Haarlem mag 100 woningen extra bouwen Verenigingen en subsidies Prins Bernhard onthult monument te Utrecht DOKIE DURF in BORIS BAAL DUIKT OP r Wij luisteren naar Zeldzame vogel gesignaleerd Ugaat met vacantie.,.. w Herdenkingsbijeenkomst yan de O.D. ^in. Gielen verwerpt achtste leerjaar AGENDA' Hoe spelen onze clubs? DONDERDAG 8 MEI 194'/ PAGINA 2 RAAD HAARLEM Subsidie-debat BALLETS JOOSS Waterratten-driekamp ONZE BOLLEN TREKKEN BUITENLANDERS DISTRIBUTIENIEUWS Stads-bibliotheek en leeszaal Zakkenrolster en arme Chinees Uitspraken rechtbank Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Contactmiddag Oud-Indische gasten Tuinlieden bijeen ZANDVOORT „Utile Dulci" Kinderruzie met dodelijke afloop MINDER GESPAARD NIEUWE K.L.M.-LIJN x NAAR ROME ERNSTIGE BOTSINGEN Najaarsbeurs te Utrecht Nieuwe postrekeningen Winkeliers met vacantie 4 Juli bonnen voor veertien dagen KAASBONNEN INLEVEREN Cursus Staatsinrichting K.V.P. Renners kiezen eieren voor hun geld Honkbal-programma VERDEELDE MARKT EERSTE KAMER Geen inkrimping van het geschiedenisonderwijs NIEUWE PROVINCIAAL DOODSTRAF TEGEN JODEN VERVOLGER AAM, I Woensdagmiddag is de gemeente raad van Haarlem onder voorzitter schap van de wnd. burgemeester, wethouder D. Geluk, in openbare zit ting bijeengekomen. Namens B. en W. legde wethouder Angenent de raad een voorstel voor, dat van groot belang is voor de volks huisvesting. Dit geschiedde monde ling, daar een en ander in verband staat met een verblijdende medede ling uit Den Haag, welke het ge meentebestuur des morgens had ont vangen. Hierin werd aan de gemeen te Haarlem vergunning ver eend 100 woningen boven het in 1946 toege zegde aantal te bouwen, indien bin nen enkele weken de aanbesteding daarvan zou geschieden. Als dit namelijk niet spoedig gebeurt, bestaat de mogelijkheid, dat het mate riaal voor deze woningen niet meer be schikbaar is. Daarom werd de raad voorgesteld. B. en W. te machtigen tot het aanvragen van een voorschot a f 1.215.000.uit 's Ryks kas voor 95 arbeiderswoningen op het terrein ten Oosten van de Ros- kamstraat in Haarlem-Noord, te bouwen door de woningbouwvereniging „Voor zorg", en een jaarlijkse bijdrage te ver lenen in het tekort op de exploitatie dier woningen. Met algemene stemmen werd het voorstel aanvaard. Z.h.s. werd goedgekeurd het voorstel tot schenking van Amerikaanse natuur wetenschappelijke werken, welke zich m de Stadsbibliotheek bevinden, aan de zo geschonden R. K. Universiteitsbibliotheek te Nijmegen. De heer Schippers maakte zich de tolk yan de K.V.P.-fractie en uitte zijn waardering voor het sympa thieke gebaar van het college van B. er. W. in dezen. Achtereenvolgens werden aangenomen de verhoging van het crediet voor het herstellen van de bestrating, de onteige ning van gronden in de Waarder- en de Veerpolder, het aanbrengen van voorzie ningen aan de centrale verwarmings installatie in het Gemeentelijk Concert gebouw en het herstel van de pergola in het Noorder-Sportpark. De raad besloot voorts voor een bedrag van f 1000.deel te nemen in het te stichten waarborg fonds voor de door de Ned. Gladiolus- vereniging te houden internationale ten toonstelling. Een punt van uitgebreide discussie werd het voorstel van B. en W. tot toekenning van subsidie over 1947 aan verschillende Haarlemse verenigingen. De heer Hooy (K.V.P.) sprak zijn be vreemding erover uit, dat de subsidie regeling de raad thans reeds werd" voor gelegd en niet bij de begroting wordt be handeld, die toch over een week of vier te verwachten is. Hij stelde voor ook namens de leiders van enige andere frac ties het agendapunt tot dat tijdstip aan te houden: spr. achtte het noodza kelijk, dat er terdege wordt geraadpleegd, vóór geld wordt uitgegeven. Wethouder v. d. Wall ontried de raad, dit voorstel te accepteren, daar het de uitdrukkelijke wens van het College is, de subsidies vóór de begroting vast te doen stellen. Verscheidene verenigingen hebben haar werkzaamheid moeten sta ken, omdat zij geen geld meer bezaten en de bestuursleden van mening waren, dat zij al genoeg hadden bijgepast. We kunnen de behandeling van deze subsi die-zaken geen dag langer uitstellen Binnenkort is de goedkeuring van de subsidie-regeling 1946 te verwachten en dan stellen we ons voor, ook die voor 1947 gereed te hebben, aldus de wethou der. De heer Hooy wilde zijn voorstel in deze zin wijzigen, dat de behandeling van dit agenda-punt zou worden uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering. Met 20 tegen 14 stemmen echter werd Kurt Jooss en zijn dansers en danse ressen zijn kort geleden uit Amerika ge komen om in ons land een kort toumée te maken. Het programma, dat zij in verschillende plaatsen uitvoeren is oud, omdat Jooss geen gelegenheid heeft gehad nieuwe dansen in te studeren. Na dit tournée zal hij zijn dansschool te Lon den weer opbouwen, en een verjongde groep vormen. De rondgang door Neder land begon gisteravond in de Stads schouwburg te Haarlem, die uitverkocht was. Een wervelwind van lijn en kleur, gratie en charme overrompelde het publiek opnieuw Het komisch ballet „De zeven helden", waarin twee jongs minnaars, een verbolgen schoonmoeder en zeven avontuurlijke mannen veel be leven, was van geheel ander genre dan „Een bal in Oud-Weenen" waarin het vrolijke en galante leven van 1840 ge toond wordt op het meeslepende rhythme van de wals. Na het korte tussenballet „Pavane", met als ondergrond de koude en pompeuze plechtstatigheid van het oude Spaanse hof. genoot het publiek vooral van de dramatische legende ,,De verloren zoon", waarin het gehele gezel schap betrokken was. Rolf Alexander danste op de muziek van Frits Cohen deze bijbelse tragedie, die zoveel moge lijkheden geeft, tot actie, spanning en afwisseling en een feest voor oog en oor ..werd. Aan de vleugels hadden William Hilsley en K. E. Mosbacher plaats geno men: zij zorgden ook voor een voortref felijke vertolking van John Field's Rondo, in een arrangement van Martin Penny. Hoewel de hulde van het publiek spon taan was, kon men toch ontdekken, dat men met waardering voor het opnieuw gebodene, verlangend uitziet naar nieuwe balletten. De Haarlemse zwem- en poloclub „De Waterratten" organiseert Zaterdagavond as. in het Sportfondsenbad te Haarlem een driekamp, waaraan zullen deelne men de Arnhemse Zwemclub 1882. Heemsteedse Poloclub en ,,De Waterrat ten". Het programma luidt: 100 m. borstcrawl dames en heren; 200 m. schoolslag dames en heren; 100 m. rug- slag dames en heren; 3 X 100 m. wis selslag-estafette .dames; 5 X 66 2/3 borstcrawl-estafette heren. Tot slot. zal een waterpolowedstrijd gespeeld worden tussen een D.W.R.-combinatie en een A.Z.C.-combinatie (heren). uitstel verworpen. Dus nam de raad de aanvragen voor subsidie en de door B. en W. toegedachte bedragen onder de loupe. De heer Hooy kon zich geen helder beeld vormen van de subsidie-politiek. Hij wees erop. dat men bij toekenning zeer voorzichtig te werk moet gaan en vroeg zich vervolgehs af. of er wel vol doende rekening gehouden wordt met het particulier initiatief van de verscheidene groeperingen. Als een groep erin slaagt zelf de eind jes aan elkaar te knopen en de gaatjes te vullen, mag ze niet de dupe worden van het gevolgde systeem; spr. vond het onjuist, dat een dergelijke groep nog meebetaalt aan subsidie voor andere. Hij ging niet accoord met het voorgestelde bedrag van f 5000.— bestemd voor de club- en buurthuizen, daarbij opmer kende dat voor St. Francisca Romana en het St. Franciscus Liefdewerk slechts f 1450.werd uitgetrokken, en diende het voorstel in, deze som te schrappen. Dit werd evenwel met 23 tegen 11 stem men verworpen. Nadat met 22 stemmen voor en 12 te gen bestoten was het subsidie van f 500.— voor het Instituut Arbeidersontwikkeling te verdubbelen, werd tenslotte het ge hele subsidieplan aanvaard. Twee ornithologen uit Bentveld, mej. Smit en de heer Cornet, hebben in de omgeving van öe Zanderijvaart en öe Brouwerskolk te Overveen niet minder dan acht exemplaren gesignaleerd van de zgn. bijeneter, een prachtig gekleurde vogel uit Zuid-Europa, die eveneens voorkomt in Oost-Afrika, Zuid-Rusland en West-Azië. In 1905 werd een exem plaar naar Artis overgebracht en de vo gel is sindsdien nooit meer in Neder land waargenomen. Het dier heeft de grootte van een merel en is gemakke lijk te herkennen aan zijn exotische ve renkleed. De Latijnse naam luidt Mirops Apiaster. Eventuele berichten over het voorko men van deze vogel in andere delen van ons land gelieve men te zenden aan de heer P. Cornet, Veldlaan 51 te Bentveld. De tulpen, hyacinten en narcissen, die in deze weken op de zon-overgoten velden in Neerlands beroemde bollen streek pralen, trokken reeds tienduizen den vakantiegangers uit het eigen land en dit jaar kwamen bovendien weer tal van buitenlanders de kleurenpracht op de geestgronden bewonderen. De Ame rikanen. die uit Nederland in het vorige jaar, als blijk van dankbaarheid in hun aandeel in de bevrijding van de lage landen, duizenden bloembollen ontvin gen, zijn verlangend geworden om de streken te zien, waar ze vandaan ko men en onder hen, die him nieuwsgie righeid kwamen bevredigen, bevonden zich ook tal van fotografen, filmopera teurs en verslaggevers. Per K.L.M.-Con- stellation arriveerden b.v. dezer dagen enkele filmoperateurs van de Ameri kaanse Motion Pictures Association, die onder leiding van de heer Hamilton M. Wright reeds tal van opnamen hebben gemaakt van de bollenvelden en de wederopbouw, bestemd voor Amerikaan se filmjournaals. Een speciale reportage maakten zy van het vervoer van bloe men per K.L.M. naar hun geboorteland. Binnenkort zullen zij voorts luchtop namen vervaardigen uit een K.L.M.- fotovliegtuig. Vrijdag 9 Mei Haarlem: Bonkaarten Ga t/m Goz. Heemstede: Bonkaarten 912.30 u. La -Li, 24 u. restant L; extra bonkaarten jonge en a.s- moeders van 1112 u. let ters C en D. In April 1947 werden aan de Prinsen hofbibliotheek uitgeleend 10.150 werken, aan het filiaal 3871 werken, tezamen 14.021 werken (v.j. 15.592), waarvan 526 van de Muziekbibliotheek. De instellingen-werden bezocht door 3572 en 323 bezoekers en bezoeksters, te zamen 3895 (vorig jaar 3997) mach 8 - vb - zuid De Haarlemse politie heeft aangehou den een 14-jarig meisje, dat getracht had een handtas te rollen in het distri butiekantoor. Naderhand bekende zij de laatste twee maanden op de markt alhier in totaal ongeveer 20 portemonnaies te hebben ontvreemd. De Economische Recherche maakte proces-verbaal op tegen een pinda- Chinees, die drop, kauwgummi, peper munt en dergelijke, tegen te hoge prijs verkocht De versnaperingen zijn in beslag genomen. Hedenmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen D. van B. te Delfgauw, die zich 14 dagen geleden had te verantwoorden voor een aanrijding, welke de dood ten gevolge had. Verdachte werd veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eisch luidde 2 maanden met aftrek. In de zaak tegen A. L. te Amsterdam, die verschillende personen te IJmuiden, Gouda en Rotterdam had opgelicht werd nog geen uitspraak gedaan daar het on derzoek wordt voortgezet. Geboren: N. E. Meijer-Guijt, z; J. E. Zorn-d. Vries, z; C. Verboom-Bax, d; P. Leising-Penntok, d; L. Polak-v. Dijk, d: M. E. v. Putten-v. Tongeren, d; G. H. Peen-Weimar, d; M. Veen-Sepp, d; C Terpstra-Schoonberg, d; M. P. v. d. Bosch-Nauta, d; C. Erbrink-v. Bruggen, d; G. W. Lowinsky-v. Waard, d. Overleden: M. Hazenkamp-v. Heulen, 91 j; D. v. Wanroojj-Zwitser, 77 j; G. P. H Koops, ld; F. J. Schreuder, 85 j; A. d. Vries, 67 j; W. F. 1. Bell, 62 j. en mèt U nog vele andere abonné's op ons blad. En U wilt evenals die andere abonné's graag Uw lijfblad blijven lezen op Uw vacantie-adres Dat kanMaar mogen w(j U dan verzoeken enigszins met onder staande wensen van de administra tie rekening te houden? Ie Geef minstens 5 dagen van te voren op, wanneer U vertrekt en weer terugkomt, onder vermelding van Uw vaste woonplaats en Uw tijdelijk adres 2e. Weet U nog niet wanneer U terug komt, bericht ons dit dan tijdig zodra U dit wél bekend is. 3e. Indien U weekabonné bent, betaal Jan aan de bezorger van wie U op Uw vaste adres de krant ontvangt, zo veel maal het weekabonnementsgeld vooruit, als U weken afwezig bent. Mogen w(j op Uw medewerkine rekenen? Wfi wensen U een prettige vacantie toe Administratie NIEUWE HAARL. CRT De heer F. J. Rchlfs heeft als reserve sectie-commandant afscheid genomen van het Roode Kruis. Veel woorden van waardering en lof werden hem toege zwaaid. In het Concertgebouw zal de buurt vereniging „Muiderslot" Vrijdag 9 Mei, 8 uur, een grote bevrijdings-feestavond houden. In Huize St. Bavo te Heemstede is op 72-jarige leeftijd overleden de eerw. zus ter Maria Aloysia (in de wereld mej. A. C- M. Maasman). Vrijdag 9 Mei, des morgens 10 uur, wordt in de St. Bavo- kerk, aldaar, de Requiemmis opgedra gen, waarna de begrafenis volgt op het parochie-kerkhof Zaterdag 10 Mei wordt in de Grote- of St. Bavo Kerk te Haarlem om acht uur een ,,10 Mei-Herdenking" gehouden. Hieraan zullen medewerken: De Ken- nemmer Oratorium Vereniging, de Haar lemse Orkest Vereniging, Herman Schey, bas. Uitgevoerd zullen worden o.a. Che- rubini. Requiem, Brahms, 4 Ernste Gesange. Het geheel onder leiding van de diri gent: Piet Halsema. Het batig saldo wordt afgedragen aan de Stichting „19401945." Maandag 12 Mei om acht u. zullende solisten van de Amsterdamse Opera een Opera Concert in de Gem. Concertzaal geven. Medewerkenden zijn: Gré Brou- wenstein, sopraan; Jo van der Meent, alt; Jan van Mantgem, tenor; Gerard Groot, bariton. Aan de vleugel Kitty Johns. Het programma bevat o.a. wer ken van Bizet, Gounod. Offenbach,, Puc cini, Rossini en Verdi Vrijdagmiddag zal ih het Volkskoffie huis aan de Heemsteedse Dreef een contactmiddag worden georganiseerd voor en door Oud-Indische gasten, waar toe ook de gerepatrieerden behoren. De bedoeling is, nauwer contact met elkaar te verkrijgen door het vormen van di verse clubs; alle personen die in Indië zijn geweest, worden hier verwacht. Op de Woensdagavond gehouden ver gadering van „Aerdenhout en Omgeving" kregen de leden öe aangename mede deling, dat de gemeente Heemstede over 1947 weer een subsidie zal verlenen. Voorts werd medegedeeld, dat namens de vereniging een krans is gelegd bij de gedenkplaats voor de oorlogsslachtoffers in de Jac. vavn Campenstraat. De heren N. v. d. Meer, J. Schreurs en W. de Boer behaalden de eerstb, tweede en aerde prijs in de gehouden bloem bollenwedstrijd. Er werd verder besloten, nog dit jaar een tuinwedstrijd te hou den, waarvoor als juryleden werden be noemd de heren P. V. Tol, W, Schuilen- burg en p. Voorderhaak. Nadat besloten werd, eind Augustus een speciale Zinnia-avond te organise ren, kwam men overeen in September van dit jaar wederom een grote tentoon stelling te organiseren, welke Zaterdag 13 September geopend zal worden. De R.K. Toneelvereniging „Utile Dul ci" geeft a.s. Zaterdag in „Monopole" een uitvoering ten bate van het „Ni- win"-comité. Opgevoerd wordt: „Men sen in nood", spel uit het vissersleven. Verder zullen worden vertoond de nieu we leger- en vlootfilms en een propa gandafilm, vervaardigd door de heer W. van der Mijl. In tegenwoordigheid van Prins Bern- hard, minister L. Neher en tal van an dere burgerlijke en militaire autoriteiten werd Woensdag in de Koepelkerk aan het Leidse Bosje te Amsterdam waar van 25 Maart 1943 tot 5 Mei 1945 het Algemeen Hoofdkwartier van de Orde Dienst gevestigd was een korte her denkingsplechtigheid gehouden. Circa 550 oud-leden van de O. D. vulden de kerk. De herdenkingsrede werd uitgesproken door de Chef Staf yan de VJn. O. D., Kolonel Jhr. P. J. Six. die o.m zeide, zich helaas niet te kunnen richten tot de gehele O. D., in het bijzonder niet tot alle nabestaanden van hen, die in O. D.-ver band het leven lieten, wier sombere lijst, nog immer hoogst imcompleet, reeds bijna duizend namen telt. Spr. gaf een over zicht van het werk van de O. D. en bracht bijzondere hulde aan Lt.-generaal Jhr. W. Röell, van de aanvang af in 1940 tot zijn arrestatie in 1942 commandant van de O. D., die bij de plechtigheid mede aanwezig was. Prins Bernhard onthulde vervolgens een plaquette, die de naam van de kos ter van de kerk, de heer H. F. Westerveld, draagt. De heer Westerveld heeft met groot risico voor eigen leven en voor dat van zijn gezin de O. D. steeds in de ge legenheid gesteld zijn werk in de Koe pelkerk te verrichten. Namens de kerkmeesters aanvaardde ds. W. van Limburgh met enkele tref fende woorden de plaquette, waarna de plechtige bijeenkomst met gebed en met het zingen van het Wilhelmus besloten werd. De smokkel aan de Nederlandse grenzen, welke ontstellende vormen aanneemt, wordt door een uitgebreid douanecorps energiek bestreden. Bijgaande fotos, gemaakt, tijdens een reportagctocht langs de grenzen, vormen een veelzeggend, beeld van de activiteit der smokkelaars en die der douanebeambten Woensdag werden op de centrale vei ling van Ter Aar de eerste peultjes aangevoerd. Op het moment, dat de gealli. eerde troepen 7 Mei 1945 over de Biltse Straatweg U.recht binnen rukten, knalden in de naaste omge. ving, in het Wilhelminapark, nog Duitse schoten en vielen er nog slachtoffers. Bij een poging tot ont wapening van Mussert's lijfwacht, op die Maandagmorgen ondernomen door d eB.S., maakten de schoten uit een plotseling opgedoken Duitse overvalwagen een einde aan het jon. ge leven van een tiental goede Ne derlanders- Een eenvoudig houten kruis geeft op de hoek van de Prins Bernhardlaan en Oudwijk de plaats aan waar zij vielen. Woensdagmiddag is op de derde alge. mene begraafplaats een monument ont huld bij de graven van deze en van vijf andere verzetsstrijders. Tevens zijn hier begraven een B.S..er, die in dezelfde ochtend in de Laan van Chartroise sneuvelde, drie B.S.-ers, die omkwamen bij eèn munitieontploffing in fort „Het Hemeltje", en de kwartiercommandant Binnenstad, die bij een overval op zijn commandopost in de nacht van 20 op 21 April 1945 zwaar gewond werd en wiens lijk 7 Mei 1945 werd gevonden. Achter de twee rijen graven, bedekt met velden blauwe viooltjes, staat een fors, vier me. ter hoog monument, gehouwen uit Frans kalksteen door de Utrechtse beeldhou wer Jan van Luyn, dat het opschrift draagt: De strijd gestreden, de trouw beleden, de dood ontgleden in ééuwig heid". De koninklijke Utrechtse man- nenzangvereniging zong „Ecce quomodo moritur", waarna Prins Bernhard het monument onthulde en de Utrechtse po. litïemuziek het Wilhelmus speelde. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Dinsdagmiddag kreeg de tien-jarige scholier A. F. O. bij het knikkeren voor de deur van de ouderlijke woning in de Van Malsenstraat te Rotterdam ruzie niet zijn elf-jarig broertje, die hem in drift een stalen knikker naar het hoofd wierp. Ongelukkigerwijze kwam de knik ker tegen de linkerslaap van de jongen terecht, met het gevolg, dat hij één dag later overleed. In vergelijking met Februari geven de cijfers van de Rijkspostspaarbank over Maart een achteruitgang in het sparen te zien. De inleg in Maart bedroeg n.l. f 18,94 tegen f21,78 millioen in de daar aan voorafgaande maand; voor de te rugbetalingen waren deze getallen resp f24,58 en f20,34 millioen. De K.L.M. breidt met ingang van 10 Juni a.s. haar luchtnet uit met een nieuwe lijn AmsterdamRome v.v. Deze luchtverbinding zal Maandag, Woensdag en Vrijdag van Amsterdam uit en Dins dag. Donderdag en'Zaterdag van Rome uit worden uitgevoerd. Op de rijksweg te Duivendrecht reed heden een luxe auto achter een truck met oplegger in de richting Abcoude, terwijl uit tegenovergestelde richting, een bus van de Ned. Buurtspoorwegmaat schappij kwam. Toen de voertuigen el kaar dicht waren genaderd, wilde de bestuurder van de personenauto de truck passeren, doch hiervoor was niet vol doende ruimte met het gevolg dat de personenauto eerst tegen de truck op botste, daarna tegen de bus en toen om sloeg. Een der inzittenden, een Jongen van 15 jaar, werd op slag gedcod. Ver der bekwam niemand enig letsel. Te Duivendrecht had heden ook een ernstige aanrijding plaats tussen een auto en een motorrijwiel. De motor reed op een stilstaande auto, waarbij de mo torrijder en zijn duo-passagier ernstig gewond werden. Zij zijn naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam overge bracht De datum van öe Najaarsbeurs te Utrecht, waaraan verbonden de agrari sche beurs, die oorspronkelijk van 17 tot 26 September zou worden gehouden, 's in verband met de Frie: - Landbouw tentoonstelling nader vastgesteld van 9 te 18 September. Postrekeningen kunnen weer worden geopend ten behoeve van zaken, vereni gingen, maatschappijen, stichtingen, beoefenaars van de, z.g. vrije beroepen, beroepsagenten en inspecteurs uit het levensverzekeringbedrijf en bovendien door particulieren öie, ter beoordeling van de dienst, kunnen aanto-ien zeer gegronde redenen tot het houden van een postrekening te hebben. Kwint, voormalig districtscommandant, droeg namens de Binnenlandse Strijd krachten Utrecht het monument over aan het gemeentebestuur. De burge meester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, aanvaardde het met een toespraak, daarin de verzekering gevend, dat de gemeente Utrecht alle mogelijke zorg aan het monument zal blijven besteden. Achtereenvolgens legden Prins Bern hard, de burgemeester van Utrecht en enige onderdelen van de B S. kransen aan de voet van het monument, gevolgd door de familieleden. Naar wij vernemen, zullen met ingang van Vrijdag 4 Juli a.s. de (jonnen voor kruideniersartikelen per veertien dagen worden aangewezen. Per 29 Augustus d.o.v. zal weer tot de achtdaagse bon aanwijzing worden overgegaan Door öeze maatregel worden de krui deniers in de gelegenheid gesteld in die weken, waarin geen bonnen worden aan gewezen, enkele dagen met vacantie te gaan. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de op 28 April j.l. aangewezen extra bonnen B 04-reserve en B 07-reserve voor korstloze en/of smeerkaas voor jeug dige personen, alsnog tot uiterlijk 10 Mei a.s. bij een detaillist kunnen worden inge leverd ter verkrijging van de beschikbaar gestelde hoeveelheid van 100 gram. Vrijdagavond 8 uur zal in gebouw H. K. B., Tempeliersstraat onder auspician van de K. V. P. de eerste avond van de cursus Staatsinrichting gegeven worden, welke F. Vorstman op 5 avonden zal geven. Aan de zaal zijn alsnog enkele deel nemerskaarten verkrijgbaar. Aangezien verscheidene beroepsrenners en onafhankelijken, onder wie enige kanon nen", van de baan en van de weg, niet of niet ten volle gevolg hadden gegeven aan de geldende deviezenbepalingen, waarvoor de termijn verstreek op 30 April 1.1., had de sportcommissie van de Wielren Unie de li centies van deze renners per 1 Mei ingetrok ken. Dit beduidde dat voor de betrokkenen met ingang van die datum een startverbod weul afgekondigd. Gelukkig behoefde deze dwangmaatregel niet lang gehandhaafd te blijven, want de meeste renners hebben haastig aan hun ver plichtingen voldaan, terwijl anderen even eens de eerste stappen op die weg gezet hebben. Daartoe behoren de meest bekende rijders. Zij zullen dus weer in binnen- en buiten- t land mogen starten. De rest blijft geschorst totdat de voorschriften worden nagekomen. le klas; AjaxSchoten, EDOBlauw wit, S. C. Haarlem—HHC, OVVO— WGA. Overgang A: SpartaanHHC 2, Cele- ritasABC, HFC HaarlemDWS, RCH SC Haarlem 2. B: Hilversum—Watergraafsmeer, Quick —Ajax 2. TYBB—EDO 2, Zeeburgia— HCK. Amsterdam, 7 Mei 1947. Op de aandelenmarkt was de stemming bij opening over het geheel wat luier en de hoofdfondsen moesten met koersverlie zen van 3 a 4% genoegen nemen. De Indi sche fondsen bleven daarentegen tamelijk goed op peil. Scheepvaartaandelen gaven na een la gere opening in het verder verloop even eens enig herstel te zien, hoewel de vorige slotnoterlngen merendeels nog niet bereikt werden. Bankaandelen hadden een goede onder toon en kwamen algemeen heter af. De Staatsfondsenmarkt was eerder wat zwakker. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft door een klokje rond te vergaderen gepro beerd Woensdag de hele begroting van O., K. en W. af te doen, doch de zestien sprekers, die er het woord over hebben gevoerd, hebben dit tenslotte toch onmogelijk gemaakt. Minister Gie len heeft zijn rede moeten afbreken, toen hij er nog niet. half mee op weg was. Er zitten dus op het moment nog vele dingen in de bus, waarvan men be nieuwd mag zijn hoe zij ernit zullen komen. Het voornaamste is wel een motie, die zowaar door alle fracties is onder tekend en waarin de minister aller dringendst wordt uitgenodigd geen en kele wijziging in de urentabel van de hogere klassen van gymnasia en lycea te bevorderen, welke tot inkrimping van het geschiedenisonderwijs bene den het aanfaj uren, dat daaraan in Mei 1940 was gewijd, zou kunnen lei den, Op dit punt vindt minister Gielen dus een gesloten front tegenover zich dat van inkrimping van het geschie denisonderwijs niets wil weten Hoe de minister dit varkentje wil wassen, heeft, hij ook op deze dag nog niet kunnen onthullen. Voorts is er nog een tweede motie, on dertekend door de heren Woltjer, Algra, De Zwaan en Barge, waarin de regering wordt uitgenodigd de spoedige totstand koming van een wettelijke regeling van het voorbereidend lager onderwijs te be vorderen. De ondertekenaars overwe gen daarbij, dat zulk een regeling door de Grondwet wordt gevorderd en een wezenlijk onderdeel is van de Pacificatie. Alle aandrang om het achtste leerjaar In te stellen heeft de minister met kracht van argumenten afgewezen: het ontzet tende tekort aan scholen, 800 in getal, dat dit jaar nog met 30 vermeerdert en hej evengrotc tekort aan leerkrachten maken het ten enenmale onverantwoord het achtste leerjaar thans verplichtend voor te schrijven. Over de actieve cultuurpolitiek is op deze dag zoals men zich denken kan menig woord gewisseld. Merkwaardig is, dat vrijwel ieder een de minister bijviel, zowel om zijn be ginselen als om de wijze, waarop hij zijn departement bij de geruchtmakende reor ganisatie heeft ingericht en om de daden, die de minister op dit gebied verricht. Men vroeg hem om vooral ook op de randprovin- cles te letten, doch men erkent, tevens dat dit streven ook bij hem bestaat. Prof. Mo lenaar schijnt nog wel bereid te zijn met de minister de degen te kruisen over de pa pierverdeling. Hij vroeg hem eens precies te vertellen wat er al zo aan de uitgevers ge weigerd is en het zal stellig voor het goed begrip van deze tere kwestie van belang zijn daarover iets meer te vernemen. Ook over de radio is hoewel met mate gesproken. De een bestreed het radiobeleid, omdat hij de Idee van een nationale om roep daarbij geschaad acht, anderen deden hetzelfde, omdat zij de belangen van de omroepverenigingen daarbij met voeten ge treden achten, onafwendbare gevolgen van een zwak compromis. In de Noord-Braziliaanse provincie der priesters van het H. Hart is in de plaats van pater H. van der Horst tot Provin ciaal gekozen, pater P. van de Crom- menacker, die sedert geruime tijd aldaar werkzaam was. Het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem, zitting houdende te Zut- phen, heeft tegen de voormalige hoofdrechercheur van politie te En schede J. van Limburg, bijgenaamd „Jan met de kappen", conform de eis öe doodstraf uitgesproken. Van L. had in de oorlog een aantal joden uit hun huizen gezet en gearresteerd. De doodstraf werd geëist tegen de voormalige inspecteur van politie uit Apeldoorn C. C. Koker, die zich schul dig had gemaakt aan de arrestatie van r talloze Joodse vaderlanders, die door zijn toedoen in concentratiekampen zijn ge komen. Bij de arrestatie van een Joodse familie te Loosdrecht had hij een tas, waarin zich voor een waarde van an derhalve ton aan diamanten bevond, geroofd en zich toegeëigend. Hij had een Joods meisje van drie jaar gearres teerd, dat hij midden in de nacht van bed had gelicht, om de schuilplaats van de ouders van het kind te vernemen. Het was toch wel een goede ge dachte, de kunstredacteur van ons blad naar de voetbalwed strijd BelgiëHolland te zenden. Nietwaar, het is een kunst om goals te zetten, en bovendien heeft zo'n redacteur wel eens behoefte aan een internationaal verzetje. HÜ is echter niet de enige geweest, die naar Deurne is uitgezonden, want in verschillende andere bladen lazen we kunstige verslagen, die voorgoed een eind hebben gemaakt aan de idee, dat sportverslagen over sport moeten gaan. Twee staaltjes mogen daartoe het be wijs geven. Staaltje één: „Het laatste kwartier, toen nagels tot aan de riem werden afgekloven, toen de knokkels witte heuveltjes vormden op saamge- prangde vuisten, toen het hart tegen de adamsappel klopte en een kille stalen wand steeds nauwer om het volle sport- gemoed kneep, was bijzonder emotio neel. Het was een laaiende baaierd van emoties." Staaltje twee, over de continentale match: „De pikdonkere Italiaan, z° lenig als gummi naast de vlammende kop van de stugge Deen, de kleurloze Ier en de kwikzilverige Parola. De En gelse Zwitser, groot, schonkig met schui ten van voeten, een beetje loom, was aartsvaderlijk van allure, maar knap en oei zo vast en zo ijzig." Het komt me voor, dat ónze onvol prezen sportredacteur, die ook buiten sport zeer verdienstelijk kan schrijven, niet meer mee kan. Zijn verslag was een doodgewone reportage van wat hij gezien heeft en alleen de kop boven zijn artikel: „Orgie van fanatisme", zou men onder de moderne literatuur kunnen rekenen. Toch ben ik blij, dat hij niet meedoet aan dat taai-buitenspel, zich offside houdt en geen onzinnige passes ten beste geeft. Laat anderen maar tegen de paal schieten en hij de stopperspfl blijven tegen de taai-orgie der heden daagse sport-journalisten. BIOSCOPEN: Rembrandt: De vrouw in bet venster (volw.); Cinema-Palace: Land zonder wet (14 j.); Luxor: Jonge arenden (alle leeft.'). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De patient verdwijnt, 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Yankee Doodle Dandy (alle leeft.), 2.15 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theateri Artistenleed (18 J.), 2.30, 7 en 9.15 Tt.< Zónd. 2 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: Do avonddiensten wor den tot 10 Mei waargenomen door: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V. straat 26, tel. 13290. Apotheek Florijn, Gr. Hout straat 78, tel. 10500, H. Remmers en Zn., Kruisstr. 6, tel. 10354, Noorder-Apotheek. Jan Gljzenkade 181, tel. 23821. Zieken vervoer; fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd„ tel. 21400. Belde dag en nacht. Tentoonstellingen: Kunsth. Leffelaar: Het prentenboek uit alle tijden (t. m. 2* Mei). Frans Hals Museum: Schilderijen van C. J. Maks (t.m. 1 Juni). Op Zondag 11 Mei. Velsen—TOG ZWVolendam DWV-HBO DEM—Alw. Forw. PSS—BSM OlympusNAS THB—WE O. Gezellen—ASR IEV—VI. Vogels TYBB—SIC LIsse—LDWS 4 Inzendingen tof, en met Zaterdag ochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haar- lemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 65-- 73, Amsterdam. donderdag HILVERSUM II, 415 M. 15-30 Cello- recital. 16.00 Lezing. 16.45 G*a? I,?uz' 17.50 Jeugd. 18.00 Orgelspel. 18.45 Lezing. 19.00 Nieuws. 19.15 Lezing over Indlé. 19.30 Gram.muz. 19.40 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Wie gaat mee over zee. 21.30 Gram.pl.-verzoekprogr. 21.50 Hoera daar ls de lente. 22.00 Nieuws. 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram.muz. 23.30 Non stop-programma. HILVERSUM I, 301 M. 16.15 De ca mera loopt. 17.00 Kaleldoscoop. 17.20 Lez. 17.30 The Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 „En nu naar bed". 19.05 Flip Staal. 19.15 Volksmu ziekschool. 19.35 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.06 Met, de microfoon bij. 20.15 Radio Philh. Orkest. Hoorspel: Zo ziet de oorlog er uit. 22.00 Een progr. van Mei liederen. 22.45 Lezing. 23.00 Nieuws. 23.15 Operette-concert. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Orgelspel. 7.45 Woord van den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muz. 8.30 Morgenklanken. 9.30 Waterst. 9.50 Concert. 10.30 Morgend. 11.00 Zangrecital. 11.30 Orkestmuz. 12.00 Round sextet. 12.20 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.50 Disoo-klanken. 14.20 Lezing. 14.40 Dameskoor. 15.15 Pla nokwartet. 16.00 Declamatie. 16.30 Scala sextet. 17.15 Gram.muz. 17.45 Jan Weel den, orgel. 18.00 Metropole orkest. 18.30 Gram.muz. 18.45 Lezing. 19.00 Nieuws. 19.45 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 De Stem vork. 20.15 Gram.muz. 21.00 Rad. PhUh. Orkest. 22.00 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverd. 23.00 Concert. HILVERSUM L 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram.muz. 8.00 Nieuws. 8.50 Vrouw. 9.00 Gram.muz. 10.00 Morgenw. 10.20 Regenboog. 10.45 Concert. 11.15 Vrouw. 11.30 Krontjongband. 11.45 Familieber. 12.00 Pierre Palla. 12.35 The Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Geza Klss. 13.45 Gram.muz. 14.00 Kook kunst. 14.20 Kamerork. 15.20 Voorjaars klanken. 16.00 Johan Jong. 16.30 Jeugd. 17 00 Lezing. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara feliciteert. 18.20 VARA-Varia. 18.25 Sym- phonie-orkest. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Gram.muz. 19 30 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muz. 20.30 Lezing. 21.00 Gram.pl.verzoekprogr. 21 30 Lezing. 22.15 Jazz. 22.40 AvondW 23.00 Nieuws. 23.15 Concert. 24. Dezer, hier ziet u een kamer in een overzeese stad, in een ver landOm het maar dadelijk te zeggen: Baals hoofdkwartier. „Mijne heren" zei de beruchte uit vinder monsieur Demoniac, terwijl hij op zijn oc todestraalinrieh- ting wees. „Dit kleine en ele gante instrument betekent het ein. de van het meta- 'ten tijdperk. Staai betekent niet meer voor mijn machine aan koek voor een slagersmes. Binnen een werkingsgebied van vijf tien kilometer branden wij een gat van iedere grootte die u maar wenst in elke stalen wand. Zonder spektakel mijne he ren, zonder ordinaire knal, netjes en rond. Het apparaat kost maar een half millioen. Op dat ogenblik ging de deur yan het beruchte privékantoor open. Boris Baalde machtigste boos doener ter wereldtrad binnen„Monsieur Demoniac zei Baai „ae zijt méér dan de redder der mensheid! Ge zijt de re fan het Baal.concern en Baal betaalt beter. Uw mach* ronder verwijl in gebruik worden gesteld in vele havm ler,e' brandt met octodestralenBaal ruimt het oude op en rd* het nieuwe. En Baal verdient aan het nieuwe J-e™ a1l man der vernieuwing!" riemen, allen die op hun beun verdienden in koor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2