Staking vijandelijkheden; herstel recht en veiligheid Hervorming Indische regering; regeling econ. vraagstukken van politieke delinquenten naar AMERIKA SCHELDT NEDERLAND EEN GROTE SCHULD KWIJT Tegenstrij dige berichten over Oost-Duitsland KEVER, DIE ONS VOEDSEL BEDREIGT Bestrijding wettelijk verplicht L- Sympathieke geste Troepen moeten in Indië blijven NIEUW-GUINEA VERTROKKEN Waardering voor het verzet Duitse tekort komingen Basis in Turkije gevraagd r Tot hoofd en hart Ned. regering wenst in Indië: SNEEUW IN MEI Zij zuilen er twee jaar verblijven C.-G. in ons land Het weer Volgend voetbalseizoen begint 7 September Schuld met ruim f 700.- millioen verminderd Dardanellen-kwestie weer aan de orde? f40.000 voor één stier Mijn ontploffing te Zandvoort „Memorial Day' DONDERDAG 29 MEI 1947 69ste JAARGANG No. 23858 Nederlandse regering is ihans overgegaan io± publicatie van de noia, welke aan de republikeinse delegatie is over handigd. De voorstellen in deze noia omvatten uitvoering v&n art. 15 van de overeenkomst van Linggadjaii inzake hervorming van de Indische regering tot een centraal appa raat van de toekomstige federatieregeling van de buiten landse beirekkingen,- militaire samenwerking betreffende hei volledig staken van de vijandelijkheden en herstel van recht en veiligheid,- regeling van de belangrijkste economi sche vraagstukken met o.m. herstel van recht voor niei- ■Jhdonesiërs ten aanzien van hun bedrijven en bezittingen TH republikeins gebied,- regeling van de verhouding tot en samenwerking mei de niet tot de republiek behorende delen van Indonesië. Toelichting DE „VRIJ NEDERLAND"-ZAAK WEER VOOR (Vervolg op pagina 3) „Problemen van alle dag" VAN KLEFFENS AMBASSADEUR TE WASHINGTON Dank van minister Lieftinck Het verstand bedriegt ons vaak, het geweten echter nooit -) STOFFELIJK OVERSCHOT VAN Dr. COLIJN Jongen gedood Koningin naar Margraten BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ÏE het bieronder volgend overzicht van voorstellingen der C.G. gaat zij er Van uit, dat de overeenkomst van Ling- Sadjati tot doel heeft de vorming, zo spoedig mogelijk, van de Ver. Staten van mdonesië als souvereine democratische Staat, in samenwerking verbonden met Pet Koninkrijk der Nederlanden door de Pp te richten NederlandsIndonesische Phie. Gedurende de voorbereidingstijd "Ui ft krachtens de overeenkomst de sou- ^ereiniteit van het Koninkrijk, ook over bidonesië, de jure gehandhaafd, doch baarbij behoort de facto een zo ruim Piogelijke aanpassing van de Indische ^gering aan de nieuwe verhoudingen Plaats te vinden. De trage gang van zaken is tot dus- verre niet in overeenstemming met de Prgentie van het probleem. Iedere ver dere vertraging maakt de economische maatschappelijke reconstructie van bidonesië moeilijker en veroorzaakt ach teruitgang van de productiebronnen, die ^°or de welvaart en de toekomst van *1 land fataal kan zijn. Zy doet een toestand voortduren, die van beide partijen te grote offers vergt en vermindert de mogelijk heden tot verkrijging van de zo Noodzakelijke credieten voor de we deropbouw van Indonsië. Zij ver- ook in en ten opaichte Van het buitenland spanningen, welke de goede naam van Indonesië slechts kunnen aantasten en die op korte termijn dienen te worden op geheven. ZÜ doet een onzekerheid naar binnen eu naar buiten voortduren, die slechts v°edsel geeft aan het wantrouwen over eh Weer en die de vreedzame oplossing van de hangende vraagstukken steeds fh°eilijker maakt. Ten slotte is het van b®t grootste belang, dat op zo kort mo gelijke termijn niet alleen het gebied de republiek voor het algemeen ver der met de overige delen van Indone sia, met Nederland en met het buiten- 'and weer wordt opengesteld, doch ook lat daar die voorwaarden van recht en heiligheid worden hersteld, welke on tbaar zijn voor een gezonde economi se maatschappelijke en culturele ont wikkeling. be bij de nota overgelegde voorstellen Pbivatten: 1. De eerste uitvoering van artikel 15 van de overeenkomst van Linggadjati Piet betrekking tot de hervorming van *1® Indische regering, tot een centraal apparaat van de toekomstige federatie ea de oprichting van organen voor sa menwerking met het opperbestuur in Nederland. 2. De regeling van de buitenlandse ^trekkingen en de voorbereiding van de v°rming van een buitenlandse dienst v°or de toekomstige Ver. Staten van In donesië. De militaire samenwerking met Betrekking tot het volledig staken van de ^landelijkheden, het herstel van recht veiligheid, de opbouw van de defen ce voor Indonesië en de vermindering van de troepensterkten. 4. De regeling van de belangrijkste ^onomische vraagstukken, met name die. Welke betrekking hebben op het buiten- phds handelsverkeer, de deviezencon- róle, <ie voedselvoorziening en het her stel van recht voor niet-Indonesiërs ten aanzien van hun bedrijven en bezittin gen in republikeins gebied. 5. De regeling van de verhouding tot en de samenwerking met de niet tot de republiek behorende delen van Indonesië en van de inspanning van de bezette ge bieden op Java en Sumatra in het re publikeins territoir, een en ander met inachtneming van art. 3 en 5 van de overeenkomst van Linggadjati. T.a.v. deze 5 punten wordt het vol- gende, toegelicht: Ad. 1. Het ware rechtstreeks in strijd met de artikelen 2, 5, 14 en 15 van de overeenkomst, wanneer men zoals de re publikeinse delegatie in sommige bespre kingen en de republikeinse autoriteiten in sommige uitspraken hebben gesteld, gedurende de overgangstijd de eenheid van Indonesië zou verbreken door de re publiek te plaatsen naast en los van de overige delen van dit land. In de voorstellen is uitgegaan van de toestand voor de overgangsperiode, waarin de jure het gezag van de verte genwoordiger van de Kroon in Indonesië en dat van de Nederlandse regering ge handhaafd blijft, doch de facto aan stonds voorzieningen worden getroffen om een mederegerende instantie op fe deratieve grondslag te scheppen voor geheel Indonesië om te voorzien in een vertegenwoordiging van Indonesië bij het opperbestuur. Deze constructie voor de overgangstijd kan tegelijkertijd de grondslag vormen voor de latere federale regering en voor de toekomstige organisatie van de Nederlands-Indonesi sche Unie. Ad 2. Teneinde zorg te kunnen dra gen, dat bij de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesië dit land over het apparaat beschikt, hetwelk het dan voor zijn buitenlandse betrekkingen nodig zal hebben, zijn ruime voorstellen gedaan tot de opneming van Indonesiërs in de buitenlandse dienst en tot de op leiding van Indonesisch personeel voor die dienst. Ad. 3. In de eerste plaats zal een ein de moeten komen aan de vijandelijkhe den die nog steeds voortgang vinden op verschillende fronten, zodat uitvoering Geheel onverwacht is er gisteren in het midden der Ver. Staten sneeuw gevallen, op sommige plaatsen zelfs tot 30 c.M. dik. De „terugkeer" van de winter is op verschillende punten langs de Colo- rado-rivier in Illinois waargenomen. Voor het eerst sidhs mensenheugenis daalde de thermometer in de laatste indagen van Me! tot onder het nulpwnt- Dinsdag 10 Juni zal de beruchte Vrij- Nederland-zaak opnieuw voor het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof be handeld worden. Zoals men weet is deze zaak reeds 29 October van het vorige jaar voor geweest, maar het Hof be sloot toen, wegens de vele „duisterhe den" in deze gecompliceerde verraad- kwestie, het onderzoek opnieuw te openen. Ook nu zijn vijf verdachten ge dagvaard, die er allen van beschuldigd worden, de hand te hebben gehad in de arrestatie van illegale werkers van de bekende „Vrij Nederland"-groep. Woensdagmiddag vertrok het s.s. "Tarakan", van de Maatschappij ^ederland", naar Hollandia op ^•'euw-Guinea, met 119 politieke delinquenten aan boord, die op ver killende bases, waar legergoederen llin opgeslagen, werkzaamheden WUen verrichten. De delinquenten, JJ8 twee jaar op Nieuw-Guinea Wllen verblijven, worden uitgezon- door de stichting „Beheer en r^luidatie basesgoederen", gevestigd 's-Gravenhage. <W0rsPronkelijk waren er 240 gegadig- Cjüin v°or tewerkstelling in Nieuw- nea, doch het ingenieursbureau Vrijburg", dat met de 4at®®negeren Killing der tewerkgestelden is be de 'heeft slechts 119 candidaten voor ^zending geschikt bevonden. Men heeft zich beperkt tot het aanstellen van practisch geschoolde arbeiders, terwijl een streng medisch onderzoek is inge steld, teneinde na te gaan of de tewerk gestelden tegen het tropisch klimaat be stand zullen zijn. De meeste delinquenten, die met de Tarakan vertrekken,, zijn „Tribunaalge- vallen". Zij, die veroordeeld - zijn tot rijkswerkinrichting, of gevangenis ko men niet in aanmerking voor uitzen ding. De delinquenten zullen worden te werk gesteld bij de legergoederen- dumps te Hollandia, Biak, Morotai en Tarakan. De inscheping verliep vlot. Het voor dek van de Tarakan is gereserveerd voor de delinquenten, die dadelijk na aankomst op het schip het hun toege wezen terrein gingen verkennen. Zij krijgen soldatenkost en mogen zich op het voorgedeelte van het schip vrij be wegen. De stemming der vertrekkenden was goed en velen hopen zich in Nieuw- Guinea een toekomst te kunnen schep pen. kan worden gegeven aan de beginselen van demilitarisatie, die als eerste voor beeld met betrekking tot het regentschap Modjokerto zijn overeengekomen. Voorts dient aan iedere actie naar de Malino- gebieden een einde te worden gemaakt. In de tweede plaats is het noodzakelijk in verband met het voorgaande, dat de taak van de strijdkrachten tot haar nor male omvang wordt teruggebracht en dat derhalve het overleg wordt geopend omtrent de samenwerking ten behoeve van de defensie. Daartoe zal het nodig zijn, dat een deel der Nederlandse strijd krachten t® land, ter zee en in de lucht voorlopig ter beschikking van Indonesië blijft, omdat de opbouw van een moderne weermacht een proces van jaren is. In verband hier mede dient he^ vraagstuk van de vermindering van de Nederlandse strijdkrachten uiteindelijk te worden getoetsj aan de defensiebehoeften van dit land en dient een deskundig overleg te worden geopend omtrent de omvang van de Nederlandse bij stand, die men nodig heeft en om trent de strategische dislocatie van de hier gedetacheerde Nederlandse striidkrachten die door die defensie worden geëist. In de derde plaats is het dringend nodig, dat het proces van herstel van de binnenlandse veiligheid zoveel mogelijk wordt bespoedigd, opdat de ontwikkeling van Indonesië uit de revolutionnaire in de constructieve fase kan overgaan. In verband met de verantwoordelijk heid, die Nederland op dit gebied natio naal en internationaal draagt, dient ook politioneel een samenwerking tussen Ne derland en Indonesië të worden georga niseerd, die op de kortst mogelijke ter mijn de vorming waarborgt van een poli tie apparaat, dat zowel aan binnenlandse als aan buitenlandse belangen de bescher. ming kan verlenen, waarop zij voor een vreedzame verdere ontwikkeling aan spraak mogen en zullen maken. De leden van de Commissie-Generaal, Schermerhorn en Van Poll, zijn gister middag op Schiphol aangekomen. Ter begroeting waren o.m. aanwezig prof. dr. Na een pontificale H. Mis, welke Mgr. Bernardini had opgedragen, werd voor de eer ste maal in plechtige processie rondgedragen het beeld van de H. Broeder Klaus, Ni- colaas van Flue, welk beeld in de parochiekerk van het Zwitserse plaatsje Sachseln bewaard wordt. Zoals men weet, is 15 Mei van dit jaar de Zwitserse Broeder Klaus heilig verklaard Verwachting tot Vrijdagavond: Heldere nacht. In de ochtend snel tot hoge waarde stijgende tempera tuur. Later op de dag toenemende bewolking met vooral in het Zuiden kans op onweersbuien, die een vrij sterke temperatuursdaling veroorza ken. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zon 4.2920.46, maan 16.013.00. De Sportkroniek, het officieel orgaan van de K.N.V.B., deelt mede, dat het volgend voetbalseizoen begint op Zondag 7 September. Alcide de Gasperi, de leider der chris- telijk-democraten, heeft president de Nicola ervan in kennis gesteld, dat hij in staat is een nieuw kabinet te vormen. De Gasperi zal een kabinet samen stellen bestaande uit leden van zijn eigen partij en enkele deskundigen. J. H. A. Logemann en J. M. Kiveron, secr.-generaal van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Gevraagd naar de publicatie van een buitenlands pers bureau van de nota aan de republikeinse delegatie, zeide Schermerhorn: „Het ge wone procédé, hier en daar wat opge vangen. Inderdaad zijn verschillende punten juisf, zoals het instellen van een federale regering. Publicatie over het va luta-vraagstuk is echter pure fantasie." Hij zeide verder, dat de grote moeilijk heid is geweest, dat men gebonden was aan „de problemen van alle dag." „Wij zaten vast aan de financieel-economi- sche problemen en van de andere kant werd het zwaartepunt gelegd op het in- cident-Modjokerto." Te Washington werd op 28 Mei door generaal G. C. Marshall, Secretary of State, en de Nederlandse ambassadeur, dr. A. Loudon, tussen de V. S. en Neder land een overeenkomst getekend, waar in de schulden en vorderingen uit hoof de van lend lease en andere wederkerige leveringen van goederen en diensten ge durende de oorlogsperiode, definitief en volledig worden geregeld. Amerika leverde aan Nederland voor ca. 180 mill, dollar op basis van lend lease. Als tegenprestatie, z.g. „reverse lend lease", leverde Nederland aan Amerika voor 37 mill. De V- S. hadden vervolgens een vorde ring wegens leveringen van goederen d°°r de Amerikaanse legers aan de burgerbe volking in Nederland en Ned .-Indië voor ongeveer 190 mill. Voorts was door de Amerikaanse rege ring nog een hoeveelheid muntzilver destijds ter waarde van 40 mill. aan de Nederlandse regering geleend. In de Woensdag afgesloten overeenkomst blijft de verplichting tot ïiet terugleveren van dit zilver (binnen ca. 5 jaar ti)os) gehandhaafd, doch alle andere hierboven genoemde schulden en vorderingen wor den in de overeenkomst verrekend door de vaststelling van het netto totaal door Nederland aan Amerika verschuldig de bedrag op 67.500.000. Een aantal in de overeenkomst genoem de Nederlandse vorderingen zullen alsncg door de Amerikaanse regering worden be taald. De aldus ter beschikking komende (jollarbedragen zullen door de Nederlandse regering worden aangewend voor het ver richten van een eerste afbetaling van 19.5 mill. Het is de bedoeling, dat van de dan resterende schuld van 48 mill, nog een bedrag van naar schatting 13,7 mill, zal kunnen worden afgedaan door het beschikbaar stellen van guldensbe dragen en gebouwen. De dan nog resterende 34.300.000 collar zullen in dollars moeten worden afbetaald in 30 jaarlijkse termijnen, te beginnen 1 Juli 1951. De interest is vastgesteld cp 2 pet. per jaar, voor het eerst betaalbaar op 1 Juli 1947. Dezelfde tegemoetkomende credietvoor- waarden worden door de huidige overeen komst tevens van toepassing op de reeds bestaande credieten van 30 mill, aan Nederland en 100 mill, aan Ned'.-Indië voor de aankoop van Amerikaanse leger- de voorraden na de oorlog. By de ondertekening te prees minister Marshall Washington de bijdrage, Naar wy van bevoegde zijde vernemen, is binnenkort de benoeming te verwach ten van mr. E. N. van Kleffens (minis ter zonder portefeuille) tot ambassadeur te Washingon. welke Nederland geleverd heeft om de oorlog tegen Duitsland te winnen, aldus: „De Nederlandse koopvaardij en de Nederlandse vloot hebben dapper doorge zet na de aanval van Duitsland. Tegen het einde van de strijd in Europa, toen generaal Eisenhower een beroep op het Nederlandse volk deed het Duitse leger door sabotage tegen te werken, heeft het een schitterend antwoord gegeven door de spoorwegen lam te leggen in de vorm van een algemene staking, welke met grote persoonlijke gevaren gepaard ging. Op deze en andere manieren heeft het Nederlamdse volk aanzienlijk geholpen de geallieerde overwinning te bespoedigen." De Nederl. ambassadeur te Washington, dr. A. Loudon, memoreerde hoe Amerika door het grootscheepse lend- lease-pro gramma een machtige bijdrage tot de ge meenschappelijke oorlogsvoering en over winning leverde, zonder het financiële evenwicht tussen de geallieerden nog verder te verstoren. Hij roemde de uitstekend georganiseerde en breed opgezette aanvoer van reliefgoe- deren kort voor en na de bevrijding door de geallieerde legers in Nederland, als een voorbeeld van geallieerde samenwerking en solidariteit, waardoor Nederland voor een ramp werd behoed. Amerika trad hierbij als grootste leverancier op. Het Nederland se volk zal als gevolg van de huidige royale regeling daaraan niet worden herinuerd door zwaar drukkende dollarbetalingen ge durende een lange reeks van jaren. De herinnering zal echter bewaard blijven met onvermengde gevoelens van erkentelijk heid. Minister Lieftinck, die naar aanleiding van deze overeenkomst Woensdagavond een radiorede hield, dankte daarin het Amerikaanse volk van harte namens het Nederlandse volk en zei o.m.: In deze voor ons land zo gelukkige re geling weerspiegelt zich ongetwijfeld de grote waardering, die men in Amerika koestert voor de bijdrage, die Nederland heeft geleverd in de gemeenschappelijke strijd, een bijdrage, niet alleen gebracht door de officiële strijdmacht in haar verschillende onderdelen te land, ter zee en in de lucht, maar ook door de Ne derlandse koopvaardijvloot en onze dap pere zieelieden en door het ondergrondse ^n bovengrondse verzet van het meren deel onzer bevolking. In het bijzonder de spoorwegstaking, waaraan de Ameri kaanse opperbevelhebber generaal Eisen hower een zo grote waarde heeft toege kend, heeft op het Amerikaanse volk een grote en onvergetelijke indruk ge maakt. Voor allen, die tijdens de oorlog en de bezetting zo moedig aan het verzet hebben deelgenomen, moge het een grote voldoening zijn, dat hun houding ook in dit opzicht aan het vaderland is ten goede gekomen. Naast de bijdrage, die de Amerikaanse troepen hebben geleverd in de bevrijding van ons land, is thans van Amerikaanse zijde een nieuw offer gebracht, dat ons van een druk bevrijd, die, wanneer deze oplossing niet ware bereikt, een zeer zware last voor ons zon hebben betekend. Niet alleen de handelsbetrekkingen tussen ons land en de Ver. Staten en de economische verhoudingen in de wereld zijn door het vandaag tot stand gekomen accoord gediend, ook de vriendschapsbe trekkingen tussen het Nederlandse en het Amerikaanse volk zijn er opnieuw door versterkt Volgens een verklaring van het Russi sche militaire bestuur worden in de Rus sische zone van Duitsland de voedsel rantsoenen geheel gehonoreerd, terwijl de andere zones met een zeer ernstige crisis te kampen heeft. Volgens officiële ver slagen zijn er in verschillende steden als Leipzig, Bernau en Pinra wel gevallen voorgekomen, waarin de voedselautoritei- ten hun zaken ernstig verwaarloosd heb ben. Enige Duitsers zijn ontslagen en ge straft wegens hun tekortkomingen. Volgens de Russen zijn in April alle rantsoenen gehonoreerd en ook in Mei Zoals de naam reeds aanduidt, werd de Coloradokever oorspronkeiyk waar genomen in de staat Colorado in West-Amerika. Het insect, dat van aan de aardappel verwante gewassen leefde, tastte na de invoering van de aardappel deze plant aan. Sedert 1859 is de coloradokever berucht als zeer schadeiyk insect. De kever en de larven voeden zich met de bladen van de aardappelplant. Zij richten hierbij een zodanige schade aan, dat de planten afsterven en geen knollen meer vormen. DE VERSPREIDING VAN DE COLORADOKEVER OVER EUROPA KEVER 2,5 GEEL MET IO ZWARTE STREPEN 2,5 GEZWOLLEN ORANJEROOD GLANZEND 147371V. PELT In 1874 werd het diertje voor het eerst waargenomen aan de Atlantische kust van Amerika. Onmiddellijk volgde hierop in Europa de reactie. Op grote schaal werden onder de aardappelkwekers bijzonderheden over het insect verspreid, terwijl verschillende landen de invoer van Amerikaanse aardappelen verboden. Ondanks deze maatregelen, kreeg het diertje toch vaste voet in Z.W.- Frankryk (1919), van waarnit de ver spreiding over West-Europa een aan vang nam. Al spoedig werd het on heilsbeestje waargenomen in geheel Frankrijk, België, Zwitserland, Duits land en Nederland. Ook Engeland en Spanje ontkwamen niet aan de be smetting. De Pyreneën en het Kanaal waren dus geen onoverkome lijke hindernis geweest voor het in sect. In Nederland wordt het diertje we! hier en daar waargenomen, doch dank zij de van meet af aan gevoerde inten sieve bestrijdingscampagne kan men niet zeggen, dat de Coloradokever in ons land een vaste vestigingsplaat heeft. Na de bijzonderheden over de versprei ding geven wij nog enkele bijzonderheden over het uiterst schadelijke insect en zijn leefwijze. De lengte van de kever is on geveer 10 m.m. De kleur van het diertje is heldergeel, met vijf overlangse zwarte strepen op ieder dekschild. De larve is oranjerood getint, met een typisch stomp en gezwollen achterlijf. Tegen de winter kruipt de kever in de grond en overwintert op een diepte van 20 tot 50 c.m. In het voorjaar vertoont het insect een sterke neiging tot vliegen en wordt dan dikwijls door de windstro- mingen over grote afstanden meegevoerd. De bestrijding van de Coloradokever is in ons land wettelijk verplicht. zijn de autoriteiten nog steeds met hun voorraden uitgekomen. De aardappelvoor- raden zijn echter tot ^n zeer laag peil gezakt, terwijl er weinig pootgoed aan wezig is. Bij deze berichten moet men nog bedenken, dat de Russen geheel van de door hen bezette gebieden leven, zo dat een zeer Kroot deel van de Duitse oogst etc. naar de bezettingstroepen ver dwijnt; in tegenstelling met in het Wes ten, waar de Amerikanen, Engelsen en Fransen het voedsel uit hun eigen lan den aanvoeren. In lange verklaringen hebben de Duitse bladen gisteren ontkend, dat er in enige Duitse steden van de Oostelijke zone de monstraties gehouden zouden zijn en dat anti-communistische vlugschriften zou den zijn verspreid. Volgens berichten uit Oost-Duitsland ontvangt de normale verbruiker aldaar 1735 calorieën per dag, wat aanzienlijk meer is dan de vaak gehonoreerde 1150 calorieën van de Westelijke gebieden. Reizigers, die uit de Russische zones in Berlijn ariveren, verhalen echter over minder gunstige toestanden. Zij hebben weinig rooskleurige vooruitzichten over de voedseltoestand en het onder Ameri- kaansche supervisie verschynende blad „Der Abend" bericht, dat de provin cies Mecklenburg en Brandenburg een landbouwcrisis dreigende vormen aange nomen heeft. Recep Peker de Turkse minister-pre sident, heeft voor het parlement ver klaard, dat „een zekere vreemde mo gendheid" een nota had gezonden, waarin bases in Turkije gevraagd werden. Het verzoek was gedaan „met het oog op het treffen van gemeenschappelijke verdedi gingsmaatregelen." Het besluit om de staat van beleg te verlengen, wordt te Londen beschouwd als een aanwijzing, dat het opnieuw ter sprake komen van de kwestie der Dar danelles in niet zeer verre toekomst verwacht wordt. Men had nog geen bericht ontvangen omtrent een nieuwe nota van de Sovjet- Unie aan Turkije omtrent dit onder werp en men neemt aan, dat Peker doelde op de bekende Russische nota's van eind 1946. In de nota over de deviezenpolitiek van Nederland, welke minister Lief tinck eind April het licht deed zien, memoreerde hij reeds, dat de schuld voor oorlogsbehoeften, welke Nederland en Nederlands-Indië onder de in 1942 met Amerika afgesloten Lend-Lease - overeenkomst uit de Verenigde Staten betrokken, waarschijnlijk grotendeels zou worden kwijtgescholden. Van de leveran ties voor civiel gebruik zou Nederland, naar raming van de minister, een be drag van ongeveer 60 millioen dollar nog moeten betalen. De mededeling welke de minister gis teravond over de radio aan het Neder landse volk deed en welke wij elders in deze editie uitgebreid weergeven, kwam daarom niet onverwacht. Toch is goed bij deze aangelegenheid even stil te staan. Het bedrag van ruim 330 millioen dol lar, waarop onze schuld per saldo wordt getaxeerd, is het verschil tussen onze aankopen in de V. S. en de grote voed- selleveranties na de bevrijding enerzijds, en datgene, wat Amerika ons verschul digd is voor verschillende diensten, wel ke wij bijv. in Curacao aan Ame rika hebben bewezen. Het is zonder meer duidelijk, dat uit een en ander een be langrijke schuld van Nederland bleef bestaan. Nu is dan deze kwestie geregeld. Ame rika heeft ons ongeveer vier-vijfde deel van onze schuld kwijtgescholden. Dit betekent dus, dat by de grote krachts inspanning, welke de Verenigde Staten en liet Amerikaanse volk zich hebben getroost, om mede ons land van de Duitse overheersing te bevrijden, zij ook nog een financiële last op zich nemen. Het bedrag, dat ons land is kwijtge scholden, moge slechts een klein deel uitmaken van de totale Amerikaanse uitgaven, voor ons land betekent het echter, dat onze toch reeds precaire financiële positie niet extra belast wordt met een schuld van ongeveer een mil liard gulden. Het was waarlijk op zijn plaats, dat minister Lieftinck zich gisteravond tot de spreekbuis van het gehele Neder landse volk maakte, toen hü Amerika de dank van Nederland overbracht voor deze sympathieke geste. De Jcist met het stoffelijk overschot van dr. H. Colijn was te Berlijn opgebaard. Sol daten van bevriende mogendheden be trokken om beurten de erewacht. Onze foto toont de erewacht der Amerikanen Naar wij vernemen is hedenmorgen een auto met het stoffelijk overschot van dr. H. Colijn uit Berlijn naar Neder land vertrokken. Vermoedelijk zal heden avond de grens van ons land worden be reikt. De bijzetting zal geschieden Don derdag 5 Juni, des morgens half twaalf op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. f 40.000 voor één stier, wordt niet alle dagen gemaakt, ook niet in Friesland. Dezer dagen is het toch geschied. De bekende stamboekstier Rutjes Eduard van de fokker R. Yetsinga te Arum en eigendom van T. Oostenbrug te Lieve Vrouweparochie is voor dit enorme be drag naar Zweden verkocht. Woensdagavond te kwart over zeven bevond het vissersscheepje Z.V.T. 2 zich op ongeveer 150 meter uit de kust van Zandvoort ter hoogte van bad-Zuid, toen men even achter het schip een hevige explosie waarnam. Er bleek een mijn ontploft te zijn, die een ware ra vage aanrichtte aan boord van het bootje, dat later met een groot lek op het strand gezet kon worden. Van de twee leden der bemanning werd niemand gewond. Van de drie passagiers echter was de 15-jarige Volkert Schaap uit Zandvoort door de luchtdruk gedood, hoewel er geen uiterlijke verwondingen te constateren waren. Personeel van bad-Zuid bracht bemanning en passa giers aan land. Koningin Wilhelmina heeft de uitno diging van de Amerikaanse regering aangenomen om morgen, Vrijdag, te genwoordig te zijn op het Amerikaanse militaire kerkhof Margraten bij Maas tricht, alwaar ter ere van de Ameri kaanse gesneuvelden herdenkingsplech tigheden zullen worden gehouden. Het is op deze dag, de 30ste Mei, de z.g. „Memorial Day," dat de mensen van Amerika de gewoonte hebben ingesteld om samen te komen en de kerkhoven te bezoeken om hulde te brengen aan Ame rikaanse burgers, die hun leven heoben gegeven in dienst der Amerikaanse strijd krachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1