Impressies van een ééndags- ambtenaar Zal Kennemerland ten onder gaan? Paus vermaant de wereld Het is nog niet te Iaat AARDAPPELPLANTEN MET TABAKSBLADEREN 7jGX&Be| 13000 Dr. Brendel, ontdekker of kwakzalver? Een gewest is in gevaar Afleveringsverbod voor Proeven met gunstige resultaten Interpellatie gevraagd over Indië VOLKSTELLING IN VOLKRIJKE HAARLEMSE WIJK „Tot wederdienst bereid" AGENDA l Automobielfestijn te Noordwijk sigaren Mïjnontploffing bij Semarang WEINIG IMPORT VAN HORLOGES DINSDAG 3 JUNI 1947 PAGINA .2 STAD EN OMGEVING MEVROUW „VERLOOR" HAAR BONNEN K.A.B. Kring West COLORADOKEVER IN HAARLEM Aanrijding 35 jaar V.V. Stormvogels Dure kleiaardappelen Minister Huysmans spreekt in Haarlem DISTRIBUTIENIEUWS Nieuws van de sportclubs H.P.Z. opent polo-seizoen JE Jü s 99 99 Ex-commissaris van politie in cassatie Verlaging van straf geëist Verzoek van Communis tische zijde Veertig jaar Union Hotrlogère Burgerlijke Stand KALME MARKT T»n tijde van Keizer Augustus had den de mensen het bij een volkstelling niet zo gemakkelijk als wij, die de wereld in de 20ste eeuw bevolken. Stelt u zich eens voor, dat we allemaal naar onze vader stad moesten gaan, om aan de aan gifte- en opgaveplicht te voldoen. Het is er inderdaad wel eenvoudiger op geworden: men krijgt gedrukte formulieren thuis en heeft ze slechts in te vullen. Slechts in te vullen zegt u. Zo'n peul schilletje is dat nu niet, ondanks de door radio en film gegeven cursussen, hoe de bruine, gele en witte papieren dienden te worden gebezigd. Of het zo moeilijk is te onthouden, dat die blanke, smetteloze biljetten voor de vrouwelijke sexe bestemd zijn! Onze ervaringen als eendags-ambte- naar in een dichtbevolkte straat varr een dichtbevolkte buurt in Haarlem waren over het algemeen prettig van aard. Doorgaans toonden zich de vrouwen des huizes, die des Zondags met manlief het stapeltje formulieren hadden doorgewor steld, zeer vriendelijk en bleken ze begrip aan de dag te leggen voor de niet altijd even aangename taak van de tel ler. Maar het ging niet steeds gesmeerd. Verschillende malen belde je tevergeefs en dan kon je wel aannemen, dat moe der naar de Maandagmarkt was, die zonder baar niet door zou gaan, of dat «ok de huisbaas dezelfde dag zijn ronde zou makenDoch drie keer achter elkaar, dat is toch een beetje te bar! Het volgende adres: een allerbeminne lijkste vrouw, die een keurig ingevulde verzameling presenteert en tevens de van hitte transpirerende tel-ambtenaar, die. alle oneven nummers in de straat heeft, welke juist aan de zonzijde zijn gelegen, een kopje koffie aanbiedt. Je kunt het bijna niet afslaan, maar als je beseft, dat je drie dagen nodig hebt om de bil jetten op te halen, wanneer je aan elke goedgemeende uitnodiging gehoor geeft, besluit je het aanbod af te slaan, hoe aanlokkelijk ook de koffie ruikt Dan gaat het weer een heel tijdje vlot, totdat we gearriveerd zijn bij een weduwe met enkele reeds volwassen kin deren. Of we niet even binnen wilden komen, want ze was er niet zo zeker van dat ze het zaakje goed ingevuld had. Op blote voeten ging ze ons voor. Aan de vale gordijnen en de smoezelige ramen hadden we al gezien, dat het een arme- t lijk en niet proper gezin was, maar toen we eenmaal zaten op het puntje 7an de anderhalve stoel, die de kamer rijk was, konden we het ons niet voorstellen, dat het er zo vervuild zou zijn. En terwijl wij de antwoorden op de formulieren contro leerden, dansten twee honden, een kip en een kuiken om onze benen Het moest eigenlijk mogelijk zijn met elke teller een psycholoog en een socio loog mee te sturen, de eerste z>ou een rijk studiegebied vinden en de laatste zou tot de erkenning komen, dat er nog heel wat te doen valt, voor alles sociaal in orde is. De heren in Den Haag zijn gedwongen, hun uitkomsten samen te stellen uit de rapporten, de tel-ambte naar heeft gelegenheid gekregen, eens achter de schermen te kijken. Hij hoeft er niet eens moeite voor te doen, hoe- vele malen gebeurt het niet, dat de men sen hun hele „hebben en houwen" heb ben verteld meer dan bet Bureau voor de Statistiek zou willen weten in de luttele minuten dat je bij hen over de drempel bent. En het zijn niet alle maal fraaie en prettige dingen, die je hoort! Maar niet allen zijn ze zo spraakzaam: Ja, elkeen reageert anders op het bezoek van de volkstelling-man. De een is stug en nors, geeft nauwelijks antwoord op de vragen die je stelt, bang, dat je soms ook iets met de belastingen te ma ken hebt, en ae ander is de onderdanig heid in persoon, alsof je de burgemees- DAG EN NACHT Ofschoon het R.K. Haarlems Toneel „Thalia" met Piet Mossinkoff's „Tot wederdienst bereid'' geen opzienbarende keuze heeft gedaan en het stuk meer op een klucht dan een blijspel gelijkt, moet ieder, die een van de drie avonden bijwoont, bekennen, dat het toch de moeite waard is. zo zelfs, dat men ver geet, hoe warm het in de schouwburg is. Het succes moet grotendeels worden toegeschreven aan het spel van de Thalianen, van wie Riet van Doorn zich wel bijzonder onderscheidde, en voor een groot gedeelte aan de soms oiginele vondsten van dit over het geheel geno men weinig originele toneelstuk, dat we melt van goedkope effecten. Tony Hamilton, die eens door een oude visser van de verdrinkingsdood werd gered en als dank alleen wist te stamelen „Tot wederdienst bereid", krijgt na de dood van deze man, die de betekenis van de drie woorden niet ver geten was, zijn enig kind Charley. Wan neer dit pleegkind geen jongen, maar een meisje en nog wel een van acht tien jaar blijkt te zijn, zijn de ver wikkelingen natuurlijk niet van de lucht, vooral als men weet, dat Tony verloofd is Charley Green was een dankbare rol voor Riet van Doom. Zowel als het on beschaafde vissersmeisje, als in de rol van gevierde filmactrice (voelt u het Amerikaanse in dit geval, waarin de auteur kans ziet de metamorphose van zijn hoofdpersoontje in de korte tijd van een jaar te doen geschieden?), speelde zij met een gemak en een charme, dat weinig beroepstonelisten het haar ver beterd zouden hebben. Alle lof! Han v. d. Veldt, als Tony, en Cor Wassenberg, als zijn vriend, gaven ook behoorlijk spel, al haperde de eerste nog wel eens. Bertha Tamis-Koevoets was, niet gelet op de onsympathieke fi guur, die zij in de eerste twee bedrijven moest uitbeelden, na de pauze veel beter. Martien Langeveld zette een prachtige Oliver Smith op de planken en het zo genaamd deftige drietal (Coby Loerak- ker-Dingerdis, To Kruup en Piet Loerak ker) was een heerlijke persiflage. De band van „Thalia" zorgde voor prettige entr'acte-muziek A. S. ter bent in plaats van een doodgewoon teller met het geleende ambtenaren- gezicht. En dan heb je tenslotte de huismoe ders, die het heus niet breed hebben, maar toch zorgen, dat alles schoon en zindelijk is Zij vormen zelfs het groot ste gedeelte op de route, die wij moesten gaan, en dat was goed om te constate ren, Haarlem heeft als elke andere stad en dorp z'n volkstelling weer gehad. Wij zijn benieuwd naar de uitslag! Mevrouw H. J. K. vertelde in geuren en kleuren, hoe zij naar een kennis in Amsterdam was geweest en wat zij al lemaal onderweg had meegemaakt. Voor wie dit gezellige verhaal bestemd was? Voor de Haarlemse politierechter, bij wie de causerende dame zich Maandag te verantwoorden had wegens overtreding van de distributiebeschikking. Voor zij op reis ging, had zij naar ge woonte al de distributiebescheiden en stamkaarten van haar gehele gezin in haar tas gedaan en maakte aldus de reis naar Amsterdam. Daar hield zij de tas met zijn waardevolle inhoud zorgvuldig bij zich en vermaakte zij zich kostelijk onder het genot van enkele kopjes tliee en gezellige praatjes. Weer in Haarlem aangekomen, ontdekte zij tot haar schrik dat haar tasje verdwenen was. Zij ver liet haar woning weer en ging haastig naar het station om haar eigendom te proberen op te sporen. Dit gelukte haar echter niet en mevr. K. vervoegde zich op het distributiekantoor, waar zij het gehele geval vertelde. De eerste maand ontving zij toen 50 pet. van haar bon nen en daarna weer de normale hoe veelheid. Omstreeks die tijd doken de weggeraakte stamkaarten op onverklaar bare wijze weer op en mevr. K. ging ook da&r mee naar het distributiekantoor, zodat zij het dubbele aantal kaarten ontving dan waar zij recht op had. Ter zitting vond de officier het ver haal erg onwaarschijnlijk, vooral omdat de stamkaarten zo plotseling weer te voorschijn kwamen. Hij eiste een geld boete van f 20 of 12 dagen met een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden en een proeftijd van drie laar Het vonnis luidde f 15 subsidiair 9 da gen met 1 maand voorwaardelijk en een proeftijd van 3 jaar. De kring West van de Kath. Arbei dersbeweging heeft Zondagavond een goed geslaagde sluitingsavond georgani seerd in de Leonarduszaal aan de Leidse- zijstraat. De zaal was ondanks de warmte geheel bezet. Het toneelgezelschap „St. Gene- sius" voerde met succes het spel „De Ty- ran" op. De heer A. van der Veldt hield voor de pauze een korte, maar krachtige pro- pagandarede en vroeg de leden bet vol gende winterprogram evenveel aandacht te schenken als aan het thans geëindig de. Er was een collecte voor het Kath. Thuisfront, die f 46.64 opbracht. Gisteravond heeft op het Van Twisk- plein (Tuindorp) een 14-jarige loop jongen een coloradokever gevonden, wel ke hij bij de politie heeft gedeponeerd. Deze heeft het gevaar doorgestuurd naar de Plantenziektekundige Dienst. Gisteren te ongeveer 6 uur geschied de op de Amsterdamse Vaart een aan rijding tussen een 4-wielig motorrijtuig, rijdende van Amsterdam naar Haarlem, dat links de Bakh. v. d. Brinkstraat wilde inslaan, en een tweewielig motor rijtuig, dat eerstgenoemd motorrijtuig juist op dat ogenblik wilde passeren. Het motorrijtuig werd zwaar bescha digd; de bestuurder liep verwondingen op aan hoofd, armen en benen. Hij is naar het Grote Gasthuis overgebracht ter opname. Tegelijkertijd passeerden twee auto's de plaats van de aanrijding. Beide be stuurders waren erg nieuwsgierig, zodat de laatste auto met de voorzijde tegen de achterzijde van de voor hem rijden de auto opbotste: Beide auto's werden beschadigd. Bioscopen: Rembrandt: Parasieten (18 j.)Cinema-Palaee: Barracuda, de Boeka nier (volw.); Luxor: Himlaspelet (14 j.) City: Welkom vreemdeling (alle leeft.); Frans-Hals: Argwaan (18 j.); Spaarne- Theater: De tyran (18 j.j, 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken; De Zond.- en avonddiensten worden tot 7 Juni waargenomen door: B'os- en Vaartapotheek, B. en V.-str 26, tel. 13290, Apotheek Florijn, Gr. Houtstr 78. tel. 10500, H. Remmers en Zn., Kruisstr. 6. tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. Heemstede: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 28197. Aerdenhout: Aerdenhout apotheek, Zandv.laan, tel. 26772. Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr, Houtstr 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 id., tel. 21400. Beiden dag en nacht. Tentoonstellingen: Kunsthandel Leffeiaar: Schilderijen Cor Dik en ceramiek Groeneveldt (tot 14 Juni). Stadskweektuinen: (Kleverlaan), ge opend 1012. 25 en 79 u. Stadsschouwburg: Thalia met „Tot we derdienst bereid", 8 uur. Begijnhofkapel; Aerdenhouts Vrouwen koor, 8 uur. De wethouder van onderwijs en per soneelszaken van de gemeente Bloemen- daal, mr. F P. Th. Rohling, is verhinderd Woensdag 4 Juni spreekuur te houden, den. De politie verzoekt degene, van wie in het laatst van April of begin Mei op de Schalkwijkerweg een damesrijwiel is ontvreemd, en degene, van wie in de zelfde tijd een herenrijwiel met massie ve banden is gestolen, zich op het poli tiebureau te vervoegen. Tot leraar in het, clarinet-spel is aan de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Haarlem benoemd de heer R. Otte te Haarlem. De Haarlemse Modelbouw Club houdt Donderdagavond 5 Juni. 8 uur, een club tentoonstelling bij Brinkmann, Grote Markt. Met ingang van 1 Juni 1947 is de heer Kees Hartvelt benoemd als diri gent aan de Haarlemse Orkestvereni ging, in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer A. Verhey. Hij zal deze functie waarnemen naast de heer Adam. De Zwemclub Haarlem houdt van heden af weer haar oefenuren, n.l. Dins, dag van 7 tot 9 uur en Vrijdag van 6 tot 7 uur. De voetbalvereniging Stormvogels or ganiseert Donderdag ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan een grote feest avond. Deze avond, waaraan zeer vele artisten van naam medewerken, is toe gankelijk voor leden en genodigden. Op het ogenblik worden kleiaardappe len tegen veel te hoge prijzen, n.l. van 1822 cent per kg. verkocht. Dit was voor de Prijscontrole aanleiding om krachtig in te grijpen. Een te Amsterdam en Haarlem ge constateerde overtreding was aanleiding tot het verbaliseren van 16 grossiers en ruim 200 detaillisten. Het publiek wordt in zijn eigen be lang dringend aangeraden van te hoge prijzen onmiddellijk melding te maken bij de bevoegde instanties, n.l. de Prij- zencommissies of de Prijzencontröle- dienst. De Heemsteedse Christelijke Orato rium Vereniging geeft Donderdag 5 Juni in de Gereformeerde Kerk, Koediefslaan, des avonds 8 uur, een concert. Uitge voerd zal worden: „Die Schöpfung" van Jos. Haydn. De minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huysmans, zal op 20 Juni op de jaarvergadering van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in restaurant Brinkmann te Haarlem spreken over de industrialisatie van Nederland in verband met de eco nomische samenwerking in West-Euro pa. Verder zal prof. S. Posthuma 't woord voeren over de economische betekenis van Indonesië onder de huidige om standigheden. Woensdag 4 Juni: Haarlem: Boonkaarten V tot en met Vo. Heemstede: Extra bonnen jonge en a.s. mooeders X, Y en Z. Naar wij vernemen zal de oud-inter nationaal Charles de Bock de training van „Bloemendaal'' op zich nemen. Woensdagavond 4 Juni a.s. begint de training op het ,,Bloemendaal"-veld. De B.V.C. „Bloemendaal" zal op Vrij dag 13 Juni a.s. haar algemene vergade ring houden in het Clubhuis. Maandagavond 9 Juni a.s. speelt een „Bloemendaal"-combinatie 'n revanche wedstrijd tegen Tweede Jeugd I. In Groenendaal opent HPC heden avond het poloseizoen met een wedstrijd tegen HZ en PC. De wedstrijd begint kwart over acht, en wordt voorafgegaan door HPC 2—HVGB 2. De Paardensportvereniging „Vooruit" betoont de nodige activiteit. Voor Zon dag 8 Juni geeft het programma voor paardensportliefhebbers weer elk wat wils. Naast de langebaan draverijen zal een kortebaan draverij over 800 M. worden gehouden. Een groot aantal paarden staat ingeschreven. Wij Wijeken Toorcn", zo heette de oude Bevewrijkse rederijkerskamer, die de glorie was van alle rederijkerskamers uit de omgeving en jaarlijks vele gasten ontving uit Haarlem en omliggende plaatsen. Met trots bewaart de Kennemer Oudheidkamer een copie van het blazoen van deze fiere en kunst lievende Wijkers uit vroeger dagen. Het oorspronkelijke blazoen is verloren gegaan, terwijl de blazoenen van de beroemde „Eglantier", waarvan Hooft een tijdlang de leider was, en van verschillende andere rederijkerskamers wel te Beverwijk bewaard zijn gebïeven. Er ligt in deze toevallige omstandigheid een parallel met het heden van Beverwijk en van geheel Kennemerland. Van het eigene, van het karakteris tieke is veel verloren gegaan; hetgeen van buiten kwam, bleef. Zelfs moet gecon stateerd worden, dat ook de oude Kennemer-bevolking grotendeels de weg ging van het bekende blazoen: het karakteristieke verdween en daarmee werd ook de eigen bevolking opzij geschoven. Er ligt iets verontrustends in deze constatering. Het is immers een feit, dat de Kennemers meer en meer de onderlaag van de bewoners van deze streek worden. De Kennemers tel len in vele gevallen niet meer mee. Volksvreemde elementen" om het lelijke woord nog éénmaal te gebruiken hebben het heft in handen genomen en nemen de vooraanstaande plaatsen in. Is dat hun schuld? Verre van dat. Zij kwamen hier en troffen een omgeving aan, die achter was, die niet met de tijd meeging en hebben toen in goedwillende activiteit de handen uit de mouwen ge slagen en zijn aan het werk gegaan. Hun initiatief is te prijzen. Maar het moet nu de Kennemers wakker schudden. Kennemerland moet blijven wat het al tijd was: een parel van Noord-Holland en van heel Nederland, een gewest met een eigen bevolking en karakteristiek, met eigen geschiedenis de oudste van heel Holland met eigen folklore, met eigen gewoonten. In de jaren van de twintigste eeuw hebben de Kennemers hun fierheid verloren, hun eigen karak ter afgelegd. Men vergat met zijn tijd mee te gaan misschien juist, omdat men in de ondergeschikte dingen van vermaak en ontspanning zo buitengewoon modem wilde zijn. Men keek niet verder, men dacht niet na. In deze gedachtenloosheid schuilt de grote fout. Men heeft zich niet ontwikkeld. De grote tuindersgezin nen hielden de jongens en meisjes thuis op de tuinen. Toen zij ouder werden, bleek, dat de tuin niet voor allen een toekomst gaf. De grote bedrijven brach ten redding. Maar hoe? Ging de jeugd van Kennemerland als vooraanstaand arbeider naar deze bedrijven? Werden sleutelposities ingenomen? Neen. Als los- arbeider, want ongeschoold kwamen deze jonge mensen aan de fabrieken, zij kre gen de laagste posten, verloren geheel hun fierheid, werden onverschilig en gingen op in de massa, die alleen denkt aan brood en spelen. Het gewest is hierdoor in gevaar ge komen. Er is echter nog veel goed te maken. Er is voor de jongere generatie van Kennemers een grote taak wegge legd, een mooie taak tevens, een taak, die overeen komt met hetgeen „Braban- tia Nostra" in ons Noord-Brabant doet: het verdiepen van het streek-eigene in de meest uitgebreide zin van het woord. Het gaat niej alleen om historie daar voor hebben we een historisch genoot schap Midden Kennemerland het gaat niet alleen om folklore, het gaat niet alleen om een bepaade greep al zullen de katholieken als oudste kern van Kennemerland vooraanstaan het gaat om alles bij elkaar, om het terug winnen van eigen fierheid, geloof in eigen kracht, in eigen volksaard, in eigen grote mogelijkheden voor de toekomst. „Wij Wijeken tooren" het devies van de oude Wijkers, moet opnieuw in ken nemerland leven. Een kern van jonge mannen en jonge vrouwen en van oude ren met een jong hart moet gevormd worden, die de Kennemer-geest, de Kennemer-fierheid, het volkseigene van ons gewest herstelt. Op de eerste plaats is daarvoor no dig een grotere ontwikkeling van de eigen bevolking. Vandaar, dat met vreugde moet worden begroet het besluit tot oprichting van een eigen Katholieke Streekambachtsschool, vandaar, dat een katholieke B.L.O.- school- voor de kinderen, die het gewoon onderwijs niet kunnen vol gen, maar toch degelijke vakmensen kunnen worden, noodzakelijk is, de kathlieke bond voor het gezin heeft reeds het initiatief genomen, vandaar' dat hej Middelbaar Onder wijs van de grootste betekenis is de Paters Augustijnen hebben het plan in Midden-Kennemerland een afdëling van het Triniteitslyceum te stichten. Want het is helaas een feit, dat niet meer dan enkele tien tallen jongelui uit Kennemerland de Middelbare scholen bezoeken. Vandaar, dat het werk op het ge bied van tuinbouwonderwüs, zoals het door de heren Vernooy en v. d. Pol wordt geleverd, baanbrekend moet worden genoemd voor Kenne merland. Veel is er nodig. Kennemerland is te redden, wanneer onze eigen bevolking herschoold, opnieuw zich bewust van haar grote innerlijke kracht, in eigen streek weer de toon gaat aangeven en de sleu telposities inneemt, de vakmensen levert zowel voor tuinderij als industrie. Van het grootste belang is het, dat ook Kennemerland in gaat zien, wat op het spel staat. Jonge mensen moeten de handen ineenslaan en een eigen stich ting vormen tot behoud van het streek eigene en tot het opnieuw tot bloei brengen van de prachtige en onver woestbare Kennemerlandse geest. Het zal zijn weerslag hebben op het gehele leven, dat schoner wordt, het zal rijke vruchten afwerpen voor het heden en voor de toekomst, het zal economisch en sociaal, het zal geestelijk de uitkomst betekenen voor een gewest, dat anders ten gronde gaat. Te Beverwijk zullen spoedig pogingen worden ondernomen tot oprichting van een dergelijke stichting. Men kan zich schriftelijk daaromtrent in verbinding stellen met den heer Jan Burger, Stum- phiusstraat 17. Spoedig zal dan, moge lijk in de burcht Assumburg, de oprich ting een feit kunnen worden. In een door Radio.Vaticana uitgezon den rede over de wereld-situatie heeft Z.H. de Paus Maandag verklaard, dat de wonden, door de oorlog geslagen, nog niet geheeld zijn, doch in tegendeel mis schien nog dieper zijn geworden. Het jaar 1947 is reeds half voorbij en nog steeds zijn er overweldigende problemen ter op lossing overgebleven, aldus de Paus. Nog hebben wij de gelegenheid de gro te problemen aan te vatten en de ge varen, die de gehele wereld bedreigen, te keren, doch deze gelegenheid zou de laatste kunnen zijn. Een orde van recht en vrede moet gesteld worden in de plaats van onenigheid en geweld. Het op. bouwen van de algemene veiligheid moet geschieden op morele zowel als materiële basis. Hoe kunnen de overwinnende na ties een toeneming van bewapening ge dogen. Hoe kunnen zij in puinhopen en ellende een waarborg zien voor hun eigen veiligheid? Het is nog niet te laat om door gezamenlijke krachtsinspanning een draaglijke wereld te scheppen. De Paus laakte sommige der zegevie rende landen, die hij niet met name noemde, wegens liet toepassen van de zelfde methodes van haat en geweld, die door het nazidom en fascisme ge bruikt werden. Hij richtte de verma ning tot alle naties om de nog overblij vende gelegenheid ter versterking van de internationie harmonie te gebruiken. Sprekend over de „kennelijke onver zoenlijkheid tussen de machthebbers in zake de vloed van problemen waarin de wereld wegzinkt en het vernederend gebrek aan oplossingen daarvoor,'» zei de Paus, dat de geschiedenis 1947 zou vervloeken „indien dat jaar een gelei delijk afdalen betekent in de moerassen van tweedracht en geweld uit welker duistere diepten slechts sinistere en schadelijke aankondigingen van nieuwe en onmetelijke rampen kunnen opstij gen." „Hoe kan Europa zich veilig voelen, waarvan de volken vatbaar zijn voor wan hoop en ontmoediging, de duistere en ijse- lijke krachten der ontbinding, welke de revolutionnairen van morgen met gemak zullen exploiteren, precies zo als die van gisteren dat deden?" De hoop en het enthousiasme van öe ware democratie, die leefden voor het eind van de oorlog, vervagen „wegens het opvallend contrast tussen decmocratie in woorden en de concrete werkelijkheid." Allereerst moet aandacht besteed wor den aan het welzijn van de jeugd en het gezin. Uit vele delen van de wereld be reiken ons tragische berichten over de ellende, welke door jeugd en gezin wordt geleden. Terwijl de wereld smeekt om rechtvaar digheid en orde om tot gunstige omstan digheden voor mens en maatschappij te kunnen komen, blijven millioenen mense- Aan het verlangen van menig automo bilist om het toeristische genot van het maken van een autotocht te kunnen koppelen aan een niet te moeilijk spor tief gebeuren, heeft de K.N.A.C. thans kunnen voldoen door het organiseren van een Sterrit naar Noordwijk, gevolgd door een Concours d'Elégance in ge noemde badplaats op Zaterdag 21 Juni a.s. De deelnemers aan de Sterrit kunnen op elk gewenst punt in Nederland star ten, doch zij moeten vóór 12.30 uur op het parkeerterrein van Hotel Huis ter Duin aankomen. Om in aanmerking te komen voor een aardige herinnering dienen zij dan in het bezit te zijn van vijf stempels, welke kunnen worden ver kregen op vijf verschillende plaatsen, ge deeltelijk buiten, doch op geringe af stand van Noordwijk gelegen. De plaat sen van deze vijf contróleposten moet men afleiden uit een zgn. blind kaar tje. Als prijzen voor deze Sterrit heeft de V-V.V. Noordwijk aan Zee zeven week-ends en vijf lunches of diners voor 2 personen in een der Noordwijkse ho tels beschikbaar gesteld, terwijl de N. V. Diepen als extra prijs een retourvlucht per luchttaxi tusschen twee Nederlands? vliegvelden heeft uitgeloofd. Het Concours d'Elégance, dat des mid dags te Noordwijk wordt gehouden, zal het publiek in de gelegenheid stellen de verschillende merken en modellen, nieu we zowel als oude bijeen te zien. Het Concours begint te 14.30 uur en na af loop zal er een défilé door Noordwijk worden gehouden. Als prijzen zijn me dailles met souvenirs uitgeloofd. De in schrijvingen voor beide evenementen sluiten 10 Juni a.s. lijke wezens leven onder verdrukking en despotisch bestuur. Voor hen is niets vei lig: huis noch goed, vrijheid noch eer, en de laatste straal van geluk, de laatste vonk van moed dooft in hun binnenste. De Paus vervolgde met een waarschu wing tegen de „valse profeten die zonder scrupules niet geslepenheid en geweld anti-christelijke en atheïstische concepten van wereld en staat propageren, welke tegen de natuurwetten Indruisen". Met betrekking tot de strijd, die over de gehele wereld tussen de Kerk en de verspreiders van materialisme en atheïsme gevoerd wordt, oefende de paus critiek uit op ben wier leven steunt op twee dracht en conflict en wier belang het is deze weer voortduren^ aan te wakkeren. Hü voegde hieraan toe dat deze per sonen of naties „instinctief voelen dat de Kerk niet- tot een vergelijk kan komen met de aanbidders van brute kracht en van strijd binnen en buiten hun grenzen, gericht op overheersing der wereld". Wij stellen al ons vertrouwen in God en na God in de gelovigen van de gehele wereld. In de harten der jongeren zijn twijfels over beginselen en waarden en deze scheppen een besluiteloosheid, wel ke dreigt geen einde meer te zullen vin. den. Ons fundamenteel beginsel bestaat uit medewerking zonder voorbehoud tot het tot stand brengen van sociale recht vaardigheid. Daar zijn er, die de Katho lieke Kerk eerder als een vijand dan als een bondgenoot beschouwen. Het standpunt van de Katholieke Kerk ten aanzien van dit punt is echter dui delijk genoeg. Het ideaal van de Kerk is: een vrede tot stand te brengen, der men sen waardig. De vroegere commissaris van politie te Tilburg, H. Boersma, die wegens toe treden tot de Waffen-S.S. en zijn op treden in functie te 's-Hertogembosch, tot de doodstraf werd veroordeeld, kwam gisteren tegen dit vonnis in beroep van cassatie. Zijn raadsman, mr. H. A. H. Canter Cremers, bepleitte verzachting van straf. Zijn cliënt was voor de oor log bij de politie te Assen, werd niet be vorderd en kreeg, na de capitulatie van ons leger, waarin hij als reserve-officier dienst deed, gelegenheid zich te Stutt gart verder in politiezaken te toekwamen. Hij kwam hierdoor tijdelijk bij de Waffen-S.S., weigerde echter een ver- banöacte te tekenen en werd later bij de Nederlandse politie te Tilburg ge plaatst, waar hij lid zijnde van de Germaanse S.S. van inspecteur tot commissaris opklom. In het corps had hij vele moeilijkheden met de onlangs gefusilleerde S.D.-er, Gerrits. Van de oud-burgemeester van Tilburg was een ontlastende verklaring aanwezig, alsook een relaas, waaruit bleek, dat hij het wegvoeren van 124 Joden had gesabo teerd. De procureur-fiscaal achtte inderdaad verzachtende omstandigheden aanwezig en concludeerde tot verlaging van straf tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten heeft een circulaire aan de sigarenfabrikanten doen toekomen, waarin de afleverings vergunning voor alle soorten sigaren tot nader aankondiging wordt ingetrokken in verband met een voorgenomen wijzi ging in de distributie van tabaksproduc ten. Tevens bevat dit rondschrijven de aankondiging, dat de sigarenfabrikanten in de week van 9 tot 14 Juni een con trole op hun voorraden kunnen tege- moetzien. Tijdens een verkenning bij de oprui ming van een mijnenveld in de Ooste lijke sector van Semarang y geschiedde een mijnontploffing, waarbij drie doden vielen. De slachtoffers zijn de eerste lui tenant P. van Hout, de eerste luitenant G. J. Choersch en majoor H. B. Bur gers. CVan onze Berlijnse correspondent) Corrigez la nature!" Bijna zo oud als de geschiedenis van de mens heid zijn haar bemoeiingen om zich te mengen in de natuur, om de •natuurwetten op te heffen, het tempo van de natuur te verhogen en haar werk te verbeteren. Dikwijls lijkt het vermetel en absurd, wat nietige men senkinderen zich op dit gebied veroor loven, maar toch zijn tal van nuttige uitvindingen aan de onvermoeibaar vorsende geest van de mens te danken. Vooral de Duitsers, wie deze eigen schap als het ware in het bloed zit en die bovendien door de geaardheid van hun bodem en door de politieke om standigheden waaronder zij eeuwenlang leefden, schijnen gepredestineerd te zijn voor dit baanbrekend wetenschappelijk werk. Daar leeft in de buurt van Lübeck een zekere dr. Otto Brendel, een man, wiens naam wellicht buiten de grenzen van zijn vaderland tot dusverre onbekend is gebleven, maar wiens onder zoekingen en experimenten op land bouwkundig gebied zonder twijfel de aandacht van de buitenwereld ver dienen. Het mag op het eerste gezicht be lachelijk schijnen en de indruk wekken van grappenmakerij, wanneer deze bio loog aardappelen kweekt, waarvan het lof de eigenschappen heeft van tabak en wanneer in zijn tuin radijsjes groeien met spinaziebladeren, en toch is deze dr. Brendel een ernstig geleerde, die niet het slachtoffer is van zijn fantasie, maar die overtuigd is, door zijn arbeid de voedselpositie van zijn volk te kun nen verbeteren. „Wat ik wil'', zegt dr. Brendel, „is de Duitse landbouwproducten zodanig te veredelen en nieuwe eigenschappen te verlenen, dat zij meer eiwit en vet be vatten dan de overeenkomstige natuur lijke producten. Mijn experimenten richten zich dan ook in hoofdzaak op het fermenteren van verschillende zaden met peulvruchten en oliehoudende plan ten." Een van de interessantste pro jecten, waarmede Brendel zich bezig houdt, is het fermenteren van graan met peulvruchten, waardoor de gerst, haver en tarwe de eigenschap moeten krijgen, om evenals de peulvruchten de benodigde stikstof zelf aan de lucht Ie onttrekken. Daardoor zou de bewerking van de bodem met kunstmest overbodig worden. „Ik heb deze veredelingsme-thode sedert vele jaren in Oost-Pruisen toege past en bereikte zonder kunstmatige bemesting een verbetering van de oogst met 30 procent." Zoals iedere profeet had ook dr. Bren del in zjjn vaderland te kampen met de tegenwerking der autoriteiten, jn dit ge val met het stikstof-syndicaat, dat voor concurrentie beducht was en alles in het werk stelde, om de lastige kwak zalver zijn werk onmogelijk te maken. De tijden zijn evenwel veranderd en dr. Brendel geniet thans de ondersteuning der geallieerde autoriteiten. Zijn werk plaats is wellicht het zonderlingste labo ratorium, dat men zich kan denken. In sigarenkistjes onder glas kiemen plan tjes; in emmers, badkuipen en tobbes mengt hij zaden van verschillende aard en speelt hij de natuur parten. Hier in dit vat wordt gerst gefermenteerd met koffie en het zaaigoed, dat deze behan deling heeft ondergaan, brengt gerst voort, die niet alleen na^r koffie smaakt, maar die 0,0125 procent koffeïne be nevens aetherische oliën bevat. Door toevoeging van fermenten en hormonen kweekt hü nieuwe zaadsoorten, die be halve de natuurlijke ook nieuwe kwali teiten bezitten en tot de wonderbaar lijkste combinaties leiden. Rabarber gefermenteerd met suikerbieten levert zoete rabarber op; toevoeging van sui ker dus overbodig. Hij fermenteert sui kerbieten met cacao en de gemalen bie ten hebben cacaosmaak. Het spel van een overmoedige dillet- tant? De toekomst zal het moeten leren. Door het fermenteren van eikels, kas tanjes en beukenootjes met peulvruch ten gelooft dr. Brendel de bosgroei tot de helft van de tijd te kunnen redu ceren en in 40 jaar een boom te kun nen kweken, die onder natuurlijke om standigheden 80 jaar nodig zou hebben. De wetenschap van Linné wordt over hoop geworpen! De natuur kent geen rastheorie en geen standenverschil, zij is niet wars van radicale overgangen, alleen ze heeft er duizenden jaren voor nodig. De wetenschap schakelt de tijd uit. Ook op het gebied van veeteelt heeft dr. Brendel stoute plannen. Zo heeft hij b.v. koeien ingeënt met het serum van schapen en het vetgehalte van de melk zodoende verhoogd van 2.7 to 4.8 pro cent. De verklaring is eenvoudig: door deze procedure werd de koeienmaag in staat gesteld de cellulose in het gras, die anders voor het rund onverteerbaar was, te verwerken. Tenslotte nog een interessant voor beeld. Op zekere dag kwam een bijen houder dr. Brendel zijn leed klagen, dat zijn bijen de rode klaver niet konden bevruchten, omdat hun slurf te kort was voor de lange bloemkelken. De mo derne tovenaar fermenteerde de rode met gele klaver, die korte bloemkelken heeft, en het resultaat was verbluffend: de nieuwe klaversoort had ook korte bloemkelken. De boer en de bij varen geholpen. Welke perspectieven de revolutionnaire uitvindingen van dr. Brendel openen, zal in de komende jaren moeten blijken. Dat zij in onze wereld met haar tekort aan allerlei levensmiddelen de grootste belangstelling verdienen, staat buiten kijf, De politie heeft op de Leidsevaart de betuurder van een tweewielig motorrijtuig bekeurd, omdat op dit motorrijtuig gern geluiddempende inrich ting aanwezig was. Deze mededeling heeft me met grote vreugde vervuld. Het ff ontzettend aardig om met veel lawaai, geknal, gesis en gedonder met een vaart ver boven de maximum-snelheid door de Haarlemse straten te rijden, maar de bedrijver van deze sport stempelt zich daarmede tevens als een onmaat schappelijke motor-proleet. Toen wc gisteravond na het middernachtelijk uur in slaap waren gevallen, werden we plotseling opgeschrikt door een oorver dovend kabaal, dat aanzwol tot iet® angstaanjagends en daarna weer lang zaam wegstierf. Door het open raam kronkelde een blauwe, stinkende rook wolk naar binnen. Er was een motor rijder voorbij gegaan. Namens de bur gerij spreek ik dan ook een hartelijk woord van dank uit* jegens de politie, die motor-helden bij hun leren kraag pakt, wanneer ze hun knalpot-fatsoen niet houden. Als er nog wat meer op de maximum-snelheid van de tufdingen gelet wordt, kan ook heel wat onheil voorkomen worden. Ik ben maar een eenvoudige wielrij der en ik heb een hekel aan overbodig lawaai op straat, zoals trouwens thuis, waar de zaak echter wel eens anders ligt Nu heb ik een dezer dagen ruzie ge had met een dame, die de straat over stak, juist toen mijn fiets naderde. Ze lag er bijna onder en uit dankbaarheid, dat mijn remmen zo uitstekend werk ten verweet ze me, dat ik mijn bel moest gebruiken. Het ding zat toevallig niet vastgeroest, maar ik ben van me ning, dat die bel er alleen is om in uiterste nood een signaal te geven. Als de wandelaar uitkijkt, krijgt hij geen ongelukken en er behoeft minder ge claxonneerd en gebeld te worden. Holadaar knalt weer een motor voorbij! De berijder heeft blijkbaar ont zettende haast, want hij neemt de bocht als op een wielerbaan. Als hij bekeurd wordt voor hij in het ziekenhuis ligt moest men hem voor straf langzaam door de stad laten rijden met een bordje op z'n rug: „Ik ben een motor proleet!" (Van onze parlementaire redacteur a. i») Bij het begin van de zitting van d® Tweede Kamer, die hedenmiddag werd gehouden, heeft het lid van de commu nistische fractie De Groot het verzoek gedaan de minister-president te moge» interpelleren over het heden gepubli ceerde verslag van de Ministerraad in zake Indonesië en minister Jonkmap over de nota aan de' republiek. De Ka* mer zal morgen over dit verzoek be slissen. Ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan vergaderde de „Union Horiogere' te Amsterdam samen met enige afge vaardigden van de Zwitserse horlogefa briek „Alpina". De vergadering kenmerkte zich door het uiten van kritiek op het regerings beleid ten aanzien van de import van horloges. 50 pet. der geïmporteerde hor loges worden zo werd medegedeeld gereëxporteerd, bij voorkeur naar dollar betalende landen. Hierdoor wordt het contingent horloges, dat voor verkoop in ons land beschikbaar komt, naar me ning van de horloge-detaillisten, te klein, waardoor zij hun bestaansmoge lijkheid bedreigd achten. Bovendien heeft de regering een maximumprijs van 3» Zwitserse francs vastgesteld voor te im porteren horloges. Het betere genre hor loge kan daarom niet worden geïmpor teerd, waardoor o.a. het Alpinaconcer»» dat zich niet bezig houdt met de ver vaardiging van de goedkopere horloges» in het geheel zijn productie niet op d® Nederlandse markt kan brengen. In dez® kringen heerst dan ook ontevredenheid- Door deze omstandigheid heeft ons la»® ook practisch nog geen kennis gemaak met de automatische horloges, die over zelf-opwinding beschikken. (Wij menen nochtans, dat horloge® niet direct noodzakelijk zijn, zeker ni® dure horloges, zodat de critiek misplaatst is. Redactie). Geboren: D. de Gier-Verhoef, z; M Bogtcan-Gratama, z; G. J. Kapte!»' v. d. Veldt, z; M. E. L. van Heerde»' Breninek, z; G Hamans-Bekhof, z; fj' G. Oosterbaan-van Zaanen, z; G. Scholtens-Möller, z; H. Paalman-Bos- scha, z; A. L. van Waard-van de" den Braak, z; E. M. Buter-HeijdenriJkj z; M. H. F. Klomp-Leurs, z; D. DerkS' de Groot, z; J. A. H. de Graaf-StaP horst, z; J. A. R. Spruijt-van Duijn® d; H. van der Blom-Meijers, d; C. E. Berkhout-van de Veen. d; J. W. r nis-Murk, d; H E. W. Compie t-wa nd d; J. C. Nélissen-van der Klugt, d, de Gans-van Os, d; M. de Jong-Dole d; G. s. A. Oppelaar-Wammes, d; L. v. d. Stoop-Does, d; J. H. G. TTmm® Kok, d; H. C. Wiggers-Oudolf, d. Overleden: E. In der Maur-Slagt» j., Jacobijnestraat; G. J. Haarbosch- Doorne 75 j., RipperdaparkG. L. net-van Dijkum, 23 j„ Kamperlaan, W. Strijbosch 73 j., Vooruitgangstr»- AMSTERDAM, 2 Juni 194Jjel De aandelenmarkt bleef over net S?oeK' vrij kalm. De Internationale fonds^mate» ten bij opening alle kleine koersw 1(je van enkele proeenten. Scheepvaart» al len lagen licht verdeeld, terwijl ae „k"®1 sche fondsen hier en daar wat zw gestemd waren. aef": In tabaksaandelen kwam weer enkele affaire tot stand. De fondse aanvankelijk Iets hadden kunnen eep trekken, zoals olies en enkele „jg&k vaartaandelen, moesten de koerswinsten weer grotendeels prti^, zodat de markt vrij onveranderd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2