UIT KENNEMERLAND Impressies van een ééndags- ambtenaar Nederland staat aan vlees-hygiënisch de spits op gebied JHR. Dr. G. MOLLERUS GEHULDIGD Vijftienhonderd arbeiders in Heiloo AMSTERDAMMERS OVER ZANDVOORT De kunst van het juist exploiteren AGENDA VOLKSTELLING IN VOLKRIJKE HAARLEMSE WIJK Raad van Bijstand heeft veel waardering voor zijn jubilerende secretaris Ugaat met vacantie VIJF EN TWINTIG JAAR VLEESKEURINGSWET HET SPEELTUINWERK Mgr. J.C.van der Loost Hoogste straf geëist tegen Puls WOENSDAG 4 JUNI 1947 PAGINA 2 BEVERWIJK GROOT LUNAPARK Oud-voorzitter Wester gehuldigd Reclasseringscollecte Zwembad Adrichem is open VELSEN-NOORD K.A.B. Zanguitvoering VELSEN HET WATER ROEPT Verkeersongeval IJMUIDEN CASTRICUM De Luchtpost ASSENDELFT Pauselijke onderscheiding Met militaire eer begraven KROMMENIE 25-jarig dienstjubileum Volksherstel Athletiek-succes Burgerlijke Stand K.A.B.-leden ter bedevaart Waar zijn onze troepenschepen D.C.lJ.-nieuws K.A.J. opgericht Aanrijding Binnenkort weer een grote collecte Bekend historicus DIE LIEFDE. /EX'S ZANDVOORT „Eendracht maakt macht" „De Luchltklievers" LISSE Schaakkamp. Bollenstreek Damkamp. Bollenstreek OPLOPENDE MARKT Woensdag 11 Juni wordt op het par keerterrein als onderdeel van de te hou den maritieme week een groot Lunapark geopend, dat tot Woensdag 18 Juni op uitgebreide schaal vermaak en ontspan ning biedt. Tevens wordt een tentoon stelling op scheepvaartgebied georgani seerd. In een bestuursvergadering van de R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" heeft het bestuur de oud-voor zitter. de heer Corn. Wester als blijk van erkentelijkheid en waardering voor het vele werk voor de afdeling verricht een blijvend aandenken overhandigd. De heer Wester is zestien jaar voorzitter geweest en trad af, omdat hij naar een andere afdeling van de K. A. B. over ging. Ook van het hoofdbestuur mocht hij blijken van belangstelling onder vinden. Hem werd tenslotte namens dit bestuur het boekwerk „K. A. B. in oor logstijd" overhandigd. Zaterdag 7 Juni zal de jaarlijkse Re- classeringsdag gehouden worden door de samenwerkende reclasseringsinstellingen. De collecte zal gehcuden worden ten einde de geldmiddelen te versterken, die in verband met de tijdsomstandig heden het toch al moeilijk hebben en bovendien dcor subsidievermindering voortdurend bedreigd worden. Maakt u er niet af met een goedkeu rend woord over het prachtige werk van de reclassering, maar toont het door de collectanten niet door te sturen. Ook gij kunt aan deze collecte mede werken dcor u te melden als collectant of collectrice bij de leden van Plaatse lijk Comctié of bij het secretariaat Baanstraat 69. Hedenmorgen is het zwembad Adri chem van de Stichting „Zwembad D.E. M." officieel geopend in tegenwoordig heid van deken P. Hosman, pastoor Vol- lebregt. mr. H. J. J. Scholtens en ver dere autoriteiten. Vanmiddag om één uur doken de eerste zwemliefhebbers on der in hej koele water. Het zwembad is uitstekend ingericht en voldoet aan alle eisen. Gisternacht geschiedde in de kalksal- peterfabriek van de Mekog een ongeval door het losraken van een verbindings stuk. waarbij de koel-walsman, H. J. Steenbergen, uit Haarlem, hete kalk- salpeteroplossing over het gelaat en ar men kreeg. Steenbergen is opgenomen in 't St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem met brandwonden, die gelukkig niet van ernstige aard zijn. De jeisgdhengelaarsver. „De Voorn tjes'' houdt Zaterdag 7 Juni haar eerste onderlinge viswedstrijd en wel in de Staalhaven van Hoogovens. De jongelui zijn op de contactmiddag eerst in de moeilijke kunst onderwezen De leden van de kring Velsen-Noord van de K.A.B. worden Vrijdag as. half acht ter vergadering in de R.K. Meis jesschool, aan de Corverslaan, verwacht, waar pater Engelbertus O.F.C. het Cre do Pugno zal bespreken. In samenwerking met het mannen koor „De Eendracht", geeft het christe lijk kinderkoor „De Zangvogels" Don derdag a.s. een uitvoering in de Geref. kerk aan de Koningsweg, 's avonds half acht. Het programma vermeldt o.m. werken van Cath. v. Rennes, E. Flipse, Pr. Schubert, W. H. Andriessen, F. Mendelssohn, Bartholdy. Wie zich met deze warme dagen op of langs het water bevindt, voelt onweer staanbaar de neiging in zich opkomen om een verfrissend bad te nemen. En dit is toe te juichen; baden en zwemmen is een stuk volksgezondheid. Doch het wordt een gevaar, wanneer het geschiedt op plaatsen, waar in het geheel geen of niet voldoende toezicht is. Daarom is in de Algemene Politie Verordening dezer gemeente de bepaling opgenomen, dat het verboden is' zich in zwemcostuum op de weg te bevinden, het zich ontkleden op een van de weg af zichtbare plaats en het zwemmen in dat gedeelte van het Noordzeekanaal, dat gelegen is tussen het gemeentelijk beltterrein te Velsen en de zeesluizen te IJmuiden. Een kleine herinnering aan deze ver bodsbepaling is zeer zeker thans op zijn plaats. Op de V/ijkerstraatweg reed een vrachtauto, die een tankwagen met pl.m. 2000 L melk voorttrok, ter hoogte van de politiepost, waar de verbinding tus sen beide voertuigen los raakte. De op de aanhangwagen zittende 60- jarige chauffeur B. bemerkte dit en riep de bestuurder van de vrachtauto te «toppen, waaraan deze voldeed. De aan hangwagen, waarop zich geen remmen bevonden, reed echter door, zodat B. bekneld kwam te zitten tussen aan hangwagen en trekker. Eerst met veel moeite kon het slachtoffer worden be vrijd, waarna dr Fierstra de eerste hulp verleende. B. bleek beide benen gebro ken te hebben en moest worden over gebracht "aar het Antoniusziekenhuis. De Postduivenvereniging ,.De Lucht post" heeft een wedvlucht gehouden van Vilvoorde (België) 181 K.M. Losgelaten 8 uur: 1. G. Tromp 1036.37, 2. J. Zent- veld 10.39.44, 3. F. Tromp 10.39.39, 4. G. Borst 10.41.45, 5. B. Boddeke 10 42.17, 6. J. Bruno 10.44.34. 7. J. Lust 10.44.43, 8. H. Boddeke 10.49.34, 9. J. Portegies 11.8.52, 10. B. Buter 11.26.39. A.s. Zondag wordt gevlogen van Quivrau (België afstand 247 K.M. Z. H. Paus Pius XII liet zijn Pauselij ke Zegen overbrengen aan zuster Zac- caria, in verband met haar gouden ju bileum. Van de parochianen mocht deze zuster een gift van f 737 ontvangen. Het stoffelijk overschot van onze plaatsgënoot C. Smit is Zaterdagmorgen, in tegenwoordigheid van een 40-tal mili tairen. op de R.K. Begraafplaats ter aar de besteld. Niet alleen dat bij sneeuw zand moet worden gestrooid, maar ook bij deze hoge temperatuur blijkt dit noodzakelijk van wege de „kleverigheid" van het wegdek. Donderdag organiseert de J. V. G. voor haar leden een feestavond in het R.K. Ver.gebouw. In de onderlinge viswedstrijd hebben in totaal 21 deelnemers, 105 baarzen en 19 stuks aal en witvis gevangen. De muziekvereniging ..Hrmonie" zal 20 Juli deelnem aan het bondsconcours te Purmerend. De heer W. Evertse, voorman-tuinman aan de gemeente alhier, herdenkt Vrij dag a.s. het feit, dat hij 25 jaar geleden in gemeentedienst trad. In een kort overzicht van de afd. Krommenie van Volksherstel, dat geli quideerd is, wordt medegedeeld, dat in het afgelopen tijdperk 5000 stuks kleding zijn verdeeld over pl.m. 1100 gezinnen. Onze plaatsgenote Corry Aafjes boekte te Velsen op het nummer discuswerpen, een worp van 34.47 M. en verbeterde hiermede haar eigen clubrecord met bijna 1 M. Geboren: A. W. KroeseSlom, d., G W. A. M. Groot—Kruidenberg, z., H. JakMachielsen, z„ L. H. HeeseHal besma, z. Bioscopen.- Rembrandt: Parasieten (18 j.)Cinema-Palace: Barracuda, de Boeka nier (volw.); Luxor: Himlaspelet (14 j.); City.' Welkom vreemdeling (alle leeft.); Frans-Hals: Argwaan (18 j.): Spaarne- Theater: De tyran (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken; oe Zond.- en avonddiensten worden tot 7 Juni1 waargenomen door: Bos- en Vaartapotheek, B. en V -str 26, tel. 13290. Apotheek Florijn, Gr. Houtstr 78. tel. 10500, H, Remmers en Zn., Kruisstr 6 tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. Heemstede: Heemsteedse Apotheek. Bin nenweg 98. tel. 28197. Aerdenhout: Aerdenhout apotheek Zandv.laan, tel. 26772. Zieken vervoer: fa. Mathot, Gr Houtstr 39. tel. 11990 en Margriet Turfmarkt 10 rd. tel. 21400. Beiden dag en nacht. Tentoonstellingen Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen Cor ril <t ■ot 14 ge- Dik en ceramiek Groeneveldt Juni). Stadskweektuinen; (Kleverlaan) opend 1012. 25 en 79 u. Donderdag 5 Juni Stadsschouwburg: R. K. Toneelver. Ludamus met „Peggy, mijn kind", 8 u. Concertgebouw: Nat. Comité Handha ving Rijkseenheid, 8 uur. Grote kerk: Orgelbespeling, 3 U. Tsn tijde van Keizer Augustus had den de mensen het bij een volkstelling niet zo gemakkelijk als wij, die de wereld in de 20ste eeuw bevolken. Stelt u zich eens voor, dat we allemaal naar onze vader stad moesten gaan, om aan de aan gifte- en opgaveplicht te voldoen. Het is er inderdaad wel eenvoudiger op geworden: men krijgt gedrukte formulieren thuis en heeft ze slechts in te vullen. Slechts in te vullen zegt u. Zo'n peul schilletje is dat nu niet, ondanks de door radio en film gegeven cursussen, hoe de bruine, gele en witte papieren dienden te worden gebezigd. Of het zo moeilijk is te onthouden, dat die blanke, smetteloze biljetten voor de vrouwelijke sexe bestemd zijn! De toneelvereniging „St. Bonifacius" komt 8, 10 en 14 Juni in het R.K. Ver enigingsgebouw voor het voetlicht; me'; Gezworen Kameraden". De heer A. dé Jong heeft Zondag het feit herdach dat hij 25 jaar gele den in dienst trad by de Centrale Am bachtsschool. Naar wy vernemen is de vereniging van de polders „Krommenie" en ,,'t Woud" dezer dagen tot stand gekomen. De polder „Krommenie" zal Donder dag 5 Juni rietschouw houden. De hengelaarsvereniging alhier houdt Zondag om 7.30 uur des morgens een wedstrijd in de Nauwernase vaart. Dinsdagavond heeft de Raad van Bijstand van de Kamer van Koop handel te Haarlem op eenvoudige wijze, doch daarom niet minder tref fend, zijn secretaris, jhr. dr. C. Mol- lerus in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum gehuldigd. Eerlijk ge zegd, viel dit niet mee, want huldigen wil zeggen, hulde brengen voor het geen in een bepaalde tijd is gepres teerd. De persoonlijkheid van de jubi laris vertoont echter zo veel facetten, dat deze bijna niet te belichten zijn? Ook de voorzitter, de heer J. Swens, drukte zich in die geest uit. Spr. zou de jubilaris maar niet vervelen met reeksen van getallen en feiten, welke in die 25 jaar tot een stuk geschiedenis verwerkt zijn. Maar van deze plaats wilde hij de persoon van de jubilaris schetsen en danken voor zy'n werkzaam heden en de wijze, waarop de secretarie in het bijzonder de Kamer en haar leden is tegemoet getreden. Voorts roemde hij de prettige verstandhouding die er steeds heerst tussen jhr. Mollerus en zijn naaste medewerkers, 19 in getal. Want het is juist deze goede interne verhouding, die de Kamer van Koop handel hoe kon het ook anders zulk een goede naam in het district heeft bezorgd. Vervolgens schetste spr. uitvoerig de voortvarendheid en de tact waarmede jhr. Mollerus met het publiek omging. Niets was hem daarby te veel en waar nodig kon men de secretaris zelf aan de loketten vinden om het publiek niet alleen de nodige inlichtingen, waarom het vroeg, maar zelfs mededelingen, die voor vrager van groot belang waren, te verstrekken. Om dit te kunnen doen, aldus spr., moet u uw district kennen en u kunt zich er van verzekerd houden, dat dit ten zeerste geapprecieerd wordt. De dorre ambtenarij was u ten enenmale vreemd, want uw dynamische activi teit, gepaard aan uw onverwoestbare vitaliteit, staan borg voor een soepele toepassing van alles, Wat de wet der Kamer zij. Een en ander werd wei heel duidelijk verdisconteerd in de geschen ken, welke ter gelegenheid van de De katholieke arbeiders van Noord- Holland boven het IJ, voornamelijk uit Kennemerland en de Zaanstreek, hebben duidelijk hun sterke wil tot opbouw in geestelijke zin gedemon streerd, door een massale bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, waaraan 1500 leden deelnamen. Ieder jaar neemt de bedevaart grotere omvang aan en het is nu zo geworden, dat overwogen wordt het volgend jaar deze bedevaart te splitsen, en over twee Zondagen te verdelen. Tegen tien uur stroomde de grote bedevaartskerk die neg te klein bleek om allen een zitplaats te verschaffen vol met K.A.B.-leden en hun echtgeno ten. Kapelaan R. L. M. van Ginkel droeg de plechtige Hoogmis op en hield een tcespraak over Maria en de arbeiders. Te een uur kwamen alien by de Kruisberg byeen, waar, nadat het strüd- lied gezongen was, ,de heer A. v. d. Veldt, hoofdbestuurslid uit Haarlem, een gloedvolle toespraak hield over de Ma riaverering. Hij wees cp de noodzaak JOHAN DE WITT, A dam—Bat., pass., 2/6 Finisterre. JOH. V. OLDENBARNEV., 2/6 v. Bela- wan n. Batavia. MAETSUYCKER, Bat.—A'dam, 2/6 v. Port Said. SIBAJAK, Rotterdam—Bat., p. 2/6 13 uur Perim. Reeds nu treft de Damclub IJmuiden voorbereidingen voor de komende com petitie. Door de oorlog heeft het werk jaren lam gelegen en de gevolgen hier van zyn niet uitgebleven. Vooral het feit, dat practisch geen aanmeldingen van jonge krachten binnen kwamen, heeft de stilstand omgezet in achteruit gang. Het ontbreekt D. C. IJ. aan ster ren, ais vroeger Dukel, Bais, Leyte, Ligt- hart en niet in het minst Suyk, die in korte tijd de meestertitel wist te beha len. Over enkele jaren bestaat DCIJ 25 jaar en wanneer de oude geest weer le vend wordt, kan het, evenals Stormvo gels en VSV, een waardige representan- te zijn van het sportleven van onze plaats. en mèt II nog vele andere abonné's op ons blad. En U wilt evenals die andere abonné's graag Uw lijfblad blijven lezen op Uw vacantie-adres Dat kanMaar mogen wij U dan verzoeken enigszins met onder staande wensen van de administra tie rekening te houden? Ie. Geef minstens 5 dagen van te voren op, wanneer U vertrekt en weer terugkomt, onder vermelding van Uw vaste woonplaats en Uw tijdelijk adres. 2e. Weet U nog niet wanneer U terug komt, bericht ons dit dan tijdig zodra U dit wél bekend is. 3e. Indien U wgekabonné bent. betaal dan aan de bezorger van wie U op Uw vaste adres de krant ontvangt, zo. veel maal het weekabonnementsgeld vooruit, ais U weken afwezig bent. Mogen wij pp Uw medewerking rekenen? Wij wensen U een prettige vacantie toe Administratie NIEUWE HAARL. CRT. van overtuigde, principiële instelling in deze moeilijke tijd. Er is nu vrede, maar de dreiging van een nieuwe oorlog hangt angstwekkend boven ons hoofd. Mocht weer het tempeest losbarsten, dan moeten en zullen de katholieke arbei ders eenzelfde eensgezindheid tonen als in 1941. Met het zingen van „O, Jesu zoet", werd deze bijeenkomst gesloten. Te twee uur volgde het sluitingslof in de bedevaartskerk waaronder een korte predicatie gehouden werd. Met een plechtig Te Deum eindigde deze massale bedevaart. receptie op Zaterdag j.l. namens het Haarlems zaken- en bedrijfsleven wer den aangeboden. De voorzitter overhandigde tenslotte als blijk van waardeing een zilveren maquette van de Kamer en een enve loppe met inhoud. Het dankwoord van de jubilerende secretaris groeide uit tot een intieme levensschets, waarby spr. op vaak gees tige wijze zijn benoeming tot en zijn werkzaamheden als secretaris van de Kamer van Koophandel releveerde. Spr. dankte in het bijzonder nog de voor zitter, de heer J. Swens, voor de pret tige samenwerking, welke hij heeft on dervonden en gaf de vergadering de verzekering, dat de aangeboden ma quette by hem een ereplaats zal in nemen. Na deze officiële huldiging was er in restaurant Brinkmann een minder officiële, doch daarom niet minder har telijke bijeenkomst. Ondanks de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, is het gis teravond eindelijk gelukt ook hier ter plaatse een afdeling van de K.A.J. op te richten. Na een uiteenzetting over het doel van deze avond door aalmoe zenier Vroklage, ontstond een levendig debat met de districtsleider Cor Spruijt, hetgeen tot gevolg ha;d dat staande de vergadering de K.A.J. werd opgericht. Een voorlopig bestuur, met Jan van den Berg als voorzitter, werd gekozen. Op het Soendaplein geschiedde gister middag een aanrijding tussen een vier wielig motorrijtuig en een voetgangster. De aanrijding ontstond omdat de voet gangster plotseling, zonder op te letten de rijweg wilde' oversteken. Zq werd aan gereden en enige tientallen meters mee gesleurd en liep daarbij een diepe vlees wond boven het linkeroog en enige schaafwondjes op. By gehouden con trole bleken de remmen van het motor rijtuig niet in orde te zyn. Tegen de be stuurder werd proces-verbaal opgemaakt Het toneelspel Maria Stuart/ vertaald en bewerkt door Frans, van Emmerik naar Fr. Schiller's meesterwerk, zal Vrij dag 13 Juni 7.30 uur in de Stadsschouw burg worden opgevoerd ter gelegenheid van het 35-jarig jubileum van Frans van Emmerik. Regie Fr. v. Emmerik. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem Donderdag 5 Juni 3—4 uur door George Robert luidt: Toccata F gr. t„ J. S. Bach; Pavane, W. Byrd; Gavotte, Padre Martini; Eerste en Tweede gedeelte uit het concert F gr. t„ G. F. Handel; In termezzi, H. Andriessen; Passacaglia, H. Andriessen en Toccata, Th. Dubois. De heer E. J. A. A. Quaedvlieg, wnd. veterinair hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, hield Dinsdag avond voor de radio een voordracht over het onderwerp „Vijf en twintig jaar vleeskeuringswet". Aan zijn causerie is het volgende ontleend: Toen de vleeskeuringswet tot stand kwam was het tydperk van het keuren naar eigen inzicht voorbij. Om aan de eigenaar van het slachtdier een gevoel van rechtszekerheid te verschaffen, werd de gelegenheid geopend herkeuring aan te vragen. Naast de taak, welke uit hoofde van de vleeskeuringswet wordt uitgeoefend, nameiyk het onttrekken aan het verkeer en vervolgens onbruikbaar maken van datgene, wat uit een oogpunt van volksgezondheid schadelijk is te achten, draagt de vleeskeuringswet bij in de bestrijding der besmetteiyke vee ziekten. De goed geordende vleeskeuringsdien sten maken het mogelijk, dat als „open lijders" gekwalificeerde runderen na do slachting nauwkeuring onderzocht kun nen worden. Hetgeen bij deze sectie wordt waargenomen, kan ten nutte ge bracht worden aan de tuberculosebestrij ding onder het rundvee in het algemeen, hetgeen meer indirect van belang is voor de tuberculosebestrijding bij de mens. Doch- ook ten opzichte van andere besmette lijke veeziekten speelt de vleeskeuring bij de opsporing eventueel de bestrijding een belangrijke rol. Sinds ongeveer een jaar bijv. is de practische vleeskeuring intensief ingeschakeld bij de bestrijding der echinococcose, een aandoening bij onze slachtdieren, doch ook by de mens voorkomen, waarbij de hond als drager van honderden kleine lintwormpjes, de srüetstofverspreider is. In het algemeen is men tot de over tuiging gekomen, dat het keuren van alle huisslachtingen niet alleen gewenst doch uit een oogpunt van volksgezond heid noodzakelijk is. De keuringsrappor ten tonen steeds duidelijker aan, dat ook onder de voor eigen gebruik bestemde slachtdieren vrij veel afwijkingen voor komen. Dat in ons land naast de keuring in gevolge de vleeskeuringswet voor binnen landse consumptie, voor uitvoer naar het buitenland gekeurd wordt volgens de be palingen van de veewet, komt velen zeer onlogisch voor. OridanKs het feit, dat men reeds in 1902 het voornemen had, de keuring zowel voor het binnen- als voor het buitenland in een wet te rege len en in 1924 becijferde, dat een onder brenging van de uitvoerkeuring onder de vleeskeuringswet een bezuiniging van f 60.000 betekende, bleven beide keurin gen afzonderlijk. Zo ooit, aldus spr., dan is thans de gelegenheid gunstig voor het samensmelten van beide keuringen. De vooruitgang op vlees-hygiënisch gebied is van zodanige aard geweest, zo besloot spr., dat Nederland ten deze aan de spits staat en als voorbeeld kan die nen van welk land ter wereld ook, een mening, welke by herhaling is geuit door buitenlandse commissies van deskundi gen, die ter bestudering van onze wet geving op vleeskeuringsgebied en de practische toepassing daarvan een be zoek aan ons land brachten. Onze ervaringen als eendags-ambte- naar in een dichtbevolkte straat van een dichtbevolkte buurt in Haarlem waren over het algemeen prettig van aard. Doorgaans toonden zich de vrouwen des huizes, die des Zondags met manlief het stapeltje formulieren hadden doorgewor steld, zeer vriendelijk en bleken ze begrip aan de dag te leggen voor de niet altijd even aangename taak van de tel ler. Maar het ging niet steeds gesmeerd. Verschillende malen belde je tevergeefs en dan kon je wel aannemen, dat moe der naar de Maandagmarkt was, die zonder haar niet door zou gaan, of dat "ok de huisbaas dezelfde dag zijn ronde zou makenDoch drie keer achter elkaar, dat is toch een beetje te bar! Het volgende adres: een allerbeminne- lykste vrouw, die een keurig ingevulde verzameling presenteert en tevens de van hitte transpirerende tel-ambtenaar, die. alle oneven nummers in de straat heeft, welke juist aan de zonzijde zijn gelegen, een kopje koffie aanbiedt. Je kunt het bijna niet afslaan, maar als je beseft, dat je drie dagen nodig hebt om de bil jetten op te halen, wanneer je aan elke goedgemeende uitnodiging gehoor geeft, besluit je het aanbod af te slaan, hoe aanlokkelijk ook de koffie ruikt. Dan gaat het weer een heel tijdje vlot, totdat we gearriveerd zijn bij een weduwe met enkele reeds volwassen kin deren. Of we niet even binnen wilden komen, want ze was er niet zo zeker van dat ze het zaakje goed ingevuld had. Op blote voeten ging ze ons voor. Aan de vale gordijnen en de smoezelige ramen hadden we al gezien, dat het een arme lijk en niet proper gezin was, maar toen we eenmaal zaten op hét puntje van de anderhalve stoel, die de kamer rijk was, konden we het ons niet voorstellen, dat het er zo vervuild zou zijn. En terwijl wij de antwoorden op de formulieren contro leerden, dansten twee honden, een kip en een kuiken om onze benen Het moest eigenlijk mogelijk zijn met elke teller een psycholoog en een socio loog mee te sturen, de eerste zou een rijk studiegebied vinden en de laatste zou tot de erkenning komen, dat er nog heel wat te doen .valt, voor alles sociaal in orde is. De heren in Den Haag zijn gedwongen, hun uitkomsten samen te stellen uit de rapporten, de tel-ambte naar heeft gelegenheid gekregen, eens achter de schermen te kijken. Hij hoeft er niet eens moeite voor te doen, hoe- vele malen gebeurt het niet, dat de men sen hun hele „hebben en houwen" heb ben verteld meer dan het Bureau voor de Statistiek zou willen weten in de luttele minuten dat je bij hen over de drempel bent. En het zijn niet alle maal fraaie en prettige dingen, die je hoort! Maar niet allen zijn ze zo spraakzaam; ja, elkeen reageert anders op het bezoek van de volkstelling-man. De een is stug en nors, geeft nauwelijks antwoord op de vragen die je stelt, bang, dat je soms ook iets met de belastingen te ma ken hebt, en 'de ancfer is de onderdanig heid in persoon, alsof je de burgemees ter bent in plaats van een doodgewoon teller met het geleende ambtenaren- gezicht. En dan heb je tenslotte de huismoe ders, die het heus niet breed hebben, maar toch zorgen, dat alles schoon en zindeiyk is. Zij vormen zelfs het groot ste gedeelte op de route, die wij moesten gaan, en dat was goed om te constate ren. Haariem heeft als elke andere stad en dorp z'n volkstelling weer gehad. Wij zijn benieuwd naar de uitslag! De commissie voor de geestrijke volks gezondheid te Haarlem schrijft ons: Nog dikwijls klinken klachten over de baldadigheid van de jeugd. Niet lang geleden werd een cijfer en het was .een cijfer met veel nullen gepubliceerd dat de waarde aangaf van door de jeugd in één jaar in één stad vernielde goede ren. Toch dringt steeds meer het besef door, dat de jeugd niet in wezen balda dig is, maar dat ze baldadig wordt ge maakt. Zodra ze de gelegenheid heeft zich op goede en verantwoorde wijze te ontspannen .verdwijnt de baldadigheid. Is die gelegenheid er niet, dan duikt de baldadigheid onmiddellijk weer op. Het is eigeniyk zo eenvoudig: Kinde ren voetballen in een stille straat. Een agent verschijnt en is verplcht de bal „in te pikken." De jongens 'hangen om vervelen zich. Er staat een kar met ste nenwie kan het hun euvel duiden dat ze zich daarmee gaan vermaken? Tussen school en huis moet het kind een gelegenheid hebben zijn jeugd uit te leven. Na uren stilzitten barst de levens drang los. Er moét worden gehold en geschreeuwd, de spieren, moeten gebruikt worden. Op 'welke wijze? Een Amsterdamse arbeider, de heer U. J. Klaren algemeen bekend als „vaderKlaren" begon vele jaren ge leden het speeltuinwerk in een Amster damse arbeiderswijk. Bespotting en te genwerking ten spijt richtte hij de „Oos terspeelplaats" op„ waar kinderen onder leiding konden spelen. Dat was het be gin in 1802. Haarlem telt thans 12 speeltuinvereni gingen die elk één speeltuin exploiteren en in verbond zijn verenigd. Daarmede samenwerkend zijn er drie R. K. Speel tuinverenigingen. Leiding is nodig. De sterkste mag de zwakste niet van tie toestellen verdrin gen en zijn haan hoeft niet altijd koning te kraaien. Die leiding wordt o.a. ge- recruteerd uit de 'ouders en men begrijpt hoe belangryk de medewerking van de ouders om verschillende redenen is. Van grote betekenis is de medewerking >an de gemeente: zij draagt als subsidie 10 pCt. bij van wat door eigen kracht bij een wordt gebracht. Binnenkort nouden de Speeltuinverenigingen weer een col lecte in Haarlem. Hoe hoger de °P~ brengst, des te hoger de subsidie. Men ga eens kijken naar de laatste „aan winst": de speeltuin bij de Buitenrust- brug en die in de Ambachtstraat. De commissie voor de geestelijke volks gezondheid, waarvan dr. M. J. Heering voorzitter ife, doet graag een hartelijk beroep op de Haarlemse burgerij. Zij is van de grote sociale en opvoedkundige betekenis van het speeltuinwerk diep overtuigd. Gisteravond is om kwart voor tien op 76-jarige leeftijd overleden Mgr. J. C. van der Loos, pastoor van de parochie van de H. Maria Geboorte te Uitgeest na een ziekte van ruim drie maanden. Hij werd 5 Maart 1871 te Rijswijk Z.-H. geboren en was na zijn priesterwijding werkzaam als assistent in de parochies te 's-Gravenhage, Warmond, Zoeterwou- de, Rijpwetering en Noordwijk. In 1902 werd hij definitief benoemd te Ouder kerk aan de IJssel bij de bekende kerk historicus Deken de Graaf. Na zijn opdracht vervuld te hebben tot stichting van een parochie te Nieu- werkerk werd hij door de toenmalige bis schop Mgr. Callier in 1920 benoemd tot pastoor van bovengenoemde parochie te Uitgeest. Pastoor van der Loos stond zowel in als buiten het land bekend als histori- 'cus. Talloze publicaties verschenen van zijn hand; van zijn laatste, uit vier delen bestaand, werk; „De geschiedenis van het bisdom Haa.'.iem" *s het eerste deel verschenen. De overledene was drager van het erekruis van Hongarije, com mandeur in de orde van het H. Graf te Jeruzalem, Ridder in de orde van Oranje Nassau en Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus. Tevens was pastoor lid van de Ned. Mij. voor de Letterkunde te Leiden. In pastoor Van der Loos verliest Uit geest wel een zeer markante persoonlijk heid, die naast zijn wetenschappelijke arbeid veel voor het' katholicisme en in het bijzonder voor Uitgeest heeft ge daan. De uitvaart zal Zaterdag geschieden. Een 19-jarige slager in deze gemeente bleek reeds enige dagen vóór het in Alkmaar te houden examen voor het Middenstandsdiploma in het bezit te zijn van een gedeelte der examenopgaven. Bij onderzoek bleek, dat hij zich de medewerking verzekerd had van een 20- jarig meisje, waarmede hij verkering had en die op een drukkerij werkzaam was, alwaar de examenopgaven gedrukt wer den. Tijdens haar werkzaamheden al daar heeft zij een gedeelte van deze examenopgaven overgeschreven en die aan haar slagertje overhandigd. De meisjes en vrouwen, die in dienst zyn van het Britse leger in Pa' lestina mogen zich, volgens leger order, slechts in het openbaar begeven onder gewapend escorte van vier man. Naar wij vernemen, moet het geen vraag zijn of deze legerorder al of niet aan trekkelijk is, hoewel er bepaalde con sequenties aan vastzitten. Als de meis jes een wandelingetje willen maken moeten ze eerst vragen of het vier sol daten gelegen komt en als er één ver langt naar een ommetje met één dan moeten er toch nog drie man extra mes- Overigens kan deze viervoudige chape ronne slechts het behoud van de goede orde in de hand werken. Willen twee meisjes winkelen, dan is de escorte ver plicht om ook voor elke winkel stil te staan waar iets te zien is dat alleen een vrouw kan interesseren. In gemoede. da mes, zoudt u het prettig vinden als 9 met vier soldaten twee kaartjes stopwol en een paar el elastiek zoudt moeten kopen? Uw ene man is er al niet voor te vinden .of heeft er geen geduld voor. laat staan 'n hele serie. Als een Brits meisje in Palestina naar de bioscoop wilU weet het al. dan gaan ze met z'n vijven en omdat zij wil moeten pr vier extra een kaartje kopen, waarbij ze l de kans loopt, dat haar kaartje tevens betaald wordt. Och. wat een gevolgen zal zo'n eenvoudige legerorder hebben. Het eenvoudigste is nog, dat vier meis jes tegelijk uitgaan, waarvoor dan vier gewapende'soldaten nodig zijn. Moeten de meisjes geëscorteerd wor den, omdat ze het zwakke geslacht vor men? Dan zullen ze wel plezier gehad hebben in het bericht, dat bij een para de voor Prins Bemhard te Hilversum van de 1600 aangetredenen 77 manschap pen flauw vielen. Nu ja, het was wel verschrikkelijk warm, maar flauw vallen is toch iets specifiek vrouwelijks, waarbij opzettelijk of natuurlijk ontvluchten uit de realiteit buiten beschouwing kan blij ven. Tntusschen is maar te honen, dat de gewapende chaperonne in Palestina rechtop blijft staan als het winkelen van de meisjes te lang duurt, het zou anders te gek worden. „De Nieuwe Dag" schrijft: Wij hebben ons Zondag gewaagd in een voorstadje van Amsterdam, de bad plaats Zandvoort geheten (laat ze het plezier op die paar warme dagen heb ben, Haarlem heeft Zandvoort het hele jaar. Red. N. H. Crt.). Waarom dit dorp nog badplaats heet, is niet recht dui delijk, want je mag er aan een gedeelte van het strand niet baden en zwemmen of op dit strand in badpak aanwezig zijn. Het resultaat is nochtans dat het grootste gedeelte van de vele duizenden Amsterdammers, die in Zandvoort ver koeling zochten, het toch deden de kiemen soms zelfs zonder badpak en dat de politie-agenten ijverig befe'eu- r in ge n maakten. In hoeverre dit het morele gevoel der mensen zal verbe teren, zal de Zandvoortse raad dienen uit te maken. Anderzijds is, wat tegen woordig voor badpak doorgaat, wel tot de minimaalste vormen afgedaald, zo dat preventief en repressief toezicht nodig is. Maar het Zandvoortse strand ressorteert nu onder het strandschap Zandvoort, waarover ook o. a. Amster- In een druk bezochte vergadering werd besloten, met medewerking van rijk en gemeente, 61 woningen te bou wen op de terreinen die vroeger dief den als voetbalvelden voor de „Zee meeuwen". De voorzitter .deelde nog mede dat het hofje voor ouden van da gen over enkele maanden betrokken kan worden; de daarvoor in aanmerking ko- mënde leden zullen aangeschreven wor den. De verhuring van de 14 woningen aan de Kruisstraat en de andere in aan bouw zijnde woningen geschiedt uitslui tend volgens rangnummers van lidmaat schap, met uitzondering van de wonin gen voor grote gezinnen en ouden van dagen. De postduivenver. „De Luchtklievers" hield Zondag een wedvlucht vanaf St. Quentin (Frankrijk), afstand 287 K.M. Gelost 7 uur; aankomst eerste vogel 10 uur 57 min. 47 sec. Snelheid 1199.80 me ter per minuut. De resultaten waren: A. v. d. Poel 1, G. Paardekooper 21015, H. Krom 3 13—2325, T. Asschenberg 422. Met deze vlucht eindigde het Vitesse-kam- pioenschap. 1ste duif kampioen werd G. Paardekooper. 1ste hok kampioen werd H. v. Diest. De uitslagen van de 2de en 3de ronde om het persoonlijk schaakkampioen schap van de Bollenstreek luiden: H. van DiemenE. A. Bax 01, T. O. HaalebosH. v. Diemen 01, J- H. Ver leur—W. de Laat 0—1, P. Langeveld— A. Rotteveel 0—1, S. Lieverse—Th. Brou wer 0—1, J. v. d. Berg—J. Boon 1—0, A. Rotteveel—S. Lieverse 01, G. Klootwijk J. v. Felius 0—1, J. HollemanJ. Grim bergen 10, J. J. KeuneH. E. Klever- da 1—0, R. Kool—A. Brander 0—1, H. v. d. AarB. v. Meygaarde 1O, J.» J. Keune—B. v. Meygaarde 1—0, A. Bran der—H. v. d. Aar 1—0, H. E. Kleverda— R. Kool 0—1. De spanning om het persoonlijk Dam- kamioenschap van de Bollenstreek is toe genomen door de onverwachte nederlaag van J. J. v. d. Loo tegen W. Persoon. Nog een ronde moet gespeeld worden, waarna een begin zal worden gemaakt met de finale. De spanning is thans in alle afdelingen wel zeer groot geworden, daar nog geen enkele finalist bekend is. dam wat te vertellen heeft. En dit laat ste is juist, omdat het vooral de Am sterdammers zijn die des zomers wel vaart in Zandvoort brengen. Ten slotte nog een ernstige klacht van een lezer: „Het is buitengewoon mooi zomer weer en dat kost ons niets; wij hebben een harde winter achter de rug, die wi) niet licht vergeten zullen. Maar nu i® het zomer en wij, gewone mensen, trek ken zoveel mogelijk naar buiten. 14° ook mijn twee dochtertjes. Ze gingen naar Zandvoort en zoals zo vele men sen wilden ze in zee, maar daarvoor moet nien betalen en wel 45 cent. kregen daarvoor een bewijsje, netjes ge* drukt, data, maanden, aanwijzing voor meisjes of kinderen, tariefsaanwijzingp een mooi wapen met 3 vissen, enfin het was in een woord af. Maar ik zou wel eens willen weten waar dat goed voor is; ik vind het schandelijk, dat er op het vrije strand, waar twee kinderen (de een is zeventien en de ander acht jaar) van de zee willen genieten, voor de zee en de vrüe lucht zoveel betaald moet worden. Het loopt de spuigaten uit.'' (De redactie is het er volkomen mee eens. Iets voor het bestuur van het strandschap Zandvoort!) Na een vrij kort maar krachtig requi sitoir eiste de Procureur-Fiscaal aan het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof mr. M. H. Gelinck Dinsdagmiddag' de dood straf tegen Abraham Puls. Mr. Gelinck zeide, dat er mensen zijn, die zich in de bezettingstijd zeer „beroemd" hebben gemaakt. Zo was het van deze verdach te, wiens optreden zelfs aanleiding werd tot het ontstaan van een nieuw werk woord. „Pulsen" is tot een begrip gewor den. Puls beroept zich op dwang, maaf er moet een zekere verhouding bestaan tussen deze dwang en de middelen» waarmede gedwongen wordt. Puls nU heeft veel te spoedig toegegeven en da' hem zulks geen windeieren heeft ge* legd bewijst het feit, dat zijn ver mogen van f 40.000,tot f 275.000,-- is aangegroeid. Verdachte was Joden hater „tot en met" en heeft alles gedaan om de Duitse terreur in de hand Ij® werken. Het a décharge getuigenmateri- aal zou mr. Gelinck af kunnen doen me' het woord Stalingrad. Toch wilde spre ker wel een zekere goedhartigheid hij verdachte aannemen. Hij hielp de men sen, als het maar geen Joden waren- Ten aanzien van de Joodse landgenoten is Puls als een beest opgetreden. „Wan neer nu iemand zijn broeder doodt", z° besloot mr. Gelinck zijn requisitoir» „dan kan het uit rechtsoogpunt toch maar weinig' uitmaken dat hij het me,, zijn andere broer zo goed kon vinden- Mr. Mathuizen bepleitte tenslotte een uitvoerig en met verve voorgedrageI1 pleidooi clementie. Uitspraak Maandag 16 Juni. De Paardensportvereniging „Voortij betoont de nodige activiteit. Voor Zon dag 8 Juni geeft het programma vo°t paardensportliefhebbers weer elk wils. Naast de langebaan draveryen „„n Irnifoho orlrQiroin OVer 800 een kortebaan draverij worden gehouden. Een groot paarden staat ingeschreven. aan' tal Amsterdam, 3 Juni 194?' .d De beurs opende vandaag in een £jctS prijshoudende stemming. Er bIee^_fflcn' meer vraag in de markt te zijn Ser?, pe' waardoor de voornaamste fondsen bij v£.f- vaststellen der hoofdkoersen lichte beteringen van enkele procenten te gaven. nil11' Voor de nieuwe dollarlening scliee" pan der belangstelling te bestaan dan g's lagef Tegen het slot werd een fractie „d' afgedaan. Ook de rest van de staa derlf>£' senmarkt toonde weinig koersveran dei" In de vrije markt bleef een goede re- toon behouden en omdat het aan°ep trekkelijk gering was, werden op scheiden vraag verdere koersverbete geboekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2