De klok terug NIEUWE NOTA HOUDT IN EEN LOYALE UITVOERING VAN LINGGADJATI Bij aanvaarding kan sterkte der troepenmacht verminderd worden Moslems en Sikhs achter Mountbatten Mogelijk iets koeler Bevoegdheden van de economische raad bekend gemaakt Koninklijk huisarchief in een gang van de vesting Ehrenbreitstein Tot zelfs in Klagenfurt waren Ned. boeken opgeslagen Hongaars crediet in de V.S. geblokkeerd Na onbevredigend antwoord geen onderhandelingen meer Maar daatna weer warm weer Eerste zet tegen het nieuwe bewind in Hongarije Broedende zon J Tot hoofd en hart RAAD VAN MINISTERS OORDEELT: De dreigende papier beperking Bijna 90.000 militairen op Java en Sumatra Het weer. Duitse boekenroof in ons land Bibliotheekcongres te Hilversum 200 millioen kg. groente naar Duitsland Kersenprijzen aan de lage kant? Meer overhemden Opstand in gevangenis te Wenen DINSDAG 3 JUNI 1947 69ste JAARGANG No. 23862 Beginsel der democratie in gevaar? MR. TJARDA NAAR ONS LAND Maximum ligt 7000 hoger ONZE GEZANT BIJ VATIC AAN ONDERSCHEIDEN Volksontwikkeling Productie wordt vergroot BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE WANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich'het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. M;t een enkel woord hebben wij de vorige week reeds melding ge maakt van het onbegrijpelijke besluit van de minister van Economische Zaken de papiervoorziening voor de dag bladen weer zodanig in te krimpen, dat de bladen genoodzaakt zullen zijn öf Weer terug te keren tot het kleine for maat van het vorig jaar öf een dag in de week niet te verschijnen. Wij noemen het een onbegrijpelijk besluit, hoewel menig lezer, die ziet, hoe dagelijks ons levenspeil door de regering steeds verder Wordt teruggedrukt, zich hierover mis schien niet zal verwonderen. Wij zullen de laatsten zijn om te ontkennen, dat de regering niet voor zeer grote moeilijk heden zit. waarvan die, welke in de han delspolitieke sfeer liggen, uiterst zwaar Wegen en ook moeten wegen. Toch durven We volhouden, dat „de weg terug", die zij thans bezig is te bewandelen, een ave rechtse uitwerking zal hebben, daar zij °P deze wijze elk initiatief en elke lust, om ons land weer spoedig op de been te hel pen, de kop indrukt. Wij kennen de dood doener, waarop iedere vooruitgang op het ogenblik stuit: de deviezennood. Minder textiel, minder vlees enz.; wij kennen het gebaar, dat iedere minister maakt: geef °ns deviezen en alles komt in orde. Zou het waar zijn? Er kómen deviezen binnen, heel veel zelfs, vooral uit de export en waarschijn lijk zou het cijfer nog aanzienlijk ver groot kunnen worden, als er nu en dan Been handelsovereenkomsten door rege ringsautoriteiten werden gesloten, waar over de deskundigen in onze grote bedrij ven slechts het hoofd kunnen schudden. Wij willen hier thans niet verder op in- Saan. De klachten, die de regering van alle kanten bereiken over haar handels- Politiek, spreken boekdelen. Het is opvallend, dat de regeringen na °nze bevrijding weliswaar bij allerlei ge- 'egenheden gaarne de mond 'vol hebben over de persvrijheid, als dat onaantast baar goed, dat wij tijdens de bezetting meer dan ooit zijn gaan waarderen, in de practijK hebben zij tot dusver niet anders gedaan, dan de volle ontplooiing hiervan te rem men. Meer dan twee jaar na de bevrij ding zijn onze kranten nog de kleinste van heel West-Europa. Terwijl, na jaren van bezetting de Nieuwshonger van het publiek begrijpe lijk veel groter is dan voor de oorlog, terwijl juist in deze uiterst belangrijke Pa-oorlogse periode beslissingen geno men worden, die voor het wel en wee der mensheid van de grootste betekenis zijn, voor hele generaties waarschijnlijk, terwijl ook voor ons Rijk, juist in deze dagen, besluitenzullen vallen, die over het voortbestaan er van wellicht beslis sen, durft de regering het aan, de Nieuwsvoorziening, die toch al tot een minimum beperkt moest blijven, te ver stikken. U wilt bewijzen, hoe groot de nieuws honger wel is? in Februari 1939 bedroeg ''et aantal abonnementen op de dagbla- Nederland 1.952.474; in Mei 1947 bedroeg dat aantal 2.840.000. De papier verstrekking, voor de dagbladen althans, bedraagt echter slechts tussen de' 20 en 35 proe. van vóór de oorlog. Toen de re- Bering in het buitenland papier of Bfondstoffen hiervoor kon kopen, liet rustig de kansen voorbijgaan. Een Voorbeeld: toen de minister van Econo mische Zaken begin December 1946 het bestuur van de Ned. Dagbladpers mach tigde 10.000 ton rotatiepapier in Canada te kopen, onder mededeling, dat aan de Centrale Dienst van In- en Uitvoer op bracht was gegeven de benodigde dsvie- zen hiervoor in reserve te houden, werd Veertien dagen later, toen het bestuur feeds in Canada vertoefde om de trans itie af te sluiten, een telegram uit Den Haag gezonden, waarin stond, dat de bankoop van de volle 10.000 ton niet meer zo urgent was, en dat bij aanroop van 5000 ton de omvang van de dagbla den al verzekerd was. Natuurlijk oleek bit later niet het geval te zijn. Waar schijnlijk zal het met andere zaken wel Precies eender gaan, maar daar horen V'e niet zo gemakkelijk het fijne van. Intussen zou volgens ons verstrekte Begevens, op basis van de tegenwoordi ge houtprijzen, een bedrag van 1.280 000 dollars voldoende zijn om een hoeveel heid hout aan te kopen, voldoende om de gehele Nederlandse dagbladpers een Jaar lang van de benodigde 2650 'on papier per maand te voorzien, een feiatief bescheiden deviezenbedrag, voor al als men dit vergelijkt met de enorme sommen aan deviezen, welke ziin en wor den besteed voor andere verkeersmid delen, vele tienvouden uitmakend van het voor de dagbladpers benodigde be drag. Helaas moeten we dan ook tot de con. clusie komen, dat de deviezennood a 1- e e n niet de oorzaak is van de recal citrante houding der regering. Herhaal delijk is gebleken, dat deze regering, evenals trouwens de vorige, te we nig begrip heeft voor de waarde en be tekenis der dagbladpers. Anders im- mers zou zij er zeker niet de verant woording voor durven nemen in de ze zo uiterst gewichtige na-oorlogse pe- fiode de klok terug te zetten. et grimmige fort Ehrenbreitstein ^a7t de Rijn tegenover Koblenz en monding van de Main, waar men ns Koninklijk huisarchief, goed verborgen, heeft ontdekt. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. De Regeringsvoorlichtings dienst deelt mede: De Raad van Ministers heeft zich in zijn vergadering van 2 Juni beraden over de situatie in Indonesië. Instemmend mei de op 27 Mei j.l. aan de Republikeinse delegatie overhandigde nota van de Commissie-Generaal, is de Raad van oordeel, dat de daarin vervatte denkbeelden en voorstellen een loyale uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati inhouden en op die grond ook voor de Republikeinse regering aanvaardbaar zijn. Wordt de nota, gelijk in redelijkheid verwacht mag worden, door de Republikeinse regering aanvaard en ver volgens in gezamenlijk overleg mei alle partijen uitgevoerd, dan is naar hei oordeel van de Raad de grondslag gelegd voor een vermindering van de sterkte der Nederlandse krijgsmacht in Indonesië op voet van wederkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden overgegaan. Mocht hei antwoord van de Republikeinse regering onverhoopt onbevredigend zijn, dan ziet de Nederlandse regesing, in overeenstemming van hei gevoelen van de Commissie-Generaal, in voortzetting der tot dusver gevoer de onderhandelingen geen heil en zal zij overeenkomstig haar verantwoordelijkheid op andere wijze naar een op lossing van de thans in Indonesië bestaande onhoudbare toestand streven. Ook dan zal hei program van Linggadjati onverkort richtsnoer blijven van het regeringsbeleid. De president van de Moslem-Liga, Mohammed Ali Djinnah, heeft Maan dagavond een bezoek aan de onder koning gebracht en hem medegedeeld, dat, voorzover het hem betrof, hct nieu we plan der Britse regering voor het overdragen van de macht uitvoerbaar en aanvaardbaar is. Hij voegde er aan toe, dat de raad van de Moslem-Liga, die 9 Juni a.s. bijeenkomt, de bevoegde in stantie is om het eindoordeel over het plan uit te spreken. Ook de leiders der Sikhs en der Con- grespartij hebben na een la"gc bijeen komst besloten het Plan te aanvaarden, hoewel zü tegen enkele punten bezwaar maken^n na fje besprekingen uitgegeven communiqué verklaart Viscount Moun's- batten, dat hij vandaag voor de radio zal spreken, en dat de tekst onmiddel lijk daarna over alle Indische stations zal worden gerelayeerd. In het communiqué staat verder, dat Pandit Nehroe, de leider van het Con gres, Jinnah en Sardar Baldev Singh, de leider van de Sikhs, dadelijk na de vice-koning voor de radio zullen spre ken. Woensdag zal Mountbatten volgens het communiqué de eerste persconfe rentie houden, die ooit door een onder koning is toegestaan. Op de bijeenkomst van Maandag heeft de onderkoning de zeven Indische lei ders een volledig verslag gegeven van zijn besprekingen zowel in Voor- Het Tweede-Kamerlid Vorrink heeft de minister-president gevraagd, of deze niet van mening is, dat de noodgedwon gen beperkte omvang der dagbladen, sinds de bevrijding, beschouwd moet worden als een ernstige belemmering voor de juiste vervulling van de voor lichtende taak der pers. Is de minister niet van oordeel, aldus een volgende vraag, dat een nog kariger papiertoewij zing, gelijk dezer dagen werd aangekon digd, tengevolge moet hebben, dat de publieke voorlichting zozeer in het ge drang komt, dat hierdoor het beginsel van de democratie zelf in gevaar komt? Erkent de minister, dat hier elementen van de geestelijke volksgezondheid op het spel staan, die niet straffeloos kun nen worden verwaarloosd? Zo ja, is hij dan bereid deze te beschermen, ook al zou het brengen van bepaalde offers op het gebied der materiele behoeftebei re- diging, in het bijzonder van luxe be hoeften, daarvoor nodig zijn? Indië als in Engeland die geleid heb ben tot de formulering van het plan van de Britse regering en van de over wegingen, welke tot de aanvaarding hebben geleid. Afschriften van de bekendmaking zijn aan alle Indische leiders ter hand ge steld en de bijeenkomst is verdaagd tot hedenmorgen 10 uur, om de verschil lende werkcomités in staat te stellen het plan te bestuderen. Volgende week wordt.de Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, voor enkele dagen in Nederland verwacht. De sterkte der Nederlandse troepen op Java en Sumatra bedraagt, naar Aneta verneemt, thans 89.178 man. Uitgaande van de basis voor de toe gestane sterkte op het ogenblik van het sluiten van het bestand zullen van de nieuwe divisie 7000 man in Indië kunnen aankomen, voordat het toegestane maximum bereikt is. Waarschijnlijk zullen tegen die tijd de eerste troepen voor aflossing ge reed zijn. Omtrent het Vrijdag j.l. bij Medan neergestorte Mustangtcestel wordt nog gemeld, dat het vliegtuig bij een oefen- vlucht in de formatie „Follow the lea der" is afgegleden en in een vrille ge-' raakt. De oorzaak is tot nog toe niet opgehelderd. Zaterdagmiddag is de pi loot, sergeant-vlieger Van Daalen, ter aarde besteld. (Van onze Romeinse correspondent) Z. H. de Paus heeft ter gelegenheid van Zijn Patroonsfeest jhr. mr. M. W van Weede, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Nederland bij de H. Stoel begiftigd met het Grootkruis in de Orde van de H. Gregorius de Grote, de hoogste graad in deze Orde. Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, die een bezoek aan Groningen bracht ter gelegenheid van het tiende lus trum der R. K. Studentenver. „Alber- tus Magnus" in gesprek met de commissaris der Koningin in de prov. Groningen, de heer E. Ebels. Op de vuilnisbelt van de gemeente Bathmen (Ov.) zag een jongen pas geboren kuikens lopen, die afkomstig bleken te zijn uit eieren, die daar waarschijnlijk waren terecht gekomen, omdat een hoender-fokkerij ze ais „schier-eieren" had afgekeurd. Wat de broedmachine niet veroorloofd was, presteerde de zon met een dagtempe. ratuur van circa 130 graden fahren- heit. De Amerikaanse staatssecretarisGeorge C. Marshall, tekent te Washington de overeenkomst, waarbij Nederland zich verplicht aan de Ver. Staten 67.500.000 dollars te betalen ter voldoening der rekeningen van de tweede wereldoorlog. Rechts de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. A. Loudon. (Van onze Utrechtse correspondent) Menigeen zal nu wel zo langzamer hand genoeg hebben van het intens warme weer. Slechts zelden heeft Nederland zo'n warme Meimaand gekend. En nu gaat het in de eerste dagen van Juni nog steeds op dezelf de wijze voort. Zijn er nu kansen, dat het weer van karakter zal gaan ver anderen? Inderdaad is het zo. dat het gebied, dat overdekt is met warme lucht, zowel uit het Noorden als uit het Zuiden aange vallen wordt door koude luchtstromen. In het Noorden is het de koelere lucht, die over Scandinavië uit de polaire stre ken komt. Inmiddels is deze lucht zo sterk aangewarmd, gedurende haar lange reis, dat zij niet echt koud meer is. Niettemin zal deze lucht, als zij het Noord-Oosten van ons land bereikt, enige afkoeling geven. Van het Zuiden komt het onweersfront, dat thans nog over West-Frankrijk is ge legen. Het is niet helemaal zeker, dat deze stroming ons land zal bereiken, maar ook hier ligt dus een mogelijkheid voor tijdelijke afkoeling. Belangrijk is dat in de bovenlucht, dat is bijv. op 5000 meter hoogte, nog weinig in het stromingsbeeid verandert. Dit maakt het onwaarschijnlijk, dat een algemene Westelijke circu latie binnen enkele dagen is te ver wachten en daarmee blijft de moge lijkheid bestaan, van een voortduren of eventueel herstel van de periode van zomers weer. Verwachting tot Woensdagavond: In het Noord-Oosten van het land langzaam binnendringen van iets koe lere lucht. Gedeeltelijk bewolkt. Enige regen met kans op onweer. Matige wind tussen Noord en Oost. In het overige deel van het land nog wei nig verandering. Daar nog steeds zon nig weer met hoge temperatuur en in de namiddag kans op onweer Zwakke wind. Zon: 4.24—20.52. Maan: 224.34. Generaal Lucius Clay heeft Maandag de Duitsers in de Amerikaanse zone officieel in kennis gestéld van de op richting van een economische raad voor de Britse en Amerikaanse bezettings zones. Een gelijkluidende proclamatie werd in de Britse zone uitgegeven door luite nant-generaal Robertson. Deze nieuwe regeling wordt in beide zones op 10 Juni Een groot aantal functionarissen van het Nederlandse bibliotheek wezen kwamen gisteren in Hof van Holland te Hilversum bijeen waar het 18e congres werd gehouden. Mr. dr. D. P. M. Graswinckel hield een inleiding over de terugvoer van ge stoten bibliotheken en archieven uit Duitsland. De Duitsers hadden een handboek samengesteld, waarin alle monumenten in ons land stonden opgesomd; daar onder behoorden ook de wetenschappe lijke bibliotheken. Toen men dit hand boek had opgespoord, kon de heer Gras winckel met meer gemak zijn opsporin gen verrichten, want daarin kwam hij tal van verblijfplaatsen van Nederland se bibliotheken en archieven aan de weet. Grote gebouwen in, Duitsland, kastelen en ook zoutmijnen hebben voor de bevrijding, en ook nog daarna, dui zenden en duizenden boeken en archief stukken uit Nederlands bezit geher bergd. Zij waren goed verborgen, doch met behulp van de geallieerde bondge noten werd reeds zeer veel opgespoord en teruggebracht. Het Koninklijk huisarchief heeft men teruggevonden in de vesting Ehrenbreit stein by Coblenz. Dat was geen een voudig werk, want deze vesting is een geweldige doolhof. Na moeizaam onder zoek ontdekte men dit belangrijk archief in een doodlopend gangetje. Zeventien dozen met oorkonden van de Maat- schappü van Nederlandse letterkunde lagen verscholen in het staatsarchief van Dusseldorf. In de I. G. Farbenfabriek vond men niet minder dan 2% millioen boeken, waaronder veel Nederlands materiaal. Het werd uitgezocht en in drie schepen teruggebracht. Nog heel veef werd geleidelijk ont dekt en samengebracht in Offenbach, waar de Amerikanen een groot boeken depot hebben aangelegd. Er is echter nog heel veei zoek. Nu zijn de Duitsers weliswaar onder zware straffen ver plicht, eventuele aanwijzingen te geven, doch zij zijn traag, hetgeen de snelle opsporing ernstig belemmert. De speurtocht werd uitgestrekt tot de Benedictyner-abdij te Dan- zenberg bij Klagenfurt. Daar lagen boeken opgeslagen, in hoofdzaak uit Nederlands bezit. Doch de waar de er van was sterk verminderd, omdat bepaalde series onvolledig 1 werden teruggevonden. Blijkbaar be hoorde dat tot de bekende methode van vernietiging. Men heeft 700 kisten kunnen vullen, voor een deel met boeken, afkomstig uit de Cis- tercienser-abdij te Echt. Men had grote moeite met de terug zending naar ons land. Zeven wagons stonden voor de verzending gereed. Men heeft die toen gekoppeld aan een Diesel- trein, die al evenzeer uit ons land was gestoten. En zo kwam deze dubbele buit terug over onze landsgrenzen. Er moeten nog grote collecties wor den teruggevoerd, ten dele boeken, waar van men niet weet, waar ze precies thuis behoren. Daarmede zullen getrof fen bibliotheken worden voorzien, op de eerste plaats de bibliotheek van de Kath. Universiteit te Nijmegen, die ernstig geleden heeft. Bepaalde collecties, waarnaar men speciaal heeft gevraagd, tracht men te ontdekken, zo bijvoorbeeld de befaamde Annates Rhodensis en het archief van het Internationaal Vakverbond. De vraag is, of men ooit zal slagen, want de veelvuldige bombardementen op Duitse steden hebben natuurlijk ook veel boekenvoorraden verwoest. Men neemt aan, dat niet minder dan 30 procent van het totale boekenbezit in Duitland door oorlogsgeweld is ver nield. Tenslotte kan worden vastgesteld, dat de archieven, die in ons land zijn ge bleven, er vrijwel zonder kleerscheuren zijn afgekomen. Met name de archieven van Middelburg en Arnhem, enkele ar chieven van Sluis en enkele notariële archieven uit West-Zeeuwsch-Vlaande- ren hebben enige schade opgelopen. De N.S.B.-archievcn konden slechts ten dele worden achterhaald; het andere deel werd omstreeks Dolle Dinsdag in September 1944 grondig verbrand. In Almelo heeft men na de bevrijding de Haven laten leeglopen, en daar heeft men toen ontdekt de financiële archie ven van Musserts functionarissen. Uit het hoofdkwartier in Utrecht waren vrijwel alle archieven verdwenen. Met sommige in ons land gebleven bibliotheken is het minder goed afge lopen, vooral in het Zuiden, waar met name tal van bekende klooster-biblio theken werden geroofd. De Nederlandse missie blijft actief en hoopt met behulp van Amerika nen en Engelsen in de zones van Duitsland nog een en ander op te sporen, waardoor het door de be zetter aangetaste cultuurbezit zo veel mogelijk kan worden hersteld. Dr. H. D. de Vries Reilingh behan delde het onderwerp Volksontwikke ling. Spr. schetste uitvoerig wat hij onder dit begrip wenste te verstaan en gaf een overzicht van de diverse fa cetten, welke in de vorige eeuw en ook thans aan dit vraagstuk zijn verbonden. In dt 19e eeuw ging men bij het bevor deren van de volksontwikkeling van een neutrale basis uit, waar in de loop der jaren, door het werk in de jeugd bewegingen van allerlei schakeringen, een einde aan werd gemaakt. De inleider wees er op, dat het Ne derlandse volk nimmer een volksont wikkeling wenste, welke aleen van bo venaf werd geredigeerd, zoals in Duits land reeds m de tijd van Bismarck werd gedaan. Naast kennisontwikkeling, het geen nodig is voor een ruimer inzicht, staan toch innerlijke beschaving en karaktervorming nog steeds voorop. De deelnemers aan het congres be zochten daarna de studio's van de K.R.O. en A.V.R.O., waar zij werden rondgeleid en de radio-techniek bewon derden. 's Avonds werd een gemeenschappe lijke maaltijd gehouden, waar ook mr. p. j. A. Lens, wnd. burgemeester van Hilversum, aanzat en met enkele woor den de gasten in Hilversum welkom heette. Na een korte verpozing hield Anton van Duinkerken een referaat over de nielstudie. Deze rede werd met grote belangstelling gevolgd en droeg een streng wetenschappelijk karakter. van kracht. Door de instelling van deze economi sche raad krijgen de Duitsers de groot ste mate van zelfbestuur, die zij tot nog toe hebben gekend. De economische raad is in wezen een wetgevende in stantie» en heeft als voornaamste be voegdheden 1. Leiding te geven bij de economische wederopbouw in de gemeenschappelijke zone, binnen de perken, die aan de Duitse industrie nu en in de toekomst zijn opgelegd. 2. Verordeningen uit te vaardigen en goed te keuren met betrekking tot het verkeer; de productie, de toewijzing en de verdeling van goederen, grondstoffen, gas. water en electriciteit; binnen- en buitenlandse handel; prijsvorming en prijscontrole; productie, import, inza meling en verdeling van levensmiddelen; financiën en de leiding van het ambte narencorps. 3. Om de jaarlijkse begroting van de raad en haar onderafdelingen in studie te nemen en goed te keuren. De economische raad en de onderaf delingen van deze raad zullen onder toezicht staan van de Anglo-Amerikaan- se militaire regering. Dc economische raad zal uit ongeveer 54 leden bestaan en worden samenge steld op basis van de laatste verkiezin gen in beide zones. De leden worden ge kozen door de provinciale regeringen en wel voor elke 750.000 inwoners een lid. Maandagmiddag is op de Langendij- ker Groentecentrale medegedeeld, dat het Centraal Bureau voor de Veilingen een overeenkomst heeft afgesloten met de bezettingsautoriteiten in Duitsland, voor de levering van 200 millioen kg. groente, waarvan de helft zomer- en de helft wintergroente. De prijs za) op dezelfde basis rusten als verleden jaar, n.l. 40 tot 70 pet. van de minimum prij zen. In verband met de te verwachten import uit België, mogen voor de kersen belangrijk lagere prijzen dan vorig jaar verwacht worden. Deze import geschiedt tegen een vastge stelde minimumprijs. Frambozen, kruisbessen en zwarte bessen gaan geheel naar de industrie, aardbeien en rode bessen gedeeltelijk, aldus werd medegedeeld op een vergade ring van de veilingver. Kapelle-Bie- zelinge. Voor het harde fruit zal de prijs zeer waarschijnlijk voorlopig vrij zijn. Zou het niveau echter een redelijk peil over schrijden, dan zou de regering onmid dellijk ingrijpen. De oogstvooruitzichten zijn gunstig, zodat de prijzen waar schijnlijk veel lager zullen blijven dan vorig jaar het geval was. Voor de peren verwacht men zelfs eni ge export. Men doet alle moeite mate riaal voor uniforme en behoorlijke em ballage te krijgen. Het zachte fruit voor de handel komt zeer waarschijnlijk vrij. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, worden van over heidswege maatregelen ten uitvoer ge legd, waardoor men hoopt te bereiken, dat de productie van overhemden regel matiger zal geschieden dan tot voor kort het geval was. Voorheen ging een niet onaanzienlijk deel van de productie van overhemden- stof naar de handel inplaats van naar de fabrieken, die overhemden vervaar digen. De nieuwe voorschriften voor de industriën van overhemdenstof luiden, dat indien de afzet in normale produc tiejaren uitwijst, dat men niet aan de handel leverde, dit thans ook niet mag geschieden; wanneer vroeger wél aan de handel geleverd werd, mag dit thans ook geschieden, doch tot maximaal 10 pCt. der huidige productie. Men mag ver wachten, dat dit langzamerhand ten gevolge zal hebben, dat het publiek in de kleinhandel weer overhemden kan kopen. Oostenrijkse autoriteiten hebben ver klaard dat er in de gevangenis „Her- nalser Gürtel" te Weenen enige dagen geleden een hongeropstand is geweest. Honderd leden der Amerikaanse Mili taire Politie moesten deze opstand met behulp van de Oostenrijkse politie met traangasbommen onderdrukken. De op stand ontstond onder gevangenen, die voor 't grootste deel uit Nazi's bestonden. Zij trachtten ramen en deuren der ge vangenis af te breken. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het aan Hongarije toegestane crediet voor de aankoop van surplusgoedefen „hangende de opheldering van de in dat land ontstane toestand" is geblokkeerd. Het departement gaf te kennen, dat van dit crediet, dat 30.000.000 dollar bedroeg, nog niet de helft is opfenomen. Het blokkeren van dit crediet wordt te Washington opgevat als de eerste zet der Amerikaanse regering tegen het nieuwe Hongaarse bewind. De voornaamste woordvoerder van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Modermott, verklaarde, dat de toestand in Hongarije de voortdurende aandacht geniet, doch hij weigerde te zeggen, of verdere stappen te verwach ten zijn, zoals ten aanzien van het aan vullende crediet van 7 000.000 dollar, dat Hongarije van de Export-Import- I Het wereldbeeld zou totaal ver anderen, wanneer niemand meer j het woordje „ik" zon ,gebruikenj bank heeft verkregen voor de aankoop van Amerikaanse katoen Modermott kon evenmin bevestigen of de Hongaar se ex-premier, Nagy, naar de V. S. zal komen In een openbare redevoering heeft de Hongaarse communistische leider, Ra- kosi, verklaard, dat hy Nagy heeft op gebeld en hem heeft gevraagd, terug te keren en voor een rechtbank te ver schijnen. Nagy weigerde echter Nagy's 5-jarig zoontje. Laszlo, is Maandag uit Hongarije te Buchs in Zwitserland aan gekomen. Lajos Dinnyes. de nieuwe Hongaarse minister-president, heeft aan de pers verklaard, dat zijn kabinet zich za! con centreren op het versterken van de de mocratie er. het verhogen van de levens standaard der massa oinnen het kader van een economisch driejarenplan Din nyes ze'de, dat hy bij zijn werk voor de ontwikkeling der democratie door an dere coalitiepartijen wordt gesteund. Uit betrouwbare bron wordt Maandag gemeld, dat Bete Varga, voorzitter van het patfement. uit Hongarije gevlucht is. om een arrestatie door de commu nisten te ontlopen Men vermoedt, dat hij ;vh in de Amerikaanse zene van Oostenrijk bevindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1