Getuigenverhoor in de zaak-De Geer Schermutseliiigen met Bene en de president HONGERDEMONSTRATIE VAN GROTE OMVANG IN HAMBURG Treinbotsing tussen en Apeldoorn Zwolle Bom van duizend kilo bij Maarn ontploft GRACHTENHUIS VOOR DE KONINGIN? Wat mankeert Nederland? Steun aan Griekenland en Turkije Rantsoen gedaald tot 800 calorieën Eén zwaar gewonde en vier licht gewonden Militairen sleepten het gevaarte achter een auto aan Twee doden Fraai pand te Amsterdam zou te harer beschikking zijn B"f 19 t Tot hoofd en hart „PROPAGANDAMIDDEL DER DUITSERS Grote bonnenzwendel ontdekt Twintig verdachten in arrest Mr. J. B. Kan overleden Ook in het Wupperdal critieke toestand PHILIPS Onrust op Madagascar J ZATERDAG 10 MEI f9 47 bureaux van redactie en administratie: 69ste JAARGANG No. 23844 Het weer ('WwwiM Voedselsituatie in Ned. Indië Bezorgdheid in Washington Pied-a-terre buiten officiële sfeer INDON. DELEGATIE NAAR BEEL EN JONKMAN Van Kleffens in Nederland SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Poëlgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. .kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder Opgave van redenen te weigeren. i/ Gedurende haar verdere verloop is de rest van de middagzitting van het Bijzonder Gerechtshof in de zaak-De Geer geheel gewijd gebleven aan het getuigenverhoor, waarbij zich en pas sant enige schermutselingen tussen de president en de verdachte ontwikkel den. Dat geschiedt op het moment waarop de laatste getuigen over De Getr's ver blijf te Lissabon en zijn terugkeer naar Nederland verhoord zijn. De laatste is geweest „Gesandter" Otto Bene, aan vankelijk verbonden aan de Duitse lega tie, later vertegenwoordiger van het .Auswartige Amt beim Reichekommis- sar", thans nog altijd in arrest gehou den. Hij verklaart,dat De Geer van Berlijn toestemming kreeg om zich in Nederland te vestigen onder drie'voor- Waarden, de gebruikelijke: dat hij hier als particulier persoon zou komen wonen; dat hij niet politiek werkzaam zou zijn en dat hij niets zou ondernemen tegen de Duitse belangen. Deze drie dingen moest hij belov%n. Jhr. De Geer spreekt dit tegen. Hij heeft slechts; één belofte behoeven af te leggen, nl. dat hij zich van politieke activiteit zou onthouden, en men heeft hem dat tweemaal op twee heel ver schillende plaatsen gevraagd. Eenmaal in Lissabon vóór zijn vertrek naar Berlijn en eenmaal in Berlijn vóór zijn vertrek naar Den Haag. Toen het vliegtuig op Tempelhof aan kwam, stond daar een meneer, wiens haam en functie hem ontschoten zijn, die hem zeide, dat hij de, volgende och tend naar Nederland kon vertrekken, doch dat hij die ochtend eerst nog een "erklaring moest afleggen. Iemand zou hem in zijn hotel komen opzoeken. Het Was het Lufthansa-hotel. De heer De Geer was van plan geweest In het Kaï- serhof af te. stappen, omdat men hem dat had aanbevolen. Maar hij moest naar het Lufthansa-hotel; het stond hem niet zoo erg aan. Hij vertelt breedvoerig en met de argeloze naïveteit, waarmede oude mensen, die hun leven lang ge iend zijn geweest hun persoonlijk wel behagen heel erg serieus te nemen, din-' Sen van generlei belang als gewichtig kunnen voorstellen. Het niet zo vol maakte comfort van dat hotel heugt nog. Het staat hem honderdmaal j^tor voor de geest dan de betekenis van. ^e. daad. die hij Verrichtte door naar Ncaerlanri terug te keren. Maar die meneer, die dan de volgende Ochtend bij hem kwam in zijn hotel, heeft hem beslist niets anders gevraagd dan of hij wilde beloven zich van politieke activiteit te onthouden. Niets anders. Be meneer bleek toevallig ook dié mid dag met dezelfde trein naar Den Haag té moeten reizen en stelde hem dus voor Samen op stap te gaan. Dat heeft de argeloze heer De Geer gedaan en ze heb ben onderweg over koetjes en kalfjes Sepraat. Later heeft hij; eerst vernomen, dat deze heer een speciale afgevaardig de van Bene was, naar Berlijn gezonden «m hem op te..vangen en onderweg niet hit het oog te verliezen.... De heer Bene houdt thans echter stijf er. strak vol, dat jhr. De Geer de drie ledige belofte heeft moeten afleggen. Ja en neen is eén lange strijd. Er worden dan getuigenverklaringen doorgelezen van Ranter, Ribbentrop en dimmer. De eerste zag in de terugkeer dan De Geer eén sterk propagandistisch element. Ribbentrop had overwogen, dat het misschien mogelijk zou zijn op een- Soede dag De Geer een regering in Ne derland te laten vormen. Wimmer heeft bekend, dat De Geer geen verraad heeft Sepleegd in die zin, dat hy tegenover Buitse autoriteiten geen Nederlandse degeringsgeheimen heeft prijsgegeven. Ret toestaan van een papiertoewijzing door de uitgave van De Geer's brochure «ad hy uit propagandistisch oogpunt *eer belangrijk gevondèn. Als dit allemaal geschied is, wil de pre sident wel horen, wat de heer de Geer over deze getuigenverklaringen heeft te ?eggen. Doch de heer de Geer geeft er de voorkeur aan niets te zeggen. Hij wil nat bewaren tot bij zijn verdediging. In Haarlem en enige andere steden ZÜn controleurs van de C.C.D. op het s&oor gekomen van een grote bonnen- Zkéndel, welke zich uitstrekte over Noord- Zuid-Holland en Noord-Bra bant. Verscheidene verdachte personen werden toeds lange tijd in het oog gehouden, totdat men voldoeijde aanwijzingen te- heh verzameld had. Deze personen "leken te behoren tot meer of minder uitgebreide combinaties, welke op ge- toifineerde wijze te werk gingen en de ~°hnen en bescheiden op de Onmoge- 'ikste plaatsen verstopten. Zo werd bij verdachte te Haarlem in de dakgoot van zijn woning een pot gevonden, be dekt met dakpannen. In de pot bevond ;jtoh een grbot aantal distributiebonnen, "t heden zijn er 24 verdachten, van Wie er 20 in verzekerde bewaring zijn ujSteld. In beslag genomen werden 6600 "Vensmiddelen- en andere bonnen, min- tons 3o distributiekaarten en f 9324. n contanten. Het onderzoek duurt voort. Ie?6 Wereldbank heeft Frankrijk een Van 50 2millioen dc,llar toege- jv' rente is drie en een kwart procent Jaa r Prarikrijk de eerstkomende vijf lort Veel moet imP°rteren, zal in die pe- cle niet behoeven te worden afeelost. Maar als de president hem iets te vra gen heeft, pal hij natuurlijk antwoord geven. Dan, zegt de president en er komt een Brede trek om zijn mond zal ik u een concrete vraag stellen: Wist u dat uw vertrek naar Nederland in strijd was met de wil van de wettige Nederlandse regering? De heer de Geer zwijgt doodstil en dat duurt lang. Dan tracht hij tijd te win nen: of de president het wil herhalen en als de vraag herhaald is, begint een eindeloos 'spel van uitstellen en niet Be. grijpen en misverstaan, maar de presi dent heeft vastgebeten en houdt vast. Tenslotte moet er een antwoord komen, maar ér zit nog een slag in„Als u wil en wens met elkaar assimileert, dan is dat juist". Dat antwoord bevredigt de president en hij stelt de volgende vraag: bent u 'al oï niet met instemming van de Duitse regering naar Nederlandver trokken? Breed gebaar van jhr. de Geer: Dat heb ik allemaal al schriftelijk hij het vooronderzoek beantwoord. Dat kan wel zijn. aldus de presi dent, maar u moet hier antwoord geven De heer de Geer is niet zo slim of hij moet erkennen, dat het juist is, zoals hij zijn verklaring ondertekend heeft, d.w.z. met instemming van de Duitsers, doch dit wenst hij niet met zoveel woor. den uit te spreken. De president schenkt hem'niets: Dat zoals ,ik getekend heb" kunt u er wel aflaten. „Juist" is voldoende". De president vraagt hem dan of hij wist, dat hij zich in de macht van de vijand begaf. Zelfde spel van ontwijken en wegglijden. „Kom, kom", zegt de president, „u verweet mij toch, dat ik geen concrete vragen stelde." Tenslotte zegt de GeerIn de zin waar in iedereen in Nederland ln de macht van de vijand was: ja". De president wijst hem er vervolgens op. dat hij in Lissabon contact heeft ge zocht met de Duitse gezant in diens par ticuliere villa. De Geer beschouwde zich in Lissabon als gestrand, en hij heeft gezegd, dat hij van dezelfde rang was als een kin derjuffrouw, die gestrand .was. Maar als de Duitse gezant hem in zijn particuliere woonhuis heeft ontvangen,, dan is dat toch wel opmerkelijk. Dat zou hij een kinderjuffrouw niet gedaan hebben. Het oude onnozele heertje vóór het hekje be grijpt aanvankelijk totaal niet wat de„ presidentVmet die opmerking bedoelt. Maar ten laatste moet hij toch erkennen,- dat het misschien wel mogelijk zou kun nen zijn. dat de gfezant hem juist in zijn kwaliteit Van oud-premier persoonlijk heeff ontvangen. Later, toen de toestemming uit Berlijn zo lang uitbleef, aldus gaat de president meedogenloos verder, heeft de heer De Geer aan de gezant geschreven, dat hij naar Indië zóu gaan, als hij nu niet spoedig Uitsluitsel kreeg. Heeft de heer De Geer dus een soort van bedreiging aan het a'drcs van de gezant geuit? Do heer De Geer begrijpt er weer niéts van. Hij moest de Duitse gezant toch de situatie duidelijk* maken. En die situatie was, dat zijn, De Geer's gestie helemaal afhing van de Duitse decisie. Ook dat is niettemin voor de president een zeer be vredigend antwoord. Als de'heer De Geer weer mag, gaan zitten, moet hij toch wel het gevoel hebben, dat hem een stuk of wat veren uit de staart zijn getrokken. (Vervolg op pag. 3) Met 287 tegen 107 stemmen heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Vrijdag het program van President Tru man voor financiële steun aan Grie kenland en Turkije goedgekeurd. Het ontwerp gaat thans naar een commissie waor men de kleinere me ningsverschillen ten aanzien van l»et ontwerp zal regelen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reeds maat regelen getroffen om de hulp te doen ingaan Zodra Truman de wet zal heb ben getekend. Men verwacht dit in de loop.der volgende weck. Verwachting tot Zaterdagavond: In het Noorden van het land aan. houden van het warme droge voor. jaarsweer met «ver het algemeen wei. nig bewolking en matige wind uit Oostelijke richtingen. In het overige gedeelte van het land aanvankelijk eveneens warm voorjaarsweer, later tijdelijk toenemende bewolking met in de namiddag kans op enkele verspreide onweersbuien en enige daling van temperatuur. Meest matige wind, over- wegend tussen Oost en Zuid. Zondag: zon 4.5420.19, maan 1.469.04. Maandag: zon 4.5220.21, maan 2.1910.12. Donderdag is te 's Gravenhage, in de ouderdom van 73 jaar, overleden staatsraad mr. J, B. Kan. Mr. Kan werd 18 Mei 1873 geboren en promoveerde in l§9Ef cum laude aan de Universiteit te Leiden. 8 Maart 192$ werd hij benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken en Landbouw in het ministerie-De Geer. Tot 10 Augus tus 1929, toen het ministerie zijn ont slag aanbood, nam hij die functie waar. Toén daarop het ministerie-Ruys de Bee'rénbrouck optrad, werd de heer Kan hersteld in zijn functies van secretaris generaal in algemene dienst en van het departement van Binnenlandse Zaken en Landbouw. Bij Kon. Besluit van 10 December 1930 werd hjj benoemd tot lid van de Raad van State en tevens tot honorair adviseur van het departement van Binnenlandse Zaken en Landbouw, dit laatste tén einde zijn regeringsop dracht bij de Duitse ex-keizer te kunnen blijven vervullen. 27 Mei 1940 werd hij benoemd tof! adviseur van de zuiverings commissaris voor de wederopbouw. Mr Kan was een enthousiast beoefenaar van onderscheidene takken van'sport. Honderdduizenden Hamburgers hebben gisteren gedemonstreerd'tegen de hon gersnood, die de stad bedreigt. Precies op het middaguur verlieten de arbei ders en verdere cmployê's de fabrieken, werkplaatsen en "kantoren en trokken in grote groepen door de straten. Er hebben talrijke optochten plaats gehad, waaraan soms enige 'tientallen, soms verscheidene duizenden arbeiders hebben deelgenomen. Banieren en plakkaten werden meegevoerd. Nabij het centraalstation zijn naar schatting 60.000 mensen bijeen geweest om te luisteren naar. een rede van Adolf Kummerness, de voorzitter van ljet ste delijk verbond van vakverenigingen.' De voornaamste optocht bestond volgens de Britse nieuwsdienst in de Duitse zone uit meer dan 120.000 man. Volgens vak bondsleiders is dit de grootste demon stratie, die Hamburg ooit geftien heeft- Kumm^mess verklaarde in -zjjn rede, dat Hamburg en de Ruhrstreek onmid dellijk tot nood-gebieden verklaard moe ten wor jfen. Zij beschikken niet over de middelen om in eigen behoefte te 10 MEI 1940 •••■••le verdedigingslinie Hoofdver dedigingslini lie v. Ned. fdtlrijdkrochlen (rnnj> Duitse §§==§18 Mei cop cop. voorzien. Verder moet de landbouw- administratie in samenwerking met de vakbonden met spoed alle voorraden in Hamburg en de omstreken inspecteren en het opgeslagen voedsel moet onder de bevolking verdeeld worden. De vakver enigingen moeten daarbij controle uit oefenen. De militaire autoriteiten hadden de Britse manschappen aangeraden zich niet in het centrum van de stad te ver tonen.Men verwachtte echter geen on geregeldheden. De vakverenigingsleiders hebben gejvaarschuwd de orde te bewa ren. Gas- en electriciteitsbedrijf en voedselvoorzieningsbedrijven, evenals nieuwsdiensten, waren van de staking uitgezonderd. Van de Duitsers, die voor het militair bestuur werken, staakten sommigen wel, doch anderen niet. De telefonisten op het hoofdkwarier van het militair „be stuur verklaarden, dat zij geen stakings bevel ontvangen hadden en bleven op hun post. De staf van het radio-station Ham burg nam aan de staking, deel. Alle uit zendingen, met uitzondering van het nieuwsbulletin, vervielen. Het rantsoen in Hamburg daalde deze week tot ongeveer 800 calorieën. In het Wupperdal zijn de rantsoenen gedaald tot 650 calorieën. In Frankfort is het broodrantsoen de laatste maand gehalveerd en er zjjn jaar al 6 a 8 weken geen aardappelen meer, terwijl de distributie van het toch al zo kleine vleesrantsoen 3 weken ten ach ter is. Een maand geleden was het broodrantsoen 2.000 gram per week, ,de volgende week zal het 1.000 gram zijn. Het vleesrawtsoen is verminderd van 150 gram per week tot 100 gram. f Hls Ook de Philips/abrieken zijn op de grote Britse Industrie Tentoonstelling vertegenwoor, digd. Hierboven een tweetal radiozenders. Links een radiozender, zoals Cr een gein. talleerd is in het grote slagschip „Vanguard" en in alle nieuwe schepen der Engelse marine. Rechts een radiorichtingzoeker en ontvanger, welke in vliegtuigen en in het contrölestation op de vliegvelden is aangebracht Een spoorwegongeval tussen Zwolle en Apeldoorn heeft Vrijdagmiddag een zwaar gewonde en vier licht, gewonden geëist. De machinist van de personen trein ZwolleApeldoorn, die 13.32 uur uit Zwolle was vertrokken, zag tot zijn grote schrik om ongeveer twee uur op hetzelfde spoor een goederentrein vanuit tegenovergestelde richting na deren. Hö remde zo sterk mogelijk doch een botsing was niet te voorkomen. Met nog vrij grote vaart reed de locomotief op de goederentrein in. De locomotief en drie rijtuigen van de personentrein vlogen uit de rails evenals de locomotief en twee wagens van de goederentrein. Eén reiziger, de heer L. Kroon uit Apel doorn, werd zwaar gewond. Drie reizi gers en de machinist van de personen trein liepen lichtere verwondingen op. De overige reizigers, die met de schrik vrij kwamen, zijn met autobussen verder vervoerd. Ongeyallenwagens en kraan wagens zijn dadelijk uit Zwolle naar de plaats van het ongeval vertrokken. Zolang het baanvak HeerdeWapen veld gestremd is, 'zullen N.S.-autobus- diensten het verkeer overnemen. Deze bussen sluiten aan op met treinen on derhouden pendeldiensten tussen Zwolle en Wapenveld en Apeldoorn en Heerde. Nader wordt vernomen, dat de goede rentrein een snelheid had van ongeveer 20 km. De ravage is zeer -groot. Van twee Zweedse personenwagens werd de lichte houten bovenbalk nagenoeg ge heel vernield en ook de beide locomo- t ie ven werden zwaar beschadigd. De eerste wagon van de personentrein werd tegen de locomotief opgedrukt, waarbij de heer Kroon, die op het voorbalcon stond, zwaar werd gewond; o.m. brak hij 'beide benen. Eer. kijkje op de in aanbouw zijnde grote schutsluis bij Tlel in het nog te graven Amsterdam-Rijnkanaal Opnieuw heeft een ontploffing slachtoffers geëist. Op de provinciale weg QuatrebrasLeusden onder de gemeente Maarn is Vrijdagmiddag een bom van 1000 K G. ontploft, die vervoerd werd naar de Leusder- heide om daar vernietigd te worden. De ontploffing eiste twee doden en één gewonde. De bom werd vervoerd «Joor militairen van de -Opruimings- en Bergingsdienst. Het gevaarte was van Duitse fabri catie en lag tot dusverre te Maarn. Ver nietiging aldaar was wegens zijn om vang te gevaarlijk, zodat de O.B.D. be sloot de bom te demonteren en daarna Aneta meldt uitWashington, dat de Nederlandse- autoriteiten aldaar diep bezogrd zijn over dëvooruitzichten van de voedselsituatie in Ned. Indië. Een zegsman deelde mede, dat de grootste voedseloogsten in Indië op het ogenblik 30—40 pet. te'laag zijn en dat dit wel enige tijd zo zal blijven. Sedert de "wereld-voedselsituatie het onmogelijk maakt plaatselijke oogsten aan te vullen met invoer uit het buiten-' laiid, vindt deze leemte noodzakelijker- wijs 'zijn te^slag in de voedselrantsoe nen voor het volk en volgens autoriteiten zal dit een. ernstige belemmering vor men voor het snelle herstel van de pro ductie van alle soorten van exportgoe deren. Tijdens het debat over de kwestie Madagascar in de Franse Assemblée werden Vrijdag onthullingen gedaan over een complot van nationalisten om het Franse gezag op het eiland omver te werpen met behulp varf stoottroepen. Met 375 tegen 41 stemmen beval de Nationale Vergadering daarop het ne. men van strafmaatregelen tegen vijf Madagassische afgevaardigden. De com. munisten onthielden zich hierby van stemming. het begrotingsdebat in de Amsterdamse Raad werd deze week nogmaals van verschil lende zijden grote voldoening geuit over het langdurig verblijf van H. M. Nde Koningin, deze winter in Amster dam. Het is bekend, dat ook Hare Majesteit aan dij verblijf de beste herinneringen bewaart. Hoezeef onze Vorstin de' banden, die Haar aan de hoofdstad binden, nauwer aan wil halen en deel wenst te hebben aan het leven van Amsterdam, moge biykcn uit het feit, dat, zoals wij vernamen, reeds kort na de bevrijding het plan gerezen is voor een Ko ninklijk pied-a-terre aan een der Amsterdamse t grachten, buiten de meer officiële sfeer van het Konink lijk Paleis op de Dam. Het oog is daarbij gevallen op het fraaie pand Keizersgracht 672, dat ter beschikking zou zijn. Dit huis aan de Keizersgracht tussen Vijzelstraat ch Reguliersgracht, het laatst bewopnd door wijlen mevr. van LoonEgidius, dateert uit de zeventiende eeuw en werd gebouwd door de bekende bouwmeester Adriaan Dorsman, die in 1682 te Amsterdam overleed. Hij bouwde aan de Keizersgracht o.m. een groep van drie monumentale, dubbele herenhuizen, waarvan het linkse op het eind der vorige eeuw verdween om plaats te maken voor een kerkgebouw. Het niid- öelste werd voor enige jaren door archi tect A. A. Kok .gerestaureerd, die het zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terugbracht, de ramen o.a. met kleine ruiten in houten roëdenvérdeling. Het rechtse 672 bleef vrijwel ongewij zigd intact, behalve dat er later een dubbele Amsterdamse stoep voor ge plaatst werd en er ramen met gróte ruiten in kwamen. Deze ramen zijn be neden geheel uit het bekende antieke paarse glas. Zo" zjjn Keizersgracht 672 en 674 nog twee echte Dorsman-gevels,.- die elkaar aanvullen-. Zij hebben beide een balkon, zo ontlenen wij aan de beschrijving van architect Kok, de een met de eohte balconplaat aan de onderzijde met slingers versierd, de andere, met een deel'van de echte borstwering. De beelden op de gevels steken sierlijk tegen de lucht af. Van beide huizen zijn de koetshuizen, die aan de Kerk- iop€n .ife J V Het huis Keizersgracht 672, met zijn fraaie Dorsman.gevel, waar na de bevrijding het ,oog op viel als Koninklijk picd a. terre te Amsterdam straat uitkomen, nog aanwezig; de tuingevel van het koetshuis, behoren de by 672, is gepleisterd en Overfgens vry gaaf bewaard Wanneer de plan nen voor dit pied-a- terre verwezeniykt zullen worden, staat nog niet vast. Want inmiddels heeft Hare Majesteit goede er varingen opgedaan met de verbeterde accomodatie van de woonverblijven 'in het Paleis op de Dam; daar tegenover be antwoordt, het grach tenhuis meer aan de bedoeling van de Koningin ?m rustig en 'onopvallend en 1 met een bescheiden staat voor langere tijd aan het Amster damse leveh deel te nemen. Met span ning zal de hoofdstad de uiteindelijke be slissing afwachten: hoe gaarne men het paléis bewoond ziet hetgeen bij officiële bezoeken toch het ge val blijft de ge dachte aan een Ko ninklijke woning aan een der grachten zal elk Amsterdams hart sneller doen kloppen. Het huis Keizers gracht 672 staat daar mee in het middel punt van de belang stelling. naar de Leusderheide te vervoeren. Men bond het zware projectiel achter een militaire 'auto en sleepte het zo lang zaam over de provinciale weg, die van Doorn naar Amersfoort loopt. Dicht bij de Pvramide- van Austerlitz, vlak voor de theetuin van het café restaurant „Berchzicht", sprong de bom plotseling met hevig geweld uit elkaar. Een der soldaten, dio er naast liepen, de ongeveer 30-jarige N. Niesink uit Am sterdam, werd enkele tientallen meters door de lucht geslingerd, maar bracht er wonder boven wonder het leven af Weliswaar gewond, maar nog volkomen bij kennis, vonden omwonenden ï\em op een afstand van meer dan dertjg meter in het struikgewas terug. De andere soldaat, de 30-jarige M. de Regt uit Haarlem, werd eerst om half zes dood gevonden.. Hoe zwaar de chauffeur van de wagen, de 19-jarige W. de Jong uit Delft, door de scherven gewond is ge raakt, zal- wel nimmer aan het licht komen. De auto stond meteen in lichter laaie en #zijn verkoolde resten zi n er later uit geborgen. De brandweer en de geneeskundige dienst uit Amersfoort; spoedden zich bijna onmiddellijk na het ongeval naar café „Berchzicht''. Oolc officieren van de O.B.D. uit Leiden waren kort na de ontploffing ter plaatse. Het café heeft flinke scha'de opge- Nader wordt gemeld: De bom, die Vrijdagmiddag naar de Leusderheide werd gesleept, was de laat ste van ruim 180 ander^ bommen, die hier in de loop van de tijd onschadeiyk zijn gemaakt onder leiding van een op perwachtmeester. Deze laatste bom heeft tevens het enige ongeval by dit werk veroorzaakt. Een marechaussee, die belast was mét het omleggen van het verkeer tijdens het vervoer der bommen, zag de truck naderen. De ontploffing geschiedde ou twintig meter afstand van hem, ten gevolge waarvan hij tegen de grond werd geslingerd. Hij bleef echter onge deerd.. Het gat, dat in het asfalt is ge slagen; is ongeveer drie meter diep en heeft een diameter v;an tien meter. De Commissaris van de Koningin ln de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, was spoedig na de ramp ter plaatse. De ministers Beel en Jonkman heb ben de leden van de Indonesische dele gatie 'uitgenodigd hedenavond hun gas ten te zijn ten paleize Rijswijk te Batavia, om de reeds op het vliegveld tot stand gekoijien vluchtige kennismaking voort te zetten. Deze uitnodiging is van Indonesische zyde aanvaard. IDe herinnering aan een zonnige jeugd is een lichtende ster, als het in het leven somber en duis- ter wordt <Van een bijzondere medewerker) In de beschouwing .Arbeiders en po litiek" van vorige week werd geringe belangstelling by vele arbeiders in het politieke gebeuren als feit gecon stateerd. Evenals de noodzaak van poli tieke voorlichting en vorming, zowel van levende K.V.P.-afdelingen als van de haar taak bewuste afdelingen der k.A.B. Een niet onbewust hiaat in dat arti kel was, dat niet gepeild werd naar de oorzaken en/of aanleidingen tot deze staatkundige apathie. De reden voor die "•«compleetheid was de noodzaak, aan deze belangrijke vraag een aparte be schouwing te wijden. Fouten kunnen immers eerst hersteld worden, als ze aangewezen zijn. Voor hem, dip het denken der arbei ders ten aanzien van de politiek en het politiek gebeuren tracht af te leiden uit netgeen hij hoort -«P arbeidersvergade- ringen en leest uit arbeidersbrieven, is het spoedig duidelijk, dat er onder ar beiders zoo al niet van wantrouwen dan toch van een gebrek aan vertrou wen in de na-oorlogse sociale en poli tieke ontwikkeling sprake is. Nooit klonk de 4eis om medezeggen schap, óók voor de „mindere" man. lui der dan in onze dagen. Maar luistert naar de klachten van deze „mindere" man. die ons in vele brieven telkens weer klaagt „Wat geeft het of ik me met politiek l^emoei, de rijksbemidde laars trekken zich van onze noden toch •niets aan. Als wij menen, dat ons loon 90 cent. moet zyn, dan vinden zij wel een of andere formule, waaruit betekend kan worden, dat het met 89 óp moet houden. We fabriceren fietsen, maar krijgen ze zelf niet. We maken banden, maar trappen onze 12 K.M. van en naar; het werk nog altyd op anti-plof- banden." „Ga eens by éen ov'erweg staar," schrijft ons een arbeider, „of kijk eens. welke vaste klanten de gammele kar retjes met massieve banden uit de rij wielstalling halen, als de forensentrein bilïhen is. Het is altijd de man met het „stukkenzakje". Wij vragen geen luxe luto, maar een simpele fietsband". „Wat merken we," schrijft een ander, .van dat „heerlijk idealisme", waarmede zoge naamd Katholiek Nederland vervuld zou zyn voor het bereiken van de so ciale idealen? Waar zijn de katholieke werkgevers, die nu eens niet wachten op wettelijke maatregelen, maar, op deze vooruitlopende, ze zelf in hun bedrijf invoeren? We weten wel, dat ook ir. dit opzicht de werkgevers vele moeilijk heden in de weg worden gelegd door middel van de "s.g. loonstop en andere maatregelen. Maar het moet ons, ar beiders. zo zoetjes aan duidelijk ge maakt worden, en niet door woorden al leen, maar door daden, dat men men sen in ons erkent en niet een minder waardig soort wezens." Het heeft rechtstreeks met politiek in de enge zin van dat woord niets te maken. Maar het feit vin de sociale onderwaardering spreekt uit zo talrijke^ voorbeelden in de praktijk, dat wu en dit Is geen vermoeden, maar weten daaruit voor een belangrijk deel de apathie der arbeiders verklaren voor het politieke leven doch ook. voor het me?r. belangrijke werk in de sociale be weging, het vormende en ontwikkelen de. Hoe denkt men over de katholieke hoofdambtenaar aan een van onze de partementen die een overigens geschikt candidaat voor een belangrijke post laat afvloeien, omdat deze lid .is van de Arbeidersbeweging, met de opmerking: ..Een arbe'ider is hiervoor niet geschikt Onze arbeiders ergeren er zich aan, dat men hen niet erkent in vertegen woordigende lichamen, dat standen- onderscheid wordt gemaakt, tot uit drukking komende in, verschillende ta rieven bij kerkelijke plechtigheden en in de onsympathieke «kwestie der banken- pacht. Laat men Ach niet vergissen, niet een of ander verschynsel, doch een geheel complex van verschyn- selen heeft een mentaliteit gekweekt, die uitermate gevaarlijk is. Toegegeven zy, dat de gesignaleerde verschijnselen in de historie zo zijn gegroeid mis schien, en overigens van individuele aard zijn. maar men moet met de tyd de bakens durven verzetten, ook wan neer het betreft ogenschijnlijk vastge roeste gewoonten. Dan vooral. En wat die individuele verkeerde geestesgesteld heid betreft, wordt het hoog en hoog tijd. dat |espreks-centra tot stand komen tussen werknemers en werk gevers, enerzijds om elkanders maat- schappeiyke noden, behoeften en wen sen te leren kennen, anderzijds om beider gedachten op aller belang te richten. Zjjn wij jilist geïnformeerd, dan zal het nieuwe jaarprogram van. de K. A. gepresenteerd worden onder de suggestieve vraag: „Wat man keert Nederland?", waarby als onder titel zal gelden: „Laat ons Nederland brengen het Reddend Christendom'". Men wil deze gedachte doen door werken in alle rang en stand, in elke gemeenschap: die van het gezin, van de vrouwen, de standsorganisaties, de jeugdbeweging en de K. A. Het is onze innige overtuiging, dat deze rijke opzet falen zal, indien niet met spoed wordt begonnen aan het wegnemen van de oorzaken, welke geleid hebben tot wan trouwen bij de art^eiders. Het is reeds enige malen voorgekomen, dat wij op vergaderingen deze klank hoorden: ook na -de vorige oorlog werden ons talrijke beloften- gedaan, maar enige jaren later meest het R. K. Werkliedenverbond het boek „Om Waarheid en Recht" uit geven, waarin een allerpijniykst debat werd gevoerd met katholieke werk gevers. De goede kans is er, nu. Er zyn vele goedwillende werkgevers, er zijn vele ver- trouwvolle en bekwame arbeiders, die gaarne bereid zijn in hartelijke samen werking. aan een waarachtig nieuwe gemeenschap mede te bouwen. Nu is er de kans. het wantrouwen te doen omgroeien in een vértrouwvolle werkzaamheid. f De minister zonder portefeuille, mr. E. N. van Kleffens is Vrydagmiddag in Nederland aangekomen. Hy heeft met zijn echtgenote intrek genomen in het Kurhaus te Scheveningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1