Topprestaties ook binnen bereik van R.K. clubs DOKIE DURF in BORIS BAAL DUIKT OP Andere lezing van De Geer over Indische opdracht Partijraad K.V.P. bijeen DE MAN die geen TYBB levert het bewijs: T.Y.B.B. in de bloemen Velsen in het'zilver r Wij luisteren naar v.. geld kon uitgeven Haarlem wint royaal EX-POLITIEKE GEVANGENEN IN HAARLEM Viering eeuwfeest zusters van Bennebroek AGENDA GIUSEPPE VERDI Vergiftigingsverschijnselen door eten van gebak MAANDAG 12 MEI 194/ PAGINA 2 Geschiedenis De beslissing Zweefvliegtuigen boven Zandvoort DISTRIBUTIENIEUWS Cosse wederom voor Tribunaal In Haarlem aan de zwier»,. Ter haringvangst Opening speeltuin „Te Zaanen" t - HEEMSTEDE Inwisseling bonnen Laind- bouwvacarttiefonds ZANDVOORT „Utile Dulci" (Vervolg van pag. 1) Mgr. dr. Knebel bij Mgr. Huibers Jaarvergadering K.V.P. (Vervolg van pag. 1) door A. J. CRONIN (Wordt Het kampioenschap van TYBB heeft in één slag de belangstelling gaande ge maakt voor Haarlems grootste R. K. voetbalvereniging. En geen wonder. Het gebeurt niet elk jaar dat er in onze goede oude Spaarnestad een voetbalkampioen schap valt te bejubelen en hoewel we nog met blijde gevoelens terugdenken aan het kampioenschap van ..Haarlem", nu bijna een jaar geleden, heeft het kam pioenschap van een R. K. voetbalclub voor ons toch minstens evenveel waarde. Misschien wel méér, omdat het nu een principiële vereniging betreft, welke voor de katholieke jeugd nog altjjd de aange wezen plaats blijft om haar sportieve ont. spanning te zoeken. Omdat in een R. K. voetbalclub naast de lichamelijke ont spanning, de geestelijke waarden de voor. naams te plaats innemen. Daarom verheugen wij, en met ons ge heel Katholiek Haarlem, ons in dit prachtige succes, omdat daarmee aange toond is, dat men ook in R. K. verband tot top-prestaties kan komen, indien de club maar over leiders en leden beschikt die zich met hart en ziel van hun vaak ao moeilijke taak weten te kwijten. En dat ontmoet men in TYBB! Want niet slechts beschikt men over een sterk eerste elftal, dat altijd nog als maatstaf dient ten aanzien van de plaats, welke een voetbalclub in de voetbalmaatschap pij inneemt, maar ook organisatorisch is TYBB een sterke vereniging, hetgeen moge blijken uit het feit, dat aan de competitie met niet minder dan 5 senio ren- en XI jeugdelftallen wordt deelge nomen. Daarnaast telt men een gezonde honkbalafdeling en een toneelclub. Een prima werkende jeugd-commissie staat er borg voor, dat TYBB's toekomst ver zekerd is En dan nog iets over TYBB's geschie denis. Er is in de loop der jaren al veel over TYBB, de dub van Van Turnhout, geschreven. De laatste keer, dat de geel zwarte club in het midelpunt der belang stelling stond, is nu bijna acht jaar ge leden. Dat was in September 1939, toen men in alle opgewektheid het 20-jarig bestaan dacht te vieren. TYBB was in die dagen een der sterkste IVCB-clubs. Van feestvieren kwam niets en als IVCB- er had TYBB daarna vanwege de be kende fusie al spoedig afgedaan om als derde klasser in het NVB-verband te worden opgenomen. Van die eerste twintig jaren herinne ren de oude R. K. voetballers zich nog alles. Via Geel Zwart, CGZW kregen we tenslotte The Yellow Black Boys, TYBB De eerste sportieve opleiding genoten de geel-zwarten als zovele andere Haarlem se jongens op de gemeenplaatsen „Pre- vinaire", ,,'t Kalf", Bosch van de Poll", „Het Grijze Zandje', e.a. De vijf jaren oorlog zijn aan TYBB ook niet zonder meer voorbij gegaan, maar na de bevrij ding kwam de grote vlucht! Eerst lang zaam, toen in sneller tempo en vooral in het laatste jaar, het kampioensjaar, heeft TYBB zich een blijvende naam verworven onder de KNVB-groten. Ondertussen heeft het er nog geducht gespannen op het overvolle TYBB-ter- rein, waar de Haarlemmers de beslis sende zege behaalden. SJC evrvulde z'n sportieve plicht uitstekend en gaf de kampioenen kranig partij. Dank zij het voordeel van wind en zon was TYBB De aloude Spaarnestad stond op z'n kop! TYBB kampioen. We beleefden weer, misschien in iets mindere mate, maar dan toch evengoed gemeend, het kampioensfeest zoals we dat verleden jaar in Haarlem van de H-F.C. „Haar lem" gewend waren. Nauwelijks was de mare van TYBB's kampioenschap in de straten van Haarlem bekend, of een grote menigte verzamelde zich op het Stationsplein, waar in café „Spoor- zicht" de nieuwe kampioenen een groot se ontvangst werd bereid. Met de muziek van de harmonie „St. Caecilia" was de juichende stoet op het Stationsplein ge. arriveerd en nauwelijks hadden de kam pioenen zich aan een feestelijke maal tijd verzameld, of daar kwamen de feli citaties 106. De R.K.S.V. „Velsen", zelf in feeststemming vanwege het 25-jarig bestaan, had reeds een afvaardiging ge. zonden in de personen van enkele ras echte Santpoorters, Piet Smit en Luc Gerrits. Voorzitter v. d. Aart van de Haarlemse Voetbalbond sprak waarde rende woorden, kapelaan Heemskerk kwam zijn gelukwensen aanbieden na mens de Nederlandse Katholieke Sport bond en dan zagen we voorts de afge vaardigden van St. Caecilia, de voetbal vereniging Schoten, RCH. DIO, de honkbal- en toneelclub van TYBB en nog diverse andere zusterverenigingen. De heer Geurts bood zijn felicitaties aan namens district I van de KNVB, de sup portersvereniging van TYBB was ook al present en diverse fraaie bloemstukken van enkele voetbalclubs hadden de feestzaal van „Spoorzicht" al spoedig in een bloementuin herschapen. En na het min of meer officiële gedeelte kwam Bas Meegdes met zijn orkest de feestvreugde de nodige luister bijzetten en tot ver in de avond werd gefeest voor TYBB's kampioenschap. De afgevaardigden van EDO. waaronder onze nieuwe internati onaal Henk Schijvenaar, gaven even eens acte de precense en in de loop van de avond kwamen talrijke particulieren even nog hun opwachting maken bij de kampioenen. rYKB vierde op waardige wijze zijn leest en nog lang zal deze dag in TYBB's geschiedenis geboekstaafd blijven. Op Hemelvaartsdag worden de dis trictswedstrijden gehouden van de Vak afdeling Modelvliegtuigsport der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Deze wed. strijden zijn de selectie voor de kampi oenswedstrijden welke in Augustus tus sen de winnaars van de districtswedstrij den vervlogen zullen worden. De vliegdistricten Noord en Zuid.Hol- land zullen vliegen op het „Paradijs", "n terrein in de duinen der Amsterdamse Duinwaterleiding, ten Z.O- van Zand voort. Er zal worden gevlogen met mo del-zweefvliegtuigen. De Haarlemse Luchtvaartclub is belast met de organi satie van deze wedstrijd in genoemde dis. tricten. over het algemeen iets sterker, hetgeen in twee doelpunten van Van Berkel, de laatste uit een pracht voorzet van de uitstekende linksbuiten v. Turnhout werd uitgedrukt. Na de rust waren de bezoekers veelal in de meerderheid en slechts met kunst en vliegwerk wisten de TYBB-ers stand te houden. Onder grote spanning ver streek de tijd en het was voor de Haar lemmers een opluchting toen het einde werd aangekondigd en de spelers door en enthmousiaste menigte van het veld konden worden gedragen En toen was het ijs gebroken! De har monie St. Caecilia, die zich angstvallig had schuil gehouden, ontplooide haar banieren en de eerste feestklanken da verden door de lucht. TYBB was kam pioen en nadat de eerste gelukwensen werden aangeboden, trok men met mu ziek voorop naar de feestzalen, waar op ondubbelzinnige wijze tot uiting kwam, dat men in Haarlem en ook ver daar buiten met het kampioenschap van TYBB zeer was ingenomen. Het was voor de afdeling Voetbal van de Sportvereniging „Velsen'' gisteien een heuglijke dag. Op feestelijke wijze herdacht zij het feit, dat voor 25 jaar de eerste schreden werden gezet op het pad van de sportbeoefening in katho liek verband en de grondslag werd ge legd voor de thans zo bloeiende sport vereniging „Velsen". In de parochiekerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand te Santpoort werd des morgens een plechtig gezongen H. Mis uit dank baarheid opgedragen door de weleerw. heer kapelaan De Graaf. Na afloop kwamen allen bijeen in café-restaurant „Zomerlust" voor een gemeenschappelijk ontbijt. De feest commissie vond hierbij gelegenheid speciaal wethouder Nijssen, oud-voor zitter van de voetbalvereniging „Sant poort", en de heren P. Smit, v. d. Heide en Wittebrood, die bij de oprichting een werkzaam aandeel hebben gehad, te huldigen. Als geschenk aan de jubilerende ver eniging bood de heer Nanninga, voor zitter van de feestcommissie, de secre taris een schrijfbureau aan. Het was voor de heer Strijbos tijdens de receptie bijna ondoenlijk alle spre kers te beantwoorden. Speciaal bracht hjj dank voor de „Zilveren Santhaes'' als wisselprijs en hij hoopte dat zij het voorwerp zou worden van een sportieve strijd. 's Middags speelde het eerste elftal een competitie-wedstrijd tegen TOG. Het enthousiasme bij gelegenheid van haar jubileum drukte ongetwijfeld een stempel op het spel, zodat het geen ver wondering behoefde te wekken, dat de strijd eindigde in een 41-zege voor de Velsenaren. De Velser-revue, voor deze gelegen heid samengesteld door Will Braken- berg, uitgevoerd door leden van de R. K. Toneelver. R.Z.O.S. en van de RK.S.V. „Velsen'' onder regie van de schrijver, is een groot succes geworden. Het gebodene verdient alle lof en menige speler ontpopte zich als een ware revue-artist(e). In totaal zullen zes uitvoeringen worden gegeven. Het was een zeer slappe vertoning, die Haarlem en Excelsior te zien ga ven. Haarlem deed het 't minst slecht, maar het gaf toch niets boeiends te zien. Het spel was in een woord fut loos. Voor de rust behaalde Haarlem reeds een veilige voorsprong, waarvoor Roozen en Groeneveld ieder met een doelpunt hadden gezorgd (02). Excel sior begon het tweede gedeelte van de ontmoeting met een wat gewijzigde op stelling, die het even aardig deed, maar dat was gauw verleden tijd. Roozen maakte er met twee doelpunten 40 van en Groeneveld scoorde de laatste goal (0-5). Dinsdag 13 Mei: Haarlem: Bonkaarten restant let ter H. Heemstede: Bonkaarten 912.30 res tant M en N—Ne. Van 24 restant N. Extra bonnen jonge en a.s. moeders let ter P van 1112 uur. De N.S.B.-wethouder J. C. Cosse, die enkele maanden geleden voor het Haar lems Tribunaal heeft terechtgestaan en veroordeeld was tot internering tot 6 Mei j.L met verbeurdverklaring van een vermogensbedrag ad f 15.000.moest hedenmorgen wederom voor de Eerste Kamer van het Tribunaal verschijnen, daar de Procureur-Fiscaal zijn fiat aan het vonnis geweigerd had. Verschillende Haarlemse gemeente-ambtenaren traden als getuige op. Een 63-jarige Bosschenaar, die in Haarlem aan de zwier was gegaan, kwam na afloop van zijn escapades tot de ontdekking, dat voor 6611 bedrag van f 3.550,was beroofd. Omstreeks het middernachtelijk uur heeft een gezelschap „dames en heren", die kennelijk te veel aan Bacchus had den geofferd, een grote spiegelruit in de Kamperstraat vernield. De IJmuidense vissersvloot zal, evenals de Scheveningse, officieel 13 Mei uitva ren. Het conflict, dat tussen de vishande laren en knechts in IJmuiden dreigde te ontstaan, is thans op bevredigende wijze opgelost. De knechts zijn aan het werk gebleven en zijn op de voorwaarden in gegaan, die gesteld zijn op de vergade ring, die de vishandelaren hebben be legd. Ook het college van rijksbemidde. ïaars gaat accoord met de getroffen re geling. Mr. G. W. F. v, d. ValkBonman, substituut-officier bij de Haarlemse rechtbank, zal voor de Anti-Revolution- naire Partij in de gemeenteraad van Heemstede zitting nemen, daar mr. O. H. van Wijk niet kan worden toege laten. (Vervolg van pag. 1) De tijd, aldus spr„ voert ons steeds verder weg van al het gruwelijke van de oorlog. Langzaam trekt de nevel van de bezettingstijd op en vandaag wordt deze nevel doorbroken. Wij maken wederom de symbolische gang om de nagedach tenis der doden in onze verering te be trekken. De doden roepen ons toe: „Ver geet niet onze offers, die wij brachten voor de vrijheid van ons vaderland". Het Nederlandse volk, aldus de minister, mag niet vergeten! Laat ons volk zich bezin nen op zijn vernedering, die zeven jaar geleden werd ingeluid. Ons hart is bij hen, die streden voor onze vrijheid en onze toekomst, en waarvoor het vader land méér was dan het leven. Er moet recht gedaan worden, zo zei spr., en wel in de eerste plaats aan de nagelaten betrekkingen. De regering is zich hiervan volkomen bewust en daden zullen niet uitblij ven. ZU, die getroffen werden door zich vrijwillig te offeren, zullen voorkeur hebben boven andere ge troffenen. Het mannenkoor „Caecilia", onder lei ding van Nico Hoogerwerff, zorgde voor een passende omlijsting. Vervolgens voerde mr. B. W. Stomps, voorzitter van de Ned. Ver. van ex-po litieke gevangenen, het woord. Diepe schroom vervult mij, aldus spr., om op deze plaats te spreken, omdat de grond heilig is. Zij, die hier rusten, streden te. gen dé tyrannie van de gehate bezetter. Vervolgens werd het Wilhelmus ge speeld. Tussen het eerste en zesde cou plet werden twee minuten stilte in acht genomen. „Caecilia" besloot deze indrukwekken de herdenkings-bijeenkomst met het zingen van „Bede voor het Vaderland" van Valerius. Diep onder de indruk van deze plech tigheid verlieten de deelnemers de ge wijde plek, die in een bloemtapijt was herschapen. In plaats van de samenkomst ln de Grote Kerk, die door een samenioop van omstandigheden geen doorgang kon vinden, kwamen de ex-politieke ge vangenen bijeen in het Krelagehuis. Hier vond een reünie plaats van alle oud gevangenen. Het hoofd van de Missie Op sporing, kolonel van Lanschot, vertelde iets over het opsporingswerk door ge heel Europa. Mevr. v. d. Muyzenberg, lid van de Tweede Kamer, sprak over de vrouwenkampen, terwijl de tracing-of ficer, capt v. Banning, een beeld gaf van de huidige toestand in Duitsland. Tenslotte deed de algemeen voorzitter der Vereniging, mr. B. W. Stomps, eni ge mededelingen over het Internationa le Congres, dat in Parijs is gehouden Zaterdagmiddag 3 uur zou de speeltuin „Te Zaanen" in Haarlem-Noord geopend worden, doch reeds omstreeks half drie trokken de kinderen met trommelaars voorop door de straten. De heer Klare, voorzitter van de speel tuinvereniging, opende het zo nodige kin- derverblijf. Nadat vorig jaar veel gecol lecteerd was, was het eindelijk in het afgelopen najaar zover gekomen, dat er speelmateriaal gekocht kon worden, het welk geheel door de samenwerkende va ders van de kinderen werd gemonteerd en geplaatst. Tot besluit werden er door de kinderen nog enkele volksdansen en kinderspelen ten beste gegeven. Vermeld zij nog, dat er van de zijde van de ouders vrij veel belangstelling was. Ter gelegenheid van het komend eeuw feest van de Orde van de zusters Fran ciscanessen, waarvan het Moederhuis te Bennebroek is gevestigd, voerden Zater dag- en Zondagmiddag de leerlingen van de St. Antonius-meisjesscholen te Heem stede het toneelspel „Francesco di Ber- nardona" op. Dit spel Is speciaal voor deze gelegenheid geschreven door het hoofd van deze scholen, de eerw. zuster Sophia Magdalena, en werd onder leiding van Bob Jansen ingestudeerd. In aan merking genomen, dat alle rollen door meisjes werden gespeeld, mag hier wor den getuigd, dat dit spel op keurige wijze ten tonele is gebracht. Vooral de vertolk ster van de hoofdrol, Ria Roozen, die de zeer moeilijke taak had. vader Frans uit te beelden, verdient vermelding. Meer dan twee uur heeft zij met de overige speel sters het publiek tot volkomen aandacht gedwongen. Na afloop van het grote to neelspel werd een klein zangspelletje op gevoerd, „St. Franciscus met de kinde ren", dat, ook weer door de zuivere en onbevangen zang van de kleintjes, een groot succes werd. Pastoor C. v. Mierlo dankte met een geestige toespraak speelsters, schrijfster en regisseur voor het moeilijke maar dankbare werk, door hen verricht en ver klapte daarbij tevens, dat het volgend jaar de Zusters Franciscanessen 50 jaar te Heemstede werkzaam zijn. Blosc°pen: Rembrandt: Morgen ls voor eeuwig (14 j.). Cinema Palace: Een zaak van leven en dood (14 j.). Luxor: Ridder der wraak (14 J.) Frans Hals: Manon 326 (18). City: 2000 Vrouwen (18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater Mijn meisje is een gangster (18 J.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zon- en feestd. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot en met 16 Mei waargenomen door: Duijm en Keur, Keizerstr. 6, tel. 10378. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Apotheken Heemstede: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. Ziekenvervoer: fa. Mathöt, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 ra'., tel. 21400. Belde dag en nacht. Tentoonstellingen Kunsth. Leffelaar: Het prentenboek uit alle tijden (t.m. 24 Mei). Frans Ha's-museum; Schilderijen van C. J. Maks (t.m. 1 Juni). Dinsdag 13 Mei Concertgebouw: H. O. V. Beethoven- cyclus, 8 u. Gr°te kerk: Orgelbespeling, 7.30 u. Stadsschouwburg: R. K. Toneel ver. „Alb. Thijm" met „De man die terug kwam", 8 u. R. K. Ver.gebouw. (Heemstede): „Lau- date Domlne", 8 u. Giuseppe Verdi werd geboren 10 Oct. 1813 te Roncole (Parma) en overleed 27 Januari 1901 te Milaan. Uit zijn groot en rijk oeuvre geeft het koor Katholiek Haarlem twee der mooiste werken, het „Stabat Mater" en het „Te Deum", op het concert van a.s. Vrijdag. Onder de vele leden van parochiële zangkoren, welke dit concert zullen bij wonen, bevinden zich o.a. de zangers der parochie „St. Ciprianus" te Hoorn. Zoals men weet, is de hoogeerw. heer J. C. W. van de Wiel z.g. enige jaren deken van Hoorn geweest en deze zangers grijpen gaarne de gelegenheid aan, blijk te kun nen geven van hun belangstelling voor 't laatste grote werk van deken v. d. Wiel, de schepping van het koor Katholiek Haarlem. De aandacht van alle landarbeiders wordt er op gevestigd, dat tot en met 17 Mei a.s. de vacantiebonnen voor het Landbouwvacantiefonds ingewisseld kun. ken worden bij de heer M. J. G. Moo- ren, Res Novaplein 33, alhier. Ook zijn aan dit adres opplakboekjes voor dit doel verkrijgbaar. Niet alleen leden van de Kath. Landarbeidersbond, doch ook anders- en ongeorganiseerden kun nen hier hun vacantiebonnen inleve ren. Voor een stampvolle zaal van „Mo- nopole" voerde de R.K. toneel'vereniging „Utile Dulci" Zaterdagavond ten bate van „Niwin" op het toneelspel „Mensen in nood". De aanwezigen genoten zeer van de uitnemende vertolking van dit mooie stuk. Hierna werden énkele films vertoond, o.a. een door de heer W. v. d. Mije vervaardigde propaganda-film. In middels was het middernacht geworden en Moederdag aangebroken. Het Niwin- comité had de aardige attentie alle aan wezige soldatenmoeders een ruiker bloe men aan te bieden, in vele gevallen vergezeld van een brief van haar zoon in Indië. Met een geanimeerd bal werd deze geslaagde avond besloten. Hedenavond 8.30 uur precies wordt in het Patronaatsgebouw een gezinsbij eenkomst gehouden. Sprekers zijn de heren: J. L. C. Lindeman, lid van de gemeenteraad, Joh. G. Crabbendam, onderwijzer Mariaschool, J. Schiphorst, Jongeren Commissaris. Haarlem. De on derwerpen die behandeld worden zijn respectievelijk: „Hoe worden wij gere geerd?", „Het onderwijs en het kind", „Katholieke Jeugdvorming". Alle katho lieken hebben gratis toegang. De Moederdag is voor de Delftse ban ketbakker D. en een aantal van zijn klanten niet bepaald vreugdevol gewor den- De bakker had ter gelegenheid van deze dag een groot aantal taarten ge maakt en deze geleverd aan bewoners van de Laan van Altena en het Agne- tapark. Er schijnt met de ingrediënten iets niet in orde te zijn geweest, want kort na het eten van de taarten ver toonden zich bij een zestigtal personen ernstige maag en darmstoornissen. De toestand van drie personen (twee vol- wassenen en een kind) was van die aard, dat opneming in het St. Hippolitus-gast. huis noodzakelijk werd geacht. Het ver loop van de vergiftiging is niet van al te kwaadaardige aard en geen der pa tiënten verkeert in levensgevaar, al ls de toestand van het kind nogal ernstig te noemen. De bakker heeft, toen men hem van de verschijnselen op de hoogte stelde, zelf onmiddellijk de politie ge waarschuwd, alsmede de kopers der taarten, om verdere gevolgen te voorko. men. 27. Nadat de oc- todestraalmachine nog maar een paar dagen onder per soonlijke leiding van Boris Baal in de haven had ge werkt, was de ra vage werkelijk be nauwend. De ver warring nam toe en de autoriteiten begonnen te wan hopen. In de kran ten werden de meest fantastische verklaringen gege ven van de wijze waarop de schepen waren ondergegaan. Sommigen beweerden dat iets in het zee water de stalen wanden oploste. Anderen spraken over „dui velse toepassing van atoomkracht". De beste bijdrage kwam van de hand van Prof. Onsnor. Dokie was van mening dal de professor op het goede spoor was. Hij besloot daarom, d* geleerde een bezoek te brengen. V ziet de detective hier bij a' professor aanbellen. Ook voor de procureur-fiscaal is blijkens zijn zeer beheerst gehouden requisitoir de achtergrond belangrijker geweest dan de fei ten, en hij heeft vooral aandacht besteed aan de sfeer, waarin De Geer's défaitisme tot dit exces is uitgedijd. Hij neemt geen boos opzet en landsverraderlljke bedoelingen aan, maar hij ziet De Geer als een man, wiens wezen verweven is met de vooroorlogse partij-politiek en de mentaliteit, die daarbij gecultiveerd werd. Hij was een pacifist met een sterk persoonlijk godsdienstig inzicht. Hij was in normale tijden, als hij de gele genheid had de kwesties, die zich voorde den, vooraf te bestuderen en te leren be heersen, altijd een baas. Onverwacht opdoe mende vraagstukken, die hij niet kende, ver schoof hij naar later. Buitenlandse politieke vraagstukken en heel ln het bijzonder mili taire kwesties lagen geheel buiten zijn be langstelling. Zo is hij door de feiten, die over hem kwamen, verbijsterd geraakt en nu er plotseling gehandeld moest worden, raak te hij het stuur kwijt. Bijna al zijn mede- ministers spreken over zijn gebrek aan lei ding in die critieke dagen en maanden. Doch dat défaitisme van De Geer is gevoed ge worden in zijn omgeving, in de regering zelf en op dat punt valt De Geer later in zijn pleitrede de procureur-fiscaal geheel bij, waarbij de naam van oud-minister Weiter zonder enige reserve genoemd wordt. Dat ls de voor een man als De Geer fu neste sfeer geweest, die hem sterkte in zijn houding en hem bewoog in alles wat kon bijdragen tot de vergroting van ons aandeel in de gemeenschappelijke strijd en de ver hoging van ons aanzien onder de bondge noten tegenstoom te geven. Zo is hij ten slotte uit Engeland weggekomen. De procu reur-fiscaal neemt aan, dat hij toen het denkbeeld om naar Nederland te gaan wel degelijk in zijn hoofd heeft gehad. Heeft hij niet zelf moeten erkennen, dat hij het toen in Londen alleen maar niet uitvoerbaar achtte? Dat duidt er toch sterk op, dat hij de wens wél had. In Lissabon leerde hij hoe gemakkelijk het was weg te komen. Spoedig na zijn aankomst heeft hij contact gezocht met de Duitse gezant. Wat de strafbaarheid betreft, het artikel 102 van het Wetboek van Straf recht is oud en niet geschreven in een tyd, waarin men een totale oorlog kon voorzien. De toenmalige minister van Justitie heeft het <x>g gehad op daden, die de weerkracht van de staat bena delen, natuurlijk daden, die binnen het toenmalige voorstellingsvermogen la gen. Doch de daden van jhr. De Geer zijn in de totale oorlog, die wij thans kennen, van nadeel geweest op de weerkracht van de staat. Volgens de strafwet is het geen desertie; moreel beschouwt de procureur-fiscaal het wèl zo, ook al is er geen opzet bij in het spel geweest. Om de uitgave van zijn brochure te bewerken heeft hij de toestemming van de Duitsers moeten vragen en verkrijgen. Hij heeft gepleit voor een vrede door vergelijk, maar het is niet aan te nemen, dat hij niet heeft kunnen doorzien wat een vrede door vergelijk met Hitier te betekenen zou hebben. Om die gevaarlijke denk beelden te bestrijden hebben de heer Scheps en mej. v. d. Molen in ille. gale geschriften hun leven op het spel moeten zetten. De Geer had mogen schrijven onder bescherming der Duit sers. De kwestie van de straf vond de procu reur-fiscaal intussen niet het belangrijkste ten overstaan van deze oude man, die in het verleden zovele verdiensten verworven heeft. Wat hem betreft, kan het Hof al le barmhartigheid betrachten, die het hart ingeeft, als maar duidelijk wordt, dat in de toekomst nimmer zich ooit iemand zal kunnen beroepen op het voor beeld van De Geer, een Juiste overweging ongetwijfeld, waarmede dan evenwel de nogal krasse gevorderde straf niet geheel ln overeenstemming lijkt. Alles wat een duidelijk en officieel, désaveu inhoudt was in dit geval wellicht al voldoende geweest. Het is de vraag of men daarvoor nog een onverkwikkelijk proces had behoeven te houden. Het was althans om sommige re denen verkieslijk geweest dit niet te doen. Jhr. De Geer hield zijn pleit-rede voor driekwart als een persoonlijke en politie ke beschouwing, vol pacifistisch idealis me en wereldbondgedachten, met weer. legging van aantijgingen, die elders, maar niet voor dit Hof in het geding ge weest zijn. Wat de hoofdpunten van zijn eigenlijk pleidooi betreft, zij kwamen op het volgende neer: Zijn terugkeer was een persoonlijke daad en hij heeft geen boos opzet, ook geen voorwaardelijk boos opzet gehad. Dat laatste kon hij niet hebben, want hij kende de gevolgen niet. De procureur-fiscaal houdt echter vol, dat hij ze, logisch gesproken, heeft moeten voorzien, omdat ze hem van te voren door de regering zijn aangekon digd. Daarop antwoordt De Geer met weinig overtuigende formalismen. Ver raad aan de landszaak is zijn terugkeer niet geweest, maar hij geeft dan wel toe, dat het ontaetvol, naïef, wereldvreemd en eigengereid was en het is hem ten. slotte dan toch ook duidelijk geworden, dat zijn geschrijf hoogstwaarschijnlijk inopportuun was. Over de Indische opdracht komt hij met een enigszins andere lezing voor de dag, waarover hij bij het getuigenverhoor ge zwegen heeft. Hfl heeft weliswaar erkend, dat hij de opdracht materieel en formeel aanvaard heeft, maar die opdracht was niet serieus, al beweren de getuigende ex- minlsters van wel. Het is bekend, dat <he opdracht in twee vormen verleend ls. De eerste had een reële inhoud, maar de Gou verneur-Generaal telegrafeerde, dat bu daar bezwaar tegen had, hetgeen de rege ring bewoog haar in te trekken. Op 20 Oc tober, een Zondag, kwam minister Weiter dit aan jhr, de Geer te ztfnen huize i# Boxmoor mededelen. Het gevolg ls geweest, dat de regering hem toen een gewijzigde opdracht-voor-de-vaak heeft gegeven, een opdracht, die alleen werd gegeven opdat hu de reis naar Indië kon maken. ZU was niet serieus, niemand zag haar zo, men her innert zich, dat gezant sillem dit ook heeft verklaard de regering verwachtte gener lei hulp van die opdracht. Jhr. de Geer formuleert het zo: het kon de regering niets interesseren, dat ik niet naar Indië ging. maar zij wilde niet, dat Ik naar Nederland ging. Dit laatste is intussen het voornaam ste, maar Inmiddels heeft de slimme vos een nog twijfelachtiger licht op de achter grond geworpen Aan het slot, voor hij hem het laatste woord geeft, vraagt de president: „Als het publiceren van uw brochure dus nie» opportuun was, als u dat terugkeren naar Nederland dan niet had moeten doen, bent u dan bereid voor het Hof te verklaren, dat n beide erkent als „re» mali exempli?" En De Geer antwoordt, dat het niet opportuun en dat het verkeerd was. maar een eenvoudig „ja" op de presi dentiële vraag wil hem niet over de lip pen.... De Hongaarse bisschop Z. H. Exc. Mgr' dr. Knebel Miklós, die op het ogenbüs namens het Hongaarse episcopaat in oj» land vertoeft, ls bij Z- H. Exc. Mgr. J. Huibers in particuliere audiëntie ontvan gen. Mgr. Knebel heeft bij de Haarlemse bisschop volledig begrip ontmoet voc» de moeilijke omstandigheden, waarin V Hongaarse kinderen verkeren. HU kreeg dan ook de toestemming opnieuw een actie voor het Hongaarse kind te onder nemen, waarbij hem volledige steun wer toegezegd. Woensdag zal de afdeling Heemstede van de Katholieke Volkspartij een jaar vergadering houden in het R.K. Ver enigingsgebouw. De samenwerking van de K.V.P. met de P. V. d. A. wordt bemoeilijkt, door dat wij zover van elkaar afstaan, dat zelfs ons bestaansrecht door onze part ner wordt betwist. Nu de doorbraak in de P. v. d. A. mislukt is, zou deze par tij er verstandig aan doen de strijdbijl voorlopig op te bergen. Het grote ver schil tussen de P. v. d. A. en onze or ganisatie zit in het fundament van de staatkundige beginselen, waarop onze partij is gebouwd. Een verschil dat, zoals wij met leedwezen constateren, met het voortschrijden van de na-oor- logse tijd de tendenz vertoont eer te vergroten dan te verkleinen. Het zou de verhouding ten goede komen wan neer men het verschil niet trachtte te verdoezelen door een vermeende kath. begrenzing in de plaats te stellen van onze werkelijke kath. fundering. Ver der zou de onderlinge verhouding er ook mee gebaat zijn wanneer de tegen partij zich niet al te terughoudend hield. Maandag HILVERSUM II 415 M. 17.20 Causerie 17.45 Gram. 18.00 Spert 18.30 Giaconda ensemble 19.00 Nieuws 19.15 Gram. 19.20 Boek- bespr. 19.40 Gram. 20.00 Nieuws 20.15 Orgel 20.55 Lezing 21 15 Plet van der Hurk 22.00 Nieuws 22.15 Act. geluid 22.30 Gram. HILVERSUM I 301 M. 17.00 Skymasters 17.45 Rijk overzee 18.00 Niéuws 18.15 Gram. 18.30 Ned. Sbrljdkr. 19.00 En nu naar bed 19.05 Metropole ork. 19.45 Departem. 20.00 Nieuws 2005 Radioscoop 22.10 Kamermuz. 22.45 Lezing 23.00 Nieuws 23.15 Jazzmuziek 23.45 Gram. Dinsdag HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 3.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Lichtba ken 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.00 Kleuters 10.15 Gram. 10.40 Voordr. 10.50 Gram. 11.30 Lezing 11.40 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Plano 12.30 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws 13.35 Gram. 15.00 Vrouw 15.30 Gram. 16.00 Zonnebloem 16.30 Na schooltijd 16.45 Gram. 18.00 Bruce Lowe 18.20 Sport 18.30 Lezing 19.00 Nieuws 19.30 Fan tasia 19.45 R. K. Thuisfront 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man 20.12 Act. 20.20 Rad. Philh. Ork. 21.40 Marlagedichten 21.45 Kamer muziek 22.15 Avondgeb. 22.40 Nieuws 22.45 Gram. 22.55 Dag boek 23.00 Gram. HILVERSUM I 301 M. 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram- 10.30 Vrouw 10.35 Gram. 11.45 Fam.- ber. 12.00 Gram. 12.30 Lezing 12.40 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Skymasters 13.45 Gram. 14.00 Naald en schaar 14.20 Sextet 15.00 Lezing 16.30 Gram. 16.40 Schoolbel 17.00 Pianisten 17 45 Rijk Overzee 18.00 Nieuws 18.15 Reportage 19.15 Piano 19.45 De partementen 20.00 Nieuws 20.05 Re portage 20.15 Bonte Dinsdagavond 21.30 Gram. 22.15 Buttenl. overz. 22.30 Zang en piano 23.00 Nieuws 23-15 Gram. Toch kan niet gezegd worden dat de samenwerking in het kabinet-Beel en het algemeen onbevredigend is. Tot on gelukken is het niet gekomen, het reg«' ringsprogram kwam nietrm gevsur en ij verwezenlijking van dit programma tenslotte toch het grote doel. De regerip» steunt op twee partijen en wij zien niet in hiertegen bezwaar te hebben, tenzij een gegeven ogenblik het gestelde pro gramma dreigde niet uitgevoerd te wor den. De omstandigheid, dat het steun- vlak van de regering gevormd wordt door twee partijen, waartoe massaal de eco nomisch zwakkeren behoren, is een goed, waarvan wij de waarde eerst goed zoudeO voelen als het verloren ging. Wij aan vaarden deze omstandigheid zolang o»s programma positief wordt gediend. Pro'. Romme eindigde zijn betoog met de wens uit te spreken, dat het het kabinet-Beel gegeven zij zijn taak te voltooien. Na prof. Romme beklommen verschil lende afgevaardigden de katheder. EeD van de partijraadsleden betreurde be» verschijnsel, dat de K.VfP. te veel con cessies zou doen aan de Partij van de Ar beid. Hij miste zowel bij de K.V.P. al3 bij de KlVP.-ministers bezieling. Waarom, vroeg de afgevaardigde zich af, wordt niet meer gebruik gemaakt van de radio? Is de KEO. misschien niet voldoende bereid? Waarom ook werden van de zijde vah de P. v. d. A. zoveel bezwaren gemaal toen suggesties werden gedaan, dat prof- Romme Gouvemeur-Gerreraal zou wor den? Naar aanleiding van de beschuldiging van een der afgevaardigden, dat door het ministerie van landbouw en voedselvoor ziening gemeten wordt met twee maten» beloofde prof. Romme deze aangelegen heid in de fractie te berde te zullen bren gen. Het verlangen om voor de landarbei der gelijke beloning voor dezelfde presta ties als de fabrieksarbeider te eisen, wa5 volgens prof. Romme volkomen gerecht vaardigd. Wat de opmerking betrof van een even tuele benoeming van de gouverneur-gene raal zei prof. Romme, dat de terugkomst moet worden afgewacht van min. Bee» die zeer zeker niet op een vacantte- reisje is. ■iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 4) Hij was nooit vertrouwelijk met Jen ny geweest, maar toch had er, ondanks z(jn behoedzame aard, een stilzwij gende verstandhouding tussen hen be staan. Natuurlijk had Jenny van Ada gehoord. Zij negeerde Joe nu vrijwel geheel en haar kleine vriendschapsbe tuigingen, zoals de bloemen in zjjn ka mer, hielden eensklaps op. Op een avond was ik op het portaal, toen Jenny Joe op de trap passeerde. Er brandde slechts een zwak lampje en geen van beiden bemerkte mij, toen zij, bijna onwillekeurig, stilhielden „Wel," zei Joe, „ik heb je de laatste tijd niet veel gezien." „Nee, Joe." Een plotselinge trilling was merkbaar in Jenny's stem. „Ik heb ie gemist." Er volgde een stilte. Jenny hield haar gezicht opgeheven; men kon voelen dat zij bereid was hem te vergeven. Maar Joe kuste haar niet. Een vreemde inner lijke macht weerhield hem. In plaats daarvan mompelde hij: „Die houding van Duitsland bevalt me niet." Toen ging hij stuntelig de trap op naar zijn kamer. De volgende week werd de oorlog ver klaard Ik was zo fortuinlijk juist mijn laatste examens achter de rug te heb ben en liet mij, met Sorensen en nog enkele anderen uit hetzelfde leerjaar, bij het Korps Medici inlijven. Jenny, die het diploma voor Eerste Hulp bezat, nam vrijwillig dienst als verpleegster. Joe was door zijn betrekking aan de werf voor lopig vrij gesteld Maar de gebeurtenissen volgden elkan der snel op niet alleen in de wereld crisis, doch ook in Joe's privé-drama, want plotseling kwam Ada's vader de hele liefdeshistorie aan de weet. Na tuurlijk was Grigson woedend. Hij riep Joe bij zich en tijdens een heftige scène beschuldigde hij hem van de dolste din gen, van grove ondankbaarheid tot schakingspogingen toe. Joe nam het gelaten op. Ik geloof dat hij aan één kant blij was dat de situatie tot een oplossing kwam. Hij ging naar zijn ka mer en schreef Grigson in bewogen be woordingen een brief die de volgende gedenkwaardige zinsnede bevatte: „Na tuurlijk,, Mijnheer, ik zou nooit in staat zün Ada te omgeven met de weelde waaraan zij gewend is...." Toen nam hij dienst bij de Marine. Maanden verstreken ik lag in Frankrijk, Jenny was bij het marine lazaret op Malta geplaatst en Joe veegde mijnen op de Noordzee. Midde lerwijl bekoelde George Grigsons woe de. Joe's zelfrechtvaardiging had hem grotendeels ontwapend; hij sprak er vaak over als „een verduiveld fijne brief". Daarenboven bevond hij zich dag in, dag uit, tegenover een smach tende, ontroostbare dochter, trouw gese condeerd door een moeder wier blikken hem onophoudelijk verweten dat hij een held zijn ondergang tegemoet had ge zonden. Grigson was een harde kerel, maar onder deze vrouwelijke invloed smolt hij geleidelijk Toen de oorlog ten ein de was en Joe, erg mannelijk in zijn uniform, terugkeerde, werd hij met open armen weer op Grigsons Werf ontvan gen. Daarna was de kwestie voorgoed in kannen en kruiken. Zoals ik reeds zei, was Grigson dol op Joe en toen hij tenslotte inzag dat Ada's besluit vast stond, ontbood hij Joe op zijn kantoor, stelde hem voor binnen twee jaar jong ste deelgenoot te worden en besloot toen in zijn onvervalst Tyneside's: ,,Ik ben een verdomde gek, Joe, om je zo in te laten stappen. Maar onze Ada wil je hebben en dan houdt alles op." Joe verliet het kantoor, verbijsterd door zijn vooruitzichten. Een golf van dankbaarheid deed hem zijn toewijding voor Ada verdubbelen. Hij was het spoe dig eens met de beredderingen voor het omslachtige huwêlijk dat Ada en haar moeder voor de komende Juni-maand beraamden. Hij glimlachte inschikke lijk bij al het passen en meten waar mede de toebereidselen voor Ada's be werkelijke uitzet gepaard gingen en trok zich gehoorzaam terug uit de sa~ Ion, die nu wel een mode-atelier leek, als Ada zich met een tedere en veel betekenende blik gereedmaakte om te passen. Er zou waarschijnlijk geen en kele schaduw over zijn opgetogenheid gevallen zijn, indien niet ongeveer twee weken voor de trouwdag Jenny was thuisgekomen, opgewekt en lief als al tijd, maar een nieuwe bekoorlijkheid rijker, waardoor zij nog aantrekkelijker was dan tevoren. Joe was een goeie kerel, oprecht ver liefd op Ada, doch niettemin kon hjj Jenny niet geheel uit zijn gedachten bannen Op een avond toen hij van zijn werk huiswaarts keerde, ongeveer een week voor de trouwdatum, ontmoette hij haar in de Hoogstraat. Gehoor ge vend aan een opwelling hield hij stil en vroeg haax, wat met hem te gaan gebruiken in café Castle, „om wille va» de oude vriendschap". Met een raadse1' achtig glimlachje stemde zij toe. Onde* het theedrinken praatten ze over wone dingen, over wat zij had meege^ maakt op Malta en naderhand in ItaD en Frankrijk. Onverwacht zei ze, iet' wijl ze hem recht in de ogen keek e met weer die zweem van een SÜmIa® om haar mond: „Reizen is iets verrU* kelijks, Joe. Bekruipt jou nooit de een schip te nemen en zee te kieZf naar een nieuw land Amerika voorbeeld? Wat zou het dan heeriU( zijn, iemand bij je te hebben die je verveelde." Joe verbleekte. Haar bedoeling jj, onmiskenbaar, evenals de uitdaging haar ogen: Eén ogenblik lang stee® een wild verlangen in hem op. Waai niet? Hij had vijfhonderd pond op bank staan hij had Jenny altijd a beden wat baatte ontkennen? was altijd degene geweest naar wie verlangde. Wat kwam het er als ze op zwart zaad zaten? Hij <eti naar haar ongehandschoende vl"ri,s, die op tafel rustten. Toen, eensa gj1 dacht hij aan Ada, aan de ^et ^eK meer nog aan het deelgenootschap twee jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2