ENGELMUNDUS, de monnik met de spraak der engeien J De parochie Driehuis in de loop der eeuwen G. HONING ZN. TAXI? bel op Mustang bij Medan neergestort Bepaalde textiel punten ongeldig ISIS sl 7oXC?Bel 13000 Kerkberichten 1fr Haarlems Gemengd Koor Van het witte doek TORENS ROND DE OUDE ST.'BAAF HET ZAAD WAAIT OVER DE ZEE 1.2.3.4.5. Piloot gedood, toestel uitgebrand Na 21 Juni a.s. AGENBA- ZATERDAG 31 MEI 1947 FAuünA l Engelmundus De wolf verstrooit, de herder verzamelt JE.IÜS BR WAS EENS EEN HEEL ONVERSTANDIGE HUISVROUW Nieuwe Gracht 36 Tuinwijklaan 21 Landzichtlaan 33 Telefoon 10230 Telefoon 11012 Heemstede STAD EN OMGEVING HANDTASTELIJKHEDEN OP EEN STATION „Aiax" - Amsi. Riji. Mij. 'T FRIESCHE SCHATHUIS Koperwerk, meubelen enz. NACHT- EN ZONDAGSDIENST Te Bloemendaal, Overveen en Santpoort Racing Club Haairlem Eerste uitvoering van Bruckner's Mis in D WERKKLEDING TELEFOON Rrandstoffenhandel „DE SPAARNESTAD" DISTRIBUTIENIEUWS Petroleumbonnen Spaarnestad contra Pers BLOEMENDAAL „Maria Stuart" Weer een Koninginnefeest Men kan weer douchen Dokters-Zondagsdient HEEMSTEDE Collecte voor blinden ZANDVOORT CHIN. IND. REST. HONGKONG Vuilnisemmers GOED PRIJSHOUDEND V 1 -r\ e oude monnik Egbert, in zijn grauw habijt, schreef 690 en keek uit J het venster in de vallende schemer. In zijn geest zag hij het wijde water, waarop een boot met roestbruin zeil, dat gebold wordt door een vlagende herfstige wind, die giert om de muren van de abdij, en de dorre blaren meeneemt tot hoog boven de bomen. Driemaal had hij zelf zee gekozen en even zovele malen was zijn schip te pletter gelopen. Thans wist hij twaalf jonge apostelen uit zijn klooster daarginds, onder wie zijn geliefde Willebrord, varend naar het onbekende land waar ook Wilfried was geweest en dat nu de boodschap van de Levende God zou ontvangen al was het dan niet rechtstreeks van zijn lippen. Hij legde de schrijf- veder neer, de nacht was uit de hoeken gekropen en vulde reeds de kamer; hij riep de voorspraak in van Sint Benedictus en St. Augustinus om een behouden vaart en Gods Zegen bij het grote werk dat zijn mannen wachtte van Velsen, nabij de pont; het Noord zeekanaal werd gegraven en de Engel- mundusbron verdween tussen zijn oevers; de relikwieën van de Heiligen werden heimelijk verborgen; op elk werd een pa piertje geplaakt met de naam van de Heilige en in een zak bij elkaaar gelegd en vervoerd naar Haaarlem. In Felsia vond Willebrord het kerkje, toegewijd aan Sint Paulus, de apos tel der heidenen, dat hen geschonken was door Pepijn van Herstal, en hy liet er een van zijn gezellen achter als her der. Het Christendom was reeds meermalen doorgedrongen tot ta onze streken, het eerst door de invloed die uitging van de Romeinen, wier rijk zich uitstrekte tot aan onze grote rivieren. Sint Servaas was reeds in 350 bis schop van Maastricht. De grote volks verhuizing in het jaar 400, die de restan ten van het voze imperium overliep, smoorde tevens het ontkiemende geloof. De Franken, een honderd vijftig jaar la ter bekeerd tot het Christendom, strekten met hun groeiend rijk ook hun geloof uit tot noordelijker streken. Maar de Frie zen waren hun tegenspelers en waar de Franken teruggedrongen werden, ver dween ook het Christendom. De Angelsaksers, in 400 overgestoken naar het witte eiland, werden bekeerd door de Ierse monniken; in Engeland ontwikkelde zich een rijk geloofsleven en een hoogstaande cultuur. En enkele eeuwen later worden de Friezen bezocht door geletterde mannen, vreemdelingen, die hun taal spreken en verstaan. Zo is het te verklaren dat Willebrord reeds een fragmentarisch Christendom kon aantreffen en dat de Engelse mon niken zich in de lage landen verstaan baar konden maken. De monnik, die in Felsia (Velsen) preekte, werd om zijn engelentaal „En- gelmond". genaamd en behalve het riele- heil, behartigde hjj ook het maatschap pelijk welzijn van de landbouwende be volking in de streek, die hem was toe vertrouwd. De ziltige grond liet hij be vloeien met zoet water, dat opsprong uit een bron, die hij had doen ontstaan en die de Velserbeek deed vloeien. Toen Engelmundus gestorven was, vereerden de gelovigen hem als een Hollandse Blasius en bij zijn gebeente kwamen pelgrims tot uit bet Gelderse om genezing af te bidden voor mond- en keelziekten. Deze pelgrims passeerden eerst het klooster „Sancta Porta" (Santpoort) en bezoch ten dan de heilige plaatsen: de Bron en de relikwieën van Engelmundus, de Wil- lebrordsput en O. L. Vr. ter Nood in Heiloo en vereerden Sint Adelbert in Egmond. Zij overnachtten in Beevaarts- wijk. De reformatie kwam en de kerk van Sint Engelmond.' de derde verbouwing sinds Willebrord de kerk van St. Paulus aantrof, is de huidige protestantse kerk De verering voor de Heilige Man van Felsia werd in de afgelopen oorlog geactiveerd door de dreiging, die zich samenpakte boven het tot de ver dediging klaargemaakte Hollandse kust gebied. In 1942 werd de evacuatie hier gelast en pastoor Bik huurde het kasteel Duin en Kruidberg voor de Eerw. Zus ters en betrok er een kamer. In feite echter was de pastoor, ondanks het ver bod, steeds in zijn pastorie en bewaakte trouw zijn kerk. Bij het 50-jarig bestaan der kerk in 1944 was er in het parkachtige landgoed Duin en Kruidberg een plechtige viering met een Lof en indrukwekkende processie in de open lucht, waarbij al de door het land verspreide parochianen tezaam ge stroomd waren. Deze onverschrokken manifestatie (het leek iets op twaalf eeuwen tevoren!) trok ook buiten de hekken veel belangstelling. „De parochie is thans voor 80 pCt. be volkt door gelovigen uit Velsen en U- muiden, die de band met hun parochie niet verbreken, omdat zij daar eens ho pen terug te keren. Dit bevordert een homogeen parochieverband uiteraard niet, maar wij maken er van wat wij maken kunnen," aldus de pastoor; „de omstandigheden tijdens de oorlog wa ren van ernstiger aard." Toen aan de Katholieken bij de her vorming hun dierbare Engelmun- duskerk ontviel werd in Driehuis in een boerderij de schuilkerk ingericht en in 1893 werd de eerste steen gelegd voor de huidige kerk. De architect Bru- ning uit Haarlem had in de geest vaii zijn tijd een kerk ontworpen naar go- thische trant. De hier reeds besproken nederzetting van de pater^ Capucijnen in Velsen-lJmuiden-Oost, niet ver van de oudé kerk, vormde een rectorale hulpkerk van de parochie Driehuis. Onder het pastoraat van pastoor v. d. Meer werd de kerk verrijkt met een kleurrijk transeptraam van Joep Ni colas dat in een tros figuren in drie taferelen de verheerlijking van de H. Eucharistie uitbeeldt. Onderaan zijn landbouwers en vrouwen met kinderen samengestroomd rond een predikende priester; op dj achtergrond een kerkje, dat sterk doet denken aan het oude heiligdom van Engelmundus. Daarboven, met de Moeder Gods als een. trale figuur, de zaligen en heiligen in de hemel in aanbidding gericht naar het derde tafereel: het hoogste der hemelen, waar de Eucharistie omstuwd wordt door engelen. Het hoofdaltaar, door de paro chianen vervaardigd, is van massieve blokken natuursteen, waarboven, aan kettingen gehangen, in de weinig ge bruikte zadeldakvorm, een baldakijn van fijn smeedwerk en hout, waarop engelen symbolen geschilderd zijn. Dit voorname en piëteitvolle geschenk werd de pastoor in 1942 door de parochie aangeboden bij zijn 25-jarig priesterfeest. De zijaltaren, toegewijd aan Sint Wil lebrord en Sint Engelmundus, zijn zin rijk geïnspireerd op de oude altaren, die gebouwd werden boven de graven van de martelaren; in de tombe waren gaten, waardoorheen de gelovigen een doek neerlegden op de grafzerk, welke zij dan ais relikwie bewaarden. Het ontwerp is, evenals dat van het hoofdaltaar, van architect Van Moorsel. Albert Termote heeft een karakte ristieke Benedictijn gehouwen als Engel mundus, patroon en eerste pastoor van de parochie. Het beeld is prachtig in de steen gedacht. Lode Sengers maakte een proef voor een Kruisweg, die, te oordelen naar de staties, die gereed zijn, een zeer belang rijke aanwinst zal betekenen. Sierlijke kandelaars maakten de edel smeden Jan Kriege en Karek Krol. Bij de H.H. Vaten bevinden zich een kostbare gedreven zilveren monstrans met engelenfiguren eiï lofwerk uit de 17e eeuw en een met toepasselijke tafe relen gestoken ampulleblaadje, dat wij nog een eeuw onderschatten. De geest van onze eerste geloofsver kondigers, die met het kruis stonden tegenover de blanke wapenen van de heidenen, leeft nog in de duinrand, meer dan wij u hier konden vertellen. L. T. want toen de nieuwe kolenbonnen waren aangewezen dacht zij: ,,'t Is nog volop zomer, dus ik kan nog wel even wachten met inleveren". Toen het begon te winteren was het eigenlijk al veel te laat, maar gelukkig konden wij haar nog helpen. De meeste Haarlemse huisvrouwen zijn verstandiger en sturen de nieuwe bonnen" T.A. 707 - 74 75 gauw naar ons. Dit is voor ons ook veel prettiger. Het voorkomt teleurstellingen en U kunt er van verzekerd zijn, dat U tijdig van kolen voorzien bent. Dus elke verstandige huisvrouw naar: Eind Maart van dit jaar was S. W. te Beverwijk van plan met zijn vrouw een treinreisje te maken. Op het station aan gekomen, liet W. zijn echtgenote in de hal achter en ging zelf naar het loket om kaartjes te kopen. Toen hij zich met de kaartjes in zijn hand. omdraaide, zag hij zijn vrouw in de verte in druk gesprek met twee vreemde heren. De zorgzame echtgenoot vond dit vreemd en snelde naar het drietal toe. Nu bleek, dat er tussen mevr, W. en de beide heren een woordenwisseling ontstaan was. Niette genstaande het feit dat W. niet wist waar de ruzie om begonnen was, gaf hij een van de heren een paar gevoelige klappen met een actentas. Toen de andere zich op W. wilde werpen, ontving hij ook enige slagen en stompen van de driftige man. Met dit al was t treinreisje, waarnaar hij zo verlangd had, voor W. onbereikbaar geworden, want hij werd ingesloten en moest Vrijdag voor de Haarlemse Poli tierechter verschijnen ter zake mishan deling. Ter zitting bleken de getuigen verklaringen van de beide slachtoffers een andere lezing van het geval te geven, want deze vermeldden, dat W. de beide heren zonder reden, botweg met een actentas had geslagen. De Officier van Justitie eiste f 10. subsidiair 5 dagen; het vonnis luidde conform. JANSSTRAAT 8 TELEFOON 20141 t/o Nutsspaarbank De Bloemendaalse apotheek te Bloe mendaal, de Elswout apotheek te Over veen en de Santpoorter apotheek te Sant- poort.station hebben een nacht- en Zon dagsdienst ingesteld. Ingaande 1 Juni zullen de apotheken om de andere week gesloten zijp en wel zo, dat, wanneer de Bloemendaalse apo theek gesloten is, de beide andere apo theken geopend zullen zijn, terwijl de daarop volgende week de Bloemendaalse apotheek de dienst voor alle drie de apotheken waarneemt. De dienst gaat des Zaterdagsavonds zes uur in en eindigt des Maandagsmor. gens acht uur; de nachtdienst op de weekdagen begint des avonds zes uuf en eindigt de andere morgen acht uur. Na de teleurstelling met mr. Meacock ondervonden, is de Racing Club Haar lem er thans éindelijk in geslaagd een Engelse trainer te engageren. Het is de'bekende linksbinnenspeler mr. Frank Leslie Talbot. Hij is 36 jaren oud en heeft een mooie voetbaldienst- staat achter zich. O. aspeelde hij 5 jaar in Cardiff City, 5 jaar in Black- bum Rovers, terwijl hij na de oorlog speler en tevens trainer was van Walsal. In de oorlog nam mr. Talbot dienst bij de R.A.F. waar hij in verschillende ver tegenwoordigende elftallen is opgesteld, Mr. Talbot is ook gediplomeerd mas seur. In de komende zomermaanden zal de Racing onder zijn leiding een harde training ondergaan. Er is een drieling in Haarlem ge. boren. Dat is zeker niet de eerste keer, maar telkens wanneer ik zo'n tijding krijg, blijf ik er even over naden ken. Per slot van rekening heb ik zelf ook een stel kinderen, die ieder voor zich een drieling hadden kunnen zijn. Vijfmaal drie is vijftien, reken eens uit hoeveel kinderbijslag dat zou hebben uitgemaakt; het salaris van de baas Js er slechts een peulschilletje bij. Maar bekijk ook eens wat dat huishouden zou kosten! Om te griezelen. Daarom voel ik me gedrongen een kort woord tot de vader en moeder van de drieling te spreken. Allereerst de mede deling, dat de vader bloemist is, Dor- landt heet en woont aan de Vergierde- weg 38. De moeder is zij zal me gaame vergeven, dat ik haar leeftijd noem pas 34 jaar en heeft vóór de drieling al zes kinderen ter wereld ge bracht, waaronder een tweeling. Lieve mevrouw Dorlandt! Ge zult niet treuren, dat het geen vijfling, maar slechts een drieling is, want vijflingen worden door reclamebureaux opgekocht en een drieling blijft uw onvervreemd baar bezit in uw gelukkig gezin, dat met vader mee waarom zouden we vader vergeten? plotseling uit elf personen bestaat. En u bent pas vier en dertig. Toen ge met uw man voor het altaar stond, hebt ge met hem om kinderzegen gebeden, niet wetende dat die zegen een hoorn van overvloed ten gevolge zou hebben. Maar ge zult dankbaar zijn, want het zijn drie jongens en reeds in overoude tijden was de geboorte van een zoon meer waard dan vijf dochters, iaat Itaan wat drie wel noteren. Straks zul len ze met drieën vader's sigaren opro ken, vechten om zijn mooiste das en te gelijk nieuwe schoenen nodi£ hebben. Och, laten we niet somber zijn en hopen, dat ze nooit met Arbeitseinsatz en wat e- aan vooraf ging te maken zullen krijgen. Lieve, gelukkige moeder. Vanmorgen, heeft de zuster van de Mariastichting ons en onze lezers medegedeeld, dat u en de drieling het uitstekend maken. Of we ook wilden vertellen, dat de drie kna pen resp. 4K, 4 en 3J4 pond wegen. Dat deen we met het uitspreken van de wens, dat Dorlandt's elftal gezond en gelukkig een schone toekomst tegemoet mogen gaan. Lang leve de Haarlemse drieling! Dirigent Booda voerde in verband met een opname voor de .discotheek van de K.R.O. de eerste, de d moll-mis van An ton Bruckner uit. Deze en de f moll-mis (de c moll is kerkelijker van aard) zijn z.g. symphonische missen. De zang is wel geen bijzaak, doch de orkestbege leiding is verre van louter begeleiding en kleurrijke achtergrond. Zang en orkest lossen in elkaar op, zijn onafscheidelijk. De tekstbehandeling is echter, ondanks dat deze geschiedde volgens de oude Weense stijl, toch niet zo oppervlakkig als die van Bruckner's tijdgenoten. De tekst was voor de componist niet zozeer 'n hulpmiddel alleen om te geraken,'t uiteenlopend karakter van de tekst vindt toch weerklank in de muziek. Daarvoor was Bruckner een te diep-gelovig man. 'n Instrumentale inleiding zoals die voor het „Benedictus" wijst daarentegen weer op symphonische behandeling. De uitvoering van het werk viel niet bepaald mede. Er waren goede, klank rijke momenten op te merken, (al kon-> den de forte-delen wat afgeronder en nobeler van klank zijn), doe de zacht gezongen delen waren niet steeds fijn afgewerkt. ook de overgangen niet zowel in het koor als in het orkest. Te weinig voorbereiding? De meeste aan dacht aan de Psalm bdsteed? Orkest oververmoeid door de vele, snel op el kander volgende uitvoeringen? Zulke vragen dringen rich na zulk een vertol king op. Bovendien werkte het wat te langzame tempo voor de Allegro-inzet van het „Gloria" en „Et resutrexit" niet mede tot het verkrijgen van voldoende stuwing en spanning, alhoewel hierbij in het oog moet worden gehouden, dat deze mis niet de meest begeesterend* van Bruckner is. Eén der zwakste mo menten is b.v. „Benedictus" en dirigent Booda kon het niet aannemelijker ma ken met zijn vrije tempo-wisselingen. Een solo-kwartet had daarenboven meer afwisseling dan kleinkoor gebracht. Jammer, dat deze eerste uitvoering, er zal toch wel een betere volgen, op de plaat is vastgelegd! Voor de bezoekers was het alsof na de pauze het koor en vooral het orkest revanche nam met de beroemde „Psal- mus Hungaricus" van Zoltan Kodaly. De dichter heeft psalm 55 Klacht van David vrij gevolgd en van toe passing gebracht op het lijden van rijn geliefd, fier Hongaars volk, dat na de oorlog van 1918 zo diep vernederd en nooddruftig geworden is. Het werk is niet alleen één grote jammerklacht, doch tevens een smeekbede om hulp, een uiting van Godsvertrouwen „tot troost der vromen in droeve dagen", aldus de dichter aan het slot. Deze psalm, modern van klankbeeld, den, maar tevens diep treffend van in houd, is eigenlijk een grote tenorsolo. Het koor leidt In hoofdzaak David's klach ten in en sluit ze af. Enkele malen slechts treedt het in de handeling zelf op, doch dan meer ter versterking van de uitdrukking, b.v. met klagende uit roepen. Met de tenorsolist valt of staat dien tengevolge bijna het gehele werk. Chris Reumer zong met volle overtuiging, al leen drong bij ff-orkestspel niet immer riir. stem door de instrumentale klan ken heen. Het koor leverde bewonderenswaar dig werk, niet het minst Inzake tekst uitbeelding. Maar ook het orkest speel de - zijn prachtige, doch zeer moeilijke partjj bewonderenswaardig. Het was niet meer te herkennen, dat was de H O. V. op haar best, al konden de kleur schakeringen soms nog wat fijner worden getroffen. Na de Psalm spontaan geuit applaus. Hongaarse meisjes boden bloemen aan. Onbegrijpelijk liet dirigent Booda het schele orkest niet in de hulde delen Daarom van déze plaats een extra woord van hulde gebracht aan onze H. O. V. voor deze praestatie. OL. KOOP. In „Argwaan" onderneemt Alfred Hitchcoock een nieuwe poging, om ziels conflicten, thans voortvloeiende uit aan geboren leugenachtigheid, op het cellu loid'vast te leggen. Het is een buiten gewoon boeiend verhaal, dat deze week in het Frans Hals-theater te zien is, niet het minst door het opvallend goede spel van Cary Grant en Joan Fontaine. Van het begin tot het einde leeft men mee met het verliefde, later gelukkig getrouwde vrouwtje, dat tenslotte zwa-» gebukt gaat onder de wetenschap, dat haar man een ongelooflijke fantast is, die zij bijna een moord in rijn schoenen schuift. (Boven 18 jaar). In Amerika is alles mogelijk, dit komt bijv. ook tot uiting in de film „Para sieten'', welke deze week in Rembrandt de aandacht vraagt. Vrouwen, die met militairen gehuwd zijn, ontvangen van de staat een uitkering; het is nu een twijfelachtige verdienste van een orga nisatie, om meisjes met meerdere mili tairen te laten trouwen, waardoor de inkomsten dier organisatie in niet on belangrijke mate stijgen. In dit weinig hartverheffend gegeven worden op Al Capone-wijze concurrenten uit de weg geruimd, maar tenslotte wordt de bende ingerekend. Aan de logica van het een en ander wordt nog wel wat geweld aan gedaan, het slot is even goedkoop als de inhoud en het woord „succes" wil ons niet uit de pen vloeien. (Boven 18 jaar). Wie eens kennis wil maken met de gevoelens, die men heeft, wanneer men geheel- alleen in een vreemd land is, waar de mensen volkomen andere levensopvattingen bezitten dan in het vaderland, kan dit deze week in City doen. In dit theater wordt de film „Welkom Vreemdeling" vertoond, waar in Engelands beroemdste karakterspeler Laurence Olivier de hoofdrol vertolkt. Kort voor de oorlog maakt een Rus een reis in Engeland en wordt aldaar met enige terughoudendheid behan deld, omdat hij buitenlander is. Als hij kennis maakt met de Engeise humor en tradities, verlangt hij naar zijn ern stige'vaderland terug, maar Amor voert hem naar een aardig meisje en de Engels-Russische vriendschap is weer getekend. Hoewei de rolprent enigszins langdradig is, is het toch wel de moeite, waard om ze te bekijken. Toegang alle leeftijden. „Barracuda" is de titel van de in technicolor opgenomen film, die in Cinema Palace vertoond wordt. De film vertelt van een bende piraten, die alle hen in het vaarwater komende schepen plegen te bestormen ep te plunderen en die steeds als triomphators uit de ver woede en bloedige gevechten te voor schijn komen. Dit vrij dikwijls verfilm de gegeven is in „Barracuda" met prachtige kleuren op het doek geschil derd. Liefde, haat, intrige, angst, droef heid en geluk, de fundamenten waarop dit filmwerk Is gebouwd, heeft de regis seur zo door elkander weten te vlech ten, dat een zeer aannemelijke en aan trekkelijke rolprent ontstond. (18 jaar). De roem is de Zweedse film „Him- laspelet", die deze week in het Luxor- theater vertoond wordt, reeds vooruit gegaan. De regisseur Sjöberg is een meester op de filmwapenen en heeft met een bijzonder fijn gevoel voor de werking van beeld en geluid zijn dich terlijk sprookje verteld en het grootse Zweedse landschap met zijn oneindige luchten om beurten omgetoverd tot een hemels oord of een met dreiging geladen helse verschrikking. Een zondig mens gaat door Zweden, een jonge boer, die het moest aanzien, dat zijn bruid door fanatieke dorpelin gen als heks wordt verbrand. Hij wordt rijk, leeft er maar op los, tot God zelf hem tenslotte bij de hand neemt en hem in veilige haven binnenbrengt. Deae. handeling is geïnspireerd op pittoreske wandschilderingen in Zweedse huizen, waarop voornamelijk bijbelse tafrelen te bewonderen zijn in de vorm van pri mitieve voorstellingen uit later eeuwen; deze voorstellingen zijn in de film ge deeltelijk in bijbelse trant uitgewerkt. Een aparte, technisch knappe film, die de aandacht vierdient om haar zuiver heid, haar menselijkheid en haar poëti sche charme. (Boven 14 jaar) Na een uitgebreid voorprogramma draait in Spaame-Theater een bijzon der spannende film, „De Tyran", met Conrad Yeidt, overigens geen orfbekende voor ons, in de hoofdrol. De wil om als imperator te heersen ligt diep veran kerd in de man Keith, die zonder een cent op zak in een Franse havenplaats ronddoolt. Deze wil, gepaard aan een geniaal brein, valt in de smaak bij een zonderlinge Croesus, die. hem het geld en de middelen verschaft een stout avontuur in het hart van Azië te gaan ondernemen. Zie hier het gegeven, dat meesterlijk door Conrad Veidt beheerst wordt, waarin de spanning tot op de laatste meter celluloid aanwezig blijft. (Boven 14 j.). DAG EN NACIIT In het tijdvak van 2 t/m 21 Juni 1947 bestaat volgens onderstaande letterinde- ling in het centraal uitreiklokaal „De Vleeshal", Grote Markt, gelegenheid tot het indienen van individuele aanvragen voor werkkleding door personen, werk zaam in een zelfstandig beroep, dan wel in een bedrijf met minder dan 10 werk. kleding dragende arbeiders. De betreffende formulieren MD 33308 behoren te worden afgehaald en volledig ingevuld te worden ingediend bij de dis- tributiedienst van de gemeente van in woning. De door belanghebbenden ontvangen „Kennisgeving van toewijzing", waar op nog geen bonnen werden verstrekt, behoren eventueel met de bereidverkla. ring bij de nieuwe aanvragen te worden overgelegd. Alle overige ingediende aanvragen voor werkkleding, waarop nog geen bericht is ontvangen, moeten eveneens als vervallen worden beschouwd. In deze gevallen kunnerl thans ook nieuwe aanvragen worden ingediend. De letterindeling is als volgt: Afhalen formulieren en indienen aan vragen: 2 t/m 7 Juni AH; 9 t/m 14 Juni IP; 16 t/m 21 Juni QZ. 2, 3 en 4 Juni zal in de Stadsschouw burg de R.K. Toneelvereniging Thalia opvoeren „Tot wederdienst bereid", een blijspel in drie bedrijven. Dit -betekent voor Haarlem de première. 5 en 6 Juni zal de R.K. Gem. Toneel vereniging Ludamus in de Stadsschouw burg opvoeren. Peggy, mijn kind". Ds voorstellingen kjeginnen 8 uur 's avonds. De Regeringsvoorlichtingsdienst meldt, dat gisteren een Mustang van de militaire luchtmacht tijdens een contrölevlucht bovei» Nederlands ge bied nabij de rand van de stad Me dan is neergestort. De piloot werd gedood en het toestel is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. is^een prachtige uitvinding. behoeft maar even num mer 14164 aan te slaan en er komt iemand de kolen- bonnen bii U halen. Kort daarna krijgt U de brand stoffen thuis. Mooier kan het wel niet Onthoudt U dusnummer - 14164 en het kolenprobleem is opgelost door FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) TELEFOON 14164 en 13904 (Adv.) Het C. D. K. deelt mede, dat de textielbonnen van de textiel-leder- kaart VA 510 na 21 Juni a.s. niet meer geldig zullen zijn. Degenen, die bedoelde bonnen nog in hun bezit hebben, zijn derhalve in de gelegen heid tot uiterlijk 21 Juli a.s. deze bonnen te besteden voor de aankoop van op punten verkrijgbare textiel- goederen. Maandag 2 Juni: HAARLEM: Bonkaarten restant letter S. HEEMSTEDE: Bonkaarten 9—12.30 restant W, X, IJ en Z, 2—4 zelfverzor- gers alle letters. Extra bonnen jonge en a.s. moeders T en U. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de onderstaande bonnen van de petroleiunkaarten voor kookdoel- einden en verlichting gedurende Juni de daaraqhter vermelde hoeveelheden pe troleum verkrijgbaar zullen zijn. Kaar ten UA 611: bon A 29 tot en met A 32, 4 liter per bon; kaarten UB 611: bon B 15 en B 16, 4 liter per bon; kaarten UC 611: bon C 08, 4 liter per bon; kaarten ÜD 611: bon T> 13. 2 liter per bon. Een gelijk spel was het resultaat Van de wedstrijd tussen de elftallen van de N.V. „De Spaarnestad" en de Haarl. Sportpers. Eleveld had de N.V. de leiding gegeven en zo bleef het tot een kwartier voor tijd, dank rij het sterke spel der verdediging. Het was D. Koning die toen voor de persmannen de verdiende gelijkmaker inschoot. Vrijdagavond gaf Aerdenhouts Jeugd toneel voor leden van de vereniging „Aerdenhout" een geslaagde opvoering van „Maria Stuart" van Schiller. Het batig saldo van deze avond kwam ten goede aan de ver. „Weldadigheid naar Vermogen". Vóór de oorlog werd Koninginnedag te Bloemendaal steeds feestelijk gevierd. Het ligt thans in de bedoeling van het Oranje-comité, dat is samengesteld uit leden van Vreemdelingenverkeer en van de R- K. en Bloemendaalse Midden standsvereniging, deze dag wederom' op grootse wijze te vieren. Men is van plan 30 Augustus en 1 September e.k. op de Vinkenbaan aan de Zomerzorgerlaan "n kermisterrein te openen. Voorts zal er een kinderfeest georganiseerd worden. Een vuurwerk zal de feestelijkheden be sluiten. De organisatie van het feest is in handen van de heer G. Hoffschlag. De douchebadinrichting in het Jeugd huis aan de Donkerelaan, die wegens verbouwing enige maanden voor het publiek gesloten was, zal half Juni we derom geopend worden. Dr. H. D. G. A. Immink verzorgt 1 Juni de artsendienst. Met toestemming van het gemeente bestuur zal Zaterdag 14 Juni onder lei ding van mevr. C. JordensMaus, Win- terlaan 7, een openbare inzameling wor den gehouden ten bate van het alge meen bekende werk van Blindenzorg in de inrichting der Vereniging tot Werk verschaffing aan Hulpbehoevende Blind den te Amsterdam. Blinden van alle gezindten en elke herkomst vinden een levensdoel en bijstand op ieder terrein- zowel geestelijk als materieel in deze prachtige inrichting. Deze bijzondere collecte behoeft geen nadere aanbe veling. Zij, die op genoemde dag willen col lecteren; gelieven zich aan het adres van mevr. Jordens vóór 7 Juni op te geven; dit kan ook telefonisch geschie den onder nummer 29945. Stadsschouwburg: 31 Mei, Het Resi dentie Toneel met „Warenar", 8 u. 1 Juni, Het Residentie Toneel met „Liefaesdilem- ma'.\ 8 u. 2, 3 en 4 Juni, R.K. Toneelver. Tbalia met „Tot wederdienst bereid" 8 u- 5 en 6 Juni, R.K. Toneelver. Ludamus met „Feggy, mijn kind", 8 u. Concertgebouw: 31 Mei, Haarlemse Post- fare 8 u. 1 Juni, Het Biechtgeheim, 8 u. 3 .Juni bokswedstrijden 7.45. 5 Juni, Verg. Fat. Comité Hand. Rijkseenheid, 8 u. Begijnhofkapel; 31 Mei, Liederenavond Regina v. d. Hoeven, 8 u. 4 Juni, Aerden- hout's Vrouwenkoor 8 u. Cadi-club: 3 Juni, Komische opera Gra- do Volo, 8 uur. Bioscopen: Rembrandt: Parasieten (18 j Cinema-Palace: Barracuda, de Boeka nier (volw.)Luxor: Himlaspelet (14 j-K City: Welkom vreemdeling (alle leeft.); Frans-Hals: Argwaan (18 j.); Spaarne- Theater: De tyran (18 j 2.30, 7 en 9.15 U. Zond. Frans-Hals 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City 2.15, 4.80, 7 en 9.1& u. Overige bioscopen 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De Zond.- en avonddiensten worden tot 7 Juni waargenomen door: Bos- en Vaartapotheek, B. en V.-str. 26, tel. 13290. Apotheek Florijn, Gr. Houtstr. 78. tel. 10500, H. Remmers en Zn., Kruisstr. 6,tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gij- zemkade 181, tel. 23821. Heemstede; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 28197. Aerdenhout: Aerdenhout apotheek, Zandv.laan, tel. 26772. Zieken vervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Béiden dag en nacht. Tentoonstellingen Kunsthandel I.effeiaar: Schilderijen Cor Dik en ceramiek Groeneveldt (tot 14 Juni). 1 Stadskweektninen: (Kleverlaan), ge opend 1012. 25 en 79 u. (ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO ((Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 en 10.30 (beide Hoogmis). Lof 4,30 u. Maandag: kapittelmis 10.30. Congr. da mes 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. Jonge dames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. Jonge mannen 8 u. Donder dag: 7.30 Jaarl. Triduum. Biechten 6.30 —8.30. Vrijdag 9.30 (Hoogmis). Biechten 73 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.30—8.30 u. Lof 7.30 u. H. JÖZEF Jansstraat)Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 U. Lof u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. Da mes 8 u. Donderdag: Hoogmis 8 u. Lof 7.30. Zaterdag biechten 56.30 u. en van 79 u. Lof 7.30. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Grqenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag: congr. meisjes 7.30. Dins dag: Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jon gens 6.45. Jonge mannen 7.30 u. Don derdag biechten 67.30. Lof 7,30 u. Vrij dag Lof 7.30. Zaterdag: biechten 49 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis). Donderdag: biechten 78 u. Vrijdag: Lof <.30 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u. Lof 7.30 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kie- verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Vespers 4 u. Lof 7.30 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Donder dag: (Hoogmis) 7.30 u. Lof 7.30 u. Vrij dag: Lof 7.30. Zaterdag: biechten 59.30 u. Lof 7.30 u. H.H. ELIZABETH EN BAUBATtA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 8 (Hoogmis) en U u. Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30. Congr. meisjes Sr. 8.15. Donderdag: biechten 68 u. Lof 7.30. Vrijdag: Lof 7.30. Zaterdag: biechten 58.30. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag H.H. Missen 6.30, 730, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30. Lof 7 u. Maandag: H. Fam. dames 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. Jonge vrouwen 8 u. Woens dag: congr. jonge mannen 8 u. Donder dag: biechten 5—8 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis, waar onder geloofsbelijdenis), 11 u. Lof 6.30 u. Maandag: H. Fam. Vrouwen 8 u. Dins dag congr. dames 8 u. Woensdag congr. jonge mannen 8 u. Donderdag: biechten 6.7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30. Zaterdag: biechten 59 u. H. JOH. DE DOPER (Amsterdamstr.). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jr. 7.15 u. Woensdag: congr. jonge mannen 8 u. Biechten 7 u. Lof 7.30 u. H. Fam. dames 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag biech ten 4.30—8.30. Lof 7 u. ALLER. DRIEëENHEID (Bloemendaal» Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30. Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jr. 8.15. Woensdag: congr. jonge mannen 8 u. Biechten 78 u. Donder dag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Za terdag: biechten 59 u. Congr. meisjes 2.15 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVL. ONTV. (Over veen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 10.30 u. Lof 3 u. Donderdag: Hoogmis 7.30 u. Biechten 46 u. Lof 7,30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 48 u. Lof 7.30 U. O. L. VR. HEMELVAART (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 (Hoog mis) en 11.30. Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Biechten 56.30 u. Vrijdag: Lof 7.30. Zaterdag: biechten 58.30 u. Lof 7 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7.30. Maandag Liduir.acongr. 8.30 u. Donderdag: Hoogmis) 6.45 u. Biechten 6—8 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 U. Zaterdag: biechten 5—9 u. Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis). Lof 7 u. Maandag: cor.gr. heren en jonge mannen 7.30 u. Dinsdag: congr. meisjes sr. 7 u. Jongens sr. 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Biechten 68 u. Vrijdag: Lof 7.39 u. Zaterdag: biechten 5—9 u. Lof 7.30 U. Huis der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21, telefoon 2l37J ZANDVOORT Zeestraat 38, telefoon (AdV.) De uniforme vuilnisemmers, welke de raad besloot aan te schaffen, mogen, blijkens een opmerking van Ged. Staten, niet gratis ter beschikking worden ge steld. De ingezetenen zullen iets meer dan de kostprijs betalen, on- en min vermogenden krijgen reductie. Totale bate voor de gemeente X 13.000, Amsterdam, 30 Mei 1947. Ook vandaag was de bedrijvigheid *®j; beurze niet groot. Tot welke grote erschillen een beperkte markt kan leid® ■monden de noteringen in' aand. P"iUP^ "ie bil een geringe vraag van slechts e i kele stukken bijna 10% monteerden, d geen voldoende materiaal aanwezig WJS' De stemming was goed prijshoudend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2