Zullen Nederlandse eisen WORDEN AFGEWEZEN? ABD EL KRIM ONTSNAPT Parijs in opschudding Hongarije communistisch? Nieuwe regering gevormd WARME WEER ZAL AANHOUDEN f Bezwaren geopperd tegen tenminste zeven punten WORDEN HINDOESTAN EN PAKISTAN DOMINIONS r.. Parijse bakkers staken Veertigjarig record gesneuveld "1 Gandhi verzet zich heftig Bespreking te Djokja uitgesteld ^vechten bij Soerabaja Internationale brigade helpt Griekse guerilla's Straalvliegtuig vliegt tegen auto Truman naar Canada VITT0RI0 MUSSOLINI TOEGEJUICHT Luchtvaartovereenkomst met Voor-Indië Onweersbui teistert Jutphaas Marine-onderdelen naar Den Helder Tot hoofd en hart r Naar zee en heide Postpakketten naar Duitsland? fjAANDAC 2 JUNI - 1947 69ste JAARGANG No. 23361 Ministers teleurgesteld Bezorgdheid blijft Eigen artillerie moest worden ingezet Vrouwen van Hess, Sauckel en von Schirach gearresteerd Deze beide delen van Voor-Indië zul len vrfj zijn van inmenging of controle van de zijde der Britse regering. Zij zul len echter de eed van trouw moeten af leggen aan de Kroon. KONING FAR0EK VERLEENT GASTVRIJHEID Voorstel van Lewis verworpen 1 Juli nieuwe staking? Het weer Enorme schade aan kersenbomen Brand in dancing te Groningen Waterkanon kwam er aan te pas Vervoer van vee Controle opgeheven VLAMMENSPUITERS CONTRA COLORADO-KEVERS I Zoals het zonlicht over het land- I I schap, spreidt een ideaal een be- ^fc>verendegloedoverhet^ev^ruj DRIELING TE GRONINGEN Twee jongens reeds overleden DR. POELS STICHTING ®UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Een betrouwbare Indonesische bron deelde Zondagavond aan U.P. mede, dat het Nederlandse „ultimatum" aan de republikeinse regering waarschijn- *0k op tenminste zeven punten zou *orden afgewezen. Deze zegsman noemde de volgende Punten: De Nederlanders hebben verzuimd stipuleren of de voorgestelde interim, «gering een uitvoerende of een wetge- ende macht zou hebben. R- Tijdens de periode van overdracht gouden de Nederlanders een speciale po JJtie innemen met „de macht van het Peuten van beslissingen, welke gelijk a&t aan een veto.recht! 3- Onder artikel 16 van de overeen- jhist van Linggadjati zou het Neder- abdse troepen vergund zijn republikeins «bied te betreden in het belang van "^et en orde". „Wij kunnen echter geen „buitenland. troepen op ons grondgebied toestaan", zeide de zegsman. ,,4- Het memorandum neemt automa- l5ch aan, dat de Indonesiërs Nederlands ,echnisch personeel zullen vragen om de I*®derlandse defensie op te bouwen. Dit aldus de zegsman, „een andere list, daardoor de Nederlanders hun troepen P het binnenland kunnen krijgen". Het Nederlandse memorandum 'elt de vaststelling voor van een geheel, hdonesië buitenlands valuta-fonds, P'etbij inbegrepen de Malino-gebieden ah West.Borneo en Oost-Indonesië, ^elke beide gebieden gecreërd zijn zon- ef onze voorkennis en toestemming. On- aer een dergelijk gezamenlijk fonds zou. eh de Javaanse buitenlandse valuta °rden gebruikt om de Malino-gebieden e steunen, aangezien onze buitenlandse a'uta de'hunne verre overtreft". t Het voorgestelde fonds zou een taad beheren, waarin de Indonesische ^Publiek een minderheid van stemmen ah 6 tegen 4 zou hebben. Bezitters van ondernemingen zou- J. P- begeleid door Nederlandse troepen. a&r het binnenland terugkeren. De zegsman zeide echter ook, dat ze. P® punten van het memorandum waar- b'jnlijk wèl geaccepteerd zouden wor. Zo bijv. de instelling van een geza. ®hlijke voedselcontröle-commissie en v P commissie om de voorbereidingen (U°rt te zetten voor de ontwikkeling van Nederlands-Indonesische Unie. A.N.P. ontleent aan mededelingen P gewoonlijk goed ingelichte zijde de lende gegevens betreffende de in .-Indië ontstane situatie,:,, Men hoort wél de gedachte uiten, hat de regering van koers is veran derd, nu de uitvoering van Linggad jati tot teleurstellende resultaten beeft geleid. Het is echter niet ge. !jeel juist, dat er een uitgesproken koersverandering is; immers de re- sering houdt nog steeds vast aan de basisovereenkomst. Natuurlijk ver wachtte men niet, dat reeds dadelijk na de ondertekening van de basis, overeenkomst positieve resultaten zichtbaar zouden worden. Wel meen de men iets van een resultaat te mo gen verwachten 4 a 5 weken daarna, niet slechts op economoisch en finan. cileel gebied, doch ook op staatrech- telijk en juridisch terrein. De ver wachtingen te dien aanzien zijn niet vervuld. De aard der besprekingen was zó, dat telkenmale als er iets bereikt was, wat op overeenstemming leek, de onderhan. delaren der Republikeinen, terugkwamen, met voor Nederland onaanvaardbare voorstellen. Deze gang van zaken vond een hoogtepunt, toen de ministers Beel en Jonkman in het vliegtuig stapten voor hun oriënterende reis naar Indië. De reis van de ministers, bedoeld voor eigen oriëntering en heroriëntering, te. vens met het oogmerk persoonlijk con. tacten te leggen ter bevordering van een beter wederzijds begrip en vooral ook met het doel de Indonesische verhoudin. gen, die nu eenmaal anders zijn dan in Den Haag, beter te leren kennen, is een teleurstelling geworden voor de ministers. Juist toen zij uit Nederland vertrokken keerde Gani uit Djokja terug met de mededeling, dat de zo juist besproken economische oplossingen niet aanvaard konden worden. Toen de ministers in Ba tavia arriveerden troffen zij een situatie, die zij bij hun vertrek niet hadden ver wacht. Er zijn toen talrijke besprekingen gevolgd. Uit deze besprekingen is het vermoeden gerezen, dat bij de republi keinse regering niet de bereidheid aan wezig is op Linggadjati-basis verder te onderhandelen. Ware deze bereidheid nog aanwezig geweest, dan ware verder onderhandelingen mogelijk gebleven en had de situatie een ander aspect ver toond. Het gebrek, of liever de afwezig, heid van bereidheid tot onderhandelen bij de republikeinen, heeft de nota tot gevolg gehad. De republiek maakte propaganda te- gen de federalistische gedachte, welke zij zelf in Linggadjati aanvaard heeft. Er zijn in de republiek voorts in de laatste maanden geen mogelijkheden geschapen het economisch apparaat weer op gang te brengen. In Oost-Indonesië is het ech ter aanmerkelijk beter. Vóór zijn vertrek uit Djokja naar Ba tavia heeft dr. P. J. A. Idenburg tegen over Aneta verklaard, dat de missie on- bekrompen in staat is gesteld contact ta zoeken met de meest verschillende groepen uit de samenleving. Het bezoek heeft, volgens dr. Idenburg, het inzicht van de missie in de verhoudingen binnen de republiek verhelderd. Niettemin kon dr. Idenburg niet verhelen, dat de be zorgdheid omtrent de zo noodzakelijke snelle totstandkoming van volledige sa menwerking op basis van de overeen komst van Linggadjati nog niet was weg genomen. Hij sprak de hoop uit, dat de bestaande misverstanden en het wantrou wen spoedig zouden verdwijnen, opdat alle aandacht zou kunnen gewijd worden aan de rehabilitatie van dit door de oor. log verarmde land. De bespreking te Djokjakarta van de nota, die de Commissie-Generaal aan de Indonesische delegatie heeft doen toe komen, is uitgesteld tot het kabinet vol tallig aanwezig zal zijn. Zo verklaarde de Republikeinse minister, van Binnen landse Zaken, Roem, na zijn terugkeer uit Sumatra, vanwaar hij was terug geroepen voor de kabinetszitting te Djok. jakarta. Hieruit is af te leiden, dat de discussies en de beslissingen inzake de nota door een voltallig kabinet moeten geschieden. Duizenden hebben Zondag verpozing gezocht aan Hollands stranden, waar het wel zeer druk en warm was en waar de zon onbarmhartig ruggen en schouders verbrandde, maar waar men toch van tijd tot tijd verkoeling kon vinden in het zilte nat. Treinen, trams en bussen hebben een record.aantal passagiers vervoerd en in alle centra van ontspanning en zomersport was het op deze eerste Juni buitengewoon druk. Hier ziet men een foto van het strand te Zandvoort, waar een onafzienbare rij tenten stond opgesteld. Kinderen prefereerden boven de drukte in zee de eenvoudige wasteil Lord Mountbatten, de onderkoning van Voor-Indië, zal op de vandaag te houden rondetafel-coufvrentie met de Blits- Indische leiders met goedkeuring van het Britse kabinet de Indische leiders de Dominion-status aanbieden voor Hin doestan en Pakistan, benevens nieuwe verkiezingen in de provincie aan de Noord-Westelijke grens om te bepalen of dit gebied tot Pakistan zal behoren. Aldus verneemt Reuter uit goede bron ^Tlet weekoverzicht van de Nederland- militaire woordvoerder te Batavia ftiii dat in totaal drie Nederlandse 'itairen gewond werden, d Te Medan gaan de beschietingen in 9 Oostelijke sector en de stellingbouw h de demarcatielijn voort. Sedert de tUi; 'ertekenmg van Linggadjati vallen bestandsschendingen te - m tachtig ^lüen. In de sector van Tjiandjoer zijn ■°t vijfmaal toe Nederlandse pa- 'rouilles beschoten, terwijl dit in de 'eetor Soerabaja twintigmaal ge schiedde. Op een post werd een klei de aanval gedaan. Het was herhaal- "jriijk noodzakelijk eigen artillerie 'h te zetten. Zuid-Borneo werd de intensieve tui egang voortgezet met het re- «aat, dat een aantal leden van de T. 5I- en leden van andere Republikein- °rganisaties werden gearresteerd. e Midden-Bali neemt de terreur ^bstiger vormen aan. Enkele arrestaties erden verricht. De correspondent van de „Daily "elegraph" meldt uit Athene, dat internationale brigade, gelijkend die, welke In de Spaanse burger- ??riog heeft gestreden, op het ogen- Jmk bijeen wordt gebracht te Split 'h Joegoslavië, om de Griekse &uerillastrijders te versterken. tj.P® brigade zou Griekenland binnen- Kken via Albanië, waarschijnlijk over g slecht verdedigde Albanees-Griekse i Ts in de buurt van Florian in Grie- 'at>d waar momenteel gevochten Ifi brigade wordt gerecruteerd eh V"ankrijk, Be'S'ë, Spanje ën Portugal t- bestaat uit „anarchisten, communis- j en internationale avonturiers", b bet bericht van het blad wordt t>K;tr beweerd, dat de Franse commu- !®?be afgevaardigde, Andre Marty, S^ihg heeft van de recrutering in bub'Frankrijk en dat de voortraining Is vindt in de stad Rosier, tussen Wf5ans en Chartres. De trainingstaf Digi kwartier iri Narbonne en In Per- De l^der van de brigade zou 'Tsjechoslowaakse kapitein, Franti- j-, genaamd, zijn. „Daily Telegraph" zegt. dat Ame- öat kringen in Athene toegaven, Tiebtwj uit Zuid-Frankrijk inlichtingen ontvangen, dat daax recrute- Plaats vindt. $3 - bet m.s. Limburg van de tr0i., rdamse Lloyd uit Makassar ver- 6 tof ,.no6 toe verscheept werd. De la1 <Üe ,met de grootste ladng copra. ienhaWerci geheel ingenomen In de bui' Zjj bedraagt 9350 ton, de arde er van bedraagt ruim zes gulden. De Engelse schrijfster Daphne du Maurier, schryfster o.a. van „Rebecca" en „Jamaica Inn", arriveerde op Schiphol. Zij was ver gezeld van haar echtgenoot. It. gen. Sir Fre. derick Browning, die tijdens de slag om Arnhem commodore der Airborne-troepen in Nederland was Een Vampire-gevechtsvliegtuig met straalmotor is Zondag tijdens een de monstratie van de Zweedse luchtmacht boven Stockholm omlaaggestort, waarbij de piloot om het leven kwam. Het vliegtuig kwam laag over de luchthaven van Stockholm, vloog tegen een auto, en trof vervolgens een fabrieksmuur. Het toestel ging in vlammen op. Veer tigduizend mensen waren getuige van het ongeluk. Naar het Witte Huis- bekend maakt, zal president Truman 9 Juni naar Cana da vertrekken, waar hij tot 12 juni zal blijven. Men verwacht, dat de president het Canadese parlement zal toespreken. De Beierse minister voor de zuivering, Loritz, heeft Zaterdag medegedeeld, dat ook de vrouwen van Hess, Sauckel en Baldur von Schirach. de te Neurenberg veroordeelde grote oorlogsmisdadigers, vandaag worden gearresteerd en voor een zuiveringsrechtbank terecht zullen moeten staan. te New Delhi. Naar verluidt hebben enige hoogge plaatste leiders der Congres-partij reeds het voorstel aanvaard, dat het gecom pliceerde vraagstuk van een onmiddel lijke splitsing van het leger oplost. Het leger zal waarschijnlijk voor beide do minions gecombineerd gehandhaafd blijven. Tenzij men door overleg tot een andere regeling komt. Indien de Dominion-status wordt aanvaard zullen de bevoegdheden van de onder-koning als vertegenwoordiger van de koning van Engeland onmid dellijk opgeheven worden en zal hij fungeren als Gouverneur-Generaal van de beide Indien. Het feit, dat er een gemeenschappelijke Gouverneur-Gene raal zal zijn voor beide Dominions, zal een gemeenschappelijke politiek voor het handhaven van recht en orde ver zekeren. Men is van mening, dat de -ïuidige voorlopige regering zal verdwijnen oij het invoeren van de Dominion-status. De onder-koning zal vandaag slechts de reacties van de leiders vragen ten aan zien van de algemene lijn van het plan. Waarschijnlijk zal hij hen mededelen, dat hun beslissing tegen Woensdag wordt tegemoet gezien. Gandhi heeft te New Delhi verklaard: „Zelfs wanneer heel Voor-Indië in brand zou staan zullen wij niet toestemmen in de stichting van Pakistan, ook al eisen de Mohammedanen het onder be dreiging met het zwaard." Het bericht dat Abd el Krim, de oude leider van de Riffkabielen, in Pord Said van zijn schip „ontsnapt" was en zich met zijn gehele gevolg naar Cairo had begeven, heeft grote consternatie verwek^ in Parijs en in Franse diplomatieke kringen in Egypte. De 67-jarige leider van de Riffkabie len, die na de in Marokko gevoerde Riff opstand tegen de Fransen en Spanjaar den door de Franse regering in overleg met de Spaanse regering naar Réunion bij Madagascar verbannen was, had in Februari j.l. van de Franse regering ver lof gekregen het eiland te verlaten en zich te vestigen in de Provence, opdat zijn kinderen in Frankrijk hun opvoe ding zouden kunnen voltooien. Er was daar reeds een huls voor hem in gereed heid gebracht. Hij reisde aan boord van de Katoemba in gezelschap van zijn twee vrouwen en elf kinderen. Ook het stof felijk overschot van zijn moeder, die de wens te kennen gegeven had in Marok kaanse aarde begraven te worden, be vond zich aan boord van het schip. Abd el Krim had aan de Franse rege ring op erewoord beloofd dat hij onder Frans toezicht zou blijven, doch in Port Said bereikte hem het verzoek van ko ning Faroek van Egypte om zich naar Cairo te gegeven. Op het schip zou Abd el Krim bezoek ontvangen hebben van vooraanstaande journalisten uit Arabi sche landen en andere vooraanstaande persoonlijkheden. In antwoord op een vraag zei hij dat hij nu niet en nooij naar Frankrijk zou gaan. De Arabische leider en zyn familie bevinden zich thans in het hoofdkwar tier van de Noord-Afrikaansche natio nale leiders in ballingschap, waarbij zich de Tunesische leider Habib Bourgiba en de Marokkaanse leider Allal Elfasi be vinden. Later begaf Abd el Krim zich naar Tien escorte-auto's gingen aan de Argentijnse regeringswagen vooraf, waarin Vittorio Mussolini, zoon van de ex-duce, de stad Rosario In Santé Fe (Argentinië) binnenreed. De bevol king stond in de straten en bracht de fascistengroet, terwijl de voor malige raadsman van Mussolini bij de ontvangst verklaarde, dat de fascis tische leer nooit zal sterven. „Leve Perón, weg met madame Democra- i^tie" was de slotleus van zijn rede. Nadat Lajos Dinnyes, de minister van Oorlog in het kabinet Nagy, Zater dag op een kabinetszitting onder leiding van Rakovi tot opvolger van Nagy, die nog steeds in Zwitserland verblijf houdt, was benoemd, heeft deze het ontslag van het kabinet aangeboden aan presi dent Tildy, die hem echter verzocht een nieuw kabinet te vormen. Deze slaagde er Zaterdagavond reeds in het nieuwe, kabinet voor te stellen, waarin hij zelf optreedt als plaatsvervanger voor Nagy en de minister van voorlichting M.ikalvk zal ad interim als minister van Buiten landse zaken in plaats van Gyöngyössi optreden. Evenals hun voorgangers zijn heiden lid van de kleine boeren-partij, echter van de uiterste linkervleugel. Een hoge Hongaarse persoonlijkheid, ze nuwachtig en bang na de gebeurtenissen van de laatste drie dagen, verklaarde Za terdagavond tegenover een Ass. Presscorrss- pondent dat de communisten nu voor 100 pCt. de macht hadden in Hongarije en dat zij spoedig zouden ingaan op een Russisch aanbod het, Hongaarse leger op te leiden en uit te rusten. Hij zei verder, dat de communisten zioh van premier Nagy hadden ontdaan door een dreiging, dat ZU hem zouden vervolgen voor iets, dat hij niet gedaan had. Dit mag de climax genoemd worden van de commu nistische campagne tegen de leiders van de kleine boerenpartij, die op wettelijke wijze door het Hongaarse volk gekozen zijn. Na hun verkiezing moesten reeds vele van hen onder druk van de communisten het veld ruimen. Volgens welingelichte kringen heeft Nagy tijdens het telefoongesprek, dat hij voor zijn aftreden met Boedapest voerde, be loofd geen intervew toe te staan aan Wes telijke correspondenten. Dit zou hij gedaan hebben, teneinde zijn vierjarig zoontje uit het land te kunnen krijgen. De benoeming van de vroegere minister van Defensie, Lajos' Dinnyes een 46-jarige voormalige sergeant als premier, was vol gens hem geschied op persoonlijke lastge ving van de Russische hevelhebber Swirl- dow, nadat de drie grootste partijen reeds overeengekomen waren, dat het communis tisch gezinde lid van de boeren, Imre Olt- vanyi, hiervoor in aanmerking kwam. Swlridow zou over de keuze van Dinnyes gezegd hebben: „Hij is de enige candidaat." Dc zegsman was bang, dat Hongarije voor het Westen verloren zou zijn. De commu nistische campagne was er volgens hem in geslaagd twee keer de partij van de kleine boeren te laten zuiveren van „reactionnaire" elementen, waardoor de sterkte van deze partij in 't parlement veer verminderd was; de zeggenschap over 't leger en de politie met inbegrip van de gevreesde geheime po litie te verkrijgen en tenslotte zich de zeggenschap te verzekeren over de vakbe weging, waardoor de communisten indirect censuur kunnen uitoefenen, doordat zij de drukkers opdracht gegeven hebben niets te drukken, waarmede zij het niet eens zijn. Hij besloot het onderhoud, doelend op de Russische beschuldigingen tegen Nagy. met de opmerking: „Ik sta voor een raadsel hoe iemand zou kunnen samenzweren om zich zelf omver te werpen." Met betrekking tot de algemene verkie zingen in September, werd door verschillen de poUtici verklaard dat de Unkse partijen nieuwe verkiezingswetten zullen indienen. Enkele maanden geleden heeft de vice-pre mier, Arpad Szakasits, leider der sociaal democraten, verklaard, dat de nieuwe ver kiezingswetten 't, kiesrecht aan fascistische reactionnairen en andere vijanden van de democratie zullen ontnemen. Anti-commu nistische politici gaven als hun commen taar, dat onder zulk een wet de linkse par tijen bij de verkiezing in September waar schijnlijk overweldigende overwinningen zou den behalen. het koninklijk paleis en dankte Faroek persoonlijk voor diens uitnodiging. In politieke kringen te Cairo wordt het besluit van de Egyptische regering, om aan Abd el Krim gastvrijheid te verlenen, opgevat als een „antwoord" op de wei gering van de Franse autoriteiten- in Tunis om toestemming te geven voor het binnenlopen van het Egyptische vracht schip Emira Fawzia, dat een geschenk lading voedingsmiddelen aan boord heeft, in een Tunesische haven. In een Franse verklaring Hieromtrent wordt gezegd, dat, klaarblijkelijk op grond van onjuiste berichten over hon gersnood in een bepaalde streek van Tu nis, in April j.l. door de Egyptische re gering aan de Franse toestemming is verzocht voor het naar Tunis zenden van twee vliegtuigen met twaalf officieren van het Egyptische leger en een Rode Kruis-missie. Tezelfdertijd nam de Egyp tische regering het initiatief tot een in zameling, waaraan zij zelf het meeste bijdroeg. De Franse regering gaf toe stemming voor het zenden van de vlieg tuigen, doch hierop volgde een heftige campagne in de Egyptische pers, waarbij Frankrijk er van beschuldigd werd Noord-Afrika te laten verhongeren. De kwestie scheen reeds gesust te zijn, toen op 27 Mei de Franse ambassadeur te Cairo door de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken er van in kennis werd gesteld, dat het vrachtschip Emira Fawzia uit Alexandrië was vertrokken met bestemmnig voor Tunis. Gezien dit gebrek aan achting voor de meest ele mentaire gebruiken van internationale hoffelijkheid, aldus een Franse verkla ring, kon de Franse regering niet anders doen dan in haar houding te volharden door de Egyptische autoriteiten te doen weten, d£t het schip in kwestie niet in een Tunesische haven zou worden toe gelaten. De bakkers in het gebied Parijs zijn Zondagavond een staking van 48 uur begonnen, als protest tegen de lage lo nen. Woensdag a.s. dreigt een staking van winkeliers te beginnen, welke het hele land betreft. Twee en een half mil- lioen winkels en kleine zaken zullen dan een staking van een dag houden als protest tegen de regeringscontröle. Zondagavond hoorde Parijs de eerste berichten over een drastische rantsoen vermindering door de staking. Heden morgen 7 uur maakten de huisvrouwen, de meeste nog in badjassen en op pan toffels, de haren in vkrulspelden an op gestoken, queue voor de bakkerswinkels om de kostbare rantsoentjes brood bin nen te halen. Even later losten de rijen zich op. Het merendeel van de vrou wen ging naar huis, cft lange, dunne broden tegen zich aangedrukt. De eigenaren van de Amerikaanse steenkool-mijnen hebben de eis van John Lewis, de leider der mijnwerkers, om een loonsverhoging van 35 cents per uur, als „onredelijk" van de hand gewezen. Dit betekent een vastlopen van de onderhan delingen voor een nieuw arbeidscontract precies een maand voor de datum, waar op de regering de door haar het vorig jaar gevorderde mijnen weer in particu lier eigendom moet doen overgaan. Wan neer niet per 1 Juli aanstaande een overeenkomst bereikt is zullen waar schijnlijk vierhonderd duizend mijnwer kers weer in staking gaan. De eigenaren, die de eis verwierpen, vertegenwoordigen 75 procent van be trokken- industrie. Zij hadden een con tra-voorstel gedaan van vijftien cents verhoging per uur. Te New Delhi is een luchtvaartover eenkomst tussen de regeringen van Voor-Indië en Nederland gesloten, waar van de inhoud hoofdzakelijk overeen komt met een soortgelijke overeenkomst, die in November van het vorig jaar tussen Voor-Indië en de V.S. gesloten werd. Zowel de Nederlandse als de Voor-Indische regering zullen een lucht vaartmaatschappij aanwijzen, die be paalde routes over het gebied van Voor- Indië en Nederlqpd zullen mogen be vliegen. De overeenkomst heeft ook be trekking op Ned. Indië. Velen hadden het Zondag te kwaad met de warmte en dat was geen won der De eerste Juni was xot dusverre de warmste dag van het jaar. Vooral in Eindhoven en Twente steeg de tempera tuur hoog en wel tot 32 graden Celsius, maar ook in andere delen van het land voerde de zon de warmte tot boven de 30 graden op. Exceptioneel voor ,de tijd van het jaar is deze warmte volgens het KNMI te De Bilt echter niet, althans voor zover het de maximum- en de ge middelde temperaturen betreft. Wel sneu velde een 40-jarig record, want in de nacht van Zaterdag op Zondag was de minimum-temperatuur (die in De Bilt 17 graden bedroeg) hoger dan die, welke hier de laatste 40 jaren in deze tijd zijn genoteerd. De grote warmte heeft plaatselijk in ons land tot onweders geleid, die vooral in het midden van ons land zwaar zijn geweest. Hoe plaatselijk deze buien zijn geweest moge blijken uit het feit, dat het KNMI zelf een zwaar onweer plus hagel registreerde in De Bilt, waarbij de neerslag 2 cm. bedroeg, terwijl op één km. van he^ Instituut vrijwel geen neer slag is gevallen. Het warme weer zal nog wel even aanhouden, zo meent het KNMI. De zeer warme lucht strekt zich momenteel uit over de meeste landen in West-Europa en de daaraan grenzende staten. Maar ook geheel Duitsland en zelfs Polen lig gen onder deze warme lucht. Ons land bevindf; rich aan de Westelijke rand van dit warmtegebied, zodat een draaiing van de wind naar Westelijke richtingen ons althans een kleine afkoeling zou bren gen. Gezien de algemene luchtdruk-ver deling gelooft het KNMI echter, dat een naar het Oosten teruglopende wind en daarmede een aanhouden van het, warme weer waarschijnlijk blijft. Verwachting tot Dinsdagavond: In de nanacht en vroege ochtend enige nevelvelden, die na zonsop komst snel oplossen. Daarna tot on geveer dezelfde waarde als vandaag oplopende temperatuur. Zonnig weer. Vooral in het Zuiden en Oosten van het land in de namiddag enkele ver spreide onweersbuien met kans op hagel. Meest zwakke wind tussen Oost en Zuid. langs de kust koele zeewind. Zon 4.25—20.51. Maan 20.53—4.07. De onweersbui, die Zondagavond over het midden van ons land trok, en die met zware hagelbuien gepaard ging, heeft in Jutphaas in de provincie Utrecht enor- me schade aangericht. Vooral de kersen bomen en het veldgewas hadden van de hagelbuien ontzettend te lijden. De scha de, die aan de bomen en gewassen is toe gebracht, is onherstelbaar en in deze tijd, waarin de vruchten en gewassen zo no dig zijn, dubbel onwelkom. Bovendien hebben vele kwekers de ruiten van hun broeikassen in de strijd met de elemen ten zien sneuvelen. Bij één kweker in Jutphaas werden 250 gebroken ruiten ge- teld. Zondagnacht brak te Groningen brand uit in de dancing „Huize Astoria" in de Nieuwe Kijk-in-'t-Jatstraat. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur, dat een groot gevaar opleverde voor de belendende percelen, met acht stralen uit twee motorspuiten en het waterkanon. Het vuur, dat waar schijnlijk begonnen is achter het buffet in de danszaal, greep snel om zich heen en zette in een minimum van tijd ook de in hetzelfde pand ondergebrachte kantoorboekhandel van de firma Tempo, de kantoren van de stadsbezittingen en de kantoren van de deurwaarder B. Bleeker in lichter laaie. Zowel de tur- gers als de voormalige luchtbescher mingsdienst van deze wijk verrichtten hier zeer goed werk. De brandweer kon het vuur tot dit grote pand beperken. Bij het blussingswerk liep de brand wacht eerste klasse B. Gorter, die bo ven op de mechanische ladder het vuur bestreed, ernstige brandwonden op, zo dat hü naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen moest worden overge bracht. - Prinses Elizabeth van Engeland bracht een bezoek aan het Instituut voor gepension- neerde oud-gedienden te Chelsea ter bijwoning van de traditionele Oak Apple Day- parade op de stichtingsdag van het Instituut Naar wij vernemen, gaan plannen van het ministerie van Marine ten opzichte van Den Helder in het algemeen in de richting van overbrenging van verschil lende onderdelen naar deze plaats. Er is echter nog niet beslist welke onderdelen dit zullen zijn. Wel staat vast, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede, dat de onderzeedienst, die thans te Rotterdam (Waalhaven) is gevestigd, naar Den Helder wordt overgebracht. Het zal ech ter naar verwacht wordt, eind 1948 zijn. wanneer deze overplaatsing haar beslag krijgt. Nu ter bestrijding van de smokkel handel in vee de grensstrook, waarbin nen bepaalde voorschriften bestaan om trent registratie en vervoer van vee, is uitgebreid tot 20 IOJ-, komt de con trole op het vervoer over de grote ri-, vieren in het midden des lands tie ver vallen. Het verbod tot 'vervoer van vee des nachts in het Zuidelijk gebied olljft echter gehandhaafd. Bfj proeven met het afspuiten van het strand te Zoutelande met vlammenwer pers ter verdelging van de by duizenden aanspoelende coloradokevers is gebleken, dat dit middel onvoldoende is. De kleine draagbare vlammenwerpers steken wel het strandvuil, waarin zich de kevers bevinden, in brand, doch de beestjes kruipen weg in de vochtige, niet bran dende onderlaag. De piantenziektekun- dige Dienst zal thans bij het departe ment van Oorlog een zware vlammen- spuiter, die gemonteerd is op een car rier en die een veel aanzienlijker ver nielingskracht heeft, aanvragen. Duizenden bewoners der grote ste den hebben gisteren hun heil gezocht aan het strand en in de bossen. De Utrechtenaren trokken in grote ge tale naar Bilthoven en de Amster dammers zochten het Noordzeestrand of de bossen in het Gooi op. De loketten van de spoorwegen te Amsterdam C.S. gaven 30.457 kaartjes af, waarvan 7.815 voor Zandvoort. 96.437 plaatsbewijzen werden aan het C.S. ingenomen. Naar Zandvoort vertrokken 9 trei nen en uit Zandvoort vertrokken 11 extra-treinen naar Amsterdam. In totaal bezochten 17.000 reizigers Zandvoort per trein, Bergen aan Zee verwerkte er ruim 4.000 en Hoek van Holland 9.000. i Te Groningen is in de nacht van Zaterdag 24 Mei op Zondag 25 Mei een drieling geboren. Aanvankelijk maakte de drieling het best, maar de laatste dagen werd de toestand minder. Gister nacht zijn de beide jongens overle den: de toestand van het meisje is van dien aard, dat men het ergste vreest. De moeder maakt het echter goed. Naar wij vernemen is bij de regering in onderzoek de mogelijkheid om bin nenkort onder bepaalde voorwaarden het zenden van postpakketten ook aan niet-Nederlanders in Duitsland open te stellen. Binnen het kader van de Kath. Ar beidersbeweging Limburg is opgericht een Dr. Poels Stichting, genoemd naar de oud- hoöfdaalmoezenier van sociale werken, welke stichting zich ten doel stelt de uit zending van arbeidersvrouwen en arbei derskinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1