STAD EN OMGEVING 3-e V.kc Haarlemmer bouwde kathedraal in Rangoon Nog minder vlees Missionaris met zwak lichaam, maar met grote geest Ontduiking van deviezen- bepalingen „De Spaarnestad" die terugkeerde Bon voor meat and vegetables AGENDA Het Dakota-ongeluk op Schiphol Het zilveren feest van Hagevelds Regent Waar zijn onze troepenschepen Gevangenen in Indië niet mishandeld MAANDAG 2 JUNI 1947 PAGINA 2 JHR. DR. J. C. MOLLERUS GEHULDIGD R.K. Speeltuin Noordervreugd geopend NA DE LENTE KOMT EEN WINTER Brandstoffenhandel door BARBARA BOWER EERSTE H.H. MISSEN Retraite HOOFT-HERDENKING TE HAARLEM „Wasrenar" in de Schouwburg i GELUKKIG VOORSTEL „Pasitor Angellicus" in het F rans-Hala-theater ZANDVOORT WONINGBOUW GEZINSZORG Aanstelling kraam verzorgster Gemeentepersoneel S't raat ver 1 ich'ti n g Gemeen'tera ad Dienst Publieke Werken Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Afscheid J. W. v. d. Elshout Besturingsfout de oorzaak BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Doodvonnis voltrokken AFWACHTING BIJ DE HOOGOVENS Arbeiders aan het werk gebleven Burgerlijke Stand (Wordt vervolgd) In het gebouw van de Kamer van Koophandel heeft Zaterdagmiddag het Haarlemse zakenleven de secretaris van de Kamer van Koophandel, jhr. dr. J. C. Mollerus, op hartelijke wijze gehul digd in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum. Van de gelegenheid om de jubilaris geluk te wensen hebben velen gebruik gemaakt. Een deputatie van de secretarissen van de gezamenlijke Ka mers van Koophandel in Noord-Holland bood een zilveren asbak aan, terwijl de vereniging van secretarissen van de Kamers van Koophandel in geheel Ne derland hem een fraai boekwerk schonk. De heer B. W. Lasschuit, vertegenwoor digende het Haarlemse zakenleven, rele veerde de prettige samenwerking tussen secretaris en het bedrijfsleven. Zijn woorden gingen vergezeld van een zil veren theeblad en oorkonde, terwijl voorts de echtgenote en de moeder van de jubilaris in de bloemenhulde moesten delen. Jhr. dr. J. C. Mollerus dankte de rij van sprekers en kwam handen te kort, de felicitaties in ontvangst te nemen. Onder de aanwezigen merkten wp o.m. op vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur van Haarlem en van andere openbare diensten en instellingen, de burgemeester van Heemstede, oud hoofdcommissaris van politie, Tenkinck, en de waarnemende hoofdcommissaris Suurendonck en voorts talrijke zakenlie den. Des avonds was er in de Lion d'Or een besloten maaltijd. Uit Hillegom is bencht, dat aldaar een vrij grootscheepse ontduiking van de deviezenbepalingen is geschied bij de exportfirma „Copex". Van interne zijde wordt ons over deze kwestie het volgende medegedeeld In de gewone zin van het woord is hier geen sprake van zwendel. De directeur van de firma, de Tsjech J. F. Pheeft aan een bevriende rela tie deviezen verstrekt, zodat deze door een langer verblijf in verschillende lan den in de gelegenheid was ruimere ver koop te verkrijgen. Vanzelfsprekend was deze handelwijze niet toelaatbaar, maar het onderzoek heeft uitgewezen, dat winstbejag in het geheel niet bij deze deviezenverstrekking heeft voorgezeten. De directeur is in arrest gesteld en zal ongetwijfeld te zijner tijd vervolgd wor den, met inachtneming van de omstan digheden, waaronder de overtreding is geschied. De R. K. Vereniging voor Grote Ge zinnen is, zoals vele andere organisaties in de bezettingstijd, ontbonden. De speeltuinen werden totaal vernield. Deze speeltuinen hadden jarenlang in vacan- ties aan de kinderen vele uren van ge zonde ontspanning geschonken, doch ook voor de moeders waren ze een genot, want hun kinderen waren onder veilige hoede en zelf hadden ze enige rustige uren. Vorig jaar heeft men de werk zaamheden hervat onder de naam: Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Als eerste zorg werd het in orde brengen en heropenen van de speeltuinen beschouwd. Zaterdag jj. is voor de afdeling Haarlem-Noord de speeltuin .Noorder vreugd" aan de Ambachtstraat gereed gekomen. Nadat eerst de heer H. J. Schultheiss, de voorzitter van de afd. Haarlem-Noord, en nog enige andere sprekers het woord hadden gevoerd, werd om half drie het kinderverblijf door de waarnemend burgemeester wet houder Angenent met een korte toe spraak geopend. Onder de aanwezigen merkten we o. m. op de heer v. Liemt Jun., de alg. voorzitter van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, en de heer Fontijne, waarnemend commissaris van politie. Om half vier werden de ouders van de leden in de gelegenheid gesteld het speelterrein van hun kinderen te bezich tigen. Er was een kleine tentoonstelling samengesteld van tekenwerk, dat enige kinderen deze winter onder leiding van de heer F. A. van Velsen hebben ver vaardigd. Daar het indienen van het consumen- tencrediet weder geopend is. zal de ge meente ongeveer ƒ10.000 aan het Ruk doen voorschieten. Dit staat als een paal boven water. Het zal weer koud worden, maar gelukkig is DE SPAARNESTAD er nog. Als U de kolenbonnen 74 en 75 B V. spoedig inlevert, dan zorgt „DE SPAARNESTAD" dat U de brandstof bijtijds en keurig netjes thuis bezorgd krijgt. FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bU viaduct) TeL 14164 en 13304 HAARLEM (Adv.) U ruiMiiuuiiiiiiiiiMimniuiiimiiuuimiiiiiiiiiii= 6) En nou, miss Ranskill, Is het jouw beurt. Nou ga ik in de diepe stoel zitten. En zij had hem het tafereel geschil derd van haar zorgeloze en beschutte Jeugd, had het bronzen scherm geplaatst om het vuur in de kinderkamer, had hem de schalen brood en de bekers melk voorgetoverd, de rode kamerjaponnen, de geur van frisgewassen flanel en het ritu eel van bedtijd, als Nona en haar oudere zuster Edith gretig luisterden naar de kreten van de kinderen, die In de dorps straat speelden. Je mag dan een Juffertje Bijdehand geweest zijn, je zult toch wel nooit ge dacht hebben, dat Je nog eens op een on bewoond eiland terecht zou komen, niet miss Ranskill? Zal ik je eens wat zeggen: Het is allemaal goed en wel, hier met elkaar bioscoopje te zitten spelen, maar als we weer ln Engeland terug zijn, moe ten we toch eikaars huis eens zien, vind je niet? De slaapkamer vóór wordt bij Deze week zal het vleesrantsoen voor personen van vijf jaar en ouder opnieuw worden verlaagd en ge. bracht op 150 gram per week. Het rantsoen voor de jongere groepen blijft onveranderd, evenals de toesla, gen voor bijzondere arbeid e.d. De rantsoenering van paardenvlees, waarvan men tot nu toe 150 gram kreeg op een bon van 100 gr., zal van 6 Juni af voorlopig gelijk worden gesteld aan die van rund- en varkensvlees, zodat men daarvan ook slechts 100 gram op een bon van 100 gram krijgt. 5 Juni zal voor personen van vijf jaar en ouder een bon voor een blik meat and vegetables worden aangewezen van 1 En. gels pond (ca. 450 gram). Deze bon zal een lange geldigheidsduur hebben. Daar de mogelijkheid bestaat, dat niet voldoende blikken meer in voorraad zijn, zal eventueel t.z.t. worden bekend ge maakt, welke andere producten in blik op deze bon ook nog beschikbaar zullen worden gesteld. Het was voor de parochie van de St. Bavo te Haarlem een bijzondere dag, toen gisteren de neomisten H. W. J. Kuipers en G. J. Klinkenberg in de ka thedraal hun eerste plechtige H. Missen opdroegen. De eerste M. Mis werd om 8.30 uur gecelebreerd door de neomist Kuipers met rector Vlaar als presbyter- assistens en pater Poly carpus Lokkers O.Carm. als sub- en kapelaan E. Deter- meyer als diaken. Mgr. F. Filbry, ple baan van de Kathedrale Kerk, hield de feestpredicatie. Hef zangkoor onder lei ding van dr. L. Kat bracht op gevoel volle wijze de meerstemmig gezongen Missa Solemnis van Diericks ten gehore. Na deze eerste plechtige H. Mis werd de neomist G. J. Klinkenberg ingehaald, die om half elf zijn eerste H. Mis op droeg met als presbyter-assistens kape- laaan Koopman, kapelaan Brandt en kapelaan Hoogeveen als diaken en sub diaken. Des avonds werd er een plechtig Dank- lof gehouden met Te Deum. De recollectie-club afdeling Haarlem organiseert een retraite voor heren van Zaterdag 14 tot en met 17 Juni. Er zijn nog enige plaatsen beschikbaar. Kosten bedragen f 8.50. Men vervoege zich bij de heer M. Doek, Voorduinstraat 40, pen ningmeester der recollectie-club. De belangstelling van de rijpere jeugd was vooral verblijdend, toen „Het Resi dentie-toneel" Zaterdagavond een op voering gaf van „Warenar" bij gelegen heid van de herdenking van het feit, dat P. C. Hooft drie honderd jaar ge leden overleed. Het is een kostelijke opvoering ge worden van de geschiedenis van de vrek, die zijn pot met geld angstvallig bewaart en hem toch kwijt raakt. Dat hebben we voornamelijk te danken aan de voortreffelijke opvattingen van de regisseur Ben Royaards, die naar oude trant twee clowns tussen de scènes liet optreden om de toeschouwer te ver maken. Hans Kaart en Ton Lutz waren van alle markten thuis en ontpopten zich niet alleen als hansworsten, maar ook als volleerde variété-artisten. Als Mildheid en Gierigheid hun entree heb ben gemaakt temidden van de clowns, begint het spel. Jos Gevers als een ge lukkig niet gechargeerde vrek, Anton Roemer als de rijkert, die zijn dochter wil trouwen, Ben Royaards als de ver leider, Georgette Hagedoorn als de dief. Het werd een aaneenschakeling van geestelijke armoede, statigheid, jolijt en maskerade, waarbij de boertigheden, die Hooft naast zijn zedenlessen verkoopt, nogal de nadruk kregen. Kostelijk was het toneeltje met de kok, de hofmeester en de dief, waarbij de muzikale illustratie van Pierre Ver- donck (de begeleider van Georgette Hagedoorn) uitgevoerd door Jan de Graaff, een niet geringe rol speelde. „Warenar" zal voor jong en oud in deze enscenering onvergetelijk blijven. Tenslotte alle hulde voor het romanti sche en tegelijk practische décor van Wyda Westerman. Dat het echtpaar Royaards—Hage doorn in Haarlem veler harten heeft gestolen, bleek tijdens de langdurige ovatie na het zakken van het doek. Georgette kreeg fraaie bloemen en Royaards zelf een pakje, waaraan een aantal doosjes sigaretten bengelden. Ook dat zal wat onwennig voor Hooft ge weest zijn! v. W. ons alleen maar gebruikt als m'n schoon zuster komt logeren. Als je ons de eer wilt bewijzen bij ons te komen, dan ben ie altijd van harte welkom, miss Ranskill. Zij had hem ook te logeren uitgenodigd en had zich bij voorbaat al verkneukeld in het gezicht van haar oudere zuster, wan neer haar bezoeker zou binnenstappen. Want Edith was erg kieskeurig, waar het mensen betrof. Miss Ranskill hóórde haar klagende stem, zag haar knappe, afkeu rende mond onder het lichte dons. Maar, Nona, dat is onmogelijk. Die man ja, je mag dan als het ware met hem bevriend zijn maar hij is vlees noch vis. Ja, ik weet wel dat de omstandig heden heel bijzonder waren, maar dat maakt het juist des te moeilijker; de mensen zullen dat immers niet begrijpen. Als bezoeker kunnen we hem niet in de keuken bij Emma laten eten dat-is zo lastig voor haar en hij kan toch ook niet bij ons aan tafel zitten.... Ja, ik weet het wel liefste, maar Je zult toch zelf ook wel toegeven, dat het een pijn lijke situatie is. Ik begrijp het eigenlijk niet goed, Nona, maar Je had altijd van die vreemde opwellingen. Ik heb nog nooit eerder gehoord, dat iemand midden op de oceaan overboord viel, alleen maar omdat zijn hoed, of wat dan ook, over de verschansing was gevallen. Het zal ons toch al moeilijk genoeg vallen dat aanne melijk te maken en nu breng jij ons bo vendien nog zo n grote, onbehouwen tim- Bioscopen: Rembrandt: Parasieten (18 j.); Cinema-P^lace: Barracuda, de Boeka nier (volw.); Lu.xor: Himlaspelet (14 j.); City: Welkom vreemdeling (alle leeft.); Frans-Hals: Argwaan (18 J.); Spaarne- Theater: De tyran (18 j 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De Zond.- en avonddiensten worden tot 7 Juni waargenomen door; Bos- en Vaartapotheek, B. en V.-str 26, tel. 13290. Apotheek Florijn, Gr. Houtstr 78. tel. 10500, H. Remmers en Zn., Kruisstr. 6. tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. Heemstede; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 28197. Aerdciiliout: Aerdenhout apotheek, Zandv.laan, tel. 26772. ZiekenvervoCr: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet. Turfmarkt 10 id. tel. 21400. Belden dag en nacht. Tentoonstellingen: Kunsthandel ï.effeiaar: Schilderijen Cor Dik en ceramiek Groeneveldt ('tot 14 Juni). Stadskweektuinen: (Kleveriaan), ge opend 1012. 25 en 79 u. DINSDAG 3 JUNI Stadsschouwburg: Thalia met „Tot we derdienst bereid", 8 u. Concertgebouw: Bokswedstrijden, 7.45 u. Cadl-Club: Komische opera Grado Volo, 8 u. Toen enkele maanden geleden de ver pachting van de Stadsschouwburg in de gemeenteraad aan de orde kwam, maak ten wij de opmerking, dat tussen het voorgestelde salaris voor de directeur van de schouwburg en de honorering van de directeur van het Frans Halsmuseum een schrijnende tegenstelling bestond. Wij verheugen ons, dat het gemeentebestuur nu blijkbaar ook tot de overtuiging is gekomen, dat de bezoldiging van deze directeur niet in overeenstemming is met een bevredigende waardering van het geen van hem wordt gevraagd en door hem wordt gepresteerd, om het museum meer en meer aan zijn doel te doen be antwoorden. De voortdurende zorg, nodig om het museum levendig te houden, vraagt de gehele persoon. Daarom stellen B. en W. voor, de directeur van het Frans Halsmuseum gelijk te stellen met een referendaris en hem te salariëren met f 5376 tot f 6286, inclusief de be kende toelagen. De film Pastor Angelicus, welke werd gemaakt ter gelegenheid van het 25-jarig bisschopsjubileum van Z. H. de Paus in 1942 en die grote decumentaire waarde heeft, zal 6 Juni in het Frans Hals theater vertoond worden. Wij zijn er van overtuigd, dat dit draaiboek niet alleen bij de katholieken, maar ook bij anders denkenden grote belangstelling zal wek ken. Onlangs meldden wij, dat mevr. Bou- densvan Heel Woensdag in restaurant Brinkmann voor de Organisatie Kath. Vrouw zal spreken over „Samenwerking tussen huisgezin en school". Deze voor dracht wordt echter Dinsdagavond 8.15 uur in bovengenoemd restaurant gehou den. Het ligt in het voornemen de leerlin gen van de scholen voor buitengewoon L.O. eenmaal in het jaar in de gele genheid te stellen deel te nemen aan een bezoek aan een buitengewoon lagere school in een andere gemeente. Het be ginsel van wederkerigheid wordt toege past. Hoewel de kinderen zelf sparen voor dit doel, willen B. en W. er ƒ400 bijvoegen. In de kunsthandel Leffelaar zal een tentoonstelling van tekeningen van de Engelse tekenaar Pierre Samuelson te bezichtigen zijn. Van 1939 tot 1945 dien de hij in het Engelse leger en tekende gedurende zijn verblijf in Frankrijk, België, Holland en Duitsland veel scènes uit het soldatenleven. De tentoonstelling zal geopend zün tot 25 Juli van 10 tot 5 uur. De begrotingszittingen van de ge meente Haarlem zullen worden gehou den Woensdag 4 Juni, Donderdag 5 Juni en Vrijdag 6 Juni omi 2 en 8 uur; Woensdag 11 en Donderdag 12 Juni al leen om 2 uur in de Statenzaal. De direeteur van het Post- en Tele graafkantoor te Haarlem brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het post agentschap aan de Valkenburgerlaan te Heemstede met ingang van heden voor onbepaalde tijd wordt gesloten. De raad wordt voorgesteld, aan de wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" een percéel gemeentegrond tus sen Potgieterstraat en de spoorlijn (voormalige voetbalterreinen van „De Zeemeeuwen"), groot 19152 m2, te ver kopen. De vereniging zal daarop 61 wo ningen bouwen, ontworpen door de ar chitect Van Arsdonk te Bloemendaal. Voor de bouw van deze woningen zal de gemeente een grondvoorschot van 60.979 (aankoop grond en aanleg van straten) en een bouwvoorschot va» ƒ69.965 verlenen. De woningen zullen vóór 1 Juli worden aanbesteed. Het Rijk draagt 90 pet. van het exploitatie-tekort, de gemeente 10 pet. merman over de vloer. En dan, het was toch al zo'n onverkwikkelijke verhouding, al schijnt die man zich dan ook fatsoen lijk te hebben gedragen.... Ja, kind, dat weet ik allemaal wel en het zal wel een degelijke, nette man zijn.Maar in een kleine plaats praten de mensen nu een maal. En trouwens, je kunt toch-onmo gelijk iets met zo'n man gemeen hebben. Je moet niet té democratisch zijn. Heel levendig had zij zich haar zusters houding voorgesteld, zó levendig, dat miss Ranskill in gedachten naar weerwoorden gezocht had. Niets met hem gemeen? Welnee 1 Al leen maar een drinkschelp en een vuur en de boot, die we samen gebouwd heb ben. Hij gebruikte mijn vest als visnet en ik zijn bretels toen mijn broekband scheurde. Ik zie niet in, waarom het zo raar is de man te logeren te vragen, die vis gevangen heeft in je vest. Bin wat democratie aangaat, het was meer een mengsel van monarchie en communisme. Hy was de heerser; hij stelde de regels vast en ik moest me eraan houden, wilde ik in het leven blijven. Ik had geen ver stand van houthakken en vissen en een boot bouwen. En ik geloof, dat we in ze kere zin communistisch waren ook, geen van ons belden nam meer vis dan de ander, en zo was het met meer dingen. Dat zou haar oudere zuster wel gerust stellen omtrent de timmerman, dacht In Zandvoort bestaat dringend be hoefte aan gezinszorg, n.l. huishoudelijke hulp in gezinnen waar de huisvrouw ziek is. De vereniging „Onderling Hulpbe toon" is voornemens de gezinszorg te« organiseren. Het bestuur wil een leid ster en vier meisjes in dienst nemen. Leden van de vereniging kunnen ge durende 12 dagen per jaar en per ziek tegeval huishoudelijke hulp krijgen voor f 1.a f 1.25 per dag. De uitgaven zul len bedragen f 9800 per jaar, de inkom sten plm. f7000.Van het tekort zal de vereniging f 1200 uit eigen middelen bijpassen. Aan de gemeente wordt een subsidie gevraagd van f 1600.(bere kend naar f4.per aangesloten gezin). Aan de raad wordt voorgesteld dit sub sidie voor 1947 en 1948 te verlenen. Naar aanleiding van een verzoek van de vrouwencontact-commissie, stellen B. en W. de raad voor, over te gaan tot aanstelling van een gemeentelijk kraamverzorgster tegen een salaris van plm. f 1600 per jaar. De subsidie aan verenigingen voor kraamverpleging ad f300.zal dan vervallen; aan bijdragen voor particulieren "wordt geraamd f300 B. en W. hebben besloten het ge meentepersoneel te doen doorlichten vanwege het Centraal Bureau voor keu ring op medisch en hygiënisch gebied te 's-Gravenhage. Het P.E.N. heeft gunstig beschikt op het verzoek van B. en W. om de straat verlichting te laten branden tot een half uur na middernacht. In de Woensdag 4 Juni te houden raadsvergadering komt o.m. aan de orde: benoeming van twee onderwijzeressen aan school- B; herbenoeming van C. A. van Fraassen als gemeente-geneesheer; vaststelling van enkele supplètoire be. grotingen; wijziging van de tarieven van het douche-badbedrijf. Tengevolge van de wederopbouw en de voorbereiding van belangrijke werken is de dienst van Publieke Werken zodanig belast, dat de op oude toestanden ge baseerde personeelsformatie dringend uitbreiding behoeft. Voorgesteld wordt aan te stellen: een adjunct-directeur, een opzichter buitendienst, een teke naar een opzichter-tekenaar, een voor man-tuinman met hulpkracht, enkele handlangers-straatmakers en drie werk lieden voor de reinigingsdienst. Totaal der meerdere uitgaven f 28.000 per jaar. ZANDVOORT Geboren: F. van Deventer en S. I. Hiebendaal, z; C. J. H. Leen en A. W. Martius, d; W. Koper en J. Gillebaard, z; I. F. J. Bouckaert en M. D. J. van Schie, d; J. Keur en M. B. Schwartz, d Ondertrouwd: L. J. Seders en H. J. E. Overmars, Zandvocrtselaan 361; P. v. d. Geer en W. Koper L'Amistraat 10. Gehuwd: J. Michel en M. J. Molenaar, Koningstraat 47; L. Koning en T. Zoet hout, Haarlemmerstraat 53. Overleden: V. P. Schaap, 15 j. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de technische hoofdambtenaar van de dienst van Pu blieke Werken, de heer J. W. van der Elshout, afscheid genomen van zijn dienst, waar hij gedurende 20 jaar de belangen van de gemeente trouw heeft gediend. In tegenwoordigheid van B. en W. en het voltallig personeel heeft de direc teur De Jong de scheidende functionaris hartelijke woorden van erkentelijkheid voor het vele gepresteerde werk toege sproken. Zijn woorden gingen vergezeld van een prachtig geschenk. Hierna namen velen van de gelegen heid gebruik afscheid te nemen van de heer Van der Elshout, miss Ranskill, terwijl ze een blik sloeg op de trieste as van het vuur. Zij herinnerde zich hoe hij, de laatste keer dat het vuur vtes uitgegaan, eerst, voordat het eindeloze vuurslaan begon, een stapel spaanders had gesneden en de uiteinden van dunne twijgjes had uitge rafeld, opdat de fijne waaiertjes de vlam zouden lokken en spreiden. Ze had aan geboden hem te helpen, maar hij had haar hulp van de hand gewezen. Hij had altijd angstvallig over zijn mes gewaakt. Zeg, miss Ranskill, wat zouden we moe ten beginnen, als je 't lemmet brak? Een schaar, daar kan een vrouw mee om springen, maar een mes, daar kan een man het beste mee overweg. We kunnen geen ander kopen, moet je weten! Mee overweg kunnen of niet, nu moést ze het mes gebruiken. Voor het eerst sinds de timmerman ge storven was, begaf miss Ranskill zich in de gevlochten hut, die hem tot slaap kamer had gediend. Zijn oude, gerafelde jas lag op een platte steen, nog net zoals hij hem had neergeworpen. Terwijl ze haar hand uitstrekte om het kledingstuk op te rapen, gaf het gezicht van de plooien in de mouwen, erin geperst door zijn bezige armen, haar een onverwachte heftige pijn. De linkerzak was leeg. In de rechter zat slechts een handvol vishaken: splin ters, afgekerfd van schelpen en vogel beenderen. In de borstzak stek alleen de Op de eerste dag der opening van het visseizoen hielden 24 hengelaarsverenigingen een wedstrijd langs het IN oord-Hollands Kanaal "bij WatergangDe eerste buit wordt bekeken De Raad voor de Luchtvaart heeft vandaag uitspraak gedaan inzake de oorzaken van de ramp, op 14 November 1946 de Dakota PHTBW overkomen op het vliegveld Schiphol, waarbij alle in zittenden, n.l. 26 personen, de dood vonden. Het vliegtuig werd bestuurd door de Engelse K.L.M.-vlieger Moreton. In aanmerking genomen, dat elke an dere denkbare oorzaak practisch is uit te sluiten, moeten de wijze waarop en de omstandigheden, waaronder het vliegtuig tegen de grond is geslagen, wei tot de slotsom voeren, daj de ramp te wijten is aan een besturingsfout, t.w. het beschrijven van een scherpe bocht met te lage snelheid, waardoor het vliegtuig in een abnormale vliegstand geraakte, aldus de uitspraak. Dat deze fout de ramp heeft veroor zaakt,, mag te meer worden aangenomen, daar een vlieguig als de Douglas DC-3 zich in zekere mate daartoe leent. Uit reeds in 1936 gehouden proeven, volgt, dat dit type vliegtuig niet waarschuwt als een te lage snelheid wordt bereikt. Het mag dan ook slechts toevertrouwd worden aan een bestuurder, die met deze bijzondere eigenschappen ten volle bekend is. De vraag rijst, welke omstandigheden tot deze besturingsfout hebben geleid. In sterke mate heeft het de aandacht van de raad getrokken, dat het vliegtuig tot driemaal toe het vliegveld is gepas seerd zonder te dalen naar een zodanige hoogte, dat grondzicht kon worden ver kregen, en zonder de juiste koers te hou den. De onderstelling ligt voor de hand, dat de gezagvoerder om enigerlei reden, waarschijnlijk uit vrees voor botsing met obstakels, niet het risico heeft durven nemen om te dalen. De raad vertrouwt, dat de KLM in het gebeurde aanleiding zal vinden bij voortduring er voor te waken, dat slechts zij als gezagvoerder bij lijnvluchten dienst doen, van wie overtuigend vast staat, dat zij zowel met het vliegen op de desbetreffende route onder moeilijke weersomstandigheden, als met de bijzon, dere eigenschappen van het vliegtuig vol komen vertrouwd zijn. De Raad nam nog kennis van het na het ongeval door de KLM genomen be sluit op vluchten als de onderhavige bij slecht weer steeds een tweede bestuurder dienst te laten doen, waardoor de zo veel. zijdige aandacht, die van de eerste be stuurder bij een landing onder moeilijke omstandigheden wordt gevergd, ten dele kan worden ontlast. Het zilveren priesterfeest van Mgr. dr. C. J. Henning, regent van het klein seminarie, kanunnik en Geheim Ka merheer van Z. H. de Paus, een priester, die nu reeds drie en twintig jaar arbeidt aan de vorming der jeugdige priester studenten, neemt wei een heel bijzon dere plaats in. In Maart 1924 volgde hij Mgr. v. d. Burg, die thans deken van Amsterdam is, als leraar op, om reeds in 1925 de taak van de sub-regent van Hageveld over te nemen. Drie jaar later ging hij naar Nijmegen, om er zijn doc toraat te halen en in 1938 werd hem als regent de opperste leiding van het klein seminarie toevertrouwd. Op de vooravond van 10 Juni, zal de jubilaris feestelijk door de studenten worden ingehaald en door de harmonie van het dorp muzikaal worden verwel komd, waarna hij om zeven uur een plechtig Lof celebreert. Op 10 Juni, de feestdag, i s des morgens om kwart over negen een plechtige H. Mis, coram Episcopo, waarbij de Bis schop zelf, zowel als het kapittel, assis teert. Om half twaalf wordt er receptie ge houden voor de huisgenoten en om één uur voor belangstellenden. Des middags vijf uur is er in de aula een opvoering van een der stukken van De Calderon. Pastoor P.J. M. Heskes te Den Haag, tot voor kort rector van de Mariastich- ting te Haarlem, viert 10 Juni eveneens zijn zilveren priesterfeest. Die dag is hij ecljter uitstedig. De Haarlemse vrien den wordt daarom medegedeeld, dat pastoor Heskes zijn feest op 15 Juni hoopt te vieren. Z.H.BJxc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Amster dam (O.L.Vr. v. Alt. Bijstand) de wel- eerw. heer N. M. A. velzeboer; te Waar land de weleerw. heer A. Verhaar, die kapelaan was te Amsterdam (H. Maria Magdalena). JOH. DE WITT p. 1/6 Ouessant n. Bat. JOH. V. OLDENB. 1/6 te Sabang. KOTA BAKOE p. 31/5 Pantellaria. KOTA ÏNTEN p. 1/6 Gibr. n. Bat. MODJOKERTO p. 1/6 Kp. del Armi. Bij de behandeling van het wetsont werp „Dienstplichtvoorzieningen" in de Eerste Kamer heeft het communistische lid Koejemans een voorbeeld aangehaald, dat hij in het weekblad „Vrij Nederland" van begin Januari had gevonden over mishandelingen van gevangenen aan het front op Java. De minister van Overzeese gebiedsdelen a.i., de heer Van- Boetzelaer, heeft thans aan de voorzitter van de Eerste Kamer medegedeeld, dat een onderzoek geen feiten aan het licht heeft gebracht, als in „Vrij Nederland" vermeld. De leger commandant in Indië geeft intussen de verzekering, dat, indien dergelijke wan gedragingen zich voordoen, zij onvermij delijk aan het licht komen en na ge houden onderzoek en gebleken juistheid steeds leiden tot zeer strenge correctie maatregelen. „Derhalve kan worden aangenomen, dat in het betrekkelijke artikel de feiten onjuist zijn weergegeven, hetgeen te ge reder kan worden aanvaard, waar de inzender zich verschuilt achter anonimi teit." Bij Koninklijk Besluit is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van P- Wichers uit Groningen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden. Het doodvonnis is hedenmorgen voltrokken. Het vonnis-Wichers was 18 December j.l. door de bijzondere raad van cassatie bekrachtigd. Hij had een groot aantal personen, zowel Joden als niet-Joden, bij de S.D. aangegeven. Tallozen hebben door zijn verraad de dood gevonden, In afwachting van de beslissing van het College van Rijksbemidde laars inzake de loonsverhoging aan de Hoogovens, welke beslissing voor of uiterlijk 4 Juni is toegezegd, zijn alle arbeiders aan het werk gebleven. Alles is rustig op het bedrijf, al valt een zekere spanning waar te nemen in verband met de komende beslis sing. Deze beslissing zal van betee- kenis zijn voor de gehele Nederland se industrie, omdat ongetwijfeld geen aparte regeling voor het Hoogoven- bedrijf valt te verwachten, maar de nieuwe regeling mogelijk voor alle bedrijven zal gelden. Geboren: B. KruijswijkSchrijers z', A< PrinsAntonisse z; W. T. J. Heijn-^ Drieman z; E. J. BrunsmannGeijer L. C. M. Bergüeld—Mulder z; A. C. Schij- venaarSchouten z; E. E. KuijkFranse z; M. J. M. D. BijvoetLoeb z; D. StrijbosJacobs z; J. Broekhuizen-- Linthout d; J. M. Pottvan Veen d; A- M. A. van VastenhovenHuis in 't Vel" d; E. C. van OpstalBasten d; P- va° HuisOskam d; J. H. Lantzendorffer--' van Heeren d. Overleden: J. Schelvis» 85 j; A. Koop 78 j; G. Zeeuwe 72 j; V' Henitzen 69 j; G. T. Wezenbeek 39 J' Gehuwd: H. Haas en J. P. Langeveld, Geboren: C. v. Breemen-Vaumont D. M. Muller-Dijkstra z; C. H. Fielmich* v. Boekhoven z; G. v. Beusichem-Dekt® 2 z; A. G. Cornelisse-v. Roode z; Bisschop-d. Kiewit z; F. M. Veldhuizeh Duits z; C. W. Zeegers-Boogaard z; hj C. Bakker-Rienks d; C. G. M. d. Droog Eleveld d; M H. Vogels- v. Dam d; J' M. Hinfelaar-Hooijen d; A. Verloop- v' d. Stam d; A. H. Verkerk-Raams d- Gehuwd: G. N. Delfos en C. F. E> Hessels; R. v. Wetter en C. J. Zuureö* donk; J. B. Kok en M. M. v. Amstel. angoon is de hoofdstad van Birma en zijn eerste havenplaats. Be IX stad telt een half millioen inwoners, die overwegend katholiek zijn. De kathedraal wordt als een van de mooiste kerkgebouwen van het Verre Oosten beschouwd en bij de eerste aanblik reeds staat men vol be wondering voor de Gothische stijl. En wanneer ge het verhaal van het gebouw hebt gelezen, ziet ge het óók als een symbool van de overwinning van de menhelijke geest op de heerschappij van de natuur. In 1894 verzekerde Bisschop Bigandet ziëh van een stuk grond, waar later een basiliek zou verrijzen. Daar de grond drassig was, moest er geheid wor den, welk karwei drie jaren duurde. In tussen ging de architect met groot verlof en dè nieuwe bisschop Mgr. Cardot leed aan een ernstige ziekte, zodat men hem adviseerde naar Europa te gaan. Zijn bouwcomité ried hem aan aldaar naar een architect te zoeken, die bereid zou zijn zijn de bouwplannen verder uit te werken en al zijn tüd aan het werk te wijden. En..., zeer toevallig vond de Bisschop de man, die hij nodig had. Deze man was Hendrick Janzen uit Haarlem. Janzen was in 1858 geboren en voltooide zijn wetenschappelijke en welbekende portefeuille. De versleten jas- voering verborg niets, er lag niets op de steen, evenmin op de zandige vloer. Zal ik je eens wat zeggen, miss Rans kill? Als we dat mes kwijtraakten, dan konden we onze matten wel oprollen. Zonder dat mes zouden we niets begin nen. We konden net zo goed onze keel afsnijden, alleen hadden we dan niets om mee te snijden. Wilde schrik sloeg haar om het hart, terwijl ze tussen het mos grabbelde, dat de zandige holte van zijn bed bedekte. Waar had ze het 't laatst gezien? Toen de gedachte gaf haar een koude schok herinnerde zij zich, dat ze het in het graf had achtergelaten. Daar moest het nu liggen, met de tim merman er bovenop, toegedekt door het tartende zand. We konden net zo goed onze keel af snijden, als we maar iets hadden om mee te snijden. Had ze het mes in zee geslingerd, het zou minder ondraaglijk geweest zijn dan te weten, dat het vier of vijf voet diep lag onder een plek, waar ze Iedere dag en leder uur kon gaan staan. Het zou daar blijven liggen en de roest zou het geoliede lemmet aanvreten en onwrik. baar in het hëft vastklinken. medische studiën te Deify in 1881. Zijn hart ging echter uit de bouw kunst en aldus meldde hü zich bij dr. Cuypers. Als assistent-architect te Maastricht maakte hij een speciale studie van de graveer- en schilder kunst. In deze tijd nam hij het be sluit missionaris te worden en hij gaf zich op bij het Seminarie van de Vreemde Missiën te Parijs. Direct na zijn wijding moest hij we gens zijn lijden aan tuberculose naar Nederland terugkeren. Hij meende nooit naar de Missie uitgezonden te kunnen worden. Toen bij desondanks op 37- jarige leeftijd gewijd werd, gebeurde dit door Mgr. Cardot, die hem voorstelde mee naar Birma te gaan, waar beiden ln 1898 arriveerden. De plannen voor de bouw van de ka thedraal had men ln het vaderland reeds besproken met dr. Cuypers Jr., de zoon van de oude leermeester van father Janzen. Toen hij het werk in de Missie begon, geloofde niemand, dat, hp meer dan twee jaar zou leven. De nieu we missionaris was zo zwak, dat, het dikwijls een foltering voor hem was des morgens op te staan. In de negen jaren, die hij in Birma was, stond Father Janzen dagelijks 's morgens om vier uur op en hij was om zes uur altijd bij het appèl van de arbeiders. Gedurende de gehele dag leidde de missionaris-architect het werk. Zeer dikwijls gebruikte hij als voedsel slechts brood en water, een weinig fruit en koffie of thee. Bij het begin van het werk was het zo goed als onmogelijk arbeiders te vin den, die bereid waren een kerk te bou wen. Father Janzen inspecteerde in het begin Iedere steen, die er gelegd werd en hij legde zijn mensen de juiste me thode van werken uit Töen Father Janzen enige Chinese kooplui had geholpen, voelden zij zich gedwongen een tegendienst te bewijzen en met hun Intelligentie dachten zij nieuwe idees uit voor het bouwschema In November 1903 wierp een aard schok de missionaris van de steiger, waarop hij aan het werk was. Toch S hij de moed niet op, hij verstevigde he gebouw door ijzeren balken en schotte" zo te plaatsen, dat, indien er in de toe' komst weer eens een aardbeving zo" plaats vinden, ieder deel van het ge raamte er apart voor zou zorgen, da het geheel aaneen bleef. Zijn grootste desillusie kwam echt«r toen de beide torens voltooid wareA want plotseling begonnen zij te zakke onder hun eigen gewicht. Het dak va de beide vleugels van het bouwwef kraakte ernstig en het scheen alsof gehele achterwand dreigde te scheure® Toen Father Janzen de situatie ogenschouw nam, vond hij zijn kerk tweeën van het dak tot de bodem e de torens volkomen gescheiden van rest van het gebouw. Onvermoeid bob de men echter door. Intussen werd de priester-archtt®^ door een ernstige ziekte aangetast. 1907 viel hij van geringe hoogte vane natte plank, hetgeen zijn dijbeen drie plaatsen deed breken. De doctor constateerden, dat het been tubereul was en dat het onmogelijk was het. genezen. Father Janzen sleet de r van zijn leven in een invalidewageni buitenwerk van de kathedraal was re gereed, toen de toestand van de tect zo ernstig was, dat iedereen zelf ook dacht dat de tijd van hee gaan gekomen was. Voor het ontvang j van de laatste H. Sacramenten riep f zijn arbeiders bij zijn bed, om hen het gepresteerde te bedanken en va wel te zeggen. De meesten van henn den gedurende acht jaren met hem g e werkt en zodoende bestond er een v _s band tussen deze Haarlemse mission en zijn mensen. „e- Het einde was evenwel nog niet .e komen. Op wonderlijke wijze herselld0 Father Janzen, zodat hij nog %eAViX.,etf' een jaar het binnenwerk van het K gebouw kon leiden. Op 21 November 1910 was de van de geest van Father ^a7,zeV ^,efd groeid, want de kathedraal ^0 plechtig ingezegend en toegew J fp O. E. Vrouw Onbevl. Ontvangen lezen wij in „The Far East v® Chinese Missie. ..„„t De krachten van de arch" men, toen zijn taak seëindig „ed'1' spoedig volkomen af en in he van 1911 verrichte hij het werk aan deze kerk: het «P van een zijaltaar. Iedere maand bracht hem r.leuwe tekenen van het einde, dat In de namiddag eerste Augustus 1911 kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2