Gezanten weigeren terug te keren Burgemeester van Boedapest ontslagen Mijnen van het Ruhrgebied onder Duitse leiding Waarschijnlijk zullen andere overdrachten volgen Machtigste wapenfeit in de geschiedenis Grootste prestatie ooit door mensen volbracht -m Dr. Beel en mr. Jonkman naar West-Indië Russen brengen Berlijnse distributie in gevaar RUSTIGE DAG IN BRITS-INDIE A Hittegolf ten einde Sigarenwinkeliers moeten sluiten Nieuwe hoop rees in onze harten „Beginselen van basis-overeenkomst blijven richtsnoer der regering" Rede van minister Schending van voedsel overeenkomst 1 FRAU FUNK KRIJGT LEVENSLANG Het weer. Van 7 tot 12 Jani a.s. 6 Juni 1944; Invasie in Normainlië president Belangrijke rede van Marshall Tot hoofd en hart Donderdag 5 juni 1947 o 69ste JAARGANG No. 23864 Nieuwe regeringin Hongarije Twinltig jaar voor vrouw van Von Schirach Zware onweersbuien in het Zuiden S" Duitsers verrast 3 r D-day, 6 Juni 1944. Invasie in Normandië. De troepen die op het strand van. Normandië gezet zijn, krijgen een ogenblik rust Allen herinneren wij ons nog de lang verwachte dag der invasie, drie jaar geleden. Beschermd door sperballons bêgeven de troepen, die zo juist geland zijn aan de moeilijke Normandische kust, zich naar het front Dt Indische reis Staten van Curasao aanvaarden begroting De misstappen van de jeugd moe- I ten vaak met een heel leven be- Vstaald worden J &UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Je'efoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^onnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Te Hongaarse gezanten in Londen, erl en Washington hebben geweigerd voldoen aan het verzoek der nieuwe 'longaarse regering om voor het uitbren gt van verslag naar Boedapest fe- tue te keren. Er is in Boedapest nog leen antwoord ontvangen van de ge- !,1>U in Pari.',s. Gezaghebbende Hongaar se kringen in Londen verklaren evenwel, 481 deze laatste niet teruggeroepen is en verwacht teruggeroepen te zul- r' ien. j ongaarse gezant te Washington, J Szegedy-Masazak verklaarde te- !v- United Press: „Ik dien geen 11 in en ik weiger^instructies te ^rivaarden van de huidige Hongaarse tegering omdat dit naar mijn mening teh erkenning van de huidige Hongaarse |5?ering zou betekenen. Ik heb besloten enkele instructie van de nieuwe ^gering te aanvaarden en zal deze dan °°k niet ten uitvoer leggen. Ik blijf in De weduwen van Baldur von Schirach «b van Walter Funk zijn door een Duits tribunaal tot respectievelijk 20 jaar A^chtenis en tot levenslang veroordeeld, 'au von Schirach was sedert 1931 lid de nazipartij en had een actief aan- ««cl gehad in de verspreiding van de «Hionaal-socialistische gedachte. Frau f'bnk werd er van beschuldigd deel te «ebben genomen aan de „winstgevende 'banciële manipulaties" van haar echt enoot. - Het «oo, plaatsje Markelo wordt geteisterd een rupsenplaag. Vooral de vruclit- •ymen moeten het ontgelden. In de ver achtingen op een goede fruitoogst zul- b Markeloërs waarschijnlijk teleur- Sctteid worden. nauw contact met het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken en denk een bezoek te brengen aan mr. Walworth Barbour, hoofd van de afdeling Zuid-Europa van het departement." Volgens de bladen te Boedapest, aangehaald door radio Boedapest, zul len alle Hongaarse diplomaten naar Hongarije worden teruggeroepen Om verslag uit te brengen. Het Joego-Slavische nieuwsbureau haalt welingelichte kringen te Boeda pest aan. volgens welke de Hongaarse regering de minister van financiën, Miklós Njferady, die in Rusland zou vertoeven, en de opperburgemeester van Boedapest, Josef Koevago, ontsla gen zou hebben. Volgens radio Hamburg heeft het eer ste optreden van de nieuwe Hongaarse regering bestaan in het onder Staats toezicht plaatsen van alle banken. De Hongaarse nationale vergadering zal een wetsontwerp behandelen waarbij de voor malige premier Ferenc Nagy van zijn nationaliteit wordt ontheven en waarbij zijn bezittingen onder de boeren worden verdeeld. De Amerikaanse regering heeft de Russische voorzitter van de geallieerde bestuursraad te Boedapest verzocht om uitlevering aan de Amerikaanse verte genwoordiger in die raad van copjeën van alle documenten e.d., die, naar be weerd wordt, het aftreden van Ferenc Nagy hebben teweeg gebracht. Dit is de tweede stap van Amerika na de wijziging van het regiem in Honga rije. De eerste was het blokkeren van het crediet voor de aankoop van surplus- goederen. De woordvoerder verklaarde verder, dat hij geen onmiddellijke bevestiging kon geven van het uit Boedapest afkom- tige bericht, dat het de Hongaars-Rus sische luchtvaartmaatschappij „Maszo- vlet" in het vervolg verboden is over de Amerikaanse zone van Duitsland en Oostenrijk te vliegen, daar er geen bur gerlijke luchtvaartovereenkomst tussen Hongarije en de V.S. bestaat. Verwachting tot Vrijdagavond Vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later brekende bewolking met een enkel buitje. Vrij koel. Zon 4.23—20.54, maan 23.44—5.57. De hittegolf is ten einde! Was het gisteren reeds aanmerkelijk minder warm dan Dinsdag, vandaag daalde de temperatuur nog verder en De Bilt verwacht, dat de koele zeewind het nog frisser zal maken. Een en ander ging in het Zuiden van ons land echter gepaard met zware onweersbuien. Boven Beek (Z.-Limb.) barstte Woensdagavond een zwaar on weer los, dat zeven minuten duurde. De Z.-W. wind had een snelheid van 13 K.M. per sec., terwijl windstoten van 20 K.M. per sec. werden geregistreerd. Ook in enkele andere plaatsen in het Zuiden, o.a. Gilze-Rijen traden onweersbuien op. Te Moergestel sloeg de bliksem in de boerderij van de landbouwer D. Ketelaars. De boerderij brandde geheel uit. Een gedeelte van de inboedel zo mede het vee, kon worden gered. Alle sigarenwinkeliers in den lande zullen van Zaterdag 7 Juni af na slui- .tingstijd tot en met Donderdag 12 Juni hun winkels gesloten moeten houden, waarbij het hun bovendien nog uitdrukkelijk verboden is in deze periode hun goederen af te leveren, aldus een beschikking van de minis ter. Deze maatregel is genomen om de détaillisten gelegenheid te bieden hun voorraad sigaren op te geven. Zoals bekend, is het sigarenfabrikan ten reeds eerder verboden alle soorten sigaren af te leveren, waarbij tussen 9 en 14 Juni een voorraadcontróle in het vooruitzicht werd gesteld. Met deze maatregel beoogt de minis ter een overzicht te verwerven van de aanwezige voorraden en het ligt voor de hand, dat hy inzake de sigarendistribu- tie geen beslissing zal nemen, alvorens hij dit overzicht heeft. Tot 14 Juni zal men dus zeker geduld moeten hebben, waar schijnlijk ook nog wel iets langer. Dc lucht ivcrd verduisterd door de enorme rookwolkendie opstegen in een rubber-dump te Mitcham in Engeland. Dertig brandspuiten quircerd om het vuur meester te worden de brand werden gere- Volgens een Reuter-bericlit uit Minden zal heden de laatste hand gelegd worden aan een plan, waarbij de steenkolenmijnen van het Ruhr gebied per 1 Juli a.s. door het Britse bestuur aan een Duitse raad van technici en vertegenwoordigers van vakverenigingen zullen worden over gedragen. Dit plan, dat 9 Juni aan de econo mische raad der Britse en Amerikaanse zones zal worden voorgelegd, zou een einde maken aan alls Britse hulp bij de exploitatie der mijnen. Hoewel het hier slechts de mijnen van het Ruhrgebied geldt zal het plan waarschijnlijk ook Tcrinnert ge u nog de zomer van 1944? In de vroege ochtend M van de zesde Juni werd het bericht bekend: de landing van de geallieerden was geschied in Normandië. Nog die 'fde dag wist ieder ook in dc meest-afgelegen plaatsen van '«s vaderland de bijzonderheden. Nieuwe hoop rees in onze ■trien. Jaren lang hadden de Duitsers gebouwd aan hun fa meuze Westwall. Zii hadden langs de Franse kust een geweldig Jatwerk van verdediging aangelegd. „Er is geen macht in de Creld", verklaarde Hitler vol zelfvertrouwen, „die ons uit deze "«bieden zou kunnen verdrijven". Het is geen wonder da( Hitler zirh niet kon voorstellen tot welk een formidabele j^ehtiinspanning de Geallieerden in staat zouden blijken. De voorbereiding alleen Was ontzagwekkend. Millioeneu arbeiders werkten in duizenden fabrieken, ze «''akten de afzonderlijke stukken, de onderdelen van vreemdsoortige gevaarten, 'ar tekeningen, die slechts onoverzichtelijke gedeelten vormden van wat er ge bakt. werd. En al die stukken cn brokken kwamen bijeen op één bepaald punt, aar zij jn het diepste geheim werden gemonteerd. Als mieren zwoegden de mil- ''•enen, dag en nacht zonder onderbreking ging het werk door en de vijand kon a"een maar vermoeden wat er gebeuren zou. De Duitsers verwachtten de invasie, j^aar waar? Bij Dieppe? Bij Calais? En hoe zouden de Geallieerden er in slagen Kanaal over te komen? In de havens van de Golf van Biscaye lagen op zijn jWhH honderd Duitse onderzeeëis op de loer. En overal langs de kust waren de 'atterijen opgesteld, die met hun zware kanonnen de zee konden bestrijken en de «bepen tot zinken konden brengen zelfs vóór ze nog de Franse kust in zicht «bden krijgen. Hoe zou men de enorme taak volbrengen, het langverwachte en bemachtig geëiste tweede front formeren? En dan als het werd aangepakt, &cst het ook succesvol worden volbracht. De geallieerden konden zich geen mis- '«bking veroorloven. Er moest uo, den aangepakt en men moest winnen. onderd mijlen over het Kanaal moest alles komen. Een Armada van 4000 schepen kwam aangevaren. Die schepen hadden in totaal twee mïllioen man aan boord. Maar niet alleen een leger van twee Wlien man, ook zestien millioen ton aan materiaal werd meegevoerd. ,°9 nooit had de wereld zoiets aanschouwd. Alles was buitengewoon goed l°orbereid, in het diepste geheim. uit 11000 vliegtuigen, die voortdu rend in de lucht opereerden. Als men bedenkt hoeveel organisatorische maatregelen er nodig zijn om 11000 vliegtuigen te doen opstijgen, elk naar zijn eigen doel, elk met zijn eigen Vele tienduizenden kenden dat ge- „cirn althans ten dele. De vijand kreeg 8een weet van. Beschermd door nevel hacht kwam daar dat ontzagwekken- U °Pduiken uit de duisternis. Britse en jjjp 'ikaanse vlootstrijdkrachten. ver ge'', tne'; de oorlogsschepen van andere beerden, hielden de zee schoon en (Schermden het gigantische convooi, brt bestond uit golfbrekers en landings- «h, uit kunstmatige havens. Binnen ailp fabelachtig korte tijd had men dit va s kunnen construeren, havenwerken Zulli een omvang, dat hierbij de ha- gCr v'an Dover klein leek. En alles was ht®€d om van de schepen naar de kust bru8§en te' leggen, reusachtige schip- do, ®8en. waarover de tanks zouden rij - ïty 0n de vijand voor zich uit te jagen, millioen man kwamen over het v<v,laal' met alles wat ze nodig hadden CnÖe str«d, voor de grote worsteling, $lisJ>Ver het lot van de mensheid de be- 'hg zou brengen. Hiets was aan het toeval overgela- De Armada der 4000 schepen tls-h beschermd door een fantas- cil sterke luchtmacht, bestaande grondpersoneel, elk met zijn eigen voorziening aan brandstof, munitie en de rest, dan krijgt men misschien een vluchtig beeld van wat er aan dit grote ondernemen vastzat. De invasie kwam voor de Duitsers als een tactische verrassing. Ze hadden de aanval bij Calais verwacht, maar niet in Normandië, waar de rotsachtige hoge kust de grootste moeilijkheden opleverde. De Duitsers werden zolang mogelijk in de onzekerheid gelaten. Het bombarde ment van de Franse kust was reeds be gonnen, maar als er drie bommen op de Normandische kust werden neergewor pen, vielen er vier rondom Dieppe en vier in de omgeving van Calais. Totdat eindelijk de grote aanval begon en er 2000 ton bommen op één bepaald gebied aan de Normandische kust neerdaalden, die de weg moesten openen voor de lan dingstroepen. Vlak na middernacht daal den er onmetelijke zwermen van para chutisten, die hun eigen taak hadden: ze moesten bruggen opblazen, spoorwe gen afsnijden, kortom achter het front der Duitsers de verwarring compleet maken. Hierna kwamen de „gliders", de geweldige zweefvliegtuigen, die de strij ders bij duizenden aanvoerden, voorzien van kleine tanks, machinegeweren en $338Sm alles wat ze nodig hadden voor de be slissende strijd. Daarna naderde de grote Armada der schepen, beschermd door een „parapluie" van vliegtuigen. Er werd verwoed gestreden, talrijke zweefvliegtui gen werden door de Duitsers neerge schoten, de kustbatterijen namen de schepen onder vuur en brachten menig vaartuig tot zinken. Maar zo'n kust- batterij mag dar? het voordeel hebben, dat men haar niet tot zinken kan bren gen, er staat tegenover dat ze zich niet kan verplaatsen. Stuk voor stuk werden de batterijen lot zwijgen gebracht Elk oorlogsschip, van slagschip tot kanonneerboot toe, had zijn eigen doel. Het. geheel werd met succes bekroond, hoewel de enige niet te bere kenen factor voor de geallieerden na- dcljg was; tijdens de operatie woedde de ergste storm, die de Juni-maand sinds veertig jaar had gekend. De invasie in Normandië was niet slechts een wapenfeit van zo grote be tekenis, dat alle krijgsverrichtingen in het verleden er bij verbleken, het was cok de machtigste organisatorische pres tatie, die er ooit door mensen werd vol bracht. Velen zien er een bewijs in, dat de mensheid, die in oorlogstijd hiertoe in staat bleek, ook bij machte zal zijn de grote vraagstukken in vredestijd, die van de organisatie van de productie cn van de rechtvaardige verdeling van de welvaart, tot een gelukkige oplossing te brengen.. Maarschalk Stalin, die inmiddels het bevel had gegeven tot een geweldig of fensief in het Oosten uitte zijn grote voldoening over de geslaagde landings- aclie. „De geschiedenis der oorlogen", zo zcide hij, „kent geen onderneming, zo breed in opzet, zo grandioos van om vang en zo meesterlijk uitgevoerd". Drie jaar geleden slaagden de landin gen in Normandië. Wc konden weer ver trouwen en hopen. Maar dat we nog bijna een jaar op de uiteindelijke bevrijding moesten wachten, daarvan hadden we i gelukkig toen geen weet. zijn toepassing vinden op de andere mij nen der Britse en Amerikaanse zones. Het plan laat het toekomstig bezit der mijnen ongemoeid. Deze zullen tijdelijk gevorderd blijven. Parijse kringen hebben het nieuws met teleurstelling ontvangen. Men be schouwt het plan als een onderdeel van een Brits-Amerikaanse politiek, waar mee de Franse regering niet accoord gaat. De parlementaire journalisten heb ben de minister-president dr. Beel Woensdagavond een diner aangebo den, waaraan op hun uitnodiging ook o.m. aanzaten de voorzitters der Eer ste en Tweede Kamer. Tijdens de maaltijd heeft de minister-president een rede gehouden over aangelegen heden betreffende Indië. In het ver loop daarvan heeft hij o.m. medege deeld, dat hij voprnemens is zich met zijn ambtgenoot van Overzeese Ge biedsdelen ook naar Suriname en Curasao te begeven. Reeds aanstonds bij mijn optreden als minister-president, aldus dr. Beel, heb ik het voornemen gemaakt, om, zodra de gelegenheid zich daartoe zou aanbieden, de Overzeese Gebieden zelf te bezoeken, teneinde in persoonlijk contact met lei ders en vertegenwoordigers der volkeren aldaar, mij een juister denkbeeld te vor men van hun inzichten, hun verlangens, hun moeilijkheden en hun problemen. Het te korte bezoek, dat ik, tezamen met mijn ambtgenoot van Overzeese Gebieds delen, de heer Jonkman, aan Indië mocht brengen, heeft mij in de eerste plaats versterkt in de overtuiging, dat persoon lijk contact, dat oriëntatie door eigen aanschouwing een voortreffelijk middel vormt om tot een juistere omlijning der vraagstukken, welke een oplossing behoe ven, te geraken. Ik hoop daarom zodra de gelegen heid zich daartoe voordoet en wan neer de gebeurtenissen in Indië zich in de goede richting ontwikkelen en dit kan wellicht vrij spoedig zijn mij met mijn ambtgenoot ook per- Amerikaanse officiële personen hebben' Woensdag de Russen in de geallieerde kommadantur te Berlijn beschuldigd van schending van de Viermogcndhedenover- eenkomst inzake de voedselvoorziening van Berlijn ten gunste van dc bevolking van de Sovjetsector der stad. In het Amerikaanse memorandum werd de Sovjets ook gevraagd, of het juist is, dat soms giften uit door de Russen gecontroleerde bronnen naar de sectoren van de westelijke mogendheden zijn gezonden met het gevolg, dat het bij Viermogendhedenovereenkomst vast gestelde rantsoeneringsschema in de war is gestuurd. De vertegenwoordigers der Verenigde Staten zeiden, dat zij de schendingen van Russische zijde als technisch be schouwden, maar dat ze herhaaldelijk voorkwamen. Het ging vooral om suikertoewijzingen voor feestdagen, die alleen de Russen gaven en een ruimere beschikbaarstel ling van vis en vlees. De Amerikanen ver wierpen dit evenwel als onwaar en over dreven de berichten, die in met Engelse toestemming verschijnende bladen zijn gepubliceerd en volgens welke het Vier- mogendhedenplan inzake de levensmid delenvoorziening van Berlijn was mislukt en thans elke mogendheid slechts ver antwoordelijk zou zijn voor de voedsel voorziening in haar eigen sector. Over het algemeen hebben de door de Russen gecontroleerde bladen en partijen, als de Russen eenzijdig extra rantsoenen gaven, getracht daaruit politieke munt te slaan. Alle levensmiddelen, die de Russen leveren om Berlijn te voeden, komen udt Duitse" bronnen in de Russische bezet tingszone, terwijl veel van hetgeen de Amerikanen en Britten bijdragen uit importen stamt, waarvoor de Ameri kaanse en Britse belastingbetalers thans de rekening betalen. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal vandaag in Haverel een rede houden, waarin hij, naar verwacht wordt, een uitvoerig overzicht zal geven van de Amerikaanse politiek in Europa. soonlijk naar Suriname en Curasao te begeven. Dit klemt te meer, omdat deze staats delen, die gedurende de afgelopen jaren in vrijheid de politieke ontwikkeling van de wereld volgend, de gemeenschappelijke oorlogsinspanning met volle overtuiging hebben gesteund, recht hebben op onze volledige medewerking bij de spoedige verwezenlijking van onze gemeenschap pelijke democratische idealen. Over onze reis naar Indië is reeds veel geschreven. Er is gezegd, dat onze reis teleurstellend was. Dit is verre van juist. Onze reis heeft datgene opgeleverd aan oriëntatie, wat binnen het korte tijdsbe stek daarvan te verwachten was. Hetgeen ons heeft teleurgesteld is, dat, zoals wij van de aanvang af helaas moesten ver nemen en wel zelfs van zeer progressieve zijde, dat de houding der republiek na de ondertekening van het basis-accoord van Linggadjati niet heeft beantwoord aan daaraan redelijk te stellen verwachtingen. Wanneer dezerzijds een loyale en royale uitvoering van dit accoord ernstig wordt nagestreefd, dan mag. ja dan moet ook van de wederpartij verlangd worden, dat ook zij een ge lijke houding aanneemt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het be lang van Nederland en van Indië ge biedend noodzakelijk maakt, dat ten spoedigste in geheel Indië gezonde verhoudingen ontstaan en aan de ar beid van reconstructie kan worden begonnen. Een ontzaglijk werk staat voor de boeg, hetwelk slechts ge meenschappelijk kan worden verricht. In bepaalde persorganen, zo vervolgde spr., doet men het voorkomen, alsof de regering een principiële wijziging zou hebben gebracht in haar beleid ten aan zien van het Indonesische vraagstuk. Ik moet dit met grote stelligheid betwisten. Zoals ook in de verklaring, welke na af loop van de jongste ministerraad is ge publiceerd, werd opgemerkt, zijn en blij ven de beginselen van de basisovereen komst van Linggadjati richtsnoer der regering. Mogen de komende dagen doen zien, dat onze denkbeelden en voorstellen door de républiek worden overgenomen, opd»t mede in samenwerking met de overige delen der toekomstige federatie onverwijld de constructieve arbeid kan worden aangevangen tot heil der volkeren van Nederland en Indië. Ongetwijfeld toch zal een spoedig herstel van gezonde verhoudingen in Indië mede zijn gunstige weerslag hebben op ons land. Dankbaar mogen wij constateren, dat in de beide jaren, wrelke sedert de bevrijding achter ons liggen, reeds veel is tot stand ge bracht, dank zij de inspanning van tal loos velen. Nochtans blijft een regelma tig voortgaande stijging der productie eerste eis. Dr. Beel besloot als volgt: De aanwezigheid van d<- voorzitters der beide Kamers is hoezeer ik mij daarin overigens verheug voor mij een waar schuwing, dat ik mij mijn constitutionele plichten bewust dien te zijn. Temeer waar te verwachten valt. dat spoedig in de Tweede Kamer discussies over de huidige stand van zaken met betrekking tot het Indonesische vraagstuk zullen worden gevoerd, zult u mij ten goede houden, dat ik mij hiertoe bepaal. Voor-Indië heeft Donderdag een van de rustigste dagen sinds lange tijd ge noten. Slechts in Bombay werd een en kele overval gemeld. De avondklok in de steden is een uur ingekort en zal vandaag worden opgeheven. De onder koning heeft een onderhoud gehad met Gandhi, die vervolgens op een gebeds samenkomst verklaarde, dat noch de Britse regering, noch de onderkoning voor de verdeling van Voor-Indië aan sprakelijk zijn, daar Mohammedanen en Hindoes geen andere oplossing willen DE MILITAIRE SITUATIE OP D.DAY Reeds bevrijd gebied Duiise invloedssfeer FRANKRIJK LO HÖNGARIJ ROATIËy-?OEMENIE SERVIË BULGARIJE^- r_XlB GRIEKENL7-- DE INVASIE 6 JUNI 1944 Frontlijn 7 Juni Gooll. O onvol Frontlijn 25 Juli 3 Parachutisten lAM. IE LEGERl CHERBOURG HAVRE- Geall. opmars aanvaarden. Gandhi, die steeds een voorstander van een onverdeeld Voor- Indië is geweest, zeide het volste ver trouwen te hebben, dat de twee delen zich uiteindelijk weer zullen verenigen. Hij deed een beroep op de leider van de Mohammedaanse Liga, Djinnah, in de volgende woorden: „Gij hebt gekre gen, wat ge wilde. Nu moet ge de an dere partijen tot een conferentie uitno digen om onafhankelijk van de Britten een oplossing te vinden." De vertegenwoordiger van de onaan- raakbaren Djogendnath Mandal gaf uitdrukking aan zijn bezorgdheid over de 52.OCO.OCO paria's, die in Hindoestan zullen komen te wonen en onder de Congresparty zelfs de geringe politieke rechten, welke zij thans genieten, zul len verliezen. Nu de verdeling van de Pendsjaab practisch zeker is, blijkt, dat te Lahore algemeen teleurstelling heerst, zowel bij de Sikhs als Moslems, die beiden een groter deel hadden gewenst. Functiona rissen te Lahore schatten dat de ruwe verdeling der Britse regering ongeveer 1.600.000 Sikhs van de Pendsjaab in Hindoestan zal lSten. Tevens zullen, volgens deze schattingen van de 4.260.000 Kaste-Hindoes der provincie meer dan 2 millioen in Pakistan blijven. Te La hore en Amritsar, de heilige stad der Sikhs, komen nog steeds ongeregeldhe den voor. Bij een vyurgevecht tussen Sikhs en Moslems in deze laatste stad werden vier personen gedood en negen gewond. Naar het AJ4.P. vemeemt) hebben de Staten van Curacao de ontwerp-b-gro- ting voer 1948 na dagen lange debatten aangenomen. Het verloop van de invasie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1