De Nederlandse nota aan Republikeinse delegatie E' REPUBLIKEINS KABINET BEHANDELT NED. NOTA N.S.B.-functionaris De Rijke voor tribunaal te Deventer Z&V.hOMW a O „Kwestie kan op vredelievende wijze worden opgelost" NIEUWE BONNEN Ziekenhuis droppings Communistische films in Hollywood? Von Papen mishandeld Verklaring van dr. Idenburg Volkstelling gisteren begonnen Brood wordt iets beter Waar zijn onze troepenschep£.n Hij had in Haarlems gemeenteraad zijn geloof in de democratie verloren die terugkeerde DONDERDAG 29 MEI 194? PAGINA 3 as Verlies voor de volks gemeenschap Antwoord binnen 14 dagen SLACHTOFFERS VAN „DODEN MARS" HERDACHT Jansonius voor het Hof v ADM. THIERRY D'ARGENLIEU BLIJFT IN DIENST Noordzeekanaal ook 's winters bevaarbaar P. E. TEPPEMA GEZANT TE CANBERRA WERKKLEDING Regeringsstandpunt over Buitenzorg een ikelier t hoef ,nt d® annen §en la- trek' •je op, tit en esteld, heeft - toch e on- >innen v .1 geen |n een or de •hoor" n, dat mmer n bed (Vervolg van pag. 1) Ad. 4. Het is dringend noodzakelijk, j de economische werkzaamheid in jtoonesië over het gehele gebied wordt ervat en dat, overeenkomstig art. 14 "to de overeenkomst, de niet-Indonesi toe rechten en bezittingen aan de echthebbenden worden teruggegeven. ~at daarbij de dn- en uitvoer en de de- ezencontröle behoren te worden ver red onder leiding van het centrale (het toekomstige federale) gezag, ligt voor de "tod, daar een splitsing van deze taak °ver de verschillende staten de economie to Indonesië ernstig zou verzwakken en to credietwaardigheid in het buiten tod blijvend en onherstelbaar zou doen achteruit gaan. De tot dusverre bestaande onregel matige toestanden leiden tot ernstige Verliezen voor de volksgemeenschap en geven aanleiding tot smokkelarij en andere frauduleuze handelingen, d'e uiteindelijk het volk benadelen. herstel van recht v°°r niet- Ibdonesiërs in het republikeinse ge bied is daarnaast noodzakelijk, om to productie weder op volle gang te krijgen en het vertrouwen te her stellen van het Nederlandse en bui tenlandse kapitaal, zonder hetwelk tot zijn werkzaamheid in deze lan- ton niet zal willen of kunnen her- Vatten. Een organisatie is voorgesteld, waarin Vertegenwoordigers van de ondernemers 'aast die van de republiek en van de cen- raie overheid zitting zullen hebben, ten tode de uitvoer zo snel mogelijk te be werkstelligen. De daarbij rijzende vraag- ukken omtrent de verdeling en toewij- tog van de opbrengst kunnen verder torden behandeld, zonder dat daardoor *je Uitvoer wordt vertraagd, omdat deze 'Sanisatie de opbrengsten voorlopig kan toeren, totdat bedoelde vraagstukken to opgelost. Daar distributie en prijzen to de eerste levensbehoeften bepalend to voor het herstel van het economisch 'towicht van het land, ligt het voor de .tod, dat ook voor deze belangrijke ma- toe een centrale organisatie wordt voor meld, zij het met een belangrijke de- totralisatie naar de staten. t Ad 5. Inschakeling van de georgani- rde delen van de Malino-gebieden kan e»iakkelük geschieden door de vertegen. ®ordigers van die gebieden bij de be- .toekirtgen tussen de beide delegaties te trekken. ^öaartoe is noodzakelijk, dat de repu- to duidelijk uitdrukking geeft aan de tonning van die gebieden door de or- Uisaties en functionarissen, welke de handhaven, als zou de republiek s,tor gezag ook over die gebieden uit stoken, openlijk te ontbinden of uit hun rties te ontheffen. C. G. stelt deze eis mede tegenover y.tondrang van republikeinse zijde om Vring te geven aan artikel 1 van 0fl QiÉfeenkomst, terwijl zij tevens van fdeei is, dat de artikelen 3 en 4 eer- lid van die overeenkomst voorschrij- Ve*l, dat overal de voorwaarden van tohtszekerheid en vreedzame politieke totwikkeling worden geschapen, welke to burgers van dit land in staat zullen jtofrn zich vrijelijk uit te spreken om- tot de wijze, waarop de verschillen de gebieden hun plaats in de federatie zullen innemen, dan wel over de vraag, of bepaalde gebieden de voorkeur geven aan een bijzondere verhouding tot de Staten en het Koninkrijk. Het zal noodzakelijk zijn, te geraken tot een regeling, die de positie van het personeel in dienst van de Indische re gering en van het personeel, dat vroe ger in dienst was bij zelfstandige rechts gemeenschappen hier \te lande, veilig stelt. Een ontwerp-regeling van deze materie is, aan Nederlandse zijde, in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Aan de hierboven vermelde hoofdpun ten ontbreekt nog de deugdelijke rege ling van het geldwezen en van de finan ciële verhouding tussen Indonesië en Nederland. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke regeling eveneens een onafwijs bare voorwaarde is voor de goede uit voering van de overeenkomst van Ling- gadjati, doch de C.-G. is van mening, dat zij moeilijk tot stand kan worden gebracht_ zolang de noodzakelijke voor waarden voor het herstel van recht en veiligheid en de hervatting van het economisch leven nog niet zijn vervuld. In verband met de dringende nood zaak, om op korten termijn tot een begin van uitvoering te geraken, meent de C.-G. te moeten verlangen, dat een antwoord op deze voorstellen door de republikeinse delegatie bin nen 14 dagen zal worden gegeven. Mocht dit antwoord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen mogelijkheid, de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag wat verder te gebeuren staat moeten voorleggen aan Ne derlandse regering. Onlangs zijn op de oorlogskerkhoven van Kan-Tsjaraboeri en Tsjoengkin in Siam eenvoudige plechtigheden gehou den ter herdenking van de Nederlandse slachtoffers van de „Dodenmars," die op deze kerkhoven naast lotgenoten van andere nationaliteiten begraven liggen. De plechtigheden geschiedden bij gele genheid van de nationale rouwdag in Nederland. De heer B. A. Piets, de Nederlandse zaakgelastigde, sprak namens de Neder landse regering en de verwanten van de gevallenen enige woorden van herinne ring en bracht een bloemenhulde. J. L. Jansonius uit Utrecht, chef-staf en plaatsvervangend voorman van de Germaanse S.S., zal Donderdag 5 Juni voor een Kamer van het Amsterdamse Bijzondere Hof te Utrecht terecht staan. Als getuigen zullen o.m. v. Geelkerken, ex-plaatsvervanger van Mussert, en A. Zondervan, èx-commandant van de W.A., gehoord worden. Indonesische kapok voor Amerika 6 Juni zal het eerste Amerikaanse schip, dat na het incident met de „Mar- tin-Behrman", een Indonesische republi keinse haven binnenvaart, een lading van 100 ton kapok innemen in Cheribon en Probolingo. Zondag o.s. begint het visseizaen. Geopend of niet geopend, de jeugd trekt zich van seizoen of vergunning niet veel aan De Amerikaanse luchtmacht be schikt over blauwdrukken voor volledi ge hospitalen, welke per parachute neergelaten zouden kunnen worden op slagvelden en gebieden, welke door een ramp geteisterd zijn. De hospi talen zijm opgebouwd uit afzonderlijke eenheden, zoals operatiekamers, rönt- genkamers en ziekenverblijven. De ziekenhuizen zijn voorzien van eigen electrische centrales Admiraal Thierry d'Argenlieu, de voor malige Hoge Commissaris van Frankrijk in Indo-China, is benoemd tot inspecteur, generaal der Franse vlootstrijdkrachten en tot vice-president van de opperste ma- rineraad. Na de eerste wereldoorlog verliet de admiraal de marine en werd Carmeliet. In 1939 werd hü opgeroepen in militaire dienst. De voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James F. Byrnes, is bezig een boek te schrijven over hetgeen zich bij de vredesbespre kingen, die sinds de conferentie der Grote Drie te Yalta hebben plaats ge vonden, achter de schermen heeft af gespeeld. Hij maakt daarbij gebruik van stenografische aantekeningen betref fende vertrouwelijke bijeenkomsten, waaraan door Stalin, Churchill en andere wereldleiders werd deelgenomen. Kiev kidnapt Odessa's voetbalsterren Tien millioen dollar verdween Verwarring op het State Department Zou het uit zijn met de sigarettenhandel Laat geen Rus in de toekomst Ame rika meer aanvallen om zijn kidnappings, want waarover het /tossische vakverenigingsblad „TRUD" 11 zijn verontwaardiging uitspreekt, gaat '■'to ver: Kydymenko, Zhigan en Se- totyakov zijn ontvoerd. Het zijn geen tollionnairszoontjes die komen naar tob zegt 'n Rusland niet meer voor Jtozr voetbalsterren uit Odessa. De ^torgeschiedenis is aldus: Dynamo, het efaamde Moskouse elftal, versloeg Kiev 9 de 1ste Mei. Zó groot was de veront- aardiging van Kiev, dat kameraad ^aiinchuk, volgens zijn officiële titel "afgevaardigd voorzitter van het comité tor Sport en Physische cultuur in de jtorainse Republiek", op mogelijkheden "to Wraak zon. Het resultaat was de ver fijning van bovengenoemde voetballers, j! e ontvoering geschiedde op klaar- 'tote dag", schrijft Trud over dit nieuws, at als een lopend vuurtje door Odessa Fto. de telefoons bij de verschillende stanties niet meer stil deed staan en torai de eis deed opkomen: „Zoek deze "tonnen op en breng ze naar Odessa te_ Onbeschrijfelijk is de droefheid -to de voetballiefhebbers", schrijft het .ad over de stemming in de Zwarte to-havenstad. Maar in Kiev was alles „to publiek geheim: plakkaten deden 6 burgers kond van de nieuwe opstel- van het stadselftal: mét Kydymen. fltl! k -<» van net staasentai: m< Zhigan en Sevastyakov. T^ien millioen dollar geen wisse- 4. Wasje in deze dagen is zonder 6.. meer zoek geraakt in de vorm van ^splinternieuwe biljetten van de tc,anc° Central" van Venezuela. Vele torpzinnige mensen pijnigen op het b hun hoofd over de vraag, hoe 'hogelijk is en welke weg zij moeten bti' oni de dieven deze ongelooflijke t(t Weer afhandig te maken. „Ergens (jia?,en New York en Vliegveld La Guar- tjv 's het enige gegeven, dat de detec- be®s °ver de plaats van de diefstal heb- Y opgekregen. In Venezuela en New totirt- lopen bankdirecteuren intussen Zen, door- hun werkkamers om hun str„- en te kalmeren. De detectives ton de stad af. P het State Department in Wash ington heerste Dinsdagmiddag ïeden ernstlSe verwarring. Om half vijf r,'- 'n extra luxe auto's de minister toanciën en een directeur van een Er voor om Marshall te ontmoeten. iets bijzonders aan de hand °tografen en filmoperateurs volg den hen op de voet en maakten hun toe stellen in orde om het gebeuren van die middag te vereeuwigen. Marshall zou van de twee heren een chèque van hon derd dollar krijgen als voorschot voor het hulpprogram aan Griekenland en Turkije. Maar Marshall kwam niet. Zenuw achtige ambtenaren zochten hem in alle mogelijke plaatsen van het gebouw. De huistelefoon riep hem zonder ophouden op. Geen Marshall. De heren met de chèque pakten hun tassen weer en de fotografen deden de hoezen om hun apparaten. Zij vertrokken. Marshall heeft hen intussen laten we ten dat hij door een verwisseling van data naar elders geroepen was. En of de heren nog maar eens terug wilden komen! Aan de vier „D's", die in de Ameri kaanse zone van Duitsland een ze kere befaamdheid hebben gekregen, is een vijfde toegevoegd. Aan de reeks van De-militarisatie, Ds-nazificatie, de De-industrialisatie en De-mocratisering heeft zich nu ook de De-nicotinisering geschaard. Een erg geleerd uitziend woord voor de ingrijpende Amerikaanse maatregel, waardoor geen sigaretten meer naar Duitsland kunnen worden gestuurd De Duitsers zijn daarom begonnen, de Lucky's en Phillips zelf te gaan roken. Tot nu toe werden ze gebruikt als „be- zettings-betaalmiddel". Geen Duitser, die het nog proberen moet te handelen in de „Amerikaantjes" van de beurs in het Duitsland van vandaag. En GI-Joe doet verstandig in de toekomst niet meer met sloffen sigaretten a raison van 1000 mark over straat te gaan. De Military Police houdt ook hém in de gaten. Mordei Hagetaoth, Hebreeuws voor de „ghetto-vechter" en de nieuwe naam voor de oude Italiaanse driemaster „Bruma", heeft geen succes gehad. Drie weken zwalkte het schip op de Middellandse Zee na het vertrek uit een of andere Italiaanse havenstad. Veertienhonderd-zevenenvijftig visum- loze Joden van Poolse, Hongaarse en Roemeense nationaliteit zaten in de hitte van de zon op het dek of in de ondraag lijke benauwdheid van het ruim. Zü zagen het land, dat zij als het beloofde be schouwden, maar betraden zijn grond niet. „Van de ruïnes van de ghetto's naar ons eigen land ons enig toevluchts oord Open de poorten" hadden zij ln het Engels op de rome van hun schip geschreven. Tevergeefs. Engelse soldaten kwamen bij de landing op de Palestijnse kust tussenbeide: de poorten van Pales tina openden zich niet; twee dagen later sloten de hekken van de gevangenenkam pen op Cyprus zich achter hen. Parijs was bij wijze van spreken al thans tijdens de Pinksterdagen een veriaten stad. Niet dat de ter rassen langs de boulevards verlaten wa ren. Allerminst, maar de rijen van de voorbijschuifelende duizenden waren aan zienlijk gedund. De meesten zijn verstan dig geweest en hebben enige dagen het stof van de stad de rug toegekeerd en in de tuinen en bij de fonteinen van Versailles lucht en zon gezocht. De zwem baden in de Seine waren voller dan ooit en de velen, die werkelijk geen zin had den hun humeur door een dodenrit in een overvolle Metro of bus te bederven, gingen naar het Bois de Boulogne of de Vincennes om in de schaduw van de nog met witte en rose toortsen "ersieröe kastanjes de nodige verpozing te zoeken. Parijs beleefde weer een vooroorlogse Pinksteren: meer dan vijfhonderdduizend van zijn bewoners trokken naar buiten. De subcommissie voor on-Amerikaan- se activiteit van het Huis van Afge vaardigden verklaarde Woensdag, dat sommige van de meest flagrante commu nistische propaganda-films in Hollywood gemaakt worden onder pressie van het Witte Huis. Het rapport gaf geen nadere bijzon derheden, doch tijdens een onlangs in Hollywood ingesteld onderzoek is her haalde malen verklaard dat verschillen de fims gemaaikt zijn op aansporen van figuren uit de nabijheid van Roosevelt. De subcommissie adviseerde een on derzoek teneinde vast te kunnen stel len „de mate van verantwoordelijkheid en het bestaan van invloed en medewer king van de zijde van regerings-auto- riteiten en -bureaux bij de productie van flagrante communistische propa gandafilms". Tevens beschuldigde het de National Labor Relations Board er van, dat deze instantie de communisten bij hun po gingen tot het infiltreren en het verkrij gen van controle in de filmindustrie sterk gesteund heeft. „De ernstige wijze, waarop de film industrie door de communisten is aan getast, lijdt geen twijfel en het schept een probleem, dat slechts kan worden opgelost door een algemene onthulling van de feiten van de zijde van de com missie en studio-directies", aldus de verklaring van de subcommissie. Franz von Papen, die thans in een werkkamp verblijf houdt is, naar zijn zoon gisteren mededeelde, op 21 Mei door een waarschijnlijk krankzinnige oud-SS-officier aangevallen en ernstig gewond. Von Papen's neus- en jukbeen zijn gebroken en een ooglid en zijn lippen werden stukgeslagen. Teen Von Papen was neergevallen bleef zijn aan valler hem nog enige tijd schoppen. Andere gedetineerden zagen toen kans Von Papen te ontzetten. Von Papen is in ernstige toestand naar het ziekenhuis van het kamp overgebracht. Toen zijn zoon hem bezocht kon deze zijn vader niet herkennen door de verwondingen, die hem waren toegebracht. Von Papen is echter buiten gevaar, dcch kunstmatige voeding blijft noodzakelijk. Ged. Staten van Noord-Holland stel len voor een nieuwe overeenkomst aan te gaan met de Vereniging voor Alge mene Scheepvaartbelangen te Amster dam, teneinde het Noordzeekanaal in de winter bevaarbaar te houden. De pro vincie zal voor de tijd van 4 jaar een bijdrage van f 13.500.geven per jaar voor de vaste kosten en tot een maxi mumbedrag van f 7.500.deelnemen in de exploitatiekosten gedurende de winter. Er zal een nieuwe ijsbreker worden ge bouwd, die f400.000.kost, waarvan de provincie voor de tijd van 20 jaar een derde gedeelte van rente en aflossing zal moeten garanderen. Aneta verneemt, dat de zitting van het republikeinse kabinet, die a.s. Zondag in Djokjakarta wordt gehou den, vrijwel uitsluitend gewijd zal zijn aan de behandelng van de nota, die de Commissie-Generaal aan de In donesische delegatie heeft aangebo den. Er zijn nog geen gezaghebbende stem men voorhanden over de waardering van de inhoud van de nota. Deze nota wordt beschouwd als een laatste poging van Nederlandse zijde om op basis van on derhandelingen, zoals die tot dusverre zonder veel resultaat gevoerd zijn, tot de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te komen. Welingelichte kringen hebben Aneta medegedeeld, dat in ieder geval met betrekking tot de nota in republikeinse kringen geen enkele wanklank is gehoord. Het republikeinse persbureau An- tara meldt, dat een groep van 12 Nederlandse ambtenaren onder lei ding van dr. P. J. A. Idenburg, die per vliegtuig uit Batavia waren ver trokken, vandaag in Djokjakarta zijn aangekomen en door Soekamo zijn ontvangen. Dr. Idenburg deelde bij aankomst aan Antara mede, dat naar alle waarschijnlijkheid de Neder lands-Indonesische kwestie op vrede lievende wijze kan worden opgelost, mits de Indonesiërs kans zien hun goede wil te tonen. Gevraagd naar de oorzaak van de impasse, waarin de besprekingen zijn geraakt, wilde dr. Idenburg geen posi tieve antwoorden geven, omdat hij het resultaat wilde afwachten van de be sprekingen, die nu tussen dit gezelschap en de republikeinen zouden worden ge houden. Dr. Idenburg betwijfelde het, of Gisteren zijn in een groot aantal gemeenten in ons land de tellers voor de 12de volkstelling gestart. In tegenstelling tot de vorige telling in 1930 toen in de week tussen Kerst mis en Nieuwjaar regen- en sneeuwbuien elkander afwisselden en de teller met koude vingers zijn potlood hanteerde, wordt het werk thans door zonnig weer begunstigd. Uit rapporten, welke het Centraal Bu reau voor de Statistiek te Den Haag reeds uit verschillende gemeenten heeft ontvangen, blijkt, dat de telwerkzaam- heden op deze eerste teldag een vlot verloop hebben gehad. De bevolking wordt er aan herinnerd: dat iedere teller zich aan de hand van zijn telregister, voorzien van het ge meentestempel, kan legitimeren. De tel ler's zijn verder in het bezit van uit te reiken telmateriaal en zij zullen de wo ning nimmer veriaten zonder voor ge zinshoofd en gezinsleden de benodigde telformulieren ter invulling te hebben achtergelaten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is binnenkort de benoeming te verwach ten van de heer P. E. Teppema (oud gezant te Madrid) tot gezant en gevol machtigd minister te Canberra BANTAM, 27/5 v. Bat. n. R'dam. INDRAPOERA, 28/5 te Palembang. KOTA BAROE, R'damBat., pass. 27/5 1 uur Kp. Finisterre. KOTA INTEN, 28/5 v. R'dam n. Bat. LIMBURG, 27/5 v. Bat. n. R'dam. OPHIR, 27/5 v. Lissabon n 'Bat. SLOTF.RDIJK, 28/5 v Bat te R'dami Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten op nader te bepalen dagen tussen 2 en 21 Juni a.s. gelegenheid zullen geven tot het In dienen van aanvragen om werkkleding door personen werkzaam in een zelfstan dig beroep of in een bedrijf met minder dan «10 arbeiders. De aanvragen moeten worden ingediend op een formulier MD 33306. Aan de hand van de geldende voorschriften beoordeelt de distributie- dienst of aanvrager in aanmerking komt voor een werkkledingbon A, B of C, voor resp. een overall een werkbroek of een werkjasje of -kiel, dan wel voor textiel punten voor hef aanschaffen van een stof-, bedrljfs- of laboratoriumjas, schort of sloof. men binnen één week tot overeenkomst zou kunnen komen. Betreffende de eco nomische vraagstukken gaf de heer J. Bosch, van het departement van Econo mische Zaken als zijn mening te kennen, dat over deze vraagstukken niet eerder gesproken kon worden, dan na het hou den van de besprekingen met de republi keinse ambtenaren. Het Nederlandse gezelschap verwacht, dat morgen bespre kingen zujlen worden gevoerd met een aantal ambtenaren, onder wie de wnd. minister van Financiën. Het standpunt van de Ned.-Indische regering ten aanzien van de gebeurte nissen te Buitenzorg is het volgende: In het thans nog zeer moeilijk scherp te stellen geschil betreffende de voor ziening in het tot dusver aan de repu bliek overgelaten aandeel in het bestuur zal de Ned.-Indische regering zich niet rechtstreeks mengen. Zij zal evenwel het hare doen om tot een oplossing te geraken, die in de practijk aan de pos- sitie van de republikeinse ambtenaren recht doet ervaren en in voldoende mate aan de wensen van de bevolking tege moet komt. Het ligt met name in de be doeling zorg te dragen, dat het over heidsapparaat te Buitenzorg voor ver dere plotselinge ineenstortingen wordt behoed en tegen onbevoegd ingrijpen wordfc beveiligd. Voorts zal aan Koesto. mo c.s. duidelijk worden gemaakt, dat een optreden zoals dat te Buitenzorg be paald onder geen voorwaarde geduld zal worden. Voor zover tijdens de gebeurtenissen te Buitenzorg strafbare feiten zijn ge pleegd, zal daartegen op normale wijze worden opgetreden. Het officiële communiqué van de R.V. D. besluit: „Het verwondert ons echter ten zeer ste, dat juist het republikeinse minis terie van Voorliching met zoveell na druk op deze strafbare feiten heeft ge wezen. De moeilijkheden liggen immers dieper en kunnen niet met enkele von nissen uit de wereld geholpen worden. Wat zijn deze strafbare feiten, vergeleken met de ruim 150 merendeels meest weer zinwekkende moorden, waarmede de tot standkoming van het republikeinse be wind te Buitenzorg gepaard is gegaan? Daarover werd noch van de zijde van het republikeinse ministerie van Voor lichting noch van de zijde van een an dere instantie enig woord van misprijzen vernomen." Het hoofdbestuur van de „Sobsi" heeft aan het republikeinse persbureau Antara medegedeeld, dat de boycot van Neder landse schepen in Australië een zaak is, die alleen de Australische en de Indone sische arbeiders aangaat Deze verkla ring werd afgelegd in verband met de persberichten, waarin gezegd werd, dat er een verzoek was gedaan om de boycot op te heffen. voor het tijdvak van 1 t/m 14 Juni 1947 BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie D). D-08 alg. 500 gr. suiker, boterhamstrooi sel of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk. D-02, D-05, D-08 res. 250 gr. zachte zeep D-02, D-04, D-06 melk 1 ei. BONKAARTEN KD, KE 705 (Serie D) D-15, D-16 alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel cf 500 gr. jam, stroop enz. _pf 250 gr. chocolade of sui kerwerk. D-17 alg. 1 ei. D-18 alg. 250 gr. zachte zeep. D-17 res. 90 gr. Deense toiletzeep (voor inlevering). D-18 res. 250 gr. zachte zeep. BONKAARTEN MA. MD 706 (bijz. ar beid, a.s. moeders). (Serie D) D-21 suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of sui kerwerk. TABAKSKAARTEN enz. QA, QB, QC 703. 75-1 tabak 3 rantsoenen tabaksartikelen. 75-2, 75-3 tabak 2 rantsoenen tabaks- artikelen. 75-1 versnaperingen 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel of 400 gT. jam, stroop enz. 75-3 versnaperingen 100 gr. chocolade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Mei worden gebruikt. De bonnen D-17 reserve moeten uiter lijk op 7 Juni a.s. by een detaillist worden ingeleverd. De aflevering zal zo spoedig mogelijk plaats vinden. In verband met het feit, dat van de D-strook op de KA-, KB- en KC-kaarten alle bonnen ..algemeen" zijn aangewezen, moest voor de aanwijzing van de bonnen voor zachte zeep gebruik gemaakt wor den van de resterende reserve-bonnen, terwijl de niet gebruikte melkbon dit maal is geldig verklaard voor een ei. Ter tegemoetkoming aan de handela ren kan echter worden toegestaan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op af zonderlijke opplakvellen worden geplakt; hetzelfde geldt eveneens voor de hande laren in eieren t.a.v. de bonnen D-02, D-04, D-06 melk en D-17 algemeen voor I ei. Het percentage maïs in het brood, dat momenteel 20 procent bedraagt, zal binnenkort tot op de helft worden te ruggebracht. De samenstelling van de broodbloem wordt dan: 20 procent in landse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 65 procent buitenlandse tarwe. Van de bloem, bereid uit bovengenoemde granen, wordt 75 pet. genomen en bij gemengd met 10 pet. maïsbloem en 15 pet. buitenlandse bloem. Men dient er echter, zo deelt men van bevoegde zijde mede, wel rekening mede te houden, dat eerst de voorraden broodbloem van oude samenstelling op gemaakt zullen worden, zodat het nog wel enkele weken zal duren alvorens de broodbloem van nieuwe samenstelling bij de bakkers komt. Een bekend N.S.B.-er uit de oor logsdagen stond Woensdag voor het Tribunaal te Deventer terecht, n.l. mr. W. de Rijke, die tal van functies heeft bekleed in de N.S.B. en op het ogenblik in het kamp Wezep verblijft. Hem werd o.m. jen laste gelegd, dat hij de benoeming heeft aanvaard tot procureur-generaal bjj het Gerechte hof te Arnhem, welke functie hij van het najaar 1940 tot September 1943 heeft vervuld. Voorts, dat hij in September 1943 de benoeming aan vaardde tot commissaris van de provincie Overijssel, welk ambt hij tot in April 1945 bekleedde. Verder werd hem hulpverlening aan de vijand ten laste gelegd door als procureur-generaal te bewerken, dat mr. Hermans, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem, op wachtgeld werd gesteld en dat mr. Graaf van Lim burg Stirum destijds substituut-officier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Arnhem, als zodanig werd ontslagen. Ook mr. Baron Spey- aart van Woerden, destijds substituut officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem, zou door toedoen van beschuldigde een maand zijn geschorst. Door deze laatste hande lingen zou hij getracht hebben te gera ken tot een aan de Duitsers en natio- naal-socialisten welgevallige rechtspraak in strafzaken met een voor hen belang rijk politiek element. Voorts werd hem ten laste gelegd het als gewestelijk di recteur van politie zorgdragen voor de uitvoering en naleving "van tegen de Joden gerichte bepalingen, voorts het lidmaatschap van de N.S.B., zijn advi seurschap van de „leider'', het begun stigend lidmaatschap der Germaanse SB., het lidmaatschap van Rechtsfront, waarvan hij gewestelijk leider was en 't houden van zijn nationaal-socialistische radio-toespraak, getiteld: „Verstaan wf* elkaar?" Op de terechtzitting bleek, dat beschuldigde in Mei 1933 NE.B.-er is geworden. Naar hü beweerde, om dat hij als lid van de gemeenteraad van Haarlem zijn geloof in de demo cratie had verloren. Hij zag toen in de N.S.B. een behoorlijke nationaal- socialistische partij. De raadsman van beschuldigde vroeg onmiddellijke invrijheidstelling. Het tribunaal wees deze invrijheid stelling af. Beschuldigde riep de clemen tie in van het Tribunaal ten behoeve van zijn gezin en ook, omdat hij thans zijn politieke dwalingen betreurt. Uitspraak 11 Juni. De Eerste Kamer zal Woensdag 4 Juni bijeenkomen. Behandeld worden om. de volgende wetsontwerpen: belastingher ziening 1947 en wijziging van het be sluit op de ondernemingsbelasting 1942. u door BARBARA BOWER 'l|||lllllllllllIIIIIIIIIlIllllIKlllllllIIIIIIIIiIIIlllllll= O, geef mijn wandelstok toch hier. *k Moet met de trein van twaalf uur. Al mijn zonden zijn vergeven, Al mijn zonden zijn vergeven. „Al mijn zonden zijn vergeven" spoe dig, heel spoedig zou zij iets dergelijks moeten zeggen boven het graf van de timmerman. Want deze, mijn broeder, was dood en is levend geworden.... hij was verloren en is wedergevonden.Toen sprak hij: „Ik zal opstaan en naar mijn vader gaan." En daar was geschal van vele ba zuinen. Neen, dat was niet goed. Ze haalde het door elkaar. Het deed er ook niet toe; als het zo ver was, zou het haar wel te bin nen schieten. Ze kreeg eensklaps haast. Het graf was nu bekleed neen, niet bekleed eigenlijk, want tegen de zandige zijkanten wilde niets houden, maar op de bodem lag een zacht, groen bed. Nu moest ze zich wassen, voor ze af scheid nam van de timmerman, die voor het eerst sedert vele jaren rust genoot. Hij lag rechtuit en vreemd plat in zijn gerafelde broek en in het hemd, dat zij die morgen had uitgespoeld. Toen ze aan de rivier kwam, dronk zi), de drinkschelp herhaaldelijk vol water scheppend, klok kend en hijgend, zoals warmgespeelde, dorstige honden en kinderen doen. De drinkschelp was een idee van de timmerman geweest. Makkelijk, als we 'm daar altijd bij de hand houden, Miss Ranskill. We zullen over een poosje niet weten hoe we het hebben, met een fontein en een zwem bassin. Er hoeft alleen nog maar een or kest en een ijsco-tentje bij en dan is het compleet een badplaats. Ze spoelde de schelp om, voor ze hem weer neerlegde. Zij hadden hem altijd schoon voor elkaar achtergelaten. Toen dompelde ze haar gezicht en haar hoofd in het water, dat tegen haar schrale oog leden prikte en de harde klitten in haar haar losweekte, zodat het weer gelijkma tig langs haar hoofd viel. Daarna raapte zij de kleren op. die ze klaar had gelegd en liep naar de smalle strook «zand en vlakke rots, die het damesstrand begrens de. Ze trok haar enige kledingstuk uit en liep het water in, dat haar weldadig om helsde, het zand van de rauwe plekken afspoelde en haar versterkte en verkwik te voor wat komen ging. Ze liet haar haar drogen in de zon, voor ze er doorheen ging met de stompe kam, die het mes van de timmerman voor haar had uitgesneden. Hij had ook een borsteltje van ganzepennen voor haar gemaakt een soort bezempje. Ik maakte dikwijls bezempjes voor de kleine meid, Miss Ranskill. Reuze in haar schik was ze dan; maar haar moe der was minder opgetogen, wanneer ze de sintels over de kachelplaat smeerde. Op een keer met Kerstmis althans op een dag dat zij dacliten dat het onge veer Kerstmis kon zijn had hij haar een schelp gebracht met een mengsel van gemalen inktvis-sepia en een soort ge droogde aarde van de rots. Er was ook een parelgrijze dons bij, gemaakt uit de veren van een zeevogel. Hij had de schelp bespikkeld met het bloed van de vogel. Kijk, Miss Ranskill, poeder voor je ge zicht. Je moet er op Kerstmis tiptop uit zien, dat maakt het huiselijker. Nu gebruikte zij de poederdons niet: het zou haar hart gebroken hebben. Ze kleedde zich in haar bruin wollen mantelpak, dat zo gekrompen was door het zeewater, dat de mouwen tot halver wege haar onderarmen reikten en de rok- zoom bover. haar knieën hing. Een hoed had ze niet; haar enige exemplaar zou wel als een doorweekt vod ergens op een rots hangen, bevuild door de meeuwen. Wat deed het er ook toe. Ze had zich zo goed en zo passend mogelijk voor de plechtigheid gekleed. Meer kan men niet verwachten var. een vrouw! Nu lichtte zij haar afgemat hoofd op, trok haar schouders naar achteren en liep langzaam, bijna op haar tenen en met iets uitdagends, als een verlegen, klein meisje, dat haar eerste schoolprijs in ontvangst gaat nemen, naar de plek, waar de timmerman lag. Nog dikwijls zou zij zich later herin neren hoe hij daar lag me^ het ge zicht naar beneden, want ze had kracht noch ruimte gehad om hem om te draaien op het mos en de blaren, tot dat hij verdween onder het zand. dat zij, de ene handvol na de andere, over hem uitstrooide, onderwijl gebeden pre velend, die zij zich herinnerde uij de lijkdienst. „Ik ben de Opstanding en het Le ven.... Want ik ben een vreemdeling bij U. een bijwoner, gelijk allen mijns vadersSpaar mij sn verleen mij kracht, voordat ik heenga en niet meer benDe eerste mens Adam is gewor den tot een levende ziel, de laatste Adam tot een levendmakende geest.... Stof zijt gij en tot stof zult gij weder keren.,.. Vertroost ons, nadat Gil ons hebt bezocht, na de jaren waarin wij door tegenspoeden gekweld werden." Hierna voelde Miss Ranskill niets meer dan haar pijnlijk lichaam. Ze wierp het graf dicht, de roeispaan ge bruikend, toen haar handen de dienst weigerden. Vele uren later liet de maan een zilveren vinger over de zee glijden en wees op haar verfomfaaide, slapende gedaante. Er ging een schip voorbij het eerste schip sedert jaren, dat dicht langs het eiland voer. Maar voor het eerst, nadat de timmerman op het eiland was gekomen, was het vuur gedoofd. De kilte van de dageraad deed Miss Ranskill ontwaken. Ze huiverde en ging op haar andere zij liggen. Enkele ogen blikken lang trachtte zij zichzelf te overtuigen. dat ze zich nog op de rand van een nachtmerrie bevond en dat zij dadelijk de timmerman vrolijk zou ho ren fluiten, terwijl hij vers hout op het vuur wierp. Ik dacht zo: ik moest maar een beetje vroeger opstaan vandaag, Mis6 Ranskill. Ik wil er een lange dag van maken. Er blijft ons niets anders over te doen dan de boot te laden en op goed weer te wachten Denk eens even aan: over een poosje krijg je weer Je kopje thee op bed. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3