Eigen status gevraagd voor Timor, Molukken en Minahassa Economische besprekingen zijn mislukt Prof. Romme geeft overzicht van het gepresteerde Discussies in de partijraad der K. V.P.te Utrecht Voorwaardelijke gevangenisstraf tegen De Geer geëist Geldboete van vierduizend gulden en verlies van rechten k bureaux van redactie en administratie: Weinig wil tot samenwerking van de zijde der republiek Indrukwekkende bijeenkomst van ex-politieke gevangenen Plechtigheid op Erebegraafplaats te Overveen Tol hoofd en hart Wereldcongregatiedag in Den Bosch „LT.-G. G. EEN-EN-AL 00R VOOR INBLAZINGEN VAN VIJANDEN DER KONINGIN" Nog 15 jaar deviezen- moeilijkheden? de groep delinquenten Incident in de haven van Sibolga TREEDT ACHESON AF? Incident met Sovjet- politie te Wenen Requisitoir en verdediging MAANDAG 12 MEI 1947 e 55ste JAARGANG No. 19103 Geruchten omtrent regeringswij ziging M. NAAR NIEUW-GUINEA STAATSLOTERIJ Hard tegen hard Levendig mitrailleur- en geweervuur Statuut West-Borneo ondertekend Het weer Twee maarschalken en tien generaals in staat van beschuldiging Vlaggetjesdag" in^ Scheveningen Op de Erebegraafplaats Vier boerderijen afgebrand Voor zeer vele mensen is het moeilijk zich voor te doen zoals men werkelijk is. Zonder masker zouden zij elkaar zelfs niet her kennen Aanhankelijkheidsbetuig aan de Bisschoppen ONTBINDING VAN DE NED. ZOUAVENBOND SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wrvd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het „Comité Gemeenebest Groote Oost" (Persatoena Timmer Besar) heeft zich met een request plus bege leidend schrijven tot de Koningin ge iend. In dit request wordt verzocht, „de Molukken, de Minahassa en Timor, hun eigen status te geven, binnen het be- 'taande Koninkrijk der Nederlanden, in hien zin, dat zij met een eigen volksver tegenwoordiging en met door of van wege de Koningin aangewezen eigen bestuurders, die aan de Koningin en hun volksvertegenwoordiging verant woordelijk zijn, direct aan Nederland Terbonden blijven, met den wens, dat aan de volksgenoten dier gebieden het Nederlanderschap zal worden verleend, hetgeen voor hun volk een groote eer zou zijn en de grootste voldoening zou geven." De re rsatoean geeft te kennen, o.a. toet beroep op het Atlantic Charter, i.noeh tot een Repoeblik Indonesia, "och tot een Indonesische Federatie te Willen behoren, maar te willen zijn een Gelijkwaardig deel van het Rijk in Eu- mpa binnen het Nederlandse Rijksver band" ,,Het scheen'', aldus het request, „dat de Nederlands-Indische Regering er geen prijs op stelde, dat de gevoelens van trouwe aanhankelijkheid van de Grote Oost als geheel en van het Am- bonese, Menadonese en Timorese volk in bet bijzonder aan de Nederlandsche legering en het Nederlandse regering en bet Nederlandse volk zouden bekend Worden. Wellicht ook was de Lt.-Gouver- generaal te zeer een en al oor voor de inblazingen van de gezworen en onverzoenlijke vijanden van Uwe.. Majesteit en het Koninkrijk, waar mede hij in vriendschappelijke be- sprekingen was getreden, dan dat hy de tijd had het oor te lenen aan het nederige verzoek van Uwe ge trouwe onderdanen. Althans eerst 12 Augustus vond Zijne Excellentie gelegenheid ons te doen weten, bat °ns verzoek „op grond van prac- tische bezwaren voorshands" niet kon worden ingewilligd. üi een te Den Haag gehouden vergade- Thig van „Nationaal Reveil" heeft de ^orzitter dezer vereniging, de heer J. Dilissen, in een rede te kennen gege- dat slechts twee mannen orde in de hdische chaos kunnen scheppen en wel Jaraa. van starkenborg Stachouwer, de vroegere G.-GI, en admiraal Helfrich. „Nationaal Reveil" acht nieuwe verkie zingen noodzakelijk, om zo spoedig mo gelijk een einde te maken aan het kabi- het-Beel. De heer Boelhouwer verklaarde, dat 6eel en Jonkman naar Indië zijn gegaan, 0thdat in Nederland het gevoel bestaat het zo niet langer kan. Minister Lief- blek zou hebben geconstateerd, dat het ?°i financiële redenen onmogelijk is een '6Ser in Indië op de been te houden. Het °ornemen zou bestaan met 1 Augustus een begin te maken met het terug- Wekken van troepen. .Voorts zou, aldus de heer Boelhouwer, ^sloten zijn, dat mr. Jonkman hoofd ■jbrdt van een ministerie voor de op- w>Uw van het Koninkrijk en prof. Rom- minister van Overzeese Gebiedsdelen. Op een vergadering te Enkhnizen heeft minister Mansholt als zijn mening te kennen gegeven, dat we de eerste 15 jaar nog wel met de viezen-moeilijkheden te kampen zullen hebben. In verband daarmede kan minder bui- ^hlands fruit worden geïmporteerd en er blijft dan veel vraag naar fruit van be binnenlandse markt. Het is van belang dat de eigenaars van kleine be kijven zich in de toekomst meer op fruitteelt en tuinbouw toeleggen. Er moet, nu Duitsland is weggevallen, kar andere markten worden uitgezien, verheugend noemde spr. het, dat Vrij- bag j.i. in Brussel een basis gevonden ls om van zekere minimumprijzen af °hze producten aan België te kunnen leVeren, zonder moeilijkheden van ^tensaf sluiting. Zoals gemeld zal een eerste groep van politieke delinquenten, gedeeltelijk ^schoolde. gedeeltelijk ongeschoolde Werkkrachten, omstreeks 24 Mei naar Nieuw-Guinea vertrekken ten einde daar Werkzaam te zijn bij de opruiming van jbÜitaire magazijnen. Deze mensen neb- zich vrijwillig aangemeld en zijn in jet fort Honswijk (bij Utrecht) gese lecteerd op hun medische, psychische en bh' *ich 'ysieke geschiktheid. Het aantal, dat aanmeldde, bedroeg 240. De ge inen blijven hier. Met de delinquen- Jn11 gaat mede de heer J. C. Woesten- JfrR. secretaris van de Stichting Poli- eke Delinquenten. Het geldt hier een toef. Wanneer daar enige tijd gewerkt zai beoordeeld kunnen worden of meer groepen zullen gaan. De de- ^bquenten hebben met het Rijk een ver- Whenis aangegaan voor 2 jaren. Zij J~len inkomsten genieten van f 150 per aand voor ongeschoolden en f 200 per ^nd voor geschoolden. 20504 «ÏÏS- 19153 f ÏSS'1535 19589 t Snn 8215 10058 18621 <u°3572 6177 6375 6594 10334 12380 1 hv, l2916 13673 "91486 2227 2297 3102 9195 10820 12961 13166 Ook zou de benoeming van mr. Meynen, oud-minister van Oorlog, tot Gouver neur-Generaal aanstaande zijn. In prin cipe zou volgens spr. besloten zijn, dat de regering zich langzaam van Ling- gadjati zal afkeren. Het republikeinse Nieuwsblad schrijft: „Van Nederlandse zijde is men algemeen overtuigd, dat thans binnen afzienbare tijd belangrijke beslissingen tegemoet kunnen worden gezien. Wij kunnen hier op slechts zeggen, dat dit volkomen van de houding der Nederlanders afhangt. Indien de Nederlanders aan onze eisen een gewillig oor lenen, zullen inderdaad in de komende dagen spijkers met kop pen worden geslagen. Moet het echter aan de andere kant hard tegen hard gaan. dan zijn wij daartoe volkomen be reid. Het valt niet te ontkennen, dat de overeenkomst van Linggadjati tót stand is gekomen onder druk van buiten. Nadat de Nederlanders getracht hebben bij monde van minister Jonkman en door de stunt van prof. Romme met zijn ver schillende Linggadjati's ons een eenzij dige interpretatie op te leggen, was het weer de buitenlandse druk, die de Neder landers dwong tot ondertekening van het accoord over te gaan. Het blad besluit: „Zoals wij de situatie zien, zal het hoogstwaarschijnlijk wel hard tegen hard gaan." De Marine-Voorlichtingsdienst meldt, dat tijdens een onderzoek van het m.s. „Nan Mei" op de rede van Sibolga door Hr. Ms. „Banckert" een republikeins marinevaartuig verscheen, dat geen ge volg gaf aan het driemaal herhaald be vel tot stoppen. Hierop werd een waar schuwingsschot gelost, waarna van de wal een levendig mitrailleur- en geweer vuur kwam. De Nederlandse torpedojager bracht dit vuur tot zwijgen. Het 800- ton metende Britse m.s. „Nan Mei" heeft te Sibolga 50 ton rubber van een onbekende eigenaar geladen. Men was in het bezit van de vereiste vaar- vergunning. Een gedeelte van de beman ning, onder wie zich Britse onderdanen bevonden, is door de Indonesische auto riteiten belet aan boord terug te keren. De Partai Ra'jat Pasoendan is in verset gekomen tegen de alleenheerschappij der Ja vanen in het Soendanese gebied. Te Bandoeng kwam een grote menigte bijeen en eiste een afzonderlijke staat voor de Soendanesen binnen de federatie van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië De Nederlands-Indische regering heef Zondag bekend gemaakt, dat alle pogingen om op economisch ge bied tot overeenstemming te komen met de Indonesische republiek, zijn mislukt, en dat de houding van de republiek, die van weinig wil tot sa menwerking getuigt, „ernstige be zorgdheid in Nederlandse kringen heeft teweeg gebracht". In een verklaring, die gelijktijdig in Pontianak en Batavia werd vrijgegeven, werd medegedeeld, dat er onmiddellijk na de ondertekening van Linggadjati een begin was gemaakt met economische besprekingen. Deze hadden ten doel te zamen met de republiek zich van mark ten te verzekeren en controle op de in- en uitvoer uit te oefenen. Op de tweede plaats, zo luidde de verklaring, werden er pogingen ondernomen een gezamen lijk fonds van buitenlandse deviezen te stichten, waaruit alle aankopen ten behoeve van Indonesië gefinancierd zou den worden. Op de derde plaats dienden de besprekingen ter verkrijging van een gezamenlijke douanecontrole en op de vierde plaats werden er pogingen ge daan om tot overeenstemming te komen over de onmiddellijke uitvoer van be volkingsproducten. vóórdat met de be- De aankomst van de minister-president dr. L. J. M. Beel en de minister van Over zeese Gebiedsdelen mr. JA. Jonkman te BataviaOp het vliegveld werden zij door Indonesische autoriteiten begroet handeling van juridische vraagstukken een begin zou worden gemaakt. In de verklaring werd gezegd, dat, gezien het feit, dat de Nederlandse voorstellen betrekking hadden op ge heel Indonesië, dus op de republikeinse en niet-republikeinse zone, de tegen voorstellen geen onvoorwaardelijke ga rantie inhielden voor de teruggave van eigendommen binnen de republiek aan de buitenlandse eigenaars, ofschoon artikel 14 van het verdrag van Lingga djati een dergelijke garantie inhoudt. In de verklaring werd vervolgens gezegd, dat de republikeinen geweigerd hadden zich te voegen naar de bestaande be- stuursinstanties, ten einde een econo mische verzoening tot stand te brengen, ofschoon deze belofte in artikel 15 van het verdrag van Linggadjati was vervat. Tijdens een interview met Aneta te Pontianak heeft Schermerhom op een vraag betreffende het communiqué van de Regeringsvoorlichtingsdienst over de economische besprekingen verklaard, dat hierin geen sprake is van een crisis in de huidige situatie, doch alleen van een mededeling, welke beoogt de ver schillende punten, waarop het bereiken van een oplossing door de gang van de besprekingen tot nu toe niet verwezen lijkt kon worden, weer te geven. Vandaag is te pontianak het statuut voor West-Borneo ondertekend, waarbij West-Borneo als autonome staat met zelfbestuur wordt erkend. In aan wezigheid van minister-president dr. L. Beel en de Indonesische zelfbestuurders en adviseurs van West-Borneo onder tekenden Luitenant-Gouvemeur-Gene- raal dr. Van Mook en de commissie- Generaal het historische document. Beel en Jonkman hebben Zater dagavond te Batavia een officiële ont moeting gehad met de leden der Indo nesische delegatie. De Engelse koninklijke familie is na een reis van drie maanden naar Zuid- Afrika weer in het vaderland terugge keerd. Zij werd te Porthsmouth luid- ruchtilg verwelkomd door 750.000 jui chende Engelsen, die op het strand en de rotsen stonden, om iets van de thuis komst te zien. (Van onze correspondent) Na discussies, die ruim drie uur in beslag namen, werd Zaterdagochtend te Utrecht in de Partijraad van de Kath. Volkspartij het Algemeen Regle ment van de partij, voorzien van enkele wijzigingen, zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De Reglementscom missie bleek .oh goed van haar taak te hebben gekweten, maar ook de af gevaardigden hadden zich goed in deze materie ingewerkt. Vlotter ging de be handeling van het Bijzonder Reglement op de Afdeling en op de Jongerenorga nisatie, zodat deze reglementen, nadat enige amendementen door het partij bestuur waren overgenomen, ook nog binnen de gestelde tijd z. h. st. vast gesteld konden worden. Prof. Romme gaf in de middagver gadering een duidelijk overzicht van de staatkundige toestand in het parlemen taire werk. „Het .is nu al eeh half jaar geleden", zei Prof. Romme „dat de troonrede onder verantwoordelijkheid van het Kabinet Beel werd uitgesproken". Men zou zich thans kunnen afvragen in hoeverre de Inhoud van deze troon rede, die evenals de Inhoud van ons ur gentie-programma getuigt van progres sief beleid In Christelijke richting, thans is verwezenlijkt. Over de hoofden van de leden van de Partijraad heen wilde prof. Romme de leden van het kabinet verzoe ken. met alle waardering overigens voor wat gepresteerd Is, de troonrede nog eens na te lezen. Zoals echter de minister-president on langs In een interview heeft verklaard komen er slechts heel weinig punten ln de troonrede voor, waaraan niet voldoen de aandacht Is besteed: vele verkeren ln een stadium van uitvoering en voorberei ding. Spreker wilde zich ditmaal beper ken tot enkele practische punten van de politiek, die van zeer groot belang zijn. De practische politiek in het lopende parlementaire jaar wordt gekenmerkt door overheersing van het Indonesische probleem. Hoewel prof. Romme hier thans niet nader op in ging, wilde hü toch onder de aandacht brengen, dat sinds 29 Maart enkele dingen gebeurd zijn, die zeer onaangenaam genoemd mogen worden, al past soberheid, nu de minister-president en zijn collega van Overzeese Gebiedsdelen zich in Indië bevinden om de beginselen van de ko ninklijke rede van 1942 op basis van Linggadjati tot verdere verwerkelijking te brengen. Het verheugde de heer Romme zeer, dat de werkingssfeer van Linggadjati enige uit breiding heeft gekregen door de stichting van een voorlopig Negara voor West-Bor- neo, een gebied waar ook op grondslag van gelijkwaardigheid kan worden voortge bouwd. Verheugend is ook. dat wij een verstevi ging mogen verwachten van deze grond slag van Negara, doordat wanneer de be richten juist zijn. deze eenzijdige ordon nantieregeling zal worden omgezet in een tweezijdige overeenkomst. Tegenover deze verheugende berichten staan voor hen, die eerlijke uitvoering van Linggadjati willen, verschijnselen, die komen uit de hoek van de republiek Indonesië en die er op wijzen, dat daar krachten werken, die met de geest en de letter van Linggadjati niet verenig baar zijn. Anderhalve maand is verstreken na de ondertekening van Linggadjati en thans constateren wij. dat het schandaal, dat zich in de republiek geïnterneerden bevin den, nog steeds niet is geliquideerd. Daar is nog altijd niet het bezit van vrijheids rechten, die Ln het handvest van de Ver enigde Naties staan vermeld. Ook is in volkomen strijd met Linggadjati het verzet van de republiek om Nederlanders naar hun plantages te laten terugkeren om daar de normale economie weer op gang te bren gen. Bovendien heeft de republikeinse mi nister van Defensie laatst besproken in hoeverre met Nederland defensief moet worden samengewerkt. Maar dit is een vraagstuk, dat behoort tot het terrein van de souvereine unie. Wil Nederlanders, aldus Prof. Romme sluiten overeenkomsten om dat wjj haar tenuitvoerlegging willen en w« willen de tenuitvoerlegging omdat wij overeenkomsten sluiten. Hierna ging prof. Romme in op de regeling van de materiële oorlogsschade en op de maatstaven, waarnaar de katholieke fractie deze zal beoordelen, zoals onlangs in een persconferentie door mr. Teulings werd medegedeeld. Als meest progressief lid van het kabinet noemde Romme minister Lieftinck, die ons binnenkort voor een hoofdschotel zal plaatsen, zo pikant, dat sommigen reeds htm hart voelen krimpen. Betreffende het punt van de vermo- gensheffing ineens meende prof. Romme dat het urgentieprogramma van de K.V.P. zeer duidelijk is. Van de katho lieke fractie kan niet worden verwacht, dat zij zich zal kanten tegen vermo gensheffing ineens. Wij achten dit in deze tijd een noodzakelijke maatregel. En wij leggen hier geen maatstaven aan, ontleend aan andermans beginse len en wij zullen zeer zeker in het oog houden dat er gevaren schuilen van socialiserende aard. Het was spreker aangenaam overeen stemming te hebben geconstateerd bij de noodvoorziening voor Ouden van dagen, welke op voorstel van minister Drees in de Kamer zonder hoofdelijke stemming is aanvaard. De gehele Ka mer heeft zich uitgesproken voor de verzekeringsgedachte. Hoewel het thans nog niet het moment was om ieder lid van het kabinet te beschrijven, wilde prof. Romme toch opmerken, dat de minister-president door zijn grote werk kracht en leidend vermogen de dank van het vaderland verdient. Velen kij ken hem kwaad aan wegens zijn forma tie van het kabinet en ook naar de le den van de Katholieke Kamerfractie worden hierdoor wei eens boze blikken geworpen. (Zie vervolg op pag. 2) Verwachting tot Dinsdagavond: Aanhoudend warm voorjaarsweer met overdag tijdelijk zonneschijn, maar met voornamelijk in de na middag, avond en nacht enkele ver spreide bnien met kans op onweer Des nachts weinig wind met hier en daar nevel of mistvorming, overdag meest matige wind nit Oostelijke richtingen. Algemene vooruitzichten: Het is te verwachten, dat het voor de tijd van het jaar zéér warme weer nog ten minste enkele dagen zal aanhouden waarbij de kans op losse onweersbuien echter blijft. Zon 4.51—20.22, maan 2.44—11.24. Volgens de Washingtonse correspon dent van de „New York Times" zal Dean Acheson, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, om eoono- mische redenen deze week aftreden. Volgens deze zegsman zullen in de ko mende twee maanden verschillende voor aanstaande politieke adviseurs van het ministerie van Buitenlandse Zaken af treden, onder wie de plaatsvervangende minister Spruille Braden. Volgens socialistische bladen heeft de Sovjet-politie te Wenen het vuur geopend op de menigte, toen enige personen, die professor Stern hadden mishandeld, geen gehoor gaven aan de Russische bevelen. Stern had in het openbaar een rede ge houden, waarin hij. o.m. had gezegd, dat „alle Oostenrijkers, die gedurende de oor log in Hitiers leger hadden gediend" misdadigers waren. Hierop was men hem te lijf gegaan en Stem riep de hulp in der Sovjet-politie, die met tommyguns ten tonele verscheen. Twee Duitse veldmaarschalken en tien generaals werden Zaterdagavond als oorlogsmisdadigers in staat van beschul diging gesteld. Zij worden er van be schuldigd ten minste 13.000 mensen op de Balkan en in Noorwegen te hebben ge- executeerd wegens verzetsdaden, ten gevolge waarvan 60 Duitse soldaten zijn gedood. De beschuldigden zijn de veld maarschalken Wilh. List en Maximiliaan von Weichs, kol—gen. Lothar Rendulic en de generaals Kuntze, Foertsch, Boeh- me, Speidel, Von Geitner, Selmy, Lanz, Demmer en Von Leyser. 10 Mei was het precies zeven jaar geleden, dat de Duitsers ons land binnenvielen. Het was een stralende lentedag, doch bommenwerpers ver duisterden de hemel. Een lange pe riode van terreur en vernedering was aangebroken. Vele dappere mannen, die zich tegen de brute overheerser verzetten, moesten dit met de dood bekopen. Zaterdag was het weer een zomerse lentedag, met een haast wol kenloze hemel, die thans echter niet verduisterd werd door angstig gieren de vliegtuigen, maar men zag vogels, die over het vredige duinlandschap scheerden. Op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen hield de Nederlandse Vereniging van ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd op deze zonnige dag haar jaarlijkse herdenkingsbijeenkomst. Zij, die in de oorlogsjaren één waren in lijden en strijden, hebben eensgezind en ge zamenlijk op deze gewijde plaats de gevallenen in een aangrijpende plech tigheid herdacht. Reeds vroeg in de ochtend kwamen deelnemers uit alle delen van het land naar de Spaarnestad. 's Middags half drie werd de stoet op de Grote Markt opge steld. Kort vóór de afmars beklom de waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, het bordes van het stadhuis. In een korte toespraak herinnerde spr. er aan, dat zeven jaar geleden de tijd van onderdrukking en slavernij was be- Dit jaar is in Scheveningen een oud gebruik in ere hersteld. Zondag was het daar „vlaggetjesdag". De schepen, die Dinsdagmorgen 8.30 uur zuilen uitvaren ter visvangst, waren opgetuigd en gepavoiseerd. De Sche- veningse haven zag er feestelijk uit en trok veler belangstelling. Van Scheveningen zullen 60 sche pen vertrekken en van Vlaardingen en IJmuiden 55. In totaal, derhalve 115 stuks. De schepen, welke uit IJmuiden vertrekken, zijn voor het merendeel Katwijkers. gonnen. Het verzet van het Nederlandse volk, waarvan de ex-politieke gevangenen een deel vormden, moest toen beginnen. Zij rekenden het tot een plicht vóóraan te gaan en zij waren het, die zich ver zetten tegen de maatregelen van de Duit se bezetter. Vandaag, aldus spr., her denkt gij degenen, die gevallen zijn voor de vuurpeletons en die niet terugkeerden uit de concentratiekampen. Vooropgegaan door trommelslagers van de padvinderij zette de stoet, die enige honderden meters lang was, zich in be weging. Iedere groep van ex-politieke gevangenen werd door een bordje van een der vele concentratiekampen aan geduid. Er werden vlaggen meegedragen, die door de textielstad Enschedé waren geschonken. Behalve ex-politieke gevan genen en nabestaanden, liepen verschil lende jeugdorganisaties en schoolkinde ren mede. Zieken en invaliden werden met speciale bussen naar Overveen ver voerd. Op de Erebegraafplaats wapperde in een straffe wind de Nederlandse drie kleur halfstok. Rondom de graven schaar den zich de deelnemers, terwijl honder den belangstellenden een plaatsje zoch ten op een der blonde duintoppen. Wij zagen o.a. de Commissaris der Koningin, Baron de Vos van Steenwijk. De Haarlemse Postfanfare leidde de plechtige bijeenkomst in met koraaimu- ziek. Vervolgens declameerde mevr. Wanda Reumer op ontroerende wijze een gedicht, dat speciaal voor deze dag en plaats geschreven was door Piet v. d. Werff. Namens de regering sprak de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, een herdenkingsrede uit. Spr. memo reerde de grote beproevingen waaraan het Nederlandse volk heeft bloot ge staan. (Vervolg op pag. 2) Zaterdagmorgen werd brand ontdekt in een boerderij in het dorp Lithoyen nabij Os. In minder dan geen tijd ston den vier boerderijen en een woonhuis in lichter laaie. Meer dan 30 personen, van wie nog een drietal ernstige brandwon den opliep, zijn door deze brand dakloos geworden. (Van onze parlementaire redacteur) De procureur-fiscaal, mr. W. Bakho ven, eiste Zaterdagmiddag aan het slot van zijn requisitoir voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tegen jhr. de Geer een voorwaardelijke gevangenis straf van één jaar, een geldboete van f 4000, alsmede ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten en het passieve en actieve kiesrecht, een en ander voor de tijd van vijf jaar, een ten dele symbolische, maar toch zeker niet malse straf, waartegen de heer De Geer in zijn pleitrede, die hij Zaterdag avond drie volle uren lang voor het Hof hield, zijn onschuld van direct en voor waardelijk opzet heeft volgehouden, zij het dat hij wel heeft willen erkennen, dat hij niet naar Nederland had moeten terugkeren en dat zijn publicatie van de brochure niet opportuun is geweest. Een zware zitting heeft deze laatste dag van het proces opgeleverd, van 's morgens tien tot 's avonds half elf in een benauwd zaaltje, en het is toch eigenlijk de zesenzeventig-jarige ver dachte geweest, die het meest bewon derenswaardig mocht heten. Zonder een spoor van vermoeidheid te tonen heeft hij dat allemaal uitgezeten, een onder vraging doorstaan en zich daarbij heftig geweerd, een requisitoir aanhoord van drie uur, even uitmuntend door de saaiheid van vorm en voordracht als door de degelijkheid van zijn inhoud, en tenslotte zelf een pleidooi van drie uren afgestoken, dat onberispelijk was. Het was misschien minder een pleidooi dan een Kamerredevoering. De oude parle mentariër stond daar nog eenmaal in ai zijn oratorische en dialectische kracht. De woorden „meneer de voorzitter" wa ren niet van de lucht. Men hoorde de verdachte zelfs een keer tegen de presi dent zeggen „als ik u zou mogen advi seren" en tenslotte bracht hij hulde aan de „vorige spreker" (dat was de requi- rerende procureur-fiscaal!) voor het voor hem in menig opzicht boeiende betoog van die middag. Het was het oude floret- spel tussen de geachte afgevaardigden uit de dagen van weleer. Maar cat was er alleen zolang jhr. De Geer de toon zelf kon aangeven. Zolang de president, prof. Van Hamel, aan het woord was, hoorde men menigmaal een zeer dramatische ondervragingsdialoog, waarin de president meedogenloos op de verdachte Indrong. We hebben zulke mo- menten reeds eerder gereleveerd. Zy wa ren er ook nog Zaterdag, toen de presi dent de verdachte een beoordeling van zijn daden wilde ontlokken en datzelfde spel weer begon van vasthoudende vragen en tientallen pogingen om te ontwijken en weg te glippen. Maar, houdt de presi dent dan vol, als uw wettige regering nu herhaaldelijk tegen u zegt: De Geer doe het niet, De Geer doe het niet; als men u spreekt van landverraad en woordbreuk, en u doet het dan toch, is dat dan niet al te individualistisch, al te eigengereid, is dat dan niet egoïstisch, als u alleen uw haan koning wil laten kraaien? Er komt een moment, waarop men gehoor zaamheid moet bewijzen. De Geer wil, als hij er niet meer bui tenom kan, desnoods erkennen, dat het niét opportuun was en Individualistisch, maar het was niet egoïstisch. De onver beterlijke egocentrie van deze man vindt een grandioze uiting, als de president doorgaat het hem ongemakkelijk te ma ken en hij, de verdachte, hem toevoegt: „Miaar meneer de president zo had ik het me nu helemaal niet voorgesteld!" Ook over de brochure zijn nog diep gaande beschouwingen gehouden, die voornamelijk ten doel hebben de eigen gereidheid van deze man aan te tonen", die zijn zin deed tegen beter weten in. Ook toen hij toch reeds de reacties qp zijn brochure kende, heeft hij in 1944 op nieuw getracht een brochure uitgegeven te krijgen, doch Seyss-Inquart had er ge noeg van. Onder de stukken komt ook een brief te voorschijn, waarin H. M. da Koningin haar kabinetschef aan jhr. De Geer liet schrijven dat bij publicatie van de brochure t. z- t. rekening van hem zal worden gevorderd wegens bijzondere hulp verlening aan de vijand. Doch die brief is nooit bij De Geer aangekomen en oe brochure was al verschenen. Met dat al Is bet in dit proces vaak fel en scherp toegegaan en het Hof heeft van zijn opinie over de morele betekenis van De Geer's daden onomwonden blijk gegeven. De morele betekenis dat was dan ook de inzet van dit in wezen niet strafrechtelijke, doch politieke proces. De daden zelf zijn materieel, naar hun uitwerking genomen, niet van heel groot belang geweest. Zij moesten op hun mo rele waarde getoetst worden, en dit diende te geschieden tegen de slimme verdediging in van een man, die er van meet' af aan op uit is geweest die morele waarde achter louter formele be weringen te verbergen, als gold het in differente daden van een volkomen par ticulier persoon. Vandaar dat de presi dent forse stoten heeft gedaan om tot op de morele achtergronden van dit het van argeloos voorgedragen feiten door te dringen, want pas op die achtergrond kan het Hof zich een oordeel vormen. (Vervolg op pag. 2) (Van onze Brabantse redacteur) Zodra de maand Mei in het land is, be ginnen in Brabant de bedevaarten. Het mag bekend worden verondersteld, dat het Brabantse volk een grote devotie heeft voor O. L. Vrouw. De Wereldcon gregatiedag, die Zaterdag in Den Bosch werd gehcuden, gaf velen de gelegenheid door een bedevaart naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch de echte Brabant- Se plechtigheden mede te maken. Om 12 uur werd in de kathedraal de plechtige Hoogmis gecelebreerd door de hoogeerw. heer C. Kerremans S.J., Pro vinciaal van de Nederlandse provincie der Sociëteit van Jezus. Bijzonder plech tig was het moment, toen in het Bossche Godshuis door de aanwezigen de opdracht aan Maria werd hernieuwd. Na dat de algemene secretaris van de Ma- riacoiigregatie in Nederland, de zeereerw heer L. Paulussen S.J., een inleiding had gehouden, kozen de aanwezigen de H Moeder van God tot Koningin, Be schermster en Voorspreekster. In de namiddag verzamelden de dui zenden deelnemers aan de bedevaart zich voor het Bisschoppelijk Paleis, om hun aanhankelijkheid te betuigen aan de Bisschoppen en te protesteren tegen de smaad en de beledigingen, die hen onlangs in de anti-christelijke pers werden aangedaan-. Een der Congreganis- ten hield "n enthousiaste toespraak, waar in hij 't doel van deze bedevaart schetste en de toewijding uitsprak, die allen be zielt voor onze Bisschoppen. Een donde rend gejuich was het antwoord der be devaartgangers. Hierna bracht Mgr. P. Hendrikx, Vicaris-Generaal in 't Bisdom Den Bosch in naam van het Hoogw. Epis copaat de congreganisten dank voor hun massale verklaring van trouw en gaf hun de Apostolische Zegen. Er werden tele grammen aan Z. H. de Paus en Z. Emin. Kardinaal de Jong gezonden. Daarna be gonnen de afzonderlijke bijeenkomsten in de St. Jacobskerk en de St. Catharine- kerk, waar verschillende sprekers hst onderwerp behandelden: de taak van de Maria-congregatie in- deze tijd. Om half vijf werd deze wereldcongregatiedag be sloten met de Zegen met het Allerheilig ste, waarna de duizenden bedevaartgan gers, onder wie grote groepen uit Noord en Zuid-Holland, huiswaarts gingen. Aangezien de laatste der Nederlandse Pauselijke oud-Zouaven onlangs is overleden, zal de Algemene Nederlandse Zouavenbond officieel worden opge heven. Dit zal geschieden 18 Mei a.s. te Hillegom, waar pastoor B. van Leeuwen, die jarenlang voorzitter van de bond was, om half elf een plechtige Hoogmis zal opdragen. Pastoor I. Wils, die de zoon is van een zouaaf, zal de predikatie hou den. 's Middags 1 uur volgt dan de slot vergadering in Hotel Sistermans te Hille gom. De Pauselijke internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, heeft zijn aanwezigheid by deze plechtigheid toegezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1