Amerikaanse belangstelling voor Ned.-Indië WONINGBOUW IN SNEL TEMPO Oud-minister Jhr. De Geer staat terecht Zijn verblijf in Portugal Continentaal Elftal met Wilkes als linksbinnen Merkwaardige reacties „Levendige interesse voor de practijk van Linggadjati" „VERGEET NIET OAT IK NOG STEEDS EEN LEGER HEB" Nieuwe stakingen in de Westelijke zones te verwachten Darui onder de lat Vlissingen in de nevel Mededeling aan Ned. autoriteiten „Weg met staatsvijand no. 1" Generaal Clay: Ex-burgemeester Voute in arrest In negen uur opgezet en in twee dagen bewoonbaar m m Aluminium ophaalbrug Tol hoofd en hart VRIJDAG 9 MEI 1947 e 69ste JAARGANG No. 23843 Communistische propaganda Opschrift tegen Van Mook op spandoek? DE AFSCHEIDING WEST-JAVA Zijn zaak zal 6 Juni Ivor den voortgezet I ■jpv e pre-fabricated woningen, die J de fa. Bruynzeel te Zaandam vervaardigt, worden in ne gen uur omgezet en kunnen binnen twee dagen bewoonbaar worden gemaakt. Zij zijn geheel aangepast aan de specifiek Nederlandse ver langens: in rode baksteen opgetrok ken, met grote ramen, een stevige fundering en een .telder licht inte rieur. Deze woningen, die uit vier kamers en een keuken bestaan, zijn voorzien van gas, electra, warm en koud stromend water, alsmede een keurige douchecel. De woning Ifpvat geen zolder doch wel een vliering; het geheel is uit steen opgetrokken. Uit de ervaring die Bruynzeel heeft ondervonden met de bouw van 800 noodwoningen in Zeeland is een product ontstaan, waarop bereids octrooi is aangevraagd en dat een unicum in de huidige woningbouw genoemd mag worden. De kosten bedragen nauwelijks de helft van de z.g. Unions in Engeland en dit was toch nog f20.000. Dat niet al leen Nederland belangstelling voor deze huizen heeft, bewijst wel de aanvrage van officiële Amerikaanse zijde die bij Bruynzeel ontvangen werd. De snelle bouw kan geschie den daar de houtconstructies zoals kozijnen, deuren, wanddelen aan de lopende band de fabrieken verlaten. De vloeren zijn van een eenvoudig soort parket. Reeds is er een plan gereed van een woning met twee verdiepingen. Aan particulieren wordt niet geleverd. Bruynzeel bouwt de woningen zelf niet, doch besteedt ze uit aan de aannemers die in het bezit zijn van een toewijzing van het Rijk. De maximum-productie zal dit jaar de 45 niet te boven gaan, gezien de speciale machines die voor dit product nodig zijn. De huizen worden kant en klaar af geleverd, dus met een betonnen fun dering en complete keukenalleen ontbreekt het meubilair. ■f i- §§§11 §11 gjgl m m* Geen zomertijd Frankfort hoofdstad EXPORT VAN BOTER Op bescheiden voet hervat „HOLLANDSE NIEUWE" Overheid Iet op de prijzen Het weer (Vervolq op pag. 2) -NA VIJF KWARTIER OVERLEG: Als er geen kruipers waren, zou de hoogmoed der groten spoedig afstervenj STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miliin-eter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt aich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Toen wij de vorige week schreven, dat de politieke barometer, wat de samenwerking tussen K.VJP. en P. v. d. A. betrof, op „veranderlijk" stond, konden wij nauwelijks verwach ten, dat van de zijde van de P. v. d. A. onze mening zo spoedig een bevestiging zou ontvangen. In „Het Vrtfe Volk" verscheen n.l. dezer dagen van de hand van de fractie-voorzitter van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, jhr. v. d. Goes van Naters, een wel zeer merkwaardig artikel onder de titel „Stabiliteit nood zakelijk". Wij noemen het artikel daar om zo merkwaardig, omdat het eigen lijk zonder reden een scherpe aanval richt op de K.V.P. en in het bijzonder op de katholieke fractieleider prof. Rom- me. Er moet wel een zeer verbitterde stemming in de boezem van de P. v. d. A. heersen, om op |n dergelijke felle wijze zo openlijk in *en dagblad daar aan uiting te geven. De onmiddellijke aanleiding, blijkbaar dankbaar aangegrepen door de P. v. d. A„ was een opmerking van prof Romme in „De Volkskrant", volkomen terecht overigens, dat ,.voor een land in nood passender zou zijn een kabinet op bredere basis dan wij op het ogen blik bezitten, een kabinet, dat niet be perkt zou wezen tot de steun van al leen de twee grootste groepen in de Kamer." En enkele dagen geleden ver duidelijkte de heer Romme zijn stand punt nogmaals met deze woorden: „Een zo breed mogelijk steunvlak voor een progressieve politiek in chris- telijke richting" (spatiëring van ons). En ziehier, hoe de fractievoorzitter van de P. v. d. A. op dit standpunt rea geerde: „Dat prof. Romme speelt, met de ge dachte van het loslaten van het bestand en wat Is de aanbeveling van de ver breding der regeringsbasis thans anders dan het loslaten van het bestand is verwonderlijk. Verwonderlijk en gevaarlijk. De K.V.P. zal dus óf moeten verder re geren met ons en dan „con amore" en zonder concessies aan de Welter-groep óf zij zal deze samenwerking moeten be ëindigen, zich met de Welter-groep moe ten verzoenen, haar jongste verleden en het regeringsprogram moeten verloochenen èn naar andere bondgenoten moeten uit zien. Met de communisten samen zal zij geen meerderheid hebben; zij zal zich dus moeten wenden tot de rechter partijen, daaronder begrepen de Partij van de Vrij heid. Maar voor het zover zal komen, zullen vermoedelijk Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen aan het Nederlandse volk de gelegenheid geven te kiezen tussen de twee politieken. die in Nederland mogelijk zijn: een vooruitstrevende politiek met ons, een behoudende politiek zonder ons. Dit partij-oogpunt zouden wij die situatie met vreugde begroeten. Maar in het be lang van het, land, dat dit Jaar vóór alles rust en stabiliteit nodig heeft, zal zij ze ker niet zijn. En wanneer Prof. Romme deze opvatting deelt, zij stabiliteit in het hervatten van het bestand en in de voort zetting der regeringspolitlek, daaronder in het bijzonder ook begrepen de fiscale po litiek, hun aanbevolen." Wij geloven niet to veel te zeggen als wy -beweren, dat bovenstaande woorden bedenkelijk veel weg hebben van een ultimatum. Een ultimatum echter, dat wel eens als een boemerang zou kunnen werken. -p^e laatste tijd valt immers steèds duidelijker een afglijden van de P. v. d. A. te constateren in de richting van de staatssocialistische idee, terwijl ook, men raadplege slechts het nieuwe beginselprogram, een verdere vervaging der christelijke tendenz is te bespeuren. Het is dan ook geenszins te verwonderen, dat de K. V. P. op naar hoede is. En als de heer v. d. Goes v. Naters bijvoorbeeld meent, dat de In donesische politiek na Linggadjati a 1- leen is uit te voeren door de samen werking van K. V. P. en P. v. d. A„ dan aarzelt prof. Romme niet de bal terug te kaatsen en te wijzen op de jongste uitlatingen in dit opzicht van anti-re- volutionnaire politici. Wanneer men bijv. in het tijdschrift „Anti-Revolution- haire Staatkunde" de woorden leest, die dr. Rutgers aan het Indonesische vraag stuk wijdt, dan klinkt daar een geluid in door, dat niet alleen verrast, maar ook doet vertrouwen, dat van A. R. zij de alle medewerking verwacht kan wor den, dat Linggadjati werkelijk strikt en loyaal zal worden nagekomen. Het zou ons dan ook niet verwonde ren, dat er op zeker ogenblik een situa tie ontstaat,' waarbij de K. V. P. en haar vertegenwoordigers in de Kamer gedwongen worden zich af te vragen of de stipte uitvoering en naleving van het accoord van Linggadjati, althans naar onze opvattingen, wel van de P. v. d. A. te verwachten is. De thans aan de gang zijnde afbrokkeling van Soekarno's en Sjahrir's „Repoeblik", waarmee de P. v. d. A. zulke nauwe relaties onderhoudt, stelt deze partij immers voor problemen, bij de oplossing waarvan zij misschien wat al te gemakkelijk bereid zou kunnen blijken, het streven van andere Indone sische staten naar eigen onafhankelijk heid te remmen. Intussen bevorderen publicaties als die in „Het Vrije Volk" over het alge meen de politieke samenwerking, die toch al, zonder veel geestdrift verloopt Vorrink definieerde 't op het congres van de P. v. d. A. aldus: de partij zoekt geen conflict zeker niet. De barometer loopt terug. Daarvan getuigen ongetwijfeld bovenstaande ..merkwaardige reacties". Donderdagavond heeft Vlissingen de fetisatie beleefd van een ongewone nevel wolk, welke over de stad trok en in som- 5?%e wijken het zicht ernstig belemmerde. „eel mensen liepen de straat op, maar «aar werden hun ademhalingsorganen zo ®ePrikkeld dat iedereen weldra liep te Piesten en te hoesten. v Tijdens een van de bombardementen ran Vlissingen is in de omgeving van de ?aven een Duitse neveltank bedolven ge- askt. Zij was juist dezer dagen door de 'narine opgegraven, waarna men er een Sei,n gaatje in had gestoten, zodat de ank zeer langzaam kon leeglopen. Don ate a® tegen de avond schijnt iemand de wP van de tank gestoten te hebben, ^aardoor een wijde opening ontstond en hevel volop gelegenheid kreeg te ont- dj'appen. Gelukkig was de nevel onschul- Da Van aard. Drie politieagenten hebben kanJ'P'se tijd kans gezien het gat met lij,"0 af te dekken. Het ligt in de bedoe *Odr nevel verder te laten ontsnappen Pevte de windrichting zodanig is, dat de "bflve onm'ddellijk naar zee zullen af- Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft te Washington verklaard, dht de Amerikaanse regering haar ambassadeur te 's-Gravenhage en haar consul-gene raal te Batavia heeft opgedragen de Ne derlandse autoriteiten mede te delen, dat de V. S. levendig belang stellen in het in practijk brengen van de over eenkomst van Linggadjati. De woordvoerder zeide, dat de V. S. verlangend zijn te zien, dat de handel met de Indische Archipel zal worden hervat en tevens wensen de V. S„ dat artikel 14 van de overeenkomst, waarin voorzien wordt in de restitutie van bui tenlandse eigendommen aan de recht matige eigenaren, in practtfk zal worden gebracht. ,)Het ligt in de bedceling van de republikeinse regering te komen tot vorming van een sterk nationaal leger, in staat de souvereiniteit van de republiek te verdédigen. Dit is echter niet het laatste doel, dat wij nastreven. Wij moeten thans begin nen onze aandacht te wijden aan het probleem van een gemeenschappe lijk verdedigingssysteem voor Zuid- Oost-Azië. Wij moeten de grond slagen leggen voor een systeem van verdediging, dat verder reikt dan de grenzen van de Indonesische Archi pel", aldus verklaarde de republi- keinse minister van Defensie, Sjari- foeddin, in een rede voor de repu blikeinse radio. Wij dienen ook, zo vervolgde hij, een begin te maken met besprekingen met de Nederlanders over de vraag In hoe verre wij kunnen samenwerken op het gebied van de defensie. Met het oog op ai deze doelstellingen is het noodzake lijk een nationale landmacht te bezit ten, die tezamen met de zee- en lucht macht kan ontwikkeld worden tot een nationaal bolwerk. Wij zijn geheel bereid samen te werken met alle landen tot bescherming van de vrede in de ons om ringende gebieden. Wij zij eveneens be reid met de Nederlanders in onderhan deling te treden over ons verdedigings systeem. Wij zijn bereid tot verminde ring van onze- troepensterkte over te gaan op basis van wederzijdse bespre kingen en op basis van het beginsel, dat wij een efficiënt verdedigingssysteem voor ons land dienen te bezitten. Zeer bijzonder bracht hij de Nedei- landers het volgende onder de aandacht: Wjj hopen, dat de Nederlanders zullen toestemmen in het beëindigen van de troepenzendingen naar Indonesië, zodat ons volk zich wederom veilig zal kunnen voelen. Wij van onze kant hebben reeus een begin gemaakt met het reduceren van onze militaire macht tot vredea- sterkte. Wij hebben hét volste vertrou wen, dat de problemen in Indonesië op vreedzame wijze tot een oplossing kun nen worden gebracht. Onze Lasjkars (Volkslegers) en ons leger (T.R.I.) zul len een nationale eenheid vormen. LOS ANGELES (A.P.) De ver tegenwoordiger van de Nederlandse Voorlichtingsdienst te Batavia, Charles J. Hasperhoven, heeft me degedeeld, dat goed gedisciplineerde en met succes werkende propagan disten communistische leerstellingen verbreiden tot in de afgelegenste dorpen van Indonesië. Hij vertelde aan journalisten, dat agenten, die Moskou financieel steunt, in alle groepen der maatschappij zijn bin nengedrongen. „Volken, die niet politiek geschoold zijn, vormen een gemakkelijke prooi van de verkondigers van het communisme", voegde hij hieraan toe. „Portretten van Lenin en Stalin verschijnen in de ba rakken van het Indonesische leger in- plaats van de portretten van de eigen leiders. Toen de Japanners capituleei- den, waren de communisten present, hun wapenen over te nemen. De Engel sen kwamen pas een maand later." Het Tweede-Kamerlid Goedhart heeft aan de minister van Overzeese Gebieds delen gevraagd of het juist is, dat de Luitenant-Gouverneur-Generaal bij een bezoek aan Modjokerto een groot span doek op straat heeft aangetroffen, dat daar door mariniers opgehangen zou zijn en dat de woorden bevatte: „Weg met staatsvijand no. 1, Van Mook"? Zo deze vraag bevestigend moet worden beant woord, aldus de heer Goedhart, welke maatregelen zijn dan genomen tegen de betrokken mariniers en hun comman dant? Oud-minister De Geer voor het Bijsonder Gerechtshof te Amsterdam De vocdselcrisis in de Westelijke zones van Duitsland wordt steeds dreigender en het ziet er naar uit, dat in verschil lende gebieden opnieuw protestdemon straties en stakingen te verwachten zjjn. Nadat Woensdag de arbeiders van de grpte scheepswerven van Blohm en Voss te Hamburg door een korte sit-down- staking geprotesteerd hadden tegen de uiterst slechte gang van zaken in de voedselvoorziening, hebben Donderdag ook de arbeiders van dq Howaldtswerven üe^er dagen 's bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot bevorde ring van de plaatsing van minder-valide arbeidskrachten in productieve arbeid. 8O® Scrong PE ACTIE Botav7y~BAT4K/ U-_tL2°r* - 1275 Jfjyiomp.k 200. ggo V V 725 ICheribon BANTAM iso t, K PEK ALONGAN BANJOEMAS Tillotjop NEDERLANDSE BEZETTINGS ZONES DE CIJFERS GEVEN DE BEVOLKINGSDICHTHEID PER km'. BEVOLKINGSDICHTHEID VAN NEDERLAND 275 PER Km» 4731 V. PELT Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof heeft heden bij interlocutaire sen tentie bepaald, dat de zaak tegen E. J. Voute, burgemeester van Amsterdam in bezettingstijd, Vrijdag 6 Juni zal wor den hervat. Het Hof achtte het onder zoek niet volledig en wenste met name nadere opheldering ten aanzien van de volgende punten: 1. Verdachte's houding als hoofd der politie inzake de deelneming der politie aan Jodenvervolging en razzia's voor de arbeidsinzet. 2. De verklaring van Rost van Ton ningen dat Voute de eed van trouw op de „Führer" zou hebben afgelegd. 3. Het detacheren door Voute van tientallen agenten bij de Duitse politie. Het Hof achtte met het oog op Voüte's houding tijdens het voor onderzoek en #ter zitting en reke ning houdend met een eventuele ontvluchtingspoging en ddhrbij be horende verduistering van bewijs materiaal, hel niet raadzaam, ver dachte langer in vrijheid te laten en gelastte zijn onmiddellijke ge vangenneming. Voute, die bij de uit spraak aanwezig was, werd gevanke lijk weggevoerd. Voüte was reeds van Mei 1945 tot 5 October 1946, toen bij werd vrijgelaten, in arrest. all 'A-- Over de rivier de Wear in Noord- Oost Engeland wordt een aluminium ophaalbrug gebouwd, die, naar men zegt, de eerste ter wereld is. Volgens de ontwerpers zal zij 60 pet. lichter zijn dan een stalen brug van gelijke grootte, zodat zijn dienten gevolge, als door een of andere oor zaak het eleetirsch gedreven mecha nisme niet zou werken, met de hand zal kunnen worden bediend. Er zal een enkel spoor over de brug komen naast een ruimte ter breedte van ongeveer 6 M. voor verkeer met andere voertuigen. De zomertijd zal ook dit jaar niet worden ingevoerd; de Middel-Europese tijd blijft dus gehandhaafd. De burgemeester van Frankfort. Waiter Kolb, heeft medegedeeld, dat Franktoit gekozen Is als de hoofdstad voor de Brits- Amerikaanse bezettingszones. het werk voor een korte tijd neergelegd. Een voorstel van de communisten om vandaag de algemene staking uit te roepen, werd echter door de vakbond- leiders verworpen. In Düsseldorf is de toestand even eens zeer gespannen en er worden in de komende dagen, evenals in andere ste den, nieuwe grote hongerdemonstraties verwacht. De Britse en Amerikaanse autoriteiten doen intussen al het mogelijke om de crisis het hoofd te bieden. Met spoed wordt zoveel mogelijk voedsel naar de noodgebieden gezonden en generaal Lucius Clay verklaarde Donderdag avond, dht, indien het noodzakelijk mocht zijn, de hulp van Amerikaanse troepen zou worden ingeroepen ten einde de inzameling van voedsel bij de Duitse boeren met kracht door te voeren. In een poging een einde te maken aan de voedselcrisis in Westelijk Duits land, zeide Clay, dat hij bereid was de Duitse autoriteiten van de voedselraad in de Westelijke zones grotere zeggen schap te geven. „Als het noodzakelijk mocht blijken drastische maatregelen te nemen, dan zullen wij dat doen. Wij kunnen de voorraden van de boeren eenvoudig weg confiskeren. Ik zal daar zeker toe overgaan als het nodig blijkt te zijn. Vergeet niet, dat ik hier nog steeds een leger heb," aldus generaal Clay. Clay zeide verder, dat hij bezorgd was over de mogelijkheid dat de tarwe- invoer uit Amerika verlaagd zou wor den. Zowel het departement van Oorlog als het State-Department geven ech ter hun volle medewerking om het be nodigde voedsel naar Duitsland te krijgen. Clay zeide niet op de hoogte te zijn van de mnte waarin zich de crisis in het Ruhrgebied bevond, daar de Britten elke publicatie hierover verboden heb ben. Boter was voor de oorlog een belang rijk Nederlands exportproduct. De moei lijke positie var.- onze binnenlandse vet- voorziening maakte, dat na de oorlog deze export niet kon worden hervat. Daar het echter wenselijk is op de wereld markt de herinnering aan de Neder landse boter te doen blijven voortduren, heeft de regering toegestaan, dat dit jaar een zeer bescheiden hoeveelheid, n.l. 1000 ton (hetgeen zou neerkomen op nog geen ons boter per persoon, indien deze hoe veelheid in de binnenlandse consumptie zou worden gebracht), naar tropische landen en Griekenland en Turkije wordt uitgevoerd. Van deze 1000 ton is voor lopig 500 ton vrijgekomen. Als voorwaar de is gesteld, dat de betaling zal ge schieden in dollars en ponden sterling, tenzij de uitvoer naar West-Ir.dië plaats heeft, in welk geval de betaling in Su rinaamse of Nederlandse guldens kan geschieden. Het is de bedoeling de boter in blikverpakking en als z.g. vrieskamer- boter in kleinverpakking te leveren, om dat op deze wijze de Nederlandse naam het best tot ziin recht komt. Voorts wordt de mogelijkheid var.- export van boter naar Indië onderzocht. 13 Mei zullen, zoals men weet, de eer ste schepen tef haringvangst mogen ver trekken, terwijl vóór 16 Mei geen gezou ten haring in Nederland mag worden aangevoerd. Uitsluitend voor de nieuwe Hollandse maatjesharing gezouten al dan niet gekaakt zal tot en met 28 Juni de prijs vrijgelaten worden. Na 28 Juni zal voor maatjesharing weer een prijsregeling gelden, welke vrijwel over eenkomt met die van het seizoen 1946. In het tijdvak vóór 28 Juni stuit, blij kens de ervaring, ten regeling met ma ximumprijzen tengevolge van de grote kwaliteitsverschillen op moeilijkheden, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Volgens de normale gang van zaken Is de prijs van de eerste haring hoger dan die, welke later in het seizoen geldt. Aangezien echter de vangstcapaciteit van de vloot belangrijk groter zal zijn dan die in 1946 er varen 120 loggers uit kan worden verwacht, dat dé hoge prijs voor de primeurs spoedig zal dalen, te meer, omdat het °°k niet in het voor nemen van de overheid ligt het aantal netten aan boord der schepen te beper ken. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe. dat de overheid het orijsverloop nauwlettend zal gadeslaan en zo nodig maatregelen treffen om de prijs op een redelijk peil te brengen. Vandaag is voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof het proces be gonnen tegen jhr. mr. D. J. de Geer. De gewezen minister-president, die in Mei 1940 met de Nederlandse regering naar Londen uitweek, is ter verant woording geroepen voor zijn terugkeer naar het bezette Nederland in 1940 en voor de publicatie van zijn brochure „Synthese in den oorlog" in 1942. De dagvaarding legt oud-minister De Geer ten laste: ten eerste dat hij na zijn vertrek uit Londen in November 1940 in strijd met opdracht van de Nederlandse regering om zich naar Ned.-Indië te be geven, naar het bezette gebied van Ne derland is vertrokken, daartoe de toe stemming van de Duitsche regering heeft gevraagd en verkregen en daardoor het Nederlandse volk in de waan moest brengen, dat hij in de verdere strijd te gen de vijand geen heil meer zag; ten tweede, dat hij in April 1942 met toestemming van de Duitse overheid en van het nationaal-socialistisch geleide Departement van Volksvoorlichting en Kunsten in Nederland de brochure „De synthese in den oorlog", heeft doen ver schijnen, waarvan de tekst door de Duit sers was goedgekeurd. De dagvaarding geef voorts citaten uit de brochure „Synthese in den oorlog", waarin jhr. De Geer aandrong op sa- menspreking en overleg en als een van de momenten, waarop hiertoe aanleiding had bestaan, noemt hij „met name na de rede van den Führer van het Duit se Rijk op 19 Juli 1940" Alhoewel hem bekend was, dat de Nederlandse regering overleg en samenspreking op grond van deze rede had afgewezen. Met dergelijke en andere feiten wordt dé strafbaarheid van jhr. De Geer ge construeerd op grond van art. 102 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij zowel benadeling van de Staat tegenover de vijand als opzettelijke hulpverlening aan de vijand strafbaar wordt gesteld. Als getuigen zijn gedagvaard de oud ministers Bolkestein, Gerbrandy en Wei ter, het Tweede Kamerlid Scheps, de publicisten dr. M. van Blankenstein en H. M. van Randwijk, mr. Van Harinxma thoe Slooten, de heren L. J. Bakker, J. H. Heyink, J. L. Posthuma, dr. J. G. Sil- lem, J. A. van Sijn, de vroegere „Ge- sandter" Otto Bene, de vroegere secre taris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting T. Goedewaagen, en de vroegere secretaris van de NSB. C. van Geelkerken. Verwachting tot Zaterdagavond: In het Noord.Oosten van het land aanhouden van het warme droge voor. jaarsweer met over het algemeen weinig bewolking en matige wind uit Oostelijke richtingen. In het overige gedeelte van het land aanvankelijk eveneens warm voorjaarsweer, later tijdelijk toenemende bewolking met in de namiddag kans op enkele versprei, de onweersbuien eij enige daling van temperatuur. Meest matige wind, over. wegend tussen Oost en Zuid. Zon 4.5620.18, maan 1.038.04. Aandachtig luistert de oud-minister president naar de stem van de procu reur-fiscaal, mr. W- P. Bakhoven, als deze de lange dagvaarding voorleest. De president, prof. dr. J. A. van Ha. mei, vraagt dan aan verdachte: „Het is dus volgens uw eigen wens, dat gij niet door een verdediger wordt bijge staan?" „Jawel, mijnheer de president". Als eerste getuige treedt de oud. hoofd commissaris van politie te Am sterdam, J. L. Posthuma, voor het ge. tuigenhekje- Hij verklaart, dat hy in het voor-onderzoek 54 getuigen gehoord heeft in Frankrijk, Engeland, België en Nederland. Ook Seyss Inquart en Von Ribbentrop hebben bij dit vooronderzoek verklaringen afgelegd. De president leest de namen voor van hen, die bij dit onderzoek betrokken waren en hij vraagt de hoofdcommissaris of deze van de getuigen de vereiste medewerking heeft gehad en of hij de gelegenheid heeft gehad het onderzoek zó te ver richten, dat het Hof zich uit de verza. melde gegevens een juist beeld kan vor men. De getuige beantwoordt deze vraag bevestigend en vertelt, dat hij ook van de zijde van jhr. De Geer alle medewer- king heeft ondervonden. Vervolgens wordt als getuige gehoord dr. J. G. van Sillem, tijdens de oorlog Nederlands gezant in Portugal. Pres.: „Was de komst van jhr. De Geer naar Portugal u bekend? Wist u van te voren, dat hij in Portugal zou komen op weg naar indië?" Get.: „Dat was mij van te voren aan gekondigd". Pres.: „Verkeerde u In de mening, dat hij naar Indië zou doorreizen, toen hy u in Lissabon bezocht?" Get.: „Inderdaad. Toen het aan de ambassade bekend werd, dat hij van plan was naar Nederland te reizen, heeft mijn plaatsvervanger, de heer Van Pal- landt, hem dit ontraden. Kort voor hij naar Nederland vertrok waren wij bij hem in het hotel te gast. Er werd toen niet over zijn reis naar Nederland ge sproken en ook niet over Indië. Wij kre gen de indruk, dat jhr. De Geer zich verzoend had met de gedachte niet naar Nederland te gaan." Pres.: „Waarom werd niet gesproken over de missie naar Indië?" Get.: „U moet mij goed begrijpen. Wij meenden allen, dat jhr. De Geer te oud was voor een verantwoordelijke zending in Indië en dachten, dat het eigenlijk meer een opdracht was om hem bezigheden te verschaffen." De president vroeg getuige ver volgens of hem bekend was, dat verdachte tijdens zijn verblijf in Portugal contact heeft ge had met de Duitse gezant aldaar. De heer Van Sillem moest dit ont kennend beantwoorden, doch voeg de er aan, toe, dat aangenomen moet worden, dat zulk een contact er wel geweest is, omdat verdachte een Duits visum nodig had om naar Ne derland te reizen. „Ik vermoedde enigszins", zo vervolg de getuige, „dat jhr. De Geer niet naar Indië zou gaan. 't Was toch geen seri euze opdracht. Ik dacht eigenlijk, dat hij in Portugal zou blijven." Uitvoerig liet het Hof zich door de heer Van Sillem voorlichten over het vertrek van jhr. De Geer uit Portugal De keuzecotnmissie van de F.I.F.A. heeft het elftal, dat Zaterdagmiddag in Hampden Park tegen Groot-Britannië zal spelen, samengesteld. De ploeg is/leze lfde welke Dinsdagavond een oefenwedstrijd speelde in het Feyenoordstadion, met uitzondering van één speler, n.l. Gyger (Zwitserl.). Hij is vervangen door de snel startende en trapvaste Deense back Petersen, die momenteel in uitstekende vorm is. Onze landgenoot Wilkes is als linksbinnen gekozen, een keuze, welke wel verwacht kon worden na zijn spel te Rotterdam. Carey fungeert als aanvoer der. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel. Da Rui (Frankrijk) Achter: Petersen (Denemarken) en Steffen (Zwitserl.) Midden: Carey (Ierse Vrijstaat), Parola (Italië) en Ludl (Tsjechoslowakije) Voor: Lemberechts (België), Gren (Zweden), Nordahl (Zweden), Wilkes (Nederland) en Prest Denemarken). De keuzecommissie heeft vijf kwartier beraadslaagd over de samenstelling van het elftal. Het las tigste probleem was dat van de doelmar Da Rui werd maar op het nippertje bo ven de Deen Jensen verkozen; Steffen was (je aangewezen man als linksback maar over de bezet ting van de rechts back-plaats moet lang gedelibereerd zijn. Ook de keuze van de Tsjech Ludl als linkshalf in plaats Prouff. heeft heel wat voeten in de aarde gehad in verband met het feit dat de linkshalf tegenover Matthews komt te staan. De samenstelling van de ploeg wijst er Wilkes van de Fransman op, dat de samenstellers tot een verde digende taktiek tegen Engeland besloten hebben en de ploeg opdracht zullen ge ven zijn normaal aanvallend spel niet te spelen. De beide gekozen backs hebben in de proefwedstrfjd in Rotterdam gedemon streerd, dat zij de voetballers waren, die het meest van verdedigings-taktiek wis ten. De keuzecommissie redeneert vermoe delijk zio, dat deze twee, samen met John Carey, de Ierse half, in staat zijn het middenveld te blokkeren, indien de Ita liaanse spil, Parola, die van nature een aanvallend speler ls. uit positie wordt ge speeld. Parola, die ln Rotterdam licht gebles seerd raakte, zal Zaterdag fit aantreden voor de grote wedstrijd, waarvoor onder de Engelse voetballiefhebbers enorme be langstelling bestaat. Er is de laatste tijd in dit deel van Schotland veel regen gevallen en het veld in Hampden park zal waarschijnlijk aan de zware kant zijn. wat in het voordeel zal zijn van de Engelse ploeg, die men goed acht voor een overwinning met min. stens 3 doelpunten. De hotels in Glasgow zijn vol en men verwacht, dat 140.000 toeschouwers de match zullen bijwonen. Noch de continentale, noch de Britse spelers hebben in hun respectievelijke hoofdkwartieren. 45 of 60 kilometer van het centrum van Glasgow, ernstig ge traind. Met ieder stel spelers ls echter over taktische kwesties gesproken en zijn de kracht en de zwakke zijden van de te genstanders onder de loupe genomen. George Harwick. aanvoerder van het Britsche team, zeide in zijn commentaar: ..Wij zullen ze niet onderschatten. Ik heb er verscheidene van zien spelen, h«t ziin individueel uitstekende voetballers. Wat voor figuur ze als Dloeg zullen riaar. moeten we afwachten. Maar we zullen ons best o'oen." De manager van het Britse team vond dt „Rest" een goede ploeg, die er ge vaarlijk uit zag. in de voorhoede zater. spelers die wisten wat schieten was. 1500 6359. 1000 3286 8826 9477 13231 14P7S 21215. 400 7950 10377 15049 18913 ƒ200 3615 11346 14199 17553 17675 17758. ƒ100 4143 8803 9231 9570 12585 14637 16169 16809 20762 De eigenaars der Franse renpaarden dreigen in staking te gaan, tenzij het Ministerie van Financiën het plan om het totale bedrag aan prijzen te verhogen tot 400 millioen francs, goedkeurt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1