1 Rusland: Geen schending van Grieks grondgebied VIER EREPROMOTIES TE AMSTERDAM r c HET DO C Sportkleding WIJ VROUWEN en de feestdagen HET IS ASPERGESTIJD Honderdste repatriërings schip naar ons land Ruim 80.000 personen sinds Januari 1946 thuis gebracht DE MAN die geen Katholieke Bond voor verkeerspersoneel Wegens grote verdiensten voor de Nederlandse letterkunde geld kon uitgeven WOENSDAG 21 MEI 1947 PAGINA 3 ONDERZOEK OP DE BALKAN „St. Raphaelnaar fusie „Peter" ging paling halen Jhr. mr. C. Fei'th overleden Eenvoudige aspergesoep Gestoofde asperges Aspesges met kaas Aspersge-sla MOTORRIJDER VOOR OGEH VAN VERLOOFDE GEDOOD Slachtoffer van onbewaakte overweg door A. J. CRONIN (Wordt vervolgd) Ze kruipen tegen Uw benen op, ;i8 (18 j- '14 'y: En i eater 18 j> .vordfB C- 10175. tele'. an 79. BW- Jtl l®4, outsit- rkt 1® ;ht. De Sovjet-delegatie bij de Balkancom- j mening, niet in Griekenland, maar in missie heeft Dinsdag op een openbare de omringende totalitaire landen. De fitting der commissie in Genève haar guerilla, zo zei hij, heeft tot doel Grie c°nclusie bekend gemaakt over de grens geschillen op de Balkan. De delegatie BBncludeert uit het ingestelde onderzoek, de Griekse aanklachten tegen Joego slavië, Bulgarije en Albanië ongefun deerd zijn en dat Griekenland gebruik heeft gemaakt van valse getuigenverkla. 'ihgen, waaronder van fascistische en misdadige elementen. Er zijn volgens de Sovjets geen schendingen geweest van fle zijde van Albanië, Bulgarye of Joego slavië, die de oorzaak kunnen worden genoemd van de wanorde en burger oorlog in Griekenland. De Amerikaanse delegatie verklaarde, •lat de ter beoordeling gegeven bewijs stukken voornamelijk op Joegoslavië be trekking hebben en in mindere mate op Albanië en Bulgarije. Naar aanleiding van de aangeboden bewijsstukken in verband met de be schuldiging, dat de Griekse regering de vervolging van de Slavisch-Macedoni- oche minderheden had gesanctionneerd, luidde de Amerikaanse conclusie, dat verscheidene duizenden personen hun toevlucht hebben moeten zoeken bij Griekenlands drie noordelijke buren, degens discriminatie en vervolging door Griekse regering, te wijten aan de burgeroorlog van 1944/1945. De vluchtelingen hebben daar actieve snti-regeringsgroepen gevormd. In de territoriale eisen over en weer zag de Amerikaanse verklaring een oorzaak Van spanningen. De Griekse afgevaardigde, Alexis Kyroe, legde een verklaring af, waarin hij de commissie van onderzoek het t^cht ontzegde zich in Griekse binnen landse aangelegenheden te mengen. De c°rzaak van de verwarring lag naar zijn Na urenlange discussies heeft gis teren de raad van afgevaardigden van de Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël het Voorstel van het hoofdbestuur om te komen tot de oprichting van een Ned. Kath. Bond van Verkeersper soneel overeenkomstig het betreffen de rapport van de Raad van Vak centrales inzake bedrijfstaksgewijze opbouw der vakorganisaties, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In deze bond zullen naast St. Raphaël borden opgenomen de Ned. R. K. Bond tjhft Transportarbeiders St. Bonifacius en "6 Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, ?u Restaurant-employees St. Antonius. Hidens de uitvoerige besprekingen werd ^gedeeld, dat het in Venlo gevestigde ,vx6r. Mutsaerts-oord waarschijnlijk weer Juni in gebruik zal worden geno- in zijn pleidooi voor de concen- oratie der vakbonden vestigde de voor- fitter de aandacht op de grote ontwik keling op verkeersgebied, maar er begin gen zich ook reeds symptomen voor te fl°en, dat de ondernemingen op dit Sebie'd elkander op leven en dood zullen kaan bestrijden. Het is daarom nodig fich te verenigen tot één macht, waar- in de toekomst rekening zal moeten ™°i'den gehouden. Als leden van het hoofdbestuur werden Bekozen de heer L. Wilber (Utrecht) en ue heer A. A. B. Wijsman (Haarlem). kenland een communistisch terreur- regime op te leggen en de opperbevel hebber der guerillastrijders, Maroks, achtte hij geen romantische held, maar een rover. Bulgarije,- Albanië en Joegoslavië streven strategische doeleinden in Grie kenland na. Het Griekse vclk wenst vrijheid en een werkelijke democratie. Demetrios Maximos, de Griekse minister-president, heeft bekend ge maakt, dat de Griekse regering bereid is opnieuw amnestie te verlenen aan guerillastrijdesrs, die zich overgeven. De Griekse regering is voornemens onpartijdige buitenlandse waarnemers uit té nodigen naar Griekenland te komen om zich er van te vergewissen, dat ieder, die van de clementie van de staat gebruik maakt, een recht vaardige behandeling krijgt. Twee heren, twee dames entwee kinderen-uit Kampen gingen dezer dagen met Peter", hun boot. naar Elburg om gerookte paling te kopen. Helaas kreeg „Peter" op de eenzame wijdte van het IJselmeer motorpech. Alle herstelpogingen waren tevergeefs on andere boten waren niet te zien. Een der heren sprong kordaat het water in en zwom twee uur lang, richting Elburg. Hij bereikte zwaar ver moeid het havenhoofd en zocht en vond hulp. Schipper Jansen ging met de EB 56 het hulpeloze jachtje halen, 's Avonds om tien uur was „Peter" in Elburg. waar gerookte paling te koop is. v,- Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 75 jaar overleden jhr. mr. C. Feith. Hij was o.m. secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Op sportgebied was de thans overledene een zéér bekende fi guur. In de aula van de Gemeente-Universi teit te Amsterdam, die tot do laatste plaats bezet was, was men gisteren ge tuige van de ere-promotie van een vier tal promovendi, die voor de Nederland se letterkunde grote verdiensten hebben, te weten Mevr. Henriëtte Roland Holst- van der Schalk, Camiel Huysmans, Her man Teirlinck en P. N. van Eijck. De laatste was door een langdurige ziekte verhinderd persoonlijk de bui in ont vangst te nemen. In deze universiteit, het instituut, dat is voortgekomen uit de „Eerste Nederduytsche Academie" van Samuel Coster, Vondel, Hooft en Brede- ro waren op deze middag aller aanwe zig, die een rol vervullen in het geeste lijk en cultureel leven van de hoofdstad er vertegenwoordigers van dat leven in ons land, o.m. Z.Exc. dr. J. J. Gielen, minister van O., K. en W., dr.. J E. Ba ron de Vos van Steenwijk, Commissa ris der Koningin in de provincie' Noord- Holland, de ambassadeur van België Leon C. Nemry, de secr.-gen van het Departement van O., K. en W., mr. H. J. Reinink, de Belgische Consul-Gene raal te Amsterdam J H. Verbruggen. Voorafgegaan door de twee pedels met hun zilveren staven, traden de promo vendi tussen de haag van het eerbiedig opgestane gehoor naar de voor hen be stemde plaatsen bij de katheder. Aan het hoofd van de plechtige stoet ging de Rector-Magnificus, prof. dr. P, N. U. Harting, dan het college van curatoren met zijn president, de burgemeester van de hoofdstad mr. Am. J. d'Ailly, het vol ledig dagelijks bestuur van Amsterdam en verder al de professoren en lectoren der universiteit. Nadat allen waren gezeten, opende de Rector-Magnificus deze buitengewone vergadering van de senaat. Spreker her innerde aan een dergelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de 350ste geboorte dag van Joost van den Vondel, nu bijna 10 jaren geleden. In deze tien Jaren, aldus spreker, is de verschrikking van de oorlog over ons land gegaan en hebben wij een bezetting moeten dulden. De ondervindingen van die tijd hebben velen er toe gebracht kracht te putten uit het verleden met het herlezen van het erigoed onzer dich ters uit de periode van Nederlands vrij making, hun werk, waarin wij de strijd onzer voorouders herbeleven. Vooral Hooft, de meest bewuste artist van onze letterkunde, de wetenschappelijke histo rieschrijver, de gestl.'eerde briefschrijver, was voor tallozen een toevlucht. Bij de herdenking van dit middelpunt van klas sieke en renaissancecultuur, wil de se naat der Amsterdamse universiteit de grote betekenis van Hooft doen uitkomen door het toekennen van eredoctoraten aan twee Nederlanders en twee Vlamin gen, daarmee symboliserende de samen hang van de Nederlandse en Vlaamse cul tuur. Daarop besteeg Prof. J. M. Romein als promotor van Henriëtte Roland Holst van der Schalk en Camiel Huysmans het spreekgestoelte. Zich eerst richtende tot Mevr. Ro.'and Holst, zeide spreker, dat haar het ere doctoraat verleend is „wegens bijzondere verdiensten voor de letteren, inzonderheid voor de poëzie en voor de geschiedenis", gelijk in de bul staat te ,'ezen. Tegenover de tragische en ernstige fi guur van Mevr. Roland Holst stelde de promotor de scherts en luim van Camiel Huysmans, die hij, hoewel gewezen eerste minister, met de gemeenzaamheid van een vriend bij de voornaam kan noemen. Het ere-doctoraat wordt hem verleend „we gens bijzondere verdiensten voor de be oefening en bevordering der V-'aamsche cultuur". Prof. Donkersloot richtte zich vervol gens tot professor van Eyck, het zich als een grote eer aanrekenend als zijn pro motor te mogen optreden. Het speet hem, da de universiteit geen ere-doctoraat cum .laude kent, het zou, hier zeker op zijn pleas zijn geweest. Herman Teirlinck ziet spreker als het lovend' symbool der jongere en oudere schrijvers. Hij wil Teirlinck eren niet al leen om zijn onuitputtelijke verhaallust en beschrijvingskunst, maar ook om de tot nieuwe scheppingsdrang stimulerende krachten, die er van uitgaan. De rector-magnificus wenste de nieuwe promovendi geluk met dë Juist verworven waardigheid, waarvan de universiteit zich bewust is ook zichzelf te eren. Prof. Har ting was verheugd, dat men op de 300ste sterfdag van Hooft uiting kon geven aan het gemeenschappelijke in de Nederlandse en Belgische cultuur na het gemeenschap pelijke lijden van de oorlog. Een agent, een krijgsgevangene en het leger constateren een bom —„For Ladies only"— Hef Britse kabinet rookt niet onder het werk Tulpen opgesteld als Pruisische regimenten De dankbare Italiaan. Twee soldaten wandelden langs een vijver en een ontdekte een groot „rood-geneusd voorwerp". Het ge- beUrde op een avond in een dorpje ergens in Engeland.. Het dorp liep uit Ctl binnen vijf minuten was ieder er van Overtuigd, dat het een bom was. Een Duitse natuurlijk. De dorpsagent, een Phitse krijgsgevangene en zelfs een rits officier kwamen allen tot de slot- dat zonder dat iemand het ooit 8ettierkt had. in de vijver van het dorps- Wpin een niet ontplofte bom was neer gekomen. Er werd een groot bord gemaakt en schilder zette er op: „Opgepast, ^ontplofte bom''. Nieuwgierigen werden door op een afstand gehouden en ?®lfs de straatvegers, die het niet zo *^ei ernstig opnamen, bleven toch maar n eindje uit de buurt. °P een goede dag ging als een lopend j Uurtje door het dorp rond: het leger P gearriveerd. In casu een kapitein en een sergeant. De dorpsbewoners bleven eerbiedig op afstand. De agent had zelden zo einig last van zyn dorpsgenoten ge- aó. Ieder keek zijn ogen uit naar die ^annen van het leger, dieLaten e echter het verhaal beëindigen. Want kapitein en de sergeant visten uit et water inderdaad een bom op. Maar et witte letters stond er op: „Alleen üe°r Dames" (het geijkte grapje van Ahierikaanse soldaten) en er zat <-er en zand in. Het was een Ameri- «anse oefenbom. e dorpsbewoners dropen af. De hi aatvegers zeiden: „Hebben we het et gezegd?" V ®ds die belangrijke dag, toen de O laatste Engelse begroting in het de - lagerhuis behandeld werd, roken fitt nünisters tijdens de kabinets- fijnln8en niet meer. De minister van zij aficiën vertelde het vol trots aam de toeboorders tijdens een rede: „Sinds ben ng van tabaks-importen heb- siea We als regel aangenomen pijp en thuis te laten' Ussen de laatste huizen van de J. Vo°rsteden bloeit een stuk Hol- 0g6n land. Men houdt de hand voor de 2or, kijkt de omgeving en de hori- a*: de - - Schlkt^J°rten' klassen en namen gerang- St«id6 als Eruieische regimenten opge- VeWen af en beschouwt de bloe- aldus begrensde blik ziet de men, die zich aaneenrijen tot de onover zienbare tulpenprairiën van Haarlem. En met enige fantasie proeft men zelfs de vam de nabije zee aanwaaiende zoute smaak op de lippen." Met deze woor den begint een Zwitser in een Zwitsers dagblad zijn aandoenlijk verhaal over een bezoek aan de bollenvelden rond Haarlem. De vijf en tachtig duizend Polen uit het vroegere leger van generaal Anders, die besloten hebben naar Polen terug te keren, doen dit niet zon der de nodige souvenirs uit Engeland mee te nemen. Niet alleen keren velen met Engelse of Schotse meisjes als vrouw huiswaarts, zij slepen zelfs tractors, vrachtauto's, zaaimachines en motors mee. Op de kade van Leith, waar de inschepingen plaats vinden, veroorzaakt dit alles nog wel eens de nodige moei lijkheden. Maar de Engelse douanes doen een oogje dicht en de meesten gaan met hun „souvenirs" aan boord. In Polen worden de repatrianten ont vangen in een voormalig krijgsgevan genenkamp, waar zij in twee dagen van alles worden voorzien en naar hun woonplaatsen worden gebracht. Reeds twaalf dorpen in het gebied van de Oder en Neisse zijn bevolkt door de oud strijders van Frankrijk en Italië, terwijl anderen hun heil in de grote steden zoeken. De voortvarendheid van een der meegekomen Engelse vrouwen heeft Warschau zijn enige „tea-shop" ge geven, waar de thee wordt bereid, zoals het behoort: in een stenen pot. Met gerechtvaardigde trots kam de Ier van zijn land getuigen, dat het Italië in zijn na-oorlogse noden reeds veelhulp heeft gebracht. De Romeinen betuigen hun dankbaar heid hiervoor op een wijze, zoals het slechts aan Italianen mogelijk is. Of kunt u zich indenken, dat een Neder landse autobus-chauffeur zich bij het zien van 'n Amerikaan of Zweed, zijn auto tot stilstand brengt, uitstapt en met veel pathos en welsprekendheid zijn danl. gaat uitspreken. In Rome gebeurde het onlangs. En de chauffeur deed het niet alleen, wamt hy betrok zijn passa giers en de omstanders in zijn dank. De Ieren werden er verlegen van. Zó goed verzorgden de brandweer lieden van Wadderson him slan gen en materialen, dat de com mandant zich op een goede dag ver plicht gevoelde, er eens een keer op te drinken. Hy kocht een paar goede fles sen Schotse drank en vierde met zijn mannen feest. Onderhand brak er brand uit in het brandweer-station. Het brandde afmet het materiaal M DIRVI&OUW Wie in grootmoeders tijd aan sport deed, kleedde zich in sportcostuum zo goed als men dat tegenwoordig doet. De sportkleding van toen verschilde echter nog al wiat van die van nu. Dat ia overigens heel begrijpelijk, want ten eer ste is ook de gewone kleding veel veranderd en ten tweede is de sportbeoefening de laat ste jaren sterk toegenomen. Als u zich de modeplaten of ook wel ansichtkaarten uit die tyd herinnert, zult u vermoede- lyk in een lach schieten en u afvragen, hoe het in 's hemels naam mogelyk was in een der gelijk costuum të tennissen, te fietsen of te zwemmen. Heeft u wel eens zo'n sportieve dame aan het tennissen gezien? Met een rok, die hoogstens voetvry genoemd kon worden en met een hoed, wiegelend op het inge wikkelde kapsel, bewogen de dames zich over het veld. De eerste fietsrokken waren al niet veel beter en, hoewel de badcostuums van die tijd in onze ogen met geen mogelijkheid aanstootgevend genoemd konden worden, hoedden de dames er zich wel voor zich daarin ge kleed aan mannenblikken te vertonen. Met het voortschrijden der jaren. met de emancipatie van de vrouw en vooral na de eerste wereldoorlog kwam er in de damesmode en ook in de sportkleding een radicale om wenteling. De vrouwen gingen meer en meer maatschappelijke functies bekleden, die voorheen slechts voor de mannen gere serveerd waren. Ze wenste daar- by kleding, die haar niet hin derde, die haar vry liet in haar bewegingen en ging daarbij hoe kan het anders aan'het overdrijven. De rokken werden steeds korter, de mouwen ver dwenen en om de kroon op haar werk te zetten, rukte de vrouw zich haar natuurlijke kroon van het hcofd en zette de schaar in, wat van oudsher haar schoonste sierraad geweest was, haar lange vrouwenharen. Vetl meer dan vroeger ging de mo derne vrouw ook de sport beoe fenen. En ook hier ging ze over drijven, 'ook in haar kleding. Hoe erg die overdrijving was en is, kunnen we nog dagelijks om ons heen zien. En in dom zelf bedrog zoeken de vrouwen argu menten voor haar eigen dwaas heden. Zy dragen lange broeken, omdat het zo makkelyk is. Dat het makkelijk is en prettig bij skitochten en ir. een zeilboot willen wy dadelijk toegeven, maar waarom zou het makke- lyker zyn by een wandeling in de stad? Wij zijn er van overtuigd, dat in bepaalde gevallen een lange broek decenter is, dan een jurk, maar hierby is van groot belang waar en wanneer ze wordt ge dragen. Iemar.d, die door weer en wind moet fietsen zal een lange broek vermoedelyk verkie zen boven een korte rok, maar daarom steekt ze nog geen visite af in deze kleding. Veel vrouwen dragen tegen woordig bij sportbeoefening shorts. Minstens even practisch en zeer zeker veel netter is een kort, wijd rokje of nog beter een broekrok. Het is niet in enkele woorden te zeggen, wat een net te vrouw wel en wat ze niet draagt, dat is iets, wat een nette vrouw zelf aanvoelt. Het gevaar bestaat echter, dat door de alge mene verwildering dit natuur- lyke gevoel voor het betamelijke een knauw krygt. Het schynt echter, dat zelfs de grote mode koningen de weg terug naar het waarachtig vrouwelyke zyn op gegaan. Wij zagen tenminste in de Franse collecties sportkleding heel wat, dat in die richting wees. Er waren zelfs weer bad pakken met korte rokjes! Nog een zomerpakje, dat zich uit. stekend leent voor een zonnige dag. V ziet het, de streep is weer zeer in trek. Deze hier is van bruin met wit, maar in andere combinaties zal het niet minder aardig zijn Ziezo, nu staat Pinksteren weer voor de deur en dan is er weer eens even een eind aan alle feesten. Bent u ook altijd zo blij als de Zon- en feestdagen achter de rug zijn? Ik ken massa's vrouwen, die aan het eind van zo'n dag de verzuch ting slaken: „Ik wilde, dat het nooit Zondag werd." En waar om eigenlijk? Och, Zondags zijn de kinderen vry van school, va der is thuis, maar voor moeder gaat het werk gewoon door. Er moet gegeten worden, voor de kinderen gezorgd, er moet in huis gewerkt worden en dat al les wordt niet vergemakkelykt door de aanwezigheid van een man en een aantal schoolvrije kinderen. Maar waarom zou moeder op Zondag ook niet een beetje Zondag houden en waar om zou ze ook niet eens een dagje wat kalm aan doen? Zeker, in de zomer is het niet zo moeilijk. Het middagmaal b.v. kan dan heel goed eens bestaan uit een uitgebreide koude schotel. We maken een kop bouillon vooraf bouillonblokjes zyn weer vol- Een van de nieuwste sportcostuumpjes, door Parijs gedecreteerd. Het is gemaakt van een rood met wit gestreepte katoenen stof, die op zeer fraaie wijze is verwerkt. Uit deze foto blijkt wel duidelijk, dat indecent en modern niet ver se bij elkaar horen. Aardig blijft ook steeds het koord als ceintuur Asperges is een groente, wel ke duizend en een mogelijkhe den biedt, wij kunnen ze ge bruiken by het fijnste diner, maar ook bij een eenvoudige maaltijd is ze op haar plaats. Ze kan verwerkt worden tot exquise voorgerechten, zeer fijne en eenvoudige soepen, warm voorgerecht bij een uitgebreid diner en gewone groente bij een warme maaltijd. Het is jammer, dat deze smakelijke groente slechts korte tijd vers aan de markt komt, waarom het zaak is om thans, nu we zo ongeveer het hoogtepunt van hét asper ge-seizoen bereikt hebben, zoveel mogelyk hiervan te profiteren. 250 gr. soepasperges, 1. wa ter, 4 bouillonblokjes, 1. melk, 45 gr. maizena of aardappelmeel, wat peper en nootmuscaat. Schil de asperges zo dun mo gelyk af, begin hierbij aan het ondereinde en laat het schilletje aan de kop op niets uitlopen. Was ze daarna en snijd de sten gels ln stukjes van enkele cen timeters. Zet ze op met het wa ter en de bouillon-blokjes en laat ze ongeveer 20 minuten zachtjes doorkoken. Maak ver volgens de maïzena of het aard appelmeel met koude melk aan tot een glad papje en giet dit roerende door de kokende vloei stof. Laat de soep onder roeren binden en gaar worden. Maak ze tot slot op smaak met wat pe per en nootmuscaat, voeg er des- verkiezende een stukje boter aan toe, N.B. Men kan de soep, wan neer ze bij een fyner etentje gepresenteerd wordt, nog afma ken met een eierdooier, hier voor roert men de dooier los, giet er een scheutje koude melk bij en maakt het PaPN' op tem peratuur met wat kokende soep. Daarna roert men het mengsel door de soep. De eierdooier wordt vlak voor het presen teren toegevoegd om schiften te voorkomen. 500 gr. asperges, zout. 1 dl. melk, een stukje boter, 20 èi 25 gr. maïzena, wat nootmuscaat. Schil de asperges, zoals hier boven omschreven, snijd de on derste taaie stukken er af en bewaar deze voor het maken van de soep. Verdeel de sten gels daarna in vingerlange stukjes en was ze. Zet ze op met een bodem kokend water en het zout en kook ze in ongeveer 20 minuten gaar. Laat ze in een vergiet uitlekken, vang het kookvocht op, vermeng dit vocht met de melk tot een hoe veelheid van liter, breng dit aan de kook met het stukje boter, maak intussen de maize- r.a aan met een scheutje koude melk tot een glad papje en bind hiermede onder roeren het sausje. Maak het °P smaak met wat nootmuscaat, schep de as perges erdoor en laat de groen te door en door heet worden en wat nastoven. 500 gr. asperges, zout, 1 dl. melk, 25 gr. maïzena, 30 gr. ge raspte kaas, een stukje boter. Maak de asperges zoals hier boven omschreven is, schoon, snijd ze in vingerlange stukken, was ze en kook ze gaar met weinig water en zout. Maak van het kookvocht met de melk en de aangemengde maizena een sausje zoals in bovenstaand re cept vermeld is, voeg er een stukje boter aan toe en roer er de helft van de hoeveelheid ge raspte kaas door Schep de as perges er doorheen en doe de groente over in een vuurvaste op te koop en geven daarby een beschuit, als we die heb- ben, of een cracker. Eventueel pudding na, die ook daags te voren kan worden klaar ge maakt. Onze koude hoofdscho tel bestaat uit een gemengde aardappelsla, waarin we prach tig eventuele restjes kunnen verwerken. Hebben we nog een restje vlees, dan gaat dat er ook door. Verder wat uitjes, augurk jes, als we geen vlees hebben wat haring of garnalen. Het ge heel vermengen we met slasaus en we gameren het met een kropje sla en een paar schyfjes hard gekoo&t ei. Als we dat al lemaal al vast Zaterdags klaar maken met die sla wachten we liever tot Zondags, dan ver kleurt ze niet dan hoeven we aan ons middagmaal al niet meer dan 10 minuten te beste den. De slaapkamers gaan we Zondags ook maar eens met de Franse slag behandelen. We zullen heus niet minder lekker slapen al trekken we voor een dagje eens de lakens en dekens recht in plaats van de bedden helemaal af te halen en weer op te dekken. Ligt er veel stof, dan moeten we natuuriyk de stoffer even voor de dag halen, maar in veel gevallen zal nie mand er zich aan ergeren als we tot Maandag wachten met onze kamerbeurt Alleen in de huiskamer nemen we extra goed stof af. Het is ongezellig als we in een kamer zitten, waar stof ligt. En als nu óe kinderen nog een handje kunnen helpen bij het dekken van de tafel en bij de omwas, kan de Zoydag ook voor moeder eens een rust dag zyn. En schrikt u nu een beetje terug voor zo'n radicale „luiermethode"? Och, het is heus niet zo vuil in huis als u zich verbeeldt. Ik herinner me, hoe een kennis van me, die zelf van de vroege morgen tot de late avond met blik en veger rond liep, eens verzuchtte, dat ze het toch by ons altyd nog veel opgeruimder vond dan bij zichzelf. Nu hadden wy al jaren lang deze Zondag-werkmethode toegepast en we vertelden haar dat. De uitwerking was radi caal. Van die dag af ging ze de zaken ook eens wat gemakkely- ker opvatten. Haar huis is heus nog even netjes als voorheen, maar ze beschikt nu over heel wat meer vrye tyd. En ze heeft nog steeds geen spyt van de verandering. schotel. Strooi de rest van de geraspte kaas er overheen en Iaat de groente in een hete oven bruin worden. Presenteer dit als warm voorgerecht of met aardappel-puree, inpl&ats van groente en vlees, of geeft het als hartig hapje by de lunch. 1 rest gekookte asperges, een scheutje melk, 1 gekookte aard appel, zout, peper, mosterd, 2 a 3 eetlepels azijn of het sap van een halve citroen. Vermeng de melk met de koude gekookte aardappel, die met een vork Is fijngemaakt. Voeg er wat zout, peper en mosterd aan toe, giet er de azijn of het citroensap by en schep er de asperges door heen. Laat de sla ongeyger een half uur staan om de smaak van het sausje goed te laten doortrekken. Voor de ogen van zyn verloofde is gistermiddag de 23-jarige motory- der J. Alberts uit Almelo op de on bewaakte overweg van de Deldense straat naby het Nijreesbos te Almelo onder een met volle vaart rydende trein gekomen en dodelijk veronge lukt. Alberts had een bezoek gebracht aan zyn verloofde, die Juist tegenover de onbewaakte overweg woont. Nagewuifd door zyn meisje en haar zuster reed hy de overweg op juist op een moment, waarop een extra trein met militairen met grote snelheid uit de richting Hen gelo naderde. Hy zag de trein niet, om dat hy naar de meisjes omkeek en hoorde het naderende gevaar al evenmin door het geronk van zyn motor. De jongeman reed daarmee schuin tegen de locomotief op, werd ongeveer 17 meter meegesleurd en moet, gezien zyn zware verminkingen, op slag doo^ zyn geweest. Als Dinsdag 27 Mei a.s. de „Slo- terdijk" aan de kade van de Rot terdamse Lloyd te Rotterdam meert, is daarmede het honderdste repa triëringsschip in ons land aange komen. De circa 900 passagiers, die de „Sloterdijk" aam boord heeft, zul len het totaal aantal gerepatrieer- den, dat sinds het begin, in Januari 1946, in ons land aankwam, brengen op 82.993. Hiervan kwamen er 78.199 per schip aan, terwyi de overige 4794 per vliegtuig in ons land arri veerden. Van de 100 schepen hadden er 58 hun einddoel in Amsterdam, terwijl de „Sloterdijk" als 42e in de Maasstand aankomt. Als afdeling van het Militair Gezag begon de repatriëringsdienst reeds spoe dig na de bevrijding zijn werkzaam heden, waarbij hij de terugkeer van de arbeiders uit Duitsland verzorgde. Toen Japan gecapituleerd had, betekende dit voor de repatriëringsdienst een belang rijke uitbreiding van de werkzaamheden, omdat thans ook de Nederlanders uit Indië via deze dienst naar het vader land moesten worden teruggebracht. Naarmate de repatriëring uit Duits land afliep, kwam het zwaartepunt ge heel op de repatriëring uit Indië te rusten en zo werd de dienst, die toen stond onder leiding van de kolonel B. G. van Os van Delden, uitgebouwd tot een perfecte organisatie, waarover de gerepatrieerden slechts lof laten horen. Na de liquidatie van het M. G. kwam de repatriëringsdienst te ressorteren «lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllia 11) Ja, indien deze gelegenheid tien jaar later was gekomen, wanneer hy zijn geldmiddelen hecht gemaakt zóu hebben en een onaantastbaar ver mogen verzameld, dan zou hy haar een voudigweg met beide handen hebben aangegrepen. Maar nu nietO, nee, in 's hemelsnaam, nu niet. By het krieken van de dag stond Joe op en pakte zyn valies, krabbelde haas tig een briefje, waarin hij schreef dat dringende "-aken hem opeisten, en verliet toen op zyn tenen het kuis. Heel de weg naar het station kwelde hem de herin nering aan Irene's half-beschroomde glimlach, maar toen hy eenmaal in de trein zat, slaakte hy een zucht van ver lichting. Om vier uur 's middags bereik te hij Tynecastle, belde onmiddellijk om zijn wagen en reed regelrecht naar Sam Netley's boerderij. Belle stond, in haar mouwschort, in de smetteloze keuken en maakte toebereidselen voor de theemaal tijd. Joe snoof met welbehagen de ryke geur van bloedbeuling op. Hy stevende op Belle af en sloeg zonder omhaal zijn armen om haar heen. „Zeg, meid", zei hy, „jy en ik gaan trouwen." Zy trouwden de week na de vol tooiing van het nieuwe kantoor, een on derneming, die Joe nette 3750 pond op leverde iets minder dan hij berekend had, want hij had zijn stenen op een stygende markt moeten kopen, maar niettemin een som, die er zijn mocht. Ze maakten een huwelyksreis van een week naar een oud familie-hotel in Blackpool, en ofschoon Joe zich min of meer be zorgd had gemaakt, hoe Belle zich zou gedragen, werd hy spoedig gerustgesteld. Zij Kleedde zich stemmig, toonde aan passingsvermogen in houding en manie ren en wist, wanneer te zwijgen. Koude drukte was haar vreemd, maar niette min wist ze haar weetje en meermalen deed ze Joe 's avonds op hun kamer gnuivend door een nuchtere opmerking, die de een of andere opschepperige of aanmatigende medegast gold. Het was Belle's gezond verstand, dat Joe ervan deed afzien, in Sam's oude huis by de opslagplaatsen te trekken. Ze wierp op, dat het niet paste bij zyn nieu we positie in het zakenleven; bovendien wilde ze betere waterleiding en een mo derne keuken. Dus kochten zij een villa met acht vertrekken, een, die Joe zelf gebouwd had en met al het zelfvertrou wen van Iemand, die weet dat hy thuis een betrouwbare en zuinige partner ach ter zich heeft, wierp Joe zich met eens zo veel vuur op zyn zaken. Hy gold thans ln de streek als een uitnemend bouwer en aannemer. Hij zocht geen artistieke bevrediging in zyn werk: het was een practische onderne ming, een middel tot een doel, niet meer. In de jaren die volgden, ging het hem voor de wind. Zoals ik al zei, was hij een aangename kerel, die gemakkelijk vrienden maakte. In tegenstelling tot arme Grigson, wiens zelfbewustheid on willekeurig tot verzet geprikkeld had. bezat Joe door zijn kalme beminnelijk heid weinig vijanden. Men vertrouwde hem spoedig nieuwe opdrachten toe Meer en meer rees zyn ster. Toch, al namen zijn zaken een steeds groter vlucht, was nooit een karweitje Joe te min. Hij hield een paar jonge ar chitecten volop bezig met zijn kleinere objecten. En wanneer een van zyn min der welvarende buren langs kwam lopen en hem, nogal aarzelend, vroeg om een garage van vijftig pond in zyn tuin te zetten, dan sloeg Joe hem op de schou der en maakte een voordelig zaakje. Winst, al was het maar vyf pond, bleef altyd winst. Joe had het zo druk dat hy, behalve misschien een enkele, zeldzame vrye dag, zich geen vacantie kor.- gunnen. Geduren. de die tyd werden hem tot zijn grote vreugde twee zoons geboren en ofschoon hij hen 's zomers met Belle naar zee stuurde, had hij zelden gelegenheid, hen te vergezellen. „Volgend jaar", zei hy dan, met zijn vermoeide glimlach, wan neer zy bedelden of hij ook kwam. Maar als het volgend jaar kwam, dan werd hy meestal weer door een andere zaak in beslag genomen. Het was werkelyk jammer, want Joe had nu weinig ontspanning. Hy at buitengewoon matig, dronk of rookte zelden en bezocht bijna nooit de Club. Evenmin deed hij aan lissen of, zoals Sam, die een eerste klas jager op. klein wild was ge worden, aan jagen. Het werd een hele op gave, hem naar de kleermaker te kry- gen. onder het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen. Van 1 April 1946 tot 1 Fe bruari 1947 fungeerde luit.-kol. S. C. F Maas als hoofd, in welke functie hy werd opgevolgd door majoor C. van Bockel, by wie thans de leiding berust De repatriëringsdienst heeft sedert zijn oprichting ten nauwste samenge werkt met de 6cheepvaartmaatschap- pyen, wier schepen by de repatriëring betrokken waren, zoals de Maatschappy Nederland, de Rotterdamse Lloyd, de Java-China-Japan-lyn, de K.P.M. en de Verenigde Scheepvaartmaatschappijen, het ministerie van Verkeer en Water staat, dat zorgde voor het transport van de gerepatrieerden en hun bagage, het Centraal Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers, dat zorg droeg voor de huisvesting en met de Gemeentelyke Geneeskundige en Gezondheidsdiensten van Amsterdam en Rotterdam, die in overleg met de adviseur van de repa triëringsdienst, majoor dr. H. Coebergh, zorgden voor opname van de zieken. In totaal arriveerden 3950 gerepa trieerden ziek in ons land, van wie er 2400 thuis verder konden wor den verpleegd, terwyi er 1550 in in richtingen moesten worden opge nomen. Welke arbeid de afdeling vervoer van de dienst te verzetten kreeg, blykt uit de volgende cyfers: Voor het transport van de gerepatrieerden waren 2600 auto bussen, 1000 taxi's en 1600 bellewagens nodig, terwijl voor de zieken 1400 ambu- laneewagens werden ingeschakeld. Aan bagage werden ruim 200.000 colli ver voerd. By de repatriëringsdienst verwacht men, dat na de aankomst van de „Slo terdijk" nog circa 30.000 repatriërenden in ons land zullen aankomen, waarbij echter 15.000 officieren, onderofficieren en manschappen met hun gezinnen ge rekend worden, die zullen worden afge lost door de tweede divisie. die sluipende gniepige rheumatische pijnen Het zijn de onzuiverheden ln het bloed.'die U belagen. Wapen U daartegen. Volg de weldadige Kruschen-kuur Met Kruschen Salts de heilzame Engelse samenstelling van de zes minerale zouten die Uw gestel nodig heeft. In dit kli maat des te méér Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker óf Drogist. (Adv.) I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3