Weer een zwarte dag voor de luchtvaart Comm.-Gen. kan niet verder gaan NEDERLAND BETUIGT ZIJN DANK TE MARGRATEN ENKHUIZEN TOONT ZIJN HISTORIE Moeilijkheden in de sigaren- industrie Helpende vrind Sky master in Maryland ontploft NAGY KEERT NIET NAAR HONGARIJE TERUG Zuiderzeemuseum gesticht Vakgroep acht de beste oplossing: sigaren van de bon Tol hoofd en hart Het Hatta ontvangt missie-Idenburg Koningin legt een krans voor het front der graven De Gasperi vormt zijn derde kabinet Landwachters oefenden terreur uit in Drenthe Memorial-Day op Son •ZATERDAG 31 MEI 1947 69ste JAARGANG No. 23860 weer. WÈrnm^ SJAHRIR VERKLAART: SJAHRIR NAAR DJOKJA VERTROKKEN •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Opnieuw is de Amerikaanse burger luchtvaart door een ontzettende lucht- ramp, welke die op het La Guardia- viiegveld van Donderdag, die reeds de grootste was in de geschiedenis van de Amerikaanse luchtvaart, nog overtreft. 4/4 mijl ten Noorden van Harve de Grace, in Maryland, is een DC 4 (Sky- •naster) een vliegtuig dus van het- zelfe type als het Donderdag veronge lukte die op weg was van Newark haar Miami, in de lucht geëxplodeerd. Alle 49 passagiers en de 3 koppen tel lende bemanning, werden gedood. Het vliegtuigwerd totaal vernield. De vermiste IJslandse Dakota, die sinds Donderdagmidadg wordt vermist, is thsans gesignaleerd op een steile berghelling op de Noordkust van IJst land. Men vreest, dat alle inzittenden, 21 passagiers en 4 leden van de beman ning, om het leven zijn gekomen. Red dingsploegen zijn naar de plaats van het ongeluk onderweg. Vier personen zijn Donderdag gedood sn ernstig gewond bij drie vliegtuigonge- lukken in Argeninië. Een piloot en een Vrouwelijke passagier werden gedood en een tweede vrouwelijke passagier ernstig gewond door het neerstorten van een vliegtuig, dat een demonstratievlucht gaf in de provincie Cordoba. Twee leden Van de bemanning van een militair Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige wind tussen Oost en Zuid. Warm weer. Vrijwel overat on bewolkt. Zondag: Zon 4.2720.49, Maan 18.28—3.28. Maandag: 19.42—3.45 Zon 4.2620.50, Maan vliegtuig werden gedood, toen het vlieg tuig in een park in Mendoza neerstortte. Volgens een rapport van het Ameri kaanse leger zijn bij de vliegramp nabij Tokio veertig personen om het leven ge komen. De lijken waren onherkenbaar verminkt. Alcide de Gasperi, de leider der Italiaanse Christelijk.democratische partij, heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat hij erin geslaagd is een regering te vormen uit Christelijk-democraten en onafhankelijken. Volgens officieuze bronnon ziet het ka binet er als volgt uit: Binnenlandse Zaken: Scelba (Chr. Dem.); Financiën: Delia (Chr. Dem.); Verdediging: Aldisio (Chr. Dem.); On. derwijs: Gonnela (Chr. Dem.); Openbare werken: Tupini (Chr. Dem.); Handel en Industrie: Tegni (Chr. Dem.); Arbeid: Fanfani (Chr. Dem.)KoopvaardijCap- pa (Chr. Dem.); Post en Telegraafver- keer: Merlin (Chr. Dem); Vice.president en coördinator van Economische Zaken' Einaudi (Onafli.)Justitie: Grassi (On- afh.); Buitenlandse Zaken: Graaf Sfor- za (Onafh.)Buitenlandse Handel: Mer. zagora (Onafh.); Vervoer: Corbellini (Onafh.). Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Vrijdag alle prefecten in Italië verzocht op hun hoede te zijn tegen eventuele wanordelijkheden. De commu nistische pers en die van de linkervleu gel der socialisten heeft De Gasperi ge. waarschuwd tegen de gevaarlijke koers, die hij volgt door deze groepen van de regering uit te sluiten. De waarnemend premier van Honga rije, de communist Matyas Rakosi, •naakte Vrijdagavond bekend, dat de Hongaarse premier Vrijdag naar de Hongaarse legatie te Bern is gegaan en 8aar zijn ontslag heeft ingediend. Verwacht wordt, dat onmiddellijk een Meuwe coalitie-regering zal worden ge armd onder leiding van Imre Oltvnayi, «tj. vroegere minister van financiën en lid Tan de partij der kleine boeren, welke regering het land zal besturen tot na de oogst nieuwe verkiezingen zijn ge- honden. Functionarissen van de partij der kleine boeren verwachtten niet dat de Premier, die met vacantie in Zwitser land vertoeft, naar Hongarije zal terug- keeren. Naar verluidt, verzocht Nagy Vrijdag telefonisch aan bestuurders van zijn Partij, hem te zeggen wat volgens hen 8e consequenties zouden zijn, indien hij biet naar Hongarije terugkeerde doch bi Zwitserland zijn ontslag zou indienen. 2ijn partijgenoten namen contact op •het de communisten en sociaal-demo craten, die hun slechts vertelden, dat Nagy aanklachten onder de ogen zou "loeten zien wegens medeplichtigheid aan de samenzwering, welke aanklach ten tegen hem waren ingediend door Se vroegere secretaris-genearaal van de Partij der kleine boeren, Bela Kovacs, die zich thans in Russische gevangen schap bevindt. Ferenc Kapocs, particulier secretaris van Nagy, werd gisteren door de staats politie gearresteerd, doch vandaag weer Vrijgelaten. President Zoltan Tildy zal vanavond Paar de hoofdstad terugkeren om met de politieke leiders over de onmiddel lijke formatie van ecu nieuwe regering te confereren. Tildy had Vrijdag 'rl lang durige bespreking met Oltvanyi, die kennelijk is uitgekozen om aan het hoofd van de nieuwe regering te staan. Olt- i'anyi behoort tot de linkervleugel van de partij der kleine boeren en is, naar Pien veronderstelt, aanvaardbaar voor de Russische bezettingsautoriteiten en voor de communisten en sociaal-demo craten. De sociaal-democratische vice -premier Arpad Szakasits gaf een verklaring uit, daarin hij wees op de noodzaak om het democratische coalitie-kabinet voort te ®etten. Het sociaal-democratische blad "Villagossag" herhaalde de partij-eis.om onmiddellijk na de oogst nieuwe alge mene verkiezingen te houden. Het Marxistische minderheidsblok, "amengestcld uit soc.-democr., commu nisten en kleine boerenpartij, zal streven naar wijzigingen in de kieswet, opdat fascistische elementen in de volgende verkiezingen niet zullen stemmen. Kringen van de partij der kleine boe ren gaven te kennen, dat Nagy's wei gering-om naar Hongarije terug te keren, welke weigering in Boedapest als vast staand wordt aangenomen, de positie van de party ten zeerste verzwakt heeft, mede door de beweringen in de jongste Russische nota. mm Ben overzicht tijdens de plechtige herdenking van de gevallenen in de tweede we reldoorlog, welke op het Amerikaanse Militaire Kerkhof te Margraten heeft plaats gevonden Sjahrir heeft in een interview met het republikeinse persbureau Aneta o.rri. het volgende medegedeeld: De Nederlanders hebben in de nota,, die aan de Indonesische regering is aan geboden, meningen vastgelegd, die na de ondertekening van Linggadjati zijn ge vormd, zowel op financieel en economisch gebied als wat de kwestie van samen werking bij het stichten van de Verenig de Staten van Indonesië betreft. Gevraagd of deze nota van de Commissie-Generaal het uiterste is wat deze Commissie kan verantwoor den tegenover haar regering, ant- Er welft zich een hemel van vlekke loos azuur boven de wereld. Wij bele ven bijzonder mooie, ideale Meidagen. Nu is Zuid-Limburg, ons heuvelland, waarlijk een paradijs. Het landschap is een en al jong groen. E)en weelde van smaragd, verlevendigd door wat late bloei van accacia's en een kleuren- wemel van wilde bloemen in de lage beemden. Maar wij gaan doden herdenken. Ge vallen soldaten, jonge mannen, die van ver over de oceaan zün gekomen om te vechten tegen tirannie en geweld, jonge mannen, die de vrijheid zouden herwinnen, doch met duizenden gesneu veld zijn in de strijd aan Rijn en Roer. Door de goede zorgen van de leger leiding zijn de lijken dezer gevallen Amerikaanse soldaten overgebracht bui ten vijandelijk gebied, naar een der mooiste streken van ons Zuiden, naar de hoogvlakte van Margraten. Hier rusten 20.000 jonge helden, die hun leven offerden voor onze vrijheid. Toen wij Vrijdagmiddag naar Mar graten reden, zagen wij de gehele be volking met een schat van bloemen pel grimeren naar deze begraafplaats, waar door Margraten de meest bekende plaats in Nederland lijkt te worden. Limburg zou zijn erkentelijkheid ondubbelzinnig betuigen, doch de plechtigheden van gistermiddag droegen een groots karak ter. Het was Memorial Day voor alle Amerikanen. Margraten zou een indruk wekkende manifestatie worden door de deelneming van onze landsvorstinne. De ambassadeur van de V. S., diploma tieke vertegenwoordigers van België, Frankrijk, Engeland, Canada, Rusland, Australië, Mexico, China, Polen, Vene zuela en vele anderen waren tegenwoor dig, evenals onze minister van Oorlog en van Buitenlandse Zaken, als offi ciële afgevaardigden van de regering de Commissaris der Koningin in Lim burg, hoge ambtenaren van allerlei aard, burgemeesters van omliggende gemeen ten enz. Het Amerikaanse kerkhof bood eer een haast te fleurige aanblik voor een begraafplaats. Over alles golfde aan hoge masten de Amerikaanse en Neder landse vlaggen. De duizenden belangstellenden, van alle kanten samengestroomd, waren al een uur voor de aanvang der plechtig heden op het kerkhof aanwezig. Om half drie reed een eindeloze file van auto's uit de richtingvan Maastricht de bloeiende hoogvlakte op. Om 3 uur arriveerde H.M. de Koningin, die met een speciaal vliegtuig uit Den Haag ge komen was. De Koninklijke standaard ging in top boven de officiële tribune en Memorial Day kon beginnen. Het was een in wezen christelijke plechtigheid, geopend met gebed, uitge sproken door de Ams- kaanse aalmoeze nier Mart. N. Lampson. Dan las de ver tegenwoordiger van de Bisschop van Roermond, Mgr. dr. W. Delhcofen, een (Van onze speciale verslaggever) Vandaag gaat te Enkhuizen de vlag omhoog, naast het waarschuwings- sein, dat al vijftien jaar en langer, hier en elders langs de vroe gere Zuiderzee, gehesen is. Het Zui derzeemuseum is thans officieel aan Enkhuizen toegewezen, stad en inwoners hebben het groots gebaar gemaakt het historisch Peperhuis en de aangrenzen de. harmonische bebouwing aan het museum af te staan, de Landelijke Ver eniging „Vrienden van het Zuiderzee museum" heeft zich vandaag geconsti tueerd en ingaande 1 Juni aanvaardt de heer S. J. Bouma, directeur van het Openluchtmuseum te Arnhem, de leiding van de nieuwe Instelling, die op 1 Juli, in bescheiden omvang, haar deuren hoopt te openen. Reden dus, voor Enk huizen in het bijzonder, de vlag uit te steken, maar ook om er aan te herinne ren, dat vijftien jaar en langer het waarschuwlngssein is voorgehesen en voorlopig voorgehesen blijft! In 1930 werd In hetzelfde Enkhuizen de Zuiderzee Visserij Tentoonstelling gehouden, bedoeld als een laatste, in drukwekkende schouw van leven en be drijf langs de oude Zuiderzee, welker dagen, in verband met het vorderen van de afsluiting der zee, waren geteld. Deze tentoonstelling werd inderdaad een grootse manifestatie van de rijkdom aan land- en volkseigen schoonheid èn wel vaart, die met de Zuiderzee zou worden verspeeld. Nog eenmaal toonde zich heel het Flevische leven in al zijn schakerin gen en een generale inventarisatie van - «e«t pct voormalig Peperhuis van de Verenigde Oost-Indische Compagnie te J}khuizen, dat met zijn belendingen ter beschikking is gesteld van het ■fo'rdioe Zuiderzeemuseum. Op de achtergrond het Stavers poortje, op de lCTöijk, waarachter, aan het Krabbersgat, t.z.t. het buiten-museum zal verrijzen. waarden, die men gereed was af te schrijven zonder meer. Nederland kon zich dat veroorloven In economisch op zicht, het meende het zich ook te mogen permitteren in cultureel opzicht. De on verschilligheid in dit laatste opzicht was zelfs zo groot, dat terwijl ons nog rijke land vlot de millioenen voteerde voor elke nieuwe Zuiderzee-begroting, geen voorstel ter tafel kwam of ook maar een minimaal bedrag werd uitgetrokken om althans de herinnering aan het zeld zaam cultuurmonument der oude Zui derzee in de vorm van een collectie of museum voor het nageslacht te bewaren. Zoo werd de kans gemist om dit Zui derzeemuseum te stichten met althans een deel van het materiaal, dat °P öe Z.V.T. was samengebracht en nu weer in alle richtingen verstoof, meestal voor goed verloren. En ook toen vijftien jaar geleden de Afsluitdijk gedicht wera en de Zuiderzee had opgehouden te bestaan, ontbrak elk initiatief. De Jaren vergin gen en zij betekenden een gestadig ver lies- want de erfenis der Zuiderzee, in tienduizenden kleine handen, verliep als zand door de vingers. Wat aan zeldzaam materiaal, immers thans overbodig, in al die tijd °P de eilanden, in dorpen en steden verloren is gegaan,-valt niet te overzien. Het bedrijf brokkelde af, tal van vormen van visserij werden opgene- ven de vissersgemeenschappen vielen De K. P. 1, de laatste Schokker schuit, uiteen met alle verlies aan uiterlijke en no„ van ftgf eiland afkomstig, des- voorbeedd moge'het eiland üïk gelden, tijds het oudste SChip van heel de dat in enkele jaren tijds het uitzonderlijk Zuiderzee, Viel kort VOor de Oorlog m eigen karakter in klederdracht, zeden en slopershand; het Was VOOr een appel gewoonten, vrijwel totaal verloon Overal en f 7ief VlUSeum te krijgen hing, voor wie er het leven kende, het c geweest. stormseinWeest op Uw hoede. want al wilde of kon men de geeste lijke waarden, die hier op het spel ston den niet binden of bewaren, zo had men tenminste de attributen, alles waar schoonheid en traditie zich langs de Zui derzee van bedienden, kunnen behouden, opdat het nageslacht er zich een beeld van vormen zou. Dat dit niet gebeurde, is een ernstig cultureel verzuim geweest, dat hen, die het aangaat, niet genoeg ver weten kan worden. Heel, heel langzaam, zijn tenslotte de plannen gerijpt, en vnj geloven, dat niet een krachtig initia- tief uit Enkhuizen, het „frappez, frappez toulours!" had toegepast en^rond en ge bouwen beschikbaar gesteld, wij nog al tijd weinig verder dan plannen waren ge weest. intussen werd bij een heimelijke, beperkte inventarisatie, al vóór de be vrijding reeds geconstateerd, dat tal van merkwaardige typen vissersschuiten Lemster aken, Staverse jollen, Wieringer bolletjes, bonzen, pluten op uitsterven stonden of reeds verdwenen waren en hoogstens nog ergens, tot pleiziorscbip verbouwd', waren terug te zoeken. Zelfs hebben wij destijds, het was nog vóór de oorlog, vergeefs alarm geslagen, omdat de K P. 1, de laatste Schokker schuit, nog van het eiland afkomstig en veruit het oudste schip van de Zuiderzee, te Brunnepe, gem. Kampen, rustig naar de sloper ver huisde, zonder dat ieman^ zich het lot van dit vaartuig aantrok. Dit zijn alleen nog de schepen, maar wat er verder op elk denkbaar gebied als kleding, bedrijf, huisgerei enz. verloren ging, is nauwe lijks te schatten. Het dan eindelijk ge stichte museum is er bij voorbaat door verarmd. (Vervolg op pagina 3) Typisch beeld uit het Zuiderzee-ver- leden: als „dewiend op zee was" vóór Harderwijk, voeren de bootschuivers uit, vissers in kleine, vikingachtige kub- bootjes, die zij met lange, taaie essen schuijhouten voort bewogen om. met de kop op de bran ders, de vloot te bereiken, die bij gebrek aan een be hoorlijke haven op de rede lag en door het „vleuwaoter" in gevaar kwam van haar ankers te worden geslagen. Dit „oootschuuven eiste een buitengewone Toehendigheid en werd door de bevolking van het stadje vanachter de hoge zeemuur met spanning gevolgd. Op zoek naar „vloeibaar" goud. Ten We$- ten van Coevorden is door de B. P. M. een boortoren o,vgesteld, waarmede binnen, kort de eerste diepteboringen zullen wor den verricht. Men verwacht olie aan te treffen op een diepte van 600 meter - tekst, betrekking hebbende op herden king der doden, ontleend aan de H. Schrift, voor en daarna nam als eerste vertegenwoordiger van Amerikaanse zijde generaal Parker het woord, die over de graven vail de duizenden sprak van vrede en internationale samen werking. Ook de ambassadeur der V.S., dr. H. Baruch, uitte zich in gelijke geest. De minister van Oorlog, luit.-kol. A. H. Fié- vez, was vervolgens als vertegenwoordi ger van de Nederlandse regering aan het woord. Dan de treffende kranslegging H.M. de Koningin, gekleed in stemmig zwart gewaad, gipg hierin voor en legde eigenhandig de bloemenhulde onzer natie voor het front der soldatengraven Nu volgden met kransen de diplomatie ke vertegenwoordigers van de deelne mende mogendheden. Er knalden salvo's van een leger- peleton en horenblazers van het Ameri kaanse leger deden een voor dodenher denking gebruikelijk signaal weerklin ken; en dan was er een minuut stilte over de duizendkoppige menigte, een moment van meditatie over de vergan kelijkheid van het leven, over het droe vig lot der 20.000 hier rustende jonge mannen, te vroeg uit het bestaan weg geruktMaar het leven hernam zijn rechten. De halfstok wapperende vlaggen van Amerika en Nederland werden in top gehesen. Een muziekcorps van ons Ne derlandse leger speelde het Wilhelmus en het Amerikaanse volkslied en plot seling kregen wij weer oog voor de over dadige pracht van zon en azuur, die ons dwong aan leven en toekomst te den ken. woordde Sjahrir: „Zij kan niet ver der gaan". Een speciale verslaggever van Aneta seint uit Djokjakarta, dat de missie- Idenburg gisteren de dag hoofdzakelijk gevuld heeft met enkele individuele be sprekingen. O.m. is er contact geweest met het Hooggerechtshof en enkele po litieke organisaties, waaronder de Pe- moedas. Voor de namiddag waren bespre kingen vastgesteld tussen mr. Van Hoog straten en dr. Sanders met Sjarifoeddin. Hedenmorgen zou Hatta het gezelschap ontvangen. Volgens het republikeinse persbureau Antara is de republikeinse regering doende buitenlandse leerkrachten, waar onder Amerikaanse, naar Indonesië te laten komen. De leerkrachten zullen in vreemde talen onderwijs mogen geven doch moeten dit na vier jaar in de In donesische taal kunnen doen. Sjahrir is Vrijdag per vliegtuig uit Ba tavia naar Djokjakarta vertrokken, waar het Indonesische kabinet tijdens een aan tal zittingen, die Zondag beginnen, de beslissing zal nemen of het laatste aan bod van Nederland zal worden aange nomen of afgewezen. Zo er een provincie is geweest, die ernstig onder de streken der landwacht te lijden heeft gehad, dan is dat Dren the geweest. ..D'Oude Lantschap" genoot de twijfelachtige eer de Norger bloedploeg te herbergen. In Roden en omgeving heeft de landwacht-woede bressen ge. slagen in de zich verzettende bevolking. Dezer dagen had zich een groep land. wachters uit Westerbork en omgeving, die hun woonplaats hadden geteisterd, voor de Drenthse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Assen te verantwoorden. Het is in die streken een grote bende ge weest, en zoals de advocaat-fiscaal op merkte, hebben de leden van het Jan Hagel-corps zich als beesten gedragen. Arrestaties vielen er bij tientallen, vooral onderduikers en illegale werkers moesten het ontgelden. Enkelen hunner kwamen niet uit hun gevangenkampen terug. De „heren" stonden onder de beproefde lei ding van de commandant Jan Pol, die nog door het Bijz. Gerechtshof berecht zal worden. De eis tegen de ergste onder hen, Derk Seubring uit Orvelte, bij Wes terbork. die zich niet ontzag zijn arres tanten te mishandelen, was 14 jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit beide kiesrechten. Tegen de gebr. De Wit werd 11 jaar gevangenisstraf geëist, eveneens met ontzetting uit de kiesrechten, terwijl de eis tegen Jan Dolfing 6 jaar gevange nisstraf was. Tenslotte waren er nog de gebr. Gils, die resp. 8 jaren en 4 jaren gevangenisstraf tegen zich hoorden eisen. Het Bijz. Gerechtshof zal 19 Juni vonnis wijzen. Voormalige leden yan de landwacht uit Roden en omgeving, die in het Noorden van Drenthe een ware terreur hadden uitgeoefend, waarbij zij werden bijge staan door de Norger bloedploeg, hoorden de volgende vonnissen over zich uitspre. ken. De ergste van de troep, de slager Hen- drikus Lok te Roden, die als comman dant optrad en de rechterhand van San- ner was, werd tot 16 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, met ontzetting uit beide kiesrechten. De eis was 15 jaar gevangenisstraf. De jeugdige Pieter Luit. jens te Roden kreeg 4 jaar met aftrek, terwijl hij voor 10 jaar uit de beide kies rechten werd ontzet. Zes jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van het leven was het vonnis voor de landbouwer Hendrik Feunekes uit Steenbergen (Roden). (Van onze speciale verslaggever) Welke weg men zal kiezen om uit de huidige moeilijkheden in de sigaren- industrie te geraken, is op het ogenblik nog niet beslist. Drie mogelijkheden zijn er: blijvende verhoging van het sigaren- rantsoen, tijdelijke verhoging daarvan ofwel gehele opheffing van de sigaren- distributie. De Vakgroep voor de Siga- renindustrie acht thans de laatstgenoem de oplossing de meest logische en der halve de meest waarschijnlijke. De problemen overproductie met name bij de kleine sigarenindustrie met als gevolg ontslag aan arbeiders, fabrieks- sluiting. credietmoeilijkheden en zelfs drei gende faillissementen zijn ontstaan uit de door de regering' gewekte verwachtingen, dat ongeveer in deze tyd van het Jaar de tabaksdistributie aanmerkelijk verruimd zou kunnen worden. Met het pog daarop werd de gehele ta baksproductie in ons land d.w.z. dus zowel de productie van sigaretten, kerf tabak als van sigaren sinds 't begin van d t Jaar opgevoerd. Deze voorraadvorming zou op geen enkele wijze storend zijn geweest, wan neer de verwachtingen nu normaal had den kunnen worden gerealiseerd. Devie- zenmoeilijkheden l;ebben dat echter ten dele onmogelijk gemaakt (ln plaats van d -• toegezegde 4 rantsoenen per week krijgt men thans 2y2 rantsoen), met het gevolg dat o.a. de sigarenindustrie daarvan op het ogenblik tijdelijk de nadelige gevolgen ondervindt. Dat deze gevolgen speciaal de sigarenindustrie en ni'et in die mate b.y. de sigaretten-Industrie treffen, is vrij eenvoudig te verklaren. Er bestaat by het publiek een sterke neiging op de bon dit laatste artikel te kopen dat de meeste rook- beurten geeft. En aangezien er op een bon 'slechts 10 sigaren of 20 kleine sigaartjes, en 40 sigaretten worden verschaft, ligt het dus voor de hand. dat van de totale overproductie van 50 pCt. een onevenredig groot deel sigaretten en een onevenredig klein deel sigaren is af- genomen. Met het bovengeschetste ca. strophale gevolg van tijdeiyk onverkoop bare voorraden voor de sigarenfabrieken Aangezien echter ook de huidige pro ductie 60 a 65 mill, sigaren per maand, d.i. ongeveer 45 pCt. van de vooroorlogse behoefte - bii lange na niet op peil is en aangezien na Mei de verwerking van ruwe tabak nog met 10 pCt. zal moeten wor den besnoeid, acht men het onjuist de sjgarenrantsoenen voor welke periode dan ook aanzienlijk te verhogen, aangezien daarop altijd weer een onaangename terugslag zal moeten volgen en een en ander bovendien by een gelijkblijvend voorzieningstotaal van tabaksproducten weer nieuwe deviezenmoeilijkheden zou veroorzaken. De maandelijkse tabaksim port alleen voor sigaren bedraagt na Mei 400 ton! De vakgroep voor de sigarenindustrie acht het daarom de beste oplossing de sigaren zonder bon te verkopen. Dit bevrijdt-»het publiek van de moeilijkheid bij de keuze van de bonbesteding. De huidige voorraad er zijn schat tingen gedaan tot 70 mill., rantsoenen ln totaal, waarvan een belangrijk deel ln sigaren, welke schattingen niet onjuist behoeven te zijn, ofschoon de voorraad zich niet nauwkeurig laat overzien is echter wel zodanig, dat de eerste stoot kan worden opgevangen. De beslissing ln deze materie, die de ministerraad zal moeten nemen, kan iedere dag verwacht word'en. Tenslotte nog een opmerking over de kwaliteit der sigaren, die uiteraard bij lange na nog niet op vooroorlogs peil is. De verbetering daarvan staat of valt met de verbetering van de toestand in Indo nesië. In de regel wordt bij een huwelijk I uit berekening een grote reken- j jout gemaakt J (Van een bijzondere medewerker) We waanden het oud verhaal reeds lang gestorven, nX dat de „Roomsen lopen aan de leiband van de pastoor, niet alleen in de kerk, maar ook in hun sociale leven en in de politiek". Inderdaad leest men dit ver wijt niet vaak meer in zich respecteren de grote bladen. Die weten zo zoetjes aan wel, dat by de katholieken het be sef sterk leeft, dat er een band bestaat tussen natuur en bovennatuur en dat de Kerk nu eenmaal door God is aan gesteld om deze betrekkingen te ver klaren. Door middel van haar eerste dienaren, de priesters, verricht zy deze Goddelijke opdracht. Nu bereikten ons dezer dagen enige brieven van. arbeiders, die ons knipsels zonden uit van die klei ne geniepige blaadjes, zoals die o.a. door" de E. V. C. worden verspreid. Hierin wordt weer eens het verhaal opgedist van de Roomse arbeiders, die voor de pastoor geen lid mogen worden van de E.V.C. En De Waarheid strooit kwistig soortgelijke tendentieuze berichten in haar kolommen, die kennelyk bedoelen de arbeiders te zeggen: Wordt nu toch eindelijk eens verstandig en schudt die pastoor, die Geestelijke Adviseur, van je vereniging af. Op de insinuaties en verdachtmakingen van bladen als De Waarheid en aan verwante artikelen gaan we natuuriyk niet in. Op de eerste plaats, omdat zij in dit geval over dingen spreken, waar van 2e nu eenmaal geen verstand .heb ben. en op de tweede plaats, omdat het beneden de waardigheid van een zich respecterend dagblad is op zulk gewroet in te gaan. Maar onze arbeiders zitten er soms mee. En daarom willen we hier nog eens de kwestie van de Geest. Ad viseur in de sociale verenigingen be spreken. Boven zeiden we het reeds; bet is de plicht van de Kerk, o a. de betrek kingen te verklaren, die er zijn tussen de natuur en de bovennatuur. Maar deze plicht van verklaring en voorlich ting sluit automatisch in een waken tegen verkeerde opvattingen, die in ver band met deze materie kunnen groeien onder mensen, die aan haar geestelijke zorg zijn toevertrouwd. Alle eeuwen door is het de belangrijkste zorg van de Kerk geweest, de verkondigde leer zuiver te houden. Ook op momenten ln de wereldhistorie, waarop ogenschijn lijk het Christendom geen enkele prae- tïsche betekenis meer voor het open bare leven had, bleef de leer der Kerk onveranderd heenwijzen naar het ideaal aller tijden: Christus zelf. Toen de ka tholieken in de tweede helft der vorig» eeuw in ons vaderland langzamerhand weer tot het besef kwamen dat 't Chris tendom iets meer is dan een verzame ling gelovigen in de Kerk, dan een on- dracht, vóór en na tafel te bidden, dat het Christendom richting moet ge ven aan het leven, de verhoudingen tussen de mensen moet bepalen en deze bewustwording vorm kreeg in ver scheidene ook sociale organisaties, toen was het eenvoudig de plicht van de Kerk door een bepaalde opdraftit aan haar priesters haar wakende en rich ting gevende taak ook en vooral in die organisaties te vervullen. Volgde men aanvankelijk het Duitse voorbeeld van de Geistliche Prases, reeds zeer spoe dig kwam men tot de ontdekking, dat deze vorm nadelig was voor de persoon lijkheidsvorming van de katholieke leek, meer in het bijzonder de arbeider. Reeds in 1892. zo vertelt Gerard Brom in zijn „Alohons Ariëns" (deel 1, blz. 419), schreef Mgr. Ariëns aan kap. C. C. Prinsen: „Ik ben de mening toegedaan dat de arbeiders in hun Bonden zoveel mogelijk alles zelf moeten doen (in het begin kan hij dat nog- niet: maar hij leert dat heel spoedig en in een boel raken is hij veel knapper dan wij) en dat de geestelijke, die aan de vereni ging is toegevoegd, niet zozeer geeste lijk vader moet zijn. als vriend en me destrijder". De Geestelijke Adviseur in een ver eniging is derhalve geen di recteur. geen bestuurslid, geen controleur of voogd, maar de adviseren de vriend, die er door zijn raadgevingen voor waakt, dat de richting, waarin een vereniging zich ontwikkelt, zuiver blijft afgestemd op God. In een Communiqué in 1909 uitgege ven heeft het toenmalig Doorluchtig Episcopaat de taak van de Geest. Advi seur nauwkeurig omschreven en geen statuut van enige katholieke organisatie verkrijgt de bisschoppelijke goedkeuring zonder dat daarin de adviseurs-clausule is opgenomen, waarin deze taak onge veer wordt omschreven als volgt: Acht de geestelijke adviseur een genomen be sluit in strijd met d« katholieke begin selen. dan kan hij zich tegen de uitvoe- "g daarvan verzetten. (Vervolg op pagina 3) Ter gelegenheid van „Memorial-Day" werd Vrijdag een korte plechtige her denking gehouden van de Amerikaanse gevallenen op de Amerikaanse begraaf plaats te Son (N.-Br.). Bij deze plechtigheid waren verschil lende vertegenwoordigers van het Ame rikaanse en Nederlandse leger aanwe zig, onder wie kolonel Miller van het Bureau van de Amerikaanse militaire attaché en kolonel J. A. A. Setzen, com mandant. van het militaire district Eind hoven. Twee Amerikaanse leger-aalmoe- zeniers voerden het woord, waarna ge meenschappelijk gebeden werd voor de gevallenen. Kolonel Miller herinnerde eraan, dat op 37 kerkhoven in Europa Amerikaanse mannen liggen, die hun leven gegeven hebben voor ons aller be vrijding. Hij dankte Nederland, dat de graven van zijn bondgenoten zo in ere hield. Kolonel Setzen wees er in zi.in toe spraak op, dat de motieven, waarvoor al deze soldaten gestorven zijn. nooit vergeten mogen worden. Hierna bracht het Nederlandse vuurpeleton een ere saluut, trompetgeschal weerklonk. Jhr. Smits van Oyen, de Commissaris der provincie Noord-Brabant, en de burgemeester van Son legden kransen. Alle graven waren met kleine Ameri kaanse vlaggetjes versierd en met bloe men bedekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1