Moskou steunt Italiaanse communisten Sumner Welles wil ratificatie vredesverdrag uitstellen nmc Politieke situatie in Indië zou verbeterd zijn Herdenkingsbijeenkomst in Utrecht Waar Schaepman eens zijn redevoeringen hield Gevolg van besprekingen tussen Van Mook en Sjahrir DIT JAAR MEER NIEUWE WONINGEN DAN IN 1946 HERTOG VAN WINDSOR IN ENGELAND ALG. NED. ZOUAVENDOND OPGEHEVEN Goede vangst van Amerikaanse militaire agenten Tot hoofd en 1t3 li Formateur in Italië Suner onthult r generaal kruls Lijn Batavia-Bandoeng vrijgegeven VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN Gouden jubileum der K.V.P. Papierfabricage staat stil dappere stryders voortleven Herinnering aan zal blijven Het weer Geen wettelijke regeling voor kamperen Karnemelk gedeeltelijk vrij van bon maandag 19 mei 1947 69ste JAARGANG No. 23850 Am. steun aan Turkije Georganiseerde actie WEER TERUG IW; STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACriE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM fe'efoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^"onnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter, Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Amerikaanse stenn aan Oost>Enropa „De Italiaanse communisten on der Togliatti zijn in verband met de toenemende ernst van de interne economische toestand van Italië en de wrok tegen de bepalingen van het vredesverdrag in de gelegenheid met geweld in de a.s. Octoberver- kiezingen de overwinning te behalen en de macht in handen te nemen. De communistische partij in Italië is de enige partij, die over ruime fi nanciële middelen beschikt", aldus verklaarde de voormalige ondermi nister van Buitenlandse Zaken van de V. S„ Sumner Welles, in een radiorede. Om te voorkomen, dat de communis- **n de macht in handen nemen moeten Verenigde Staten, aldus zeide Wel- 'cs. meer economische hulp aan Italië fcrlenen en de ratificatie van het Ita liaanse vredesverdrag uitstellen. Sumner Welles zeide er van verwit tigd te zijn, dat enkele der hoogste ^nctionarissen in de Italiaanse rege- fihg <Öe bewijzen in handen hebben, dat 'ï'ogliatti direct uit Moskou gelden ont- vangt. Onder de politie in geheel Ita- bevinden zich voormalige fascisten. Jjte zich thans bij de communisten heb- "en aangesloten. De enige gewapende ■hacht, waarop de regering kan ver trouwen, zijn de carabiniers, niet meer ^an 65.000 man sterk. Indien het tot eeh opstand zou komen, kan men moei lijk geloven, dat de troepen van Tito aan de andere zijde van de grens geen actieve medewerking zouden verlenen. Set terugtrekken van de Britse en Ame rikaanse troepen, aldus verklaarde Sum mer Welles vervolgens, zal het gevaar aanzienlijk vergroten. Hij drong er daar- °m op aan, dat meer dan 120 millioen dollar van het Amerikaanse hulpverle ningsprogramma, waar het Congres over "ioet beslissen, voor Italië bestemd zou gorden en dat de export- en import ank onmiddellijk het crediet van 100 "lillioen dollar, waarover de Italiaanse teSering heeft onderhandeld, verhoogt. Det Amerikaanse program tot steun Turkije zal de volgende week een van uitvoering krijgen, waarbij de ""tste aandacht zal worden besteed .^0 de inrichting van een verkeersnet, K«ie«enhcid biedt voor snelle ver- Plaatsing van een modern leger. Allereerst zal gedacht worden aan ver betering van bestaande en de aanleg van Pieuwe havens, grote wegen en spoor- "ihen. Op het ogenblik, zo zei hij, is Seen dezer in een toestand, die aan mi litaire behoeften kan voldoen. Th officiële kringen in Turkije wordt Francesco Nitti is door de Italiaan se president, de Nicola, ontvangen en Wft bevestigd, dat hij de opdracht "bi een nieuwe regering te vormen aanvaardt. Tfitti heeft medegedeeld, dat hij hoop la 'h het begin van deze week het nieu- e kabinet gevormd te hebben, waarin J. e politieke partijen, van de commu nistische tot de Christel ijk-democratische, J^tegenwoordigd zouden zijn, met uit- j hdering van de rechtsche Uomo Qua- "hque en de monarchisten. Enkele waar- *jethers zijn echter geneigd te geloven, Nitti's pogingen geen succes zullen Pleveren en dat De Gasperi, die verleden aftrad, opnieuw aangezocht zal 0l'den om een kabinet samen te stellen. Senor Serran Suner, zwager van franco en Spaans minister van Bui- ienlandse Zaken tydens de oorlog, 'cWeert dat drie vooraanstaande En gelsen gedurende de oorlog beloofden, 'hvloed uit te oefenen op Frankrijk om ^Oord-Afrikaans gebied af te staan aa« Spanje als de Spanjaarden in Dtil hiervoor zouden zorgen, dat de oitsers niet in Gibraltar konden ko llen. Deze verklaring komt voor in een jjkik van Suner, getiteld „Tussen "endaye en Gibraltar", dat verschenen i- Een van de drie Engelsen is Lord ehiplewood, destijds Engels ambas- adeUr te Madrid, aldus het bock. zeer nadrukkelijk gewezen op het feit, dat de Amerikaanse hulp het Turkse leger als een zuiver defensieve organisa tie zal ontwikkelen en niet tot een aan valswapen zal maken. Waarschijnlijk zal het leger belangrijk kleiner worden dan zijn huidige sterkte van 700.000 man, waardoor dus indirect het economisch leven van het land er op zal vooruit gaan, omdat vele soldaten weer in het productie-proces ingeschakeld kunnen worden. De eerste Turkse behoeften wat materieel betreft worden gevormd door vrachtauto's, luchtafweerwapens, anti-tankgeschut en ander defensief ma terieel. Men gelooft niet, dat er veel vliegtuigen geleverd zullen worden, aan gezien men met de verleende fondsen niet ver zou komen. Bovendien krijgt Turkije honderden Spitfires en Mos quito's uit Engeland. De V. S. zullen zich op dit terrein vooral bepalen tot- de verbetering en aanleg van vliegvelden Uit antwoorden op vragen, die U. P. aan de Griekse premier Demetrios Maximos heeft gesteld, blijkt, dat Grie kenland een deel van de financiële steun moet gebruiken om het land tegen agressie te beveiligen en de normale toe standen te herstellen: „Er is op het ogenblik een georganiseerde actie tegen ons gaande, zeide Maximos, maar in dien de rebellen geen nieuwe verster kingen ontvangen, zal het huidige offen sief goede resultaten hebben' Zondagmiddag is luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef generale staf, na een reis per vliegtuig uit Indië in Ne derland teruggekeerd. Naar men weet heeft de generaal een inspectiereis van drie weken langs legeronderdelen in de Oost gemaakt. Prins Bernhard zal Dinsdag a.s. aan wezig zijn bij het afscheidtifilé van de tweede divisie te Assen. Onde? zeer grote belang stelling heeft Z.H. Exc. Mgr. MutsaertsBisschop van s-Her- tcgenbosch, te Grave de Maria-kapel ingezegend. Hiermede heeft de Oostelijke to— gangsrpoort tot Brabant evenals de Moerdijk een Maria-kapel Een zegsman van de Indonesi sche republiek heeft aan Associa ted Press verklaard, dat Van Mook en Sjahrir een succesvolle confe rentie hebben gehouden en dat er nu aan beide zijden „aanzienlijk meer begrip heerst waardoor de po litieke situatie in hoge mate ver beterd is." De zegsman weigerde mede te delen over welke punten gesproken is. Sinds de mislukking van de economische besprekingen, was van beide kanten toegegeven, dat de verhouding gespannen was. Een Nederlands ambtenaar heeft aan A. P. medegedeeld, dat de Indonesiërs (Van onze tïaagse redacteur) Tijdens een lunch, welke ter gelegen heid van het twee-jarig bestaan van Het Contact-Centrum in de Marijkezaal van het hotel Central te Den Haag werd gehouden, heeft minister Neher een korte dochkernachtige toespraak gehouden over de problemen van de wederopbouw. Bij zijn ambtsaanvaarding heeft deze bewindsman toegezegd, dat hij het Ne derlandse volk regelmatig van de stand van zalcen op de hoogte zou houden en daarbij nooit zou trachten de zaken gun stiger voor te stellen, dan zij in werke lijkheid zijn. Zijn redevoeringen bewij zen, dat hij zijn woord gestand doet. Zo ook weer deze. Hij liet er geen twij fel over bestaan, dat de ontevredenheid, die over de wederopbouw heerst, groten deels is veroorzaakt door het feit, dat men teleurgesteld is geworden, doordat niet is voldaan aan de verwachtingen, die tevoren waren uitgesproken. Boven dien hebben wij de fout gemaakt, dat wij ons te zeer hebben gestreeld gevoeld door buitenlandse lofprijzingen. Als men echter met ernst en aandacht be schouwt, wat er in Nederland nog ge daan moet worden, dan ziet en weet men, dat wij voor een taak staan zoals in onze geschiedenis nog nooit is voor gekomen. Zouden wij b.v. het woningvraag stuk kunnen oplossen door met alle kracht en energie nood-woningen te bouwen? Velen zullen deze vraag bevestigend beantwoorden, aldus de minister, maar het antwoord is po sitief: Nee. Wij zouden tot in lengte van dagen met deze nood woningen opgescheept zitten. Zo zijn er voorstellen geweest om grote houten complexen te bouwen. Voor een deel wordt daar aan gewerkt, doch voor een ander deel wordt daar per se niet aan gewerkt, omdat het materiaal beter besteed kan worden aan reële wo ningbouw. Wel zullen wij trachten grote flatgebouwen en dergelijke, die als kan toor in gebruik zijn, door het bouwen van werkgelegenheden voor bewoning vrij te maken. Onze houtpositie is in derdaad iets gunstiger geworden, doch met ijzer en staal is het nog steeds fa- taai gesteld. En dan is er het grote pro bleem van werkkrachten. Het is geen Vlie91ecit, en op Ypenburg. Een opname, gemaakt uit een luchttaxi, tijdens het escadrille-vliegen door de Diepen's luchttaxi's poging om mooie rethorische zinnen te bouwen, doch bittere realiteit, aldus de minister, wanneer ik zeg, dat het een gevoel van trots en geluk zal geven, als later, wanneer wij zeggen, dat „Wij" Nederland weer hebben opgebouwd, dit „wij" voor ons ook het „ik'' omsluiten zal en dat ik daarom een krachtig beroep doe op onze bouwvakarbeiders,' vooral op de ongehuwden, om nu in de maanden Juni, Juli en Augustus naar de getroffen streken te willen gaan om daar nu eens de volle 48 uur van de week met alle kracht te werken aan de wederopbouw. Om dat te kunnen be reiken, moet het uit zijn met het pra. ten over défaitisme. Als wij daar niet mee ophouden gaan we ten onder". „Wat heeft nu prioriteit?", zo vroeg de minister zich verder af- „Men is gauw geneigd te zeggen: de woningbouw, doch men vergeet, dat gebouwen voor onze industrie noodzakelijker kunnen zijn. Wij moeten ons op de buitenlandse markt moeilijkheden scheppen, die wij later misschien niet meer kunnen veroveren. Dit neemt niet weg, dat ik hoop, dat wij in 1947 meer woningen zullen kunnen bouwen dan in 1946 het geval was. er in hebben toegestemd met ingang van 1 Juni de Nederlanders toe te staan gebruik te maken van de lijn Batavia Bandoeng (die in handen van de Indo nesiërs is) voor de voorziening van het gebied om Bandoeng. Tot nu toe waren de Nederlanders gedwongen Bandoeng uit de lucht te voorzien of gebruik te maken van slechte wegen over een af stand van 260 kilometer. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, aldus meldt Agence Prance Presse, dat mr. Van Hoogstraten, di recteur van het departement van Economische Zaken te Batavia, en dr. Idenburg, directeur-generaal voor Algemene Zaken, zich naar Djokja karta zullen begeven. Wordt boycot voortgezet? Reuter meldt uit Mialang, dat het congres van de Indonesische vakver enigingen een resolutie heeft aange" nomen> waarbij aan <ie Australische havenarbeiders verzocht wordt de boycot van Nederlandse goederen voort te zetten, dit wegens de blokkade van re publikeinse havens door de Nederlan ders. N Soekamo zou vandaag een tournée door West-Java beginnen, in verband met de Pasoendan-beweging wordt aan deze reis grote betekenis toegekend. Aanvankelijk is er sprake van geweest, dat Sjahrir Soekarno zou vergezellen, maar de huidige politieke situatie eist zijn aanwezigheid te Batavia. Het Nederlandse gevechtsvliegtuig type Firefly, dat sinds Woensdag op Oost- Java vermist werd, is door een patrouille van het Indonesische republikeinse leger gevonden. Naar verluidt is het vliegtuig bij de top van de Andjasmoro in de buurt van Selecta neergestort. Volgens het bericht zijn de inzittenden van het vliegtuig gewond en naar een republi keins militair hospitaal overgebracht. e Hertog van Windsor, eens „Prince IJ Charming," de „koninklijke han- delsreiziger," Prins van Wales en koning Edward VIII van Engeland, is met zijn echtgenote uit de Verenigde Staten naar Engeland gekomen voor een verblijf van drie weken. Daarna zullen zij waarschijnlijk voor een vacantiereis naar Zuid-Frankrijk vertrekken. Het zou niet onmogelijk zijn dat het bezoek van de Hertog en 0e Hertogin van Windsor verband houdt met de aanstaande verloving van Prinses Elizabeth. De berichten in de Engelse bladen doen vermoeden dat de verloving nog deze maand haar beslag zal krijgen. In Engeland zullen de hertog en de hertogin van Windsor hun in trek nemen op het landgoed Char ters" bij Sunninghill Berkshire, een van de mooiste plaatsen van Zuid- Engeland, dat Mrs. Frank Farkin- ston, de weduwe van de bekende millionnair Parkinston. die in 1945 over leed, te hunner beschikking gesteld heeft. „Charters," dat in 1938 gebouwd is, is een typisch voorbeeld van moderne architectuur en luxe. Er werd geen geld ontzien om het zo mooi en weelderig mogelijk in te richten. Het landgoed heeft ruim 50 Hectaren land met tennisvelden, een zwembad en een boerderij. Hier zal de Hertcg van Windsor zijn hart kunnen ophalen, want reeds voor zijn troonsbestijging was hij 'n hartstochtelijk liefhebber van de „farm." Hij heeft in Canada een land goed gehad van 2075 Hectaren met een boerderij, waarvan de veestapel over ge heel Canada beroemd was. Op dit land goed ontdekte men in 1930 goede olie bronnen. Drie weken zullen de Hertog en de Her togin in Engeland verblijven. De man, die eens Engelands populairste vorst ge noemd mocht worden, wandelt nu in de tuinen van „Charters," een rijke balling, die even mag proeven van de zoetheid van het vaderland. Op het podium van de Tivolizaal te Utrecht, waar eens mgr. dr. Schaepman zijn bezielende redevoeringen hield, was Zaterdagmiddag het partijbestuur van de K. V. P- gezeten, vertegenwoordigend de katholieke politieke organisatie, waarvoor Schaepman een groot deel van zijn leven heeft gevochten. Vijftig jaar geleden was het, dat de priester-staatsman er in geslaagd was de Nederlandse Katholieken op een eigen program te verenigen. Het is dan ook begrijpelijk, dat op deze grote feestvergadering de gedachten in de eerste plaats naar Schaepman uitgingen. Niet slechts in de gedaante van het bronzen beeld op de achtergrond van het podium was deze stoere figuur aanwezig, hij leefde ook in de geest van de sprekers, die op deze vergadering getuigenis aflegden van hun vastbeslotenheid om het werk, dat bij begon, voort te zetten. In deze feestvergadering, die zeer werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, zagen wij mannen, ver grijsd in het politieke leven, die Schaepman vaak persoonlijk hebben gekend en zijn bezielende invloed hebben ondergaan. Tot de genodigden behoorden prof. mr. P. J. M. Aalberse, de oud-ministers mr. dr. L. N. Deckers, mr. J. L. M. van Angeren en p. A. Kerstens, minister J. H. van Maarseveen, minister A. H. J. L. Piévez, mgr. dr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, de commissarissen der Koningin, prof. dr. J. de Quay en ir. J. B. G. W. Ridder de v. d. Schueren, de voorzitter der Tweede Kamer, oud-minis ter mr. J. R. H. van Schaik, hoofdleger aalmoezenier kolonel H. J. J. M. van Strae- len, de hoofdvlootaalmoezenier J. F. M. De- saln en de leiders van de katholieke ka merfractie, leden van de Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten. Ook de echtgenoten van de oud-voorzitters der K.V.P., mevr. Goseling en mevr. Ver schuur, waren op deze bijeenkomst aan wezig. In zijn openingswoord bïacht de voor zitter der K.V.P., de heer W. J. An- driessen, het beslissende ogenblik voor de vorming van de katholieke partij in herinnering, n.l. de verkiezing van mgr. dr. Schaepman tot lid der Tweede Ka mer. Al onmiddellijk streefde Schaepman er naar te komen tot een grote katho lieke machtsvorming. Hoewel hij in zijn tijd niet geheel werd begrepen, wist Schaepman door te zetten en zijn idealen grotendeels te verwezenlijken. Voor de katholieken in Nederland is sindsdien veel veranderd; de eigen pers, radio, scholen, sociale en jeugdorganisaties zijn te danken aan eigen organisatie, aan de bundeling van eigen kracht. Schaepman was de grote emancipator, die met zijn brede blik de katholieken van Nederland tot leven wekte. En thans, zo verklaarde de heer An- driessen, zijn wij zover, dat wij het be staansrecht van onze eigen politieke orga nisatie niet laten betwisten. Dat is mede de verdienste van hen die het werk van Schaepman hebben voortgezet; dr. Koo- 7 Fm Joh. Kardinaal de Jong temidden der autoriteiten op de vergadering van de KV", in Utrecht. Aan zijn rechterhand minister J. H. van Maarseveen, mevrouw Verschuur, mr J. R. H. van Schaik en prof. mr. P. J, M, Aalberse len, jhr. Ruys, Aalberse, mgr. Nolens, Goseling en Verschuur. Spr. liet de gedachten vooral gaan naar de twee laatste politieke leiders, die, mede als gevolg van him staatkun dige werkzaamheid, het slachtoffer zijn geworden van het Duitse barbarisme en deze gedachten dienen de kracht te ge ven om met dezelfde offervaardigheid en overtuiging hun werk voort te zetten. Het leven gaat verder, stelt eissn en geeft problemen, die in onze tijd zeer talrijk en gecompliceerd zijn. Bij de op lossing van al deze problemen kan de katholieke visie niet gemist worden en wij zouden onze plicht verzaken wan neer in de komende decennia de staat kundige arbeid van de Nederlandse ka tholieken niet die invloed op de ver houdingen in Nederland zou hebben als in de achter ons liggende eeuw het ge val is geweest. Aan het slot van zijn be toog hoopte spreker, dat katholiek Ne derland aan deze herdenkingsbijeen komst de betekenis zou toekennen, die zij verdient en dat er de nodige conclu sies mogen worden getrokken. Na de heer Andriessen was het mgr. J. Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode, die de katheder beklom om te spreken over het staatkundig leven van dr. Schaepman. „De katholieken maken tot een politieke macht", zo zeide mgr. Wit lox, „werd het levenswerk van dr. Schaepman, toen hij uit Rome met de doctorsbul in Nederland terugkeerde. De katholieken waren bij Schaepmans eerste optreden weliswaar reeds vrij talrijk in de Tweede Kamer vertegenwoordigd, doch in de regering hadden zij weinig of niets te vertellen. Maar het was toen Schaepman, die als het ware zijn ge loofsgenoten hij het nekvel greep en op de regeringstafel duwde. Als middel om de macht van het liberalisme te breken zag Schaepman de christelijke coalitie. Maar daarvoor was nodig, dat de katho lieken zich eerst verenigden in een ka tholieke partij. (Vervolg op pagina 4) Met ingang van heden is de direc tie van de N.V. Van Gelder Zonen Papierfabriek te Velsen opnieuw ge noodzaakt de papierfabricage stop te zetten. De oorzaak hiervan is het ge brek aan houtstof, waarvan de aan voer de laatste tijd geheel stil stond tengevolge van stakingen onder de Noorse en Zweedse kapiteins. De cellulosefabriek blijft normaal draaien en voorlopig zullen de thans vrij gekomen arbeiders in andere afdelingen worden te werk gesteld. Hoe lang het zal duren voor het werk weer normaal hervat kan worden, valt zelfs bU benadering niet te zeggen. Met spanning wordt naar nieuwe aanvoer van houtstof uitgezien, want door het sluiten van de fabriek worden ook de dagbladen getroffen. Zondag is te Hillegom de Alge mene Ned. Zouavenbond met enige plechtigheid officieel opgeheven en dus een stuk historie geworden. Ter nagedachtenis aan de stoere Nederlanders, die 80 jaar geleden goed en bloed veil hadden voor de Paus en diens onvervreemdbaar eigen dom, heeft de geestelijk adviseur, pastoor B. v. Leeuwen in de St. Jo- sephkerk een plechtige Hoogmis op gedragen. Onder deze Hoogmis hield pastoor J. Wils, zoon van de oud-zouaaf luitenant J. Wils, een predikatie. Spr gaf een historische uiteenzetting over de oor zaak van de strijd tegen de Paus, ont ketend door Garibaldi en zijn trawan ten die de eenheid van Italië wensten en daarbij geen middel ontzagen. Des middags geschiedde in de zaal van hotel Sistermarss de eigenlijke opher- fing. De vergadering stond onder lei ding van de heer J. Harkx uit Vught aanwezig waren voorts de heren R- Heirman, secretaris, W. Kuitens, pen ningmeester en S. J. Wittemar lid en tevens voorzitter van het Ondersteu ningsfonds. Uit de verslagen bleek, 'dat zowel de Algemene Zouavenbond als het Ondersteuningsfonds geen cent meer in kas hadden, zodat er niets te li quideren of te verdelen viel gelijk pastoor v. Leeuwen opmerkte Daarna werd medegedeeld, dat de Bond wordt opgeheven, omdat de laat ste zouaaf J. Verbeek uit Rosmalen is overleden, zodat er thans ceen redenen meer zyn om de Bond te doen voortbe staan. Vervolgens werd een historisch overzicht gegeven over de strijd van de zouaven door Broeder Christofoor van het Instituut St. Louis te Oudenbosch. Dit instituut heeft als ontvangcentrum een zeer grote rol gespeeld, evenals de gemeente Oudenbosch zelf, welke plaats het grootste aantal zouaven van geheel Nederland voortbracht. Spr. noemde o.m. pater de Kruijf van de Augustijnerorde, die kans zag f300.000 voor de reis van de ruim 3000 Nederlandse zouaven bij- Het landgoed „Charters" waar de Hertog en de Hertogin verblijf houden een te krijgen, pater de Wilde S J., thans directeur van de Hollandse Casino Csdiclub broeder Bemardmus van Oudenbosch, luitenant J. W'ls. die de Ned. Zouavenbond in 1894 officieel op richtte, de eerste geestelijke adviseur pastoor Jans en niet te vergeten, de tegenwoordige adviseur pastoor v. Leeu wen, die zoveel gedaan heeft voor de oud-zouaven en het ondersteuningsfonds heeft gesteund zoveel dat mogelijk was. Uitvoerig weidde spreker ui over de aanvoerder van het Pauselijk leger, ge neraal Charret die niet alleen een dap per soldaat maar ook een zeer gods dienstig Fransman was en aan wie de devotie tot het H. Hart moet worden toegeschreven. Pastoor Van Leeuwen, nam als laat ste spreker het woord en beklom daar toe het spreekgestoelte, teneir.dev zo als hij opmerkte, de Bond „ex cathedra" op te heffen. Een van de laatste daden is geweest, deelde spr. mede. het zen den van een telegram van buide aan Z. H. de Paus. De Algemene Ned. Zouavenbond be staat niet meer, maar de herinnering aan de dappere Katholieke strijders die hnn leven waagden en opofferden voor de rechten van de Paos zal levendig blijven. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwakke wind. In de vroege ochtend plaatselijk nevelig. Overdag wisselende bewolking. Geen neerslag van betekenis. Iets hogere tempera tuur. Zon 4.4920.33, maan 4.4020.46. Naar wij vernemen is een wettelijke regeling van het kamperen voor het a.s. zomerseizoen niet te verwachten. De gemeentelijke voorschriften blij ven dus van kracht. Karnemelk en nit ondermelk en kar nemelk bereide consumptiemelk-produc- ten waren tot dusverre alleen verkrijg baar op de bon voor gestandaardiseerde melk, waarbij men tweemaal zoveel kar nemelk enz. ontving als gestandaardiseer de melk. Voortaan zal tot nadere aankon, diging daarnaast een hoeveelheid kar nemelk enz. zonder bon gekocht kunnen worden en wel gelijk aan 10 pit. van de hoeveelheid gekochte gestandaardiseerde melk. Agenten van de Amerikaanse mili taire regering hebben een goede vangst gedaan door de arrestatie van een van de grootste zwarte handelaren ran Berlijn, de 50-jarige Duitser Karl Jahn. Tijdens de bezetting is Jahn in Nederland met zijn operaties begonnen. Tijdens de geallieerde bezetting is hy naar Berlijn gegaan. Jahn, die volgens de Amerikaanse agenten een buitengewoon handige jon gen is, werd in 1942 naar Nederland ge zonden met 100 millioen mark op zak om inkopen te doen voor het Duitse leger. Een van zijn frauduleuze transacties had betrekking op een party cacao voor de Wehrmacht, die by ontvangst door de Duitse kwartiermeesters uit gemalen steen bleek te bestaan. In Berlijn zou hij alle mogelijke soor ten van zwarte handel bedrijven. Thans Uit eerzucht verricht een mens vaak de laagste diensten, is hij adelaar en kruipend dierj tegelijk wordt hü beschuldigd van illegale ver koop van Amerikaanse banden en petro leum, het bezit van wapens en de frau duleuze verkoop van aandelen in een waardeloze kolenmyn in Tsjechoslowa- köe. Tijdens zijn verbiyf in Nederland heeft Jahn een omvangrijke handel in goud en diamanten gedreven. Tot dusver is vruchteloos gepoogd zijn geheime berg plaats van goud en diamanten in Berhjn te vinden. Jahn werd gearresteerd toen hy een schildery van Lukas Cranach, de ont hoofding van de Heilige Catharina voor stellende, voor 175.000 mark aan een agent trachtte te verkopen. Een afschrift van zijn dossier is naar Nederland ge zonden, zodat de Nederlandse autoritei ten een beslissing omtrent eventuele uit levering kunnen nemen. f 1500.19821 f1000.— 1048 1802 12829 14252 f 400.11430 12291 1 200.4923 15050 20603 f 100— 1612 2650 4431 5102 5323 5974 7360 8461 12729 13687 15251 17332 17391 17585 17743 18957 21988

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1