Troepensterkte binnen énige maanden 109.000 man Geen vergeten leger GROTE VANGSTEN BIJ DE SHETLANDS H r I KLAUS, DE HEILIGE KLUIZENAAR VAN RANST Zijn naam een nationale synthese van vriendschap en vrede B Openbare zedelijkheid D' M' Onderwijzers en militaire dienst A Ons leger in en Jonkman naar Soerabaja Onweer en buien De „Tour d' Angleterre" van het smakelijk zeebanket G' Groot verlof en ontheffing voor bepaalde categorie Tot hoofd en hart „Wijziging der regering gewenst Ramadier neemt roer in handen Schacht toegewuifd door menigte Het weer Onverantwoordelijke elementen schuld aan verlies van mensenlevens te Sibolga Radio-rede van De Gasperi Minder warm weer DRIE DAGEN VARENS Oud-minister Meynen landvoogd? WOENSDAG 14 MEI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23847 DE' IRGOEN DREIGT SCHOUTEN BIJ VAN MQOK Weer varen de loggers uit... Nieuwe film met de Paus als hoofdpersoon STAATSLOTERIJ Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschijnen. DIRECTIE. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tBrief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. BATAVIA, 14 Mei (ANP). Lt.-Gen. H. J. Kruis, de chef van de Ned. Gen. Staf, heeft Woensdag op een persconferentie medegedeeld,' dat in de eerst volgende drie maanden de tweede Nederlandse divisie van 18.000 man in Indië zal aankomen. Hij zeidc, dat met deze. nieuwe divisie het Nederlandse leger een sterkte van ongeveer 109.000 man zal bereiken, met inbegrip van de ongeveer 42.000 Iedcn van het afzonderlij ke Ned.-Indische leger, aan wie Zo spoedig mogelijk groot verlof of demobilisatie is beloofd. Generaal Krnls zei verder, dat tot vijftig procent van de soldaten van enkele Nederlandse bataljons van plan zijn permanent als soldaat of als burger in Ned.-Indië te blijven. Generaal Kruis, die Donderdag na een Inspectiereis door Ned.-Indië, per vlieg tuig naar Nederland «ai terugkeren, deelde voorts mede, dat de gezondheids toestand, het moreel en de gevechts- waarde van de Nederlandse troepen zéér goed waren. Er werd, volgens de generaal, alleen geklaagd over het voedsel en het tekort aan ontspanning. De Ned.-Indisehe re gering doet haar uiterste best om hier in verbetering te brengen. Generaal Kruis zeide, dat hij de Ne derlandse troepen de verzekering had gegeven, dat zij geen vergeten leger zijn, doch hij voegde er aan toe, dat hij er niet geheel zeker va® was, of het, Neder landse volk zich realiseert, dat de solda ten in Indië de ruggegraat vormen van ons volk.' Generaal Kruis: Gezondheidstoestand, moreel en gevcchtswaardc van onze troepen in IncUë zéér goeef* Handhaving Rijkseenheid .5 1 Op de landelijke vergadering van het nationaal comité „Handhaving Rijks eenheid" te Utrecht gehouden, heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy medegedeeld, dat in de afgelopen zes maanden in In dië 2.000.000 mensen door honger en ge- Ijjek' zijn omgekomen. Het is nodig, al dus spr., dat andere mannen het roer van het schip van Staat in handen ne men. Onder instemming-van de verga dering stelde spr. voor, een petitie te richten tot.de Staten-Generaal om -deze' wijziging in de samenstelling der rege ring te verkrijgen. Elke kiesgerechtigde Nederlander zal worden aangezocht door plaatsing van zijn handtekening zijn in stemming met de petitie te betuigen. Oud-minister Ch. J. i. M. Weiter wees er hierna op, dat zolang de K. V. P— politiek met de Partij van de Arbeid verbonden blijft, krachtige woorden van de leider der K. V. p.-fractie van geen waarde zijn. Het bomt op daden aan en het ogenblik nadert, waarop de K. V. P. zal moeten beslissen of zij verder mede wil werken aan de uitholling van onze democratische instellingen, die .het gevolg is van het aan de macht zijn in Indië van een enkel man, de Luitenant- Gouverneur-GeneraqJ. spr. berekende daA in de 1 jaar van dienstbéléid de Indische Staatsschuld van 1300.000:000 tot 5000.000.000 is toegenomen. (Détail vttti'èen wandtapijt uit de school van Raphael in het Vaticaan) Ry het uitgaan van de hedenmor gen gehouden ministerraad beves tigde Ramadier het gerucht, dat hy zelf tot 1 Augustus a.s. het Departe ment ran Voedsel voorzieing zal gaan beheren. „Als het schip water xrtaakt," aldus de minister-presi dent, „neemt de kapitein zelf het stuur." Het directe gevolg van deze maatregel zal ongetwijfeld zijn, dat de problemen van de coördinatie, waarop tengevolge van onvoldoende interdepartementale samenwerking de meeste regelingen geheel of ge deeltelijk zijn gestrand, thans met gezag worden opgelost. Het zorgwekkende is het broodpro bleem en hiervan is het meest urgente onderdeel de vraag hoe men de periode tot aan de eerste afleveringen van de nieuwe oogst kan overbruggen Terwijl de Fransen zich nog niet hebben aan gepast aan het nieuwe verlaagde rant soen, van250 gram, worden zij reeds weef voorbereid op een volgende ver mindering van het rantsoen op 200 gram Bovendien is er sprake van verplichte sluiting van de bakkerswinkels ,2 dagen in de week irt plaats van 1 dag zoals nu, op Zondag. Op noemer r waardige leveranties uit het buitenland valt niet te rekenen, maar de regering is over tuigd, datde Franse boeren nog een belangrijke hoeveelheid graan op hun zolders hebben. Hij heeft hoger beroep aangetekend De tot 8 jaar dwangarbeid ver oordeelde Schacht, werd door een grote menigte Duitsers toegewuifd, toen hij op transport werd gesteld naar het werkkamp te Ludwifsburg. Een der zuiveringsfunctionarissen verklaarde naar aanleiding van deze betoging, dat slechts het heil-ge- roep" ontbrak. Tegenover de pers, die hij enigszins hautain een interview toestond verklaarde Schacht, dat het blauw witte uniform van het arbeidskamp voor hem niets nieuws zou zijn, daar hij altijd pyama's van die kleuren had gedragen. Intussen heeft hy hoger beroep aangetekend In het Britse Lagerhuis is gisteren medegedeeld, dat ter kennis Van de mi nister van Oorlog is gebracht, dat de Irgoen Zwai Leoemi gedreigd heeft elke. Engelse soldaat, die zij .in handen zou krijgen, op te hangen. „Indien terroristen pogen Engelse sol daten, die hun plicht dóen, te ontvoe ren en te vermoorden, zullen de streng ste maatregelen genomen worden, om hun gerechte straf te doen ondergaan," zei de plaatsvervangende minister van Oorlog. Verwachting tot Donderdagavond: Tijdelijk meer bewolking, mei vooral in de avond en nacht op vele plaatsen regen- of onweersbuien- Morgen overdag veel minder hoge temperaturen dan vandaag. .Meest matige naar westelijke richtingen omlopende wind. Donderdag: zon 4.48—20.26, maan 3.20—13,52. Vrijdag: zon 4.46—20.27 maan 3.3415.08. Naar men ons meldt, zijn te Batavia de besprekingen tussen de beide mi nisters en de Luit- Gouv.. Generaal alsmede met de Commissie-Generaal in volle gang, zij het dat ze nog in een stadium verkeren van een uit eenzetting van velerlei problemen, die er aan de orde zijn. Men hoopt echter in de komende dagen tot af doende oplossingen te geraken. De beide ministers hebben ook contact opgenomen met verschillende groe pen van de bevolking. Zo hebben zij o.m. besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van de Indische on dernemers. Het is de bedoeling dat de minister-president en minister Jonkman, na hun reis naar Malkas- sar, ook nog een bezoek zullen bren gen aan Soerabaja en Modjokerto. De Marine - Voorlichtingsdienst meldt: Uit «e* laatst ingekomen berichten uit Sibolga (Sumatra) blijkt, dat 12 Mei ®>nder directe reden, het vuur op HMs. ■■Banckert" is geopend waarbij republi keinse stellingen van licht geschut en Jhitrailleurs gebruik maakten. Blijkbaar «ebben de republikeinen getracht het schip van de rede te verdrijven, het geen mislukte. Het vuur werd direct be antwoord, waarbij uitsluitendde schie tende vuurmonden het- doel waren. *Daar de republikeinse stellingen echter dicht "ij een hebouwde kom lagen, kon niet borden verhinderd, dat grote schade J^erd aangericht. De schuld hiervoor en "et verlies van mensenlevens, treft uit buiten dé onverantwoordelijke elemen- tén, die tie strijd tegen het oorlogsschip aanbonden. De „Banckert" staakte het vUren, zodra het geschut op de wal riveeg. Het schip ia een enkele maal ge troffen doch de schade is uiterst gering au er werden geen verliezen aan man schappen geleden. Zoals reeds gemeld, °hderzocht de„Banckert" op de rede Van Sibolga een Brits schip dat de uit- voerbepaIingen overtrad. De afgetreden Italiaanse minister-* President Alcide de Gasperi. heeft voor 06 microfoon een beroep op solidariteit Sedagn op de gehele bevolking. HU wees P de moeilijkheden, waarmede Italië je kampen heeft: voedsel-importen ®8en vreemd geld, tekort aan grónd- '°Uen onvoldoende energielevering :en Jjcenkool, etc. Hij vroeg zich af, wat ®?én zou noeten aanvangen, wanneer e nulp van de UNRRA zouophouden sprak de hoop uit, dai Italië lenin- én Dit «en, *>er. van de wereldbank zou verkrijgen, zou echter alleen kunnen gesehie- aldus betoogde hU, wanneer Italië's 'opbouwprogram de buitenlandse cre- téuren vertrouwen zou kunnen inboe-" «ftien, Naar Agence France Pressc mel<jt, zijn de republikeinse ministers van Binnen landse Zakeri, Financiën, Sociale Zaken en Openbare Werken naar Sumatra, ver trokken, om aanwezig te zijn óp de zit ting van het voorlopig parlement van c'e provincie Sumatra, tene^de ,,^en zeker aantal problemen op te lossen". Het is bekend dat de situatie in het binnenland van 'Sumatra ernstige be zorgdheid heeft verwekt in republi keinse kringen te Batavia en Djokja karta., (Van onze Utrechtse correspondent). Langzaam maar zeker wordt ons land vrijgemaakt van de zeer warme lucht, afkomstig uit het Middellandse Zee gebied. Th plaats hiervan wordt vrij koude lucht aangevoerd uit liet gebied van de Atlantische Oceaan, die via de Golf 'van Bisoaye ons land bereikt, ter wijl bovendien in de hogere luchtlagen sterke afkoeling plaats vindt. Het bin nendringen van deze lucht zal gepaard gaar. met onweer en regen van bu:- achtig karajiter. De algemene verwach ting is, dat hierdoor hef extreem warme wéér voorlopig zal zijn afgelopen cn een meer gematigde temperatuur zal gaan heersen. Ook in Rusland bevindt zich zeer veel koude lucht, die van Noord- Ttusland is doorgedrongen tot aan de Zwarte Zee, waar de temperatuur op het ogenblik zodanig js gedaald, dat het hier zelfs heeft gevroren. Deze weersgesteld heid zal echter geen invloed hebben op de temperatuur in ons land. Gisteren heeft het Tweede-Kamerlid, de .hear J, Schouten, een langdurig On derhoud gehad met Van Mook. De Ned, Spoorwegen hebben de één- daagse retourkaarten naar België inge voerd (Van een bijzondere medewerker) allo Onderneming 3, hallo Onderneming 3! Roger roept, Rogei*roept! Kun je me verstaan? OverrrrHallo die Roger, hallo die Roger, Onderneming 3 antwoordt, Onderneming 3 antwoordt! We kunnen je goed verstaan. Goeie raorrege Tinus! Ontvang je goed Tinus? Wat doe je? Wat scharrel je? Overrrr„Hallo Onderneming 3. Hier Roger. We ben uitvarende. Vangt het nog wat? Wil je je positie opgeven? Overrrr....!" „Hallo Roger! We vangen 90 kantjes. Onze positie is 20 mijl uit de kust bij Lerwichen we liggen hier helemaal alleen. Is dat 'goed ontvangen? Overrrr..,.!" „Dat is allemaal goed ontvangen Leen, dan zoeken we je wel op Bedankt voor je inlichtingen en stoppen maar!" Zo roepen de schippers van de haring- loggers elkaar aan met hlin zender, wanneer Ze uitvaren op hun ge regelde tochten. De hele dag door 'kan men de gemoedelijke Katwijkers en Scheveningers beluisteren, als ze elkaar hun ervaringen van de dag vertellen. Bas de Heijer heeft 4 kantjes, Willem Haasnoot 70 en zo gaat het dóór. En wanneer iemand een extra mooie vangst hegft? Wel dan kan hij' er zeker van zijn, dat in de loop van de dag aan de horizon van alle kanten de bekende silhouetten van dp loggers opdoemen: hoge voorsteven, mist, brug en het altijd gehesen bezaanzeil achterop. Maar hij behoeft 'niet bang te zijn dat zijn eer lijkheid hem nu duur te staan zal komen en zijn vangst zal afnemen. De zee is groot genoeg en haring is er in over vloed! Men zou kunnen zeggén, dar de ha ring in éen jaar de „Tour d'Angleterre" doet met de Doggersbank als begin- en als eindpunt. In September schieten de igarir.gen daar kuit en worden daar de jonge haringen geboren. De haringen 13 Mei 1947: een belangrijke dag voor de vissers aan onze Noord zeekust. Zij zijn weer met hun loggersuitgevaren om- het zee banket, dat wij haring noemen, te verschalken. Over een dag of tien kunnen zij terug zijn van hun eerste reis, kan Nederland op nieuw zelf van een smakelijk ge recht uit de Noordzee genieten enaan de export denken. Een onzer medewerkers, die zelf met een Scheveningse logger op ha ringvangst is geweest, beschrijft in enkele artikelen water zoal te doen is aan boord, alvorens de vis thuis gebracht kan toorden. van het vorige jaar zwemmer, verder- Zuidwaarts, gaan door het Kanaal, bui- gen naar het Westen óm en zwemmen 1 als ze de Zuidkust van Ierland gepas seerd zijn naar het Noorden, om in April of Mei bij de Shetlandseilanden weer in de Noordzee te verschijnen. Him tocht is niet geheel zonder gevaar. Er worden letterlijk overal en altijd aan slagen op hun kortstondig leven ge- oer 'Klaus was niet zeker van één zaak, pi eigenlijk hij was overal zeker van, behalve van één zaak, hy twijfelde of hij Gods wil volbracht. Ja, Sprak zijn liefhebbende vrouw Dorothea; ja, spraken zijn oudste zoon en dochter; ja betoogde de hele familie. Neen, wist eindelijk Klaus. Hy had het gehoord in de lange; nachten van waken en bidden. Hij had het gehoord bij het melken der koeien'en het hakken der bomen, bij de visvangst, bij alle dingen, die hij in zijn bedrijf- moest verrichten. Hij praat steeds minder, soms lijkt hij met stomheid geslagen, maar hoe mindei; hij zegt, hoe meer de rozenkrans door zijn knoestige handen glijdt. Eindelijk, hij weet het, God heeft hem geroepen. Hij ziet zijn weg. Maar daar staat Dorothea, zijn vrouw. Zij draagt het tiende kind onder het hart. Zij kijkt hem aan, nadat hij haar iets heeft gezegd. En haar dromende ogen glijden langs zijn magere figuur. En haar hoofd Luiktneen. Dat kan niet, Klaus, bedenk, dat gij en ik één zijn en één moeten! blijven, tot G*?cl door de dood ons van elkander scheidt., Klaus buigt het hoofd. Dieper buigt hij het hoofd, als een révérence voor zijn Madonna, zijn Dorothea. Zij heeft gelijk. Zijn blin deren opvoeden: tot goede christenen, tot goedé burgers, tot goede boeren, mag hij zich daaraan onttrekken? Mag hij zijn vrouw de dubbele zware taak van Moeder èn Vader opleggen? Klaus twijfelt, Klaus bidt, méér da,n hij ooit gedaan heeft. Klaus wordt ontzaglijk inwendig gefolterd. Wees verstandig, zegt een stem in hem, wordt „Landman", de eerste, de rijkste, de machtigste uit de streek. De boeren tot in wijde omtrek willen allen jou als hun leider op alle gebied, Klaus erkent de satan. Hy praat dan met Dorothea. Samen gaan zij bidden en dan legt Klaus op een goede dag in liaar handen zijn lot. od riep Klaus, welnu daj God dan ook Dorothea deelgenote make van Zijn H. Wil. Klaus eiste dat teken als'hpt ware van Hem, ómdat hij bereid was tot alles. Er zijn moedige vrouwen in de historie. Judith, Agnes, Clara en Elisabeth cn nog zo h^el veel*anderen. Zij waren niet moediger dan Dorothea, dé vrouw van de H. Nieolaas van Fluë. Zy knielde met Klaus aan de wieg van het tiende kind. Zij gaf Klaus volkomen toe dat Gods wil °P. aarda gaat vóór alles. De H. Petrus Canisius getuigde: Zij was een moedige, 'een model-vrouw. Klaus ging weg. Als een landloper. Hij, de rijke boer, de geziene rechter, de „Rott- meister", de Vader van tien kinderen, ging*op blote voeten, in een ruig wollen kleed, met alleen wandelstok en rozen krans. Hij kwam terecht in Ranst. Na korte omzwervingen wees God hem een kluis aan, in zijn eigen geboorteland, in de nogal woeste streken, waar de Melcha door stroomt, des zomers als een zacht beekje, in- het voorjaar soms als een brie send ondier. Twintig jaar leefde Broeder Klaus al leen. Het gerucht dat Nieolaas van Fluë zich in de meest absolute eenzaamheid had teruggetrokken, ging van mond tot mond. Do, eenvoudigen spraken er met eerbied over, de overigen dachten er het hunne van. Maar het gefluister kreeg een inhoud, die ook de aandacht trok der ho gere klasse, dei- geestelijke en wereldlijke overheid. Broeder Klaus leefde soms lan ge perioden «onder voedsel te nuttigen, hij dreef de onthouding tót de alleruiter ste grénzèn, hij bepaalde zich tot het ontvangen der H. Communie. r En in deze uitzonderlijke toestand ver minderde gaandeweg de behoefte aan voedsel, zonder noemenswaardige invloed op zijn physieke weerstand, Onr zijn fi guur groeide de verering. Geen als hij leeft in het. Zwitserse volk voort. Tal van legenden en verhalen zijn in omloop, maar de historie heeft uit bergen materiaal het levensechte en- on weerlegbare bekend gemaakt. 'De heilig heid van de kluizenaar in Ranst werd spreekwoordelijk. Het volt fluisterde op de markt over hem en 's avonds ver telde men aan de brandende haard op nieuw over Broeder Klaus.-De geestelijke overheid hoorde over Broeder. Klaus, de wereldlijke overheid werd eveneens óver hem. ingelicht. En de kluizenaar bad, deed boete, en was in Gods tegenwoor digheid gelukkig. HU gaf i-aad aan de velen, die e-r om vroegen, hij- hoorde alles voor de invloed van zijn- landgenoten. De kantons onderling riepen zijn interventie in en -de Berner Regering liet door een afgezant een som gelds ter hand stellen, welke hij schonk .aan een „kaplar.ie". In de- 'diplomatieke mededelingen van ge zanten uit Milaan en andere landstreken wees men hem aan als een man, met wie rekening was te houden. En dan komt er midden ir.- een donkere nacht in het jaar 1,481 iemand naar Broeder Klaus mét een dringend beroep. Het is Haimo am Grund, een goede vriend van de kluize naar, pastoor te Stans. Er is geen uitstel mogelijk. In Stans wordt morgen beslist over het al of niet uitbreken van de gru welijke- burgeroorlog. De afgezanten der verschillende kantons kunnen het niet eens worden. Die van Luzem wilden als laatste- redmiddel nog eens de mening .De kluis van broeder Klaus in de bergen (naar ^en oude kopergravure) oyer de mensen van. de mensen, de klei nen kwamen zich. beklagen ovèr de gro ten, en de* groten kwamen bij hem om elkaar van alles en nog wat te beschuldi gen. Broeder Klaus werd de vertrouwens man van allen, hij was de best geïnfor meerde man van het land. Dat wist zelfs een aartshertog Sigismund die een gou den melkkan liet aanbieden. Een bete kenisvol geschenk, dat symbolisch was van Broeder. Klaus boren. De steden stonden onverzoenlijk tegenover het Plat" teland. het platteland verdedigde histo risch gegroeide rechten. Er liep een diepe, gracht tussen de meningen der partijen, waarin Freiburg en Solotum, Luzern, Zug, Unterwalden, Schweiz en Uri partij waren. (Vervolg op pag. 5) Houd je goed en rijke vangst" pieegd. Ook de Hollanders, laten zich niet" onbetuigd. Zodra de haring de Shetlands bereikt, zijn ook "de Scheve ningse, Katwijkse en Vlaardingse log gers aanwezig. En niet alleen Nederland se ook Engelse en Duitse vissers varen in groten getale uit en Vervolgen de vis tot in net Kanaal, wanneer de Novem berstormen al woeden. En dan liggen de Franse sefcepen en Engelse loggers ran de Zuidkust gereed o mde taak óver fe nemen. We zwijgen dan maar 'over de gevaren uit de lucht, waar de Jan van Gent heen en weer vliegt om zich plotseling in zee te stoi- tcn en zijn deel op te eisen of van de gevaren onder het» oppervlak van de zee. waar de haai in niet te verzadigen vraatzucht huishoudt. (Vervolg op pag. 5) (Van een bijzondere medewerker) e steeds verder toenemende zeden verwildering vormt een bedreiging van de grondslagen van onze sa menleving. De overheid mag op dat punt niet. onverschillig blijven en met grote instemming werd uit de Troonrede van 23 Juli 1946 vernomen, dat maatregelen zullen' worden voorbereid ten behoeve van een meer doeltreffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid. Inmiddels is ingediend een ontwerp- zweminrichtingenwét 1947. Daarin is geen aandacht geschonken aan het vraagstuk der openbare zedelijkheid. Dit is teleurstellend. Immers, de zedenver wildering komt vooral tot uiting in de zomermaanden bij de beoefening van de zwemsport en het nemen van zonneba den op het strand, in natuurbaden, enz. Verwacht had mogen worden, dat deze gelegenheid zou worden aangegrepen om een begin te maken me+ de uitvoering van de in de Troonrede gedane toezeg ging. Het wetsontwerp beperkt zich evenwel tot het stellen van technisch- hygiënische regelen met betrekking tot de zweminrichtingen. Het behartigt al leen de belangen van de volksgezondheid en daarom heeft alleen de minister van Sociale Zaken het ondertekend. Te betreuren valt het, dat de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Justitie niet bij de voorbereiding van dit wetsontwerp zijn betrokken, want dan zou deze belangrijke zaak ongetwijfeld op bredere grondslag zijn voorbereid. et instemming namen wij kennis van het voorlopig verslag der Tweede Kamer, waaruit blijkt, dat vele leden uiting gaven aan hun verwondering over deze gang vah zaken. Zij zijn van oordeel, dat de zorg voor de openbare zedelijkheid van niet minder belang is dan de behartiging der volks- hygiëne en zU wensen aan het ontwerp een ruimere "betekenis toe te kennen. Zij bepleiten, dat aan de vergunningen tot het exploiteren van een zweminrichting de volgende voorwaarden zullen worden verbonden: 1. Er zal gelegenheid worden gegeven tot niet-gemengd zwemmen, als daaraan bij het publiek behoefte blijkt te bestaan. 2. De inrichting worde voor zie® van een behoorlijke afschutting, zodat de bezoekers zijn onttrokken aan het oog van de voorbijgangers. Voorwaar toch bescheiden eisen, welke, ondanks deze bescheidenheid, de publie ke moraliteit toch zeker zullen bevor deren. Wij zien de verdere gang van zaken met belangstelling tegemoet. WU ver trouwen, dat de bedoelde vele ^Kamer leden waartoe wij zeker de fractie der K.V.P. mogen rekenen voet bU stuk zullen houden en zich niet laten intimi deren door het reeds in het voorlopig verslag tot uitdrukking komend verzet van andere groepen. De openbare zedelijkheid is een te eminent volksbelang, om van de rijde der Rijksoverheid langer veronacht zaamd te worden. Radio Vaticaan heeft Dinsdag ontkend, dat er ondrehandelingen gaande zijn voor het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen de Heilige Stoel en de Poolse republiek. „Het Dagblad" te Batavia van Dinsdag" schrijft o.m.: „In officiële kringen alhier heeft men reden om aan te nemen, dat inderdaad de be noeming van oud-minister Meynen tot landvoogd spoedig te verwachten is". Paus Pius XII, die in de fftm "Pastor Angelicus als hoofdpersoon optreedt, treedt ook in een door de Katholieke Filmactie vervaardigde film, die naar verluidt,' de titel van „Oorlog aan de oorlog" draagt. In deze film wordt de actie voor de vrede door de tegenwoordige Paus ge voerd, op het witte doek vertoond. De minister van Oorlog heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen van de aantallen officieren-, onder officieren-, korporaals- en soldaten- ^onderwijzers, op het ogenblik in mi litaire dienst, en met betrekking tot de onder-officieren van 30 jaar en ouder een overzicht van hen, die een opleiding voor de militaire ad- ministratie hebben genoten. Met het oog op de belangen van de militaire dienst heeft de minister er niet toe kunnen besluiten, alle onder de wapenen zijnde onderwijzers zonder aanzien van de functie, welke zij be kleden, onder deze gunstige bepaling te "doen vallen. Bij het maken van de uit zonderingen heeft hy zich echter be perkt tot het strikt noodzakelijke. Uit dé overzichten blijkt, dat 27 Fe bruari jj. in totaal 561 onderwijzers in militaire dienst waren. Daarvan waren 50 hoofd. Veertig daarvan rijn officier en 10 onder-officier. v Van de onder-officieren van 30 jaar en' ouder hebben 169 een opleiding ge noten 'voor de militaire administratie. In de beschikking van de minister wordt o. m. bepaald, teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan onder wijzers bij het I». O., UX.O. en M.U.L.O., De huisdieren beschamen dikwijl de mensen. Het is dan ook nie te verwonderen, dat velen i land aan hen hebben 'JU* iet het dat de minister aan onder-officieren ran 30 jaar en ouder en korporaals en sol daten van 27 jaar en ouder, die vóór hun opkomst in werkelijke dienst bij genoemd onderwijs werkzaam waren en daarbij wensen terug te*" keren, op hun verzoek groot verlof, dan wel ontheffing .uit hun vrijwillig dienstverband zal ver lenen. Uitgezonderd worden evenwel zij, die in de Overzeese Gebiedsdelen - verblyven, een opleiding hebben genoten, dan wel in opleiding zijn voor de militaire administratie, of behoren tot het beroeps- of reserve- personeel der koninklijke landmacht. Militairen, die de gestelde leeftijden nog niet hebben bereikt en anders dan voor het» vervullen van eerste oefening opder de wapenen zyn, kunnen voor groot verlof dan wel ontheffing uit vrij willig dienstverband in aanmerking warden gebracht, wanneer zij verbon den waren aan een onderwijsinrichting, waarby het aantal leerkrachten door opkomst in werkelijke dienst ip terug gelopen tot minder dan vijftig prooent. ƒ1000 1338 14202 16562 J6856 17171 ƒ400 19511 ƒ200 3563-9548 11982 12043 12804 100 1840 2924 5414 5962 7069 7692 7816 7853 8633 12772 14048 16581 17S06

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1