistische partij haar uit sluiting uit de regering zou beantwoor den met het uitroepen van ee,n algemene staking als Ramadier aan de regering zou blijven. Ramadier verklaarde, dat hij bij de president zijn ontslag zou indienen, als de partij hem dat zou opdragen, doch dat hij dit zou doen met het gevoel dat met hem de republiek aftrad. Het was volgens hem noodzakelijk, dat de coali- tieregeering in verband met de econo mische toestand tot Juli aanbleef. Ramadier betoogde, dat zijn aftreden niet alleen een regeringscrisis zou ver oorzaken, doch een crisis in het huidige parlementaire stelsel. Men zou aldus in de kaart spelen van hen, die tegen de huidige grondwet zijn. Mo menteel is volgens Ramadier de partij van De Gaulle geen bedreiging voor het tegenwoordige stelsel, doch zij zou mis schien een bedreiging van dat stelsel toejuichen. De minister-president ontving een warm applaus van bijna alle afgevaar digden. De minister van economische zaken, André Philip, die speciaal uit Genève was overgekomen om de vergadering bij te wonen, herinnerde er aan, dat Frank rijk de eerste paar jaar grotendeels van buitenlandse hulp afhankelijk zal zijn. Het zou absoluut noodzakelijk zijn de huidige prijspolitiek voort te zetten. Tegen het einde van het debat sprak Léon Blum, die verklaarde dat de so cialistische partij aan het land verplicht is thans geen afstand van de macht te doen, in het bijzonder niet met het oog op de internationale toestand. Overeenkomstig de plannen der rege ring hebben de Franse werkgevers ge weigerd' aan de eis der vakverenigingen tegemoet te komen om een productie bonus voor alle Parijse metaalbewerkers toe te staan. Dit zou, aldus de werk- geversbond, neerkomen op loonsverho ging en daarin dient de regering te be slissen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Dinsdagavond de berichten ontkend, dat Amerika zich voorbereidde om meerdere economische steun aan de Franse niet-communisti. sche regering van Ramadier te verlenen. De Amerikaanse politiek ten opzichte van Frankrijk heeft zich tengevolge van de huidige Franse crisis niet gewijzigd, aldus de perschef van het ministerie. ta rie dagen na onze bevrijdings- J dag was het in 1945 VE-Day, de lang verwachte bekroning van die Junimorgen in 1944, die de geschiedenis als D.-Day, dat is Day of Decision, is ingegaan. De veld tocht in Duitsland, welke 8 Mei 1945 door de capitulatie van Reims een einde vond, heeft vele hoogte punten gekend. De Amerikaanse, Britse en Russische legers, versterkt door divisies uit vele andere landen, hebben in enige weken dat gehele Duitsland onder de voet gelopendat volgens Hitiers pralende woorden on overwinnelijk was. De dagen dat de Rijn een grens was zij vormden een van de spannend ste periodes van de oorlog duur den slechts kort. Terwijl de nu ter dood veroordeelde Kesselring als Von Rundstedts opvolger zijn troe pen achter de rivier-barrière groe peerde en hopeloze pogingen on dernam om het kleine Amerikaan se bruggenhoofd bij Remagen te ver nietigen, was Keulen al Amerikaans en gaf Montgomery het startsein voor een operatie, die de invasie bij Normandië evenaarde. Stuk voor stuk zag Hitier zijn bol werken in elkaar storten. De Duitse verdedigingsdriehoek tussen Rijn, Moezel en Saar werd al even snel overrompeld als de Rijn bij Wezel overschreden. Reeds vier dagen na de opening van het offensief scho ten de Britse en Amerikaanse tanks in alle richtingen naar het hart van Duitsland door. Münster werd plat geschoten, maar bij Osnabrück ken den de Duitsers reeds het voordeel van de witte vlag. Het Roergebied werd omsingeld en de puinhopen van steden en dorpen kwamen sa men met twee legergroepen in ge allieerde handen. Intussen ratelden de tanks van Patton en Patch over geheim gehouden routes naar het centrum en het Zuiden. Slechts een verstokte nazi-commandant verde digde Bremen, de „eindelijk-verstan- digen" gaven de grootste steden van Hannover tot Leipzig over. Er werd geschiedenis gemaakt op Duitse bo dem (maar niet door Duitsers) en ganiseerde met Bernadotte voor een wapenstilstand. Ook in Berlijn woed de lang de strijd. Hitier sneuvelde aan het hoofd van zijn troepen" het was het einde van een Hitler- myte en voor» velen het begin van een Hitier-legende, hoewel zijn sneuvelen zelfmoord bleek te zijn. Dönitz volgde op en predikte nog even verzet, maar zijn rijk kan in dagen worden geteld: want spoedig capitulatie ensburg omburg Bremen TorgauA<. 26 Apr. '45 iChemnitz 8 Mei '45 Neurenbe 20 Apr V/ene Lint 7 Mei '45 Münche 29 April Verwachting tot Donderdagavond: Vrij heldere nacht met op slechts enkele plaatsen nevel of mistvorming en zwakke wind. Morgen overdag: Iets toenemende wind tussen Oost en Zuid. Over het algemeen zonnig en vrij warm weer met in de namiddag tijde lijk wat meer bewolking, doch bijna nergens buienvorming. Zon 4.5920.14, maan 24.106.33. De Poolse regering heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat tot 25 April 55000 leden van ondergrondse organisaties zich hadden overgegeven en hun wa pens hadden neergelegd, ingevolge de amnestie-overeenkomst. Veertien dui zend wapens zijn ingeleverd, met inbe grip van mortieren, machinegeweren en lichte artillerie. De regering néémt aan, dat de benden, die jarenlang grote ge bieden irf Polen hebben geterroriseerd, thans voor het grootste gedeelte geli quideerd zijn. Gisteravond werd de politie er van in kennis gesteld, dat op de Hilversumse weg een luxe auto onderst:bov«-w tegen de berm van de weg lag, ter hcogte van het St. Janskerkhof. Toen de politie ter plaatse kwam, hadden voorbijgan gers de wagen weer op de wielen gezet en wilde de bestuurder weer achter het stuur gaan zittgn. De man, zekere J. C. J. de M., uit Hilversum, verkeerde ech ter dusdanig onder de invlced, dat de politie het juister oordeelde hem een nacht vrij logies te verschaffen. Pro- ces-verbaal werd opgemaakt. „Het opstellen van vredesverdra gen met Oostenrijk en Duitsland zal moeilijk, zoo niet onmogelijk worden, wanneer de afgevaardigden in ge breke zouden blijven het Italiaanse vredesverdrag ie ratificeeren", aldus generaal Marshall tijdens een Dins dag afgelegde verklaring in de Ame rikaanse Senaat. Wanneer ten opzichte van de Itali aanse en Balkanverdragen niet spoedig gehandeld wordt, zo zeide Marshall, zullen mijn pogingen om een algemene regeling voor Europa te vinden gedoemd zijn een einde te nemen. In dat geval zou de wereld alle vertrouwen in de voorstellen en de leiding der Verenigde Staten verliezen, zo vervolgde hij. en ik geloof niet. dat wij ons dat kunnen permitteren. Marshall ontkende dat het voor de V.S. mogelijk zou zijn herziening te krijgen van het Italiaanse vredesver drag en las een brief voor van presi dent Truman, waarin deze verklaarde de zienswijze van Marshall te delen en opmerkte: ,,Het zou een groot ongeluk en een slag zijn voor dit land voor zijn positie in de wereldaangelegenheden wanneer de Senaat weigerde de verdra gen met Italië en de Balkanlanden goed te keuren". Marshall zeide, dat een in gebreke blijven van de Senaat ten aanzien van deze kwestie de Verenigde Staten weer terug zou voeren naar het isola tionisme, waarin zij zich na de eerste wereldoorlog hebben" teruggetrokken. Na Marshall sprak de voormalige minister van Buitenlandse Zaken James Byrnes. Hij herinnerde aan de inspanning van de Verenigde Staten, gericht tegen de poging van Sowjet-Rus land om de vredesbepalingen te dicte ren. De Verenigde Staten, aldus Byrnes, hadden niet de wens en poogden niet de regeling te dicteren. Hij constateerde, dat de opgestelde verdragsclausules het beste compromis waren tussen de ver schillende zienswijzen van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken. Zonder het Italiaanse vredesverdrag, zo zeide Byrnes, zal Joego-Slavië zijn eisen inzake Triest herhalen en zal Italië geen vrede en stabiliteit kunnen bereiken, welke dat land zo dringend nodig heef{ voor zijn economisch her» stel. f 25.000: 14052. f 1000: 7266, 19321. 13207, 21912. f 400: 5099, 9436. 12002, 14906. f 200 3211, 16088. f 100: 19504, 5648, 16192, 3728, 14093, 17311, 4398, 17136. 11549, 3747, 16429, 7000, 20166, 2033, 12577, 1023, 5S92. Dr. Franklin Bicknell, vooraan staand Londens geneesheer heeft in een artikel in de „Medical Press" de Engelse regering er van beschul digd een voedselrantsoenering te handhaven die het land op honger- peil heeft gebracht. „Engeland zal letterlijk verkommeren", zo zegt dr. Bicknell, tenzij spoedig verbeterin gen ingevoerd worden. „Iedereen in Engeland lijdt aan chronische ondervoeding", zo schrijft de dokter, en de enige oplossing, die hjj ziet is het produceren van meer voedsel in Engeland en het besteden van alle buitenlandse credieten aan levensmiddelen. Bicknell valt het ministerie van Voedselvoorziening aan, dat gezegd heeft dat| het huidige rantsoen alle En gelsen voldoende caloriën verschafte om gezond te blijven. De dokter stelt voor, dat alle 44.400 ambtenaren van dit mi nisterie hun bureaostoel verlaten en op het land gaan werken. Dr. Bicknell voorziet de mogelijkheid, dat de Engelse bevolking door hongers- 1. Gen. Crerar 2.,2e Br. Leger-Montgomery 3. 9e USA Leger-Simpson 4. Ie USA Leger-Hodges 5. 3e USA leger-Patton 6. 7e USA Leger-Patch 7. 7e Fr. Leger-L. de Tassigny 8. Tolboechin 9. Veremenko 10. ie Oekraïnische Leger-Konjef 11. Zjukov 12. Rokossowsky vooral daar aan de vernielde Elbe- brug bij Torgau, waar verzinne beeld door de soldaten van Hodge$ en Konjew West en Oost elkaar de hand reikten Hopeloos was de strijd, maar de Hitlerkliek streed door in Berlijn en vóór Bremen. Totdat Himmler zijn raadselachtige rol be gon te spelen en samenkomsten or- moest hij tegenover Montgomery hei capitulatieverdrag tekenen, terwijl Jodl drie dagen later zijn voorbeeld in Reims moest volgen. De tweede Europese oorlog was geëindigd. Het Derde Rijk was in stof en as, in on geluk en ellende vergaan. Het was 8 Mei 1945, een historische datum in een historisch jaar Dinsdagmiddag vergaderde te Haar lem de vakgroep Kwekers van de Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond, on der voorzitterschap van de heer J. W. Lefeber, die wegens drukke werkzaam heden zijn mandaat ter beschikking stelde en met algemene stemmen ver vangen werd door de heer J. Elders uit Bovenkarspel. De aftredende bestuursleden, de he ren P- Damen en C. Ph. Freriks werden herkozen, terwijl het bestuur met een bloemist-hovenier in de persoon van de heer C. J. Suykerbuijk uit Den Haag werd uitgebreid Uitvoerig werd stilgestaan bij een voorstel van de afdeling Akersloot, dat de wens inhield tof algehele opheffing der bedrijfsmaatregelen, wat heftige betogen de anti-saneerders uitlokte. Vooral legden zij er de nadruk op dat de huidige maatregelen tot grote corruptie leiden en dat door het instandhouden der A-vergunningen het clandestien kweken in de hand werd gewerkt, dit ten koste van de bona f>ri-> Men huldigde het standpunt, dat de kwekers dan pas op eerlijke wijze hun brood konden verdienen, als he; vak weer werd vrijgelaten en dat de maat regelen voornamelijk gehandhaafd wer den om een aantal mensen een goed betaald baantje te bezorgen. He^ bestuur stelde zich op het stand punt, dat een algehele opheffing van de bedrijfsmaatregelen een chaos in het vak teweeg zou brengen, zodat in dien ze losgelaten werden de kwe kers reeds volgend jaar ten dode op geschreven zouden zijn. De voorzitter wees er op, daj-, de ex port nog steeds gecontingenteerd Is. In de gunstigste periode bedroeg deze 45000 ton, nu slechts 20.000, terwijl de teelt 37000 ton groot is, zodat 17000 ton vrijwel waardeloos is. Van de afdeling Lisse kwam de motie, de Staten-Generaal te verzoeken er bij de minister op aan te övin~cr ™o spoedig mogelijk gelden beschikbaar te stellen, om het surplusfonds op korte termijn uit te betalen. Het nieuwe Kamerlid v. d. Weyde, zeg de toe, deze zaak aanhangig te maken en was van mening, dat er credieten zouden komen als de afwikkeling der boetebetalingen misschien wat veel tijd zou vorderen. nood en emigratie van 40 millioen tot 5 millioen zal ineenschrompelen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Gezondheid zeide, in ant woord op de verklaring van dr. Bicknell: „Er zijn zeker geen tekenen, die de ver klaring, dat Engeland van honger om komt, steunen.* Er is geen verslechte ring ingetreden sinds het uitkomen van het officiële rapport van verleden jaar, waarin wordt verklaard, dat de voedings toestand in Engeland niet slechter is aan het eind dan aan het begin van de oorlog. Het uitgestelde viool-recital van Liöa Langerveld op Zaterdag 1 Februari zal nu worden gegeven op Donderdag 8 Mei des avonds om acht uur in de Be gijnhof Kapel te Haarlem. Charles Eyck, de Limburgse schilder, die een maand geleden zijn vijftigste verjaar dag vierde, ontving van dé sedert 1893 in New York bestaande National Society of Mural Painters de aanbieding van het ere lidmaatschap van dit genootschap als: honorary professional member. Naar wij vernemen treedt inspecteur J. J. van Sonsbeek thans op als wnd. corpschef van de Bloemendaalse politie. Het leven van de man, die geen geld kon uitgeven, zult u de eerst volgende weken in onze krant kunnen volgen. Het is een verhaal van A. J. Cronin, die in ons land icellicht het meest bekend is ge- vorden door zijn roman ,.De Cita del". Wie werken van hem gelezen heeft, zal begrijpen, dat het ver haal, dat wij morgen beginnen te publiceren, boeiend is om geheel andere redenen, dan waarom men een detective-geschiedenis boeiend noemt. De spanning gaat hier enigszins dieper: zij ligt in het karakter van de man die geen geld kan uitgeven. Zijn karakter wordt beheerst door de angst voor ontbering: de angst, die drijfveer is bij al zijn doen en laten, die zijn successen en zijn terughoudend heid verklaart. Het is een feuille ton, dat aandacht verdient. Familieleden en andere aanverwanten van het personeel van de Willem Barendsi kwamen giste? middag in de K.R.O.-studio in Hilversum bijeen in het kader van een uitzending van P.C.J. „het schip van de weekom groeten over te brengen aan de opvarendep. De foto toont de heer Wanderink.Vinke, directeur van de rederij Vinke waartoe de Willem Barendsz behoort, en mevr. Visser, echtgenote van de kapitein, en dochter. De Willem Barendsz wordt over 14 dagen in het vaderland terug verwacht „Russische communisten en hun satellieten staan aan ile gTenzen van Griekenland en Turkije, klaar om deze poorten naar het Midden-Oos ten binnen te gaan," zo waarschuw de Charles Eaton, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden, bij opening van het debat over Tru man's hulpprogram. Aanneming van de wet houdt daarom volgens Eaton grote risico's in, maar verwerping nog grotere. Hij las vervol gens een brief voor, die hij van Marshall had ontvangen en waarin deze ver klaarde, dat het wetsontwerp betrekking had op een aangelegenheid van het meest spoedeisende karakter en dat zijn Met een „ik kan toch niet iedereen helpen", helpen velen niemand j inzichen met betrekking; ot de wet po sitiever geworden waren door de con ferentie van Moskou. In politieke kringen te Rio de Janeiro heerste Dinsdag spanning over de te verwachten beslissing van de electcrale rechtbank of de communistische party in Brazilië al dan niet illegaal verklaard zal worden. De algemene opinie is dat de partij illegaal verklaard zal worden ingevolge de grondwet van 1946 op grond van de overweging, dat zij van buiten Bra zilië wordt bestuurd. De grote vraag is. wat in dat geval zal gebeuren met de communisten, die in Januari in verschillende bestuurs organen werden gekezen. Volgens het onafhankelijke Braziliaanse blad O Globo", zal dan in geheel Brazilië de staat van beleg worden-afgekondigd, terwijl de communistische afgevaardig den hun mandaat zouden verliezen. Ondanks de intense politieke activi teit en de schreeuwende koppen der dagbladen, heerste gisteren in de stra ten van Rio absolute kalmte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1