M NATIONAAL GEDENKTEKEN OP DE GREBBEBERG r Canonisatie van Broeder Klaus Intern, landbouwconferentie te Den Haag Bloemen voor OX.Vrouw v. Fatima DE MAN die geen DE POLITIEKE BETEKENIS VAN DE AMERIKAANSE RIJKDOM Levenslang geëist voor bestialiteiten SÉ „DIE HAGHE SANGERS" BEGINNEN ACTIE VOOR INZAMELING KOPEREN MUNTEN c Bewondering voor het inpolderingswerk geld kon uitgeven .DINSDAG 13 MEI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Export van geld en goed is tevens uitoefening van invloed Zwitsers Nazareth Openingsrede minister Mansholt WILLEM MENGELBERG VOOR DE ERERAAD Weer een ei Monster op de Mount Everest? Beul van Amersfoort staat terecht door A. J. CRONIN (Wordt vervolgd) Gedurende de oorlog draaide de Ame rikaanse productiemachine op volle toeren, ter voorziening in de eigen .krijgsbehoeften en in die van de bond genoten. Het einde van de strijd bracht °c V. s. in een situatie, waarin zij een v°rdering hadden op de meeste bondge noten wegens geleverd oorlogsmateriaal, tat immers niet cadeau gegeven, maar 61 echts uitgeleend was, en waarvoor men betaling schuldig was, indien men jj®t niet meer kon of wilde teruggeven. Daarenboven bezat Amerika een indus trieel apparaat, dat,' eenmaal omgescha keld op productie voor vreedzamer doel- e'nden, nog meer dan voorheen de zaken man naar afzet in het buitenland ver tes. Hiermee hand in hand ging een verarming van de andere oorlogvoeren den. Vernieling, nationale inspanning om ®en bijdrage in de strijd te leveren, leningen, die nu langzamerhand moeten borden terugbetaald, dat en nog meer •haakte het verschil in welstand tussen Amerika en de rest van de wereld zo kroot als nooit tevoren. De V. S. zijn rijk, niet alleen aan geld, •haar ook aan tal van goederen, die el- öers schaars, althans niet in voldoende "•ate aanwezig zijn. Het is dan ook geen "onder, dat er van alle kanten om Ame- •"jkaanse hulp is gevraagd. Men moet aarlijk enige moeite doen om een eens Oorlogvoerend land te vinden, dat niet m Washington heeft aangeklopt voor een ing. Wij overdrijven wat, maar het is len: ten feit, dat talloze verzoeken om lenin- êen bij de V. S. aanhangig zijn gemaakt, ofschoon niet alle ingewilligd. De grote mogendheden, Engeland, Frankrijk, Chi- ••a> ja Rusland, ontkwamen aan de nood zak van zulk een steunverzoek al even min als de kleinere, van de klasse van Wederland of Egypte. Ofschoon de Amerikanen meer dan eens afwijzend beschikten (o.a. ten aanzien van Rusland), zijn toch ?°k vele leningen toegestaan. Tot voor waren dat uitsluitend regerings- kort kningen, d.w.z. dat zij werden gefinan- m&rd niet gelden, die ter beschikking van 0 staat kwamen door belastingen, accijn- e. d. Men heeft zich wel eens afge jaagd, of dit nu maar steeds kon door- kaan. Eéns moest toch de bodem van de Amerikaanseschatkist in zicht komen, "ij beschikken niet over voldoende ge- 8evens, om een antwoord op vragen van die soort te kunnen geven. Wel weten dat het totale uitgeleende bedrag keen onbehoorlijke proporties heeft naast e uitgaven, die Amerika zich voor het teren van de oorlog getroostte. Onge twijfeld zal in de komende jaren het in komstentotaal dalen door belastingver mindering. Maar dit behoeft nog geen daling van de uitleencapaciteit beneden die van nu mede te brengen, omdat men enkele weken geleden is begonnen, bui tenlandse leningen ook op de particuliere beleggingsmarkt te brengen. De Noorse lening van 10.000.000 dollar, waarover wij Vrijdag 1.1. terloops en in ander veroand schreven, was de eerste, die aldus voor rekening van het particuliere kapitaal kwam. Behalve om geld, kan men ook om de goederen vragen, die men voor dit geld zou willen kopen: voedsel, machines, tex tiel, schepen, grondstoffen, steenkool, enz. Dat is dan ook op zeer grote schaal gebeurd, en het gebeurt voortdurend nog. Te Washington heeft men te kennen ge geven, dat men voortaan op zulke ver zoeken slechts zou ingaan, als het lan den betrof, waarvan de regeringsvorm in overeenstemming was met de Ameri kaanse opvattingen over democratie. Dat betekent dus voor die staten, waarvan de regeringsvorm deugde, dat men er niet al te ver van moest afwijken, wilde men niet de bijstand der V. S. verbeuren. En voor de staten, wier regeringsvorm de Amerikanen niet beviel, dat zij zich door een wijziging wellicht (allicht?) die bij stand zouden kunnen verwerven. et dit laatste raken wij aan een belangrijk punt: de macht van Amerika's rijkdom. Het is duide lijk, dat een voorwaarde als het voldoen van een regering aan de Amerikaanse opvatting van democratie de export van geld en goed verheft tot een wapen vóór die opvatting: dat men er dus macht mee uitoefent. Dit wapen snijdt evenwel nog fijner. Yankees lenen geen geld en leveren geen waren op crediet, als zü er niet zeker van kunnen zijn, dat zij binnen de afgesproken tijd betaling zullen ont vangen. Die zekerheid hebben zij pas, wanneer het ganse regeringsbeleid van een land hun zakelijk aanstaat. En dit houdt in, dat een land, waar behoefte aan een lening bestaat, zich zal beijveren, zijn beleid zoveel mogelijk aan te passen bij, of tenminste zo weinig mogelijk te laten afwijken van de Amerikaanse eis. Nederland zelf levert hiervan het voor beeld. Hoe vreest men hier niet, dat de lening, naar welke wij op het ogenblik dingen, zal worden afgewezen met het oog op allerlei regeringsmaatregelen, die Washington niet sympathiek zijn: Lief- tinck's krasse, naar staatsingrijpen in de private eigendom zwemende belasting- 'xW m i o i&ffi Een kijkje op een der stands van de grote Hamat Missie-tentoonstellingwelke in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden Maandagochtend is het Koninklijk Mannenkoor „Die Haghe-Sangers" per salonboot naar de Grebbelinie gereisd om enkele devote liederen ten gehore te brengen op de begraafplaats van onze gesneuvelde strijders. De heer W. K. Poulus, voorzitter van „Die Haghe-San gers" aldaar het woord voerende, meen de deze plechtigheid niet alleen te mo gen, maar ook te moeten aangrijpen om de gelegenheid te scheppen een be lofte, door millioenen Nederlanders in stilte gedaan, te kunnen inlossen. Spr. herinnerde aan de tijd, dat de Duitsers het bevel gaven, dat alle koperen munten door het Ne derlandse volk moesten worden In geleverd en dat prompt daarop de Engelse zender en ook de illegale blaadjes dringend verzochten niet alles aan onze overweldigers af te geven. Verstopt zoveel mogelijk werd er .gezegd, maar verbergt in ieder geval een rolletje met 50 centen om politiek, onze niet zo erg toeschietelijke houding jegens de Repoeblik, de neiging tot socialisatie van het mijnwezen, de banken, enz. De Amerikaanse verklaring, dat men belang stelt in de uitvoering van de Linggadjati-overeenkomst, speciaal van die artikelen, welke de Indonesische export behandelen, spreekt in dit verband boekdelen. Kwade dagen voor de asphalt-bankiers „Wij wonnen de oorlog" Een bestorming op de Rue de Rivoli Tiergarfen exit Een „snel '-epidemie in de jungle van Birma - Een staaltje van ambtenarij. De geldhandelaars van Parijs heb- slechte dagen gehad. De meesten hebben hun „kamers-achteraf" •ftar<- even gesloten om in rustige buiten- 1 op het land op verhaal te komen, ^uner Ramadier heeft hun te schande ®etet door aan te blijven en een rege- kagscrisis te vermijden. De dollar- en Bonden-sjacheraars hadden dit nooit Ppfven denken en daarom tegen royale Rijzen alle dollars opgekocht, die zij .•heien konden. Vele Parijzenaars zijn r goed van geworden, maar toen op een koede avond minister Ramadier niet ardween en de franc dus niet onmid- ®e|lijk gevaar zou lopen, kelderden de Rijzen nog sneller, dan zij eerst ge- tegen waren. Op de Place de L'Opera de Boulevard de la Madeleine, waar teze asphalt-bankiers bij voorkeur ple kte1 te opereren, werd zelfs de poging pdaa® om geheel in strijd met de Pt nu toe geldende zeden de Ame rikanen te bewegen dollar-s te kopen in ^'aats van te verkopen. Het lukte niet 11 de heren zitten met de stroppen. „In- Ramadier was afgetreden, zou de ^.°jlar tot 300 francs gestegen zijn, maar yP kunnen wij amper meer rond ko- X*1", het zijn de woorden van een van Peze geldmagnaten, waarin zowel zijn te>p als zijn ongeluk liggen opgesloten, medelijden mee te krijgen. Het Sovjet-volk en zijn gewapende macht hebben niet alleen de vrij- heid en de onafhankelijkheid van et moederland verdedigd, maar ook de eiken, van Europa bevrijd, het Duitse o»k inbegrepen, van het fascistische yk-" Deze woorden richtte* Maarschalk **>ulganin tot zijn Sovjet-toehoorders, ten hij ter gelegenheid van de tweede eri&ardag van de overwinning het °ord voerde. Over de prestaties van jyPerikanen of Engelsen repte hij niet. ^tegendeel, hij beschuldigde hen ervan jP overwinning uitgesteld te hebben, o Moskou en een-en-twintig andere eden werden dertig saluutsalvo's ge- st ter ere van de Sovjet-Russische erwinning op de gemeenschappelijke 11 and". LA on honderd mensen stonden in de voor een bioscoop, een vijftig en tal volgden met aandacht de uit batingen van een gids over de archi- l°nische schoonheid van een gebouw, anderen vulden de terrassen stön het Palais Royal en tientallen V0(?den in aandachtige bestudering 0a de kaarten van de Ondergrondse: tliv kleurde Zaterdag op de Rue de «n v in parijs, toen 400 jonge dokters een erPlegers op het sein wachtten tot l)ahc'ranval °P ket ministerie van Fi- e'dB 6n' Die rij voor de bioscoop en die leicjj„rnet zijn betoog waren slechts af- tuin t8sman°ouvres om de politie om de Op j. f beiden. De vierhonderd wachtten hef 1 Sein van 11 uur: ..Stormen", Op tocjj ogenblik kreeg de politie 'dderh108 iets in de gaten, maar de kon<] aast bijeengefloten politieagenten "«r<3en et oordon niet handhaven en bep Vft °nder de voet gelopen. De trap- tijci ministerie waren in record- k«boUw 8en- Maar de ramen van het •dihlstej. ^rden nlet geblindeerd en de Sofaas keeft zich niet in zijn kamer terd noch zijn huisbewakers het sein tot een tegenaanval gegeven. Vermoedelijk heeft hij vertrouwd op de vredelievendheid van de geneeskundigen. Maar de woordvoerders hebben hem wel duidelijk gemaakt, dat zijn vertrouwen ook té ver kan gaan. Indien hij ten minste hiet volledige vervulling van de eisen van het „vitale salaris-minimum" zal geven, zal Parijs na zijn kranten-, fabrieks- en melkslijters-staking, ook niet-werkende ziekenhuizen krijgen. De dokters staan op hun standpunt. De slogan was: „Wij doen geen centime van onze eisen af". Waar de Berliner in zijn goede dagen bij voorkeur flaneerde, waar veertig jaar geleden nog de trotse gehelmde Pruisische officieren paradeerden, is nu een troosteloze vlak te, verdeeld in percelen voor de op volkstuintjes beluste Berlijner van van daag. De „Tiergarten" is dood en ver kaveld. Volkstuinders spitten de grond om, waar nog niet zo heel lang geleden de Berlijner op het gras onder de zware bomen, de warmte van de stad ont vluchtte. Maar nu is de Tiergarten weg. De bomen en zelfs de zware stronken zijn verdwenen in de kachels van de kelders en bewoonbare kamers van de stad. Enige duizenden hebben het geluk van een strookje grond. Overdag vegen zij met blikken de paardenmest van de straat en 's avonds spitten ze het onder: in de hoop in de zomermaanden een maaltje spinazie of rabarber van eigen tuin te kunnen verorberen of voor de winter wat aardappels te kunnen over sparen. Ook in de rimboe en jungle van de Birmese binnenlanden heeft de moderne techniek de oude wapens verdrongen, sinds de wilde stam van de Wa's in de woeste bergen van het Noord- Oosten b(j hun jacht °P mensenoffers voor hun stamgoden van automatische wapens gebruik maken. Er is een „snel'- epidemie uitgebroken, te wijten aan het mislukken van de oogst. De gebruiken van de stam eisen, dat mannen, vrou wen en kinderen worden onthoofd en de hoofden aan de goden worden ge offerd. Maar ook in Birma neemt men bij voorkeur voor dergelijke eisen men sen van een andere, al of niet vyandige stam. Krijgers van de Wa's overvallen nu de dorpen in de buurt. Met pyi en boog werden in vroeger dagen de vijan- den gedood en met groote messen van hun hoofden beroofd. Maar sinds ook in Birma een moderne oorlog is gevoerd, weten zelfs de onbeschaafdste Birmezen (en de Wa's zijn onbeschaafd) dat do den met een automatisch pistool altyd iets sneller en efficiënter gaat dan met een klewang. Het Chinese leger is er al meer dan eens de dupe van geweest, want zün opslagplaatsen worden de wapens gestolen. Wanneer de Wa's in statistieken de successen van hun operaties zouden kunnen optekenen, zou den zij misschien zelf verbaasd staan van de snelle stijging van de lijnen. Want waren vroeger drie of vier hoofden het resultaat van oen „snel"-operatie, de laatste, tijd zijn het er vijftig gewor den. En dè stammen van de Naga-heu velen, die in een bloedvete met elkander leven, hebben volgens meldingen uit Rangoon- kans gezien in één week hon derd hoofden aan de goden te offeren. De Birmese regering, die deze voorvallen vooral voor de buitenwereld nogal on aangenaam vindt, kan er niet veel te gen doen. Een flinke, goed uitgeruste expeditie zou nodig zijn, om de 90.000 wilde, bloeddorstige Wa's in hun berg gebieden klein te krijgen. Zy wonen p de toppen van steile bergen. De ingan gen tot hun dorpen zijn listig gecamou fleerd en worden „bewaakt" door in'rijen van honderden opgestapelde grijnzende mensenschedels. Er bestaan ook nog Indische naga's, die het koppensnellen hebben afgeleerd en in de oorlog aan de geallieerden zelfs nuttige diensten hebben bewezen. Ieder zijn stiel; de naga's hielpen dus als gidsen en guerilla-strijders en in Japanse be richten over het Birma-front wordt nog verhaald over de gevreesde, maar geraf fineerd geconstrueerde mensenvallen van puntige bamboestokken. Neen, de-ze naga's zijn ,geen koppensnellers meer, maar zij zijn de blanke soldaten nog dankbaar, dat zy niet alleen ongestraft, maar zelfs deswege geëerd, zich nog eens aan hun oude liefhebberijen hebben kunnen overgeven. Een staaltje van vliegkunst èn van ambtenarij werd Dinsdag op de met auto's overdrukke Henry Hudson Parkway in New York gegeven, toen een piloot zich gedwongen zag wegens een motorstoring te landen. Op het moment, dat hy een plekje ontdekte, waar even geen verkeer was, bracht hy zyn toestel veilig op de grond. Gevolg? Bekeuring van de politie we gens het landen met een vliegtuig op een openbare weg zonder een desbetreffende vergunning. daarvan na de oorlog een monument voor onze gevallen helden aan de Grebbelinie op te richten. Dit was, zo zei de heer Poulus, als ik mij goed herinner, in 1942. Vergeten zijn wij en alle goede Nederlanders het niet, maar daarmede is het doel niet be reikt. Nu is het de tijd om te tonen, dat wij het niet vergeten zijn en dat wij allen reeds reikhalzend hebben uitgezien om deze zo lang bewaarde 50 koperen cen ten te kunnen afdragen voor het mooie doel. Voor niemand kan deze bijdrage de nagedachtenis aan onze gevallen helden, te groot zyn. Ik heb gemeend goed té doen, zo ver volgde de voorzitter, de leden van „Die Haghe-Sangers" te verzoeken, hierbij het voorbeeld te geven. Spontaan heb ben allen de bewaarde rolletjes centen vandaag meegebracht. Deze eerste in zameling is afgedragen aan de burge meester van Rhenen, tevens lid van het comité tot Stichting van het Nationaal Monument. De grond van bedoeld mo nument is blijkens ingewonnen inlich tingen bij het ministerie van Oorlog, zo ging de heer Paulus voort, tegenover het kerkhof van de Grebbeberg, ter grootte van 1 H.A. reeds aangekocht. „Die Haghe-Sangers" zijn begonnen met deze actie en nu is het woord aan alle goede Nederlanders. Laat niemand in gebreke blijven ook zijn aandeel voor dit doel te brengen. De voorzitter be sloot zyn rede met alle aanwezigen aan te sporen in eigen kring collectrice of collectant te zijn om zo spoedig moge lijk tot het gewenste doel te geraken. De plechtigheid, waarbij het gemeente bestuur van Rhenen tegenwoordig was, werd met het zingen van het Wilhelmus besloten. Vervolq van pag. 1) Twee wereldoorlogen waren niet in staat, ondanks de innige taalverwant schap met de omwonende belligerente volken en de uitgesproken sympathieën in tegenovergestelde richtingen, een scheuring te veroorzaken in de nationaal- kulturele eenheid van het land, dat in een verre historie als een „Eidgenossen- schaft" in het hart van Europa opbloeide. Zwitserland van 1947 is niet te begrijpen zonder de historie van de 650 jaar. Ner gens wijst het heden zo nadrukkelijk naar het verleden als in dit land met zijn emo tioneel verleden, waar iedere stad, ieder dorp, iedere kerk, ieder klooster, iedere burcht, iedere brug, ieder dal, iedere familienaam zekere historische herinne ringen oproept. Een zeer gering aantal strijdbare mannen heeft dit land gevormd naar de zuivere beginselen van een chris telijke samenleving, waarvan de staatkundige oertekst dateert uit 1291, toen de eerste „Bundesbrïef" begon met de veelzeggende woorden: lm Namen Gottes, Amen. Drie kleine kantons: Uri, Schweiz en Unterwalden, de kern, de ziel van de te genwoordige bondsstaat, zwoeren elkaar tot 'in het uiterste hulp te verlenen bij iedere poging van welke machtige oor logspartij ook, die het op de bezetting van hun grond zou aanleggen. Dit was uitgesproken tegen de Habsburgse agressie in de Middeleeuwen bedoeld en niets typeert zo treffend de toen reeds sterk ontwikkelde burgerzin dezer dal bewoners als de Willem Teil-sage, over heel de wereld vermaard geworden. In dit landsdeel nu werd Broeder Klaus geboren. Hij kende de geschiede nis, had ademloos geluisterd naar de verhalen van de ouderen, als zij op het dorpsplein vertelden wat van- twee, drie, vier geslachten was overgeleverd. Met fierheid werd hij zich bewust, als vrij man in een vrij souverein land te zijn geboren. Sachseln, het Nazareth uit het land van bergen en gletschers, is al enige eeuwen de nationale bedevaartsplaats. Daar ligt in smaakvol reliekschrijn wat overbleef van het broze lichaam, waarin eens de machtige ziel van broeder Klaus vertoefde. Het is een dorp om nooit te vergeten. Sachseln is als een boeiende historie-pagina, als een document uit vroeger dagen, als een perkament van onschatbare waarde, met miniaturen zo fris, als had eerst gisteren een feilloze meesterhand ze afgemaakt. Het zonne-uurwerk in de toren da teert, evenals het beroemde kerkregis ter met allerlei mededelingen over Broe der Klaus, uit de 15e eeuw. Maar het meest trekt toch het reliekschrijn de aandacht, omdat het door zijn inhoud èn door zijn opschrift getuigt dat daar in Sachseln werd geboren Nicolaas van Fluë. In het marmeren voetstuk staat: „Al- tare B. Nicolai de Fluë Patris Patriae". Veel kostbaarheden heeft het nage slacht in het schrijn verzameld, als eer bewijs aan de beste burger van het land. Een half dozijn ordetekens uit ver schillende landen, eredegens, het Kruis van de H. Bodewijk, alles door directe afstammelingen van de H. Broeder Klaus verworven, hebben zij aan de nagedach- Ongeveer 200 gedelegeerden, advi seurs en waarnemers, de landbouw organisaties van 30 landen vertegen woordigende, zijn m Den Haag bij een voor de eerste algemene jaar vergadering van de Internationale Federatie van Landbouwers (I.F.A.P.) die vandaag geopend is en tot 23 Mei zal duren. Voorzitter is James Turner (Enge land), eerste vice-voorzitter H. D. Louwes (Nederland), tweede vice-voor- zitter P. Martin (Frankrijk) en derde vicevoorzitter H. H. Hannam (Canada). De heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, heeft de buitenlandse delegaties tijdens een begroetingsrede in Kurhaus Schevenin gen verwelkomd. In de loop van ztfn toespraaik haalde spr. het „Luctor et Emergo" uit het Zeeuwse wapen aan. Met deze zin spreuk voor ogen, pakken de Nederlan ders hun zware arbeid voor herstel en vernieuwing aan. Op die manier ont vangt de volksziel nieuw licht en nieuwe hoop, die versterkt worden door de be slissing, de tweede conferentie van deze Internationale Landbouworganisatie in ons land te houden. Namens de heer James Turner, voor zitter van de IFAP, voerde de heer Her- bert Hannam het woord. In zijn rede uitte hij vooral grote be wondering voor het inpolderingswerk, waarvoor de plannen reeds voor een eeuw in de toekomst gereed zyn. „Geef de Nederlanders een kans en zij zullen op een gegeven moment aan de ..ndere kant van de Atlantische Oceaan met hun inpolderingswerkzaamheden ein digen", Zo zei de heer Hannam onder grote hilariteit. Afgevaardigden van 26 landen woon den vanmorgen de opening van het congres der IFAP in de Ridderzaal bij. Minister Mansholt hield de openings rede. Hij zeide, dat deze fedératie een absoluut noodzakelyk lichaam is en dat hy de ontwikkeling ervan met grote be langstelling volgt. Overal wordt momen teel de slagzin „vergroting van produc tie" gehoord. Er bestaat geen twijfel over de noodzakelijkheid hiervan, doch anderzyds moeten, aldus spr., de boeren tegen lonende pryzen kunnen produce ren. De prijzen dienen daarom interna tionaal te worden gestabiliseerd Slechts dan zal de boer zijn uiterste best doen om een topproductie te bereiken zonder vrees, dat zijn product „vergif op de markt" zal zijn. De steeds groter wor dende landbouwwetenschap zal on bruikbaar zyn, zolang hij niet alle boe ren bereikt. Ook op dit gebied bestaat een wyd arbeidsveld voor internationale samenwerking. tenis van hun grote voorvader geofferd. De typerende daden in het leven van Broeder Klaus geven ons te denken. Uit de oude archieven hebben tal van Zwit serse historici de waarheid onder het stof van vrome legenden te voorschijn gehaald, en hun oordeel was unaniem: „Ein echter Schweizer". Zijn jeugd ken merkt zich door een zekere trek naar de stilte, naar iets in zich zelf, waar hij voortdurend overleg mee scheen te ple gen. Speelmakkers noemden hem een „faire" kameraad. Hij groeit op in het boerenbedrijf van zyn familie, die tot de goed gesitueerde behoorde. Broeder Klaus was op en top een boer, met niet meer dan de opleiding van een middel eeuwse parochieschool, zodat enkele biografen hem een alphabeet noemen, wat niet verhindert, dat hij een schran dere geest de zijne kon noemen, zodat zijn gebrek aan schoolse kennis hierdoor ruimschoots vergoed werd. Hy beleefde intens het gebeuren in zijn kanton en in zijn land. Klaus ging trouwen toen hij daarvoor de leeftyd had. Tien kin deren gaf God het echtpaar, vijf zonen en vijf dochters. Hij werd rechter onder de zijnen, on derhandelaar onder de zijnen. Maar ir welke plaats hij ook terecht kwam, Klaus bleef alles biddend doen. Ook het oor logvoeren. Zijn soldaten, hij was „Rott- meister", plunderden niet, randden geen vrouwen aan, staken geen huizen, kloos ters of kerken in brand. Klaus wist ook de meest onbeteugelbare woesteling op het slagveld tot de orde te dwingen. Door zijn voorbeeld. Hij was moedig als geen hij was grootmoedig boven allen. Klaus was huisvader, had een groot bedrijf vele meiden en knechten, vijf zonen maar zonder tien woorden per dag te spreken liep alles op rolletjes, de baas gaf het voorbeeld. Hij sprak weinig en bad veel. Vandaag is te Amsterdam de behan deling van de zaak Willem Mengelberg voor de Centrale Ereraad begonnen. In de Ereraad hebben zitting mr. A. W. J- van Vrijberghe de Coningh, mr. L. van Lookeren Campagne en mr. S. N. B- Hal- bertsma. Verdediger mr. S. Bottenheim. In de bonnenlyst, die Woensdag wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor een ei worden opgenomen. Deze bonaan wijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gel den. Shipton, een der meest bekende Britse bergbeklimmers, heeft bij zijn onderzoekingen op de hellingen van de Mount Everest in de Himalaya, voor de oorlog verricht, in de sneeuw sporen gevonden, zoals de streek- bewoners verklaarden, van een onbe kend monster van meer dan vier meter hoog. Shipton maakt zich thans op om weer naar Kasjmir te vertrekken, teneinde zich daar aan te sluiten bij een Zwitserse expeditie voor de Mount Everest en mogelijk het raadsel van het onbekende mon ster op te lossen. De 24-jarige musicus F. van B. uit Rotterdam ontmoette in Augustus 1946 in een orkest de 25-jarige kla rinettist Th. W. Wijnands uit Hou- them (Valkenburg), die hy her kende als een van de bewakers van Amersfoort, waar hij enige maanden had doorgebracht. W. werd onmid dellijk gearresteerd. Voor het Bijonder Gerechtshof te Maastricht ontkende hij alles wat hem ten laste was gelegd. Een aantal voormalige gevange nen uit de tyd dat W. als bewaker in Amersfoort optrad, getuigde. Twee hunner vertelden enige byzonderheden over de wyze waarop zij in het concen tratiekamp werden behandeld. Verd. heeft evenals de andere be wakers veel gevangenen met knup pels geslagen en hij deed mee aan het „apporteerspelletje". De bewa kers hadden namelyk de „aardig heid" Joodse gevangenen een stok van een stuk land te laten halen, waarna zij met een mest pomp de gevangenen volspoten. Ook wer den gevangenen voortdurend iu diepe modderkuilen getrapt, terwijl de aanwezigheid van verdachte bij het doodknuppelen van een der ge vangenen door enkele getuigenver klaringen werd bevestigd. Verd. her innerde zich van dit alles niets niets meer. In verband met de ernst van de ten laste gelegde feiten vroeg de advocaat fiscaal levenslang. De verdedigster, mej. mr. M. Kryns voerde enkele verzachten de omstandigheden aan, waarna het Hof de uitspraak bepaalde op Maandag 19 Mei. Xi Zaterdagmorgen vertrok van Schip hol een vliegtuig van de K.L.M. met bloemen, geschonken door Katholieken van Nederland voor Onze Lieve Vrouw van Fatima. Het initiatief voor deze bloemenzending naar het ge nadeoord van de H. Maagd in het ge bergte Serra de Aires, was uitgegaan van het voorlopig Fatima-Comité. De op richters van dit Comité zyn: Pastoor H. Geertman te Enschede, de heer Louis P, Schols, Kanselier met verlof te 's-Gra- venhage en mr. P. v. d. Velde te Nijme gen. Reeds in Maart j.l. had dit Comité be kendheid gegeven in dag- en weekbladen aan de katholieken van ons vaderland om door giften het Comité in staat te stellen voor een schitterende bloemenzen ding naar Fatima te kunnen zorgen. Katholiek Nederland heeft zich niet on betuigd gelaten. Grote en kleine bijdra gen mocht het ^Fatima-Comité in dank ontvangen. Met de bloemboilenkwekers te Lisse werd spoedig een regeling getroffen voor het sorteren en verzenden van de bloe men. De heer W. Onderwater te Lisse zorgde op een uitstekende wyze het ver- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiii 5) Een benauwenis smoorde zijn keel toe, en kille vrees die in een ver verleden scheen teo ntspringen, geboren uit zyn schamele kindsheid in Shale- haven. In zijn har^ was hy nog een arme jongen; hij mocht zijn vooruitzich ten, zyn pasklare toekomst niet ver gooien. Hij sloeg zijn ogen neer en mom pelde' even later een excuus. ,,'t Is al laat, Jenny. We moesten eens gaan." Ieder <was het erover eens dat het een mooie bruiloft was. Joe zag er zo doel bewust uit. Ada zojong en bloeiend. Na de huwelijksreis naar het merenge bied, vestigde het jonge paar zich in een miniatuur-woning op de Laurel Avenue, slechts een halve mijl van het landhuis der Grigsons vandaan. Denk niet dat het huwelijk een ontgoocheling voor Joe betekende. Integendeel, Hij was volmaakt tevreden. Ada's jonge liefde roerde en koesterde hem, hij had een prettig huis en benydenswaardige voor uitzichten; dikwijls vroeg hij zich af wat een man zich meer kon wensen. Welis waar voelde hij soms het gezelschapsle ven, waar Ada dol op was, als een straf; het was vermoeiend mensen op bezoek te hebben of op een gure avond uit te gaan, terwijl hij liever met een boek bij de knusse haard was gebleven. En dan Mrs. Grigson in haar moederlyke toewij ding een bezoeking. Maar zijn grootste zorg concentreerde zich op Ada's ver-, kwisting. Joe had nu een salaris van zevenhon derd pond per jaar, Ada bezat eigen speldegeld en natuurlijk was er altyd de geruststellende gedachte dat haar vader achter haar stond. Niettemin: Ada was in overdaad groot gebracht, ze was verzot op mooie dingen, vooral kleren, en wist zichzelf niets te ontzeggen. Daarenboven was zij geen goede huis vrouw, haar dienstboden en de winkeliers bij wie zij kocht, edotten haar. Wnaneer de rekeningen kwamen, werd Joe bleek en Ada apart nemend, gaf hij haar me nig hartig, zij het liefdevol lesje in de beginselen der spaarzaamheid. Hij zette haar uiteen dat hij een eenvoudig man was met een heel eenvoudige smaak. Voor hen, die aan het begin van hun zeiven stonden, was het zaak hier doorgloeide een heilige ernst Joe's stem geld te sparen, aan de toekomst te bouwen. Het was moeilijk redeneren met een speelsche vrouw die met alle geweld op zijn knie wilde zitten en zyn betoog tot zwijgen bracht door haar zachte armen om zyn hals te strengelen. Ze had zelfs niet geluisterd. Niettemin deed zy op haar manier haar best. Het hielp niet: en wanneer ze in verlegenheid raaxte, klopte zij, liever dan Joe te ergeren, bij haar vader aan, die haar niets kou wei geren, maar die wel grimmig lachte als hij haar de chèque overhandigde. Inmid dels bracht Joe onverdroten zijn leer in praktijk. Hy legde altijd geld over van zijn persoonlijke toelage en hij vond er een intens welbehagen in, zich iedere Zondagmiddag in zijn studeerkamer af te zonderen en de getallen In zijn zwarte boekje bij te werken. Het verschafte hem een lichte opwinding, toen het overge spaarde bedrag de duizend pond be reikte. Het enige dat hem hinderde wa ren de geschenken die Ada hem van tijd tot tijd gaf dingen als zijden kamer japonnen, uitgebreide rookstellen, waar hij geen behoefte aan had en die een massa geld kostten. Op de Werf bleef Joe's verhouding tot zijn schoonvader naar wens. Misschien was Grigson wat minder joviaal, minder mededeelzaam dan vroegei Joe merkte vaak op hoe de lijnen om zijn mond vermoeid samentrokken. Maar hij werd immers ouder en het viel niet te ontkennen dat de zaken minder goed gingen dan in de oorlog net geval was geweest. Lange rijen schepen waren opgelegd in' de Tyne, waar hun rompen langzaam te roesten lagen wegens ge brek aan bevrachting. Een gelukkig contract voor twee Zuid-Afrikaanse bo ten hield Grigson aan de gang, maar de andere werven ondervonden de terug slag. Toen, in het derde jaar van haar hu welijk, verwachtte Ada een kind en iedereen, vooral de oude Grigson die zijn zinnen op een kleinzoon had gezet, was verrukt. Ik zal niet uitweiden over de toekomstdromen van het gezin, over Joe's bezorgdheid, over al de toebereid selen die voor de blijde gebeurtenis ge troffen werden. Echter, door een van die tragische toevalligheden ging er bij Ada's bevalling iets verkeerd. Het kind werd dood gebo ren èn twee dagen later stierf Ada. Joe was verslagen, volkomen ontredderd, weken aaneen verkeerde hij in een toe stand van doffe ellende. Hij logeerde zo lang bij Grigson en meer dan eens lei hij zijn hoofd tegen zijn schoonmoeders vervaarlijke boezem en huilde. Wekenlang na de begrafenis dreef zijn onbedaarlijke smart hem naar het kerkhof waar hy 's avonds by Ada's graf toefde. Langza merhand echter evrmande hij zich voer. Zaterdagmorgen vroeg werden 23 dozen met tulpen, narcissen en strooi- bloemen verpakt en geadresseerd aan het Nederlandse Gezantschap te Lissabon, Uit Aalsmeer waren 18 dozen met bloe men ontvangen. De heer C. J. de Hoog te Aalsmeer zorgde voor de verzending van Schiphol naar Portugal. Deze bloemen, geplukt in de tuinen van ons vaderland, verzonden in naam van de Nederlandse katholieken, hebben op de nationale bedevaartsdagen 12 en 13 Mei het altaar van Onze Lieve Vrouw van Fatima gesierd. Een Portugees vliegtuig heeft heden, tijdens de plechtigheden, bloemen uitgestrooid boven het genade oord te Cova da Iria. Bij de zending bloemen waren tevens enige dozen met strooi-bloemen gevoegd. De heer Onder water heeft als deskundige de bloemen vergezeld.. Moge Onze Lieve Vrouw van Fétima de gebeden verhoren van hen, die met dankbare liefde bloemen strooien voor Haar voeten op de feestdag .van Haar Verschijning te Fatima Voor de bijzon dere intentie van hen, die giften zonden voor deze bloemenhulde zal binnenkort in het genadekapelletje een H. Mis wor den gelezen. er waren vele zaken die zijn aandacht vergden. Eerst verkocht hy het huis op de Lau rel Avenue hij kon er onmogelijk meer in leven, bovendien, een weduwnaar had zo'n woning niet nodig. Daarna verkocht hij, uit verschillende overwegingen het meubilair, de tapijten, het andere huis raad en ook de tuinmeubelen. De pryzen waren hoog in die tijd en de opbrengst was tomelijk aanzienlijk het grote dubbele bed alleen al bracht ruim ze ventig pond op, -hetgeen vijf pond meer was dan Ada ervoor had betaald. Toen de beslommeringen van de verkopingen achter de rug waren, nam Joe een kamer in de Tyneside Union Club en begjoef zich in zijn werk in een poging tot ver geten. Hij begon zich ongerust te maken dat zijn deelgenootschap hem zou ontgaan. Alles wel beschouwd, was Mr. Grigson geenszins verplicht zijn belofte na te komen, omdat de grondslag waarop die rustte, zijn verbintenis met Ada, niet langer aanwezig was. Hij verdubbelde zijn toewijding voor Mr. Grigson, be zocht „opwekkings-bijeenkomsten" met zijn schoonmoeder die in haar smart haar toevlucht tot de godsdienst had genomen, zeker is dat hij erg intiem met hen werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3