TAL VAN „CLANDESTIENE" RADIO LUISTERAARS STAD EN OMGEVING Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Heemstede Duizenden ontduiken de gulden voor de luistervergunning Boetesysteem in voorbereiding DE MAN die geen geld kon uitgeven Maurice Schumann is optimistisch „Vicit Vim Virtus" debuteert Mag ik een draadje? AGENDA Dividendstop minder knellend MAANDAG 19 MEI 1947 PAGINA 2 DISTRIBUTIENIEUWS Schoenenbonnen en rijwiel banden „La prochaine guerre n'aura pas lieu Orgelbespeling Grote Kerk PIANO-AVOND ANS BOUTER WELL KNOWN PRODUCE BROKERS, ANTONY WORHAM LIMITED, MUZIEKCONCOURS TE BLOEMENDAAL Culturele avond op hoger plan pips Boete-ontwerp DR. W. B. SMIT 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST Inbrekers gearresteerd Sportpers contra Haarl. Dagblad 2VZ JAAR VOOR COSSE Distributie-ambtenaar op bezoek GROTE BRAND TE IJMU1DEN M eubelopslagplaats uitgebrand LISSE Afscheid ir. Volkersz Eervolle benoeming 1 Z. Leden van „commando-Frank" voor het gerecht DR. KASTEEL IN SURINAME De „Nijmegen" Geen dode te Sibolga Burgerlijke Stand door A. J. CRONIN (Wordt vert>°19 Dinsdag: 20 Mei: HAARLEM: Bonkaarten La t.m. Liz. HEEMSTEDE: Bonkaarten 912 Ju RhRo, 24 restant R. Extra bonnen jonge en a.s. moeders letter L van 11 12 uur. ZANDVOORT: Bonkaarten letters L t.m. N. SANTPOORT: Bonkaarten E tan. J. (Badhuis). Tot en met 28 Mei zullen in het Cen traal Uiueiklokaal „De Vleeshai", Grote Markt, alhier, volgens onderstaande let- terindeling, schoenenbonnen worden uit gereikt. Kinderen, geboren in de maand Juli 1946, komen onmiddellijk voor een schoe nenbon in aanmerking, ongeacht het cy- ter van hun T.D., indien blijkt, dat zij nog geen bon hebben ontvangen. In de maand, waarin zij hun eerste verjaardag vieren, komen zij evenwel niet opnieuw voor een bon in aanmerking. Aan kinderen, geboren op 1 Augustus 1946 of later, mag geen bon worden ver strekt. Kinderen, geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945, komen thans, eveneens volgens onder staande letterindeling, voor een extra schoenenbon in aanmerking. In deze gevallen wordt geen keuzebon verstrekt, maar uitsluitend een bon, af hankelijk van de leeftijd van het kind. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat in de maand Mei geen uit reiking van schoenenbonnen op cijfer- aanwijzing zal plaats hebben. De letterindeling is als volgt: 20 Mei A, B, C; 21 Mei D tofc en met G; 22 Mei H tot en met J; 23 Mei K tot en met M; 24 Mei N tot en met P; 26 Mei gesloten; 27 Mei Q tot en met T; 28 Mei U tot e» met Z. De dienst is geopend: Maandag tot en met Vrijdag: 8.3012.15 en van 14.00 16.45 uur; des Zaterdags van 8.3012.15 uur. Tot en met 31 Mei bestaat in het Cen traal Uitreiklokaal ,De Vleeshal", Grote Markt, alhier, uitsluitend voor onder staande categorie van personen, gelegen heid tot het afhalen en indienen van aanvraagformulieren voor rijwielbanden. Personen, die na de bevrijding, doch niet later dan 30 September 1946, bonnen voor één of meer toerbuitenbanden heb ben ontvangen. Per persoon mag slechts een bon voor één toerbuitenband worden aangevraagd. Aanvragen kunnen zowel individueel als collectief worden ingediend, waarbij de T.D. van iedere betrokkene dient te worden overgelegd. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht ep gevestigd, dat in bovengenoemd tijdvak uitsluitend door bovenvermelde categorie van personen aanvragen kunnen worden ingediend. In een naar vorm en voordracht bril jante rede heeft de jonge voorzitter van de Franse republikeinse volksbeweging Maurice Schuman Zaterdagmiddag in de aula van het Lyceum „Sancta Maria" te Haarlem zijn toehoorders deelgenoot trachten te maken van zijn optimisme voor een nieuwe toekomst var de we reld. In zijn lezing met de van dat grote optimisme getuigende titel „La prochai ne guerre n'aura pas lieu" schetste hij de machtsverhoudingen in ds naoorlog se tijd met rake geestige opmerkingen en anecdoten, de geest der verschillende partijen typerend. Met aan de ene kant Rusland en aan de andere de V. S. zag bij het Duitse probleem als het centrale punt, waarom de veUighstd van de wereld draalt. Uitvoerig behandelde hij de tegenstellingen, die zich op de Mos- kouse conferentie geopenbaard hadden en ging daarna verder In op de Franse plannen voor de Duitse federale staat en speciaal de Internationalisatie van het. Ruhrbekken en zijn kolen, die voor de wederopbouw van West-Europa noodzakelijk zijn. Voor de vei ligheid en de vrede In Europa waa het, vol gens Schuman. op de eerste plaats nood zakelijk da» elke dreiging van de kant van Duitsland buitengesloten werd, doch daar naast zou, en dat was de voorwaarde die aan de hoopgevende titel van de lezing moest verbonden worden, een eensgezind en econo misch samenwerkend West-Europa, waarbij spreker zich vol lof uitliet over de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samenwerking, het grote evenwichtsblok tussen de V. S. en de Sovjet-Unie moeten vormen. Het -'°u dan de taak van Frankrijk zijn hier als leiding gevend land op te treden, opdat. West-Euro pa gevrijwaard zou kunnen blijven van aUe imperiale invloeden. Wanneer dit bereikt wordt zal een ver jongd. christelijk samenwerkend West-Europa bemiddelend kunnen optreden tussen Oost en West en de belde uitersten weten te ver zoenen. Zo zal de kans op oorlog buitenge sloten kunnen worden en Schuman was optimistisch dat die kans gebruikt zou wor den. Dinsdag 20 Mei van 7.308.30 zal dr. Fritz Morel, organist te Bazel, het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma omvat de volgende werken: Dialogue sur les Grands Jeux van Nicolas de Grigny; Fantasie c-moll van J. S. Bach en Zweite Fantasie opus 28 van W. Geiser. Het programma, dat Donderdag 22 Mei van 34 uur door George Robert ten gehore gebracht zal gorden ver meldt de volgende composities: Suite van T. Muff at; Passacaglia van D. Puxtehude; Preludium en Fuga in a kl. t. en Koraalvoorspelen van J. S. Bach. Het programma besluit met een koraal van César Franck. De Haarlemse pianiste Ans Bouter. o.a. bekend door haar optreden bij de H.O.V., mede als accompagnatrice op kamermuziekavonden, gaf in de Begijn hofkapel een speciale piano-avond met een programma: Bach-Chopin-Schu mann, waartussen de moderne compo nisten Herckenrath en Mul waren ge plaatst. Het is reeds meermalen geconstateerd, dat Ans Bouter beschikt over een eer bied afdwingende techniek, een aanslag, die niet alleen soepel, doch ook desge wenst pittig en mannelijk-krachtig is, een goede smaak voor klankkleur, een behoorlijk stijlbegrip en een flinke dosis muzikaliteit. Voor een avond als deze, met num mers als Sonate opus 35 van Chopin en Symphonische Etudes van Schumann, wordt er echter nog meer vereist en wel naast een sterk innerlijke verdie ping de macht om nevens de kleine, ook en juist de grote, hoog-opg°voerde delen van de eerste tot de laatste noot met onverbreekbare spankracht te ver tolken. Aan deze zeer hoge eis voldeed de pianiste niet 6teeds. Wanneer de Par tita van Bach niet voldoende tot haar recht kwam, dan lag dit voornamelijk aan een te weinig karakterverschil der delen onderling, en het, wellicht door te veelvuldig pedaalgebruik, iets te mas sief en donker klinkend forte-spel. Maar met de Sonate was het anders gesteld. Daar miste het Grave-Scherzo- deel bedoelde spankracht om dit boven de andere delen uit als een alles be heersend hoogtepunt te doen uitstralen. Nu trof de Marcia Funebre meer dan het overige door de brede stroming waarin het gestaag voortging en de muzikaliteit, waarmede het voorgedra gen werd. In de Etudes (qua vorm: Variaties) kwamen vele sterk-imponerende onder delen voor en al zou men enkele delen iets poëtischer van stemming kunnen wensen, deze cyclus hield toch als ge heel de aandacht gaande. Van Herckenrath's Sonatine, blijk baar door de pianiste met voorliefde vertolkt, trof het Debussy-achtige Ada gio het meest en met Mul's Intervallen hield zy een warm pleidooi voor moder ne, goed-planistische muziek. De eindconclusie luidt: een avond van gemengde Indrukken, doch verre van onbelangrijk, gegeven door een pianiste, van wie na gestadige ontwik keling nog werk van zeer hoog artistiek gehalte is te verwachten. De belangstelling en het succes waren Xerre van gering. OL. KOOP doing large business daily, throughout the provision and grocery trades in the United kingdom, are desirous of re. presenting (nationality) ex porters on a commission basis Arrangements can be made for pur chasing if required. 19 Eastcheap, London E.C. 3 Op de tweede en laatste dag van het muziekconcours van de Noord-Hollandse Bond van Harmonie, en fanfarecorpsen, dat in het Dloemendaalse Bos werd ge houden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Harmoniever. „Sursum," kwamen muziekverenigingen uit Amster. dam, Andyk-O., Broek op Langendijk, Texel, Utrecht. Urk en Wormer naar Bloemendaal. Otn 13.45 uur stelden alle deelnemende verenigingen aan de mars- wedstrijd zich op voor hotel „Vreeburg" en in optocht ging het naar de mars plaats op de Bloemendaalse weg bij de Zomerzorgerlaan, waar onder grote be langstelling werd gemusiceerd. De concertwedstrijd in het Bloemen daalse Bos werd om drie uur geopend. Dank zij de goede organisatie kon het programma ook deze middag vlot worden afgewerkt. In een slot-toespraak zei oud-wethou der A. Cassée, tevens ere-lid, dat „Sur sum" op een uitstekend geslaagd muziek concours kon terugzien. Vervolgens maakte de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B. Klaassen, de uitslag bekend. Deze was als volgt: Marswedstrijd: „Valerius" Urk, 24 pnt., 2e prijs; „Excelsior," Texel, 22 p., 2e pr.; „De Bazuin," Utrecht, 28 p., lste pr. Concertwedstrijd: 4e afd. fanfare: .Va lerius," Urk, 55 p., lste pr.; 2e afd. fan fare: „Excelsior," Texel, 51 p. 2e pr.; 2e afd. harmonie: „Soli Deo Gloria," Am sterdam, 53 p.. 2e pr.; 2e afd. harmonie: Oranje Harm. Kapel, Wormer, 56 p., lste pr.; afd. uitmuntendheid harmonie: „De Bazuin," Utrecht, 55 p., 2e pr.; afd. uit muntendheid fanfare: „Sursum Corda,' Andijk-O., 65 p., lste pr. (met lof van de jury); afd. uitmuntendheid fanfare: A.D.V.E.N.D.O., Broek op Langendijk, 62 p., lsté pr. De extra-prijs wisselbeker voor het hoogst aantal punten werd toegekend aan Sursum Corda," A'ndijk-O. en de Bos- kro-beker ontving „Sursum Corda" uit Krommenie. Het fanfarecorps „Wllhelmina" uit Santpoort, besloot dit uitnemend ge slaagde muziekfestijn. De kring Centrum van de K.A.B. te Haarlem heeft in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw het werk- seizoen besloten met een ontspannings avond, die een verademing was en ge tuigde van de frisse geest, om ook eens hoger te mikken dan tot nu toe gebrui kelijk. Godfried Bomans heeft er zijn van fijne humor sprankelende en met gees tigheid gekruide sprookjes en satyres voorgedragen op een wijze, die het ver langen doet ontstaan naar meer, terwijl het solo-mannenkwartet „Euphonia" zorgde voor de muzikale afwisseling. Het is niet alleen te hopen, dat deze afdeling de ingeslagen weg zal voortzet ten, maar dat ook de andere en we kennen er waarin dit verlangen leeft zullen volgen. De geestelijk adviseur, kapelaan P. W. A. Hillebrand, was vol lof over het ge- bodene, waarmee de mens leert zich op plezierige, hoogstaande wijze te ont spannen en besloot: „volgt ons ook als we proberen U naar een hoger gees telijk leven te brengen." Des middags werd de speeltuin Mariagaarde" aan de voet van de Kathedraal van St. Bavo met enige plechtigheid in het Leidsevaart-kwartier was het Zaterdag feest, igaarde geopend, Dat het jonge volkje plezier heeft in dit ware kinderparadijs, bewijst deze foto B. en W. stellen voor over te gaan tot stichting van een gemeentelijke leeszaal en bibliotheek en deze otnder te brengen in enkele lokalen van de Meerhorst, Van Merlenlaan 2, waar vroeger het distributiekantoor was; ten behoeve van de inrichting van deze lokalen een crediet beschikbaar te stellen van f 11.500.ten behoeve van de eerste aanschaffing vam boe ken voor de bibliotheek voor volwas senen een crediet beschikbaar te stel len van f 15.000.en voor een jeugd bibliotheek van f 5000. Met de gemeente Haarlem is een con tract afgesloten, waarbij de directeur van de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haar lem toestemming is verleend als neven functie ook de leeszaal in Heemstede te beheren, waarvoor een vergoeding van f 1200.per jaar zal worden uitgekeerd. Op voordelige voorwaarden kan een aan tal boeken, die dubbel in Haarlem aan- Het is nu bijna twee jaar geleden, 16 Juli 1945, dat het R.K. Haarlems Kamerorkest „Vicit Vim Virtus" onder kerkelijke goed keuring werd opgericht, om, zoals uitdruk kelijk werd vastgelegd, zich met het uitvoe ren van klassieke en voor bijzondere gele genheden passende muziek, geheel ten dien ste te stellen van het Katholieke culturele leven in Haarlem. Onder bekwame leiding is al die tijd ern stig gewerkt, om de muzikale kwaliteiten van het ensemble te vervolmaken en het orkest te vormen tot een geheel, dat zijn plaats in de bisschopsstad waardig is. En thans gaat „Vicit Vim Virtus" in sym phonische bezetting debuteren met een con cert, dat Donderdag 29 Mei in de tuinzaal van het. Gem. Concertgebouw wordt gegeven. Er staan werken van Haydn, Mozart, v. Gluck en Reiche op het programma, ontegen zeggelijk een interessante opgave voor een jeugdig orkest, doch de ernst, waarmede de voorbereidingen voor dit. eerste officiële op treden zijn getroffen, doen de beste ver wachtingen koesteren, dat „Vicit Vim Vir tus" zijn belangrijke taak op volkomen ver antwoorde wijze zal weten te volbrengen. jr\ e wet vordert één gulden per maand van iedere radio-bezitter als J bijdrage voor de Omroep. Men moet zijn radio aangeven, ontvangt een kaart en dient daarop iedere maand een zegel te plakken. Dit voorschrift wordt echter veelvuldig overtreden. Toen 1 November 1945 het aangeven van toestellen opnieuw werd verordonneerd en met zegelplakken moest worden begonnen, stroomden de aanvragen binnen. P.T.T., dat als incasseerder van de bijdragen optreedt, legde een schier onfeilbare karto- theek aan en daarmede leek de zaak al een eind gezond. Al spoedig bleek echter, dat controle op „onderduikers" noodig was. Langzamerhand groeide het leger der controleurs tot ruim honderd aan. Zij kunnen de twee en een kwart millioen woningen in ons land per jaar gemiddeld éénmaal bezoeken. Bij deze bezoeken worden enige duizenden overtredingen per week ge constateerd. Woensdag 28 Mei aJi. herdenkt het echt paar J. GosenReuvers, Kennemerstraat ISA rood Haarlem-Noord, de dag waarop het voor SO jaar In het huwelijk trad. Dit populaire echtpaar mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Het is eer. van de oudste lezers van de ..Nieuwe Haarlemsche Courant" Men vergeet graag de maandelijkse gulden te betalen. Bij controle heeft men dan het toestel „pas aangeschaft". Daarbij moet men dan maar eens een kwitantie overleggen. Bij gebreke daarvan zit men vast aan be taling van I Naverji'^er 1945 af. Dan zUn er toestellen, die bij contróle niet werken. Voor defecte toestellen wordt vrijstelling verleend. Maar de controleur heeft vaak In de gaten, dat speciaal tot zijn misleiding een stroomloos stopcon tact bij het toestel is geplaatst. Op een ander contact draait de radio best. Veel fraudegevallen worden achterhaald tij dens uitzendingen van bonte program ma's. Totaal defecte of afwezige radio's schijnen eigenschappen te bezitten, die programma's uitgerekend wèl te ont vangen. In een der grote steden werd onlahgs in een bepaald huis contröle gehouden. De controleur moest wachten, doch werd tenslotte binnengelaten. Eerste etage geen radio. „Kunt u ons geen distributie bezorgen?", werd hem ge vraagd. Tweede etage geen radio. Wèl een verdacht draadje. Derde etage geen radio. Wèl een ernstige zieke In bed, die vergeten had zijn colbertje uit te trekken. Nogmaals een vraag om distri butie. „U zult van mü horen", beloofde de controleur. Enige dagen later deed hij met twee collega's een Inval. Eerste étage een radio met een af takking naar de tweede étage. Derde étage een radio. De eigenaar lag er niet eens mee In bedDe drie huisgezinnen plakken thans ijverig zegels, ook het gezin van het draadje, want voor aftakking buiten gezins verband is de luisterbijdrage ver schuldigd. Zo kan men tientallen gevallen noe men. De controleurs worden van zeer vriendelijk tot zeer onheus bejegend; er zijn boeren, die de mestvork willen han teren, en er zijn lieden, die een fooitje willen offeren, enfin, de waardering over het controieursbezoek loopt wel zeer uit een. De heren D. E. de Rapper, hoofd van de dienst der radioluistervergunningen en E. W. Wayenberg, chef van de con troledienst, horen wel veel, maar niet vaak wat nieuws op het gebied van luis- tervergunning-fraude. Ernstige gevallen worden vervolgd, waarbij de kantonrech ters medewerking verlenen. Er zijn lich-. tere overtredingen, waarop bij admini stratieve afdoening geen straf volgt. Er is echter een boete-ontwerp in de pen. Op een vraag, of de fraude in be paalde bevolkingsgroepen voorkomt, werd ontkennend geantwoord. Zowel burgemeesters, veldwachters, dokters, ambtenaren als metaalbewerkers, boe ren en landarbeiders, om maar en kele voorbeelden te noemen, vormen de dagelijkse bult van de contröle. Men ontziet zich niet zegels uit de bezettingstijd van oude kaarten los te weken en op nieuwe te plakken, zulks wordt meestal ontdekt bij het doorlich ten van alle binnenkomende kaarten. Het binnenkomen der kaarten voor omwisseling gaat nu niet bepaald vlot. Vaak laat de helft verstek gaan. Men stuurt wekelijks duizenden waarschu- v/ingskaarten. In „hardnekkige" gevallen gaat een controleur omwisselen. Hij krijgt dan soms een kopje koffie en „dankje wel". Maar dg kosten voor al deze omwisselingen zijn enorm. Het ligt in het voornemen bij niet om wisselen een boetesysteem, op de manier als bü de belastingen, in te stellen. Wel licht worden trage inzenders hierdoor wat actiever. wezig zijn, worden overgenomen. Het be treft hier 1500 k 1600 boeken, romans en klassieke werken, woordenboeken, ency- clopaedieën en dergelijke. Te zijner'tijd zal de leeszaal ook toegankelijk worden ge steld voor jongelui boven de 16 jaar, die daar hun huiswerk kunr.en maken. De leden uit Heemstede kunnen gebruik ma ken van alle boeken uit de Haarlemse bibliotheek, die dan naar Heemstede ge zonden zullen worden, zodat men niet naar Haarlem behoeft te gaan. Ook van de uitgebreide muziekbibliotheek kan geprofiteerd worden. De jaarlijkse con tributie zal f 3,bedragen. Verwacht wordt, dat in 1949 Rijks- en Provinciale subsidie ontvangen zal worden. Verder wordt voorgesteld een commissie van ad vies en beheer voor de leeszaal in het leven te roepen. Dr. W. B. Smit, directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst, was Zaterdag 25 jaar in ge meentedienst, waarvan 12% jaar als ge meente-arts te Spaarndam en eenzelfde periode als directeur van zijn dienst. De vlag hing van het gebouw aan de Nieuwe Gracht uit en het personeel werd des morgens in de gelegenheid gesteld, zijn sympathieke directeur te compli menteren. Namens het gemeentebestuur kwamen wnd. burgemeester wethouder D. Geluk en de gemeente-secretaris, 'mr. Th. Wesstra, hun opwachting maken. Het was de uitdrukkelijke wens van de jubilaris, dat dit jubileum in Intieme kring gevierd zou worden. Des avonds voerde de toneelclub uit het personeel ter ere van de dokter een revue op. De Heemsteedse politie heeft twee Haarlemmers aangehouden, A. B. en A. v, B., die op een bakfiets onder doek lood, gereedschappen, suiker, kopjes en schoteltjes vervoerden. Zij bakenden bij verhoor deze voorwerpen te hebben ge stolen uit een villa op het buitengoed Meer en Berg. Bij het onderzoek bleek voorts, dat zij zich aan soortgelijke in braken hadden schuldig gemaakt te Santpoort en Sassenheim. Beide man nen zijn aan de Justitie overgeleverd. Het elftal van- de gezamenlijke Haar lemse Sportpers speelde op het H.F.C.- terrein tegen „De Groentjes", een team geformeerd uit personeel van het Haar lems Dagblad. Het was een spannende ontmoeting, waarin beide ploegen elkaar met een behoorlijke dosis enthousiasme bestreden. De krantenmannen, die tot een kwartier voor tyd met 3—1 voor lagen, zagen hun voorsprong binnen de vijf mi nuten door twee doelpunten van de Groentjes te niet gedaan. Dank zij het goede werk van de pers-goalie kreeg het Dagblad echter geen kans om het tót de winnende goal te brengen, zodat 33 het eindresultaat was. Het Haarlemse Tribunaal deed heden uitspraak in de zaak tegen de N.S.B.- wethouder J. Cosse. Hij werd veroor deeld tot een internering van Jaar lot 6 Nov. 1947 en ontzetting uit de bei de kiesrechten en een boete van f 15.000. De eerste uitspraak van het Tribu naal luidde 2 jaar internering er. f 15 000 boete; dit vonnis werd echter door de officier-fiscaal te Amsterdam te licht geacht. Een inwoner van de Korte Houtstraat deed by de politie aangifte, te zyn op gelicht door een onbekend man, die zich aan zijn woning vervoegde en zich uitgaf voor distributie-ambtenaa1 On der mededeling, dat hij door bemid deling van een instelling van weldadig heid ondergoed gratis kon verkrijgen, wist hij het slachtoffer 40 textielpunten afhandig te maken. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de grote zolder van de voormalige P.E.N.-centrale te Ijmuiden een ern stige brand uitgebroken. Op deze zolder was een grote party meubelen en aan verwante artikelen van de firma G. opgeslagen. De brand werd ontdekt door een surveillerend agent en hoewel de brandweer spoedig, ter plaatse was en vijf uur lang met vol materiaal bluste kon niet voorkomen worden, dat alles uitbrandde. Op de benedenverdieping Is een diepvriesinstallatie van koelhuis „IJsvries" ondergebracht. Deze fabriek kreeg alleen waterschade. Omtrent de oorzaak tast men In het duister. De po litie stelt een onderzoek in, omdat niet uitgesloten is, dat hier kwaadwilligheid in het spel Is. Zaterdagmorgen werd een 11-jarige jongen, die zich had vastgegrepen aan een slagboom, by het openen van de Catharijnebrug omhoog getrokken. Het ventje viel van een hoogte van onge veer drie meter op straat en bekwam een hersenschudding. Hü werd per ziekenauto naar een ziekenhuis over gebracht. Het ongeval is geheel aan eigen schuld te wijten. Detail van het H. Hart-mozaiek, origineel van conceptie, dat Anton Molkenboer ver vaardigde voor de kerk van de H. Agatha te Beverwijk, waar het binnenkort als pen dant van de Maria-mozaiek geplaatst zal worden By het afscheid van de heer ir. K. Volkersz, Rijkstulnbouwconsulent, waren velen tegenwoordig om van hun belangstelling blijk te geven. Zo merkten wy o.a. op de voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Fannerden, prof. E. van Slogteren, dr. A. J. Verhage, ir. van der Plasse, directeur van de Tuinbouw, burg. W. H. J. M. Lam- booy van Lisse, E. H. Krelage, J. W. Lefeber Sr., ir. Vlag, opvolger van Ir. Volkersz, en diverse andere vooraan staande figuren uit de bloembollen wereld. Ir. van der Plasse, die de rij van spre kers opende, wees op het zeer vele en ver dienstelijke werk van ir. Volkersz als rijks, tuinbouwconsulent en directeur van de Rijkstuinbouwschool. Deze verdiensten heeft de regering menen tot uitdrukking te moeten brengen en het heeft de Ko ningin behaagd hem te benoemen tot Officier van de orde van Oranje-Nassau. Deze benoeming werd met een spontaan applaus begroet. Na ir. Van der Plasse spraken nog de heren: Krelage, Van Gittert, Heemskerk, Balkenende, burg. Van Nispen tot Pan- nerden. J. w. A. Lefeber, dr. Verhage. Schepers en tot slot de heer Philippo, die allen hun woorden deden vergezeld gaan van fraaie stoffelijke blijken van belangstelling. De heer Volkersz dankte alle sprekers voor de hem gebrachte hulde in een korte, doch kernachtige toespraak. Spr. vertrouwde er op, dat het bloembollen vak het hem geschonken vertrouwen zou overdragen aan zijn opvolger Ir. Vlag en dat de nieuwe Rijkstulnbouwconsulent en directeur van de Rijksbloembollenschool zyn arbeid met energie en succes mag voortzetten. De scheldende directeur werd hierna een diner aangeboden, waaraan ook vak genoten en verschillende besturen van organisaties mede aanzaten. BioscopenRembrandt: Jericho (18 j-) Cinema Palace: Reep the wild wind (18 j Luxor Hoe krijg ik een baantje (14 j-) Frans Hals: Nice girl (14 j.). City: En nu de toekomsj (14 j.) Spaarne-theater: De geheimzinnige vingerafdruk (18 J-) Apotheken: De avonddiensten worden waargenomen tot 24 M|ei door: C. G. Loomeijer, Bartelj.str. 11, tel. 10175- Park-ap) ulieek. Kleverparkweg 13, telef. 11793, Teylerapctheek, Teylerplein 79, 17946. te Heemstede: Heemsteedse Apoth. Bin nenweg 98, tel. 28197 en Aerd<'nl)out, apotheek Zandv.laan 164< telef. 26772. Zieken vervoer: ta. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 1° rel., tel. 21400. Belden dag en nacht. Tentoonstellingen Kunsth. I.effeU'ar: Het prentenboek uit alle tijden (t.m. 24 Mei). Frans Hals-museum: Schilderijen van C. J. Maks (t.m. 1 Juni). Dinsdag 20 Mei: Concertgebouw: H. O. V. Beethoven- cyclus, 8 u. Stadsschouwburg: Comedia met „Can dida", 8 u. Grote kerk: Orgelbespeling, 7.30 14. De minister van Financiën heeft be sloten in afwachting van een nadere re geling by de wet de soms knellende be palingen inzake de dividendbeperking reeds voorlopig te verruimen en wel met ingang van het boekjaar 1946 (of 1946— 1947). Als overweging heeft gegolden, dat het niet biliyk is, dat de houders van aan delen in de onder de dividendbeperking vallende vennootschappen in het alge meen nog steeds geen hoger dividend mogen ontvangen dan in 1940, terwijl andere categorieën tloontrekkenden) te recht hun jaarlijkse beloning t.o.v. 1940 in niet onbelangrijke mate hebben zien stijgen in verband met de gestegen kos ten van levensonderhoud. Het geoorloofde maximum dividesd- percentage is verhoogd met 3 en gesteld op 9 pet. Voor de superdividendbelasting een belasting, welke zo belemmerend werkt, dat zy feitelijk niets opbrengt wordt ingevolge de nieuwe beschikking de eerste 3 pCt. buiten beschouwing ge laten. Deze begint dus te werken ook by 9 pCt. dividend. Voor het By zonder Gerechtshof te Den Haag zullen 10 en 12 Juni as. te recht staan J. H. Krom, hoofdrecher cheur van de Staatsrecherche. Ch. W- J. baron van Boetzelaer, inspecteur der Staatsrecherche, H. Zinkhaan, wachtmeester der Staatspolitie en C. V. Baarle, opperwachtmeester der Staats politie, allen gedetineerd, sie in bezet tingstijd werkzaam waren bij de Haag* se politie. Gezamenlijk wordt ten laste gelegd, dat zy ten voordele van de Duitsers een Dolitie-eommando hebben gevcrmd, dat hoofdzakelijk optrad voor en in overleg met de S.D.-commissaris Frank. De dag vaarding vermeldt de namen van 18 Joodse onderduikers en illegale werkerSi die door dit commando-Frank tusse' Januari en Maart 1945 zyn gearresteerd, van wie er 6 door de Duitsers zijn ge* lusilleerd of omgekomen in concentra* ti<4kaanpen. De procureur-fiscaal heeft 35 getuigen a charge gedagvaard. De gouverneur van Curagao, dr. P Kasteel, is, vergezeld van zijnechtge note, Zaterdag j.l. per vliegtuig in Su riname gearriveerd. Gedurende zyn ver blijf in Suriname zal hy land- en miju- bouwcentra bezoeken en een persconfe rentie houden. De K.L.M. zal een nieuwe Constella tion, die binnenkort voor de transatlan tische dienst in gebruik wordt genomen, dopen met de naam „Nymegen." De doopplechtigheid zal na Pinksteren ge schieden. Naar aanleiding van het bericht, dat bij het incident in de haven van Sibolga aan Nederlandse zyde een dode en een gewonde te betreuren zijn, deelt de Marine-Voorlichtingsdienst mede, dat slechts één mand gewond is, die pef Catalina naar Padang is vervoerd. HAARLEM. Geboren: P. J. Polman v. d. Berg, z; A. M. A. Möllmann--* Stiekema, z; R. F. v. NordenJansen, z; A. Zoeteman—d. Jong, z; M. v. d' Giezen—d. Vries, z; M. H. v. Beutekoin Winter, z; E. J. KoelemeijerSmit. z, S. G. Makkes v. d. Deijl—Molhoek, d: M. H. Vos—Visse, d; G. M. Hobbelen-^ Akkermans, d; M. H. Visser—Bouman,d: J. A. M. KottmanJansen, d. Overleden: A. P. v. GasterenOtter- 90 j; L. H. Enters, 59 j; G. Broekhuize11 v. d. Berg, 77 j; C. G. Moison, 20 J- 9) De steward droeg een tweede dekstoei aan. Later op de dag vernam Joe tot zyn ontsteltenis van de purser, dat zij Lady Irene Mostray was, de weduwe van kapitein Hugo Mostray van de Grenadier Guards en de derde dochter van de Graaf van Brantham. Niettegenstaande het ontzag, dat deze mededeling onwillekeurig in Joe wekte, duurde hun vriendschap voort. Alles aan haar imponeerde en boeide hem. Haar bekoring, ontwikkeling en bovenal haar afkomst, die zich in elk gebaar, in leder woord, in elke buiging van haar stem deed kennen, waren hem een openba ring. Haar geestige opmerkingen over de geliefkoosde gezelschapsspelletjes, geuit met een volmaakte rust, maar met een satyrische fonkeling in haar ogen, de den hem lachen. Dan lachte zy ook, want in de ge dwongen saaiheid van deze reis amu seerde en interesseerde hy haar. zyn ongekunstelde, innemende persooniyic- heid kwam nooit beter tot zyn recht, dan toen hij haar, sober en met even die lichte aandoening die hy altyd voor zijn jeugd toonde, vertelde van zyn kindsheid, zyn nederige afkomst en zyn vroege zorgen, van zyn moeizaam ver worven succes. Tijdens de lange stilte die op zyn woorden volgde, was slechts het geluld van het blauwe water tegen de boeg hoorbaar. „Dit," dacht zy, „is nu werkelijk een man." Haar huweiyksleven was niet gelukkig geweest. Haar echtgenoot, de laatste af stammeling van een oud en verlopen ge slacht, was een verkwister geweest die zijn en haar bezittingen er had door gedraaid. Geërgerd over haar eigen ge dachte, zette zy een dwaze hersenschim van zich af. Toch wendde zy zich op de avond van de vijfde dag, toen verweg over de stralende zee het eerste land opdoemde, oprecht spytig tot Joe. „Het heeft me zo goed gedaan, u te ontmoeten. Ik vind het jammer dat wy elkaar morgen vaarwel moeten zeggen." „Maar de terugreis is er ook nog." zy glimlachte en schudde het hoofd, terwyl ze de reisdeken opvouwde. „Ik zou het op dit schip niet langer uithou den. Marie en ik biyven een week aan land en nemen de eerstvolgende boot van de paketvaart naar huis." Ze noem de de naam van het hotel waar ze zou logeren. „Maar," protesteerde Joe, „dan ver speelt u uw retourbiljet." Ze glimlachte nog. terwyl ze opstond, maar haar wenkbrauwen gingen even omhoog en by die onuitgesproken, nauw merkbare terechtwijzing bloosde Joe hevig en pyniyk hy wist ternauwer nood waarom. Die avond liep hy lang op het dek op en neex en nam na ryp beraad een besluit, dat hy zelfs hand haafde, toen een langdurig onderhoud met de purser over de terugbetaling van zyn reisgeld vruchteloos bleef. Toen de volgende morgen het anker viel, ging hy, trachtend er zo onopzettelijk mogelyk uit te zien, in de tweede sloep aan land en liet zijn bagage naar het hotel bren gen dat Lady Irene genoemd had. Lady Irene repte met geen woord over zyn verschijning; zy scheen oprecht ver heugd, hem te zien en in de dagen die volgden waren zij veel in elkanders ge zelschap, doolden door de typische ach- teraf-straatjes van de stad, namen een kykje by de inheemse kantklossers, die hun ambacht uitoefenden in de met purperen bougainvilles getooide deur openingen en gebruikten hun maaltijden op de open, door een fontein besproeide binnenplaats van het een of ander merk waardig cafeetje. Wanneer zy in de avondschemering, als de bloemen geur den en de flitsende vuurvliegen gloeiden, naar het hotel terugwandelden, liet zy haax hand licht op zyn arm rusten. Op de vierde dag viel er een boot van de paketvaart de baai binnen en toen bij navraag bleek dat het volgende schip eerst drie weken later zou arriveren, be sloot Lady Irene dat zij moest terug keren. Zo ook Joe. Toen hy met haar op de veranda stond, terwyl Marie haar valiezen pakte, voelde hy zich eigenaar dig opgewekt, een stemming die hem vreemd was en bijna onwezeniyk aan deed. Op dat ogenblik echter, toen hy zich misschien uitgesproken zou hebben, verscheen de directeur met haar reke ning en verklaarde dat, aangezien Lady Irene het voornemen te kennen had ge geven een week te biyven, zij voor de volle duur daarvan moest betalen. Joe nam de rekening op en keek hem door. Tot zyn verontwaardiging zag hy dat het ding absurd was: vier dagen extra, niet alleen voor de kamers, doch eveneens voor de maaltijden en tafelwyn. „Belachelyk." Hy wendde zich tot Irene. „Ik wil niet dat u dit betaalt." „U betaalt wel," onderbrak de hotel houder strydlustig. „Of anderg roep ik de politie." Joe keerde zich tot de kleine, oiyf- kleurige hotelier. Hy had afzettery on- middeliyk in de gaten en hy had deze man dóór. In ongezouten Tyneside's zwoer hy hem dat hij het hotel bij allt Britse reisbureau's op de zwarte 1ÜS zou laten zetten. Hij bezigde de woo'* den „oplichtery" en „afperserij." De d'" recteur krabbelde terug, zijn gebai'eIJ werden steeds talrijker. Hijwas op 110 punt een benepen excuus te maken, we, plotseling Lady Irene, met een geó®9^ van afkeer, haar tas openmaakte en eC paar bankbiljetten op de tafel wierp-, „Hier," zei ze kordaat. „En maak d Je weg komt." Doodse stilte. De hotelier droop gend af. Joe beet op zyn lippen en sta® de naar de grond. Ite „O, natuurlyk," zei hij tenslfLr- schouderophalend, „als u 't zich ver"0 loven kunt." z0 Zij glimlachte flauwtjes en, terwi)1 j, zyn arm aanraakte om hem te ^r<j- dat ze niet ondankbaar was, antwo° e ze. nrpbeQ „Waarde vriend, als u 't dan -tgf,t wilt: ik zit er niet zo goed voor. ik heb geleerd dat de. enige brui® houding ten opzichte van geld 's' met verachting te behandelen." Hy wist niets terug te zeggen, OoK f» O WW -uw nf' dens de terugreis roerde hy het o et werp niet meer aan. Maar hy df terip8 dikwyis over na met in verbu- samengetrokken wenkbrauwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2