I Karnemelk HET EINDE VAN „DEELEN" Sherman- en Tigertanks en complete stukken Duitse Flak BRITSE EN AMERIKAANSE ZONES ONDER ÉÉN ECON. RAAD r 2).e If.KOJUM Marshall voelt voor afzonderlijke vrede Nog steeds staat van beleg in Turkije c 1 Wij Trouwen EILIG ERKEER TEXTIELSCH AARSTE De vrouw alleen, nu! zonder bon 'JA 2 JÜS VRIJDAG 30 MEI 1947 PAGINA 3 STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DR. COLIJN IN ONS LAND Frau Goering gearresteerd i §S%fc. Jp mmÊÊm :ll het mmm. en Karnemelksepap met bloem Karnemelksepap met gort Karnemelksevla Karnemelkp udding Ldie terugkeerde (Wordt vervolgd) Auto's met nummerborden uit bijna alle provincies stonden dezer dagen °P Deelen geparkeerd. Het departe ment van Financiën hield uitver koop van roestige resten, die daar staan opgeslagen. In twee flinke ka vels gesplitst werden partijen staal en ijzer aan de meest-biedende verkocht. Twee kijkdagen zijn er ge houden en tal van experts hebben zich binnen de omheining gewaagd °m een grove schatting te kunnen Diaken van de waarde. In het oog van de leek was het slechts °U<1 roest, maar dat een zakenman er hog het een en ander mee weet te be ginnen, bleek wel uit de niet lage prij zen. Nadat deze ruige heide twee jaar lang een rustplaats is geweest voor oor- 'ogsmonsters, op welker resten door menselijke gieren werd geaasd, toonde oe overheid een grote haast met het op ruimen van dit terrein. De prijzen van Vele inschrijvers werden gedrukt door de gestelde termijn van drie maanden voor het opruimen van kavel A en twee hiaanden voor B. Voor de kopers van deze eerste kavel zal het een kracht toer worden de Shermans en vernielde «gertanks, de vliegtuigrompen en mis handelde vrachtauto's binnen de be haalde tijd te Slopen en te vervoeren. Onder de aangekochte partijen goederen bevinden zich niet alleen complete stukken Duitse Flak, maar Ook in bijna Gisteravond arriveerde aan de grtens te Seek bij Nijmegen het stoffelijk over schot van wijlen dr. H. Colijn. Aan de tolboom nam de zoon, dr.-A. H. Colijn, de kist in ontvangst. Het wasteen tref- tond ogenblik, toen de heer R. Gosker van het centraal comité der Ar.ti-Revo- 'utionnaire Kiesverenigingen en de heer van Ruller, de voorzitter van de na tionale organisatie van A.R. Jongeren, de mvare donkere eikenhouten kist, waarop fen eenvoudige koperen naamplaat ge hecht was, met de vaderlandse driekleur dekten. Als vertegenwoordiger der Re- Sering was aanwezig jhr. C. G. C. Quar tos van Ufford, Commissaris der Konin- Sin in Gelderland. Nadat overste De Ruyter van Steve- hir.ck aan dr. A. H. Colijn had medege deeld, dat de identificatie door dr. Ver hoef en dr. Ruychaver in Berlijn was Seschied, terwijl tegelijkertijd de nodige Papieren werden uitgewisseld, reed de hjkauto met enige volgwagens in snelle vaart via Nijmegen naar Den Haag, waar het stoffelijk overschot voorlopig wordt °f>gefoaard. Emmy Goering is in de nabijheid van Auerbach in Beieren gearresteerd. Zij zal daar het interneringskamp voor vrouwen to Augsburg-Goegingen worden overge bracht, in afwachting van haar berech te door de zuiveringsrechtbank. Eveneens zijn gearresteerd de echtge- 'dfcen van Frick en Frank. De drie ar- estaties zijn verricht op bevel van dr. Loritz, de Beierse minister voor de zui vering. alle tanks is het geschut nog aanwezig. Intussen zal men hiervoor wel een modus weten te vinden. Grote delen van de dump zullen waarschijnlijk per as naar Arnhem worden vervoerd om van daar per schip verder te worden getrans porteerd. Voor de ambtenaren van rijks politie en douane begint het einde van het geïsoleerde leven op Deelen nu in zicht te komen. De politie, die een schatkamer van achterhaalde, gestolen voorwerpen uit de dump bezit, zal ver moedelijk wel tot diep in de zomer blij ven resideren ofschoon het aantal man schappen dagelijks kan worden inge krompen. Ook is er -neg een klein wa genpark ter beschikking van de bewa king gebleven, bijna uitsluitend uit zeer zware Macks. Maar weldra zullen de snij-appa raten vonken en sproeien en huid platen afsnijden van A>od verroeste machines. Tonnen oud roest zullen als schroot worden verkocht en daarmee zal dan eindelijk, eindelijk de Deelense overvloed, die zo velen in opspraak bracht, tot het verleden behoren. De minister van Buitenlandse Zaken der V. S., Marshall, heeft meegedeeld, dat hij grote belangstelling heeft voor het denkbeeld van Herbert Hoover in zake een eventuele afzonderlijke vrede met Duitsland en Japan, indien de Sovjet-Unie „voortging met haar tactiek van uitstellen". Overigens weigerde hjj commentaar te geven met betrekking tot de waarde van Hoover's denkbeeld. De staat van beleg, die sinds 1940 in Istanboel en vijf aangrenzende provin cies van kracht is, is voor zes maanden verlengd, na een heftig debat in het Turkse parlement, in de loop waarvan premier Recep Peker verklaarde dat Turkije gedwongen is op zijn hoede te zijn in een atmosfeer die vol-gevaren is. Die atmosfeer wordt beïnvloed door de territoriale eisen die een buiten landse mogendheid heeft gesteld en die nog altijd niet duidelijk ingetrokken zijn. De regering acht daarom een demobili satie van het leger niet verantwoord, aldus Peker. De Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs in Duitsland, de generaals Robertson en Clay zijn tot overeenstem ming gdkomen over de vorming van één economische raad voor de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland, waar voor de afgevaardigden gekozen zullen worden door de regeringen van de Duitse staten. Deze economische raad zal de econo mische politiek scheppen voor de weder opbouw van de Westelijke zones van Duitsland in overeenstemming met de algemene bepalingen van Potsdam en onder supervisie van de Britse en Ame rikaanse militaire regeringen. In de gezamenlijke verklaring van de generaals Clay en Robertson werden de Russen en Fransen uitgenodigd zich aan te sluiten bij de Amerikaans-Britse fusie. Volgens de tekst van de gemeen schappelijke bekendmaking zal de econo mische raad bestaan uit vertegenwoor digers van de verschillende Lander in de Amerikaanse en Britse bezettings zones. Deze vertegenwoordigers zullen door de parlementen worden gekczen en tot taak hebben aan de militaire regering algemene richtlijnen inzake economische reconstructie van het gebied als een economisch geheel, benevens de nodige regelingen in overeenstemming met de beginselen aanvaard in het protocol van Potsdam, voor te stellen. Naast de economische raad zal een uitvoerende commissie worden ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de verschillende landen, die de dagelijkse verantwoordelijkheid dragen voor het co- ordineren van het toezicht op het werk van de onderscheiden bizonale econo mische bureaux in overeenstemming met de beginselen van de decentralisatie in het bestuur. In zo ruim mogelijke mate zal worden gebruik gemaakt van de landelijke regeringen voor het uit voeren van de voorschriften en verorde ningen van het bizonale economische bestuur. Naar de Duitse nieuwsdienst mede deelt zullen te New York, Londen, Pa rijs, Lissabon, Praag en een der Scandi navische hoofdsteden buitenlandse bu reaux van de economische raad worden opgericht. In de staf van de bureaux zullen ook Duitse deskundigen worden opgenomen. Generaal Robertson ontkende dat de bizonale economische raad het begin is van een separatistische regering in W. Duitsland. Een woordvoerder van de soc.-dem.- partij, de grootste in de Britse zone, Juichte het'nieuwe plan ten zeerste toe. Een woordvoerder van de Chr. Dem. Unie, de leidende party in de Ameri- kaansé zone, meende, dat de overeen komst ongunstige gevolgen zou kunnen hebben voor de toekomstige eenheid van Duitsland. Hij voegde hieraan ech ter toe, dat het optreden van de Weste- ïyke mogendheden ten volle gerecht vaardigd was. Een woordvoerder van de Franse re gering verklaarde, dat, blijkens de tot dusver bekende gegevens, het plan op sommige punten schijnt af te wyken van de overeenkomst, die tussen Engeland, Frankrijk en de V. S. op de Moskouse conferentie is bereikt. Hoe een Duitser zich bezighoudt en zijn dagdromen voedt Veertigduizend zigeuners trokken naar de zee1— De plaag van de afkortingen Van aardbeien met slagroom tot „suiker in uw thee Niemand, die nog gelooft, dat het nazisme met het einde van de oorlog een ongeluk, kige dood gestorven is. De gebeurtenissen in Duitsland tonen het niet aan en op ^'Jgaande foto ziet u hoe sommige Duitsers, die goede oude nazi-tijd in herinnering toachten te houden en gezelschapsspelletjes uitvinden om bezig te blijven en hun dro "ten weer even met een nieuw grapje voedsel te 'geven: Hij neemt een vierkant stuk Te-pier: dat is Duitsland, zoals het was. Maar hij vouwt het papier in een driehoek: er ^Wam een oorlog en het werd voor de helft verwoest; hij vouwt het zo nog twee keer: to kwamen vier bezettingszones, die het land in vieren verdeelden. Het zijn de vier foto's van de bovenste rij. Vervolgens snijdt hij een groot stuk uit de driehoek en de korporaalsstrepen van Hitier blijven over. Wanneer hij deze strepen uitvouwt krijgt hij öe Duitse adelaar, die het uniform van iedere Duitse soldaat sierde. Maar helaas er bestaat zoiets als demilitarisatie. Hij knipt daarom de toppen van de vleugels van ket eens zo trotse beest af en houdt een „T" over. De foto's van de onderste rij tonen öe verdere gang van zaken: eerst de denazificatie, welke van iedere twee mensen er één ket leven zuur maakt. Opnieuw pakt hij de schaar en knipt om beurten een strookje van tie p weg. En dan begint u te begrijpen waarom hij de vleugels van de adelaar af knipte en die akelige denazificatie niet voor een ogenblik vergat, op deze wijze kwam hÜ bij zijn einddoel: een nieuw Duitsland en daar gaat het eigenlijk om bij zijn oude vertrouwde hakenkruis Veertigduizend mensen trokken dezer dagen naar het door de zon ver- hitte Saintes de la Mer aan de Mid- el'andse Zee. Veertigduizend zigeuners to vele landen van Europa verzamelden B y1 in dit stadje voor hun traditionele grimstocht naar de schrijn van hun hert °nes: de heilige Sarah. De plechtig- lli h n t3e8°nnen me*' een Mis, waar de cht van de waskaarsen zich vermengde he rt die van c'e zelfs "totvoor deze getogen- gewassen zigeuners, die met veel de- feeke naar de reIieken van ,'kun" heilige .Enige uren later trokken de duizenden ^n processie door de smalle straten van het stadje en onder een hete Midi- zon naar de kust. De mannen van Camar- gue droegen in hun bonte hemden en wijde mouwen hun in blauwe zyde gehulde heilige Sarah. En tezamen met de sinds de laatste pelgrimstocht geboren kinderen werd zij ondergedompeld in het blauwe water van de Middellandse Zee- Dat is het feest van de veertigduizend gypsies, die in drie dagen hun ondervin dingen van een jaar uitwisselen en even als vorig jaar ook dit keer zich weer heb ben afgevraagd, wat er van hun broeders in Oost-Europa terecht gekomen is. Want zy ontbraken in de stoet achter 't beeld van Sarah, de zigeuners-heilige. Op de onlangs in Genève gehouden Handels-Conferentie zat Masaryk, Tsjechoslowakije's minister van Bui tenlandse Zaken, met grote ogen te sta ren naar een conferentie-tafel, waarop een aantal kaartjes was geplaatst met de voigende aanduidingen: A F L, I C C, W F T U, I P U, I F A P, I F C T U, U N R R A, W-H O, I M F, E E C E, ECOenECITO. „Nu weet ik tenminste met wie ik zo al confereren moet," moet de minister verzucht hebben. Het leek niet op voor de oorlog. Tóen kregen we altyd aardbeien met slagroom en nu stel je voor nu vroeg iemand mij, of ik suiker in mijn thee wilde hebben.. Dit was het commentaar van een dame na de tradi tionele ontvangst-middag in de tuin ach ter het Palace in Londen, waar de Koning en Koningin vijfduizend mensen op de thee hadden en vele meisjes „het groot ste moment in hun leven" meemaakten: de reverence voor de Koningin en het voorstellen aan de Koning. De vooroorlogse pomp en praal ont brak, maar de meisjes waren niet minder zenuwachtig en de grapjes van de Koning en Koningin om hen op hun gemak te stellen, konden niet veel succes heb ben. HIT DOMED Met het einde van de oor log begon de toename van het verkeer. Zorg vuldig verstopte fietsen kwamen weer voor de dag, auto's gingen weer rijden, zij het dan voorals nog in beperkt aantal en het tramverkeer werd hersteld. En hoewel wij allen het herstel van het verkeer van harte toejui chen, heeft het al weer menige moeder angstige ogenblikken bezorgd. De kinderen waren ge wend geraakt aan de rust op straat en het kost heel wat in spanning ze nu te leren, dat oppassen en uitkijken op straat een eerste vereiste is. Dat het gevaar van het drukke verkeer aanzienlijk vermindert, indien iedereen zich aan de verkeers regels houdt, spreekt vanzelf. Maar juist daar heeft de oor log ook al niet gunstig op ge werkt. Er was toch bijna geen yerkeer, dus nam men het zo nauw niet meer. En nu gaan nog maar al té veel mensen op de oude voet voort. Ze rijden door stoplichten, als ze geen agent in de buurt zien, slaan af, waar dat verboden is, weer als er geen agent in de buurt is. en steken op willekeurige plaatsen de drukke straten over zonder zich er rekenschap van te geven, dat ze hierdoor zichzelf en anderen aan gevaren blootstellen. Het lijkt er op, dat het publiek weer geheel opnieuw moet worden opgevoed op het pur.t van weg gebruik en verkeersfatsoen. Voor de oorlog werden er regel matig acties voor het veilig ver keer gevoerd, zag men steeds de affiches van de verenigingen voor veilig verkeer en werden op scholen e.d. verkeerslessen gege ven. Dit alles moet opnieuw ter hand genomen worden Een van de eerste acties in het groot is wel de anti-tram-tros-actie in Amsterdam geweest. En we mo gen nu al eens een keertje ont sticht zijn geweest door het op treden van politie-agenten, de statistieken wijzen uit dat door dit optreden talrijke tramonge vallen zijn voorkomen. De verenigingen voor veilig verkeer hebben haar ac ties weer hervat. De maatregelen, die in andere lan den genomen worden voor de verkeersveiligheid, worden yverig bestudeerd, opdat wij er zo mo gelijk te zyner tijd ons voordeel mee zullen kunnen doen. Voor al wat Denemarken en Zweden in dit opzicht doen, kan voor ons land zeer leerzaam zijn, omdat het verkeer daar in vele opzichten met het onze overeen komt. Daar is, evenals hier, de fiets zeer populair. Dezer dagen werd te Amsterdam een ten toonstelling geopend van Zweed- Se affiches voor veilig verkeer. Zij zijn gratis te bezichtigen in het Leidse Bosje. Er zyn zeer suggestieve by. Wel moeten we er rekening mee houden dat men in Zweden, evenals in En geland, links houdt. De tekst, die in het Zweeds voor de meeste Nederlanders niet verstaanbaar is, is in het Nederlands vertaald er onder geplaatst. We zagen daar o.a. de goede'raad: laat een ongeval niet uw eerste kennis making met de verkeersregels zijn. Dat is een raad, die vooral ook de moeders in haar oren moeten knopen, vooral voor haar kinderen. Het kennen van de voornaamste verkeersregels is nog belangrijker dan kunnen zwemmen zelfs in ons waterrü- en V ke land. Vroeger waren er ver- keersspelen in de handel, waar door de kinderen al spelend ver trouwd raakten met de voor schriften voor weggebruikers. We weten niet of ze er weer zijn, maar als dat zo is, lijkt de aan schaffing van zon spel ons een zeer nuttige en verantwoorde uitgave. Ook op straat zouden wy u willen aanraden goed aandacht te besteden aan de verkeersbe- palingen. Leer uw kinderen over te steken op de aangegeven plaatsen en daarby eerst naar beide kanten goed uit te kijken. Doe dit ook zelf. Uw voorbeeld zal meer uitwerken, dan uw woorden alleen. Stap ook nooit in een rijdende tram, zeker niet als er kinderen bij zijn. Het -is gevaariyk en de kinderen gaan denken, dat zij „groot" zijn, als ze dit ook kunnen of durven. En een tramongeval heeft, helaas, maar al te dikijls blüvende ge volgen. Op de scholen is men ook weer met verkeerslessen en -examens begonnen, maar het is aan de moeders te zorgen, dat reeds voor de schooltyd de kinderen leren, hoe ze de grote gevaren van het verkeer moeten vermij den en verkleinen. Een prachtigezijden middagjapon van zeer apart model met lange mouwen. Het lijfje is geheel verticaal geplooid hot ver onder de taille. Links opzij zijn de plooien los gelaten, waardoor we daar ruimte in de rok krijgen. Het ontwerp is van Willy Meyer, Zurich a I# Nog kort geleden hebben we in de krant kunnen lezen, dat de textielpositie van ons land van die aard is, dat we er op moeten rekenen, dat we eigen- iyk slechts eens in de drie jaren een nieuwe jurk mogen aan schaffen. Het is wel droevig nieuws voor de vrouwen, die nu reeds gedurende een hele oorlog haar drang paar opschik hebben moeten bedwingen en haar vrouweiyke ijdelheid hebben moeten laten varen. Want zelfs als onze oude japonnen nog netjes zijn en onze mantels nog niet kaal, verlangen we wel eens naar een kleine variatie in onze garderobe, naar een enkel nieuw stuk, dat ons weer even dat blije, kinderlijke gevoel geeft van „mooi" te zijn. Wij zijn het beu om altyd weer onze oudjes nog eens en nog eens op te knappen en te veranderen en daarom gaan we er nu op uit om eens een echte nieuwe te hebben en leggen daarvoor ons geweten het zwijgen op, dat ons tracht te overtuigen, dat we onze punten behoren te besteden aan een stel ondergoed, dat we ook dringend behoeven. Maar wy wielen nu voor dat verlovings feestje of die bijzondere feest dag eens een keer weer „mooi" zijn met een echte nieuwe jurk en dus gaan we er een middag Op de scholen is men weer begonnen met het geven van verkeers. lessen. Deze nuttige lessen zijn voor slechthorende kinderen na tuurlijk. nog extra belangrijk. Een groepje van deze jongens ont vangt hier aanschouwelijk onderwijs in de verkeersregels op uit en nemen ons vast voor morgen de hele middag te wer ken aan het herstel van óns sleetse ondergoed. We willen een feestjurk en r.u is de eerste vraag: wat voor stof kiezen we? Vrouw Mode is op dit punt al erg makkelijk te voldoen. Haar goedkeuring hebben we als we ons hullen in zijde, dunne wollen stof, organdie, linnen en zelfs katoen. Dat wil dus, zeggen, dat de keus helemaal aan ons zelf worjlt overgelaten. Hoewel wy dol zijn op katoen en linnen voor dagelijks gebruik, geven we voor onze feestjurk toch de voorkeur aan een iets gekledere stof en daar we organdie nu weer erg feesteiyk vinden behalve voor een erge mooie zomerse dag is het ongeschikt blijft °ns nog slechts de keuze tussen wollen stof en zijde. Zijde, vooral in een goede kwaliteit, is mooi en zeer gekleed tegelijk. We kunnen zo'n japon, als we een rustig model kiezen, een hele tijd voor feest jes en avondjes houden. Als we op bezoek moeten of wy krijgen visite, dan zijn we er ook netjes mee. Ditzelfde geldt 0011 alle maal voor een jurk van zeer dunne, soepele wollen stof. Kie zen we een model met korte mouwen, dan is zo'n wollen ja pon een aanwinst, waar we ja ren plezier van kunnen hebben. Behalve op een erg warme zo merdag en een zeer koude win terdag kunnen we deze dunne wol in een of andere zachte tint altijd dragen. En dan zyn we meteen by het volgende vraaggesprek aangeland: Welke kleur kiezen we? Nu het volop zomer is, zouden wy zeggen, een of andere pas teltint. Ze zijn er in overvloed: roze, bleu, zachtgroen, beige, grijs. We behoeven maar uit te kiezen. Voor deze gelegenheid zouden wij ook het liefst effen kiezen, geen bloemen, strepen of ruiten. Houd bij uw keus vooral rekening met de kleur van uw schoenen. Heeft u niet aan de verleiding van die aar dige blauwe schoentjes kunnen weerstaan, dan kunt u nu on mogelijk toch dat groene stofje nemen, al vindt u het nog zo mooi. Dit keer zouden we nu eens beslist geen zwart of donker blauw kiezen, tenzij u al wat ouder bént of erg gezet. Dan verdienen inderdaad gedekte tinten de voorkeur. Maar anders, nu eens een kleurtje. Heeft u er volgend jaar geen zin meer in, Wie niet van hoeden houdt en toch niet zonder kan Iepen, zal enthousiast zijn over dit dopje van vilt. Een paar bloemen en een afhangend strikje maken, dat het toch een hoedje lijkt. Een toppunt van gemak voor de Ne derlandse vrouw; dit modelletje kunnen we zelfs op de fiets dragen llllllllllllllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllll dan kan het altijd nog in een donkere kleur worden geverfd. Omgekeerd gaat dat in elk ge val niet. Voor -het model liefst iets rustigs. Denk er om, dat de rokken iets langer zijn en dat draperie nog steeds zeer gewild is. Bent u erg mager, dan wat hoog aan de hals en verder zyn we helemaal vrij in onze keus. Of we dus in een confectiezaak kiezen of uit onze modeplaat, het is altijd goed, als we de hoofdregels maar in het oog houden. Nu is het zomer, volop zo mer. De zon schijnt, de bloe men bloeien, de vogels flui ten. En in het mensenhart komt het verlangen op er uit te trekken, om te genie ten van zon, licht en lucht. Nu verkeert de vrouw-alleen in een gunstige positie. Over dag heeft ze haar werk, maar tussen de middag kan ze heer lijk een uurtje profiteren van deze vroege zomer en op een terrasje of bankje trachten wat van de gezonde zonne schijn op te vangen op haai gezicht en armen. En na iperktijd is ze baas over haar tijd, kan ze wandelen, fietsen of sporten in de milde zomer avond. Aan de zwoegende huisvrouw zal hiertoe, helaas .dc tijd maar al te vaak ont breken. Ja, nu heeft ze een streepje voor, de vrouw-alleen. Nu wel. Enkele dagen geleden hebben we in de kranten het verbie dende bericht kunnen lezen, dat de karnemelk voor een gedeelte zonder bon afgeleverd kan wor den. Daar de karnemelk tot een van de smakelijkste en gezond ste melkproducten gerekend kan worden, meenden wy er goed aan te doen hieronder enkele recepten, welke geheel of ge deeltelijk met karnemelk zijn samengesteld, te plaatsen. In de warme zomerdagen is dit zuivelproduct, al of niet ver mengd met suiker, wanneer het koel geserveerd wordt, een heer- iyk verfrissende drank, terwijl we het vermengd met vruchten, zdals aardbeien, ontpitte kersen, frambozen, aalbessen etc. tot een fyne tractatie kunnen om toveren. We maken daarvoor een gedeelte van de vruchten met een vork fyn tot moes, ver mengen dit roerende met de karnemelk, terwijl wre de rest van de vruchten er in haar geheel voorzichtig doorroeren. Het ver dient aanbeveling aan deze vruchtendrank wat suiker toe te voegen. 1% 1. karnemelk, 75 gr. bloem, bruine suiker of stroop. Vermeng een gedeelte van de karnemelk onder goed roeren met de bloem tot een glad pap je, roer er daarna voorzichtig de rest van de karnemelk door. Breng dit mengsel onder steeds rteren vlug«aan de kook en voeg er, zodra de pap goed gebonden is, de bruine suiker of de stroop naar smaak aan toe. L water, 125 gr. gort, 1. karnemelk, wat maïzena, bruine suiker of stroop. Was de gort een dag tevoren en zet ze een nacht met het water te weken. Breng ze de volgende dag met het weck water aan de kook en laat ze ongeveer uur koken. Voeg er dan onder roeren de karnemelk aan toe en breng de pap onder voortdurend roeren aan de kook. Maak wat maïzena aan met een scheutje koude karnemelk of wat water en voeg dit papje roerende by de kokende vloeistof. Maak de kar nemelksepap tot slot op smaak met bruine suiker of stroop. 1. karnemelk, 50 gr. maï zena, 75 gr. suiker, desverkie- zende een eiwit Breng de helft van de hoeveelheid karnemelk onder roeren aan de kook. Ver. meng de maïzena met de suiker en voeg er zoveel koude karne melk aan toe, tot eai dun glad papje verkregen is. Gjet dit roe rende by de kokende vloeistof en laat de vla onder steeds roe ren binden en gaar worden. Neem de pan van het vuur en doe er de rest van de koude karnemelk stevig kloppend by. Sla het eiwit zo styf mogeiyk en schep dit luchtig door de vla. Dien ze op in een glazen schaal, geef er desverkiezende een schuimpje of een droog bis- kwietje by. L karnemelk, 1 citroen- schilletje, 80 gr. griesmeel, 100 gr. suiker, 1 eiwit Breng de karnemelk onder roeren met het citroenschilletje aan de kook, vermeng het gries meel met de suiker en strooi dit mengsel onder zeer goed roeren door de kokende vloei stof. Laat de pudding steeds roerende ongeveer 5 tot 7 minu ten koken, tot het griesmeel gaar is en de pudding de ver eiste dikte heeft Neem er daar na het citroenschilletje uit Klop het eiwit zo styf mogelyk en schep dit luchtig door de pudding. Doe de massa over in een vorm, welke met koud wa ter een tydje is weggezet en welke men daarna goed heeft laten uitlekken. Laat de pud ding geheel koud en styf wor den, stort de pudding op e«en glazen schaal en geef er desge wenst een vanillesaus by. I door BARBARA BOWER Aiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiimimiiiuts 4) Maar geen gefluit klonk, geen stem en geen gekraak van hout, en terwyl de opgaande zon de gekuifde zee in een rode gloed zette, keerde de herinnering klaar en scherp in haar terug. Ze kon niet langer blijven liggen en zichzelf sussen met wa^ voorbij was. Ze moest opstaan, andere kleren aantrekken en zich vermannen. Haar armen en benen deden pijn van de koude en de inspan ning, maar toen zij ze strekte, verdreef elke pynscheut iets van haar verwarring. Ze stond op en trok haar mantel en rok uit, om het zand eruit te schudden. Ze was een tamelijk rijzige vrouw met roestbruin haar en grijsblauwe ogen. Een gestalte, die vroeg om een onberis- pelyk getailleerd mantelpak, een smaak volle zyden blouse, lage schoenen en degelyke hoed. Ze behoorde tot een maatschappelijke klasse, welker leden men in elk Engels dorp naar de kerk kan zien gaan. Ze voelen zich het meeste thuis op hun eigen grond: de grond van Engeland's platteland. Zij zijn zo helder als zeep, water, we. genmodder en omgespitte tuinaarde maar mogelijk maken. Miss Ranskill had er altyd op haar best uitgézien op Septem- berochtenden, wanneer de pittige lucht haar wangen rood verfde, wanneer haar jumpers nog nieuw en haar mantelpakken pas van de stomerij terug waren. Nu stond ze blootbeens en barrevoets, haar schenen en knieën geschaafd door de leisteen; heur haar zó stijf van zand en zeewater, dat het wel uit hout gesne den leek. Ze droeg de overblijfselen van een gebreide broek voi gaten en scheuren, waarvan het elastiek aan de knieën sinds lang was verteerd en die ter hoogte van haar middel werd opgehouden door een paar gerafelde, aan elkaar geknoopte bretels. Toen ze aanspoelde had ze twee broe. ken aan gehad ze was altijd erg ver strooid geweest bij het aankleden haar ondergoed, een gebreide trui, het wollen mantelpak en haar kousen en schoenen. Ze had het klaargespeeld haar kleren, zo goed en zo kwaad als het ging, te sparen door nooit tegelijkertijd broek en hemd te dragen, behalve op Zondagen. Haar bovenlichaam had zy altijd gemak- kelyk weten te bedekken, hetzy met haar vest, hetzy met haar jumper of haar jasje. Dat alles was nu niet meer nodig, nu de timmerman was heengegaan zonder enig ander spoor van zijn bestaan na te laten dan een vers gedolven graf. Over korte tyd zou er nog een ander kort. stondig spoor zijnde afdVukken van haar eigen voetstappen en de groef van de boot, van het strand in zee geduwd. Maar vandaag niet, zei Miss Ranskill by zichzelf, en morgen ook niet; voor lopig nog niet, denk ik. Ik moet er eerst aan wennen alleen te zyn. De zee is my nog te eenzaam. Ze voelde zich enigszins gesterkt, nu ze een besluit had genomen. Ze zou het vuur brandend houden, nog wat vis van gen en drogen, hét graf van de timmer, man verzorgen en een poosje op krachten komen. Ze had trouwens geen erge haast en het zou verstandig zyn, de mondkost op zeemanswijze nog eens duchtig te in specteren. En het verdiende ook aanbe veling eerst een paar proeftochtjes met de boot te maken. Er is niets geen haast bij, hoor miss Ranskill. Je hoeft de trein niet te halen. Nee, er was helemaal geen haast bij, maar nu moest ze toch eens voor het vuur gaan zorgen. Ze raapte haar man. teltje en haar rok op en ging op weg. De gedachte aan wat haar allemaal nog te doen stond, verleende haar geest nieuwe veerkracht. Het klinkt misschien een beetje raar, miss Ranskill, maar als ik er aan denk, hoeveel werk de doden de levenden te doen geven, dan moet ik lachen, complete slavendrijvers zijn ze, met hun haast om begraven te worden. Ik heb het in mijn vak natuurlijk meer gemerkt dan jij. Ver gankelijkheid is nog niet zo'n kwaad ding, als je er eens goed over nadenkt. Het zet een mens tot spoed aan en spoed betekent werk en werkda's goed voor je gemoedsrust. Toen die kleine jongen van my gestorven was, heb ik zelf zijn kistje getimmerd. Krenterigheid, hebben ze my verweten, maar dat was het niet. Wilde ik m'n kop bij mekaar houden, dan moesten mijn handen hun gewone werk hebben. De doden houden ons aan het werk, net alsof ze weten, wat goed voor ons is. Rouwkleren naaien en koeken bakken en alle uitzoekerij naderhand, t Zou niks goed voor de achterblijvenden zijn, als de doden, vóór ze ons vaarwel zeiden, hun koffers pakten en dan de trein naar de hemel namen. Wel, er zou niet veel uit te zoeken zijn in de hut van stenen en twijgen, die de timmerman tot slaapverblijf had ge diend. Hy had weinig meer nagelaten dan een beduimelde catalogus van een ijzerhandelaar, een leren portefeuille met kiekjes en krantenuitknipsels, half uitgewist door het zeewater, een inktpot, lood, een tabakszak, die eens gevuld was geweest en een horloge, dat, wonder bo ven wonder, de lange zilte reis had over leefd. Ik moet het horloge aan zyn vrouw brengen, dacht miss Ranskill, zo gewoon alsof het een reisje van het ene Engelse dorp naar het andere betrof. Daar zal ze prys op stellen. 't Gekke met -dat horloge is, dat we niet weten of het in ai die jaren voor of achter is gaan lopen. Water kan rare kunsten uithalen met een uurwerk. Ik heb het nooit helemaal af laten lopen en vóór dat jy my hier gezelschap kwam houden, had ik aldoor de dagen geno teerd. Maar pas als we weer in Engeland zyn, zullen we te weten komen of we een paar dagen op ons leven zyn tekort ge komen, of dat we er een paar cadeau krijgen. Zeg, miss Ranskill, wat zouden we er dan mee doen? Naar de bioscoop gaan of zo? Zeg, nou we 't toch over de bioscoop hebben: laten we er nu heen gaan, vind je oök niet? „Naar de bioscoop gaan" was hun ge liefkoosd tijdverdrijf geweest. De timmer, man had het uitgevonden op een avond, dat zy samen bij het vuur zaten. Ze ken den elkaar toen pas een maand. Weet je wat, miss Ranskill! Ik doe mijn ogen dicht en jy vertelt me net zo lang over je huis, totdat ik alles voor me zie. Je moet beginnen by toen Je nog heel klein was. Dan doe ik straks het zelfde voor jou.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3