H PVROUM NIEUWE BONNEN HET DO Verse Garnalen DE MAN die geen Rest van Europa in Schotland IN FRANKRIJK IS TENSLOTTE DE KOGEL DOOR DE KERK r Ml 1 RW/ r L VI II W c Rijvers was ster van het veld" Nieuw handelsverdrag met Frankrijk geld kon uitgeven Nieuwe regeling voor werkkleding DONDERDAG 8 MEI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Partij ens t rijd nu hard tegen hard dGirü&iKxïclAti-fujdd Waar zijn onze troepenschepen 11 IIP i m m HiiiiiiliP mmm 13 MEI BEGIN VAN DE HARINGVISSERIJ door A. J. CRONIN (Wordt vervolgd) Twee wedstrijden in de eerste klas et heeft zeker by de M.R.P., op een na de grootste der Franse partyen, niet ontbroken aan lust 0ra een regering te vormen zonder de communisten. Zij zou daartoe echter jhceten samengaan met de socialisten, de kleinste der drie groten, maar dezen w®ren daartoe niet bereid. Het is daar om van het grootste belang dat de drie- nartijenregering van Ramadier nu, door de voortdurende communistische sabo- a?e van de werkzaamheid der regering, Beëindigd is in een ontslag aan de com munistische ministers, zodat slechts tWee partijen in de regering overblijven. Reeds bij de debatten over Indo- Ohina stelden de communisten zich te len de regeringspolitiék. die een herstel van de orde onder de Vietnamese opstan delingen beoogde en pas daarna van be- 6Prekingen wilde horen, te weer Op een 20 belangrijk punt betekende hun hou ding verzet tegen een der grondstellin gen van het kabinet, en hun uittreden logisch geweest zijn. Men wist dit echter te voorkomen door een compro mis. Was hier het communistische stand- mint nog te verklaren uit de omstandig heid dat de Vietminh, de partij die de z'ei van de Indochinese opstand vormt, sterk communistische trekken vertoont, dit is moeilijker bij de kwestie van Ma dagaskar. Op dit eiland, onderdeel der m'anse Unie, brak eveneens een opstand dit. die veel meer anti-marxistisch van Sard was. Men verzette zich immers o.a. 'egen de Franse geleide economie, welke tech als een der oogappels van de com munistische leer over de volkshuishou ding geldt. Desondanks ko'i Frankrijks grootste partij de kant van de rebellen, an het is niet vreemd, als motief hier- tee eerder enthousiasme over het feit dan temr de drijfveren van de opstand aan te nemen. De communisten hebben zich altijd achter de stakingen (en deze zijn de laatste tijd in Frankrijk aan de órde van de dag) gesteld. Zij juich ten derhalve ook de grote, veel gerucht Verwekkende staking van de arbeiders der Renaultfabrieken toe. Deze en an dere stakingen richtten zich tegen de te?n- en prijspolitiek der regering. Léon "'urn. premier van het socialistische in terim-kabinet dat aan Ramadier's kabi net voorafging, voerde resoluut een prijs verlaging in, en zijn partygenoot-opvol- Ser ging met een tweede prijsverlaging de ingeslagen weg voort. Het is dus ue bedoeling de disharmonie tussen lonen mi Prijzen te doen verdwijnen niet door terhoging der lonen, maar dooi verla ag der prijzen, dit zijnde het beste te'ddel or een nog verdere inflatie te teorkomen. Ofschoon men niet kan loochenen, dat deze economische politiek van socia- ^tischen huize is, hebben de commu- m^ten als regeringspartij de plicht, haar slechts niet tegen te werken, doch a&r zelfs te steunen. Een zo delicate en van de goede wil des volks afhanke- ïyke zaak als het herstel van het even wicht tussen prijs en loon verdraagt maar kwalijk het ingrijpen van stakers, die uiteraard een politiek niet zozeer naar haar toekomstige als wel naar haar onmiddellijke resultaten beoorde len en kunnen beoordelen. En de on- middellüke resultaten zijn nog lang niet schitterend,' ofschoon zij ongetwijfeld beter geweest zouden zijn', indien ze niet o. a. door staking en sabotage waren tegengewerkt. Men ziet dus in het optreden van de communisten in deze kwestie een recht streekse bedreiging van de sociaal-eco nomische politiek der regering en kan daaruit geen andere consequentie trek ken, dan dat zij niet in een regering, die dit punt op haar program heeft staan, thuis horen. Tot uitvoering van deze consequen tie is Ramadier wellicht te ge makkelijker gekomen door de uit slag van de „sociale verkiezingen", die onlangs in geheel Frankrijk zyn ge houden. Daarbü bleek dat de commu nisten hun eigen getalsterkte, ook onder de lagere volksklassen, wel wat hadden overschat, dat, m. a. w., hun overwicht op de arbeiders niet zo ontstellend groot is. In hoeverre dit bygedragen heeft tot het ontslag aan de communistische ministers, valt nog niet uit te maken. Vast staat wel, dat het hem niet kan hebben versterkt in zijn lijdzaamheid jegens een nogal belachelijke situatie: communisten in de regering èn tegen de regering. Anti-communisten behoeven nog geen victorie te roepen, nu Ramadier de kogel .tenslotte dan toch door de kerk ge jaagd heeft. Het heengaan der com munistische kabinetsleden is wel het eir.de van een nog enigszins verbloemde, maar tevens begin van een openlijke strijd. Dat men an de linkerkant niet van plan is, het hierby te laten zitten, is duidelijk genoeg na de verkla ring, dat men zich als regeringspartij blijft beschouwen. Het gaat nu hard tegen hard. En het is de vraag, of er nog iets anders mogeiyk is dan buigen of barsten. voor het tijdvak van 11 tot en met 34 Mei 1947 INDRAPOERA R'dam—Bat. p. 6/5 Gibraltar. JOHAN DE WITT 6/5 v. Bat. te A'dam Bij een ontploffing van twee zware tankmijnen te Nederweert zijn drie kinderen gedood. BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (serie C) brood 800 gram brood brood 400 gram brood boter 125 gram boter boter 2'50 gram margarine of 200 gram vet melk 4 liter melk C-05 melk 7 liter melk vlees 100 gram vlees vlees 300 gram vlees algemeen 200 gram kaas algemeen 2 eieren algemeen ongev. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep reserve 125 gram margarine of 100 gram vet reserve 1600 gram brood reserve 125 gram margarine of 100 gram vet reserve 200 gram kaas reserve 800 gram brood reserve 125 gram boter C.01 C-02 C.01 C-02 C-01 C-03, C.01 C-02 C-01 C-02 C-03 C.01 C-03 C.04 C.05 C-06 C-07 BONKAARTEN KD, KE 705 (serie C) C-ll brood 800 gram brood C-ll boter 250 gram boter C-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. C-13, C-15 melk 12 liter melk C-ll, C-12 vlees 100 gram vlees C-ll algemeen 100 gram kaas C-12 algemeen 2 eieren C"13 algemeen ong. 225 gram huishoud zeep of 90 gram toiletzeep. C-13 reserve 800 gram brood. C-16 reserve 500 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinder biscuits. C-17 reserve ong. 225 gram huishoud - zeep of 90 gram toiletzeep. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 706 (Büz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie C) C-21 brood 800 gram brood C-21 boter 250 gram boter C-22 boter 250 gram margaripe of 200 gram vet C-21 melk 5 liter melk C-21 vlees 300 gram vlees C-22 vlees 100 gram vlees C-21 kaas 200 gram kaas C-21 eieren 5 eieren Op 14 Mei zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovenstaande bonnen kunr.en reeds op Vrijdag 9 Mei a.s. worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 12 Mei a.s. mag worden gekocht. De ^niet-aar.gewezen bonnen van de serie H kunnen worden vernietigd. Woensdag is in Pary's een handels overeenkomst gesloten tussen Nederland en Frankrijk. Volgens een communiqué van de Fran se regering hebben Bidault en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Ne derlandse ambassadeur, de overeen komst ondertekend tijdens een plechtig heid op de Quay d'Orsay. Zeppelins als vrachtvaarders - Een slagschip met atoomkracht - Keizer Hirohito wordt spraakzaam Terezin, het „sanatorium" voor ouden van dagen. Als adviseur van Goodyear is naar Amerika vertrokken dr. Hugo Eckener, de bekende Duitse Zep- Pelin-expert. Deze grote man van de 'lichtschepen heeft n°g steeds de over- teiging, dat zyn Zeppelins nog eens een belangrijke rol zullen spelen. Het teachtvervoer over de Atlantische Oce- zal in de toekomst voornamelijk teet grote en kleine luchtschepen plaats v'hden volgens zijn mening. Deze rei- ten zullen twee dagen duren, terwijl het Passagiersvervoer met de snelle vlieg tuigen plaats zal blijven Vinden. In Lake- "brst zeide Eckerier tot de belangstellen den, dat in de oorlog de weg is gebaand teor lichtere, sterkere en nog ruimere 'lichtschepen die „verbluffend goed ge- gehikt bleken voor het vervoer van grote hoeveelheden vracht". Een slagschip, voortgedreven door atoomkracht, ziedaar het ideaal, dat de Britsche admiraliteit gaat hastreven. Zij heeft duidelijk te ver staan gegeven, dat haar technici een teidanig slagschip gaan construeren. De °hmiddellijke problemen van de brand- stoffenverzorging zouden erdoor worden opgeheven en het probleem van de tijds duur, welke het schip op zee kan bly- ten, zal van minder urgente bevoorra dingsproblemen afhangen. Engeland gaat bovendien een school dprichten om kinderen boven de veertien 'aar op te leiden voor atoomwerk in wat "et ministerie noemt „de regerings- 'abriek voor atoom-energie'' in Spring- e'ds in Noord-Engeland. Keizer Hirohito van Japan, vroeger zwygend als een ware afstamme ling van de goden, is de laatste jaren in vele opzichten spraakzamer ge worden. Met, de democratisering van zijn rük neemt zijn interesse voor vele onderwerpen toe. Toen Japanse journa listen enige dagen geleden by het oprui men van het puin van een der paleis gebouwen stonden te kijken, kwam ook Zijne Majesteit even oplopen. En hy sprak zelfs met de mannen der pers. Met een wonderlijke bereidwilligheid be antwoordde hij vele vragen, vertrouwde als een van zün hartsgeheimen toe, dat hy wel eens zou willen reizen en gaf als zyn diep verlangen te kennen.een kolenmijn te willen bezoeken. t Met-het proces tegen Obersturm- flihrer Rham in Praag is op nieuw weer eens aan het licht gebracht, hoe geraffineerd de Duitsers te werk gingen. In de oorlog waren er reeds vele verhalen in omloop over de „sanatoria", die in Duitsland bestonden voor ouden van dagen in het algemeen en oude Joden in het bijzonder. Aan de Duitsers werd wy's gemaakt, dat zy aldaar een goede verzorging had den en uitstekend werden verpleegd. Maar de meeste Joden keerden uit deze sanatoria in Terezin nooit meer terug. In 1943 begonnen ook in Denemarken de Jodenvervolgingen, waartegen heftige protesten werden aangetekend. Mjaar de Denen geloofden het verhaal van de liefdevolle verpleging en goede zorgen in Terezin niet en wilden een bezoek aan het kamp brengen. De Duitsers stonden het toe. Enige weken later zouden de Denen naar Tere zin kunnen reizen. Let wel, enige weken later. Onmiddel lijk na het Deense verzoek, werd aan Obersturmführer Rham de speciale opdracht gegeven bet kamp in de kortst mogelyke tyd^ „besuch-fahig" te maken. De zieken, de stervenden en de ge- martelden verdwenen. De kerkhoven werden getransformeerd in tuinen. In plaats van de barakken kwamen fris ge schilderde huisjes en ter camouflage werden losse fagades opgericht. Honder den nieuwe kampbewoners werden bin nen gebracht, die nog niets van de werkelijke aard van het kamp wisten. De Deense delegatie kwam: kinderen speelden rond de fonteinen, groepjes mensen zaten te luisteren naar de mu ziek op een plein, mannen en vrcuwen zaten in deb ibliotheek te lezen en anderen stonden op een plaats in de bioscoop te wachten, terwijl schapen in een nabü gelegen weide graasden. Filmoperateurs filmden het bezoek en de nazipropaganda kon voor de zoveel ste keer haar rol spelen. Het einde van het Deense bezoek bracht ook het einde van Terezin's weinige goede dagen. Het oude Terezin keerde terug. In het proces tegen Karl Rahm, die voor zün rol in dit drama met de dood door de strop heeft moeten boeten, is dit alles onthuld. EEN NIEUWE MODE-GUNSTELING: Op onverklaarbare wyze weet een of ar.der nieuw soort kle dingstuk zich soms op eens een ontzaglijke populariteit te verwerven. Vaak duurt deze gunst van het publiek of van een bepaalde groep daarvan niet langer dan een paar maan den, soms blijft z: jarenlang. Iedereen zal zich nog het ma trozenpakje herinneren, dat vele jaren lang als de meest ge schikte kinderkleding gold. In de winter zwart of donkerblauw, in de zomer wit, of grijs en wit gestreept was het de meest po pulaire dracht voor kinderen van vijf tot vijftien jaar. Jon gens zowel als meisjes droegen deze pakjes met de vierkante, witgebiesde kragen. Ik herinner ze me als zeer gewaardeerde exemplaren uit mijn kindergar derobe. Daarnaast deed ook de matrozenjekker het uitstekend. Die zien we zelfs nu nog hier en daar door dames dragen, zy het dan ook zonder de matro zenkraag. Een ander populair kleding stuk was, naast de matrozen muts, die by de reeds genoemde hoorde, de alpino. De alpino is zwart, blauw, rood, groen, bruin, enfin, in alle kleuren. Ook dit kleine, ronde petje met bet korte puntje in het midden, heeft zich tot in onze dagen weten te handhaven, al heeft de mode om blootshoofds uit te gaan, bet aanzien ervan belangrijk ge schaad. De „blazer" genoot zo moge- iyk een nog grotere populari teit, maar verdween betrekke lijk snel weer van het toneel. Toch was je als meisje van 15, 16 jaar gedurende enige jaren beslist niet in de mode, als je niet zo'n kort, felgekleurd jasje, by voorkeur versierd met kope ren knopen, tot je beschikking had. En dit jaar zyn het de „top pers". Amerika schynt er de uitvindster van te zyn en ze worden met gretig enthousias me ontvangen. De „topper" is een driekwart jasje van wollen stof. Verder is de „topper" zeer bescheiden in zyn voorschriften. Alle kleuren zijn toegestaan. Hij mag wijd zijn en los hangen, hij mag ook passend en met een Nog een bakvis „topper" uit Amerika. Grote zakken, hoogge sloten en een ceintuur. Een handige naaister kan uit een wat sleetse jas misschien nog wel zo'n hyper-modern jasje toveren. En wat zal uw grote dochter glun deren over deze aanwinst. ceintuur om het middel ge dragen worden. Amerika bracht ze als creatie voor de „teen agers", d.i. de meisjes van der tien tot twintig jaar. De Neder landse mode heeft er zich met waar enthousiasme op gestort. Waarom? Vermoedeiyk zün hier de distributiebepalingen niet ge heel vreemd aan-. Een „topper" kost n.l. slechts 15 van onze kostbare textielpunten, waar voor een lange mantel 40 punten nodig zijn. Maar wat dan ook de reden moge zijn, zeker is, dat de „topper" de favoriet van dit seizoen is en als distributiebepalingen niet gewyzigd worden, ook nog wel even blij. ven. Het nadeel van de „topper" is, dat hij on ze japonnen slechts ten dele bedekt, zodat hij eigeniyk hiermee samen een combinatie moet vormen. Met een gebloemd of gestreept zo merjaponnetje is het vaak nogal gemakkelijk een goed ge heel te krijgen, maar met onze effen toiletten moeten we even oppassen. Kiest u uw „topper" in een modekleur, vraag u dan vooral van te voren even af, wel ke kleur de rest van uw garde robe heeft. Draagt u veel blauw of zwart dan kan de „topper" blauw, geel, grijs, beige of wit zijn. Is bruin uw geliefkoosde tint, neem dan een gele, groene, beige of crème kleurige „topper." Bruin kan dan vanzelfsprekend ook. Kleuren kiezen is een be langrijk iets. Probeer zoveel mo gelijk een goed geheel te krijgen van mantel, japon, hoed en schoenen. Nog al te vaak kopen de mensen iets zo maar, omdat ze het aardig vinden en verge ten daarbij te zien of het hij haar verdere kleding past. Zo zien ze er uit als een wande lende staalkaart en zyn bela chelijk zonder het zelf te besef fen. De' raad, die ik u hierbo ven gaf, is ook slechts als alge meen advies bedoeld. Of iets werkelijk mooi of lelijk is, kunt u pas zien, als u de kleuren bij elkaar heeft. Als regel b.v. is groen en blauw in combinatie schreeuwend, toch zagen wij nog onlangs een pakje van fluweel in deze twee kleuren, dat prach tig was. Op een modeshow werd enige weken geleden een wan deltoilet gedragen van geel, groen en paars. Het klinkt als een vloek, maar de hele zaal was in extase. Het is maar de kunst om precies de juiste tinten te vinden. Wie op dit punt niet eTg zeker is van zijn zaak, wage zich liever niet aan proefnemin gen. Het 13 6611 erg gevaarlijk terrein. Met garnalen kan de vrouw allerhande heerlijke gerechtjes bereiden. Ze vormen een smake- ïyke broodbelegging, terwijl ze, daar de garnalen zowel warm als koud kunnen worden opge diend, ter vervanging van vlees bij het middagmaal, een welko me afwisseling bieden. Bij een meer uitgebreid etentje zijn ze uitstekend geschikt om verwerkt te worden tot een koud of warm voorgerecht. Gamalenbroodjes 4 kleine broodjes, 100 gr. ge pelde garnalen, 1 dl. melk, een stukje boter, 10 gr. maizena, zout, peper, wat fijngehakte pe terselie, een stukje boter om de broodjes te besmeren. Snijd boven van de broodjes het kapje af en hol ze dan uit. Breng voor het sausje de melk met het stukje boter aan de kook en bir.d de kokende vloei stof met de maizena, welke met een klein scheutje melk tot een papje is aangemaakt. Maak het, sausje op smaak met zout en peper en roer er dan de gewas sen en uitgelekte garnalen en de fijngehakte peterselie door. Vul met dit mengsel de brood jes, leg de kapjes er weer op en besmeer de buitenkant met wat gesmolten boter. Laat de brood jes in een oven warm maar niet bruin bakken. Geef dit gerecht na de soep als warm voorge recht of presenteer het als fees telijk hapje bij de boterham. Gamalengehakt 6 a 8 gekookte aardappelen, 200 gr. gepelde garnalen, zout, peper, 1 eetlepel fijngehakte pe terselie, een scheutje melk, des gewenst 1 ei, paneermeel boter ÜH Een echt Amerikaanse „topper" voor een bakvis. Vlot, ruim, ge makkelijk, zo'n heerlijke jas voor iedere dag. Prettig voor de fiets, voor naar school en voor een wandeling in bos en hei of aan zee Het is ons nooit recht dui- deiyk geweest, wie er, behalve bloemisten en banketbakkers, behoefte had aan een Moederdag. Niet dat wij geen waardering hebben voor de onvermoeid voortploe. terende en steeds voor haar ge zin in de weer zijnde moeders, integendeel, maar wij hebben aan deze gevoelens altyd uiting gegeven op moeders verjaardag. Dat was by ons de moederdag bij uitstek. Dan kochten wy van onze spaarcenten cadeautjes en bloemen, die altijd met grote dankbaarheid in ontvangst wer den genomen. Dan aten we taart en mochten we 's avonds langer opbiyven. En later, toen de kinderen groter werden en vader stierf, bleef deze moeder dag de grote dag van het jaar. Iedereen, die enigszins kon, kwam op die dag naar het oude nest terug om moeder te feliciteren en haar te tonen, dat hy op prys wist te stellen wat zy zoveel jaren lang voor haar kinderen had gedaan. Zelfs in de oorlog, toen het vaak moeilijk was, werd deze ge woonte in ere gehouden. Die dag was moeder de koningin in huis. Daarom hebben wy ons wel eens afgevraagd, waarom we nu opeens die Moederdag moesten gaan vieren. Toen de Moederdag-gewoonte een beetje veld begon te winnen, was va der er direct op uit om mee te doen. Feestvieren, daar was va der altyd voor te vinden en dan zeker als het moeder gold. Wij kochten dus op de officiële Moederdag een taart, die we gezameniyk verorberden, en vierden dit nieuwe feest, omdat het toch altüd wel gezellig was om er weer eens een feestje bij te hebben, maar de echte Moederdag bleef toch als van ouds moeders verjaardag. Toch is de viering van het moederfeest in de Mei maand ons ook niet geheel vreemd. Vierden we niet altijd, iedere Meimaand opnieuw, het feest van onze moeder Maria? Gingen we niet uit naar haar genadekapel in die maand om er voor het Mirakelbeeld te bidden? In Brabant, het land van mijn jeugd, heeft byna iedere plaats een eigen Mariakapel. Het is bijzonder Maria's land. Wij heb ben er in Den Bosch de Zoete Moeder, waar jaarlijks duizen den bedevaartgangers komen knielen om haar zegen af te smeken. Ze komen per fiets en te voet uit de Langstraat en van Tilburg, hoewel deze stad haar eigen „Lieve Vrouwke" heeft in de Hasseltse Kapel. Maar die heeft Oisterwyk ook in zyn Lieve Vrouw ter Linde, Oirschot in zün Lieve Vrouw van de H. Eik en nog zo ont- zagiyk veel dorpen meer. In Den Bosch echter, de hoofdstad van Brabant, heeft Maria, de Hertogin van Brabant, haar re sidentie in de prachtige Kathe draal van St. Jan. Het Katho lieke Brabant en Limburg heb ben altyd hun Moeder in ere gehouden. Daar is altyd de Mei maand Maria's maand geble. ven. Dageiyks stromen daar de -mensen, reeds in de vroege morgenuren, naar Moeders Ka- pellekes om er een Weesgegroet te bidden of wat bloemen neer te leggen en een kaars te ont steken. En al is hier in Holland de Mariadevotie niet zo intens verweven met het volk als daar, toch kent ook hier iedereen de plaatsen, waar Maria büzonder vereerd wordt. Noemen wij bijv. als voornaamste plaats van de verering O. L. Vr. ter Nood te Heiloo. Wy versieren Maria's beeld met bloemen en bidden gezameniyk het rozenhoedje om het feest van onze Moeder, de moedermaand, te vieren. Hoe vindt u deze zomerkleding voor een meisje van 15 of 16 jaar? Hier hebben we een prach tige oplossing om van twee oude jurken een nieuwe te maken. Een blousje van gestreepte of bedruk te stof en een rok van een effen jurk, waar de jongedame uitge groeid was. Een brede bies van de blouse stof over de rok en langs de zakken vormt een aardige garnering. En zo hebben we een keurig geheel, dat het van de zomer best zal doen of vet om te bakken. Maak de aardappelen met een vork heel fijn, hak de gewassen en uitgelekte garnalen met een mes of hakmes fijn en roer deze door de purée. Maak het meng sel op smaak met zout en peper en roer er de fijngehakte peter selie door. Kneed er desgewenst een rauw ei door of maak het mengsel smeuïg met een scheut je melk. Vorm van de massa balletjes, rol deze door paneer meel en bak ze in het hete vet of de boter egaal bruin. Dien dit gerecht op als vervanging van vlees bij het middagmaal, geef er als groente kropsla by. Gamalenmayonnaise 250 a 300 gr. gepelde garnalen, 1V4 dl. melk, een stukje boter 15 gr. maizena, zout, peper, 1 eier dooier, 2 a 3 eetlepels azijn of het sap van een kleine citroen. Was de garnalen en laat ze uit lekken, breng de melk met een stukje boter aan de kook en bind ze met de maizena, welke met wat koude melk tot een glad papje is aangemaakt. Neem het pannetje van het vuur, maak de saus op smaak met. z^t ea peper, klop er de eierdooier door en voeg er vervolgens onder zeer goed omroeren de azyn of het citroensap aan toe. Laat het sausje onder geregeld omroeren geheel koud worden. Schep er dan de garnalen doorheen en geef dit gerechtje als hartig hapje bij het brood of presen teer het met toast als pikant voorgtrechtje. Garnalen met sla 250 gr. garnalen, 1 kropje sla, 1 hardgekookt ei, zout, peper. dl. melk, 3 a 4 eetlepels azyn, wat zure uitjes en augurkjes. Was de garnalen en laat ze uitlekken. Maak de kropsla schoon, was ze in ruim water en sla ze daarna goed uit. Vermeng de melk met het zout, de peper en de azijn, roer er de fijngehak te zure uitjes-en augurkjes door. Vermeng de garnalen met de sla en maak dit mengsel aan met het bovenomschreven sla-saus je. Laat het gerecht nog onge veer ten half uur staan om de smaak goed te laten doortrek ken en presenteer het inplaats van vlees met groente met ge bakken aardappelen als hoofd schotel by het middagmaal. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat 12 Mei a.s. een nieuwe rege ling betreffende de distributie van werk kleding zal worden ingediend. In verband hiermede mogen thans geen aanvragen voor werkkleding bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. Op reeds ingediende aanvra gen zullen, voor zover door de distribu. tiedienst reeds „kennisgevingen van toe wijzing" aan belanghebbenden zijn ge zonder?, tot en met 10 Mei, tegen over legging van een bereidverklaring, nog rantsoenbonnen voor textiel worden ver. strekt. Uiterlijk t/m 14 Mei zal men op deze rantsoenbonnen voor textiel overalls, werkbroeken, werkjasjes (-kielen), kun nen kopen. Van 15 Mei a.s. af zal deze werkkleding uitsluitend op speciaal daarvoor in omloop te brengen bonnen verkrygbaar zyn. De distributiediensten zullen plaatse- lyk bekend maken, wanneer en waar wederom aanvragen voor werkkleding kunnen worden ingediend. Dinsdag 13 Mei zal de Scheveningse vissersvloot voor de haringvangst zee kiezen. De Zondag daarvoor zal de ge hele vloot, bestaande uit ongeveer 80 schepen, feestelyk gepavoiseerd worden, zodat daardoor een oud gebruik: „vlag getjesdag" weer In ere hesteld is. Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimi l) Ik ken Joe Mardent al byna zover lJn herinnering reikt meer dan der- 8 jaar geleden sloten wij als jongens etldschap in het stadje Shalehaven in em 1^oorden van Engeland. Joe was b„ 6 kind dat zyn ouders had verloren caL+i noodl°ttïg ongeluk op de Tyne- 'hst Jaarmarkt in 1900, toen door het cterrt>rten van een te"31111® meer dan hon- kw 016118611 om het leven kwamen. Zo te avm Joe °P achtjarige leeftijd ten las- öelh11 zi'n tante, een vrouw van mid st nnl1'6 'eeft-ijd, die in kommervolle om- der en leefde met haar vijf kin- 0 611 en een nietsnut van een man die V^tegeld werk had aan de scheeps- en te Tynecastle. Ofschoon Sarah Wg. 6nt van nature niet onhartelijk k(w c' het eindeloos getob om rond te sl3 haar verbitterd en verhard. Ze Van v, 6n sloofde' met het schrikbeeld °8en t armenhuis voortdurend voor Van i,n zo'n huishouden kon Joe niet testte welkom zyn. Het ogenblik dat hy er zijn intrede deed, betekende het einde van zyn zorgeloze jeugd. Denk niet dat Joe mishandeld werd of half verhongerde tante Sarah was geen tyran en doorgaans stond er in de kast een maai erwten klaar om werkelyk nijpende honger te keren. Maar hij moest hard zwoegen voor zijn kost. 's Ochtends om vijf uur stond hij op om „er met de bussen op uit te gaan" of, met andere woorden, voor het maken van een melkronde. Na schooltyd be zorgde hij kranten en 's Zaterdags bracht hy bestellingen rond voor Harpole, de plaatselijke kruidenier. En in de vacan- tie werd hij er op uitgestuurd om met de oogst te helpen, heggen te snoeien of één van die ontelbare karweitjes te ver richten, d'e het altijd behoeftige gezin een paar stuivers opleverden. Niet het werk viel Joe zwaar, want hy was een taai kereltje, maar liet doorlo pend besef, op de rand van gebrek te leven, pynigde zyn ziel. Hy was een ge voelige knaap en terwyl anderen wel licht hard en onverschillig jouden zijn geworden, leed Joe heftig, misschien minder tengevolge van de ontberingen zelf, dan door de vernederingen, zowel lichamelyk als geestelyk, die zy hem berokkenden. Nooit had hij een cent op zak om, zoals de andere jongens, snoep of knikkers te kunnen kopen. Wanneer hy zyn tante Sarah om een kleinigheid vroeg, byvoorbeeld voor een bezoek aan de bioscoop die af en toe onze samen leving kwam opvrolyken, kreeg hij stee vast hetzelfde antwoord. ,,'t Spijt me, Joe," zuchtte zijn tante dan, „maar het kan er nu eenmaal niet af." Wy jongens namen nooit de moeite, Iets te begrijpen van Joe's gemoeds toestand wanneer hy niet met ons kon meedoen; we gingen zorgeloos lachend ons weegs en gaven hem het nakyken. Toch mochten wy hem allemaal graag en we hadden respect voor de wijze waarop hij, zonder morren, zijn ont goochelingen droeg. Eén keer slechts hy was toen zowat vijftien en zou wel dra de school verlaten liet hij zich tegenover mij gaan. Agnes Harpole, een meisje uit onze klas, gaf een „fuifje" om ons vaarwel aan de schoolbanken te vieren en Joe had een uitnodiging aan genomen, steunend op een reeds lang door zyn tante gedane belofte van een nieuw costuum. Op de bewuste avond ging ik Joe afhalen. Hij wachtte onder een lantaren op de hoek van de straat, in zijn schamele daagse kleren: een ge scheurde blauwe trui, een oude ver maakte broek en afgetrapte schoenen. „Waarom heb je je niet verkleed, Joe?" „Geen pak, ik ga niet mee." Het was schemerdonker, maar de gas- lantaren wierp een lichtbundel op zyn bleek, verbeten gezicht, overschaduwd door een wolk kastanjebruin haar. Met een gesmoorde, vastberaden stem zei hy: „Ik heb er genoeg van. ik moet en ik zal geld verdienen al zou ik er by neervallen." Er bestonden In Shalehaven en om geving weinig kansen voor arme jongens, zelfs voor de schranderen, zoals Joe. Kolenwinning en scheepsbouw waren onze twee enige industrieën. Wanneer een jongen uit een mijnwerkersfamilie stamde, dan ging hij gewoonlijk „on dergronds", zo niet, dan maakte een van de werven aan de Tyne-mond, een twin tig mijl verderop, zich van hem meester. En terwijl dus myn vader, de plaatselijke dokter, kans zag het geld bijeen te schrapen om mij aan het Armstrong College medicynen te laten studeren, ging Joe de werf op als leerjongen. Door dat hy maar zo'n tengere knaap was en misschien ook omdat zyn oom als 'n slecht arbeider stond aangeschreven, kon hij geen werk krijgen bij een der' grotere maatschappijen, maar was hij genood zaakt in dienst te treden by Grigson, een kleine particuliere firma me; onge veer vyfhonderd man personeel, die zich hoofdzakelijk bezig hield met de bouw van raderboten, vrachtschepen voor de wilde vaart en nu en dan een lynschlp voor de Argentijnse vleesexport. Het was hard aanpakken voor een jongmaatje van zestien jaar en de lange dag werd nog langer door de saaie reis naar en van Shalehaven per arbeiders- trein. Niettemin liet Joe zich vrywillig msehryven aan de avondschool in Tyne castle en bezocht er vier maal in de week de lesuren. Het onderwijs was gratis, anders had Joe er niet aan kunnen deel nemen, want hij stond zyn volle loon aan zijn tante af, met uitzondering van het bedrag dat hy voor zijn dagelijkse reis heen en terug nodig had. Zyn mid dagboterham nam hij van huis mee. De weelde van sigaretten roken, zoals de andere leerjongens denken, kón hy zich niet veroorloven en om dezelfde reden dronk hy geen bier, ging nooit met meisjes uit en bezocht nimmer de co rn edie. Toen dit onbewogen bestaan ongeveer twee jaar geduurd had, overkwam Joe iets eigenaardigs. Of hy te hard ge studeerd had, of dat hy te snel groeide, weet ik niet, maar op een keer tydens zijn werk op de werf viel hij flauw. Het was iets volkomen onschuldigs en Joe had naderhand nooit meer last van zyn hart. De betekenis van het voorval lag in het feit, dat George Grigson toevallig net voorbij kwam. De eigenaar van de scheeuswerf beval dat men Joe naar zijn kantoor zou brengen waar hy languit op een bank werd gelegd. ff In een speciaal vliegtuig arriveerden Woensdagmiddag om 12.45 Ned. tyd de spelers van de Rest van Europa met htm leiders. Onder de 16 spelers bevindt zich onze landgenoot Faas Wilkes, terwijl de heer Lotsy de reis meemaakt als lid van de keuze-commissie. Als verzorger fun geert de Oostenrijker Rappan. Dadelyk na de landing werd het ge zelschap door een groot aantal fotogra fen „onder vuur" genomen. Alle spelers maakten de indruk, zich volkomen fit te gevoelen, hoewel Parola nog duidelyk last had van de botsing, die hy in de oefenmatch te Rotterdam met Roozen had, doch de Zwitserse back Steffen ver klaarde, dat de blessure niet van ern stige aard was en dat Parola Zaterdag ongetwijfeld in staat zal zijn te spelen. De keuze-commissie, bestaande uit de heren: Valoucek (Tsjechoslowakije), Seel- drayers (België), Frederiksen (Denemar ken) en Lotsy (Nederland) maakte in zijn geheel de reis mede, die, naar de heer Dbtsy zeide, zeer prettig was verlopen. Na geluncht te hebben op het vliegveld van Prestwick reden officials en spelers van de „Rest van Europa" naar hun hotel, dat in de onmiddellyke nabyheid van de beroemde Troon Golfbanen ls ge legen. In de middag reisde het gezelschap naar Glasgow ter bijwoning van een be kerwedstrijd tussen de Glasgow Rangers en Patrick Thistle. De bekende sportjournalist Veron Morgan meende goede redenen te heb ben, aan te nemen, dat de samenstelling van het elftal als volgt zyn zal- Doel: Da Rui; achter: Gyger en Stef fen; midden: Carey, Parola en Prouff; voor: Lamberechts, Gren, Nordahl, Wil kes en Prest. Hoe de keuze-commissie definitief zal besluiten is moeilyk te voorzien. Wat de doelman betreft heeft Da Rui het voor deel van bekend te zyn met het Britse aanvalsspel, na de match Engeland Frankrijk. Voorts is zyn anticipatie vermogen waarschynlyk beter dan dat van de Deen Jensen, alhoewel de twee elkaar zeer weinig ontlopen. Vernon Morgan verklaart verder dat volgens de F. I. D. A.-officials de Nederlandse links binnen Ryvers de ster was van de wed strijd te Rotterdam en hU is geneigd te geloven dat zij Rijvers' afwezigheid be treuren. Het Europese team zou vanmiddag worden gekozen door de speciale FTFA- commissie, die tot enkele uren na mid dernacht is bijeen geweest, waarby het belangrykste punt van bespreking was de vraag, hoe de Britse rechtsbuiten Matthews te bedwingen. De samenstel ling van het team zal echter pas mor gen worden bekend gemaakt, nadat de spelers een laatste training zullen heb ben gehad. Alle 16 spelers, of zy in het elftal zullen worden gekozen of niet. zullen dertig pond sterling ontvangen als ver goeding voor de wedstrijd in Glasgow en de oefenwedstrijd te Rotterdam. De amateurs krijgen dit bedrag natuurlijk niet in handen. In die gevallen komt het geld ten goede aan hun nationale bond, die zelf over de bestemming er van zal beslissen. Speciale politie-maatregelen zyn ge troffen om Zaterdag de aan- en afvoer van de honderdveertigduizend toeschou wers te regelen. 500 politiemannen zul len dit werk hebben op te knappen. District I: VSV—ADO 0—1. District M: TubantiaBe Quick 02. De voorlopige winaar van de ballon- wedstrijd te Den Haag is de Fransman Pierre Jacquet, die met zyn ballon op het strand gedaald is. De verdere volgorde is: 2- Cormier (Frankrijk); 3. Boesman (Nederland) en Lord Ventry (Enge land).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3