Nagy uit de partij STEEDS NIEUWE STAKINGEN IN FRANKRIJK VULPEN. OP ROLLETJES Amerikaanse snufjes Nylon en zijn satelliet Lagers zonder olie en vitrage die niet vuil wordt Hongaarse gezanten teruggeroepen Opruimen van alle bunkers zal nog vele jaren in beslag nemen ^Nachtrust in de tuin^ r n Tot hoofd en hart opgerold en Cynische demonstratie der Russen Verkiezingen in Italië in November Ramadier doet heftige aanval op de communisten Zullen de grote treinen nog lopen? Tot nu toe aan sloping voor ongeveer tien millioen uitgegeven GRIEKEN VRAGEN EEN ONDERZOEK ^lein type woning bij nieuwbouw Het weer. VOETBALWEDSTRIJDEN ALLEEN 'S AVONDS Textiel-congres Tilburg Duur gedicht Hindoestan en Pakistan dit jaar dominions? Grootse Rode-Kruis- Landdag op komst Zwarte textielhandel J\ A 4 Woensdag 4 juni 1947 000 69sfe JAARGANG No. 23863 ('ominnni.stisrlic siaatfsgreep in Hongarije I «wt® Grensschendingen en intern, brigade HISTORISCHE KERK UITGEBRAND V Utrecht-Eindhoven thans electrisch Amsterdams hotel kocht lakens SCHEUREN IN PIJLER ALS GEVOLG VAN DE WARMTE Benzinepomp geëxplodeerd BEZETTINGSMAATREGELEN BEZOEKEN VAN DE KONINGIN kam» later- ifiiinen. ings- n het Sjtteusr ivers. n fi- ama- voor voor hter- voor hter- ayers. te 'UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '5lafoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Sèverin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder ORgave van redenen te weigeren. 3xcel" f runs 'RA- runs CC II •a II— 84); f wint iteur- ge- pro- Rot- §s. Dit n het nurn- ronde |en en "de en e de ■ss het I crawl .9 sec. rd bij spost- f mil- Sdroe- meer De nieuwe Hongaarse regering heeft haar gezanten in Washington, Lon den, Parijs en Bern naar Boedapest ontboden voor het uitbrengen van verslag. In politieke kringen in Boeda pest is men er van overtuigd, dat Sycgedy Masyak, de gezant in Washinton Ferenc Gordon, de gezant 'n Bern, en de gezant in Parijs Paul Auer van hun post ontheven zullen Worden. Teven verwacht men binnen kort het ontslag van nog twee minis ters, n.l. van de minister van Fi nanciën Mihael Nyaradi, de minister Van Landbouw Karolyi Baronyos, en Van de ehef van het bureau van de president Laszlo Jekelyi. Ook de bur gemeester van Boedapest Jözef Kuvago Wordt genoemd als een dergenen, die sullen vertrekken, daar ook hij in contact gestaan zou hebben met de samenzwering. De minister van Justitie. Istvan Ries. beeft aangekondigd, dat tien procent Van de Hongaarse kiezers hétstemrecht ontnomen zal worden bij een nieuwe v«rkiezingswet, die op 10 Juni aan een 5Peciale zitting van de nationale ver Badering zal worden voorgelegd. In de nieuwe kieswet zal de stemge- f«chtigde leeftijd van twintig op twbo twintig jaar worden gebracht. Aan alle voormalige leden der faseis- l'Sche partijen en alle naaste familie- cdcn van personen, die veroordeeld zijn jegens oorlogsmisdaden of „misdaden gen de democratie", zal het kiesrecht ''"toornen worden. Volgens de schatting Van de minister zouden in totaal onge ler 500.000 personen van het stem- fecht uitgesloten worden. Bij de verkie- *'bgcn van 1945 bedroeg het aantal ge" tgistreerde stemgerechtigden 5.164.661. Van geallieerde diplomatieke zijde *'e-d Dinsdag bevestigd, dat de voor ster van het Huis van Afgevaardigden. ®cla Varga, zonder incident door de pbssische zone van Oostenrijk gereisd en zich thans op een veilige plaats "«vindt. Varga, een katholiek priester, was de ^«ede man in de regering van Nagy. zijn vlucht was hij vergezeld door 'ib twee secretarissen, Arpad Raksanyi Peter Horvath, en door een lid van partij der kleine boeren, Lajos Jjloenemeth. Varga zou als voorzitter ,.j r' het Huis werden vervangen door frfori szabo of Josef Antall, beiden "uiig oeKencie leden van de party der "«ine boeren. h Tegelijkertijd werd bericht, dat Aladar f°hgrtz een lid van de partij der kleine °«ren de plaats van Istvan Balogh, "!s onderstaatssecretaris van de eer- 'b minister zou innemen. Balogh, een katholiek priester, is afgetreden wegens zijn slechte gezondheid". Volgens de berichten zou Balogh's functie van secretaris-generaal van de partij der kleine boeren thans worden overgeno men door een comité van dria man. Nagy en Varga zijn door de politieke commissie van de partij der kleine bezitters met algemeene stemmen als lid der partij geroyeerd. Het bestuur van de partij der kleine boeren heeft besloten, dat alle leden van de partij de grootste in de coalitieregering voor een zuiveringscommissie van vijf personen moeten verschijnen, zulks om de samenwerking binnen het kader van de coalitie te bevorderen. Bij de opening van de debatten in de Amerikaanse Senaat over de vredesver dragen noemde senator Vandenberg de communistische staatsgreep in Honga rije een verraderlijke greep, welke mis schien aanleiding zal geven tot inmen ging door de U.N.O. Als uit een onder zoek blijkt, zei'hij. dat de feiten zijn zo als men het vermoedt, dan zal het mis schien Amerika's plicht zijn het initia tief daartoe te nemen. Hij zei, dat de vervanging van Ferenc Nagy als premier neerkwam op het om verwerpen van een verkozen regering. Senator Vandenberg adviseerde, of schoon verklarend, dat de Russen nim mer een cynischer demonstratie haUocn gegeven van hun idee van democratie dan in Hongarije, de ratificatie van het verdrag met Hongarije. „Indien een verwerping daarvan echter tot bevrij ding van Hongarije zou kunnen leiden", aldus Vandenberg. ,,zou ik er niet alleen voor zijn, doch zou ik die verwerping zelfs eisen, doch het schijnt, dat alle feiten op het tegendeel wijzen". Op 9 November a.s. zullen in Italië algemene verkiezingen worden gehouden. Aldus hebben De Gasperi, de minister president, en Terracini, president van he constituerende vergadering, Dinsdag be sloten. Het nieuwe kabinet' zal Maandag a.s. voor de constituerende vergadering verschijnen. Er zal dan gestemd worden over een motie van vertrouwen. Zaandam.se arbeiders die lieden in de prille ochtend naar hun werk tojjen d«d«n hier en daar een vreemde ont dekking:. HiKlHbewoiiers die het. bin nenskamers (e warm hadden gevonden, hadden hun bedden in het tuintje op gesteld om op deze manier van een min of meer frisse nachtrust te ge nieten. Anderen hadden gebruik ge smaakt, van een aantal stoelen. Op het vliegveld Schiphol is Dinsdag het K.L-M.-ConsieUation-vliegtuig P. H.-T. E. N. Nijmegenofficieel gedoopt. Nadat de burgemeester van Nijmegenmr. Ch. Hustinx, de wapen$ van de gemeente Nijmegenen van de 82ste Amerikaanse Airborne, welke Nijmegen bevrijdde, onthuld had, vond de doop plaats. De burgemeester slaat de fles champagne tegen het neuswiel. Paul Ramadier, eerste minister van Frankrijk, heeft Dinsdag in een onver wachte rede in de Nationale Vergadering een hevige aanval op de communistische partij gedaan. Ramadier sprak nadrukkelijk en hartstochtelijk en wees hcrhaa'de malen naar de communistische banken. Hij werd door alle overige partijen toege juicht, toen hij verklaarde, dat de com munisten de stakingen bevorderen om de val van de regering te bewerkstelligen. ,.Een regeringscrisis op dit ogenblik," zo zeide Ramadier, „kan het parlementaire stelsel in gevaar brengen. De regering zal er op toezien, dat dit niet gebeurt." Op steeds nieuwe punten breken intus- De bunkers en andere verdedi gingswerken die de Duitsers in ons 'and hebben gebouwd, waarvan vele Krote gevaren met zich medebrach ten en, een ontsierend element van °hs landschapsschoon vormen, zijn 'h de afgelopen tijd voor een deel °Pgeruimd. Het zal evenwel nog vele jaren duren, voordat de laatste van deze betonnen kolossen zal zijn Ve«"wenen. De reden hiervan is, dat °P het ogenblik slechts die objecten borden gesloopt met welker verwij dering het openbaar belang gemoeid De anderen zullen, ter besparing van geld en arbeidskrachen, voor- i°pig blijven staan. v°oral in de kuststreek zijn al heel at van de bouwsels, die deel uitmaak- van Hitiers Westwall opgeruimd. van Hitiers Westwall opgeruimd. J*oiTienteel wordt hieraan nog gewerkt dep de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilan. Het et aar "co. e« op enkele andere plaatsen. i strand is van Hoek van Holland Den Helder grotendeels weer be- zij het nog altijd op eigen ri- Na de „ruwe" opruimingswerkzaam- j an ci ae „ruwe upi uiuiiiisövvc'iJv*'a'cwi*~ *en.. welke mede ten doel hadden het van zoveel mogelijk voor de we- ^«opbouw nodige materialen, wordt Jar thans nog nageruimd. Onder het e "d zitten nog resten van ijzeren palen z- verscholen, die verwijderd moeten jfi°rden. Verder staan er palen vrij ver tl, aee, die gevaar opleveren voor red- ^Ssboten en voor de vaartuigen, welke tjr, '."cn gebruikt bij de herstel- en on- fD°udswerkzaamheden aan de pieren. j> 'Oewel er zo goedkoop mogelijk ge- ^''«t is, zijn met deze opruimingswerk- ^ainheden grote bedragen gemoeid, f!,,"" schatting is tot nu toe voor het van verdedigingswerken in het >e'e land ongeveer tien millioen gul den uitgegeven. De bij de sloop afkomen de bruikbare bouwmaterialen worden voor de wederopbouw gebruikt- De specifiek militaire materialen als koepels, stalen deuren enz. komen ter beschikking van het ministerie van Oor log. Het wapeningsijzer wordt zo goed mogelijk in zijn geheel gewonnen en komt ten goede aan wederopbouwdoel- einden. Het puin wordt verwerkt in we gen, oeverVoorzieningen en in de ver harde stroken langs startbanen op vlieg velden. E Pater Dito OP., vice-president en permanent gedelegeerde van de UN DA, (Intern. Katholiek Radio en Televisie Bureau), bij aankomst op het vliegveld La Guardia bij New York. Pater Dito onderneemt een reis door de Ver. Staten, Canada, West- Indië en Zuid-Amerika, om contacten te leggen tussen de UNDA en de ver schillende Katholieke Organisaties. In het bijzonder heeft hij daarbij de uitwisseling van radioprogramma's op het oog. sen -stakingen uit. In de herstelwerk- plaatsen der spoorwegen te Villeneuve Saint Georges hebben bijna 6000 arbei ders het werk neergelegd, daar zij meer brood en hogere lonen willen. Er kan geen zekerheid worden gegeven, dat er vandaag nog treinen naar Zwitserland, Italië, de Riviera en Marseille zullen rijden. Deze nieuwe staking staat in ver band met het besluit van de Parijse bak kers om het accoord, dat op het ministe rie van Arbeid tussen gedelegeerden is gesloten, niet goed te keuren en dus hun staking voort te zetten. Er zijn Dinsdag te Parijs verschillende demonstraties gehouden, o.a. een voor het ministerie van Arbeid, waar honder den door de poorten drongen en niet eer der uiteengingen dan nadat minister Mayer een uiteenzetting had gegeven van de pogingen der regering om een oplos sing voor het loon-probleem te vinden. De staking der arbeiders in de petro leumindustrie te Parijs gaat, nadat on derhandelingen zijn mislukt, onvermin derd voort en ook is er een staking uit gebroken onder het Parijse gemeente- reinigingspersoneel. De bouwvakarbeiders in het gebied van Parijs hebben besloten Donderdag de ge hele dag te staken, indien, zij niet vóór die tijd loonsverhoging hebben ontvangen en de arbeiders in de auto-industrie doen het langzaam aan of dreigen met symbo lische stakingen. Ten slotte is de hongerstaking der po litieke gevangenen in de Fresnes thans haar vierde dag ingegaan en men vreest, dat deze staking zich over andere ge vangenissen zal uitbreiden. De Griekse fcgering heeft Dinsdag bij de V. N. nieuwe klachten tegen Joego-Slavië en Albanië ingediend, waarbij deze landen worden beschuldigd van nieuwe grensschendingen. Een aanval van guerillastrijders op een dorpje aan dé Grieks-Albanese grens op 21 Mei J.I., aldus de Griekse klacht, werd kennelijk van Albanees gebied uit geleid. Guerillastrijders aan de Joego slavische grens trokken zich onlangs onder dekking van het vuur van een •Joego-Slavische grenspost op Joego-Sla- visch gebied terug. jta "«ei wii vernemen, ligt het in de be- üi; 8 Van de regering de inhoud van «tH nieuw te bouwen woningen die Iei-,,e "Ud geleden van 300 tot 285 M3. is ^gebracht verder te beperken en "61 I ul«c 250 M3. Dit is het type der kleine "ei's\voning. Deze maatregel is nodig c'e beschikbare materialen en ar- ki, hten' zoveel mogelijk woningen nen bouwen. (Van een bijzondere medewerker) Onze vertrouwde gouden pen is in nieuwe vulpennen vcrvangen door een metalen schrijfbolletje, niet groter dan de normale pen-punt. En daarbij kunnen dan inktsoorten worden gebruikt, waarmede eerst na ongeveer een jaar de houder opnieuw gevuld moet worden. Aan de baggermolen is liet behoud van onze vulpen te danken. Dat zit zo; na de inlevering van de gouden tientjes kon re delijkerwijs een vordering van gouden pen nen worden verwacht (trouwringen zijn te genwoordig niet meer lonend), maar aan gezien de Nieuwe Waterweg maar niet wil stoppen met het produceren van goud staven, zijn de ministeriële gedachten even daardoor volledig in beslag ge nomen. Overigens, volgens mijn bescheiden me ning, uitstel zonder afstel! Wie echter zou. menen, dat daarbij niet in de eerste plaats de belangen van de particuliere bezitter worden gediend, slaat de plank lelijk mis. M.i. kan men in de tegenwoordige tijd moeilijk anders verwachten. Men vergete niet, dat wij in de loop der jaren tamelijk ouderwets zijn geworden; een naaimachi ne met naald en garen is niet meer up-to- date, wij rijden nog in voor-oorloqse Fordjes enkele uitzonderingen daargela ten!) oj op voor-oorlogsc fietsen (meerde re uitzonderingen daargelaten) of leven in voor-oorlogse woningen (zeer veel uit zonderingen....). Het kan zijn nut hebben op deze za ken te wijzenopdat wij ons al vast in de geest kunnen moderniseren en weten wel ke verrassingen onze kleinkinderen te wachten staan. Moderne bureaucraten schrijven zon der een gouden pen. Terwijl by ons goud en zilver vervangen werd door zink, is daar vrijwillig de gouden pep. verdron gen door een ijzeren bolletje, waarmede draaiend en wentelend over het papier een even bewonderenswaardige schrijf kunst kan worden beoefend als met de mij zo vertrouwde „Swan", Het loopt letterlijk op rolletjes, èèntje (dan. Overigens ziet zo'n moderne vulpen er even vertrouwelijk uit als onze van ouds bekende; maar het spits toelopen de ondereinde is uitgerust met een zeer klein rolletje, ongeveer één millimeter groot, dat vrij kan draaien in de er om heen grijpende klauwtjes van de houder. Maar toch ook weer niet zo vrij, dat het eruit kan vallen. Nauwe spleetjes, ongeveer 0.01 m.m. of minder, zorgen voor regelmatige inkttoévoer, zodat je r.iet eens een behoorlijke klad kunt ma ken. Bovendien voorkomen deze nauwe spleten, dat er zo maar inkt naar bui ten kan vloeien; capillaire krachten en een passende viscositeit van de inkt belemmeren dit. Als men zijn moderne pen liever niet aan zijn buurman ter leen wil geven, zal er een nieuw smoesje bedacht moeten worden; er is nu name lijk geen sprake meer van „naar je hand staan". Het bolletje volgt onge dwongen iedere beweging, omhoog, om laag, naar links en rechts, en men kan zonder de houder een slag te draaien even gemakkelijk een horizontale als een verticale lijn trekken. Het moet wel een hele prestatie geweest zijn om in Amerika, waar soms het groot ste nog te klein is, tot deze uiterst ver fijnde constructie te komen. Want niet a-leen het schrijfbolletje en de spleten hebben minimale afmetingen, maar ook het boven het bolletje liggend kanaal, waarlangs de inkt uit het reservoir naar de punt vloeit, is niet wijder dan een paar millimeter; en dan te bedenken, dat hier in nog een extra inzetstukje is aange bracht. wel k-'emmend, maar niet volko men afsluitend, dat dient als steunpunt voor de schrijfkoge-', zodra men deze tot schrijvens gereed op het papier drukt. Dit is gedaan om te bereiken, dat mensen met de meest uiteenlopende wilskracht ongehinderd hun schrijftalent kunnen bot vieren. Men kan nu, zeven jaren na 1940, niet verwachten, dat nog dezelfde inktsoort als voorheen wordt gebruikt. De inkt, ioals wij die kennen, heeft afgedaan; deze was, oiii te schrijven, een aardige substantie, maar van moderne inkt wordt méér voi- lrngd. Het schrijfbolletje zou geen bol letje zijn. als het niet eens af en toe gesmeerd moest worden; en om nu ook niet naast a'e vulpen tegelijk met een vetspuitje in je vestjeszak te moeten lopen, is de inkt tegelijk smeermiddel gemaakt. Verder is ze dik, soms zo dik, dat je bij wijze van spreken een boek vol kunt schrijven, voor je merkt, dat er iets uit is. Opnieuw vullen moet je dan ook slecrds na een half a een heel jaar doen. En voor d'egene, waarvoor ook dat nog storend in zijn werkzaamheden zou kun nen zijn, is er in dezelfde houder een tweede reservoir, als reserve, dat met één druk op de knop zijn lege voorganger ver vangt. Te gelegener tijd k'n men dan het lege exemplaar in een vuilnisemmer deponeren en door een nieuw, dat kant en klaar in de winkel ligt te wachten, vervangen. Het is wel zaak, om bij het aan schaffen van zo'n nieuw reservoir goed uit te kijken. Ik zeg dit niet al leen, omdat men tegenwoordig meer dan welgevallig is over corruptie- hoort fluisteren, maar vooral, ornaat er schrljfapparaturen zijn, die ook als lip penstift dienst kunnen doen. En het zou niet prettig zijn, als men, blauw beginnend, plotseling tot de ontdek king kwam, dat men rood eindigt Om van een vergissing in omgekeerde richting nog maar niet te spreken. Om huiselijke moeilijkheden te voor komen, voorzie ik in de toekomst een toenemend gebruik van rode inkt. Maar dit is dan ook het enige bezwaar; overigens ben ik bereid in ruil voor zo'n pen de mijne in 's lands belang op te offeren, waardoor tegelijk de toch al overbelaste smokkelaars enigs zins zouden worden ontlast. Verwachting tot Donderdagavond: In de avond en nacht nog ver spreide onweders. Morgen overdag ge deeltelijk bewolkt met n°g een enkel buitje. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere daling van temperatuur. Zon 4.24—20.53. Maan 22.57—5.10 Alie voor Zaterdag en Zondag vast gestelde wedstrijden om het kampioen schap van Nederland, promotie-degra datie- en beslissingswedstrijden, bene vens de nader door het bestuur van de K.N.V.B. aan te wijzen competitie-wed- strijden zullen met het oog op de warm te om zeven uur 's avonds beginnen. In dit verband kunnen we tevens mededelen dat Stormvogels en Blauw Wit dispensatie hebben gekregen om de wed strijd StormvogelsBlauw Wit a.s. Za terdag in Heemstede, op het Heemsteedse Sportpark om half vijf te doen beginnen, zulks in verband met de feestavond welke Blauw Wit ter gelegenheid van z'n 45- jarig bestaan op die avond heeft geor ganiseerd. Toen een leidekker bezig was met het solderen op het dak van de Hervormde Kerk te Minnertsga, gemeente Barradeel (Fr.) vatte plotseling het dak van de kerk vlam en in minder dan geen tijd slond deze kerk, die dateert van 1500 en enkele jaren geleden gerestaureerd is, in lichter laaie. De brandweer slaagde erin het vuur meester te worden, doch de kerk was totaal uitgebrand. (Van onze Brabantse redacteur) Op de derde en laatste dag van het textielcongres te Tilburg heeft de heer B. J. M. van Gcrp, leraar aan de tex tielschool te Tilburg in hotel Riche, het nieuwe product, dat de wereld poogt te veroveren, het plastic, besproken. Een satelliet van de nylonkous is volgens deze leraar het plastic. En het is niet zo gemakkelijk gebleken, de sluier, die ever deze synthetische vezel hangt, zodanig op te lichten, dat het woord tot de technische, organische en chemische terminologie kon doordringen. Plastic, afgeleid van het Grieks, vraagt om een betere naam. De Nederlandse vondst „kunstharsen" is nauwelijks een vondst, want het woord omvat de juiste beteke nis van het prcduct niet. Men verstaat onder plastic organisch-chemische sub stanties die dus niet door de natuur worden gewonnen, doch synthetisch worden gemaakt en een hcog molecu lair gewicht hebben. De plastics zijn even duurzaam als sterk en de vlieg tuig-, auto-, scheepsbouw- en meubel industrie maken er gebruik van. Volgens de heer Van Gorp zullen de plastics de wereld veroveren, zó, dat onze kinde ren en kindskinderen beter en mocier ingericht zullen wenen en gekleed gaan dan hun pa en ma, opa en oma. In de synthetische vezelgrcep is Nylon wel de voornaamste. De directeur van de textielschool in Tilburg, de heer Mul der, sprak over dit onderwerp. De eerste stap in de richting tot het ontdekken Een zoölogische sensatie van de eerste rang vond dezer dagen in de dierentuin te Stockholm plaats. Een grote python, de tijgerslang „Irene", heeft eieren gelegd, wat voor 'n in gevangenschap levende python een grote zeldzaamheid is. Men denkt, dat dit gedurende de laatste vijftig jaar slechts eenmaal in Europa is voorgekomen. „Irene" wikkelt zich rond haar eieren. De Amerikaanse ambassadeur, Steinhardt, heeft bij het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken formeel geprotesteerd tegen wat hij noemde een belediging van president Truman in een gedicht van de Tsje chische dichter Neumann, dat gepu bliceerd is in het communistisch weekblad „Tvorba". In sommige niet- communistische bladen in Praag kon men Dinsdag lezen, daj het gedicht, waarin president Truman werd geka rakteriseerd als „een imperialist" en waarin stond: „We verafschuwen alie dollarschurken", dat dit gedicht Tsje- choslowakije vermoedelijk ettelijke millioenen dollars zou kosten. De bladen tekenden hierbij aan, dat het gedicht gedrukt was in dezelfde week, dat Tsjechoslowakije Amerika om een lening van 40 millioen dollar had gevraagd. Onder luide toejuichingen heeft minis ter-president Attlee gisteren in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat het Britse aanbod voor de Dominion-status aan Hin doestan en Pakistan door de drie grote Voor-Indische partijen, die vertegen woordigd waren op de conferentie met de onderkoning, gunstig is ontvangen. Vol gens de thans opgestelde plannen zal India nog dit jaar de Dominion-status verkrijgen. Het land kan desgewenst later uit het gemenebest treden. Attlee gaf een schets van het plan der regering, volgens hetwelk dé kwestie- Pakistan door Voor-Indië zelf gebieds- gewijze zal worden geregeld. Het plan is gunstig ontvangen door de leiders van Congrespartij, Moslemliga en Sikhs. Het zal van hun beslissing afhangen, of de onmiddellijke machtsoverdracht aan een of aan twee autoriteiten zal geschieden. Volgens Churchill, de leider der oppo sitie, lijkt de verklaring van Attlee voor India het vooruitzicht te openen, dat het aan een vreselijke ramp zal ontsnappen. De oppositie, die zich het recht voorbe houdt op verschillende punten nader in te gaan, zal eventuele wetsontwerpen voor het geven van de status van Domi nion aan verschillende de'en van Voor- Indië niet bestrijden. Als hun hoop wordt vervuld, is grote dank verschul digd aan de onderkoning en ook aan dc eerste-minister zelf, op wiens advies de onderkoning is benoemd, aldus Chur- chili. Op de Goudsberg bij Lunteren worden thans de voorbereidingen getroffen voor de Landdag, die het Ned. Rode Kruis daar 20 en 21 Juni hoopt te houden. In verband met het 80-jarig bestaan zal deze Rode Kruisdag een bijzonder karakter dragen en behalve vele hoge burger lijke en militaire autoriteiten, wordt ook Prinses Juliana, de presidente van het Ned. Rode Kruis te Lunte ren verwacht. De reünie is verdeeld over twee dagen: zij beging Vrijdagmiddag 20 Juni en zal Zaterdag d.a.v. des middags 1 uur be sloten worden met een groot défilé der deelnemers. Het eerste gedeelte zal staan in het teken van het Jeugd Rode Kruis en uitgebreide demonstraties zullen de duizenden bezoekers een denkbeeld ge ven van zijn taak. De Vrijdagavond brengt als inleiding van een openluchtspel filmfragmenten uit het leven van Florence Nightingale, de vrouw, die door haar moed en zelf opofferende liefde een lichtend voorbeeld was. De film gaat over in toneel, opnieuw is Florence Nightingale de inleidende figuur tot een ganse reeks van taferelen, die het Rode Kruiswerk uitbeelden. On_ der leiding van de acteur Richard Flink zullen niet minder dan 800 personen medewerken aan deze dramatisering der historie. Zaterdagmorgen worden demon straties gegeven. Bij een spiegelge vecht komen Rode Kruis en militair geneeskundige dienst in actie voor hulpverlening aan en transport van gewonden. Tal van colonnes worden daarbij ingeschakeld. Het merendeel der bezoekers en deelnemers zal gehuisvest worden in een groot tentenkamp, de overigen worden ondergebracht bi.' de burgerij of op boerderijen in de naaste om trek. De gehouden proefrit op het N.S.- baanvak Utrechb—Eindhoven is ge slaagd. Van heden af is op dit baanvak dus de electrisch gereden twee-uurs- dienst ingevoerd. Schrik er niet voor terug u te ver- moeien. In het leven wordt niets j zonder grote inspanning aan de i mens geschonken van deze synthetische vezels zette dr. H. W. Carothers, die in 1928 in de laboratoria van de Du Pont de Nemturs Company in de V. S. naging, hoe cellulose, na tuurzijde, wol en rubber opgebouwd wor den. Een groot aantal verbindingen leidde tenslotte tot de vinding van Nylon die in 1938 werd gepatenteerd. De eigenschappen van Nylon zijn go:d en zij zijn vele. Zij is de lichtste van alle textielvezels en heeft een soortelijk ge wicht van 1.14. Nylcn gaat driemaal langer mee dan wol, het brand niet, doch smelt bij een zeer hoge tempera tuur. Men heeft zelfs Nylonlagers ge maakt, (jie geen olie behoeven, doch alleen maar een weinig water. Gewone kleren en cok papier brengen bacteriën over. Nylon niet. Ongeveer 60 pet. van de dameskousen in Amerika zijn van Nylon vervaardigd. En dan Nylon-vitrage. Dat is de wens van iedere vrouw, want deze vitrage wordt practisch niet vuil, kan goed gewassen worden, behoeft niet ge spannen noch gestreken te worden en het licht heeft er geen invloed cp. Zo men ziet niet weinig voordelen. Men had veel waardering voor deze referaten, en bezield rnet het verlangen deze nieuwe producten eerlang de mens heid te verkopen togen de textieldetail- listen, voldaan ever de vaktechnische verrijking, die het congres had gebracht, huiswaarts. De recherche van de Almelose politie heeft dezer dagen een omvangrijke zwarte handel in textiel ontdekt waarbij o.m. 9000 M. overhemdenstof en een grote partij lakens en katoen ter waar de van tienduizenden guldens op de Al melose zwarte markt kwamen. Het bleek, dat de Abneloër de G. een grote partij overhemdenstof, lakens en katoen had gekocht van een tweetal stadgenoten. Veel van deze zwarte textiel had de Am sterdammer P. opgekocht en weer door verkocht aan enige stadgenoten o.a. aan de chef van een groot hoofdstedelijk ho tel. De hotelchef had 85 lakens gekocht voor f 1275.De recherche heeft een groot deel van de textiel achterhaald en de betrokkenen ingesloten. Het onder zoek duurt voort. Dinsdagmiddag werden aan de raad van een der pijlers van de spoorbrug over de IJssel bij Deventer een paar scheuren geconstateerd. Deze scheuren waren ontstaan door de warmtewerking van een ijzeren ring, welke rond de pij ler loopt. De treinen zullen nu langza mer moeten rijden. Het berijden van de brug met normale snelheid zal eerst worden toegestaan, als peilingen hebben uitgewezen, dat dit zonder gevaar kan geschieden. De schade schijnt intussen nogal mee te vallen. Aan de hand van peiling is komen vast te staan, dat de pijler niet de geringste verzakking heeft onder gaan. Het treinverkeer over de IJssel- brug loept thans weer geheel normaal. Een op de straatweg TubbergenAl melo staande benzinepomp is Dinsdag ochtend plotseling geëxplodeerd. Twee arbeiders, die vlak bij de benzinepomp werkzaamheden aan het wegdek ver richtten, werden door de enorme steek vlam, die onmiddellijk op de explosie volgde, getrofffen. Een van hen, H. Dek kers uit Almelo, sprong in het kanaal en zijn maat J. Duin wentelde zich :n aen zandhoop. Hoewel de vlammen spoe dig gedoofd waren liepen beide arbeiders ernstige brandwonden op. Zij zijn naar Almelo overgebracht. De oorzaak van de explosie is onbe kend. De ruim 800 verordeningen, die ir. vier jaren van bezetting in het „Verorde ningenblad voor het bezette Nederlandse gebied" zijn gepubliceerd, en die te Lon den bekend zijn geworden, zijn onderge bracht in vier categorieën: een van verordeningen, die wegens haar strijd met de normale rechtsopvattingen ge acht moeten worden nimmer rechtskracht te hebben bezeten; een van verordenin gen, die voor het toekomstige dienen te vervallen: een van verordeningen, die noodwendig voorlopig moeten worden gehandhaafd en ten slotte een van ver ordeningen, die hetzij niet meer te Lon den bekend zijn geworden, of waarom trent de ware betekenis niet voldoende doorgrond is kunnen worden en die daar om voorlopig worden geschorst, totdat een beslissing kan worden genomen, tot welke van de eerstgenoemde drie cate gorieën zij dienen te behoren. Met be trekking tot het al dan niet noodzakelijk zijn van een wettelijk ingrijpen in de rechtsgevolgen van de plaatsing van be zettingsmaatregelen op een bepaalde lijst zal de regering zich nader beraden. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de Koningin in de loop van deze zomer een bezoek te brengen aan de provincie Drente. Zij hoopt zich op dezelfde wijze als zij dat in Gronin gen en Friesland reeds deed. van ae toestanden in Drente op de hocgte te stellen. Tevens hoopt de Koningin de Friese I andbouwtentoonstelling in September te bezoeken. Ook de herbeplantingsdag op Walcheren in het komend najaar wil zjj bewonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1