Sjahrir acht politieke atmosfeer niet verbeterd Landbouwopbrengst in 1946 niet onbevredigend Vijftigduizend arbeiders in staking kS Hij wenst geen verdere aanvoer van versterkingen, alsmede vermindering van Ned. strijdkrachten „Steeds wijder wordende breuk" Credietaanvrage voor Indië Minister Mansholt over de huidige agrarische toestand Ramadier voert besprekingen Dr. Loudon vraagt ontslag FRANSE MILITAIRE SUCCESSEN IN INDO-CHINA O Diensttijd Britse militairen wordt verkort „Werkelijk "en „fantoom" Linggadjati Weg daartoe moet eerst gebaand worden Sweepstake in de lucht Eerste pol. delinquenten naar Nieuw-Guinea Gespannen toestand in Frankrijk EXPORT VAN 500.000 TON SUIKER? Het weer Thans de tulpen-^ Comm. partij in Brazilië verboden BASKISCHE STAKING Tot hoofd en hart Regeringsjubileum van de Koningin Herdenkingen in de Residentie DONDERDAG 8 MEI 1947 b 69ste JAARGANG No. 23842 Vragen van Romme over beschouwing R.V.D. „Al te onnozel en dwaas" Eerste contact „Voor eigen rekening" mmmm I mms. Ecort. Zaken vain Indië bestudeert mogelijkheid STENEN ZONDER BON MÉÉ®# STAATSLOTERIJ MGR. HUIBERS TERUG UIT ROME ■BH De hervorming van de maat schappij moet in eigen huis ybeginnenj Officieel gedenkboek BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Sjahrir heeft Woensdag; in een interview met A. P. verklaard, dat de politieke atmosfeer tussen Nederland en de Indonesische republiek sinds de onder tekening; van de overeenkomst van Linggadjati niet was verbeterd. „Tenzij er een plotselinge wijziging komt in de Nederlandse houding, ben ik voor de toekomst niet optimistisch," zeide hij. Voorts zeide Sjahrir, dat het Nederlandse leger voortgaat versterkingen aan te voeren. Hij verzocht, °m staking van het aanvoeren van versterkingen cn een spoedige vermindering van de Nederlandse strijdkrachten, hetgeen volgens hem een goede uitwerking zou hebben en tot verbetering van de betrekkingen zou leiden. Hij sprak de hoop uit, dat hij uitgenodigd zou worden tot een bijeenkomst met dr. Beel, om besprekingen te voeren over herstel van „wijder wordende breuk." Sjahrir verklaarde, dat de politieke toestand om de volgende redenen inge- vaar gebracht werd: 1. Omdat de Nederlanders de autono mie van West-Borneo erkend hebben, zonder de republiek daarvan in kennis te stellen, of zonder daarover verkiezin gen te laten uitschrijven. Hij voegde hieraan toe dat de Nederlanders „de nationalistische tendenz daar of elders in Borneo niet kunnen tegenhouden." 2. Nederland had goedgevonden, dat de Soendanese volkspartij „een staat Soenda" had uitgeroepen in het door de Nederlanders bezette Bandoeng, eTdus Sjahrir. „De staat was niet be langrijk, daar deze geen steun van de Soendanezen had." Deze staat was geschapen met hulp Van „bepaalde Nederlandse groepen" in wat een poging zou kunnen zijn, een excuus te vinden voor een latere Nederlandse militaire interventie in de Onder toezicht van de republiek staande Soendanese gebieden. 3. De beweging, om Banka en Billiton los te maken, op welke eilanden 19 pro- tfcnt van de wereld-tinproductie wordt gewonnen. 4. „De Nederlandse pers, speciaal in Bed. Indië, doet aanvallen op de repu bliek, die nog steeds even agressief zijn." 5. Hoewel de Nederlanders plannen be kend hebben gemaakt de Ver. Staten lening van 300 millioen dollar te ^Sgen voor het herstel van Ned. Indië, behben zij nooit met de republiek over lening beraadslaagd. Wij weten niet, Of de republiek iets zal krijgen van de Het Tweede Kamerlid Romme heeft *1® minister van Overzeese Gebiedsdelen volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de regeringsvoor lichtingsdienst in Nederlandsch-Indië in ••Uitzicht" van 19 Maart 1947 ir. een be schouwing met betrekking tot de ont- ^erp-overeenkomst van Linggadjati het havolgende heeft gesteld: „Na deze vaststelling leverde de minis ter een noodzakelijke bijdrage tot het Mchtzdtten van de mythologie over de '®mëuze Linggadjati's 1 en 2, door prof. Uerretson nader gelege-ndariseerd met Linggadjati 3. Er is maar één Linggadjati, zo zei de Minister, het echte van de 17 punten Met een noodzakelijke toelichting. Ook in deze kon hij rekenen op de ®teun van de K.V.P., die geholpen hoor de auteur zelve van de mythe, Prof. Romme geen moeite spaart om verwarring, veroorzaakt door de on derscheiding van een „werkelijk" en een •Tantoom" Linggadjati, weg te werken, ^ze onderscheiding, door Romme be doeld voor binnenlands gebruik en die b«t de' katholieke fractie mogelijk maak- Linggadjati te verwerpen en toch aan k nemen, was dus een politieke stunt, Meesterlijk opgezet, maar helaas ver keerd van werking, omdat republikeins Mdonesië ze mee consumeerde, hetgeen hlet dadelijk in de bedoeling lag. Het ge- ^°lg is, dat binnenshuis de winst, door de creatie van de mythe gekweekt, vol- ledig wordt geïncasseerd in de vorm van katholieke steun aan Linggadjati, maar dat tevens ijverig getracht moet wor- den, naar buiten de eenheid vanhet begrip Linggadjati te herstellen. Ook dit gebeurt, met het noodige spitsvondige ahmanschap?" 2. Indien vraag 1 bevestigend moet orden beantwoord en de regeringsvoor- phttngsdienst dus inderdaad de in het aat vervatte voorstelling' van zaken eeft gegeven, Is de minister dan bereid ®de te delen, tot welke maatregelen dit Tv"11 het bevoegde gezag, zowel in Ne- ^lands-lndië als hier te lande, aan- 'ding heeft gegeven en/of zal geven? lening, welke voorwaarden daaraan ver bonden zouden zijn, of wat men ver wacht, dat daarvan terugbetaald zou worden." „Met het oog op dit alles," zeide Sjahrir, „is het zeer bezwaarlijk voor de republikeinse regering de Neder landers toe te staan naar hun plan tages terug te keren en naar hun an dere bezittingen op het gebied van de republiek en daar de normale eco nomie weer op gang te brengen." Hij ging voort: „De economische be sprekingen blijven falen, omdat de Ne derlanders er op aandringen, dat de re publiek zich zal aansluiten bij de be staande Ned. Oost-Indische lichamen, zoals de raad ter contröle van het munt wezen. De Nederlanders zijn bereid ons een zeker percentage vreemde valuta toe te staan en zij stellen voor, dat er een gemeenschappelijke raad wordt gevormd, waarin de Nederlandse en Indonesische leden met algemene stemmen de uitga ven moeten goedkeuren. Wij zijn echter niet bereid de contröle geheel en al in handen te geven van de Ned. Oost-Indi sche Raad." Sjahrir heeft, volgens Reuter, nog ver klaard, dat de Indonesische republiek een onder internationale contröle te houden volksstemming over de gehele archipel zal nastreven, indien verkiezin gen op West-Java worden geëist. Hij noemde de afkondiging van de Soenda nese onafhankelijkheid van jongstle den Zondag „al te onnozel en dwaas". De ministers Beel en Jonkman hebben Woensdagmiddag de hoogste Indische autoriteiten, onder wie de directeuren van de departementen, ontvangen. Hier mede is het eerste formele contact ge legd. Des avonds gaven dr. Van Mook en mevr. Van Mook ten paleize te Batavia een officieel diner, waarbij, behalve de ministers Beel en Jonkman, nog aanza ten de Commissarissen-Generaal, dr. P. J. A. Idenburg, vice-admiraal A. S. Pin- ke, mr. H. Albarda, dr. H. M. Hirsch- feld, de chef van de directie Verre Oos ten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer T. Elink, Schuurman, dr. P. J. Koets, dr. P. Sanders en mr. K. P. J. Veroeket, algemeen secretaris. Vandaag zouden de ministers zich met intieme besprekingen bezighou den. Alvorens de reis naar Pontianak en Makassar te ondernemen, zullen de Nederlandse ministers inleidende besprekingen houden met leden van het republikeinse kabinet. Sultan Hamid II van Pontianak zal Soekamo en Sjahrir officieel uitnodigen als vertegenwoordigers van de repu bliek de officiële ondertekeningen van het statuut van West-Borneo, welke 12 Mei te Pontianak zal geschieden, bij te wonen. De Agence Economique et Financière verneemt van haar Haagse correspon dent, dat, in verband met het verblijf van onze minister-president en de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, het bezoek der .twee staatslieden onder an dere aanleiding zal geven tot een soort van inventarisatie van de economische toestand in Indië. Gezien de uiterst precaire positie op financieel gebied wil len de ministers gegevens verzamelen om de weg te banen voor een belangrijke credietaanvrage bij de Ver. Staten ten gunste van Ned.-Indië door bemiddeling van Nederland. „De republiek is niet van zins haar financiën met die van Ned.-Indië te ver binden," verklaarde Sjahrir in een in terview met het republikeinse blad ,,Be- rita Indonesia". De ^Nederlanders zullen moeten trachten alleen en uitsluitend voor eigen rekening een buitenlandse lening te sluiten. Sjahrir was niet op de hoogte van een plan tot een driezijdige conferentie tussen de Nederlands-Indi sche regering, de republiek en Oost-In- donesië. De ongeregeldheden in Palestina. In de stad Acre toerd een aanval gedaan op de ge vangenis van de stadDe aanvallers slaagden erin een gat in de muur te laten sprin gen en een ijzeren deur op te blazenzodat een. groot aantal gevangenen kon ont snappen. Manschappen van de 6de Airborne Divisie bewaken een van de twee vensterswaarvan men de ijzeren tralies had laten springen Het komt vaak voor, dat luchtreizi gers onderweg weddenschappen af sluiten over de juiste aankomsttijd van het vliegtuig, waarin zij zich be vinden. Dit gebeurde onlangs ook in een K.L.M.-vliegtuig, dat zich op de thuisreis van Johannesburg naar Am sterdam bevond. Alie passagiers had den op een lüstje de tijd ingevuld, op welke volgens hen de DC-4 op Schip hol zou landen, alleen een Poolse dame wist geen tijd in te vullen. Ten slotte vroeg zij aan de stewardess een dienstregeling en schreef de daarin genoemde tijd op een papiertje neer. Zij werd winnares van deze lucht- sweepstake! (Van onze Haagse redacteur) De boot, waarmede de eerste groep van 150 politieke delinquenten naar Nieuw-Guinea wordt vervoerd, zal op 24 of 25 Mei uit ons land vertrekken. Voor de geestelijke verzorging gaan een pater en een dominee mee. De Franse minister-president Paul Ramadier heeft gisteren de gehele dag besprekingen gevoerd met de partijleiders over de vervanging der communistische ministers en met de leiders der C.G.T., die hem inlicht ten over de gespannen situatie in de Franse industrieën. Morgen zullen de namen bekend gemaakt worden van de personen, mm'rm Het Nederlands Oost-Indische depar tement van Economische Zaken bestu deert de mogelijkheid, dit jaar de ge hele suikervoorraad ad 500.000 ton van Indonesië te exporteren, indien deze tengevolge van de nieuwe overeenkomst met de Indonesische republiek beschik baar komt voor verkoop in het buiten land. Eén voorwaarde voor export is echter, dat er een internationale garantie komt volgens welke extra-voorraden uit het buitenland ter beschikking gesteld zul len worden, indien de suikerproductie voor de binnenlandse consumptie in 1948 en 1949 ontoereikend zou blijken te zijn. Het departement merkte op, dat het vermoeden voor de hand ligt, dat de suikervoorraden ten gevolge van de on dertekening van de overeenkomst van Linggadjati spoedig ter beschikking van hun „rechtmatige eigenaren" ge steld zullen worden. Naar wij vernemen, heeft de Neder landse ambassadeur te Washington, dr. A. Loudon, aan de minister van, Bui tenlandse Zaken op medisch advies per 1 Juli a.s. ontheffing gevraagd uit zijn tegenwoordige functie. Met ingang van 1 Mei zijn alle soorten stenen (metselsteen, kalkzandsteen, straatsteen) vrij van bon gekomen. Tijdens een stierengevecht te Madrid werd de toreador Albaicin door de woedende stier ov de horens genomen. Hoewel ieder dacht, dat de man gedood was. daar het leek alsof hij dooi een der horens doorboord werd. bekwam hij wonder boven wonder geen letsel De Franse minister van Oorlog, Paul Coste Floret, heeft Woensdag, na zijn terugkomst uit Indo.China, verklaard, dat Frankrijk in Indo-CHlna militaire successen heeft geboekt. „Geen enkel Frans garnizoen wordt meer belegerd, alle wegen staan onder militaire con tröle en de grote steden zijn gezuiverd", aldus de minister. Op een vraag of dit betekende, dat het leger van Vietnam niet meer in staat Is 'Wens de tournee door de Indische Archipel bezocht de Prins Bernhard Kapel ook Bali. De manschappen op mars in Den Passar zijn aanvallen voort te zetten, antwoord de hij: „De Vietnamese troepen hebben zich teruggetrokken naar gebieden, waar wij niet het voornemen koesteren hen te bestrijden, want het is ons doel vrede in dat land te brengen en niet een totale oorlog. De tijd zal komen, dat het Viet, namese leger, moreel en materieel uitge put, door zijn eigen landgenoten be schouwd zal worden als vogelvrij. Het zal uiteen vallen en het ogenblik, dat een politieke actie zou kunnen ver haasten, is niet ver meer verwijderd". In Hongkong zullen vertegenwoordi gers van acht Vietnamese partijen in de komende dagen bijeenkomen om een rechtse emigranten-regering te vormen onder leiding van ex.keizer Bao Dai van Annam- De nieuwe regering zal trachten de tegenwoordige Vietnamese president Ho Tsji Minh te elimineren, omdat hjj communist zou zijn, zulks teneinde de steun van Amerika en China te verkrij gen. fl.OOO: 17326. f400 9285, 13753, 17808, 8163, 4781. f200: 2065', 14249, 18294, 21106, 5096. f 100: 19756. 10047 9461, 15780, 9034, 7386, 7630, 15075, 8806. die de vier communistische ministers zullen vervangen. Vandaag zal Ramadier een bijeen komst der ministers presideren om de bezwaren van bankemployé's tot een oplossing te brengen. In verband met de toenemende spanning onder de ar beiders, neemt men aan, dat de rege ring, die het thans zonder de steun van de communisten moet stellen, spoe dig haar plannen zal bekend maken. De eerste stap zal ongetwijfeld een herziening van de abnormaal lage lonen zijn en de waarborg voor een minimum loon van zevenduizend francs per maand. Hoewel het bekend is, dat Ra madier er in principe tegenstander van is, gelooft men dat hij tot bepaalde grenzen aan de verlangens der arbei ders inzake productie-gratificaties zal voldoen. In totaal hebben in Frankrijk on geveer vijftigduizend arbeiders het werk neergelegd» De executieve com missie van de C.G.T. heeft gecon fereerd met de leiders der verschil lende arbeidersgroepen. Het centrale comité der stakers heeft afvaardi gingen gezonden naar alle metaal- fabrieken, waar nog niet gestaakt wordt en er op aangedrongen, dat de arbeiders dezer fabrieken in het Parijse gebied zich by de staking zouden aansluiten. Arbeiders van verscheidene fabrieken, waar het werk tot nu toe normaal door gaat, hebben bijeenkomsten gehouden, doch besloten werd eerst verdere be sprekingen met de werkgevers af te wachten, voordat men tot staking over gaat. Jacques Duclos, de leider van de Fran se communistische pariementsfractie, heeft verklaard: „Wij zijn bereid met de regering samen te werken in alle op zichten, ten profijte van de arbeidere klasse, ook al zijn we op het ogenb ik uit de regering gesloten. Zij, die van daag aan de dag praten over een alge mene staking, zijn idioten". Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, die oorspronkelijk vandaag van zijn reis naar Rome zou terugkeren, is reeds gisteren in Nederland gearriveerd. Na aankomst met de trein te Amsterdam begaf Z. H. Exc., die in gezelschap was van zijn secretaris, de zeereerw. heer H. Agterof, zich naar de pastorie aan de Spuistraat, aldaar, Vroeg in de avond ging de Bis schop vervolgens naar Haarlem. Verwachting tot Vrijdagavond: In het Oosten van het land: Aan houden van het warme voorjaars weer met over het algemeen weinig Bewolking en matige wind tussen Oost en Zuid. In het Westen van het land: Tij delijk nog verder toenemende be wolking, echter voornamelijk in dc hogere lajjen. Overwegend droog weer, iets minder hoge temperatu ren overdag. Matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Zon: 4.58—20.16. Maan: onder 7.13 (Van onze Haagse redacteur) p een vergadering van de Maat schappij voor landbouw, die gis teren in Den Haag werd gehou den, heeft minister Mansholt de huidige agrarische toestand ran ons land ge analyseerd en op velerlei critiek het enig mogelijke antwoord gegeven: wij bevinden ons in een noodtoestand, die noodwendig voor velen versobering mee brengt. Dat bij deze versobering de eer ste en zwaarste klappen op de landbouw zouden vallen, kon de minister niet on derschrijven. Over de opbrengsten in 1946 was Zijne Excellentie niet ontevreden. De landbouw heeft zich sneller hersteld dan verwacht was. De tarwe-oogst was bijna weer gelijk aan voor de oorlog, gerst was 91 pCt., haver 100 pCt., rogge 89.6 pCt. en aardappelen zelfs 116 pCt. De melkproductie, de varkens- en de pluimveestapel blijven echter nog ver achter bij het vooroorlogs peil. De overheid slaagt er dan ook nog niet in, voor wat vetten en eiwitten be treft voor een voldoende voeding te zorgen. Het huidige niveau is slechts enige jaren te handhaven en als het niet beter wordt gaat de volksgezond heid en de arbeidsproductie zeker achteruit. In deze vergadering van boeren ver klaarde de minister ronduit, dat de boerenstand nog steeds in gebreke blijft bij het inleveren der opbrengsten. Nog al teveel verdwijnt in de zwarte handel, bereikt althans niet de normale be stemming. In aansluiting op wat hieromtrent reeds bij de interpellatie Joekes is ge bleken, gaf de minister de volgende cijfers: per koe is 400 ilter melk, ofte wel een liter per persoon per week achtergebleven, 64.000 koeien, dat is 11.000 ton vlees (een maandrantsoen voor het gehele Nederlandse volk) kwamen niet in de distributie en bo vendien verdwenen 400.000 varkens. Met de akkerbouwproducten was het iets gunstiger gesteld, maar aardappelen b.v. werden nog maar al te veelvuldig voor veevoedsel gebruikt. Ofschoon de oogst groter is dan voor de oorlog, zal het moeite kosten voldoende binnen te krijgen. De regering is dan ook niet verant woord, als zij niet zeer strenge en voor de boeren noodzakelijkerwijze dikwijls onaangename maatregelen zou nemen om de voedselvoorziening te garanderen. De toestand in de gehele wereld is zeer ernstig. De totale tarweoogst be draagt 17 mill, ton, welke hoeveelheid doo- rogge, maïs e.d. tot broodgraan te bestemmen, tot 24 mill, ton kan wor den opgevoerd. De behoefte evenwel van de importerende landen bedraagt 35 millioen ton. Dat men dit heeft weten terug te dringen tot 28 millioen ton, heft de heersende spanningen niet op. Zeer uitvoerig behandelde de minister de prijs- en loonpolitiek. Erkennende, dat vele hieruit voortvloeiende maatregelen voor de boeren zeer onaangenaam zijn, schetste hij de onmogelijkheid van een soepeler regeling, wil althans ons finan ciële kaartenhuis niet ineenstorten. Spreker eindigde met enkele lichtpun ten aan te geven. Er zijn voor de land bouw mogelijkheden voor export, vooral van kwaliteitsproducten. Duitsland is weliswaar voor tientallen jaren uitge schakeld, doch in Zuid-Amerika zijn rieuwe afzetmogelijkheden voorhanden. Grotere industrialisatie zal grotere wel vaart en dus grotere binnenlandse be hoeften ten gevolge hebben. Tenslotte biedt de tolunie met België, zonder de Belgische landbouw schade te berokke nen, mogelijkheden tot winstgevende export. Zeer vele vragenstellers kwamen hierna ean het woord, wier woorden nagenoeg steeds awaar inmineur gesteld waren en vaak de indruk gaven, dat de landbouw er nog nooit zoo slecht heeft voorgestaan als op het ogenblik. De critiek gold voor- ai de melkprijs, die voor de veehouderij m het Westen ontoereikend is, de loonstop, die de landbouwers grote moeilijkheden berokkent en het feit dat de regering om een betere inlevering van akkerbouwpro ducten te verkrijgen, de dprscontróle met alle narigheid van dien wil invoeren. De minister erkende in zijn antwoord vele der geopperde bezwaren, doch wees op de technische onmogelijkheid om een andere prijs- en loonpolitiek te voeren. Ten aanzien van de methode om vol doende inlevering van akkerbouwproduc ten te verzekeren, is nog geen beslissing genomen. Gaarne zal de regering de me thode van de aanslagregeling toepassen als dat mogelijk blijkt, doch spreker is van mening dat de dorsregeling een meer- inlevering van 15 pCt. mogelijk maakt. Als men bedenkt dat 10 pCt. betekent en meer-opbrengst van 35.000 ton tarwe, dan is het duidelijk dat hier grote be langen op het spel staan en een licht vaardige inwilliging van overigens recht vaardige verlangens funest zcm kunnen werken. Het Britse Lagerhuis heeft Woens dag besloten, de verplichte diensttijd der Britse militairen te verkorten van 18 maanden tot één jaar. Ofschoon Chur chill verklaarde, dat de regerings-Leiders tegen het advies van militaire autoritei ten in handelen, indien de diensttijd tot één jaar zou worden verkort, maakte hij bekend, dat de conservatieven voor net amendement zouden stemmen. Het amendement werd aangenomen met 368 tegen 17 stemmen. Na gistermiddag te half twee bijeenge komen te zijn was het Britse Lagerhuis hedenmorgen °m 8 uur nog steeds in debat over de dienstplichtwet. Ongeveer tweehonderd afgevaardigden waren he dennacht present bij de paragraafsge- wijze behandeling van het wetsontwerp. De V.V.V. Zuid-Holland meldt ons: De narcissen zijn geheel uitgebloeid en er zijn slechts nog enkele velden hyacinthen. De vroegè tulpen staan echter nog in volle bloei, terwijl de Darwins beginnen uit te komen, zodat er nog heel veel te genieten valt in yde bollenstreek. Andere leden van het huis hadden zich te slapen gelegd in conversatiekamers of wandelgangen, of maakten een dutje op hun plaats in de parlementsbanken. Het aangezicht van het Lagerhuis was heden morgen niet fris meer. De afgevaar digden zagen er vermoeid uit en sommi gen hadden hun das of zelfs hun boordje afgedaan. Verschillende ministers waren nog aanwezig. De minister van verdedi ging, Alexander, die in de afgelopen nacht dikwijls het woord heeft moeten voeren, was vanmorgen kennelijk hees. Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft Woensdag bevel gegeven, dat de communistische partij zal worden op geheven. De beslissing werd genomen met drie tegen twee stemmen. Pres. Aguirre van de autonome Bas sche republiek in ballinschap heeft op persconferentie medegedeeld, dat zijn re gering de verantwoordelijkheid aan vaardt voor de staking in het industrie gebied in Vizcaya. Ongeveer 75 pCt. van de arbeiders heeft 2 Mei het werk neergelegd zei hjj, waarbij hij er op wees, dat Franco de viering van de 1 Mei dag verboden had. De stakers hebben de staal- en andere fabrieken in Bilbao stilgelegd uit protest tegen een besluit, waardoor verschillen de arbeiders ontslagen zijn, die op de eerste Mei niet op het werk verschenen zijn. Volgens een ambtenaar van het bur gerlijk bestuur zijn naar aanleiding van de staking 150 personen gearresteerd. De U.V.V. hield in Tivoli te Utrecht haar eerste landdagwelke werd bijgewoond door de ere-presidenteH. K. H. Prinses Juliana en de presidente van de Engelse W. VS Lady Reading. Als dank voor hetgeen de W.V.Svoor Nederland heeft gedaan, bo den aan lady Reading vertegenwoordig sters der elf provinciën een geschenk aan. De overhandiging van het geschenk namens de provincie Drenthe. Tweede van rechts: HK. H. Prinses Juliana De 13 jarige Arthur Pomar, die aan liet internationale schaaktournooi te Baarn zal deelnemen, na zijn aankomst op SchipholLinks zijn vader; rechts de heer Schreuderleider van het tournooi Er heeft zich een comité gevormd on der voorzitterschap van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, en verder be staande uit ir. J. W. Albarda, dr. J. J. C. van Dijk, mr. dr. S. J. R. de Monchy, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, prof. dr. J. E. de Quay en mr. J. R. H. van Schaik, dat zich ten doel stelt, een gedenkboek uit te geven ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin in 1948, en waarin in korte trekken de geschiedenis van ons volk gedurende de laatste vijftig jaren i wordt beschreven. De regering heeft het comité toegestaan, dit werk te publiceren als het officieel gedenkboek. Volgend jaar zal in de residentie een reeks herdenkingen gehouden worden, waaronder het regeringsjubileum van de Koningin, het 700-jarig bestaan van 's-Gravenhage en de totstandkoming van de Vrede van Munster in 1648. 's-Gravenhage zal deze herdenkingen op waardige wijze vieren. Daarnaast be staat het voornemen aan de concen tratie van kunstmanifestaties, welke dit jaar ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van Pulchri in Januari is gehouden, een regelmatig terugkerend karakter te verlenen. Voorts zal waar schijnlijk het zomerfestival ook in 1948 omstreeks Juni/Juli herhaald worden. Het eerste concrete plan, dat reeds is uitgewerkt, vormt het opvoeren van een openluchtspel op het Binnenhof, dat reeds in 1939 in een vergaand sta dium van voorbereiding verkeerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1