V.an. W&eVt Gerepatrieerden benadeeld VELSEN VIERT ZILVEREN FEEST Vijf en twintig jaar R.K. sport in Kennemerland m M s c KOOR KATHOLIEK HAARLEM Stabat Mater en TeDeum, twee zelden uitgevoerde werken van Verdi D SSf; Pensionhouders uit Bloemendaal verkochten bonnen EC 0 Si De Geer voor het gerecht C c s f of voetbal De boterverstrekking aan kinderen Brand in Distributie kantoor AGENDA' s, ?Sr' toot Ü5 I V N N N VRIJDAG 9 MEI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Jubileum bij posterijen Anegang 46 BEVERWIJKER WERD S.S.-ER Geen extra toewijzing C.C.D.-AMBTENAAR PLEEGDE DIEFSTAL CONFLICT TE IJMUIDEN Burgerlijke Stand Concert Mannenkoor Caecilia Sonaten-avond UITSLAG VEILING DISTRIBUTIENIEUWS ZANDVOORT jeu js Tot 18 jaar veroordeeld Burgerlijke Stand Scheepvaajrtberichten MARKT IN REACTIE Puits hand, dat e Öit «b a «en h'ach «en "?erd 'an hen i •hisci h)eer de s °ök Ci W H te «le «j e naam Verdi is onafscheidelijk verbonden aan het opera-reper toire, daarnevens ook, zij het tot nu toe slechts door een enkel werk: het vermaarde „Requiem", aan dat voor koor en orkest. Dit Requiem wordt gezongen door bijna alle vooraanstaande grote koren, soms zelfs op uitvoeringen in een kerkgebouw, al beantwoordt het ka rakter niet geheel aan de eisen, die gesteld mogen worden aan gewijde muziek. Verdi heeft echter ook enige werken geschreven voor koor en orkest, die veel beter geschikt zijn voor de grote koren dan het Requiem. Componeerde hij op 80-jarige leeftijd nog een opera-werk en wel met een komisch onderwerp: „Fai- staff", hierna gingen zijn gedachten naar diepzinniger zaken uit. Zijn laat ste werken waren een viertal gewijde gezangen, waarvan twee met orkest: „Stabat Mater" en „Te Deum lauda- mus". Deze werken zijn tamelijk onbe kend gebleven, in ons land sporadisch, in Haarlem slechts eenmaal uitgevoerd. Het is daarom te prijzen, dat het Koor Katholiek Haarlem de aandacht op beide werken vestigt, door ze op 16 Mei ten gehore te brengen. 3y het Stabat Mater en Te Deum blijft het niet alleen bij het gewijd ka rakter van de tekst, de muziek past zich er goed bij aan en is veel diepzin niger dan die van het „Requiem", waar door deze werken beslist gerekend mo gen worden tot het genre Gewijde mu ziek. Dit wil nog niet zeggen, dat men er geen Verdi uit hoort. Neen, het is en blijft Zuidelijk getinte, echte Verdi- muziek. De melodieën zijn zoet-vloeiend, lyrische passages vormen sterke con trasten met meer bewogen onderdelen (dit vooral in het Stabat Mater; in het Te Deum worden de contrasten in hoofdzaak verkregen door afwisseling van legato- en marcato-zang, unisono en meerstemmigheid, bovendien door afwisselend en gelijktijdig optreden van twee koren) en het orkest verschaft ook hier glans aan het geheel. Maar hier voelt men tevens een sterk-inner- lijke verdieping, de muziek staat in nauw verband met de tekst en wel in die mate, dat het innerlijke domineert boven het uiterlijke. De muziek dezer werken zal ons niet alleen bekoren door klankschoonheid, zij zal ons ook boeien, menig fragment kan ons zelfs ontroeien. Opvallend is het, dat beide werken uitsluitend voor koor zijn geschreven. Alleen aan het slot van het „Te Deum" heft de sopraansoliste het „In Te, Do- mine. speravi'' aan. Alles gaat als het ware in een onstuitbare stroming voort. Hierop wijst ook het constant vasthou den aan het eerste tempo, waarvoor de componist, aanwijzingen geeft. Vermel denswaard is het gebruik van het al oude twee-korige stelsel, het gebruik van de Gregoriaanse aanhef, de inzet door louter mannenkoor (p.p.-zang, waarna beide koren het Sanctus uit jubelen), dat na 't hoogopgevoerde „Et laudamus" het „Dignare, Domine" senza accent! is voorgeschreven en na het laatste stralende „In Te", het orkest in zachte, serene klanken afsluit. Wat het „Stabat Mater" aangaat, kan worden opgemerkt, dat deze tekst over het lijden van de Moeder van Smarten in zijn geheel op aangrijpende, diep- schokkende wijze is verklankt. Het is één grote tragedie, die haar bekroning vindt in het „paradisi gloria". Maar ook hier maakt het orkest na deze breed-uitgezongen zege-zang een over gang naar een rustig, zacht-klinkend slot in enigszins kerkelijke trant. Verdi schreef voor deze beide werken een omvangrijke orkestbezetting voor: o. a. een 13-stemmige verdeling van de houten, een 11-stemmige van de kope- Maandag 12 Mei zal de heer Jac. Pe tersen, adjunct-commies bij de P.T.T., de dag herdenken waarop hij voor 40 jaar zijn postale loopbaan Degon. Als jong telegrambesteller werd de as. jubilaris na verschillende promoties tot adjunct-commies bevorderd en hij heeft in die rang een reeks van jaren zijn dienst verricht aan het bijkantoor Tempeliersstraat alsmede aan het bijkan toor Schoterweg. Hem werd tevens de bevoegdheid van waarnemend beheerder toevertrouwd. Als plichtsgetrouw medewerker en oprecht vriend zal hij op die dag tijdens de re ceptie van 10.30—12 uur ten burele Ex peditie Baljuwslaan worden gehuldigd. Zeker zullen velen van deze gelegen heid gebruik maken hem met dit feit te complimenteren. Het mooiste speelgoed voor meisjes en iongens Wij kregen een grote zending aan in vyr verschillende maten vanaf 1.2o N De uitvoering die het Koor Katholiek Haarlem Vrijdag 16 Mei in het GemConcertgeouw geeft, zal worden geopend met een „In memoriam" voor Deken J. C. W. van de Wiel z.g. De dirigent Albert de Klerk componeerde hiervoor *n Requiem (tekst van het Graduale uit de Requiem-mis) voor 4-stemmig ge mengd koor a capella.j ren blaasinstrumenten, in het Stabat Mater wendde hij bovendien harp aan. Het programma wordt gecompleteerd door het magistrale „Magnificat" voor koor, solisten en orkest van Johann Se- bastiaan Bach, waarmede het Koor Ka tholiek Haarlem verleden jaar zijn in trede deed en direct een eerste plaats onder de grote koorverenigingen innam. De herhaling van dit werk, dat de zelfde hoge kunstwaarde bezit als Bach's Passies en Weinachtsoratorium, zal zeer zeker aan Haarlems kunstminnend publiek welkom zijn. Het regelmatig bijwonen van dergelijke uitvoeringen zal de hoorder steeds in groter mate doen genieten van de onvergankelijke schoon heid van Bach's magistrale muziek. De solopartijen in het „Magnificat" zullen vervullen Dora van DoornLin deman. sopraan, Annie Hermes, alt, Jan Schipper, tenor, Peter de Vos, bas, en Jan Mul, orgel. Het instrumentale ge deelte is in handen van de H.O.V. OL. KOOP Voor de Zevende Kamer van het Haarlemse Tribunaal heeft terecht ge staan de 24-jarige loodgieter J. L. uit Beverwijk. Beschuldigde had in de oor. log blijk van ingenomenheid met de vij and gegeven en had de eed van trouw afgelegd aan de „Pührer" en werkzaam heden ten gunste van de bezetter ver. richt. Voorts had hij dienst genomen bij de Kriegsmarine en de S.S. De jonge man zei ter zitting, dat hij vrijwillig naar Duitsland was gegaan, omdat hij hier een onprettige werkkring had. Hij dacht het daar beter te krijgen, maar het tegendeel was het geval, want hij kwam terecht in een Lager. Toen besloot hij zich te melden voor de Kriegsmarine, daar vooral de zes weken verlof, die hem zouden worden verleend, hem bijzonder aantrokken. Maar hij kreeg geen verlof. Vervolgens kwam hij bij de SS terecht, doch hij had, zoals hij verklaarde, de eed op de „Piihrer" niet afgelegd, maar slechts achteraf een schriftelijke verkla ring ondertekend, waarin hij trouw be loofde. Hij was geen lid van de NS.B. geweest. De verdediger stelde voor de zaak voor onbepaalde tijd aan te hou. den totdat de wijziging in de Tribunaal- wet gebracht zou zijn, daar hij van me ning was, dat zijn cliënt alleen voor voor. waardelijke straf in aanmerking zou kunnen komen. Uitspraak 22 Mei a.s. In de onlangs gehouden vergadering van de R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden St. Antonius deelde de voorzitter mede, dat alle aan geslotenen twaalf dagen vacantie zul len krijgen. Voortaan zal iedere Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur in het Hof van Hol land een pcstzegelbeurs gehouden wor den. E.- blijkt, zo deelt de afd Voc-rlichting van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mede, enig misverstand te zijn gerezen over de ver strekking van boter aan kmdeien van vijf tot véértien jaren, n.l. dat deze kin deren boven het bestaande normale rantsoen voedingsvetten 125 gram boter extra zouden ontvangen. Het is echter zó, dat in het rantsoen voedingsvetten 125 gram margarine vervangen wordt door 125 gram boter. Tot nu toe ontvan gen personen boven vier jaar (A-, B-, C-groep) per veertien dagen 500 gram voedingsvetten, waarvan 125 gram boter en 375 gram margarine/vet. In de afge lopen wintermaanden is een enkele maal het rantsoen peT veertien dager geheel m margarine/vet verstrekt. Men heeft het in de bewuste periode zonder boter moeten stellen. Thans is er gelegenheid, alleen voor de kinderen van vijf tot veertien jaren (C-groep), voorlopig meer boter te geven, uiteraard met overeen komstige vermindering van de hoeveel heid margarine. In de nieuwe distribu tieperiode van veertien dagen ontvangt deze groep 250 gram boter en 250 gram margarine/vet. De kinderen ontvangen cus in plaats van 375 gram margarine' vet nu 250 gram en in plaats van 125 gram boter nu 250 gram. Voor deze groép zijn de volgende bonnen aangewezen: C 01 boter (125 gram boter) C 07 reserve (125 gram boter) en C 02 boter (250 gram margarine of 200 gram vet). Begin Maart j.l. kreeg de 45-jarige Haarlemmer S. B„ groepsleider bij de Technische Controle van de C.C.D. een goed betaalde functie met twee andere ambtenaren opdracht een onder zoek in te stellen in de woning van de 59-jarige kruidenier v. H. te Zandvoort. Ter plaatse aangekomen, ging B. de bo venverdieping van het huis doorzoeken, zijn collega's liet hff beneden achter. Bij het openen van een linnenkast op een der slaapkamers zag B. op een plank een portefeuille liggen. Door nieuwsgierig heid gedreven opende hij ze, de inhoud bedroeg f 330. Hij legde de portefeuille vervolgens weer op haar plaats en ging naar beneden. Daar was ondertussen een moeilijkheid gerezen, want het bleek dat de ambtenaren geen volmacht voor een huiszoeking bij zich hadden. Ze trokken daarom eerst samen naar het Zandvoortse politiebureau om het ver eiste papier te halen. Weer bij de zwarte kruidenier aangekomen zetten de ambte naren hun werk voort. B. verdween meteen naar boven en opende nogmaals de kast en stak het geld in zijn zak. Toen hij 's avonds thuis kwam ver borg hij het geld zorgvuldig, desondanks voelde hij zich niet erg gerust. Hij pro beerde zichzelf een beetje te kalmeren door bij zichzelf te bedenken dat die Zandvoortse kruidenier wel genoeg centjes met zijn witte en zwarte handel had opgespaard Om er goed van te kun nen leven. Nadat er enkele dagen waren verlopen, vertrok B. echter nogmaals naar Zandvoort met het geroofde geld in zijn zak. Hij overhandigde het aan de winkelier. Toen de zaak uitkwam werd B. onmiddellijk uit zijn ambt ontslagen Donderdag moest de gewezen ambte naar van de C.C.D. voor de Haarlemse Rechtbank verschijnen wegens diefstal. De officier merkte o.a. op, dat er tegen woordig veel fraude wordt gepleegd door ambtenaren, die, zoals men zegt, voor de oorlog geen ambtenaar waren.. Hij vond dit geval zeer ernstig en eiste 10 maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. De raadsman van verdachte be pleitte clementie. Uitspraak 22 Mei. s In het Centraal Distributiekantoor, dat in de Smedestraat gevestigd is, brak gister avond brand uit. De brandweer haalt de smeulende bonnen uit de kluis Er zijn altijd menschen, die uit de nood van hun medemensen munt trachten te slaan. Hedenmorgen voor de Haarlemse politierechter hebben we de valse klank van die munten kunnen beluisteren; enkele pensionhouders uit Bloemendaal stonde terecht, omdat zij in een pension voor gerepatrieerden uit In- dië bonnen achterhielden en ver kochten. En het ging bovendien vrij gemakkelijk ook, want de ambtena ren van de P.B.V.O., belast met de controle van deze „doorgangshuizen", werkten nauw samen met de ont- fers over deze gerepatrieerden. H. W„ pensionhouder van „De Win gerd", wist de bonnen de pensiongas ten hadden dubbele kaarten wel be ter te besteden dan voor de gerepa trieerden in zijn huis. Hij verkocht ze, ruilde ze en Btopte de controleerende ambtenaren van de P.B.V.O. de mond. Toen een groot aantal gerepatrieerden de garage wenste te betrekken zag W. er geen bezwaar in deze personen toch op te geven als wonende bij hem in pen sion, zodat hij de vergoeding van 2.75 tot ƒ3.40 per dag kon blijven declareren. Ter zitting ontkende hij dit ten stellig ste. Een minder fraaie rol speelde de adjunct-commies va nde P.B.V.O., K., die naast jenever, taarten, gebakjes ook suikerbonnen, kolenbonnen en andere levensmiddelen in ontvagst heeft geno men. Deze beschouwde de zaak niet als omkoperij, maar meer als een vriende lijke geste van de pensionhouder. H. W. bestreed het hem ten laste gelegde, als zou hij bonnen gegeven hebben. In teij Eén conflict, dat dezer dagen te IJmuiden tussen vishandelaren en knechts dreigde te ontstaan, kan wel licht opgelost worden zonder staking. Donderdagavond hebben de vishandela ren vergaderd over het loon van de ar beiders, die op de z.g. A-lijst voorkomen. Voorgesteld werd een garantieloon vast te stellen met dien verstande, dat, in dien dit in een bepaalde week non wor den overschreden, storting in een fonds zou geschieden. Het voorstel, dat beide zijden kan bevredigen, is aan de Rijks- bemiddelaars voorgelegd* en dit college zal vandaag beslissen of het daarmee accoord kafi gaan of niet. Ondertrouwd: P. A. v. d. Ham en C. M. Smit; B. L. J. Oudendijk en M. G. Kleef. Gehuwd: J. Pijpe en C. G. Steenber gen; C. Franken en C. P. Zantvoort; D. Prinsen en A. Mars; M. Haijema en G. E. Vroom; H. Meijer en G. N. Schulp- zand; F. I. Starreveld en T. Oppersma; J. B. Janssen en M. W. Ackermans; G. v d. Rol en H. C. Hennis; J. H. Gal- jaard en J. M. v. Wees; H. G. Galjaard en C. M. v. d. Vaart; B. Röling en O. A. Vink; J. J. Bakker en M. d. Boer; D. t. Haak en C. d. Jong; T. Martin eD C. W. Rijnoard. Geboren: J. Broersma—Olie z; C. v. Sloten—Vasen z; P. Lijnzaad—Beren des z; J. A. v. DamLuiten d; A. J. Homburg—v. d. Maat d; S. Rootveld— Gerritse d; O. H. v. Mastrigt—Vijfwin kel d; E. KoeltmeijerBark d. Ovcrieden: P. Diependaalv. Cittert 38 j., Spaansevaartstr.; E. A. Doncker- wolcke—Massee, 92 j„ Reitzstraat; A. Sweeris, 47 j., Hazepaterslaan; A. H. v. "t Hoff, 27 j„ Nassaustraat; J. M. NixJansen, 75 J., Spaamwouderstr, In Kennemerland is het feest! En niet zo zuinig ook, want de R.K. Sportver eniging „Velsen" viert dezer dagen het 25-jarig bestaan en dit heuglijke feit is oorzaak dat in Velsen, Santpoort en IJmniden de Katholieke sporters zich opmaken op gepaste, maar niet minder uitbundige wijze, aan dit feest de nodige luister bü te zetten. Wanneer er één club In Kennemerland is die de belangstelling verdient van het Roomse volksdeel, dan is het wel de sportvereniging „Velsen", omdat deze het bestaan heeft, ondanks tegenwer king. oorlog, neutrale concurrentie en andere tegenslagen, de Roomse sport- vaan hoog te houden en 25 jaar lang een machtig stuk propaganda is geweest voor de sportieve opvoeding van de ka tholieke jeugd. Daarom past hier een woord van waardering aan de kranige principiële sportbeoefenaren, die vóór 25 jaren, de eerste stappen zetten in Santpoort om een voetbalclub op te richten. Aan die genen die op 28 April 1922 de stoute schoenen aantrokken en na een propa- ganda-avond er in slaagden aan een sportclub, meer speciaal m voetbalclub, 't leven te schenken, onder de naam van H.B.S. Op 14 Juli werd deze definitief in de geboorteregisters van de toenma lige Roomse voetbalmaatschappij inge schreven. Maar toen men aan de com petities van de D.H.V.B. zou deelnemen moest men de naam veranderen en men koos „Santpoort", de naam waaronder de vereniging de eerste wankele schre den zette. Santpoort, ja, dat is de ware naam van de club van de Nijssens en Plet Smit. Aan „Velsen" moeten we nog wennen, zelfs nü nog willen we onwille keurig ons nog wel eens vergissen wan neer we een wedstrijd moeten verslaan van de stoere Santpoorters, die onder de naam van Santpoort zoveel lauweren hebben geoogst, niet slechts op sport- technisch gebied, maar ook bezien van organisatorisch standpunt. Santpoort wandelde met vlag en wimpel door de DJH.VJB. naar de R.K.F. In 1929 werd het eerste elftal 2e klas R.K.F.-er, in 1931 bereikte men de eerste klas om In het volgende jaar direct met de kam pioenstitel van de hoogste afdeling te gaar. strijken. Hier zag men Santpoort op z'n best. Het eindigde als nummer drie in de kampioenscompetitie en was in de verdere jaren steeds een der sterk- sten In de hoogste afdeling van de I.V.C.B. Groot was dan ook de teleurstelling dat het Santpoorter elftal bij de fusie in 1940 in de derde klasse N.V.B. werd ingedeeld. Algemeen was men van oor deel dat de kranige „Roodbroeken" ze ker In de tweede klasse thuishoorden en dat dit geen grootspreker!) bleek, werd maar ai te duidelijk in het eerst volgende seizoen bewezen. Toen vestigde Santpoort voor altijd zijn naam onder de voetbalgrootmachten in Haarlem en omgeving, vooral omdat het na een ge weldige race, waarin het elftal In 14 wedstrijden ongeslagen bleef, direct wist te promoveren naar de tweede klasse. Zo Is Santpoort groot geworden. En zo ging Santpoort verder op de weg welke leidt naar het einddoel, een machtige organisatie te worden voor de R.K. sportliefhebbers, niet slechts op voetbalgebied, maar tevens voor andere takken van èport. De vereniging sloeg met succes haar vleugels uit, fuseerde zich in 1945 met „O.I.V.", een aanvan kelijk jonge krachtige vereniging in IJmuiden, waar men de noodzakelijke held inzag van een fusie, die in de toe komst rijpe vruchten zou kunnen dra-' gen. Santpoort's naam veranderde in „Velsen" en het arbeidsveld van sport vereniging onderging een zeer gewenste uitbreiding. De situatie is nu: Voetbal met 5 se nioren- en 3 Junioren-elftallen, bene vens 4 adspirantenploegen. Zwemmen 200 leden (voormalige R.K.Z.V. IJmui- den-Oost). Athletiek (20 leden in op komst). Turnen, dames- en herenafde ling. Tennis 50 leden, spelen op banen van Brederode en Velserbeek. Voorts Wandelsport en Hockey. De R.K.S.V. Velsen is na 25 jaar een krachtige, gezonde vereniging en de toe komst houdt schone beloften in zich. Met opgewekt gemoed kunnen de Velse- naren feest vieren. Op 11, 12, 13 19, 20 en 21 Mei gaat de feestrevue de aan dacht vragen en dan met volle zeilen naar de „gouden toekomst". Proficiat Velsen! P. K. Het eerste elftal van Velsen, dat uitkomt in de Westelijke tweede klas gendeel, de adjunct-commies had er om gevraagd, ja zelfs hij had ze afgehou den, hetgeen natuurlijk prompt ontken de. W. had zijn pension later verkocht voor ƒ25.000 aan R. C. E. en gaf hem reeds bij voorbaat de tip klaarblijke lijk om de verkoop te stimuleren dat er met het P.B.V.O. wel wat te „smoe zen" viel. De Officier vorderde tegen H. W. 18 maanden gevangenisstraf onvoorwaar delijk met onmiddellijke gevangenne ming en uitsluiting om pension te hou den voor de tijd van 5 jaar. Het vonnis luidde conform. De adjunct-ccmmies K. hoorde 8 maanden gevangenisstraf tegen zich eisen, hij werd echter veroordeeld tot 10 maanden met onmiddellijke ge vangenneming. De zitting duurt voort. Ongecorrigeerd) Donderdagavond 7 uur brak brand uit in het Centaal Distributiekantoor, dat gevestigd is in 't gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Zoals men weet, geschiedt aldaar de naconttröle van overtollige bonkaarten en oude bonnen, die daar ver zameld werden om tenslotte te worden vernietigd. J?e brand ontstond in een grote kluis, waar deze distributiebe scheiden in zakken worden opgebor gen. Waarschijnlijk heeft een van de controleurs een brandende sigaret 111 een van dè zakken laten vallen, waar door de kaarten en bonnen vlam vatten. Het duurde uiteraard geruime, tijd voordat de brand ontdekt werd. De con cierge van het gebouw slaagde er in het vuur te blussen; de brandweer heeft de nablussingswerkzaamheden verricht. Naar de oorzaak van de brand en eventuele schuldigen zal een nader onderzoek wor den ingesteld. Voorts is er brand ontstaan in een perceel aan de Harmen Jansweg no. 99, waar een fabriek van taprkleurstoffep gevestigd is. De brand is ontstaan in het plafond op de beneden-étage, een ge deelte hiervan is verbrand. Nico Hoogerwerf gaf gisteravond met de grote bezetting, waarin Caecilia zich thans mag verheugen, een voorjaars concert. De Mezzo-sopraan Didi San ders en de hdboïst Jaap stotijn verleen den hieraan hun medewerking. Hoogerwerf had ditmaal eens geen keuze gedaan uit vele langzaam aan verouderde werken der mannenkoor-li teratuur, dóch een van gezonde, goede smaak getuigend programma opgesteld van niet minder dan zeven polyphone werkjes. Composities van Palestrina, Lassus, Vittoria en Casciolini vóór de pauze. In de tweede concerthelft kregen we zijn onlangs voor de eerste maal uitge voerde werk „Wildzang" op de bekende Vondel-tekst, nog eens te horen, terwijl het fijne Loots-werkje: „Morgenlied" het concert besloot. De uitvoering der Latijnse motetten was over het algemeen zeer goed, homo geen van klank, misschien hier en daar nog wat voorzichtig van allure en phra- sering, maar overigens stijlvol en met goed begrip van muziek en tekst. Uiterst fraai van klank en voordracht waren de beide Nederlandse composities van Hoogerwerf zelf en van Loots. Voor Hoo gerwerf en zijn zangers een groot suc ces. De mezzo-sopraan Didl Sanders deed in de zeven in oud-Hollandse trant ge schreven liederen van Röntgen, Schouw man en Pijper genieten van een goed verstaanbare dictie, zij het iriêt, in het begin, een enkele wat scherpe ij-klank; haar voordracht was nog wat schuch ter, doch het overigens goed geëgali seerd geluid, ofschoon niet volkomen stabiel nog, deed aangenaam en warm aan. Vooral van de liederen van Cath. J wi-ifttt- van Rennes, Bernard Zweers en Albert de Klerk gaf ze een wat meer tempera mentvolle voordracht, een en ander met stijgend succes. Tenslotte Jaap Stotijn, de in ons land en ver daarbuiten vermaarde hoboïst: zijn naam behoeft, evenmin als goede wijn, geen krans. Hij speelde verrukke lijk van klank en techniek een fraaie klassieke sonate van Telemann en een zeer geestig en fraai voor het instrument geschreven werk van onze hedendaagse componiste Clara Wildschut. De compo niste, in de zaal aanwezig, deelde te recht in het succes dat hem hiervoor ten deel viel. Niet minder welverdiend was de hulde aan de pianiste Corry Koppen, die èn zangeres èn hoboïst met smaak en groot aanpassingsvermogen begeleidde. J. SCHEEPENS. De violiste Lida Langeweld en de pia niste Ans Bouter brachten op hun concert in de Begijnhof-kapel louter Sonates- ten gehore en wel drie zeer belangrijke; van Henry Eccles, Beethoven (de Kreutzer) en César Franck. Het tot nu toe onbekende werk van Eccles voldeed in hoge mate en in alle opzichten. Het is echt-violistisch geschre ven en opvallend goed van vorm, boven dien is het lyrisch element zeer fraai. Direct vielen in deze sonate de goede violistisehe eigenschappen van Lida Lan geweld (o.a. zangrijke toon, gave techniek en stijlvolle voordracht), maar daarne vens ook het bijzonder muzikale spel van Ans Bouter, op. Werd door de beide instrumentalisten in Eccles' werk een volkomen eenheid verkregen, iets minder was dit het geval in de Kreutzer-sonate. De violiste was in haar toonvorming, zelfs in de Allegri, soms nogal terughoudend, blijkbaar meer op een kamer, dan op een kleine zaal berekend, de pianiste speelde echter nog al eens vrij uit, niet ten onrechte, maar ten nadele van het ensemble-spel. In Franck daarentegen was het op slechts enkele kleine onderdeden na een hecht samenspel. De violiste gaf hier blijk, behalve een warm-gevoelvolle, ook een kernachtige toon te kunnen ontwik kelen; hierdoor woog haar spel beter te gen dat van de pianiste op. Deze sonate werd het meest karakter- en stijlvol ver tolkt en vormde daarom een imposante afsluiting van een muziekavond, die meer belangstelling had verdiend. Weet het Haarlems publiek wel, dat de Begijnhof kapel wel niet de meest ideale, maar in Haarlem toch nog de beste gelegenheid is voor het uitvoeren van Kamermuziek? OL. KOOP Gisteren zjjn in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat de vólgende percelen geveild: Boschlaan 71 en 73, Bloemen daal: ƒ13,325, A. de Graaf; Bentveldse- weg 110 Bentveld: ƒ9000, G. J. IJzer man Eendrachtstraat 5, Haarlem3500 J. B. Pel; Zandvoorterallee 26, Heem stede: ƒ7800, J, Piets; Emmaplein 38zw. en rd. 12,210, J. P. van Maanen; Hoeufftstraat 3, Haarlem5000, P. de Bruyn; Hoeufftstraat 5 5000, J. 'h. Mi ca; winkel en woonhuis Gen. Cronjé- straat H3ƒ17,900, F. J.-van Doorn; Wilhelminaweg 2, Zandvoort: ƒ7200, A. Schaafsma; Nieuwe Gracht 28 niet ge veild; Twijnderslaan 29: ƒ3410, T. van der Putten q.q,; perceel grond Paradijs- weg 18, Zandvoort: ƒ3000, J. Hollen- berg q.q.; Paradijsweg 13, Zandvoort: 7900, J. P. Boodt Q.q.; Mientawistraat 13; ƒ5000, G. G. Cobelens q.q.; Reitz straat 46: ƒ3350, T. van der Putten q.q.; Grebberstraat 9: ƒ3400, H. A. Ding- boom q.q.; twee winkels en drie woon huizen Wagenweg 136, 138 en 140 ƒ21.600, A. Volkers q.q.; terrein Rijks straatweg: ƒ6150, G. Kamminga q.q.; Anthoniestraat 37: ƒ4900, F. Graafstal; St. Anthoniesteeg 3600, C. J. Jacques; Zomerstraat 14: ƒ3605, H. A. Ding- boom; A. L. Dyserinkstraat 54: ƒ3725, G. J. Evers ;Hooimarkt 16: 5000, B. P, Sleper q.q. Zaterdag 10 Mei Haarlem: Bonkaarten restant letter G. De Raad van Cassatie heeft vandaag L. Paap uit Zandvoort, die wegens dienst neming bij de Wffen SS door het Am sterdamse Hof tot levenslange gevange nisstraf was gevonnist, veroordeeld tot 18 jaar met aftrek. Geboren. P. VisserKeur d.; A. Ger ritsede Kort z-"> A. E. J. RoosCordes d.; J. ter GastBünker d. Ondertrouwd: J. Knapp en P. M. Koper. Gehuwd: G. B. Bounïa en J. M. Paap; J. Heesemans en H. A. de Vos. Overleden: D. Slagveld, 77 jaar. ALETTA 2/5 v. Miri te Tandjong Oeban. AMSTELSTAD n. R'dam 7/5 te Vliss. ATL. WIND 7/5 v. Sydney te Brisbane. BERLAGE Santiago n. Amst. p. 7/5 Wight. DELFSHAVBN R'dam n. B. Aires p. 8/5 Pinisterre. EURYADES Amst.-Bat. p. 6/5 Gibr. GORDIAS 5/5 v. Maracaibo te N.Y. HERMES 1/5 v. Macassar n. Balikpap. JOH. V. OLDENBARN. 8/5 v- A'dam 11. Bat. LINÓE 8/5 v. Amst. n, Lübeck. LORENTZ n. Shangh. 7/5 v. Manilla. MAETSUYCKER 7/5 V. Bat. n. Belawan. MANTO 5/5 v. Curacao te Vera Cruz. ORANJE Bat.-Amst. 7/5 v. Singap. ORPHEUS Barcelona n. R'dam p. 7/5 Ouess. PLATO 4/5 v. La Guaira te Curacao. STAD ARNHEM R'dam n. Bilbao p. 8/5 Dungeness. SVOLDER (charter K.N.S.M.) 2/5 v. Puerto Plata n. Antwerpen. THESEUS (Eing.) 6/5 V. Bat. te Colombo. TIBERIUS 4/5 v Houston te New Orl. TJIKAMPEK 8/5 v. Amst. te Batavia. TJIPONDOK 5/5 v. Shangh. te Honkong. VINGA (charter K.N.S.M.) 6/5 v. Piraeus te Kimassi. ZEIELAND 8/5 v. Amst. n. Gdynia. ZONNEWIJK 7/5 v. Aden n. Calcutta. ZUIDERBURGH 6/5 v. R'dam te Stockh. ALPHARD 8/5 v. R'dam n. Buen. Aires. ARUBA 8/5 v. A'dam te Valparaiso. AXELDIJK 20/5 v. Frisco te R'dam verw. BARENDRECHT 7/5 v. Suez n. Bahrein. BERLAGE 9/5 v. Cuba te Amsterdam. BETA UNITAS-COASTERS 8/5 te Aden. BOERHAAVE 8/5 v. R'dam n. New Orl. BOSKOOP 7/5 V. san Antonio n. Antofag. Amsterdam, 8 Mei 1947. De aarzelende tendenz op de beide voor afgaande dagen werd vandaag in een tame lijk gedrukte tot flauwe stemming omge zet. In de vrije markt trad een licht herstel hier en daar iq, waardoor de koersen 2 a 3% konden verbeteren. Van Scheepvaartwaarden sloot Holl. Am. Lijn 3% boven de hoofdkoers op 204. Ned. Scheepvaart Unie kon later 184 bedingen en Stoomvaart Nederland 219 Dé actieve industriële aand%len konden circa 2% terug winnen. De Staatsfondsen- markt bleef zeer stil. De mijnwerkers zijn sinds hun be zoek aan de bollenstreek nog meer favoriet dan ze al waren. ,,Als je nog eens extra verlof kunt krij gen, kom je n:aar" hebben talrijke gast" heren en -vrouwen spontaan gezegd. Maar extra verlof krijgen de kompels maar niet zó, hetgeen blijkt uit bijgaand geestig verhaaltje in „Steenkool". Het gebeurde op een onzer mijnbe drijven. Een arbeider liep dagen lang rond op het werk met een ontevreden gezicht. Hij moest en zou een extra dag verlof hebben, maar aangezien hij zijn gewone verlofdagen reeds opgesoupeerd had, vond hij nergens gehoor. Ten slotte kwam hij terecht bij de Bedrijfsinge- nieur en daar herhaalde hij de vraag, die in de afgeloopen dagen in vele toon aarden reeds door het bedrijf had ge klonken. „Zou ik een extra dag verlof kunnen krijgen?" „Hm", zei de Bedrijfsingenieur die al over het geval gehoord had: ,,en waar om wil je nu persé dat extra verlof hebben? Ben je 25 jaar getrouwd?" Nee, dat was toch niet het geval. ,Is je vrouw dan soms jarig?" Ook dat bleek niet het geval. of doet je dochtertje haar Eer ste ComAunie?" Ontkennend hoofdschudden. „Maar man, wat is er dan toch aan de hand", vroeg de Bedrijfsingenieur die ietwat wanhopig werd. Aan de andere kant van het bureau werd iets gestotterd, waarin het woord Oom te onderscheiden viel. „Hm", zei de Bedrijfsingenieur, „die oom. Wat is er met die Oom, wat voor jubileum gaat hij vieren?" En toen kwam het hoge woord er dan toch uit. De verlofvrager haalde diep adem opende zijn mond en zei: „Ziet U, mijnheer, mijn oom is eerst daags 12% jaar weduwnaar Bioscopen: Rembrandt: Morgen is voor eeuwig (14 J.). Cinema Palace: Een zaak van leven en dood (14 j.). LuxorRidder der wraak (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Manon 326 (18) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: 2000 Vrouwen (18 J.), 2.15, 4.30, 7 en. 9.15 u. Spaame-theater: Mijn meisje Is een gangster (18 J.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zon- en feestd. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten wor den tot 10 Mei waargenomen door: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V. straat 26, tel. 13290. Apotheek Florijn, Gr. Hout straat 78, tel. 10500, H. Remmers en Zn., Kruisstr. 6, tel. 10354, Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Ziekenvervoer; fa. Mathöt, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd., tel. 21400. Belde dag en nacht. Tentoonstellingen: Kunsth. Leffelaar: Het prentenboek uit alle tijden (t. m. 24 Mei). Frans Hals Museum: Schilderijen van C. J. Maks (t.m. 1 Juni). Zaterdag 10 Mei Grote kerk: 10 Mei-herdenking. Kenn. Orat. Ver. 8 u. Stadsschouwburg: comedla met „Clau dia", 8 u. „if Begijnhofkapel: Leerl. uitvoering C. v. d. Glas. H. K. B.: Documentaire film van Ere schuld en Dankbaarheid, 3 u. drag heeft "iet r den '■«ari hand Ha d fenq "oed ■hark hruik 'dl >c hema dien '%d St0ff? Sovj£ «en •dark «tlch dustr «et v«id: '«tdr het hen. He *«len dans Hé hien «b d ?hkë ."hóe hen aHee ook den W (Vervolg van pag. 1) Op de vraag van de militaire raads heer, gen.-maj. A. R. v. d. Bent, of ver dachte bij aankomst in Portugal nog het plan had naar Indië te gaan, ant woordde deze bevestigend. De getuige mr. B. Ph. van Harinx- ma thoe Slooten, Nederlands ambas sadeur in Brussel, die inmiddels gearriveerd was, verklaarde, dat hij in Lissabon met verdachte gespro ken heeft. Hij kreeg daar de indruk, dat jhr. De Geer overtuigd was, dat Duitsland de oorlog zou winnen. De getuige kon niet zeggen of jhr. De Geer een eventuele Duitse overwin ning aangenaam zou vinden. Wel zei getuige, dat jhr. De Geer, sprekende over zijn reis naar Nederland, gezegd had: „Ik ben geen minister meer en heb de vrijheid als privé burger te gaan waarheen ik wil»" Rustig gezeten op zijn stoel, het hoofd een weinig achterover, luistert de ex- minister-president met half gesloten ogen naar de stem van de griffier die de getuigenverklaringen voorleest. Slechts een enkele maal slaat hij de ogen op en als de president hem vraagt of hij over een of andere verklaring iets aan te merken heeft, antwoordt hij telkenmale ontkennend. Oud-minister prof. dr. P. S. Gerbran- dy, thans voorzitter van de Raad van Rechtsherstel, is de volgende getuige. Over het optslag van jhr. De Geer als minister-president vertelt prof. Ger- brandy, dat dit niet geheel vrijwillig is geschied. Hü wenst zich echter niet uit te laten over de redenen, die tot dit ont slag aanleiding hebben gegeven. Pres.: „In Augustus 1940 vroeg jhr. De Geer, toen hij nog minister-president was, verlof om een vacantiereis naar Zwitserland te maken. Hoe vond u dit verzoek? Bevreemdde u dat?" Prof. Gerbrandy, die na elke vraag van de president lang aarzelt en de in druk maakt, dat hij niet gaarne intern® dingen in het openbaar behandeld ziet. antwoord: „Ja, dit bevreemdde mij." Fres.: „Wat weet u van de radiorea^ van 20 Mei 1940 van jhr. De Geer, waar in hij de ambtenaren in Nederland aa moedigt zoveel mogelijk met de Duitse^ samen te werken en door kalmte e waardigheid de eerbied van de bezet af te dwingen?" Get.: „Ik was het er niet mee een*; Jhr. De Geer heeft mij er met in kend." m Pres.: „Toen verdachte naar Indië trok, lag het in de bedoeling van de derlandse regering de oorlog door te^ ten tot het bittere einde. Is dat zo?' Get.: „Absoluut. Jhr. De Geer waS fyp andere mening toegedaan. Kort voo aftreden zeide hij op een ministerr vergadering, dat hij geen eerste ®in kon blijven als Ik doorging het aa af sturen op het voortzetten van de <°g" „nortl (De zitting duurt i°° ^Ust Si' 'iiee '«cb deiij «big «t i&h b«*i b •.bo, ëei,. Lv>jf W licj Of <Üo bi?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2