1 P I m Soendanese Volkspartij een vreedzame beweging Vermogensheffing-ineens aangenomen Twintig procent verlaging HONDERDSTE DISTRIBUTIEPERIODE BEGONHEN Desorganisatie in de economie Marinevliegtuig vermist Hoopvol perspectief WALSERIJ-WEST WEER IN BEDRIJF Boeren werken niet mee r* Tot hoofd en hart Ia 6 i Ned.-Indische regering zal leden tegen intimidatie en terreur beschermen Beel en Jonkman verlaten Donderdag Batavia Mgr. Verhoeven tot Bisschop gewijd NAAR EEN GRAAN- OVEREENKOMST? Ned. amendement op Landbouwcongres Betalingstermijn op acht jaar gesteld Het weer Het Rijk vergoedt alle kerkklokken VOLOP AAN DE SLAG Eresaluut aan hen, die stuk nationale welvaart hielpen herbouwen Duitsland tussen twee oogsten i Beschietingen voor de kast van Bali Willem Barendsz komt Woensdag thuis vrijdag i6 mei 1947 0 69ste JAARGANG No. 2384o len. 06. IS7' 11 NEDERLANDERS IN ARREST TE BATAVIA TWEEDE KAMER smmm Economische oorlog STAATSLOTERIJ V I Bu?EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. «en* «efl* finjfl- «eiit bent cent cent «ent cent •lem De Amerikaanse vloot laat Griekenland en Turkije zien wat zij waard is. Grote slagschepen hebben de Middellandse Zee doorkruist om de Grieken en de Turken er van te overtuigen dat het ernst is met hun hulp. Thans is de vloot voor anker in de haven van Istanboel. Op het dek van het vliegtuigmoederschip „Leyte'' staan de machines broederlijk naast elkaar, gepoetst en gesmeerd, maar vol ingehouden kracht die zich zal ontplooien als het commando klinkt. Na twee jaar vrede is nog de dreiging nodig van schepen en vliegtuigen om zich veilig te voelen. A Officieel wordt uit Batavia gemeld: v^an Mook heeft Woensdag het hoofd huur van dp ..Partai Ra.'iat Pa.soen- tel. en. :8. r4 Ar no. iffr 8, net ,tr. 38. iVj ar d. tU1 -n. X& it, I i. te. >6. a ,stuur van de „Partai Ra'jat Pasoen- b'' (Soendanese Volkspartij) in audiën- e ontvangen. Het hoofdbestuur had ueze audiëntie aangevraagd met het doel 5an de regering het streven van de par- Ti.i nader uiteen te zetten. Tijdens de be spreking kwam vast te staan, dat de doelstellingen van deze partij uitsluitend op gericht zijn de politieke organisa- tie van het Soendanese volk op vreed- ^me wijze te bevorderen en langs deze te komen tot een eigen staatkundig geheel binnen de Verenigde Staten van Tbdonesië. Ofschoon de vorm, waarin op de bekende massa-vergadering te Ban doeng de hierop betrekking hebbende uit haken zijn gegoten, de indruk moest gekken van een revolutionnaire bedoe- I dbg, is thans gebleken, dat de „Partai Ra'jat Pasoendan" niet méér bedoeld dad dan het openbaar maken van een dfogramma en het tot uitdrukking bren gen van een geheel van wensen. De Ned.-Indische regering heeft >net belangstelling van deze wensen kennis'genomen. Zij heeft de verze kering gegeven, dat een vreedzame beweging als de „Partai Ra'jat Pa soendan uit de aard' der zaak vrij is »m, met inachtneming der demoera- tische beginselen, zich te organiseren en te ontwikkelen. öaar het verschillende malen gebleken dat pogingen werden gedaan om tegen deze beweging te ageren met intimidatie terreur, heeft de uitenant gouvemeu1-- Seneraal de verzekering gegeven, dat de d'ed.-Indische regering zal doen wat in "aar vermogen ligt °m haar leden en •Medestanders tegen een dergelijk optre den te beschermen. Sultan Hamid II is met slechts één stem tegen gekozen tot „Kepala öaerah" (hoofd van het gebied) West-Borneo. De Indonesische handelsgevolmachtig de in Australië, Campbell, heeft Don derdagavond op het Indonesische vak- henigingscongres te Malang verklaart Je hopen, dat het congres de wens te bennen zal geven voor een wereldboycot de Nederlandse scheepvaart op In donesië. De Australische vakverenigingen, aldus campbell, die de Nederlandse scheep vaart op het hoogtepunt van het Neder lands-Indonesische conflict hebben ge boycot, maken thans plannen voor een dergelijk wereldboycott. „Men verwacht, dat de Nederlandse vakverenigingen er aan deel zullen nemen." Tijdens een debat in de algemene ver gadering der V. N. over Palestina heeft de Nederlandse gedelegeerde Snouck Hurgronje verklaard, dat Nederland over twee jaar de Indonesische republiek als volwaardig lid in de V. N. zal introdu ceren. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de ministers Beel en Jonkman he denochtend in het kader van hun in formatieve besprekingen de ondernemers hebben ontvangen. Deze besprekingen hebben zeer verhelderend gewerkt. Het ligt in het voornemen van de ministers Donderdagmiddag a.s. de te rugkeer naar Nederland te aanvaarden. Zij zullen de nacht doorbrengen in Singapore en hopen Tweede Pinkster dag 's avonds op Schiphol te arriveren. Het Lu Batavia verschijnende Chinese blad „Keng Po" meldt, dat de civiele po litie in Batavia twee Nederlanders S. en H. in hechtenis heeft genomen, in ver band met een diefstal van twee kistjes goud, met een gewicht van f2 kilogram en een waarde van 180 duizend gulden. De kistjes waren uit Palembang naar het departement van Financiën te Batavia gezonden, alwaar zij bij aankomst op het vliegveld Kemajoran op tot nog toe on bekende wijze zijn ontvreemd. Donderdag is Mgr. N. Verhoeven in de St. Petruskerk te Oisterwijk tot Bis schop gewijd. Consecrator was Z. H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, met assis tentie van Mgr. Panis en Mgr. Stam. (Van onze Haagse redacteur) In de commissie voor algemeen land bouwbeleid. is Donderdag langdurig ge sproken over een internationale graan- overeenkomst en men verwacht dat daarover morgen nadere mededelingen zullen worden gedaan. Van Nederlandse zijde is in dit verband een amendement ingediend, waarvan de strekking is, dat het heel mooi is allerlei prachtige internationale overeenkomsten op te stellen, doch dat men nu eenmaal internationaal niet verder springen kan dan de nationale polsstok lang is. Het is daarom noodzakelijk dat van al de leden-organisaties zo spoedig moge lijk bekend wordt, wat hun nationale po sitie is. Hoe hun verhouding is tegenover de arbeidersorganisaties, de coöperaties en de regering. Dit Nederlandse voorstel werd aangenomen. Voorts is er op Amerikaans initiatief lang over gesproken, of de I.F.A.P. vaker of minder dan eens per jaar bijeen zai komen. Sommigen waren van mening, dat het vooral de eerste jaren nodig zal zijn vaker bijeen te komen en dat het mogelijk moet zijn binnen 90 dagen een algemene vergadering bijeen te roepen, anderen daarentegen meenden hiertegen bezwaar te moeten maken vanwege de hoge kosten die deze vergaderingen voor de verstkomende landen met zich mee brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp Vermogcnsheffing ineens is Woensdagmiddag door de Tweede Kamer aangenomen zonder hoofdelijke stemming met slechts de aantekening, dat de Partij van de Vrijheid geacht wenst te worden te hebben tegen gestemd. Maar het heeft minister Lieftinck een aderlating gekost: de heer Teulings heeft per amendement weliswaar niet een tariefsverlaging van 25, maar dan toch wel van 20 pet. voorgesteld en hij heeft het natuurlijk in een ouderwetse rechts-links stemming, waarbij dan de liberalen bjj rechts zijn te rekenen, met glans aan genomen gekregen. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. In de vroege ochtend enige plaatselijke nevel of mistvelden. Overdag meest zwaar bewolkt. Geen regen van betekenis. Opnieuw iets hogere temperatuur. Zon 4.45—20.29, maan 3.48—16.27. Minister Lieftinok heeft tot het einde toe de aanneming van het amendement ontraden, doch de minister was in zijn verdediging nogal laconiek. Er viel eni- germate een incongruentie tussen zijn houding en zijn woorden waar te nemen. Het was duidelijk, dat hij het amende ment innerlijk zo ver mogelijk verwierp, omdat hij het feitelijk beschouwt als een castratie van zijn wet. Het effect van de geldsanering wordt er door in gevaar gebracht, hield hij vol, omdat bij een zo aanzienlijk lagere opbrengst van de heffing, als door deze tariefs verlaging in uitzicht wordt gesteld, de kans al te zeer stijgt, dat er te veel ge blokkeerd geld onvernietigd blijft. En als men het einde van de geldsanering wil en verlangt, dat het na deze ope ratie dan ook uit zal zijn, dan is het ongerijmd het bereiken van het beoogde resultaat van deze heffing in gevaar te brengen. Maar toen de heer Teulings toch volhield, dat het wel wat minder kan, sprak minister Lieftinck niet het woord „onaanvaardbaar" uit. Hij liet het tenslotte maar aan de Kamer over. Het vooroverleg had hem blijkbaar reeds in voldoende mate vleugellam gemaakt en hij scheen op het ogenblik geen onaan genaamheden met de Kamer te wensen. Een andere vraag is, of de heer Teulings de noodzaak van zijn verzet tegen het door de minister gewenste tarief waar heeft kunnen maken. Naar ons gevoelen heeft hij het verwijt van prof. Lieftinck inzake zijn ongerijmdheid niet kunnen ontzenu wen. Hij heeft in hoofdzaak verklaard, dat hij de verzachting van de economische be zwaren door matiging Van het tarief vóór de geldsanering stelt, en als dit een ar gument mag heten, dan is het toch een sentimentsargument. Hij hield de minis ter voor, dat deze zelf 00ic niet beoogt de hele heffing uit geblokkeerde middelen te laten voldoen, aangezien hij heeft be paald, dat ook staatsobligaties als betaal middel kunnen dienen. Dat is al een con cessie van mijn kant geweest, riposteerde de minister, en als de heer Teulings nu zijn wijziging van het tarief wil laten va ren, dan ben ik bereid, die bepaling om trent de obligaties weer uit de wet te ne men. Daar kwam de heer Teulings natuur lijk niet van in. Het werd dus duidelijk, dat de katho lieken deze concessie van de minister wensten als prijs voor de steun, die zij ga ven aan het wetsontwerp, waartegen in bepaalde katholieke kringen grote oppositie gevoerd is. De scherptongige socialist Hofstra gaf ook zojets te verstaan. Verlaging van het tarief, zei hij, is van geringe betekenis voor de kleine vermogensbezitters. Het is alleen van echte betekenis voor de bezit ters van grote en zeer grote vermogens. De heer Teulings wenste deze bewering te laten voor wat ze is. Maar wat was ze dan die bewering? Hij zei alleen: wij moeten de sociale rechtvaardigheid be trachten tegenover allen, een zeer alge mene waarheid, die nu juist om een na der toegepast bewijs zou vragen. Waar dit bewijs niet al te overtuigend geleverd werd', valt er des te meer licht op de politieke betekenis van het amen dement. Bvenals bij de Vermogensaan- wasbelasting reeds voorkwam, is ook dit een vrij ernstige contrariëring van de minister, met wie men het overigens eens is en die men op dit stuk zijn vertrou wen schenkt. Doch men schenkt het hem op 20 percent na, die in tal van indi viduele gevallen van relatief geringe be tekenis zijn, doch die de minister in hun totale opbrengst stijf en strak beweert nodig te hebben. (Vervolg op pag. 5) Binnenkort zal de schade-enquête commissie het onderzoek en de scha deregeling ter hand nemen ter ver vanging van de duizenden klokken, welke de Duitsers uit ons land heb ben geroofd. Naar wij vernemen, zal de schade-enquête-commissie de waarde der geroofde klokken op basis van de prijs op 9 Mei 1940 vergoe den, terwijl ook de kosten van ver voer en ophangen der nieuwe klok ken voor haar rekening komen. Minister L. Neher Zware slagen hebben ons land in de oorlogsjaren getrof fen; zeer veel is er vernield en afgebroken en men kan zich nog heel goed voor de geest halen de geweldige chaos die in de Mei dagen van 1945 in ons land heers te. Het is met de opbouw niet zo voor de wind gegaan als men aan vankelijk gehoopt had, maar er waren ook ongekende moeilijk heden te overwinnen. Maar de Nederlanders hebben zich schrap gezet. Zij zijn van onder-af-aan, met het puinruimen, begonnen en er heerst nu, ondanks de over vloed van formulieren en de over daad van Rijksbureaux, overal een weldadig aandoende activiteit. Luctor et emergo, ik worstel en kom boven. Deze Zeeuwse spreuk is van toepassing op ons gehele land. We zijn weer volop aan de slag. De opbouw is in volle gang. Ons opbouw-nummer van van daag, waarin we de voornaamste feiten vermelden en dat we in de bijzondere aandacht van de lezers aanbevelen, legt er duidelijk ge tuigenis van af. Bij de inwerkingstelling van de Wal- serij-West van de Kon. Hoogovens te VeJsen heeft minister Huysmans een rede gehouden, waarin hij allereerst uit eenzette dat zijn aanwezigheid niet to de eerste plaats gegrond was op het be drijfseconomisch aspect van deze inwer kingstelling, maar wel op het nationaal- occ"or-jr-to. oepr-t o-'fr T)e resulta ten, welke in deze onderneming zijn be haald en de prestaties van geestelijke en lichamelijke arbeid op het gebied van Minister Huysmans De Duitse bevolking is begonnen aan de honderdste distributieperiode. Dit feit valt midden in een lange en slepende voedselerisis, die de ernstigste is, welke het volk sedert het einde van de oorlog heeft moeten doormaken. Met de wetenschap, dat de Westelijke zones voor de maanden tot aan het winnen van de volgende oogst vrijwel geheel zijn aangewezen op de Amerikaanse graan- impor ten, kan er thans voor de Duitsers weinig hoop zijn op een wezenlijke verbetering hunner voedselsituatie in de komende maanden. ('e Wicringermeer is men begonnen met de bouw van het tweede Slootdorp. De Semaakt vanaf de toren der nog gedeeltelijk intact zijnde Gereformeerde Kerk, Bteft een overzicht van het leggen der fundamenten van alle woningen der voormalige Kerkstraat Hoewel gezondheidsdiensten van mening zijn, dat een dagrantsoen van 2000 calorieën slechts gedu rende een beperkte periode kan worden volgehouden, lijkt een dergelijic voedsel- peii voor de meeste Duitsers thans min of meer luxueus. De imporiplannen, waartoe bij de samensmelting der zones besloten werd, hebben voor de periode na de oogst van 1947 een peil dat in deze buurt komt, in uitzicht gesteld. Men wil dan officieel 1800 calorieën ver strekken en onderzoekingen hebben aan getoond, dat de mensen gemiddeld 200 calorieën daags uit vrije of duistere bronnen betrekken. Sedert de bezetting van Duitsland is het evenwel nooit ge lukt meer dan 78 procent te verstrek ken van hetgeen gold als het minimale rantsoen In de Westelijke zone hebben ae rantsoenen gevarieerd tussen 860 en 1509 calorieën en het laatste peil kon slechts gedurende zeven maanden wor den gehandhaafd. Toen een groep Ame rikaanse industriëlen vorige week de Ruhr bezocht werd hun medegedeeld, dat het sedert op 14 October J.l. het rantsoen werd verhoogd tot 1500 cal. geen enkele maal gelukt is dit rant soen ook metterdaad te verstrekken. Het is voor ieder in Duitsland duidelijk, dat de voedselerisis, die 't land thans moet doormaken, voor een belangrijk deel te wijten is aan de staat van desorganisatie, waarm de economie verkeert. De geallieer de commissie, die op gezette tijden een tour maakt door de drie Weste lijke zones om de gezondheidstoe stand te controleren, rapporteerde dezer dagen dat het steeds duidelij ker wordt, dat de bevolking grote hoeveelheden voedsel uit onofficiële bronnen ontvangt. Uit het buitenland wordt een grote hoeveelheid voedsel in „care-pakketten" aan Duitsers gezonden, maar men heeft ook vastgesteld, dat voedselzendingen per post binnen Duitsland een aanzien lijke omvang hebben aangenomen. In alle drie de zones, zo rapporteert de commissie voorts, kan men mensen per trein zien reizen voorzien van grote hoeveelheden voedsel en in geen enkele van de bezocht^ steden was het moeilijk de noteringen van voedsel op de zwarte markt te weten te komen. Inderdaad toont de situatie op elk station in Duits land, waar het gros der reizigers welge vulde zakken sleept, aan, hoeveel voed sel er nog te halen is bij boeren, die aan hun leveringsplicht niet voldoen. Er is een toenemende neiging bij de boeren levensmiddelen achter te honden Britse officiële cijfers zeggen, dat in de maanden Februari en Maart slechts zes tig procent werd geleverd van hetgeen was verwacht. Het wantrouwen van de boeren in de Reichsmark, de kansen op hogere winsten door het aanhouden van meer vee dan is toegestaan en het ont staan van een „Butterwahrung", (die het voor boeren vrijwel onmogelijk maakt goederen of diensten te kopen zonder met boter te betalen), zijn aan te merken als de oorzaken van de traag heid van vele boeren b(j het leveren. Duitse instanties zijn niet bij machte geweest deze desorganisatie der voorzie ning te voorkomen. Zijzelf zeggen, dat zij daartoe met te weinig machtsmiddelen zijn toegerust. Er kan op het ogenblik met recht ge sproken worden van een soort economi sche oorlog lussen de Beieren en West- falen. De Beieren plegen het nogal on omwonden te kennen te geven, dat zij er niets voor voelen hun voedselreser ves af te staan ten behoeve van de hon gerende arbeiders van de Ruhr. In de voorlaatste distributieperiode leverde Beieren slechts 335 ton vlees van de 2387 waartoe het verplicht was en de bi7onale instanties, die de vei plich ting hadden opgelegd, beschikten over geen machtsmiddelen om haar door te voe- leiding en uitvoering rekende de minister tot de grootste die hier te lande zijn tot- stand gebracht. De Walserij-West is in Maart 1943 door de Duitsers geroofd, en direct daarna werd oegonnen met de uitwerking van een plan tot terugwerving en herbouw. Nu de minister hier te midden van een na zwaré aantasting ten gevolge van de oorlog herrezen bedrijf stond, kon hjj niet nalaten de prestaties van hen, die hier ter plaatse schouder aan schouder hebben gewerkt om een stuk nationale welvaart te herstellen, te noemen zonder tevens een ere saluut te brengen aan allen, die op duizenden plaatsen in den ïande in industrie, handel, verkeer of ambacht in het groot en in het kléin met schier ontembare ijver en met taaie volharding reeds een stuk nationale welvaart hielpen herbouwen. Waarlijk, aldus de minister, ons volk is een nijver volk, van welks energie en voortvarendheid dit boogovenbeorijf en wals werk een der grootste en wa ardigstc bouwsels is. De minister bracht vervolgens de ge lukwensen van de regering ever en sprak de hoop uit, dat deze nationale industrie voor het gehele Nederlandse volk een blijvende bron van voorspoed en welvaart zou zijn. De Marine-Voorlichtingsdienst meldt, dat een Firefly-toestel van de Marine-Luchtvaartdienst van een verkenningstocht op 14 Mei op de basis Soerabaja niet is terugge keerd. Tien M.L.D.-toestellen zün opgeste gen voor het opsporen van het ver miste vliegtuig, echter tot nu toe zonder resultaat. Bij de actie van de „Banckert" in de haven van Sibolga is één man ge dood en één gewond. De Marine-Voorlichtingsdienst meldt voorts, dat enige weken geleden een groot aantal prauwen voor infiltratie pogingen van Java naar Bali is vertrok ken en door een Nederlands patrouille vaartuig werd teruggedreven. 14 Mei werd een poging ondernomen het pa trouille-vaartuig, dat tegen infiltratie waakt, te verdrijven. Nederlandse vaar tuigen hebben de kustbatterijen onder vuur genomen en tot zwijgen gebracht 15 Mei geschiedde wederom een beschie ting, terwijl er berichten binnenkwamen, dat extremisten op ^Bali voet aan wal hadden gezet. f 1000,— 1376, 21955. f. 400,— 7658, 11655, 20291. f 200 3738, 7759, 8089, 8445, 10986, 16316. f 100,— 1821, 4046, 5767, 8708, 9604, 10972, 13851, 13967, 20804, 21203. Eerbewijzen zijn als stelten. Zij heffen ons wel op, maar daarom maken zij ons nog niet groterj Het is alleszins nuttig, thans, nu ons vaderland twee jaren bevrijd is, een summier overzicht te geven van hetgeen in deze twee jaren op hei gebied van het materiële herstel is ver richt. Niet om ons zelf, als volk, op de schouders te kloppen en te zeggen, dat wij het zo goed gedaan hebben. Daarvoor zijn wij te vaak te kort geschoten en te zwak gebleken. Maar wel is het vastleggen van het geheel der feiten wenselijk, om dat wij dikwijls de neiging hebben te veel te zien naar die punten, waarop wij nog faalden en te weinig oog hebben voor die daden, welke als grootse presta ties in de annalen van onze na-oorlogse berstelarbeid geboekstaafd zouden mogen worden. Indien dit werd nagelaten, zou den wij wel heel erg te kort doen aan de waardering van de toewijding en de ener gie van de tallozen, die aan deze weder - opbouwarbeid hebben gewerkt, hetzij geestelijk, hetzij met de kracht hunner banden. Om een billijk oordeel te vormen over de materiële wederopbouw van Neder land, is het nodig zich opnieuw het ramp zalig beeld voor ogen te halen, dat Ne derland op die gelukkige dag der 'bevrij ding in Mei 1945 bood. Een groot deel der bevolking aan de rand der lichamelijke uitputting levend; onze industrie beroofd van machines en grondstoffen; 1/10 deel van onze cultuurgrond onder water; tien duizenden huizen en bedrijfsgebouwen verwoest of beschadigd; het verkeers- apparaat volkomen ontwricht, zonder wegverkeer, zonder treinverkeer, talloze bruggen vernield, onze havens zwaar ge teisterd, onze koopvaardijvloot gedeci meerd, duizenden binnen-schepen tot zinken gebracht. Wij waren afgesneden van ons Rijksgebied in het Verre Oosten, onze welvaartsbronnen waren droog ge legd. Wij moesten in 1945 het herstel be ginnen als het ware met onze blote handen, met verzwakte li chaamskracht en bijna zonder materieel en zonder materiaal. Wie zich dit beeld nog. voor de geest weet te halen en vol doende fantasie bezit om begrip te heb ben voor de tienduizenden moeilijkheden waarvoor wij stonden, zal, indien hij thans in Nederland rondziet, moeten oordelen, dat er veel, ja zelfs heel veel gedaan is. Te weinig? Ongetwijfeld. Ge maakte fouten? Wij erkennen ze. Maar wie, rekening houdende met het opgeroe pen herinneringsbeeld, het verwijt zou willen maken, dat er in Nederland niet of onvoldoende zou zijn gewerkt, die vindt de feiten tegenover zich. De inundaties zijn alle ongedaan ge maakt en de drooggemaakte gronden leveren weer oogst; de havens zijn in zoverre hersteld, dat wij gaarne zouden zien, dat de rgeds vreer beschikbare ou tillage en faciliteiten volledig zouden worden gebruikt en er dus meer sehe- pen met meer goederen zouden in- en uitvaren; de treinen rijden in steeds groter aantal; de K. L. M. vliegt naar de verste delen der wereld; herstelde bruggen spannen zich weer over de ri vieren en op die rivieren varen duizenden schepen; industriële gebouwen zijn her steld, 300.000 licht beschadigde wonin gen weer bewoonbaar gemaakt, 13 000 noodwoningen en noodboerderijen ge bouwd, nieuwe huizen zijn in aanbouw en eenige duizenden zijn gereed. Dat alles is geschied door een volk, dat zwaar geslagen was, in een land, dat door de oorlog en bezetting diep ver armd is. Bij het vele dat gedaan is, is de wo ningbouw achter gebleven. Dat is op zich zelf niet zo verwonderlijk, omdat de toekomst van ons land vóór alles een hersteld verkeers-apparaat en een nieu we cultivering van onze bodem eiste. Dat werk is dikwijls geschied met ma terialen, welke aan de woningbouw wer den onttrokken. Dat was hard, maar in de gegeven omstandigheden onvermij delijk. Maar de regering heeft bepaald, dat thans de woningbouw voorrang moet hebben en dat de beschikbaar komende materialen in de eerste plaats voor uit breiding onzer huisvesting dienen te worden gebruikt. De woning is in Nederland gelukkig méér dan een schuilgelegenheid. Het is het omhulsel waarbinnen het gezin leeft, waarin zich het gezinsleven kan ontwikkelen. Slechte woningtoestanden, samenwoningen zonder tal, verstikken dit gezinsleven, dat de basis en de kracht is van ons volksbestaan. Wij hebben in de maanden, die ach ter ons liggen, veel gedaan. Wij zullen In de tijd, die voor ons ligt, méér moeten doen, veel méér. Maar wij moeten daarbij begrip hebben voor de feitelijke omstandigheden, die gren zen stellen aan onze werkmogelijkheid. Wij zullen klaar en duidelijk moeten beseffen, dat wij leven in een land, dat een zware tol aan de oorlog heeft be taald en dat door en door arm is ge worden. Een tijd, die van alle Neder landers eist: soberheid, volharding en bereidheid om eigen belang onderge schikt te maken aan het algemene volks belang. Wij zullen niet al te veel moe ten vertrouwen op hulp uit het buiten land wij zullen vóór alles onze hoop moeten stellen op de eigen werkkracht, op eigen ononderbroken harde arbeid. Hetgeen wij voor onze wederopoouw nodig hebben, zal ons niet geschonken worden. Wij zullen het met onze noof- den en handen maar ook met sterke harten moeten verdienen. Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. 's-Gravenhage, April 1947. Naar wy vernemen wordt de Willem Barendsz in de namiddag van Woens dag 21 Mei a.s. in de haven van Amster dam verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1