DAPPERE LANDGENOTEN ONDERSCHEIDEN Amsterdam vraagt om 01. Spelen Amerikaans militair gouverneur waarschuwt de Duitsers Vliegveld Ypenburg heropend Hoge plichts opvatting Britse militaire missie vertrekt binnen enkele maanden IN HET GOUD Bevin over Indië Militaire Willemsorde voor Karei Doorman en luitenant Van Hamel Stadion-capaciteit naar 80.000 G Tot hoofd en hart SS-er als Amerikaans soldaat BOM-INCIDENT fE HELSINKI Schoenenbon voor kinderen PRINSES JULIANA HIJST DE VERKEERSVLAG PROGRAMMA OL. DAG Ned. delegatie naar Djokjakarta Men blijft ons echter van advies dienen bij de troepenopleiding ZATERDAG 17 MEI 19 4 7 o 69ste JAARGANG No. 23849 Open oog voor moeilijkheden DREIGENDE STAKING BIJ DE HOOGOVENS Het weer IDe ellende van uw medemensen I kunt ge peilen door hun genoegen gade 'ie slaan j BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiró 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: tV Severin. NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Overwinning" schrijft prof. Brom boven het hoofdstuk, waarin hij de laatste jaren van Schaepman's Teven schetst en waarin als een hoogte- Punt voorkomt de aanvaarding door de katholieke kiezers van het eerste partij- Ptogram, een hoogtepunt, dat vandaag, vijftig jaar tóter, op grootse wijze' her dacht wordt. Het was op die gedenk waardige 5 Mei 1897, dat in een algemene vergadering der kiesverenigingen te Utrecht, voorgezeten door den „groten Doctor", de partij formatie tot stand kwam, welke de katholieken op politiek gebied verenigde. Wel niemand zal, zelfs Schaepman in zijn stoutste dromen niet, verwacht hebben, dat de toen met zoveel hioeitë en inspanning Aot stand gekomen organisatie zou uitgroeien tot de mach tigste politieke partij in Nederland. Het doel, dat Schaepman zolang voor de geest had gestaan en waarvoor hij dag en nacht gewerkt had als geen ander, Werd èerst volledig bereikt na zijn dood. Op 15. October 1304 werd de eerste cen trale Bond der Kath. Kiesverenigingen geboren en dit werk werd bekroond op 12 «Juni 1926, '„oen de R. K. Staatspartij werd opgericht. Hei, va't ons, gewoon aan tien tallen jaren van georganiseerd kath. Partijleven, moeilijk ons de toestand in te denken, zoals deze was vóór Schaep man's optrad -u, aldus schrijft oud-muns ter Aalberse in het jubileumnummer van »De Opmars". „Er waren wel katholieke kiezers, maar geen katholieke kiesverenigingen. Er wa- Ten katholieke Kamerleden, maar er was geen katholieke Kamerfractie. De Katho lieken steunden eerst de Liberalen, om door hen de vrijheid te veroveren. Zij steunden later de Conservatieven, om met hun hulp het Liberalisme,, dat het bijzon der onderwijs belette op te komen, te be strijden. Zij steunden later de anti-revo- lutionnairen, om de vrije school te ver overen." Het politieke leven der Nederlandse katholieken is, wie zou er zich in een land met zulk een gemengde bevolking over verwonderen? 'n voort durende strijd- en worsteling geweest, altijd naar buiten en soms zelfs ook naar binnen. Wij geloven echter, dat juist deze strijd de katholieken steeds zo fit heeft gehouden om vooraan op de bres te staan, wanneer grote belangen voor Kerk en Vaderland op het spel stonden. Dat is maar al te duidelijk bewezen in de ru moerige tijd na de eerste wereldoorlog, dat bleek -zonneklaar in de tweede oorlog en het is ook weer in deze chaotische Periode, dat de katholieken in Nederland met hun politieke organisatie een stabi liserende 'factor vormen. Vandaag herdenkt Kath. Nederland met dankbaarheid de stichting var.- een eigen politieke organisatie vijftig jaar geleden. Vandaag zal de Kath. Vólks- Partij te Utrecht de belangrijkste gebeur tenissen van deze halve eeuw in onze ^dachten terugroepen. En onwillekeurig billen wij vergelijkingen trekken tussen lawr en nu. w(] mógen dan trots zijn op hetgeen in vijftig jaar staatkundige ar beid in en door een eigen groepering is bereikt. Met instemming halen wij ook de Woorden aan, waarmede de huidige par tijvoorzitter, Andriessen zijn artikel in het reeds eerder genoemde jubileum nummer besluit: „Wij beseffen van welk. een grote be tekenis djt werk van Schaepman is ger Tveest. En niet alleen voor ons Katho lieken; ons vaderland, Nederland is door de Staatkundige arbeid van de Kath. Politieke partij in hoge mate gediend ge weest. 's Lands belang heeft bij het werk Van de partij Steeds-gepraevaleerd. Dit is «n blijft haar hoogste roem, welke haar, althans bij objectieve, beoordeling, niet kan worden betwist. Mogen wij dit steeds blijven beseffen en Ook onze Katholieke Volkspartij tegen de achtergrond van deze historie zien. IT o g steeds,, is de eenheid van ons Katholieken, ook in Staat kundig opzicht, een groot en hiet ge noe g te waarderen goed. De nabije toekomst zal veel van öns Vragen; diepgaande hervormingen op Val van gebieden zullen moeten worden verwezenlijkt. Laat ons Katholieke volksdeel in een gesloten eenheid daar aan zijn krachten geven en daarmede aijn beste tradities voortzetten." (Telefonisch van onze Londense' correspondent) LONDEN, 16 Mei 1947 Het heden beëindigde debat over En- Selands buitenlandse politiek eindigde, apnder vuurwerk of vonken, met een Tweede speech van Bevin, waarin hij °.m. sprak over Indonesië, waarover Anthony Eden gisteren inlichtingen yv°eg. Hij verklaarde, dat het snelle op- Treden Van de Engelsen in Indonesië Piillioenen levens had gered. Hij wees er°P, dat zowel Nederland als Indonesië Pb een overeenkomst getekend hadden. Petgeen niet wegnam, dat er nog tal rijke moeilijkheden op te lossen waren Uissen de twee partijen. Het. deed hem genoegen te kunnen mededelen, dat de Nederlandse eerste minister naar Indonesië was vertrokken °m zijp hulp te verlenen tot het berei ken een van een vergelijk. Hij (Bevin)- had open oog voor de moeilijkheden van *°wel Nederlanders als Indonesiërs. Hij eloofde, dat hü op grond van de blyk- ar bestaande belangstelling de tekst *an de Nederlands-Indonesische overeen- °mst zou laten verspreiden onder de eden van bet Lagerhuis. Bevin zelf had *1 het mogelijke gedaan om een over- ®enkoinst tussen Nederland en Indonesië e hevorderen, daar de Engelse regering °h bewust was van het grote belang *a« deze zaak. Indonesië zal aanzienlijk "U kunncn dragen tot het wereldherstel bal met betrekking tot de voedsel- °°rzi, H>d( «ening. 0«esisehe Het was van* belang de i.ne cultures weer op gang te eMken voor 1948, hetwelk wederom een mocaijk *ereld. jaar zou zijn voor de gehele De bevelhebber der zeestrijdkrach- ten, vice-admiraal C. E. Helfrich, zal Vrijdag 23 Mei, aan boord van Hr. Ms. Hulpvliegkampschip „Karei Doorman" in de Merwehaven te Rotterdam, onderscheidingen uit reiken aan 22 marinemannen, die zich in de afgelopen oorlog bijzonder hébben onderscheiden. Daarbij is die, welke .posthuum is toegekend aan de eskadercommandant tijdens de slag in de Javazee', schout bij nacht K. W. F. M. Doorman, het ridderschap in de Militaire Willemsorde Derde Klasse. De motivering van het K.B. vérmeldt o.m.: „Wegens het onder zijn bevel staande eskader op 27 Febr. 1942 in de Javazee op bekwame en stout moedige wijze inzetten tegen een vij andelijke overmacht." Een tweede Militaire Willemsorde gaat, eveneens posthuum, naar de luitenant ter zee der 2de klasse L. A. R. J. van Hamel, die zich 27 Aug. 1940 vrijwillig als organisator-para chutist naai- Nederland Begaf, zeer belangrijk ep gevaarlijk spionnage- werk deed en bij een poging met'ge gevens terug te keren naar Engeland in handen van de Duitsers Viel en gefusilleerd werd. Voorts zullen gedecoreerd worden: hoofdofficier marinestoomvaartdieiist der 2de klasse C. M. van der Velde, hoofd machinekamer aan boord van Hr. Ms. Kruiser „Java" tijdens de slag in de Javazee (bronzen leeuw), Luitenant ter zee der 1ste klasse P. S. Alstede, navigatie-officler aan boord van Hr. Ms. „Java" (bronzen kruis); luite nant ter zee der 2de klasse G. F. Zegers- Veeckens, oudste officier en artillerie officier aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein" tijdens de ondergang in straat Bandoeng (bronzen leeuw) Luitenant ter zee der 2de klasse C. Bo_ reau, torpedo-officier aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein" (bronzen leeuw); offi cier-vlieger der 2de klasse R. H. J. de Vries (posthuum), vliegbootcomman- dant tijdens de strijd tegen de Japan ners in Indië (bronzen leeuw)officier marine stoomvaartdienst 2de klasse Ch. J. G. Wërleman, dekdienstofficier aan boord van Hr. Ms. „Java" (bronzen kruis)luitenant ter zee der 2de klasse R. Ritsema van Eek, commandant van de 40ste luchtafweerbatterij aan boord' van Hr. Ms. „Java" (bronzen kruis); of ficier-vlieger der 3de klasse W. J. Ritte, (vloog als waarnemer aan boord van het vliegtuig R 7 naar het Nederlandse be: zette'ggbied en voerde na landing op een meer 'n belangrijke opdracht voor de ge heime dienst uit) (bronzen leeuw); ma- joor-mont. R. Brouwer aan boord van Hr. Ms. „Java" tijdens de slag in de Javazee (bronzen krdis)sergant-vlieger P. Ma- liu, streed als eerste vlieger van een vliegboot in Indië tegen de Japanners Naar wij vernemen dreigt bü de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken een staking, die, indien zij doorgaat, funeste gevolgen zou hebben. Het personeel ver langt over de gehele linie een loonsver hoging van 15 procent. Mocht hieraan geen gfvolg worden gegeven, dan zullen alle arbeiders het werk neerleggen. Dit zou o. a. betekenen dat de ovens gedoofd zouden worden, waardoor een stagnatie van vele maanden zou ontstaan. (bronzen kruis); sergeant-vlieger O. Noe (posthuum), die aan dezelfde strijd, deel nam, een noodlanding moest maken en later vermoedelijk door de bevolking vermoord werd (bronzen kruis)sergeant monteur C. van Dijk (posthuum), die tij dens de strijd tegen Japanners door een, noodlandiijg in Japanse handen raakte en vermoedelijk is ondergegaan met het schip dat hem naar Siam moest over brengen (bronzen kruis); korporaal- adelborst J. C, Meijer, die 15 Mei 1940. tijdens de strijd tegen de Duitsers, een paniek wist te bezweren aan boord van, Hr. Ms. „Hydra" (bronzen kruis); kor poraal-telegrafist K. van Tongeren (vloog in 1940 naar het bezette Neder landse gebied en werkte daar voor de geheime dienst) (bronzen leeuw); kwar tiermeester G. W. van der Werf (streed in 1942 aan boord van Hr. Ms. „Van Nes" tegen de Japanners) (bronzen kruis); vliegtuigmak'ersmaat B. Berk hout (posthuum) (nam in Indië deel aan luchtgevechten tegen de Japanners, raakte door 'n noodlanding in handen der Japanners en is nimmer teruggekeerd) (bronzen kruis)matroos 1ste klasse W. G. van der Wel (posthuum) (die aan boord van Hr. Ms. „Soemba" in 1942 te Merak, hoewel dodelijk gewond, als rich ter van het 7% cm. kanon bleef door vuren tot de aanval geëindigd was) (bronzen leeuw); matroos 1ste klasse H. A. J. Laane (posthuum) (die deel nam aan de luchtstrijd tegen de Japanners in Indië en na een noodlanding vermoedelijk door de bevolking is vermoord) (bronzen kruis). In New York is een proef-luchtalarm gehouden, tijdens hetwelk een formatie -van honderd super-vliegende forten over de wolkenkrabbers van de City donder den. De machines waren op honderden kilometers afstand opgestegen van een zestal vliegvelden in het Westen en het Zuiden. Zij stonden onder commando van generaal Kenney. Leni Gerritsen, een Zwolse jonge man, was SS-er en verbleëf als zo danig in Duitsland toen de Ameri kaanse legers dat land onder de voet liepen. Met spoed liet hg toen een Duitse arts het bioedgroeptéken zo goed mogelijk verwijderen en wist dienst te nemen bij de Amerikanen. Daarna noemde hij zich Leonard Garritson. Gerritsen was een uitstekend zwem mer, de Amerikanen ontdekten zyn sportieve capaciteiten en lieten hem zowaar uitkomen op internationale wedstrijden in Den Haag. Enige toe schouwers ontdekten tot hun zeer grote verbazing wie er achter de naatn Leonard Garritson school en waar schuwden de P.R.A. Deze instantie kon echter niets uitrichten, daar Ger ritsen in Amerikaanse dienst was. Het duurde nog ruim een maand voordat het Bureau Nationale Veilig heid er toe over ging deze SS-er te arresteren. De 21-jarige jongeman stond thans ^voor bet Zwolse tribunaal terecht. De handhaving van de orde en van de wetten op het water is een veelomvattende taak, •welke in ons land door alle onderdelen van het politiecorps wordt verricht. Behalve in Rotterdam, waar deze taak door het gemeentelijk politiecorps te water wordt ver. richt, is alles Rijkspolitie. Het spreekt vanzelf, dat vooral in de havenplaatsen het werk der politiemannen op het water, doorgaans oud-zeelui, verre van makkelijk is- Een bootsman van een der politieboten der Rijkspolitie in de Amsterdamse haven stapt over op een binnenvaartschip, dat gécontroleerd moet worden De stad Amsterdam heeft zich tot het Internationaal Olympisch Comité ge wend met het verzoek haar met de organisatie van de Olympische Spelen 1952 te willen belasten. Op het congres van het I.O.C.. dat van 18—21 Juni a.s. te Stockholm wordt ge houden, zal een beslissing worden geno men aan welke stad de organisatie der Olympische Spelen van 1952 zal worden toegewezen. Naar bekend zijn reeds ver scheidene candidaten hiervoor gesteld, om. Detroit, Minneapolis. Los Angeles Buenos Aires, Lausanne, Lissabon. Parijs en Helsinki. In een schrijven aan ï.et Internationaal Olympisch Comité te Lausanne, Is het verzoek van burgemeester en wethouders van de hoofdstad duidelijk met redenen omkleed. Voor het geval mocht worden besloten, aldus dit schrijven, deze spelen In Europa te doen houden, hebben zich reeds verscheidene steden in met Neder- In een rede over Radio Frankfort heeft de Amerikaanse militaire gouver neur van Groot-Hessen, dr. Newman, gedreigd met maatregelen, als de Duit sers hun houding in de voedselcrisis niet veranderen. In het voorbijgaan herinnerde New man, zijn toehoorders er aan, dat het militaire bestuur tegen de bezetting ge richte daden met de dood kan straffen en hij verklaarde voorts, dat generaal Clay, de militaire gouverneur der Ame rikaanse zone, uit Washington bericht heeft ontvangen, dat de Duitse agitatie in het Amerikaanse congres een bepaal de geneigdheid aan l\et licht heeft ge bracht om zich tegen verdere voedsel-, toewijzingen aan Duitsland te verzetten. Newman gaf toe, dat het nog ver schillende weken onmogelijk,zal zijn het volle rantsoen te verstrekken, doch de bevolking van Groot-Hessen moet „de buikriem toesnoeren en zich er door heen slaan". De gouverneur herinnerde zijn toe hoorders er voorts aan, dat de VS. geenszins verplicht zijn, het land, dat zij verslagen hebben, te voeden. Groot- Hessen moet alle medelijden met zich zelf vermijden, alle zwarte handel aan de kant zetten, niet hamsteren en al het beschikbare akkerland bebouwen, aldus Newman. D<e Sovjet-Ruseische autoriteiten te Helsinki hebben de Finse politie drie dagen tijd gegeven voor het arresteren van degene, die gisteren een bom door" het raam van de Sovjet-legatie heeft geworpen. De bom veroorzaakte slechts lichte schade, doch dé Sovjets vatten, naar gemeld wordt, het incident ernstig op. Ondanks de strenge Finse censuur verneemt men te Stockholm, dat reeds drie jongelieden zijn gearresteerd, die er van verdacht worden de bom in de Sovjet-legatiè te Helsinki te hébben ger worpen. lend zeer bevriende landen candidaat ge steld voor de organisatie. Het is daarom ir.et 'enige schroom, dat Amsterdam zich eveneens tot het I.O.C. wendt met het verzoek haar met de organisatie te wii- ien belasten. Na overleg met de Neder landse regering heeft Amsterdam hiertoe toen besloten omdat het haar als hoofd stad van Nederland een diep gevoelde be hoefte is. niet alleen namens haarzelf (maar tevensi namens het ganse Konink rijk door het verlenen van gastvrijheid aan de Olympische sportlieden haar oprechte dank te betuigen voor de grote steun welke Nederland' van zo zeer vele landen heeft mogen ondervinden. Indien het congres te Stockholm Am sterdam zóu kiezen, zal men natuurlijk hard' aan net werk gaan om de organisatie ran de spelen, die in 1928 te Amsterdam ook voortreffelijk was. te doen slagen, maar nletteming beschikt de hoofdstad reeds thans over talrijke mogelijkheden. In de eerste plaats is er het Olympisch Sta dion met zijn fraai voetbalveld, zijn ath- letiekbaan en wielerbaan. Het ligt in de bedoeling de capaciteit van het stadion voor 1952 te verhogen tot ongeveer 80.000 toeschouwers. In Amstelveen ligt het unieke hockeystadion, waarin het volgend jaar de wereldkampioenschappen voor da mes zullen gehouden worden en dat zich schitterend voor een Olympisch hockev- tcurnool leent. De Bosbaan mag wor den beschouwd als den der mooiste en best uitgeruste roeibanen van de wereld. Het zeilen kan worden gehouden op het Buiten-IJ of op het IJseimeer. Verder be staat het plan, een sportpaleis te bouwen, een plan, dat vee-I sneller tot wer kelijkheid zou worden, indien de spelen aan de hoofdstad zouden worden toege kend. In dit sportpaleis zouden dan ook het boksen, het schermen, diet worstelen enz. kunnen worden gehouden. En verder zal de gedachte van het bouwen van een Olympisch Dorp worden bestudeerd, welk dorp na de spelen als normale woningen kan worden gebruikt. Tenslotte zal er een nieuw zwembad moeten komen, aan gezien de bestaande baden niet voldoende accommodatie voor een Olympisch tout- nooi hebben. Verder voldoet Amsterdam ook aan d? eisen inzake de hotelcapaciteit, de trans portmiddelen met vlieghaven en spoor wegen, terwijl verder Amsterdam een knooppunt is van internationale trans missiemiddelen op het gebiéd der tele fonie. Het C. D. K. deelt mede, dat distri butiediensten van 19 Mei a.s. af, op een nadèr bekend te maken datum, aan kinderen, geboren in Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in Juli van 1946. een schoenenbon zullen verstrekken van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het inlegvel, hetwelk met de tweede dis tributiestamkaart moet worden overge légd, zal bon 604 worden verwijderd. Verwachting tot Zaterdagavond: In de ochtend weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Later op_ de dag iets toenemende wind uit Zuid- Westelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt met enkele verspreide regen buien. Opnieuw stijging van tempe ratuur. Zondag: Zon«4.4320.30, Maan 4.82 17.50. Maandag: Zon 4.42—20.32, Maan 4.19—19,16. (Van onze Haagse redacteur) Toen Prinses Juliana Vrijdagmiddag de verkeersvlag hees aan de mast die voor de hangar op het vliegveld Ypen burg stond opgesteld, was dit een be langrijk moment voor onze kleiftre lucht vaart. Ypenburg immers, dat' voor de oorlog reeds een centrum was voor de nationale en internationale sportvliegerij. doch dat nadien volkomen werd geruï neerd, werd door deze symbolische han deling van onze kroonprinses, wederom officieel ingeschakeld in het luchtver keer. Het is zeer begrijpelijk, dat de spre kers,' die pp deze feestelijke dag het woord voerden, allen hulde brachten aan Frits "Diepen, de voortvarende direc teur van. de N.V. Frits Diepen Vliegtui gen, die? door de exploitatie van Ypen burg. naar zich toe te trekken, de kleine luchtvaart een grote dienst heeft bewe zen. Met de prinses, was ook prins Bernhard bij deze plechtigheid aanwezig en het was een aardig moment, toen 'onze sportieve prins met zijn eigen vliegtuig arriVeerde en tot vlak voor de grote hangar taxiede, waar vele hoge autoriteiten bereids had den plaats genomen. Onder deze autori teiten bevonden zich o.a. de minister van Buitenlandse Zaken, ritr. C. G. W. H. baron van Boetzelaar van Oosterhout, vele leden van het corps diplomatique, mr. L. A. Kesper, de commissaris der ko ningin in de provincie Zuid Holland, :nr. D. G. W. Spitzen, secretaris generaal van het departement van Verkeer en Water staat en verschillende vertegenwoordigers van andere departementen, 'generaal-ma- joor C. Giebel, chef luchtmachtstaf en voorts vele bekende figuren uit dè Neder landse luchtvaartwereld. Als eerste hielc. mr. E. E. Menten, de president-commissaris van Frits Diepen Vliegtuigen N. V-, een redevoering, waar in hij Üe geschiedenis van opkomst, on dergang en herrijzing van Ypenburg schetste er> waarin hij hulde bracht aan Frits Diepen 'en alle andere personen en instanties, die de herrijzing van Ypenburg hebben mogelijk gemaakt. Mr. Spitzen, van Verkeer, hield een geestig, speechje. Hij wees er o.a. op, dat het K. N. M. I. in De Bilt onder zijn de partement ressorteert, zodat feitelijk het prachige weer reeds voldoende de mede werking van het departement ,aan de herrijzing van Ypenburg illustreerde. Hoe wel hij met weldoende Hollandse nuch terheid er op wees dat als ons nage slacht over 50 j;aar de foto's van deze plechtigheid zullen zien in de tijdschrif ten bij de tandarts in de wachtkamer, zy vermoedelijk zullen glimlachen om cl» primitieve manier waarop wy alles deden, baa by toch woorden van welgemeende lof voor Frits Diepen, de stoere onderne mer, die het normale tempo van het de partement wist op te voeren. Hy hoopte dat dit stukje stoere Nederlandse onder nemingsgeest zowel, in lèeëlé als practl sche zin, zijn rente zou afwerpen. Namens de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart sprak dr. ïr. M. H. Damme, terwijl de nestor van de Nederlandse sportvliegers, de heer C Koïff, uit naam van de eveneens op Ypenburg gevestigde Nationale Lucht- vaartschool het woord voerde. Als laatste Aprafe Frits Diepen, die zet dat het natuurlijk wel erg flink zou zijn te vertellen, hoe moeilijk het allemaal geweest was, maar die ronduit verklaar de, dat het eigenlijk helemaal niet zo moeilijk was. Er was wel veel Overleg Dpor het hijsen van de vlag verricht. Prinses Juliana de plechtigheid V Een overzicht van de drukte op het vliegveld Ypenburg, dat Vrijdag in tegenwoordig heid van het Prinselijk Paar officieel heropend is nodig geweest en soms had men lang moeten zoeken naar de papieren wegen die bewandeld moesten worden, maar was deze weg eenmaal gevonden, dan ontmoette men op deze weg zeer veel goeds en enthousiasme. „Maar natuurlijk, aldus de heer Die pen, „zijn wij-er nog niet als alle da gelijkse moeilijkheden zijn opgelost, als een startklaar bedrijf op een startklaar vliegveld de kleine vliegerij „wil gaan dienen. De eisen, die de particuliere vliegerij stelt om tot ontplooiing te komen zuilen de aandacht gaan vragen. En deze kun nen vervuld worden, ook in ons na-oor- Iogse berooide Nederland, omdat de eisen, die de kleine vliegerij stelt, zo billijk zijn, zo volkomen in het niet vallen tegen do eisen, die het motorverkeer, de spoorwe gen, het waterverkeer en de grote lucht vaart stellen. Een airstripje hier en daar met een heel eenvoudige accommodatie, luttele hectaren tegen de tienduizenden hectaren, die de andere verkeersmiddelen opeisten. Natuurlyk zal aan deze eisen aandacht geschonken worden, want het „navigare necesse est" zou toch wel zeer onvolledig geïnterpreteerd worden, wanneer hierin de kleine luchtvaart niet werd betrok ken. En de meest grandioze nationale prestatie op het gebied van de grote luchtvaart zou toch deze onvolledigheid niet goed kunnen maken, «wanneer wii het gebied van de kleine lufchtvaart zou den overlaten aan onze nabuurlanden, terwijl wij, uit hoofde va nde aanwezig heid onzer wereldberoemde industrie, van ons zo uitermate geschikte landschap er onze ligging én uit hoofde van de Hol landse eigenschap van ..navigator zijn' juist het aangewezen land zyn om ook op het gebied van de kleine luchtvaar' de leiding te veroveren." Prinses Juliana voldeed hierna aan het verzoek de verkeersvlag te willen hijsen, welk symbolisch gebaar gevolgd werd door het spelen van het volkslied door de militaire kapel der luchtstrijd krachten. Toen was het moment gekomen, waarop de vlfegfeesten, die ter gelegen heid van de heropening op 16, 17 en 18 Mei op Ypenburg wor.den gehouden, een aanvang namen. Met het prinselijk paar verlieten alle genodigden de nog met tentzeilen dichtgetimmerde, doch feeste lijk versierde hangar, om buiten op het veld, de verrichtingen van de Fokker F. 25 „Promotor", van de Tiger Mot.h- vliegtüigen van de R.L.S., de Fokker FK 43 (luchttaxi's) de Piper Cups van de N.L.S., de Havards van de R.L.S., Filze-Rijen en de Spitfires en Fireflies van leger en marine gade te slaan. Voor al de stuntvluchten van Gerben Sonder- man in een Buecker Jungmann. maak ten veel indruk. Als centrum van internationaal lucht toer isme sloeg Ypenburg op deze eerste dag reeds een goed figuur, doordat tientallen Engelse sport- .vliegtuigen, welke deelnamen aan een. door de K.N.V.L. georganiseerde rally', er arriveerden. Het Prinselijk paar vertoefde nog geruime tijd tussen de genodigden, waarna de Prinses wederom per auto en de Prins in zjjn vliegtuig vertrok. Vrijdagmorgen heeft een zwager van de heer Frits Diepen, kapelaan Smits uit Oosterhout, .de terreinen, .gebouwen en vliegtuigen van Ypenburg, plechtig ingezegend. De gymnastiekuitvoering, waarmee tra ditiegetrouw op 22 Juni in het'Olympisch Stadion de Olympische dog om half twee geopend wordt, zal onder leiding'staan van de heer J. Somer en precies een half uur in beslag nemen. Drieduizend turnsters en turners nemen er aan deel. Dan volgt van 22.30 uur athletiek en wielrennen door de beste Nederlandse amateurs met enkele cracks uit het bui tenland en om half diie begint dan de voetbalwedstrijd van het Nedrelandse Bondselftal tegen het Tsjechisch bonds- elftal. Het Nederlandse bondseltfal wordt de cfifceuze Nederlandse ploeg (mogelijk met een enkele corectie, hetgeen na de wedstrijd in 'Parijs beoordeeld wordt(. De Tsjechen komen met een sterk pr-of- team. Het Tsjechisch voetbal staat mo menteel zeker op hetzelfde hoge niveau als vóór de oorlog. Men beschikt er over minstens twee ëltfallen van gelijk ge halte, die beide volkomen representatief zijn. Derhalve zal het mogelijk zijn die dag in Kopenhagen, waar de wedstrijd Denemarken—1Tsjech06lowakije wordt ge speeld, en in Amsterdam een ploeg op te steilen van gelijke kracht. In de pauze van de voetbalwedstrijd en daarna tot 5 uur volgen dan opnieuw wielér- en athletiekwedstrijden, waarna van 55.30 uur de dag besloten wordt met een springconcours ^an de beste Nederlandse ruiters. Een hoog geplaatste goed inge. lichte Nederlandse autoriteit te Ba tavia heeft aan A. P. verklaard, dat na weken van uitstel de eerste dele gatie van hoge Nederlandse officiële personen 26 Mei naar de hoofdstad van de Indonesische republiek, Djokjakarta, zal vertrekken in een poging om de breder wordende kloof tussen de Nederlanders en Indone siërs te dichten. Hij zeide, dat de Nederlandse minister president, dr. L. J. M. Beel, de minister van Overzeese Gebiedsdelen, J. A. Jonk man, de Lt-Gouverneur-Generaal dr. Van Mook en de Commissie-Generaal Vrijdagavond laat tot beslissing kwamen om de delegatie te zenden. De delegatie zal onder leiding staan van dr. Boon van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De critiek van de Kath. Arbeiders beweging richt zich om allerlei redenen veelal het duidelijkst op ae wereld om de arbeidersstand heen. Men vindt individuele en- collectieve vormen van economische en sociale onder, •waardering. De verbetering hiervan be hoort tot de concrete, grijpbare dingen, die een arbeider duidelijk aanspreken, die hem warm doen lopen en strijdbaar maken voor wat hij zijn ideaal noemt. Het is verdienste van de Kath. Ar beidersbeweging, dat ze van meet af aan haar critiek ook heeft gericht op'eigen kring. Persoonlijkheidsvorming, een woord, dat langzamerhand wat begint te slijten, maar dat van zo onzeg baar grote betekenis is, werd van stonde af aan beschouwd als een voor waarde voor het bereiken van het ge stelde doel. Hiermede zou men tevens bewerken, dat*de beweging zuiver bleef-. Want idealistisch opgezette stro ming, waarbij van het idealistische wordt aangenomen, dat het zich diame traal tegenover fantastisch verhoudt, heeft aan zichzelf de grote verplichting, een zuivere beweging te blijven. Dr. Schaepman. die de Kath. Arbeiderdie- weging vooral in het Aartsbisdom fun deerde, besteedde de allergrootste zorg aan het uitzoeken van de mensen, die aan zijn bond leiding moesten geven. Hy was een verklaard tegenstander van vrijgestelden. Niet zonder reden immers vreesde hij, dat. wanneer aan het werk van een idealistische beweging een of meer per sonen geld zouden verdienen, de kans op baantjesjagerijwerd geopend en daarmee een eerste ontbindingselement in de beweging gehaald. Een gezelschap priesters en leken stond eens ^op de onvolprezen Grote Plaats te Brussel en bewonderde daar de gildehuizen die juwelen van bouw kunst en ambachtsliefde. Een der be wonderaars merkte hierbij op: Wat wa ren die gilden toch prachtinstituten, dat zij de mensen inspireerden tot bet scheppen van zulke machtige schoon heid. Was het een nuchterling of een idealist met veel zin voor de werkelijk heid, die daarop antwoordde: „Deze machtige huizen zijn geen bewijs voor de grootheid van de gilden, maar slechts getuigen van de eerzucht der gilde- meesters. Zjj -hebben mede de verval pe riode ingeleid." In hoeverre deze opmer ker gelijk had, moge blijken uit tvat Brbuwer Ancher in- zijn „Opkomst, Bloei en Verval der Gilden" schrijft, bepaal delijk oyer de periode, waarin deze schone gebouwen zijn gegroeid. Het nepotisme ih .het gildewezen, het elkander dus doorreiken van de baan tjes van vader op zoon en naar allerlei familieleden, was een verschijnsel ge worden, waardoor de gilden fcractisch geen opvoedend*; kracht meer bezaten op de leerlingen en gezellen. De mees ters, en dan voornamelijk de gildemees- teTs. waren het immers die het in han den hadden wie tot meester mocht op klimmen. Het proefwerkstuk, 'dat van bekwaamheid moest getuigen, was reeds lang niet meer het criterium voor toe lating, maar veeleer de som gelds, die bij de gildemeesters moest worden ge offerd.. oddank mag var. de Ned. Kath. Ar beidersbeweging worden getuigd, dat zij wordt gedragen in het al gemeen door mannen met ©en hoge plichtsopvatting. En dit ondanks het feit, dat de ontwikkeling der beweging dwong af te wijken van het aanvanke lijk standpunt van Schaepman. Het was Mgr. van Schaik, die hierover eens' ver klaarde: Als Schaepman deze ontwikke ling had meegemaakt, zou hij zonder de minste twijfel zelf aan het aanstellen van vrijgestelden hebben meegewerkt. Maar wëlk een geweldige verantwoordè- lykheld dragen deze arbeidersleiders. Wat moeten zij een karakter opbrengen wil len ze blijven wstt ze waren toen ze wer den „aangesteld". Upton Sinclair geeft in zijn- „Petroleum" de geschiedenis van een arbeider, die door de omstandighe den gedwongen op een gegeven moment ntet anders kan dan zyn wfrk als pe- troleum-boorder neerleggen, om overal naméns zijn kameraden bij ongeorgani seerde (Tienden en bij werkgevers te gaan pleiten voor de arbeidersbelangen. Hy blijft tot aan zyn tragisch eind de pri mus inter pares, de eerste onder zijn ge lijken, maararbeider. (Vervolg op pagina 4) De Britse militaire missie in Ne derland. met aan het hoofd brigade generaal Harold P. Gardham, zgl haar werkzaamheden per 1 Juli sta ken. Gardham verklaarde tijdens een onderhoud, dat dit; strikt genomen, niet betekent, dat alle contact tussen het Britse en het Nederlandse leger, wat betreft opleiding en uitrusting, zal ophouden. Wanneer Gardham 20 Mei naar Engeland vertrekt, zal hü twee hoofdofficieren en. 9 subalterne officieren achterlaten, die aan Ne. derland worden uitgeleend en van advies zullen dienen by de oplei ding van de Nederlandse troepen. Het Britse volk heeft grote bewonde ring voor de wijze, waarop men in Ne derland de wederopbouw heeft ter hand genomen.' zo zeide brig-gen. Gardham- Hij gaf uiting aan zijn lof voor de hoge Nederlandse officieren, die zich grote moeite hebben gegeven het verouderde Nederlandse leger in een moderne strijd macht te veranderen. De Britse militaire missie is in Augus- tus 1945 met haar werk begonnen met een staf van 50 officieren en 150 man schappen. Tot November van dat jaar werd samengewerkt met de Amerikaanse missie. Eerst werd de hulpverlening op burgerlijk terrein ter hand genomen. Door bemiddeling van de gecombineerde missies werd Nederland voorzien van een millioen ton voedsel, hoofdzakelijk uit Engeland,. 400.000 ton benzine, 5.000 ton kleding: 10.000 motorvoertuigen, die aan Nederlandse ondernemingen werden overgedragen, 11.000 ton zeep en 2.000 ton papier. ■Sinds 1 November 1945 heeft de Britse missie zich in hoofdzaak met opleiding en uitrusting van het. Nederlandse leger bezig gehouden. Geleidelijk kwam de re organisatie tot stand. Een der eerste ge volgen hiervan was het besluit van de vroegere minister van Oorlog, mr. J. Meynen, om het Nederlandse ministerie van Oorlog naar het voorbeeld- van het, Britse te reorganiseren. Gardham heeft de ondervinding opgedaan, dat de Ne derlander een eerste klas soldaat is, wan neer hy behoorlijk wordt opgeleid. Engeland hééft het grootste deel van de Nederlandse strijdkrachten in Ne. derlands-Indië uitgerust, zoals de 7-De- cemberdivisie en de tweede divisie, Ook voor dé formaties, die dit jaar op de been zullen worden gebracht, heeft En geland de uitrusting verzorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1