STAD EN OMGEVING Van Weert BIJLAGEN BIJ NOTA AAN DE REPUBLIEK ($tad en streek op dé korreT) i I E' w Gefingeerde roofoverval berecht HEEMSTEDE KRIJGT ZIJN OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK -I AGENDA Voorstel met ingenomenheid begroet Een Haarlems amateur-theater? Ook voor Rederijkers uit de omgeving Wie neemt het initiatief? Postkantooraffaire te Rotterdam Cor Dik, een stil water Voor tuin of strand— J Gejus van der Meulen voor Bijz. Gerechtshof 80.000 textielpunten verduisterd MINISTERRAAD BIJEEN Twee Indonesiërs Zware nederlaag Eur. boksers in V.S. VRIJDAG 30 MEI 1947 PAGINA „VICIT VIM VIRTUS" Eerste concert van het R.K. Kamerorkest f Opening fancy-fair „IK ZAL JE DOODMAKEN" Nieuwe vuilnisemmers Ridderorde gevonden Burgerlijke Stand 1 DISTRIBUTIENIEUWS Hercules' onderlinge ZANDVOORT Gemeenteraad IJ MUI DEN Kinderkoor „De Goede Herder" HUIDVERZORGING (Vervolg van pag. 1) MS I N.I.W.I.N. Heemstede In de Woensdag- gehouden Ministerraad hebben de mi- nisiers Beel en Jonkman ver slag uitgebracht van de be vindingen gedurende hun verblijf in Indonesië. Het overleg in de Ministerraad werd Donderdagavond voort gezet in tegenwoordigheid van de leden der Commissie- Generaal. gearresteerd Wilden tijdbom in Am. fabriek plaatsen NA DE LENTE KOMT EEN WINTER Brandstoffenhandel „DE SPAARNESTAD" Quentemeyer verliest door technische k. o. STILLE MARKT JUBILEUM ALBERT HEIJN BRIEVEN ZONDER EXTRA PORT kan Met enige overdrachtelijkheid men ons staasdevies, dat het voor enkele maanden opgerichte R.K. Kamerorkest zich tot kernspreuk koos, wel toepassen op het terrein der muziekbeoefening. Ingewijden weten, dat men slechts met „deughdsame" volharding de „geweldige moeilijkheden te boven komt, welke °de oprichting en instandhouding van een dilettanten-orkest met zich brengen. Be zetting en technische ontwikkeling stel len hoge eisen. Het bereiken van een eerste uitvoering is dus reeds een feli citatie waard.. En dubbel valt het in de leider van het ensemble Jos. Möllmann, te prijzen, dat hij met zijn jonge en semble zulk een alleszins aantrekkelijk klassiek programma, slechts de G-moll symphonie van Mozart was een te hoge greep aan de bezoekers van deze eerste uitvoering, heeft willen voorzetten. Rit- ter von Gluck's ,,iphigenie in Oulis" is nog altijd een uiterst aantrekkelijke ouverture, en de beide andere pro gramma-werken, het Tweede Piano concert van Vader Haydn, de S«ite in drie delen van de Leipzigier stadsmu- z'ekmeester Godfried Reiche, zij vielen zeker nog onder het bereik van dit en semble. Wel was de afwerking nog niet geheel onberispelijk wat rhythmiek en dynamiek aangaat. Desondanks vielen er tal van goede momenten, van homo gene klankvorming, al was die dan door lopend juist iets te gelijkmatig van sterkte, te beluisteren. Ook het samen spel met de soliste in het Piano-con cert van Baydn, mej. Jits Postma, die voor het eerst met zulk een werk op trad, viel te loven; alleen klonken som mige inzetten en reprises nog wat on wennig en was het geheel wat egaal van belichting, by een overigens vrij vlotte techniek. De G-mol Symphonie van Mozart evenwel ging, zoals reeds gezegd, en jammer genoeg van al de eraan be stede moeite, de krachten van het en semble verre te boven. In alle opzichten heerste er onzekerheid: rhythmische vastheid en zuiverheid van intonatie lie ten, voopal bij de blazers, de fluiten uitgezonderd, zeer veel te wensen over. De strijkers beheersten hun partijen over het algemeen beter, al waren de alten wat zwak van bezetting. Laat men, bij een volgend concert, met beide be nen op de vloer blijven, en gemakke lijker speelbare kamermuziekwerken kie zen, van het genre als waarmee in het begin van de avond inderdaad welver diend succes werd behaald. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd, al zijn ze in luttel dagen afgebroken! J. Scheepens Cor Dik, die op de groepstentoon stelling van „Kunst zij ons doel" ge woonlijk in een enkel schildery een slip van zijn schildershemd pleegt te vertonen, is thans ten voete uit ge tekend op de expositie, die tot 14 Juni by Leffelaar aan de Wagenweg van zyn schilderyen en tekeningen wordt gehouden. Wy kunnen ons nu een beeld vormen van de schilder in zyn volle omvang. Het vroegste werk is uit 1929 en het jongste is van dit jaar, maar een werkruimte van achttien jaren zou men hier niet vermoeden. Een duidehjke opbouw van zyn ontwikkeling, een logisch groeien van zyn talent is niet te ontdekken, be halve in een enkele uitzondering, waar hy even uit de band springt, doch het is een geval, dat op zich zelf blijft staan en nimmer uitgroeit tot een periode, die voortbouwt op de voorgaande en die de noodzakelijke basis vormt voor een vol gende étage. Het vroegste werk is goed en het jongste werk is goed, maar de richting waarin zyn rijping zich voort beweegt om het voorzichtig te zeggen komt niet aan de oppervlakte. Soms wijzigt zijn visie op de dingen enigermate, maar in een later ontstaan doek glijdt hij weer terug op het voor gaande. Rustig, bedaard, nuchter verloopt dit werk; geen heftige reacties, noch felle dweperijen en nooit uitbundig. Het is typisch Hollands van aard zoals het Noord-Hollandse land. waar hij woont, en het heeft er bok de kleur van mee gekregen, die koel blijft en met stugge streek gebouwd uit de grijzen van onze atmosfeer, wat verdroomd soms en daar achten wij Cor Dik het best, waar deze elementen zich in één schildery voordoen. Maar toch „De roode jurk" een vers doek nog zou het begin kunnen zijn van het nieuwe, want de sprong, die hü hier heeft gemaakt, heeft hem gevoerd naar een andere sfeer, welke hem los moet maken uit het impressionisme, al thans, indien dit symptoom inderdaad de periode inluidt die het belooft. Heeft Jonas zich niet op hoge leeftijd nog ver jongd? En Cor Dik heeft nog een levm Voor zich! Wy wachten af en durven geen toe speling maken, of een eventueel los komen uit de sfeer van tot dusver wen selijk en een verrijking zal blijken. Het kinderportret, het voornaam in- pressionistlsche „Dame in t zwart", de verstilde „naakt studie" (no. 6), het jeugdig-verwonderde „Meisje met pop", zij hebben een bekoring, die eflsnwichtig verbonden is aan de schilder en zyn kil- dampig land, waarboven een reiger breed- stil wiekt. L. T. Gisteravond werd In het gymnastiek lokaal der eerw. Broeders aan het Tey- lerplein de fancy-falr geopend. Bij het hijsen der vlag stonden alle verkenners in de houding, waarna de aalmoezenier kapelaan G. Beek, met een gebed voor het welslagen van de lancy-fair van de St. Chrlstoforus-afdeling parochie St. Jan deze fancy-fair opende. Pastoor "G. Jonge jan verrichtte de ope ning m»t een toespraak waarin deze Broe der Overste dank bracht voor het afstaan van de zaal. de commissie voor het vele voorbereidingswerk dat zij verricht had en waarin hij hoopte op het welslagen van deze fancy-fair, om de kas van de verkennersbeweging te versterken. Deskundigen hadden uitgerekend, zo vertelde de pastoor, dat iedere Nederlan der f 100.rijker geworden was door de schenking van Amerika aan Nederland. Pastoor hoopte dat de kas van St. Chris- toforus dat zal kunnen merken. Dat het bezoek aan de fancy-fair voor de parochianen en vooral voor hen die de verkennersbeweging een goed hgrt toe dragen enkele prettige uren zal ver schaffen, behoeft geen betoog, want er valt volop te genieten en er is ontspan ning genoeg. Men kan by loting nog een rywiel of radio winnen. „Ik zal je doodmaken," aldus Th. N. tot v. G., en hij maakte daarbij de voor de toegesprokene weinig goeds belovende beweging met een Engelse sleutel en hamer.. N. kwam de meubels weghalen, die zijn vrouw die de oprechte trouw, waarvan Vondel gewag maakt, allang vergeten was nog steeds in haar bezit had. Hij diende zich doodleuk aan met „hier ben ik," maar zijn vrouw kon zijn komst maar matig appreciëren en dies sloot zij met v. G. een elastisch front tegen het dreigend offensief van Th. N. De deur werd met vereende krachten ge sloten, hetgeen de op meubelen beluste N. deed uitzien naar andere toegangswegen, welkè» hij vond via een ruit. De strijd verplaatste zich toen naar de huiskamer en de verschijning van een man met witte gordijnenkoord om, in de wandeling een marechaussee geheten, bracht een ver ademing in de strijd. Maar hij kon, hoe wel hij van goeden wille was, weinig uit richten, want het was een civiele ruzie en daar men hem in de hitte van de emo tionele strijd verzuimd had te vertellen, dat er gedreigd was, ging de man zijns weegs. Een politieagent heeft gezorgd voor een wapenstilstand, want gister morgen werd voor de Haarlemse recht bank de slotacte opgevoerd voor de groe ne tafel. De eis van de Officier was 1 maand hechtenis. Ten behoeve van de vuilnisophaal door middel van roltrommel.vuilnisauto's is of wordt aan elk gezin van gemeentewege slechts eenmaal gratis een uniforme vuilnisemmer verstrekt. Indien, naar het oordeel van de directeur der gemeente reiniging, deze emmer niet meer ge bruikt kan worden pf eventueel verloren is geraakt, zal de gemeente een nieuwe verstrekken, waarvoor ƒ2.50 moet wor den betaald, hetgeen desgewenst in ter. mijnen kan geschieden. Aan het hoofdbureau van politie, Nas- sauplein 3, zyn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te be komen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: armbanden, autoband met wiel, beurs met inhoud, broche, kerk boek, herencostuum, wollen deken, post. duif, sierduif, blokfluit, papier- en munt geld, honden, handschoenen, herenhoed, regenjassen, kinderjasjes, damesjapon, kist met autocrick, koffertje met inhoud, halsketting, manteltjes, portemonnaies met inhoud, portefeuille, gouden ring, ridderorde, damesschoenen, strijkstok, kinderschoentjes, schoudertas, sjaal, tas. sen met inhoud, vulpennen, kindervest, windjack, witte boot, brillen. Geboren: P. G. PerrijDaamen z.; M. van Merrienboervan der Aar z.; K. F. S. WoltersBoch z.; M. V. E. van Steen. sel van der AaMusch z.; A. C, Tukker Verhallen z.; R. A. FeenstraBastiaan- se z.; A. M. Wildeboervan der Vlugt z.; E. van KootenWijnholts z.; J. van Ispelenvan Oosten z.; G. van den Hoorn Zevenbergen z.; H. M. Dor landtBrits 3 z.; D. H StrybosJacobs z.; C. Eland ■Klaver d.; M. HeekKnoop d.; M. E. LandmanByieveld d.; M. Bakker Manten d.; S. A. M. van ToomSmit d. Overleden: T. N. van der Heijde, 80 j., Zijlweg; S. Duijff, 80 j„ Jansstraat; W. C. Petersen, 85 j., Gen, Joubertstraat; W. van Aalst 72 j„ Kampervest; G. Brandse, 46 j.j Camphuijsstraat; L. van der Horst, 66 j., Riouwstraat. Gehuwd: P. van Zutphen en G. R. Verharen; F. A. Piek en E. A. Kuntze; K. van der Linde en H. Pannenborg; H. W. Reuderink en J. Snoeks; F. Marees en M. J. van den Brom; J. C. Caderius van Veen en G. Horsmeier; A. J, van den Heuvel en C. Glaser; J. Donker pn W. H. van Velthuijsen; F. Eichenberger en L. Koolman; F. Dijkstra en E. A. J. Jans sen; W. Boelhouwer en E. de Keizer; M. J. Avontuur en D. J. Nyssen; D. Wallen burg en J. E. van Eek; M. Hommers en W. Buur; J. W. Dubbe en M. O. Rogge veen; H. Maerten en P. Hessels; T. M. de Bie en M. H. Steijnebrugh; K. van der Linde en C. M. Reeders. Mevr. Boudensvan Heel zal Woensdag 4 Juni 8.15 uur in Brinkmann voor de organisatie Kath. Vrouw spreken over Samenwerking tussen huisgezin en school." De toegang is vrij. Bioscopen: Rembrandt: Parasieten (18 j.); Cinema-Palace: Barracuda, de Boeka nier (volw.); Luvor: Himlaspelet (14 j.); City: Welkom vreemdeling (alle leeft.); Frans-Hals: Argwaan (18 j.); Spaarne- Theater: De tyran (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. Frans-Hals 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City 2.15, 4.30, 7 fen 9.15 u. Overige bioscopen 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 1 Juni waargenomen door: Van Rijn, KI. Houtweg 15. tel. 10539; C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174 en Schoterbosapotheek, Rijksstr.weg 19, tel 12711. Apotheken Heemstede: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400, belde dag en nacht. Tentoonstellingen Frans Hals Museum: Schilderijen van C. J. Maks (t.m. 1 Juni). Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen Cor Dik en Ceramiek van Groeneveldt (tot 14 Juni). Stadskweektulnen: (Kleverlaan). Geopend van 1012, 25 en 79 uur. ZATERDAG 31 MEI Concertgebouw: Haarlemse Postfanfare, 8 u. Begijnhofkapel: Liederenavond Regina v d. Hoeven, 8 u. Stadsschouwburg; Het Residentietoneel met „Warenar", 8 u. Zaterdag 31 Mei: HAARLEM: Bonkaarten Schie t/mSi. De R.K.G.V. „Hercules" organiseerde Op Woensdag 28 Mei onderlinge wedstrij den voor de oudste meisjes en dames. De uitslagen waren als volgt: Oudste meisjes le graad: 1 Greet van Looy, 27 p; 2 Rina v. d. Krgft, 23% p; 3 Lien v. d. Berg 22% p; Tweede graad: I Suze Hagedoorn, 27 p; 2 Stella Huigen, 25% p. Dames eerste graad: 1 E. Her man, 33 p; 2 Mevr. Christiaans 30 p; 3 Ans Settels 29% p; Tweede graad: 1 Rie Heerens, 29% p; 2 Riet van Looy, 29% p; 3 Mien van Roon, 28% p; Derde graad: 1 Riet Lageweg, 26 p; 2 Beb Raps, 24% p; 3 Aafje Broers, 23 p. Zondag 1 Juni zal op het terrein te Bloemendaal om 9.45 uur het kampioen schap van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. gespeeld worden: V.V.B. 2 (kampioen la) zal spelen tegen Haarlem 4 (kampioen lb); scheidsrechter is de heer D. J. Reefman. Het Aerdenhouts Vrouwenkoor (diri gent Albert de Klerk) geeft Woensdag 4 Juni 8.15 uur een concert in de Begijn hofkapel te Haarlem. Het programma bevat werken van: Palestrina, Byrd, Monteverdi, Caldare, Caplet, Kodaly e.a. Medewerking verleent Albert de Klerk, orgel. Zaterdag 31 Mei, des middags 5 uur, wordt te Spaamdam de speeltuin „Nieuw Leven" geopend. De gemeenteraad zal Woensdag 4 Juni in vergadering bijeen komen. Voor 'n vrij talrijk publiek gaf het Ned.- Herv. Kinderkoor „De Goede Herder" on der leiding van zijn directeur Joop Hui- zinga in de grote zaal van het Patronaats gebouw een geslaagde zanguitvoering. Het was een genoegen de fijne kinderstemmen in'de verschillende nummers te beluisteren. Ook in zijn dirigent Joop Huizinga heelt het koor een prima kracht. Zeer verdien stelijk was ook de medewerking van de heren J. Halsema (viool) en A. Verschoor (piano),' die een belangrijk aandeel in het succes van deze avond hebben gehad. In de Pres. Krugerstraat werd een 5-ja- rig Jongetje door een met een paard be spannen groentewagen overreden. Het rechterachterwiel van de wagen reed over de benen van het Jongetje, waardoor deze een gekneusd rechteronderbeen en ont vellingen aan het linkerbeen opliep. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. Tegen zonnebrand, stuklopen, door zitten, schrijnen, smetten, en ter ver betering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. hebben wij strandwagens, kruiwagens, schepjes, vormpjes, emmertjes, boot jes, ballen, de bekende prinsesse-wip en tal van andere artikelen. ANEGANG 46 Naar het A.N.P. verneemt, zal dr, Gejus van der Meulen, die gedurende vele jaren doelverdediger van hej Ne derlands Voetbalelftal is geweest, Za terdag 21 Juni a.s. voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terechtstaan. Van der Meulen, die er reeds vóór de oorlop Nationaal-Socialistische denkbeel den op na hield, verloor tijdens de bezet ting veel zijner patiënten door zijn open lijk bedreven pro-Duitse activiteit. Later sloot hij zich bij de S.S. aan. Hiervoor zal hij zich voor het Bijzonder Hof heb ben te verantwoorden. Bij de firma Swelheim te Almelo had de kantoorbediende H. H. een manier ontdekt zich ruim van textielgoederen te voorzien. Hij schreef valse orders uit en de textielgoederen, die daarop voor ver zending gereed werden gemaakt, nam hij zelf in bezit. Hij zorgde voor de betaling, doch leverde geen textielpunten in, wat geruime tijd niet opviel, aangezien hij de administratie van de textielpunten voerde. By het eerste onderzoek is gebleken, dat de firma op deze wijze voor meer dan 80.000 textielpunten is benadeeld. H. is gearresteerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. In de bezette gebieden wordt een gemeenschappelijke gendarmerie ge vormd, die de zorg voor orde en veiligheid overneemt. Is door deze maatregel de veiligheid behoorlijk verzekerd en een einde gekomen aan gewelddadigheden in bedoelde gebie den, dan kunnen de strijdkrachten worden teruggetrokken naar hun garnizoen en kan het bestuur we- der in civiele handen worden ge legd. In dit verband zal het verder nood zakelijk zijn, dat een volledig einde komt aan daden van geweld en sabotage or de grenzen der bezette delen van Java en Sumatra en tegenover de Malino- gebieden, terwijl ook organisaties, die in werkelijkheid of naar uiteriyk en vorm ten doel hebben de strijd op deze gren zen en tegenover deze gebieden voort te zetten, dienen te verdwijnen. Ten slotte Is het in dit verband van het grootste belang, dat strikte uitvoering wordt gegeven aan de gezamenlijke pro clamatie van de beide delegaties van 29 Maart 1947. Een gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid zou kun nen worden opgericht, in welk directo raat een aantal civiele en militaire auto riteiten van Nederlandse en Indonesische zijde behoren zitting te nemen. Als ap paraat voor de verzorging van de binnen landse veiligheid kan worden voortge bouwd op het denkbeeld van een geza menlijke gendarmerie. In beginsel zal de commando-voering steeds zodanig zijn te organiseren, dat detachementen, die een Indonesisch commandant hebben, voor zien worden van een Nederlands onder- commandant, en omgekeerd. De samen stelling van de detachementen wordt naar behoefte geregeld, met dien ver stande, dat de verhouding tussen de daar bij ingedeelde Nederlanders en Indone siërs ten hoogste een zal zijn van 1 op 1. Aangezien de opbouw van een moderne weermacht zeer geruime tijd vordert, zal Vier en een half jaar lang was de baggermolen Holland I" in de Noord-Oostpolder gevangenToen de dijk ril. gereed was, bleek een misrekening te zijn gemaakt. De baggermolen, die 42 meter lang en 7% meter breed is, was juist 3 cm. te breed voor de sluis. Men heeft het gevaarte gedeeltelijk gedemonteerd en binnenkort zal het op zijn kant tussen twee bokken door de sluis worden getild, een werkje dat f 75.000 kost Gistermiddag is de raad van Heem stede in openbare zitting by'eengekomen onder voorzitterschap van burgemees ter jhr. Van Doorn. Als leden van de gemeenteraad wer den, nadat de geloofsbrieven waren on derzocht en in orde bevonden, toegela ten de heren J. C. Beelen (KVP) en ir. J. Kooymans (A.R.) Aan de orde kwam de stichting van een openbare leeszaal en bibliotheek. Van verschillende kan ten werd het voorstel met bijzondere ingenomenheid begroet, waaruit ook te beluisteren viel, dat men samenwerking met de gemeente Haarlem, op gezonde basis, op prijs stelt. Het raadslid Van der Linden (K.V.P.) achtte het wense lijk, dat er een commissie van toezicht n de laatste korrel bespraken wij de prestaties, die in ons rayon op ver schillend kunstgebied tydens het af gelopen seizoen de aandacht vroegen. Wij schreven toen, dat wij een volgende maal de verrichtingen van de dilettanten onder de loupe zouden nemen. Het zal wel niemand verwonderen, dat in Haar lem zowel als in Kennemerland als in de Bollenstreek het dilettantisme op to neel- en muziekgebied grote vormen heeft aangenomen. Het Rederijkersto neel is hier van zeer oude datum en de dichte bevolking met eigen centra geeft er ook alle aanleiding toe. Toch moet men oppassen, dat een verantwoord kunst- peil gehandhaafd wordt en dat is zeker niet mogelijk, wanneer elke club of ver eniging maar te hooi of te gras toneel speelt of musiceert. Een kleine kunstver. eniging, die zichzelf respecteert, aan vaardt goede leiding en wanneer die lei ding moet constateren, dat met het aan wezige mensenmateriaal niet voldoende bereikt kan worden, dan dient zij voor de eer te bedanken. Het is natuurlijk helemaal verkeerd, als men elkaar in de wielen rijdt of als enige leden van een amateurgezelschap een nieuwe vereniging stichten, omdat zij onenigheid hebben gehad. Wat de Rede rijkerskamers betreft, nog steeds man. keert het aan goede stukken en nog steeds vraagt ook het publiek helaas om kluchten van het oude recept, die de zaal wel doen lachen, maar die verder geen enkele kunstwaarde hebben. De meeste katholieke dilettantenverenigin gen werken ernstig en proberen van hun uitvoeringen evenementen te maken. Toch kunnen wy niet aan de indruk ont komen, dat in het afgelopen seizoen over het algemeen geen prestaties gele. verd zijn, zoals zich die vóór de oorlog dan bij die dan bij gene vereniging heb ben voorgedaan. De keuze van het stuk, meestal een gelukkige ontdekking, is ver reweg het belangrijkste en zeker wanneer het spelersmateriaal zijn kunnen bewezen heeft. n dit verband heeft zich in het Gooi een zeer verblijdende gebeurtenis af gespeeld. Daar bestaat een amateur gezelschap, dat „De Plankeniers" heet en de vorige week een eigen amateurthea ter in een oude zaadschuur van een modelboerderij in het Bos van Bredius geopend heeft. Het is inderdaad een experiment in ons land en by de opening is door -ver. schillende sprekers duidelijk gewezen op de belangrijke plaats, welke het ama teurtoneel inneemt. Een bewijs van waar dering bleken ook de geschenken, die verschillende Gooise verenigingen voor het theater aanboden. Zelfs was er een woordvoerder namens het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Het- theatertje biedt ongeveer aan 200 mensen plaats; boven wordt ge speeld en beneden is de foyer, de garde robe enz. Of het experiment slagen zal. moet nog worden afgewacht, maar we mogen gerust zeggen, dat Haarlem ja loers is op dit initiatief. De zaak wordt zelfs al internationaal bekeken, want Zondag hebben Engelse gasten in het schouwburgje reeds een demonstratie van hun toneelkunst gegeven. Verschillende onzer katholieke dilet- tantengezejschappen trekken drie tot vier keer per jaar enige malen een volle schouwburg, maar dan gaat het meestal over prestaties, die het grote publiek verlangt. Wanneer hier ook met verza melde krachten een theatertje voor on. geveer 200 personen kon worden geëx ploiteerd, dan zouden de verscheidene verenigingen daar voor een exquis ge zelschap al of niet uit hun leden hoog kunstgenot kunnen verschaffen. r zijn vele facetten aan dit denk beeld. Wat weet men in Haarlem van de soms uitstekende uitvoe ringen, die een ernstig werkende club in Hillegom, Beverwijk of Hoofddorp of waar dan ook in de omgeving, kan geven? De Haarlemse dilettantenverenigingen stel len altijd kaarten beschikbaar voor de wederzijdse werkende leden, maar van een enigszins hecht contact met de om. geving hebben we bijna nooit Iets ge merkt. Het amateur-schouwburgje kan in het seizoen bijna avond aan avond bezet zijn, want de omtrek komt naar de stad en de stad komt kijken naar de omtrek. En waarom zouden ook de amateur.mu- ziekgezelschappen, bijv. mandoline-en sembles, het pas opgerichte kamerorkest „Vicit vim virtus", krontjongclubs enz daar niet kunnen concerteren? De pessimist zal opmerken, dat er al grote zalennood heerst, maar de optimist kijkt naar het Gooi en zegt, dat als daar een schuur tot schouwburg kan worden omgetoverd, zeker ook in onze streek iets te vinden zal zijn, waar, zo mogelijk met krachten, die uit liefhebberij hoofd en handen beschikbaar stellen, een theater kan worden ingericht. Zelf maken en zelf doen scheppen de beste mogelijkheden voor het slagen in de toekomst. Het seizoen is voorbij, het is nu de tijd over een en ander eens na te denken. Misschien hebben „De Planke. niers" in het Bos van Bredius wel Iets te vertellen aan de toekomstige pioniers van een Haarlems dilettanten-theater. uit de bevolking gevormd zou worden, in plaats van een commissie Uit de Raad. De heer Zegwaart (KVP) drong er op aan, de mogelijkheid, om scholieren in de leeszaal te laten studeren, tot werke lijkheid te maken. Met, algemene stemmen werd 't Voor stel, na een uitvoerige toelichting- van wethouder Disselkoen, aangenomen. De gemeenterekening en bedrijfsreke- ningen 1945 werden voorloopig vastge steld en de begrotingswijzigingen 1946 en 1947 goedgekeurd. Tot onderwijzer aan de Dreef school werd benoemd B. Rijpstra uit Zaandijk. Bij de rondvraag vroeg de heer Hop staken ^KVP) hoe het stond met de uit voering van het plan, een gebouwtje op te richten voor V.V.V., in verband met de in Augustus te houden rally, waar enige duizenden buitenlanders bijeen zullen komen. Wethouder Van Bent zeide, dat de bedoeling bestaat in hef- plan ook een politiepost op te nemen, dat een en an der daardoor vertraagd is, maar dat B- er. W. en de schoonheidscommissie reeds hun goedkeuring aan het gewijzigde project hadden gehecht. Op het verzoek van de heer Hopstaken of het niet mogelijk zou zijn bij de volks huisvesting de makelaars in te schake len, evenals dat in Haarlem geschiedt, antwoordde de voorzitter, dat reeds in formaties dienaangaande bij de gemeen te Haarlem waren gedaan, doch dat men nog geen antwoord had ontvangen. De heer Zegwaart (KVP) vroeg, of B. en W. de Raad mededeling konden doen over de resultaten van de prijzencon- tröle-commissie. De burgemeester zegde toe, een rapport te doen samenstellen voor de volgende raadsvergadering, waarin eveneens behandeld zal worden het antwoord, dat de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft gegeven op vragen van het Eerste Ka merlid Brongersma aangaande de bouw van een aantal woningen en de aanleg van enige wegen in Heemstede. De huis-aan-huis-collecte voor de Ni- win, welke gehouden werd van 28 April tot 10 Mei, heeft te Heem-stede .het mooie bedrag van 4032.03 opgebracht, waarvoor het plaatselijk comité zeer dankbaar is. Heemstede heeft hiermede getoond de slagzin begrepen te hebben: „Oké, wy leven mee met de jongens overzee". de bijstand van Nederlandse zijde tweeër lei vorm hebben; A. De verschaffing van instruerend en technisch personeel en van materiaal ten behoeve van de opbouw van de In donesische weermachten B. De beschikbaarstelling van Neder landse operationele eenheden van land-, zee- en luchtmacht ter versteviging en verzekering - van de defensie gedurende de opbouw-periode. In de eerste fase kan de opbouw van de Indonesische weermacht staatsge- wijze plaats vinden en vooral gericht zijn op de regionale verdediging, ter wijl de Nederlandse operationele een heden het mobiele gedeelte van de defensie kunnen vormen. Daarna zal het zwaartepunt ver plaatst dienen te worden naar de fede ratieve weermacht en naar' de vorming van operationele eenheden uit de Indo nesische strijdkrachten. Het vraagstuk als geheel zal dienen te worden behandeld door een gezamen lijke staf of een gezamenlijke defensie raad, die tot een Unie-crgaan kan worden gevormd. De hierboven aangegeven maat regelen zullen, indien zy een ikrach- tig begin van uitvoering vinden, de spoedige vermindering van de troe pensterkte van beide zijden moge lijk maken. 1. Import-, export- en deviezenrege- Iing. Aanstonds zal een nieuw deviezen- fonds voor geheel Indonesië dienen te worden opgericht, waarin alle opbreng sten aan buitenlandse deviezen uit ex porten naar en diensten aan het bui tenland worden gestort, 2. Ingesteld wordt een centraal orgaan voor den verkoop van ondernemings producten. Deze organisatie zal aanstonds overgaan tot de export van alle onder nemingsproducten die beschikbaar ko men. 3. Terugkeer naar ondernemingen en terugggave van -goederen aan niet-Indo- nesische eigenaren. Met de uitvoering van artikel 14 zal aanstonds een duidelijk begin gemaakt worden door in een redelijk groot gebied aan alle eigenaren als zodanig, met onmiddellijke toeken ning van de beschikking over der- zelver ondernemingen en goederen, gelegenheid te geven tot terug keer. Hierbij zal geen enkele voor waarde worden gesteld. Bepaalde regelingen zullen gelden ten aanzien van partticuliere onderne mingen en bedrijven, die naar het oor deel van de republiek voor nationalisatie in aanmerking komen. .4. De Ned.-Indische regering, de Republiek, Oost-Indonesië en West- Borneo richten aanstonds op een ge- meenschapeplijk voedingsmiddelenfonds ten behoeve van de zo goed mogelijke verdelig over geheel Indoneië. 5. Aanstonds zal worden overgegaan tot het treffen van alle nodige maat regelen teneinde te geraken tot een uniforme douanewetgeving voor geheel Indonesië. 6. Zodra bovengenoemde voorzienin gen zyn getroffen, zal de bestaande in- en uitvoerregeling worden ingetrokken en de marinecontröle op de in- en uit voer worden opgeheven. Als vyfde bijlage is toegevoegd de reeds vroeger gepubliceerde gemeen schappelijke Nederlands-Indonesische proclamatie van 29 Maart 1947, A Afïg, at kan het een mens toch mee lopen. Gisteren begaf ik me te gen vijven naar het bekende terras op de Grote Mark^ en wierp hier en daar een oogje op een etalage of "P een fleurig voorbij-wuivend zomertoilet. En zo dwaalde mijn blik via een bloe metjes-japonnetje naar een folder met eveneens fleurige gedrukte bloemen- ,,Kom naar Frankrijk" stond er op dat foldertje. En daar ik er meer van wilde weten lie^ ik het terras even wachten en nam een gemakkelijke kijkhouding aan voor het raam waarachter reizende burgers kaartjes kopen naar IJmuiden, Singapore of Moskou. Het wemelde van de uitnodigingen om de neus eens buiten de enge Hollandse grenzen te steken, De ene folder was nog kleurrijker dan de andere en een fatsoenlijk mens zou zich eigenlijk moeten schamen als hij er niet op in ging. „Kopenhagen, de vriendelijke Stad" staat er irt zuiver Nederlands wat betekent dat het de moeite waard is een speciale uitgave voor ons land te maken. Kopenhagen moet een vriendelijke stad zijn, want de voorplaat laat een schat van een jongedame zien, die torens, ge bouwen en fonteinen tussen haar armen knelt. Maar zié daar eens, dat verliefde paartje, dat ons naar Denemarken roept. Fijn moet het daar zijn! Of zullen we Lugano kiezen, Spa, de Jungfrau, Tunis of Blackpool, aangeprezen als wonder- hof van de wereld? En dangaan we per spoor, per boot of per vliegtuig? De boot maar, dat is rustig voor een va- cantie-trip. Er klopte een mijnheer op m'n schou ders en ik schrok op uit m'n mijmerin gen. ,,'t Is toch wat met die deviezen" zuchtte hij tegen het raam van het reis bureau, „we zyn zo arm, dat we niet eens een vriendelijke stad kunnen bezoeken, die juffrouw met d'r torens en kastelen nog daargelaten „Ja", zuchtte ik mee, „zullen we een kopje thee gaan drinken om het leed te vergeten?" En op het terras hebben we samen grote plannên gemaakt om deze zomer naar Kraantje Lek, Groenendaal en Spaamdam te gaan. We weten alleen nog niet of we de reis per spoor, boot of vliegtuig zullen doen. i A. P. meldt uU Buitenzorg, dat twee Indonesiërs gearresteerd zijn, die alda»r een tüdbom hadden willen plaatsen i® de Amerikaanse Goodyear and Tyre Rubber Cy. Dit staat als een paal boven water. Het zal weer koud worden, maar gelukkig is DE SPAARNESTAD er nog. Als U de kolenbonnen 74 en 75 B.V. spoedig inlevert, dan zorgt „DE SPAARNESTAD" dat U de brandstof bijtijds en keurig netjes thuis be zorgd krijgt FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) TELEFOON 14164 en 13904 De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de gefingeerde roof overval met diefstal op het hoofd postkantoor te Rotterdam. De eerste van de hoofddaders, de 29- jarige reclame-tekenaar D. W. R., had zich allereerst te verantwoorden. Hy was degene, die het geld had gestolen. Hij legde een volledige bekentenis af, doch 20.000 toeschouwers woonden de ama teur-bokswedstrijden by tussen 8 Efuro- pese boksers, komende van de Europese kampioenschappen te Dublin, en een team Amerikanen, waarbij slechte één overwinning door de vertegenwoordigers van Europa werd behaald. Onze landgenoot Quentemeyer ver loor door technische knock-out van Bucceroni, toen de tweede ronde twee minuten en 23 seconden had geduurd. Het gevecht moest worden gestopt, om dat Quentemeyer aan zijn rechterarm was gewond. In de eerste ronde plaat sten de beide boksers keiharde punches, maar geen van de twee wist enig voor deel te behalen. Quentemeyer opende de tweede ronde met een serie harde slagen op het lichaam van zijn tegen stander, welke door Bucceroni beant woord werd met enkele harde linksen. Een onverwachte rechtse op het hoofd van Quentemeyer, bracht hem even in de war. In de harde uitwisseling der slagen bleek Quentemeyer aan de rech terarm gewond te zyn, waarop de party in de tweede ronde moest worden ge staakt. De V.S. hielden door de 7—1-zege de Gouden Handschoenen in hun bezit. In 1937 werd deze amateurwedstrijd voor de eerste maal gehouden met als uit slag 44, in 1938 won Amerika met 5—3, in 1939 won Europa met 53 en in 1940 werden de punten weer gedeeld. Amsterdam, 29 Mei 1947. Vandaag waren weinig orders aan de markt en dientengevolge bleef de nandel kalm. Daar het aanbod vrij gering was. opende de beurs algemeen iets gunstiger en kwamen bij het vaststellen der hoofd- koersen lichte verbeteringen tot stand tot eirca 3 pet. Bij het verder verloop in d'e vrije markt was de belangstelling vrywel geheel ver dwenen en brokkelden de koersen alge meen iets af, zodat de beurs met geringe koersafwijkingen sloot. waar het geld gebleven was bleef vaag- De Officier van Justitie, mr. J. van Oosten, eiste voor R. vijf jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. Daarop kwam de 30-jarige PTT-kaB- toorbediende C. de Z. aan de beurt, die als kantoorbediende op het bureel aan getekende stukken in staat was een schets van de situatie te geven en mee* gegevens, speciaal over de kluis, kon verschaffen. De Officier eiste voor deze verdacht® vier jaar gevangenisstraf met aftreK van preventief. Met de behandeling van de zaak van de 34-jarige stoffeerder J. K. H., die het contact had gelegd tussen de tipgever en medeplichtige De Z. en de uitvoer ders, eindigde de eerste zittingsdag I® deze affaire. Zijn aandeel in de buit was f 15.000. 2% jaar gevangenisstraf met- aftrek van preventief. Uitspraak 12 Juni- Meer dan duizend paar handen had' den de heren Gerrit en Jan Heijn te drukken bij de receptie die bij gelegen' heid van het zestig-jarig bestaan in recreatiezaal werd gehouden. Ruim 35 bloemstukken, w.o. een stuk van 1 geheel uit orchideeën bestaande opvis1, waarvan de kostbaarste in de loung® waren opgesteld naast het borstbeeld van de stichter van het bedrijf, Atber Heijn, sierde de receptieruimte en veie11 vonden reeds hun bestemming naar de beide ziekenhuizen en de tehuizen vo°r ouden van dagen. Als geschenk van het personeel had den de beide firmanten een schilders111 van Jan Sluyters in ontvangst te neme waarop zij beiden afgebeeld stondedj Een zeer origineel geschenk had de Pe lerij van Laan geschonken, n.l. de eers Zaanse molen, waar de firma zaken 111 dreef. Talrijke vertegenwoordigers uit de kenwereld, van de gemeente, Kaf1 van Koophandel, Werkgeversbond e alsmede zakenrelaties uit het buit land gaven acte de presence. ei. Zaterdagmorgen 11 uur zal het P J£j soneel in de gelegenheid worden ges de directie te feliciteren, terwijl s ,p dags en 's avonds het gezelschap D en Snap voorstellingen zal geven. Brieven en briefkaarten kunnen ingang van 1 Juni zonder exlr®- verzonden worden tussen Nederl j- België, aldus heeft de directie der gische posterijen Woensdag beken .gp maakt. Voor andere postverzena blijft de extra port van iets mee één cent voor 75 gram van krae» ,et

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2