REPUBLIKEINSE BLOKKADE TE VOEDSEL- MEDAN ZUIDPOOLGEBIED BERGT VELE SCHATTEN Abessinië eist Italiaanse koloniën „BROEDER Zwitserse boer der Middeleeuwen KLAUS" GECANONISEERD uit het herfsttij Schacht krijgt acht jaar gevangenisstraf Nederl. patrouilles acht maal beschoten bij Modjokerto Het incident te Sibolga Wij verlangen dat de republiek onze rechten erkent" Admiraal Byrd weer thuis bureaux van redactie en administratie: T SMEDESTRAAT 5 HAARLEM eiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 «gnnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Aantal slachtoffers niet onaanzienlijk" Haringvloot uitgevaren Binnenkort weer Hollandse nieuwe In getrouwheid aan de Koningin naar glorieuze toekomst Acheson afgetreden Heropvoeding Duitse krijgsgevangenen Taak voor de luchtvaart EXTRA TREINEN OP HEMELVAARTSDAG Het weer Geheime Kamerheren benoemd Van Mook 20 Mei naar Amerika? Tot hoofd en hart V. DINSDAG 13 MEI 1947 69ste JAARGANG No. 2384é Geïnterneerde Nederlanders 99 ONDERTEKENING STATUUT WEST-BORNEO Prinselijk Paar naar Ypenburg Kostbare hengst omgekomen Mgr. Filbry en Mgr. Henning Het zijn dikwijls de kleine hin dernissen, die het ons op onze levensweg moeilijk maken. Over een hoge muur klimmen wij be hoedzaam en met overleg heen, over een klein steentje struikelen wij vaak J Plan van Schacht STAATSLOTERIJ Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het weekoverzicht van de militaire situatie in Ned.-Indië luidt als volgt: Te Medan wordt nog steeds bij tus- senpozen vuur afgegeven in de richting Van Nederlandse patrouilles, die zich eigen gebied bevinden. In de Noor delijke sector waren aan de demarcatie- i'Jh enkele schermutselingen. De gevol gen van de door de republikeinse au.to- riteiten gelaste verscherping van de tPedselblokkade zijn reeds goed merk bar; er is nagenoeg geen aanvoer van 'evensmiddelen meer. Te Padang heeft de kolonel Lengah jjan de T. R. I. zich thans accoord ver klaard met de handhaving van zes Ne derlandse posten in de 2 K.M. zone. De eotnmandant gaf te kennen een voorstel te zullen doen tot het aanhouden van enkele T. R. I—posten in de republikein. Se 2 K.M. zone. De van een Nederlands ®chip gedebarkeerde 725 Romusha's zijn m overleg met de republikeinse autori teiten over de demarcatielijn afgevoerd. Te Palembang is de toestand over het a'gemeen rustig. 'Te Batavia was in de Oostelijke sector •''filtratie van leden van het Laskar- ttajat. Zij ontvoerden enige Indonesiërs eh er werden pamfletten gevonden, ge acht tegen de Pasoendan-beweging. Te Buitenzorg oefenen de republikei nen intensieve controle uit op de voed- selblokkade. Te Tjiandjoer zijn in de loop van de week twee maal patrouilles beschoten. °°rts zijn gevallen van ontvoering en a'Persing voorgekomen, terwijl pam- 'letten werden verspreid. Te Bandoeng is de toestand rustig. De "room van vluchtelingen uit het re publikeinse gebied houdt ononderbroken aan. Te Semarang gaan de republikeinen °°rt stellingen aan te leggen, terwijl k°e circa tien posten binnen de Indo- basische 2 K.M. zone bezet gehouden borden. In de sector Modjokerto werden van achter de demarcatielijn tot acht maal Joe "Nederlandse patrouilles beschoten. I r|e maal bleek het nodig eigen artil- etie in te zetten. In de randgebieden eemt de terreur (beschietingen, bero- 'bgen en ontvoeringen) toe. In de Noor- 6'Üke sector is de toestand rustig. j.e~& Bali werd in sommige plaatsen ter- 0 br 0p (je bevolking uitgeoefend. Her en t Werden pamfletten met opruiende verspreid. Een aantal arrestaties «erd "Verricht. In Hoeloe Soengai (Borneo) neemt |*e terroristische activiteit toe. Verschil- 'ehde subversieve elementen werden in |ahienwerking met de politie gearres teerd. Er werd een avondklok ingesteld. .°ok op Celebes neemt de terreur toe. ~bkele malen was er contact met de ehden. In totaal zijn aan Nederlandse 'be by alle bovengenoemde incidenten 'e man gewond. ,15 April zijn de volgende cijfers be ffende het aantal op Java geïnter- eerde Nederlanders bekend geworden: e 3 evacué's, 139 „warga negara's" die ""acuatie hebben aangevraagd, 802 „war- hegara's" die willen biijven. Van de jjacué's zaten nog 60 in de residentie ?edoe (Magelang), plm. 400 in Djokja- arti, plm. 373 in Gandjoeran en plm. De Marine Voorlichtingsdienst deelt °Ver het incident te Sibolga nader mede, bat ha ongeveer één uur het vuren van y> e "Wal werd gestaakt, waarna ook H.M.'s "Danckert" het vuren staakte. Xe Sibol- Werd een vrij grote brand waargeno- fn°n en men moet vrezen, dat daar de chade en hej aantal slachtoffers niet ^aanzienlijk zal blijken. tj eSunstigd door prachtig weer en een Vlo ?e^oze zee is de Scheveningse haring- bu. vanochtend uitgevaren. Tien mi- „preïl over zeven stak de Sch. 248, de Pi 'nses Margriet", haar neus buiten de We ,en en zette vervolgens koers in Noord- e'ijlte richting. Met kqrte tussenpo- Ven yerlIeten de andere loggers de ha- dj0 Iui|3e toegejuicht door de bevolking, ston^T een dikke rij op de havenhoofden bCre Zodra de schepen de buitenhaven eh kt Dadden zetten zij de sirenes aan be a f1 de bemanning in het want om te "terblijvers een laatste vaarwel toe toep aa'en- Het was reeds over half Verlj be laatste logger de buitenhaven be, 0et en zioh achter'de andere schaar- Op' "eg naar de visgronden. De jacht Zal 6 ."aringscholen is begonnen en het 'anS duren of de „Hollandse haar e" za' in binnen- en buitenland doen Verthaarde naam weer alle eer aan 27 in het Transitokamp Bintarang, 82 in Soerakarta, 469 in Madioen, 852 in de residentie Kediri (353 in Toeoenga- goeng en 299 in Trenggaleke). Van 6 Maart tot 25 April werden 3061 personen geëvacueerd. 17 April vertrok een transport van 450 a 500 evacué's uit Oost-Java. In het binnenland bevinden zich voorts een aantal personen buiten kampver- band, meest kinderen en ouden van da gen. Een lijst van plm. 2600 namen van personen, die familieleden in het onder Nederlands gezag staande gebied had den, heeft het departement van Sociale Zaken opgemaakt en ingediend bij de republikeinen. Te Makassar had met grote luister de kroning plaats van Sultan Mohammed Abdul, kadir Aidid tot Radjah van Gowa. Bij de plechtigheid waren aanwezig president Soe- kawati, de commissaris van de kroon dr. M. Brouwer, alle ministers van Oost Indo nesië, vice-admiraal Pinke en vele militaire en burgerlijke hoogwaardigheidsbekleders. Omgeven door hovelingen wacht de Radjah van Gowa op het moment van de kroning Het °°rw Alrterikaanse departement van Hocrdg heeft bekend gemaakt, dat in be gAjaska, twee uur vliegens van hortte gstraat" een basis voor zware "■Werpers zal worden gebouwd. is Maandagmorgen om kwart over tien zoals reeds gemeld te Pontija- nak het statuut voor West-Borneo on dertekend. Van Mook stelde in een toe spraak in het licht stelt, dat met deze ondertekening thans de plechtige verzekering was gegeven, dat Nederland niet zal rusten, voordat niet alleen West Kaliman ten (Borneo), doch geheel Indonesië op de grondslagen van Ling- gadjati tot een werkelijke statenfamilie zal zijn geworden. De voorzitter, Sultan Hamid II, zeide: „Wij verlangen van de Republiek, dat zij onze rechten erkent. Het is zeer te betreuren, dat een van de partijen, die Einggadjati tekenden, zich niet aan de overeenkomst houdt, ofschoon wij jn de buiten gewesten alle moeite doen om mede te werken in de richting die Ling- gadjati aangeeft. De West-Borneo- raad zal in getrouwheid aan de Ko ningin land en volk leiden naar een glorieuze toekomst." Na hun terugkeer te Batavia hebben de ministers Beel en Jonkman tegenover Aneta verklaard, dat zy zeer verheugd zijn met de ondertekening van het sta tuut voor West-Borneo. In West-Borneo is, aldus de ministers, opnieuw de reële mogelij kheid gebleken om op basis van wederzijds vertrouwen een hechte samenwerking van in dit gebied zelfs zeer onderscheiden bevol kingsgroepen op democratische wijze tot stand te brengen. Dit wederzijds ver trouwen zal niet alleen in West-Bomeo, maar ook in de overige delen van Indo nesië de juiste grondslag zijn van een voorspoedige toekomst voor de Verenig de Staten van Indonesië, in Uniever- band samenwerkend met Nederland. De ministers verklaarden verder, dat zij ten zeerste onder de indruk waren van de hun bereide ontvangst, welke meer dan als symptoom is te beschouwen van die waardering van West-Borneo voor de plaats, die het thans in het Konink rijk der Nederlanden heeft ontvangen en straks in de Nederlands-Indonesische Unie zal innemen. De ministers wezen er tenslotte nog op, dat het contact met talrijke te Pontianak aanwezige voor aanstaande figuren uit vele delen van de Archipel in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de oriëntatie, die een der doeleinden van hun reis uitmaakt. Aneta verneemt uit Pontianak, dat het in de bedoeling ligt, dat de minis ters Eeel en Jonkman nog deze week, waarschijnlijk Donderdag cf Vrijdag, naar Makassar vertrekken. Naar het Franse persbureau AFP bericht, zijn de Nederlands-republi keinse besprekingen tussen Gani, mi nister van Economische Zaken, en mr. Van Hoogstraten, directeur van het Nederlands-Indische departe ment van Economische Zaken, Maan dagmiddag voortgezet. Gani heeft voor de radio verklaard dat de Nederlanders te veel denken aan een eenzijdige uitleg, welke gaat in de richting van de „Hoge Veluwe", daarbij hun eigen Linggadjati scheppend, ter wijl de Indonesiërs zich houden aan het echte Linggadjati, dat volledig rekening houdt niét het zelfstandig bestuur van de republiek. Zou dit verschil in uit gangspunt niet kunnen worden opgelost dan zou, om alle daaruit voortvloeiende moeilijkheden tot een spoedige oplossing te brengen, vermoedelijk arbitrage wor den ingeroepen. De Amerikaanse plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Deah Acheson, is afgetreden. president Truman heeft in zijn plaats benoemd de New-Yorkse bankier Ro bert Lovett, oud-onderminister van Oor log voor de luchtmacht. In de buurt van de Engelse plaats Baconsficld bevindt zich Wilton Park, een heropvoedingscen- trnm voor Duitse krijgsgevangenen. Door middel van een zesweekse cur- sug tracht men de Duitsers de demo cratische beginselen bij te brengen en ben te leren zelfstandig te denken. Onlangs is een eerste groep burgers uit Duitschland naar Wilton Park ge komen om een cursus te volgen. De Zwitserse regering heeft een aantal leerkrachten beschikbaar gesteld en thans werken reeds acht Zwitserse docenten in Wilton Park, terwijl tien tallen nog worden verwacht. Naast Wilton Park houdt men zich ook in de 1390 krijgsgevangenkampen en tehuizen in geheel Engeland met de heropvoeding bezig. V Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen Vrijdag 16 Mpi tegenwoordig zijn 'bü de officiële heropening van het vlieg veld Ypenburg. Vliegtuigen voor lange afstanden en machtige ijsbrekers hebben, volgens de onlangs van zijn expeditie naar het Zuidpoolgebied teruggekeerde schout bij-nacht Richard Byrd, de bevroren poorten van het Zuidpoolgebied wijd geopend en het mogelijk gemaakt, dat binnen 25 jaar de mensheid zal putten uit de rijkdommen van dit gebied. „Het bevroren continent, waarvan de helft nog nooit door mensenogen is aanschouwd, kan, volgens mij, uit vliegtuigen binnen weinige maanden geheel in kaart worden gebracht. Ook kunnen naar mijn mee ning ijsbrekers worden geconstrueerd, die in staat zijn zelfs in de wintermaanden door het Pabijs van het Poolgebied heen te dringen en bases voor exploratie en wetenschappeiyk onderzoek te bevoorraden", aldus verklaarde de admiraal. Wy zouden binnen 25 jaar alle bodemschatten, die zich daar bevinden kunn enopsporen. Het tempo hangt gedeeltelijk hiervan af, bin nen welke tijd wij onze reeds bekende reserves aan kolen, olie en andere mi neralen opgebruiken. Er bevinden zich ontzaglyk veel kolen in het Zuidpool gebied, maar ik weet niet precies hoe de kwaliteit is. Niemand weet welke an dere rijkdommen wellicht nog verbor gen zijn onder het ijs. Maar wij be zitten thans de vliegtuigen, de schepen en de wetenschappelijke middelen om er heen te gaan en dit te onderzoeken Ik geloof, dat bijna het gehele jaar in mijnen zou kunnen worden gearbeid, met misschien een nood zakelijke onderbreking tijdfns de ergste periode van de winter Maar we komen er meer en meer achter hoe we mensen tegen de kouae moe ten beschermen en zelfs hoe wij voor de voor zulk werk nodige kunstma tige verwarming en verlichting moe ten zorgen." De luchtvaart zal vermoedelijk een belangrijke rol spelen bü het bevoor raden van uitgestrekte bases voor mijn- arbeid en het overbrengen van de pro ductie. De toestellen, die in de toekomst moeten worden gebouwd, zullen vracht schepen moeten zijn. Byrd wees er op, dat het Zuidpool gebied ook kan worden gebruikt als een enorme natuurlijke ijskast voor het op slaan van cogstoverschotten m zeer vruchtbare Jiren. „De wereld behoeft nooit meer hon ger te lijden," verklaarde Byrd, „de overtollige goederen zouden in het pool- „De Italiaanse kolonies Erytrea en Somaliland waren de bases voor de aanval op Abessinië. Totdat de voorbereidingen voor de overval ge daan werden, waren er slechts wei nig Italianen in die verwaarloosde gebieden," aldus zei de keizer van Abessinië, Haile Selassie, in een ge sprek niet een correspondent van de „Daily Telegraph'' op de dag, toen het elf jaar geleden was, dat hij zijn land verlaten moest voor de snel naar Addis Abeba oprukkende Ita liaanse colonnes. Hij handhaafde Abessinië's eis tot de volledige overgave van de twee Italiaan se kolonies in Afrika aan Abessinië, dat Hemelvaartsdag 1947 zal voor het Zwitserse volk, speciaal voor het Katholieke gedeelte, een dag blijven van grote geestelijke vreugde. Nicolaas van Fluë, die zyn landgenoten heel gemoedelijk „Broeder Klaus" noemen, wordt op deze hoge feestdag der Kerk tot de eer der altaren verheven. Lang heeft het geduurd voor de Zwitsers „hun Klaus" op zulk een voorname plaats zien verheven. Reeds de twee coryfën' van de Contra- reformatie, de H. Petrus Canisius en de H. Carolus Borromeus, stelden pogingen in het werk om de zaligverklaring te Rome er door te krijgen. Broeder Klaus was toen al 100 jaar dood, hij stierf in 1487, maar de zaligverklaring kwam eerst in de tweede helft van de 17e eeuw. En daarna zou het nog meer dan twee en een halve eeuw duren voor eindelijk, op 's Heren Hemelvaartsdag van het jaar 1947, het devote ongeduld der Zwitserse Katholieken volledige voldoening kreeg. door zijn universele invloed hebben op deze twee pijlers in de 15e eeuw de po litieke leiders van 't volk der bergen en gletschers de fundamenten gelegd voor het tegenwoordige democratische staats gebouw in Helvetia. Bij uitstek is Nico laas van Fluë dus een „nationale hei lige", maar liet feit zijner canonisatie maakt hem tevens tot geestelijk eigen dom van de katholieken over heel de we reld. Dit te meer, omdat na iedere ca nonisatie de gelovigen ijverig speuren naar die deugden in de pas heilig-ver- klaarde, welke als het ware zyn indivi dualiteit identificeren. Bij de H. Nicolaas heeft men niet lang te speuren, alle biografen, en het zijn er velen, hebben zonder uitzondering als de meest markante uiting van zijn ge loofsleven aangewezen: een nimmer op houdend. rusteloos zoeken en tasten naar Gods H. Wil te zijnen opzichte, gevolgd door een stipte uitvoering van die wil, hoe tragisch ogenschijnlijk de consequenties ook voor hem waren. Het Zwitserland onzer dagen bezit in veel opzichten iets eigens, iets wat men elders tevergeefs zoekt. Zoals het daar ligt als een oase van vrijheid en burger zin, in een doodgebloed Europa, gelijkt het op een fraaie reproductie naar een bepaald procédé vervaardigd. Ieder cliché brengt een eigen kleureffect teweeg, 'alle cliché's te zamen geven, mits juist inge steld, een getrouw spiegelbeeld van het oorspronkelijke kunstwerk. Zo draagt ook elk deel van het heterogeen gevormde Zwitserse gemenebest het zijne er toe bij een treffend nationaal geheel te vor men. De meest kenmerkende eigenschap Van nu af tot het einde der tijden zal Broeder Klaus, een boer uit Obwalden, de vader van tien kin deren, maar ook een kluizenaar met uitzonderlijke deugden, blijven voortleven als de Heilige Nicolaas van Fluë, die iedere Zwitser, katholiek of andersden kende, vereert als de „Patris Patriae", de „Vader van het Vaderland". Deze Zwitser is ver uit de meest po pulaire en vereerde persoonlijkheid in de geschiedenis van zijn vaderland. In Zwitserland zal men tevergeefs naar een man, vrouw of kind zoeken, voor wie „Broeder Klaus" een onbekende bleef. Het merkwaardige in dit leven is, dat het ook voor de moderne mens nog vol komen acceptabel blijft, al is de wereld sinds zijn dood bijna vijf eeuwen ouder geworden. Juist de moderne mens ont dekt in dat leven die typische boven- tijdse deugden, waaraan hij zelf zo'n behoefte heeft. De Zwitsers erkennen, dat Broeder Klaus hun een personifi catie was van de -altijd en, overal on ontbeerlijke gemeenschapsdeugden, wel ke de tegenwoordige President van de Republiek, Philip Etter, in een beschou wing over Broeder Klaus aldus heeft geformuleerd: a. Het geloof in God en de liefde tot Hem reinigen en sterken het geloof in het volk en de liefde tot het Vaderland. b) Het welzijn van een land hangt af en zal altijd blijven afhangen van de zelfoverwinning en de offervaardigheid zijner bewoners. Van deze staatkundige waarheden was Nicolaas van Fluë de nationale profeet; van dit geheel is de verscheidenheid. Allereerst een viertalige verscheiden heid. Er wordt op dit kleine stukje grond Duits, Frans en Italiaans gesproken. Dan de "veel grotere verscheidenheid van 25 kantonale autonomieën, die in kulturele aangelegenheden vrijwel volledige zelf standigheid genieten, zodat bijv. opvoe ding en onderwijs in Zwitserland geen directe rijkstaak vormen. De derde verscheidenheidsvorm is de uiteenlopende godsdienstige overtuiging. En ondanks deze verscheidenheid, die in andere landen tot diametraal tegenover elkaar staande vijandige minderheids problemen voerde, is er moeilijk een twee de natie te vinden, waarbij de nationale fierheid zich zo algemeen heeft ontwik keld als bij dit stoere bergvolk. Wij ver bazen er ons niet meer over, maar het blijft niettemin een staatkundig-psycho logisch wonder, dat hier, op slechts een gering aantal vierkante kilometers, meer dan vier millioen Duitsers, Fransen en Italianen in volle vrijheid leven, zonder te pogen elkaar om de 25 jaren uit te roeien. Integendeel, het Zwitserse volk is bezield met een heilige drang naar on afhankelijkheid. (Vervolg op pagina 3) daardoor zowel aan de Rode Zee als aan de Indische Oceaan zou komen te grenzen. De keizer verwierp iedCre sug gestie voor een trusteeship van de Ver enigde Volken. Indien vooretellen zou den gedaan worden voor een gemeen schappelijk beheer, zou de keizer, a'dus verklaarde hij, er de Westerse mogend heden op wijzen, dat Rusland op deze wijze een positie in Oost-Afrika zou kunnen vestigen. Abessinië heeft geen voorkeur voor een van de twee vroegere Italiaanse be zittingen. Integendeel. De verkrijging van Somaliland is even gerechtvaardigd als die van Erytrea. Wel zullen de Abts- sijnse rechten op het laatste gebied eventueel met meer kracht verdedigd worden, daar zowel Massawa als Assab twee havensteden zijn, die Abessinië nodig heeft. Het veel geuite bezwaar tegen een over gave van de kolonies, dat Abessinië niet in staat is deze te financieren, hief de keizer op met de mededeling, dat hij sterke hoop had voor een buitenlandse lening. In het geval, dat deze echter niet verkregen zou worden, was Abes sinië in staat zelf voor de benodigde ii* nanciën te zorgen. De keizer ging ook in op de Russische pogingen tot versterking van hun po sitie in Oost-Afrika. Hij was er van overtuigd, dat de Russen hier pogingen voor doen. Terwijl 't verblijf van de uit de oorlog bekende Russische maarschalk Timosjenko als ambassadeur in Addis Abeba ook vaak aanleiding is geweest tot vele veronderstellingen. De Sowjet-Unie toont opmerkelijk veel belangstelling voor Abessynië. Een propa- ganda-actie is begonnen en de Sowjet- legatie te Addis-Abeba heeft een her haaldelijk wisselende staf, die naar ver luidt talrijker is dan die van enige an dere diplomatieke missie. Deze actie iijkt echter snel op touw te zijn gezet als vlagvertoon van de Sowjet-Unie zonder dat er rekening wordt gehou den met plaatselijk protest. Een andere opmerkelijke reclame voor de Sowjet- Unie is de vestiging van een nieuw zie kenhuis te Addis-Abeba. Het zilveren beeld van broeder Klaus in glazen schrijn in de kerk van Sachseln ijs kunnen worden bewaard als een ap peltje voor de dorst in magere jaren. Ik ben er vrij zeker van, dat ze in voor treffelijke conditie zouden blijven. We hebben van onze expeditie wat levens middelen meegebracht» uit het kamp, dat in de jaren 1933-35 in Little America opgeslagen is geweest om na te gaan of het voedsel iets van zijn waarde aan caloriën, vitaminen of mineralen heeft verloren, maar ik acht het tamelijk zeker, dat de 13 of 14 jaren, die .sinds dien zij verloren, niet veel invloed heb ben gehad. De droge koude is een voor treffelijk conserveringsmiddel." De Ned. Spoorwegen zullen op Hemel vaartsdag, behalve de treinen van de normale dienst, een aantal voortreinen laten lopen om aan het te verwachten drukke reizigersvervoer het hoofd te kunnen bieden. Tevens zal, voor zover de materieelpositie dit toelaat, worden getracht de volgens de dienstregeling rijdende treinen naar behoefte te ver sterken. In de regel zal dit versterken geschieden door het bijplaatsen van rij tuigen. doch indien noodzakelijk, zullen de N.S. ertoe overgaan gesloten goede renwagens te gebruiken. Bovendien zullen de Ned. Spoorwegen ten gerieve van bezoekers aan de land dag van oud-militairen te Rijssen een aantal extra treinen van- en naar Rys- Sen laten inleggen. Toen de heer P. A. Meinardi, een be kend paardenfokker uit Den Hoorn (Gr.) met zijn luxe auto, waarachter een aan. hangwagen was gekoppeld, huiswaarts keerde, bemerkte hy ter hoogte van het plaatsje Roode Haan, dat de hengst „Jonkheer", welke zich in de aanhang wagen bevond, tekenen van onrust gaf. Het bleek, dat het stro in deze wagen vlam had gevat. De hengst w^s niet meer te redden. De drie-jarige „Jonkheer" was een zeer goede' fokhengst. Voor het dier was on langs de somma van f 30.000 geboden. Verwachting tot Woensdagavond: Aanhouden van het voor de tijd van het jaar zéér warme weer. Over dag tijdelijk zonneschijn, maar in de namiddag opnieuw vorming van ver spreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tossen Oost en Zuid, aan de kust echter in de namiddag op vele plaatsen invallen van een koele zee wind. Zon 4.49—20.24, maan 3.03—12.37. Het heeft Z. H. de Paus behaagd te benoemen tot Geheim-Kamerheer, de Hoogeerw. Heer Mgr. F. B. J. M. Filbry, Plebaan van de Kathedrale Kerk „St Bavo" te Haarlem en Proost van het Hoogwaardig Kapittel, en de Hoogeerw. Heer Mgr. C. J. Henning, Regent van het Klein-Seminarie „Hageveld" te Heem stede. Plebaan Filbry werd 15 Augustus 1907 priester gewijd, was achtereenvolgens kapelaan te Waddinxveen, Delft, Den Haag en tien jaar pastoor van de Vredes- kerk te Amsterdam. 20 Januari 1936 werd hij beieeemd tot plebaan van de Haar lemse kathedraal en in 1941 tot ere kanunnik. Dr. Henning werd in 1922 priester ge wijd, was anderhalf jaar kapelaan te Voorschoten, toen hij benoemd werd tot leraar op Hageveld. In 1925 werd hy sub-regent; dit bleef hij slechts enkele jaren. Hij legde vervolgens aan de Nij meegse Universiteit cum laude zijn doc toraal examen in de klassieke talen af. In 1938 volgde zijn benoeming tot regent van Hageveld en in 1944 tot kanunnik. Welingelichte kringen te Batavia ach ten het niet onmogelijk, dat Van Mook op of kort na 20 Mei zich naar Amerika zal begeven voor het voeren van be sprekingen over de financiële proble men van Ned.-Indië. Het is in dit geval niet onwaarschijnlijk, dat Van Mook in New York minister Lieftinck zal ont moeten, die dan rechtstreeks van Ne derland naar New York gaat. Onder de toestellen, welke tn verband met de heropening van het vliegveld Ypen burg op 16 Mei a.s. aanwezig zullen zijn, zal zich ook de „Spin", het oudste Fok kervliegtuig, waarmede de beroemde vlieg tuigbouwer zelf gevlogen heeft, bevinden. Dit vliegtuig, uit de pioniersdagen der luchtvaart, •toont wel een zeer groot con trast met de huidige machines Hjalmar Schacht is hedenmorgen door een Duits Hof tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld Het Hof, dat Schacht als een der grote leidende nazis onder Hitier zei te beschouwen, besliste, dat de twee jaar hechtenis, die de 70-jarigen finan cier achter de rug heeft, van zijn straftijd afgetroWken zouden wor den, zodat er nog zes jaar overblijft. Indien Schacht's gezondheid dit toelaat, zal hij enig werk moeten doen. Tevens werd hy van het me rendeel van zijn burgerrechten ver vallen verklaard. President Fritz Lenz maakte de uit spraak bekend in een eivolle rechtszaal. In de 300 woorden lange uitsprak wera tevens in beslagneming van Schachts persoonlijk fortuin op 10.00 rijksmark na. geëischt. Het hof schatte het ver mogen op 1.190.000 rüksmark. Het voorlezen van de uitspraak, die door een bleke en kenneiyk verblufte Schacht werd aangehoord, ging verge zeld var ongeregeldheden. Eerst maakte Lenz bekend, dat de fo tografen geen opnamen mochter maken, waarop hy hen last gaf de zaal te ver laten. De fotografen, allen Duitsers, van wie velen echter voor de Amerikaanse pers werkten, negeerden dit bevel. Toen Lenz eiste dat men een fotograaf van eer filmjournaal zou verwijderen, nam deze kalm een foto van den president. Twee politieagenten duwden de foto graaf uit de rechtszaal, terwjj! andere fotograf endit weer vereeuwigden. De 500 aanwezige toeschouwers gaven op luide wijze hun byval met het op treden der fotografen te kennen. Hjalmar Schacht heeft betoogd, dat hij een plan heeft voor het her stel van Duitsland zonder verdere hulpverlening der geallieerde belas tingbetalers. De 70-jarige bankier weigerde echter het plan te verstrek ken aan iemand anders dan Truman, Churchill of Bevin. „Geef me drie weken tijd. de nodige documentatie en 30 a 40 vellen papier en ik kan het hele plan opstellen," zei hy in zijn ziekenkamer, waar hij wachtte op het vonnis, dat vandaag in zün zuiveringsproces is uitgespro ken. In een verklaring van 200 woorden heeft hij via zijn advocaat een „aanwy- zing" gegeven ten aanzien van zyn her stelplan. Enige van Schacht's vrienden, die zeiden, dat hij zijn na-ooriogse eco nomische opinie mej hen had besproken, hebben gezegd, dat zyn plannen in twee hoofdpunten kunnen worden vervat: 1). Duitsland behoort met Oost-Euro- pese landen met inbegrip van Roemenië, Bulgarije en Hongarije samen te werken in een soort van „Tolunie" waar de prij zen gecontroleerd en de handelsbarrières verlaagd zullen moeten worden. 2). Duitsland zou de „industriële sleu tel" van een dergelijke economische con federatie worden door afgewerkte goe deren te produceren in ruil voor levens middelen. Volgens Schacht zou Duitsland met dergelyke overeenkomsten geen beroep behoeven te doen op geallieerde instel lingen zoals de wereldbank. De Duitse valuta zou „via de broodtrommel" ge stabiliseerd worden. f 1000.10843 14051 16252 16973 17143 t 400.7860 9179 9688 11553 14580 14907 19430 19611 21697 t 200.— 11170 11218 13522 17911 19641 20401 t 100.1335 3719 4397 6824 11706 12856 14346 15015 16155 16601 17058 17619 18271 18139

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1