In Velsen wordt gebouwd VAN DE PIJPENLA NAAR DE GEMEENSCHAPSFLAT ARNHEM ROND 1970 Walcheren, weer de tuin van ons geteisterd land Getroffen gebieden zijn geen puin land meer N De zwaarste vliegtuigen zullen er kunnen landen Derde op de ranglijst van zwaar getroffen steden Zinvolle afwisseling van hoge en lage bebouwing Dubbelstad met 130.000 inwoners Een der grootste luchthavens ter wereld GEEN ETAGE-CULTUS 4 Stadswoning Tan gisteren en morgen -NOODZAKELIjk IS: $Am Schiphol groeit met de dag ni|IIMllllllllllllill||||||||||inillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllillllltlllll!lllllillin (Minister L. Zefier) (Van een bijzondere medewerker) 7T\ r is veel veranderd in onze woning de laatste honderd jaar. Bed- stee, alcoof en pothuis zijn verdwenen. De pomp maakte plaats voor de waterleidingGas en electrisch licht zijn een onmisbare outillage "Worden. En weldra zullen ook centrale verwarming en warmwatervoor- *jzning daartoe behoren. Maar de woning zelf werd niet aangepast aan fze en andere eisen van woonbeschavingIn strijd met de veranderde "Chnische mogelijkheden handhaafde zich een cliché-woning met de ff*1vermijdelijke suite, onpractische keuken en kabinet, beter bekend onder e naam „pijpenlaatje". mmm Hoe het wèl moet! Zeeuws-Vlaanderen n pa» Camouflage Ondanks ff ®v Wij zullen méér moeien doen, veel méér" De afmetingen van alle vertrekken in het gros onzer stadswoningen kan men van te voren al voor- Pellen als men de minimum-voorschrif- 'en der plaatselijke bouwvereniging *etlt. De bouw en exploitatie van deze *°hingen was meestal in nanden van gelijk geleide bedrijven. Voor zover ethische en aestetische overwegin- aanwezig waren, werden deze door concurrentie-dwang wel geëlimineerd. Mwerp en uitvoering kwam veelal in len van aannemers zonder voldoen- scholing. Waar dat voorgeschreven werd alleen de gevel door een ar- 'tect ontworpen. Het waren meer de Pgezonde verhoudingen in de bouwwe- j d en 't gebrek aan originaliteit dan de J&ditie, die onze eenheidswoning cre- ,.rden, waarin de minimumeisen tevens 14 maximum fungeerden. v gebreken van deze woning behoe- wij haast niet meer te noemen, 'echt verlichte, ongezellige kamers, die verhouding tot de breedte veel te diep zijn. In de keuken staat meestal de goot steen in de hoek, wat voor de pomp zin had, maar nu niet meer nodig is. Voor ruimtebesparing is de glazen kast soms nog boven de aanrecht geplaatst. Het aantal kasten en stopcontacten is streng gerantsoeneerd. Was- en drooggelegen- heid, bergplaats voor fietsen en kinder wagens zijn er niet. Dat er kleine en grote gezinnen zijn en mensen met en zonder saloncomplex, mocht niet hinde ren. Zij moeten zich maar aan het een heidsmodel aanpassen. Ieder een landhuisje gaat niet. Aan één ding werd echter bij al dit verval vastgehouden: de schijn-zelfstandig- heid van de in lagen opgestapelde en in rijen aaneengeregen étages werd een hei lig voorschrift. Maar wie toevallig twist-, hoorspel- of jitterbug-zieke buren heeft weet wel beter, omdat men met zijn me demensen meer meeleeft dan in een flat, waarin aan geluidsisolatie meer aan dacht besteed is. Vrij is men slechts in een land huisje met een hectare tuin. Zo kan men echter geen steden bouwen. Voor Amsterdam alleen al zou het 1. dat in de kortst mogelijke tijd wordt voorzien in de woningnood, die zowel het gevolg is van vernielingen in de oorlog als van de achterstand in de normale toevoeging van woningen (nodig om het bevolkingsaccres op te vangen en ter vervanging van door de tijd onbewoonbaar gewor den huisvestingen) 2. dat in de kortst mogelijke tijd ook andere bouwwerken, die in de volks huishouding niet gemist kunnen worden en die door de oorlog verloren gingen, of waaraan afgezien daarvan behoefte mocht zijn ontstaan, worden gebouwd; 2. dat de schaarse materialen dkar worden gebezigd, waar zü het meest nodig zijn; dat de arbeiders-vaklieden, waaraan een tekort is, daar zullen werken, waar zij het nuttigst zijn; 5- üat zo rationeel mogelijk wordt gebouwd, zodat geen materialen worden verspil^ en ook geen materialen worden gebruikt, waarvoor beter andere zouden kunnen worden gebezigd, in aanmerking genomen de daarmede te bereiken deviezenbespanng en de besparing van schaarse grond stoffen; 6. dat geen schaarse materialen worden gereserveerd voor bouwwerken, welke niet onmiddellijk tot uitvoering komen; 1. dat geen kwaad geld naar goed geld wordt geworpen door op te bouwen op een wijze, waarvan nu reeds te overzien is, dat zij binnen afzienbare tijd onhoudbaar zal zijn, doordat onvoldoende rekening wordt gehouden met de eisen van de toekomst. 8- dat elk wederopbouwplan op zichzelf stedebouwkundig verantwoord is; 8- dat elke bouw, zowel op zichzelf, als in harmonie met de belendende bouw en de omgeving aren :tettonisch verantwoord is. (Van onze speciale verslaggever) Wie in de toekomst in Arnhem naar jjet station gaat, zal niet meer be hoeven te klimmen. Het stationsge- i uw wordt naar voren gebouwd, de t°eëangsweg verlegd, de heuvel ge- ?eeltelijk afgegraven en men zal vol komen a niveau de tunnels kunnen -etreden. Bovendien zal het station i^hhem twee perrons rijker worden. andere ingrijpende wijziging in ■^hern's stadsbeeld, zal de toekom- *li8e verdwijning betekenen van Musis sacrum. Musis zal zijn klassieke rla&ts aan het Velperplein om ver pers-technische redenen moeten ver aten. Het zal een plaats krijgen in Pet gebied van de oude Haven, rjaar door de aanbouw van hotels en 'ats een geheel nieuw recreatie- Wntrum zal verrijzen. beide wijzigingen zijn vastgelegd Vm Arnhem's nieuwe stadsplan, dat 66 Vo£fn<ie maand de gemeenteraad zal n aangeboden. Dit stadsplan het dat Arnhem schoner uit zijn ver- (|3'ug zal doen herrijzen dan het voor Was bestaat uit een nieuw uit- Jihgspian en wederopbouwplan. bu!aillem.'s uitbreidingsplan houdt reke- met een stad, die rond 1970 haar l3o'male inwonersaantal zal bereiken: Wuo°- Daarvan wil het 80.000 bergen in 'l nu Arnhem noemt, 15 tot 20.0C0 to- n nieuwe wijk, die in het Zuid-Oosten Ar-v^tand moet komen, 30.000 in een nem-üubbelstad', een grootse wijk, die e sabelpoort te Arnhem, de enige V°°rt d,ie gespaard bleef gehele Rijnland geannexeerd moeten worden. En onze steden breiden zich toch al veel te veel uit ten koste van het omringende natuurschoon. Het inzicht begint echter baan te bre ken. Reeds vóór de oorlog ging men in Amsterdam over tot het scheppen van gemeenschappelijke voorzieningen. Het binnenterrein werd niet meer door schut tingen in hokjes verdeeld. Het tergend schouwspel voor de bovenhuisbewoner op de bloementuin, kippenfokkerij of vuil nisbelt beneden hem behoorde daarmee tot het verleden. Ook van hem eri zijn kroost was de tuin en het speelterrein. In de onderbouw van het huizenblok zijn gemeenschappelijke bergplaatsen, speel ruimten en was- en drooginrichtingen on - dergebracht. In Rotterdam bouwde men twee volksflatgebouwen in hoogbouw eveneens met gemeenschappelijke voor zieningen. Noch over de bergplaats, noch over de wasmachine ontstonden conflic ten. De huisvrouwen, die eerst de Vrijdag als wasdag toegewezen kregen, wilden aan het eind van de maand niet eens veranderen. Alleen het ontbreken van een schoorsteenmantel in de centraal ver warmde woningen was voor velen een bezwaar. Maar die dragers van pendules en vazen werden dan wel door de bewo ners zelf getimmerd of gemetseld. Ook met gedifferentieerde bewoning werd rekening gehouden. Het aantal slaap kamers der Woningen varieerde. Het succes van de eerste pogingen heeft tot nieuwe plannen geleid. Zowel in Am sterdam als Rotterdam zijn nieuwe woon gebouwen van dit type ontworpen. In een nieuwe flat in Amsterdam wordt voor werkende echtparen desgewenst de wo ningen schoongehouden en een „toko" op de parterre voorziet in de dagelijkse levensbehoeften. Door toepassing op groter schaal van de flatbouw zal er in een stad meer plaats komen voor recreatieve doeleinden, wat vooral in het centrum hard nodig is. Daar zal het individuele huis als bouw-eenheid op de duur verdwijnen. Dit wil nog niet zeggen, dat de gehele stad uit louter torenhuizen moet bestaan. Dat zou hem even karakterloos en onop recht doen zijn als de huidige étage- cultus. Juist een eerlijk bekennen van de in de bewoners levende uiteenlopende wensen: een zinvolle afwisseling van hoge en lage bebouwing en van individuele en gemeenschapswoningen, zal de stad weer styt geven! Zuidelijk van de rivier moet komen, een wijk met eigen diensten en eigen winkel stand, waaruit de huisvrouwen niet dan hoogst zelden voor inkopen naar ue wer kelijke kern van Arnhem behoeven te komen. Teneinde dit Arnhem-Zuid wezenlijk leven In te blazen, teneinde de Rijn in Arnhem werkelijk een rivier te doen zijn, die door de stad snijdt, zullen er aan de oevers van deze rivier grote ver anderingen plaats grijpen. Niet alleen, dat de oude Rijnkade in ere wordt her steld, maar ook aan de Zuidkant van de rivier zal een Rijnkade verrijzen. De uiterwaarden aan deze zijde de zgn. groene rivier, waar de Rijn 's winters zijn overtollg water in loost zuilen verdwijnen en de groene rivier zal veel Zuidelijker achter de stadswijk worden omgeleid. Arnhem zelf het Arnhem zoals wij het nu kennen zal van karakter ver anderen. Arnhem-werkstad is het plan van de ingenieurs J. A v. d. Laan en P. A. Leuken. De oude binnenstad zal worden gesa neerd, dat betekent minder bewoners op dezelfde hoeveelheid grond. Ze zal bovendien uiteenvallen in drie overi gens harmonisch in elkaar overgaande delen: het Noordelijke, het winkelcen trum', het Zuidelijke het handelscen trum en het Zuid-Oostelijke heit be- stuurs- en marktcentrum. Nog dit jaar begint 111611 met de her bouw van de eerste der drie delen, het winkelcentrum, waarvoor als eerste de Steenstraat aan bod komt. Het bestuurs en marktcentrum zal met de beide ver woeste kerken, de St. Eusebius en de St. Walburgis, In oude vorm verrijzen Het verkeer, waarvan men aanneemt, dat het ook in de toekomst dóór Arnhem zal blijven gaan, zal men er echter om- heen leiden. Ter ontsluiting van het ge- bied bij de oude Haven, waar het nieuws Musis komt, zal dwars door de binnen stad", n.l. via <je Oeverstraat een doorbraak worden geforceerd voor het verkeer. De kleine Industrie, welke in de bin nenstad in nieuwe vorm geen plaats meer zal kunnen vinden, wordt overgebracht naar een terrein in het verlengde van de Johan de Wittlaan, dat goede weg- en wa terverbindingen zal krijgen. Bovendien wordt ook aan de nieuwe Oostelijke woon wijk, waar een gemengde bebouwing wordt aangebracht, een eigen industrie-terrein verbonden. Dat is in grote lijnen het plan voor Arnhem's toekomstige ontwikkeling. Denk in dit stadsbeeld nog hoofdzake lijk ééngezinswoningen en geen trams, maar Trolleybussen en het beeld is ten naaste bij compleet- Een historisch moment: Op Donderdag 24 Januari 1946, des namiddags ongeveer 5 uur, werd het laatste der vier grote gaten in de zeedijken van Walcheren, nabij Fort Rammekens, westelijk van Vlissingen, gedicht. In het gat. dat ongeveer 35 meter diep was. werd eerst 50.000 ton steen gestort. Een overzichtsfoto op het moment, dat het groote betonnen sluitstuk op zijn plaats gebracht werd. zee heroverd! Walcheren was weer op de Het Bureau van de Wederopbouw, dis trict Haarlem, dat zich uitstrekt langs de Noordhollandsc Kuststrook tot en met Den Helder en tevens de Haarlemmer meer omvat, heeft reeds zeer veel ge daan. Het was een droeve lijst, die na de bevrijding opgemaakt werd: ruim 16.600 huizen werden door oorlogshande lingen en Duitse slopershanden bescha digd en 10.900 woningen min of meer ernstig. De schade, toegebracht aan deze laatste groep huizen, kan geschat worden op 7.8 millioen. Sedert de bevrijding is hier echter voor 7.1 millioen hersteld; de totale schade in deze streek bedraagt f 58.000.000.— De herstelwerkzaamheden, vaak be moeilijkt door schaarste aan materialen, begonnen eerst toen men met de puin- fuiming klaar was; er werd n.l. een half millioen M3. puin geruimd, hetgeen f 2.200.000.kostte. Rotterdam met 28.000 en Den Haag met 7.800 verwoeste woningen, nemen wel de eerste plaatsen (Van onze speciale verslaggever) Praten over oorlogsverwoestingen, twee jaar en langer na de bevrijding, dat ligt ons volk niet. Nederland is bezig aan zijn opbouw en de getroffen gebieden tonen een heel andere aanblik, dan kort na de tijd, waarin het oorlogsgeweld, alles verpulverend, over het land ging. De bevolking keerde terug, de herbouw begon en al is heden ten dage de stemming nog niet rooskleurig, al moesten zij, van wie zoveel werd geëist, een aanpassingsvermogen tonen, als zelden van een mens wordt gevergd, de vooruitgang is groot! u we dit neerschrijven gaan onze gedachten allereerst naar mis schien het allerzwaarst van alle steden en dorpen getroffen Westkapelle. Hier vernielde de Royal Air Force de zware zeedijk, zodat Walcheren onhoud baar werd voor de vijand. Maar met de dijk verdween gans het dorp. Het werd verwoest nog voor de zee in zware vloed golf alles overspoelde. Nagenoeg geen huis stond meer overeind, toen Nederland na de overwinning op de mof ook de zege op de zee had behaald. Ga er eens kijken, nu de voorjaarszon het land wekt tot nieuw leven. Een dorp is het met kleine huisjes, vriendelijke rode daken, een nijvere bevolking en Rotterdam, na het misdadig bombardement van de Duitse vliegtuigen, in de Mei-dagen van 1940 gezonde kinderen. De noodwoningen zijn kleiner dan de huizen vroeger waren, maar het aantal inwoners is weer even e-'oot ais voor de ramp. Er wordt hard gewerkt en de honderden arbeiders, die in een barakkenkamp zijn onderge bracht, werken even hard mede. Het omliggende land ligt open voor zon en zomer. Het lijkt of de ellende al jaren en jaren achter de rug is. Alleen liggen bij de dijk die hersteld werd nog enkele tanks; de zee omspoelt die en spoelt et overheen, als de storm de golven op jaagt. Maar het land achter de dijk is onaantastbaar, precies als vroeger. En het boomloze Walcheren, boomloos omdat het zeewater de bomen doodbeet, herleeft tot zijn oude glorie, tot de tuin van ons land. Want ook Middelburg en Vlissingen, hoe zwaar ook geteisterd, hébben de ban van het noodlot dat deze steden trof verbroken. Noodwonin gen aan alle kanten, opgeruimd puin, noodbruggen over het kanaal en verstrekkende plannen om het on heil om te zetten voor een nieuwe toekomst, Gelat hetzelfde niet voor West- Zeeuws-Vlaanderen, waar m vijftien plaatsen tussen de 89 en 100 procent van alle huizen werd vernield? Bres- kenis, dat ten dode leek opgeschreven toen het centrum rond de haven was platgebombardeerd en de belangrijkste arbeidsmogelijkeid voor zijn inwoners verdween, krijgt nu een grotere binnen haven, waardoor de industrie nieuwe kansen zal hebben De armoede, die dit rijke land trof, wordt langzaam maar zeker overwonnen, Evenals het vorig jaar zullen ook in de a.s. zomer weer duizen den belangstellenden uit bin nen- en buitenland onze nationale luchthaven Schiphol komen bezoe ken, als het kan om te vliegen, an ders alléén om eens rond te neuzen. En zij zullen ontdekken, dat Schip hol alweer gegroeid is, al is het er nog even rommelig als het vorig jaar. Nog steeds vindt men er een verzameling barakken als in een concentratiekamp, waarin zelfs een ingewijde nauwelijks de weg weet. Nog ziet men er het stations gebouw alleen maar in wording met ijzeren staketsels en erg veel rom mel er omheen. Men hoopt dat het nu spoedig klaar zal komen, maar zelfs als het zover is, dan dient het alleen maar om in dc toekomst weer te worden afgebroken, want het is nu al te klein. Schiphol groeit sneller dan de inge nieurs kunnen bijhouden en die inge nieurs zijn toch niet voor een kleintje vervaard. Ze maken Schiphol thans tot een der grootste luchthavens der we reld, waar zelfs de zwaarste vliegtuigen die in Amerika in aanbouw zijn en Eu ropa nog niet hebben bezocht, kunnen landen. Ter vergelijking diene, dat op het Engelse vliegveld Croydon bij Lon den alleen maar lichtere vliegtuigen kunnen landen van een soort, waarvoor men op Schiphol bijkans de neus ophaalt. Ofschoon men ook op onze nationale luchthaven vliegende vogels van allerlei slag kan zien, een dóód simpele eenmotorige, welke men als het Herinnering aan het voormalige door de Duitsers verwoeste Schiphol: Het stationsgebouw met de verkeerstoren. ware in de zak kan steken, naast een reus met vier of zes motoren.. Hoog boven het gewemel van mensen en vlieg, tuigen uit steken de reusachtige han gars, 40 bij 110 meter groot en tien meter hoog, met hun electrisch bewo gen opvouwbare deuren, die gemakke lijker opengaan dan de deurkast van uw slaapkamer, maar alleen een beetje groter zijn. In feite is men op Schiphol nog steeds bezig de Duitse vernielingen goed te maken. De Duitsers hadden Schiphol al vergroot tot een oppervlakte van 340.000 vierkante meter. Thans is nog 150.000 vierkante meter in aanleg, zodat de luchthaven in de toekomst 50 H.A. groot zal zijn. De startbanen worden 2Vz KAL lang en hun totale oppervlakte zal het vijftiende deel van het ge hele straatoppervlakte van de hoofd stad bedragen. Er zijn nogal een paar hoopjes aan materiaal nodig. Men rijdt met een auto langs kilometers Belgisch natuursteen, puin (o. a. van de vroegere Duitse bun kers in de hoofdstad), afval van de cementfabricage en rioolbuizen, die ge deeltelijk nog door de Duitsers in de startbanen werden gebruikt en aan de algemene vernieling ontkwamen, zodat ze, zij het elders, weer dienst kunnen doen. Dat is bij elkaar zo'n 120.000 ton materiaal. Men verwondert zich dan ook niet, als men hoort dat er een dui zend man werken, behoudens dan nog 4500 man van de K.L.M. zelf. De Duitsers hebben in 1944 het hele vliegveld verwoest, de kostbare riolering, zonder welke de startbanen niets waard zijn, laten ontploffen en de gebouwen in as gelegd. Maar er is alweer 10 H.A. gerepareerd en 51 K.M. riolering. De startbanen worden nu zó sterk ge maakt, dat ze de nieuwste 150 ton zware Amerikaanse machines kunnen dragen. De rest wordt in overeenstemming hier mede: een fietsenstalling voor 1500 a 2000 fietsen, een parkeerterrein voor 200 auto's, een entrée van 15 meter breedte, een stationsgebouw van 220 meter lengte en 45 meter breedte, enz. Er is een geweldig gebrek aan admini stratie-ruimte, ondanks het feit dat er steeds maatr barakken bijkomen, en daarom worden langs de hangars ook kantoorgebouwen opgericht. De weer kundige dienst zal uiteraard uitgebreid zfjn en de douane vergt meer ruimte dan vroeger. Er staan een paar zonderlinge ge bouwen op het vliegveld, welke op boer derijen lijken, maar in werkelijkheid gecamoufleerde hangars van het vlieg veld Deelen blijken te zijn; herinnerin- nu de strijd om de bunkers ontvolkt te krijgen langzaam maar zeker ten einde loopt. Want elke landbouwstreek her wint de welvaart door de noeste ijver en het taaie doorzetten, dat in dit deel van ons land de mensen eigen is. Brabant en Limburg hebben het moeilijker dan het kleiland in het Westen, vooral omdat de woningtoe standen reeds dringend verbetering behoefden, toen de oorlog op tal van punten zijn vernielingen aanbracht. Men zou overal in de dorpen langs de Maas de klok een paar jaar vooruit willen zetten, om de getrof fen bewoners te helpen. Noodscholen van karton, noodstallen van stro zijn niet ideaal, als de oorlog twee jaar voorbij is- Maar toch is de barre winter draaglijk geweest, omdat de herbouw aan de ergste misère een eind had kunnen maken. Arnhem, Nijmegen, de Betuwe, we zul len geen cijfers geven ditmaal, die van het herstel getuigen. Want meer dan cijfers zeggen het drukke verkeer en vooral ook het uiterlijk van deze geha vende steden en dorpen. En de plannen, die ten uitvoer worden gelegd? Nijmegen wordt her. boren als een stad met ruime plei nen; Arnhem herleefde tot het oude centrum van welvaart, dat het eer tijds was. De Veluwezoom met de rust van zijn bossen is weer het uit verkoren plekje voor vacantiegan- gers nu talloze woningen hersteld zijn. Dit alles is bereikt ondanks tekort aan materialen en schaarste aan arbeids kracht. Wie dit voor ogen houdt ziet de wederopbouw als een bewijs van on gebroken kracht van geheel ons volk. Nooit heeft het ontbroken aan wils- in, waar het de verwoestingen betreft, maar Velsen, omvattende de gemeenten IJmuiden, IJmuiden-Oost, Driehuis, Santpoort, Velsen-Noord en Velsen, neemt met zijn 13.000 beschadigde huizen, waarvan 3700 totaal onbruikbaar, de derde plaats in op de ranglijst van de verwoeste steden in den lande; de in dustriële schade alleen bedroeg ruim f 4.000.000.—. De uitbreiding van Velsen als industrie centrum, industrieën, die in hoge mate belangrijk zijn voor onze export en dus voor onze deviezen-positie, maakt de thans heersende woning-ellende beklem mender dan ooit. Vooral de Hoogovens trekken vele arbeiders tot zich en het is niet doenlijk al deze mensen in Velsen of naaste omgeving aan woonruimten te helpen. De woningbouw kon niet ter hand worden genomen, vooraleer het wederop bouwplan gereed was. Immers, de struc tuur van Velsen van vóór de oorlog was niet geschikt om in de toekomst de meest rationele veldeling van de woon-, werk en recreatie-gebieden te omvatten. Dit weder-opbouwplan, waarvan de heren Dudok, ir. Van Tijen en Maaskant de geestelijke vaders zijn, maakt van Velsen een moderne stad. De industrie komt te liggen in een strook langs het Noordzee kanaal, ten Zuiden daarvan komen de woningcomplexen, terwijl de scholen, zwembaden, wandel- en sportparken zul len verrijzen meer tegen de duinkant aan. Met de wederopbouw is reeds begon nen; in Velsen-Noord zijn 100 woningen in uitvoering; helaas is de bouw gestag neerd, daar men niet meer de beschik king heeft over voldoende hoeveelheden ijzer, voorts zijn de plannen van 200 woningen goedgekeurd. Dan staat nog een plan van 280 huizen op stapel, welke ten Zuiden van het Noordzeekanaal gebouwd zullen worden en de gemeente wil met de bouw van een 200-tal woningen niet achterblijven. Het is nog maar een druppel op een gloeiende plaat, maar de vele klachten van de mensen van „of-ze-nu-nog-nooit- opschieten" ten spijt, wordt er hard ge werkt, opdat ook Velesen weer eens zal herrijzen. kracht- Men heeft vaak moeten leven en werken als pioniers in een vreemd land om zich er doorheen te slaan, doch niemand ging bij de pakken neerzitten. Dat maakte snelle verbetering mogelijk. Het normale leven is hervat, zjj het dan vaak op een lager niveau dan vóór de oorlog. De getroffen gebieden zijn geen puin. land meer, al wordt de opbouw ver traagd door het algemeen gebrek aan materialen. Kijk waar ge wilt. Rotter dam. Den Haag, de Amsterdamse ha ven, Zutfen of de open vlakte rond Gro- ningen's Martinitoren. Alles is gereed voor herstel. Dit is het lichtpunt, al zal er nog heel wat moeten gebeuren, voor ons land te rug is op het punt, waar 10 Mei 1940 ons vond! Amrierd -./o» Htr S£S?- - &C5S4 Ptitinqen zijn ouqnetisch gen aan de oorlog! Maar zo zijn er nog meer herinneringen, al noemen we slechts de grauwe kleur van het beton- dek, dat tijdens de oorlog werd beschil derd met verf, waarin grasdeeltjes wa ren verwerkt om zo een soort camou flerende groene kleur te krijgen. En als men 't uitgestrekte terrein oprijdt, waar alles een rood vlaggetje draagt, dan ziet men nog de restanten van de kleine Duitse hangars, door hen zelf tenslotte opgeblazen, en de wallen die, toen er geen bouwmateriaal meer beschikbaar was, voor de bescherming der vliegtui gen moesten dienen. Tientallen drag- liners ziet men er zand graven, vracht auto's rijden af en aan, een heimachine is er aan het werk, schepen worden ge lost, bet is één en al bedrijf, al lijkt er zo weinig tekening in te zitten. Maar de ingenieurs weten wat ze doen en ze hebben van de oorlog ook wat geleerd, al is het maar.... camoufleren. Langs het vliegveld wordt immers een dichte beplanting aangebracht, om de nieuwsgierige blikken tegen te gaan van de velen, die op de weg langs Schiphol pas seren en daar blijven stilstaan, het geen telkens tot verkeersopstoppin gen aanleiding geeft. De weg naar Schiphol zal in de toe komst ook beter worden. Men weet, dat men daarovor nog steeds "de toegangs weg naar de Rijksweg Amsterdam- Den Haag moet nemen (tenzij men over Amstelveen rijdt). Deze toegangs weg nu zal binnenkort verbreed wor den tot twee rijbanen van ieder acht meter, met een rijwielpad en een voet pad aan weerszijden. Er komt een boombeplanting langs de weg, die om een dijk komt te liggen vanwege de zeer slappe bodem. De aanleg is trouwens een technisch kunststukje, want men wil alle huizen en boerderijen sparen. Tegen de herfst zal een begin ge maakt worden, en men moet met veel overleg te werk gaan, omdat het ver keer langs de huidige weg niet gehin derd mag worden en de vele telefoon kabels enz. een voorzichtige behande ling eisen. Het werk zal anderhalf jaar in beslag nemen. Het Rijk betaalt de helft der kosten. Er komt een zonder" linge knik hij het Luchtvaartlaborato rium, alsof de weg eigenlijk niet naar Amsterdam wil buigen. Het is in de toe komst de bedoeling dat de weg verder rechtuit gaat, over de Schinkel langs het Haarlemmermeerstation naar de Com. K ruse manstraat. Tot het zover is, zal men echter nog de Aalsmeerweg moeten nemen, de Haarlemmermeer- straat en het SurinamepJein naar de Overtoom, aam het einde waarvan een nieuwe brug naar het Surinameplein zal worden gebouwd. Er is dus werk genoeg aan de winkel!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3