PINKSTEREN Staatsgreep" niet het werk van Nederlanders AANBOD VAN CONCESSIES INDONESISCH POLITIEKE Langzaam aan actie van Franse arbeiders Regering besluit drastisch op te treden Het katholieke Zuiden Als een angel stak de kerkelijke invloed M H en de bezetter H Eendracht maakt macht Naar verdere versobering K WISSELEND WEER MET PINKSTEREN Mits onze strijdkrachten aanzienlijk verminderd worden Méér bon-vrije karnemelk Sigaren zijn nog op de bon Nieuwe consumenten bonnen Toewijzingen aan restaurants e.d. verlaagd; twee vleesloze dagen per week r Tot hoofd en hart „ACTIE BEDOELD ALS STAP BIJ VORMING VAN EEN SOENDANESE STAAT" Het weer. Vrij veel bewolking met regen en onweer en lagere temperatuur ^Moderne missie-actie^ J Met ingang van 25 Mei Volewijckers-Blauw-Wit niet in het stadion ZATERDAG 24 MEI 1947 o 69ste JAARGANG No, 23855 11 DE GEBEURTENISSEN TE BUITENZORG Het wachten is op Batavia ^andag, Tweede Pinksterdag, zal <,'®s blad niet verschijnen. DIRECTIE NA „STAAKT HET VUREN" Boerenleider als barometer Opheffing van distributie wordt echter overwogen Volgende week weer een ei De vrouw die terugkeerde BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severirt. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Pinksteren, het feest van de neder- daling van de Heilige Geest over de Apostelen, waarbij wij diezelfde Hei lige Geest smekend afroepen, dat hij ne- derkome in onze harten, is het feest van de Liefde als Derde Persoon van de Heilige Drievuldigheid. Hierover nadenken betekent: zich ver diepen in een vergezicht van de Katho lieke geloofsleer, waar het menselijke denken zijn grenzen bereikt. Wij kunnen de omvang van dit geheim op geen wijze omvatten. Wij kunnen het zelfs op geen Wijze benaderen met woorden. God is Liefde, zegt de apostel Johan nes. Deze liefde deelt zich mede door de Verlossing van Christus, Die ons de ge nade bracht. Wat is de genade? Het is de welwillendheid van God, bijna zou men kunnen zeggen: de voorkeur van God. Die genade is uitwendig niet merk baar, tenminste niet rechtstreeks. Ze is zelfs in het innerlijk van de mens iets 2o geheimzinnigs, dat zij alles doordrin gend haar zelfstandigheid nauwelijks Waarneembaar maakt. Maar zij is de Liefde van God. Wat de Vader voelt voor de Zoon, om het in zeer onvol maakte, maar enigszins bevattelijke woorden uit te drukken, is een onein dige liefde. Die oneindige liefde straalt haar ons. Door de Heilige Geest krijgen Wij er deel aan. Het is waarlijk onuitzeg. baar. Het is zo mooi, zo verrukkelijk, zo intiem en zo verheven, dat hierdoor al leen ons geloof reeds tot een rijkdom wordt van geestelijke verheffing, groter dan menselijk vernuft ooit zou kunnen bevroeden. Deze rijkdom is ons bij het doopsel gegeven. Door de genade neemt de Heilige Geest zijn intrek in ons. Om het maar Weer op deze onvoldragen wijze uit te drukken: de Liefde van God de Vader tot God de Zoon komt in ons. Deze liefde is een scheppend vermo gen. Creator Spiritus: Scheppende Geest! Zo noemen wij in de prach tige Finksterzang van de Kerk de Derde Persoon van de Heilige Drievuldigheid. Wij bedoelen dan niet de eigenlijke schepping van de wereld, die door de almacht van de Vader tot stand kwam, maar het scheppende werken van de ge- hade, onuitputtelijk in haar altijd ver- hieuwende, verfrissende werkdadigheid. Goor de liefde kunnen wij wat zonder haar volstrekt onmogelijk zou zijn. Dit is de scheppingskracht van de Heilige Geest. Wanneer wij bidden om de nederdaling van de Heilige Geest in onze harten, dan vragen wij niet om vergaderings- enthousiasme, dat overigens niet versma- delijk behoeft geacht te worden, maar ivij vragen om een geheel andere vurig heid. Wij vragen om de liefde. In onze maatschappij is van alles te v«el, maar van de liefde is er te weinig, ba ar om komt het te vele niet tot zijn **cht.' Er is genoeg op de aarde om allen ^dqen genieten van de vruchten der Schepping, maar slechts de liefde kan dit genot aan allen verzekeren en er is geen liefde genoeg. Staatkundige dwang kan dit vraagstuk van de liefde niet oplossen. Ook staat kundig overleg schiet te kort. Zelfs men selijke wijsheid is onvoldoende om het Bel uk te verzekeren. Alleen de liefde kan Volstrekt gelukkig maken. Wanneer wij bidden om de Heilige Geest bidden wij om de liefde, die vol strekt gelukkig maakt. Dit is het geheim Van Pinksteren, een stralend geheim van ondoorgrondelijk licht. Omtrent de „staatsgreep" te Buiten zorg weet Agence France Presse nog het volgende te melden: Enige uren na zijn bevrijding heeft de republikeinse burgemeester van Buiten zorg aan drie buitenlandse journalisten medegedeeld, dat Koestomo, „eerste mi nister van de staat Pasoendan", gemas kerd en met een revolver gewapend rechtstreeks aan zijn ontvoering heeft deelgenomen. In het gebouw van het hoofdbestuur der „Partai Rakjat Fasoen- dan" had de burgemeester de gemaskerde persoon beduid, dat hij hem herkend had. Hij verzocht hem zijn masker af te ne men en inderdaad bleek het Koestomo te zijn. Dit is wellicht de enige markante gebeurtenis van de hele dag. In de vroege ochtenduren bezetten ongeveer 500 leden van de Pasoendanpartij de voornaamste republikeinsche regerings gebouwen en om tien uur was de actie ten einde. Nederlandse troepen zijn op geen enkele wijze tussenbeide gekomen en de Vrijdagochtend vanwege het repu. blïkeinse ministerie van Voorlichting uitgegeven verklaring, dat deze „staatsgreep" het werk van de Ne. dcrlanders was, is van iedere grond ontbloot. De republikeinse burgemeester en resi dent van Buitenzorg hebben zich eigener beweging onder bescherming van de Nederlandse troepen gesteld. Tijdens de „staatsgreep" is geen schot gelost en zijn geen slachtoffers gevallen. Kolonel Thomson, de militaire commandant, is van mening, dat de toestand tegen Zon dag weer normaal zal zijn. Te Buitenzorg was het Vrijdagavond rustig, daar Nederlandse soldaten de wacht betrokken hadden bij alle open bare gebouwen. De stad wacht op de beslissing van Batavia, wie het bestuur over de zestigduizend inwoners zal uit oefenen. In de tussentijd zullen de re- Verwachting tot 'Zaterdagavond: Over het algemeen vrij veel bewol king, met plaatselijk enkele buien, met kans op onweer. Voornamelijk in he^ Zuiden en midden van het land. Wei nig verandering van temperatuur. Aanvankelijk meest matige Oostelijke wind. Later tijdelijke veranderlijke wind. Zondag: 4.3420.40, Maan 9.16 1.20; Maandag: 4.33—20.42, Maan 10.42—1,52; Dinsdag 4.32—20.43, Maan 12.0&—2.14. Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: Aan het begin van deze week ontwik kelde zich over Scandinavië een krach tig gebied van hoge luchtdruk, dat zich Uitstrekte over de Noordzee en de Britse Eilanden tot over het zeegebied nabij de Azoren. Ook in ons land steeg de luchtdruk tijdelijk. Noord-Oostelijke binden transporteerden betrekkelijk droge lucht naar onze omgeving en in hej, grootste gedeelte van het land kwa- hien enkele zonnige dagen voor. De temperatuur werd daarbij elke dag wat hoger. De laatste dagen echter begon de luchtdruk over Frankrijk en de Britse Eilanden regelmatig te dalen, terwijl ook ten Noorden van de Alpen de barometers baar beneden gingen. Er vormde zich tangzamerhand een vlak lagedrukgebied °ver Midden-Frankrijk, dat zich gelei delijk naar onze omgeving uitbreidt. Tevens naderden op de Atlantische Oce- ®un enkele storingen, waardoor de luchtdruk in het zeegebied ten Zuid westen van Ierland nog verder naar beneden gaat. Het zonnige weer kwam reeds in de loop van Vrijdag ten einde. In Noord-Fnankrijk ontwikkelden zich Verspreide buien hier en daar, ver gezeld van onweer, die langzaam in Noordelijke richting trokken. We kunnen over het weer met de Pink sterdagen niet optimistisch zijn. Ge afbraak van het hogedrukgebied Baaj. in onze omgeving nog steeds voort de frontensystemen van de Oceaan- uepressies dringen op naar het conti- bent, gevolgd door wat koelere lucht. e weg van deze Oceaan-depressies is bi de richting van IJsland en Scandina- versperd door de daar nog steeds Aanwezige brug van hoge luchtdruk, die v'er Scandinavië aan verzwakking on- urhevig is, maar die bij IJsland nog 'ge versterking ondergaat. De depres- Jfs moeten zich rechtstreeks naar het jasten bewegen in de richting van est-Frankrijk en Zuid-Engeland. berekend mag worden op vrij veel be- wolking met nu en dan regenbuien, plaatselijk vergezeld van onweer, afge wisseld weliswaar met tijdelijke opkla ringen. De wind wordt daarbij variabel, zowel van kracht als van richting. De temperatuur gaat niet verder meer naar boven, zal integendeel later wat lager worden, vooral aan de kust. We zouden het weer dus het beste kunnen karak teriseren mej, de term: wisselend. publikeinse functionarissen en de Soendanezen zich neerleggen bij de maatregelen, die de Nederlandse com mandant ter handhaving van orde en rust heeft genomen. Koestomo heeft verklaard, dat de ac tie te Buitenzorg bedoeld was als stap bij de vorming van een Soendanese staat, die geheel West-Java omvat. Over het aantal leden van de Pasoen. danpartij, dat aan de „staatsgreep" heeft deelgenomen, variëren de schattin, gen van 250 tot 1500. De politieke adviseur van Van Mook, Raden Abdoelkadir, is naar Buitenzorg vertrokken om contact te zoeken met allen, die bij de jongste gebeurtenissen betrekken zijn, en daarover bij de Ned.- Indische regering rapport uit te brengen. De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week het navolgende verlies is gerapporteerd: Kon. Ned.-Indisch leger: soldaat J. Minggoas, afkomstig uit Ned.-Indië, ge sneuveld tengevolge van extremistische actie op 13 Mei 1947. M Korea proberen dagelijks vele Koreanen uit de Russische naar de Amerikaanse zone te ontsnappen. Een groep vluchtelingen onder de hoede van de Amerikanen A. P. meldt uit Batavia, dat de mi nisters Beel en Jonkman bij hun vertrek naar Nederland een Indo nesisch aanbod van Sjahrir hebben medegenomen voor het doen van verdere politieke concessies, wan neer de Nederlanders bereid zijn de Nederlandse strijdkrachten in Indië te verminderen tot een omvang, die niet meer beschouwd kan worden als een potentieel offensieve strijd macht. Sjahrir verklaarde aan A. P. dat in twee vergaderingen met dr. Beel, die in totaal veertig minuten duurden, en in drie conferenties met mr. Jonkman „wij elkaar onze fundamentele stand punten zeer openhartig uiteenzetten en dat deze ons beiden nu duidelijk zijn". Hij zeide verder, dat de voornaamste moeilijkheid bij de onderhandelingen was, dat de Nederlanders niet wensten, dat de republiek „vrijheid van hande len heeft, wat zaken doen betreft''. „Wij houden vast aan het controleren van onze eigen invoer en uitvoer en onze eigen buitenlandse valuta," aldus Sjahrir. Hij zei nog: „De Nederlanders heb ben buitenlandse financiële hulp en buitenlandse credieten in hoge mate nodig. Om hun eigen positie met toe komstige crediteuren te versterken, moeten zij eerst zeker weten, wat er met Indonesië gaat gebeuren." Vrijdagavond zijn de ministers Beel en Jonkman per vliegtuig uit Batavia te Singapore gearriveerd. Zij waren de gast van de gouverneur-generaal Mal colm Macdonald. De ministers zijn vanmorgen op weg naar Nederland- uit Singapore naar Bangkok, de hoofdstad van Siam, ver trokken. Campbell, „tijdelijk" handelscommis saris voor Indonesië in Australië, die door Australië als onaanvaardbaar werd ge desavoueerd op grond van het feit, dat hij lid was van de Australische ooili- munistische partij, is met een Dakota te Djokjakarta aangekomen. Hij heeft tegenover Reuter verklaard, dat hij nog steeds handelscommissaris voor Indo nesië in Australië was. Hij wist, zo zeide hij, niet van enig voorstel tot oprichting van een communistische handelmaat schappij, die het monopolie zou hebben in de handel tussen Indonesië en Au stralië. Hij had zelfs niet gehoord, dat oen dergelijk pl&n besproken was. Venezolaanse Indianen van de stam der Montilons, welke berucht zijn cm hun haat tegen vreemdelin gen, werden enige dagen geleden ver rast door een merkwaardige regen. Vanuit een vliegtuig werden n.l. spie geltjes, bedrukte katoenen stoffen, kralen en foto's in hun gebied neer gelaten. De milde gever was een ka tholiek priester Cesareo de Armella- da,die het plan heeft een expeditie door de jungle te maken teneinde het vertrouwen van de Indianen te win nen. Zijn vlucht, op een hoogte van de boomtoppen, was de eerste van een serie welke hij beven dit gebied zal maken en waarbij hij foto's van zich zelf zal „afwerpen" teneinde de In dianen reeds een beetje vertrouwd te maken met zijn verschijning. In antwoord op een besluit van de bond van arbeiders bij gas- en electriciteits- bedrijven om een „langzaam-aan-actie" te beginnen om de regering tot concessies te dwingen, heeft het Franse kabinet Vrijdag kort voor middernacht besloten tot requirering van alle gas- en electrieiteitsfabrieken in het land. wanneer de aange kondigde actie tot uitvoering woidt gebracht. De regering is besloten zo nodig gebruik te maken van het leger ter waarborging van de gas- en electriciteits- levering. De arbeiders hebben gedreigd de gas- en electriciteitslevering voor een geheimgehouden duur met 15 tot 25 procent te verminderen. De minister van Voorlichting, Pierre Bourdan, zeide na de bijeenkomst van het kabinet: „De regering heeft een waar ultimatum gesteld gekregen, zowel wat de vorm als wat de inhoud betreft. Wij zullen alle noodzakelijke maatregelen nemen om de bevoegdheden van de re gering gerespecteerd te doen worden. Deze maatregelen zullen requirering van de arbeiders zelve omvatten." eer dan enig ander vaderlands gebied trok het Katholieke Zuiden de aandacht van de bezetter. In de dossiers van de Sichcrheitsdicnst met betrekking tot de gedragingen van de Kerken treedt deze uitspraak meermalen sterk naar voren. En daarbij is de bedrijvigheid in de Zuidelijke gebieden in een bepaald rapport duidelijk op de voorgrond geschoven. et gaat meer in Let bijzonder over de Katholieke Actie: „In de pro vincies Noord-brabant en Zeeland, in de diocesen Breda en Den Bosch dringt die actie zich sterk op," zo verta len wij uit het in het Duits gestelde stuk. „Vooral in het westelijk deel van Brabant en Zeeland zijn, naar het voor beeld van de Katholieke Actie in Duits land, de vier grondzuilen: mannen-, vrouwen-, jonge mannen- en jonge vrou wen-actie opgericht. Er ontbreken nog slechts twee zuilen, die van de acade misch gevormde jonge mannen en van de meisjesstudenten". De S D. meende goed te zijn ingelicht: „In elke pastorie bestaat een uitvoerend orgaan onder de aanduiding „Pfarrat", dat uit vertegenwoordigers van de vier eerstgenoemde grondzuilen bestaat. Het rapport, dat wij hierover konden inzien, gaat op dit punt uitvoerig door. De activiteit in het bisdom Breda moest ook blijken uit een ander document. Er wordt namelijk aan herinnerd „in dem westlichen Teil der Provinz die gesamte Bevoelkerung für die katholische Aktion zu gewinnen". Blijkbaar heeft men alle uitgaande stukken van de K. A. in het bisdom Breda achterhaald. Uit een er van, een rondschrijven van Z. H. EXc. mgr. P. Hopmans, aan alle pastoors van het dio cees, trekt men de conclusie, dat de Kerk juist in deze tijd de biechtstoel gebruikt „als Mittel der Einzel-Beeinflüs- sung von der Kirche". In zijn maandbericht over November 1941 met betrekking tot de provincie Noord-Brabant schreef de Duitse politie, leider Thiel over de Landstand, waarbij hij burgemeester Jansen „dem zukünfti- gen Bauernführer" schetste als „das beste Barometer für die Stimmung". Over de districtsleider Leeuwenberg heet het: „Katholiek zijnde, is hij anti- clericaal; hij gelooft openlijk aan een „Reinigung des Klerus"; nij gaat bijna elke Zondag in uniform naar de kerk". Verder ontdekken wij in dit rapport, dat Leeuwenberg zowel het staats- als het kerkabsolutisme veroordeelde. De invloed van de Kerk in de Zuide lijke provincies nam volgens de bezetter vaak opdringende (aufdringliche) vormen aan, niet alleen ten aanzien van de ge zinnen, maar vooral in het openbare leven „in wijdere zin", zoals het heet. In de Stimmungsberichte, waarover wij reeds schreven, illustreert men dat met verschillende voorbeelden, onder andere neemt men stelling tegen de fabrieks- retraiten en men somt verschillende acties °P> zoals die werden genoemd in een bijzonder rondschrijven vanwege het bisdom Den Bosch, gedateerd 30 Maart 1942. Vooral het welslagen van de Vormings- weken zinde „de heren" niet. Dat werd in een in het Duits gestelde oekase aan de S.D. meegedeeld; evenzo de actie voor de Missie-Zondagen en het Leken- apostolaat. De vertaling van het bisschoppelijk rondschrijven leidde intussen tot een geestige noot. Een bepaalde passage gaf men vertaald aldus weer; „erteilt unser Führer, der Pabst, der stellvertreter unseres Königs 1st". Deze zinsnede werd zodanig opgevat, als zou met König onze Koningin zijn bedoeld. In werkelijkheid schreef de bisschop over geestelijk werk, onder verwijzing naar Christus Ko ning. elaas moeten wij ons beperken tot deze kleine bloemlezing. Want het is verder kleingoed wat de terug gevonden dossiers opleverden. De meer belangrijke documenten, die een kijk ge ven op de strijd tegen de Katholieke Kerk in het Zuiden, een kijk ook op het verraad waarvan de bezetter dank baar wist te profiteren, bevinden zich nog in Duits gebied, waarheen ze om streeks „Dolle Dinsdag" werden overge bracht. Nochtans hebben wij goede hoop, dat dit meer bezwarend materiaal zal worden teruggevoerd, nu ambtenaren van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie over de landsgrens „op strooptocht" zijn. Reeds werd gepubliceerd, dat naast de verkrijgbare karnemeld, een hoeveel heid van dit product, gelijk aan tien procent van de hoeveelheid ge kochte gestandaardiseerde melk zon der bon kunnen worden betrok ken. In verband met de stijging van de melkproductie kan met ingang van 25 Mei a.s. de hoeveelheid bonvrije karne melk tijdelijk nog iets worden verhoogd. Van die datum af zal de consu ment recht hebben op het betrekken van een hoeveelheid karnemelk, of uit karnemelk of taptemelk bereide producten, welk gelijk is aan 15 pro cent van zijn verbruik aan gestan daardiseerde melk en hieruit be reide producten. Hieruit moet echter niet werden ge concludeerd. dat de beschikbaar te stel len hoeveelheid karnemelk geleidelijk groter zal werden. Integendeel, men zal er rekening mede moeten houden, dat deze zomer de hoe veelheid bonvrije karnemelk aanzienlijk minder zal zijn dan het vorig jaar, aan gezien het noodzakelijk is de voor ons land zo belangrijke export va n zuivel - en melkproducten (kaas, condens, melk poeder) zo spoedig mogelijk weer enigs zins op gang te brengen, aldus de afd. voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Het ministerie van Economische Za ken waarschuwt uitdrukkelijk tegen het verkopen van sigaren zonder de distri butievoorschriften in acht te nemen. Weliswaar wordt overwogen de distribu tie van sigaren op te heffen, doch in dien zulks onmogelijk zou blijken, komen betrokkenen in grote moeilijkheden. In verband hiermede is de Centrale Dienst voor de Economische Controle „CE|DEC" geïnstrueerd de controle in belangrijke mate te verscherpen. Bij beschikking van de Minister van Financiën zijn met ingang van 26 Mei 1947 wederom waardebonnen van het Consumentencrediet geldig verklaard, te weten de bonnen 13, 17 en 21. 29 Mei zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei bekend worden ge maakt. De 60-jarige leider der Japanse sociaal democraten, Tetsoe Katayama, is Vrij dag met vrijwel algemene stemmen in het huis van afgevaardigden tot pre mier gekozen. Woensdag aanstaande zal geheel ge staakt worden op de levering van een veiligheidskwantum na. Voorts is besloten tot een eventuele latere algehele staking voor onbepaalde tijd „naar gelang de ontwikkeling van de situatie in andere industriën." Dit is het eerste grote conflict over het loonpeil tussen regering' en vakvereni ging sedert de aankondiging van het besluit der regering om de politiek van bevroren prijzen en lonen te handhaven. Na het doen van zekere beperkte con cessies aan de C. G. T., had de regering verklaard, niet bereid te zijn tot het in overweging nemen van enige algemene loonsverhoging vóór December aanstaan de. In overeenstemming daarmede wer den de eisen van de arbeiders bij de gas- en electriciteitsbedrijven om een loonsverhoging van vijftien procent van üe hand gewezen. In het betreffende communiqué van de vakbond wordt de regering ervan be schuldigd het conflict uitgelokt te heb ben. „De bond is vastbesloten zich door niemand een wijze van optreden te la ten voorschrijven", aldus het communi qué. Wanneer de langzaamaan-actie zal beginnen is nog niet bekend. Nadere or ders hieromtrent worden per post rond gezonden. Men vreest, da^ deze actie zal leiden tot stillegging van andere industrieën of tot een algemene actie van de C.G.T. Een woordvoerder van de arbeiders verklaarde naar aanleiding van de be slissing van de regering tot require ring in geval van staking: Het be sluit van de regering maakt voor ons geen verschil. Wij hebben op alles ge rekend en wij zullen doorgaan volgens ons plan tot het bittere einde." Later werd bericht, dat vertegenwoor digers van de bond verzocht hadden om een onderhoud met minister-president Ramadier. Deze had echter geweigerd en doen antwoorden, dat zti> wanneer zij iets te zeggen hadden, een onderhoud met Lacoste, de minister van industriële productie, konden aanvragen. De minister-president heeft de chefs der staven van leger, vloot en lucht macht uitgenodigd bij een kabinetsverga dering, waarop maatregelen in verband met de toestand in het gas- en electri- citeitsbedrijf besproken zullen worden. Het feuilleton, dat van Dinsdag af in onze krant wordt opgeno men, is er een met vele verrassin gen. Om aan de waarde daarvan zo min mogelijk afbreuk te doen. moeten wij concrete mededelingen over de inhoud achterwege laten. Slechts dit zij er van gezegd: het verhaal roept enkele problemen in de herinnering terug, die eigenlijk nog maar kort achter ons liggen, maar het geeft er een frisse, dik wijls humoristische en soms ironi sche kijk op. Het zal ook voort durend boeien, omdat het een avontuurlijke inslag heeft en om dat het onderhoudend geschreven is. Om deze eigenschappen en om de rustige stemming, die om de gebeurtenissen is geweven, is het een feuilleton, dat de aandacht verdient. (Van een bijzondere medewerker) Reeds eerder is op deze plaats de aandacht gevestigd op het ver schijnsel, dat. indien njet-katho- lieke bladen en tijdschriften over de georganiseerde arbeiders spreken, zij doorgaans alleen de bij N.V.V. of E.V.C. aangeslotenen bedoelen. Dit ver schijnsel is niet nieuw. In zijn „Prac- tische sociologie", verschenen in 1925, wijdde prof. J. H. F. Kohlbrugge een tiental pagina's aan de zelfopvoeding van de arbeider, waarin hij o.a. vast stelde: ik zou er mij over verheugd hebben, als ik hier een lange lijst had kunnen laten volgen van al hetgeen werklieden voor onderling belang doen, geheel afgescheiden van politieke doel einden en vrij van de ondersteuning van de andere klassen. Helaas heb ik hier slechts één voorbeeld gevonden, n.l. het ..Koperen Stelenfonds" der Amsterdam se diamantbewerkers tot bestrijding der tuberculose....'» Ook van de RK. Vereniging „Herwonnen Levens kracht" moet gezegd worden dat slechts een klein gedeelte der middelen door werklieden wordt bijeengebracht Het heeft uiteraard zin noch beteke nis. na 22 jaar op zulke feitelijke on juistheden in te gaan. Er zij alleen aan herinr.eid. omdat reeds in 1923 het uit stekende informatieve boek van Jos. Veldman was verschenen, dat verschei dene hoofdstukken over de zelfwerk zaamheid der katholieke arbeiders be vat. Dit was Kohlbrugge waarschijnlijk onbekend. Waarmee naar het punt van uitgang is teruggekeerd: Aan de katho lieken en hun organisaties werd weinig of geen aandacht geschonken, omdat zij in het oog van de buitenwacht niet mee telden. Gezien de houding van de katholieken tijdens de bezetting en onder dezen vooral die van de arbeiders, was het riet onredelijk, dat ten aanzien van de katholieken een andere houding ver vracht had mogen worden. Erkend zij inmiddels, dat de oorzaak van deze miskenning ook moet worden gezocht tij ons katholieken zelf- Voor zover deze schuld onze levenshouding aangaat, wil len we er vooralsnog hier het zwijgen toedoen. We hebben hier trouwens reeds meer keren de aandacht op gevestigd. Voor het ogenblik wiilen we er ons toe beperken de aandacht te vestigen op het verschijnsel, dat katholieke hoofd- en handarbeiders organisatorisch nog steeds niet één zijn, in de mate zoals dit zou kunnen. Onlangs publiceerde de Kath. Arbeidersbeweging de ledencijfers per 1 Januari, waaruit bleek, dat dit ledental 224.910 bedroeg, verdeeld over 24 vak bonden. De nieuwe telling per 1 April vertoont weer een beduidende stijging tot ver boven de 230.000. Hierbij komen nog ongeveer een 10.000 leden van de K.A.B.. die niet bij enige vakbond kunnen zijn aangesloten, maar zogenaamd alleen lid zijn voor zover de beweging te hunnen opzichte de z.g. standsorgunisatorische taak kan vervullen. Hiermede bereikt dus de K.A.B. een ledencijfer van rond een kwart millioen. Het ledencijfer van de E.V.C. is nog steeds niet bekend. Men neemt aan, aat dit zich beweegt rond de 160.000. Ook het N.V.V heeft nog nim mer na de oorlog het juiste cijfer ge publiceerd, maar beweert, dat dit rond 350.000 zou bedragen. Nadrukkelijk moet worden vastgesteld dat de E.V.C. nog immer behoort tot de niet-bona-fide vakcentrales zodat we in feite alleen een vergelijking hebben te treffen tussen Let N.V.V. en de K.A.B. Wanneer we nu terugkeeren tot onze bewering, dat de katholieken nog geen gesloten eenheid vertonen in hun sociale organisaties, dan hebben tve voornamelijk het oog op het feit. dat belangrijke groepen, die deel zouden kun nen uitmaken van de K A.B., dit tot op heden hebben nagelaten. Hierbij wordt voornamelijk gedacht aan de A.R.KJV. en de R.K. Onderwijzers. Maar er zijn ook nog andere groepen, zij het dan klei nere, die, alhoewel georganiseerd, naast de grote Kath Arbeidersbeweging een zaam blijven staan. We hebben hierbij het oog op het verplegend personeel, huispersoneel, beroepsmilitairen en de R. K. Politiemannen. Wanneer we het gezamenlijke ledental van deze groepen tellen bij de 250.000 in de K.A.B. ge- organiseerden, zou blijken, dat Let aantal ka tholiek-georganiseerde hoofd- en handarbeiders met veel geringer is dan het aantal „modern" georganiseerden. misschien zelfs hoger. (Vervolg op pagina 3) Met ingang van Augustus zullen, naar de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mede deelt, de toewijzingen voor voedings- vetten en of vlees aan hotels en restaurants, broodjeswinkels e. d. met resp. 16 tot 20 pCt. worden ver laagd. In het kader van algemene versobering voor deze bedrijfstak zullen zo spoedig mogelijk twee vleesloze dagen per we;k ingesteld worden. De koffie- en theetoewijzingen voor restaurants, cantines enz. zullen even eens een verandering ondergaan met dien verstande, dat voor koffie de helft in moutkoffie het beste inlandse pro duct ter vervanging van koffie, dat wij in Nederland kennen zal moeten wor- De grondtoon van de jeugd be paalt vaak de dominant van het leven j den opgenomen. Horeca-bedrijven met vacantie-omzet zullen er rekening mee moeten houden, dat hun extra vacantie- toewijzingen zeker niet vergroot wor den. Dit geldt eveneens voor als pen sions ingeschreven bedrijven. Vacantiegangers zullen met deze om standigheden eveneens rekening moeten houden. Zij dienen niet méér te ver langen dan de hotel- en pensionhouder hun kan verstrekken en zullen er goed aan doen hun distributiebonnen mee te nemen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.V.B. aan Volcwijckers de toestemming onthouden, om de belang rijke, waarschijnlijk beslissende compe titiewedstrijd VolewijckersBlauw-Wit in het stadion te doen spelen. Noodge dwongen moeten De Volewijckers deze ontmoeting nu organiseren op het Mos- veld, waar slechts 10.000 toeschouwers de wedstrijd kunnen volgen. De 1450 beschikbare plaatsen van de zittribune zijn alle in het bezit van Volewijckers- leden en -donateurs zodat er geen zit plaatsen in verkoop kunnen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1