Twaalf doden bij vliegramp te Gilze-Rijen Twee lesvliegtuigen tegen elkaar gebotst Zware vliegrampen in Amerika Waarschijnlijk zes en slachtoffers tachtig Hoog-Commissariaat voor Indonesië premier treedt af Communistische controle de regering? op Minder papier? ZONDAG REEDS ANTWOORD VAN DE REPUBLIEK? Russische jeugdbeweging een tweede Hitlerjugend? Pinkstermarsen door Meisse „Willem Barendsz" had de hoogste traanopbrengst Plannen voor een tweede walvisvaarder J>sm Gemeenschappelijke gendarmerie in de bezette gebieden Amerik. gesneuvelden herdacht te Margraten Koningin bij plechtigheid aanwezig Tol Hoofd en hari Russische beschuldiging Terreur ïn de Preanger ÏÏunitiedump in beslag genomen TOEKOMSTIG BESTUUR OVERZEE Het weer. VAN M00K ZAL BIJ GUNSTIGE BESLISSING ONS LAND VERTEGENWOORDIGEN Uniformen ontbraken Lovink bij de Koningin VjlJ DAG 30 MEI 1947 bureaux van redactie en administratie: 69ste JAARGANG No. 23859 Mé Militaire samenwerking (Vervolg op vagina 4) PAPIERFABRICAGE IN VELSEN HERVAT Nederland wijst beschuldiging af (Vervolg op pagina 4) SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^oonnementen 20800 - Postgiro 143480 ^ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Donderdagmiddag omstreeks 17 nur zijn onder de gemeente Tilburg twee fliegtuigen in de lucht tegen elkaar gevlogen. Het waren twee tweemotorige fliegtuigen van het type „Anson", lestoestellen van de L. S. K. van het vliegveld Gilze Rijen. Beide vliegtuigen stortten na de botsing in de lucht neer. Er zijn in totaal 12 doden. Vijf lijken zijn ongeveer gaaf geborgen, zeven lijken ,verden totaal verminkt. Van de slachtoffers is één vermoedelijk officier, terwijl ,e anderen naar verluidt onderofficieren-waarnemers zijn. Onder hen moeten Zich verschillende bevinden, die deze en afgelopen week hun brevet ontvingen. De toestellen zijn, neergestort op een a«tand van vijf kilometer ten Oosten van de gemeente Rijen, op de grens van 3eze gemeente en Tilburg. Zij zijn te- fecht gekomen in een weiland, waar ®een huizen in de buurt staan. Nader vernemen wij, dat de vliegtui- "en, waarmee het ongeluk gebeurde, v'iegtuigen zijn voor de waarnemers- ®Meiding. Het zijn tweemotorige Engelse '°estellen van een ouderwets type, die ijeel in Engeland voor de opleiding wor den gebruikt. Zij waren gekocht van de p-A.P. en men had ze eerst sedert kort 111 gebruik. De namen der slachtoffers zijn: A. A. Dobbe, res. 2e luitenant waar nemer uit Zaandam, W. j. a. Vis, sergeant-waarnemer uit vught. J- A. Mol. sergeant-vlieger Kon. Ma- Ihe uit Treebeek. C. w. Nieuwenhuizen, sèrgeant-vlieg- 'yigtelegrafist Kon. Marine uit Amers- r<>ort. A. h. Tigchelaar, matroos le kl, leer- 'hg-vlieger uit Zevenbergen. H. Stienstra, sergeant-zeewaarnemer Kon. Marine uit Geleen. A. J. de Groot, sergeant-vliegtuigtele grafist Kon. Marine uit De11 Haag. W. J. Kroeger, sergeant-vliegtuigtele grafist Kon. Landmacht uit Helvoirt. J, Geertsma, sergeant-majoor-vlieger Kon. Landmacht uit Deventer. G. Bakuwel, sergeant-vlieger Kon. Marine uit Amsterdam. A. M. M. Weijters, sergeant-vliegtuig telegrafist Kon. Landmacht uit Tilburg. Beyers, adjudant-onderofficier uit Scheveningen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Oorlog, de heer A. H. J. L. Fiévez, zich vandaag naar Gilze-Rijen begeven, om zijn deelneming te betuigen en zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de oorzaak van de ramp. Een commissie van hoofdofficieren en officieren zal onder leiding van kapitein luitenant ter zee, vlieger-waarnemer W. J. Reynierse een onderzoek instellen naar de oorzaken van de botsing. Alle leden van beide bemanningen waren van parachutes voorzien, maar het ongeluk is blijkbaar zo snel ver lopen, dat niemand van dit laatste red middel gebruik heeft kunnen maken. Een Aii DC-4-vliegtuig van de United ffi dines is na eea botsing bij het opstij- van het La Guardia-vliegveld bij Vt York neergestort, waarna het in tanS gevlojen is. Er waren 44 personen aan boord, Older wie een bemanning van vier kop- '"V, van wie er 39 gedood zouden zijn. Dit is de zwaarste ramp die dé Ame- riltaanse burgerluchtvaart heeft getrof fen. Den ooggetuige verklaarde, dat het ®en Nederlandse militaire woordvoer- te Batavia deelt mede: fl °P de 15e dezer, des middags 6 uur, ttorig een vijftigtal TRl-leden door in j?ee dessa's benoorden Padalarang op ederlands gebied. Aan de bewoners erd, volgens hun eigen mededeling, bder bedreiging aangezegd, dat zü ar republikeins gebied moesten evacu- v'eh. Gehoorzaamden zij niet aan dit be- dan zouden zij worden doodgescho- 11 en hun woningen in brand gestoken. Dp cje i8e dezer riep de bevolking van dessa in dit zelfde gebied de hulp Nederlandse troepen in tegen ram- benden, waarna een Nederlandse pa- °uilie werd uitgezonden, j °p de 14e daaraan voorafgaand ver fde een Nederlandse patrouille hulp 311 de bevolking van een dessa bezui- ^ch Bandoeng, op Nederlands gebied. *ar eveneens rampokkende benden hun .ae sloegen. Op de nadering vluchtten (ic fampokkers. onder achterlating van ,'n deel van de buit. De woordvoerder deelde voorts mede: Ij Dl het door de Nederlandse troepen J^hermde gebied' van het rayon Soe- b].^aia werd 16 dezer een grote repu- 'keinse munitieopslagplaats in beslag hotnen. Er werden daar o.a. aange- 3ü°ffen 540 Japanse vliegtuigbommen, tankmijnen en 3 kiste» explosieven h handgranaten. vliegtuig bij het opstijgen tegen een obstakel botste en op het platform neer stortte. Een toestel van de Amerikaanse lucht macht, aan boord, waarvan zich 41 per sonen bevonden. Is Donderdag in de bergen ten Zuid-Westen van Tokio neergestort. Vijf reddingsploegen zijn op weg naar de plaats waar het ongeluk gebeurd is, en drie vliegtuigen zijn opgestegen om hulp te verlenen. Men vreest, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Een B-29 Super Portress is Donder dagavond kort na het opstijgen van het vliegveld Ladd bij Fairbanks in Alaska neergestort en in brand gevlogen. Drie leden van de bemanning worden vermist, terwijl de andere negen leden gewond naar het ziekenhuis zijn overgebracht De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Een IJslandse Dakota met 25 perso nen aan boord, welke op weg was naar Reykjavik, wordt sinds gisteravond ver mist. 1is K s SS S Transjordanié herdenkt het eerste jaar van zijn onafhankelijkheid. Ter gelegenheid van de herdenking van het eerste jaar der onafhankelijkheid van Transjordaniè nam koning Abdoellah een parade af. Voorafgegaan door de rijksvlag trekt het kameelcorps voorbij de' officiële tribune Een hoge Hongaarse bron verklaarde Donderdag, dat de Russen, door middel van een officiële nota te kennen geven, dat de eerste minister, Ferenc Nagy, de minister van Buitenlandse Zaken, Janos Gyougyosi, en de voorzitter van het par lement, Bela Varga, betrokken zijn ge weest bij een recent complot om de Hon. gaarse democratie omver te werpen. Alle drie zijn zij lid van de partij der kleine boeren, die in het parlement de rechtse meerderheid vormt. Nagy, die met vacantie in Zwitserland is, is afgetreden en zou van plan zijn naar Hongarije terug te keren. De premier deelde zijn aftreden telefo nisch vanuit Zwitserland mede. enkele uren nadat de Russische beschuldiging bekend geworden was. De inlichtingen welke aan de Hongaar se regering waren verstrekt, hadden be staan in een beëedigde verklaring van Bela Kovacs, de voormalige secretaris generaal van de partij der kleine boeren, die volgens kort geleden van Amerikaan se zijde ontvangen mededelingen door de Russen is gearresteerd op aanklacht van spionnage, nadat de communistische partij tevergeefs had getracht hem door andere middelen uit het openbare leven weg te werken. Volgens een in alle Hongaarse bladen verschenen communiqué van de Russi sche luitenant.generaal Sviridof, hadden de Russen Kovacs ondervraagd en be sloten, hem niet, zoals beloofd, aan de Hongaren uit te leveren, doch hem ge vangen te houden en de Hongaren zijn beëdigde verklaring te zenden. Dr. Ferenc Capocs, de particuliere secretaris van Nagy, is Woensdagavond gearresteerd. Zijn huis werd doorzocht en hij wordt volgens zegslieden uit POjf- tieke kringen door de politieke pojRie gevangen gehouden. Men vraagt zich in Hongarije af of de communisten thans willen trachten, de volledige controle op de regering te ver krijgen, vóór de Russische bezettings. troepen het land verlaten. In aanwezigheid van Koningin Wilhelmina zijn hedenmiddag op het kerkhof Margraten de Amerikaanse gesneuvelden in de tweede wereld oorlog herdacht. Generaal-majoor Ewdin p. Parker bracht eerbiedige hulde aan de Ameri kaanse soldaten die hier begraven liggen. Het is moeilijk te beseffen, aldus spr., dat zij hun leven gaven in zo iets ver schrikkelijks als een oorlog. Het is nog geen drie jaren geleden, dat zij zich ver enigden met hun strijdmakkers uit vorige oorlogen bij een nieuwe poging een vredige wereld te stichten. Zullen wij de wereld opnieuw laten zeggen, dat zij vergeefs gestorven zijn? Zij zijn on.^ voor gegaan naar een zelfs nog mooiere wereld en hebben ons achtergelaten, om dat gene te voltooien waarvoor zij in vol ver trouwen gevochten hebben vrede en een betere wereld. Terwijl wij hier ver enigd zijn om hun hulde te brengen, laten wij dan niet vergeten, dat hun Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten zijn aan de vooravond van de aehkmgsplechtighcden kleine Amerikaanse vlaggen op de graven geplaatst geest ons steeds omringt in een streven ons het goede pad naar de vrede te wijzen. De volbrenging van deze zaak zal moeilijk zijn, gezier. het egoïsme en de zelfzucht van het huidige mensdom. Wij moeten rekening houden met elkander én samenwerken. Het is onze heilige plicht voort te gaan teneinde er voor te zorgen, dat de taak, welke zij begonnen zijn tot een goed einde gebracht wordt. De Amerikaanse ambassadeur, dr. Baruch, wendde zich tot de achterge blevenen en bedroefde bloedverwanten van degenen, die er begraven liggen. Laten wij gezamenlijk hopen en bidden, aldus spr., dat zij niet vergeefs gestor ven zijn op ieder van ons hebben zij een verplichting en een grote taak ge legd. Het is onze onontkoombare plicht, om te leven en te werken en dag aan dag ertoe bij te dragen, ieder op zijn eigen manier en door zijn eigen taak, opdat de idealen waarvoor zij vielen nooit verloren zullen gaan. Wij kunnen geen woorden vinden, om uw leed te verzach ten, noch om hun luister te vergroten het heilige licht hunner daden. Ik zou wensen, aldus spr., dat ieder uwer, die onder leed gebukt gaat omwille van de genen, die hier in deze heilige grond begraven liggen, deze eerbiedige menigte kon zien, welke hier vandaag bijeen ge komen is om hulde te brengen aan de geest, de ziel en de stoffelijke resten van uw dierbaren. Wij zullen, zoo besloot spr., ten eeuwi gen dage blijven denken aan hetgeen zij voor ons gedaan hebben en ons altijd de les herinneren, welke zij ons door hun leven en dood gegeven hebben. Donderdag hebben schoolkinderen van Margraten en pupillen van het Voogdij- gesticht in het naburige Heer Ameri kaanse vlaggetjes geplaatst op alle ruim 17.800 graven van Amerikaanse militairen. Zo werd de uitgestrekte do denakker op het hoge plateau van Zuid- Limburg een wijd veld van witte krui sen op het groene grastapijt met eer. zee van vlaggetjes daar'tussen in. Premier Nagy De ontslagname van de Hongaarse premier heeft in handelskringen een zeer ongunstige reactie gehad. Er wordt druk gesproken over een nieuwe inflatie. Het gerucht deed de ronde, dat de beurs vandaag niet open zou zijn. In diploma tieke kringen werd voorspeld, dat het ontslag een stormloop 0p het biireau voor paspoorten teweeg zou brengen. Fi nanciële deskündigen wezen er op, dat het heengaan van Nagy betekende, dat er geen verdere financiële hulp van Ame. rika verwacht kon worden, in sommige politieke kringen is men van mening, dat Nagy door de communisten gedwongen werd zijn ontslag te némen en dat dit hel begin betekende van een volledige po litiestaat in Hongarije. Bij de nota, welke de Commissie-Gene raal aan de republikeinse regering heeft overhandigd, is een vijftal bijlagen ge voegd. waaraan het volgende is ontleend: A. Federale en unie-organen. Door het vormen van gemeenschappe lijke colleges voor toekomstige federale aangelegenheden wordt een begin ge maakt met de opbouw van federale de partementen. Boven deze organisaties wordt een federale raad (overgangsregering) ge vormd door de vertegenwoordiger van de Kroon, tezamen met vertegenwoordi gingen van de staatkundige organisaties in Indonesië. In Nederland wordt aan de minis ter toegevoegd een raad, waarin In donesië vertegenwoordigd zal zijn. De de jure bevoegdheden van het opper bestuur inzake Indonesië worden uitgeoefend in overleg met deze raad. Voorts kan in Nederland een com. missie worden ingesteld tot verdere voorbereiding van de staatkundige structuur, inbegrepen de Nederlands- Indonesische Unie. In Nederland wordt het bestaande Commissariaat voor Indische Zaken om. gebouwd tot een „Hoog Commissariaat voor Indonesië". B. Regeling van de buitenlandse be trekkingen in de overgangsperiode. De samenstellende staten van Indone sië zullen worden ingeschakeld bij het buitenlandse beleid door de instelling van een Raad voor buitenlandse aan gelegenheden. Indonesiërs of andere In donesische staatsburgers zullen reeds nu tot functies bij een aantal diplomatieke posten kunnen worden benoemd. Een gemengde commissie voor de op leiding en benoeming in de buitenlandse dienst wordt ingesteld. C. Militaire samenwerking en de uitvoering van art. 16 der overeen komst van Linggadjati. De uitvoering van art. 16 der over eenkomst betreft: Volledig staken van vijandelijkheden en de demili- tarisatie ter weerszijden van de grenzen der bezette gebieden op Java en Sumatra: Verzekering van de veiligheid van persoon en goed in geheel Indonesië, dus ook in het republikeins gebied; Samenwerking voor de opbouw van de defensie van Indonesië; Vermindering van de troepen sterkte. Hedenmorgen arriveerde in IJmuiden het s.s. „Pacific" met een lading hout- stof, bestemd voor de Papierfabriek Van Gelder en Zonen te Velsen. Hoewel de lading niet zo groot is, zal toch direct met de fabricage begonnen worden. De directie vertrouwt, dat de aanvoer nu weer regelmatig zal zijn en dat geen stagnatie in het bedrijf zal voorkomen. %Iet ingang van 1 Juni zal, bij besluit van de minister van Economische Za ken, de maandelijkse papiertoewijzang voor de dagbladen van 2300 tot 2000 ton verminderd worden. Een verdere verla ging acht de minister niet uitgesloten. In verband hiermede had „De Ned. Dagbladpers 1945" gistermiddag te Am sterdam een bijeenkomst belegd, waar 200 directieleden en hoofdredacteuren aanwezig waren. Mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris der N.D.P., gaf een uiteenzetting van de toestand, waarbij hij o.m. opmerkte, dat het voor de dagbladen onmogelijk is, „terug" te gaan, nu het politieke, econo mische, sociale en culturele leven zoveel intensiever is geworden. Ook deelde hij mede. dat Van Gelder's Papierfabrieken binnen 3 maanden zullen moeten slui ten, indien er niet voldoende houtaan- voer komt. Mr. M. Rooy. voorzitter van de Ned. Journalistenkring, hield een betoog voor ruimer papiertoewijzing en uitte be zwaren tegen de vele persconferenties van regeringswege, omdat het publiek daardoor de indruk krijgt, dat de pers van boven af gedirigeerd wordt. In de komende week zullen de bla den teren op eigen papiervoorraad. 9 Juni wordt opnieuw vergaderd. Het zal dan van de minister afhangen of directies £n hoofdredacties zich genoodzaakt zien de beslissing te ne men h»n bladen één dag in de week niet te laten verschijnen. Verwachting tot Zaterdagavond: Langzaam naar Zuid vormende meest matige wind. Vrijwel nergens belangrijke bewolking. Opnieuw warm weer. Zon 4.28—20.48, maan 17.18—3.14. Betrouwbare kringen te Batavia verwachten dat Zondag het Indone sische antwoord op het Nedertandse voorstel gegeven zal worden. Indien dit positief is, dan zal Van Mook, naar United Press verneemt, de Ne derlandse regering vertegenwoordi gen. Het Indonesische kabinet komt, zoals bekend. Zondag te Djokjakarta bijeen. Bij bevestigend antwoord zal onmiddel lijk een interim-regering worden inge steld met executieve volmachten om de militaire en financiële kwesties en die der economische blokkade te behandelen, ever welke kwesties de Commissie-Gene raal en de Indonesische delegatie in een impasse zijn geraakt sedert de onderte kening van de overeenkomst van Ling gadjati. Dezelfde kringen geloven, dat de Ne derlanders van gevoelen zijn dat de huidige twee maanden oude on derhandelingen niet' veel langer voort kunnen duren. Daarom, zo voegde men te Batavia hieraan toe, hebben de Ne derlanders aan het laatste voorstel de „neem het of laat het"-preambule vast geknoopt. Indien de Indonesiërs het Tweeduizend jongens en meisjes marcheerden tijdens de Pinkster dagen in militaire formaties en met banieren en vlaggen door de Duitse Elbe-stad Meissen tijdens het tweede „parlement" van de „Vrije Duitse Jeugdbeweging". De weinige Ameri kanen, die bij deze betoging aanwe zig waren, werden getroffen door de gelijkenis van deze organisatie met die van de Hitier-jeugd. „Slechts muziekcorpsen en uniformen ontbraken", verklaarden de Amerikanen na hun terugkeer in Berlijn. Zij spra ken hun verbazing uit over het feit dat d« Russen deze demonstratie hebben toegestaan, daar het in de Amerikaanse zone verboden is te marcheren en de in Meissen gehouden marsen beschouwd kunnen worden als een schending van de dcor de vier mogendheden over eengekomen maatregelen tegen Duitse semi-militaire formaties. Uit alles blijkt dat de „Vrije Duitse Jeugd-beweging" de organisaties van de vroegere Hitler- jeugd heeft overgenomen en de metho des van vroeger weer in practijk brengt, nu alleen onder de dekmantel van de mocratie en vrede. De Vrije Duitse Jeugdbeweging af gekort F. D. J. is de enige in Oost- Duitsland toegestane beweging voor jongeren. In de Westelijke zones zijn verschillende' organisaties volgens reli gieuze en politieke opvattingen. In het H.M. de Koningin heeft in het paleis Het Loo de heer A. H. J. Lovink, Neder lands ambassadeur in Moscou, in audi ëntie ontvangen. Het werkcomité van de commissie voor de atoomenergie der V. N. heeft Don derdag met algemene stemmen een door de Russen gesteunde resolutie aangeno men, die volgens sommige gedelegeerden ten doel had de Veiligheidsraad de definitieve zeggenschap dus ook het recht van veto inzake de atoomcon- tröle toe te kennen Wacht nooit op inspiratie. Deze slechts tot hen. die werkenj Oosten zijn alle groepen in één organi satie ondergebracht, welke dcor een communistische invloed wordt over heerst. Dit „parlement" een door de bewe ging gebruikt woord voor een jaarlijkse landdag, was het tweede sinds de cor- log. Vorig jaar was Brandenburg de plaats van samenkomst. Sindsdien is het ledental van 300.000 tot 500.000 ge stegen. De Russen besteden grote aandacht aan de beweging. De sprekers bewijzen het: het woord werd gevoerd door kolo nel Sergei Tulpanov, hoofd van de poli tieke afdeling van het Sovjet-militair bestuur, en voorts door de communisti sche leiders Pieck en Grothewohl en de in Moskou opgeleide President voor „Educatie in Wendel. de Russische Zone", Paul Afgevaardigden uit de Russische sa- telliet-staten Polen, Joegoslavië en Bul garije waren aanwezig, evenals vertegen woordigers van „Wereld Federatie van de democratische Jeugd", een commu nistische organisatie met als hoofd zetel Parijs. De Amerikanen, die deze berichten aan de„New York Herald Tribune" mee deelden viel het bijzonder op dat tijdens het congres geen discussies werden ge houden. Alleen adressen, voorstellen etc. werden in eindeloze redevoeringen ge houden. voorstel verwerpen wordt het toneel naar Den Haag verplaatst, waar de Ne. derlanders zich gesteld zouden zien voor een uiteindelijk besluit ter zake van een schikking van het Indonesische probleem, Een Nederlandse bron zeide: „Dit voorstel kan de laatste stroohalm ge noemd worden na maanden van twisten over de ten uitvoer legging van de over eenkomst van Cheribon". De vooruitzichten op een aanvaarding door de Indonesische leiders van de Ne derlandse voorwaarden, gesteld in de nota die aandringt op onmiddellijke maatregelen ter verwezenlijking van Ling- gadjati, worden in Batavia nogal pessi mistisch beoordeeld, bericht U. P De voornaamste aanleiding tot dit pessimis me -s de redevoering, die Hatta Che- ribon heeft gehouden. Hij beschuldigde de Nederlanders er van geen blijken van goede wil te hebben gegeven tijdens de jongste onderhandelingen. De Indonesische pers noemt de Ne- derlandse nota „de laatste troef van de Nederlanders in hun pogingen om hun wil op te leggen aan de republiek". Som- mige Indonesische kringen zeggen, dat de nota „handig en zorgvuldig is samen gesteld en op de lange duur alleen gun. stig kan zijn voor Nederland." Van Nederlandse zijde te Batavia wor. den de beschuldigingen van de hand ge. wezen. In die kringen betoogt men, dat de nota volkomen overeenstemt me: let. ter en geest van Linggadjati In Buitenzorg was vandaag alles rustig. Nederlandse troepen bewaken de bruggen en voornaamste gebou wen en zenden voortdurend pa trouilles uit. 21 maanden nadat de Japanners zich overgaven, werden Donderdag 335 Neder landers uit de interneringskampen vrij gelaten en naar de Nederlandse bezet tingszone overgebracht. Dit was de laat ste groep van de 377.000 Nederlanders, die de Indonesische republiek had geïn terneerd na de Japanse capitulatie. In een Nederlands-Indisch communiqué wordt verklaard, dat het lot van nog 2.000 personen op de lijst van geïnter neerden een raadsel blijft, daar de repu bliek beweert, dat de repatriëring thans compleet is. „Er zijn walvissen meer dan genoeg", zo verklaarde kapitein Visser van de „Willem Barendsz" op een door de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvis vaart N,V. gearrangeerde persconferen tie. „Wij konden er 15 of 16 per dag ver werken, maar wij hadden dagen dat wij er wel 100 op één dag zagen. De wal visstand is de eerste 5 jaar althans «gun- stig". Dat waren bemoedigende woorden voor een Nederlandse walvisvaartmij., die nog in haar kinderschoenen staat. En al even bemoedigend was de open hartige uiteenzetting waarmee de direc teur van de Walvisvaartmij., de heer A. Warnderink Vinke. de sluier van geheimzinnigheid die om de tocht van de „Willem Barendsz" hing, wegnam. Want, in tegenstelling tot de geruchten, die anders wilden doen geloven, is de expeditie, in commercieel opzicht al thans, een succes geweest. Dat de „Wil lem Barendsz" in vergelijking met de walvisvaarders van alle andere landen de hoogste traan-opbrengst had, illus treert zulks duidelijk. En als dit nog niet overtuigend genoeg is, dan moge het feit, dat plannen voor de inrichting van gaf met de Nederlanders, de buitenlanders ondergeschikt waren. Dat ondanks alles toch 13,000 ton een tweede walvisvaarder in voorberei ding zijn, alle twijfels dienaangaande wegnemen. Natuurlijk, er waren moeilijkheden te over; moeilijkheden die jvooral het gevolg waren van gebrek aan ervaring en rou tine. Daar was op de eerste plaats het onaangename feit dat de „Willem Ba rendsz" te laat op de vangstgronden 10 dagen later dan de officiële opening van het seizoen was aangekomen, waardoor een kostbare gelegenheid om zich „in te werken" verloren ging. De traanfabriek had nog niet eens proef ge draaid en de jagers waren niet alle op tijd bij het schip, enkele konden zelfs pas een maand later aan de vangst deel nemen, zulks in verband met techniscnc storingen. En ook organisatorisch de heer Warnderink Vinke gaf dat ruiterliik toe had aan boord niet alles geklopt Men was met name niet erg gelukkig ge weest met de keuze van de buitenlandse medewerkers, waarbij men gebruik had gemaakt van z.g. „clandestiene Noren", die ondanks de bij de Noorse wet verbo den deelneming aan de buitenlandse walvisvaart, bjj de „Willem Barendsz" gemonsterd hadden. Deze mensen, de goeden niet te na gesproken, gaven zich niet met hart en ziel aan hun werk. Het geen nogal eens aanleidrng^muvrnj ---^handf„n? van dokter 30Uden traan en wat meer zegt deviezen- vrije traan werd thuisgebracht, is dan ook vooral te danken aan de kranige prestaties van de Nederlandse chemici en technici, onder wier leiding de fa briek werkte, maar ook aan de beman ning, die in de vangsttijd werktijden van 12 uul per dag maakte. Buiten de traan bracht de „Willem Barendsz" ook walvisvlees mee, dat ver kocht is aan Albert Heyn, en dat deze firma binnenkort* geblikt en wel in de handel zal brengen. Een novum waar door vele Nederlandse huisvrouwen waarschijnlijk lange tijd stof tot praten zullen hebben Veel. en meestal in ongunstige zin. is er gepraat over de hygiënische toestan den aan boord. Er waren lichte gevallen van scheurbuik voorgekomen en vooral infectie-ziekten waren talrijk. Aan maat regelen op dit gebied had het nochtans niet ontbroken. Maar als men weet dat de zeelleden en daar zijn het zeelieden voor weigerden vitamine C-tabletten te slikken en bovendien liefst zo ver mogelijk uit de buurt van de scheepsdok ter bleven, ook als een bezoek aan '.iet spreekuur dringend gewenst was. dan kan men zich voorstellen dat er aan de pby- sieke welstand van de bemanning op dit uiteraard toch al niet al te schone schip een en ander mankeerde. Ter nadere ver klaring van de „angst" die de zeelieden blijkbaar voor de scheepsarts koesterden moet hier echter vermeld worden, dat deze in civielvrouwenspecialist was. Men kan zich indenken dat zelfs mannen-geen zeelieden zich niet zonder schroom toevertrouwen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1